ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΘΕΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 17:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DJ@MH

"Οι διαφωνίες υπάρχουν, γιατι οι άνθρωποι δεν είναι ακόμα κοντά στο θείο".

Όλα καλά Ντοτόρο μου αλλα το να λέμε για προσέγγιση του Θείου και της Θαιάς μας απο την Αμερική , κατα την άποψή μου αποτελεί μια αοριστολογία και με την οποία ως οδηγό συζητάμε για να συζητάμε και να μην καταλήγουμε οπουδήποτε...
Ερωτώ λοιπόν ..:"Εμείς ως ανθρωπότητα με οδηγό την μέχρι τούδε γνώση μας , που προκύπτει τόσο απο την έρευνα ... όσο και απο την εμπειρία της διαχρονικής μας εμπειρίας ως ανθρωπότητα...δεν έχουμε ένα μέτρο για το τι οριζεται ως κακό -παραβατικό για να χρησιμοποιήσω πιο γήινους όρους- και τι σατανικο -φθοροποιό ή καταστροφικό-επιζήμιο- αλλα και ποιοί είναι οι παράγοντες που οδηγούν στο ένα ή στο άλλο , προκειμένου να τα χρησιμοποιήσουμε για να φθάσουμε στο επιθυμητό για όλους μας αποτέλεσμα"???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 18:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοκτορ
Έχεις δίκαιο. Πάντως η ουσία είναι η εξής: "Γίνετε τέλειοι, όπως τέλειος είναι ο πατέρας μου στον ουρανό".


Ντόκτορ θα συμφωνήσεις φαντάζομαι πως αυτή είναι η δική σου αιρετική ερμηνεία έτσι?.
Ας την ονομάσουμε λοιπόν “χριστιανική αδελφότης Τζέκιλ”

Και γιατί να πιστέψω στη δική σου αδελφότητα Τζέκιλ και όχι στη “χριστιανική αδελφότητα Hanter” που σε τελευταία ανάλυση είναι και ποιο γλυκιά?

Στο σφύριξε κάποιος πως η βάση της θεωρίας πρέπει να βρίσκεται στο "Γίνετε τέλειοι, όπως τέλειος είναι ο πατέρας μου στον ουρανό"?

Και γιατί να μην είναι “ο έχων δύο ιμάτια να δίνει το ένα” όπως για παράδειγμα κάνουν όλοι οι ευλαβείς χριστιανοί, με μπροστάρηδες τους δεσποτάδες ποιμενάρχες τους?

Ξέρεις πόσα τέτοια ωραία και ηχηρά ιδεολογήματα θα μπορούσα να σου φέρω, και πάνω σε αυτά να κτίσουμε ανώγια και κατώγια?
Ουυυυυ! Αμέτρητα.

Έχεις διάθεση να τα κουβεντιάσουμε?
Καλοπροαίρετα βρε αδερφέ, όχι σαν τον ψηλό που όταν του βάζουν τα δύσκολα την κάνει με “ψηλά πηδηματάκια” και δώθε πάνε άλλοι.!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 18:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στενη εννοια του ορου εαρινε μου για μενα ειναι ολα αυτα που κανουν μια θρησκεια αντιπαθη...μιλησαμε για αγαπη αλλα δεν εχουμε ασχοληθει καθολου με την ελευθερια για να απαντησω στον φιλο geostat οτι οι υποχονδριοι εβγαλαν τη φημη οτι τα ωραια ειτε παχαινουν ειτε ειναι αμαρτια...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 23:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντόκτορ θα συμφωνήσεις φαντάζομαι πως αυτή είναι η δική σου αιρετική ερμηνεία έτσι?.
Ας την ονομάσουμε λοιπόν “χριστιανική αδελφότης Τζέκιλ”

Και γιατί να πιστέψω στη δική σου αδελφότητα Τζέκιλ και όχι στη “χριστιανική αδελφότητα Hanter” που σε τελευταία ανάλυση είναι και ποιο γλυκιά?

Στο σφύριξε κάποιος πως η βάση της θεωρίας πρέπει να βρίσκεται στο "Γίνετε τέλειοι, όπως τέλειος είναι ο πατέρας μου στον ουρανό"?


Αν θέλεις να πάρεις κάποια άλλη φράση για βάση, εγώ δεν έχω κάποια αντίρρηση. Το ευαγγέλιο πάντως γενικά, είναι νομίζω φανερό τοις πάσι, ότι μιλάει για εσωτερική αλλαγή, η οποία με τη σειρά της φέρνει την κοινωνική αλλαγή.

Πάντως, εγώ δεν ερμήνευσα αυτή τη φράση. Η φράση απο μόνη της δε θα μπορούσε να είναι πιο ξεκάθαρη.

Εγώ απλά εξέφρασα την άποψη, ότι αυτή είναι μια από τις πιο σημαντικές φράσεις του ευαγγελίου, και ότι παρόμοια πράγματα ειπώθηκαν και απο προγενέστερους του Ιησού.

quote:
Και γιατί να μην είναι “ο έχων δύο ιμάτια να δίνει το ένα” όπως για παράδειγμα κάνουν όλοι οι ευλαβείς χριστιανοί, με μπροστάρηδες τους δεσποτάδες ποιμενάρχες τους?
Για εμένα, αυτή η φράση δεν είναι η πιο σημαντική. Π.χ. πιστεύω ότι το "Αγαπάτε αλλήλους" είναι πιο σημαντικό, γιατί ως αποτέλεσμα αυτής της φράση έρχεται το "ο έχων δύο ιμάτια να δίνει το ένα", γιατι αν δεν αγαπάς, δεν θα δώσεις.


quote:
Ξέρεις πόσα τέτοια ωραία και ηχηρά ιδεολογήματα θα μπορούσα να σου φέρω, και πάνω σε αυτά να κτίσουμε ανώγια και κατώγια?
Ουυυυυ! Αμέτρητα.
Ξεκίνα λοιπόν.
quote:
Έχεις διάθεση να τα κουβεντιάσουμε?
Καλοπροαίρετα βρε αδερφέ, όχι σαν τον ψηλό που όταν του βάζουν τα δύσκολα την κάνει με “ψηλά πηδηματάκια” και δώθε πάνε άλλοι.!!!!
Όχι φίλε μου, γιατί δεν πιστεύω στα ιδεολογήματα, πιστεύω μόνο στην ηθική που πηγάζει απ' την καθαρότητα του ανθρώπου. Αν θέλει κάποιος άλλος ας το κουβεντιάσετε.

quote:
Όλα καλά Ντοτόρο μου αλλα το να λέμε για προσέγγιση του Θείου και της Θαιάς μας απο την Αμερική , κατα την άποψή μου αποτελεί μια αοριστολογία και με την οποία ως οδηγό συζητάμε για να συζητάμε και να μην καταλήγουμε οπουδήποτε...
Μα δεν είναι αντικείμενο συζήτησης, ούτε το έθεσα ως τέτοιο. Είναι στο χέρι του καθενός να ψάξει και να βρει το καλύτερη μέθοδο για τον εαυτό του, για τη προσέγγιση του θείου. Απο κει και πέρα ο καθένας κρίνει απ' τα αποτελέσματα που έχει στη ζωή του. Η κουβέντα αποτελεί μόνο την προετοιμασία για την πράξη, απο μόνη της δεν λύνει προβλήματα.
quote:
"Εμείς ως ανθρωπότητα με οδηγό την μέχρι τούδε γνώση μας , που προκύπτει τόσο απο την έρευνα ... όσο και απο την εμπειρία της διαχρονικής μας εμπειρίας ως ανθρωπότητα...δεν έχουμε ένα μέτρο για το τι οριζεται ως κακό -παραβατικό για να χρησιμοποιήσω πιο γήινους όρους- και τι σατανικο -φθοροποιό ή καταστροφικό-επιζήμιο- αλλα και ποιοί είναι οι παράγοντες που οδηγούν στο ένα ή στο άλλο , προκειμένου να τα χρησιμοποιήσουμε για να φθάσουμε στο επιθυμητό για όλους μας αποτέλεσμα"???
Μα δεν αναφέρεις κάτι βασικό, ποιο είναι το αποτέλεσμα;
Γιατί αν δε ξέρουμε ποιο είναι το αποτέλεσμα στο οποίο στοχεύουμε, πώς θα ξέρουμε τον τρόπο για να φτάσουμε εκεί;
Χαίρομαι που έκανες αυτήν την ερώτηση, γιατί δείχνεις ακριβώς γιατί επέλεξα την φράση "γίνετε τέλειοι όπως ο Πατέρας σας στους ουρανούς" ως την πιο βασική του Χριστιανισμού. Επειδή δείχνει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Στην ερώτηση λοιπόν, σε παραπέμπω σε μια σοφότατη φράση του Ζιπ:
" το καλό και το κακό υπάρχουν μόνο για μερικούς : για όσους έχουν ένα σκοπό και επιδιώκουν αυτό το σκοπό. Τότε, ότι εμποδίζει στην επίτευξη αυτού του σκοπού είναι κακό, ενώ ότι βοηθάει στην επίτευξη αυτού του σκοπού είναι καλό. "

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/06/2011 23:57:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 00:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
hunter1
δεν με παιρνει σιγουρα να κρινω τα λεγομενα του μεγαλου Τσιφορου ακομα κ απο προσωπικες διηγησεις του πατερα μου που ηταν ενας απο τους ανησυχους τοτε νεους που τον περιεβαλαν για να ακουσουν διψασμενοι την επομενη ατακα του...
το μονο που θελω να πω ειναι οτι δεδομενης της εποχης του μηπως πισω απτα λεγομενα του κρυβονται καποια αλλα μυνηματα πλην των προφανων...?

Ο Νίκος Τσιφόρος φίλη hunter1 ανήκει πλέον στους κλασικούς συγγραφείς . Αν ήθελα να τον παρομοιάσω με κάποιον , θα τον παρομοίαζα με τον Μολιέρο . Τα μηνύματά του πίσω από τον ιδιαίτερα διασκεδαστικό τρόπο παρουσίασης είναι σαφή και διαχρονικά . Το συγκεκριμένο απόσπασμα που παρέθεσα , αν και είναι μέσα από το βιβλίο του «Η Ελληνική Μυθολογία» , εν τούτοις ισχύει για όλες τις θρησκείες οι οποίες εκμεταλλεύονται τους ανθρώπους μέσω του φόβου τους για τον θάνατο , με την υπόσχεση παραδείσων στους υποτελείς και κολάσεων στους απείθαρχους σκεπτικιστές . Και το μήνυμα που εκπέμπεται στο συγκεκριμένο κείμενο , είναι σαφέστατο και βρίσκεται στην πρώτη παράγραφο .

«Το κοροϊδιλίκι των ανθρώπων, πάνω στο οποίο βασίζεται κάθε θρησκεία, είναι πανομοιότυπο από την πρώτη μέρα μέχρι σήμερα».

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 00:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ρήση αυτή -κατα την άποψή μου- είναι άνευ περιεχομένου και κινείται σε απροσδιόριστα πελάγη ασάφειας...

"" το καλό και το κακό υπάρχουν μόνο για μερικούς : για όσους έχουν ένα σκοπό και επιδιώκουν αυτό το σκοπό. Τότε, ότι εμποδίζει στην επίτευξη αυτού του σκοπού είναι κακό, ενώ ότι βοηθάει στην επίτευξη αυτού του σκοπού είναι καλό. "

Δηλαδή , αν κάτι εμποδίζει το σκοπό κάποιου , που είναι η ρήψη μιας ατομικής βόμβας μεγατόνων στο κέντρο μιας μεγαλουπόλεως , ορίζεται -κατα τον εγκέφαλο και επινοητή της συγκεκριμμένης ιδέας...βλέπε Ζίπ" , ως κακό..???
Προφανώς ο Ζίπ ξεχνάει -προφανώς δεν γνωρίζει- την εσωτερικά δηλωμένη θέση ορισμένων μισότρελλων που η σκέψη τους οργανώνει τέτοιες σκέψεις και συμπεριφορές και μάλιστα ο κώδικας πεοιθήσεών τους ... τους νομιμοποιεί επιπροσθέτως και τους δικαιολογεί για τις πράξεις τους αυτές....
Απο την άλλη μεριά , αυτό το "καλό και το κακό , υπάρχει μόνο για ορισμένους" , δείχνει και το μέγεθος της ανισορροπίας που τον διακατέχει....αλλα είπαμε , ο Τ-Ζιπ είναι αυτός...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 00:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
hunter1
κ γω καπου εκει ειμαι αλλα σε ενα ευρυτερο πλαισιο χριστιανισμου

Όπως πολύ σωστά φίλη hunter1 γράφει και ο Εαρινός , (φίλε Δήμο χαθήκαμε) , δεν είναι απαραίτητο να πιστεύουμε σε ανθρώπινους Θεούς και φτιαγμένους από τους ιδίους , αλλά σε κάτι άλλο άγνωστο που ούτε καν μπορούμε να διανοηθούμε . Με άλλα λόγια δεν χρειαζόμαστε την θρησκεία με τις απειλές και τις επιβραβεύσεις της (μετά θάνατο) για να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι , αλλά την σωστή παιδεία . Και κάτι ακόμα ....αν πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιος δημιουργός , τότε κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος τρόπος για να τον τιμήσουμε , δεν είναι οι ένρινες φωνασκίες μέσα σε ντουμάνια λιβανωτού και το προσκύνημα μουμιοποιημένων πτωμάτων , αλλά ο σεβασμός στα δημιουργήματά του , μέρος των οποίων και άρρηκτα εξαρτώμενοι από αυτά είμαστε και εμείς .
quote:
hunter1
ισως γιατι ετσι ανατραφηκα γαλουχηθηκα...

Στη ίδια θέση με σένα φίλη hunter1 βρεθήκαμε λίγο πολύ μέχρι κάποια ηλικία όλοι μας , τόσο λόγω του περιβάλλοντος αλλά και της δωδεκαετούς πλύσεως εγκεφάλου μέσα στο σχολείο , και πίστεψέ με προσωπικά χρειάστηκε μεγάλη προσπάθεια για να απελευθερωθώ από τα δεσμά της δεισιδαιμονίας , να κρίνω τα θρησκευτικά κείμενα βάσει επιστημονικών και ιστορικών δεδομένων και να καταλάβω τελικά τα ψέματα και την απάτη του ιερατείου . Για να καταλήξω όμως εδώ , χρειάστηκε να διαβάσω ολόκληρη την «Αγία Γραφή» , καθώς και πάρα πολλή ιστορία , για να μπορέσω να κάνω συγκρίσεις και να καταλήξω σε συμπεράσματα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 01:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dj@mh

"Μα δεν αναφέρεις κάτι βασικό, ποιο είναι το αποτέλεσμα;
Γιατί αν δε ξέρουμε ποιο είναι το αποτέλεσμα στο οποίο στοχεύουμε, πώς θα ξέρουμε τον τρόπο για να φτάσουμε εκεί;
Χαίρομαι που έκανες αυτήν την ερώτηση, γιατί δείχνεις ακριβώς γιατί επέλεξα την φράση "γίνετε τέλειοι όπως ο Πατέρας σας στους ουρανούς" ως την πιο βασική του Χριστιανισμού. Επειδή δείχνει το επιθυμητό αποτέλεσμα".


Nτοτόρο μου...

"Μα δεν αναφέρεις κάτι βασικό, ποιο είναι το αποτέλεσμα;
Γιατί αν δε ξέρουμε ποιο είναι το αποτέλεσμα στο οποίο στοχεύουμε, πώς θα ξέρουμε τον τρόπο για να φτάσουμε εκεί;
Χαίρομαι που έκανες αυτήν την ερώτηση, γιατί δείχνεις ακριβώς γιατί επέλεξα την φράση "γίνετε τέλειοι όπως ο Πατέρας σας στους ουρανούς" ως την πιο βασική του Χριστιανισμού. Επειδή δείχνει το επιθυμητό αποτέλεσμα".


Αυτή είναι άλλη μια ασάφεια τρισδιάστατη φίλε μου που λές και αυτό διότι , κατ'αρχάς ο "Πατέρας-στους-ουρανούς" είναι άγνωστος και αν εννοείται ότι δεν είναι άλλος απο τον Θεό της Παλαιάς διαθηκης ... είναι εντελώς διαφορετικός απ'οτι ορισμένοι τον παρουσιάζουν...
Μοχθηρός , εκδικητικός , ζηλιάρης και ιδιαίτερα κακός....
Αν λοιπόν το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι να φθάσουμε σε επίπεδα αντίστοιχα με τα του Εν παλαιά διαθήκη Θεού...τότε αυτό δεν νοείται ως επιθυμητό αποτέλεσμα...
Αλλα και πάλι -για να το θέσουμε ως βάση συζήτησης- ακόμα και να ήταν , σε καμμιά περίπτωση απο έναν ηθικό προστακτικό κώδικα δεν εδόθη τίποτα περισσότερο στους ανθρώπους και είναι άλλο πράμα να εκπαιδεύεις κάποιον σε κάτι και άλλο να του λές "κάνε αυτό" , διότι στην μια περίπτωση θα χρησιμοποιήσει αυτήν του την τέχνη για να επιτύχει το σκοπό του ενώ στην άλλη θα θέλει -ενδεχομένως - αλλα δεν θα μπορεί διότι δεν θα ξέρει το πως θα το κάνει...
Τώρα , αν θεωρείς ότι με την μετάνοια και το λιβάνισμα ότι θα επιτύχει τον σκοπό του...οκ...

Τώρα ως προς το βασικό αποτέλεσμα που με ρωτάς και ότι δεν το ανέφερα έχω να σου πώ , ότι όλοι μιλάμε κάθε μέρα εδώ γι'αυτά διότι είναι αρκετά και αλληλένδετα...να αρχίσω να απαριθμώ???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 02:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή , αν κάτι εμποδίζει το σκοπό κάποιου , που είναι η ρήψη μιας ατομικής βόμβας μεγατόνων στο κέντρο μιας μεγαλουπόλεως , ορίζεται -κατα τον εγκέφαλο και επινοητή της συγκεκριμμένης ιδέας...βλέπε Ζίπ" , ως κακό..???
Για αυτόν που θέλει να ρίξει τη βόμβα φυσικά και είναι κακό. Για αυτόν που θα την φάει όμως σαφώς και είναι καλό το να εμποδίσει κάτι τη ρήψη της βόμβας. Είναι κάτι από αυτά δυσνόητο;
Τέλος πάντων, δε θέλω να μπω στα "συνδικαλιστικά" σας με τον Ζιπ.
quote:

Αυτή είναι άλλη μια ασάφεια τρισδιάστατη φίλε μου που λές και αυτό διότι , κατ'αρχάς ο "Πατέρας-στους-ουρανούς" είναι άγνωστος και αν εννοείται ότι δεν είναι άλλος απο τον Θεό της Παλαιάς διαθηκης ... είναι εντελώς διαφορετικός απ'οτι ορισμένοι τον παρουσιάζουν...
Μοχθηρός , εκδικητικός , ζηλιάρης και ιδιαίτερα κακός....
Αν λοιπόν το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι να φθάσουμε σε επίπεδα αντίστοιχα με τα του Εν παλαιά διαθήκη Θεού...τότε αυτό δεν νοείται ως επιθυμητό αποτέλεσμα...
Ο Σκοπός είναι να χριστοποιηθούμε. Τώρα το πώς είναι ο θεός, αυτό είναι κάτι για τον καθένα να το βρει μόνος του, γιατί πράγματι το κάθε βιβλίο μπορεί να γράφει τη κάθε αρλούμπα ως προς το τι είναι ο θεός, ποια τα χαρακτηριστικά του κτλπ. Κατα τη γνώμη μου ο Χριστός ήρθε για να βάλει κάποια πράγματα στη θέση τους, και ένα απο αυτά ήταν να απομακρύνει τους ανθρώπους απο θεούς και συμπεριφορές μικροπρεπείς (που οι ίδιοι είχαν φτιάξει, και άρα δεν είχαν να κάνουν πραγματικά με το θείο) και να δώσει κάποια υγιή ιδανικά. Δυστυχώς ΟΥΤΕ τη διδασκαλία του Χριστού την έχουμε ολόκληρη και ανόθευτη (είναι και στατιστικά δηλαδή αδύνατο). Σε κάθε περίπτωση λοιπόν η απάντηση είναι η ίδια: Χτυπάμε όσες πόρτες χρειαστεί, μέχρι να πετύχουμε την πόρτα του θεού.. και αν χτυπήσουμε, θα μας ανοιχθεί...

quote:
Αλλα και πάλι -για να το θέσουμε ως βάση συζήτησης- ακόμα και να ήταν , σε καμμιά περίπτωση απο έναν ηθικό προστακτικό κώδικα δεν εδόθη τίποτα περισσότερο στους ανθρώπους και είναι άλλο πράμα να εκπαιδεύεις κάποιον σε κάτι και άλλο να του λές "κάνε αυτό" , διότι στην μια περίπτωση θα χρησιμοποιήσει αυτήν του την τέχνη για να επιτύχει το σκοπό του ενώ στην άλλη θα θέλει -ενδεχομένως - αλλα δεν θα μπορεί διότι δεν θα ξέρει το πως θα το κάνει...
Και όμως, δεν είναι άλλο πράγμα. Η "εκπαίδευση" πώς αποκτιέται; Δια της επανάληψης. Η "εκπαίδευση" δεν είναι κάτι άλλο από πολλά "κάνε αυτό". Το ίδιο ακριβώς λέει και ο Αριστοτέλης, δηλαδή ότι εκ του έθους αποκτιέται η λεγόμενη 'Αρετή', που είναι ουσιασιαστικά του ζητούμενό της εκπαίδευσης.
Απο 'κει και πέρα, εγω συμφωνώ μαζί σου ότι σε ένα τουλάχιστον βαθμό, το ευαγγέλιο δίνει "κώδικες ηθικής". Σε ένα βαθμό ξαναλέω. Το κατα πόσο βέβαια αυτό οφέιλεται και στην μετέπειτα προσέγγιση της διδασκαλίας του Ιησού από τους ανθρώπους, είναι ένα ζήτημα προς σκέψη...
Η εκπαίδευση που λες, με το "κάνε αυτό" λίγο απέχει. Το θέμα είναι ότι κάνεις να πηγάζει απο μέσα σου, όχι να πηγάζει απο κάποια ιδέα που σου είπαν ότι είναι σωστή. Η Αγάπη είναι κάτι εσωτερικό του ανθρώπου, δεν είναι μια σκέψη, μαι ιδέα, ή ένα μαθηματικό πρόβλημα, είναι μια ολόκληρη ψυχολογική κατάσταση. Επομένως από αυτή την άποψη το ευαγγέλιο δεν επιβάλλει κάποιο δόγμα. Όμως, όπως έχω πει, και επιμένω σε αυτό, η πραγματική ηθική είναι αυτή που πηγάζει από τον καθαρό ανθρώπου. Δεν δημιουργείται, πηγάζει. Και επειδή δεν υπάρχουν καθαροί άνθρωποι, έχουμε τον πολιτισμό των νόμων, της αστυνομίας και της εκπαίδευσης δια της επανάληψης και των ιδεών.

quote:
Τώρα , αν θεωρείς ότι με την μετάνοια και το λιβάνισμα ότι θα επιτύχει τον σκοπό του...οκ...
Δεν χρειάζεται να υποθέτεις το τι θεωρώ γιατί έχω απαντήσει ήδη. Παραθέτω:
quote:
Είναι στο χέρι του καθενός να ψάξει και να βρει το καλύτερη μέθοδο για τον εαυτό του, για τη προσέγγιση του θείου. Απο κει και πέρα ο καθένας κρίνει απ' τα αποτελέσματα που έχει στη ζωή του.

Αν ένας άνθρωπος προσεγγίζει την εσωτερική του αυτοπραγμάτωση με την μετάνοια και το λιβάνισμα, η κρίτική μας για αυτόν περισσεύει.
Απο 'κει και πέρα, όπως θα γνωρίζεις, το λιβάνι είναι απλά ένα βοηθητικό για τη δημιουργία κατάνυξης και η μετάνοια είναι ωφέλιμη κυρίως (αν όχι απλοκλειστικά) όταν είναι αποτέλεσμα ενδοσκόπησης.

Αυτά.
Καληνύχτα σε όλους

quote:
Τώρα ως προς το επιθυμητό αποτέλεσμα που με ρωτάς και ότι δεν το ανέφερα έχω να σου πώ , ότι όλοι μιλάμε κάθε μέρα εδώ γι'αυτά διότι είναι αρκετά και αλληλένδετα...να αρχίσω να απαριθμώ???

Τι να σου πω, εγώ δε θεωρούσα ότι ήταν τόσα πολλά. Απο 'κει και πέρα, κάνε ότι επιθυμείς.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/06/2011 02:07:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 07:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν μου έδωσες να καταλάβω γιατί η αντιπαράθεση ιδεών - με τα όποια επιχειρήματα μπορούν να τεθούν εκατέρωθεν,- είναι το ίδιο με τις προσωπικές ύβρεις.
...........

Αν και δεν εγραψα αυτο ακριβως, ας το δουμε καλυτερα.

Οι προσωπικές ύβρεις, είναι αντίδραση, και ωφειλεται ως επι το πλείστον, σε κάποια ταύτιση σε κάποιο επίπεδο, με κάτι, μια θεωρία, Ένα πιστεύω, μια εικόνα που έχουμε σχηματίσει, για τους εαυτούς μας, η για τα είδωλα μας. 

Αυτός ο μηχανισμός και οι προεκτάσεις του, είναι απόλυτα όμοιοι, τόσο στη λατρεια μιας ομάδας η ενός παίχτης, (Παναθηναϊκός/Μαραντόνα) μιας θρησκείας, (χριστιανός/Χριστός) μιας ιδεολογίας, (μαρξισμος/Μαρξ) κλπ κλπ.

Στην ουσία όταν βρίζουν εσένα, το άτομο σου και αντιδρας, η βρίζουν το Χριστό και αντιδρας η το κόμμα σου, η τις ιδέες που είσαι ταυτισμένος, και ΕΣΥ αντιδρας, σαν κίνηση μέσα σου, είναι ίδια, σε οποίο επίπεδο και να το δεις.
Είναι η κίνηση της μνήμης.


Γιάννης ψεύτης.
Ο καθένας μπορεί να πιστεύει – και δικαιούται να πιστεύει – ότι είναι σωστός, και να προσπαθήσει με επιχειρήματα να το τεκμηριώσει. 
Που είναι το επιλήψιμο?
.............
Απο τη στιγμη που το σύστημα φίλε Γιάννη,  μας έφερε να βλέπουμε αυτο τον τροπο ζωής και συμπεριφοράς, σαν σωστο, αν διακρίνουμε πως κάτι δεν παει καλα, όπως μάθαμε να λειτουργούμε, γιατί παρατηρωντας γύρω μας, κόσμος δεν παει Και τόσο καλα, (εκτός και αν τα βρίσκεις όλα καλα, οποτε ποια η ανάγκη της οποίας έρευνας), το επιληψιμο είναι ο ίδιος ο τρόπος που συμπεριφερόμαστε και λειτουργούμε. 

Όλα για σένα είναι σωστά;

Αν είναι, τοτε συνέχισε ως έχεις.

Αν δεν είναι, τοτε εξέτασε πρώτα απο όλα τον τροπο που ΕΣΥ λειτουργεις.

Αν είσαι αντικειμενικός και θέλεις να πας σε βάθος, θα εκπλαγεις με τη σειρά αξιών που έχει δώσει ο άνθρωπος, σε οτι ονομάζει, Ζωη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 09:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στα τελευταια λογια σου πλατωνα κρυβεται η αληθεια...ναι ο ανθρωπος εδωσε αξια σε ολα...απο κει κ περα ομως...τι ειναι ανθρωπος...τι ειναι αυτες οι φωνουλες που οδηγουν την φυση μας περα απτα απλα ενστικτα επιβιωσης...απο που προερχονται ολα αυτα που μας κανουν κυριαρχο ειδος οχι απαραιτητα λογο αυξημενης ευφυιας αλλα λογο αισθηματων συναισθηματων...τι ειναι αυτο που σφιγγεται μεσα μας ή πεταριζει απο χαρα σε καποιες φασεις...??

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 10:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλατωνας
Οι προσωπικές ύβρεις, είναι αντίδραση, και ωφειλεται ως επι το πλείστον, σε κάποια ταύτιση σε κάποιο επίπεδο, με κάτι, μια θεωρία, Ένα πιστεύω, μια εικόνα που έχουμε σχηματίσει, για τους εαυτούς μας, η για τα είδωλα μας.



Φίλε Πλάτωνα εγώ θεωρώ τις ύβρεις , σαν μια βίαιη απάντηση, απουσία σοβαρών επιχειρημάτων. Η απουσία σοβαρού και τεκμηριωμένου αντιλόγου εξοργίζει το άτομο και το πανικοβάλει.
Οι ύβρεις έρχονται να καλύψουν αυτό το μειονέκτημα.
Ο συγκροτημένος άνθρωπος ΔΕΝ βρίζει σε προσωπικό επίπεδο.
Ο συγκροτημένος άνθρωπος μπορεί να είναι λίγο καυστικός, ως πολύ καυστικός, - αναλόγως την περίπτωση – .
ΠΟΤΕ όμως υβριστικός και μάλιστα σε προσωπικό επίπεδο.
Αυτό πιστεύω εγώ.
Θα πρέπει να γίνει διαχωρισμός στο νόημα του υβριστή και του βλάστημου.
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

quote:
Απο τη στιγμη που το σύστημα φίλε Γιάννη, μας έφερε να βλέπουμε αυτο τον τροπο ζωής και συμπεριφοράς, σαν σωστο, αν διακρίνουμε πως κάτι δεν παει καλα, όπως μάθαμε να λειτουργούμε, γιατί παρατηρωντας γύρω μας, κόσμος δεν παει Και τόσο καλα, (εκτός και αν τα βρίσκεις όλα καλα, οποτε ποια η ανάγκη της οποίας έρευνας), το επιληψιμο είναι ο ίδιος ο τρόπος που συμπεριφερόμαστε και λειτουργούμε.


Φίλε μου έχω διατυπώσει την θέση μου για το σύστημα, σε άλλες τοποθετήσεις μου.
Η κοινωνία μας χρειάζεται ριζική αναδιοργάνωση. Δεν αναφέρομαι στην Ελληνική μόνο, αλά στην παγκόσμια.
Η κοινωνία μας θα αλλάξει νομοτελειακά
Τα ίδια τα μέσα παραγωγής, η διαχείριση του παγκόσμιου φυσικού πλούτου, και η κατανομή της υπεραξίας του παραγόμενου έργου, αργά η γρήγορα θα οδηγήσουν εκεί.
Αξίες παλιές θα καταπέσουν, και θα πάρουν την θέση τους άλλες.
Νοοτροπίες θα αλλάξουν, ο τρόπος ζωής θα αλλάξει γενικά.
Θα μπορούσαμε να κουβεντιάζουμε βδομάδες πάνω σε αυτά. Δυο λέξεις δεν αρκούν
Ας ελπίσουμε αυτές οι αλλαγές να γίνουν όσο το δυνατό ποιο ανώδυνες για την ανθρωπότητα
Πολύ φοβάμαι όμως πως όχι.

ΔΕΝ είμαι προφήτης – ΔΕΝ υπάρχουν προφήτες

Μια απλή πρόβλεψη κάνω, ζυγιάζοντας τα “κουκιά”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 11:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Hunter
τι ειναι αυτο που σφιγγεται μεσα μας ή πεταριζει απο χαρα σε καποιες φασεις

Απλά το συναίσθημα, μία κατά τα άλλα συνειδησιακή λειτουργία.
Ο άνθρωπος το έχει σε μεγαλύτερο βαθμό, λόγω μεγέθους του εγκεφάλου του.
Παρατηρείται και σε κάποια ανεπτυγμένα θηλαστικά σε αισθητά μικρότερη ένταση.

Ο άνθρωπός είναι το μόνο ζώό που πιστεύει πως είναι μια ξεχωριστή και ιδική δημιουργία μη συσχετιζόμενος με κανένα ζωντανό πλάσμα.
Η θρησκεία θεωρεί δεδομένο πώς ο κόσμος ολάκερος δημιουργήθηκε αποκλειστικά για να εξυπηρετεί τον άνθρωπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 12:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor
Ξεκίνα λοιπόν.

Μα ήδη έχουμε ξεκινήσει.
Είχες προτείνει σαν βάση το "Γίνετε τέλειοι, όπως τέλειος είναι ο πατέρας μου στον ουρανό"?
Εγώ θεωρώ το “ο έχων δύο ιμάτια να δίνει το ένα” ποιο σωστή αφετηρία.
Η δική σου πρόταση μαζί με το “αγαπάτε αλλήλους” είναι πολύ γενικά και απροσδιόριστα.
Στην μεν περίπτωση “Γίνεται τέλειοι...σαν τον πατέρα....”, δεν είναι σαφές το “είδωλο” του επουράνιου πατέρα, και ο καθένας μπορεί να το θεωρήσει όπως τον βολεύει ή όπως μπορεί να το προσεγγίσει.
Και το “αγαπάτε αλλήλους” είναι πάλι και αυτό πολύ γενικό, και έτσι είναι εύκολο να προφασιστεί ο πάσα ένας πως το ακολουθεί.

Αυτό που λέω εγώ είναι πολύ απλό.
Απλούστατο. Ο έχων δύο να δίνει το ένα.
Πανεύκολο να διαπιστωθεί ποιος το ακολουθεί και ποιος το παραβιάζει.
ΔΕΝ μου επιτρέπει για παράδειγμα καμία δικαιολογία παρερμηνείας.
Αν εγώ έχω περισσότερα από εσένα τον γείτονά μου θα φανερώνει αυτόματα πως ΔΕΝ είμαι σωστός χριστιανός.

Έτσι θα φαίνονται από μακρυά οι πραγματικοί χριστιανοί.
Όλοι οι υποκριτές και μεγαλόστομοι ευλαβείς νέο φαρισαίοι θα αποκαλυφθούν αμέσως, και πρώτοι πρώτοι οι ποιμενάρχες, και οι περί αυτών εξουσιάζοντας εκμεταλευτές της αφέλειας του λαού.

Για σκέψου το λίγο.
Δεν είναι σωστό και απολύτως στο πνεύμα του αποστολικού ευαγγελίου?

Αν δεν συμφωνείς να σου βρω άλλη χριστιανική βάση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 13:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που λέω εγώ είναι πολύ απλό.
Απλούστατο. Ο έχων δύο να δίνει το ένα.
Πανεύκολο να διαπιστωθεί ποιος το ακολουθεί και ποιος το παραβιάζει.
ΔΕΝ μου επιτρέπει για παράδειγμα καμία δικαιολογία παρερμηνείας.
Αν εγώ έχω περισσότερα από εσένα τον γείτονά μου θα φανερώνει αυτόματα πως ΔΕΝ είμαι σωστός χριστιανός.
Κοίταξε όμως, ο σκοπός δεν είναι να κρίνουμε τους άλλους, ούτε να τους αναγκάζουμε να κάνουν πράγματα που μπορεί να έιναι αντίθετα στην βούλησή τους. Αλλιώς, αν μιλάμε απλά για ίση κατανομή αγαθών, υπάρχει ήδη ονομασία για αυτό, και λέγεται κομουνισμός. Μόνο που αυτό δεν έχει σε τίποτα να κάνει με το χριστιανικό πνεύμα και το να είσαι καλός χριστιανισμός. Είναι απλά ένα οικονομικοκοινωνικό σύστημα.
quote:
Έτσι θα φαίνονται από μακρυά οι πραγματικοί χριστιανοί.
Όλοι οι υποκριτές και μεγαλόστομοι ευλαβείς νέο φαρισαίοι θα αποκαλυφθούν αμέσως, και πρώτοι πρώτοι οι ποιμενάρχες, και οι περί αυτών εξουσιάζοντας εκμεταλευτές της αφέλειας του λαού.

Για σκέψου το λίγο.
Δεν είναι σωστό και απολύτως στο πνεύμα του αποστολικού ευαγγελίου?

Αν δεν συμφωνείς να σου βρω άλλη χριστιανική βάση


Συμφωνώ ότι κάποιος που ζει στη χλιδή και αυτοαποκαλείται καλός χριστιανός, προφανώς μας κοροϊδεύει. Ξαναλέω όμως ότι δεν είναι η δουλειά μας να κρίνουμε τους άλλους, εμείς που στο κάτω κάτω και συμφεροντολόγοι είμαστε και εγωιστές, η δουλειά μας είναι να γίνουμε οι ίδιοι αυτό που θεωρούμε ιδανικό, όχι να αναγκάσουμε τους άλλους να γίνουν κάτι που οι ίδιοι δεν γνωρίζουν την αξία του. Το πνεύμα του αποστολικού ευαγγελίου, ήταν ο καθένας να κοιτάει την μαυρίλα του εαυτού του και όχι την μαυρίλα των άλλων.
quote:
Είχες προτείνει σαν βάση το "Γίνετε τέλειοι, όπως τέλειος είναι ο πατέρας μου στον ουρανό"?
Εγώ θεωρώ το “ο έχων δύο ιμάτια να δίνει το ένα” ποιο σωστή αφετηρία.
Η δική σου πρόταση μαζί με το “αγαπάτε αλλήλους” είναι πολύ γενικά και απροσδιόριστα.
Στην μεν περίπτωση “Γίνεται τέλειοι...σαν τον πατέρα....”, δεν είναι σαφές το “είδωλο” του επουράνιου πατέρα, και ο καθένας μπορεί να το θεωρήσει όπως τον βολεύει ή όπως μπορεί να το προσεγγίσει.
Και το “αγαπάτε αλλήλους” είναι πάλι και αυτό πολύ γενικό, και έτσι είναι εύκολο να προφασιστεί ο πάσα ένας πως το ακολουθεί.
Σου ξαναλέω, το τι προφασίζεται ο καθένας δεν μας απασχολεί καθόλου. Αν του αρέσει του άλλου να λέει ότι είναι καλός χριστιανός, ενώ κλέβει και σκοτώνει, πρόβλημά του. Το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε με τους δικούς μας εαυτούς.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/06/2011 13:51:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 14:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα φίλε μου δεν είπα να κρίνετε τους άλλους.
Ποιος το είπε αυτό?
Ο καθένας καλός χριστιανός να το κάνει αυτοβούλως, εναρμονιζόμενος με τις διδαχές του Ιησού.
Θα σου θυμίσω και το άλλο το σπουδαίο που είπε πάνω ακριβώς σε αυτό το θέμα ο ίδιος ο Ιησούς.
Θα γνωρίζεις φαντάζομαι την περίπτωση τους ευλαβούς νέου, που ρώτησε τον Ιησού τι άλλο να κάνει πέραν των 10 εντολών, για να πάει στον παράδεισο.
Να πουλήσει ΟΛΗ την περιουσία του και να την μοιράσει στους φτωχούς, γιατί διαφορετικά ΔΕΝ θα δει παράδεισο ούτε με τηλεσκόπιο.
Και ο νέος “ήτο ευλαβής” όχι σαν τους σημερινούς ευλαβείς, αυτούς τους δήθεν.

Και βεβαίως ΔΕΝ μιλώ για κομμουνισμό.
Ανέφερα πουθενά αυτά τα μιάσματα του παρελθόντος?

Τα λόγια του Ιησού λέω.

Τι θα γίνει δηλαδή τώρα?
Θα βαφτίσεις αναρχοκομουνιστή και Ιησού, μόνο και μόνο επειδή δεν σε συμφέρει αυτά που λέει ο χριστιανισμός για την περιουσία και τους πλούσιους?
Μα τον χριστιανισμό εσύ το επέλεξες.
Ο δικός σου ο χριστιανισμός λες να είναι καπιταλιστικός?
Για σκέψου το λιγάκι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2011, 15:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα φίλε μου δεν είπα να κρίνετε τους άλλους.
Ποιος το είπε αυτό?

Λες: "Αυτό που λέω εγώ είναι πολύ απλό.
Απλούστατο. Ο έχων δύο να δίνει το ένα.
Πανεύκολο να διαπιστωθεί ποιος το ακολουθεί και ποιος το παραβιάζει."

-Να διαπιστωθεί απο ποιον

quote:
Και βεβαίως ΔΕΝ μιλώ για κομμουνισμό.
Ανέφερα πουθενά αυτά τα μιάσματα του παρελθόντος?

Τα λόγια του Ιησού λέω.


Είπα ότι αναφέρθηκες στον κομουνισμό; Δεν αναφέρθηκες.

quote:
Ο καθένας καλός χριστιανός να το κάνει αυτοβούλως, εναρμονιζόμενος με τις διδαχές του Ιησού.
Θα σου θυμίσω και το άλλο το σπουδαίο που είπε πάνω ακριβώς σε αυτό το θέμα ο ίδιος ο Ιησούς.
Θα γνωρίζεις φαντάζομαι την περίπτωση τους ευλαβούς νέου, που ρώτησε τον Ιησού τι άλλο να κάνει πέραν των 10 εντολών, για να πάει στον παράδεισο.
Να πουλήσει ΟΛΗ την περιουσία του και να την μοιράσει στους φτωχούς, γιατί διαφορετικά ΔΕΝ θα δει παράδεισο ούτε με τηλεσκόπιο.
Και ο νέος “ήτο ευλαβής” όχι σαν τους σημερινούς ευλαβείς, αυτούς τους δήθεν.

Και βεβαίως ΔΕΝ μιλώ για κομμουνισμό.
Ανέφερα πουθενά αυτά τα μιάσματα του παρελθόντος?

Τα λόγια του Ιησού λέω.

Τι θα γίνει δηλαδή τώρα?
Θα βαφτίσεις αναρχοκομουνιστή και Ιησού, μόνο και μόνο επειδή δεν σε συμφέρει αυτά που λέει ο χριστιανισμός για την περιουσία και τους πλούσιους?
Μα τον χριστιανισμό εσύ το επέλεξες.
Ο δικός σου ο χριστιανισμός λες να είναι καπιταλιστικός?
Για σκέψου το λιγάκι



Κατ' αρχήν, με ξέρεις και απο χτες για να γνωρίζεις αν είμαι πλούσιος και αν όχι, και το τι με συμφέρει να λέω
Παρακαλώ, μη βγάζεις απ' το μυαλό σου πράγματα που αφορούν τρίτους.
Δεν βάπτισα τίποτα τον Ιησού, αυτό το βάζεις εσύ στο στόμα μου, εγώ δεν είπα τίποτα τέτοιο.

Ας πάμε τώρα σε αυτά που δεν αφορούν τις κρίσεις σου για εμένα.
Είπες ότι ως αφετηρία πρέπει να πάρουμε το αν έχεις δυό χιτώνες δώσε τον έναν. Και σου λέω ότι αυτό, την ισοτιμη κατανομή αγαθών, ένας χιτώνας εσύ, ένας χιτώνας εγώ, την υποστηρίζει και ένας κομουνιστής, και μπορεί και να το εφαρμόζει στη πράξη.
Αυτό απο μόνο του καθιστά κάποιον καλό χριστιανό

Σημασία δεν έχει μόνο το τι κάνεις, αλλά και με τι κίνητρο το κάνεις. Αν αυτό που κάνεις δεν το κάνεις με κίνητρο την αγάπη, τότε μπορεί βέβαια να κάνεις καλό, αλλά μέσα σου δεν θα διαφέρεις απο κάποιον που "δεν" είναι καλός χριστιανός.

Το να ζεις στην χλιδή ενώ ο κόσμος γύρω σου δυστυχεί, είναι επαρκές κριτήριο για το ότι δεν εφαρμόζεις τις χριστιανικές αρχές, αλλά το ότι παράσχεις υλικά αγαθά στους συνανθρώπους σου, δεν είναι επαρκές κριτήριο για το ότι είσαι καλός χριστιανός. Γιατί αν εσύ δίνεις τον ένα σου χιτώνα στον συνάνθρωπο και μετά π.χ. απαιτείς απ' αυτόν να σε υμνολογεί ή δίνεις τον χιτώνα σου π.χ. απο υποσυνείδητο φόβο μη πας στη κόλαση, τότε η πράξη σου θα ειναι βέβαια καλή, αλλά όχι επειδή θα είσαι καλός χριστιανός.
Επομένως το να δίνεις τον ένα σου χιτώνα είναι καλό, αλλά το να τον δίνεις επειδή έχεις μια άλλη εσωτερική ποιότητα ανθρώπου, είναι καλύτερο.

Και ναι, μια χριστιανική κοινωνία δεν θα μπορούσε να είναι καπιταλιστική.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/06/2011 15:42:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 09:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor
Λες: "Αυτό που λέω εγώ είναι πολύ απλό.
Απλούστατο. Ο έχων δύο να δίνει το ένα.
Πανεύκολο να διαπιστωθεί ποιος το ακολουθεί και ποιος το παραβιάζει."

-Να διαπιστωθεί απο ποιον


Μα από το αποτέλεσμα φίλε μου θα κριθεί.
Αυτοί που θα μοιράζονται τον βιό τους με τους συνανθρώπους τους, θα αποκαλύπτονται εκ των πραγμάτων, χωρίς κριτή και κριτική.

quote:
Είπα ότι αναφέρθηκες στον κομουνισμό; Δεν αναφέρθηκες.

Εγώ τα λόγια του Ιησού είπα, και αυτό – προφανώς - σου θύμισε κομουνισμό, και τον ανέφερες.
Φαντάσου στην δεύτερη παρουσία του – τον περιμένετε ξανά έτσι? – να μην έρθει μέσα σε νεφέλες, αλλά ξανά σαν ένας φτωχούλης αλητάμπουρας, και να αρχίσει να κατακρίνει τους πλούσιους, και να παροτρύνει τον κόσμο, πως ο μόνος τρόπος σωτηρίας είναι η απαλλοτρίωση κάθε μορφής πλούτου.

Πιστεύεις ειλικρινά πως θα έφτανε ξανά τα 33 χρόνια?
Ποιοι θα ήταν αυτοί που θα τον κρέμαγαν με τσιγκέλι ? Οι άθρησκοί ή οι θρησκόληπτοι με μπροστάρηδες και προτεργάτες τους τσοπαναραίους / ποιμενάρχες τους, σε αγαστή βεβαίως συνεργασία με τους απανταχού γης πλουτοκράτες?

quote:
Κατ' αρχήν, με ξέρεις και απο χτες για να γνωρίζεις αν είμαι πλούσιος και αν όχι, και το τι με συμφέρει να λέω

Αυτός που έχει δύο «ιμάτια» δεν είναι πλούσιος, είναι όμως πλουσιότερος από αυτόν που δεν έχει τίποτα.
Με τις λέξεις θα παίζουμε?
Θα διυλίζουμε το κουνούπι και θα καταπίνουμε την καμήλα. (άλλη μία προσφιλής νοοτροπία των πιστών)
Ο Ιησούς δεν προσδιόρισε φίλε μου την ποσότητα και το μέγεθος του πλούτου.
Για τον λόγο αυτό είπε ο «έχων δύο…».
Διαφορετικά θα έλεγε ο «έχων πολλά …»

quote:
Σημασία δεν έχει μόνο το τι κάνεις, αλλά και με τι κίνητρο το κάνεις. Αν αυτό που κάνεις δεν το κάνεις με κίνητρο την αγάπη, τότε μπορεί βέβαια να κάνεις καλό, αλλά μέσα σου δεν θα διαφέρεις απο κάποιον που "δεν" είναι καλός χριστιανός.


Ο Ιησούς το ξεκαθάρισε μια και έξω και με απόλυτα κατανοητό τρόπο. Γιατί το προσπερνάς και το παρερμηνεύεις υποβιβάζοντας την αξία του.
Αυτή φίλε μου είναι η βάση, της διδασκαλίας του.
Στο καθαρό ερώτημα αν ο αγαθός και πιστός άνθρωπος που είναι μέσα στο πνεύμα των εντολών του θεού εφαρμόζοντας τες ΟΛΕΣ και ζώντας σύμφωνα με αυτές, είναι σίγουρο πως θα πάει στο παράδεισο, ο Ιησούς του απαντά.
Πως αυτά ΜΟΝΟ δεν φτάνουν.
ΔΕΝ φτάνει να αγαπάς όλον τον κόσμο, ΔΕΝ φτάνει να μην έχεις αδικήσει κανέναν, ΔΕΝ αρκεί να είσαι αγαθός και ενάρετος.
ΑΝ έχει οποιαδήποτε μορφή πλούτου, ακόμη και ένα παραπάνω ζευγάρι παπούτσια από τον συνάνθρωπό σου και ΔΕΝ το μοιραστείς μαζί του, παράδεισο δεν βλέπεις με τίποτα.
Αυτή φίλε μου είναι η ολοκλήρωση η τελείωση, η θέωση (όπως τα λετε εσείς ).
Τα υπόλοιπα είναι φαρισαϊσμοί για το θεαθήναι, και εξαπάτηση της θειας χάρης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 11:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή Γιαννάκη μου δε βγάζουμε άκρη όπως πάντα και απλά μιλάμε ανούσια για ένα θέμα, όπως συνηθίζεται άλλωστε στο παρόν φόρουμ, η κουβέντα μας τελειώνει εδώ.
Την άποψή μου την έχω ήδη εκφράσει με μεγάλη σαφήνεια σε όλα τα προηγούμενα μηνύματά μου, όποιος θέλει μπορεί να την αναζητήσει εκεί.

Θα πώ μόνο την άποψή μου για κάτι νέο που ανέφερες:

quote:
Φαντάσου στην δεύτερη παρουσία του – τον περιμένετε ξανά έτσι? – να μην έρθει μέσα σε νεφέλες, αλλά ξανά σαν ένας φτωχούλης αλητάμπουρας, και να αρχίσει να κατακρίνει τους πλούσιους, και να παροτρύνει τον κόσμο, πως ο μόνος τρόπος σωτηρίας είναι η απαλλοτρίωση κάθε μορφής πλούτου.

Πιστεύεις ειλικρινά πως θα έφτανε ξανά τα 33 χρόνια?
Ποιοι θα ήταν αυτοί που θα τον κρέμαγαν με τσιγκέλι ? Οι άθρησκοί ή οι θρησκόληπτοι με μπροστάρηδες και προτεργάτες τους τσοπαναραίους / ποιμενάρχες τους, σε αγαστή βεβαίως συνεργασία με τους απανταχού γης πλουτοκράτες?



(Εδώ ρωτάς ή συμπεραίνεις;)
Προσωπικά δεν περιμένω τη δευτέρα παρουσία του Χριστού όπως την περιμένει η εκκλησία. Αν ερχόταν σήμερα ο Ιησούς και μιλούσε για κατάργηση πλούτου πολύ απλά κανείς δεν θα τον άκουγε, γιατί κανείς δεν είναι έτοιμος εσωτερικά να τον ακούσει.
Δεν θα τον κυνηγούσε κανείς να τον σκοτώσει γιατί ειδικά σήμερα η διδασκαλία του δεν θα είχε πέραση. Αν ερχόταν θα του έβαζαν απλά μια ταμπέλα: "ψυχοπαθής" "αριστερός" "παπαδοπαίδι" κοκ και τέλος της ιστορίας, όπως κάνουν με όλους όσους έχουν ρηξικέλευθες ιδέες. Για αυτό εγώ μιλάω για εσωτερική αλλαγή, γιατί αν ο κόσμος δεν αλλάξει εσωτερικά, όπου και να πάει ο πλούτος του, δεν θα λύθούν τα προβλήματά του. Και αν αφαιρέσεις απ' τον κόσμο τον πλούτο, αν δεν αφαιρέσεις την αιτία που οδήγησε τον κόσμο στον πλουτισμό, ο κόσμος θα επανέλθει στις παλιές του συμπεριφορές.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/06/2011 11:08:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 16:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν ερχόταν σήμερα ο Ιησούς και μιλούσε για κατάργηση πλούτου πολύ απλά κανείς δεν θα τον άκουγε, γιατί κανείς δεν είναι έτοιμος εσωτερικα




Dr Jekyll Mr Hyde,ετσι ακριβως ειναι ,μας εχει απορροφησει ο πλουτος ,με αποτελεσμα να χασουμε κατα καποιον τροπο τον ευατο μας,δυστυχως εχουμε σαν κοινωνια εκτροχιαστει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 16:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ερχόταν σήμερα ο Ιησούς και μιλούσε για κατάργηση πλούτου πολύ απλά κανείς δεν θα τον άκουγε, γιατί κανείς δεν είναι έτοιμος εσωτερικα

Dr Jekyll Mr Hyde,ετσι ακριβως ειναι ,μας εχει απορροφησει ο πλουτος ,με αποτελεσμα να χασουμε κατα καποιον τροπο τον ευατο μας,δυστυχως εχουμε σαν κοινωνια εκτροχιαστει.


Ο Ιησούς χριστός έρχεται καθημερινά και μας λέει αυτό που λέτε.Λίγοι όμως τον ακούνε.Οι πλειοψηφία ίσως θέλει να δεί και το προσωπό του για να πειστεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 17:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή Γιαννάκη μου δε βγάζουμε άκρη όπως πάντα και απλά μιλάμε ανούσια για ένα θέμα, όπως συνηθίζεται άλλωστε στο παρόν φόρουμ, η κουβέντα μας τελειώνει εδώ.
Την άποψή μου την έχω ήδη εκφράσει με μεγάλη σαφήνεια σε όλα τα προηγούμενα μηνύματά μου, όποιος θέλει μπορεί να την αναζητήσει εκεί.

Θα πώ μόνο την άποψή μου για κάτι νέο που ανέφερες:

quote:
Φαντάσου στην δεύτερη παρουσία του – τον περιμένετε ξανά έτσι? – να μην έρθει μέσα σε νεφέλες, αλλά ξανά σαν ένας φτωχούλης αλητάμπουρας, και να αρχίσει να κατακρίνει τους πλούσιους, και να παροτρύνει τον κόσμο, πως ο μόνος τρόπος σωτηρίας είναι η απαλλοτρίωση κάθε μορφής πλούτου.

Πιστεύεις ειλικρινά πως θα έφτανε ξανά τα 33 χρόνια?
Ποιοι θα ήταν αυτοί που θα τον κρέμαγαν με τσιγκέλι ? Οι άθρησκοί ή οι θρησκόληπτοι με μπροστάρηδες και προτεργάτες τους τσοπαναραίους / ποιμενάρχες τους, σε αγαστή βεβαίως συνεργασία με τους απανταχού γης πλουτοκράτες?



(Εδώ ρωτάς ή συμπεραίνεις;)
Προσωπικά δεν περιμένω τη δευτέρα παρουσία του Χριστού όπως την περιμένει η εκκλησία. Αν ερχόταν σήμερα ο Ιησούς και μιλούσε για κατάργηση πλούτου πολύ απλά κανείς δεν θα τον άκουγε, γιατί κανείς δεν είναι έτοιμος εσωτερικά να τον ακούσει.
Δεν θα τον κυνηγούσε κανείς να τον σκοτώσει γιατί ειδικά σήμερα η διδασκαλία του δεν θα είχε πέραση. Αν ερχόταν θα του έβαζαν απλά μια ταμπέλα: "ψυχοπαθής" "αριστερός" "παπαδοπαίδι" κοκ και τέλος της ιστορίας, όπως κάνουν με όλους όσους έχουν ρηξικέλευθες ιδέες. Για αυτό εγώ μιλάω για εσωτερική αλλαγή, γιατί αν ο κόσμος δεν αλλάξει εσωτερικά, όπου και να πάει ο πλούτος του, δεν θα λύθούν τα προβλήματά του. Και αν αφαιρέσεις απ' τον κόσμο τον πλούτο, αν δεν αφαιρέσεις την αιτία που οδήγησε τον κόσμο στον πλουτισμό, ο κόσμος θα επανέλθει στις παλιές του συμπεριφορές.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/06/2011 11:08:07



Να είσαι καλά Ντοκτορα!

Έκανα μια καλοπροαίρετη προσπάθεια να σε φέρω στο … «σωστό» το δρόμο, χωρίς φόβο και χωρίς πάθος.

Όσο για τον Ιησού?
Από την γλώσσα με τσιγκέλι θα τον κρέμαγαν, όλοι οι θρησκόληπτοι. (Η σταύρωση καταργήθηκε – ως πολύ δαπανηρή )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 17:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde,ετσι ακριβως ειναι ,μας εχει απορροφησει ο πλουτος ,με αποτελεσμα να χασουμε κατα καποιον τροπο τον ευατο μας,δυστυχως εχουμε σαν κοινωνια εκτροχιαστει.

Ναι! Πλέον στην κοινωνία μας τα ευνόητα θεωρούνται παράλογα και τα παράλογα θεωρούνται ευνόητα! Σκεφτείτε τις προεκτάσεις αυτής της φράσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 18:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde,ετσι ακριβως ειναι ,μας εχει απορροφησει ο πλουτος ,με αποτελεσμα να χασουμε κατα καποιον τροπο τον ευατο μας,δυστυχως εχουμε σαν κοινωνια εκτροχιαστει.

Ναι! Πλέον στην κοινωνία μας τα ευνόητα θεωρούνται παράλογα και τα παράλογα θεωρούνται ευνόητα! Σκεφτείτε τις προεκτάσεις αυτής της φράσης.

Καλέ μου Dr με κάλυψες απόλυτα με τις απαντήσεις σου μέχρι στιγμής. Μήπως θα έπρεπε να ψάξουμε μέσα μας να βρούμε τον Θεό? Μήπως είμαστε εμείς οι ίδιοι? Μήπως πρέπει να ξαναθυμηθούμε?
Κράτησα τη φράση σου αυτή ιδιαίτερα γιατί τη θεωρώ σημαντική:
"Η Αγάπη είναι κάτι εσωτερικό του ανθρώπου, δεν είναι μια σκέψη, μαι ιδέα, ή ένα μαθηματικό πρόβλημα, είναι μια ολόκληρη ψυχολογική κατάσταση. Επομένως από αυτή την άποψη το ευαγγέλιο δεν επιβάλλει κάποιο δόγμα. Όμως, όπως έχω πει, και επιμένω σε αυτό, η πραγματική ηθική είναι αυτή που πηγάζει από τον καθαρό ανθρώπου. Δεν δημιουργείται, πηγάζει. Και επειδή δεν υπάρχουν καθαροί άνθρωποι, έχουμε τον πολιτισμό των νόμων, της αστυνομίας και της εκπαίδευσης δια της επανάληψης και των ιδεών."
Καλό απόγευμα σε όλους

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 21:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή Γιαννάκη μου δε βγάζουμε άκρη όπως πάντα και απλά μιλάμε ανούσια για ένα θέμα, όπως συνηθίζεται άλλωστε στο παρόν φόρουμ, η κουβέντα μας τελειώνει εδώ.

Dr Jekyll Mr Hyde, θα μπορούσες να διευκρινήσεις τι ακριβώς εννοείς στο σημείο το οποίο υπογράμμισα από τα γραφόμενα σου;

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 22:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nemesi
quote:
Καλέ μου Dr με κάλυψες απόλυτα με τις απαντήσεις σου μέχρι στιγμής. Μήπως θα έπρεπε να ψάξουμε μέσα μας να βρούμε τον Θεό? Μήπως είμαστε εμείς οι ίδιοι? Μήπως πρέπει να ξαναθυμηθούμε?
Κράτησα τη φράση σου αυτή ιδιαίτερα γιατί τη θεωρώ σημαντική:
"Η Αγάπη είναι κάτι εσωτερικό του ανθρώπου, δεν είναι μια σκέψη, μαι ιδέα, ή ένα μαθηματικό πρόβλημα, είναι μια ολόκληρη ψυχολογική κατάσταση. Επομένως από αυτή την άποψη το ευαγγέλιο δεν επιβάλλει κάποιο δόγμα. Όμως, όπως έχω πει, και επιμένω σε αυτό, η πραγματική ηθική είναι αυτή που πηγάζει από τον καθαρό άνθρωπο. Δεν δημιουργείται, πηγάζει. Και επειδή δεν υπάρχουν καθαροί άνθρωποι, έχουμε τον πολιτισμό των νόμων, της αστυνομίας και της εκπαίδευσης δια της επανάληψης και των ιδεών."
Έχεις ώτα και ακούς αγαπητή, μου δίνεις ελπίδα. Παρ' όλα αυτά εγώ θεωρώ άξια σχολιασμού αυτή τη φράση:
quote:
"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."
Αυτή η φράση, είναι μια φράση πρακτικής σοφίας, για όποιον ψάχνει το στενό μονοπάτι. Γιατί απο τα μικρά γίνονται τα μεγάλα.. και μπορεί να φαίνεται πολλές φορές στη ζωή μας ότι κάνουμε κύκλους, όμως στη πραγματικότητα ακολουθούμε σπειροειδή πορεία

Dying_Incubus

quote:

quote:
Επειδή Γιαννάκη μου δε βγάζουμε άκρη όπως πάντα και απλά μιλάμε ανούσια για ένα θέμα, όπως συνηθίζεται άλλωστε στο παρόν φόρουμ, η κουβέντα μας τελειώνει εδώ.

Dr Jekyll Mr Hyde, θα μπορούσες να διευκρινήσεις τι ακριβώς εννοείς στο σημείο το οποίο υπογράμμισα από τα γραφόμενα σου;



Εννοώ το πασιφανές, δηλαδή ότι εδώ πέρα γίνονται όλο λογομαχίες επι της λογομαχίας και διαφωνίες επι της διαφωνίας για τα ίδια συνέχεια πράγματα, χωρίς κανείς να κερδίζει τίποτα πρακτικά από αυτό (πέρα ίσως απο κάποιες αμφιλεγόμενες ιστορικές γνώσεις). Εκτός αν θεωρείται επίτευγμα η καλλιέργια της διχόνοιας, που σε αυτή τη περίπτωση ενδέχομένως πραγματικά κάτι να έχει επιτευχθεί. Αυτή η κατάσταση αποτρέπει τόσο εμένα, όσο και άλλα μέλη που μπορέι σε άλλα φόρουμ να είναι ενεργά, απ' το να ασχολούνται με το Μ&Θ. Και όχι μόνο αυτό, αλλά κάθε φορά που έρχεται ένα καινούριο μέλος στον παρόν φόρουμ, φροντίζουν οι παλιότεροι κατ' αρχήν να το τρομοκρατούν, και κατα δεύτερον να το βάζουνε στο ίδιο τρυπάκι της διαφωνίας και της "αγανάκτησης" (κάποιοι θα έπρεπε να παίρνουν ένσημα για την αγανάκτησή τους) που ανέκαθεν βρίσκονται οι ίδιοι.
Εδώ σιωπώ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/06/2011 22:29:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 22:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω παντως επανερχομαι στο θεμα ελευθερια...που τελικα τη βρισκει ο ανθρωπος?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 22:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hunter1
quote:
εγω παντως επανερχομαι στο θεμα ελευθερια...που τελικα τη βρισκει ο ανθρωπος?
Μμμ.. νομίζω ότι η ερώτηση σου κατ' αρχήν είναι λάθος. Λές "πού" βρίσκει ο άνθρωπος την ελευθερία του... Θα μπορούσε για παράδειγμα κάποιος να βρει την ελευθερία του σε ένα ακριβό αμάξι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 08:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εγω παντως επανερχομαι στο θεμα ελευθερια...που τελικα τη βρισκει ο ανθρωπος?

d.k


Για ποια ελευθερία μιλάς?
Θα πρέπει να το διευκρινίσεις πρώτα.
Υπάρχει η ελευθερία της σκέψης, του λόγου, της πράξης, του λήψης απόφασης, της κίνησης, της βούλησης , ης διάθεσης του εαυτού σου, της απόφασης της ζωής σου κλπ κλπ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 08:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor
Και όχι μόνο αυτό, αλλά κάθε φορά που έρχεται ένα καινούριο μέλος στον παρόν φόρουμ, φροντίζουν οι παλιότεροι κατ' αρχήν να το τρομοκρατούν, και κατα δεύτερον να το βάζουνε στο ίδιο τρυπάκι της διαφωνίας και της "αγανάκτησης" (κάποιοι θα έπρεπε να παίρνουν ένσημα για την αγανάκτησή τους) που ανέκαθεν βρίσκονται οι ίδιοι.
Εδώ σιωπώ.

Φίλε Ντοκτορ η σιωπή ΔΕΝ είναι χρυσός – όπως συνηθίζεται να ονομάζεται –
Η σιωπή μπορεί να σημαίνει συνενοχή σε ένα διαρκές … «έγκλημα», μια άρνηση να αλλάξει κάτι, μια διατήρηση ενός σάπιου κατεστημένου.
Όποιος γνωρίζει κάτι πρέπει να το λεει, και να το υπερασπίζεται με αποδείξεις και λογικά επιχειρήματα, χωρίς ύβρεις και κομπασμούς τύπου «εγώ ξέρω, ενώ εσύ είσαι μαλάκας».

Είναι φανερό πως καινούργιες ιδέες χρειάζονται πολύ χρόνο και πολλές επεξηγήσεις να γίνουν αν γίνουν – κατανοητές.

«Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy