ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές αμφισβητήσεις No 2 - συνέχεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 22:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Esotericades, τα χάπια μου γρήγορα και ένα ταξί να φύγω….ακούστε νέο κολπάκι που βρήκαμε….

Του έχω πει πέντε φορές ότι «οι περισσότεροι θεωρούν πως ο Ιωάννης έγραψε τελευταίος…ωστόσο υπάρχουν και κάποιες διαφορετικές απόψεις…το θέμα μας όμως δεν είναι αυτό»!!!

Αντί να το αποδεχτεί αμέσως εκείνος λέει «όχι, είναι και αυτό μέσα στο θέμα μας, βρες μου κάποιον που να ισχυρίζεται ότι ο Ιωάννης έγραψε πριν τον Ματθαίο»!!!

Με τα πολλά του βρίσκω κάποιον ο οποίος έχει προτείνει ότι μπορεί του Ιωάννη να είναι το αρχαιότερο…και στα καπάκια του λέω εδώ και άλλα δύο ονόματα οι οποίοι έχουν προτείνει ότι το ευαγγέλιο του Ιωάννη γράφτηκε πριν τον Ματθαίο (Klauss Berger, W. von Soden).


Και ακούστε τι λέει στη συνέχεια για τον συγγραφέα που του ανέφερα…..


quote:
«Βέβαια ότι η συλλογιστική του ΦΕΡΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟ 70 μ.Χ (δηλ. την κατασκευή της Ιερουσαλήμ) καθώς και ότι ΔΕΝ θεωρεί τα Ευαγγέλια ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ και με ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ να υποθέσω ότι τα απορρίπτεις».


Και πότε μου ειλικρινά…πόσο βλάκας μπορεί να είμαι που έχω πιάσει κουβέντα με αυτό το άτομο??? Πόσο βλάκας δηλαδή???

Δηλαδή αυτό βρήκε να πει??? Με ρωτάει βρες μου έναν, του τον βρίσκω, και μετά μου λέει ότι ναι, αλλά αυτός που βρήκες διαφωνεί μαζί σου στα περί κατασκευής και αντιφάσεων….ω ρε γαμώ την τρέλα μου…


Το καλύτερο όμως είναι το άλλο….εδώ πλέον το άτομο με αποτέλειωσε….με αποτέλειωσε κυριολεκτικά….ακούστε εδώ ρε σεις….


quote:
Ας περιοριστούμε σε ΜΙΑ ΑΝΤΙΦΑΣΗ αυτή της πρώτης εμφάνισης του αναστημένου Ιησού. Διάλεξε ποιος έγραψε πρώτος το Ευαγγέλιό του και με βάση την ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ των Ευαγγελίων από σκοτεινά κέντρα με σκοπό τη πνευματική ποδηγέτηση των λαών το σκοταδισμό και την πνευματική αποτελμάτωση ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΤΗ ΡΗΜΑΔΟΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.


ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ»????????????????????????????


ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΑΣ ΤΑΣ ΖΑΛΙΣΕΣ ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΑΥΤΟ???????????????


ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΑΥΤΑ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΚΕΝΤΡΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΗΓΕΤΗΣΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ??????????


ΣΥΣΧΕΤΙΣΑ ΕΓΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΗΝ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ»-ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΩΜΟΣΙΟΛΟΓΙΑ?????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 22:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εσύ βρε θηρίο από την παραβολή της παραβολής ω παραβολή πως βρίσκεις έστω και μια αντίφαση???

Δηλαδή στο δικό σου μυαλό η σωρεία παραβολών και συμβολικών διηγήσεων αποκλείει τις αντιφάσεις????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 22:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώπα κάτσε kost γιατί μπερδευτήκαμε.

Για τον Ιωάννη οι αιτιάσεις σου είναι πολύ πρόσφατες (σημερινές αν δεν κάνω λάθος) και δεν σε πειράζε το γ) τόσες μέρες αλλά τις έφερες για να δικαιολογήσεις την απόρριψη του γ) αν και όντως ανέφερες ότι η πλειοψηφία βάζει τον Ιωάννη δεύτερο.

Δηλαδή "η πλειοψηφία λέει ότι ο Ιωάννης είναι μεταγενέστερος αλλά επειδή έχουν βρεθεί και κάποιοι (δεν ξέρω αν είναι πάνω από δέκα ερευνητες και μάλλον έχουν αντικρουστεί οριστικά) που λένε το αντίθετο βγάζω το γ) από την "εξίσωση".

Αυτό σαν λογική ΔΕΝ στέκει!!!!

Πάμε και στο πιο σοβαρό αυτό της κατασκευής.
Εγώ θεώρησα την mainstream άποψη αλλά εσύ διαφοροποιήσαι.

Πες μου λοιπόν γιατί κάποιοι ανώνυμοι συγγραφείς σε άσχετες χρονικές περιόδους να συνεννοηθούν (?) να φτιάξουν έναν "καινούριο" μύθο κλέβοντας τους παλιούς και εξαγριώνοντας λαούς (Εβραίους, Ρωμαίους και κάποιους Έλληνες), φιλοσόφους, ιερατεία κτλ???

Τι το σημαντικό είχε ο δικός τους μύθος σε σχέση με τους παλιούς?

Θα ήθελα ένα briefing της άποψης σου περί κατασκευής.

Αν κάπου τα έχεις ξαναγράψει δώσε μου το link για να γλιτώσουμε χρόνο.

Αν κάπου τα έχεις διαβάσει δώσε μου την πηγή.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 21/11/2013 23:26:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 22:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο ότι βλέπω, ο Kost, σας έχει στείλει όλους στον...αγύριστο.

Φθηνές δικαιολογίες και φληναφήματα, είναι όλο κι όλο, το επιχειρηματολόγιό σας.Κατακαημένα χριστιανόπουλα.

Εμείς τα Χριστιανόπουλα, θα πάμε σινεμά,
να δούμε πράκτορα 007.
Τα φώτα σβήσαν και βγαίνει ο Τζαίημς Μπόντ,
με μια χανούμισα, χωρίς κομπινεζόν!

...της το άρπαξε ο Kost!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 23:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και εσύ βρε θηρίο από την παραβολή της παραβολής ω παραβολή πως βρίσκεις έστω και μια αντίφαση???

Δηλαδή στο δικό σου μυαλό η σωρεία παραβολών και συμβολικών διηγήσεων αποκλείει τις αντιφάσεις????


Ναι kost μου, αν μιλάμε για παραβολή μέσα στην παραβολή τις αποκλείει σχεδόν εξ'ορισμού καθώς οι όποιες αντιφάσεις μπορούν να συμβολοποιηθούν/αποσυμβολοποιηθούν κατά το δοκούν και να πάψουν να είναι αντιφάσεις.

Πάρε μάτι (για την πρώτη μετά την Ανάσταση εμφάνιση).

Ο Ιησούς εμφανίστηκε στο όρος ώστε να δείξει το υψηλής πνευματικότητας περιεχόμενο της μετά το θάνατο πορείας προς υψηλότερες συνειδητότητες το οποίο σε ανεβάζει πάνω από τον αισθητό και υλικό κόσμο που τον αφήνεις από κάτω σου και είναι ένα πνευματικό επίτευγμα σαν να κατακτάς κατ'αντιστοιχία την κορυφή ενός βουνού. Χωροταξικά αν είσαι πάνω στο όρος βρίσκεσαι λίγο πιο κοντά στα αστέρια που είναι ο προορισμός σου και μέσω αυτών θα συνεχίσεις το ατέρμονο ταξίδι των μετενσαρκώσεων κτλ κτλ.

Από την άλλη η συνάντηση του Ιησού στο σπίτι με φοβισμένους ανθρώπους δείχνει ότι το παναθρώπινο ζητούμενο της εσωτερικής πνευματικής αναγέννησης θα σε απασχολήσει ακόμα και αν έχεις κλειστές τις πόρτες και τα παράθυρά σου (ξαφνική εμφάνιση του Ιησου εν τω μέσω αυτών) στις φοβική καθημερινότητα σου και θα βροντοφωνάξει ΜΗ ΦΟΒΟΥ. Και εσύ, ω εσύ από ένα φοβισμένο ανθρωπάκι θα μετατραπείς σε έναν χαρούμενο άνθρωπο (εχάρησαν όταν τον είδαν). Ακόμα και αν κάποια πλευρά του εαυτού σου παραμείνει προσκολημένη στην πρόσκαιρη ύλη (Θωμάς) η πνευματική ανωτερότητα της Αναγέννησης μετά το θάνατο σε ανώτερες συνειδητότητες θα δώσει στην ύλη τις αποδείξεις που χρειάζεται ώστε να πειστεί και το τελευταίο σου υλικό κύτταρο (άγγιγμα του τύπου των ήλων).

Πως με βρίσκεις???

Βλέπεις ακόμα αντιφάσεις???

Αν ναι, ντροπή σου που δεν αντιλαμβάνεσαι το πολυεπίπεδο συλλογιστικό των γραφών που προσπάθησαν με τόση σοφία να σου δώσουν οι Ευαγγελιστές...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 21/11/2013 23:20:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 23:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απο ότι βλέπω, ο Kost, σας έχει στείλει όλους στον...αγύριστο.

Φθηνές δικαιολογίες και φληναφήματα, είναι όλο κι όλο, το επιχειρηματολόγιό σας.Κατακαημένα χριστιανόπουλα.

Εμείς τα Χριστιανόπουλα, θα πάμε σινεμά,
να δούμε πράκτορα 007.
Τα φώτα σβήσαν και βγαίνει ο Τζαίημς Μπόντ,
με μια χανούμισα, χωρίς κομπινεζόν!

...της το άρπαξε ο Kost!


Άσε τα θέματα που δεν καταλαβαίνεις ούτε καν τι διαβάζεις και πες μας για τους Ανδρομέδιους και τους Λυράτους.

Είχαμε κανένα νέο γιατί συνεχίζω να έχω φαγούρα και ανησυχώ...ο Χριστιανός.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 23:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alexandros,lost in space!

Και δεν λέγονται Λυράτοι, αλλά Λύριοι.

Λυράτες είναι οι κοτούλες, σαν...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 23:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πες μου λοιπόν γιατί κάποιοι ανώνυμοι συγγραφείς σε άσχετες χρονικές περιόδους να συνεννοηθούν (?) να φτιάξουν έναν "καινούριο" μύθο κλέβοντας τους παλιούς και εξαγριώνοντας λαούς (Εβραίους, Ρωμαίους και κάποιους Έλληνες), φιλοσόφους, ιερατεία κτλ???


Να και μία ερώτηση ουσίας…αφού μου έβγαλες την πίστη εκατό χρόνια…δεν χρειάζεται να σε παραπέμψω σε καμία πηγή, ό,τι διαβάζεις εδώ είναι αποκλειστικά οι δικές μου απόψεις. Και μέσα σε δέκα λεπτά στις συνοψίζω.

Τα κείμενα αυτά αποσκοπούν στην ηθική αλλά και μεταφυσικού τύπου διδασκαλία, χρησιμοποιώντας ένα ιστορικό πλαίσιο.

Η ελληνιστική επιρροή στους Ιουδαίους είναι ξεκάθαρη την εποχή εκείνη! Σε αυτή την περίοδο ανάμιξης και αλληλεπίδρασης ήταν επίσης ξεκάθαρο ότι η θρησκεία τους χρειαζόταν ένα καλό update, ότι ο άκαμπτος ιουδαϊκός δογματισμός του νόμου έπρεπε να συμπληρωθεί από καινούριες ιδέες…μία μικρή μερίδα λοιπόν ανθρώπων φαίνεται πως ακολούθησε τα λόγια του Ιησού ο οποίος φαίνεται ότι στράφηκε ενάντια στις ιουδαίκές αρχές, κριτικάροντας έντονα κυρίως την φαρισαϊκή υποκρισία και την παροιμιώδη ακαμψία του συντηρητικού ιουδαϊσμού.

Επιπλέον, οι άνθρωποι αυτοί, οι ευαγγελιστέε, φαίνεται πως επέλεξαν το δημοφιλές ποιητικό μέσο του μύθου και της αλληγορίας, το οποίο είχε αναδειχτεί κυρίως από τους Περγαμηνούς λογίους αλλά και ορισμένους Αλεξανδρινούς. Ήδη ο Φίλων ο Ιουδαίος από τον 2ο αι. πΧ. είχε εισάγει στην ιουδαϊκή σκέψη την Αλληγορική ερμηνεία της Π. Διαθήκης, γεγονός που φαίνεται να επηρέασε τους Ευαγγελιστές στον τρόπο σύνθεσής τους.
Χώρια από αυτά που λέω εγώ, είναι ενδεικτικό αυτό που αναφέρει με στοιχεία και ο Dennis McDonald, ότι κάποιοι μη-χριστιανοί ιουδαίοι ποιητές είχαν μιμηθεί το Ομηρικό ύφος στα δικά τους έργα (αναφέρει ένα ή δύο ονόματα), κατάδηλο σημάδι της ελληνικής επιρροής στην ιουδαϊκή σκέψη.

Οι ευαγγελιστές αυτοί (βάζω και τον Ιωάννη μέσα) φαίνεται πως δεν γνώρισαν ποτέ τον Ιησού από κοντά αλλά ότι ακολούθησαν με θέρμη και ζήλο τα λόγια του. Αυτό όμως που έκαναν ήταν και το ότι επιθύμησαν να δώσουν στο πρόσωπό του θεϊκές και τερατώδεις διαστάσεις, με σκοπό να μεταδοθεί η πίστη στην ξεχωριστότητά του. Ποιος ξέρει, ίσως να ήταν αγανακτισμένοι από την άδικη θανάτωση του Ιησού…ή μπορεί να είχαν όντως ακούσει θαυμαστές μαρτυρίες περί του αναστημένου Ιησού στις οποίες έδωσαν καλή πίστη.

Εδώ που τα λέμε ακόμα και ο Πλάτωνας φαίνεται πως παρουσιάζει την «εξιδανικευμένη» πλευρά του Σωκράτη, κάτι που τόνιζε πχ. ο Νουμήνιος, ότι δηλαδή στην πραγματικότητα ο Σωκράτης ήταν πιο χύμα από ότι τον παρουσιάζει ο μαθητής του, ότι ήταν εριστικός και επιθετικός, δεν είχε δηλαδή και πολύ μεγάλη σχέση με τον ατάραχο δάσκαλο της σοφίας που γνωρίζουμε εμείς….είναι δηλαδή κάτι που συμβαίνει συχνά, ένας μαθητής ή πιστός ή θαυμαστής να δημιουργεί την «αγιογραφία» του δασκάλου του….

Η ουσία λοιπόν είναι ότι οι ευαγγελιστές επέλεξαν να προσθέσουν μία σειρά από συμβολισμούς και εσωτερικά στοιχεία γραφής με σκοπό αφενός τον εντυπωσιασμό των αναγνωστών και αφετέρου την δημιουργία μίας συμπαγούς πνευματικής κληρονομιάς, η οποία μάλιστα έτυχε εκπληκτικής εξάπλωσης και επιρροής.
Και ακριβώς αυτή η συνειδητή πρόθεση για την γλώσσα των συμβόλων είναι που τους έδωσε το απόλυτο δικαίωμα να εξωκείλουν μεταξύ τους, να διασκευάσουν, να προσθαφαιρέσουν και να εμπλουτίσουν…κρατώντας πάντα βέβαια έναν σταθερό κορμό….η ποιητική αδεία που επιδεικνύουν απορρέει ακριβώς από αυτό το συμβολικό πνεύμα των κειμένων τους…και με τέτοιο τρόπο μάλιστα ώστε και «αληθοφανείς» να παραμένουν ως ένα βαθμό οι αφηγήσεις μεταξύ τους, και εντυπωσιακότατες στην εξιστόρησή τους αλλά και συμφωνώντας στα περισσότερα μεταξύ τους!!!!

Αυτή είναι η εξήγηση που προτείνω εγώ.

quote:
Αν ναι, ντροπή σου που δεν αντιλαμβάνεσαι το πολυεπίπεδο συλλογιστικό των γραφών που προσπάθησαν με τόση σοφία να σου δώσουν οι Ευαγγελιστές...


Το σχόλιό σου αυτό το προσπερνώ…...την δική μου εξήγηση περί των αντιφάσεων την έχω προτείνει προ πολλού….η ειρωνία μου απευθύνεται σε όσους φωνάζουν ότι δεν υπάρχουν αντιφάσεις…..αλλά και σε όσους ερμηνεύουν τα πάντα κατά γράμμα στα κείμενα αυτά. Καθώς βέβαια και στους ευαγγελιστές οι οποίοι θέλησαν να υπηρετήσουν δύο αφεντάδες, δηλαδή και ότι "εδώ μαρτυρούμε την αλήθεια και μόνο την αλήθεια" αλλά και ότι "εδώ μιλάμε παραβολικά, και εμβαθύνετε στο καθετί χωρίς επιπόλαιες και επιφανειακές ερμηνείες"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 23:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο ότι βλέπω, ο Kost, σας έχει στείλει όλους στον...αγύριστο.

Νικόμαχε, μπορεί να ρίχνω και αρκετό δούλεμα αλλά ο στόχος μου δεν είναι ούτε να στείλω κανέναν στον αγύριστο, ούτε να απαξιώσω την χριστιανική πίστη, ούτε να γελοιοποιήσω ανθρώπους, θεούς και ερμηνείες κειμένων…

Αυτό που μου την βιδώνει είναι 1) το ποδοπάτημα της καθαρής λογικής, 2) η ισοπεδωτική και απαράδεκτη απαξίωση όλων των αμφισβητιών ως προκατειλημένοι και κομπλεξικοί αρνητές και συνωμοσιολόγοι, και 3) η ελλιπής πληροφόρηση γύρω από τα κείμενα αυτά από ανθρώπους οι οποίοι ωστόσο ισχυρίζονται ότι εκεί μέσα βρίσκονται οι αιώνιες και μοναδικές θεολογικές αλήθειες.


Ο Αλέξανδρος έχει προ πολλού υποπέσει και στα τρία αυτά λάθη και γι’αυτό με εξαγρίωσε προηγουμένως…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 23:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατί κάποιοι ανώνυμοι συγγραφείς σε άσχετες χρονικές περιόδους να συνεννοηθούν (?) να φτιάξουν έναν "καινούριο" μύθο κλέβοντας τους παλιούς και εξαγριώνοντας λαούς (Εβραίους, Ρωμαίους και κάποιους Έλληνες), φιλοσόφους, ιερατεία κτλ???


Διόρθωση...το πρώτο σκέλος ήταν ερώτηση ουσίας...το δεύτερο δεν το ενστερνίζομαι ιδιαίτερα...δεν τους αναγνωρίζω κάποια σκοπιμότητα να εξαγριώσουν άλλους λαούς, φιλοσόφους ή ιερατεία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 23:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό που μου την βιδώνει είναι 1) το ποδοπάτημα της καθαρής λογικής, 2) η ισοπεδωτική και απαράδεκτη απαξίωση όλων των αμφισβητιών ως προκατειλημένοι και κομπλεξικοί αρνητές και συνωμοσιολόγοι, και 3) η ελλιπής πληροφόρηση γύρω από τα κείμενα αυτά από ανθρώπους οι οποίοι ωστόσο ισχυρίζονται ότι εκεί μέσα βρίσκονται οι αιώνιες και μοναδικές θεολογικές αλήθειες.

Ναι Kost

Για αυτά τα τρία, του σούρω κι εγώ, τα "λυράτα" του!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 23:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιγράφω απο την Wikipedia


quote:

Στη γλώσσα του Διαδικτύου, η λέξη τρολ ή τρολλ (troll) περιγράφει κάποιον χρήστη του Ίντερνετ με πονηρά προκλητικές,
σκόπιμα ανόητες ή επιτηδευμένα εκτός θέματος θέσεις και απόψεις σε μία online ανοιχτή κοινότητα,
όπως ένα φόρουμ συζήτησης, mailing list, chat room ή μπλογκ,
με πρωταρχική πρόθεση να προκαλέσει και να ερεθίσει άλλους χρήστες
ή με κάθε τρόπο να επιφέρει διαταραχή σε μια διαδικτυακή συζήτηση
για οποιοδήποτε θέμα και να πετύχει μια αλυσίδα αντιδράσεων από άλλους χρήστες.
Η συμπεριφορά αυτή πολλές φορές συνοδεύεται από αμφιλεγόμενη διαμάχη των υπολοίπων περί του σκοπού του.

Οτι θέλεις βρίσκεις στη Wikipedia τελικά... συμφωνείς ΝΙΚΟΜΑΧΕ ?




not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dionaegir
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2013, 23:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Dionaegir ΛΟΓΙΚΕΣ αποδείξεις για την ύπαρξη του Θεού υπάρχουν πάμπολλες. Αλλά εσύ φαίνεται να εννοεί στο να έρθεις σε ΕΠΑΦΗ με τον Θεό ή γενικά με τον πνευματικό κόσμο, κάτι εμπειρικό δηλαδή.
Είναι πολύ εύλογα αυτά που λες για το "κρυφτούλι" και οι απορίες σου δικαιολογημένες. Όμως σκέψου πως μπορούν να υπάρχουν σοβαροί λόγοι για τους οποίους αυτό δεν είναι εύκολο, σαν κάτι εφήμερο που κάνουμε κάθε μέρα.

Χρήστο μου, εγώ δεν έχω βρει καμία λογική απόδειξη. Αυτό άλλωστε, στο λέει κι ο Αλέξανδρος, απαντώντας στο πρώτο μου μήνυμα.
Εκτός αν εννοείς διάφορα σχόλια τύπου : «ο ήλιος που ανατέλλει είναι απόδειξη», «η γέννηση ενός παιδιού είναι η απόδειξη», «η Φύση και η λειτουργία της είναι η απόδειξη» κλπ. Σε αυτήν την περίπτωση, δεν θα συμφωνήσω καθώς τα παραπάνω δεν με καλύπτουν.
Από σοβαρούς λόγους τύπου : «δεν είναι όλοι έτοιμοι» κλπ, κλπ έχω χορτάσει. Ψάχνω κάτι καλύτερο για να δεχτώ όλο αυτό το παιχνίδι «ψάξε, ψάξε δεν θα με βρεις».


quote:
panpam
Σωστά αλλά δεν υπάρχει κρυφτούλι. Σου λέω κοίτα αυτό το αυτοκίνητο, γεμάτο βανζίνη αρκετή για Αθήνα-Θεσ/νίκη. Εσύ τώρα αν θέλεις "απόδειξη" θα πρέπει να μπεις και να ταξιδεύσεις μ'αυτό (δηλ να "πιστέψεις" με μια στοιχειώδη έστω "πίστη" πριν την "απόδειξη" - άλλωστε όταν υπάρχει απόδειξη η πίστη περισσεύει) Το παράδειγμα του Θωμά είναι ακριβώς έτσι αν και αμφέβαλε ήταν μέσα στο όχημα η απόδειξη ήρθε μετά την στοιχειώδη εμπιστοσύνη που έδειχνε - και δεν ήταν πια "πιστός"=εύπιστος, αλλά "πιστός"=εμπιστοσύνης(άρα είχε κάποια πίστη κι εδώ μιλάμε για τέτοια πίστη: εμπιστοσύνη για να μπεις στο όχημα που υπόσχεται σχέση με το Θεό) αν εσύ ζητάς απόδειξη πριν εμπιστευτείς αρκετά για να το επιχειρήσεις... νομίζω πως κάπου πάσχει αυτό.

Στο παράδειγμά σου υπάρχουν 3 αξιοσημείωτα στοιχεία:
1)Έχω ένα όχημα για να κάνω ένα ταξίδι.
2)Έχω έναν άνθρωπο εμπιστοσύνης, που μου λέει πως το όχημα έχει βενζίνη για το συγκεκριμένο ταξίδι.
3)Έχω όχημα με δείκτη βενζίνης για να ελέγξω και να επιβεβαιώσω την αλήθεια, γνωρίζοντας πλέον πως το ταξίδι είναι εφικτό κι έχει νόημα, τόσο ως προς το ταξίδι, όσο και ως προς τον προορισμό.

Εγώ δεν έχω κάτι από αυτά. Εσείς, αν τα έχετε, πως τα αποκτήσατε και πως είστε σίγουροι πως κατέχετε το σωστό;

Alexandros

quote:
Ούτε εγώ το βρίσκω κακό.
Συνέχισε να ζητάς.
Απλά ξέχνα το Χριστιανισμό.

Μεγάλη κουβέντα είπες. Και κάθε άλλο –ισμό, θα συμπλήρωνα. Είναι μεγάλο πράγμα το να «διαβάζεις ανάμεσα στις γραμμές». Και δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία, φίλων και εχθρών, του χριστιανισμού (και των υπολοίπων –ισμών, συμπεριλαμβανομένης της αρχαίας ελληνικής γραμματείας που έχει εξελιχθεί σε «χλαμυδοφόρους (στην όψη) χριστιανοταλιμπάν (στην … κόψη του μυαλού) )» είναι αλλού γι αλλού.

quote:
Εσύ φίλε μου προς στιγμή κράτα το "δέδοται γνώναι".

Μετά χαράς. Αν πειστώ πως δεν διαβάζω τον … batman που λέγαμε παραπάνω, ελπίζοντας πως το «δέδοται γνώναι» δεν ήταν μόνο για την ελίτ των 12.

quote:
Εσύ όμως δεν πιστεύεις ότι τις πήρε και ζητάς "προσωπικές αποδείξεις". Απόκτησε και εσύ την ειλικρίνεια των προθέσεων και την καθαρή καρδιά του θωμά και ξαναπροσπάθησε να ζητήσεις αποδείξεις και είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι θα πάρεις. Συνέβη ΚΑΙ σε εμένα και σου μιλάω εκ πείρας.

Ο Θωμάς, αν υπήρξε, προφανώς είχε «ειλικρίνεια των προθέσεων και την καθαρή καρδιά» ΑΛΛΑ είχε και το αφεντικό δίπλα του να του λύνει απορίες και να κάνει και θαύματα (αποδείξεις επί αποδείξεων, δηλαδή). Και ήταν εκεί σε ΟΛΑ όσα αναφέρονται τη Μεγάλη Εβδομάδα, βλέποντας το αφεντικό να ΠΕΘΑΙΝΕΙ. Οπότε, η στάση του ήταν απολύτως κατανοητή.
(εγώ, πάντως, τον συμπαθώ πολύ αυτόν το χαρακτήρα. Και κερατάς και δαρμένος, αφού του έμεινε η ρετσινιά του άπιστου).

quote:
To παραπάνω εδάφιο σου απαντά και σ'αυτό!
Το ίδιο "άκομψο" έβρισκες και εσύ τη στάση του πατέρα σου όταν ζητούσες τα κλειδιά του αυτοκινήτου ενώ ήσουν στο Γυμνάσιο ή το Λύκειο και χωρίς δίπλωμα.
Ο πατέρας ΗΞΕΡΕ τι έπρεπε να κάνει.
Έπρεπε να περιμένει να "μεγαλώσεις" να περάσεις τη βάσανο της "εκπαίδευσης" στο αντικείμενο κοντά σε κάποιο Δάσκαλο οδήγησης ώστε να "συνειδητοποιήσεις" την ύπαρξη Νόμων του ΚΟΚ που πρέπει να ακολουθείς "ΠΙΣΤΑ" για να μη "πεθάνεις"
Από τα γραφόμενά σου φαίνεσαι καλλιεργημένο και σοβαρό άτομο αλλά για το θέμα που συζητάμε είναι σαν να είσαι στο Δημοτικό και να ζητάς τα κλειδιά του Αυτοκινήτου από τον Πατέρα.
Άρχισε να συνειδητοποιείς γιατί δεν θα σου δοθούν (ή δε σου δόθηκαν) τα κλειδιά που ζητάς.

Το να ζητάω επαφή με τον πατέρα μου και να μη μου δίνεται λόγω «ανωριμότητας», το βρίσκεις λογικό ή σωστό; Ωραίο το παράδειγμά σου, αλλά μπλέκεις τα υλικά με τα πνευματικά (αν μπορώ να το πω έτσι). Τα κλειδιά του αυτοκινήτου σε έναν ανήλικο, είναι «υλικό», «γήινο». Αφορά εκπαίδευση και εμπειρία υλικού επιπέδου. Η ειλικρινής αναζήτηση του Θεού-Δημιουργού, αντίθετα, θα έπρεπε από μόνη της να είναι αρκετή για να σου δοθεί το επιπλέον «κλικ» και να προχωρήσεις στο δρόμο της (επαν)ένωσης μαζί του. Πόσοι νομίζεις ότι το κάνουν αληθινά; Σίγουρα όχι τόσοι που να δικαιολογείται αυτό το «στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα» (αν και με το μπάχαλο που επικρατεί –βλέπε τις αμφισβητήσεις, αλλά και την κακή εικόνα του ιερατείου- το σωστό θα ήταν "στου κουνγκ-φου την πόρτα, όσο θέλεις γιόγκα" ).

quote:
α) Μπορείς με Λογικά επιχειρήματα να μου αποδείξεις ότι δεν είναι αληθινός ο Batman?
β) Η Λογική μας έχει κάποια αντικειμενικά όρια που δεν μπορεί να υπερπηδήσει?

Α) Ναι, αλλά είναι χάσιμο χρόνου. Καταλαβαινόμαστε.
Β) Δεν το έχω σκεφτεί εκτενώς, αλλά, εικάζω πως όσο προχωρά η Επιστήμη ανακαλύπτοντας τη Φύση της Πραγματικότητας, τόσο καταρρίπτονται τα παλαιά όρια και μπαίνουν νέα μέχρι να ξεπεραστούν και αυτά.

quote:
Αν η κλίση σου ήταν τέτοια ώστε να ερευνούσες την ουσία των "ορίων" της Ορθοδοξίας το μόνο που θα ανακάλυπτες είναι η ΑΠΕΙΡΗ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ "ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ 'ΑΝΔΡΕΣ'" ΕΔΩ ΚΑΤΩ...

Πες μου ποιο είναι το σχέδιο του Θεού, κατά τη γνώμη σου (φαντάζομαι, κάτι θα ‘χεις στο νου σου για να μιλάς για «στρατιωτικό»). Μη μου πεις μόνο τα γνωστά, διωγμός από τον παράδεισο και happy end με τη Δευτέρα Παρουσία για τους καλούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 00:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και κάτι τελευταίο, μην παρεξηγηθεί αυτό που έγραψα στη ροή του λόγου για τον Σωκράτη. Απόλυτος ο σεβασμός για την τεράστι αυτή προσωπικότητα...απλώς, είναι πολλά αυτά που δεν ξέρουμε...συν τα λόγια του ιδίου που μας παραδόθηκαν ότι "ναι, είμαι όντως ακόλαστος και είμαι γεμάτος πάθη...αλλά εγώ όμως κατάφερα να χαλιναγωγήσω τα πάθη αυτά"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 00:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγώ, πάντως, τον συμπαθώ πολύ αυτόν το χαρακτήρα. Και κερατάς και δαρμένος, αφού του έμεινε η ρετσινιά του άπιστου


Εγώ από την άλλη φίλε/φίλη Dionaegir πιο πολύ συμπονώ τον Ιούδα...και δεν κάνω πλάκα...το ευαγγέλιο το λέει ξεκάθαρα...όταν ο Ιούδας είδε ότι ο Ιησούς καταδικάστηκε σε θάνατο, όταν πλέον κατάλαβε τι έκανε (διότι προηγουμένως είχε μπει ο "σατανάς" μέσα του, όπως πιο πριν είχε μπει και στον Πέτρο), τότε ο Ιούδας έτρεξε συγκλονισμένος στους ιερείς λέγοντάς τους "αμάρτησα...έχυσα αθώο αίμα"...και τους επιστρέφει τα λεφτά...και πηγαίνει και κρεμιέται...αντρίκια και στα ίσα...έσφαλλα, εγκλημάτισα με τ΄τοιο τρόπο και τη ζωή μου πλέον δεν τη θέλω...ειλικρινά πες μου, εάν υπάρχει Θεός, έτσι όπως τον πλάθει ο χριστιανισμός" τον συγχώρεσε? Ναι ή όχι? Εννεοίται πως ΝΑΙ!!! Το παπαδαριό όμως αντ'αυτού μας διδάσκει ότι η αυτοκτονία είναι έγκλημα απέναντι στο Θεό και ότι εάν δεν είχε αυτοκτονήσει θα είχε σωθεί? Κουραφέξαλα...λες και τον ρώτησε κανείς αν ήθελε να γεννηθεί και να παίξει αυτό τον τόσο άχαρο ρόλο σε αυτή την προκαθορισμένη άνωθεν παρτίδα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 00:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Aitherovamon

Καμιά φορά η βικι, πέφτει...μέσα!!

Ομως το ερώτημα είναι:
Βλέπεις κανένα τρολ εδώ μήπως?

Γιατι εγω δεν βλέπω.
Βλέπω μόνο ένα συγκεκριμένο συνδίκτυο, ο οποίος σε εμφανώς λογικά επιχειρήματα, απαντά με εφηρμοσμένη παπαρολογία και σε προσβολή της κοινής λογικής.

Αφού λοιπόν, η συζήτηση δεν είναι δυνατόν να στοιχειοθετηθεί, απο το εν λόγω μέλος, σε λογική βάση, δοκιμάζω την μέθοδο του παραλόγου, μήπως και καταφέρω να εννοήσω, σαν καλός μη χριστιανός, αν ο Χάρυ Πότερ και ο Ιησούς, είναι ένα και το αυτό πρόσωπο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 00:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην μακρηγορούμε (εκτός θέματος)
η απάντηση σου με κάλυψε.
quote:
δοκιμάζω την μέθοδο του παραλόγου, μήπως και καταφέρω να εννοήσω, σαν καλός μη χριστιανός, αν ο Χάρυ Πότερ και ο Ιησούς, είναι ένα και το αυτό πρόσωπο.

Εσύ απλά το ονομάζεις "μέθοδο του παραλόγου"



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 00:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νικόμαχε καλό είναι όμως τις όποιες ειρωνίες σου να τις συνοδεύεις και με τεκμηριωμένα επιχειρήματα...παρεμβαίνοντας απλά για να κράξεις δεν συνεισφέρεις στο θέμα και φαίνεται να τρολάρεις για χαβαλέ που λέει ο Αιθεροβάμμων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 01:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Το ότι αναφέρομαι σε κάτι που έχω διαβάσει, δεν έπεται ότι το υιοθετώ κιόλας.

ΓΑΡ ΓΑΡ ΓΑΡ κάνει η ΓΑΡΓΑΡΑ...

Για τον Υδροχόο έχεις αναφερθεί κολλητά δύο φορές και μάλιστα αβίαστα και χωρίς να σε πιέσει κάποιος.

Έλα, δεν είναι ντροπή να μπλέκεις και την Αστρολογία στον αχταρμά που έχεις μέσα στο κεφάλι σου,

quote:

Για να μη ξεφεύγουμε όμως από το θέμα. Στο προηγούμενο μηνύματά μου δεν δόθηκε καμιά απάντηση σχετικά με τις αντιφάσεις μεταξύ Ματθαίου, Λουκά καθώς και της επιστολής Παύλου, καθώς και τα όσα περιλαμβάνονται στο απόκρυφο ευαγγέλιο του Πρωτοευαγγέλιο του Ιακώβου. Το ίδιο έγινε και με τις αντιφάσεις για την είσοδο του Ιησού στην Ιερουσαλήμ.

Η πιο τρανή απάντηση που έχετε πάρει είναι η ΜΗ ΥΙΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΕΠΑΝΑΛΜΒΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΜΕ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑ ΣΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ.

quote:

Αντί απάντησης ατι αντιφάσεις η κουβέντα γύρισε πονηρά στο που βρήκα τα στοιχεία και στους εξωγήινους.

Χρίστο, του έγραψες τίποτα για εξωγήινους???

Εγώ πάντως σου είπα ότι ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ τον macedon χωρίς να μας το πεις για πολλοστή φορά.

quote:

Εν πάση περιπτώσει τα στοιχεία βρίσκονται στο βιβλίο "Οι Αντιφάσεις της Καινής Διαθήκης" και στο "Η Απάτη των Ευαγγελίων" και μη ψάχνετε σε Δαυλούς Καλόπουλους και Ρασσιάδες.

Ώπα, νέες πηγές (έστω μετά από πίεση εκ μέρους μου)!

Για να τις δούμε αναλυτικά ώστε να αντιληφθούμε από που αγοράζεις γνώση.

Οι Αντιφάσεις της Καινής Διαθήκης

Συγγραφέας Θωμάς Μάρας ένας ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΑΘΕΟΣ με χόμπυ την έρευνα των Ευαγγελίων του Χριστού στον ελεύθερο χρόνο του.

(Αλήθεια για το Κοράνι έκανε παρόμοια έρευνα ως ουμανιστής και διεθνηστής αριστερός???)

Εκδόσεις...Βερρέτας και πιο παλιά Σύγχρονη Εποχή και Δίβρης.

http://www.biblionet.gr/book/183831/%CE%9C%CE%AC%CF%81%CE%B1%CF%82,_%CE%98%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%82/%CE%9F%CE%B9_%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%86%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%9A%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%82_%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7%CF%82

Το μόνο που κατάφερε ο ταλαίπωρος ο Μάρας ήταν να φυλακιστεί για τις παπάτζες του βιβλίου του και ευτυχώς που δεν έγραψε και τίποτα για το Κοράνι διότι δεν πρέπει να είναι και ιδιαίτερα τυχερό άτομο...

Ωραία πηγή ρε Sesostris. Επιστημονική και αντικειμενικότατη που τάραξε τα νερά της Επιστημονικής κοινότητας με τα συμπεράσματα στα οποία κατέληξε...

Πάμε και στην άλλη.

Η Απάτη των Ευαγγελίων.

Αν και από τον τίτλο και μόνο "σφύζει" επιστημονικότητας και αντικειμενικότητας πάμε και στα ενδότερα.

http://www.biblionet.gr/author/94545/%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%82_%CE%98%CE%B5%CE%BF%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82

Συγγραφέας Κωνσταντίνος Θεοδωρίδης ένας...δάσκαλος της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης????

Ρε Sesostris από τον Kenyon και τον Aland έπεσες τόσο χαμηλά???
Τόσο πολύ στραπατσαρίστηκες από αυτό που σου έκανα με αυτά τα επιστημονικά τέρατα που το έριξες στα συγγραφικά ρετάλια για να αντλήσεις επιχειρήματα???

Εκδόσεις...Δίον (τα λέει όλα)

Νέο πλήγμα για την Επιστημονική κοινότητα από το εν λόγω βιβλίο αλλά με τις Εκκλησίες να αδειάζουν μαζικά

Όμως καθότι παρατηρητικός το εν λόγω βιβλίο εκδόθηκε το 2011 ενώ το πολύ προσεγμένο μήνυμα του macedon (χρωματάκια, τίτλος, υπότιτλος προσεγμένο format) ήταν το 2010 και ο macedon δεν ανέφερε κάτι για το Μάρα.

Εσύ αντιγράφεις ασύστολα και δεν αναφέρεις στο αρχικό μήνυμά σου ούτε macedon ούτε Μάρα ούτε Θεοδωρίδη.

Τι κρυφοκατινίστικη ανακύκλωση σαβούρας είναι αυτή???

Είμαι σίγουρος ότι θα μας διαφωτίσεις.

Σε κάθε περίπτωση το ύφος και η επιχειρηματολογία είναι ΤΑΥΤΟΣΗΜΗ με Δαυλό και Καλόπουλο. Για να κάνει ντόρο το πράγμα πρέπει να φαίνονται πολλοί και ανεξάρτητοι συγγραφείς ώστε να φαίνεται ότι δημιουργούν ρεύμα και τάση και όποιος τσιμπήσει.

Τώρα αν οι συγγραφείς είναι λογιστές, δάσκαλοι σε Δημοτικό Γυμνάσιο Λύκειο, ηλεκτρονικοί, ηλεκτρολόγοι διαφημιστές και μπετατζήδες και εκδίδουν σε συγκεκριμένους εκδοτικούς οίκους τι να κάνουμε.

Ουδείς τέλειος.

quote:

Σε προηγούμενη απάντησή μου, σου είχα επισημάνει ότι δεν γνωρίζουμε τίποτα για το ποιοι ήταν οι συγγραφείς των ευαγγελίων,

Και ούτε πρόκειται να μάθεις όσο ψωνίζεις από Μάρα και Θεοδωρίδη ενώ τους Kenyon και Aland τους έχεις μόνο για τις "παραποιήσεις" των Ευαγγελίων

quote:

και το μόνο που μπορούμε να συμπεράνουμε είναι ότι:
Πρώτον ήταν ελληνιστές, δεύτερον δεν ήταν Εβραίοι, και τρίτον δεν είχαν ιδέα για την περιοχή που υποτίθεται διαδραματίστηκαν τα γεγονότα των οποίων ήταν αυτόπτες μάρτυρες.

Πάνε και οι...Ευρωπαίοι Εβραίοι που μας έλεγε ο γιαπετ.
Κρίμα, και είχαν κάτι το μυστηριακό αυτοί οι Εβραίοι πάντως...

quote:

Προς επιβεβαίωση αυτών που έγραψα, παραθέτω πιο κάτω ένα σχετικό απόσπασμα από το βιβλίο του Ε. Μουτιέ-Ρουσσέ «Υπήρξε άραγε ο Ιησούς Χριστός;» απ' όπου είχα πάρει στοιχεία για την απάντησή μου εκείνη.

ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ???

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΟΥΤΕ ΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΥ.

ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ COPY-PASTE ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ.


ΠΩΣ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ, ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΕΣ του Εμμανουήλ Γιαροσλάβσκι

το οποίο βρίσκεται εδώ.

Κεφάλαιο ΧΙΙΙ σε πλήρη ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ από Sesostris

Πρώτη έκδοση στη Ρωσία το 1923

Αν η χρονολογία δεν σας χτυπάει καμπανάκια, ο ίδιος ο συγγραφέας το κάνει με ρητό και κατηγορηματικό τρόπο στον πρόλογο που έγραψε ο ίδιος ξεκαθαρίζοντας απόλυτα τα κίνητρά του.

..."Οι εκμεταλλεύτριες τάξεις έχουν ανάγκη απ’ αυτό το θρησκευτικό μυστήριο που ο απλός θνητός δεν πρέπει καν να το θίγει, το ίδιο όπως στη βιβλική αφήγηση ο απόγονοι του «Αδάμ» δεν είχαν την άδεια να φάνε τα απαγορευμένα μήλα από το δέντρο της γνώσης του καλού και του κακού, που μεγάλωνε στον παράδεισο των θεών των εβραίων «ελοχιμητών».

Η προλεταριακή επανάσταση αποκάλυψε στους εργαζόμενους το «μυστήριο», τους έδειξε τι ακριβώς κρύβεται κάτω απ’ αυτό.

Φρονώντας ότι, αυτήν τη στιγμή, ένα υλικό αντιθρησκευτικής προπαγάνδας προσιτό στις πλατιές μάζες είναι εξαιρετικά αναγκαίο, συγκέντρωσα σε τούτο το βιβλίο στοιχεία για τις θρησκευτικές δοξασίες των χριστιανών, μωαμεθανών, εβραίων, και άλλων λαών."ΠΩΣ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ, ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΕΣ του Εμμανουήλ Γιαροσλάβσκι

Έκτοτε ξεκινάει ένα από τα σκληρότερα και πιο αιμοβορα αθειστικά καθεστώτα του πλανήτη ΜΕ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΝΕΚΡΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΣΤΑ ΓΚΟΥΛΑΓΚ ΤΗΣ ΣΙΒΗΡΙΑΣ.

Το τελικό αποτέλεσμα?
Ευτυχώς συνέβη στις μέρες μας και το ζήσαμε ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΑΥΜΑ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 70 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΩΝ ΔΙΩΞΕΩΝ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΦΡΟΝΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΜΑΡΤΥΡΕΣ Ο ΣΤΑΛΙΝ Ο ΛΕΝΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΩ...ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟΝΤΟΥΛΑΠΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΕ ΤΗ ΡΩΣΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΡΘΟΔΟΞΗ.

Αυτούς τους σκελετούς μας βγάζει ο Sesostris και οι συν αυτώ και έχει τη ψευδαίσθηση ότι μπορεί να θίξει έστω και κατ'ελάχιστο την Ορθοδοξία και τους Χριστιανούς!

Η ενδελεχής εξέταση του φαινομένου της Ρωσίας δίνει απαντήσεις ΚΑΙ για τη ραγδαία εξάπλωση του Χριστιανισμού σ'όλη τη λεκάνη της Μεσογείου και το πως εξαυλώθηκαν όλοι οι ανά τους αιώνες διώκτες της.

Συμπερασματικά λοιπόν έχουμε τα εξής:

Στις 3 πηγές του Sesostris οι δύο είναι ΑΘΕΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΕΣ και ο άλλος δάσκαλος στη Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.

Δεν ξέρω αν έχει πάτο το βαρέλι όσο αφορά τη βιβλιογραφία από την οποία ψωνίζει γνώση τόσο ο Sesostris όσο και το νεοπαγανιστικό κατεστημένο φανατικών και μισαλλόδοξων ανθρώπων...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 22/11/2013 01:50:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 01:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost

Τι θα απαντούσες εσυ στον Αλέξανδρο, στο ανωτέρω κείμενό του?

Δεν τον νοιάζει τι λένε στα βιβλία, αλλά ποιός τα λέει!

Π.χ αν τα λέει ο δάσκαλος της Πρωτοβάθμιας, δεν είναι επιστήμων.
Αν τα λέει ο Kenyon έχουν βάρος.
Αν τα λες εσυ, είναι παπαριές!!

κατάλαβες τώρα γιατι δεν κουράζομαι μαζί του?
προτιμώ την διασπάθηση απο την...δυσλεξία!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 01:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ εχεις την εντύπωση οτι πρέπει μια συζήτηση να καταλήξει σε "συμφωνία"
Τοτε φίλτατε θα ειχε λυθεί το θέμα εδώ και αιώνες,
ο κόσμος δεν θα περίμενε εσένα ή τον Alexandros να βγάλετε πόρισμα
όλοι θα είχαν ήδη γίνει Χριστιανοί ή άθεοι

Δε νομιζω να θελει και πολυ ανάλυση το οτι όποιος μετέχει σε μια συζήτηση, πρέπει απαραίτητα τα λεγόμενα του να συμπλέουν με αυτά τον συνομιλητών του ή να επιβάλλονται επίμονα!

Μετέχεις σε μια συζήτηση, καταθέτεις τις απόψεις σου και αυτό ήταν!
και αν διεκδικείς και τον τίτλο του σοφού...
οταν βλέπεις και το επίπεδο "πέφτει"... απομακρύνεσαι
δεν κυλιέσαι.

Καλό σας βράδυ



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 01:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφία ορθοί, πρόσχωμεν Aitherovamon.
Εχεις δίκαιο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 01:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ είχες την ευκαιρία σου να αντιπαρατεθείς με λογικά επιχειρήματα στη ΓΘΣ και στα επιστημονικά δεδομένα που σου έφερα αλλά εσύ αγνοούσες τη σχέση του GPS με τη ΓΘΣ!!!!

Τώρα, όσο και να τρέχεις από πίσω μου και να πετάγεσαι σαν...
είναι αργά και βλέπεις ότι δεν με απασχολείς σε άλλα θέματα που γράφεις.

Όσο εδώ μέσα μου πετάγεσαι σαν...
θα σε τακτοποιώ καταλλήλως

Κάτσε στη γωνίτσα σου και αβάνταρε όποιον θες...

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Βλέπω μόνο ένα συγκεκριμένο συνδίκτυο, ο οποίος σε εμφανώς λογικά επιχειρήματα, απαντά με εφηρμοσμένη παπαρολογία και σε προσβολή της κοινής λογικής.

Μιλώντας για εφηρμοσμένη παπαρολογία κοίτα εδώ για να ανέβεις επίπεδο

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 1

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Θεωρώ λοιπόν, πως αυτοί οι διαγαλαξιακοί ταξιδιώτες, ίσως και οι ενδογαλαξιακοί, έχουν κάποια "αγραφη" νομοθεσία, να μην επεμβαίνουν στην φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων.

θα μπορούσα να εξηγήσω τις αναμίξεις των "θεών" σε ενδοπλανητικές διενέξεις, προς ίδιον όφελος και κατα παράβασιν της ανωτέρω "άγραφης" νομοθεσίας.
Πράγμα που επισύρει την τιμωρία εκ μέρους της όποιας γαλαξιακής ή διαγαλαξιακής συμμαχίας-ομοσπονδίας.
Εξ'ού και οι "πόλεμοι" των θεών, το κυνήγι απο πλανήτη σε πλανήτη και η επιρροή που ασκούν οι "κακοί" σε ηλιθίους γηγενείς, προσφέροντας μέρος της τεχνολογίας τους.

Υπάρχει και ο εκβιασμός.
Π.χ., μια ομάδα απο παραβάτες-αποστάτες της "άγραφης" νομοθεσίας, να κρατούν αιχμάλωτο έναν ολόκληρο πλανήτη, εκβιάζοντας τους διώκτες τους, με την καταστροφή του, εκμεταλευόμενοι τον σεβασμό που τρέφουν οι "καλοί", προς κάθε μορφή ζωής και την απόφασή τους να αφήνουν την εξέλιξη, να ακολουθεί την φυσική της πορεία.

Απαντάει αυτο στις ερωτήσεις σου Sol-Mix?
Είμαι σίγουρος ότι το έχεις σκεφθεί κι εσυ.


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 2

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ


οι ανωτέρω, ακριβώς αυτοί της φωτογραφίας, είναι οι "αδιάφθοροι".Είναι η φυλή που παίζει τον ρόλο του αστυνόμου του γαλαξία.Προέρχονται απο κι αυτοί απο την Ανδρομέδα.

Ξέρω, ότι φαίνονται γελοία αυτα, αλλά απευθύνονται σε "ειδικό" κοινό, το οποίο ασχολείται λίγο-πολύ με το θέμα και δεν θα κάνει τον κόπο να ρωτήσει << που τα ξέρεις όλα αυτα >>, επειδή το κοινό αυτο διαισθάνεται, την πιθανή εκδοχή των ανωτέρω, καθώς και το τρόπο εξαγωγής συμπερασμάτων, μέσα απο τις διασωθείσες γραφές.


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 3

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Με αυτο το ερώτημα, είχα ασχοληθεί στο παρελθόν και το έθεσα σε κάποιον 'ειδικό".
Πήρα εμπεριστατωμένες απαντήσεις, με λεπτομέρεια και συνάφεια.

Εν περιλήψει:
1. Ο πληθυσμός τους, λόγω του χώρου, που χρησιμοποιούν δεν ξεπερνά τα 800.000 άτομα (πριν 15 χρόνια) και ώς εκ τούτου υπερτερούμε στρατιωτικά.

2.Η τεχνολογία τους, μπορεί να αντιμετωπισθεί απο μας, πάλι λόγω αριθμών τεχνουργημάτων.

3.Και σημαντικότερον, υπάρχει και για αυτούς...αντίπαλο δέος, απο άλλες φυλές.

Δεν μπορώ να θυμηθώ, που βρήκα προσφατα σε κάποια επιστημονική ανακοίνωση, το "πόρισμα" ενος βιολόγου ή ανθρωπολόγου δεν είμαι σίγουρος, ο οποίος διατείνεται ότι οι δεινόσαυροι ή οι απόγονοί τους, θα μπορούσαν άνετα, να έχουν αποκτήσει νοημοσύνη, μέσω φυσικής εξέλιξης.

Εχουν κι αυτοί εχθρούς, ομοίους τους, τους γνωστούς Reptilians, που είναι κι αυτοί σαυρόμορφοι και προέρχονται απο το σύστημα του Δράκοντα.



ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 4

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Οι φυλές των Zeta Reticulai, Vampires, Sirians, Reptilians, Phoenicians, Draconians, Ashtar, Anunnaki, Arcturians, Aghartians, Antaries, Anakim, Alpha Centaurians και Aghartians, έχουν ανακατευθεί και πολύ μάλιστα, σύμφωνα με τις γραφές και τους μύθους, στην διάρκεια των 65.000.000 ετών απο την πρώτη δημιουργία εκ των Ashtars.

Το επισημαίνω, επειδη δεν τους έχεις συμπεριλάβει στην ενότητα << Φυλές εξωγήινων που ανακατεύθηκαν στην εξέλιξη της Γης και στην δική μας.>>



ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ unlimited edition!!!


Από Ανδρομέδιους είχαμε κανένα νέο ρε συ?

Ειλικρινά σας συμπονώ με αυτό που υποβάλετε τους εαυτούς σας καθημερινά...


______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 01:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kost
Τι θα απαντούσες εσυ στον Αλέξανδρο, στο ανωτέρω κείμενό του?

Δεν τον νοιάζει τι λένε στα βιβλία, αλλά ποιός τα λέει!

Π.χ αν τα λέει ο δάσκαλος της Πρωτοβάθμιας, δεν είναι επιστήμων.
Αν τα λέει ο Kenyon έχουν βάρος.
Αν τα λες εσυ, είναι παπαριές!!



Κοίτα, δεν έχεις άδικο...ίσως το πιο ενοχλητικό πράγμα στα λεγόμενά του είναι πως μόνο όποιοι έχουν "έδρα" μετράει η γνώμη τους...οι υπόλοιποι είναι μπετατζήδες, τόσο στο επάγγελμα όσο και στο πνεύμα...γι'αυτό και καλό είναι να του πούμε ότι στην πραγματικότητα υπάρχουν και μορφωμένοι μπετατζήδες και υδραυλικοί, καθώς και ότι αρκετοί από αυτούς είναι πιο σοβαροί, ευγενικοί και καλόψυχοι σε σχέση με ορισμένους ακαδημαϊκούς που έχουν τη νοοτροπία του μυρμηγκιού και του γλύφτη μαζί...

Και είναι βέβαια και το άλλο, όταν του εξηγείς ότι οι περισσότεροι ακαδημαϊκοί (τουλάχιστον οι μη-χριστιανοί) δεν συμφωνούν με τα λεγόμενά του τότε εκείνος σφυρίζει αδιάφορα...τα οποία λεγόμενά του βέβαια ανάθεμα και αν έχω καταλάβει ποιά είναι??? Από τη μία μιλάει περί παράλογης, αποκαλυπτικής πίστης και από την άλλη κράζει εκείνους που αμφισβητούν βάσει λογικής!!! Δηλαδή δεν βγάζουν νόημα αυτά που λέει...και είναι λες και βρίσκεται σε σταυροφορία, σε ειδική αποστολή να υπερασπιστεί τη θρησκεία του μέχρι τελικής πτώσεως!! Είναι γραφικός, με λίγα λόγια, έτσι όπως γράφει και εκφράζεται.


Από εκεί και πέρα όμως, αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι εσύ για να μπορέσεις να κάνεις κριτική πρέπει να έχεις και μία άποψη να αντιπαρατάξεις...αλλιώς δικαιώνεις τον άλλον που σου λέει ότι δεν έχεις τίποτα να πεις επί του θέματος...γενικώς η συμμετοχή σου Νικ νομίζω είναι άνιση στο φόρουμ...από τη μία έχω παρακολουθήσει εξαιρετικές συζητήσεις που κάνετε με τον Κηφέα για επιστημονικά ζητήματα, από την άλλη όμως παρεμβαίνεις σε άλλα θέματα για να κάνεις χαβαλέ και να ρίξεις δούλεμα...είναι άνιση αυτή η συμμετοχή και εικόνα, και χάνεις πόντους έτσι...μείνε στην ποιότητα και άσε τα δουλέματα...και μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι...ο καθένας έχεις τους λόγους του που γράφει αυτά που γράφει...φιλικά στα λέω αυτά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 01:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από εκεί και πέρα όμως, αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι εσύ για να μπορέσεις να κάνεις κριτική πρέπει να έχεις και μία άποψη να αντιπαρατάξεις...αλλιώς δικαιώνεις τον άλλον που σου λέει ότι δεν έχεις τίποτα να πεις επί του θέματος

Τουλάχιστον εσυ Kost ξέρεις, ότι όσα ισχυρίζομαι στο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, περί αθεϊας, τα έχω υποστηρίξει στο παρελθόν με επιχειρήματα, όπως κι εσυ, σε διαλόγους μα άλλους "φανατικούς".Η επανάληψη είναι λίγο δύσκολη βρε Kost.

To ίδιο τροπάρι που ακολουθεί στα θρησκευτικά, το κάνει και σε θέματα φυσικής.Μόλις τον "στριμώχνεις" σου ζητάει μεγέθη και ερμηνείες λέξεων με παράθεση βιβλιογραφίας, παρακαλώ!!!

Ε, άνθρωπος είμαι κι εγώ.Ενίσταμαι και αντιδρώ ανάλογα.
Γραφικός είναι, στην πλάκα θα τον πάρω.
Αλλά πλάκα μόνο.Τίποτα επι προσωπικού.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 02:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
Τα κείμενα αυτά αποσκοπούν στην ηθική αλλά και μεταφυσικού τύπου διδασκαλία, χρησιμοποιώντας ένα ιστορικό πλαίσιο.

Η ελληνιστική επιρροή στους Ιουδαίους είναι ξεκάθαρη την εποχή εκείνη! Σε αυτή την περίοδο ανάμιξης και αλληλεπίδρασης ήταν επίσης ξεκάθαρο ότι η θρησκεία τους χρειαζόταν ένα καλό update, ότι ο άκαμπτος ιουδαϊκός δογματισμός του νόμου έπρεπε να συμπληρωθεί από καινούριες ιδέες…μία μικρή μερίδα λοιπόν ανθρώπων φαίνεται πως ακολούθησε τα λόγια του Ιησού ο οποίος φαίνεται ότι στράφηκε ενάντια στις ιουδαίκές αρχές, κριτικάροντας έντονα κυρίως την φαρισαϊκή υποκρισία και την παροιμιώδη ακαμψία του συντηρητικού ιουδαϊσμού.


Άρα ο Χριστιανισμός ήταν μια "Ελληνοποίηση" των Εβραίων και όχι μια "Εβραιοποίηση" των Χριστιανών.

Ήταν μια προσπάθεια να ανέβουν επίπεδο οι Εβραίοι και όχι να κατέβουν οι Έλληνες.

Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη και πρωτότυπη από μη-χριστιανό, ειλικρινά...

quote:

Επιπλέον, οι άνθρωποι αυτοί, οι ευαγγελιστέε, φαίνεται πως επέλεξαν το δημοφιλές ποιητικό μέσο του μύθου και της αλληγορίας, το οποίο είχε αναδειχτεί κυρίως από τους Περγαμηνούς λογίους αλλά και ορισμένους Αλεξανδρινούς. Ήδη ο Φίλων ο Ιουδαίος από τον 2ο αι. πΧ. είχε εισάγει στην ιουδαϊκή σκέψη την Αλληγορική ερμηνεία της Π. Διαθήκης, γεγονός που φαίνεται να επηρέασε τους Ευαγγελιστές στον τρόπο σύνθεσής τους.

Πολυ καλά.

quote:

Χώρια από αυτά που λέω εγώ, είναι ενδεικτικό αυτό που αναφέρει με στοιχεία και ο Dennis McDonald, ότι κάποιοι μη-χριστιανοί ιουδαίοι ποιητές είχαν μιμηθεί το Ομηρικό ύφος στα δικά τους έργα (αναφέρει ένα ή δύο ονόματα), κατάδηλο σημάδι της ελληνικής επιρροής στην ιουδαϊκή σκέψη.

Και ο Μάρκος έκανε το ίδιο κατά McDonald

quote:

Οι ευαγγελιστές αυτοί (βάζω και τον Ιωάννη μέσα) φαίνεται πως δεν γνώρισαν ποτέ τον Ιησού από κοντά αλλά ότι ακολούθησαν με θέρμη και ζήλο τα λόγια του.

Ώπα, με μπέρδεψες.

Εσύ είχες γράψει και αυτό παλιότερα

quote:

Ο Λουκάς λοιπόν έρχεται και μας λέει, ότι σύμφωνα και με την μεταγενέστερη γνώμη της εκκλησίας, δώστε παραπάνω βάση στη γνώμη εκείνων που υπήρξαν αυτόπτες, δηλαδή του Ματθαίου και του Ιωάννη.

Τελικά τι ισχύει?

Και κάτι άλλο.
Πως αυτοί οι 4 ή και παραπάνω συναντήθηκαν και συμφώνησαν να αρχίσουν να γράφουν Ευαγγέλια για τους Εβραίους κυρίως???

quote:

Αυτό όμως που έκαναν ήταν και το ότι επιθύμησαν να δώσουν στο πρόσωπό του θεϊκές και τερατώδεις διαστάσεις, με σκοπό να μεταδοθεί η πίστη στην ξεχωριστότητά του. Ποιος ξέρει, ίσως να ήταν αγανακτισμένοι από την άδικη θανάτωση του Ιησού…

και είπαν να τον κάνουν superman ενώ είχαν σαν σκοπό να εξελληνίσουν τους Εβραίους?
Δεν μου κολλάει...

quote:

ή μπορεί να είχαν όντως ακούσει θαυμαστές μαρτυρίες περί του αναστημένου Ιησού στις οποίες έδωσαν καλή πίστη.

Και οι αυτόπτες μάρτυρες που γράφει ο Λουκάς στην αρχή του Ευαγγελίου του????

Ψέμματα λέει?

quote:

Η ουσία λοιπόν είναι ότι οι ευαγγελιστές επέλεξαν να προσθέσουν μία σειρά από συμβολισμούς και εσωτερικά στοιχεία γραφής με σκοπό αφενός τον εντυπωσιασμό των αναγνωστών και αφετέρου την δημιουργία μίας συμπαγούς πνευματικής κληρονομιάς, η οποία μάλιστα έτυχε εκπληκτικής εξάπλωσης και επιρροής.

Κάτσε ρε kost τι συμπαγούς πνευματικής κληρονομιάς αφού
α) βρίθουν αντιφάσεων
β) δεν έπεισαν τους Εβραίους τελικά

quote:

Και ακριβώς αυτή η συνειδητή πρόθεση για την γλώσσα των συμβόλων είναι που τους έδωσε το απόλυτο δικαίωμα να εξωκείλουν μεταξύ τους, να διασκευάσουν, να προσθαφαιρέσουν και να εμπλουτίσουν…κρατώντας πάντα βέβαια έναν σταθερό κορμό….η ποιητική αδεία που επιδεικνύουν απορρέει ακριβώς από αυτό το συμβολικό πνεύμα των κειμένων τους…και με τέτοιο τρόπο μάλιστα ώστε και «αληθοφανείς» να παραμένουν ως ένα βαθμό οι αφηγήσεις μεταξύ τους, και εντυπωσιακότατες στην εξιστόρησή τους αλλά και συμφωνώντας στα περισσότερα μεταξύ τους!!!!

Αυτή είναι η εξήγηση που προτείνω εγώ.


Ναι αλλά μετά από όλα αυτά που γράφεις ποθεν προκύπτουν οι αντιφάσεις.

Και για να μη μου λες στα έχω ήδη πει σου τα ξαναπαραθέτω και εδώ για σχολιασμό κάτω από το πρίσμα του τελευταίου σου quote

quote:

Ενδεχόμενο 1ο: (και το οποίο μάλλον δεν θα σου πέρασε από το μυαλό). Ο συγγραφέας του "Κατά Ματθαίον" να μην έχει καμία σχέση με τον μαθητή Ματθαίο, να μην ήταν δηλαδή αυτόπτης μάρτυρας. Η Εκκλησία κατά την γνώμη μου εντελώς αυθαίρετα κατέληξε στον φοροεισπράκτορα Ματθαίο ως συγγραφέα του ευαγγελίου...περισσότερο όμως την ένοιαζε να ανακηρύξει τον ευαγγελιστή "αυτόπτη μάρτυρα" παρά το ποιόν θα επιλέξει...

Εάν λοιπόν ισχύει αυτό τότε ο Ιωάννης μας μένει ως μοναδικός αυτόπτης μάρτυρας, άρα η δική του διήγηση είναι η πιο αξιόπιστη στα περί της ανάστασης.


Ενδεχόμενο 2ο: Ο Ιωάννης να μην είχε διαβάσει τον Ματθαίο...μικρή η πιθανότητα αλλά δεν αποκλείεται...70-80 μχ. χρονολογείται ο Ματθαίος, 85-90 ο Ιωάννης και μην ξεχνάς ότι πολλί μελετητές καταλήγουν στο ότι το "κατά Ιωάννην" αποτέλεσε συλλογικό έργο που γράφτηκε σε διαφορετικές περιόδους. Ο ίδιος ο Ιωάννης εξάλλου στο τέλος μιλάει σε α' πληθυντικό(!)...


Ενδεχόμενο 3ο: να μην ενδιαφέρθηκαν οι ευαγγελιστές και πάρα πολύ για την εσωτερική συμφωνία των ευαγγελίων. Και όχι μόνο αυτό αλλά και να υπέπεσαν συνειδητά σε αντιφάσεις! Με το σκεπτικό που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα, δηλαδή καλύτερα πολλές και διαφορετικές μαρτυρίες (κι ας παρεκλίνουν σε σημεία, μιας και δεν μπορεί να συμφωνούν παντού) παρά μονάχα μία και αμφισβητήσιμη. Εξάλλου ετίθετο θέμα και εντυπωσιασμού και πρωτοτυπίας. Έπρεπε δηλαδή ο καθένας να παρουσιάσει και καινούρια γεγονότα, ώστε η ιστορία να εμπλουτίζεται! Καθώς και να διαφοροποιούνται σε σημεία από τους άλλους, διότι αλλιώς το έργο τους δεν θα είχε νόημα.

Ενδεχόμενο 4ο: τα έργα αυτά να γράφτηκαν εξαρχής ως εσωτερικού τύπου αλληγορίες και όχι ως ιστορικές διηγήσεις.


Το μοναδικό ενδεχόμενο που στέκει με αυτά που έγραψες παραπάνω είναι το 4ο το οποίο όπως σου έδειξα πολύ "γλαφυρα" αποκλείει εξ'ορισμού τις όποιες αντιφάσεις.

Για δώσε καμμία περαιτέρω διευκρίνηση.

quote:

quote:
Αν ναι, ντροπή σου που δεν αντιλαμβάνεσαι το πολυεπίπεδο συλλογιστικό των γραφών που προσπάθησαν με τόση σοφία να σου δώσουν οι Ευαγγελιστές...


Το σχόλιό σου αυτό το προσπερνώ…...


Το σχόλιο μου είχε και φατσούλες που γελάνε ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΣΒΗΣΕΣ ΑΠΟ ΤΟ QUOTE ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ και αποτελούσε το κλείσμο μιας επιδειξης του πως ΣΒΗΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΕΝ ΤΗ ΓΕΝΝΕΣΗ ΤΟΥΣ αν πάρουμε τα Ευαγγέλια ως παραβολή μέσα στην παραβολή όπως ισχυρίστηκες εσυ.

Δεν σε είδα να σχολιάζεις!
Το κατάπιαμε αμάσητο ή είναι η ιδέα μου???

quote:

την δική μου εξήγηση περί των αντιφάσεων την έχω προτείνει προ πολλού….

Ελπίζω να τοποθετηθείς εκ νέου πλέον

quote:

η ειρωνία μου απευθύνεται σε όσους φωνάζουν ότι δεν υπάρχουν αντιφάσεις…..

Πες μου σε ένα κείμενο που είναι η παραβολή της παραβολής ανιχνεύεις ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ.

Ήδη σου έδωσα ένα δείγμα με την πρώτη εμφάνιση του Ιησού μετά την Ανάσταση.

quote:

αλλά και σε όσους ερμηνεύουν τα πάντα κατά γράμμα στα κείμενα αυτά.

Εκεί μπορεί να βρεις "αντιφάσεις" όμως...

quote:

Καθώς βέβαια και στους ευαγγελιστές οι οποίοι θέλησαν να υπηρετήσουν δύο αφεντάδες, δηλαδή και ότι "εδώ μαρτυρούμε την αλήθεια και μόνο την αλήθεια" αλλά και ότι "εδώ μιλάμε παραβολικά, και εμβαθύνετε στο καθετί χωρίς επιπόλαιες και επιφανειακές ερμηνείες"...

Το πρώτο το έχω δει στα Ευαγγέλια, το δεύτερο που είναι?

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 22/11/2013 03:18:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 03:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kost

Κοίτα, δεν έχεις άδικο...ίσως το πιο ενοχλητικό πράγμα στα λεγόμενά του είναι πως μόνο όποιοι έχουν "έδρα" μετράει η γνώμη τους...οι υπόλοιποι είναι μπετατζήδες, τόσο στο επάγγελμα όσο και στο πνεύμα...γι'αυτό και καλό είναι να του πούμε ότι στην πραγματικότητα υπάρχουν και μορφωμένοι μπετατζήδες και υδραυλικοί, καθώς και ότι αρκετοί από αυτούς είναι πιο σοβαροί, ευγενικοί και καλόψυχοι σε σχέση με ορισμένους ακαδημαϊκούς που έχουν τη νοοτροπία του μυρμηγκιού και του γλύφτη μαζί...


Ωραία, την επόμενη φορά που θα αρρωστήσεις να πας σε έναν καλόψυχο και μορφωμένο μπετατζή που έχει γράψει και ένα βιβλιο Ιατρικής που έχει εκδοθεί από τις εκδόσεις Δίον και έρχεται σε αντίθεση με τη συμβατική Ιατρική.

Όταν μιλάς για ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ φίλε kost μας παρουσιάζεις αυτό που εσένα σου φαίνεται ότι δεν "κολλάει" ετσι όπως κάνεις εσύ την απόδοση/μετάφραση και με ότι γνώσεις έχεις από δεξιά και αριστερά.

Ακόμα όμως και στο βιβλίο που μας έφερες φαίνεται από πόσες μεθοδους εξετάζονται τα κείμενα. Αυτό είναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ενώ το άλλο είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ.

Εννοείται πως κανείς δεν είναι τέλειος και σου είπα ότι θα ασχοληθώ και με το εν λόγω βιβλίο για να δεις που διαφωνώ. Αλλά θα μπω στη διαδικασία αυτή όταν και το ίδιο το βιβλίο είναι επιστημονικό πόνημα και όχι φαντασιώσεις του κάθε φανατικού.

Κουσούρι από την περίοδο της αθείας μου...

quote:

Και είναι βέβαια και το άλλο, όταν του εξηγείς ότι οι περισσότεροι ακαδημαϊκοί (τουλάχιστον οι μη-χριστιανοί) δεν συμφωνούν με τα λεγόμενά του τότε εκείνος σφυρίζει αδιάφορα...

ΛΕΣ ΨΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΕΣ!

Δείξε μου σε ποιους ακαδημαικούς αναφέρεσαι και πότε σφύριξα αδιάφορα!

quote:

τα οποία λεγόμενά του βέβαια ανάθεμα και αν έχω καταλάβει ποιά είναι???

Είμαι σίγουρος.
Ούτε μια φράση από Πορφύριο δεν μπόρεσες να αποδόσεις σωστά (διότι ήταν λέει...μακροσκελής) και με κατηγόρησες για εμπάθεια ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ ΤΙ ΔΙΑΒΑΣΕΣ...

Οποία μωρία...

quote:

Από τη μία μιλάει περί παράλογης, αποκαλυπτικής πίστης και από την άλλη κράζει εκείνους που αμφισβητούν βάσει λογικής!!!

Ποιας λογικής βρε ταλαίπωρε???
ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΕΝΑΝ, ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΩΣ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΣ ΕΣΥ Ή Ο Sesostris και τότε μιλήστε περί λογικής.

Μέχρι τότε σας έχουν μείνει μόνο κάτι μπετατζήδες....

quote:

Δηλαδή δεν βγάζουν νόημα αυτά που λέει...

Επειδή τα τραβάει ο οργανισμός σου βραδυάτικα.

kost με προσωπική άποψη στις 13/11/2013

quote:

Τον Μάρκο τον αφήνω απ'έξω διότι πρόκειται για το λιγότερο ενδιαφέρον ευαγγέλιο. Πρόκειται κατά πάσα πιθανότητα για το πρώτο χρονικά. Είναι το πιο μικρό σε μέγεθος και το χαρακτηρίζει η απλοϊκότητα και προφορικότητα. Ο δε Ιησούς του Μάρκου είναι ο πιο "ακατέργαστος", θυμώνει εύκολα και με μεγάλη συχνότητα και γενικώς παρουσιάζει έντονα ανθρώοινα χαρακτηριστικά.

Γι'αυτό και θεωρήθηκε απαραίτητο το έργο του να βελτιωθεί στη σύνταξη και το περιεχόμενο.


kost αφού ξεστραβώθηκε λίγο διαβάζοντας καθώς τον πίεσα βιβλιογραφικά στις 20/11/2013

quote:

Τα τρία συνοπτικά ευαγγέλια φαίνεται ότι συνδέονται άμεσα μεταξύ τους και η θεωρία των περισσότερων είναι ότι πρώτος έγραψε ο Μάρκος και μετά οι Ματθαίος και Λουκάς. Ο οποίος Ματθαίος στηρίζεται κατά 90% στο Μάρκο, ενώ ο Λουκάς κατά 60%.

quote:

Είναι γραφικός, με λίγα λόγια, έτσι όπως γράφει και εκφράζεται.

Γραφικός, ξεγραφικός είσαι εδώ και μου γράφεις σεντόνια (με παπάτζες βέβαια αλλά γι'αυτό είμαι εγώ εδώ)

Κάτσε να δεις τι γέλιο έχεις να βγάλεις και με την ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Ευαγγελίων δικής σου επινόησης!!!!

quote:

από τη μία έχω παρακολουθήσει εξαιρετικές συζητήσεις που κάνετε με τον Κηφέα για επιστημονικά ζητήματα,

Όντας άσχετος από Επιστήμες kost σου φαίνονται εξαιρετικές οι συζητήσεις του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ. (και όντας άσχετος με τα Ευαγγέλια βρίσκεις αντιφάσεις και μάλιστα σε ....παραβολές και αλληγορίες)

Για πες του να σου πει αν ισχύει η ΓΘΣ και πως λειτουργεί το GPS και είμαι σίγουρος ότι θα γελάσεις και εσύ!

Αν έχεις χρόνο και θες να δεις επιστημονικό strip tease ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ ξεκίνα από εδώ για να γελάσεις

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=9&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11679&ARCHIVE=#551069


Υ.Γ Τις αντιφάσεις μέσα από τα Ευαγγέλια που είναι παραβολές μέσα στις παραβολές να μου πεις με ποια μέθοδο τις ανιχνευεις ρε γίγαντα...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 10:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....
quote:
panpam
Σωστά αλλά δεν υπάρχει κρυφτούλι. Σου λέω κοίτα αυτό το αυτοκίνητο, γεμάτο βανζίνη αρκετή για Αθήνα-Θεσ/νίκη. Εσύ τώρα αν θέλεις "απόδειξη" θα πρέπει να μπεις και να ταξιδεύσεις μ'αυτό (δηλ να "πιστέψεις" με μια στοιχειώδη έστω "πίστη" πριν την "απόδειξη" - άλλωστε όταν υπάρχει απόδειξη η πίστη περισσεύει) Το παράδειγμα του Θωμά είναι ακριβώς έτσι αν και αμφέβαλε ήταν μέσα στο όχημα η απόδειξη ήρθε μετά την στοιχειώδη εμπιστοσύνη που έδειχνε - και δεν ήταν πια "πιστός"=εύπιστος, αλλά "πιστός"=εμπιστοσύνης(άρα είχε κάποια πίστη κι εδώ μιλάμε για τέτοια πίστη: εμπιστοσύνη για να μπεις στο όχημα που υπόσχεται σχέση με το Θεό) αν εσύ ζητάς απόδειξη πριν εμπιστευτείς αρκετά για να το επιχειρήσεις... νομίζω πως κάπου πάσχει αυτό.

Στο παράδειγμά σου υπάρχουν 3 αξιοσημείωτα στοιχεία:
1)Έχω ένα όχημα για να κάνω ένα ταξίδι.
2)Έχω έναν άνθρωπο εμπιστοσύνης, που μου λέει πως το όχημα έχει βενζίνη για το συγκεκριμένο ταξίδι.
3)Έχω όχημα με δείκτη βενζίνης για να ελέγξω και να επιβεβαιώσω την αλήθεια, γνωρίζοντας πλέον πως το ταξίδι είναι εφικτό κι έχει νόημα, τόσο ως προς το ταξίδι, όσο και ως προς τον προορισμό.

Εγώ δεν έχω κάτι από αυτά. Εσείς, αν τα έχετε, πως τα αποκτήσατε και πως είστε σίγουροι πως κατέχετε το σωστό;...



1. Υπάρχει το "όχημα" - ας πούμε οι γραφές που περιγράφουν μια διαδικασία για το "ταξίδι" (στην πράξη πρόκειται για σχέση όχι ταξίδι και για συνάντηση όχι για όχημα).
2. Εδώ θα πρέπει να δείξει κανείς "πίστη" (εμπιστοσύνη) όπως δείχνει σέναν περαστικό που ρωτά: από εδώ περνά το λεωφορείο;
3. Και δείκτες υπάρχουν και άνθρωποι που λένε ότι είναι εφικτό το ταξίδι και πως έχει νόημα - και δεν είναι λιγότερο αξιόπιστα από ένα δείκτη που δεν ξέρεις αν δουλεύει σωστά πάλι όμως τον εμπιστεύσαι.

Το ότι δεν τα έχεις εσύ δεν πάει να πει ότι δεν είναι εκεί. Προφανώς κάποιοι τα έχουν και προτείνουν το "ταξίδι". Η απόκτηση είναι απλή και μπορούμε να μιλήσουμε και γι'αυτό αν θέλεις. Όσο για τη σιγουριά - αφήνω στην άκρη το "σωστό" - πως μπορεί να πειστεί κανείς ότι ένα φαγητό είναι υπέροχο; Στα λόγια των άλλων που το απολαμβάνουν; Το δοκιμάζει! Τότε διαπιστώνει το "σωστό" ή όχι των ισχυρισμών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 12:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dionaegir

Alexandros

quote:
Ούτε εγώ το βρίσκω κακό.
Συνέχισε να ζητάς.
Απλά ξέχνα το Χριστιανισμό.

Μεγάλη κουβέντα είπες. Και κάθε άλλο –ισμό, θα συμπλήρωνα. Είναι μεγάλο πράγμα το να «διαβάζεις ανάμεσα στις γραμμές». Και δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία, φίλων και εχθρών, του χριστιανισμού (και των υπολοίπων –ισμών, συμπεριλαμβανομένης της αρχαίας ελληνικής γραμματείας που έχει εξελιχθεί σε «χλαμυδοφόρους (στην όψη) χριστιανοταλιμπάν (στην … κόψη του μυαλού) )» είναι αλλού γι αλλού.


Πες μας αν θες λίγα λόγια για τη δική σου κοσμοθέαση.

quote:

quote:
Εσύ φίλε μου προς στιγμή κράτα το "δέδοται γνώναι".

Μετά χαράς. Αν πειστώ πως δεν διαβάζω τον … batman που λέγαμε παραπάνω, ελπίζοντας πως το «δέδοται γνώναι» δεν ήταν μόνο για την ελίτ των 12.


Ήδη έχεις πειστεί ότι διαβάζεις το batman οπότε έχεις κάνει την επιλογή σου και συνέχισε μ'αυτήν.

Πουθενά στο Δόγμα δεν υπάρχει προνομιακή μεταχείρηση στον κλήρο έναντι του λαού. Οι κληρικοί έχουν μάλιστα περισσότερες και βαρύτερες υποχρεώσεις και τελικά αυστηρότερη κρίση, αν αυτό σε καλύπτει.

quote:

quote:
Εσύ όμως δεν πιστεύεις ότι τις πήρε και ζητάς "προσωπικές αποδείξεις". Απόκτησε και εσύ την ειλικρίνεια των προθέσεων και την καθαρή καρδιά του θωμά και ξαναπροσπάθησε να ζητήσεις αποδείξεις και είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι θα πάρεις. Συνέβη ΚΑΙ σε εμένα και σου μιλάω εκ πείρας.

Ο Θωμάς, αν υπήρξε, προφανώς είχε «ειλικρίνεια των προθέσεων και την καθαρή καρδιά» ΑΛΛΑ είχε και το αφεντικό δίπλα του να του λύνει απορίες και να κάνει και θαύματα (αποδείξεις επί αποδείξεων, δηλαδή). Και ήταν εκεί σε ΟΛΑ όσα αναφέρονται τη Μεγάλη Εβδομάδα, βλέποντας το αφεντικό να ΠΕΘΑΙΝΕΙ. Οπότε, η στάση του ήταν απολύτως κατανοητή.


Επειδή είσαι πεπεισμένος ότι ο Θωμάς είναι...ο Ρόμπιν μάλλον δεν θα σου δοθούν αυτά που...ούτως ή άλλως δεν ψάχνεις για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.

quote:

(εγώ, πάντως, τον συμπαθώ πολύ αυτόν το χαρακτήρα. Και κερατάς και δαρμένος, αφού του έμεινε η ρετσινιά του άπιστου).

Ο Θωμάς είναι Άγιος Απόστολος και αυτό που του έμεινε είναι η Δυσπιστία και όχι η Απιστία καθώς τελικώς επείσθη.

Η Δυσπιστία του Θωμά πείθει τους πιο καχύποπτους Χριστιανούς περί της Ανάστασης.

quote:

Το να ζητάω επαφή με τον πατέρα μου και να μη μου δίνεται λόγω «ανωριμότητας», το βρίσκεις λογικό ή σωστό;

Αν είσαι ανώριμος σε μια ηλικία όπου θα έπρεπε να ήσουν ώριμος τότε ο πατέρας λαμβάνει όποια μέτρα θεωρεί δόκιμα για την περίσταση ΜΗΠΩΣ και το αλλάξει αυτό.

quote:

Ωραίο το παράδειγμά σου, αλλά μπλέκεις τα υλικά με τα πνευματικά (αν μπορώ να το πω έτσι). Τα κλειδιά του αυτοκινήτου σε έναν ανήλικο, είναι «υλικό», «γήινο». Αφορά εκπαίδευση και εμπειρία υλικού επιπέδου.

Ωραία, σου είναι δύσκολο λοιπόν να κάνεις το transition?

quote:

Η ειλικρινής αναζήτηση του Θεού-Δημιουργού, αντίθετα, θα έπρεπε από μόνη της να είναι αρκετή για να σου δοθεί το επιπλέον «κλικ» και να προχωρήσεις στο δρόμο της (επαν)ένωσης μαζί του.

Μα, είναι!
Αν υποννοείς ότι δε σου συνέβη τσέκαρε το βαθμό της ειλικρίνειας σου αλλά να σου υπενθυμίσω ότι μιλάς σε άτομο που του συνέβη ακριβώς αυτό που δεν έχει συμβεί σε εσένα!

quote:

Πόσοι νομίζεις ότι το κάνουν αληθινά;

Δε με νοιάζει, δε με αφορά, δεν είμαι εδώ για να κρίνω τους άλλους αλλά για να βελτιώσω τις δικές μου αδυναμίες.

quote:

quote:
α) Μπορείς με Λογικά επιχειρήματα να μου αποδείξεις ότι δεν είναι αληθινός ο Batman?
β) Η Λογική μας έχει κάποια αντικειμενικά όρια που δεν μπορεί να υπερπηδήσει?

Α) Ναι, αλλά είναι χάσιμο χρόνου. Καταλαβαινόμαστε.


Αν ισχύει το "Ναι" που γράφεις δε νομίζω ότι θα σου πάρει πάνω από ένα δύο μηνύματα.

Έλα προσπάθησε!

quote:

Β) Δεν το έχω σκεφτεί εκτενώς, αλλά, εικάζω πως όσο προχωρά η Επιστήμη ανακαλύπτοντας τη Φύση της Πραγματικότητας, τόσο καταρρίπτονται τα παλαιά όρια και μπαίνουν νέα μέχρι να ξεπεραστούν και αυτά.

Αυτή είναι η mainstream αντίληψη για την Επιστήμη ενώ εγώ σου ζήτησα αν υπάρχουν όρια στη Λογική μας, ας πούμε εγγενή ή λόγω κατασκευής.

quote:

quote:
Αν η κλίση σου ήταν τέτοια ώστε να ερευνούσες την ουσία των "ορίων" της Ορθοδοξίας το μόνο που θα ανακάλυπτες είναι η ΑΠΕΙΡΗ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ "ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ 'ΑΝΔΡΕΣ'" ΕΔΩ ΚΑΤΩ...

Πες μου ποιο είναι το σχέδιο του Θεού, κατά τη γνώμη σου (φαντάζομαι, κάτι θα ‘χεις στο νου σου για να μιλάς για «στρατιωτικό»). Μη μου πεις μόνο τα γνωστά, διωγμός από τον παράδεισο και happy end με τη Δευτέρα Παρουσία για τους καλούς.


Η υπεραπλουστευτική λογική που χρησιμοποιείς σ'αυτά τα ζητήματα απλά μου επιβεβαιώνει ότι ήδη έχεις πάρει τις αποφάσεις σου και καλό θα ήταν να συνεχίσεις μ'αυτές


______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2013, 12:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Δυσπιστία του Θωμά πείθει τους πιο καχύποπτους Χριστιανούς περί της Ανάστασης.

Ω θεοι,τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2030029
Maintained by Digital Alchemy