ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΘΕΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 10:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για ποια ελευθερία μιλάς?
Θα πρέπει να το διευκρινίσεις πρώτα.
Υπάρχει η ελευθερία της σκέψης, του λόγου, της πράξης, του λήψης απόφασης, της κίνησης, της βούλησης , ης διάθεσης του εαυτού σου, της απόφασης της ζωής σου κλπ κλπ.
Νομίζω φίλη Hunter1 ότι αυτό που υποδηλώνει και η ερώτηση του συνδίκτυου είναι ότι κατ' αρχήν πρέπει να ορίσεις τι είναι αυτό, το οποίο φυλακίζει-περιορίζει τον άνθρωπο. Π.χ. όταν είχε έρθει ο Χριστός στην Γη για να σώσει τον κόσμο, οι Εβραίοι θεωρούσαν ότι ήρθε να τους σώσει από τους Ρωμαίους. Αν αντίστοιχα ερχότανε σήμερα ο Χριστός οι λεγόμενοι "αγανακτισμένοι" μπορεί να νομίζανε ότι ήρθε να τους σώσει από το σάπιο πολιτικό κατεστημένο, τα μεγαλοσυμφέροντα κοκ. Υπήρχε επίσης το "ελευθερία ή θάνατος" της επανάστασης του '21. Να τη πάλι η λέξη ελευθερία.
Επομένως, υπάρχουν δεσμά και δεσμά, αλυσίδες και αλυσίδες, ελευθερίες και ελευθερίες. Εσύ σε ποια ελευθερία αναφέρεσαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 11:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κ εδω μεσα απτην ερωτηση σου ειναι το θεμα...ποια ελευθερια?

γυρευω την ελευθερια που κανει τον ανθρωπο να νιωθει απλα καλα...την ελευθερια που τον γεμιζει "υγεια" σε καθε μορφη...

μηπως τελικα πεφτω σε ατοπημα κ δεν υπαρχει στην ουσια ελευθερια?Ή μηπως κ εδω παιζει λογο η υποκειμενικοτητα του καθενα μας?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 11:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, υπάρχει... Και σωστά έκανες και συνδύασες την ελευθερία με την υγεία και το να νιώθεις καλά... θα σου εξηγήσω πώς θεωρώ ότι αυτά συνδυάζονται μετά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 11:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι, υπάρχει... Και σωστά έκανες και συνδύασες την ελευθερία με την υγεία και το να νιώθεις καλά... θα σου εξηγήσω πώς θεωρώ ότι αυτά συνδυάζονται μετά..

Καλημέρα, κατ' αρχήν φίλε μου Dr, νομίζω ότι ο καθένας ίσως έχει το δικό του μονοπάτι, άσχετα αν όλοι νομίζω ότι έχουμε τον ίδιο στόχο. Συμφωνώ ότι από τα μικρά γίνονται τα μεγάλα, και μακάρι να έχεις δίκαιο και η πορεία να είναι σπειροειδή γιατί πραγματικά κάποιες φορές απογοητεύομαι ή αν θέλεις χάνω την αισιοδοξία μου, κουράζομαι.
Τώρα ελευθερία, μεγάλη λέξη βρε παιδιά και ο καθένας μας μάλλον την θεωρεί διαφορετικά. Για κάποιον ελευθερία μπορεί να είναι το να μην είσαι ευγενικός, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι το να κάνουμε ότι θέλουμε χωρίς να σκεφτόμαστε τις συνέπειες στους άλλους... Για μένα η ελευθερία μου τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου, ή τουλάχιστον αυτό προσπαθώ, όπως το να μην κάνω κάτι που δεν θα ήθελα να κάνουν οι άλλοι σε μένα.
Επίσης η ελευθερία είναι μέσα μας, είναι η σκέψη μας, είναι οι πράξεις μας και πως αυτές εκφράζονται και πως νιώθουμε εμείς μέσα από αυτές νομίζω.

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 13:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η δικη μου τελειωνει εκει που αρχιζει του αλλου...μαζι σου κ γω αλλα ακομα κ αυτη η μεγαλη κουβεντα μου φαινεται ρευστη μπροστα στον ορο ελευθερια...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 13:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

η δικη μου τελειωνει εκει που αρχιζει του αλλου...μαζι σου κ γω αλλα ακομα κ αυτη η μεγαλη κουβεντα μου φαινεται ρευστη μπροστα στον ορο ελευθερια...

d.k


Όλα είναι ρευστά και καλά κάνουν και είναι, γιατί αλλιώς θα είμασταν σε ένα τέλμα, έλος...

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 18:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παν μετρο αριστο...δεν νομιζω οτι ολα πρεπει να ειναι τοσο χυμα...για να μπορεσουμε να επιβιωσουμε πρεπει να υπαρχουν κ τα ορια...κ κει ερχεται το ερωτημα μου περι ελευθεριας...ή μαλλον ενα κομματι ακομα απο το μεγαλο ερωτημα περι υγειους ελευθεριας...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 19:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παν μετρο αριστο...δεν νομιζω οτι ολα πρεπει να ειναι τοσο χυμα...για να μπορεσουμε να επιβιωσουμε πρεπει να υπαρχουν κ τα ορια...κ κει ερχεται το ερωτημα μου περι ελευθεριας...ή μαλλον ενα κομματι ακομα απο το μεγαλο ερωτημα περι υγειους ελευθεριας...

d.k



Συμφωνώ σ' αυτό. Σε παρακαλώ αν μπορείς εξήγησέ μου τι εννοείς με το περί υγειούς ελευθερίας γιατί δεν το καταλαβαίνω

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 19:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
παν μετρο αριστο...δεν νομιζω οτι ολα πρεπει να ειναι τοσο χυμα...για να μπορεσουμε να επιβιωσουμε πρεπει να υπαρχουν κ τα ορια...

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, αγαπητή!

Εάν δεν υπήρχαν τα όρια στην ζωή μας τότε το ανθρώπινο είδος ή θα είχε εκλείψει ή θα είχε αυτοκαταστραφεί.
Φυσικά ακόμη και στην χρήση κι εφαρμογή των ορίων θα πρέπει να υπάρχει ένα όριο ώστε να μην οδηγηθούμε στο σημείο να ενταχθούμε σε ένα πεδίο δράσης και λειτουργίας το οποίο θα είναι "αποστειρωμένο" ή να μας κάνει να αισθανόμαστε ότι ζούμε σε ένα περιβάλλον ολοκληρωτικό.
Πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος θα πρέπει να βρει την χρυσή τομή κι εκείνη την ισορροπία η οποία να μεγιστοποιεί την ωφέλεια του από τις επιλογές του και τις αποφάσεις και παράλληλα δεν θα προκαλεί "βλάβη" στους συνανθρώπους του ή δεν θα καταπατά τα δικά τους όρια, επιτρέποντας τους να έχουν κι εκείνοι το ίδιο δικαίωμα της επιλογής και δράσης.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 22:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακριβως για ολους αυτους τους λογους εθεσα το ερωτημα...υπαρχει πολυ ζουμι γυρω απο μια εννοια που εχει αιματοκυλησει γενεες κ γενεες...τελικα ολοι αυτοι οι αγωνες δεν θελω να πω οτι ηταν ματαιοι σε καμια περιπτωση...αλλα επαναλαμβανω ...τι ειναι ελευθερια??

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2011, 08:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ακριβως για ολους αυτους τους λογους εθεσα το ερωτημα...υπαρχει πολυ ζουμι γυρω απο μια εννοια που εχει αιματοκυλησει γενεες κ γενεες...τελικα ολοι αυτοι οι αγωνες δεν θελω να πω οτι ηταν ματαιοι σε καμια περιπτωση...αλλα επαναλαμβανω ...τι ειναι ελευθερια??

d.k



==========================================================
-Ελευθερια ειναι,η κατανοηση της αγνοιας μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2011, 09:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποσοι ομως απο μας εχουμε γνωση της αγνοιας σε μια κοινωνια ημιμαθειας...?

για να διεκδικησουμε πρεπει να γνωριζουμε...ποσα μας αφηνουν να ξερουμε? δεν ειμαστε στην ουσια εγκλωβισμενοι σε ενα συστημα περιεργο να πω...που δεχομαστε αμασητα(γιατι φροντιζουν να μας τα κανουν κρεμα)οτι μας σερβιρουν....

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2011, 12:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ποσοι ομως απο μας εχουμε γνωση της αγνοιας σε μια κοινωνια ημιμαθειας...?

για να διεκδικησουμε πρεπει να γνωριζουμε...ποσα μας αφηνουν να ξερουμε? δεν ειμαστε στην ουσια εγκλωβισμενοι σε ενα συστημα περιεργο να πω...που δεχομαστε αμασητα(γιατι φροντιζουν να μας τα κανουν κρεμα)οτι μας σερβιρουν....

d.k


Μιλάμε δηλαδή για την ελευθερία με το γενικό νόημα του όρου, δηλαδή τις ατομικές ελευθερίες.
Σε μια οργανωμένη κοινωνία υπάρχουν σαφώς όρια στην ατομική ελευθερία.
Δεν μπορείς παράδειγμα να απολαμβάνεις την αγαπημένη σου μουσική στην διαπασών – αν αυτό σε ικανοποιεί – σε ώρες κοινής ησυχίας.
Από την άλλη μεριά δεν μπορείς να αναγκάσεις τον γείτονα σε πλήρη σιγή, μόνο και μόνο επειδή σε ενοχλούν γενικά οτιδήποτε μουσικά ακούσματα, ή και ιδικά μουσικά ακούσματα.

Τα επιτρεπτά όρια της ελευθερίας μπορούν να ποικίλουν από κοινωνία σε κοινωνία, ανάλογα με το ποιος και πως αυτά ορίζονται, και αυτό έχει να κάνει με την πολιτικοοικονομική δομή της εκάστοτε κοινωνίας. Αν δηλαδή τα ορία ορίζονται δημοκρατικά, ολιγαρχικά, η δικτατορικά.

Αυτές οι ελευθερίες αναφέρονται κυρίως στις πολιτικές/ατομικές ελευθερίες.
Υπάρχει όμως και θέμα ηθικής ατομικής ελευθερίας.
Η ελευθεριά αυτή θα μπορούσε να οριστεί σαν ένας κανόνας ηθικής έτσι που να μπορούσε να γίνει παγκόσμια νομοθεσία.
Υπό αυτή την έννοια αυτή και οι ελευθερίες αυτές, δεν είναι σταθερά ακλόνητες, αλλά προσαρμόζονται στην παγκόσμια ή τοπική νοοτροπία αντίληψης της ηθικής.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως ο καθένας θα πρέπει να κρίνει ο ίδιος και να ορίζει ο ίδιος, τα όρια της ελευθερίας του, αναγνωρίζοντας σε όλους τους συνανθρώπους του- ανεξάρτητα φύλου, χρώματος, γένους κλπ - , τα ίδια ακριβώς όρια ελευθερίας με τα δικά του, χωρίς παρεκκλίσεις προϋποθέσεις και εξαιρέσεις..

Υπάρχει βέβαια και η ελευθερία στη βούληση.
Εδώ το θέμα είναι διαφορετικό.
Το ερώτημα εδώ είναι, αν είσαι ουσιαστικά ελεύθερος να αποφασίσεις να κάνεις, ότι θα μπορούσες να κάνεις.
Αν έχεις δηλαδή την δυνατότητα ο ίδιος απο μόνος σου, να επιλέγεις όλες τις πράξεις σου.

Έχεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2011, 23:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν το θετεις προσωπικα πιστευω πως ναι...ας πουμε οτι ζω καπως αντισυμβατικα...

οσον αφορα τις ελευθεριες που ανεφερες τις θεωρω πρακτικες ελευθεριες συμβιωσης...

θελω να μαθω βαθυτερες ελευθεριες...πχ γιατι στα σχολεια να διδασκονται τα παιδια μας συγκεκριμενη ματια της ιστοριας...?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2011, 23:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
hunter1
θελω να μαθω βαθυτερες ελευθεριες...πχ γιατι στα σχολεια να διδασκονται τα παιδια μας συγκεκριμενη ματια της ιστοριας...?

Διότι...πρέπει να χτυπήσουμε την γλώσσα τους,την θρησκεία τους,
την διατροφή τους,τον τρόπο ζωής τους,επειδή είναι ατίθασος
και δυσκολοκυβέρνητος λαός...

Χένρυ Κίσσινγκερ 1972.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 00:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αν το θετεις προσωπικα πιστευω πως ναι...ας πουμε οτι ζω καπως αντισυμβατικα...


hunter πως το εννοεις αυτο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 06:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote
-------------------------------------------------------------
hunter 1
θελω να μαθω βαθυτερες ελευθεριες...πχ γιατι στα σχολεια να διδασκονται τα παιδια μας συγκεκριμενη ματια της ιστοριας...?
-------------------------------------------------------------
Γιατι τα σχολεια τους,ειναι κεντρα παραγωγης,των συνεχιστων
της δικης τους-των εξουσιαστων- ορθης λεγομενης λογικης.
Παραγωγης μισθοτων σκλαβων για τα μεσα παραγωγης τους και
παραγωγης επιστημονων σκλαβων, που εκουσια(τα περνουν) και ακουσια(νομιζουν οτι ξερουν) διαιωνιζουν την ορθη λογικη,την λογικη που
λεει οτι μονο της επιβεβλημενες ιδεες πρεπει να επεξεργαζομαστε.
Την πλαγια λογικη,την λογικη των ασυμβιβαστων που ψαχνουν για αλλες
ιδεες,που αντλου οχι μονο απο το μυαλοτους αλλα και απο την καρδια τους,την φοβουντε σαν ο διαβολος το λιβανι γιατι οδηγει στην ανωτερη
Γνωση,στην Αγαπη και στην Ελευθερια.
Ετσι,βλεπεις επιστημονες,σπουδαια μυαλα,που μαλλιστα θεωρουν τον εαυτο τους προχωρημενο,να ανατριχιαζουν,μεμφονται και χλευαζουν οταν και οπου ερχονται αντιμετωποι με αυτο που εχουν ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ να θεωρουν παραξενο,ανορθοδοξο και αντεπιστημονικο.
Το ωραιο και καθολου περιεργο ειναι,οτι,στο ιδιο κατεστημενο πλαισιο
βρισκονται και λειτουργουν φαινομενικα αντιθετες αποψεις,οπως θρησκων
και των λεγομενων αθρησκων,αριστερων και δεξιων κομματων κ.λ.π.
Ετσι το συστημα,λειτουργει αυτοματα και διαιωνιζεται,απο τα ιδια τα
θυματα του.
Ευτυχως ομως,λογαριαζουν χωρις τον ξενοδοχο.Και αυτος ειναι η καινουργια συνειδηση που διαμορφωνεται και φαινεται ολο και πιο
καθαρα απο την αμφισβητηση που εκφραζεται με διαφορους τροπους
ολο και πιο εντονα,εναντια σε βασικες αξιες της σαθρης κοινωνιας μας οπως θρησκειες,πολιτικα κομματα,πολιτικα συστηματα κ.λ.π.
Φαινεται οτι πλησιαζει η μερα του 100στου πιθηκου.Ας ειμαστε
ενεργα αισιοδοξοι.


Edited by - Notirk on 15/06/2011 06:18:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 09:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,
καλή μου φίλη hunter1, τι εννοείς με το όσα μας αφήνουν να ξέρουμε? Στα σχολεία μας δίνουν ίσως μια οπτική όπως γράφεις, αλλά μπορείς να βρεις πολλές άλλες οπτικές ίσως όχι στα σχολεία, αλλά όποιος ψάχνει συνήθως βρίσκει
Τώρα αν θέλεις να πεις ότι δεν έχουμε "ελευθερία" γιατί μας δίνουν μόνο μια οπτική (είτε βάση κάποιου σχεδίου είτε όχι, δεν το ξέρω αυτό) στο σχολείο, στην κοινωνία, στην οικογένεια παντού ίσως, αυτό δεν εξαρτάται και λίγο από εμάς για να αλλάξει? Δηλαδή αν θέλεις να ψάξεις λίγο περισσότερο τις απορρίες που δημιουργούνται? Με λίγα λόγια δεν πιστεύω ότι είμαστε έρμαια, έχουμε μυαλό και το μόνο που με προβληματίζει είναι γιατί δεν το χρησιμοποιούμε. Ακόμα και αν δεν μας έμαθαν να το χρησιμοποιούμε σωστά (αναλυτικά) μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας στην πορεία νομίζω.
Πόσο ελεύθεροι είμαστε εμείς όμως με τον εαυτό μας? Πόσο τα πρέπει και τα θέλω που επιβάλλουμε εμείς σε εμάς μας φυλακίζουν?
Φίλε μου Notirk μιας ερώτηση μόνο θα ήθελα να σου κάνω, εμείς που είμαστε μέσα σ' όλο αυτό? Δεν μπορούμε να κρίνουμε? Δεν μπορούμε να αντιδράσουμε? Οχι μόνο τώρα, από πάντα, υπήρχαν, υπάρχουν και εύχομαι να συνεχίσουν να υπάρχουν διαφορετικές φωνές, διαφορετικές οπτικές, διαφορετικές σκέψεις και απόψεις. Μήπως φταίμε κι εμείς λιγουλάκι?

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 12:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Nemesi,Καλημερα...
-Λες:Εμεις που ειμαστε μεσα σ'ολο αυτο;
-Ποιοι εμεις εννοεις;
-Αν εννοεις αυτους που τα καταφεραν να βγουν απο τη σπηλια και ερηξαν
εστω μια φευγαλεα ματια και αντιληφθηκαν εστω λιγο την αγνοια τους
και ξαναγυρισαν στη σπηλια για να μεταφερουν στους αλλους το ελπιδοφορο μηνυμα...Τι αντιμετωπισαν;
-Απο τους θρησκοληπτους ενα ...πισω μου σ'εχω σατανα
-Απο τους λεγομενους αθεους ενα...αντε χασου ρε κρυπτοχριστιανε
-Απο τους κομμουνιστες ενα...αντε απο εδω υπηρετη του κεφαλαιου
-Απο τους δεξιους ενα...εξω παλιοκομμουνιστη
-Απο τους σκεπτηκιστες ενα...εισαι ψυχοπαθης
...και παει λεγοντας....
- Η εννοεις την σιωπιλη μαζα που μοχθει σκληρα για την επιβιωση
και που να βρει χρονο και ορεξη για αλλες σκεψεις;Και που ομως
σ'αυτη τη σιωπιλη μαζα ,τους πτωχους τω πνευματι,δηλαδη αυτους που
δεν εχουν μολυνθει απο την επιβεβλημενη γνωση,σ'αυτους χτηζεται
το καινουριο κοινωνικο ασυνειδητο που θα γινει η κινητηρια δυναμη
για την μεγαλη ανατροπη.
-Πιστευω οτι ειναι ζητημα χρονου που εχει ηδη πλησιασει και θα δουμε πραγματα που ουτε καν τα εχουμε φανταστει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 13:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αν το θετεις προσωπικα πιστευω πως ναι...ας πουμε οτι ζω καπως αντισυμβατικα...

οσον αφορα τις ελευθεριες που ανεφερες τις θεωρω πρακτικες ελευθεριες συμβιωσης...

θελω να μαθω βαθυτερες ελευθεριες...πχ γιατι στα σχολεια να διδασκονται τα παιδια μας συγκεκριμενη ματια της ιστοριας...?

d.k


Τις ελευθερίες τις βαθύτερες ανέφερα.
Αυτό που τώρα μάλλον ρωτάς είναι για τις βαθύτερες αλήθειες.

Δεν ξέρω αν σε ερμήνευσα σωστά.

Ο Χ, Κισσινγκερ, ξεδιάντροπα, λέει κάποιες απο αυτές τις αλήθειες ( σου απάντησε ποιες ο Νικ)
Υπάρχουν και άλλες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 16:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλη Nemesi,Καλημερα...
-Λες:Εμεις που ειμαστε μεσα σ'ολο αυτο;
-Ποιοι εμεις εννοεις;
-Αν εννοεις αυτους που τα καταφεραν να βγουν απο τη σπηλια και ερηξαν
εστω μια φευγαλεα ματια και αντιληφθηκαν εστω λιγο την αγνοια τους
και ξαναγυρισαν στη σπηλια για να μεταφερουν στους αλλους το ελπιδοφορο μηνυμα...Τι αντιμετωπισαν;
-Απο τους θρησκοληπτους ενα ...πισω μου σ'εχω σατανα
-Απο τους λεγομενους αθεους ενα...αντε χασου ρε κρυπτοχριστιανε
-Απο τους κομμουνιστες ενα...αντε απο εδω υπηρετη του κεφαλαιου
-Απο τους δεξιους ενα...εξω παλιοκομμουνιστη
-Απο τους σκεπτηκιστες ενα...εισαι ψυχοπαθης
...και παει λεγοντας....
- Η εννοεις την σιωπιλη μαζα που μοχθει σκληρα για την επιβιωση
και που να βρει χρονο και ορεξη για αλλες σκεψεις;Και που ομως
σ'αυτη τη σιωπιλη μαζα ,τους πτωχους τω πνευματι,δηλαδη αυτους που
δεν εχουν μολυνθει απο την επιβεβλημενη γνωση,σ'αυτους χτηζεται
το καινουριο κοινωνικο ασυνειδητο που θα γινει η κινητηρια δυναμη
για την μεγαλη ανατροπη.
-Πιστευω οτι ειναι ζητημα χρονου που εχει ηδη πλησιασει και θα δουμε πραγματα που ουτε καν τα εχουμε φανταστει.




Ωραίο το παράδειγμα που μου φέρνεις από το σπήλαιο του Πλάτωνα, αλλά εννοώ όλους εμάς που με τον τρόπο ζωής μας, ο καθένας μας ξεχωριστά δεν έκανε τίποτα τόσο καιρό να αλλάξει τα πράγματα για τον ίδιο, να αλλάξει τον εαυτό του, να γίνει αυτός καλύτερος και ίσως έτσι να έπειθε και τους άλλους. Εννοώ με λίγα λόγια, ότι όταν αυτός που γύρισε για να φέρει το ελπιδοφόρο μήνυμα, είδε ότι δεν τον πίστεψαν τι έκανε? Δεν έβαλε αυτό το ελπιδοφόρο μήνυμα στον τρόπο ζωής του, ώστε να το δουν τελικά και οι άλλοι, αυτό νομίζω εγώ και φυσικά δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι αυτό είναι το σωστό

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 17:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]

Ωραίο το παράδειγμα που μου φέρνεις από το σπήλαιο του Πλάτωνα, αλλά εννοώ όλους εμάς που με τον τρόπο ζωής μας, ο καθένας μας ξεχωριστά δεν έκανε τίποτα τόσο καιρό να αλλάξει τα πράγματα για τον ίδιο, να αλλάξει τον εαυτό του, να γίνει αυτός καλύτερος και ίσως έτσι να έπειθε και τους άλλους. Εννοώ με λίγα λόγια, ότι όταν αυτός που γύρισε για να φέρει το ελπιδοφόρο μήνυμα, είδε ότι δεν τον πίστεψαν τι έκανε? Δεν έβαλε αυτό το ελπιδοφόρο μήνυμα στον τρόπο ζωής του, ώστε να το δουν τελικά και οι άλλοι, αυτό νομίζω εγώ και φυσικά δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι αυτό είναι το σωστό
=============================================================
-Συμφωνω απολυτα μαζυ σου!!!
-Οσα λογια και να πεις,οσο σωστα και αν ειναι,αυτο που μετραει
στους αλλους ειναι το παραδειγμα της ζωης σου.
-Η δικη μου προσωπικη εμπειρια,εχει δειξει,οτι οι αναμενομενες/πολυ-
ποθητες αλλαγες ειναι ιδιεταιρα λεπτοφυης και αργες που ενω εγω
τις αντιλαμβανομαι ειναι ομως δυσκολο να εκδηλωθουν ετσι που
ο τροπος ζωης μου να γινει παραδειγμα.Σε μενα συμβαινει ετσι
και ομολογω οτι αυτο με βασανιζει και μου εχει θεσει το ερωτημα
μηπως πρεπει να σταματισω να μιλαω αλλα να ριξω ολο το βαρος των
προσπαθειων μου στην ολοκληρωση του εαυτου μου.
-Ειναι μια φαση,που ενω βλεπεις που ειναι ο θησαυρος δεν μπορεις να απλωσεις το χερι σου να τον φτασεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 18:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απάντησή μου στο ερώτημά σου φίλε Notirk είναι: "Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 18:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Η απάντησή μου στο ερώτημά σου φίλε Notirk είναι: "Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."
==============================================================
-Απλα λογια που ζεσταινουν τς καρδιες αυτων που τα κατανοουν!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 20:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οπως θελετε πειτε το αληθεια οπτικη σημασια εχει το γεγονος...

το πατριδα θρησκεια οικογενεια εχει πεισει ναι ολοκληρες γενιες κ δεν βρισκω κ στο μετρο του κατι κακο..απλως ανηυχω γιατι βλεπω τουλαχιστον απο τα παιδια μου οτι δεν δινουν ερθισματα να ψαξτουν παραπανω...κ μολις αυτα διατυπωσουν μια διαφορετικη αληθεια οπτικη αμεσως φροντιζουν να το σταματησουν...

απλως μερικες φορες νιωθω μια φασιδτικη δημοκρατια(ατοπο) να με κυκλωνει..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 20:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οπως θελετε πειτε το αληθεια οπτικη σημασια εχει το γεγονος...

το πατριδα θρησκεια οικογενεια εχει πεισει ναι ολοκληρες γενιες κ δεν βρισκω κ στο μετρο του κατι κακο..απλως ανηυχω γιατι βλεπω τουλαχιστον απο τα παιδια μου οτι δεν δινουν ερθισματα να ψαξτουν παραπανω...κ μολις αυτα διατυπωσουν μια διαφορετικη αληθεια οπτικη αμεσως φροντιζουν να το σταματησουν...

απλως μερικες φορες νιωθω μια φασιδτικη δημοκρατια(ατοπο) να με κυκλωνει..
τωρα οσον αφορα τον δικο μου αντισυμβατικο τροπο ζωης ειναι μεγαλη ιστορια που δεν νομιζω οτι ενδιαφερονται ολοι να ακουσουν...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 21:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οπως θελετε πειτε το αληθεια οπτικη σημασια εχει το γεγονος...

το πατριδα θρησκεια οικογενεια εχει πεισει ναι ολοκληρες γενιες κ δεν βρισκω κ στο μετρο του κατι κακο..απλως ανηυχω γιατι βλεπω τουλαχιστον απο τα παιδια μου οτι δεν δινουν ερθισματα να ψαξτουν παραπανω...κ μολις αυτα διατυπωσουν μια διαφορετικη αληθεια οπτικη αμεσως φροντιζουν να το σταματησουν...

απλως μερικες φορες νιωθω μια φασιδτικη δημοκρατια(ατοπο) να με κυκλωνει..
τωρα οσον αφορα τον δικο μου αντισυμβατικο τροπο ζωης ειναι μεγαλη ιστορια που δεν νομιζω οτι ενδιαφερονται ολοι να ακουσουν...

d.k



Είμαι σίγουρη ότι θα δώσεις (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) τα απαραίτητα εφόδια για να διατυπώνουν τη δική τους αλήθεια
Μην την αφήσεις να σε μαυρίζει, ρίξε το φως που έχεις μέσα σου και να δεις ότι αυτό που σε κυκλώνει θα εξαφανιστεί.

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 22:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν με μαυριζει κ εφοδια δινω οσα μπορω αλλα επειδη τα παιδια μου δεν ειναι παρακλαδια μου φοβαμαι για το αυριο τους σε μια κοινωνια που ολοι οι κουκοι να φωναζουν δεν θα ερθει η ανοιξη...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2011, 23:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nemesi
Ωραίο το παράδειγμα που μου φέρνεις από το σπήλαιο του Πλάτωνα, αλλά εννοώ όλους εμάς που με τον τρόπο ζωής μας, ο καθένας μας ξεχωριστά δεν έκανε τίποτα τόσο καιρό να αλλάξει τα πράγματα για τον ίδιο, να αλλάξει τον εαυτό του, να γίνει αυτός καλύτερος και ίσως έτσι να έπειθε και τους άλλους.


Eυτυχώς nemesi υπάρχουν άνθρωποι που εχουν αλλάξει και δίνουν
και το παράδειγμα στους γύρω τους!
απο την εφηβεία μου σχεδόν κατάλαβα οτι είναι μάταια μερικά
πράγματα και δεν αντιπροσωπεύουν την αληθινό νόημα της ύπαρξης
του ανθρώπου.Τώρα ποιό ακριβώς ειναι αυτό δεν ξέρω,ερευνώ όμως!

Και ετσι,ο υποφαινόμενος,δεν ανήκει σε καμμιά θρησκεία,ιδεολογία,
πολιτικό κόμμα,αθλητική ομάδα,δεν ψηφίζει,δεν παρακολουθει TV,
δεν ζηλεύει,δεν φθονεί.Αλλαγή ειναι κι αυτά!!

[καμμιά φορά νευριάζει λίγο,αλλά ο κυρ-Γιάννης τον ηρεμεί]

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2011, 00:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nemesi
Καλημέρα,
καλή μου φίλη hunter1, τι εννοείς με το όσα μας αφήνουν να ξέρουμε? Στα σχολεία μας δίνουν ίσως μια οπτική όπως γράφεις, αλλά μπορείς να βρεις πολλές άλλες οπτικές ίσως όχι στα σχολεία, αλλά όποιος ψάχνει συνήθως βρίσκει

Φίλες Nemesi και hunter1 , πριν πολλές δεκαετίες σαν μαθητής του τότε γυμνασίου , ευτύχησα να έχω σαν καθηγητή έναν ιστορικό με απίστευτες γνώσεις , που στο μάθημα κρεμόμασταν κυριολεκτικά από τα χείλη του , και ήταν η αιτία να αγαπήσω την ιστορία και στην υπόλοιπη ζωή μου . Ο άνθρωπος λοιπόν αυτός συνήθιζε κατά την διάρκεια του μαθήματος να μας αναλύη τα ιστορικά γεγονότα πέρα από την διδακτέα ύλη , για να καταλήγη πάντοτε με την επωδό :

«Αν μου γράψετε σε διαγώνισμα αυτά που σας είπα εκτός μαθήματος , θα σας βάλω μονάδα . Αυτά σας τα λέω για να εμπεδώσετε ότι με την διδακτέα ύλη δεν σας μαθαίνω ιστορία , αλλά τον τρόπο να ψάξετε μέσα στην ιστορία . Αν λοιπόν μετά την αποφοίτησή σας μείνετε σ’ αυτά που μάθατε στο σχολείο , θα είσαστε εγγράμματοι μεν , αμόρφωτοι δε» .

Το πόσο δίκιο είχε ο καλός μου δάσκαλος για την αντιγνώση που διδάσκεται , και που είναι το δεκανίκι που στηρίζει το σύστημα , το κατάλαβα πολύ αργότερα μελετώντας εξωσχολικά βιβλία .

*

Edited by - Sesostris on 16/06/2011 00:15:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy