ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές αμφισβητήσεις No 2 - συνέχεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 21:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ δεν ήξερα πως αντιμετωπίζονται έτσι εδώ, οι Χριστιανοί που πιστεύουν στον Βιβλικό Χριστιανισμό. Ειλικρινά, ήρθα εν άγνοιά μου.

Και που να ήξερες και το πιο βαθύ παρασκήνιο του Νεοπαγανιστικού χώρου...

Αυτό που βλέπεις εδώ είναι απλά η κορυφή του παγόβουνου.

Σου έστειλα e-mail και θα τα πούμε και από κοντά κάποια στιγμή!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 21:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis
Εγώ απλά περιμένω μια απάντηση περί προκλητών δυναμικών!

Αυτός είναι όρος της Ψυχολογίας Ομάδων και θεωρώ ότι τον έχεις ακούσει από την amalia...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 21:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Εγώ δεν ήξερα πως αντιμετωπίζονται έτσι εδώ, οι Χριστιανοί που πιστεύουν στον Βιβλικό Χριστιανισμό. Ειλικρινά, ήρθα εν άγνοιά μου.

Όπως και να 'χει δεν προσπάθησα να εξαναγκάσω την Δ.Ο με δημοκρατικές δικαιολογίες ή με απειλές του τύπου "διώξτε μας". Δεν λέω ψέμματα, αν και έτσι φάνηκε. Ο λόγος είναι πως κάπου καταντά κουραστικό να γράφεις και όλοι να δυσφορούνε "που έγραψε πάλι αυτός ο μαλάκας και τι θα γίνει τελικά". Δηλαδή κάπου προσβάλλεσαι και εσύ και τα "μαζεύεις" μόνος χωρίς να σε διώξουν γιατί είσαι ανεπιθύμητος.



Φίλε Χρίστο. Πρώτον ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τα γράφεις όλα αυτά. Απ' ότι θυμάμαι, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, προσωπικά δεν σου έχει γίνει ποτέ παρατήρηση από τη Δ.Ο. οπότε ποιος ο λόγος που νιώθεις υπό διωγμό και διαμαρτύρεσαι; Και δεύτερον ενώ έσπευσες σ' αυτή τη φάση να υπερασπιστής τον Αλέξανδρο, δεν σε είδα να κατακρίνης την προκλητική συμπεριφορά του απέναντί μου, μολονότι δεν καταδέχτηκα ποτέ να απαντήσω στις προκλήσεις και τους υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς του.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 21:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Alexandros
Όπως έχεις καταλάβει αν φύγουμε και εμείς οι τελευταίοι Χριστιανοί, έκλεισε το παραμάγαζο του Ρασιά.

Δέκα χρόνια τώρα, το αντίθετο συμβαίνει.
Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι, το esoterica.gr στέκεται στο ύψος του, με οικονομικό κόστος, σε δύσκολους καιρούς και αυτό χάριν της Δ.Ο.
Μιας Δ.Ο, η οποία άν και γνωρίζει πολύ καλά, πώς αν ζητήσει οικονομική στήριξη απο τα μέλη, θα ύπάρξει αθρόα προσέλευση, εν τούτοις δεν το ζητεί.

Κάτι πτερόεντα, όπως εσυ και ο Χριστος Ελ, ο Regulus και ο Χ και άλλοι που μετράνε ανάποδα τον δείκτη IQ, συνήθως μας κουνάνε το...μαντήλι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 21:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα αυτό που λες για Χρυσή Αυγή και Πασόκ δεν το καταλαβαίνω. Αν έγραψα "ζήτω η Χρυσή Αυγή" δεν βλέπω κάτι υβριστικό εδώ. Τόσοι άνθρωποι ψήφισαν, όλοι αυτοί είναι φασίστες; Άνθρωποι του λαού, φτωχαδάκια ψήφισαν. Δεν ξέρουμε ακόμη αν η Χρυσή Αυγή έβγαινε κυβέρνηση τί θα έκανε.

Ρε συ Κώστα βλακείες θα λέμε τώρα; θα τρωγόμαστε εμείς και θα αφήνουμε τους ισχυρούς να καλοπερνούν; Τί μου λες για ανέχεια των πράξεων μου; Ανέχεια και επιείκεια δείχνει ο κόσμος που ψωμολυσσά όταν την βγάζει με 200 ευρώ τον μήνα(δουλεύοντας σαν σκυλί), ενώ οι πολιτικοί κοπανάνε το 10χίλιαρο για την πλάκα καλοπερνόντας. Έχω άδικο;



Αυτά τώρα Χρίστο Ελ είναι λαϊκισμοί των κομμάτων για να πάρουν ψήφους...τι σχέση είχει αυτό...όλοι μας στενοχωριόμαστε πάρα πολύ που υπάρχουν άνθρωποι γύρω μας εξαθλιωμένοι από την ανέχεια...και που σχεδόν όλοι μας έχουμε πλέον θυσιάσει ένα σημαντικό μέρος των ονείρων μας...εγώ άλλο λέω...σε ένα φόρουμ δεν επιτρέπεται να γράφει κάποιος "ζήτω το τάδε κόμμα", πώς να στο πω για να το καταλάβεις αυτό??? Και γραφικό είναι και προσβλητικό....

quote:
Για όσα μέλη του esoterica είναι επίσημα στελέχη και εγγεγραμμένα μέλη της Χρυσής Αυγής έχεις να προτείνεις τίποτα???

Δεν ξέρω σε ποιούς αναφέρεσαι. Και δικαίωμα του καθενός να είναι ό,τι θέλει...αρκεί να μην το προβάλλει πάνω σε εμένα και τους υπόλοιπους με φανατισμό. Άλλο το να λέει κάποιος "ρε παιδιά και που ψηφίζαμε όλους αυτούς τους ξευτύλες τι καταλάβαμε τόσο καιρό", ή το να επιχειρεί μία σοβαρή πολιτική συζήτηση περί εθνικισμού, και άλλο το να βγαίνει με φανατισμό υπέρ κάποιου κόμματος, ειδικά όταν αυτό είναι ναζιστικό, και να προσπαθεί να μου δείξει την ξεχωριστότητα αυτού του κόμματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 21:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alexandros. για να μιλάμε "μπέσα" τώρα στα στερνά
(που λέει κι ένας φίλος)
απο πλευράς φόρουμ η μεταχείριση ήταν ίση,
οτι κι αν λες εσύ ή ο Χρίστος Ελ

Τωρα, μέχρι το πρωί να καθίσουμε εδω και να γράφουμε,
ολο και κάτι θα εχεις να πεις, ολο και κάτι θα σου απαντώ.

Τα ερωτήματα,
καλό ή κακό το φόρουμ,
καλά ή κακά τα μέλη του,
εντεταλμένοι ή χομπίστες οι συντονιστές/διαχειριστές του...
επιδέχονται πολλές, πλην υποκειμενικές απαντήσεις

Η επιλογές μιας (έστω και διαδικτυακής) οντότητας είναι αυτές που την χαρακτηρίζουν.
Επιλογή επίσης κάποιου το αν θα φύγει ή θα επιλέξει την "μέθοδο" Sesostris



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 21:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
προσωπικά δεν σου έχει γίνει ποτέ παρατήρηση από τη Δ.Ο. οπότε ποιος ο λόγος που νιώθεις υπό διωγμό και διαμαρτύρεσαι;

Από μόνος του θυματοποιήθηκε και βγήκε "μάρτυρας" υπό διωγμό...εγώ απλά του είπα να μην κράζει την διαχείρηση και τους συντονιστές διότι εκείνοι σχεδόνποτέ δεν του έχουν κάνει παρατηρήσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 21:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Και δεύτερον ενώ έσπευσες σ' αυτή τη φάση να υπερασπιστής τον Αλέξανδρο, δεν σε είδα να κατακρίνης την προκλητική συμπεριφορά του απέναντί μου, μολονότι δεν καταδέχτηκα ποτέ να απαντήσω στις προκλήσεις και τους υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς του.

Ποια προκλητική συμπεριφορά ρε Χατζηπαπάρα )κατά ΝΙΚΟΜΑΧΟ πάντα) που μας έχεις φλομώσει στην παπάτζα, την κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας χωρίς να δηλώνεις πηγές, τις αντιγραφές από άλλα fora και blogs ως δικές σου, την άρνηση να τοποθετηθείς με επιχειρήματα σε όσα σου παρέθετα κτλ.

ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΥΔΕΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ, όπως είναι το απολύτως φυσιολογικό για το χαμηλότατο πνευματικό σου επίπεδο.

Επί ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ούτε το "σωρό από τις ύβρεις" μου (και καλά) ΔΕΝ κατάφερες να παρουσιάσεις σε απόλυτη συμφωνία με τις "παπαριές της Αρκούδας" του DSM και τις "υπεκφυγές' του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ.

ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΩΡΩΜΕΝΟΙ ΚΟΙΝΟΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ.

Για το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να πετάτε χαμαιτυπικούς χαρακτηρισμούς επιπέδου ΤΡΟΥΜΠΑΣ (και κάτω) για την προσωπικότητα και τα θρησκευτικά πιστεύω των ατόμων με αντίθετη άποψη ΕΧΟΝΤΑΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.

ΚΟΤΕΣ ΛΥΡΑΤΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟ....

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 21:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Εγώ δεν ήξερα πως αντιμετωπίζονται έτσι εδώ, οι Χριστιανοί που πιστεύουν στον Βιβλικό Χριστιανισμό. Ειλικρινά, ήρθα εν άγνοιά μου.

Όπως και να 'χει δεν προσπάθησα να εξαναγκάσω την Δ.Ο με δημοκρατικές δικαιολογίες ή με απειλές του τύπου "διώξτε μας". Δεν λέω ψέμματα, αν και έτσι φάνηκε. Ο λόγος είναι πως κάπου καταντά κουραστικό να γράφεις και όλοι να δυσφορούνε "που έγραψε πάλι αυτός ο μαλάκας και τι θα γίνει τελικά". Δηλαδή κάπου προσβάλλεσαι και εσύ και τα "μαζεύεις" μόνος χωρίς να σε διώξουν γιατί είσαι ανεπιθύμητος.



Φίλε Χρίστο. Πρώτον ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τα γράφεις όλα αυτά. Απ' ότι θυμάμαι, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, προσωπικά δεν σου έχει γίνει ποτέ παρατήρηση από τη Δ.Ο. οπότε ποιος ο λόγος που νιώθεις υπό διωγμό και διαμαρτύρεσαι; Και δεύτερον ενώ έσπευσες σ' αυτή τη φάση να υπερασπιστής τον Αλέξανδρο, δεν σε είδα να κατακρίνης την προκλητική συμπεριφορά του απέναντί μου, μολονότι δεν καταδέχτηκα ποτέ να απαντήσω στις προκλήσεις και τους υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς του.


*


Αφού ρε Σέσοστρι κάθετι που γράφω, δεν υπάρχει περίπτωση να μην γιουχαριστεί και να θεωρηθεί εντελώς απαράδεκτο.

Αυτά τώρα για τις ύβρεις δεν θέλω να τα σχολιάσω. Το πρόβλημα είναι πως πίσω από το πρόσχημα των ύβρεων(όλοι γεμάτο ύβρεις είμαστε), κρύβεται η δυσφορία για την έκφραση χριστιανικών απόψεων της Βίβλου. Άμα δηλαδή ένας πιστεύει στην κατά γράμμα Ανάσταση του Ιησού και γράψει κάτι, θα προκαλέσει δυσφορία επειδή τάχα μολύνει τον χώρο του "εσωτερισμού".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 21:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NIKOMAXOΣ

Μιας Δ.Ο, η οποία άν και γνωρίζει πολύ καλά, πώς αν ζητήσει οικονομική στήριξη απο τα μέλη, θα ύπάρξει αθρόα προσέλευση, εν τούτοις δεν το ζητεί.


Αθρόα????

Έχετε μετρηθεί τώρα τελευταία???

quote:

Κάτι πτερόεντα, όπως εσυ και ο Χριστος Ελ, ο Regulus και ο Χ και άλλοι που μετράνε ανάποδα τον δείκτη IQ, συνήθως μας κουνάνε το...μαντήλι!

Ο Καλόπουλος που έφαγες στη ΓΘΣ θα είναι εκεί για να με θυμίζει και να συνέρχεσαι πριν γράψεις ξανά ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΕΡΙ ΦΥΣΙΚΗΣ.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 21:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=G0urB3Vi7Sg

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 22:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aitherovamon
Επιλογή επίσης κάποιου το αν θα φύγει ή θα επιλέξει την "μέθοδο" Sesostris

Ως συντονιστή και αθεο/αγνωστικιστή θα έπρεπε να σε απασχολήσει η "μέθοδος" Sesostris που ακολουθεί όσον αφορά την τακτική του με τις κατά συρροήν κλοπές πνευματικής ιδιοκτησίας, με τα σωρηδών ψέμματα και την παραποίηση πηγών, με τις μεροληπτικές πηγές από ηλεκτρολόγους δασκάλους του Δημοτικού και μπετατζήδες, με τις αποδόσεις για τον πούτσο Ιερών κειμένων, με τη κατασυκοφάντηση των μελών με αντίθετη άποψη με με με...

Και εσύ δεν τολμάς να ΨΕΛΛΙΣΕΙΣ ΟΥΔΕΝ επί όλων αυτών Ανδρέα!

Βέβαια αυτές οι τακτικές ΠΡΟΥΠΗΡΧΑΝ ΤΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ οπότε τι να λέμε...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

_________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω χυδαίας φρασεολογίας
27/11/2013
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 22:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
http://www.youtube.com/watch?v=G0urB3Vi7Sg

DSM, εσύ μπορεί να επαίρεσαι και να λες μετά από χρόνια στα παιδιά και τα εγγόνια σου ότι ήσουν ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΕΣΤΑΞΑ εδώ μέσα KAI ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ούτε καν για να υπερασπιστείς τον εαυτό σου....

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

_________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω χυδαίας φρασεολογίας
27/11/2013
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 22:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
προσωπικά δεν σου έχει γίνει ποτέ παρατήρηση από τη Δ.Ο. οπότε ποιος ο λόγος που νιώθεις υπό διωγμό και διαμαρτύρεσαι;

Από μόνος του θυματοποιήθηκε και βγήκε "μάρτυρας" υπό διωγμό...εγώ απλά του είπα να μην κράζει την διαχείρηση και τους συντονιστές διότι εκείνοι σχεδόνποτέ δεν του έχουν κάνει παρατηρήσεις...


Εντάξει για την Δ.Ο

Πάντως, η ελευθερία έκφρασης απόψεων πρέπει να αποτελέσει κάποια στιγμή θέμα προς συζήτηση για τους διαχειριστές των φόρουμ. Γιατί τελικά το πρόβλημα δεν είναι οι ύβρεις αλλά οι απόψεις που εκφράζονται. Κάποια άτομα εδώ έχουν προτείνει σοβαρά να μην εκφράζονται κάποιοι γιατί μολύνουν τον χώρο. Κατά αυτούς κάποιες απόψεις είναι υπερβολικά γελοίες και έχουν στόχο να δυσφημήσουν ένα φόρουμ. Έτσι δεν είναι; Οι ύβρεις είναι απλώς το περικάλυμμα. Αυτό που τις προκαλεί είναι ο εσωτερικός αναβρασμός για τον "κωλοχριστιανό" που γράφει αρλούμπες σε ένα καταξιωμένο γνωστικό χώρο.

Πρέπει λοιπόν να ξεκαθαρίσουν τα φόρουμ τί άτομα θέλουν και να βάλουν περιορισμούς.

Βέβαια θα μπορούσε όλη αυτή η μάταιη συζήτηση να μην γίνεται. Πως; Απλώς αν σεβόταν ο καθένας τί γράφει ο άλλος! Τόσο απλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 22:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alexandros

quote:
DSM, εσύ μπορεί να επαίρεσαι και να λες μετά από χρόνια στα παιδιά και τα εγγόνια σου ότι ήσουν ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΕΣΤΑΞΑ εδώ μέσα KAI ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ούτε καν για να υπερασπιστείς τον εαυτό σου....

Απεναντίας, κείμενα σαν το παραπάνω, είναι ακριβώς αυτά για τα οποία θα μπορείς να επαίρεσαι εσύ στους δικούς σου απογόνους. Είναι άλλωστε και πολλά, και διάχυτα κατά τόπους.

Τώρα για την υπεράσπισή μου, αν και όποτε χρειαστεί κατά την κρίση μου. Δεν εμπίπτεις σε κάποια κατηγορία επιλογής.

Υ.Γ. Πολύ κλάμα λέμε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 22:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν βαρέθηκα!

Αυτή η έλλειψη σοβαρού ανταγωνισμού με σκοτώνει οπότε το λήγω εδώ.

Θα πρέπει ο Ρασιάς να κοιτάξει λίγο το επίπεδο στο παραμάγαζο που έστησε και πάει από το κακό στο χειρότερο...

Να δώσετε τα χαιρετίσματά μου και στην κα. Αμαλία Τσακίρη!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 22:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=RyesrnctxUE

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 23:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συγκινητικές στιγμές αποχώρησης από τους αγαπημένους...άιντε στο καλό λεβέντη μου και αέρα στα πανιά σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2013, 00:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάλι απρόσκλητος ήρθες βρε Συνοδινός.1???

Όχι βρε Παπάρα, εξακολουθείς να κυλιέσαι στα πόδια μου, το ξέχασες;
Α, καλώς ήρθες από το Ισραήλ. Τώρα έμαθα κι εγώ ότι ήσουν στο Ισραήλ. Το κράτησες μυστικό βρε, Παπάρα;
Και τώρα, πως θα λέγεσαι; Χατζής;
quote:
Πώς λέγεται ένας παπάρας, που πήγε στο ισραήλ, να γίνει χατζής?

Χατζιπαπάρας. Σου πάει γάντι το καινούργιο όνομα..!
Λοιπόν χατζιπαπάρα μου, σε γνωρίσαμε σαν ΠάνοςΤ, μας επέστρεψες ως Αλέξις, άντε τώρα και Χατζιπαπάρας.
Θα το κρατήσεις κι αυτό μυστικό, φαντάζομαι. Μην αποκαλύψεις, σε κανέναν το καινούργιο όνομα, γιατί θα σε πάρουν στο ψιλό.
quote:
Εγώ για παράδειγμα, όταν με ρώτησαν κάποια μέλη ότι "είσαι η Panos T ?" τους είπα ρητά και κατηγορηματικά ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ.

Είσαι τετραπέρατος.
Ε, αυτό έλειπε, να τους πεις, πως ναι, είσαι η Panos T. Πως θα γινόσουν Χατζιπαπάρας τώρα;
Πού΄ σαι όμως, δεν θα λες η ΠάνοςΤ, θα σε καταλάβουν έτσι.

quote:
Βγάλε το ΣΚΑΣΜΟ όμως γιατί περιμένω την τοποθέτηση της amalia και μας παρενοχλείς με τα ΣΚΟΥΞΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΛΙΑ σου παλιοφασιστάκο εκ θεσσαλονίκης.

Εντάξει, κουτοπόνηρε Ταλιμπανάκο, δεν θα πω τίποτα στην Αμαλία, το υπόσχομαι.
Σσσ όμως, να ακούσουμε τι θα πει η Αμαλία...
quote:
Αλέξανδρε, θα αναγκαστώ να συμφωνήσω με όσους σε ταυτίζουν με το απενεργοποιημένο μέλος PanosT. Άλλωστε, φαίνεται να διατηρείς τον χυδαία σεξιστικό τρόπο προσβολών απέναντι στους συνομιλητές σου που ασκούσε κι εκείνος.
Φυσικά είναι και το στυλ γραφής, η επιχειρηματολογία, η ιδεολογία, η χρήση του ίδιου site απόκρυψης της ip με αυτό που είχε χρησιμοποιήσει παλιότερα ο PanosT, κ.α.


Πές της, ότι έχετε αποφοιτήσει από την ίδια εκκλησιαστική σχολή και καθάρισες. Όλοι έχουμε διαπιστώσει ότι βγαίνετε από κει μέσα με την ίδια ιδεολογία, τον ίδιο τρόπο απαντήσεων, τον ίδιο χαρακτήρα, το ίδιο στυλ γραφής, τον ίδιο τρόπο προσβολών και κατινίστικου χιούμορ, την ίδια πηγή αντιγραφών και του ίδιου site απόκρυψης της ip.
Σε αφήνει τώρα ο Συνοδινός και συνεχίζεται αύριο.
quote:
Μπαααα, με τον Συνοδινό τελείωσα.

Τα ίδια λες πάντα, αλλά όλο μέσα στα πόδια του κυλιέσαι.
quote:
Και που'σαι Χρυσαυγιτάκο, μη ξεχάσεις να δώσεις τα χαιρετίσματά μου και στο φασίστα δάσκαλο Θεοδωρίδη. Θα καταλάβει αυτός...

Μην στεναχωριέσαι Ταλιμπανάκο, αν δυσκολεύεται να σε αναγνωρίσει ως Χατζιπαπάρα, θα του πω για τα κακά πνεύματα στο παιχνίδι σου, το ποτηράκι και για το αδικοχαμένο Άθεο παλικάρι, που τα τίναξε μόλις είδε τα κακά πνεύματα κι αμέσως θα καταλάβει.
Στην αρχή, βρε συ Χατζιπαπάρα, με μπέρδεψες με τα υπονοούμενά σου για μένα, με τα περί Χρυσής Αυγής και Θεσσαλονίκης και σκεφτόμουν ότι έχεις σαλέψει τελείως. Εσύ, άλλον είχες βάλει στο μάτι.
Ευτυχώς που είσαι τετραπέρατος και είπες, Θεοδωρίδης και το κάλυψες με τρόπο. Αν έλεγες Macedon, θα είχες αυτοκαρφωθεί.
Τώρα, δεν κατάλαβε κανένας τίποτα. Είσαι ένας άξιος Χατζιπαπάρας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2013, 01:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωρινή απενεργοποίηση θέματοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2013, 18:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O λογαριασμός Alexandros. απενεργοποιήθηκε.
Είναι προφανές πως τέτοιου είδους συμμετοχές δεν ταιριάζουν σε έναν σοβαρό χώρο συζήτησης και αναζήτησης όπως τα forums του ESOTERICA.

Το παρόν θέμα επανενεργοποιείται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 00:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τύπος στο "Failure of Daniel's Prophecies", λέει πως οι Χριστιανοί(συγκεκριμένα Ευαγγελιστές) για να αποφύγουν μια μακκαβαϊκή ερμηνεία του τελευταίου θηρίου στο κεφάλαιο 7, ερμηνεύουν το δεύτερο θηρίο ως Μηδοπερσία. Μήπως ΑΥΤΟΣ για να εκπληρώσει το αντιχριστιανικό σενάριό του καταφεύγει σε ακραίες ερμηνείες; Για να δούμε.

Πρώτον. Χρησιμοποιεί το βιβλίο του Δανιήλ σε άλλες περιπτώσεις τις Μηδεία και Περσία ως ενιαίο σύνολο; Ναι!

Δανιήλ
5ο κεφάλαιο
28 Φερές, διηρέθη η βασιλεία σου και εδόθη εις τους Μήδους και Πέρσας.

Δανιήλ
8ο κεφάλαιο
3 Και εσήκωσα τους οφθαλμούς μου και είδον και ιδού, ίστατο έμπροσθεν του ποταμού κριός εις έχων κέρατα· και τα κέρατα ήσαν υψηλά, το εν όμως υψηλότερον του άλλου· και το υψηλότερον εξεφύτρωσεν ύστερον.
4 Είδον τον κριόν κερατίζοντα προς δύσιν και προς βορράν και προς νότον· και ουδέν θηρίον ηδύνατο να σταθή έμπροσθεν αυτού και δεν υπήρχεν ο ελευθερών εκ της χειρός αυτού· αλλ' έκαμνε κατά την θέλησιν αυτού και εμεγαλύνθη.


20 Ο κριός, τον οποίον είδες, ο έχων τα δύο κέρατα, είναι οι βασιλείς της Μηδίας και της Περσίας.

Επομένως ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΗ η ερμηνεία των Χριστιανών.

////// \\\\
Δεύτερον. Ας δούμε το 2ο κεφάλαιο(όνειρο του Ναβουχοδονόσορα) σε σχέση με το 7ο κεφάλαιο(όνειρο του Δανιήλ). Παρατηρούμε πως η σειρά και ο αριθμός των βασιλειών είναι ΙΔΙΑ. Τέσσερα βασίλεια στο 2ο, τέσσερα και στο 7ο.

Με ποιον ταιριάζει η 3η βασιλεία; Με την Περσία ή με την Ελλάδα; Με την Ελλάδα φυσικά, που εξάλλου ήταν γνωστή για το εμπόριο του χαλκού της σε αντιδιαστολή με την Περσία που αφιέρωνε πάντα σε ασήμι.

Δανιήλ
2ο κεφάλαιο
39 Και μετά σε θέλει αναστηθή άλλη βασιλεία κατωτέρα σου και τρίτη άλλη βασιλεία εκ χαλκού, ήτις θέλει κυριεύσει επί πάσης της γης.

Δανιήλ
7ο κεφάλαιο
6 Μετά τούτο εθεώρουν και ιδού, έτερον ως λεοπάρδαλις, έχον επί τα νώτα αυτού τέσσαρας πτέρυγας πτηνού· το θηρίον είχεν έτι τέσσαρας κεφαλάς· και εδόθη εξουσία εις αυτό.

Δανιήλ
8ο κεφάλαιο
8 Διά τούτο ο τράγος εμεγαλύνθη σφόδρα· και ότε ενεδυναμώθη, συνετρίβη το κέρας το μέγα· και αντ' αυτού ανέβησαν τέσσαρα άλλα περίβλεπτα προς τους τέσσαρας ανέμους του ουρανού.


Με ποιον ταιριάζει η 2η βασιλεία; Με την Μηδοπερσία φυσικά.

Δανιήλ
8ο κεφάλαιο
3 Και εσήκωσα τους οφθαλμούς μου και είδον και ιδού, ίστατο έμπροσθεν του ποταμού κριός εις έχων κέρατα· και τα κέρατα ήσαν υψηλά, το εν όμως υψηλότερον του άλλου· και το υψηλότερον εξεφύτρωσεν ύστερον.
4 Είδον τον κριόν κερατίζοντα προς δύσιν και προς βορράν και προς νότον· και ουδέν θηρίον ηδύνατο να σταθή έμπροσθεν αυτού και δεν υπήρχεν ο ελευθερών εκ της χειρός αυτού· αλλ' έκαμνε κατά την θέλησιν αυτού και εμεγαλύνθη.

Και ιδού, έπειτα θηρίον δεύτερον όμοιον με άρκτον, και εσηκώθη κατά το εν πλάγιον, και είχε τρεις πλευράς εν τω στόματι αυτού μεταξύ των οδόντων αυτού· και έλεγον ούτω προς αυτό· Σηκώθητι, κατάφαγε σάρκας πολλάς.

Μάλλον, αυτός καταφεύγει σε ακραία σενάρια, για να ικανοποιήσει την μακαβαϊκή του θεωρία.

Συνεχίζεται

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 11:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έγραψα από που είναι αυτό το εδάφιο.

Είναι από τον Δανιήλ 7ο κεφάλαιο
5 Και ιδού, έπειτα θηρίον δεύτερον όμοιον με άρκτον, και εσηκώθη κατά το εν πλάγιον, και είχε τρεις πλευράς εν τω στόματι αυτού μεταξύ των οδόντων αυτού· και έλεγον ούτω προς αυτό· Σηκώθητι, κατάφαγε σάρκας πολλάς.

Από το http://www.decodingdaniel.com/daniel7/secondbeast.html

Persia, the more powerful of the two nations, is represented by the higher side of the bear. This lopsidedness symbolizes the comparative strength of the Persians to the Medes.

The three ribs stand for three great powers that were overcome by the beast: Lydia in Asia Minor under King Croesus (546 B.C.); Babylon under Nabonidus and Belshazzar (539 B.C.); and Egypt under Psamitk III (525 B.C.). In addition, the three ribs typify the absorbing of their cultures into the Medo-Persian Empire.

Interestingly, the second beast is told to “get up and eat your fill of flesh” after conquering these three powers. Medo-Persia was noted for its insatiable desire for conquest.


4 Είδον τον κριόν κερατίζοντα προς δύσιν και προς βορράν και προς νότον· και ουδέν θηρίον ηδύνατο να σταθή έμπροσθεν αυτού και δεν υπήρχεν ο ελευθερών εκ της χειρός αυτού· αλλ' έκαμνε κατά την θέλησιν αυτού και εμεγαλύνθη.
20 Ο κριός, τον οποίον είδες, ο έχων τα δύο κέρατα, είναι οι βασιλείς της Μηδίας και της Περσίας.

Δυστυχώς η προσπάθειά των εχθρών της προφητείας να βγάλουν 3ο θηρίο την Περσία, απομονόνωντας την Μηδεία ως 2ο, απέτυχε.

Η Ελλάδα είναι 3ο θηρίο και 4ο είναι φυσικά η Ρώμη που ακόμη δεν είχε ανέλθη σε παγκόσμια δύναμη. Το 4ο θηρίο ΔΕΝ προκύπτει από το 3ο, όπως προέκυψαν οι Σελευκίδες και οι Πτολεμαίοι από τους 4 διαδόχους του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Το 4ο θηρίο με τα σιδερένια δόντια είναι η Ρώμη.

Περαστικά στους αρνητές κάθε προφητείας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 11:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

O λογαριασμός Alexandros. απενεργοποιήθηκε.
Είναι προφανές πως τέτοιου είδους συμμετοχές δεν ταιριάζουν σε έναν σοβαρό χώρο συζήτησης και αναζήτησης όπως τα forums του ESOTERICA.

Το παρόν θέμα επανενεργοποιείται.




Μπορείς να αιτιολογήσεις πως ταιριάζουν συμμετοχές όπως η πιο κάτω σε έναν "...σε έναν σοβαρό χώρο συζήτησης και αναζήτησης...";;;
quote:
Όχι βρε Παπάρα, εξακολουθείς να κυλιέσαι στα πόδια μου, το ξέχασες;
Α, καλώς ήρθες από το Ισραήλ. Τώρα έμαθα κι εγώ ότι ήσουν στο Ισραήλ. Το κράτησες μυστικό βρε, Παπάρα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 14:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την αφορμή για να γράψω την απάντηση αυτή, μου την έδωσε ο Χριστιανός Ορθόδοξος
με την αναφορά του στη ηλικία του χριστού κατά τη σταύρωση, γράφοντας ότι ο Ιησούς σταυρώθηκε σε ηλικία 33 ετών. Πράγματι σύμφωνα με την επικρατούσα άποψη, ο Χριστιανός Ορθόδοξος έχει δίκιο. Είναι όμως έτσι τα πράγματα; Σ' αυτό το σημείο η απάντηση είναι όχι, γιατί η ηλικία του Ιησού κατά τη σταύρωση έιναι ένα θέμα που έχει προκαλέσει διένεξη μεταξύ των θεολόγων στη προσπάθεια εύρεσης της ακριβούς χρονολογίας, γιατί έχουν στη διάθεσή τους για τον υπολογισμό αυτό, μέσα από τα ευαγγέλια πάντοτε, εκτός από τις αντιφάσεις και την απουσία ημερομηνιών, ελάχιστα και ασαφή στοιχεία. Έτσι έχουμε το παράδοξο όλες οι ημερομηνίες να είναι σωστές και ταυτόχρονα όλες λάθος.

Ο λόγος που ο προσδιορισμός της ηλικίας του Ιησού κατά τη σταύρωση είναι δύσκολος, είναι το ότι αντί για ημερομηνίες έχουμε αναφορές σε ιστορικά γεγονότα, τα οποία απέχουν μεταξύ τους για μεν την γέννηση 10 έως 12 χρόνια, για δε την σταύρωση 7 χρόνια. Και για να γίνω πιο σαφής, από τα ευαγγέλια έχουμε ότι Ο Ιησούς γεννήθηκε όταν ήταν βασιλιάς ο Ηρώδης (Ματθ. 2,1), όταν ήταν διοικητής της Συρίας ο Κυρήνιος (Λουκ.. 2,17). Αυτά τα δύο περιστατικά όμως επειδή δεν υπάρχει το έτος 0, απέχουν μεταξύ τους 10 ολόκληρα χρόνια γιατί ο μεν Ηρώδης ο Μέγας στον οποίο αναφέρεται ο Ματθαίος πέθανε το -4 , ο δε Κυρήνιος στον οποίον αναφέρεται ο Λουκάς έγινε διοικητής της Συρίας από το +7 μέχρι το +12. Και για να προλάβω την δικαιολογία των απολογητών ότι δήθεν ο Κυρήνιος έκανε 2 θητείες στην Συρία και ο Λουκάς αναφέρεται στην πρώτη, όπως αναφέρεται στο βιβλίο “A history of Israel” του W. Oesterlay διοικητές στην Συρία υπήρξαν κατά σειρά οι Σέντιος Σατουρνίνος (-9 , -6), Κουιντίλιους Βάρους (-6 , -4), Γάιος Καίσαρ (-1 , +4), Βαλούσιος Σατουρνίνος (+4 , +7).

Για την περίοδο από -4 έως -1, δεν αναφέρεται μεν διοικητής στην Συρία, όμως σύμφωνα με τον ιστορικό Ε. Gruen στο βιβλίο του “ The Expansion of the Empire under Augustus” , την εποχή εκείνη ο Κυρήνιος πολεμούσε ως λεγάτος στην περιοχή της Κιλικίας και της Γαλατίας της Μικράς Ασίας, οπότε αποκλείεται να είναι αυτός ο άγνωστος διοικητής της Συρίας. Αν πιστέψουμε τώρα τον Ματθαίο, και ο Ιησούς γεννήθηκε την εποχή του Ηρώδη του Μέγα, τότε σε συνδυασμό με το ότι, σύμφωνα με το ευαγγέλιο πάντοτε, ο Ηρώδης διέταξε την σφαγή των νηπίων από δύο ετών και κάτω, τότε ο Ιησούς θα πρέπη να γεννήθηκε γύρω στο -6.

*

Edited by - Sesostris on 11/12/2013 14:27:02

Edited by - Sesostris on 11/12/2013 14:29:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 14:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τώρα ας έλθουμε στην ημερομηνία της σταύρωσης, παρακάμπτοντας το γεγονός ότι κατά την διάρκεια του εβραϊκού Πάσχα δεν γινόντουσαν ούτε δίκες, ούτε εκτελέσεις καταδίκων. Σύμφωνα με τον Λουκά λοιπόν που μας πληροφορεί ότι η δράση του Ιησού που σηματοδοτείται με την βάφτισή του, αρχίζει περί το 15ο έτος της ηγεμονίας του Τιβέριου δηλαδή το 29 και επειδή αναφέρεται μόνο ένα Πάσχα, βγαίνει το συμπέρασμα ότι η σταύρωση έγινε το 30. Ένα άλλο στοιχείο που έχουμε είναι ότι έπαρχος της Ιουδαίας ήταν ο Πόντιος Πιλάτος, ο οποίος κυβέρνησε από το 26 μέχρι το 36. Από τη στιγμή λοιπόν που η δράση του Ιησού ξεκινάει το 29 μέχρι και το 36 που λήγει η θητεία του Πιλάτου, έχουμε ένα διάστημα 5 ετών μέσα στο οποίο πιθανολογείται ότι έγινε η σταύρωση. Οι ερευνητές αποκλείουν το 36 γιατί θα είχαμε ένα διάστημα επταετούς διδασκαλίας του Ιησού που έρχεται σε αντίθεση με όλα τα ευαγγέλια, οπότε η περίοδος που απομένει είναι από το 29 μέχρι το 34. Ένα άλλο στοιχείο που έχουμε μέσα από τα ευαγγέλια, είναι ότι η σταύρωση έγινε την 14η Νισάν και ημέρα Παρασκευή.

Από τους αστρονομικούς υπολογισμούς που έχουμε βρίσκουμε ότι για την περίοδο που εξετάζουμε, τα μόνα έτη που η 14η Νισάν πέφτει Παρασκευή, είναι η 7 Απριλίου του 30 και η 3 Απριλίου του 33. Όμως εκτός αυτών των δύο πιθανών ημερομηνιών, και κατά την λιγότερο αποδεκτή ημερομηνία του 36 η 14η Νισάν έπεφτε Παρασκευή. Υπάρχουν λοιπόν ορισμένοι οι οποίοι υποστηρίζουν ως πιθανή και την ημερομηνία αυτή με τον εξής συλλογισμό. Από τα ευαγγέλια έχουμε ότι όταν ο Ιωάννης ο Βαπτιστής εκτελέστηκε από τον Ηρώδη Αντύπα γιατί επέκρινε τον γάμο του με την Ηρωδιάδα, ο Ιησούς ζούσε και δίδασκε. Η πιθανότερη ημερομηνία του γάμου του Ηρώδη Αντύπα με την Ηρωδιάδα είναι το 35 μετά τον θάνατο του αδελφού του Φιλίππου. Από τη στιγμή λοιπόν που ο γάμος του Ηρώδη με την Ηρωδιάδα γίνεται το 35, η σύλληυψη καη φυλάκιση του Ιωάννη δεν μπορεί να είναι πιο πριν. Άρα ο Ιησούς που σταυρώνεται μετά τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη το 35 είναι ζωντανός και διδάσκει, οπότε η σταύρωσή του πρέπει να έγινε το 36.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 14:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι λοιπόν με βάση όλες αυτές τις ημερομηνίες και τις υποθέσεις των θεολόγων ερευνητών, έχουμε τα εξής αποτελέσματα, βασισμένοι στον Ματθαίο και έτος γεννήσεως του Ιησού περίπου το 6 παχχ, και πιθανές ημερομηνίες 30, 33, και 36, οι αντίστοιχες πιθανές ηλικίες του Ιησού κατά την σταύρωση να είναι 35-36, 38-39, και 41-42 έτη. Βασισμένοι στον Λουκά και έτος γεννήσεως του Ιησού περίπου το 7 μαχχ, και πιθανές ημερομηνίες 30, 33, και 36, οι αντίστοιχες πιθανές ηλικίες του Ιησού κατά την σταύρωση να είναι 23, 26, και 29 έτη.

Εκτός όμως των ανωτέρω υπάρχει και ένα μικρό απόσπασμα στο κατά Ιωάννη ευαγγέλιο που προβληματίζει τους θεολόγους, γιατί έμμεσα εμφανίζει τον Ιησού σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία. Το απόσπασμα αυτό είναι το ακόλουθο:

Απήντησεν ο Ιησούς· “εάν εγώ μόνος μου τιμώ και δοξάζω τον ευατόν μου, η δόξα μου, δεν είναι τίποτε. Υπάρχει όμως ο Πατήρ μου, ο οποίος με δοξάζει με τα θαύματα και τα σημεία τα οποία κάνω, και τον οποίον σεις, που με περιφρονείτε, λέγετε ότι είναι Θεός σας. Εις την πραγματικότητα όμως δεν τον έχετε γνωρίσει. Εγώ όμως τον γνωρίζω. Και εάν είπω ότι δεν τον γνωρίζω, θα είμαι όμοιος με σας, ψεύτης. Αλλά τον γνωρίζω πολύ καλά και το θέλημα αυτού φυλάττω πάντοτε. Ο Αβραάμ, ο πατέρας σας, γεμάτος αγαλλίασιν και χαράν επόθησε να ίδη την ημέραν της ενανθρωπήσεώς μου και την είδε και εχάρη”. Του είπαν τότε οι Ιουδαίοι· “δεν έχεις ακόμη ούτε πενήντα ετών ηλικίαν και είδες τον Αβραάμ, που έζησε εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια;” Ιω. 8, 54 -57  

Η φράση αυτή, “δεν έχεις ακόμη ούτε πενήντα ετών ηλικίαν”, δικαιώνει αυτούς, μεταξύ των οποίων και ο Ειρηναίος, που υποστηρίζουν ότι ο Ιησούς κατά την σταύρωση ήταν πάνω από 40 ετών.

Όπως βλέπετε φίλε Χρίστο και αγαπητοί λοιποί χριστιανοί, όποια εκδοχή και αν πάρετε η μόνη ηλικία που δεν είχε ο Ιησούς κατά την σταύρωση σύμφωνα πάντοτε με αυτά που γράφουν τα ευαγγέλια, είναι αυτή των 33 ετών.

Σημείωση:
Τα στοιχεία για την ανάρτηση αυτή τα πήρα εκτός από το προσωπικό μου αρχείο, και από το βιβλίο του Κ. Θεοδωρίδη “Η Απάτη των Ευαγγελίων” σελ. 206 κ.ε.

*

Edited by - Sesostris on 11/12/2013 14:35:24

Edited by - Sesostris on 11/12/2013 14:44:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 14:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έτσι λοιπόν με βάση όλες αυτές τις ημερομηνίες και τις υποθέσεις των θεολόγων ερευνητών, έχουμε τα εξής αποτελέσματα, ....

Όπως βλέπετε φίλε Χρίστο και αγαπητοί λοιποί χριστιανοί, όποια εκδοχή και αν πάρετε η μόνη ηλικία που δεν είχε ο Ιησούς κατά την σταύρωση σύμφωνα πάντοτε με αυτά που γράφουν τα ευαγγέλια, είναι αυτή των 33 ετών.

Σημείωση:
Τα στοιχεία για την ανάρτηση αυτή τα πήρα εκτός από το προσωπικό μου αρχείο, και από το βιβλίο του Κ. Θεοδωρίδη “Η Απάτη των Ευαγγελίων” σελ. 206 κ.ε.

*


Νομίζω το αν ήταν 33 ή όχι δεν έχει σημασία (ούτε η ασάφειες, αν ισχύουν, είναι τίποτα ξεχωριστό. Οι περισσότερες βιογραφίες προσώπων τις εποχής έχουν κενά). Ούτε και τα ευαγγέλια ή η ΚΔ δίνουν τέτοιο αριθμό. Ένα συμπέρασμα μεταγεννέστερων είναι.
Αλλά και αν είχε σημασία - δεν το διόρθωναν η "παραχαράκτες" των γραφών; ή δε θα το σημείωναν οι ενάντιοι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 14:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Νομίζω το αν ήταν 33 ή όχι δεν έχει σημασία (ούτε η ασάφειες, αν ισχύουν, είναι τίποτα ξεχωριστό. Οι περισσότερες βιογραφίες προσώπων τις εποχής έχουν κενά). Ούτε και τα ευαγγέλια ή η ΚΔ δίνουν τέτοιο αριθμό. Ένα συμπέρασμα μεταγεννέστερων είναι.
Αλλά και αν είχε σημασία - δεν το διόρθωναν η "παραχαράκτες" των γραφών; ή δε θα το σημείωναν οι ενάντιοι;

Ναι φίλε panpam, όμως οι προφητείες του Μάξιμου και του "Χριστιανού Ορθόδοξου" για το τέλος του κόσμου βασίζονται και πάνω σ' αυτό, καθώς και στις προφητείες του Δανιήλ, τον οποίο δεν θεωρούν προφήτη ούτε οι Εβραίοι.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 16:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam
Νομίζω το αν ήταν 33 ή όχι δεν έχει σημασία (ούτε η ασάφειες, αν ισχύουν, είναι τίποτα ξεχωριστό. Οι περισσότερες βιογραφίες προσώπων τις εποχής έχουν κενά). Ούτε και τα ευαγγέλια ή η ΚΔ δίνουν τέτοιο αριθμό. Ένα συμπέρασμα μεταγεννέστερων είναι.
Αλλά και αν είχε σημασία - δεν το διόρθωναν η "παραχαράκτες" των γραφών; ή δε θα το σημείωναν οι ενάντιοι;

Ναι φίλε panpam, όμως οι προφητείες του Μάξιμου και του "Χριστιανού Ορθόδοξου" για το τέλος του κόσμου βασίζονται και πάνω σ' αυτό, καθώς και στις προφητείες του Δανιήλ, τον οποίο δεν θεωρούν προφήτη ούτε οι Εβραίοι.


*


Δεν ξέρω που τα άκουσες αυτά - αλλά οι μεν προφητείες για "τέλη κόσμου" από διάφορους είναι συνήθως υπερβάλλων ζήλος (στην καλύτερη περίπτωση) ενώ για Δανιήλ - δεν θυμάμαι που (και αν κολλά το 33) είναι πάντως μέρος των Εβραϊκών Γραφών (ποιοι "εβραίοι" δεν τον "παραδέχονται" δεν ξέρω)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy