ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΘΕΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 18:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά μικρέ.

Σωστά!!


Ψηλέ, ελπίζω το βράδυ που θα επιστρέψω στο σπίτι, να βρω τα στοιχεία που μου υποσχέθηκες.

Ναι;;;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 23:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο το νέο βιβλίο των Stefhen Hawking και Mlodilov
<<To μεγάλο σχέδιο>>.

Ένας από τους πιο πολυσυζητημένους ισχυρισμούς σε όλο το βιβλίο είναι πως δεν χρειαζόμαστε την ιδέα του Θεού για να εξηγήσουμε τι προκάλεσε τη δημιουργία του σύμπαντος.
«Δεν χρειάζεται η επίκληση στο Θεό για να εξηγήσουμε τη δημιουργία του σύμπαντος, υποστηρίζουν οι δύο επιστήμονες.Αντιθέτως, από μόνοι τους οι νόμοι της επιστήμης μπορούν να εξηγήσουν το πώς ξεκίνησε το σύμπαν. Ο σύγχρονος τρόπος κατανόησης του χρόνου δηλώνει πως είναι απλά μια άλλη διάσταση, όπως το διάστημα, επομένως δεν έχει αρχή.

«Επειδή υπάρχει ένας κανόνας όπως η βαρύτητα, το σύμπαν μπορεί και δημιουργεί τον εαυτό του από το τίποτα,» συμπληρώνουν. «Η αυτοδημιουργία είναι ο λόγος που υπάρχει κάτι αντί για το τίποτα, για την ύπαρξη του σύμπαντος και για τη δική μας ύπαρξη.»

Ηθελα να ήξερα Ψηλέ τι θα μπορούσε να αντιτάξει ο κάθε τυχάρπαστος
απολογητής και φανατισμένος θρησκευόμενος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 00:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι τέτοιες ιδέες είναι του διαβόλου που καθοδηγεί τους παραπάνω επιστήμονες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 00:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O διάβολος αστροφυσικός...!!!
Πω-πω τι του έχουν φορτώσει του κακομοίρη.
Για όλα φταίει.

Καλά εχω μια απορία.
Λέμε:<<στου διαόλου την μάνα>>!!

Τον Πατέρα του τον ξέρουμε,είναι ο ένας και
μοναδικός θεός.Η μάνα του ποιά είναι??
Είναι παρθενογεννημα ή συνελήφθη νορμάλ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 02:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω, ρε συ Νικόαμαχε... Τι θέματα ανοίγεις τώρα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 01:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπαίνω στη διαδικασία να σχολιάσω τις ανοησίες που γράφεις μόνο και μόνο γιατί μέσα στο πάθος σου να υπερασπιστείς τη θρησκεία σου καταντάς να λες αντεθνικές κουβέντες.


Και δεν φοβάσαι μη σε πουν ανόητο και σένα;
Λοιπόν, κοίτα να δεις. Εγώ μπορεί να έχω πάθος, όπως λες, στο να υπερασπίζομαι την πίστη μου, αλλά το δικό σου πάθος και ο φανατισμός, είναι ό, τι χειρότερο θα μπορούσες να επιδέιξεις εδώ μέσα.
Δεν θα σε ακολουθήσω, σου το έχω ξαναπεί άλλωστε, σε αυτό που επιδιώκεις. Σου λείπει ο Τρέχα και ψάχνεις κάπους για να ξύσεις την καμπούρα σου.
Δεν θα ήταν σωστό και δεν θα σε ωφελούσε σε τίποτα, πέρα απο το τονώσει το χαζό εγωισμό σου, να απαντώ στις ανόητες προκλήσεις σου.
Είσαι ο χαϊδεμένος των συντονιστών και γι’ αυτό σε αφήνουν να αλωνίζεις μη καταλογίζοντάς σου τίποτα.


quote:

1. ΚΑΝΕΝΑΣ ιστορικός στον κόσμο δεν έχει αμφισβητήσει την ιστορικότητα των αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων. Γιατί εκτός από τα γραπτά τους υπάρχουν και άλλα στοιχεία που τη μαρτυρούν. Για παράδειγμα υπάρχουν προτομές τους, ρωμαϊκά αντίγραφα των προτομών κτλ κτλ.


Συνηδειτοποιείς τί χοντροπατάτα είπες;
Έσπευσε και ο γιαπετ να σε χειροκροτήσει και εσύ μάλλον θα φούσκωσες από καμάρι.
Σε αφήνω να σκεφτείς λιγάκι μπας και καταλάβεις γιατί αυτό που είπες είναι πατάτα.


quote:

2. Αυτό που αξίζει στην αρχαία ελληνική γραμματεία είναι οι ΙΔΕΕΣ, όχι η ιστορικότητα αυτού που τις γράφει.

Κι όμως, αυτό είναι που μπορεί να τεθεί υπό αμφισβήτηση, πράγμα το οποίο αποτελεί θέμα της συζήτησης μεταξύ εμού και του γιαπετ.
Και για να το επαναλάβω, αν τυχόν και δεν το έχεις καταλάβει, αυτό που πρωταρχικά ανέφερα ως υποθετικό σενάριο στο γιαπετ ήταν πως μπορεί κάποιος π.χ. πετγια να θέσει υπό αμφισβήτηση αν αυτές οι ΙΔΕΕΣ είναι κτήμα αυτού που φέρεται ότι τις γράφει και ...... και το πήγα πιο πέρα, θέτοντας το ερώτημα ακόμη και όσον αφορά την «ιστορικότητα αυτού που τις γράφει».


quote:

Οι ιδέες του Αριστοτέλη δεν έχουν ανάγκη να υπάρχει Αριστοτέλης. Ακόμα και αν ο Αριστοτέλης δεν ήταν ένας αλλά μια ακολουθία ανθρώπων (πολύ σημαντικών) ή ακόμα και συνεργατών/μαθητών του Αριστοτέλη αυτό δε μειώνει τις ιδέες ούτε και την αξία και τη συμβολή τους στην πορεία τις ανθρωπότητας.

..... όπως θα μπορούσε να ήταν μια «ακολουθία ανθρώπων» που έζησαν κατά πολύ αργότερα, ίσως και αρκετές εκατονταετίες μετά την εποχή που φέρεται να έχει ζήσει ο ίδιος ο Αριστοτέλης, οι οποίοι αντέγραψαν από αλλού τις ιδέες αυτές και τις απέδωσαν στον Αριστοτέλη προκειμένου να πλάσουν έναν τόσο ωραίο μύθο.


quote:

Εγώ σου λέω ότι εξαρχής μου φαίνεται σχεδόν υπερφυσικό να υπήρχε τέτοιος Homo universalis όπως ο Αριστοτέλης, με κάτι σημαντικό να πει σε ΚΑΘΕ αντικείμενο. Μπορεί να μην ήταν ένας αλλά να ήταν 5 που να υπέγραφαν με το ίδιο όνομα. ΚΑΙ;;;;; ΚΑΙ;;; Ποιο είναι το πρόβλημα;;;;;


Εμ αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα.


quote:

Η Αρχαία Ελλάδα παραμένει στο ίδιο βάθρο που ήταν ανέκαθεν. Και στο βάθρο αυτό τη βάζουν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι. Ακόμα και οι αγαπημένοι σου πατέρες της Εκκλησίας, ακόμα και σύγχρονοι επιστήμονες, ακόμα και άνθρωποι άλλων θρησκειών.

Και εγώ εκεί τη βάζω (περίπου). Όσον αφορά για το «ΟΛΟΙ οι άνθρωποι» μη παίρνεις και όρκο.
Αν ακούσουμε π.χ. εκείνη την κοπελίτσα, την ελληνοαμερικάνα, που την είχε καλέσει, αν δεν κάνω λάθος, η Οθρόδοξη Εκκλησία της Αμερικής για να την τιμήσει για τις «πνευματικές της» επιδόσεις και αυτή προτίμησε να γίνει το φερέφωνο του Δαυλού, έλεγε πως νευρίαζε πολύ όταν στο μάθημα Ιστορίας, στο σχολείο ή στο πανεπιστήμιο ..... νευρίαζε πολύ για τον τρόπο με τον οποίο παρουσίαζαν την αρχαία Ελλάδα. Οπότε, άκου με που σου λέω.
Τα «όλος ο κόσμος» και «όλοι οι άνθρωποι», θα πρέπει να το ξανασκεφτείς που και πότε πρέπει να τα χρησιμοποιείς.


quote:

3.Και αν θες να παίξουμε το παιχνίδι της ιστορικότητας των γραπτών, ανόητε αντιγραφέα ανόητων απολογητών, εκτός από το γραπτό το ίδιο (που μπορεί να τοποθετηθεί χρονικά με βάση την ιστορία που γνωρίζει ο συγγραφέας του) υπάρχουν και οι ετεροαναφορές. Θα καιγόταν ο κάθε πατέρας της Εκκλησίας να χρησιμοποιήσει αρχαίες Ελληνικές σκέψεις και λέξεις αν αυτές δεν είχαν ΗΔΗ παγκόσμια ακτινοβολία από εκείνη την εποχή;;;;; Θα έμπαιναν οι Ρωμαίοι στη διαδικασία να θαυμάσουν και να υμνήσουν τους Αρχαίους Έλληνες (μέσω αντιγραφών των αγαλμάτων,μέσω των γραπτών τους κτλ);;;;;


Το ποιος είναι ανόητος, μη το πολυδιαφημίζεις. Εκτίθεσαι.
Σου συστήνω, όπως συνήθως κάνω με σένα, πρώτα να ξεφουσκώσεις και να ακούσεις αυτό που θα σου πω.
Όσον αφορά την αξιοπιστία και την ιστορικότητα των γραπτών και των συγγραφέων τους, υπάρχουν τρόποι για να φτάσει ο ερευνητής όσο το δυνατόν κοντύτερα στην αλήθεια, και δεν είναι βέβαια η ανοησία με τις προτομές που ανέφερες πιο πάνω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 13:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικοδημος
Καλά εχω μια απορία.
Λέμε:<<στου διαόλου την μάνα>>!!
Τον Πατέρα του τον ξέρουμε,είναι ο ένας και
μοναδικός θεός.Η μάνα του ποιά είναι??
Είναι παρθενογεννημα ή συνελήφθη νορμάλ?

Καλά ρε συ Νικ, ώρες ώρες με ξαφνιάζεις.
Τίποτε δεν έμαθες από τον φίλο Πλάτωνα, ούτε τα βασικά?
Εδώ έχουμε καραμπινάτη περίπτωση... “Πλατωνικού έρωτα”

Τα υπόλοιπα τα γνωρίζεις ένεκα της ειδικότητας σου στον εντοπισμό των κλώνων.
Μετά το πρώτο υβρίδιο και με απανωτές επιλεκτικές κλωνωποιήσεις προέκυψαν όλα αυτά τα περίεργα αντικείμενα τριβολάκια, διαβολάκια, δαιμονάκια, καλικνατζαράκια, κλπ κλπ.

Μιλώ βέβαια για αυτά τα γνωστά, που ο φίλος μας Πλάτωνας κατονομάζει ως αναμφισβήτητες υπαρκτές πνευματικές οντότητες, και τις οποίες εσύ με χάρτινες λαδόκολλες επιχειρεί να τις υλοποιήσεις επιστημονικά, με νοητικά άλματα (ιδεολογικά - τύπου σπηλιάς κατά Πλάτωνα φιλοσοφίματα)

Εγώ πάντως δεν είμαι Σωκράτης, ούτε καν τολμώ να διανοηθώ οποιαδήποτε σύγκριση με τον μεγάλο μας Φιλόσοφο.
Σαν μη Σωκράτης “δεν εισαγάγω έταιρα καινά δαιμόνια” παρά μόνο απομυθοποιώ κενά δαιμόνια (αυτά που ευφάνταστοι “ανεγκέφαλοι” ονομάζουν κοινώς “αερικά”).
Πως θα μπορούσα φίλε μου να ονομάσω αλλιώς αυτούς, που αυτοβούλως και χωρίς οποιαδήποτε προτροπή η καταναγκασμό, πιστεύουν πως μπορούν να εγκαταλείπουν κατά το δοκούν το υλικό τους σώμα αφήνοντας κενό το κρανίο τους, και να ταξιδεύουν σε ονειρεμένους φανταστικούς κόσμους και μάλιστα με κάποια ταξική διαστρωμάτωση, αντιστρόφως ανάλογης με το νοητικό τους σαλτάρισμα?

Ούτε μπορώ φίλε μου να καταλάβω την νοοτροπία ορισμένων ατόμων με συγκροτημένη επιστημονική κρίση να παρασύρονται σε αμπελοφιλοσοφίματα παρωχημένων χιλιετιών, πετώντας στα σκουπίδια σύγχρονες επιστημονικές γνώσεις και συμπεράσματα σοβαρών μελετητών

Με ξαφνιάζεις φίλε μου, επικροτώντας ή έστω συμπλέοντας με τέτοια νοητικά σοφίσματα.

Η αδυναμία επιστημονικής εξήγησης καταστάσεων και φαινομένων δεν θα πρέπει να μας οδηγεί σε υπερβατικές φαντασιώσεις.
Ότι δεν γνωρίζω το ψάχνω με την λογική και όχι με το συναίσθημα.
Μπορεί να είναι λάθος η ταχτική αυτή, προτιμώ όμως να κρατώ το μυαλό μου στο κεφάλι μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 13:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη ψεύτη,

Αν ο Πλάτωνας και οι φιλοσοφία του, είναι αναγνωρισμένη και διδάσκεται σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου, δεν βλέπω πως ο λόγος ενός αγνώστου μέλους, σε χώρο φιλοσοφικού και εσωτερικού περιεχομένου, εχει περσισσοτερη αξία και βάρος.

Φυσικα εισαι ελευθερος να γραφεις τις σκεψεις, και οσα αλλα θελεις, μα γεγονός είναι πως ο Πλάτωνας είναι εκει που είναι εδω και 2.400 χρόνια, παρωτι απο τοτε προσπαθουν (άνθρωποι χωρίς πνεύμα), ανα τους αιωνες, το μονο που κατορθώνουν πάντα, ειναι να διαιωνίζουν, την μαύρη τους την τυφλα...

Πλάτωνας και ο λόγος του γέροντα, δεν έχουν ουδεμία σχέση. Πλάτωνας δεν είναι ούτε οι ατλαντιδες, ούτε όσα αναφέρει για να μην χαθούν ως γνώση, Πλάτωνας είναι ο λόγος του σωκρατη και του Αθηναίου. Είναι ο μεγαλύτερος των φιλοσόφων, και ο πρώτος που προσπάθησε να δει γίγνεσθαι και είναι, Ηρακλειτο και Παρμενιδη, όχι αντίθετους. Αν ήταν ένας οποιοσδήποτε, σίγουρα ο Αριστοτέλης που έμεινε 20 χρόνια δυπλα του, δεν θα τον αποκαλούσε Θεϊκό!

Αλήθεια, μια διανοια σαν τον Άριστοτελη, δεν φενεται περίεργο, να έμεινε δυπλα του για τόσα χρόνια? εκτός και ο Αριστοτέλης ήταν τελείως σκραπας, και χρειστηκε 20 χρόνια για να ξυπνήσει...πράγμα αδύνατον, γιατί ο Πλάτωνας τον αποκαλούσε ο ΝΟΥΣ.

Τώρα αν θέλεις ΕΣΥ και οποίος να συνεχίσεται τον εμπεγμο, δεν το κάνετε εναντίον στον Πλάτωνα, μα εναντίον της φιλοσοφίας. (που δεν είναι θρησκεία)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 14:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα (δικέ μας) το να θεο-ποιούμαι ένα φιλόσοφο για λόγους καθαρά ιδεολογικούς-προσωπικούς είναι άλλο και άλλο να αναγνωρίζουμε την αξία των αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων, και ιδικά του μεγάλου και ίσως μοναδικού πανεπιστήμωνα Αριστοτέλη.
Προσωπικά φίλε μου είμαι γοητευμένος και επηρεασμένος και από τον Σωκράτη και από τον Ηράκλειτο και τους κυνικούς και γενικά όλους τους σπουδαίους Έλληνες φιλοσόφους στις πλάτες των οποίων πάτησα για να μπορώ να βλέπω τον κόσμο καλύτερα.

Η διαφορά φίλε μου είναι πως η ανθρώπινη, διανόηση υποβοηθούμενη απο την επιστημονική γνώση, όταν αυτή κατάφερε να ξεκολλήσει από τα βαρίδια του γίγαντα Αριστοτέλη, έχει κάνει τρομερά άλματα, και δική μου γνώμη είναι πως δεν θα πρέπει να μένουμε προσκολλημένοι σε απόψεις 2500 ετών, πετώντας στα μπάζα γνώσεις βασισμένες σε καινούργια δεδομένα, άγνωστα στους αρχαίους διανοητές

Και φυσικά φίλε μου δικαιούστε να έχεις και να διατηρείς την δική σου θεώρηση του κόσμου.
Επέτρεψε και σε μένα να διαφωνώ κάθετα μαζί σου.

Και φυσικά φίλε μου δεν μιλάμε για θρησκεία και δογματική πίστη, αλλά για φιλοσοφικές προσεγγίσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 14:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν Γιάννης διαβάσεις καλύτερα Πλάτωνα, θα διαπιστώσεις πως, πίσω απο τα γραφτα του, υπάρχει όλη η μέχρι τοτε φιλοσοφία.

Το ότι για λόγους προσυλυτισμου, η εδραιωσης μια θρησκιες, (αυγουστινος, Παύλος, και πατέρες) εξέφρασαν κατα το δοκουν τον Πλάτωνα και τον Αριστοτελη, ΕΣΥ σαν επιστημωνας πρέπει να το ψάξεις, και περισσοτερο να μην αποκλίσεις το ενδεχόμενο, να είναι έτσι τα πράγματα. Οι (σκιές) είναι οι σκέψεις σου, αυτο που προβάλει συνεχώς ο νους σου, αναρωτηθηκες πως θα ήταν η συνηδεισης δίχως αυτη τη μηχανικη πράξη? η φιλοσοφία και ο Πλάτωνας, η προσπαθια τους γενικότερα, είναι η αυτογνωσία, γιατί εκει υπάρχει ελευθερια και κάθε ευτυχία.

Η φιλοσοφία ουσιαστικά δεν ακολουθεί, τα ρεύματα που παρουσιάσθηκαν την διεστραβλωσαν, η φιλοσοφία έρευνα και μαθαίνει, και η λέξη ερευνώ, θα πει ερευνω προς όλες τις κατευθύνσεις, ακόμα και προς το άγνωστο. Αν υπάρχει μια πιθανότητα να υπάρχουν οντότητες, ΕΣΥ σαν επιστημωνας έχεις πάρει θέση πως δεν υπάρχουν, εκφράζεις θεση και γνώμη, όχι έρευνα.

Έτσι μιας και πολλα απο όσα έλεγε, δεν τα έγραψε, (για τον πιθανο περιπεγμο) αναλογα έκανε και ο Ηράκλειτος, (τα έγραψε δύσκολα) μα η αλήθεια για τον αριστοτελη είναι πως έμεινε δυπλα του τόσα χρόνια, για την αγραφτη διδαχη του. Με λίγα λόγια, τους τα έλεγε, όπως και ο Σωκράτης. Άφησε Ένα μέρος του νου σου ελεύθερο, και εξέτασε την εκδοχή, ορισμένοι άνθρωποι να έχουν φτάσει σε αλλα επίπεδα συνηδεισης. That´s all...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 16:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να σου πω gianipseftis ?

Αυτές είναι οι θέσεις σου και οι αντίθετες είναι οι δικές μου.

Επειδή θεωρώ οτι οι γνώσεις μας,σε σχέση με αυτές που θα υπάρχουν
στο σύμπαν,υπολοίπονται κατα μερικά εκατομμύρια χρόνια,αφήνω αυτό
το περιθώριο,που λέει ο Πλάτωνας πιο πάνω,στο νου μου να δει οτι
ίσως υπάρχουν και άλλα επίπεδα συνείδησης.
Επίπεδα όπου,οτι εχω και εχεις διδαχθεί,είναι απλά της α! δημοτικού!!!

Δεν μπορώ να αγνοήσω φίλε μου,τις <<αιθερικές>> δυνάμεις,που βλέπω,αισθάνομαι οτι υπάρχουν,επειδη δεν μπορώ να τις βάλω στο τραπέζι
και να τις αναλύσω.

Είναι θέμα αντίληψης και όχι επιστημονικής κατάρτισης.
Αλλωστε,εγω προσωπικά,γράφω στο φόρουμ σαν οποιοσδήποτε συζητητής
και δεν κάνω χρήση επιστημονικής ιδιότητας,την οποία δημοσίως
απεποιήθην και μάλιστα εξ αιτίας σου.
Και έτσι είμαι σαν τον διάολο του λιακόπουλου.
Πηγαίνω όπου θέλω και λέω οτι θέλω.

οσο για τις λαδόκολες,αν διάβασες όλα τα σχετικά που γράφω θα καταλάβαινες το πραγματικό νόημά τους και οχι το κοπτοραπτικό
που συνηθίζεις.

λές!:

Με ξαφνιάζεις φίλε μου, επικροτώντας ή έστω συμπλέοντας με τέτοια νοητικά σοφίσματα.

Η αδυναμία επιστημονικής εξήγησης καταστάσεων και φαινομένων δεν θα πρέπει να μας οδηγεί σε υπερβατικές φαντασιώσεις.
Ότι δεν γνωρίζω το ψάχνω με την λογική και όχι με το συναίσθημα.
--------------------------------------------------------------

Γιατί φίλε Γιάννη?
Ενας π.χ.,αστροφυσικός ή ενας καρδιοχειρουργός απαγορεύεται να έχει
τάσεις εσωτερισμού,αναζήτησης,εξωεπιστημονικής αξιολόγησης ενός
ανεξήγητου επιστημονικά φαινομένου?
Εγω με τη σειρά μου,δεν μπορώ να σε καταλάβω σε αυτή τη θέση σου.

Σου το ξαναματατονίζω:::::Δεν επικροτώ και δεν συμπλέω με κανένα
νοητικό σόφισμα.-

Τα ερευνώ όμως και μάλιστα έντονα και δεν τα απορρίπτω,αλλά και δεν
τα δέχομαι μέχρι τελικής αναγνώρισης ή απόρριψης!!!!
Τόσο δύσκολο είναι αυτό να το καταλάβεις?
Σε πληροφορώ είναι και η θέση των περισσότερων επιστημόνων του
κόσμου.


Λες οτι είσαι γοητευμένος απο τον Σωκράτη και τον Ηράκλειτο κ.λ.π.
Και απο την άλλη αρνείσαι και απορίπτεις,οτιδήποτε νοητικό εχουν
διατυπώσει αυτοί.Δεν ταιριάζει αυτό Γιάννη.
Και για αερικά μίλησαν και για δαίμονες και άλλα τέτοια <<παλαβά>>!!
Ασε το νου σου να πλησιάσει την ερμηνεία αυτών με άλλο πρίσμα
αντίληψης και οχι επιστημονικά απορριπτέο.
Και δές τι θα γίνει.Μη δέχεσαι και μην απορρίπτεις.
Ισως στην πορεία της ζωής σου,πέρα απο πάσα επιστημονική γνώση,
δείς οτι υπάρχουν και άλλες<<γνώσεις>> και το χαρτί σου θα έχει
την ισχύ της λαδόκολας,που έλεγα.Οπως και το δικό μου και όλων μας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 17:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περί ταιριάσματος ο λόγος...

"Λες οτι είσαι γοητευμένος απο τον Σωκράτη και τον Ηράκλειτο κ.λ.π.
Και απο την άλλη αρνείσαι και απορίπτεις,οτιδήποτε νοητικό εχουν
διατυπώσει αυτοί.Δεν ταιριάζει αυτό Γιάννη".

Οι ΠροΣωκρατικοί είχαν βρεί μια "αρκετά καλή" καλή εξήγηση για τις αλλαγές και τις μεταβολές της φύσης ΧΩΡΙΣ ωστόσο να προχωρήσουν σε λεπτομέρειες και να περιγράψουν ΠΟΥ ακριβώς γίνονταν αυτές οι μεταβολές ή τι είναι ακριβώς αυτό που αλλάζει...
Πίστευαν δε ότι μέσα στον κύκλο που διαγράφει η φύση στην πορεία της , υπάρχουν αιώνια και σταθερά μικροσκοπικά κομματάκια που δεν αλλοιώνονται , ούτε διαλύονται!
Οι Προσωκρατικοί όμως δεν είχαν να δώσουν καμμιά λογική εξήγηση για το πως αυτά τα "μικροσκοπικά κομματάκια" που κάποτε αποτελούσαν όλα μαζί εναν άνθρωπο π.χ μπορούσαν μετά απο 10 .. 20 αιώνες να ενωθούν και πάλι σ'ένα εντελώς διαφορετικό άνθρωπο ή σε ένα ιπποπόταμο ή σε μια καμηλοπάρδαλη....
Ο Πλάτωνας -Ο Αρχαίος ημών- έλεγε ότι όλα όσα βλέπουμε και αγγίζουμε και ακούμε γύρω μας , μπορούμε να τα παρομοιάσουμε σαν μια σαπουνόφουσκα και αυτό διότι μέσα στον κόσμο των αισθήσεων δεν έχει διάρκεια...με αυτόν τον συλλογισμό του κατάληγε στο συμπέρασμα ότι για τίποτα δεν μπορούμε να έχουμε βέβαιη γνώμη/γνώση , για κάτι δηλαδή που συνεχώς μεταμορφώνεται και αλλάζει...και για το μόνο που μπορούμε να έχουμε βέβαιη γνώση , είναι όλα όσα αντιλαμβανόμαστε με τον νού μας!!!
Οτιδήποτε δεν "εκ-πορεύεται" απο τον νού θεωρεί εκ των προτέρων και με βεβαιότητα ότι ΔΕΝ αποτελεί βέβαιη γνώση αλλα ΑΒΕΒΑΙΗ!
Αυτό αποτελεί μια πρώτη παρατηρησή μου και θα επανατοποθετηθώ και αυτό διότι θεωρώ ότι μπορεί όντως να άφησε ο Πλάτωνας πίσω του "πραγματείες" και που για την εποχή του πραγματικά να ήταν μεγάλα επιτεύγματα .... ωστόσο θεωρώ ότι τόσο η φιλοσοφία , όσο και οι διατυπωμένες θέσεις -ακόμα και του Πλάτωνα- της , δεν προσφέρουν οριστικές απαντήσεις αλλα δημιουργούν επιπλέον πολύ περισσότερα ερωτήματα!!!

Η Αριστοτελική σκέψη , μια σκέψη διαφοροποιημένη πολύ σε σχέση με την Πλατωνική θεωρώ ότι ήταν πιο "πραγματιστική"....χωρίς ωστόσο να έχω ουδεμία διάθεση και σκοπό να ακυρώσω τα της Πλατωνικής και αυτό διότι θεωρώ ότι υπάρχει μια ακολουθία και εξέλιξη...κάτι που οδήγησε στο σήμερα με την πληθώρα των γνώσεων που συγκεκριμενοποιούν-αποδεικνύουν κάθε θεωρία-γνώση...και πάντως σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ'οτι παλαιότερα!!!

Ο Πλάτωνας θεωρούσε ότι η ψυχή προϋπάρχει , πρίν ακόμα έρθει και εγκατασταθεί στο σώμα μας και ότι η ψυχή μας κάποτε ζούσε στον κόσμο των ιδεών -μαζί με τις φόρμες για τα γλυκά στο πάω ράφι της κουζίνας-...αλλα τη στιγμή που γεννιέται σ'αυτόν τον κόσμο και ξυπνάει μέσα στο σώμα ενός ανθρώπου , η ψυχή λησμονά τις τέλειες ιδέες που υποθέτει ότι προϋπάρχουν...

Ωστόσο το ερώτημα είναι το εξής:"Mε την λογική ή τι αισθήσεις ο Πλάτωνας οδηγήθηκε στις ανωτέρω σκέψεις"???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 09/05/2011 17:57:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 18:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΡΙ ΦΥΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ & ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ
quote:
Ό,τι δεν είναι με τη φύση είναι παρά φύση. Και από τη στιγμή που ο χριστιανισμός (όπως και άλλες θρησκείες) καταπιέζουν τη φύση του ανθρώπου, είναι παρά φύση δημιουργήματα. Καρκινώματα.
Κοίταξε φίλε μου, άλλο το ότι ο άνθρωπος έχει κάποιες Χ φυσικές ικανότητες & δυνατότητες και άλλο το πώς τις χρησιμοποιεί. Οι ικανότητες είναι φύσει, η χρήση τους όμως μπορεί να είναι παραφύσει.

Π.χ. ο άνθρωπος έχει σκληρό κρανίο. Άρα είναι φύσει το να κοπανάει το κεφάλι του στον τοίχο.
Προφανώς και όχι!

Ή ο άνθρωπος έχει πρωκτό. Άρα είναι φύσει να κάνει πρωκτικό σεξ. Προφανώς και όχι!

Άλλο λοιπόν η φύση, και άλλο η χρήση της φύσης. Αυτό είναι απαραίτητη διευκρίνιση. Η φύση είναι φύση, η χρήση ενός φυσικού χαρακτηριστικού όμως, μπορεί να είναι παρα-φύσει.

Ο Χριστιανισμός λέει τα εξής απλά: Σεξ μεταξύ ετεροφυλόφιλων, με φυσικό τρόπο (διείσδυση). Επίσης μιλάει για μονογαμία και αλλαγή συζύγου μόνο αν είναι απολύτως απαραίτητο (θάνατος, μοιχεία). Λέει επιπλέον ότι το σεξ δε πρέπει να γίνεται για καθαρά σαρκικούς λόγους, πρέπει να γίνεται μεταξύ συζύγων, με στόχο την διαιώνιση του είδους.

Από τα παραπάνω, εγώ δε βρίσκω πώς θεωρείς ότι η εκκλησία υποστηρίζει κάτι παραφύσει. Ίσα ίσα, σε προτρέπει να χρησιμοποιήσεις τις φυσικές σου ικανότητες, με φυσικό τρόπο.

Στην περίπτωση τώρα που δεν το κάνεις αυτό, συμβαίνουν αυτά στη κοινωνία (που τα ζούμε καθημερινά): εκτρώσεις, (->υπογεννητικότητα) διαζύγια, παιδιά που μεγαλώνουν με ψυχολογικά προβλήματα λόγω διαζυγίων, αύξηση της ομοφυλοφιλίας, αύξηση των παιδιών που μεγαλώνουν με ομοφυλόφυλους γονείς, καθώς και των παιδιών που αναπτύσσουν ομοφυλοφιλία απο ψυχολογικά αίτια, έξαρση των αφροδίσιων νόσων, έξαρση της πορνείας (της νόμιμης ή παράνομης κακοποίησης γυναικών) σεξουαλικά (στυτικά κ.α.) προβλήματα λόγω ανασφάλειας ή άλλων ψυχοσωματικών προβλημάτων, σεξομανία, σεξουαλικές διαστροφές και παραφύσει εθισμοί, κάποιοι απ' τους οποίες είναι και επικίνδυνοι, ορμονικές διαταραχές λόγω υπερβολικού αυνανισμού/σεξ και η λίστα συνεχίζει.
Τώρα αν εσύ θεωρείς φύσει τα παραπάνω, οκ, μάλλον έχουμε διαφορετική άποψη περι φύσης.

Τώρα αν εσύ θεωρείς παρα-φύσει τα όσα λέει ο χριστιανισμός περι αγάπης, ισότητας, ειρήνης κλπ σε παραπέμπω στον Αριστοτέλη, στα ηθικά Νικομάχια, όπου θα σου λυθούν όλες οι απορίες περι ηθικής (μιας και κάποιος ανέφερε τον Αριστοτέλη) και του κατα πόσο είναι ή δεν είναι φυσική.
(Αν και εγώ διαφωνώ με τον Αριστοτέλη ότι η ηθική προέρχεται εκ του έθους)


ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΙΣ ΘΕΟΥ

quote:
Η διαφορά δεν βρίσκεται στο θέμα της πηγής με την έννοια που το αναφέρεις. Η διαφορά βρίσκεται στο θέμα της Δημιουργίας. Το φως μπορείς να το φτιάξεις, να το δημιουργήσεις, ενώ το σκοτάδι δεν μπορείς. Αυτό σημαίνει πως το σκοτάδι προ-υπάρχει του φωτός. Αυτό νομίζω ισχυρίζεται και η θρησκεία σου. Αποδίδει ιδιότητα ζωοποιού φωτοδότη στον επικεφαλής της.
Ζωή... Τι είναι ζωή; Γιατί λέμε για ένα σκύλο ότι έχει ζωή, ή για τον άνθρωπο, αλλά δεν λέμε για τη πέτρα ότι έχει ζωή;
Γιατί η ζωή, είναι κίνηση, και αυτή η προταρχική κίνηση, αυτό το αρχικό φως, αυτη η χωρίς αιτία αρχική κίνηση, είναι ένα θαύμα.

Ένα θαύμα ανεξήγητο, γιατί ο συμπερασματικός νους δεν μπορεί να προσδιορίσει πράγματα χωρίς αιτία. Ο νους λέει 1 και 1 ίσον δύο, δεν λέει π.χ. 0 + 0 ίσον ένα, γιατί αυτό, βάσει της μηχανικής του νου, της ανθρώπινης λόγικής, είναι παράλογο.

Επομένως, έχουμε ένα θαύμα. Το θαύμα της ύπαρξης, το θαύμα της ζωής, την αρχική κίνηση, την αναίτιο αιτία. Το ότι έχουμε ένα θαύμα είναι αδιαμφισβήτητο. Το αμφισβητήσιμο είναι η ύπαρξη θεού.

Πώς προκύπτει λοιπόν ο θεός;

Ο θεός, σαν ιδέα, μπορεί να προκύψει με πολλούς τρόπους.
Πρώτα απ' όλα, επειδή ακριβώς απο αρχαιοτάτων χρόνων ήταν αδύνατο στον άνθρωπο να εξηγήσει το θαύμα της ζωής, την αρχική "κίνηση", έπεσε σε ένα λογικό λάθος, είπε ότι αφού δεν μπορώ να βρω αιτία για την αρχική κίνηση.. φτιάχνω ο ίδιος μία. Την ονομάζω "θεό" και αυτός είναι η ευφυής αιτία... του αναίτιου.

Αυτό όμως το λογικό "λάθος", δεν ήταν και τόσο λάθος, δηλαδή, είχε μια λογική. Ο άνθρωπος παρατηρούσε μια τρομερή ποικιλία και ταυτόχρονα, μια νομοτέλεια, και μια εξαιρετική ισορροπία στον κόσμο. Θεώρησε λοιπόν ότι πίσω από αυτή τη νομοτέλεια δεν μπορεί να υπάρχει κάποια μηχανική αρχή, αλλά μια συνειδητή βούληση που ώθησε τα πράγματα και τα πλάσματα του κόσμου να είναι έτσι, έτσι όπως είναι.

Αν πάμε όμως ακόμα παραπέρα τις παραπάνω σκέψεις, ερχόμαστε στο εξής ζήτημα: Η αρχική κίνηση, στη συνέχεια θα προκάλεσε αναγκαστικά και νέες κινήσεις.

Αυτές οι κινήσεις, είναι εφικτό να δημιούργησαν έναν "αρχικό" υπερ-νου; ο οποίος με τη σειρά του να δημιουργησε κινήσεις, των οποίων η αλληλεπίδραση να δημιούργησε τον κόσμο μας και άλλους;

Το σίγουρο είναι οτι εμείς έχουμε νου. Αν ισχύουν τα παραπάνω, αν οι σκέψεις είναι "κινήσεις", αν οι σκέψεις έχουν ΚΑΠΟΙΑ υπόσταση, και αν εμείς οι ίδιοι έιμαστε ως οντότητες αποτέλεσμα ιδεών-κινήσεων, τότε και ο δικός μας νους θα έχει απαραιτήτως την ικανότητα για δημιουργία.

Ίσως βέβαια σε μικρότερο βαθμό: γιατί αν αποτελεί ο ίδιος ο νους μας αποτέλεσμα κάποιας προηγούμενης κίνησης, κάποιας προηγούμενης αλληλεπίδρασης κινήσεων, είναι λογικό να μπορεί να δημιούργησει ο ίδιος στον χώρο, μόνο λιγότερο δυνατές κινήσεις, ή εξίσου δυνατές με την αρχική κίνηση που δημιούργησε τον ίδιο. Αυτό γιατί αν δώσεις ώθηση 10Ν σε μια μπάλα (σε κενό χώρο), αυτή θα ασκήσει δύναμη στα άλλα αντικείμενα που θα ακουμπήσει είτε λιγότερο απο 10Ν είτε 10Ν ακριβώς. Ποτέ όμως δε θα δώσει περισσότερη ενέργεια απ' ότι έχει πάρει. Εκτός αυτού, αν υπάρχουν και αντίθετες δυνάμεις-τριβές, τότε η κίνηση αυτή των 10Ν θα πρέπει να εφοδιάζεται συνεχώς με καινούρια ενέργεια από την πηγή, για να συνεχίσει να υπάρχει. Επομένως κάτι τέτοιο θα δικαιολογούσε μια υπαρκτή, αλλά μειωμένη μεν, δημιουργική ικανότητα του νου.

Χμμμ....


Αυτά παίδες. Τροφή για σκέψη.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/05/2011 18:17:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 18:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλατων
Αν Γιάννης διαβάσεις καλύτερα Πλάτωνα, θα διαπιστώσεις πως, πίσω απο τα γραφτα του, υπάρχει όλη η μέχρι τοτε φιλοσοφία.

Το ότι για λόγους προσυλυτισμου, η εδραιωσης μια θρησκιες, (αυγουστινος, Παύλος, και πατέρες) εξέφρασαν κατα το δοκουν τον Πλάτωνα και τον Αριστοτελη, ΕΣΥ σαν επιστημωνας πρέπει να το ψάξεις, και περισσοτερο να μην αποκλίσεις το ενδεχόμενο, να είναι έτσι τα πράγματα. Οι (σκιές) είναι οι σκέψεις σου, αυτο που προβάλει συνεχώς ο νους σου, αναρωτηθηκες πως θα ήταν η συνηδεισης δίχως αυτη τη μηχανικη πράξη? η φιλοσοφία και ο Πλάτωνας, η προσπαθια τους γενικότερα, είναι η αυτογνωσία, γιατί εκει υπάρχει ελευθερια και κάθε ευτυχία.

Η φιλοσοφία ουσιαστικά δεν ακολουθεί, τα ρεύματα που παρουσιάσθηκαν την διεστραβλωσαν, η φιλοσοφία έρευνα και μαθαίνει, και η λέξη ερευνώ, θα πει ερευνω προς όλες τις κατευθύνσεις, ακόμα και προς το άγνωστο. Αν υπάρχει μια πιθανότητα να υπάρχουν οντότητες, ΕΣΥ σαν επιστημωνας έχεις πάρει θέση πως δεν υπάρχουν, εκφράζεις θεση και γνώμη, όχι έρευνα.

Έτσι μιας και πολλα απο όσα έλεγε, δεν τα έγραψε, (για τον πιθανο περιπεγμο) αναλογα έκανε και ο Ηράκλειτος, (τα έγραψε δύσκολα) μα η αλήθεια για τον αριστοτελη είναι πως έμεινε δυπλα του τόσα χρόνια, για την αγραφτη διδαχη του. Με λίγα λόγια, τους τα έλεγε, όπως και ο Σωκράτης. Άφησε Ένα μέρος του νου σου ελεύθερο, και εξέτασε την εκδοχή, ορισμένοι άνθρωποι να έχουν φτάσει σε αλλα επίπεδα συνηδεισης. That´s all...


Φίλε Πλάτωνα οι προσεγγίσεις σου είναι κατανοητές. Δεν είναι πρώτη φορά που τις ακώ.
Θα έλεγα πως είναι και σεβαστές ,στο βαθμό που δεν απαξιώνουν την εκ διαμέτρου αντίθετη δική μου προσέγγιση .
ΔΕΝ υπάρχουν φίλε μου αδιαφιλονίκητες αλήθειες.

Η «φιλοσοφία» η δική μου αντιτίθεται σε δογματισμούς τύπου «ούτος εφα» όσο μεγάλος και αν είναι «ούτος».
Σε κάθε μία «ρήση» οποιουδήποτε, η πρώτη μου σκέψη είναι, «γιατί να είναι έτσι και όχι διαφορετικά»? και αμέσως ξεκινώ μια προσπάθεια ανατροπής του «ρητού».
Αν δεν βρω ερείσματα αμφισβήτησης, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι «ενδέχεται» να είναι και έτσι.
Δεν το θεωρώ αναμφισβήτητα σωστό, επιτρέποντας την πιθανότητα ανατροπής του, αν και εφόσον προκύψουν νέα στοιχεία.

Δεν θα μπω σε υπερβατικά θέματα ύπαρξης του κακού.
Επιγραμματικά αναφέρω πως δεν συμφωνώ με τη η Σωκρατική άποψη περί καλού-κακού.

Φίλε μου ουδέποτε αναφέρθηκα σε ακαδημαϊκές μου τυχόν ιδιότητες.
Δηλώνω ένας απλός αναζητητης της γνώσης, ένας απλός φίλος της γνώσης.
Υπό αυτή την ένια θα μπορούσα να θεωρώ τον εαυτό μου σαν ένα μικρό φίλο της σοφίας, αυτό που κάποιοι λένε φίλο-σοφό.
Ο φίλος της σοφίας – ή άλλως ο αγαπών την γνώση – δεν κατέχει ΠΟΤΕ την γνώση, είναι καθ οδών για την γνώση, που ΠΟΤΕ δεν θα την προσεγγίσει.
Κάτι τέτοιο θα ήταν η μέγιστη απαγοήτευση για μένα.

Καλή συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 18:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικομαχος
Επειδή θεωρώ ότι οι γνώσεις μας, σε σχέση με αυτές που θα υπάρχουν
στο σύμπαν,υπολοίπονται κατα μερικά εκατομμύρια χρόνια,αφήνω αυτό
το περιθώριο,που λέει ο Πλάτωνας πιο πάνω,στο νου μου να δει οτι
ίσως υπάρχουν και άλλα επίπεδα συνείδησης.


Φίλε μου δες αυτό το παράξενο.
Το ίδιο πιστεύω εν μέρει και εγώ, χωρίς όμως να καταλήξω στην εύκολη λύση της «διαισθητικής γνώσης», αυτό που στην ψυχολογία ονομάζουμε ψευδαίσθηση.
Πως φίλε μου να «δημιουργήσω» υπάρξεις, μόνο και μόνο γιατί αυτές μπορεί να είναι συμβατές με τις πρωτόγονες ιδεοληψίες του ανθρώπινου είδους?
Και όλα αυτά χωρίς να έχω το ελάχιστο στοιχείο που να με οδηγεί εκεί, πάρεξ φανταστικές αναφορές υπερβατικών ταξιδιών, υπόλοιπα ονειρικής παιδικής φαντασίας και ανθρώπινων πόθων και εγωιστικής αλαζονείας αποδοχής της πραγματικότητας, μιας πραγματικότητας αρνούμενης να δεχτεί πως είμαστε μια ασήμαντη «πορδή» σε ολόκληρο το μεγαλείο του κόσμου που μας περιβάλει?
quote:
όσο για τις λαδόκολλες, αν διάβασες όλα τα σχετικά που γράφω θα καταλάβαινες το πραγματικό νόημά τους και όχι το κοπτοραπτικό
που συνηθίζεις.
λές!:


Σχετικά με τα χαρτιά, έχω πει ξανά τη θέση μου και ουδέποτε επικαλέσθηκα περγαμηνές.
Έχω πάντα κατά νου την ρήση κάποιου σπουδαίου – για μένα τουλάχιστο –
« το ότι είναι κάποιος καθηγητής φιλοσοφίας, είναι απόδειξη πως ο ίδιος ΔΕΝ είναι φιλόσοφος»

Γι αυτό φροντίζω να μην διαλαλώ τι είμαι, αλά μόνο τις θέσεις μου για διάφορά θέματα, και πάνω σε αυτές περιμένω κριτική, και καλοπροαίρετη αντιπαράθεση με συγκεκριμένες θέσεις και όχι αφορισμούς.

quote:
Λες ότι είσαι γοητευμένος από τον Σωκράτη και τον Ηράκλειτο κ.λ.π.
Και απο την άλλη αρνείσαι και απορίπτεις,οτιδήποτε νοητικό εχουν
διατυπώσει αυτοί.Δεν ταιριάζει αυτό Γιάννη.



Ποιος στα είπε φίλε μου αυτά?
Κάθε φορά που αναφέρομαι σε αυτούς του γίγαντες ανατριχιάζω από δέος.
Αυτό φίλε μου δεν είναι σχήμα λόγου, αλλά η πραγματικότητα, - αν θες πίστεψέ το.

Όλοι αυτοί οι διανοητές από τους μεγάλους προσωκρατικούς έως τους σημερινούς ( Hawking, Renrose κλπ) μου προκαλούν ζάλη με το ύψος τους.

Αυτό φίλε μου δεν θα πει πως ενστερνίζομαι ασυζήτητοι και τις απόψεις τους.
Και οπωσδήποτε διαφωνώ με την ανάγκη ύπαρξης δαιμονικών πνευμάτων.

Ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος ΔΕΝ έχει στοιχεία ύπαρξης τους.
Αν αυτό πίστευαν κάποιοι αρχαίοι φιλόσοφοι δεν αποτελεί «απόδειξη» ύπαρξης τους.
Υπάρχουν άλλοι που δεν πίστευαν σε κάτι τέτοιο, αν και ούτε και αυτό δηλώνει κάτι για μένα.

Φίλε μου τα χαρτιά που λες – μια και το ξανά αναφέρεις στο τέλος – αν είναι από μαλακό χαρτί, μπορεί να έχουν υγιεινή χρήση, αν είναι λαδόκολλα είναι τέλεια για το αρνί στη σούβλα, βοηθά ΄πως θα ξέρεις στην διατήρηση της εσωτερική θερμοκρασίας του οβελία , και επομένως καλύτερο ψήσιμο.
Μην υποτιμάς αυτή τους την χρησιμότητα.

Καλό σου απόγεμα.

Υ.Γ

Το φαρμάκι θα το πιο ευχαρίστως αν είναι από χέρι σέξι στριγκάτης ξανθιάς
(κατά προτίμηση κόκκινο ή μαύρο).
Έχω εκδηλώσει τις αδυναμίες μου, και αυτό πλέον με καθιστά ευάλωτο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 21:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινος

Ωστόσο το ερώτημα είναι το εξής:"Mε την λογική ή τι αισθήσεις ο Πλάτωνας οδηγήθηκε στις ανωτέρω σκέψεις"???
..................

Φίλε έαρινε, πρόσεξε κάτι. Για να βρεις πως σκέφτηκε αυτα ο Πλάτωνας, πρέπει πρώτα να καθαρίσεις στον εαυτο σου, τι είναι
Α. Η λογική.
Β οι σκέψεις.
Γ. Κανείς πρώτα σκέψεις και μετα ακολουθεί η λογικη
Δ. Είσαι λογικός, και κανείς σκέψεις.
Ε. Τι σχέση έχουν οι αισθήσεις με τη σκέψη
Ζ...
Η....
Χ....
Όταν τα βρεις και εξηγήσεις και σε εμάς ποιο είναι πρώτο απο αυτα, θα έχεις βρει αιτία και αιτιατο. Με λίγα λόγια, υπάρχει αυτο γιατί υπάρχει εκείνο.

Να βοηθήσω λιγο?

Αν ο μπαμπάς σου δεν έκανε κάτι σκέψεις, και δεν έβλεπε τη μανουλα σου, δεν θα είχαμε εαρινο στο εσωτερικά! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 21:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και δεν φοβάσαι μη σε πουν ανόητο και σένα;


Αμφιβάλλω αλλά ακόμα και αν συμβεί μικρό το κόστος όταν δηλώνεις την αντίθεσή σου με αντεθνικές ανοησίες.


quote:
Λοιπόν, κοίτα να δεις. Εγώ μπορεί να έχω πάθος, όπως λες, στο να υπερασπίζομαι την πίστη μου


Ώπα,ώπα πάρτο αλλιώς. Σαν πολύ εύκολα το αντιπαρέρχεσαι αυτό το σημείο. Τι έγιναν ΑΞΙΕΣ όπως η ΑΜΕΡΟΛΗΨΙΑ, η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ της αλήθειας και η διάκριση του ψεύδους;;;; Τις αμελείς μπροστά στην ανάγκη υπεράσπισης της πίστης σου;;;

Για πρόσεξε λίγο τι έχεις γράψει πιο πριν

quote:
Εγώ, ως γεννημένος στη χώρα που λέγεται ΣΗΜΕΡΑ Ελλάδα και έχοντας πάει σε ελληνικά σχολιά, δεν με συμφέρει, αλλά ούτε και έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τα όσα λες για τους Έλληνες φιλοσόφους.


Με άλλα λόγια ομολογείς ότι όσα υποστηρίζεις εσύ δεν έχουν παρά μόνο συγκυριακή σχέση με την αλήθεια και ότι ο βασικός άξονας των απόψεων που διατυπώνεις είναι 1) Τι σε συμφέρει και 2) Τι νομίζεις ότι συμφέρει την πίστη σου.


ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ. Όταν λέω ότι σε ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ως άνθρωπο και ότι σε θεωρώ βαθύτατα ΑΝΗΘΙΚΟ, το εννοώ.

quote:
αλλά το δικό σου πάθος και ο φανατισμός, είναι ό, τι χειρότερο θα μπορούσες να επιδέιξεις εδώ μέσα.

Φανατισμός και πάθος ναι μεν, με ποιο σκοπό και ποια αιτία όμως; Αν μου καταλογίζεις φανατισμό και πάθος όταν υπερασπίζομαι την αλήθειατην επιστήμη και την πατρίδα μου, τότε γιατί το θεωρείς χειρότερο;;;;


quote:
Δεν θα σε ακολουθήσω, σου το έχω ξαναπεί άλλωστε, σε αυτό που επιδιώκεις.


Τι επιδιώκω όμως; Να ξεβρακώσω τα ψέμματα; Να αποκαλύψω την ανηθικότητα που σε χαρακτηρίζει; Να χρησιμοποιήσω τα ίδια σου τα λόγια ως σημαία εναντίον σου στο εξής; Αυτά βεβαίως και τα επιδιώκω. Εσύ όμως τι εννοείς;;

quote:
Σου λείπει ο Τρέχα και ψάχνεις κάπους για να ξύσεις την καμπούρα σου.

Μπούρδες

quote:
Δεν θα ήταν σωστό και δεν θα σε ωφελούσε σε τίποτα, πέρα απο το τονώσει το χαζό εγωισμό σου, να απαντώ στις ανόητες προκλήσεις σου


Και όμως το κάνεις!!!!Και όμως απαντάς!!!


quote:
Είσαι ο χαϊδεμένος των συντονιστών και γι’ αυτό σε αφήνουν να αλωνίζεις μη καταλογίζοντάς σου τίποτα.


Μπούρδες στο τετράγωνο.

quote:
Συνηδειτοποιείς τί χοντροπατάτα είπες;
Έσπευσε και ο γιαπετ να σε χειροκροτήσει και εσύ μάλλον θα φούσκωσες από καμάρι.
Σε αφήνω να σκεφτείς λιγάκι μπας και καταλάβεις γιατί αυτό που είπες είναι πατάτα.


Καθόλου πατάτα δεν είναι. Και είπε ότι δεν είναι το μόνο ιστορικό στοιχείο που πιστοποιεί την ιστορικότητα πχ του Αριστοτέλη.


Όταν βρίσκουν μια προτομή που λέει ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ και αυτή είναι 2000 ετών, τότε γιατί να μην πούμε ότι ο Αριστοτέλης δεν υπήρξε εδώ και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 χιλιετίες;;;;

πχ

http://www.finearttouch.com/Marble_Bust_Sculpture_of_Aristotle_Found_in_Athens.html


quote:
Κι όμως, αυτό είναι που μπορεί να τεθεί υπό αμφισβήτηση, πράγμα το οποίο αποτελεί θέμα της συζήτησης μεταξύ εμού και του γιαπετ.


Δεν απαντάς σε αυτό σου λέω. Η χριστιανική διδασκαλία κατά παραδοχή του γέροντα στο εισαγωγικό ποστ είναι ΜΗΔΕΝ αν ο Χριστός δεν υπήρξε. Εσύ τι υποστηρίζεις;Αντιθέτως ο αριστοτελικός τρόπος σκέψης ή η Ιλιάδα διατηρούν την αξία τους ανεξάρτητα.

quote:
Και για να το επαναλάβω, αν τυχόν και δεν το έχεις καταλάβει, αυτό που πρωταρχικά ανέφερα ως υποθετικό σενάριο στο γιαπετ ήταν πως μπορεί κάποιος π.χ. πετγια να θέσει υπό αμφισβήτηση αν αυτές οι ΙΔΕΕΣ είναι κτήμα αυτού που φέρεται ότι τις γράφει και ...... και το πήγα πιο πέρα, θέτοντας το ερώτημα ακόμη και όσον αφορά την «ιστορικότητα αυτού που τις γράφει».


Και ο Φαρμελάυερ είπε ότι από τον 7ο μΧ αιώνα οι Έλληνες αφομοιώθηκαν από τους Σλάβους. Και ο Νταίνικεν είπε ότι τις Πυραμίδες τις έφτιαξαν τα ούφο. Δεν ασχολούμαι με ψευδοθεωρίες και απόψεις επιπέδου (το πολύ) fringe science. Κανένας σοβαρός ιστορικός δε συμμερίζεται αυτές τις ανοησίες.


Ενδεικτικά από τη wiki, μιας και πιάσαμε τον Αριστοτέλη..


That these undisputed dates (the first half of the Olympiad year 384/3, and in 322 shortly before the death of Demosthenes) are correct was shown already by August Boeckh (Kleine Schriften VI 195); for further discussion, see Felix Jacoby on FGrHist 244 F 38. Ingemar Düring, Aristotle in the Ancient Biographical Tradition, Göteborg, 1957, p. 253.


Είναι πέρα από κάθε αμφισβήτηση ακόμα και η ημερομηνία γέννησής του, πολύ περισσότερο η ύπαρξή του. Τι ακριβώς παζαρεύουμε ρε Ψηλέ; Τι ακριβώς ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να αμφισβητείς;;


quote:
όπως θα μπορούσε να ήταν μια «ακολουθία ανθρώπων» που έζησαν κατά πολύ αργότερα, ίσως και αρκετές εκατονταετίες μετά την εποχή που φέρεται να έχει ζήσει ο ίδιος ο Αριστοτέλης, οι οποίοι αντέγραψαν από αλλού τις ιδέες αυτές και τις απέδωσαν στον Αριστοτέλη προκειμένου να πλάσουν έναν τόσο ωραίο μύθο.


Προαφανή λάθη:

1) από που αλλού;;; Στην περίπτωση του Χριστού έχει αναφερθεί από πού μπορεί να έχουν παρθεί στοιχεία (πχ Μίθρας)

2)Με ποιο σκοπό έγινε αυτό; Το συνονόματο σου τον αυτοκράτορα μπορεί να τον συνέφερε(το έχει το όνομα από ότι φαίνεται) να γίνουν κάποια ευαγγέλια κανονικά και κάποια άλλα όχι. Γιατί;;; Για σκέψου λίγο... Γιατί όμως να αλλάξει κάποιος τη διδασκαλία του Αριστοτέλη;;;


quote:
Εμ αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα


Καθόλου δεν είναι πρόβλημα. Γιατί οι ΙΔΕΕΣ δε μηδενίζονται. Και αυτές αξίζουν. Ενώ ΕΙΠΕ ο γέρων (και δεν απάντησες) ότι ΜΗΔΕΝ είναι η ιδεολογία του χριστιανισμού αν δεν υπήρξε Χριστός.


quote:
Και εγώ εκεί τη βάζω (περίπου). Όσον αφορά για το «ΟΛΟΙ οι άνθρωποι» μη παίρνεις και όρκο.


Το περίπου έχει να κάνει με το τι σε συμφέρει να λες από φόβο μήπως τυχόν βλάψεις την πίστη σου;;;


Όλοι οι άνθρωποι που έχουν μια στοιχειώδη ακαδημαϊκή μόρφωση ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ και σέβονται τους αρχαίους Έλληνες.


Ακόμα και καλλιτέχνες, ακόμα και απλοί άνθρωποι.


Πάρε να ξεστραβωθείς:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rembrandt_Harmensz._van_Rijn_013.jpg

Ρεμπράντ, ο Αριστοτέλης σκέφτεται μπροστά στην προτομή του Ομήρου.

quote:
Αν ακούσουμε π.χ. εκείνη την κοπελίτσα, την ελληνοαμερικάνα, που την είχε καλέσει, αν δεν κάνω λάθος, η Οθρόδοξη Εκκλησία της Αμερικής για να την τιμήσει για τις «πνευματικές της» επιδόσεις και αυτή προτίμησε να γίνει το φερέφωνο του Δαυλού, έλεγε πως νευρίαζε πολύ όταν στο μάθημα Ιστορίας, στο σχολείο ή στο πανεπιστήμιο ..... νευρίαζε πολύ για τον τρόπο με τον οποίο παρουσίαζαν την αρχαία Ελλάδα.

Ατυχές το παράδειγμα γιατί δεν τα έβαλε με τους Αρχαίους Έλληνες αλλά με την εκκλησία... Αν εννοείς τη μικρή Προμηθέα. Και για αυτό το λόγο έχουν γίνει 3 απόπειρες δολοφονίας εις βάρος της. Από ομοϊδεάτες σου να φανταστώ που και αυτούς "δεν τους συμφέρει" να λέγονται τέτοια πράγματα.

quote:
Οπότε, άκου με που σου λέω.
Τα «όλος ο κόσμος» και «όλοι οι άνθρωποι», θα πρέπει να το ξανασκεφτείς που και πότε πρέπει να τα χρησιμοποιείς.


Επιμένω να το λέω για το συγκεκριμένο ζήτημα, πάρα τις "συμβουλές" σου.

quote:
Το ποιος είναι ανόητος, μη το πολυδιαφημίζεις. Εκτίθεσαι.


Εκτός από ανόητος είσαι ανήθικος,ανέντιμος και δειλός. Και αποδεικνύεται από αυτά που γράφεις. Που προσπαθείς να βάλεις στον ίδιο κουβά το Χριστό και τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους και ΚΙΝΔΥΝΟΛΟΓΕΙΣ αστήρικτα ότι η δήθεν αμφισβήτηση στον πρώτο θα γενικευτεί στους δεύτερους. Με λίγα λόγια ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Και σημειωτέον, δε θα έπρεπε να σε ανησυχεί η αμφισβήτηση του Χριστού. Είναι μια ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ προφητεία. (σημείον αντιλεγόμενον).


quote:
Σου συστήνω, όπως συνήθως κάνω με σένα, πρώτα να ξεφουσκώσεις και να ακούσεις αυτό που θα σου πω.


Και εγώ σου συστήνω να εφαρμόσεις στη ζωή σου ΑΞΙΕΣ όπως αμεροληψία, ειλικρίνεια, εντιμότητα, συνέπεια κτλ κτλ.


quote:
Όσον αφορά την αξιοπιστία και την ιστορικότητα των γραπτών και των συγγραφέων τους, υπάρχουν τρόποι για να φτάσει ο ερευνητής όσο το δυνατόν κοντύτερα στην αλήθεια, και δεν είναι βέβαια η ανοησία με τις προτομές που ανέφερες πιο πάνω.


Αν ο ερευνητής δεν είναι αμερόληπτος μπορεί να φτάσει "όπου τον συμφέρει αυτόν και την πίστη του". Ευχαριστούμε δε θα πάρουμε από η δικιά σου αλήθεια. Μας κάθεται βαριά στο στομάχι, συμφεροντολόγε.

Edited by - IndustrialAngel on 09/05/2011 21:51:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 21:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα ας αφήσουμε τα λογοπαίγνια , εξάλλου εγώ δεν μπορώ να ακολουθήσω ιδιαίτερα σε τέτοια "παιχνίδια ανθρώπων"...εγώ εκείνο που απλά αποτύπωσα είναι καθαρά ο "λόγος" του αρχαίου ημών Πλάτωνα .... μολονότι σήμερα έχω την τιμή να μιλάω με τον συνδίκτυο Πλάτωνα...
Εκείνος λοιπόν είπε ότι είπε και θεωρώ ότι ήταν ξεκάθαρος και αν για μια σκέψη του σχύει μια αναλογία ... τότε θεωρώ ότι μπορώ και γώ να κινηθώ με το δικό του σκεπτικό και να διατυπώσω ένα "Πλατωνικό ερώτημα"....
Με την λογική λοιπόν δομήθηκαν οι όποιες σκέψεις-ιδέες του ή με τις αισθήσεις που εκείνος ο ίδιος απέρριπτε???
Δεν ρωτάει ο Εαρινός αλλα πρόκειται για ένα ερώτημα που μπορεί να διατυπωθεί καθαρά μέσα απο τον ίδιο του τον λόγο...όπως δηλ θα έκανε και ο ίδιος ... εκτός βεβαίως απο την περίπτωση που έλεγε "Mea culpa"...


Σημ:"Ωστόσο δεν λειτουργώ απορριπτικά προς τον φιλόσοφο , ούτως ή άλλως ο Αριστοτέλης μαθητής του ήταν και νοηματοδοτήθηκε απο αυτόν , όπως και οι νεότεροι φιλόσοφοι-στοχαστές-ψυχολόγοι -και όχι μόνο- απο τον Αριστοτέλη".
Λέω ότι υπάρχει μια ακολουθία-συνέχεια και η συνέχεια γίνεται για να βελτιώνουμε συνεχώς τις γνώσεις μας , κάτι με το οποίο θεωρώ δεδομμένο ότι θα συμφωνούσαν και τα μεγάλα αυτά πνεύματα που δεν ήσαν καθόλου έχω την αίσθηση στατικά.....δηλαδή δογματικά!!!

Η Μαμά μου δεν θα μπορούσε να μην ερωτευθεί τον πατέρα μου , πολλές φορές μου έχει αναφέρει ότι τη κοβόταν η ανάσα μόνο με το άκουγμα της περπατισιάς του...αλλα δεν θα σου πώ περισσότερα γιατί μάλλον είσαι μαρτυριάρης...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 21:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
2. Αυτό που αξίζει στην αρχαία ελληνική γραμματεία είναι οι ΙΔΕΕΣ, όχι η ιστορικότητα αυτού που τις γράφει.

Κι όμως, αυτό είναι που μπορεί να τεθεί υπό αμφισβήτηση, πράγμα το οποίο αποτελεί θέμα της συζήτησης μεταξύ εμού και του γιαπετ.


Δεν είναι το ίδιο και το ξέρεις.
Η πίστη σου δεν βασίζεται μόνο σ' αυτά που είπε ο ήρωας των ευαγγελίων, αλλά βασικά, σ' αυτά που έκανε ή έπαθε.

Τα βασικά στοιχεία της πίστης σου είναι η ανάσταση, η ανάληψη κλπ.

Αν λοιπόν, δεν συνέβησαν αυτά, τα δανεικά λόγια του πρωταγωνιστή πάνε περίπατο.

Ακόμη να βρείς το κειμενάκι που μου έταξες ότι θ φέρεις απ' την ΟΟδε;;;;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 22:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι το ίδιο και το ξέρεις.


Μπορεί και να μην το ξέρει. Ο εγκέφαλος του ψηλού σκέφτεται με βάση ΜΟΝΟ ότι τον συμφέρει.


quote:
Τα βασικά στοιχεία της πίστης σου είναι η ανάσταση, η ανάληψη κλπ.

Αν λοιπόν, δεν συνέβησαν αυτά, τα δανεικά λόγια του πρωταγωνιστή πάνε περίπατο.



Αυτό είπα, αλλά δε συμφέρει να απαντήσει.


quote:
Ακόμη να βρείς το κειμενάκι που μου έταξες ότι θ φέρεις απ' την ΟΟδε;;;


Βρες το μόνος σου ρε τεμπέλη. Και απάντα μετά, πάλι μόνος σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 22:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Βρες το μόνος σου ρε τεμπέλη. Και απάντα μετά, πάλι μόνος σου.

Όχι βέβαια, το θέλω διανθισμένο απ' τις κρίσεις του ψηλού.

Διαφορετικά, δεν έχει νόημα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 23:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός -Είσαι ο χαϊδεμένος των συντονιστών και γι’ αυτό σε αφήνουν να αλωνίζεις μη καταλογίζοντάς σου τίποτα.


ΧΑ, ΧΑ, ένας από τους πολλούς χαϊδεμένους (κατά το Ψηλό) που προσέχουμε οι συντονιστές…

….. Στοργή, αγάπη και προδέρμ….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 23:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άστα αυτά Σωτήρη. Δεν είναι ο Γιώργος αυτός.

Αυτός είμαι εγώ......


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2011, 23:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινος
Εκείνος λοιπόν είπε ότι είπε και θεωρώ ότι ήταν ξεκάθαρος και αν για μια σκέψη του σχύει μια αναλογία ... τότε θεωρώ ότι μπορώ και γώ να κινηθώ με το δικό του σκεπτικό και να διατυπώσω ένα "Πλατωνικό ερώτημα"....
...........

Διατυπωνεις Ένα εαρινο ερώτημα....

Εαρινος
Με την λογική λοιπόν δομήθηκαν οι όποιες σκέψεις-ιδέες του ή με τις αισθήσεις που εκείνος ο ίδιος απέρριπτε???
.........
Δεν τις απερριπτε όπως το γράφεις, μα γνωριζε σε βάθος τι σχέση υπάρχει μεταξύ αίσθησης και σκέψης, σκέψης και μνήμης. Τι είναι...το εγω.

Άκου έαρινε. Δεν είναι εύκολο να βρεις άκρη, σε πολλα κουβαρια που είναι οι σκέψεις μας. Θα σου πω σε τι βοήθησε ο Πλάτωνας, όταν κάποια στιγμη ψαχθηκα σωβαρα.

 Σε ρώτησα για τη μαμά και τον μπαμπά, και θα σου πω εγω τα περισσότερα που σου είπε η μαμά σου, μα δεν κατάλαβες. Πίσω απο όλα τα πράγματα κρύβεται κάτι. Η εκπλήρωση. (έχει σαν αντίθετο την τιμωρία) μα ας σταθούμε λιγο σε αυτο, εκπλήρωση. 
Γιατί κοβοταν η αναπνοή στη μανουλα σου? 
τι ψάχνει ο φιλος μας ο ψεύτης, 
ο νικομαχος, ΕΣΥ, εγώ, ο κάθε ανθρωπος? 

εκπλήρωση σε κάτι. 

Είναι βασικό να ξεκινήσεις την έρευνα σου απο αυτο, γιατί οτι και να κανείς στη ζωη, ότι και να σκεφτείς, θα δεις πως πίσω κρύβεται αυτο. 

Εκπλήρωση. 

Στην ουσία, αυτο που ονομάζουμε εγω, δεν είναι άλλο, απο μια κίνηση εκπλήρωσης. Αν στο πω διαφορετικά, ακόμα και στους ασθενείς που καθημερινά έχεις πάρε δώσε, θα δεις πως η ψυχολογική κίνηση σε βάθος είναι μια ανεπάρκεια. 

Βλέπεις πως με λίγα λόγια βγάζω, άχρηστο, οποίο ψυχολόγο και ψυχίατρο θέλω? 

είναι μια ανεπάρκεια που έχω απο μικρός, και που όταν το κάνω, με εκπληρώνει! 
Να συνεχίσω? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 01:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά Πλάτωνα... έγραψες
Σου ορκίζομαι πάντως, στον σταυρό που σου κάνω(κάνω τον σταυρό μου), ότι αν δεν έβλεπα το όνομά σου σε αυτή την ενότητα, δεν επρόκειτο να είχα κάνει καν τον κόπο να μπω.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/05/2011 01:17:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 12:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλατων

τι ψάχνει ο φιλος μας ο ψεύτης, 
ο νικομαχος, ΕΣΥ, εγώ, ο κάθε ανθρωπος? 
εκπλήρωση σε κάτι.


Κάπου τα έχουν μπλέξει οι “Πλάτωνες”, μοντέρνοι και παμπάλαιοι
Και για μεν τον παλιό τον Πλάτωνα, το κατανοώ, δεν γνώριζε τίποτε για το ασυνείδητο.
Ο φρέσκος Πλάτωνας όμως?
Αιτιολογείται άραγε ή εμμονή και προσκόλληση σε πεπαλαιωμένες ιδέες, και ή πεισματική άρνηση προσαρμογής τους σε καινούργια δεδομένα?


quote:
Πλάτων

Βλέπεις πως με λίγα λόγια βγάζω, άχρηστο, οποίο ψυχολόγο και ψυχίατρο θέλω?


Χμ!!!
Έχεις ξαπλώσει στο ντιβάνι του?

Μήπως – λέω – η αλαζονεία είναι ακίνδυνη μεν, αλλά ενίοτε ενοχλητική για τους συνανθρώπους μας.

Δεν είπα τίποτα – ...λέω !! -


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 14:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου ορκίζομαι πάντως, στον σταυρό που σου κάνω(κάνω τον σταυρό μου), ότι αν δεν έβλεπα το όνομά σου σε αυτή την ενότητα, δεν επρόκειτο να είχα κάνει καν τον κόπο να μπω.
Αυτό δεικνύει dr μας ότι τους άλλους τους θεωρείς φελλούς;
Γιατι;
quote:
Κοίταξε φίλε μου, άλλο το ότι ο άνθρωπος έχει κάποιες Χ φυσικές ικανότητες & δυνατότητες και άλλο το πώς τις χρησιμοποιεί. Οι ικανότητες είναι φύσει, η χρήση τους όμως μπορεί να είναι παραφύσει
Δηλαδή όταν κάποιος γνωρίζει ότι οι άνθρωποι όταν πεθάνουν, πεθαίνουν για τα καλά και κάποιος άλλος πιστεύει ότι ανασταίνονται, κάποιος κάνει παρά φύσει χρήση του εγκεφάλου του;
Ο πρώτος ή ο δεύτερος; Εγώ λέω ο δεύτερος!
Εσύ;
quote:
Π.χ. ο άνθρωπος έχει σκληρό κρανίο. Άρα είναι φύσει το να κοπανάει το κεφάλι του στον τοίχο.
Προφανώς και όχι!

Ενα σκληρό κρανίο είναι ΦΥΣΕΙ προστασία του εγκεφάλου.
Το κοπάναγες στον τοίχο πρίν μάθεις την φύση του;
quote:
Ή ο άνθρωπος έχει πρωκτό. Άρα είναι φύσει να κάνει πρωκτικό σεξ. Προφανώς και όχι!
Πάλι τα έμπλεκσες dr μου.
Ο πρωκτός είναι ΦΥΣΕΙ για χέσιμο!
Πολύ μπερδεύεις τις φύσεις γιατρέ μας...
quote:
Ο Χριστιανισμός λέει τα εξής απλά: Σεξ μεταξύ ετεροφυλόφιλων, με φυσικό τρόπο (διείσδυση). Επίσης μιλάει για μονογαμία και αλλαγή συζύγου μόνο αν είναι απολύτως απαραίτητο (θάνατος, μοιχεία). Λέει επιπλέον ότι το σεξ δε πρέπει να γίνεται για καθαρά σαρκικούς λόγους, πρέπει να γίνεται μεταξύ συζύγων, με στόχο την διαιώνιση του είδους.

Από τα παραπάνω, εγώ δε βρίσκω πώς θεωρείς ότι η εκκλησία υποστηρίζει κάτι παραφύσει. Ίσα ίσα, σε προτρέπει να χρησιμοποιήσεις τις φυσικές σου ικανότητες, με φυσικό τρόπο.


Μπούρδες! Διάβασε εδώ: "...ει ούτως εστίν η αιτία του ανθρώπου μετά της γυναικός, ου συμφέρει γαμήσαι."
Κσέρεις ποιός το γράφει αυτό; Και είναι απλώς ένα δείγμα...
Πού τα βρήκες γραμμένα όλα αυτά αγαπητέ μας;
Αφου δεν έχεις διαβάσει την Κ.Δ. γιατί μας πουλάς αυτό το παραμύθι;

quote:
Στην περίπτωση τώρα που δεν το κάνεις αυτό, συμβαίνουν αυτά στη κοινωνία (που τα ζούμε καθημερινά): εκτρώσεις, (->υπογεννητικότητα) διαζύγια, παιδιά που μεγαλώνουν με ψυχολογικά προβλήματα λόγω διαζυγίων, αύξηση της ομοφυλοφιλίας, αύξηση των παιδιών που μεγαλώνουν με ομοφυλόφυλους γονείς, καθώς και των παιδιών που αναπτύσσουν ομοφυλοφιλία απο ψυχολογικά αίτια, έξαρση των αφροδίσιων νόσων, έξαρση της πορνείας (της νόμιμης ή παράνομης κακοποίησης γυναικών) σεξουαλικά (στυτικά κ.α.) προβλήματα λόγω ανασφάλειας ή άλλων ψυχοσωματικών προβλημάτων, σεξομανία, σεξουαλικές διαστροφές και παραφύσει εθισμοί, κάποιοι απ' τους οποίες είναι και επικίνδυνοι, ορμονικές διαταραχές λόγω υπερβολικού αυνανισμού/σεξ και η λίστα συνεχίζει.

Ολα αυτά είναι στην φύση των ανθρώπων.
Επικεντρώνεις το ενδιαφέρον σου σε ότιδήποτε αφορά το σεχ.
Το έχεις ξανακάνει αυτό όταν θέλεις να στηλιτεύσεις κάτι κακό.
Δεν υπάρχουν άλλα "παρά φύσει" προβλήματα στην κοινωνία, παρά μόνον τα σεκσουαλικά; Μπερδεύεις και τις φύσεις...
Γιατί; Εχεις κάποιο σεχουαλικό πρόβλημα;
Και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΓΕΝΝΗΤΙΚΌΤΗΤΑ. Μην παπαγαλίζεις τα ρεμάλια (εθνοπατέρες).
quote:
Τώρα αν εσύ θεωρείς παρα-φύσει τα όσα λέει ο χριστιανισμός περι αγάπης, ισότητας, ειρήνης κλπ
Αυτά κι αν είναι μεγάλες ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!!
Είναι φύσει να ισχυρίζεσαι ανυπόστατα πράγματα;
Είναι φύσει να κάνεις προπαγάνδα;
Είναι φύσει το παραμύθι;
quote:
Ένα θαύμα ανεξήγητο, γιατί ο συμπερασματικός νους δεν μπορεί να προσδιορίσει πράγματα χωρίς αιτία. Ο νους λέει 1 και 1 ίσον δύο, δεν λέει π.χ. 0 + 0 ίσον ένα, γιατί αυτό, βάσει της μηχανικής του νου, της ανθρώπινης λόγικής, είναι παράλογο.

Το ότι δεν γνωρίζουμε την αιτία, δεν σημαίνει ότι είναι θαύμα. Θαύματα υπάρχουν μόνον στους θρησκόληπτους! Τους αμαθείς!
Για κάποιον που δεν γνωρίζει το παραμικρό για πυροβόλα όπλα, ένα όπλο είναι ο κεραυνός που σκοτώνει και ο κατέχων αυτό είναι θεός.
Είναι θαύμα το όπλο;
quote:
Ο θεός, σαν ιδέα, μπορεί να προκύψει με πολλούς τρόπους.
Πρώτα απ' όλα, επειδή ακριβώς απο αρχαιοτάτων χρόνων ήταν αδύνατο στον άνθρωπο να εξηγήσει το θαύμα της ζωής, την αρχική "κίνηση", έπεσε σε ένα λογικό λάθος, είπε ότι αφού δεν μπορώ να βρω αιτία για την αρχική κίνηση.. φτιάχνω ο ίδιος μία. Την ονομάζω "θεό" και αυτός είναι η ευφυής αιτία... του αναίτιου.
Το λογικό λάθος είναι "η αρχική κίνηση". Τι γίνεται όταν δεν υπάρχει αρχική κίνηση;
Διότι όταν υπάρχει αρχική κίνηση, ποίος εκκίνησε εκείνον που έκανε την αρχική κίνηση; Και πάει λέγοντας.
Η αρχική κίνηση είναι αυθαίρετο και παράλογο.
Ολοι οι αρχαίοι λαοί είχαν μια κοινή ΘΕΑ. Την Γη, με διάφορες ονομασίες.
ΓΝΩΡΙΖΑΝ ότι ήταν παιδιά του πλανήτη, σε αντίθεση μ' εμάς, που δεν το πολυσκεφτόμαστε διότι είμαστε απασχολημένοι με τον Αέρα Τον Κοπανιστό!
quote:
Θεώρησε λοιπόν ότι πίσω από αυτή τη νομοτέλεια δεν μπορεί να υπάρχει κάποια μηχανική αρχή, αλλά μια συνειδητή βούληση που ώθησε τα πράγματα και τα πλάσματα του κόσμου να είναι έτσι, έτσι όπως είναι.


Γιατί δεν μπορεί να υπάρχει μηχανική αρχή;
Κι εγώ σου λέω ότι υπάρχει. Η βαρύτητα.
Υπήρχε ες αεί και εξ αιτίας της κινούνται και ζουν τα πάντα.
Το αμφισβητείς;

Μπορείς και μην μου δώσεις σημασία.
Δεν είμαι δα και ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ...

Edited by - Αίολος on 10/05/2011 15:12:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 14:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
έξαρση της πορνείας (της νόμιμης ή παράνομης κακοποίησης γυναικών)
...και η έκσαρση της πορνείας δεν είναι "παρά φύσει" dr μας!
Υπάρχει ζήτηση! Φαντάζεσαι εάν δεν υπήρχαν τα πορνεία τι θα γινόταν;;;
Θα περπατούσαμε τοίχο - τοίχο, δεν θα σκύβαμε για το σαπούνι ούτε στο σπίτι μας, δεν θα υπήρχαν πεζοδρόμια αλλά μαντράκια και πολλά άλλα που θα είχαν αλλάξει τον κόσμο μας. Θα μας ήταν αγνώριστος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 14:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να συνεχίσω?


Για συνέχισε , μ'αρέσει....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 15:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor

Άλλο λοιπόν η φύση, και άλλο η χρήση της φύσης. Αυτό είναι απαραίτητη διευκρίνιση. Η φύση είναι φύση, η χρήση ενός φυσικού χαρακτηριστικού όμως, μπορεί να είναι παρα-φύσει.


Ώστε ποινικοποιήται η χρήση της φύσης εεεε??????
Αυτή η ποινικοποίηση γίνεται άραγε “φύσει” ή “παρα φύσει”?

Ερώτησις ......!!!
Ο “Πλατωνικός” ο έρως που κατατάσσεται?
Φύσει?
Παρά φύσει?
Μετά φύσει?

Να ρωτήσουμε τον Πλάτωνα?

quote:
Doctor

Ο Χριστιανισμός λέει τα εξής απλά: Σεξ μεταξύ ετεροφυλόφιλων, με φυσικό τρόπο (διείσδυση).


Η “διείσδυση” του χριστιανισμού στην Ελληνική αρχαία κοινωνία εγινε φύσει ή παρα φύσει

quote:
Doctor
Επίσης μιλάει για μονογαμία και αλλαγή συζύγου μόνο αν είναι απολύτως απαραίτητο (θάνατος, μοιχεία). Λέει επιπλέον ότι το σεξ δε πρέπει να γίνεται για καθαρά σαρκικούς λόγους, πρέπει να γίνεται μεταξύ συζύγων, με στόχο την διαιώνιση του είδους

Και με την βούλα του παπά νομίζω. Ξέχασες να το αναφέρεις.

Αυτό είναι εναρμονισμένο με το “φύσει” όπως παράδειγμα και η αγαμία για τον άνδρα ώς στοιχείο αγνότητας?

quote:
Doctor

Αυτό γιατί αν δώσεις ώθηση 10Ν σε μια μπάλα (σε κενό χώρο), αυτή θα ασκήσει δύναμη στα άλλα αντικείμενα που θα ακουμπήσει είτε λιγότερο απο 10Ν είτε 10Ν ακριβώς. Ποτέ όμως δε θα δώσει περισσότερη ενέργεια απ' ότι έχει πάρει. Εκτός αυτού, αν υπάρχουν και αντίθετες δυνάμεις-τριβές, τότε η κίνηση αυτή των 10Ν θα πρέπει να εφοδιάζεται συνεχώς με καινούρια ενέργεια από την πηγή, για να συνεχίσει να υπάρχει. Επομένως κάτι τέτοιο θα δικαιολογούσε μια υπαρκτή, αλλά μειωμένη μεν, δημιουργική ικανότητα του νου.
Χμμμ....



Το τελευταίο “Χμμμ”, μπορεί να είναι και η σωστότερη πρόταση σε όλο το κείμενο, αν με αυτό εκφράζεις απορία και συλλογισμό.

Για τα υπόλοιπα θα έλεγα να το ψάξεις λιγάκι περισσότερο.
Δεν αναφέρομαι στα “περι θεού” , που είναι μια άλλη μεγάλη πονεμένη ιστορία που βαριέμαι να σχολιάσω, αλλά για το τελευταία τελευταία τοποθέτησή σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2338867
Maintained by Digital Alchemy