ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Αστρική προβολή (μέρος δεύτερο)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 22:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Και σε εμενα δεν ειναι πολυ συχνα τα συνηδειτα ονειρα,
παροτι κανω και καποιες τεχνικες ωστε να μαθω τον εαυτο μου να ξυπναει μεσα στο ονειρο.
Η αληθεια ειναι οτι κοιμαμαι μετα τις 2 η 3 το βραδυ και αν θες να εχεις συνειδητο ονειρο ειναι προτιμωτερο να κοιμηθεις νωρις στις 10 πχ η στις 11.

Edited by - Κωστας on 24/02/2004 13:23:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 10:47:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φιλε Στεφανε κι ομως ενω επιμενεις μετα απο λιγη ωρα το μυαλο μπαινει σε αλλη κατασταση.
Σταματαει το chat και νιωθεις διαφορετικα την συνειδηση σου.
Την λατρευω αυτη την αισθηση,μια γαλληνη....

Φίλε Κώστα,

Δοκίμασα την τεχνική, που προτείνεις και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά
Πράγματι, είναι μία τεχνική, που εμένα τουλάχιστον, με βοήθησε να είμαι κάμποση ώρα σε μία σκέψη. Με τις γνωστές παρεμβολές, βέβαια, του μυαλού, αλλά, παρόλ' αυτά, συμβάλλει στον έλεγχο του νου

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 22:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Πολυ ωραια. Πραγματι βοηθαει να σταματησει τις πολλες σκεψεις και σαν αποτελεσμα να ηρεμησει το μυαλο.
Με τον καιρο γινεται πιο ευκολο και το μυαλο ηρεμει πιο γρηγορα και θα νιωσεις αυτο που λεγεται "trance state of mind" οπου ολα εχουν μια απιστευτη ηρεμια και διαφορετικη συνηδειτοποιηση...
Απο κει και περα αν καταφερεις να αποροφηθεις τελειως σε αυτο που κανεις και να μην αποσπασαι με τιποτα τοτε καποια στιγμη θα νιωσεις η να αιωρεισαι η να μην εισαι πια μεσα στο σωμα σου και στην θεση που ησουν.
Ετσι ηταν η πρωτη μου εμπειρια και εγινε ενω δεν το περιμενα και απλα ειχα αυτοσυγκεντρωθει σε μια σκεψη. Ηρθε ομως μετα απο 4 ωρες περιπου...

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 26/02/2004 22:06:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 00:30:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Πολύ σοφό αυτό, φίλε Κώστα

Απλώς, η δυσκολία συνίσταται στη συνειδητοποίηση και στο να βρεις...τη δύναμη. Πάντως, η συνειδητοποίηση σε οδηγεί σε ατραπούς τελείως άγνωστες, μέχρι σήμερα Αλλά και...ενδιαφέρουσες συνάμα

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΡΙΝΑΚΟ
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 12:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΡΙΝΑΚΟ
Πρόσφατα βρήκα το site ή για να πω την αλήθεια, δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα στο internet με θέματα μεταφυσικής, κ.λ.π.
Η συζήτηση που έχετε ξεκινήσει είναι πολύ ενδιαφέρουσα και μπράβο που ασχολείστε. Πιο πολύ έχω ψαχτεί με βιβλία και συζητήσεις με φίλους που έχουν παρόμοιες εμπειρίες.
Προσωπικά βέβαια, έχω την περιέργεια για όλα αυτά, με ενθουσιάζουν, αλλά και τα φοβάμαι λίγο. Ίσως και ο τρόπος ζωής, να μη βοηθούν στο να μπω σε τέτοιες καταστάσεις.
Η ερώτηση όμως που έχω και δεν έχω πάρει απάντηση αφού δεν είμαι η κατάλληλη για να την απαντήσω είναι η εξής. Προχωρώντας σε όλα αυτά και πραγματοποιώντας τα καταλαβαίνω ή πιστεύω με το μικρό μου το μυαλό ότι "ανοίγεις" κάποια πόρτα. Αυτά όταν για κάποιο λόγο, θές να τα αφήσεις ή τα άφήνεις λόγω κάποιων συνθηκών, επειδή ανθρωποι είμαστε, πάντα ψάχνουμε τρόπους να ξεφύγουμε από τη ρουτίνα της ζωής ή τελος πάντων ασχολούμαστε και με διάφορα άλλα. Αυτά όμως σε αφήνουν; Το σώμα πιστεύω ότι αναζητάει τη γαλήνη και τη χαλάρωση που νιώθει. Μπορεί να την επιδιώξη χωρίς τη θέληση του μυαλού; Σε στιγμές χαλάρωσεις (όχι ύπνου), μπορεί αυτή η "πόρτα" να ανοίξει και να δεχτείς εισβολέα καλό ή κακό;
Ελπίζω να μην ακούγονται χαζά αυτά που γράφω, απλά μου έχει κολλήσει στο μυαλό η ατάκα ενός γνωστού "προσπαθώ ακόμα να φύγω από όλα αυτά αλλά δε μ'αφήνουν" ή τις συνεχείς νυχτερινές εμπειρίες μιας φίλης που βρισκόταν μεταξύ χαλάρωσης και ύπνου και επέβαλλε στον εαυτό της να συνέλθει, για να ηρεμήσει ή να προσπαθεί να ξεκουραστεί μετά από κάποια συγκεκριμένη ώρα..........
Δεν έχω προχωρήσει σε α.π. όχι επειδή φοβάμαι το μετά. Απλά επειδή ενώ όλα ξεκινούν καλά, ή δεν υπάρχει η ησυχία που χρειάζεται ή επειδή καταφέρνω να χαλαρώσω τόσο ώστε να ........ με παίρνει ο ύπνος.........
Κρίμα.
Αν θεωρήσετε όλα αυτά βαρετά ή χαζά ή οτιδήποτε, μη δώσετε σημασία...
Όλα αυτά που συζητάτε έχουν πολύ ενδιαφέρον. Συνεχίστε...

ΚΟΡΙΝΑ ΤΟΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 13:31:00  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη Κορίνα,

Καλώς ήλθες στο χώρο του esoterica

Θέτεις πολλές κι ενδιαφέρουσες ερωτήσεις.

Λες:Προσωπικά βέβαια, έχω την περιέργεια για όλα αυτά, με ενθουσιάζουν, αλλά και τα φοβάμαι λίγο.

Ο φόβος είναι πολύ φυσικό να υπάρχει, όταν ασχολούμαστε με κάτι το άγνωστο. Είναι όπως ένα μικρό παιδί αρχίζει για πρώτη φορά να περπατάει!

Λες:Προχωρώντας σε όλα αυτά και πραγματοποιώντας τα καταλαβαίνω ή πιστεύω με το μικρό μου το μυαλό ότι "ανοίγεις" κάποια πόρτα. Αυτά όταν για κάποιο λόγο, θές να τα αφήσεις ή τα άφήνεις λόγω κάποιων συνθηκών, επειδή ανθρωποι είμαστε, πάντα ψάχνουμε τρόπους να ξεφύγουμε από τη ρουτίνα της ζωής ή τελος πάντων ασχολούμαστε και με διάφορα άλλα. Αυτά όμως σε αφήνουν;

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι "ανοίγεις" κάποια πόρτα. Όμως, είναι τόσο απλές αυτές οι διαιδικασίες, πιστεύω, όπως το πολύ απλό ότι κάθε βράδυ που κοιμάσαι βγαίνεις στο αστρικό ούτως ή άλλως. Τί είναι αυτό που πρέπει να σε αφήσει;
Το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι να βαρεθεί κανείς και απλώς να σταματήσει την αναζήτηση.

Λες:Σε στιγμές χαλάρωσεις (όχι ύπνου), μπορεί αυτή η "πόρτα" να ανοίξει και να δεχτείς εισβολέα καλό ή κακό;

Πες μου, κάθε βράδυ που κοιμάσαι δεν επέστρεψες σώα και αβλαβής το πρωί στο σώμα σου;

Λες:Ελπίζω να μην ακούγονται χαζά αυτά που γράφω, απλά μου έχει κολλήσει στο μυαλό η ατάκα ενός γνωστού "προσπαθώ ακόμα να φύγω από όλα αυτά αλλά δε μ'αφήνουν" ή τις συνεχείς νυχτερινές εμπειρίες μιας φίλης που βρισκόταν μεταξύ χαλάρωσης και ύπνου και επέβαλλε στον εαυτό της να συνέλθει, για να ηρεμήσει ή να προσπαθεί να ξεκουραστεί μετά από κάποια συγκεκριμένη ώρα..........

Δεν ξέρω οι φίλοι σου γιατί είχαν αυτές τις εμπειρίες, πάντως προσωπικά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι όλα βαίνουν ομαλά Και προσπαθώ συχνά να εφαρμόσω τις πρακτικές που θεωρώ χρήσιμες και καλές.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 10:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Στεφανε δεν θα μπορουσες να τα πεις καλυτερα

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 10:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

quote:
Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Πολύ σοφό αυτό, φίλε Κώστα

Απλώς, η δυσκολία συνίσταται στη συνειδητοποίηση και στο να βρεις...τη δύναμη. Πάντως, η συνειδητοποίηση σε οδηγεί σε ατραπούς τελείως άγνωστες, μέχρι σήμερα Αλλά και...ενδιαφέρουσες συνάμα

Ζήσε τη στιγμή!



Ναι οντος σοφο και το ανακαλυπτεις μονο οταν το βιωσεις.
Δικο μου ειναι δεν το διαβασα πουθενα.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

uri
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 14:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους uri
xa!i'm back!thn kalhmera moy apo thn samothraki!den thn paleyw th katastash edw!ti kanete?loipon pira ena biblio poli super!h astrikh thelei megalh prodiergasia gia na ginei.kathariste thn psixh sas kai thn diatrofh sas!makria apo alkool k tsigara k psiloapomonothite gia ligo mexri na hremhsete!meta arxiste ayta poy jerete k tha dite!filakia........

d.sΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 14:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλως ηρθες ξανα. Πολυ σωστα αυτα που γραφεις.
Ποιο βιβλιο πηρες?
Εμενα μου εφερε φιλος απο εξω αυτα:

Ακομη να τα διαβασω ομως...

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 20:04:58  Εμφάνιση Προφίλ
Καλώς ήλθες και πάλι, φίλε uri!

Καλή δύναμη εκεί που είσαι

Δεν ξεχνάω τα ατέλειωτα, αλλά και πολύ ουσιώδη κείμενα, που μας παρέθεσες, για την αστρική προβολή.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 10:30:51  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα.

Χθες διάβασα μία τεχνική, που τη βρήκα άκρως ενδιαφέρουσα:

Ο υποτιθέμενος προβαλλόμενος ξαπλώνει στην πλάτη του, για να διευκολύνει το διαχωρισμό και διατηρεί στο νου του την εικόνα ενός ανελκυστήρα. Μπαίνει διανοητικά μέσα στον ανελκυστήρα και ξαπλώνει κάτω, στην ίδια θέση, όπως στο κρεβάτι.

Καθώς πέφτει για ύπνο, παρατηρεί τον ανελκυστήρα να ανεβαίνει. Σταματά στο παραπάνω πάτωμα ή ψηλότερα, στέκεται στα πόδια του και βγαίνει έξω προς το δωμάτιο, πάνω από το υπνοδωμάτιό του. Ύστερα γυρίζει πίσω στον ανελκυστήρα, ξαπλώνει στο πάτωμα και ξανακατεβαίνει κάτω.

Σχηματίζει αυτό το όνειρο κάθε νύχτα, μέχρι που γεφυρώνει την περίοδο που πέφτει να κοιμηθεί και γίνεται το πραγματικό του όνειρο.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

JohnS
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 09:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους JohnS
Το Αστρικό είναι μία διάσταση ζωής έτοιμη προς εξερεύνηση.
Η ικανότητα του να βγει κάποιος στο αστρικό αποκτιέται με προσπάθεια και μεθοδική προσέγγιση. Η ικανότητα όμως να ερευνήσεις πραγματικά στο αστρικό και να αποφύγεις τις προβολές του δικού σου υποσυνειδήτου και τις εξαπατήσεις από οντότητες κάθε είδους είναι κάτι ακόμη πιο δύσκολο.
Αν κάποιον τον ενδιαφέρει να προχωρήσει περισσότερο στην αστρική προβολή και να έχει πραγματικά αποτελέσματα και μόνιμα θα του πρότεινα να επισκεφτεί τις παρακάτω σελίδες:
www.astralweb.org
Υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσεις online σειρά διαλέξεων (9 εβδομάδων) η οποία σε καθοδηγεί βήμα προς βήμα ώστε να αποκτήσεις την εμπειρία της αστρικής προβολής.
Δεν έχει νόημα να πω περισσότερα. Αν κάποιος παρακολουθήσει αυτές τα σεμινάρια (τα οποία είναι δωρεάν) θα μπορέσει να κάνει τις ερωτήσεις που θέλει και να πάρει απαντήσεις από εκπαιδευτές οι οποίοι έχουν την εμπειρία για να δώσουν τις απαντήσεις που χρειάζονται.
Τα σεμινάρια είναι πραγματικά αξιόλογα αλλά αυτό το αφήνω στον καθένα να το ανακαλύψει εφόσον το θέλει.
Δυστυχώς ακόμη το site και οι σελίδες και οι διαλέξεις είναι στα αγγλικά αλλά σύντομα θα είναι έτοιμο στα ελληνικά.

Η αστρική προβολή και το αστρικό είναι πραγματικά ανεκτίμητα και μπορείς να μάθεις πράγματα που ούτε καν έχουν περάσει από την φαντασία σου.

Ελπίζω να βρείτε αυτό που θέλετε.

ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 10:53:03  Εμφάνιση Προφίλ
Καλωσορίζω το φίλο Γιάννη, σε αυτό το topic

quote:
Αν κάποιον τον ενδιαφέρει να προχωρήσει περισσότερο στην αστρική προβολή και να έχει πραγματικά αποτελέσματα και μόνιμα θα του πρότεινα να επισκεφτεί τις παρακάτω σελίδες:www.astralweb.org

Φαντάζομαι πως εννοείς το mysticweb.org. Έχω παρακολουθήσει το 9 week course και...είμαι στην προσπάθεια

quote:
Η αστρική προβολή και το αστρικό είναι πραγματικά ανεκτίμητα και μπορείς να μάθεις πράγματα που ούτε καν έχουν περάσει από την φαντασία σου.

Μήπως γνωρίζεις κάποια πράγματα, που θα ήθελες να τα μοιραστείς μαζί μας;

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

JohnS
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 12:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους JohnS
Γεια σου Στέφανε. Το site είναι το mysticweb.org αλλά και το astralweb.org. Μπορείς να το ελέγξεις αν θες έχει κάποια ενδιαφέροντα άρθρα αν σε ενδιαφέρει να κοιτάξεις.

Χαίρομαι που παρακαλουθείς τα σεμινάρια. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου! Είμαι σίγουρος ότι θα ανταμοιφθούν!

ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lost in cruel dreams
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 00:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lost in cruel dreams
Γειά σας καλοί μου φίλοι.
Είμαι νέο μέλος του forum και απ'ότι βλέπω είστε μια καλή παρέα!Θα ήθελα να φέρω στην επιφάνεια αυτό το topic περί "αστρικής προβολής"!!
Με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο θέμα.Μέσα σε μια βδομάδα έχω επιχειρήσει τέσσερις φορές αστρική προβολή.Αφού χαλαρώνω νιώθω ένα μούδιασμα και αρχίζουν να τρέμουν τα μάτια μου και νιώθω πως βγαίνω από το σώμα μου αλλά επειδή το σώμα μου τρέμει κατα κάποιον τρόπο "γυρνάω" πίσω.Εσείς τι λέτε έχετε καινούριες εμπιρείες?Έχει περάσει αρκετός καιρός από τα προηγούμενα topic σχετικά με αυτό το θέμα...
άντε σχόλια!!

almost everything is randomΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 11:02:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είμαι νέο μέλος του forum και απ'ότι βλέπω είστε μια καλή παρέα!Θα ήθελα να φέρω στην επιφάνεια αυτό το topic περί "αστρικής προβολής"!!
Με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο θέμα.Μέσα σε μια βδομάδα έχω επιχειρήσει τέσσερις φορές αστρική προβολή.Αφού χαλαρώνω νιώθω ένα μούδιασμα και αρχίζουν να τρέμουν τα μάτια μου και νιώθω πως βγαίνω από το σώμα μου αλλά επειδή το σώμα μου τρέμει κατα κάποιον τρόπο "γυρνάω" πίσω.Εσείς τι λέτε έχετε καινούριες εμπιρείες?Έχει περάσει αρκετός καιρός από τα προηγούμενα topic σχετικά με αυτό το θέμα...
άντε σχόλια!!

Φίλε/η lost in cruel dreams.

Καλώς ήρθες στο topic και εν γένει στο forum.

Για να επιτευχθεί η συνειδητή αστρική προβολή, πρέπει το σώμα να κοιμηθεί και ο νους να παραμείνει ξύπνιος. Πιστεύω ότι όλοι εδώ αυτό προσπαθούμε να κάνουμε.
Βέβαια, χρειάζεται έλεγχος του νου, από τις άσκοπες σκέψεις και τα συναισθήματα, καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας.

Είσαι σε καλό δρόμο.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 00:47:08  Εμφάνιση Προφίλ
Για όσους ενδιαφέρονται για το τι γίνεται "εκεί πάνω" ή "εδώ γύρω"

Προτείνω το βιβλίο ΑΣΤΡΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ της Annie Besant.

Η συγγραφέας αναφέρει διεξοδικά τους "κατοίκους" του αστρικού κόσμου και με συνοπτικό τρόπο οδηγεί τον ενδιαφερόμενο σε μια πρώτη γνωριμία με το χώρο (ένα μέρος του βιβλίου έχει γραφεί από τον Leadbeater).


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 10:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλημερα φιλε Στεφανε.

Το εχω το βιβλιο και προτεινω επισης το: Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ - ΑΡΧΕΤΥΠΟ - ΕΥΑ ΑΥΛΙΔΟΥ.

Καλυπτει πολλα θεματα οπως αυτογνωσια - τηλεπαθεια αλλα αναλυει και το συνειδητο ονειρεμα με μερικες τεχνικες και την αστρικη προβολη.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 10:42:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το εχω το βιβλιο και προτεινω επισης το: Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ - ΑΡΧΕΤΥΠΟ - ΕΥΑ ΑΥΛΙΔΟΥ.

Καλυπτει πολλα θεματα οπως αυτογνωσια - τηλεπαθεια αλλα αναλυει και το συνειδητο ονειρεμα με μερικες τεχνικες και την αστρικη προβολη.


Ενδιαφέρον ακούγεται το βιβλίο που προτείνεις, φίλε Κώστα.


Ο φορέας του ανθρώπου "εγώ", με τον ο οποίο ο άνθρωπος δρα στο αστρικό πεδίο, είναι, κατά τη Θεοσοφία και τον Αποκρυφισμό, το αστρικό σώμα, αυτό που οι Αρχαίοι Έλληνες αποκαλούσαν θυμικό κι αποτελείται από ύλη λεπτότερη της αιθερικής, ονομαζόμενη αστρική.

Για να εξετάσουμε το ανθρώπινο αστρικό σώμα, κατά την περίοδο της ύπαρξής του στον αστρικό κόσμο και να μελετήσουμε τη φύση και την ουσία του, καθώς και τις σχέσεις του με το αστρικό βασίλειο, παρίσταται ανάγκη να εξετάσουμε διαδοχικά τα άστρικά σώματα:

α)του μη ανεπτυγμένου ανθρώπου.
β)του κοινά ανεπτυγμένου ανθρώπου και
γ)του πνευματικά ανεπτυγμένου.

(Απόσπασμα από το βιβλίο Αστρικός Κόσμος της Annie Besant, εκδ. ΔΙΟΝ).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 12:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Ειναι οντως πολυ καλο το βιβλιο που ανεφερα.

Αυτο που εχω παρατηρησει οταν ονειρευομαι και εχω επιγνωση και νιωθω να βρισκομαι σε ενα μερος ενω πεταω ειναι οτι ειμαι σε διαφορετικη κτασταση συνειδησης.

Θα ελεγα καθολου αναλυτικη και πολυ γαλληνια.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 13:26:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτο που εχω παρατηρησει οταν ονειρευομαι και εχω επιγνωση και νιωθω να βρισκομαι σε ενα μερος ενω πεταω ειναι οτι ειμαι σε διαφορετικη κτασταση συνειδησης.

Θα ελεγα καθολου αναλυτικη και πολυ γαλληνια.


Κώστα,

Όταν ονειρεύεσαι κι έχεις επίγνωση, μπορείς να το συνειδητοποιήσεις εκείνη την ώρα και να "βγεις από το όνειρο", έτσι ώστε να είσαι πλέον συνειδητός στο αστρικό;


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 17:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Γεια σου Στεφανε.

Ναι μπορεις αλλα θελει εξασκηση για να το καταφερνεις.
Εγω δεν το εχω καταφερει ακομα. Εχω καταφερει μονο μερικες φορες μετα απο την συνειδητοποιηση οτι ονειρευομαι να νιωθω μετα τον εαυτο μου στο κρεβατι μου να δονειται (το αστρικο σωμα) και να αιωρουμαι λιγο οχι ολοκληρος.

Θελει εξασκηση για να προχωρας ικανοποιητικα και στην α.π. και στο σ.ο.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 18:28:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Θελει εξασκηση για να προχωρας ικανοποιητικα και στην α.π. και στο σ.ο.

Δυστυχώς, έτσι είναι, φίλε Κώστα. Όμως, δεν το βάζουμε κάτω, έτσι δεν είναι;

α) Το αστρικό σώμα του μη ανεπτυγμένου ανθρώπου είναι μία νεφελώδης, χαλαρά οργανωμένη και αόριστα διαγραφόμενη μάζα αστρικού πνεύματος - ύλης, που περιέχει υλικά αστρικής ύλης και στοιχειακής ουσίας, που έχουν ληφθεί απ' όλες τις υποδιαιρέσεις του αστρικού πεδίου, αλλά με μεγάλη υπεροχή συστατικών των κατώτερων υποδιαιρέσεων.

Έτσι, είναι πυκνό και τραχύ στην υφή, ικανό να ανταποκρίνεται σε όλες τις διεγέρσεις, που προέρχονται από τα πάθη και τις ορέξεις.

Τα χρώματα που παράγονται από τους παλμικούς ρυθμούς είναι θολά και σκοτεινά. Οι αποχρώσεις που επικρατούν είναι οι καστανόχρωμες, οι αμαυρές, οι ερυθρές και οι θολές πράσινες.

Σ' ένα τέτοιο αστρικό σώμα δεν παρατηρείται καμία λάμψη ή γρήγορα εναλασσόμενη αναλαμπή χρωμάτων, αλλά τα διάφορα πάθη καταδεικνύονται σα μεγάλα κύματα ή όταν είναι βίαια σαν αναλαμπές. Η γεννετήσια ορμή π.χ. θα στείλει κύμα με χρώμα θολής καρμίνας, η μανία: αστραπή ζοφερού ερυθρού.

(Απόσπασμα από το βιβλίο Αστρικός Κόσμος της Annie Besant, εκδ. ΔΙΟΝ).

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 11:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Δυστυχώς, έτσι είναι, φίλε Κώστα. Όμως, δεν το βάζουμε κάτω, έτσι δεν είναι;



Σιγουρα οχι αλλα εγω προσωπικα εχω δυο μηνες κοντα να κανω εξασκηση στην αστρικη προβολη χωρις λογο απλα βαριομουν.
Θα αρχισω ομως παλι γιατι θελω να ξανανιωσω την αισθηση να εισαι παναλαφρος και να αιωρεισαι.

Αναρωτιεμαι εσυ φιλε Στεφανε αφου ασχολεισαι και με μαθηματα απο το mysticweb γιατι δεν προχωρας ικανοποιητικα??


Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 29/03/2004 11:10:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 12:20:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αναρωτιεμαι εσυ φιλε Στεφανε αφου ασχολεισαι και με μαθηματα απο το mysticweb γιατι δεν προχωρας ικανοποιητικα??

Καλημέρα, φίλε Κώστα.

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, δεν ασχολούμαι, όσο θα έπρεπε, με τις ασκήσεις του mysticweb

Βέβαια, το τελευταίο διάστημα, έχω κάνει κάποιες προόδους, όπως το να θυμάμαι πολλά από τα όνειρά μου, να είναι πολύ ζωντανά και 2 - 3 φορές έχω τραβήξει το δάκτυλό μου στον ύπνο μου, συνειδητοποίησα ότι ονειρευόμουν, ξύπνησα από το όνειρο, είχα έναν ελαφρό έλεγχο του αστρικού μου, μία αίσθηση ότι πετάω, πολύ όμορφο συναίσθημα, αλλά σε λίγο έχασα πάλι τον έλεγχο.

Διαβάζοντας και το searching within του mysticweb, διαπίστωσα πως είναι η θεωρία του Κέντρου Γνωστικών Σπουδών, στο οποίο είχα παρακολουθήσει, στην Αθήνα, πριν από αρκετά χρόνια, κάμποσα μαθήματα.
Δεν ξέρω, ίσως θα έπρεπε να είχα συνεχίσει, τότε.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 19:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλησπερα φιλε Στεφανε.

Ναι ετσι οπως τα λες ειναι. Αν καποιος δεν ασχολειται αρκετα τοτε δεν προχωραει.

Θελει εξασκηση το λιγοτερο μια φορα την βδομαδα.
Εγω οταν πετυχα να βγω απο το σωμα μου εκανα καθημερινα προσπαθειες και μετα απο δυο μηνες κοντα ετυχε ετσι απλα.

Τωρα που το εχω παρατησει δεν εχω ουτε συνειδητα ονειρα,ουτε εξωσωματικη εμπειρια ενω κοιμαμαι και να ξυπναω στην μεση του υπνου.

Μου εγινε μαθημα αυτο ομως οτι οσο το αφηνεις σε αφηνει και οτι οσο το εξασκεις και το επιθυμεις τοτε εχεις και πολλα αποτελεσματα

Θα ξαναρχισω και θα γραφω τις εμπειριες μου.

Καντο και εσυ φιλε Στεφανε ωστε να καρατησουμε ενεργο αυτο το θεμα αν επιθυμεις.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...


Edited by - Κωστας on 29/03/2004 19:11:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 19:24:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Θα ξαναρχισω και θα γραφω τις εμπειριες μου.

Καντο και εσυ φιλε Στεφανε ωστε να καρατησουμε ενεργο αυτο το θεμα αν επιθυμεις.


Μα αυτό είναι που πάντα έψαχνα κι επιθυμούσα, φίλε Κώστα. Να είσαι καλά.

Θα κρατήσουμε το θέμα αυτό ενεργό, όχι μόνο επειδή το θέλουμε, αλλά και γιατί η θέληση φέρνει πάντα αποτέλεσμα και στις προσπάθειές μας

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 20:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Οκ φιλε στο επανειδιν τοτε. Θα αρχισω απο αυριο το πρωι παλι τα ξημερωματα τις προσπαθειες.
Ειναι καλυτερα απο ποτε λενε αυτη την ωρα γιατι το σωμα ειναι ηδη κοιμισμενο και το μυαλο ειναι αρκετα γαληνιο!!
Οτι πρεπει δηλαδη για διαλογισμο και αποπειρα αστρικης προβολης

Οι πιο πολλες επιτυχημενες προσπαθειες εχουν αναφερθει τα ξημερωματα.
Προσωπικα και σε εμενα ενω ξυπνησα και διαλογιστηκα,με πηρε ο υπνος και οταν ξαναξυπνησα και δεν ειχα ανοιξει ακομα τα ματια μου ετσι απλα ενιΩσα να αιωρουμαι και να φευγω απο το σωμα μου.

ΑΠΙΘΑΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.....

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 29/03/2004 20:37:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 16:09:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
προτεινω επισης το: Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ - ΑΡΧΕΤΥΠΟ - ΕΥΑ ΑΥΛΙΔΟΥ.

Καλυπτει πολλα θεματα οπως αυτογνωσια - τηλεπαθεια αλλα αναλυει και το συνειδητο ονειρεμα με μερικες τεχνικες και την αστρικη προβολη.


Πολύ καλό το βιβλίο "Ο Μαγικός κόσμος των Ονείρων", φίλε Κώστα

Το αγόρασα χθές και με ευχαριστεί που συνδυάζει θεωρία και πρακτικές εφαρμογές.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy