ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΘΕΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 01:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ελευθερία της αντίληψης των συνομιλητών σου,τους δίνει
το δικαίωμα να σε κρίνουν.

Να κρίνουν αυτά που λέω, μέσα στα πλαίσια της ελευθερίας του λόγου.


quote:
Δεν σε κρίνω επαρκώς έξυπνο.
Δικαίωμά μου δεν είναι?


Να με κρίνεις εμένα είναι λίγο δευτερεύον αλλά τα έχουμε ξαναπεί. Ούτε γραφή, ούτε ανάγνωση ούτε προπαίδεια ξέρω. Το ομολόγησα δημοσίως.


quote:
Οπως και το δικό σου να λές για τον επιταχυντή στην αυλή
μου.Εκανες ενα λάθος όμως.Δεν είναι πίσω.Μπροστά είναι.

Ναι δίπλα στα ραπανάκια και τις τριανταφυλλιές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 01:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Σωστά διάβασες γιαπετ.

Ομως πρόκειται για σωματίδια υψηλών ενεργειών και οχι για βάρος
σωμάτων.


Οπότε ΚΑΙ η σκέψη έχει "βάρος" αφού είναι ενέργεια...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 01:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ:

Οπότε ΚΑΙ η σκέψη έχει "βάρος" αφού είναι ενέργεια...
------------------------------------------------------------------

Και ελκτικές δυνάμεις συνάμα!!

Αλλά είναι μηδενικές...!!!
Οπως η σκέψη σε μερικούς συνανθρώπους μας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 31/05/2011 01:35:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 01:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι κακό να υπάρχουν άνθρωποι που παράγουν... απωθητική σκέψη!!!

Το αντίθετο θα έλεγα.....

Τα βαρυτόνια είναι μέσα μας..........


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 01:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι κακό να υπάρχουν άνθρωποι που παράγουν... απωθητική σκέψη!!!

Το αντίθετο θα έλεγα.....

Τα βαρυτόνια είναι μέσα μας..........



Σε αργαστή συνεργασία με τα...σκεπτόνια,θα έλεγα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 02:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 04:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή νικομαχε και γιαπετ σας είχα σε μια μου αφήγηση, δυπλα μου στο θρανειο, και μιας και βρίσκω χρόνο πάντα και σας διαβάζω, ο διάλογος μεταξύ ενός γέροντα και ενός αθεου, χωρίς να πάρουμε επίσημα θέση, ανοίγει μια νέα βλεψη, καταστάσεων!

Στην ουσία αυτο που ονομάζουμε μυαλο, κρίση, κλπ , ο τροπος που λειτουργει, είναι μια αντίδραση, Ένα ζυγισμα σε όσα συναντάμε, και μια απάντηση, (αντιδραση) θετική, αρνητική, η σπάνια, ουδέτερη.

Αυτο που θα γράψω στη συνέχεια, είναι λιγο δύσκολο στην αντίληψη, που έχει μάθει να αντιδρα, να λειτουργει πάνω σε τροχιες, σαν τις γραμες του τρένου, μπρος πίσω, ναι, όχι, άσπρο μαύρο. Κλπ κλπ.

Συναντώ!

Αυτη είναι μια (λέξη) 360 μοιρών!

Αν λοιπόν συναντάμε πραγματικά κάποιον, στη ζωη η στο φόρουμ, δεν του τα χωνουμε και καλα, μα συζητάμε μαζυ, και αν βρισκόμαστε καλυτερα ψυχολογικά η πνευματικά, απλά δημιουργούμε προϋποθέσεις και στον συγκατοικο, (σε Ένα φόρουμ, στον περίγυρο η στη ζωη)

Τέλος ήθελα να σας πω, πως στο πανεπιστήμιο δυπλα μου καθόταν επί σειρά μαλιστα ετών, ο λουπους!

Στο τέλος έγινα αρνάκι!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 08:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν καταλαβαινω...μηπως νομιζουμε οτι ζουμε σε μια κοινωνια που ολοι πρεπει να συμφωνουμε κ χαχαχα τι ωραια που περναμε...
προσωπικα χαιρομαι που υπαρχουν ακομα ανθρωποι με ανησυχιες κ αλιμονο επιζητω την κοντρα γιατι σιγουρα κατι θα μου μεινει κατι θα του αφησω...

δεν εχει σημασια το ποιος εισαι σημασια εχει το αρωμα που αφηνεις πισω σου...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 11:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

Η επιστήμη έχει αποδείξει πως η πέτρα, για παράδειγμα, δεν πέφτει προς τα κάτω επειδή θέλει να πάει προς τη γη, όπως έλεγε ο Αριστοτέλης, αλλά επειδή υπάρχει η βαρύτητα. Δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω...


quote:
γιαπετ

Κάπου, κάποτε διάβασα ότι το βάρος των σωμάτων, δεν έχει να κάνει με την έλξη του πλανήτη, αλλά με κάτι σωματίδια ή υποσωμάτια


Η Γενική Θεωρία της Σχετικότητας υποστηρίζει πως η βαρύτητα δεν οφείλεται στην έλξη (όπως έλεγε ο Νεύτων) αλά στην επιτάχυνση.
'Έχω αναφέρει κάποια περιληπτικά στοιχεία πάνω σε αυτό το θέμα σε άλλα ποστ..
Υπόψιν πως η ΓΘΣ είναι η ΜΟΝΗ σύγχρονη θεωρία φυσικής που εξηγεί ικανοποιητικά τον μακρόκοσμο, έχει κάνει προβλέψεις που πολλές επιβεβαιώθηκαν.

Με λίγα απλά λόγια.
Η σύγχρονη σημερινή επιστήμη έχει αποδείξει πως ή πέτρα δεν πέφτει στην γή επειδή “θέλει” να πάει προς τα εκεί (Αριστοτέλης) , ΟΥΤΕ γιατί την τραβά η έλξη της γης όπως έλεγε ο Νεύτωνας, αλλά γιατί ή επιφάνεια της γης “κινείται με επιτάχυνση” προς την πέτρα.

Αυτά για την αποκατάσταση της σημερινής επιστημονικής αντίληψης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 11:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μεχρι να ερθει ο επομενος αριστοτελης ή νευτωνας να τεκμηριωσει κατι αλλο..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 11:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι θα πεί αυτό καλή μου?
Κάθε φορά απλώνουμε το χέρι μας μέχρι εκεί που μπορούμε να φτάσουμε.
Κάθε φορά βλέπουμε μέχρι εκεί που το μπόι, μας επιτρέπει να δούμε, κοιτώντας ΠΑΝΤΑ μπροστά.
Δεν πρέπει να σταματούμε την έρευνα για την αλήθεια και τη γνώση, χωρίς να είμαστε δογματικοί.
Οι επιστημονικές αλήθειες ΔΕΝ είναι ΠΟΤΕ δογματικές, και είναι ισχυρές μέχρι να διαψευστούν.
Αυτή είναι η γιγάντια διαφορά της επιστημονικής αλήθειας με την “δογματική αλήθεια” ΟΛΩΝ των θρησκειών.
Υ.Γ
Ξέχασες τον Αϊνστάιν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 12:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τωρα παμε παλι αλλου...

καθε εποχη εχει τα δικα της...σε καθε εποχη φωτισμενα μυαλα λενε τεκμηριωνουν αποκαλυπτουν...η θρησκεια παλι εξελισσεται...αλλα ας μην αρχισουμε παλι το ποσο κακες ειναι οι θρησκειες...

αλλα απο την αλλη ακομα κ το βατικανο εχει κανει καποιες κινησεις συγκλησης επιστημης κ θρησκειας...οποτε ας μην ειμαστε απολυτοι για τιποτα..

δες το ακομα κ αλλιως μεσα απο την επιστημη δεν αναζητουμε το θεικο?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 12:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλα απο την αλλη ακομα κ το βατικανο εχει κανει καποιες κινησεις συγκλησης επιστημης κ θρησκειας...οποτε ας μην ειμαστε απολυτοι για τιποτα..


Δεν κατάλαβες καλά
ΟΛΕΣ οι προσπάθειες της θρησκείας για σύζευξη με την επιστήμη, είναι μονόπλευρες (και μάταιες) από τη μεριά της θρησκείας για να επιβεβαιώσουν στους πιστούς της το ακλόνητο δόγμα της.
Το παραμύθι της γέννεσης παραμένει παραμύθι, και αυτό που προσπαθεί η εκκλησία να περάσει στα πρόβατά της (ποίμνιον τους αποκαλεί για να μην προσβάλει κατάφατσα τους πιστούς της),
είναι πως να και η επιστήμη τώρα λέει τα ίδια με την θεωρία της μεγάλης έκρηξης.
Η επιστήμη όμως ΔΕΝ λέει τα ίδια και αγνοεί την θρησκεία στο δρόμο της για την γνώση.

Υ.Γ
Γιατί σε ενοχλεί η απομυθοποίηση των θεολογικών δογμάτων.
ΔΕΝ σε ενδιαφέρει η αλήθεια, και σε γοητεύουν τα παραμύθια?

Ακόμα?

quote:

δες το ακομα κ αλλιως μεσα απο την επιστημη δεν αναζητουμε το θεικο?


ΟΧΙ βεβαίως.
Μέσα από την επιστήμη ζητάμε τη γνώση της αλήθειας.
Τίποτε άλλο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 15:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλα απο την αλλη ακομα κ το βατικανο εχει κανει καποιες κινησεις συγκλησης επιστημης κ θρησκειας...οποτε ας μην ειμαστε απολυτοι για τιποτα..

δες το ακομα κ αλλιως μεσα απο την επιστημη δεν αναζητουμε το θεικο?


Αγαπητή hunter1, δε νομίζω πως το ζητούμενο της επιστήμης είναι να αναζητήσει το θεικό.
Ίσως μέσα στα πλαίσια δράσης της να είναι και φαινόμενα στα οποία ένα μεγάλο μέρος των ανθρώπων έχει αποδώσει ή αποδίδει κάποια θεική - θρησκευτική χροιά όμως δε νομίζω ότι η δράση της επιστήμης εξαντλείται μόνο σε αυτό.

Από την άλλη, δεν ξέρω εάν μπορεί ποτέ να συγκλίνει πραγματικά η θρησκεία με την επιστήμη, νομίζω ότι πάντα θα υπάρχουν κάπου κάποια όρια τα οποία η θρησκεία δεν θα μπορούσε εκ φύσεως να υπερβεί.

Εάν για παράδειγμα αύριο η επιστήμη αποδείξει ότι βρέθηκε ο τάφος και τα οστά του Ιησού, τότε το Βατικανό τι θα έκανε;
Θα αποδεχόταν αυτή την ανακάλυψη;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 21:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι συντονιστη κ γιαυτο αλλο θρησκεια κ αλλο επιστημη...

αλλος ο σκοπος του ενα κ αλλος του αλλου

απο κει κ περα ομως οταν ο καρδιοχειρουργος π.χ χειρουργει δεν αγγιζει το θεικο...
οταν ενας επιστημονας ανακαλυπτει κατι δεν τοκανει για να φτασει πιο κοντα στο κατεικονα κ καθομειωση??

ακομα κ μεσα απτα παραμυθια θα δεχτω της γενεσης πχ δεν κρυβονται επιστημονικα συμβολα...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 21:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως μπορει η ανθρωπινη γνωση να ξεπερασει την Θεικη?πως μπορει το δημιουργημα να αποριπτει τον Δημιουργο?μοιαζεται με μερμυγκια που συζητανε κατω απο την πατουσα ενος ανθρωπου.
Δεν ειμαι ουτε καλος χριστιανος απο την αποψη οτι εχω παθη αμαρτιες και αδυναμιες αλλα τουλαχιστον οταν σηκωνω το κεφαλι μοθ βλεπω την πατουσα να με σκεπαζει δεν κοροιδευω τον εαυτο μου οτι κοιταω τον ουρανο.

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 21:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ναι συντονιστη κ γιαυτο αλλο θρησκεια κ αλλο επιστημη...

αλλος ο σκοπος του ενα κ αλλος του αλλου

απο κει κ περα ομως οταν ο καρδιοχειρουργος π.χ χειρουργει δεν αγγιζει το θεικο...



αν ο χειρούργος άγγιζε το θεϊκό τότε θα ήταν μάγος γιατρός και θα κουνούσε κόκκαλα και θα μουρμούριζε ακατανόητες ψαλμωδίες

quote:
οταν ενας επιστημονας ανακαλυπτει κατι δεν τοκανει για να φτασει πιο κοντα στο κατεικονα κ καθομειωση??

όχι το κάνει για να γνωρίσει ότι υπάρχει γύρο του και μέσο της γνώσης να βοηθήσει την ανθρωπότητα

quote:
ακομα κ μεσα απτα παραμυθια θα δεχτω της γενεσης πχ δεν κρυβονται επιστημονικα συμβολα...

d.k


κανένα επιστημονικό σύμβολο δεν θα βρεις

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 09:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Hunter
γιαυτο αλλο θρησκεια κ αλλο επιστημη...

αλλος ο σκοπος του ενα κ αλλος του αλλου



Ο σκοπός της θρησκείας είναι να στηρίξει την πίστη στην ψευδαίσθηση της αιώνιας ζωής.
Δίνει δηλαδή ελπίδα στην εγωιστική αλαζονεία της αθανασίας του ανθρώπινου “Εγώ”.
Λειτουργεί δηλαδή σαν πνευματικό παραισθησιογόνο.
quote:
Hanter
απο κει κai περα ομως οταν ο καρδιοχειρουργος π.χ χειρουργει δεν αγγιζει το θεικο...
οταν ενας επιστημονας ανακαλυπτει κατι δεν τοκανει για να φτασει πιο κοντα στο κατεικονα κ καθομειωση??



Ο χειρούργος εφαρμόζει τις επιστημονικές του γνώσεις. Δεν είναι θαυματοποιός, μάγος ή θεός.
Όταν ο επιστήμονας ανακαλύπτει κάτι, μεγαλώνει την γνώση του ανθρώπου, περιορίζοντας ακόμα περισσότερο το “κράτος του θεού”

Μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά, και γιαυτό υπάρχει αυτή η σύγχυση.

quote:
Hunter
ακομα κ μεσα απτα παραμυθια θα δεχτω της γενεσης πχ δεν κρυβονται επιστημονικα συμβολα...



Κανένα επιστημονικό σύμβολο δεν υπάρχει στο παραμύθι της γένεσης, αντίθετα υπάρχουν πολλές “επιστημονικές Μ@Λ@ΚΙΕΣ”

Για πες εσύ ποιους επιστημονικούς συμβολισμούς έχεις εντοπίσει

quote:
velissarios
Πως μπορει η ανθρωπινη γνωση να ξεπερασει την Θεικη?πως μπορει το δημιουργημα να αποριπτει τον Δημιουργο?μοιαζεται με μερμυγκια που συζητανε κατω απο την πατουσα ενος ανθρωπου.
Δεν ειμαι ουτε καλος χριστιανος απο την αποψη οτι εχω παθη αμαρτιες και αδυναμιες αλλα τουλαχιστον οταν σηκωνω το κεφαλι μοθ βλεπω την πατουσα να με σκεπαζει δεν κοροιδευω τον εαυτο μου οτι κοιταω τον ουρανο

Δεν υπάρχει θεϊκή γνώση, και ούτε υπάρχει ανάγκη ύπαρξης δημιουργού.
Από την στιγμή που υπάρχει ύλη, υπάρχει και ενέργεια, υπάρχει και ο χώρος υπάρχει και ο χρόνος.
Αν υπάρχουν ΟΛΑ αυτά υπάρχει και η βαρύτητα που σχετίζεται με την κίνηση/επιτάχυνση.

Αυτό που σίγουρα υπάρχει είναι ο κόσμος μέρος του οποίου είμαστε και εμείς.
Υπάρχουν δηλαδή όλες οι προϋποθέσεις που χρειάζονται για να δικαιολογούν την ύπαρξή μας.

Μην αρχίσουμε πάλι τα πολύ κοινά διλήμματα για το ποιος δημιούργησε τον κόσμο και ποιος δημιούργησε τον δημιουργό που δημιούργησε τον κόσμο. Μην αρχίσουμε ξανά από την αρχή το παιχνίδι της κολοκυθιάς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 13:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή hunter1, ακούω και στο Dying_Incubus, άλλωστε η συμμετοχή μου στο παρόν θέμα - όπως και σε άλλα - αφορά στην κατάθεση της προσωπικής μου άποψης.

quote:
οταν ενας επιστημονας ανακαλυπτει κατι δεν τοκανει για να φτασει πιο κοντα στο κατεικονα κ καθομειωση??

Δε νομίζω ότι αυτό μπορεί να είναι το ζητούμενο του κάθε επιστήμονα, ίσως να υπάρχει ένα μέρος των επιστημόνων που να διακατέχονται από μια τέτοια επιθυμία κι οι οποίοι να θέλουν να συμβιβάσουν το θείο με την επιστήμη.
Όμως δε νομίζω ότι αυτός μπορεί να είναι ο κανόνας, ένας επιστήμονας μπορεί να θέλει μέσω των ανακαλύψεων του να προσφέρει κάτι χρήσιμο και καινούριο στον άνθρωπο, στην υγεία, στην κατανόηση και στην πρόοδο μιας επιστήμης, στην πρόταση μιας λύσης για κάποιο συγκεκριμένο ζήτημα ή πρόβλημα κλπ.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 20:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξερω νιωθω οτι τα ισοπεδωνεται ολα...

ενας γιατρος ακομα πιο απλα μια μαμα που ανακουφιζει το παιδι της απο τον πονο...δεν υπαρχει κατι "θεικο" σαυτο?

κοιταξτε λιγο πισω απτις λεξεις αγαπητοι τεχνοκρατες...

οσον αφοαρα τη γενεση θα στο αναλυσω αργοτερα γιατι τωρα βιαζομαι..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 22:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Hunter
γιαυτο αλλο θρησκεια κ αλλο επιστημη...

αλλος ο σκοπος του ενα κ αλλος του αλλου



Ο σκοπός της θρησκείας είναι να στηρίξει την πίστη στην ψευδαίσθηση της αιώνιας ζωής.


Και γιατί να είναι ψευδαίσθηση η αιώνια ζωή;
Μήπως γιατί ΔΕΝ είναι ικανή, ίσως προς το παρόν, η επιστήμη, να αντιληφθεί πως υπάρχει αιώνια ζωή;

quote:

Δίνει δηλαδή ελπίδα στην εγωιστική αλαζονεία της αθανασίας του ανθρώπινου “Εγώ”.

Μήπως ο αλαζόνας της υπόθεσης είναι η επιστήμη που δεν μπορεί και δεν θέλει να δει πέρα από το εγώ της; Μήπως δεν έχει ανασκευάσει κάποιες «αλλαζονικές» της θέσεις ενόψει νεωτέρων ανακαλύψεων που έχουν γίνει;
Και για να μην το γενικεύουμε, αναφέρομαι στην «επιστήμη» που εσύ ευαγγελίζεσαι και όχι στην Επιστήμη.

quote:

quote:
Hanter
απο κει κai περα ομως οταν ο καρδιοχειρουργος π.χ χειρουργει δεν αγγιζει το θεικο...
οταν ενας επιστημονας ανακαλυπτει κατι δεν τοκανει για να φτασει πιο κοντα στο κατεικονα κ καθομειωση??



Ο χειρούργος εφαρμόζει τις επιστημονικές του γνώσεις. Δεν είναι θαυματοποιός, μάγος ή θεός.
Όταν ο επιστήμονας ανακαλύπτει κάτι, μεγαλώνει την γνώση του ανθρώπου, περιορίζοντας ακόμα περισσότερο το “κράτος του θεού”

Μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά, και γιαυτό υπάρχει αυτή η σύγχυση.



Εγώ νομίζω πως αυτός που δεν κατάλαβε καλά είσαι εσύ. Υπάρχουν επιστήμονες που ισχυρίζονται πως όσο προχωρούν στην επιστήμη τους, άλλο τόσο ανακαλύπτουν το μεγαλείο του Θεού.


quote:

quote:
velissarios
Πως μπορει η ανθρωπινη γνωση να ξεπερασει την Θεικη?πως μπορει το δημιουργημα να αποριπτει τον Δημιουργο?μοιαζεται με μερμυγκια που συζητανε κατω απο την πατουσα ενος ανθρωπου.
Δεν ειμαι ουτε καλος χριστιανος απο την αποψη οτι εχω παθη αμαρτιες και αδυναμιες αλλα τουλαχιστον οταν σηκωνω το κεφαλι μοθ βλεπω την πατουσα να με σκεπαζει δεν κοροιδευω τον εαυτο μου οτι κοιταω τον ουρανο

Δεν υπάρχει θεϊκή γνώση, και ούτε υπάρχει ανάγκη ύπαρξης δημιουργού.
Από την στιγμή που υπάρχει ύλη, υπάρχει και ενέργεια, υπάρχει και ο χώρος υπάρχει και ο χρόνος.
Αν υπάρχουν ΟΛΑ αυτά υπάρχει και η βαρύτητα που σχετίζεται με την κίνηση/επιτάχυνση.

Αυτό που σίγουρα υπάρχει είναι ο κόσμος μέρος του οποίου είμαστε και εμείς.
Υπάρχουν δηλαδή όλες οι προϋποθέσεις που χρειάζονται για να δικαιολογούν την ύπαρξή μας.

Μην αρχίσουμε πάλι τα πολύ κοινά διλήμματα για το ποιος δημιούργησε τον κόσμο και ποιος δημιούργησε τον δημιουργό που δημιούργησε τον κόσμο. Μην αρχίσουμε ξανά από την αρχή το παιχνίδι της κολοκυθιάς



Και γιατί να μην αρχίσουμε πάλι με τα «κοινά διλήμαμτα»; Γιατί απαιτείς να δεχθούμε αυτό που λες ως αξίωμα, ενώ για την ύπαρξη του Θεού θέτεις τόσα και τόσα διλήμματα;

Γιατί να μην υπάρχει ανάγκη ύπαρξης δημιουργού; Από αυτά που γνωρίζεις εσύ σήμερα, τα "συμβατικά", γνωρίζεις να έχει δημιουργηθεί κάτι χωρίς δημιουργό; Όχι!
Γιατί, λοιπόν, να μην υπάρχει και ανάγκη Δημιουργού;

Γιατί να υπάρχει ύλη;
Γιατί να υπάρχει βαρύτητα;
Γιατί να υπάρχει ενέργεια;
Γιατί να υπάρχει ο χώρος;
Γιατί να υπάρχει ο χρόνος; ....; .....;
Ποιος ο σκοπός και ποιος ο λόγος;
Σε τι εξυπηρετούν όλα αυτά;

Η απάντησή σου, καλό θα είναι να έχει κάποιο «επιστημονικό» έρεισμα και όχι γιατί έτσι θέλεις εσύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 22:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:

Γιατί να υπάρχει ύλη;
Γιατί να υπάρχει βαρύτητα;
Γιατί να υπάρχει ενέργεια;
Γιατί να υπάρχει ο χώρος;
Γιατί να υπάρχει ο χρόνος; ....; .....;
Ποιος ο σκοπός και ποιος ο λόγος;
Σε τι εξυπηρετούν όλα αυτά;

========================================================

Κανείς δεν εχει απάντηση σε αυτα φίλε μας Ψηλέ!
Μήπως να μας έλεγες εσυ αν έχεις?
Αλλοιώς ποιός ο λόγος της υποβολής του ερωτήματος?
Θέλεις να αναρωτηθείς μαζί μας ή εχεις την απάντηση στο
τσεπάκι?

Εμείς πάντως απάντηση έχουμε και είναι μία και μοναδική:

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ!!!!!!!!

Εσύ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 01/06/2011 22:20:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 23:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:

Γιατί να υπάρχει ύλη;
Γιατί να υπάρχει βαρύτητα;
Γιατί να υπάρχει ενέργεια;
Γιατί να υπάρχει ο χώρος;
Γιατί να υπάρχει ο χρόνος; ....; .....;
Ποιος ο σκοπός και ποιος ο λόγος;
Σε τι εξυπηρετούν όλα αυτά;

========================================================

Κανείς δεν εχει απάντηση σε αυτα φίλε μας Ψηλέ!
Μήπως να μας έλεγες εσυ αν έχεις?
Αλλοιώς ποιός ο λόγος της υποβολής του ερωτήματος?
Θέλεις να αναρωτηθείς μαζί μας ή εχεις την απάντηση στο
τσεπάκι?

Εμείς πάντως απάντηση έχουμε και είναι μία και μοναδική:

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ!!!!!!!!

Εσύ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 01/06/2011 22:20:57



Κοίτα,
Για μένα υπάρχει ένα ΔΙΟΤΙ σε όλα τα γιατί που ανέφερα.

Για μένα, υπάρχει Δημιουργός.

Πιστεύω πως είναι πιο φρόνιμο και έξυπνο να πεις πως δεν τον γνωρίζεις, τον ψάχνεις και για διάφορους λόγους δεν δέχεσαι τη Χριστιανική εκδοχή, από το να αυθαιρετείς, όπως κάνει ο ψευτόγιαννος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 00:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mε την απάντηση που έδωσες Ψηλέ,ποιός απο τους δυό μας
αυθεραιτεί?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 00:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Mε την απάντηση που έδωσες Ψηλέ,ποιός απο τους δυό μας
αυθεραιτεί?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Εγώ βασίζομαι στην εμπειρία. Όχι τη δική μου, αλλά την καταγεγραμμένη.
Εσύ τη φοβάσαι. Προτιμάς το ψάξιμο για να καλύβεσαι από πίσω.

Αν μου ζητήσεις να σου φέρω αποδείξεις, θα σου φέρω μια Παράδοση 2000 ετών. Δεν είναι πακέτο. Δεν είναι κάτι το στατικό. Είναι αποκάλυψη. Είναι το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 00:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος
Γιατί, λοιπόν, να μην υπάρχει και ανάγκη Δημιουργού;

Γιατί να υπάρχει ύλη;
Γιατί να υπάρχει βαρύτητα;
Γιατί να υπάρχει ενέργεια;
Γιατί να υπάρχει ο χώρος;
Γιατί να υπάρχει ο χρόνος; ....; .....;
Ποιος ο σκοπός και ποιος ο λόγος;
Σε τι εξυπηρετούν όλα αυτά;



Ρε ψηλέ τι θα γίνει, θα παίξουμε την κολοκυθιά?

Γιατί να υπάρχει ύλη?
Για τον ίδιο λόγο που εσύ δέχεσαι την ύπαρξη θεού,
Και για ένα ακόμη ποιο σπουδαίο λόγο.
Για την ύλη έχουμε στοιχεία που αποδεικνύουν ατράνταχτα πως υπάρχει.
Ενώ ο θεός είναι δημιούργημα της φαντασίας σου.

Τώρα για τα υπόλοιπα τα εξήγησα γιατί υπάρχουν. Απλούστατα ΓΙΑΤΙ υπάρχει η ύλη.

Όπου υπάρχει ύλη, υπάρχει και ενέργεια, χώρος, χρόνος, βαρύτητα.
Αυτά αρκούν για να μας οδηγήσουν σε αυτό που βλέπουμε.
Ρώτα τον Νικόμαχο να σου τα εξηγήσει, εγώ βαριέμαι.
Τα έχω πει πολλές φορές, και να στα πω δεν θα τα καταλάβεις.
Άνθρωπος που στηρίζει μια θεωρία σε ένα ψευδό αξίωμα - την ύπαρξη θεού – ενώ δεν δέχεται ένα τρανταχτό αξίωμα – την ύπαρξη της ύλης -, ότι και να του πω θα είναι χάσιμο χρόνου
Το σύνδρομο της «κολοκυθιάς».

Για το παραμύθι της γένεσης τσιμουδιά ε?
ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟΝ

Παω για ύπνο τώρα γιατί ξυπνάω στις 5.30 το πρωί

Ας στα πει ο Νικόδιμος που έχει περσότερο υπομονή


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 00:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλος
Γιατί, λοιπόν, να μην υπάρχει και ανάγκη Δημιουργού;

Γιατί να υπάρχει ύλη;
Γιατί να υπάρχει βαρύτητα;
Γιατί να υπάρχει ενέργεια;
Γιατί να υπάρχει ο χώρος;
Γιατί να υπάρχει ο χρόνος; ....; .....;
Ποιος ο σκοπός και ποιος ο λόγος;
Σε τι εξυπηρετούν όλα αυτά;



Ρε ψηλέ τι θα γίνει, θα παίξουμε την κολοκυθιά?

Γιατί να υπάρχει ύλη?
Για τον ίδιο λόγο που εσύ δέχεσαι την ύπαρξη θεού,
Και για ένα ακόμη ποιο σπουδαίο λόγο.
Για την ύλη έχουμε στοιχεία που αποδεικνύουν ατράνταχτα πως υπάρχει.
Ενώ ο θεός είναι δημιούργημα της φαντασίας σου.

Τώρα για τα υπόλοιπα τα εξήγησα γιατί υπάρχουν. Απλούστατα ΓΙΑΤΙ υπάρχει η ύλη.

Όπου υπάρχει ύλη, υπάρχει και ενέργεια, χώρος, χρόνος, βαρύτητα.
Αυτά αρκούν για να μας οδηγήσουν σε αυτό που βλέπουμε.
Ρώτα τον Νικόμαχο να σου τα εξηγήσει, εγώ βαριέμαι.
Τα έχω πει πολλές φορές, και να στα πω δεν θα τα καταλάβεις.
Άνθρωπος που στηρίζει μια θεωρία σε ένα ψευδό αξίωμα - την ύπαρξη θεού – ενώ δεν δέχεται ένα τρανταχτό αξίωμα – την ύπαρξη της ύλης -, ότι και να του πω θα είναι χάσιμο χρόνου
Το σύνδρομο της «κολοκυθιάς».

Για το παραμύθι της γένεσης τσιμουδιά ε?
ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟΝ

Παω για ύπνο τώρα γιατί ξυπνάω στις 5.30 το πρωί

Ας στα πει ο Νικόδιμος που έχει περσότερο υπομονή





Μάλλον δεν εννόησες καλά αυό που ρώτησα.

Γιατί να υπάρχει ύλη; Ποιος ο λόγος; Το όρισε κανείς ότι πρέπει να υπάρχει;

Και για να μην παίξουμε την κολοκυθιά, αν δεν έχεις απάντηση σε αυτό που σε ρωτώ, λογικό είναι να μην έχεις απάντηση και σε άλλα που θα μπορούσα να σε ρωτήσω.
Απλά, απαιτείς να το δεχθώ και πάνω στα δικά σου αξιώματα να γίνει η συζήτηση.

Αμφισβητείς τη δική μου μεταφυσική ερμηνεία, αλλά δεν έχεις και να μου δώσεις τίποτα από τη δική σου "επιστημονική" προσέγγιση, πέρα από το ότι ξεκινάς από αξιώματα.

"Λοιπόν, υπάρχει ύλη, πάμε παρακάτω ....."

Χάρηκα πολύ ..

Edited by - Ψηλός on 02/06/2011 00:44:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 00:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να κυριολεκτούμε αγαπητέ ψευτόγιαννε, δεν εξηγείς τίποτα απολύτως. Ούτε εσύ, αλλά ούτε και κανείς άλλος "επιστήμονας".

Αυτό που προσπαθείς να κάνεις, είναι, απλά, να μου υπενθυμίσεις αυτό που παρατηρείται να συμβαίνει υπό κάποιες σταθερές συνθήκες.

"Υπάρχει ύλη, υπάρχει ενέργεια, υπάρχει βαρύτητα ....... και ούτω καθεξής".
Προσπαθείς να αποδώσεις έναν μπανάλ χαρακτήρα σε καθετί που συμβαίνει και να απογυμνώσεις την ομορφιά της θεϊκής αρμονίας που βασιλεύει στο σύμπαν, προσφέροντας ως αντάλαγμα τη μιζέρια του τυχαίου τίποτα.

Αλλά, δεν μου εξηγείς αυτό το ΓΙΑΤΙ που σε ρώτησα πιο πάνω.
Δεν μου το εξηγείς γιατί δεν μπορείς, ούτε εσύ βέβαια, αλλά ούτε και κανείς άλλος "επστήμονας" δύναται να το κάνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 01:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Εγώ βασίζομαι στην εμπειρία. Όχι τη δική μου, αλλά την καταγεγραμμένη.

Εσύ βασίζεσαι πάνω στην άγνοια και στη διαστρέβλωση ακόμη κι αυτής της λογικής.

quote:
Εσύ τη φοβάσαι.

Την άγνοια και τη δεισιδαιμονία, προσωπικά δεν τη φοβάμαι. Την πολεμάω. Αυτή είναι η δουλειά μου και το χρέος μου προς τα παιδιά του τόπου αυτού. Να μην γίνουν κάποτε σαν και σένα, πνευματικά λοβοτομημένα όντα, που θα κολλάνε τη μούρη τους στο χώμα για χάρη της φαντασίωσης ενός Άραβα καμηλιέρη ή ενός ανώνυμου παραμυθά της Αλεξάνδρειας.

quote:
Προτιμάς το ψάξιμο για να καλύβεσαι από πίσω.

Το ψάξιμο δεν είναι κάλυψη της δεισιδαιμονίας που σε βασανίζει. Είναι απογύμνωσή της.

quote:
Αν μου ζητήσεις να σου φέρω αποδείξεις, θα σου φέρω μια Παράδοση 2000 ετών.(...) Είναι αποκάλυψη. Είναι το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον.

Καλά, μην τρελλαίνεσαι. Ένα παραμύθι γραμμένο από ανώνυμους συγγραφείς για τους αγράμματους χωρικούς του 2ου αιώνα, είναι, που κάποιοι το έκαναν ιερό βιβλίο μετά από συνέλευση και κάποιοι εξίσου αγράμματοι χωρικοί με εκείνους του 2ου αιώνα το θεωρούν ως "αποκάλυψη", το "παρελθόν, το παρόν και το μέλλον".

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που η πρόοδος ενός λαού μετριέται με τα πανεπιστήμια που έχει και όχι με τις εκκλησίες του.

Είμαστε πάντως μάλλον ευτυχείς που η Marvel Comics δεν υπήρχε το 2ο αιώνα, να προσκυνάμε τώρα κανα batman ή κανα superman...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 01:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon o superman και ο batman είναι της DC

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy