ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΘΕΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 01:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Εγώ βασίζομαι στην εμπειρία. Όχι τη δική μου, αλλά την καταγεγραμμένη.

Εσύ βασίζεσαι πάνω στην άγνοια και στη διαστρέβλωση ακόμη κι αυτής της λογικής.



Μετά από 2000 χρόνια ήλθες εσύ σήμερα να μιλήσεις για άγνοια.
Δεν είσαι ο πρώτος, αλλά ούτε και ο τελευταίος, μάλλον. Όπως και τόσοι άλλοι, έτσι και εσύ θα περάσεις, αλλά αυτό που πολεμάς θα είναι ακόμη εκεί, εις τον αιώνα.

quote:

quote:
Εσύ τη φοβάσαι.

Την άγνοια και τη δεισιδαιμονία, προσωπικά δεν τη φοβάμαι. Την πολεμάω. Αυτή είναι η δουλειά μου και το χρέος μου προς τα παιδιά του τόπου αυτού.



Καταλαβαίνω. Πρέπει με κάποιο τρόπο να δικαιολογήσεις το μισθό σου, την αποστολή σου ..... τη δεουλειά σου όπως λες. Δεν κάνεις και τίποτα το καινούργιο.


quote:
για χάρη της φαντασίωσης ενός Άραβα καμηλιέρη ή ενός ανώνυμου παραμυθά της Αλεξάνδρειας.

Για να τους προσφέρεις τι; Ένα τίποτα με γέμιση αέρα κοπανιστού;
Ξέρεις πόσοι σαν και σένα υπάρχουν;
Αν ρωτήσεις τα παιδιά θα σου πούνε πως σας βαρέθηκαν. Δεν σας θέλουν πια. Τα ίδια αυτά παιδιά θα σας στείλουν από εκεί που ήλθατε κάποια στιγμή.


quote:

quote:
Αν μου ζητήσεις να σου φέρω αποδείξεις, θα σου φέρω μια Παράδοση 2000 ετών.(...) Είναι αποκάλυψη. Είναι το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον.

Καλά, μην τρελλαίνεσαι. Ένα παραμύθι γραμμένο από ανώνυμους συγγραφείς για τους αγράμματους χωρικούς του 2ου αιώνα, είναι, που κάποιοι το έκαναν ιερό βιβλίο μετά από συνέλευση και κάποιοι εξίσου αγράμματοι χωρικοί με εκείνους του 2ου αιώνα το θεωρούν ως "αποκάλυψη", το "παρελθόν, το παρόν και το μέλλον".



Λυπάμαι, μα είναι το παρόν και το μέλλον. Όσο κι αν δεν σε συμφέρει, έτσι είναι. Αυτό ζούμε. Εκτός κι αν ζεις εκτός πραγματικότητας.


quote:

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που η πρόοδος ενός λαού μετριέται με τα πανεπιστήμια που έχει και όχι με τις εκκλησίες του.
macedon


Ναι, βέβαια. Και τα αποτελέσματα αυτής της προόδου τα ζούμε σήμερα. Έτσι δεν είναι;
Κοίτα τριγύρω σου πρόοδος!
Ελπίδα!
Παντού συναντάς πρόσχαρα και χαμογελαστά πρόσωπα! Και δεν αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα.
Όλοι ατενίζουν με σιγουριά και με βεβαιότητα το μέλλον, με τη βεβαιότητα που τους προσφέρει η πρόοδος των "πανεπιστημίων" του macedon.

**Τυχαίνει να βρίσκομαι στην Ελλάδα αυτές τις μέρες. Όλοι, οι φίλοι, όσοι με γνωρίζουν, με ρωτούν "πώς μας βλέπουν οι ξένοι εκεί έξω που είσαι; Τι σκέφτονται για μας; Που θα καταλήξουμε; Τι θα γίνει;"

μη μου πείτε πως δεν είναι αυτά σημάδια προόδου;

Edited by - Ψηλός on 02/06/2011 01:34:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 01:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τις απαντήσεις σου φαίνεται πως δίκαια ανήκεις εκεί που ανήκεις...

Άνθρωπος που μπερδεύει τα πανεπιστήμια με τη Βουλή και την πρόοδο με τις χρηματοπιστωτικές κρίσεις... δεν είναι ικανός να χωρίσει δυο γαϊδουριών άχυρα.

Άλλωστε, τέτοιους ανθρώπους τοποθετούμε συνήθως σε θέσεις υψηλόμισθων χαραμοφάηδων, σαν τη δική σου. Εσύ γιατί ν'αποτελείς εξαίρεση;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 01:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon το προσβάλεις το παιδί!

Ο Ψηλός εχει <θεία> επιφοίτηση και γνωρίζει
οτι η γνώση δεν είναι στα πανεπιστήμια,αλλά στις
εκκλησίες[ναούς].Εκεί έμαθαν οτι η ύλη υπάρχει
γιατί έτσι γούσταρε ο Γιαχβέ.
Και η ενέργεια δόθηκε απο τον Γιαχβέ για να μπορούν
οι παπαδοκαρεκλοκένταυροι να γυρνάνε τον πλανήτη
και να διδάσκουν τα της ορθοδοξίας.

Αποκλείεται ο Ψηλός να είναι κανένα απο τα Golden Boys
του Υπουργείου Παιδείας τμήμα Θρησκευμάτων και να
εργάζεται υπο την Αρχιεπισκοπή Β.Αμερικής?
Αν συμβαίνει αυτό τότε δικαιολογείτε η στήριξη των θέσεων
της εκκλησίας,εστω και με κίνδυνο του διασυρμού της
προσωπικότητας του,αφου έτσι τρέχει το υψηλό μεροκάματο.

Ας τον αφήσουμε λοιπόν στην εκκλησιαστική <παντογνωσία> του!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 02/06/2011 01:57:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 02:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, και συ τώρα...

Πώς το είπε ο Χρυσόστομος; "Το επάγγελμα του χριστιανού"!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 08:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θα γίνει ρε μάσεντον, θα ασχοληθούμε με τίποτα πιο σοβαρό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 09:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πραγματικα εχετε ξεφυγει...

η απαντηση ειναι πιο απλη...φτιαξτε ζωη εσεις με τα πολλα πτυχια..
φτιαξτε ενα λουλουδι...δεν λεω δεν τολμω να πω δημιοργηστε...
κατηγορηματικα δεν μπορειτε...δωστε αθανασια...διωξτε τον πονο μικροι θεοι...

ειμαστε σοβαροι??..για δικους σας λογους απορριπτετε τον χριστιανισμο..με γεια σας κ χαρα σας..αλλα να υποτιματε την ιδια την "υπαρξη" την ιδια την φυση...ποτε θα καταλαβετε οτι ολοι μας ειμαστε φιλοξενουμενοι "εδω"...

ποιοι ειμαστε??..
συγνωμη macedon ολα αυτα που εχεις διαβασει κ διαβαζεις αποτελουν για σενα μονο ογκο...μονο να λες τι πολλα που διαβαζω..απο ποτε στην τελικη υπαρχει επιλεκτικη γνωση??..

συγνωμη για το ασυναρτητο των σκεψεων μου αλλα με εξοργισατε..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 10:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να με συγχωρείς diana, αλλά οφείλω να σου πω ότι δεν ξέρεις τι λες.

Κι επειδή προβαίνεις συνεχώς και αποκλειστικά σε κριτικές προσώπων και , χωρίς να έχεις καταθέσει έστω μία τεκμηριωμένη θέση ή αντίθεση πάνω σε οτιδήποτε έχει γραφεί εδώ μέσα, θα έλεγα ότι ακολουθείς με ασφάλεια τα βήματα των περισσότερων χριστιανών του φόρουμ που αναλίσκονται σε κλάψες επειδή ακριβώς δεν έχουν να πουν τίποτε.

Α, και η μελέτη και η γνώση δεν είναι αυτοσκοπός. Έτσι, για ενημέρωσή σου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 11:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα ποια τεκμηριωση αποζητας οταν το βασικο μου ερωτημα ειναι στο αν μπορει καποιος να δημιοργησει ζωη?

ειναι περα απτον χριστιανινισμο ειναι απλως σεβασμος σε κατι ανωτερο απο εμας..

στην τεκμηριωση δεν μπαινω σε αντιπαραθεση βιβλιογραφιων...δεν ειμαι εδω για να επιδειξω γνωσεις αλλα για να ανταλλαξω αποψεις...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 11:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

πραγματικα εχετε ξεφυγει...

η απαντηση ειναι πιο απλη...φτιαξτε ζωη εσεις με τα πολλα πτυχια..
φτιαξτε ενα λουλουδι...δεν λεω δεν τολμω να πω δημιοργηστε...
κατηγορηματικα δεν μπορειτε...δωστε αθανασια...διωξτε τον πονο μικροι θεοι...

ειμαστε σοβαροι??..για δικους σας λογους απορριπτετε τον χριστιανισμο..με γεια σας κ χαρα σας..αλλα να υποτιματε την ιδια την "υπαρξη" την ιδια την φυση...ποτε θα καταλαβετε οτι ολοι μας ειμαστε φιλοξενουμενοι "εδω"...

ποιοι ειμαστε??..
συγνωμη macedon ολα αυτα που εχεις διαβασει κ διαβαζεις αποτελουν για σενα μονο ογκο...μονο να λες τι πολλα που διαβαζω..απο ποτε στην τελικη υπαρχει επιλεκτικη γνωση??..

συγνωμη για το ασυναρτητο των σκεψεων μου αλλα με εξοργισατε..

d.k


Πρώτα πρώτα “κουλάρισε” καλή μου Hunter

Πως περιμένεις να κάνουν οι άνθρωποι μέσα σε 500 χρόνια, αυτό που χρειάστηκε η φύση μετά από συνεχείς προσπάθειες, δισεκατομμύριον τρισεκατομμυρίων λαθών και απορρίψεων, και διαρκών δοκιμών 4,5 χιλιάδες εκατομμυρία χρόνια?

Μήπως αδικείς κατάφορα τις προσπάθειες του ανθρώπου?.
Μετά από ασταμάτητους αγώνες κατά της αμάθειας, της δαιμονοκρατίας, του θρησκευτικού φανατισμού, μεσαιωνικών βασανιστηρίων, εξορκισμών, αφορισμών,, λαιμητόμων, και της πυράς, που οδήγησαν τα φωτισμένα μυαλά, οι φρικτοί υπερασπιστές των ιδεών που τώρα εσύ επικαλείται, και παρόλα αυτά, όλοι αυτοί οι άχρηστοι για σένα τσαρλατάνοι επιστήμονες , σου έχουν δώσει την χαρά να έχεις εν ζωή ΟΛΑ τα παιδιά σου, εξαλείφοντας σχεδόν την παιδική θνησιμότητα,

Επιπλέον σου αύξησαν την πιθανότητα επιβίωσις για να δεις τα παιδιά σου να μεγαλώνουν να κάνουν οικογένεια, χαρίζοντας σου την χαρά και την ελπίδα να γίνεις κάποτε γιαγιά.
Και εσύ έρχεσαι τώρα ανεύθυνα και μου λες γιατί δεν σε έχουμε κάνει “ακόμα” αθάνατη?

Μα είναι σοβαρά αυτά?
Τόσο λίγη πίστη έχεις στον άνθρωπο?
Πραγματικά με εκπλήττεις

Γιατί δεν μου λες κάτι για το παραμυθάκι της γένεσης ?
Μου το έχεις υποσχεθεί άλλωστε
Περιμένω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 11:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hunter

A. δεν καταλαβαινω...μηπως νομιζουμε οτι ζουμε σε μια κοινωνια που ολοι πρεπει να συμφωνουμε κ χαχαχα τι ωραια που περναμε...
προσωπικα χαιρομαι που υπαρχουν ακομα ανθρωποι με ανησυχιες κ αλιμονο επιζητω την κοντρα γιατι σιγουρα κατι θα μου μεινει κατι θα του αφησω...
.......

Hunter

B. ειμαστε σοβαροι??..για δικους σας λογους απορριπτετε τον χριστιανισμο..με γεια σας κ χαρα σας..αλλα να υποτιματε την ιδια την "υπαρξη" την ιδια την φυση...ποτε θα καταλαβετε οτι ολοι μας ειμαστε φιλοξενουμενοι "εδω"...
..........

Φίλη hunter, θα ήθελα να διαβάσεις προσεχτικά τι γράφεις σε μένα στη σελίδα 11 και τι γράφεις σήμερα!

Πρόσεξε, με Το Α δεν απορρίπτεις το Β?

Και κάτι άλλο. Ο μακεδόνας έχει κάνει προφανώς μια μελέτη, και μέσα απο τις αντιθέσεις και τα ατοπα που βρήκε, γράφει, η έγραψε Ένα βιβλίο. Διλαδη αν ο γαλιλαιος ο κεπλερος και λοιποί μενανε στο η γη είναι επίπεδη, γιατί το επέβαλε η εκκλησία (ας το είπε ο άριστος), ο κόσμος θα πήγαινε μπροστα?

Η αμφισβήτηση για οτι μπαρουφα παρουσιαζεται, τώρα η στο παρελθόν, δεν είναι μη θεμιτή, τουλάχιστον απο μένα.


Ηουντερ
συγνωμη για το ασυναρτητο των σκεψεων μου αλλα με εξοργισατε
..........

Απο αυτο (την αντίδραση σου), μπορείς να μάθεις πολλα για τον εαυτο σου, αν το εξετάσεις σε βάθος, βρεις τις αιτίες. Μια απο αυτές είναι κάποιος θρησκος σύγγενης, που απο μικρούλα σου έβαλε Ένα σωρο σκέψεις, για αυτο και τα θεία... και σε φοβισε.

Όταν εξοργιζεσε, συνηθως, ΦΟΒΆΣΑΙ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 12:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ειναι οτι δεν παραδεχομαι την επιστημη...δεν μπορω ομως να δεχτω οτι δεν υπαρχει κατι εκει επανω ανωτερο...δεν αναφερθηκα ποτε με τον ορο τσαρλατανοι..πιστεψε μου κατι ξερω απο επιστημη κ συνεχη διαβασμα για το καλυερο..

το "αθανατη"ηταν σχημα λογου αμυνα στο απολυτο του προλαλαησασα...
δεν μπορει απλα να ισοπεδωνουμε τα παντα...


παμε τωρα στο μια φορα κ εναν καιρο...
καταρχην η ιστορια της γενεσσης ειναι καταγεγραμενη σε αρχεια λαων χιλιαδες χρονια π.Χ..απο κει κ περα υπαρχουν συμβολισμοι...

απτο χαος εγινε φως ουρανος γη...με λιγη σκεψη ανυπερβλητες δυναμεις δημιοργησαν υλη δηλαδη ατομα μορια...ποιες ηταν αυτε οι δυναμεις ?
ακομα κ η θεωρια του bing bang ειναι μακρυα απο αυτο?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 12:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάσεντον κάτι ρώτησα, μην κάνεις πως δεν βλέπεις. Γιατί χρονοτριβείς με ανούσιες τοποθετήσεις και έχεις παρατήσει το θέμα που άνοιξες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 12:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα Χ...ηρθε το καλοκαιρι...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 12:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος
Κοίτα,
Για μένα υπάρχει ένα ΔΙΟΤΙ σε όλα τα γιατί που ανέφερα.
Για μένα, υπάρχει Δημιουργός.

Για σένα και βεβαίως υπάρχει ο δημιουργός, ένα ακόμα αποκύημα της μοιρολατρικής φαντασίας σου.
Και ό υπέρμετρος εγωισμός σου δημιούργησε τον θεό σου κατ' εικόνα και ομοίωση του Ψηλού.
Μα είναι δυνατόν να δεχτώ αυτήν την “ψηλή” καρικατούρα σαν το δημιουργό αυτού του υπέροχου κόσμου?

quote:
Ψηλός
Μάλλον δεν εννόησες καλά αυό που ρώτησα.
Γιατί να υπάρχει ύλη; Ποιος ο λόγος; Το όρισε κανείς ότι πρέπει να υπάρχει;

Αμφισβητείς τη δική μου μεταφυσική ερμηνεία, αλλά δεν έχεις και να μου δώσεις τίποτα από τη δική σου "επιστημονική" προσέγγιση, πέρα από το ότι ξεκινάς από αξιώματα.


Τι θα πεί γιατί να υπάρχει η ύλη βρε ψηλέ?
Μα αξιωματικά υπάρχει.
Την παρατηρούμε παντού όπου και να κοιτάξουμε.
Όσο βαθιά στο σύμπαν και να παρατηρούμε μόνο ύλη και ενέργεια διαπιστώνουμε.
Πουθενά θεό.
Η ύλη αξιωματικά υπάρχει, ο προσωπικός θεός όπως τον εννοείς εσύ όχι.

Ο θεός του Σπινόζα μπορεί.
Ο θεός του ψηλού ούτε μία στο άπειρο δεν υπάρχει.
Όσο και να θέλεις να τον πλασάρει και να καμαρώνεις κιόλας πως σου μοιάζει.
Κατά μάνα κατά τάτα.

Γιατί δεν αποφεύγεις να σχολιάσεις αναλυτικά την δική σου κοσμοθεωρία της δημιουργίας.
Περιγράφεται αναλυτικότητα στο παραμύθι της γένεσης.
Στο δικό σου δηλαδή παραμύθι.
Άντε λοιπόν να δεχτούμε την δική σου άποψη της δημιουργίας.
Ας αρχίσουμε με το “Εν αρχή” και ας προχωρήσουμε με ΟΛΕΣ τις επιστημονικές περιγραφές της γένεσης που συρίζεις την ερμηνεία της δημιουργίας.
Ξεκίνα λοιπόν από την πρώτη ημέρα, και πες τι έγινε τότε. Τι έγινε?
Και πάμε μετά πάμε βήμα βήμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 12:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πλατωνα μου που βρισκεις το περιεργο ή την αντιφαση?

δεν μιλαω ως χριστιανη μιλαω ως ανθρωπος με ανησυχιες...
ναι ναι υπαρχει η ερευνα υπαρχει η επιστημη υπαρχουν ολα...αλλα ΑΛΛΑ..ξαφνικα ολα τα βρηκαμε εμεις...ξερω να πω οτι προσωπικα οσο διαβαζω τοσ ανακαλυπτω μεσα απο επιστημονικες ερευνες την μικροτητα της υπαρξης μου...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 13:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H αντίθεση hunter είναι στο οτι χαίρεσαι όταν υπάρχουν άνθρωποι που δεν Συμφωνούν και έχουν ανησυχίες,

μα Συγχρόνως συνχιζεσαι και αναρωτιέσαι αν ειμαστε σοβαροί, (γιατί ορισμένοι δεν Συμφωνούν με το (Χριστιανισμό), και κατ επεκταση τον δημιουργο, (δημιουργια) και αμφισβητώντας τα μέχρι σήμερα γνωστά.

Απορριπτεις στην ουσία αυτούς που έχουν ανησυχίες, (ενω γραφεις πως χαιρεσαι) και λυπασαι για όσους δεν Συμφωνούν με την θέαση σου! (δημιουργίας)

By the way, σε οτι έγραψα στην περασμένη σελίδα περί (συναντησης), αυτο ακριβώς εννοουσα, υπάρχει μια εκδοχή σε οτι βρίσκουμε, να είναι αλήθεια, το ίδιο και το αντίθετο, να είναι δίλαδη ψέμμα.

Μα να δεχόμαστε αναμφισβήτητα καθετί, χωρίς έρευνα, ακόμα και του θεου, (αν υπαρχει), δεν θα αρεσε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 13:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά το γέλιο από το κλασσικό "argument from creation" του Ψηλού (που έχει απαντηθεί εδώ και δεκαετίες) να σχολιάσουμε και λίγο τη διάκριση "επιστήμης" και "Επιστήμης" που κάνει...


Πρώτα πρώτα, με τι προσόντα και με τι στοιχεία να τα διαχωρίζεις ρε ψηλέ;


Και το δεύτερο και σημαντικότερο βρίσκεται εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Evolutionary_origin_of_religions
http://www.foxnews.com/story/0,2933,507605,00.html
http://articles.cnn.com/2007-04-04/health/neurotheology_1_scans-frontal-lobe-sensory-information?_s=PM:HEALTH
http://www.salon.com/books/int/2007/01/31/king/index.html

Αυτό λένε οι επιστήμονες. Ότι η θρησκεία είναι το αποτέλεσμα της δραστηριότητας του πρόσθιου λοβού και ένα παραπροϊόν της ανάπτυξης του ανθρώπινου εγκεφάλου.

Πες μας τώρα τα κλασσικά σου:

Ότι η νευροεπιστήμη είναι 50 ετών ενώ ο Χριστιανισμός 2 χιλιάδων
Ότι κάνουν λάθος οι επιστήμονες
Ότι είναι εντεταλμένοι
Ότι λέω ψέμματα εγώ


κτλ κτλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 18:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
hunter

δεν ειναι οτι δεν παραδεχομαι την επιστημη...δεν μπορω ομως να δεχτω οτι δεν υπαρχει κατι εκει επανω ανωτερο...δεν αναφερθηκα ποτε με τον ορο τσαρλατανοι..πιστεψε μου κατι ξερω απο επιστημη κ συνεχη διαβασμα για το καλυερο


Γιατί είναι απαραίτητο να υπάρχει κάτι και μάλιστα “κάτι ανώτερο εκεί πάνω”, όπως λες?

Γιατί υποτιμάς τον θαυμαστό κόσμο που μας περιβάλει, σε κάτι κατώτερο?
Έχεις εξετάσει τον κόσμο μας ποιο βαθιά?

Βλέπεις - παράδειγμα -μια πέτρα και συλλογίζεσαι τι ψυχρό νεκρό άχρηστο πράγμα είναι αυτό?
Έχεις προσπαθήσει να κατανοήσεις το βαθμό πολυπλοκότητας που περικλείει?
Έχεις εντοπίσει τις καθημερινές αδιάλειπτες αλλαγές που παρατηρούνται στην σύνθεση των στοιχείων της.
Και μιλώ για μια πέτρα, σκέψου να αναφερόμουν σε ένα ιό, ή σε ένα κοινό γεωσκώληκα.

Και άν, - λέω αν,- όλα αυτά τα απλά ,τα περίπλοκα και θαυμαστά, αν όλος αυτός ο “Κόσμος ο μικρός ο Μέγας”, χρειάζεται κατά την δική σου λογική και αντίληψη μια αιτία ύπαρξης, ένα δημιουργό βρε παιδί μου, μόνο και μόνο για να δικαιώσει την ανθρώπινη ψευδαίσθηση σου που ορίζει πως για να γίνει το τραπέζι χρειάζεται ένας μαραγκός, όπως για ένα καρβέλι ψωμί ο φούρναρης, ό δημιουργός του μαραγκού, η του φούρναρη ποιος είναι?
Ένας προσωπικός θεός?
Ωραία θα το δεχτώ. Αθρωπικός παράγοντας, ανθρώπινη λογική.
Είναι άραγε σωστός ο συλλογισμός πως για κάθε τι που υπάρχει θα πρέπει να υπάρχει πίσω του ένας δημιουργός.
Για το τραπέζι ό μαραγκός.
Για το μαραγκό ο θεός
Για το θεό ποιος?

Γιατί με το έτσι θέλω, σπας την αλυσίδα, του “ορθού” συλλογισμού σου?
Επειδή ψυχανεμίζεσαι πως δεν οδηγεί πουθενά η αναζήτηση της πρώτης αρχής,μια και δεν μπορείς να καταλάβεις πως ΔΕΝ υπάρχει ΠΡΩΤΗ αρχή?

quote:
Hunter
το "αθανατη"ηταν σχημα λογου αμυνα στο απολυτο του προλαλαησασα...
δεν μπορει απλα να ισοπεδωνουμε τα παντα...

Στο θέμα αυτό – δηλαδή την ανάγκη της ψευδαίσθηση της αθανασίας ως μηχανισμού αντισταθμιστικού της γνώσης του θανάτου μας, μιας γνώσης που οφείλεται στη αύξηση του μεγέθους του εγκεφάλου, - έχω αναφερθεί εκτενώς σε άλλο τοπίκ για το θεϊκό γονίδιο.
Να μην επαναλαμβάνω τα ίδια.
Αν θες δες εκεί την θέση μου.

quote:
Hunter
καταρχην η ιστορια της γενεσσης ειναι καταγεγραμενη σε αρχεια λαων χιλιαδες χρονια π.Χ..απο κει κ περα υπαρχουν συμβολισμοι

απτο χαος εγινε φως ουρανος γη...με λιγη σκεψη ανυπερβλητες δυναμεις δημιοργησαν υλη δηλαδη ατομα μορια...ποιες ηταν αυτε οι δυναμεις ?
ακομα κ η θεωρια του bing bang ειναι μακρυα απο αυτο?


Οι τρεις μονοθεϊστικές θρησκείες που δέχονται δογματικά έναν προσωπικό θεό (κάθε μια με διαφορετικό τρόπο) δέχονται την κοσμοθεωρία της γένεσης του Μωυσή ώς θεόπνευστο κείμενο.
Αυτός είναι ένας Εβραίικος μύθος, που μπορεί να έχει πηγές και επιρροές από άλλους λαούς.
Δεν προτίθεμαι να βρω τις πηγές του.
Εστιάζω στο γνωστό κείμενο της γένεσης – την μετάφραση των εβδομήκοντα συγκεκριμένα -.
Σε αυτή στειρίζεται η χριστιανική περιγραφή της δημιουργίας του κόσμου, και την θεωρεί αλάνθαστης, ως θεόπνευστη.

Την έχεις διαβάσει όλη την περιγραφή, και τις 6 ημέρες της δημιουργίας?
Θέλεις να τις πούμε μία μία, ή δεν θες να χαλάσεις το παραμύθι που πιστεύεις.

“Μά καλά, να το πιστεύουν τα παιδιά, μα και γαϊδάροι με μια πήχη ουρά”?

(Κ. Βάρναλης)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 21:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός


quote:
Υπάρχουν επιστήμονες που ισχυρίζονται πως όσο προχωρούν στην επιστήμη τους, άλλο τόσο ανακαλύπτουν το μεγαλείο του Θεού.

Υπάρχουν και "επιστήμονες" που μετά από ένα επίτευγμα ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι έγιναν οι ίδιοι θεοί. Το ότι υπάρχουν και αυτοί που εσύ αναφέρεις, δεν αποδεικνύει τίποτε ούτε ισχυροποιεί το "θέση" σου και τις ανοησίες που εκστομίζεις για να την προβάλλεις.

Αυτλά τα... βαθυστόχαστα ερωτήματα:

quote:
Γιατί να υπάρχει ύλη;
Γιατί να υπάρχει βαρύτητα;
Γιατί να υπάρχει ενέργεια;
Γιατί να υπάρχει ο χώρος;
Γιατί να υπάρχει ο χρόνος; ....; .....;
Ποιος ο σκοπός και ποιος ο λόγος;
Σε τι εξυπηρετούν όλα αυτά;

...καθώς και η... θεόπνευστη απάντησή σου:

quote:
Για μένα υπάρχει ένα ΔΙΟΤΙ σε όλα τα γιατί που ανέφερα.


Για μένα, υπάρχει Δημιουργός.


... ορίζουν τα όρια της αναλυτικής σου σκέψης και τη δυνατότητα παραγωγής πρωτογενούς σκέψης που είσαι ικανός να πραγματοποιήσεις.

Το αληθές του λόγου, ενσχύεται από την παρακάτω ρήση σου:

quote:
Αν μου ζητήσεις να σου φέρω αποδείξεις, θα σου φέρω μια Παράδοση 2000 ετών. Δεν είναι πακέτο. Δεν είναι κάτι το στατικό. Είναι αποκάλυψη.

Αφού αυτά που αναφέρεις αποτελούν, για σένα, απόδειξη, για οτιδήποτε, δεν πρέπει να αναφέρεσαι στους όρους "επιστήμη" και "επιστήμονας".

Αν δεν καταλαβαίνεις γιατί, να στο εξηγήσω....

quote:
Δεν μου το εξηγείς γιατί δεν μπορείς, ούτε εσύ βέβαια, αλλά ούτε και κανείς άλλος "επστήμονας" δύναται να το κάνει.

Η επιστήμη, βήμα προς βήμα, προσπαθεί να εξηγήσει τον φυσικό μας κόσμο και όχι μόνο, το ότι δεν έχει απαντήσεις σε όλα, δείχνει και μια υπευθυνότητα και έναν αυτοσεβασμό. Βέβαια, εσύ δεν μπορείς να το αντιληφθείς αυτό, αφού προτιμάς το παραμύθι που με ένα "ο θεός μόνο γνωρίζει" έχεις δώσει απαντήσεις στο υπαρξιακό, τα έχεις εξηγήσει όλα και έχεις φθάσει στο τέλος του δρόμου...

quote:
Προτιμάς το ψάξιμο για να καλύβεσαι από πίσω.

Το λιβάνι κάνει μεγάλη ζημιά ψηλέ και απόδειξη είναι το παραπάνω.
Κάνει έναν άνθρωπο να θεωρεί την αναζήτηση υπεκφυγή και πρόφαση.

Βέβαια μόνο ένα μηρυκαστικό μπορεί να θεωρεί πιο σωστή την κατάποση από της έρευνα.

Δεν είναι καθόλου παράξενο αυτό να συμβαίνει σε κάποιον που θεωρεί αληθές ότι ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ έστειλε το γιο του στη γη και αυτός... έσωσε την ανθρωπότητα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 22:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Ναι, βέβαια. Και τα αποτελέσματα αυτής της προόδου τα ζούμε σήμερα. Έτσι δεν είναι;
Κοίτα τριγύρω σου πρόοδος!
Ελπίδα!
Παντού συναντάς πρόσχαρα και χαμογελαστά πρόσωπα! Και δεν αναφέρομαι μόνο στην Ελλάδα.
Όλοι ατενίζουν με σιγουριά και με βεβαιότητα το μέλλον, με τη βεβαιότητα που τους προσφέρει η πρόοδος των "πανεπιστημίων" του macedon.

Αυτή η κατάσταση, που ειρωνεύεσαι ψηλέ είναι η απόδειξη της παταγώδους αποτυχίας του σκοπού που ισχυρίζεσαι ότι είχε ο γιός του γιαχβέ.
Είναι αξιοπρόσεκτο το γεγονός ότι το λες εσύ που, σε άλλες περιπτώσεις, θεωρείς ότι μας έσωσε και θα πρέπει να είμαστε και ευγνώμονες για τη διέλευσή του κι για άλλη μια φορά, χωρίς να το αντιλαμβάνεσαι, διαψεύδεις αυτά που προσπαθείς να παρουσιάσεις ως... μεταφυσική αλήθεια!!!

quote:
**Τυχαίνει να βρίσκομαι στην Ελλάδα αυτές τις μέρες. Όλοι, οι φίλοι, όσοι με γνωρίζουν, με ρωτούν "πώς μας βλέπουν οι ξένοι εκεί έξω που είσαι; Τι σκέφτονται για μας; Που θα καταλήξουμε; Τι θα γίνει;"

μη μου πείτε πως δεν είναι αυτά σημάδια προόδου;


Είναι σημάδια της ανικανότητας, της αχρηστίας και της προδοσίας των πολιτικών και των κρατικοδίαιτων παρασίτων, που θεωρούνται αντιπροσωπευτικό δείγμα του Έλληνα, από τους βάρβαρους ξένους και που με την πρακτική τους, τους επιβεβαιώνουν.

Κάτι τέτοια άτομα δίνουν αφορμή σ' αυτούς τους βάρβαρους να μειώνουν το έθνος που εξ' αιτίας του υπάρχουν και θεωρούνται πολιτισμένοι.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 23:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός
quote:
Υπάρχουν επιστήμονες που ισχυρίζονται πως όσο προχωρούν στην επιστήμη τους, άλλο τόσο ανακαλύπτουν το μεγαλείο του Θεού.

Υπάρχουν και "επιστήμονες" που μετά από ένα επίτευγμα ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι έγιναν οι ίδιοι θεοί. Το ότι υπάρχουν και αυτοί που εσύ αναφέρεις, δεν αποδεικνύει τίποτε ούτε ισχυροποιεί το "θέση" σου και τις ανοησίες που εκστομίζεις για να την προβάλλεις.



Αγαπητέ Γιάννη,
Δεν βαριέσαι βρε αδελφέ να μου αραδιάζεις τα ίδια και τα ίδια;

Διάβασε εδώ:
Είμαι επιστήμονας και πιστεύω στο Θεό

Ο Francis S. Collins, M.D., Ph.D., διευθύνει την έρευνα για το ανθρώπινο γονιδίωμα. Το πιο πρόσφατο βιβλίο του έχει τίτλο: «Η γλώσσα του Θεού: ένας επιστήμονας παρουσιάζει αποδείξεις της πίστης». Τα παρακάτω λόγια ειπώθηκαν από τον ίδιο στο Rockville, Maryland για το CNN

Είμαι επιστήμονας και πιστεύω στο Θεό και δεν βρίσκω καμία σύγκρουση μεταξύ αυτών των δύο κοσμοθεωριών.

Ως διευθυντής του ερευνητικού έργου για το ανθρώπινο γονιδίωμα, έχω ηγηθεί μιας συνεργασίας επιστημόνων με σκοπό να αποκωδικοποιήσουμε τα 3,1 δισεκατομμύρια γράμματα του ανθρώπινου γονιδιώματος, δηλαδή να διαβάσουμε τις εντολές του DNA μας. Ως Χριστιανός βλέπω το DNA, το κύτταρο πληροφοριών όλων των ζωντανών οργανισμών, ως τη γλώσσα του Θεού και την κομψότητα και πολυπλοκότητα των σωμάτων όλων των πλασμάτων ως την αντανάκλαση του σχεδίου του Θεού.
.................

Και εδώ η ίδια είδηση από την ιστοσελίδα του CNN
Collins: Why this scientist believes in God

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 00:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ αναρωτήθηκες ποτέ πόσα μπορεί να πήρε αυτός
ο επιστήμονας,για να πεί αυτές τις μαλακίες??

Σκέφθηκες ποτέ,οτι η καθολική Εκκλησία μπορεί να
πληρώνει [λεφτα εχει] κάθε τόσο επιστήμονες για
να λένε τέτοιες μαλακίες και να την ενισχύουν?

Σκέφθηκες οτι,του επιστήμονα δεν του κοστίζει τίποτα,
ούτε του κάνει ζημιά να λέει τέτοια?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 00:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ αναρωτήθηκες ποτέ πόσα μπορεί να πήρε αυτός
ο επιστήμονας,για να πεί αυτές τις μαλακίες??

Σκέφθηκες ποτέ,οτι η καθολική Εκκλησία μπορεί να
πληρώνει [λεφτα εχει] κάθε τόσο επιστήμονες για
να λένε τέτοιες μαλακίες και να την ενισχύουν?

Σκέφθηκες οτι,του επιστήμονα δεν του κοστίζει τίποτα,
ούτε του κάνει ζημιά να λέει τέτοια?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Με την ίδια σκεπτική, θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε το ίδιο και για τους επιστήμονες που είναι πολέμιοι του Χριστιανισμού.

Πιστεύω πως κάθε περίπτωση επιστήμονα θα πρέπει να αντιμετωπίζεται και να εξετάζεται ξεχωριστά.
Αν έχεις κάποιες πληροφορίες που να "μαρτυρούν" αυτό που υποθέτεις για τον συγκεκριμένο επιστήμονα, κατάθεσέ τα.

Η δήλωσή σου αυτή, όμως, χωρίς κάτι συγκεκριμένο, μόνο ως λασπολογία μπορεί να εκληφθεί. Να σου πω πως δεν θολώνονται έτσι τα νερά.

Edited by - Ψηλός on 03/06/2011 00:58:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 00:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Αγαπητέ Γιάννη,
Δεν βαριέσαι βρε αδελφέ να μου αραδιάζεις τα ίδια και τα ίδια;

Αφού μένουν αναπάντητα "τα ίδια και τα ίδια" είναι πάντα... φρέσκα!!

Για άλλη μια φορά, απ' όσα έγραψα επέλεξες να απαντήσεις σε αυτό που δεν χρειαζόταν απάντηση.

Ποιός ο λόγος αυτής της αναφοράς σε κάποιον επιστήμονα ο οποίος επεδίωξε να διοριστεί απ' τον πάπα, στην παπική ακαδημία επιστημών;;;

Θα μπορούσε να σκεφθεί κάποιος ότι πέτυχε να πραγματοποιήσει μια επιθυμία του με την συγγραφή του βιβλίου του περί της χριστιανικής του πίστης.

Δεν γνωρίζω πολλούς επιστήμονες που αφήνουν τις μελέτες τους για να γράψουν ένα χριστιανικό βιβλίο.

Εσύ;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 01:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Αγαπητέ Γιάννη,
Δεν βαριέσαι βρε αδελφέ να μου αραδιάζεις τα ίδια και τα ίδια;

Αφού μένουν αναπάντητα "τα ίδια και τα ίδια" είναι πάντα... φρέσκα!!



Νομίζω πως όλα έχουν απαντηθεί. Αν τώρα η απάντηση δεν σου αρέσει .... δεν μπορώ να κάνω τίπογα γι' αυτό.

quote:

Για άλλη μια φορά, απ' όσα έγραψα επέλεξες να απαντήσεις σε αυτό που δεν χρειαζόταν απάντηση.


Νομίζω πως κάνουμε διάλογο και όχι ανάκριση για να απαντώ σε ερωτήσεις, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.
Απαντώ παίρνοντας ως αφορμή κάποιες τοποθετήσεις διάφορων συνομιλητών και θεώρησα πως αυτή σου η τοποθέτηση που πήρα ως αφορμή, αποτελούσε συνέχεια της σκέψης μου σχετικά με τη συζήτηση που είχα και με τον ψευτόγιαννο.
Αν ήταν να απαντώ, όπως λες, στον καθένα σας, τόσοι που είστε και στρέφεστε σε μένα, θα έπρεπε να κάνω μόνο αυτό και τίποτα άλλο κατά τη διάρκεια της ημέρας μου.

quote:

Ποιός ο λόγος αυτής της αναφοράς σε κάποιον επιστήμονα ο οποίος επεδίωξε να διοριστεί απ' τον πάπα, στην παπική ακαδημία επιστημών;;;


Δεν καταλαβαίνω τι το μεμπτό ως προς την επιστημονική καταξίωση του εν λόγω επιστήμονα. Αν έχεις και εσύ κάποια στοιχεία που να "ξεμπροστιάζουν" τον εν λόγω επιστήμονα και εμείς δεν τα γνωρίζουμε, καλά θα κάνεις να τα καταθέσεις.
Αν δεν έχεις όμως, αυτά που λες, τα θολά και ασαφή, δεν είναι τίποτα παραπάνω από λάσπες και αυτό που σε παρακινεί να το κάνεις είναι, ίσως, μισαλλοδοξία και φανατισμός. Κάτι τέτοιο δεν σε τιμά.

quote:

Θα μπορούσε να σκεφθεί κάποιος ότι πέτυχε να πραγματοποιήσει μια επιθυμία του με την συγγραφή του βιβλίου του περί της χριστιανικής του πίστης.

Πολλά θα μπορούσε να σκεφτεί κανείς, αλλά αυτό όμως δεν μειώνει την επιστημονική του κατάρτιση και καταξίωση, εκτός κι αν έχεις διαφορετική άποψη;

quote:

Δεν γνωρίζω πολλούς επιστήμονες που αφήνουν τις μελέτες τους για να γράψουν ένα χριστιανικό βιβλίο.

Εσύ;;;



Εγώ; ναι, γνωρίζω αρκετούς που όχι μόνο έγραψαν βιβλία όπου πραγματεύονται την ύπαρξη του Θεού και τη σχέση επιστήμης και Πίστης, αλλά και οι ίδιοι ανήκουν στους κόλπους του Κλήρου.

Μάλλον θα πρέπει να ενημερωθείς σχετικά.
Μη ξεχνάς, επίσης, πως τα περισσότερα ακαδημαϊκά σχολιά, και αναφέρομαι στο στο Δυτικό κόσμο, είτε ιδρύθηκαν, είτε βρίσκονται, ακόμη και σήμερα, υπό τη φροντίδα της Εκκλησίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 01:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω-πω !!!!!

Ψηλέ,κάθε φορά που σε διαβάζω ανατριχιάζω!!

Απορώ που βρίσκουν την δύναμη ο γιαπετ και
ο μακεδων και ασχολούνται μαζί σου.

Εσύ είσαι τέρας...νοημοσύνης,θεϊκής θα έλεγα!

Τέτοιες μπούρδες που αραδιάζεις,είτε τρελοί τις λένε,
είτε πληρωμένα φερέφωνα,είτε επαγγελματίες χριστιανοί!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 01:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς και δεν ανακρίνεσαι ψηλέ, απλά νόμιζα ότι θα είχες κάτι να πεις, ας πούμε σ' αυτό:

"Η επιστήμη, βήμα προς βήμα, προσπαθεί να εξηγήσει τον φυσικό μας κόσμο και όχι μόνο, το ότι δεν έχει απαντήσεις σε όλα, δείχνει και μια υπευθυνότητα και έναν αυτοσεβασμό. Βέβαια, εσύ δεν μπορείς να το αντιληφθείς αυτό, αφού προτιμάς το παραμύθι που με ένα "ο θεός μόνο γνωρίζει" έχεις δώσει απαντήσεις στο υπαρξιακό, τα έχεις εξηγήσει όλα και έχεις φθάσει στο τέλος του δρόμου..."

ή σ' αυτό:

"Αυτή η κατάσταση, που ειρωνεύεσαι ψηλέ είναι η απόδειξη της παταγώδους αποτυχίας του σκοπού που ισχυρίζεσαι ότι είχε ο γιός του γιαχβέ.
Είναι αξιοπρόσεκτο το γεγονός ότι το λες εσύ που, σε άλλες περιπτώσεις, θεωρείς ότι μας έσωσε και θα πρέπει να είμαστε και ευγνώμονες για τη διέλευσή του κι για άλλη μια φορά, χωρίς να το αντιλαμβάνεσαι, διαψεύδεις αυτά που προσπαθείς να παρουσιάσεις ως... μεταφυσική αλήθεια!!!"

... αφού ειρωνεύτηκες την σημερινή πραγματικότητα, χρεώνοντάς την στην επιστήμη και ξεχνώντας ότι μας... έσωσε ο αρχηγός σου.

Ή σ' αυτό:

"Είναι σημάδια της ανικανότητας, της αχρηστίας και της προδοσίας των πολιτικών και των κρατικοδίαιτων παρασίτων, που θεωρούνται αντιπροσωπευτικό δείγμα του Έλληνα, από τους βάρβαρους ξένους και που με την πρακτική τους, τους επιβεβαιώνουν.

Κάτι τέτοια άτομα δίνουν αφορμή σ' αυτούς τους βάρβαρους να μειώνουν το έθνος που εξ' αιτίας του υπάρχουν και θεωρούνται πολιτισμένοι."

... αφού γίνεσαι αποδέκτης της ανησυχίας του κόσμου.

Άλλωστε δεν είναι ανάκριση και για έναν άλλο λόγο, κανείς δεν ανακρίνει κάποιον που δεν έχει να πει κάτι ενδιαφέρον γι' αυτόν...

Επίσης, όσον αφορά στον επιστήμονα - χριστιανό, που μας έφερες σαν φωτεινό παράδειγμα, είναι φανερό ότι εξαγόρασε το διορισμό του, εκ του αποτελέσματος. Δεν χαρίζει τίποτε ο πάπας εδώ και πολλούς αιώνες...


quote:
Εγώ; ναι, γνωρίζω αρκετούς που όχι μόνο έγραψαν βιβλία όπου πραγματεύονται την ύπαρξη του Θεού και τη σχέση επιστήμης και Πίστης, αλλά και οι ίδιοι ανήκουν στους κόλπους του Κλήρου.

Διαβάζοντας αυτό, ήμουν έτοιμος να σε ρωτήσω ποιοί είναι αυτοί οι πολλοί που γνωρίζεις εσύ, μέχρι που έφτασα στο τέλος και είδα ότι εννοείς παπάδες-χριστιανούς στο επάγγελμα, με σπουδές σε ανώτατα ιδρύματα, σν αυτούς τους λίγους που βγαίνουν, κατά καιρούς, στην τηλεόραση.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 09:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πω-πω !!!!!

Ψηλέ,κάθε φορά που σε διαβάζω ανατριχιάζω!!

Απορώ που βρίσκουν την δύναμη ο γιαπετ και
ο μακεδων και ασχολούνται μαζί σου.

Εσύ είσαι τέρας...νοημοσύνης,θεϊκής θα έλεγα!

Τέτοιες μπούρδες που αραδιάζεις,είτε τρελοί τις λένε,
είτε πληρωμένα φερέφωνα,είτε επαγγελματίες χριστιανοί!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Όταν είπες για γκόλντεν μπόις, Υπουργειο Παιδείας και διορισμούς στην Αμερική .... κοντά έπεσες. Μόνο που "υπέθεσες" λάθος άτομο.

Σου προτείνω να ρωτήσεις το φίλο σου το macedon, αυτός είχε διοριστεί στην Αμερική, κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Για τα άλλα που λες ...... άσε, μια από τα ίδια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 09:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εγώ; ναι, γνωρίζω αρκετούς που όχι μόνο έγραψαν βιβλία όπου πραγματεύονται την ύπαρξη του Θεού και τη σχέση επιστήμης και Πίστης, αλλά και οι ίδιοι ανήκουν στους κόλπους του Κλήρου.

Διαβάζοντας αυτό, ήμουν έτοιμος να σε ρωτήσω ποιοί είναι αυτοί οι πολλοί που γνωρίζεις εσύ, μέχρι που έφτασα στο τέλος και είδα ότι εννοείς παπάδες-χριστιανούς στο επάγγελμα, με σπουδές σε ανώτατα ιδρύματα, σν αυτούς τους λίγους που βγαίνουν, κατά καιρούς, στην τηλεόραση.



Αχ βρε Γιάννη. Δεν είναι έντιμο αυτό που κάνεις. Γνωρίζεις πολύ καλά ποιους εννοώ.
Ένα λαμπρό παράδειγμα αποτελεί και ο Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαος, ο οποίος δεν ήταν "παπάς-Χριστιανός στο επάγγελμα", με λαμπρή επιστημονική καριέρα. Σε αυτόν αναφερόμουνα όταν είπα πως υπάρχουν και είναι και στους κόλπους του Κλήρου σήμερα, και δεν είναι ο μόνος.

Τέλος πάντων, θεωρώ πως δεν έχει αξία να πω περισσότερα. Στο πείσμα που προτάσσεις, τόσο εσύ, όσο και ο Νικομάχος, δεν υπάρχει κανένα "αντίδοτο".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 11:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Σου προτείνω να ρωτήσεις το φίλο σου το macedon, αυτός είχε διοριστεί στην Αμερική, κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Όχι ακριβώς στην Αμερική, λίγο πιο εδώ... Στη Νότια Εύβοια είχα διοριστεί, αγαπητέ χαραμοφάη.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
1.167969
Maintained by Digital Alchemy