ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Αστρική προβολή (μέρος δεύτερο)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 18:28:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βρε, βρε, βρε... Γειά σας! Ξαναγύρισα στα παλιά λημέρια μετά από πολύυυ καιρό.... Πως είστε? Τι κάνετε?

Καλώς τον(ε) κι ας άργησες.
(αστείο ήταν).

quote:
Υπάρχει κάποιος που να συναντά παρόμοιο πρόβλημα ώστε να συννενοηθούμε να βοηθήσει ο πρώτος που θα τα καταφέρει τον άλλον???

Εδώ είμαστε, φίλε YHVH. Το γνωστό πρόβλημα...

Λοιπόν, έχω καταλήξει πως, πέραν από τις ασκήσεις, πρέπει να είμαστε σε μία σκέψη, όπως έχουν πει και πολλοί φίλοι, εδώ.

Πώς θα είμαστε σε μία σκέψη, που το μυαλό χάνεται συνεχώς;;

Τώρα, εφαρμόζω κάτι που διάβασα στο βιβλίο "Ο Μαγικός κόσμος των Ονείρων" - Εύα Αυλίδου, εκδ. Αρχέτυπο.

Προσπαθώ, όσο πιο συχνά μπορώ, να έχω στο νου μου, πως στο τσάκρα της καρδιάς υπάρχει μία φλόγα που ανάβει συνεχώς. Τη βρήκα πολύ αποδοτική άσκηση, στην αρχή αισθανόμουν μία ζέστη στο τσάκρα της καρδιάς, έλα, όμως, που όσο περνάει ο καιρός το ξεχνάω.

quote:
ΥΓ2: Αγγελία από 'μένα σε εσάς:
"Ζητείτε προχωρημένος στην ΑΠ για βοήθεια άχρηστου αρχαρίου που του έχει φύγει ο κ...ς στις άκαρπες προσπάθειες για ολίγη βοήθεια."
Μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα πλέγμα από ΑΠ-ιστές, από τους οποίους ο καθένας θα "τραβάει" 3 αρχάριους στο αστρικό. Ο καθένας από τους αρχάριους, μόλις γίνει μάστορας, θα τραβάει άλλους τρεις και πάει λέγοντας. Μόνο σοβαροί αρχάριοι θα γίνονται δεκτοί. Τί λέτε???

Εμένα ποιος θα με τραβήξει;
Κάντε το και υπόσχομαι πως θα τραβήξω κι εγώ όσο ποιο πολλούς μπορώ.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 18:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΟΥΤΕ ΘΕΤΙΚΗ ΟΥΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΣΑΝ ΤΑ ΞΩΤΙΚΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ

"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 20:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Αυτό ήταν το προηγούμενο που ήθελα να στείλω: το επόμενο, αφού έβγαλα τα μάτια μου να καταλάβω πώς θα το κάνω ειναι ειδικά αφιερωμένο (σε σένα βέβαια Κώστα!!!):



Tα καταφερες Πεγκυ μπραβο

Πολυ χαρηκα και σε ευχαριστω για την αφιερωση

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 20:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΞΥΠΝΗΣΑ ΑΝΟΙΞΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΜΕΝΑ ΜΙΣΟ ΜΕΤΡΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΙΑΓΩΝΙΩΣ ΜΙΑ ΦΙΓΟΥΡΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. ΕΙΧΕ ΓΩΝΙΩΔΕΣ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΡΟΤΕΤΑΜΕΝΑ ΜΗΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΦΥΛΟ ΔΙΑΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ ΕΝΤΟΝΑ. ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΦΟΡΟΥΣΕ ΠΕΠΛΑ ΑΠΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΦΩΤΕΙΝΟ ΚΑΠΝΟ ΠΟΥ ΑΝΕΜΙΖΑΝ. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΑ ΡΟΥΧΑ ΗΤΑΝ ΦΩΣ.

Αγαπητη φιλη εγω δεν ξαφνιαστηκα ιδιατερα με την εμπειρια σου,πρωτον γιατι εχω δει και εγω ενα πολυ περιεργο αμορφο προσωπο και δευτερον γιατι τετοιες μαρτυριες υπαρχουν παρα πολλες απο ατομα που ασχολουνται με διαλογισμο και με την αστρικη προβολη.

Οταν καποιος δεν ειναι ποια συγκεντρωμενος στο σωμα του,στο υλικο περιβαλον τοτε η συνειδηση αλαζει απλα επιπεδο.
Μου 'χει μεινει μια μαρτυρια οπου ενας μολις αρχισε να βγαινει απο το σωμα του ειδε παρα πολες ανθρωπινες μορφες να τον κοιτανε.
Μην ξεχναμε οτι δεν υπαρχει χρονος και χωρος στην αιωνιοτητα αρα ολα ειναι πιθανα να τα βρουμε στον δρομο μας,στο δωματιο μας.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 18/04/2004 20:36:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 20:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Φιλε YHVH ενα εχω να σου πω για το προβλημα σου και αν θες να εχεις επιτυχια στην αστρικη προβολη παρτο σοβαρα.

Θες ΤΟΣΟ πολυ να πετυχεις και αυτος ειναι ο λογος που δεν το πετυχαινεις. Αυτοματως δημιουργεις συνειδητα και υποσυνειδητα αγχος και δεν υπαρχει κανεις που να εχει επιτυχει αστρικη προβολη ενω εχει αγχος.

Ξερεις τι συμβουλη δινουν οι πιο εμπειροι στις αστρικες προβολες που κανουν καθε μερα αστρικα ταξιδια?

Οταν κανεις ασκηση για να πετυχεις μια εξωσωματικη εμπειρια καλο θα ειναι να εχεις οτιδηποτε αλλο στο μυαλο σου εκτος απο το οτι θες να βγεις απο το σωμα σου.
Με αυτον τον τροπο χαλαρωνεις οσο χρειαζεται σωμα και νου και βγαινεις χωρις να το καταλαβεις.
Σε εμενα ετσι εγινε.


Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 21:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Ενδιαφέρουσες προσθήκες, κι έλεγα ας μπώ να δώ τί γίνεται :)
Καταρχήν Gretel 99,9% (για να μήν γίνομαι υπερβολική!!!) ήταν ένα καθαρότατα αιθερικό όν, αφού δεν είχε ακριβώς ανθρώπινη φιγούρα, κι 'επέλεξε' να σε επισκεφθεί για κάποιον λόγο. Υπάρχει μία πιθανότητα (αλλά περισσότερο εικάζω τώρα) να έκανε 'δουλειά' στην αύρα σου για να γίνεις πιο 'δεκτική' στις συχνότητές του, γι'αυτό έβλεπες αυτό το περίεργο φώς.
Καταλαβαίνω τί εννοείς για το οτι μετάνιωσες που 'εχασες την ευκαιρία'. θα σου ξαναδωθεί πάντως, αν όχι η ίδια, κάποια παρόμοια. Μπορείς να είσαι πολύ χαρούμενη (εγώ είμαι για σένα) :))))))

YHVH, δεν ξέρω απο πού ν'αρχίσω και πού να τελειώσω (ετοιμάσου):)
1. Δεν γίνεται να σε τραβήξει κανείς παρά μόνο άν έχει την άδεια να το κάνει, και συνήθως την άδεια την έχουν οι 'δάσκαλοι'. Αν μας βλέπει κάποιος δάσκαλος κι έχει την καλοσύνη;;;!!! ;) Μπορείς βέβαια να καλέσεις εσύ τους 'δασκάλους' του αστρικού ζητώντας το (με 'προσευχή'...μην σε τρομάζει η λέξη, αν την αναλύσεις είναι 'αίτηση' για κάτι που θές ή χρειάζεσαι πραγματικά)
2. Αχ τώρα είναι τα δύσκολα. Η γνώμη μου πάντα: To scrying κι οποιαδήποτε μορφή έκφρασης δυνάμεων που σχετίζονται με το αστρικό ή αιθερικό σου σώμα (και το scrying είναι καθαρότατα μέσα σε αυτές, τί χρησιμοποιείς αλήθεια; σφαίρα, pendalum, ή χαρτιά; Καθρέπτη μήπως; Ειδικά το τελευταίο ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ!!!!) μάλλον εμποδίζει την προσπάθειά σου για αστρική προβολή παρά την βοηθάει. Στην ουσία η μία σου προσπάθεια εμποδίζει την άλλη. Βέβαια, μπορεί κάλλιστα να καταφέρεις να έχεις κάποιες επιτυχίες και στα δύο (σε σημείο που να νομίζεις οτι όντως τα κατάφερες), αλλά και τότε θα είναι πολύ μικρές σε σχέση με τις δυνατότητες που σου δίνουν και τα δύο, και δεν θα αξίζουν τον χρόνο και τον κόπο σου. Αν διάβασες προηγούμενα post αναφέρω και προσωπική εμπειρία όπου διάφορες δυνάμεις ενισχύθηκαν ενώ προσπαθούσα να ανέλθω στο αστρικό, αλλά αυτές τελικά με κρατούσαν σε πολύ χαμηλά επίπεδα όπου ελάχιστα θα μπορούσα να κάνω, αλλά κι αυτά που θα μπορούσα πραγματικά να κάνω θα με γυρνούσαν πιο πίσω (ως προς τον συντονισμό μου) απο κεί που ήμουν ήδη πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες!!!
Επομένως (προτείνω) αποφάσισε με σιγουρια τί απο τα δύο θές περισσότερο ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ (ποιό απο τα δύο σε εξυπηρετεί σε αυτό που λές οτι θές να κάνεις), και συγκέντρωσε τις προσπάθειες σου σε αυτό.
Δεν ξέρω αν έχει σχέση με μαγεία, τολμώ να πώ όμως οτι παρόλο που το αστρικό προσφέρεται για αυτό με θεαματικά αποτελέσματα στο φυσικό πεδίο, θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για πολλά. Συνήθως αυτή η χρήση του αστρικού τιμωρείται άσχημα, η όποια προσπάθεια δηλαδή να επέμβεις στο φυσικό πεδίο χωρίς έγκριση ή για ιδιοτελείς σκοπούς, και οι ιδιοτελείς σκοποί χωρίζονται απο μία πολύ λεπτή γραμμούλα απο τους ανθρωπιστικούς, που είναι η μόνη παρεμβολή που επιτρέπεται στο φυσικό, κι αυτό ΠΑΛΙ με έγκριση.
Είσαι σίγουρος οτι θές να το βάλεις λοιπόν μέσα στις τεχνικές σου;
Αν το scrying λοιπόν είναι πιο ουσιαστικό για τον στόχο σου, το μόνο που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις τον διαλογισμό και κάποιες ασκήσεις για την πρόθεση, 'ζητώντας' ξεκάθαρα πιά να εκφραστεί αυτή η δύναμη μέσα σου. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να είσαι έτοιμος για όλα. Συνήθως (επίσης) δεν σε αφήνουν να κάνεις κάτι χωρίς 'βοήθεια' και δεν αναφέρομαι στα καλά αιθερικά όντα, κι αυτό για να μπορούν να σε κρατήσουν μετά (ο ενθουσιασμός της επιτυχίας σου θα σε κάνει πιο δεκτικό γι'αυτούς και θα είναι πολύ εύκολο να σε χρησιμοποιήσουν όπως θέλουν). Απο την άλλη όταν χρησιμοποιείς αυτές τις τεχνικές σε 'μυρίζονται' (τα συγκεκριμένα όντα) απο χιλιόμετρα, γιατί απαιτείται πολύ συγκεκριμένος συντονισμός για όλες αυτές τις πρακτικές.
Ολα αυτά βέβαια είναι δικές μου απόψεις. Δεν χρειάζεται να τις υιοθετήσεις ή να τις πιστέψεις στο ελάχιστο.
Ασχέτως όμως, θα μπορούσες μήπως να μοιραστείς μαζί μας ποιός είναι ο αρχικός σου στόχος; Ισως έτσι μπορέσουμε να σου πούμε τί θα σε βοηθήσει πιο πολύ, και μέχρι πού μπορείς να φτάσεις και στα δύο... Αν θές ασφαλώς :)
Σας χαιρετώ προς το παρόν, πρέπει να ποτίσω τα λουλούδια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 22:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ SCRYING TI EINAI???


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 15:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Είναι η πρακτική να βλέπεις το μέλλον (ή και το παρελθόν) χρησιμοποιώντας ένα αντικείμενο/διάμεσο (δηλαδή μή όντας μέντιουμ ο ίδιος). Συνήθως χρησιμοποιείται κρυστάλλινη μπάλλα,αλλά και καθρέπτες (πολύ επικίνδυνο).Κανονικά τα χαρτιά και τα ταρώ δεν συμπεριλαμβάνονται στο scrying γιατί δεν σου δίνουν 'εικόνες',αλλα προσωπικά το βάζω εκεί μέσα γιατί με τα ταρώ ειδικά μπορείς να το κάνεις
Κατάλαβες μάνα μου;;;;; (πολύ μ'αρέσει η αμεσότητα των ερωτήσεών σου!!!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 15:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΤΑΡΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NITOX
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 15:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NITOX  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος NITOX
eleutheria apopsewn! Ta sobara kai ta asteia exoyn kanei ton kosmo mas opos einai.

quote:

geia sas filoi mou, eimai kainourgios sto forum sas, xairomai pou uparxete kai eseis. mou dinete elpides. exw omws kati na pw. uparxei kapoios pou pragmatika kanei astrikh probolh edw mesa oi oloi eiste asxetoi kai o ka8enas apla leei oti exei diabasei? kserete poso epikindunoi eiste? 8elw na ginete ligo pio prosektikoi an mporeite.eimai sigouros oti ena pososto ths takshs tou 0.5 % edw mesa exei kanei astrikh probolh, oloi oi alloi einai ligo mperdemenoi, isws exoun peisei kai ton eauto tous oti exoun kanei. milate gia sobara 8emata xwris na exete idea. ta mperdeuete me ta oneira me ena tremouliasma, pragmatika prepei na eiste polu fobismenoi, to kserete kataba8os oti den einai gia esas, giati to prospa8eite h8ela na ksera
euxaristw

chronopoulos


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 16:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Αυτο το παραμυθι με την κριτικη απο καποιον που μαλον ζηλευει η δεν θελει να δεχτει αυτα που βιωνουμε ειναι παλια ιστορια. Τωρα γιατι ηρθε ξανα στην επιφανεια δεν μπορω να καταλαβω.

Τελος παντων ας ποτισω και εγω τα λουλουδια μου

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 19/04/2004 16:50:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 17:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 20/04/2004 13:32:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 17:21:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Καθρέπτη μήπως; Ειδικά το τελευταίο ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ!!!!)

Το βρήκες με την πρώτη!!! Αλήθεια, γιατί το θεωρείς πιο επικίνδυνο από τη σφαίρα???

Ασχολούμαι εδώ και αρκετό καιρό με τον πρακτικό εσωτερισμό και έτσι γνωρίζω την όλη θεωρία, αλλά στην πράξη κολλάω!!! Συνεπώς, γνωρίζω την ακριβή διαφορά ανάμεσα στο ιδιοτελές, στην μαύρη/γκρι/λευκή μαγεία και πάει λέγοντας. Το όλο ζήτημα είναι ότι έχω φτάσει σε ένα μεγάλο εμπόδιο (αυτά τα 2), ενώ μέχρι τώρα όλα πήγαιναν μέλι γάλα.

Πρώτα απ'όλα, ο σκοπός μου για το scrying είναι να μπορώ να βλέπω το αστρικό στο περιβάλλον μου και ουχί το παρελθόν/μέλλον, πιστεύεις ότι έτσι είναι πιο ασφαλές ή όχι?
Ο σκοπός της ΑΠ είναι (εκτός από τον προφανή, αφού η ΑΠ δίνει ένα ΓΙΓΑΝΤΙΟ πλεονέκτημα στον μελετητή του πρακτικού αποκρυφισμού- πολλά τάγματα την ήθελαν από τον 2ο μόλις βαθμό!!!) αρκετά περίπλοκος γι'αυτήν την συζήτηση, άρα δεν θα προβώ στην εξήγηση.
ΕΝ ΟΛΙΓΗΣ, ακολουθώ ένα πρόγραμμα για άμεση επικοινωνία με κάποιες αγγελικές οντότητες και ουχί μόνον, για το οποίο χρειάζονται σωποδήποτε (sic) αυτές οι πρακτικές.

Παρεμπιπτόντως, για πες για τον καθρέφτη, γιατί τόσος ντόρος???


-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 23:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
quote:
Παρεμπιπτόντως, για πες για τον καθρέφτη, γιατί τόσος ντόρος???

Κοίτα δυο-τρια topics πιο κάτω εδώ, στο forum ΨΥΧΗ και θα βρεις τις απαντησεις...

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 08:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

Ενδιαφέρουσες προσθήκες, κι έλεγα ας μπώ να δώ τί γίνεται :)
Καταρχήν Gretel 99,9% (για να μήν γίνομαι υπερβολική!!!) ήταν ένα καθαρότατα αιθερικό όν, αφού δεν είχε ακριβώς ανθρώπινη φιγούρα, κι 'επέλεξε' να σε επισκεφθεί για κάποιον λόγο. Υπάρχει μία πιθανότητα (αλλά περισσότερο εικάζω τώρα) να έκανε 'δουλειά' στην αύρα σου για να γίνεις πιο 'δεκτική' στις συχνότητές του, γι'αυτό έβλεπες αυτό το περίεργο φώς.
Καταλαβαίνω τί εννοείς για το οτι μετάνιωσες που 'εχασες την ευκαιρία'. θα σου ξαναδωθεί πάντως, αν όχι η ίδια, κάποια παρόμοια. Μπορείς να είσαι πολύ χαρούμενη (εγώ είμαι για σένα) :))))))

Ας μου επιτρέψεις λίγο φίλη Παγώνα να δώσω μερικές διευκρινήσεις μια και το φόρτος σου για να μας "μεταφέρεις" απαντήσεις είναι πολύ μεγάλο, και όσο να είναι κάποια πράγματα μένουν παραγκωνισμένα...
Εκ των προτέρων θέλω να με συγχωρέσεις.

Καλή μου φίλη Παγώνα η αστρική προβολή είναι ένα μεγάλο κομμάτι μαθητείας στην επιστήμη της ψυχής και ειδικότερα στο κεφάλαιο του διαλογισμού. Φυσικά η αστρική προβολή, είναι μόνο εκείνο το κομμάτι της εξόδου ή αλλιώς η αφύπνηση του πνεύματος/ψυχής.
Στα πρώτα στάδια του διαλογισμού, στις αρχές δηλαδή, δεν μπορούμε να έχουμε την πλήρη συνείδηση της αστρικής προβολής... Μιά και ετούτες οι έσω/εξωτερικές πνευματικές καταστάσεις είναι στον σημερινό εγκέφαλό μας -στην ύλη- άγνωστες. Αντίθετα η ψυχή τις αναγνωρίζει εφ'όσων τις έχει ήδη "περάσει" διαβεί και άλλοτε...
Λοιπόν όλες τις φορές γίνονται εμπόδιο -στα πρώτα στάδια- οι σκεπτομορφές που ταυτίζονται με το scrying και εμφανίζονται σε διάφορες πάντα εκφράσεις. Είναι φυσικό το "αρνητικό" πνευματικό ετούτο φαινόμενο, τις ενεργειακής απορροής του εγκεφάλου στο άνοιγμα των τσάκρας.

Καλή μου φίλη Παγώνα, τα αιθερικά όντα δεν μπορούν να κάνουν εργασία στην αύρα προς όφελος της εγκλωβισμένης ψυχής στο σώμα! Θέλω να καταλάβεις πως δεν είναι τόσο απλό το να αφήνεσαι σε όσες πνευματικές μορφές σε πλησιάζουν. Υπάρχουν σημαντικά κλειδιά που θα σου τα δώσει ένας ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ μόνο, για να σε προστατεύσουν από τους πολλούς πνευματικούς κινδυνους. Η θεωρία καλοί μου φίλοι, είναι πολύ διαφορετική από την εμπειρία της πράξης.

quote:

YHVH, δεν ξέρω απο πού ν'αρχίσω και πού να τελειώσω (ετοιμάσου):)
1. Δεν γίνεται να σε τραβήξει κανείς παρά μόνο άν έχει την άδεια να το κάνει, και συνήθως την άδεια την έχουν οι 'δάσκαλοι'. Αν μας βλέπει κάποιος δάσκαλος κι έχει την καλοσύνη;;;!!! ;) Μπορείς βέβαια να καλέσεις εσύ τους 'δασκάλους' του αστρικού ζητώντας το (με 'προσευχή'...μην σε τρομάζει η λέξη, αν την αναλύσεις είναι 'αίτηση' για κάτι που θές ή χρειάζεσαι πραγματικά)

Καλή μου Παγώνα απαντάς στο μέλος YHVH για να ζητήσει από τους αστρικούς Διδασκάλους πνευματική βοήθεια. Ίσως, δεν ξέρω εάν το ξέχασες, μα οι αστρικοί Διδάσκαλοι έχουν την δική τους κραδασμική εκπομπη στην συχνότητα της αρμονίας του εσωτερικού ήχου. Έτσι η όποια "επίκληση" που θα μεταχειριστεί ο αναζητητής για να καλέσει κάποιον αστρικό Διδάσκαλο, θα πρέπει ΗΧΗΤΙΚΑ να εναρμονίζεται με την κραδασμική εκπομπή Του. Αν λοιπόν η αστρική μορφή που θα συναντήσουμε θέλει να μας διδάξει, θα πρέπει εμείς να αποσυμβολίσουμε την αστρική εικόνα και τον παραγώμενο από εκείνη εκπεμπόμενο αστρικό ήχο...Σε μία εσωτερική ΑΡΜΟΝΙΑ πνεύματος/εγκεφάλου - ψυχής.

quote:

2. Αχ τώρα είναι τα δύσκολα. Η γνώμη μου πάντα: To scrying κι οποιαδήποτε μορφή έκφρασης δυνάμεων που σχετίζονται με το αστρικό ή αιθερικό σου σώμα (και το scrying είναι καθαρότατα μέσα σε αυτές, τί χρησιμοποιείς αλήθεια; σφαίρα, pendalum, ή χαρτιά; Καθρέπτη μήπως; Ειδικά το τελευταίο ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ!!!!) μάλλον εμποδίζει την προσπάθειά σου για αστρική προβολή παρά την βοηθάει. Στην ουσία η μία σου προσπάθεια εμποδίζει την άλλη. Βέβαια, μπορεί κάλλιστα να καταφέρεις να έχεις κάποιες επιτυχίες και στα δύο (σε σημείο που να νομίζεις οτι όντως τα κατάφερες), αλλά και τότε θα είναι πολύ μικρές σε σχέση με τις δυνατότητες που σου δίνουν και τα δύο, και δεν θα αξίζουν τον χρόνο και τον κόπο σου. Αν διάβασες προηγούμενα post αναφέρω και προσωπική εμπειρία όπου διάφορες δυνάμεις ενισχύθηκαν ενώ προσπαθούσα να ανέλθω στο αστρικό, αλλά αυτές τελικά με κρατούσαν σε πολύ χαμηλά επίπεδα όπου ελάχιστα θα μπορούσα να κάνω, αλλά κι αυτά που θα μπορούσα πραγματικά να κάνω θα με γυρνούσαν πιο πίσω (ως προς τον συντονισμό μου) απο κεί που ήμουν ήδη πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες!!!
Επομένως (προτείνω) αποφάσισε με σιγουρια τί απο τα δύο θές περισσότερο ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ (ποιό απο τα δύο σε εξυπηρετεί σε αυτό που λές οτι θές να κάνεις), και συγκέντρωσε τις προσπάθειες σου σε αυτό.
Δεν ξέρω αν έχει σχέση με μαγεία, τολμώ να πώ όμως οτι παρόλο που το αστρικό προσφέρεται για αυτό με θεαματικά αποτελέσματα στο φυσικό πεδίο, θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για πολλά. Συνήθως αυτή η χρήση του αστρικού τιμωρείται άσχημα, η όποια προσπάθεια δηλαδή να επέμβεις στο φυσικό πεδίο χωρίς έγκριση ή για ιδιοτελείς σκοπούς, και οι ιδιοτελείς σκοποί χωρίζονται απο μία πολύ λεπτή γραμμούλα απο τους ανθρωπιστικούς, που είναι η μόνη παρεμβολή που επιτρέπεται στο φυσικό, κι αυτό ΠΑΛΙ με έγκριση.
Είσαι σίγουρος οτι θές να το βάλεις λοιπόν μέσα στις τεχνικές σου;
Αν το scrying λοιπόν είναι πιο ουσιαστικό για τον στόχο σου, το μόνο που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις τον διαλογισμό και κάποιες ασκήσεις για την πρόθεση, 'ζητώντας' ξεκάθαρα πιά να εκφραστεί αυτή η δύναμη μέσα σου. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να είσαι έτοιμος για όλα. Συνήθως (επίσης) δεν σε αφήνουν να κάνεις κάτι χωρίς 'βοήθεια' και δεν αναφέρομαι στα καλά αιθερικά όντα, κι αυτό για να μπορούν να σε κρατήσουν μετά (ο ενθουσιασμός της επιτυχίας σου θα σε κάνει πιο δεκτικό γι'αυτούς και θα είναι πολύ εύκολο να σε χρησιμοποιήσουν όπως θέλουν). Απο την άλλη όταν χρησιμοποιείς αυτές τις τεχνικές σε 'μυρίζονται' (τα συγκεκριμένα όντα) απο χιλιόμετρα, γιατί απαιτείται πολύ συγκεκριμένος συντονισμός για όλες αυτές τις πρακτικές.
Ολα αυτά βέβαια είναι δικές μου απόψεις. Δεν χρειάζεται να τις υιοθετήσεις ή να τις πιστέψεις στο ελάχιστο.
Ασχέτως όμως, θα μπορούσες μήπως να μοιραστείς μαζί μας ποιός είναι ο αρχικός σου στόχος; Ισως έτσι μπορέσουμε να σου πούμε τί θα σε βοηθήσει πιο πολύ, και μέχρι πού μπορείς να φτάσεις και στα δύο... Αν θές ασφαλώς :)
Σας χαιρετώ προς το παρόν, πρέπει να ποτίσω τα λουλούδια!



Δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο και ακόμα μία φορά σε ευχαριστώ για τον χρόνο και τις γνώσεις που μας χαρίζεις.
Σε χαιρετώ Παγώνα.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amphipolis
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 08:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amphipolis
Συνοψίζοντας και μετά από τόοοοσες σελίδες, να ρωτήσω.
1) Ποιοί πιστεύετεότι είναι οι κίνδυνοι της αστρικής προβολής?
2) Γιατί την επιδιώκετε?
3) Πιστεύετε ότι κάθε επιδους διαλογισμός είναι επικίνδυνος και μπορεί να καταλήξει σε αστρικά ταξίδια, ή κάτι παρόμοιο χωρίς να το επιδιώκει ο ασκόυμενος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 09:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

Συνοψίζοντας και μετά από τόοοοσες σελίδες, να ρωτήσω.


Ναι Amfipolis να ρωτήσεις. Και από μέρος μου να ζητήσω συγνώμη από όλους τους φίλους που έγραφαν εδώ πριν από εμένα, και θα έπρεπε εκείνοι φυσικά να σου απαντήσουν.
Μετά είναι και εκείνο που έγραψες: τόοοοσες σελίδες... Νομίζω πως θα πρέπει να σε ενημερώσω, ότι για την έσω διαδρομή και την επιστήμη της ψυχής, σήμερα, υπάρχουν επίσημες Ακαδημίες και Πανεπιστήμια που διδάσκουν ετούτες τις επιστήμες με χιλιάδες τόμους βιβλίων και συγγράμματα!
quote:

1) Ποιοί πιστεύετεότι είναι οι κίνδυνοι της αστρικής προβολής?


Δεν πιστεύω απλά, αλλά είμαι πλέων σίγουρη πως υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι για την ψυχική σου υγεία πρώτα, εάν δεν έχεις κοντά σου έναν ζωντανό Διδάσκαλο που να σε οδηγεί/καθοδηγεί!
quote:

2) Γιατί την επιδιώκετε?


Ποιος τυφλός δεν θέλει το ΦΩΣ ΤΟΥ; Σε όλους τους τομείς ύλης, ψυχής, πνεύματος, χαρίζει "υγεία".
quote:

3) Πιστεύετε ότι κάθε επιδους διαλογισμός είναι επικίνδυνος και μπορεί να καταλήξει σε αστρικά ταξίδια, ή κάτι παρόμοιο χωρίς να το επιδιώκει ο ασκόυμενος?


Ναι Amfipolis όλοι οι διαλογισμοί εάν δεν καθοδηγούνται από ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ, γίνονται επικίνδυνοι!
Σε χαιρετώ Amfipolis
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 09:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλημερα!!! Μην ζητας συγνωμη φιλη zemperg που απαντας και εσυ στα ερωτηματα,ειναι δικαιωμα σου και απο οτι βλεπω γνωριζεις αρκετα!
Μεινε ενεργη στην παρεα μας αν επιθυμεις και εξηγησε οταν εχεις χρονο γιατι θεωρεις επικινδυνη την αστρικη προβολη και τι κινδυνους ενοεις.
Την καλημερα μου

Φιλη gretel σε ευχαριστω!!! (ηταν και φρικιαστικια!!)

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 11:09:44  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα.

Χαίρομαι που όλο και περισσότεροι φίλοι/ες συμμετέχουν ενεργά στο topic.

Άλλοι με ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις, άλλοι με το να διερωτώνται εύλογα κι άλλοι με το ασκούν απλώς κριτική.
Αφήνω αυτούς που ασκούν κριτική για την κριτική, χωρίς να έχουν την παραμικρή εμπειρία επί του θέματος, ούτε θέλουν να μάθουν, απ' ό,τι φάινεται, όπως ο NITOX και έρχομαι στα εύλογα ερωτήματα του/της Amphipolis

quote:
Συνοψίζοντας και μετά από τόοοοσες σελίδες, να ρωτήσω.
1) Ποιοί πιστεύετεότι είναι οι κίνδυνοι της αστρικής προβολής?
2) Γιατί την επιδιώκετε?
3) Πιστεύετε ότι κάθε επιδους διαλογισμός είναι επικίνδυνος και μπορεί να καταλήξει σε αστρικά ταξίδια, ή κάτι παρόμοιο χωρίς να το επιδιώκει ο ασκόυμενος?

Κάθε βράδυ, για χιλιάδες νύχτες, που κοιμάσαι και οποτεδήποτε άλλοτε παραδίδεσαι στο Μορφέα, η αστρική προβολή γίνεται ασυνείδητα.
Αυτό μπορείς να το κάνεις συνειδητά πλέον, υπό συγκεκριμένες, όμως προϋποθέσεις, που έχουν αναφερθεί παμπολλες φόρές στο topic και με τη δέουσα προσοχή, βέβαια.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 12:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

Καλημέρα.

Χαίρομαι που όλο και περισσότεροι φίλοι/ες συμμετέχουν ενεργά στο topic.

---------------------

Κάθε βράδυ, για χιλιάδες νύχτες, που κοιμάσαι και οποτεδήποτε άλλοτε παραδίδεσαι στο Μορφέα, η αστρική προβολή γίνεται ασυνείδητα.
Αυτό μπορείς να το κάνεις συνειδητά πλέον, υπό συγκεκριμένες, όμως προϋποθέσεις, που έχουν αναφερθεί παμπολλες φόρές στο topic και με τη δέουσα προσοχή, βέβαια.

Ζήσε τη στιγμή!



Σε χαιρετώ καλέ μου Στέφανε.
Έτσι είναι με τον "υλικό" ύπνο, μόνο που θα ήθελα να συμπληρώσω: Όταν κοιμόμαστε δεν ενεργοποιούντε -απλά υπολειτουργού- τα εσώτερικα κανάλια, Πραν-Απάν γι' αυτό και δεν γίνετε συνειδητοποιημένη αστρική προβολή και διαλογισμός!
Σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 12:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Όταν κοιμόμαστε δεν ενεργοποιούντε -απλά υπολειτουργού- τα εσώτερικα κανάλια, Πραν-Απάν γι' αυτό και δεν γίνετε συνειδητοποιημένη αστρική προβολή και διαλογισμός!
Σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.



Καλημερα στον φιλο Στεφανο.

Αγαπητη φιλη zemperg βλεπω οτι γνωριζεις παρα πολλα που εγω δεν τα ξερω. Αυτο που ειπες πχ το ακουω πρωτη φορα. Πες μου σε παρακαλω γιατι καποιες φορες ομως στον υπνο μας εχουμε συνειδητα ονειρα/αστρικη προβολη? Υπαρχει λογος? Αυτο ηταν η αφορμη για εμανα να μαθω για την αστρικη προβολη και το συνειδητο ονειρεμα. Τα βιωσα πιο μικρος αρκετα!!

Σε ευχαριστω!

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 20/04/2004 12:32:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amphipolis
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 13:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amphipolis
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Απλά δε με καλύπτουν απαντήσεις του τύπου: ναι, όχι, ειναι επικίνδυνο, θέλει καθοδήγηση, γιατί ασχολούμαι σοβαρά με το διαλογισμό και το τσι κουνγκ, και δε με αφορά η αστρική προβολή και διάβασα ότι απλά μέσω του διαλογισμού μπορεί κανείς να βρεθεί σε τέτοια κατάσταση γι'αυτό και έθεσα κάποια ερωτήματα για να πάρω κάποιες απαντήσεις που όμως θα είναι δικαιολογούν τους κινδύνους.
Ο διαλογισμός σε απλές μορφές δεν έχει ουσιαστικά ΚΑΝΕΝΑΝ κίνδυνο αν κάποιος τηρεί σωστά κάποιες βασικές αρχές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 13:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλησπερα Amphipolis.

Ασχολουμαι και εγω με τον διαλογισμο του στυλ αδειαζω το μυαλο από τις σκεψεις και πρεπει να πω οτι μετα νιωθω υπεροχα και οτι εχω βιωσει και καποια παραφυσικα φαινομενα.
Πες μου σε παρακαλω αν θες ποιοι ειναι οι βασικοι κανονες?
Δεν μπορω να θεωρησω οτι αυτο που κανω ειναι επικυνδυνο η κακο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 15:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Να,το επιβεβαίωσα! με το που καθυστερώ να μπώ τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα γίνονται!!!! :))))) (θα κάνω κανά μήνα μου φάινεται, την επόμενη φορά!)
Zezmberg, καταρχήν, προς θεού δεν έχω αναλάβει υπεύθυνη για τις απαντήσεις εδώ. Επιτρέπεται ν'απαντούν όλοι (!), και πρόσεξε οτι σχεδόν σε όλες μου τις απαντήσεις γράφω συνήθως οτι τα λεγόμενα είναι 'γνώμη' μου ή 'αποψή' μου (που έχουν διαφορά βέβαια). Γι'αυτό τα γράφω γιατί δεν γνωρίζω πιά και στην εντέλεια το θέμα.
Η αλήθεια είναι οτι διαφωνούμε σε μερικά ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΑ πράγματα, αλλά αυτό είναι υγιές και συνήθως οδηγεί στην γνώση. Θα επανέλθω να συνεχίσουμε την συζήτησή μας το απόγευμα γιατί εδώ δεν έχω την ευχέρεια να γράφω άνετα. Τα λέμε αργότερα λοιπόν :)))))
Την αγάπη μου, και καλώς ήρθες πιο δυναμική πιά στην παρέα μας!
ΥΓ Η εμπειρία της Gretel δεν έχει σχέση με scrying, και έτσι και το όν δεν έχει σχέση με scrying. Πρόσεξε λίγο ξανά την απάντησή μου, και ξανασυζητάμε απο την σωστή βάση στα επόμενα posts :)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 16:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΟΝ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΕ ΑΣΧΕΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΤΗΣ Α.Π. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΦΟΒΗΘΕΙ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΑ ΣΤΑΔΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΓΙΑ Α.Π. ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ "ΤΟ ΣΩΜΑ ΞΕΡΕΙ".


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 19:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Να,το επιβεβαίωσα! με το που καθυστερώ να μπώ τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα γίνονται!!!! :))))) (θα κάνω κανά μήνα μου φάινεται, την επόμενη φορά!)


Πεγκυ μην το κανεις αυτο!! Επιτελους ξαναζωντανεψε το θεμα και με πολυ ωραιες αποψεις απο εσενα και ολα τα μελη!

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 20:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Καλησπέρα σε όλους. Κώστα ασφαλώς και δεν θα κάνω ένα μήνα να μπώ Σιγά μήν κρατηθώ!! Και σιγά μήν χάσω τις καλύτερες στιγμές του φόρουμ
Λοιπόν, παρακάτω αναφέρομαι κάθε φορά σε συγκεκριμένες φράσεις που γράφτηκαν (και όντας άσχετη με την τεχνική του quote) για να είναι ομαλή η ροή της απάντησης (αν αυτό είναι δυνατόν)

“Το βρήκες με την πρώτη!!! Αλήθεια, γιατί το θεωρείς πιο επικίνδυνο από τη σφαίρα???”
Γιατί η σφαίρα (λόγω σχήματος) ‘κρατάει’ ό,τι αποκαλύπτει μέσα της (το φυλακίζει για την ακρίβεια), ενώ ο καθρέπτης όντας επίπεδος γίνεται μία υπεροχότατη ΠΟΡΤΑ η οποία ανοίγει προς δύο κατευθύνσεις. Και καλά ν’ανοίξει απο την πλευρά σου (καλά, που λέει ο λόγος): συνήθως καταφέρνεις να γυρίσεις απο το ίδιο μέρος, αλλά αν ανοίξει απο την άλλη πλευρά άντε να πείσεις τους ‘κατοίκους’ της άλλης πλευράς οτι δεν ‘θέλουν’ να βρίσκονται στην δική μας διάσταση (που θέλουν!)

«Συνεπώς, γνωρίζω την ακριβή διαφορά ανάμεσα στο ιδιοτελές, στην μαύρη/γκρι/λευκή μαγεία και πάει λέγοντας. Το όλο ζήτημα είναι ότι έχω φτάσει σε ένα μεγάλο εμπόδιο (αυτά τα 2), ενώ μέχρι τώρα όλα πήγαιναν μέλι γάλα.»
Το κακο με την μαγεία είναι οτι σπανιότατα μπορείς να ελέγξεις οτι το αποτέλεσμα δεν θα έχει και ‘παράπλευρα’ αποτελέσματα, τα οποία συνήθως συγκαταλέγονται στην γκρί/μαύρη πρακτική... Το πιο συνηθισμένο φαινόμενο είναι μία τελετή/ξόρκι λευκής (λευκότατης) μαγείας να φέρει 'μαύρα' κατάμαυρα αποτελέσματα. Γι’αυτό συνήθως οι ‘λευκοί’ μάγοι ζητούν περίπου: να γίνει ο,τι γίνει χωρίς να πάθει κανείς κακό. Που είναι σαν να αποδέχονται οτι μπορεί και να μήν γίνει αυτό που ζήτησαν.

«ΕΝ ΟΛΙΓΗΣ, ακολουθώ ένα πρόγραμμα για άμεση επικοινωνία με κάποιες αγγελικές οντότητες και ουχί μόνον, για το οποίο χρειάζονται σωποδήποτε (sic) αυτές οι πρακτικές.» Στην ουσία δηλαδή ζητάς να ‘κατέβουν’ τα ανώτερα εξελικτικά πλάσματα σε αυτή την διάσταση. Δεν θέλω να σε πικράνω καθόλου (γιατί για κάποιο λόγο σε συμπάθησα πολύ αλλά δεν έχω ακούσει για πολλές περιπτώσεις που κατάφερε κάποιος να έχει επαφή με τόσο ανώτερα όντα μέσω αυτών των πρακτικών, επειδή δηλαδή το ζήτησε να κατέβουν. Πιθανά να είχαν επαφή με ανώτερα μέν όντα, αλλά μάλλον δεν ήταν της συχνότητας των ανώτερων αιθερικών πεδίων. Αν υπάρχει λόγος να έρθουν σε επαφή μαζί σου σε ΑΥΤΟ το πεδίο θα το κάνουν ασχέτως με τί ασχολείσαι (πχ αυτό που συνέβει στην Gretel πιθανά, αλλά θα επανέλθω στο θέμα αυτό πιο κάτω).
Ο πιο σίγουρος τρόπος για να έλθεις σε επαφή μαζί τους είναι να προσπαθήσεις εσύ να τα φτάσεις (χρειάζεται δηλαδή ‘εργασία’ γι’αυτό που δεν έχει σχέση απόλυτη με το φυσικό πεδίο).
Βέβαια, μπορεί και να υπάρχουν τάγματα (όπως αναφέρεις) που κατάφεραν αυτό ακριβώς που θές κι εσύ. Θα ήθελα κάποιες αναφορές συγκεκριμένες πάνω σε αυτό, γιατί απ’ό,τι γνωρίζω και τα διάφορα τάγματα επιδίωκαν την άνοδο των ίδιων στα αιθερικά κι όχι την ‘κάθοδο’ των αιθερικών σε αυτούς. Μπορεί να κάνω και λάθος. Αν έχεις κάποια σχετική πληροφόρηση σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας. Είναι πολύ σημαντικό

«Εκ των προτέρων θέλω να με συγχωρέσεις.» ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΥΓΧΩΡΩ ZEZMBERG ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΓΧΩΡΕΣΩ (τσάμπα συγχώρεση????)
Και πάμε παρακάτω τώρα (στο αγαπημένο μου: τον διάλογο)

«Καλή μου φίλη Παγώνα, τα αιθερικά όντα δεν μπορούν να κάνουν εργασία στην αύρα προς όφελος της εγκλωβισμένης ψυχής στο σώμα! Θέλω να καταλάβεις πως δεν είναι τόσο απλό το να αφήνεσαι σε όσες πνευματικές μορφές σε πλησιάζουν. Υπάρχουν σημαντικά κλειδιά που θα σου τα δώσει ένας ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ μόνο, για να σε προστατεύσουν από τους πολλούς πνευματικούς κινδυνους. Η θεωρία καλοί μου φίλοι, είναι πολύ διαφορετική από την εμπειρία της πράξης.»

Εκτός αν πρόκειται για τα ‘αθάνατα’ όντα, τα οποία μπορούν να κινούνται με την ίδια ευκολία και στο φυσικό και στο αιθερικό πεδίο, και ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ επισκέπτονται συγκεκριμένα άτομα και για συγκεκριμένους λόγους. Δεν είμαι σε θέση να κρίνω την επιλογή που γίνεται, ξέρω όμως οτι ΓΙΝΕΤΑΙ. Ασφαλώς συμφωνούμε οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να εμπιστεύεσαι ό,τι σε πλησιάζει (το θεωρώ κι εγώ πολύ σημαντικό), αλλά έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην ψυχή του καθενός, και στο ένστικτο που ΠΑΝΤΑ σου στέλνει κάποιο μήνυμα, είτε εμπιστοσύνης είτε αμφιβολίας! Η δε δουλειά που μπορούν να κάνουν πάνω στην ψυχή μας (κι όχι στο σώμα μας) αλλά και οι λόγοι αυτής της φαινομενικής παρεμβολής, δεν είναι της παρούσης, κι αυτό γιατί δεν έχει αποκαλυφθεί ποτέ ούτε απο τους ίδιους που το έζησαν (και υπάρχει λόγος για αυτό). Αυτές οι εμπειρίες είναι καθαρά προσωπικές, και έτσι θεωρούνται ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΑΘΑΝΑΤΑ ΟΝΤΑ. Δεν μεταφέρουν δηλαδή ένα μήνυμα για όλους, αλλά μόνο για τον συγκεκριμένο άνθρωπο, το οποίο (μήνυμα) είναι συνήθως σημαντικό και καταλυτικό ΜΟΝΟ για τον συγκεκριμένο κι όχι για την ανθρωπότητα.
Οσον αφορά τους ζωντανούς διδασκάλους (φαντάζομαι εννοείς αυτούς στο φυσικό πεδίο).... εδώ ανοίγει μία τεράστια συζήτηση.
Μιά και είχα την ‘χαρά’ (ναι, χαρά παρά την κατάληξη, γιατί με ΕΜΑΘΕ η εμπειρία ΠΟΛΛΑ), να έχω έναν τέτοιο ‘δάσκαλο’ στο φυσικό (ο οποίος ΝΑΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ και στα κατώτερα αστρικά πεδία), κι αφού εξαιτίας αυτής της εμπειρίας το εψαξα μέχρι εκεί που μπορούσα, μπορώ να πω το εξής: καταρχήν οι οδηγοί και οι δάσκαλοι είναι άλλο πράγμα, παρόλο που οι οδηγοί μπορεί κάλλιστα να μας μάθουν πολλά, δεν είναι αυτό που λέμε ΔΑΣΚΑΛΟΙ/ΜΥΣΤΕΣ όμως, γιατί οι δάσκαλοι στους οποίους δίνω αυτόν τον τίτλο είναι μύστες...
Τέτοιοι λοιπόν άνθρωποι/μύστες είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ στο φυσικό, κι ακόμα κι αυτοί κάνουν περισσότερη δουλειά μέσω του αιθερικού, εκτός εάν καρμικά έχουν έρθει για να βοηθήσουν κάποιον συγκεκριμένο μαθητή, οπότε ενεργοποιούνται και στο φυσικό για χάριν του μαθητή τους (ή των μαθητών τους άν έτσι έχει επιλεγεί).
Βλέπω οτι επιμένεις ώς προς τους δασκάλους αυτού του τύπου, νομίζω όμως οτι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί, γιατί η ανάγκη για όλους να βρούν κάποιον που θα τους οδηγήσει με ασφάλεια στην άνοδο της ψυχής τους είναι τεράστια, και πολύ εύκολα μπορεί να πέσουν στην παγίδα των ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ αλλά ΖΩΝΤΑΝΟΤΑΤΩΝ παρα-διδασκάλων (όπως τους λέω εγώ). Σε καμμία περίπτωση δεν αναφέρομαι προσωπικά στον δικό σου δάσκαλο (που υποπτεύομαι οτι έχεις). Μπορεί κάλλιστα να είναι ένας απο τους αληθινούς, αλλά αυτό μας οδηγεί στο επόμενο πρόβλημα που έθεσες:

« όλοι οι διαλογισμοί εάν δεν καθοδηγούνται από ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ, γίνονται επικίνδυνοι!» Το κακό είναι οτι επειδή δεν μπορείς να ξέρεις ποιός είναι αληθινός δάσκαλος παρά μόνο αν καταφέρεις (απο καθαρά προσωπική ‘δύναμη’) να ανέλθεις λίγο και να δείς αυτόν τον δάσκαλο, και πώς λειτουργεί, στο αστρικό, θεωρώ οτι πιο επικίνδυνος είναι ο διαλογισμός που μπορεί να σου ΄δωσει ένας τέτοιος αυτοανακηρυγμένος δασκαλος μύστης, παρά ο διαλογισμός που μπορεί να κάνει κάποιος μόνος του. Κι εξηγούμαι: για τον διαλογισμό θα μπορούσε να μιλήσει ο καθένας, ακόμα κι ένας ψυχολόγος (αν τον χρησιμοποιεί σαν θεραπευτική μέθοδο), και διαλογισμός άλλωστε είναι η προσπάθεια ελέγχου των σκέψεών μας και κατ’επέκταση των συναισθημάτων μας. Αυτό απο μόνο του όχι μόνο δεν είναι επικίνδυνο αλλά απαραίτητο για την ψυχική μας υγεία!
Εκτός απο αυτόν τον απλό και συνηθισμένο διαλογισμό που μπορεί να γίνεται και χωρίς ιδιαίτερη αυτοσυγκέντρωση, υπάρχουν διαλογισμοί που ενεργοποιούν την κουνταλίνι, τα τσάκρας κτλ. Αυτοί, επειδή τα τσάκρας (ειδικά) είναι ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ κομμάτι μας, και μάλιστα ενεργοποιημένο, περισσότερο ή λιγότερο απο ό,τι πρέπει, στην ουσία με τον διαλογισμό των τσάκρας προσπαθείς να τα ισορροπήσεις. Ενα βιβλίο αν πάρει κανείς έχουν υπέροχους, πανεύκολους και ΑΚΙΝΔΥΝΟΥΣ τρόπους να το κάνεις. Θέλω να πώ οτι δεν είναι και τόσο δύσκολο, ούτε χρειάζεται καποια ιδιαίτερη καθοδήγηση. Επικίνδυνο μπορεί να ειναι μονο στον βαθμό που είναι επικίνδυνο το τσιγάρο και οι καταχρήσεις για την καρδιά και τους πνεύμονες του φυσικού. Απο μόνα τους όμως η καρδιά και οι πνεύμονες δεν είναι επικίνδυνα! Αντίθετα!
Απο την άλλη υπάρχουν και διαλογισμοί που χρησιμοποιούν αναπνοές συγκεκριμένες οι οποίες έχουν τον ίδιο στόχο (μέσω διαφορετικής προσέγγισης, ξεκινώντας στην ουσία απο το ανώτατο τσάκρα του κεφαλιού).
Ο επικίνδυνος διαλογισμός είναι όταν σου δίνονται λέξεις δύναμης απο κάποιον ‘δάσκαλο’, οι οποίες υποτίθεται σε ‘συντονίζουν’ μαζί του και μπορεί έτσι να σε τραβήξει όταν φτάσεις σε ενα συγκεκριμένο σημείο. Αυτό όντως μπορεί να γίνει, το θέμα είναι πού ξέρεις τί λέξεις σου έχει δώσει, και κατά πόσο κάνουν αυτό που σε διαβεβαιώνει!!!
Κι ας πούμε οτι όντως βρήκαμε τον δάσκαλο που ψάχναμε, το θέμα είναι πώς είναι δυνατόν να περιμένουμε οτι με δύο – τρείς (και δέκα σου λέω εγω) δασκάλους που υπαρχουν αυτή την στιγμή στον πλανήτη να περιμένουμε όλοι να βρούμε την καθοδήγηση/μύηση που αποζητούμε. Το σύμπαν είναι σοφό, και γι’αυτό η ψυχή μας είναι ο καλύτερος δάσκαλος του καθενός. Για τα αρνητικά αποτελέσματα των εκάστοτε προσπαθειών μας εμείς ευθυνόμαστε, και γι’αυτό το μόνο που χρειάζεται κανείς να ξέρει και να βιώνει είναι ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ και η ΑΓΑΠΗ προς όλους και όλα (ακόμα και προς τις εμπειρίες μας). Μόνο έτσι γίνεται πραγματική εσωτερική αλλαγή, και επειδή αυτό το ‘μήνυμα’ έχει δωθεί σε ολους τους λαούς με τις περισσότερες απο τις ανθρώπινες θρησκείες,και μέσω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΩΝ/ΜΥΣΤΩΝ, οι δάσκαλοι δεν χρειάζεται να κατεβαίνουν κάθε τρείς και λίγο και να μαζεύουν γύρω τους μαθητές. Το μάθημα έχει δωθεί, και ακόμα και οι μετεξεταστέοι έχουν πολλές ακόμα ευκαιρίες να το κατανοήσουν.
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΡΜΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ (αρα δεν μπορεί να έχει πολλούς), εκτός κι αν είναι ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ οπότε και πάλι δεν εμφανίζεται κατά κόρον, αλλά δίνει το μήνυμα σε κάποια ιστορική στιγμή και μετά υποδέχεται τα ‘παιδιά’ του στα αιθερικά πεδία για...ανώτερα μαθήματα
Κι επειδή τελικά ανοίξαμε ενα άκρως σημαντικό θέμα θα ήθελα να βάλω εδώ μερικά σημεία για το τί πρέπει να προσέχουμε όταν ‘συναντάμε’ έναν δάσκαλο στο φυσικό πεδίο (αυτά είναι σημεία στα οποία έγω δίνω σημασία, μπορεί να ισχύουν και άλλα. Ο,τι γνωρίζετε καλό είναι να το καταθέσετε εδώ). Επαναλαμβάνω οτι πιστεύω οτι υπάρχουν ακόμα κάποιοι δάσκαλοι μύστες, αλλά θέλει ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ. Αλλο ο δάσκαλος κάποιας συγκεκριμένης εσωτερικής ή όχι τεχνικής κι άλλο ο μύστης. Εδώ προσωπικά αναφέρω τί πρέπει να προσέχουμε ώς προς τους δασκάλους/μύστες:
Δεν είναι αληθινοί δάσκαλοι λοιπόν εάν:
1. Ζητάνε χρήματα ή ανταμοιβή με άλλον τρόπο (εργασία εθελοντική η οποία όμως προσφέρεται προς τους ίδιους, και μάλιστα με την δικαιολογία οτι έτσι βοηθάμε στο έργο τους, και ότι ξεφορτωνομαστε/καίμε κάρμα με αυτόν τον τρόπο).
2. Εστω και κεκαλυμμένα προσπαθούν να περάσουν το μήνυμα στον μαθητή οτι ο μαθητής είναι πολύ ιδιαίτερος και έχει πολύ σημαντική αποστολή στην γή. Συχνά δε, δίπλα στον μεγάλο δάσκαλο...
3. Εστω και κεκαλυμμένα και εμμέσως αναφέρονται στο πόσο σημαντικό είναι το δικό τους έργο, και μάλιστα (προσέξτε γιατί αυτή ειναι η μεγαλύτερη παγίδα/τεχνική τους): αναφέρονται συχνά στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν επειδή έχουν πάρει πάνω τους το κάρμα των μαθητών τους, αλλά τα αντέχει όλα γιατί τους αγαπάει. ΑΥΤΟ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΕΙ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ (το μαθαίνουν οι ίδιοι όταν και άν ανέβουν). Παράλληλα αναφέρονται επίσης και στις καλές πράξεις που κάνουν ή έχουν κάνει (οι οποίες είναι πάντοτε αφθονες!!!)
4. Εστω και κεκαλυμμένα και εμμέσως αφήνουν να εννοηθεί οτι είναι μετενσαρκώσεις μεγάλων διδασκάλων/αβατάρ ή πολύ ‘κοντινοί’ τους!!! Εκεί τρέξτεεεεεεεεε.....
5. Απειλούν εμμέσως και πάντα με ΑΓΑΠΗ και ΛΥΠΗ (δεν φαίνεται δηλαδή ως απειλή, αλλά ακούγεται ως προειδοποίηση και φροντίδα), οτι αν αφήσει τον δρόμο (μαζί του) θα κινδυνέψει ο μαθητής ή και οι δικοί του άνθρωποι γιατί θα πάρει πίσω το κάρμα που έχει μαζέψει ο δάσκαλος!!! Το χειρότερο είναι όταν φερνουν και παραδείγματα μαθητών τους που το έκαναν και έπαθαν οι ίδιοι ή τα αγαπημένα τους πρόσωπα καρκίνο ή άλλες συμφορές!!!!!
6. Οταν αμφισβητούν ΟΛΕΣ τις άλλες πρακτικές/τρόπους/δρομους και σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ να συζητάς με τον οποιονδήποτε για τις εμπειρίες σου παρά μόνο με αυτόν. Παρόλο που γενικά είναι καλό να μήν μιλάς σε όλον τον κόσμο γι’αυτά, γιατί οι αρνητικές τους επιδράσεις μπορεί να σου κάνουν και κακό στις προσπάθειες, είναι σημαντικό να μπορείς κάποιες εμπειρίες σου να τις μοιράζεσαι, και για σένα και γι’αυτούς που θα τις ακούσουν! Γενικά, ο δρόμος είναι ένας, αυτός της αγάπης, κι όποιος έρθει και πεί ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΩ ΨΗΛΑ συνήθως είναι και ο μόνος που μπορεί να σε πάει πίσω!
7. Εχει ξαφνικές εναλλαγές συναισθηματικές που χαραχτηρίζονται απο ξεσπάσματα (και δη ενάντια σε άλλους μαθητές, οι οποίοι όμως δεν είναι παρόντες). Μετά απο λίγο μπορεί να είναι ‘άγιοι’, αλλά αφού έχουν ξεστομίσει πρώτα τα απίστευτα κολασμένα λόγια για αυτούς που υποτίθεται ΑΓΑΠΑΝΕ!
8. Και προσοχή μεγάλη σε όσους σας πούν οτι το σέξ πρέπει να αποφεύγεται τελείως ή να γίνεται μόνο με όσους έχει ελέγξει καρμικά ο δάσκαλος για το αν είναι ο κατάλληλος σύντροφος ο άλλος για σένα(τα δύο άκρα δηλαδή). Το σέξ έχει έντονη καρμική δράση, κι αν για κάποιο λόγο σας πλησιάσει ερωτικά (για το καλό σας πάντα) ο ίδιος ο δάσκαλος κάντε πέρα όσο πιο γρήγορα μπορείτε...
9. Τέλος προσοχή όταν σας λένε ή σας ενημερώνουν για όσα μπορούν ή έχουν ήδη κάνει (όσον αφορά δυνάμεις του αστρικού), πχ θεραπείες, εμφανίσεις με το αστρικό τους στο φυσικό, μήνυμα απο το μέλλον κτλ, χωρίς να τα κάνουν μπροστά σας. Πχ σας ενημερώνουν οτι σήμερα εμφανίστηκαν στον τάδε μαθητή τους, γιατί το ‘είχε ανάγκη ο μαθητής’!!!! Αν πάλι το κάνουν όντως σε εσάς είναι μία πολύ καλή ευκαιρία να χρησιμοποιήσετε το ένστικτο που σας δίνει το αστρικό σας και να τον μετρήσετε...

Αυτά για το τί ΔΕΝ είναι ο δάσκαλος, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας πώ. Αν έχετε να προσθέσετε κι άλλα στοιχεία σας παρακαλώ να το κάνετε. Ξαναλέω οτι αυτά δεν είναι βολές κατα οποιουδήποτε γνωστού ή αγνώστου δασκάλου. Είναι μόνο συμβουλές για τους ψευδοδασκάλους που μπορούν να κάνουν μεγάλο κακό στην ψυχή μας και στον συναισθηματισμό μας...

«Ίσως, δεν ξέρω εάν το ξέχασες, μα οι αστρικοί Διδάσκαλοι έχουν την δική τους κραδασμική εκπομπη στην συχνότητα της αρμονίας του εσωτερικού ήχου. Έτσι η όποια "επίκληση" που θα μεταχειριστεί ο αναζητητής για να καλέσει κάποιον αστρικό Διδάσκαλο, θα πρέπει ΗΧΗΤΙΚΑ να εναρμονίζεται με την κραδασμική εκπομπή Του»
Οποτε καλή μου φίλη αναφέρομαι σε ‘προσευχή’ ή επίκληση αυτό που λέω ουσιαστικά είναι να στείλουμε την προθεσή μας στους οδηγούς μας ή στα ανώτερα αιθερικά όντα γενικά, γιατί για να στείλεις συγκεκριμένη επίκληση σε συγκεκριμένο όν, όντως χρειάζεται αυτό που λές, αλλά σου δίνεται ούτως ή άλλως όταν πράγματι συναντηθείς κάποτε με το όν.
Αυτό όμως που λέω, να στείλουμε την πρόθεσή μας γενικά στους οδηγούς μας (που ΔΕΝ τους γνωρίζουμε στην παρούσα φάση) το καταφέρνουμε μέσω του ανώτερου εαυτού μας (του θείου εαυτού μας που έλεγε κι ο Γιάννης). Ο ανώτερος εαυτός μας, όταν με την πρόθεση καταφέρουμε να τον πλησιάσουμε μπορεί να στείλει το μήνυμά μας σε όσους περιμένουν ήδη να ακούσουν κάτι απο μάς (οι οδηγοί μας). Αλλά κι αν δεν περιμένουν, τους τραβάμε την προσοχή. Οταν βέβαια φωνάζεις βοήθεια μέσα στο κενό, μπορεί να σε ακούσει ο καθένας. Το θέμα είναι αν αυτά που ζητάς μπορεί να στα προσφέρει αυτός που σε ακούει. Ενα κατώτερο όν λοιπόν δεν θα μπορέσει να σου δώσει χείρα βοηθείας (και δεν θέλει βέβαια), μπορεί όμως να σε δυσκολέψει στην άνοδο. Αλλά ακόμα κι αυτή του η κίνηση/δράση θα προκαλέσει αντίδραση/κίνηση απο τα ανώτερα αιθερικά όντα, γιατί αυτός είναι ο συμπαντικός νόμος. Τίποτα δεν κινείται χωρίς να δημιουργήσει πάλι κίνηση. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΙΝΗΣΙΑ ακόμα κι όταν έτσι φαίνεται. Και η κάθε κίνηση δημιουργεί και έλξη και απώθηση. Σ’αυτό βασιζόμαστε με τις προσευχές και την ΠΡΟΘΕΣΗ για να προκαλέσουμε (με την καλή έννοια) την αντίδραση των οδηγών που θα μας φέρει κοντά τους.
Η ηχητική εναρμόνιση όπως είπα δίνεται μετά τις πρώτες επαφές με αυτά τα όντα, για να γίνεται πιο άμεσα η ‘επίκληση’ στα αιθερικά κυρίως πεδία, κι όχι στην διάρκεια του φυσικού. Εκτός εάν χρειάζεσαι για κάποιο λόγο να συναντηθείς στο φυσικό με ένα απο τα αθάνατα όντα (που ευχαρίστως κατεβαίνουν στο φυσικό, ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ). Αυτό όμως ελάχιστοι έχουν την χαρά να το ζούν.
Είναι σαν να μας δίνουν λοιπόν την συχνότητά τους σε έναν ασύρματο όπου δεν θα μπορούν να μας ακούσουν άλλοι.

Ειδικά τώρα όσον αφορά την εμπειρία της Gretel. Εικάζω (και σύμφωνα με όσα αναφέρω σε αυτό το post) οτι κάλλιστα αυτό μπορεί να ήταν ένα ‘αθάνατο’ αιθερικό όν, που για κάποιον λόγο ‘κατέβηκε’ για να δώσει κάποιο συγκεκριμένο μήνυμα στην Gretel. Δεν είναι η πρώτη φορά που εμφανίζονται σε φαινομενικά καθημερινούς και απλούς ανθρώπους και δεν ξέρουμε τους λογους που μπορεί να τους οδηγούν σε αυτούς τους ανθρώπους. Δεν γνωρίζω κανέναν απο τους ‘τυχερούς’ αυτού του πλανήτη που ‘μοιράζονται’ το μήνυμα που πήραν μετά την εμπειρία τους. Κάποιος λόγος υπάρχει και γι’αυτό, κι όπως είπα στην αρχή έχει κυρίως να κάνει με το οτι είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μήνυμα κι όχι ΠΑΝΑΘΡΩΠΙΝΟ. Για μένα είναι πολύ σημαντικό στοιχείο στην εμπειρία της το ότι δεν της προκάλεσε κάποιο συναίσθημα φόβου ή απειλής. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις δημιουργείται μόνο ΑΠΟΡΙΑ και ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ. Και ακόμα και ο φόβος που μπορεί να προκληθεί δεν είναι ο φόβος του ‘επικίνδυνου’ αλλά του διαφορετικού και η 'φοβία' ίσως δεν είσαι ικανός ή άξιος να ακολουθήσεις. Οταν κάτι είναι αρνητικό (ακομα κι όταν είναι κάτι που το έχεις γεννήσει ο ίδιος) το ΝΙΩΘΕΙΣ και το ΞΕΡΕΙΣ, έτσι απλά. Αυτό είναι και το βασικότερο κλειδί προστασίας: το οτι Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΞΕΡΕΙ (παραφράζω την φράση της Gretel). Περισσότερα κλειδιά λαμβάνεις σε ανώτερα πεδία (εκεί που χρειάζονται δηλαδή) κι εφόσον όντως σου χρειάζονται (γιατί συγκεκριμένα κλειδιά δίνονται σε συγκεκριμένους ανθρώπους ανάλογα με τον δρόμο τους/αποστολή τους, και όχι όλα τα κλειδιά σε όλους). Αλλα εργαλεία χρειάζεται ο γιατρός, αλλα ο αστυνομικός, κι άλλα ο φοιτητής.

Τελειώνω αυτό το τεράστιο post ζητώντας σου με επιμονή μόνο ένα πράγμα ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΔΩ, ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙΣ! Είσαι γνώση όπως όλοι μας.
Την αγάπη μου και την αμέριστη προσοχή μου έχεις
Σε φιλώ και νά'σαι καλά
Ανυπομονώ για τις περαιτέρω απόψεις σου
....και δεν πάω να ποτίσω σήμερα τα λουλούδια γιατί θα πνιγούν με τόσο νερό πιά. Χμμ, μπορώ όμως να πάω να... (φοβερή γυμναστική, αν καταφέρεις να μήν σπάσεις καμμιά λεκάνη ε;;;;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 20:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Για να μήν κάνω edition προσθέτω στο παρακάτω που έγραψα στο προηγούμενο post:
"Δεν θέλω να σε πικράνω καθόλου (γιατί για κάποιο λόγο σε συμπάθησα πολύ αλλά δεν έχω ακούσει για πολλές περιπτώσεις που κατάφερε κάποιος να έχει επαφή με τόσο ανώτερα όντα μέσω αυτών των πρακτικών, επειδή δηλαδή το ζήτησε να κατέβουν."
Εκτός εάν εννοείς να 'υποχρεώσεις' τις 'αγγελικές' οντότητες (για καλό πάντα, οπως τουλάχιστον ισχυρίζονται όσοι το κάνουν) που σίγουρα μπορείς να το κάνεις, αλλά αυτό σημαίνει οτι μπορεις να χαιρετήσεις την ηρεμία σου για πάντα , εκτός αν είσαι τόσο ανεβασμένος ψυχικά που απλά τους προσκαλείς κι έρχονται (όπως στις περιπτώσεις που είπα στο προηγουμενο). Οι αγγελικές οντότητες δεν 'υποχρεώνονται' ασκόπως ποτέ! Κι άν ακόμα δείς κανάν άγγελο μπροστά σου το πιο πιθανό είναι να μήν είναι καθόλου άγγελος!!! (μπρρρρ!!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 21:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
Σε χαιρετώ καλή μου φίλη Παγώνα.
Ναι γλυκιά μου, ΝΑΙ, γράφω σε όσα εσύ μας έγραψες για το πως θα γνωρίσουμε τον Αληθινό Διδάσκαλο. Ακριβώς ετούτη την πνευματική και υλική εικόνα θά πρέπει να έχει, όπως εσύ, τόσο γλαφυρά με τις λέξεις ζωγραφίζεις!
Ξέρεις, δέχομαι ακόμα "παραδοσιακά" την συστηματική μαθητεία... Δεν μπορώ με μιας να διαγράψω σπουδαίους Διδασκάλους που είχα την καλή τύχη να γνωρίσω, και να αφεθώ έτσι, απλά στα ίσως και τα δεν της δικής μου ΕΓΩΙΣΤΙΚΉΣ ακόμα ψυχής, για να βαδίσω σ' ένα άγνωστο προς εμένα και την ταλαίπωρη ψυχή μου κόσμο!
Εκτός καλή μου φίλη, εάν διαχωρίσουμε την επιστήμη της ψυχής σε δυο διαφορετικές κοινότητες, (την άνω κοινότητα και την κάτω) μόνο τότε θα μπορούμε να πούμε ότι δεν έχουμε την ανάγκη ενός ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΖΩΝΤΑΝΟΥ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ!
Εδώ καλή μου, σαν καθημερινοί/υλικοί άνθρωποι που είμαστε έχουμε την ανάγκη κάποιου να μας καθοδηγεί. Κάποιος θα πρέπει να μας μάθει να προχωράμε, να μιλάμε, να τρώμε, κ.τ.λ. Πως λοιπόν θα μάθουμε να βαδίζουμε πνευματικά, να ακούμε αστρικά, να εντοπίζουμε τον αληθινό δρόμο μέσα στο σύμπαν που θα βρεθούμε; Ποιός θα μας διδάξει την ατραπό των τσάκρας με τις διαφορετικές αποχρώσεις αλλά και ηχητικές ενεργειακές εκπομπές;
Όμως....
Δεν βλέπω να υπάρχουν έντονες και μεγάλες διαφορές ώς προς την έσω διαδρομή και τουλάχιστον στα πρώτα στάδια του διαλογισμού αναμεσά μας!
Μόνο που κρατώ επιφυλάξεις, για το εάν η ψυχή έχει τον τρόπο να ξεκαθαρίσει εάν οι πνευματικές/αστρικές οντότητες που την πλησιάζουν είναι προς όφελός της.
Στους "κατώτερους" πνευματικούς κόσμους και στα "χαμηλά" τσάκρας, όλα είναι τουλάχιστων "ανακαταμένα", δηλαδή συνυπάρχει σε μεγαλήτερη ένταση ο κάθε αρνητικός κραδασμός παρά ο θετικός. Και εδώ τίθεται το ερώτημα: πως λοιπόν καλή μου φίλη, η ψυχή που υποτίθεται θα ξεκινήσει από τα χαμηλά, μπορεί να κατέχει την διάκριση για την θετική οντότητα;
Αυτά τα λίγα για την ώρα και χαίρομαι που σε συνάντησα πραγματικά.

Θέλω να πω στους φίλους πως η Ρώμη είναι μία, αλλά πολλοί δρόμοι οδηγούν προς τα εκεί. Έτσι κάποια θέματα μπορεί να σας φανούν διαφορετικά αλλά η αλήθεια είναι: οτί είναι η ίδια εικόνα από κάποια άλλη οπτική γωνία...

Σε χαιρετώ καλή μου φίλη Παγώνα, καλή μου Gretel, καλέ μου Κώστα και καλέ μου Στέφανε.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 22:59:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το σύμπαν είναι σοφό, και γι’αυτό η ψυχή μας είναι ο καλύτερος δάσκαλος του καθενός. Για τα αρνητικά αποτελέσματα των εκάστοτε προσπαθειών μας εμείς ευθυνόμαστε, και γι’αυτό το μόνο που χρειάζεται κανείς να ξέρει και να βιώνει είναι ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ και η ΑΓΑΠΗ προς όλους και όλα (ακόμα και προς τις εμπειρίες μας).

Ο ανώτερος εαυτός μας, όταν με την πρόθεση καταφέρουμε να τον πλησιάσουμε μπορεί να στείλει το μήνυμά μας σε όσους περιμένουν ήδη να ακούσουν κάτι απο μάς (οι οδηγοί μας).


Δεν μπορώ, παρά να συμφωνήσω μαζί σου, φίλη Πέγκυ.

quote:
Θέλω να πω στους φίλους πως η Ρώμη είναι μία, αλλά πολλοί δρόμοι οδηγούν προς τα εκεί. Έτσι κάποια θέματα μπορεί να σας φανούν διαφορετικά αλλά η αλήθεια είναι: οτί είναι η ίδια εικόνα από κάποια άλλη οπτική γωνία...

Αγαπητή zezmperg, ο καθένας οφείλει στον εαυτό του αυτόν το δρόμο.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy