ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΘΕΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 13:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αμαρτία Γιάννη δεν έχει να κάνει με το πολιτιστικό επίπεδο του ανθρώπου ούτε με τη μόρφωσή του. Είναι μια μάχη του πνεύματος ενάντια στην ύλη. Ο υλισμός στρέφει τον άνθρωπο προς την αμαρτία. Οι αρχαίοι Έλληνες πράγματι ήταν πιο κοντά στο πνεύμα από άλλους λαούς, δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ήταν οι πρώτοι που ασπάστηκαν το Χριστίανισμό, πολλά δε από αυτά που δίδασκαν τα συναντάμε και στη διδασκαλία του Κυρίου, υπάρχει δηλαδή μια σύμπλευση ως 'ενα σημείο τουλάχιστον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 13:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε! αυτό εννοώ και εγώ φίλε μου.
Εσύ το συσχετίζεις με τον Ιησού.
Στον μεσαίωνα που ο χριστιανισμός ήταν στο Ζενιθ του, η ανθρωπότητα βίωνε μια κοινωνία αγγέλων?
H ορολογία που αναφέρεται σε “μεσαιωνικά βασανιστήρια” γνωρίζεις τι περιγράφει?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 14:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα είχες δίκιο αν ο Χριστιανισμός ήτ ενιαίος. Αλλά λόγω ιδιοτέλειας έχει σπάσει σε ένα σωρό κομμάτια, μεγαλύτερα ή μικρότερα. Όμως θεωρώ πως η σωστή οδός είναι εκείνη της Ορθοδοξίας (με τα όποια ανθρώπινα λάθη, περιορισμένα όμως). Δεν θα απολογηθεί η Ορθοδοξία για τα εγκλήματα των παπικών, των σταυροφοριών κλπ.

Και δε νομίζω ο Μεσαίωνας να θεωρείται ζενίθ του Χριστιανισμού. Για μένα το ζενίθ δεν έχει έρθει ακόμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 14:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα βέβαια, το γεγονός ότι οι παπικοί αντιγράψανε τα βασανιστήρια που υπέβαλλαν οι ορθόδοξοι τους μη χριστιανούς στο Βυζάντιο (π.χ. κάψιμο ζωντανών ανθρώπων, χρησιμοποίηση μεταλλικών οργάνων για βασανισμό, σταυρώσεις) ίσως και να λέει κάτι.

Ειδικά το κάψιμο ζωντανών ανθρώπων εγκαινιάστηκε επί Κωνσταντίνου του Μεγάλου (του διαταραγμένου παιδοκτόνου και συζυγοκτόνου που αναγορεύσαν οι χριστιανοί ως "ισαπόστολο").

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 15:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αμαρτία Γιάννη δεν έχει να κάνει με το πολιτιστικό επίπεδο του ανθρώπου ούτε με τη μόρφωσή του. Είναι μια μάχη του πνεύματος ενάντια στην ύλη. Ο υλισμός στρέφει τον άνθρωπο προς την αμαρτία. Οι αρχαίοι Έλληνες πράγματι ήταν πιο κοντά στο πνεύμα από άλλους λαούς, δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ήταν οι πρώτοι που ασπάστηκαν το Χριστίανισμό, πολλά δε από αυτά που δίδασκαν τα συναντάμε και στη διδασκαλία του Κυρίου, υπάρχει δηλαδή μια σύμπλευση ως 'ενα σημείο τουλάχιστον.



Ποιός το είπε αυτό φίλε μου???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 16:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιο απ' όλα εννοείς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 17:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
Οι αρχαίοι Έλληνες πράγματι ήταν πιο κοντά στο πνεύμα από άλλους λαούς, δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ήταν οι πρώτοι που ασπάστηκαν το Χριστίανισμό,

Κάνεις ηθελημένο ή αφελές λάθος φίλε μου.

Χρειάστηκαν ένα κάρο διατάγματα και 7 σχεδόν αιώνες διωγμών, για να "ασπασθούν" οι Έλληνες την αιματοβαμμένη θρησκεία σου.

quote:
πολλά δε από αυτά που δίδασκαν τα συναντάμε και στη διδασκαλία του Κυρίου, υπάρχει δηλαδή μια σύμπλευση ως 'ενα σημείο τουλάχιστον.

Οι κατασκευαστές των ευαγγελίων και οι μετέπειτα κοπτοράπτες τους, χρησιμοποίησαν Έλληνική φιλοσοφία, βάζοντας στο στόμα ενός αγράμματου ρητά φιλοσόφων για να ντύσουν πνευματικά τη θεωρία τους και υτό δεν λέγεται σύμπλευση φίλε μου, λέγεται πνευματική κλοπή και σφετερισμός.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 17:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
Οι αρχαίοι Έλληνες πράγματι ήταν πιο κοντά στο πνεύμα από άλλους λαούς, δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ήταν οι πρώτοι που ασπάστηκαν το Χριστίανισμό,

Για την ιστορία πάντως, οι πρώτοι που "ασπάστηκαν" (υποχρεωτικά) το Χριστιανισμό ήταν οι Αρμένιοι...

macedon

Edited by - macedon on 05/05/2011 17:05:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 17:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιός το είπε αυτό φίλε μου???

Φίλε Εαρινέ μην το πάμε στο “φιλοσοφικό”, και μας την “πέσει” μετά ο φίλος Πλάτων και άντε να βγάλουμε άκρη
Άσε να μας πει ο φίλος stellar σε ποια εποχή αναφέρεται με τον συλλογισμό

“Πάντως δεν νομίζω να είναι τυχαίο το ότι όσο πιο πολύ απομακρύνονται οι άνθρωποι από τον Χριστό και τη διδασκαλία Του, τόσο αυξάνεται η ιδιοτέλεια η οποία ταυτίζεται με τον εγωισμό.”

Φίλε stellar από την πλήρη επικράτηση του χριστιανισμού από τον 4ο αιώνα και μετά, σε ποια εποχή ήταν καλύτερα?
Το 1000 το 1200 ?
Ποια εν χριστό εποχή ή κοινωνία ήταν ιδανικότερη?
Η “καλύτερη” χριστιανική εποχή σε σύγκριση με την εποχή που σου ανέφερα ( του Περικλή) ήταν καλύτερη ή χειρότερη κατά την γνώμη σου?
Μήπως θα πρέπει να αναθεωρήσεις την άποψη πως η πίστη στον Ιησού, όχι μόνο δεν ωφέλησε αλλά μάλλον έβλαψε την εξέλιξη της κοινωνίας στη Ευρώπη?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 17:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασφαλώς μου αρέσει η φιλοσοφία αλλα η ψυχολογία πολύ περισσότερο φίλε μου...αλλα και η λογική σκέψη ενίοτε....

"Δόξα τω Θεώ" , όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε τι εννοείται ως αμαρτία...
"ΟΥ"*10....Και το ερώτημα όμως είναι αυτό.."Γιατί σκοτώνει κάποιος"..."γιατί λέει ψέμματα"...γιατί το ένα ή το άλλο???
Αμαρτίες ή "φυσιολογική εξέλιξη-αποτέλεσμα" της σκέψης μας αλλα και της δυναμικής που αναπτύσσουμε και δεν είναι αυτά έλλειψη γνώσης και καλλιέργειας αλλα και ψυχική αδυναμίας???
Τι στο καλό εμπλέκονται θΕΟΙ-ΥΙΟΙ-ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ???

ΣΗΜ:"Τον Πλάτωνα τον αγαπάμε"!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 05/05/2011 17:56:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 18:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον Πλάτωνα τον αγαπάμε ούτως ή άλως.
Όλον τον κόσμο πρέπει να αγαπάμε, χωρίς πάρα πολύ κανένα (όχι όπως έκανε ο Γιαχβέ)

quote:
Ασφαλώς μου αρέσει η φιλοσοφία αλλα η ψυχολογία πολύ περισσότερο φίλε μου...αλλα και η λογική σκέψη ενίοτε

Το ότι έχουμε τα ίδια “γούστα” είναι γνωστό, αν το ακούσει όμως ο φίλος Νικόμαχος θα αρχίσει πάλι το τροπάρι περί διπλών λογαριασμών.
Και δεν με μπορώ να μιλήσω καλοπροαίρετα ούτε με καμιά ξανθιά.

Και ο φίλος stellar καλός είναι, και περιμένω να μάθω για ποια “χρυσή” εποχή του χριστιανισμού αναφέρεται και από την οποία απομακρυνόμαστε τώρα στις μέρες μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 19:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι μωρέ δεν το πιστεύω για τον Νικόμαχο...απλά αστειεύεται , είναι καλοπροαίρετο παιδί...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 19:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω μιλήσει για χρυσή εποχή του χριστιανισμού ούτε για μαύρη (αν κι έτσι θα μπορούσε ίσως να θεωρηθεί ο Μεσαίωνας). Για μένα είναι αδόκιμοι οι όροι. Ίσως ως χρυσή εποχή θα μπορούσαν να θεωρηθούν τα πρώτα χρόνια μετά τον Χριστό όπου παρόλους τους διωγμούς οι μάρτυρες αποφάσιζαν αν δώσουν το αίμα τους με αποτέλεσμα ο Χριστιανισμός να εξαπλωθεί.

Ωστόσο και χωρίς να είμαι προφήτης, θεωρώ πως τόσο το ζενίθ όσο και το ναδίρ του χριστιανισμού, αφορούν το μέλλον. Αυτό από το οποίο απομακρυνόμαστε στις μέρες μας δεν είναι κάποια εποχή αλλά ο Λόγος του Κυρίου ο οποίος είναι διαχρονικός.

Οσον αφορά τον Παύλο, γνωρίζω πως και διώχθηκε και ξύλο έφαγε, δεν γινόταν δεκτός με ζητοκραυγές όπου εμφανιζόταν. Από την άλλη όμως οι Έλληνες με τον άγνωστο Θεό και πάνω στην παρακμή του ελληνισμού ήταν οι πρώτοι που αποδέχτηκαν -εν τέλει- τον χριστιανισμό ως θρησκεία.

Βέβαια μερικοί χριστιανοί οι οποίοι είχαν καταπιεστεί όλα αυτά τα χρόνια, ξέσπασαν απέναντι στους αρχαιολάτρες, όμως αυτό δεν μπορούμε σήμερα να το θεωρήσουμε ως ένα γενικευμένο φαινόμενο. Σήμερα η Εκκλησία αποδέχεται την αρχαία ελληνική πολιτιστική κληρονομιά πράγμα που δείχνει πως δεν υπάρχε κάποια αντίθεση.

Νομίζω όμως πως έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας, το αρχικό κείμενο δείχνει μέρος της αξίας του Λόγου του θεού κι εκεί θα πρέπει να εστιάσουμε κι όχι σε χρυσές και μαύρες εποχές κι αυτό διότι δεν είμαστε σίγουροι αν αύριο θα εξακολουθούμε να βρισκόμαστε σε αυτόν τον κόσμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 19:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινος
Όχι μωρέ δεν το πιστεύω για τον Νικόμαχο...απλά αστειεύεται , είναι καλοπροαίρετο παιδί.

Ναι! καλά συμφωνώ!!
Εμένα όμως με κακολογεί στις ξανθιές, και ....με στενοχωρεί


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 21:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mην σε προβληματίζει , μόνο οι ξανθές θα καθήσουν να τον ακούσουν....και δεν είναι όλες ξανθές...

Εξάλλου να μην ξεχνάμε "Το νάζι της μελαχροινής ... η ξανθιά ε'ντόχει"!!!

Και ξανθές 'δώ μέσα δεν έχουμε , οπότε άσε τον να λέει σαν παιδί που είναι.....ενθάρρυνε τον κιόλας θα'λεγα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 22:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Stellar, δεν ισχύει αυτό που προσπαθείς να περάσεις και το γνωρίζεις καλά.

quote:
Από την άλλη όμως οι Έλληνες με τον άγνωστο Θεό και πάνω στην παρακμή του ελληνισμού ήταν οι πρώτοι που αποδέχτηκαν -εν τέλει- τον χριστιανισμό ως θρησκεία.

Ο Ελληνισμός δεν παρήκμασε ποτέ, ούτε και σήμερα είναι σε παρακμή αφού συνεχίζει να φωτίζει τον κόσμο. Οι οπαδοί της ασιατικής λαίλαπας προσπάθησαν ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ να τον χτυπήσουν και κανείς Έλληνας δεν απεδέχθη τον χριστιανισμό χωρίς την απειλή αποκεφαλισμού, της εξορίας, της δήμευσης της περιουσίας του και άλλων τιμωριών που εφεύρισκαν οι διαταραγμένοι αυτοκράτορες παρέα με τους μισανθρώπους ιεράρχες.
Δεν μπορείς να απαξιώσεις εκατομμύρια θύματα που προκάλεσε η επιβολή της θρησκείας σου, σε ολόκληρον το γνωστό κόσμο.
Δεν μπορείς να κρύψεις από τους ανθρώπους τα διατάγματα και τους κώδικες, που είχαν στόχο τον Ελληνισμό.

quote:
Βέβαια μερικοί χριστιανοί οι οποίοι είχαν καταπιεστεί όλα αυτά τα χρόνια, ξέσπασαν απέναντι στους αρχαιολάτρες, όμως αυτό δεν μπορούμε σήμερα να το θεωρήσουμε ως ένα γενικευμένο φαινόμενο.

Ακόμη κι αν κράτησε 650 χρόνια;;;;
Καλή η προσπάθεια να το παρουσιάσεις σαν αψιμαχίες αλλά όχι για εδώ...

quote:
Νομίζω όμως πως έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας, το αρχικό κείμενο δείχνει μέρος της αξίας του Λόγου του θεού

Άλλο θέμα κι αυτό με τη μανία κάποιων γέρων να δίνουν συμβουλές, στους άλλους για τη ζωή που οι ίδιοι έχουν αρνηθεί...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 23:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη καλησπέρα!
Γνωρίζεις τις απόψεις μου πάνω σε αυτά τα θέματα και γώ τις δικές σου και επίσης γνωρίζω ότι έχεις δίκιο!
Όντως , όπως και να παρουσιασθεί απο ορισμένους κύκλους η ιστορία του Χριστιανισμού , τα πραγματικά γεγονότα είναι καταγεγραμμένα και αποκαλυπτικά!
ΟΜΩΣ...μην ξεχνάμε και τα άλλα πραγματικά γεγνότα , ότι δηλαδή όλοι μας -λίγο..πολύ και μάλλον κατα το πολύ- γαλουχηθήκαμε απο νηπιακή ηλικία σε αυτό το δόγμα και το οποίο μας παρουσίασαν έτσι όπως γνωρίζεις ότι μας το παρουσίασαν και αυτό "πέρασε" ως αδιαπραγμάτευτη αλήθεια και καταχωρήθηκε στον γενικότερο κώδικα πεποιθήσεών μας και έμμελλε -εν πολλοίς και για πολλούς- να διαδραματίσει και να διαδραματίζει κυρίαρχο ρόλο στις καθημερινές -μας- συνδιαλέξεις , με όλα όσα αυτό συνεπάγεται!
Νοηματοδοτούνται φιλε μου ΑΚΟΜΑ πολλοί συνάνθρωποί μας απο αυτό και το θεωρούν ως την απόλυτη αλήθεια και οτιδήποτε διαφορετικό δημιουργεί ανακλήσεις και αναβιώσεις συναισθημάτων τα οποία βιώθηκαν κατα την πρώιμη παιδική τους ηλικία και ανα-βιώνονται στο σήμερα , σαν να συμαβίνουν σήμερα!
Τα συναισθήματα που αισθάνονται -οργής , φόβου κοκ- είναι όντως αληθή και τα αισθάνονται πραγματικά και το βλέπεις και το βλέπουμε καθημερινά σχεδόν!
Χρειάζεται χρόνος και υπομονή αλλα και κατανόηση φίλε μου , δυστυχώς το κουβάρι των πεποιθήσεων μιας κοινωνίας δεν αλλάζει απο την μια μέρα στην άλλη και αναφέρομαι για τις "πλατειές μάζες"...!
Προσωπικά κατανοώ αυτούς τους ανθρώπους και όπως κάθε άνθρωπο , που πολλές φορές μπορεί και οι ίδιοι να "βλέπουν" την ορθότητα ορισμένων πραγμάτων αλλα ανθίστανται στο να το δεχθούν και αυτό καθόλου τυχαίο δεν είναι!!!
Ότι δεχθήκαμε εκείνη την δεδομμένη χρονική στιγμή , το δεχθήκαμε ανεξέλεγκτα -ως νήπια- και αδιαπραγμάτευτα μπροστά στον δέκα μέτρα ψηλότερο "γονέα-πατέρα" όντας υποκείμενοι σε αυτόν που ενσωμάτωνε για όλους μας ότι πιο κυρίαρχιο και ισχυρό..."Για να το λέει ο πατέρας , είναι έτσι".
Κάθε λόγος του δημιουργούσε εντός μας και ορισμένα συναισθήματα , τα οποία καταχωρήθηκαν ανεξίτηλα φίλε μου!
Χρειάζεται χρόνος -το ξαναλέω- και υπομονή...αλλα και κατανόηση!!!
Την καλησπέρα μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 23:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε Δήμο εντάξει, έτσι είναι τα πράγματα, αλλά, μεγαλώνοντας αποκτάς κάποιες ιδιότητες, όπως η λογική και κρίση, που θα πρέπει να χρησιμοποιείς που και που.

Δικαιολογείς το γονεϊκό περιβάλλον, λόγω περιορισμένης γνώσης ενδεχομένως και κατανοείς ότι δεν ήθελαν να κάνουν κακό στα παιδιά τους. Πίστευαν ότι αυτό είναι το σωστό, απ' τη μια και απ' την άλλη φοβόντουσαν τον κοινωνικό περίγυρο, την κοινωνική απομόνωση και τα κουτσομπολιά.

Τώρα όμως, θέλω να πιστεύω ότι αυτά έχουν μειωθεί θεαματικά και έχουν αμβλυνθεί οι προκαταλήψεις.

Πρέπει να σκεφτόμαστε περισσότερο.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 00:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ τον αερινο και Γιάννη κλωνο? για την αγάπη τους.

Με τίποτα δεν είμαι χριστιανός, ακόλουθος, και καρφακι δεν μου καίγεται για τα αγία τις προσευχές, τις ελπίδες για παραδείσους η για άλλες ζωές. Όσα εγραψες στο τέλος αερινε, δυστυχώς έτσι συμβαίνει, ειμαστε μια ταλιμπανιστικη τουρκποιημενη νοοτροπεια, και μάλιστα σε μεγάλο βαθμο. Κάποτε άκουσα μια λέξη μιας (Αγίας) η οποία είχε αφιερώσει τη ζωη της στο συνάνθρωπο. (teresa) την ερωτησαν πως θα ήταν η ζωη της δίχως το Χριστό. Η απάντηση, με έβαλε τοτε σε σκέψη. Δεν μπορω να διανοηθω τη ζωη δίχως το Χριστό. Ήταν απόλυτα φυσική. Το ίδιο συμβαίνει και στον γέροντα, και στον κάθε χριστιανο που τα πρώτα χρόνια κανονησθηκε απο την οικογένεια και το περιβαλον. Στην άλλη άκρη βρίσκουμε αυτόν που αντιδρά, σε τέτοιο σκηνικό. Εδω ισως έχουμε τον πιστο της επιστήμης, ονόματα δεν λέμε.. τόσο ο γέροντας όσο και ο επιστημωνας η αθεος, είναι απόλυτα πεπισμενοι για το λάθος του αλλου. Στην ουσία δεν είναι ένας που μάχεται τον άλλο, μα είναι δυο ωψεις του ίδιου νομίσματος. Πάρε την ανθρωπότητα και ελεγξε τώρα κάτι. Ο λαντεν για τους δυτικούς είναι δολοφωνος, για άλλους σε εκείνα τα μέρη, είναι Άγιος και ήρωας. Το ίδιο συνέβαινε τοτε με το βαραβα. Το ίδιο συμβαίνει με το Χριστό, με το Βουδα, τον Μαρχ, κλπ κλπ.

Point of view, αγαπητοί, ταυτηση που ο κάθε άνθρωπος σύμφωνα με το κοντισιονινγκ τραβάει και θα τραβάει, ποιος ξέρει πόσο ακόμα.

Αν πάντως έχω ΝΑ πω Ένα λόγο, είναι πως τον άνθρωπο Χριστό, ουδείς δέχεται, και όμως, είπε με λίγα λόγια, την μεγαλύτερα και δυσκολότερα των πρακτικών φιλοσοφιων!

Αγαπά τον πλησίον σου...

Μα ισως εμείς δεν αγαπάμε τους ίδιους μας τους εαυτούς, για να το καταλάβουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 00:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστώ τον αερινο και Γιάννη κλωνο? για την αγάπη τους.

Με τίποτα δεν είμαι χριστιανός, ακόλουθος, και καρφακι δεν μου καίγεται για τα αγία τις προσευχές, τις ελπίδες για παραδείσους η για άλλες ζωές. Όσα εγραψες στο τέλος αερινε, δυστυχώς έτσι συμβαίνει, ειμαστε μια ταλιμπανιστικη τουρκποιημενη νοοτροπεια, και μάλιστα σε μεγάλο βαθμο. Κάποτε άκουσα μια λέξη μιας (Αγίας) η οποία είχε αφιερώσει τη ζωη της στο συνάνθρωπο. (teresa) την ερωτησαν πως θα ήταν η ζωη της δίχως το Χριστό. Η απάντηση, με έβαλε τοτε σε σκέψη. Δεν μπορω να διανοηθω τη ζωη δίχως το Χριστό. Ήταν απόλυτα φυσική. Το ίδιο συμβαίνει και στον γέροντα, και στον κάθε χριστιανο που τα πρώτα χρόνια κανονησθηκε απο την οικογένεια και το περιβαλον. Στην άλλη άκρη βρίσκουμε αυτόν που αντιδρά, σε τέτοιο σκηνικό. Εδω ισως έχουμε τον πιστο της επιστήμης, ονόματα δεν λέμε.. τόσο ο γέροντας όσο και ο επιστημωνας η αθεος, είναι απόλυτα πεπισμενοι για το λάθος του αλλου. Στην ουσία δεν είναι ένας που μάχεται τον άλλο, μα είναι δυο ωψεις του ίδιου νομίσματος. Πάρε την ανθρωπότητα και ελεγξε τώρα κάτι. Ο λαντεν για τους δυτικούς είναι δολοφωνος, για άλλους σε εκείνα τα μέρη, είναι Άγιος και ήρωας. Το ίδιο συνέβαινε τοτε με το βαραβα. Το ίδιο συμβαίνει με το Χριστό, με το Βουδα, τον Μαρχ, κλπ κλπ.

Point of view, αγαπητοί, ταυτηση που ο κάθε άνθρωπος σύμφωνα με το κοντισιονινγκ τραβάει και θα τραβάει, ποιος ξέρει πόσο ακόμα.

Αν πάντως έχω ΝΑ πω Ένα λόγο, είναι πως τον άνθρωπο Χριστό, ουδείς δέχεται, και όμως, είπε με λίγα λόγια, την μεγαλύτερα και δυσκολότερα των πρακτικών φιλοσοφιων!

Αγαπά τον πλησίον σου...

Μα ισως εμείς δεν αγαπάμε τους ίδιους μας τους εαυτούς, για να το καταλάβουμε.



Επίσης, είπε και κάτι άλλο "επαναστατικό" από αυτά που ίσως, μέχρι τότε, η ανθρωπότητα δεν γνώριζε.

Δεν αρκέστηκε στο γνωστό "μη κάνεις στο διπλανό σου ό,τι δεν θες να σου κάνει", αλλά είπε, "κάνε στον αδελφό σου ό,τι ακριβώς θα ήθελες να κάνει και αυτός για σένα"!

Το πρώτο, θα λέγαμε πως δηλώνει μια τυπική ουδέτερη συμπεριφορά, κάποια αδιαφορία θα έλεγα. Δεν σε πειράζω, δεν με πειράζεις και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.

Το δεύτερο, .... απαιτεί θυσία, αυτή ακριβώς που ήλθε να διδάξει με το αίμα του και ο ίδιος ο Χριστός.

Edited by - Ψηλός on 06/05/2011 00:28:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 00:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stellar
Οι αρχαίοι Έλληνες πράγματι ήταν πιο κοντά στο πνεύμα από άλλους λαούς, δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ήταν οι πρώτοι που ασπάστηκαν το Χριστίανισμό,


Για να λέμε τα πράγματα με τ’ όνομά τους φίλε Stellar , οι Έλληνες δεν ασπάστηκαν τον χριστιανισμό ο οποίος ήταν κατώτερος του τρόπου με τον οποίο αντιλαμβανόντουσαν το Θείο , αλλά τους επιβλήθηκε με ποταμούς αίματος από τους αυτοκράτορες σε συνεργασία με το χριστιανικό ιερατείο . Ακόμα και σήμερα οι χριστιανοί τους αναθεματίζουν την ημέρα της «Ορθοδοξίας» . Καλά κάνεις φίλε μου και έχεις τις απόψεις σου για τα ευαγγέλια και τη διδασκαλία του Χριστού οι οποίες είναι σεβαστές . Όμως τα ιστορικά γεγονότα δεν μπορείς να τα αγνοής και να τα διαστρεβλώνης . Τα αποσπάσματα που σκανάρισα στο θέμα «Η απάτη των χριστιανικών κειμηλίων» στις 4/5/2011 από το βιβλίο του Ιωάννη Μαλάλα «Χρονογραφία» για τα εγκλήματα του Θεοδόσιου κατά της θρησκείας των Ελλήνων , και τους νόμους του Ιουστινιανού με τις θανατικές ποινές και τις σταυρώσεις όσων δεν ήθελαν να εκχριστιανισθούν , από τα «Βασιλικά» του Λέοντος του σοφού , δεν σου λένε τίποτα ; Τα θεωρείς ψέματα ; Και αυτά που παρέθεσα είναι ένα απειροελάχιστο μέρος όλων αυτών που συνέβησαν για να επιβληθή η θρησκεία σου στους Έλληνες . Οι νόμοι και οι διωγμοί υπάρχουν αυτούσιοι καταγεγραμμένοι και δεν είναι αποκυήματα της φαντασίας συγγραφέων.
quote:
Stellar
πολλά δε από αυτά που δίδασκαν τα συναντάμε και στη διδασκαλία του Κυρίου, υπάρχει δηλαδή μια σύμπλευση ως 'ενα σημείο τουλάχιστον.

Πολλά από αυτά , όσα τους βόλευαν δηλαδή φίλε Stellar , τα αντέγραψαν οι χριστιανοί από τους Έλληνες και τα πρόσθεσαν σαν διδασκαλίες του Ιησού στα ευαγγέλια . Όπως αντέγραψαν τόσο από την ζωή του Απολλώνιου του Τυανέα , από την διδασκαλία του Ερμή του Τρισμέγιστού , από τους Ορφικούς , και από τη θρησκεία του Πέρση ηλιακού θεού Μίθρα , η οποία προηγείται κατά 600 ολόκληρα χρόνια του χριστιανισμού . Το τελευταίο ίσως για να ικανοποιήσουν τον Μέγα Κωνσταντίνο ο οποίος ήταν μιθραϊστής και μάλιστα είχε και τον βαθμό αρχιερέα του Μίθρα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 00:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stellar
Όμως θεωρώ πως η σωστή οδός είναι εκείνη της Ορθοδοξίας (με τα όποια ανθρώπινα λάθη, περιορισμένα όμως). Δεν θα απολογηθεί η Ορθοδοξία για τα εγκλήματα των παπικών, των σταυροφοριών κλπ.

Θα απολογηθή όμως φίλε Stellar για το κολαστήριο της Σκυθόπολης ή Μπετσηάν ή Beit She'an στο Ισραήλ , που σύμφωνα με τον έγκριτο Ρωμαίο στρατιωτικό και ιστορικό Αμμιανό Μαρκελλίνο , φαίνεται ότι εκεί λειτούργησε το πρώτο στρατόπεδο θανάτου της Ιστορίας, ιδρυθέν περίπου το 341 μ.Χ. από τον Κωνστάντιο τον Β', δευτερότοκο γιο του "Μεγάλου" Κωνσταντίνου , και θύματα τους Εθνικούς που αρνήθηκαν να ασπασθούν το χριστιανισμό , το οποίο υπήρξε ο πρόδρομος της «Ιεράς εξέτασης» και του Άουσβιτς . Εμπνευστής και οργανωτής του σφαγείου αυτού ήταν, σύμφωνα με τη μαρτυρία του Αμμιανού, ο επίσκοπος Αλεξανδρείας Γεώργιος . Στο 11ο κεφάλαιο του 17ου τόμου του έργου του, ο Αμμιανός αναφέρει «ο Γεώργιος με τη συμμορία του προχωρούσε στους δρόμους των Ελλήνων της Αλεξάνδρειας κομματιάζοντας ανθρώπους και καίγοντας τα πάντα» και είχε αναρριχηθεί στη θέση του επισκόπου , εξοντώνοντας πολλούς ανθρώπους .
Το κολαστήριο άρχισε γρήγορα να δέχεται «πελάτες» από όλη την αυτοκρατορία., που οδηγούνταν αλυσοδεμένοι στη Σκυθόπολη. Μερικοί υπό το βάρος των αλυσίδων και τις κακουχίες της φυλακής πέθαιναν πριν καν δικαστούν . Οι ελάχιστοι που γλίτωσαν είτε γιατί «είδαν το φως» , είτε γιατί κατάφεραν να αποδείξουν την αθωότητά τους , οδηγούνταν στην εξορία και οι περιουσίες τους κατάσχονταν, για να τροφοδοτήσουν τα χριστιανικά κοινόβια .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 00:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stellar
Από την άλλη όμως οι Έλληνες με τον άγνωστο Θεό και πάνω στην παρακμή του ελληνισμού ήταν οι πρώτοι που αποδέχτηκαν -εν τέλει- τον χριστιανισμό ως θρησκεία..

Άλλο ένα παραμύθι των χριστιανών πλαστογράφων της ιστορίας . Αν κάνης το κόπο να πας στην «Αρχαία αγορά» θα δης ότι οι βωμοί δεν αναφέρονται στον άγνωστο , αλλά στους «ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ» . Και μια και το έχει ως φαίνεται η μοίρα μου να κάνω μαθήματα ιστορίας σε ανιστόρητους χριστιανούς , σου παραθέτω το σχετικό απόσπασμα από την «ΩΓΥΓΙΑ» .

ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΑΓΝΩΣΤΩΝ ΘΕΩΝ

Τούτων των «Αγνώστων Θεών» την λατρείαν εισήγαγεν ο Επιμενίδης εις τους Αθηναίους πρώτον , ως και εν άλλοις είρηται , ολίγον πρό του Μηδικού πολέμου , δια την εξής αιτίαν .

Κύλων ο Ολυμπιονίκης , ο Αθηναίος , γαμβρός ων του Θεαγένους τυράνου των Μεγάρων , και άνθρωπος επιφανής , ηθέλησε να αρπάση την τυραννίαν των Αθηνών , και δια τούτο κατέλαβεν την ακρόπολιν , έχων και άλλους πολούς συνομώτας , βοηθούμενος και υπό του πενθερού , πολιορκηθέντες δε ηναγκάσθησαν και κατέφυγον ικέται εις το άγαλμα της Αθηνάς .

Οι δε Αθηναίοι πρώτον μεν υποσχέθησαν να μην τους φονεύσωσιν , έπειτα τους εφόνευσαν όλους , τινές δε κατέφυγον και εις τον βωμόν των «Σεμνών Θεών» , ως και αυτός ο Κύλων και ο αδελφός αυτού , πλην εφόνευσαν αυτούς . Και τούτο ήτον το θρυλούμενον «Κυλώνειον Άγος» , το οποίον κατετάραττε τας Αθήνας ύστερον με διαφόρους δυστυχίας , επειδή ωργίσθη η Αθηνά , δια τον φόνο των ικετών αυτής .

Οι δε φονείς και οι απόγονοι αυτών ωνομάσθησαν «Εναγείς» , τους οποίους έδιωξαν ύστερον εκ της πόλεως . Τέλος δε , θλιβόμενοι οι Αθηναίοι υπό νόσου σφοδράς , έλαβον χρησμόν , να καθαρίσωσι την πόλιν . Όθεν ακούοντες τον Επιμενίδην άνθρωπον θεοφιλή , έπεμψαν εις την Κρήτην πλοίον και τον Νικίαν του Νικηράτου , να καλέση αυτόν .

Ελθών ουν ο Επιμενίδης κατά την τεσσαρακοστήν έκτην Ολυμπιάδα , εκάθηρε την πόλιν , και έπαυσε τον λοιμόν ούτω , λαβών πρόβατα λευκά και μέλανα , τα έφερε στον «Άρειον Πάγον» , έπειτα απολύσας αυτά παρήγγειλε να τα ακολουθήσωσι άνθρωποι διωρισμένοι , και όπου σταθή έκαστον , εκεί να το θυσιάσωσιν εις τον θεόν εκείνον , εις τον οποίον ανήκει το πλησιέστερον ιερόν .

Επειδή δε εστάθησαν και εθυσιάσθησαν εις τας πεδιάδας , όπου δεν ήτον ιερά , έκτισαν εκεί βωμούς ανωνύμους , και έλεγον αυτούς των «Αγνώστων Θεών» . Όθεν και μόνον εις την Αττικήν είχον βωμούς οι «Άγνωστοι Θεοί» , και μάλιστα προς τον Φαληρέα λιμένα . Ύστερον δε έκτισαν και στην Ολυμπίαν .

Αθ. Σταγειρήτη «ΩΓΥΓΙΑ ή ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ» εκδ. Ελεύθερη Σκέψις (τόμος Β’ , σελ . 141)

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σουνιάτα
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 02:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιεμαι αν ο Χριστος μπορουσε να δει τους ποταμους απο αιμα που χυθηκαν στο ονομα του , θα ανοιγε ποτε το στομα του να μιλησει...
Οσα ξερουμε οτι ειπε ο ιδιος ο Χριστος ειναι οι μακαρισμοι και καποιες παραβολες που επαναλαμβανονται στις αρχικες σελιδες των 4 ευαγγελλιων.
Μπορει να κανω λαθος αλλα ο Χριστος δεν ειπε ποτε πως ειναι θεος.Οτι κι αν αμφισβητησα στην ζωη μου κι οτι κι αν αναιρεσα ποτε δεν εχασα τον σεβασμο για τον απλο,καθαρο και αμεσο τροπο που ο Χριστος εβλεπε την αγαπη σαν το οχημα που οδηγει τον ανθρωπο στην ευτυχια.
Περα απο αυτο εχει καμμια σημασια αν ηταν ή οχι θεος;
Εχει καμμια σημασια για την ιδια την αληθεια αν την ακουσεις απο το στομα ενος φιλοσοφου,ενος επιστημονα ή ενος αγραμματου βοσκου;
Φταει αραγε η αληθεια που ταξιδεψε και ξεκουραστηκε στα μυαλα, στα λογια και τα εργα καποιων ξεχωριστων ανθρωπων μεσα στους αιωνες,αν εμεις ειμαστε τυφλοι και κουφοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 02:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σουνιάτα

quote:
Μπορει να κανω λαθος αλλα ο Χριστος δεν ειπε ποτε πως ειναι θεος.

Για την ακρίβεια ομολόγησε ευθέως ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ!


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 08:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:

Άλλο θέμα κι αυτό με τη μανία κάποιων γέρων να δίνουν συμβουλές, στους άλλους για τη ζωή που οι ίδιοι έχουν αρνηθεί...

Δράττομαι από αυτή τη φράση , για να θέσω το ερώτημα :
Πόση βαρύτητα μπορεί έχουν τα λεγόμενα και οι "συμβουλές" κάποιου γέροντα ή "πνευματικού" (το συνηθέστερον) , που.......συμβουλεύει για την "έξω" ζωή , όντας ο ίδιος αρνησίζωος ;
Άγαμοι πνευματικoί συμβουλεύουν γυναίκες ακόμα και πόσες φορές να..........κάνουν sex ! Στερημένοι και διεστραμμένοι ρασοφόροι βγάζουν τα απωθημένα τους κατά τη διάρκεια της εξομολόγησης που κάνουν σε πιστούς . Και αυτοί καλά κάνουν (που λέει ο λόγος) . Αφού τρέχουν τα........θύματα να πάρουν τις σοφές και .......ουρανόσταλτες συμβουλές , αυτών που δεν έχουν καμμία εμπειρία από την κανονική ζωή . Αυτών που έχουν καταπιέσει τη φύση τους , αλλά έχουν άποψη .....για τη φύση των άλλων !
Με μεγαλύτερα θύματά τους τις γυναίκες . Κυρίες του φόρουμ μπορεί να..........στραβώσετε , αλλά ξέρετε ότι έτσι είναι ! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 09:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...που σύμφωνα με τον έγκριτο Ρωμαίο στρατιωτικό και ιστορικό Αμμιανό Μαρκελλίνο

Είπα να μην απαντήσω σε όλες τις ανοησίες που γράφτηκαν, εδώ όμως αξίζει να κάνω μια εξαίρεση. Διαβάζουμε λοιπόν στο wikipedia:

Στο έργο του, που είναι γραμμένο στα λατινικά (περίοδος συγγραφής 378 - 390 μ.Χ.), είναι ολοφάνερος ο θαυμασμός του προς το πρόσωπο του αυτοκράτορα Ιουλιανού. Η ιστορία του πολλές φορές πλησιάζει τον πανηγυρικό, ένα εγκώμιο για τον αυτοκράτορα. Όντας και ο ίδιος εθνικός, υποστηριξε τις προσπάθειες του Ιουλιανού για την αποκατάσταση της αρχαίας θρησκείας.

Και παρακάτω διαβάζουμε:

Όμως, κατά τη σύγχρονη κριτική, η βιαιότητα της κριτικής του Αμμιανού για διάφορα ιστορικά πρόσωπα της εποχής του προδίδει έλλειψη αντικειμενικότητας, όπως και η συχνή σατιρική διάθεση προς αυτά. Π.χ. μεγάλος αριθμός μελετητών συμφωνεί ότι ο Αμμιανός είναι εξ αρχής εχθρικός προς τον Ιοβιανό, καταφεύγοντας πολύ συχνά σε μειωτικά σχόλια γι αυτόν τον αυτοκράτορα. Επίσης, οι προσωπικές του σχέσεις μαζί με την ενστικτώδη συμπάθειά του προς τους παγανιστές θεωρείται πως είναι ανιχνεύσιμη στις περισσότερες ευνοϊκές προσωπογραφίες μελών αυτής της ομάδας. Άλλοι μελετητές θεωρούν πως οι στενές σχέσεις του με τη συγκλητική αριστοκρατία της Ρώμης τον έχει οδηγήσει σε ισχυρή διαστρέβλωση των γεγονότων. Για παράδειγμα, ο ιστορικός Andreas Älfoldi θεωρεί μονόπλευρη την καυστική κριτική του Αμμιανού για τον αυτοκράτορα Βαλεντινιανό και την κτηνώδη συμπεριφορά του, ως προερχόμενη από το μίσος που έτρεφαν εναντίον του οι συγκλητικοί. Γενικά, οι πληροφορίες που παρέχει πιστεύεται πως πρέπει να εκτιμώνται με προσοχή, καθώς η απέχθειά του για τον Χριστιανισμό και η μεροληψία του υπέρ του Ιουλιανού τον έχουν οδηγήσει σε ανεπαίσθητη, αλλά συστηματική, διαστρέβλωση των γεγονότων.

Βέβαια το wikipedia μπορεί να τα λέει λάθος αλλά το καλό με αυτό είναι πως μπορεί εκείνος που φέρει στοιχεία για το λάθος να το διορθώσει. Οπότε μόλις κάνετε την αλλαγή, ενημερώστε με να τη διαβάσω.

Εγώ κάποια στιγμή θα επανέλθω με κάποια δημοσίευση που να έχει σχέση με το θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 10:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ καλημέρα
Πολύ ενδιαφέρουσα η τοποθέτησή σου.
Αυτές οι σκέψεις με απασχολούσαν από πολύ παλιά, όταν πριν 30 χρόνια διάβαζα το έργο του Φρόυντ “Ψυχαναλυτική προσέγγιση των θρησκειών” (Μπορεί να μην είναι έτσι ακριβώς ο τίτλος, αλλά αυτό το νόημα έχει, πάνε πολλά χρόνια )
Στην συνέχεια με απασχόλησε το ερώτημα “σε να οφείλεται η σχεδόν γενική ύπαρξη πίστης σε μια ανώτερη δύναμη”

Έπειτα από έρευνα κάποιων ετών κατέληξα στο συμπέρασμα πως τελικά πρέπει να υπάρχει κάποιο “θεϊκό” γονίδιο.
Τους λόγους που με οδήγησαν σε αυτό το συμπέρασμα, τους αναφέρω ποιο εκτενέστερα σε ένα θέμα με τίτλο “υπάρχει θεϊκό γονίδιο”?

Συμπληρώνοντας λοιπόν την δική σου τοποθέτηση, προσωπικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, πως η πίστη σε μια ανώτερη δύναμη , τελικά ωφελεί τα άτομα, τουλάχιστον όσα που δεν έχουν την δύναμη να αντέξουν την πραγματικότητα, δηλαδή την πλήρη εκμηδένιση του “Εγώ”.

Διαπίστωσα, πως άτομα με μεγάλη ευφυΐα και επιστημονική κατάρτισή, που πολλές φορές οδηγούνται στη βεβαιότητα της μη ύπαρξης ενός προσωπικού θεού και της ζωής μετά θάνατον, αυτά τα άτομα αποκτούν μια απαισιόδοξη και συγχρόνως ματαιόδοξη-κενόδοξη στάση απέναντι στη ζωή.
Αυτή η στάση οδηγεί πολλές φορές στην κατάθλιψη.

Η γνώμη μου, είναι πως σε πολλές τέτοιες περιπτώσεις η πίστη σε ένα προσωπικό θεό και η πίστη στην μετά θάνατον ζωή, είναι ένα πολύ καλό αντικαταθλιπτικό..

Η καλύτερη βέβαια αντιμετώπιση αυτής της μορφής κατάθλιψης είναι κατά τη γνώμη μου η αυτογνωσία.
Αν κατανοήσουμε και αποδεχτούμε πως είμαστε “λείψανα παλαιών άστρων” όπως αναφέρει ο Ελύτης στο προφητικό του 'Άξιον Εστι”, μπορούμε να ξεπερνάμε το πρόβλημα της κατάθλιψης.

Πρέπει να καταλάβουμε φίλε μου πως κουβαλάμε “στοιχεία” από εκρήξεις εκατομμυρίων “σούπερ Νάβα”, στη διάρκεια των δισεκατομμυρίων ετών της εξέλιξης του σύμπαντος.
Αστρόσκονη είμαστε και σαν αστόσκονη θα επιστρέψουμε πίσω στο σύμπαν, που μας δημιούργησε.

Ποιος ξέρει τάχα, φίλε Εαρινέ αν στοιχεία της δικής σου ύλης, ή της δικής μου, ή του Πλάτωνα ή κάποιου άλλου, μετά από κάποια εκατομμύρια χρόνια, στο ταξίδι τους στον αστρικό και διαγαλαξιακό χώρο, διαταράξουν την απαράμιλλη, έως εκείνη την στιγμή, ισορροπία, ενός τεράστιου νέφους αερίων και σκόνης, κάποιου μακρινού νεφελώματος , και το οδηγήσουν σε βαρυτική κατάρρευση, δημιουργώντας νέα άστρα και πλανητικά συστημάτα, και ενδεχομένως ζωή.

Αυτό φίλε μου μπορεί να ακούγεται ως υπερβολή.
Τέτοια σενάρια όμως προκύπτουν απο την θεωρία του χάους, κάτι δηλαδή σαν το “πέταγμα της πεταλούδας” αλλά σε συμπαντικό μέγεθος.

quote:
Πλατων
Ευχαριστώ τον αερινο και Γιάννη κλωνο? για την αγάπη τους.


Φίλε Πλάτωνα, βλέπω να έχει ....“κλωνιστεί” η κρίση σου .

Λες οι κακές παρέες?
Δεν αποκλείεται,
Αυτές είναι ικανές να ....“κλωνίσουν” ακόμη και συνειδήσεις
Συνιστάται γόνιμη κριτική σκέψη,
Ελάχιστη δόση μια ώρα την ημέρα προ φαγητού, με κενό στομάχι.
Σε περίπτωση υποτροπής, διπλασίασε την δόση και θα περάσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 12:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Stellar
Οι αρχαίοι Έλληνες πράγματι ήταν πιο κοντά στο πνεύμα από άλλους λαούς, δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ήταν οι πρώτοι που ασπάστηκαν το Χριστίανισμό,


Για να λέμε τα πράγματα με τ’ όνομά τους φίλε Stellar , οι Έλληνες δεν ασπάστηκαν τον χριστιανισμό ο οποίος ήταν κατώτερος του τρόπου με τον οποίο αντιλαμβανόντουσαν το Θείο , αλλά τους επιβλήθηκε με ποταμούς αίματος από τους αυτοκράτορες σε συνεργασία με το χριστιανικό ιερατείο . Ακόμα και σήμερα οι χριστιανοί τους αναθεματίζουν την ημέρα της «Ορθοδοξίας» . Καλά κάνεις φίλε μου και έχεις τις απόψεις σου για τα ευαγγέλια και τη διδασκαλία του Χριστού οι οποίες είναι σεβαστές . Όμως τα ιστορικά γεγονότα δεν μπορείς να τα αγνοής και να τα διαστρεβλώνης . Τα αποσπάσματα που σκανάρισα στο θέμα «Η απάτη των χριστιανικών κειμηλίων» στις 4/5/2011 από το βιβλίο του Ιωάννη Μαλάλα «Χρονογραφία» για τα εγκλήματα του Θεοδόσιου κατά της θρησκείας των Ελλήνων , και τους νόμους του Ιουστινιανού με τις θανατικές ποινές και τις σταυρώσεις όσων δεν ήθελαν να εκχριστιανισθούν , από τα «Βασιλικά» του Λέοντος του σοφού , δεν σου λένε τίποτα ; Τα θεωρείς ψέματα ; Και αυτά που παρέθεσα είναι ένα απειροελάχιστο μέρος όλων αυτών που συνέβησαν για να επιβληθή η θρησκεία σου στους Έλληνες . Οι νόμοι και οι διωγμοί υπάρχουν αυτούσιοι καταγεγραμμένοι και δεν είναι αποκυήματα της φαντασίας συγγραφέων.
quote:
Stellar
πολλά δε από αυτά που δίδασκαν τα συναντάμε και στη διδασκαλία του Κυρίου, υπάρχει δηλαδή μια σύμπλευση ως 'ενα σημείο τουλάχιστον.

Πολλά από αυτά , όσα τους βόλευαν δηλαδή φίλε Stellar , τα αντέγραψαν οι χριστιανοί από τους Έλληνες και τα πρόσθεσαν σαν διδασκαλίες του Ιησού στα ευαγγέλια . Όπως αντέγραψαν τόσο από την ζωή του Απολλώνιου του Τυανέα , από την διδασκαλία του Ερμή του Τρισμέγιστού , από τους Ορφικούς , και από τη θρησκεία του Πέρση ηλιακού θεού Μίθρα , η οποία προηγείται κατά 600 ολόκληρα χρόνια του χριστιανισμού . Το τελευταίο ίσως για να ικανοποιήσουν τον Μέγα Κωνσταντίνο ο οποίος ήταν μιθραϊστής και μάλιστα είχε και τον βαθμό αρχιερέα του Μίθρα .

Ξέρεις Sesostris,
Υπάρχουν σήμερα άνθρωποι που ισχυρίζονται το αντίθετο από αυτό που λες εσύ.
Δηλαδή, πως ήταν οι Έλληνες που αντέγραψαν από τη Χριστιανική διδασκαλία.

Π.χ. για τον Ερμή τον Τρισμέγιστο, εγώ τουλάχιστον, όσο κι αν έχω ψάξει, δεν βρίσκω κάποιες αναφορές που να είναι αρχαιότερες απο τον 1ο-2ο μ.Χ. αιώνα. Οπότε, γιατί να μην αντέγραψαν τους Χριστιανούς αυτοί που "δημιούργησαν" τον Ερμή τον Τρισμέγιστο;
Απλή υπόθεση κάνω .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 12:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννης.
Το ότι έχουμε τα ίδια “γούστα” είναι γνωστό, αν το ακούσει όμως ο φίλος Νικόμαχος θα αρχίσει πάλι το τροπάρι περί διπλών λογαριασμών.
...............

Πλάτωνας
Ευχαριστώ τον αερινο και Γιάννη κλωνο? για την αγάπη τους. (γελακια)
.............

Γιάννης

Φίλε Πλάτωνα, βλέπω να έχει ....“κλωνιστεί” η κρίση σου .

Λες οι κακές παρέες?
Δεν αποκλείεται, 
Αυτές είναι ικανές να ....“κλωνίσουν” ακόμη και συνειδήσεις
Συνιστάται γόνιμη κριτική σκέψη, 
Ελάχιστη δόση μια ώρα την ημέρα προ φαγητού, με κενό στομάχι.
Σε περίπτωση υποτροπής, διπλασίασε την δόση και θα περάσει.
................

Απο ποτε μια ερώτηση, σε δικη σου πρόταση περί διπλών λογαριασμών, 
μάλιστα με γελακια, 
αποτελεί προσωπικά κρίση μου, 
κλωνιζει συνειδήσεις, 
προτεινεται μάλιστα θεραπεία, 

είναι ειλικρινά άξιον απορειας, 
αποφυγή οποιασδήπουτε διαλόγου,
Μα Και ένδειξη....(δεν το γράφω λόγω του οτι σέβομαι, κάθε συνάνθρωπο)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2030029
Maintained by Digital Alchemy