ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΘΕΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 15:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΕΡΙ ΦΥΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ & ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ
[quote] Ό,τι δεν είναι με τη φύση είναι παρά φύση
Χμμμ....
.
.
.
.
.
.

Αυτά παίδες. Τροφή για σκέψη.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/05/2011 18:17:08


Ntotore -μου-...αρκούντως "ενδιαφέροντα" τα όσα είπες , θα τοποθετηθώ επ'αυτών αργότερα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 16:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αράχνη, δεν απαντάω τίποτα.

quote:
quote:
Doctor

Άλλο λοιπόν η φύση, και άλλο η χρήση της φύσης. Αυτό είναι απαραίτητη διευκρίνιση. Η φύση είναι φύση, η χρήση ενός φυσικού χαρακτηριστικού όμως, μπορεί να είναι παρα-φύσει.


Ώστε ποινικοποιήται η χρήση της φύσης εεεε??????
Αυτή η ποινικοποίηση γίνεται άραγε “φύσει” ή “παρα φύσει”?



Δεν ξέρω αν ποινικοποιείται, γιατί δεν αναφέρεις απο ποιόν. Διευκρίνισε το ποιος εννοείς ότι ποινικοποιεί τη χρήση της φύσης, ώστε αν ξέρω σχετικά με αυτόν, να απαντήσω.


quote:
Ερώτησις ......!!!
Ο “Πλατωνικός” ο έρως που κατατάσσεται?

Δε ξέρω πού κατατάσσεται και προσωπικά δεν με απασχολεί. Αν πάντως έχεις κάποια ιδέα σχετικά με αυτό, όλοι είμαστε ανοιχτοί να την ακούσουμε.

quote:
Η “διείσδυση” του χριστιανισμού στην Ελληνική αρχαία κοινωνία εγινε φύσει ή παρα φύσει
Τι να σου πω, εγώ δε ξέρω να απαντήσω, γιατί δεν είμαι ειδικός. Αν εσύ είσαι, διαφώτισέ μας.

quote:
quote:
Επίσης μιλάει για μονογαμία και αλλαγή συζύγου μόνο αν είναι απολύτως απαραίτητο (θάνατος, μοιχεία). Λέει επιπλέον ότι το σεξ δε πρέπει να γίνεται για καθαρά σαρκικούς λόγους, πρέπει να γίνεται μεταξύ συζύγων, με στόχο την διαιώνιση του είδους
Και με την βούλα του παπά νομίζω. Ξέχασες να το αναφέρεις.

Αυτό είναι εναρμονισμένο με το “φύσει” όπως παράδειγμα και η αγαμία για τον άνδρα ώς στοιχείο αγνότητας?



Το αν είναι ή όχι εναρμονισμένο κάτι με τη φύση μας, ας αφήσουμε τα αποτελέσματα να το κρίνουνε. Τώρα όσον αφορά στην αγνότητα του άνδρα, που αυτό είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο, εγώ συμφωνώ με την άποψη της εκκλησίας. Άλλη αγνότητα έχει ένας 15 χρονος έφηβος που δεν έχει σεξουαλικές εμπειρίες και άλλη ένας 25άρης που έχει ψαχτεί πλέον σεξουαλικά. Προφανώς και ο ένας με τον άλλο δεν θα έχουν ούτε την ίδια ψυχολογική, ούτε την ίδια σωματική αγνότητα. Και αδιαμφισβήτητα αυτά που περνάει το σώμα επηρεάζουν την ψυχή, και αυτά που περνάει η ψυχή επηρεάζουν το σώμα, είναι πράγματα αλληλένδετα.
quote:
Το τελευταίο “Χμμμ”, μπορεί να είναι και η σωστότερη πρόταση σε όλο το κείμενο, αν με αυτό εκφράζεις απορία και συλλογισμό.

Υποθέτω ότι όταν λες κείμενο, αναφέρεσαι στην ενότητα "ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΙΣ ΘΕΟΥ". Αν αναφέρεσαι σε αυτή, σωστά υποθέτεις.

(υγ: είχα καιρό να πλησιάσω αυτό το μέρος, και όπως κάθε ανοιχτός χώρος που τον αφήνεις στη τύχη του, όταν γυρίζεις όλο πάνω σε αράχνες κ' ιστούς πέφτεις)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/05/2011 16:57:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 17:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor

είχα καιρό να πλησιάσω αυτό το μέρος,



Πάντα χωρεί και ουδέν μένει, και ποταμού ροή απεικάζων τα όντα λεγει, ως δις ει τον αυτόν ποταμόν ουκ αν εμβαίης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 18:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 21:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποία από τις τρείς να κρατήσω;Θα κρατήσω μία οπωσδήποτε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 21:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, από τούδε και στο εξής, είμαι μια αχάνη που έλεγε και το βλαστάρι μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 22:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Λοιπόν, κοίτα να δεις. Εγώ μπορεί να έχω πάθος, όπως λες, στο να υπερασπίζομαι την πίστη μου

Ώπα,ώπα πάρτο αλλιώς. Σαν πολύ εύκολα το αντιπαρέρχεσαι αυτό το σημείο. Τι έγιναν ΑΞΙΕΣ όπως η ΑΜΕΡΟΛΗΨΙΑ, η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ της αλήθειας και η διάκριση του ψεύδους;;;; Τις αμελείς μπροστά στην ανάγκη υπεράσπισης της πίστης σου;;;

Για πρόσεξε λίγο τι έχεις γράψει πιο πριν

quote:
Εγώ, ως γεννημένος στη χώρα που λέγεται ΣΗΜΕΡΑ Ελλάδα και έχοντας πάει σε ελληνικά σχολιά, δεν με συμφέρει, αλλά ούτε και έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τα όσα λες για τους Έλληνες φιλοσόφους.


Με άλλα λόγια ομολογείς ότι όσα υποστηρίζεις εσύ δεν έχουν παρά μόνο συγκυριακή σχέση με την αλήθεια και ότι ο βασικός άξονας των απόψεων που διατυπώνεις είναι 1) Τι σε συμφέρει και 2) Τι νομίζεις ότι συμφέρει την πίστη σου.



Τελικά είσαι περισσότρο κοκορίκο από όσο νόμιζα.
Σου το είπα αλλά δεν με άκουσες. Τώρα τείναι να γίνει χρόνιο και δεν σε βλπέπω καθούλου καλά.


quote:

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ. Όταν λέω ότι σε ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ως άνθρωπο και ότι σε θεωρώ βαθύτατα ΑΝΗΘΙΚΟ, το εννοώ.


Τώρα με σταναχώρησες πάρα πολύ με αυτό που είπες. Θα πως της γάτας μου να κλάψει.
Μακάρι να γνώριζες τι σημαίνει ηθική και τι σου γίνεται γενικότερα.


quote:

quote:
Δεν θα σε ακολουθήσω, σου το έχω ξαναπεί άλλωστε, σε αυτό που επιδιώκεις.

Τι επιδιώκω όμως; Να ξεβρακώσω τα ψέμματα; Να αποκαλύψω την ανηθικότητα που σε χαρακτηρίζει; Να χρησιμοποιήσω τα ίδια σου τα λόγια ως σημαία εναντίον σου στο εξής; Αυτά βεβαίως και τα επιδιώκω. Εσύ όμως τι εννοείς;;

Ποια ψέματα να ξεβρακώσεις βρε μπουχέσα που ούτε το βρακί σου δεν μπορείς να «ξεβρακώσεις».


quote:

quote:
Δεν θα ήταν σωστό και δεν θα σε ωφελούσε σε τίποτα, πέρα απο το τονώσει το χαζό εγωισμό σου, να απαντώ στις ανόητες προκλήσεις σου

Και όμως το κάνεις!!!!Και όμως απαντάς!!!

Αφού λες παπαριές.


quote:

quote:
Συνηδειτοποιείς τί χοντροπατάτα είπες;
Έσπευσε και ο γιαπετ να σε χειροκροτήσει και εσύ μάλλον θα φούσκωσες από καμάρι.
Σε αφήνω να σκεφτείς λιγάκι μπας και καταλάβεις γιατί αυτό που είπες είναι πατάτα.

Καθόλου πατάτα δεν είναι. Και είπε ότι δεν είναι το μόνο ιστορικό στοιχείο που πιστοποιεί την ιστορικότητα πχ του Αριστοτέλη.

Όταν βρίσκουν μια προτομή που λέει ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ και αυτή είναι 2000 ετών, τότε γιατί να μην πούμε ότι ο Αριστοτέλης δεν υπήρξε εδώ και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 χιλιετίες;;;;



Όταν λέω πως είσαι κοκορίκο έχω άδικο;
Δηλαδή, αν βρούμε μια προτομή, όπως έχουν βρει, που λέει Δίας, γιατί να μην πούμε ότι υπήρξε και αυτός, σωστά;
Το ίδιο και ο τραγοπόδαρος θεός σας, κι ο άλλος με το φαλό ....... και όλη η καλή παρέα, σωστά;
Υπήρξαν και αυτοί, ε;
Μα, λίγο δεν σου κόβει;


quote:

quote:
Κι όμως, αυτό είναι που μπορεί να τεθεί υπό αμφισβήτηση, πράγμα το οποίο αποτελεί θέμα της συζήτησης μεταξύ εμού και του γιαπετ.


Δεν απαντάς σε αυτό σου λέω. Η χριστιανική διδασκαλία κατά παραδοχή του γέροντα στο εισαγωγικό ποστ είναι ΜΗΔΕΝ αν ο Χριστός δεν υπήρξε. Εσύ τι υποστηρίζεις;Αντιθέτως ο αριστοτελικός τρόπος σκέψης ή η Ιλιάδα διατηρούν την αξία τους ανεξάρτητα.



Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

quote:

quote:
Και για να το επαναλάβω, αν τυχόν και δεν το έχεις καταλάβει, αυτό που πρωταρχικά ανέφερα ως υποθετικό σενάριο στο γιαπετ ήταν πως μπορεί κάποιος π.χ. πετγια να θέσει υπό αμφισβήτηση αν αυτές οι ΙΔΕΕΣ είναι κτήμα αυτού που φέρεται ότι τις γράφει και ...... και το πήγα πιο πέρα, θέτοντας το ερώτημα ακόμη και όσον αφορά την «ιστορικότητα αυτού που τις γράφει».


Και ο Φαρμελάυερ είπε ότι από τον 7ο μΧ αιώνα οι Έλληνες αφομοιώθηκαν από τους Σλάβους. Και ο Νταίνικεν είπε ότι τις Πυραμίδες τις έφτιαξαν τα ούφο. Δεν ασχολούμαι με ψευδοθεωρίες και απόψεις επιπέδου (το πολύ) fringe science. Κανένας σοβαρός ιστορικός δε συμμερίζεται αυτές τις ανοησίες.



Βλέπεις, λοιπόν, πως υπάρχουν άτομα που αμφισβητούν αυτά για τα οποία κοκορεύεσαι;
Και ποιος σου λέει πως αύριο αυτή η αμφισβήτηση δεν θα επεκταθεί και σε παραπέρα ..... όπως γίνεται π.χ. και με τη Μακεδονία.
Έλα έξω και μίλα για τη Μακεδονία. Όλοι οι ξένοι θα σου μιλήσουν για τα Σκόπια.
Βλέπεις, λοιπόν, μαγκάκο, πως με ανοησίες, όλα και όλοι αμφισβητούνται σήμερα και μην πολυκάνεις τον καμπόσο.
Σου το είπα και πριν, ούτε το βρακί σου δεν είσαι ικανός να κατεβάσεις, οπότε χαλάρωσε και μη πολυζορίζεσαι να ξεβρακώσεεις τα δήθεν ψέματα του Χριστιανισμού.

Δεν έχω ούτε όρεξη, ούτε σκοπό να αντιπαρατεθώ μαζί σου.
Αυτά που ανέφερα ως υποθετικά σενάρια και μπορούν ανόητοι άνθρωποι, σαν και σένα, που εξυπηρετούν συμφέροντα, να εγείρουν ως θέματα αμφισβήτησης, δεν είναι και τόσο δύσκολο να γίνουν πραγματικότητα.

Οι Έλληνες χριστιανοί Ορθόδοξοι δεν έχουν κανένα συμφέρον να το κάνουν. Αντιθέτως, υποχρεώνονται, πολλές φορές, να εξηγούν τα αυτονόητα στους ανόητους χριστιανομάχους σαν και σένα.


Edited by - Ψηλός on 10/05/2011 22:08:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 22:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι Έλληνες χριστιανοί Ορθόδοξοι
Αν το έλεγες αυτό πριν 1500 χρόνια θα γινόσουν φωτιστικό στον ιππόδρομο Πσηλέ μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 23:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DJ@MH

Ντοτόρο μου καλησπέρα...

Λές...:"Κοίταξε φίλε μου, άλλο το ότι ο άνθρωπος έχει κάποιες Χ φυσικές ικανότητες & δυνατότητες και άλλο το πώς τις χρησιμοποιεί.

Οι ικανότητες είναι φύσει, η χρήση τους όμως μπορεί να είναι παραφύσει.

Oι ικανότητες λοιπόν -κατα την άποψή σου και σεβαστή..- είναι φύσει...οκ! λοιπόν , να το θέσουμε ως βάση συζήτησης...το ερώτημα που προκύπτει είναι το εξής:"Είναι ο άνθρωπος η φύση του"???

Αν όντως έτσι έχει το πράμα , θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι η φύση αυτή ορίζει και τις επιλογές μας φίλε μου , έτσι δεν είναι???
Άρα η φύση η οποία υποθετικά θεωρούμε ότι άρχει , προσδιορίζει και καθορίζει όλα όσα αφορούν τα του ανθρώπου ακόμα και τις ικανότητές του...
Αν λοιπόν η φύση αποστερείται θεμελιωδών ικανοτήτων νομοτελειακά δηλωμένες εμπράκτως και με όλα όσα αυτό συνεπάγεται -ακόμα και τον ορισμό των χρήσεων...- ,τότε όντως θα της ξεφύγει και η χρήση/εις...μαζί και με άλλα πολλά , άρα καταλήγουμε ότι η φύση δεν άρχει και αυτό διότι δεν έχει δεδομμένες -εμπράκτως προβαλλόμενες-ικανότητες...!!!
Αν όντως είχε , τότε θα όριζε "αυτοτελώς-εντελεχώς" τα πάντα .... ακόμα και τις επιμέρους χρήσεις....
Μήπως να το "πιάναμε" λίγο διαφορετικότερα το πράμα...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2011, 23:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω πάντως παίδες δεν σας το κρύβω,εχω μείνει
κατάπληκτος με τα γραπτά του Dr Jekyl.

Ντοτόρο μας,τι έπαθες και γράφεις μπούρδες να τις
παίρνει ο Αίολος [άνεμος]??

Γράφεις κατά φύσει ή παρά φύσει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 00:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αλλά, μήπως θες να πεις πως αυτός που γεννήθηκε απο Σενεγαλέζους γονείς στην Ελλάδα, η γλώσσα του είναι η ελληνική, η παιδεία του όλη είναι ελληνική, μεγάλωσε σε ελληνικό περιβάλλον, δεν είναι Έλληνας;

Αφού το ίδιο το ελληνικό κράτος Έλληνα τον θεωρεί. Του δίνει χαρτιά και τον αναγνωρίζει όπως και σένα.
Εσύ τι παραπάνω έχεις για να δικαιούσαι να θεωρείς τον εαυτό σου Έλληνα, ενώ αυτός όχι;



τον θεωρεί πολίτη της ελλάδας όχι έλληνα όπως εγώ είμαι πολίτης της γερμανίας όχι γερμανός, ο ξάδερφος και η ξαδέρφη μου μου είναι πολίτες της σουηδίας όχι σουηδοί και φυσικά μπορώ να σου πω και για τους συγγενείς στην αμερική και στον καναδά αλλά έξυπνο(λέμε τώρα) παιδί είσαι, κατάλαβες

αθεος


Εσύ μπορεί να λες ό,τι θες, γούστο σου και καπέλο σου.

Αλλά, για να καταλάβεις και εσύ, ο νόμος, λέει, σύμφωνα με το ΒΗΜΑ:

"Τι προβλέπει ο νόμος

Ο Ν. 3838/2010 προβλέπει ότι η ελληνική ιθαγένεια μπορεί να χορηγηθεί σε παιδιά αλλοδαπών που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα, εφόσον το ζητήσουν από κοινού οι γονείς τους, οι οποίοι θα πρέπει να διαμένουν επί πέντε τουλάχιστον συνεχή έτη στη χώρα, ή, στη δεύτερη περίπτωση, τα παιδιά τους να έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς την παρακολούθηση έξι τουλάχιστον τάξεων ελληνικού σχολείου. Για την πολιτογράφηση των αλλοδαπών ως ελλήνων πολιτών οι τυπικές και ουσιαστικές προϋποθέσεις που τίθενται, μεταξύ των άλλων, είναι να μην έχουν καταδικαστεί αμετάκλητα για αδίκημα εκ δόλου κατά την τελευταία δεκαετία, να μην τελούν υπό απέλαση, να διαμένουν στην Ελλάδα νόμιμα για επτά συνεχή έτη πριν από την υποβολή της σχετικής αίτησης πολιτογράφησης, να κατέχουν άδεια επί μακρόν διαμένοντος ή δελτίο αναγνωρισμένου πολιτικού πρόσφυγα, να γνωρίζουν επαρκώς την ελληνική γλώσσα, να έχουν ενταχθεί ομαλά στην οικονομική και κοινωνική ζωή της χώρας, κτλ."

Εφόσον τα παιδιά γεννιούνται στην Ελλάδα, δέχονται όλη την ελληνική παιδεία, ζούν και εργάζονται σε μια χώρα όπου και αύριο, εκτός απροόπτων συνθηκών, θα μεγαλώσουν και αυτοί με τη σειρά τους τα παιδιά τους, τα οποία και αυτά θα λάβουν την ίδια παιδεία με τους γονείς τους (αν έχουν αφήσει βέβαια τίποτα όρθιο οι ελληναράδες), γιατί λοιπόν να μην θεωρούνται Έλληνες; Το ίδιο Έλληνες όπως και εκείνοι που θυμούνται, απλά, πως κάποιες γεννιές πίσω, των προγόνων τους, γεννήθηκαν στον ίδιο τόπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 00:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε προσωπικά δεν βρίσκω οπουδήποτε μπούρδες αλλα απόψεις και σκέψεις που σε κάθε περίπτωση δίνουν τροφή για σκέψη και μπορεί εν τέλλει η δική μου σκέψη-άποψη να είναι "μπούρδα" και κάτι περισσότερο...
Ωστόσο αν μια "μπούρδα" σταθεί αφορμή να διατυπωθεί μια εύστοχη άποψη και μόνο ότι λειτούργησε προς αυτήν την κατεύθυνση και ενεργοποίησε τον νού κάποιου -που σε άλλη περίπτωση ενδεχομένως να μην συνέβαινε- αποτελεί "ωφέλιμη αιτία" και όχι μπούρδα!!!
Ακόμα και το αναφερόμενο ως "κακό" με την ρηχή - πεζή σκέψη και θεώρηση των πραγμάτων , για μένα αποτελεί-λειτουργεί ως μια δημιουργική αιτία...αρκεί να είμαστε ευήκοοι και να φροντίζουμε να επέρχεται συνήχηση με το περιβάλλον μας...διαφορετικά είναι το μόνο που δεν είναι ... περιβάλλον δηλαδή και μείς τιθέμεθα εκτός του!!!

Ειλικρινά απο σένα ειδικά περίμενα καλύτερες διατυπώσεις και αναμένω την επανάκαμψή σου....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 00:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δήμο για να γίνεις πιστευτός θα πρέπει να καταθέσεις
το πληρεξούσιο διορισμού σου απο τον Ντοτόρο,ως συνήγορος
υπεράσπισης!!

Στον γιατρό απευθύνθηκα,οχι σε εσένα!

Και αστειεύομαι,όπως θα είδες!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 11/05/2011 00:31:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 07:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννης
Κάπου τα έχουν μπλέξει οι “Πλάτωνες”, μοντέρνοι και παμπάλαιοι
Και για μεν τον παλιό τον Πλάτωνα, το κατανοώ, δεν γνώριζε τίποτε για το ασυνείδητο.
........

Είναι εμφανές πως δεν έχεις διαβάσει Πλάτωνα! 


Ο φρέσκος Πλάτωνας όμως?
Αιτιολογείται άραγε ή εμμονή και προσκόλληση σε πεπαλαιωμένες ιδέες, και ή πεισματική άρνηση προσαρμογής τους σε καινούργια δεδομένα?
............

Ασυνείδητο? 
Μάλιστα,
γνωρίζεται τόσο καλα το συνειδητο, που περάσαμε στο ασυνείδητο!
Τι είναι το συνειδητο?  
τι είναι ενέργεια?
μπορείς να μου απαντήσεις σε αυτα?
Άμα σου πω, πως αυτο που ονομαζεις, εγκέφαλο, υπαρχει μεσα σε μια ροή, (που δεν βλεπεις) θα με πεις τρελλο?

Τρελλοπλατωνας...
 
Γιάννης
Χμ!!!
Έχεις ξαπλώσει στο ντιβάνι του?
.............

Όχι, μα μια μέρα ήρθε ένας ψυχαναλυτης φιλος στο γραφείο μου, και ήθελε να ξαπλωσει αυτός στο ντιβανι μου. 

Του είπα, πως δεν μπορω να τον βοηθήσω έτσι, γιατί υπάρχει αναλυτής και αναλυομενος, και δεν ήταν αυτο το προβλημα του. 

Έψαξε τα φάρμακα του, μα του είπα πως και αυτα δεν βοηθούν, είναι απλα κατασταλτικα. 

Με ρώτησε, τι κάνω, (εγω)

Και του είπα τι κάνει ο φιλόσοφος στη ζωη του. 

Δεν είχε ιδέα απο Πλάτωνα, νόμιζε πως οι ιδέες, είναι οι σκέψεις, και Ένα σωρό άλλες χαζομαρες που βρίσκει κανείς στην προχειρότητα, και όταν δεν είναι σωβαρος.

Στο τέλος ήθελε να καταλάβει με τι ασχολήθηκε ο Πλάτωνας, με τι ασχολούμαι εγω, και γιατί δεν εφαρμοζω καμία ψυχαναλυτικη.

Του είπα λοιπόν πως τόσο αυτα που είπε ο Σωκράτης όσο και ο Πλάτωνας, δεν μπορείς να τα απομονωσεις, ούτε να τα καταταξεις. 

Τους απασχόλησε κυρίως η ουσία των όσων ασχολήθηκαν, και ιδιαίτερα η καλοσύνη, η ομορφια, και το σωστο, (η αρετή)! 
Και,
πως μπορει να εναρμονησθει ο άνθρωπος, (μέ την γνώση του εαυτου του)
 
Αυτη η (ουσία) μετονομάστηκαν  ιδέες, αυτές είναι οι πλατωνικες ιδέες του Πλάτωνα, και τόσο αυτός όσο και ο Σωκράτης, υποστήριζαν πως βιωνονται, και είναι κατανοητές, μόνο στην φιλοσοφική εξέταση, που είναι η παρατήρηση σε βάθος. (όχι ανάλυση)

Γιάννης
Μήπως – λέω – η αλαζονεία είναι ακίνδυνη μεν, αλλά ενίοτε ενοχλητική για τους συνανθρώπους μας.
..........
Και δεν είναι αλαζονεία απο καποιον που αγνωει τον πλατωνα, η κριτική στον δημιουργο (της σπουδης γενικωτερα, ακαδημία, accademia) και των φίλοσοφικων διαλόγων?

Γιάννης
Δεν είπα τίποτα – ...λέω !! -
.........
Εγω ξέρω όμως τι λέω, Γιαννάκη.  καλή σου λευτεριά!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 07:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά Πλάτωνα... έγραψες
Σου ορκίζομαι πάντως, στον σταυρό που σου κάνω(κάνω τον σταυρό μου), ότι αν δεν έβλεπα το όνομά σου σε αυτή την ενότητα, δεν επρόκειτο να είχα κάνει καν τον κόπο να μπω.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/05/2011 01:17:15


Οι ξυλοκοποι, δίνουν μορφη στο ξύλο.
Οι γλύπτες σε αγάλματα,
Οι σοφοί, σκαλιζουν τον εαυτο τους...

(παραλαγη, απο Βουδα)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 10:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα καλημέρα!
Μολονότι έχω πολύ λίγο χρόνο για να γράψω , θα σου πώ κατ'αρχάς αυτό :"Το οτιδήποτε εμφανίζεται στον άνθρωπο ως σκέψη ή συμπεριφορά είναι αναπόφευκτο προκύπτον και κάτι το οποίο δεν μπορεί ο άνθρωπος να το δρομολογήσει και να το επιβάλλει"

Εκείνο το οποίο ο άνθρωπος -ενδεχομένως- μπορεί να μεταβάλλει είναι η νοηματοδότησή του , όσο ένας άνθρωπος παραμένει σε μια κατάσταση που γέννησε διάφορα γεγονότα-σκέψεις/συναισθήματα/συμπεριφορές- τόσο θα συνεχίσει και στο μέλλον να αναπαράγει τα ίδια ... ενδεχομένως και χειρότερα!

Ελπίζω αργότερα να μιλήσουμε περισσότερο!
Καλή σου μέρα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 11:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοτόρο μας,τι έπαθες και γράφεις μπούρδες να τις
παίρνει ο Αίολος [άνεμος]??
Αχάνη πλέον ΝΙΚΟΜΑΧΕ!
Αχάνη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 11:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι ξυλοκοποι, δίνουν μορφη στο ξύλο.
Οι γλύπτες σε αγάλματα,
Οι σοφοί, σκαλιζουν τον εαυτο τους...
Και οι πιστοί...;

Κσέχασες το καλλίτερο φίλε μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 13:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον άνεμο...τον "ψυχανεμιστή"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 13:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hello!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 13:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor
Υποθέτω ότι όταν λες κείμενο, αναφέρεσαι στην ενότητα "ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΙΣ ΘΕΟΥ". Αν αναφέρεσαι σε αυτή, σωστά υποθέτεις.

Όχι φίλε μου δεν αναφέρομαι στην “ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΙΣ ΘΕΟΥ ΕΝΟΤΗΤΑ” αλλά στη παράγραφο που σου είχα παραπέμψει εκεί. Αν σε ενδιαφέρει να εντοπίσεις το λάθος σου, ρώτα τον φίλο μας Νικόμαχο.
Εγώ σου απαντώ και στα “περί θεού” αφού επιμένεις. Εκεί αναφέρεις

quote:
Doctor

Ο άνθρωπος παρατηρούσε μια τρομερή ποικιλία και ταυτόχρονα, μια νομοτέλεια, και μια εξαιρετική ισορροπία στον κόσμο. Θεώρησε λοιπόν ότι πίσω από αυτή τη νομοτέλεια δεν μπορεί να υπάρχει κάποια μηχανική αρχή, αλλά μια συνειδητή βούληση που ώθησε τα πράγματα και τα πλάσματα του κόσμου να είναι έτσι, έτσι όπως είναι.



Ο συλλογισμός σου αυτός σε οδηγεί στο συμπέρασμα πως η τρομερή ποικιλία και νομοτέλεια, με την τόσο μεγάλη πολυπλοκότητα που παρατηρούμε σήμερα δεν μπορεί να ξεκίνησε από μόνη της , άρα θα πρέπει να υπάρχει μια ανώτερη πάνσοφη οντότητα., ως πρώτη αιτία.

Εκεί φίλε μου σε οδηγεί αυτό που ονομάζουμε ανθρωπικός παράγοντας.

Ενώ όμως θεωρείς απαραίτητη προϋπόθεση την ύπαρξη κάποιας αρχικής αιτίας για την δημιουργία αυτού του ομολογουμένως θαυμαστού και πολύπλοκου κόσμου που ζούμε, δέχεσαι ασυζητητί την άναρχη ύπαρξη κάποιας οντότητας με πολλαπλάσια τελειότητα και πολυπλοκότητα.
Γιατί? Πως προέκυψε αυτή η κινητήρια πολυπλοκότητα?
Γιατί χρησιμοποιείς διαφορετική μεθοδολογία αιτιολόγησης για το ένα και διαφορετική για το άλλο.

Γιατί να μην υποθέσουμε – λέω εγώ – ότι ο κόσμος που παρατηρούμε είναι άναρχος, όπως άναρχη είναι και μια πιθανή ανώτερη οντότητα, που μέρος της ουσίας αυτής, μπορεί να είναι και ο δικός μας κόσμος ?
Η λύση αυτή θα μπορούσε να ερμηνεύσει τον κόσμο μας τέλεια, αλλά και πάλι ΔΕΝ είναι η μοναδική.

Ο Χόκινγκ- παράδειγμα -αναφέρει την άποψη, πως εφόσον υπάρχει υλοενεργεια και η βαρύτητα, δεν είναι απαραίτητη ύπαρξης μιας πρώτης αιτίας.
Η άποψη αυτή μπορεί να είναι και η σωστή.

Εγώ όμως σκέφτομαι, πως αρκεί μόνο η ύπαρξη άπειρης υλοενέργειας και ΜΟΝΟ.
Η βαρύτητα – και οι υπόλοιπες δυνάμεις και φυσικοί νόμοι – θα μπορούσαν δυνητικά να προκύψουν σαν συνέπεια άπειρων δυνατών πεπερασμένων συνδυασμών ή και άπειρων, οδήγησαν στο αποτέλεσμα που παρατηρούμε σήμερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 13:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλατωνας

Εγω ξέρω όμως τι λέω, Γιαννάκη. καλή σου λευτεριά


Βρε Βρε καλώς τον “απελευθερωμένο” φίλο μας Πλάτωνα, που ζώντας στον “ιδεατό” κόσμο του δεν έχει συνειδητοποιήσει πως είναι ο ίδιος εγκλωβισμένος σε κάποια “αρχαία σπηλιά”, αυτή που μετέπειτα πήρε και το όνομά του.

Καλύτερα να μην μάθει πως ο κόσμος μας είναι πραγματικός και όχι ιδεατός-πνευματικός..
Μην ξυπνάμε αυτόν που ονειρεύεται, μόνο αυτόν που κοιμάται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 13:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ μπορεί να λες ό,τι θες, γούστο σου και καπέλο σου.

Αλλά, για να καταλάβεις και εσύ, ο νόμος, λέει, σύμφωνα με το ΒΗΜΑ:

"Τι προβλέπει ο νόμος

Ο Ν. 3838/2010 προβλέπει ότι η ελληνική ιθαγένεια μπορεί να χορηγηθεί σε παιδιά αλλοδαπών που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα, εφόσον το ζητήσουν από κοινού οι γονείς τους, οι οποίοι θα πρέπει να διαμένουν επί πέντε τουλάχιστον συνεχή έτη στη χώρα, ή, στη δεύτερη περίπτωση, τα παιδιά τους να έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς την παρακολούθηση έξι τουλάχιστον τάξεων ελληνικού σχολείου. Για την πολιτογράφηση των αλλοδαπών ως ελλήνων πολιτών οι τυπικές και ουσιαστικές προϋποθέσεις που τίθενται, μεταξύ των άλλων, είναι να μην έχουν καταδικαστεί αμετάκλητα για αδίκημα εκ δόλου κατά την τελευταία δεκαετία, να μην τελούν υπό απέλαση, να διαμένουν στην Ελλάδα νόμιμα για επτά συνεχή έτη πριν από την υποβολή της σχετικής αίτησης πολιτογράφησης, να κατέχουν άδεια επί μακρόν διαμένοντος ή δελτίο αναγνωρισμένου πολιτικού πρόσφυγα, να γνωρίζουν επαρκώς την ελληνική γλώσσα, να έχουν ενταχθεί ομαλά στην οικονομική και κοινωνική ζωή της χώρας, κτλ."

Εφόσον τα παιδιά γεννιούνται στην Ελλάδα, δέχονται όλη την ελληνική παιδεία, ζούν και εργάζονται σε μια χώρα όπου και αύριο, εκτός απροόπτων συνθηκών, θα μεγαλώσουν και αυτοί με τη σειρά τους τα παιδιά τους, τα οποία και αυτά θα λάβουν την ίδια παιδεία με τους γονείς τους (αν έχουν αφήσει βέβαια τίποτα όρθιο οι ελληναράδες), γιατί λοιπόν να μην θεωρούνται Έλληνες; Το ίδιο Έλληνες όπως και εκείνοι που θυμούνται, απλά, πως κάποιες γεννιές πίσω, των προγόνων τους, γεννήθηκαν στον ίδιο τόπο.


είναι οξύμωρο, αρρώστια, ειλικρινά δεν ξέρω πως να χαρακτηρίσω την πράξη κάποιου να χέζει εκεί που τρώει και αναφέρομαι σε εσένα ψηλέ που σαν δημόσιος υπάλληλος θα έπρεπε να παρατηθείς από την στιγμή που θεωρείς ότι οι έλληνες (λέω για αυτούς που σε ταΐζουν) είναι άχρηστοι και κακοί και ότι άλλο τους προσάπτεις με την πρώτη ευκαιρία
τελικά ακόμη δεν μας έχεις πει για ποιον λόγο σε πληρώνουμε για να είσαι εκεί στα ξένα
αλλά ας το αφήσουμε αυτό και ας πάμε στο κυρίως θέμα

είναι γνωστό ότι την ιθαγένεια δεν μπορεί να σου την δώσει κανείς ή την έχεις ή όχι αυτό που έχει συμβεί εδώ είναι το εξής ο σημήτης ήταν αυτός που εξομοίωσε την έννοια της ιθαγένειας με την έννοια του πολίτη
κάτι που προφανώς βολεύει άτομα σαν και του λόγου σου άτομα που δεν θεωρούν πατρίδα τους την ελλάδα αλλά ότι απλά γεννήθηκαν εδώ
αλλά ας το δούμε και με τα δικά σου μάτια
σύμφωνα λοιπόν με τα όσα λες ο αρχιεπίσκοπος ή όπως αλλιώς λέγετε ο τύπος που είναι αρχηγός του κοπαδιού των ορθοδόξων είναι τούρκος
εκεί γεννήθηκε εκεί πήγε σχολείο ακόμη και φαντάρος, εκεί έκανε
έτσι δεν είναι κρατικοδίαιτε ψηλέ;

και όπως πάντα περιμένω να μας πεις τι τελικά κάνεις και σε πληρώνουμε

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 14:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αθεος

quote:
είναι γνωστό ότι την ιθαγένεια δεν μπορεί να σου την δώσει κανείς ή την έχεις ή όχι

Άθεε, θεωρώ ότι κάνεις λάθος. Αν και ο όρος "ιθαγένεια", "υπηκοότητα", "εθνικότητα" πολλές φορές αναφέρονται στο ίδιο ακριβώς αντικείμενο (και μερικές φορές όχι) εντούτοις, με καθαρά νομικούς όρους, η ιθαγένεια αποκτιέται με δύο τρόπους: Είτε με τη γέννηση (εφ' όσον ένας από τους γονείς είναι Έλληνας) είτε με πολιτογράφηση. Οπότε κι αν δεν την έχεις, μπορείς να την αποκτήσεις...

Η διαφορά ανάμεσα στην "ιθαγένεια" και την "υπηκοότητα" είναι πολύ μικρή και όχι άδικα, πολλές φορές ταυτίζονται αυτές οι δύο έννοιες.

quote:
σύμφωνα λοιπόν με τα όσα λες ο αρχιεπίσκοπος ή όπως αλλιώς λέγετε ο τύπος που είναι αρχηγός του κοπαδιού των ορθοδόξων είναι τούρκοςεκεί γεννήθηκε εκεί πήγε σχολείο ακόμη και φαντάρος, εκεί έκανε

Ο πατριάρχης σαφώς είναι Τούρκος. Έχει και την τουρκική υπηκοότητα αλλά και την τουρκική ιθαγένεια. Κι όταν μιλάει για την "πατρίδα μας" αναφέρεται στην Τουρκία.

Μάλιστα καμπόσοι "Έλληνες" (καλύτερα: "Ελληνόφωνοι") μητροπολίτες, έσπευσαν να πάρουν την τουρκική υπηκοότητα για να μπορούν να είναι υποψήφιοι για την πατριαρχική θέση.

quote:
και όπως πάντα περιμένω να μας πεις τι τελικά κάνεις και σε πληρώνουμε

Ο Ψηλός είναι καλός χριστιανός. Σε τέτοιες θέσεις, αυτό είναι ένα προσόν που μετράει για να επιλεγείς. Τώρα, από κει και πέρα... το τι κάνει είναι αδιευκρίνιστο. Δεν έχει αναφερθεί ποτέ στο αντικείμενο της εργασίας του τα τελευταία 7 χρόνια που βρίσκεται εδώ. Για να μην μιλάει για την εργασια του, ή κατάσκοπος είναι ή αργόσχολος...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 14:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άθεε, θεωρώ ότι κάνεις λάθος. Αν και ο όρος "ιθαγένεια", "υπηκοότητα", "εθνικότητα" πολλές φορές αναφέρονται στο ίδιο ακριβώς αντικείμενο (και μερικές φορές όχι) εντούτοις, με καθαρά νομικούς όρους, η ιθαγένεια αποκτιέται με δύο τρόπους: Είτε με τη γέννηση (εφ' όσον ένας από τους γονείς είναι Έλληνας) είτε με πολιτογράφηση. Οπότε κι αν δεν την έχεις, μπορείς να την αποκτήσεις...

Η διαφορά ανάμεσα στην "ιθαγένεια" και την "υπηκοότητα" είναι πολύ μικρή και όχι άδικα, πολλές φορές ταυτίζονται αυτές οι δύο έννοιες.


μα αν ένας από τους γονείς είναι έλληνας τότε λογικό είναι να αποκτήσει την ιθαγένεια

διαβάζουμε από το λεξ του 1972 σελ458
ιθαγενής = αυτός που κατάγετε από την ιδίαν χώραν όπου κατοικεί,ο αυτόχθων,ο εντοπίος

σελ 1052
υπήκοος= υπο+ακοη
ο υποτασσόμενος εις τινά
ο ανήκων εις κράτος τι ως πολίτης

όπως βλέπουμε αν και νομικά έχουν την ιδία βαρύτητα όσο αφορά τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και το ίδιο

όπως έχω πει είμαι γεννημένος στην γερμανία αυτό με κάνει πολίτη της γερμανίας(άσχετα που τώρα είμαστε στην ονε) αλλά δεν με κάνει ιθαγενή γερμανό έχω όλες τις υποχρεώσεις και όλα τα δικαιώματα που έχουν οι ιθαγενείς, αλλά δεν είμαι ιθαγενής γερμανός

με λίγα λόγια είμαι γερμανός πολίτης αλλά όχι γερμανός
αλλά είμαι έλληνας και πολίτης και ιθαγενής

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 16:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αθεος

quote:
μα αν ένας από τους γονείς είναι έλληνας τότε λογικό είναι να αποκτήσει την ιθαγένεια

Σωστά. Αλλά αν δεν είναι κανείς από τους γονείς του Έλληνας, μπορεί να την αποκτήσει με πολιτογράφηση.

quote:
όπως βλέπουμε αν και νομικά έχουν την ιδία βαρύτητα όσο αφορά τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και το ίδιο

Ίδια δεν είναι αλλά και η διαφορά πολλές φορές δεν είναι φανερή.

quote:
με λίγα λόγια είμαι γερμανός πολίτης αλλά όχι γερμανός
αλλά είμαι έλληνας και πολίτης και ιθαγενής

Σωστά. Το παιδί σου όμως θα είναι ιθαγενής Γερμανός, εφ'όσον ένας από τους γονείς του είναι Γερμανός πολίτης και επιπλέον θα έχει γεννηθεί στη Γερμανία;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 16:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λές...:"Κοίταξε φίλε μου, άλλο το ότι ο άνθρωπος έχει κάποιες Χ φυσικές ικανότητες & δυνατότητες και άλλο το πώς τις χρησιμοποιεί.

Οι ικανότητες είναι φύσει, η χρήση τους όμως μπορεί να είναι παραφύσει.

Oι ικανότητες λοιπόν -κατα την άποψή σου και σεβαστή..- είναι φύσει...οκ!


Διαφωνείς; Θες να ορίσουμε διαφορετικά τη λέξη φύση; Είμαι όλος αυτιά

quote:
λοιπόν , να το θέσουμε ως βάση συζήτησης...το ερώτημα που προκύπτει είναι το εξής:"Είναι ο άνθρωπος η φύση του"???
Πολύ καλή ερώτηση. Η απάντηση βεβαίως -με το ρήμα που θέτεις την ερώτηση- είναι "όχι". Ο άνθρωπος δεν ζει "φυσικά".
Αν αλλάξω ρήμα στο ερώτημά σου νομίζω θα πετύχω καλύτερα αυτό που πραγματικά ρωτάς: "Πρέπει να δρούμε ταιριαστά με τη φύση μας;"
Η απάντηση είναι απλή: Όταν το να δρούμε "μη-ταιριαστα", το να δρούμε "παραφύσει", μας κάνει κακό, τότε ναι, πρέπει να δρούμε "φυσικά".

Όταν (σπανίως δυστυχώς) μας κάνει καλό, το να δρούμε παραφύσει, τότε ναι πρέπει να δρούμε παραφύσει. Για αυτό είπα και παλαιότερα στον Γιάννηψεύτη: "Άσε να κρίνουμε από τα αποτελέσματα..."

Έτσι, λέμε π.χ. για τον Χριστό, ότι ήταν θεάνθρωπος.
Αυτό το λέμε γιατί κατα τον μύθο ο Ιησούς υπέρβηκε την ανθρώπινη φύση, άρα δεν ήταν πλέον άνθρωπος, δεν ήταν πλέον "φύσει", ήταν ανώτερος από την ανθρώπινη φύση, άρα "θεάνθρωπος"


Γιάννηςψέφτης:

quote:

Όχι φίλε μου δεν αναφέρομαι στην “ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΙΣ ΘΕΟΥ ΕΝΟΤΗΤΑ” αλλά στη παράγραφο που σου είχα παραπέμψει εκεί. Αν σε ενδιαφέρει να εντοπίσεις το λάθος σου, ρώτα τον φίλο μας Νικόμαχο.
Ε αφού εννοείς ένα συγκεκριμένο μέρος του κειμένου μου και όχι "όλο το κείμενο" όπως είχες πει, καλύτερα να χρησιμοποιείς φράσεις όπως "Το συγκεκριμένο απόσπασμα", και όχι φράσεις πολλών ερμηνειών, για να μη χρειάζεται και εγώ να ρωτάω τον καθένα για το τι εννοούσες. Στο λέω γιατί πολύ ανακρίβεια έχει πέσει -περιέργως- σε αυτό το φόρουμ τελευταία.
quote:
Γιάννηςψέφτης:
Εγώ σου απαντώ και στα “περί θεού” αφού επιμένεις (Επιμένω;). Εκεί αναφέρεις
quote:
Doctor

Ο άνθρωπος παρατηρούσε μια τρομερή ποικιλία και ταυτόχρονα, μια νομοτέλεια, και μια εξαιρετική ισορροπία στον κόσμο. Θεώρησε λοιπόν ότι πίσω από αυτή τη νομοτέλεια δεν μπορεί να υπάρχει κάποια μηχανική αρχή, αλλά μια συνειδητή βούληση που ώθησε τα πράγματα και τα πλάσματα του κόσμου να είναι έτσι, έτσι όπως είναι.


Ο συλλογισμός σου αυτός σε οδηγεί(Εμένα προσωπικά;) στο συμπέρασμα πως η τρομερή ποικιλία και νομοτέλεια, με την τόσο μεγάλη πολυπλοκότητα που παρατηρούμε σήμερα δεν μπορεί να ξεκίνησε από μόνη της , άρα θα πρέπει να υπάρχει μια ανώτερη πάνσοφη οντότητα., ως πρώτη αιτία.(Σωστά αναδιατυώνεις αυτά που έγραψα σχετικά με το πώς δημιουργείται στον άνθρωπο η ιδέα του θεού, αλλά γιατί αναφέρεσαι σε μένα προσωπικά;)

Εκεί φίλε μου σε οδηγεί αυτό που ονομάζουμε ανθρωπικός παράγοντας.

Ενώ όμως θεωρείς απαραίτητη προϋπόθεση την ύπαρξη κάποιας αρχικής αιτίας(Εγώ προσωπικά !;)
για την δημιουργία αυτού του ομολογουμένως θαυμαστού και πολύπλοκου κόσμου που ζούμε, δέχεσαι ασυζητητί την άναρχη ύπαρξη κάποιας οντότητας με πολλαπλάσια τελειότητα και πολυπλοκότητα.(Τι έκανα λέει;;)

Γιατί? Πως προέκυψε αυτή η κινητήρια πολυπλοκότητα?
Γιατί χρησιμοποιείς διαφορετική μεθοδολογία αιτιολόγησης
για το ένα και διαφορετική για το άλλο.

( -Το 'γιατί' δεν αφορά σε εμένα γιατί εγώ δεν μιλάω για τον εαυτό μου, αλλά για το πώς πιθανώς γεννήθηκε η ιδέα των θεών στους αρχαίους πιστούς. Νόμιζα ότι είναι πασιφανές αυτό αφού σε όλο το κείμενο περι θεού χρησιμοποιώ τρίτο πρόσωπο - αν δεν το πρόσεξες.

-Όπως αναφέρω στη συνέχεια του ίδιου κειμένου που σχολιάζεις (την οποία όμως δεν έβαλες στις παραπομπές σου), ο συλλογισμός που ανέφερα -και που δεν αφορα σε εμένα- δεν έχει λογική εγκυρότητα. Είναι παράλογος. Το είπα ξεκάθαρα.

-Απο 'κει και πέρα αν θέλεις να σου κάνω κάποιο προσωπικό σχόλιο πάνω στις μεθοδολογίες, θα πρέπει να μου εξηγήσεις πρώτα ποιες είναι αυτές, που θεωρείς εσύ ότι χρησιμοποίησα. Γιατί δεν αναφέρεις.

Να σου θυμίσω όμως λίγο τι είχα γράψει στο μήνυμα που μου απαντάς, γιατι μάλλον όταν έγραφες τα παραπάνω δεν το κοιτούσες:
09/05/2011: "Πρώτα απ' όλα, επειδή ακριβώς απο αρχαιοτάτων χρόνων ήταν αδύνατο στον άνθρωπο να εξηγήσει το θαύμα της ζωής, την αρχική "κίνηση", έπεσε σε ένα
λογικό λάθος, είπε ότι αφού δεν μπορώ να βρω αιτία για την αρχική κίνηση.. φτιάχνω ο ίδιος μία. Την ονομάζω "θεό" και αυτός θα είναι η ευφυής αιτία... του αναίτιου. ")

Γιατί να μην υποθέσουμε – λέω εγώ – ότι ο κόσμος που παρατηρούμε είναι άναρχος,(Έρχεσαι στα λόγια μου. Άν-αρχος) όπως άναρχη είναι και μια πιθανή ανώτερη οντότητα, που μέρος της ουσίας αυτής, μπορεί να είναι και ο δικός μας κόσμος ? (Προσωπικά, τη βρίσκω καλή ερμηνεία)
Η λύση αυτή θα μπορούσε να ερμηνεύσει τον κόσμο μας τέλεια, αλλά και πάλι ΔΕΝ είναι η μοναδική.

Ο Χόκινγκ- παράδειγμα -αναφέρει την άποψη, πως εφόσον υπάρχει υλοενεργεια και η βαρύτητα, δεν είναι απαραίτητη ύπαρξης μιας πρώτης αιτίας.
Η άποψη αυτή μπορεί να είναι και η σωστή.
(Με εφόσον, πολλές απόψεις μπορεί να είναι σωστές. Το θέμα είναι όταν τελειώνουν τα 'εφόσον' τι κάνουμε)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 16:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

είναι οξύμωρο, αρρώστια, ειλικρινά δεν ξέρω πως να χαρακτηρίσω την πράξη κάποιου να χέζει εκεί που τρώει και αναφέρομαι σε εσένα ψηλέ που σαν δημόσιος υπάλληλος θα έπρεπε να παρατηθείς από την στιγμή που θεωρείς ότι οι έλληνες (λέω για αυτούς που σε ταΐζουν) είναι άχρηστοι και κακοί και ότι άλλο τους προσάπτεις με την πρώτη ευκαιρία

Για κάποιους ελληνάρες, σαν και του λόγου σου, όταν ακούγεται η αλήθεια και μας πονά, είναι σα να «χέζεις εκεί που τρως».
Ούτε εσύ, αλλά ούτε και ο φίλο σου ο macedon γνωρίζετε τι εστί υπάλληλος της Ε.Ε. και γι’ αυτό λέτε ανοησίες, γνωρίζοντας πως αφού και οι άλλοι ομόσταβλοί σας δεν γνωρίζουν, θα χάψουν ό, τι τους πείτε.

Εμένα δεν με ταΐζουν οι Έλληνες, όπως κάνουν με σένα προφανώς, αλλά και με τον macedon με διπλούς μισθούς και όλα τα σχετικά επιδόματα που αρπάζουν μη κάνοντας τίποτα, παρά ξύνοντάς το όλη μέρα.

Για να σου λυθεί η απορία, αθεε, ο διαγωνισμός που έδωσα, όταν μπήκα στην Ε.Ε., έγινε σε 4 φάσεις και συμμετείχαν, στην εξεταστική επιτροπή, άτομα διαφόρων εθνικοτήτων και δεν ήξερα κανέναν από αυτούς.
Βλέπεις, υπήρχε (λέω υπήρχε γιατί τώρα έχουν αλλάξει με τις διάφορες συμβάσεις ορισμένου χρόνου εργασίας που προτιμώνται και εντός Ε.Ε.) ελπίδα για όποιον πίστευε πως μπορούσε να τα καταφέρει και η αξιοκρατία και η διαφάνεια δεν είχαν χάσει τόσο το νόημά τους.

Βλέπεις, εγώ δεν λάδωσα κανέναν για να πάρω μετάθεση ως δάσκαλος στις ΗΠΑ για να αρπάζω διπλό παχυλό μισθό από το Ελληνικό Δημόσιο, κοροϊδεύοντάς το και από πάνω. Ούτε 13 ούτε 14 μισθό έχω, ούτε δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα.
*Βέβαια ο macedon, ως συνεπής που είναι στις ιδέες του θα έχει σίγουρα ζητήσει, από το Ελληνικό Δημόσιο, να μην του καταβάλουν τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, έτσι δεν είναι macedon;


quote:

τελικά ακόμη δεν μας έχεις πει για ποιον λόγο σε πληρώνουμε για να είσαι εκεί στα ξένα
αλλά ας το αφήσουμε αυτό και ας πάμε στο κυρίως θέμα

Ναι, καλύτερα, μη λες άλλες ανοησίες.


quote:

είναι γνωστό ότι την ιθαγένεια δεν μπορεί να σου την δώσει κανείς ή την έχεις ή όχι αυτό που έχει συμβεί εδώ είναι το εξής ο σημήτης ήταν αυτός που εξομοίωσε την έννοια της ιθαγένειας με την έννοια του πολίτη
κάτι που προφανώς βολεύει άτομα σαν και του λόγου σου άτομα που δεν θεωρούν πατρίδα τους την ελλάδα αλλά ότι απλά γεννήθηκαν εδώ

Λες ανοησίες. Το φιλαράκι σου ο macedon προσπάθησε να σου το πει «με το γάντι», αλλά, αν δεν το κατάλαβες, λες ανοησίες και μη το συνεχίζεις.
Πατρίδα μου είναι εκεί που γεννήθηκα. Το αν είμαι Έλληνας ή όχι, όμως, δεν το εξασφαλίζει 100% το ότι γεννήθηκα στην Ελλάδα.
Υπήρξαν και υπάρχουν Έλληνες που είναι Έλληνες, με ΟΛΗ τη σημασία της λέξης, χωρίς να έχουν γεννηθεί στον τόπο που σήμερα ονομάζεται Ελλάδα.
Ενώ το μεγαλύτερο ποσοστό όσων έτυχε να γεννηθούν στον τόπο αυτό, κάθε άλλο παρά Έλληνες είναι.

Άκου τι θα σου πω.
Έχετε γίνει όλοι κλέφτες και λωποδύτες. Είμαι 24 χρόνια έξω. Κάθε φορά που κατεβαίνω Ελλάδα, μου βγαίνουν τα έντερα με αυτά που βλέπω.
Ο καθένας σας κοιτά πώς να κλέψει τον άλλο. Δεν υπάρχει φίλος, δεν υπάρχει τίποτα εμπρός στο προσωπικό σας συμφέρον.
Γίνατε άρπαγες και διεφθαρμένοι. Έχετε πέσει σε ένα μισοπεθαμένο σώμα, όπως είναι η χώρα αυτή τη στιγμή, και προσπαθείτε πώς και πώς να του ξεσκίσετε τις σάρκες.

Από αυτά που ζω όταν έρχομαι Ελλάδα: ο αγρότης κοιτά πως θα κλέψει 50 εκατοστά από το δημόσιο αγροτικό δρόμο για να το κάνει χωράφι του και να βάλει 2-3 δένδρα παραπάνω. Αν χρειαστεί να γίνει διαπλάτυνση στον ίδιο δρόμο, απαιτεί να αποζημιωθεί για το χώρο που πριν μερικά χρόνια είχε κλέψει. Βουλώνει τα χαντάκια και τα κάνει καλλιεργήσιμη γη χωρίς να τον ενδιαφέρει το τι θα γίνει αύριο, αν βρέξει και τον πνίξει. Κλέβει δημόσια έκταση, ότι προλάβει, γύρω-γύρω από το σπίτι του. Εξεγείρεται όμως όταν βλέπει να κάνει το ίδιο ο άλλος, ο γείτονάς του.
Παρόλα αυτά, έχει πάντα δίκιο, βρίζει πάντα τους ίδιους πολιτικούς, τους πρωτοκλέφτες, αυτούς που ψηφίζει εδώ και 30-40 χρόνια για να του κάνουν τα ρουσφέτια.
Στην πόλη φαντάζομαι πως θα είναι ακόμη και χειρότερα. Στις Δημόσιες υπηρεσίες πας και συχτιρίζεις την ώρα και τη στιγμή που είχες την ανάγκη να πας εκεί. Πήγα να εκτελωνίσω ένα αυτοκίνητο και μου ζητούσαν να αποδείξω πως δεν συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που δήλωνα. Αν είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!!! Με συμβούλευσαν πως θα μπορούσα να τους παράσχω τα χαρτιά που ζητούσαν, μου υπέδειξαν πώς θα έκανα το κόλπο μόνο για να ικανοποιηθούν. Θα έπρεπε να πληρώσω βέβαια. Πείσμωσα και τους είπα πως αν έχω κάνει κάτι παράτυπο, να μου το υποδείξουν εγγράφως για να προβώ στις απαραίτητες ενέργειες. Μόνο έτσι ξεμπλόκαρε το θέμα.
Για φτύσιμο είστε φίλε!!!! Για φτύσιμο!!!

Αυτά που λέω σε πονάνε. Σου χαλάνε το όνειρο και δεν σε αφήνουν να κοιμάσαι αγκαλιά με το αρκούδο που έφτιαξες με το μύθο της Αρχαίας Ελλάδας.
Έτσι είναι, έτσι έχετε μάθει, να σας χαϊδεύουνε τα αφτιά και να σας αφήνουν να κοιμάστε ήσυχοι στην τεμπελιά σας. Ψάχνετε όλοι να βρείτε τον αρμόδιο και αυτόν που φταίει. Και φταίει πάντα κάποιος άλλος, αλλά όχι εσείς. Φταίνει οι Εβραίοι, οι πυγμαίοι, οι αρρουραίοι ...... και περιμένετε τους Ελ να έλθουν με τις σακούλες γεμάτες ευρώ να σας λυτρώσουν.
Που θα πάει ρε φούστη μου, έχουμε και αυτό το ιχώρ που περιμένουμε να βλογήσει να ενεργοποιηθεί ή όπως αλλιώς το λένε!


quote:

αλλά ας το δούμε και με τα δικά σου μάτια

Μπράβο βρε μπαγάσα. Έχεις και αυτή την ικανότητα, να βλέπεις με τα μάτια άλλου;


quote:

σύμφωνα λοιπόν με τα όσα λες ο αρχιεπίσκοπος ή όπως αλλιώς λέγετε ο τύπος που είναι αρχηγός του κοπαδιού των ορθοδόξων είναι τούρκος
εκεί γεννήθηκε εκεί πήγε σχολείο ακόμη και φαντάρος, εκεί έκανε
έτσι δεν είναι κρατικοδίαιτε ψηλέ;

Όσο «Έλληνας» είσαι εσύ, άλλο τόσο Τούρκος είναι και αυτός.


quote:

και όπως πάντα περιμένω να μας πεις τι τελικά κάνεις και σε πληρώνουμε

Να περιμένεις ως την επόμενη φορά που θα κατέβω Ελλάδα και να έχεις το τσέκι έτοιμο.

****macedon, όλο γλύκα είσαι με το φιλαράκι σου βρε θηρίο!
"ναι, αλλά .....", "σωστά, αλλά ......" για κοίτα τρόπους! για κοίτα ευγένεια ο macedon!!!

ε, δεν σηκώνει τώρα να θίξουμε το χειροκροτητή μας, σηκώνει .....;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 17:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά είσαι περισσότρο κοκορίκο από όσο νόμιζα.
Σου το είπα αλλά δεν με άκουσες. Τώρα τείναι να γίνει χρόνιο και δεν σε βλπέπω καθούλου καλά.

Μπλα μπλα μπλα... Όταν δεν έχεις τι να απαντήσεις το γυρίζεις στην "ψυχολογία". Βέβαια, δε σου έμεινε και τίποτα άλλο να πεις παρά να κάνεις προσωπική επίθεση στο ήθος του συνομιλητή σου.

quote:
Τώρα με σταναχώρησες πάρα πολύ με αυτό που είπες. Θα πως της γάτας μου να κλάψει.
Μακάρι να γνώριζες τι σημαίνει ηθική και τι σου γίνεται γενικότερα.


Δεν το λέω για να σε στεναχωρήσω. Ξέρω εκ των προτέρων ότι τον ΑΝΗΘΙΚΟ άνθρωπο τον στεναχωρούν ΠΟΛΥ λίγα πράγματα. Το λέω για να διαχωρίσω τη θέση μου από εσένα.


Α και αν υπονοείς ότι εσύ ΞΕΡΕΙΣ τι είναι ηθική ή (ακόμα χειότερα) ότι είσαι ηθικός επειδή...πας στην εκκλησία ή επειδή λες"αυτά που συμφέρουν την πίστη σου" είσαι ΒΑΘΕΙΑ νυχτωμένος

quote:
Ποια ψέματα να ξεβρακώσεις βρε μπουχέσα που ούτε το βρακί σου δεν μπορείς να «ξεβρακώσεις».


Εκνευριζόμαστε; Εκνευριζόμαστε; Ξυδάκι ψηλέ, ξυδάκι...

quote:
Αφού λες παπαριές.


Με τα δικά σου κριτήρια;;;; Με τα δικά σου κριτήρια και των ομοίων σου μπορεί να είμαι και για εκτέλεση όπως η Προμηθέα.


quote:
Δηλαδή, αν βρούμε μια προτομή, όπως έχουν βρει, που λέει Δίας, γιατί να μην πούμε ότι υπήρξε και αυτός, σωστά;
Το ίδιο και ο τραγοπόδαρος θεός σας, κι ο άλλος με το φαλό ....... και όλη η καλή παρέα, σωστά;
Υπήρξαν και αυτοί, ε;
Μα, λίγο δεν σου κόβει;

χαχαχα... Ρε ψηλέ η λογική σου είναι...θεϊκή...


1. Εγώ δεν έχω τραγοπόδαρους θεούς.

2. H διαφορά του...Αριστοτέλη από τον...Δία είναι ότι ο πρώτος φέρεται να είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και μάλιστα φιλόσοφος.

3. Η παλαιότητα της προτομής πιστοποιεί την ύπαρξη των ΙΔΕΩΝ του Αριστοτέλη (αν όχι και του ΙΔΙΟΥ του Αριστοτέλη) από την αρχαία εποχή. Αν οι άνθρωποι από τόσο παλιά τιμούσαν την μνήμη ενός Αριστοτέλη αυτό σημαίνει ότι η Αριστοτελική φιλοσοφία ΔΕΝ είναι μεταγενέστερο κατασκεύασμα σύμφωνα με τη λογική σου. Μπήκες ψηλέ;;;;;; Αν δεν υπήρχε Αριστοτέλης (η τουλάχιστον αριστοτελική φιλοσοφία) αλλά κατασκευάστηκε 800 χρόνια μετά πχ ΔΕ θα βρίσκαμε προτομές του από την Αρχαία Ελλάδα.

quote:
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.


χμ... Το λες ΕΣΥ αυτό σε ΕΜΕΝΑ;;;To ότι συγκρίνεις την αμφισβήτηση στο πρόσωπο του Χριστού με μια(που ΔΕΝ είναι κάτι καινούριο, ούτε ελληνικό, ούτε εφεύρεση του Μακεδόνα, και ουσιαστικά αυτή είναι η πιο σοβαρή κριτική που μπορείς να κάνεις στο βιβλίο του, ότι δεν προσπαθεί να κάνει κάτι πρωτοποριακό) με μια υποθετική αμφισβήτηση των αρχαίων φιλοσόφων δεν είναι ανόμοιο πράγμα;;


Το ότι κινδυνολογείς ότι επειδή κάποιος αμφισβητεί το Χριστό μπορεί ξαφνικά να βρεθεί κάποιος άλλος και να αμφισβητήσει τον Αριστοτέλη; Και στην τελική ρε ψηλέ αν όντως δεν υπήρξε Αριστοτέλης να το αναδείξουμε. Εγώ αντίθετα με εσένα συμφεροντολόγε και ανήθικε άνθρωπε ενδιαφέρομαι για την αλήθεια. Και σε ρωτάω:


Ποιος σοβαρός ιστορικός και με ποια στοιχεία αμφισβήτησε τη γνησιότητα και την ιστορικότητα της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας;;;


Δεν απαντάς όμως σε αυτό που σε ρωτάω. Είναι ΚΛΑΣΣΙΚΗ δειλή τακτική. Έχει αξία η διδασκαλία του Χριστιανισμού χωρίς Χριστό; Εγώ πιστεύω ΝΑΙ.ΕΣΥ;

quote:
Βλέπεις, λοιπόν, πως υπάρχουν άτομα που αμφισβητούν αυτά για τα οποία κοκορεύεσαι;

Οι ηλίθιοι είναι πολλοί. Δεν πρόκειται να στεναχωρηθώ. Εδώ κάποτε ολόκληρη ανθρωπότητα πίστευε ότι η γη είναι επίπεδη. Με πέντε-έξι χαζούς σαν και σένα θα υπάρξει πρόβλημα;


quote:
Και ποιος σου λέει πως αύριο αυτή η αμφισβήτηση δεν θα επεκταθεί και σε παραπέρα ..... όπως γίνεται π.χ. και με τη Μακεδονία.
Έλα έξω και μίλα για τη Μακεδονία. Όλοι οι ξένοι θα σου μιλήσουν για τα Σκόπια.


Και όλα αυτά επειδή κάποιος μπορεί να πει ότι δεν υπήρξε Χριστός;;;;Δηλαδή αν το πει κάποιος Αμερικάνος θα έρθει ο...Καναδάς και θα διεκδικήσει την...Αλάσκα;;;


Είσαι βλαμμένος ρε Ψηλέ;;;;;


quote:
Βλέπεις, λοιπόν, μαγκάκο, πως με ανοησίες, όλα και όλοι αμφισβητούνται σήμερα και μην πολυκάνεις τον καμπόσο.
Σου το είπα και πριν, ούτε το βρακί σου δεν είσαι ικανός να κατεβάσεις, οπότε χαλάρωσε και μη πολυζορίζεσαι να ξεβρακώσεεις τα δήθεν ψέματα του Χριστιανισμού.


Άσε τους χαρακτηρισμούς περί μαγκιάς ψηλέ. Δε σε παίρνουν γιατί είσαι θρασύδειλος. Από τη μια ήθελες να με πλακώσεις από την άλλη δεν άνοιξες ένα λεξικό να μου πεις 2 ορισμούς.

Το δεύτερο που λες είναι ότι με ανοησίες αμφισβητείς τα πάντα. Δε διαφωνώ. Το ερώτημα είναι άλλο: ΠΟΙΑ πράγματα αμφισβητούνται με ΣΟΒΑΡΑ επιχειρήματα (δηλαδή όχι με ανοησίες);

quote:
Δεν έχω ούτε όρεξη, ούτε σκοπό να αντιπαρατεθώ μαζί σου.
Αυτά που ανέφερα ως υποθετικά σενάρια και μπορούν ανόητοι άνθρωποι, σαν και σένα, που εξυπηρετούν συμφέροντα, να εγείρουν ως θέματα αμφισβήτησης, δεν είναι και τόσο δύσκολο να γίνουν πραγματικότητα.


1. Πάρε πίσω ΣΥΚΟΦΑΝΤΗ τα περί εξυπηρέτησης συμφερόντων που λες για μένα ΤΩΡΑ. Η' απόδειξε τα λεγόμενα σου ή πάρτα πίσω αλλιώς θα γίνουμε μπίλιες

2. Δεν απέδειξες τίποτα γιατί με υποθέσεις δεν πας πουθενά.

3. Τεράστια σημασία έχει η αμφισβήτηση να είναι ΒΑΣΙΜΗ. Δεν είναι σε όλα βάσιμη αλλά σε ορισμένα είναι.

quote:
Οι Έλληνες χριστιανοί Ορθόδοξοι δεν έχουν κανένα συμφέρον να το κάνουν. Αντιθέτως, υποχρεώνονται, πολλές φορές, να εξηγούν τα αυτονόητα στους ανόητους χριστιανομάχους σαν και σένα.

ΔΕμε ενδιαφέρει τι συμφέρει εσένα,ανήθικε συμφεροντολόγε. Δε με ενδιαφέρει τι συμφέρει την πίστη σου. Με ενδιαφέρει ΜΟΝΟ η αλήθεια.


Έχεις ΒΑΣΙΜΑ στοιχεία που να αποδεικνύουν ότι δεν υπήρξε ο Αριστοτέλης, ο Μέγας Αλέξανδρος, ο Δημόκριτος ή ο Περικλείς; Αν τα έχεις ΘΕΛΩ να τα δω. Αν δεν έχεις τότε το μόνο που έχεις πει είναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ μπούρδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2011, 17:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστά. Αλλά αν δεν είναι κανείς από τους γονείς του Έλληνας, μπορεί να την αποκτήσει με πολιτογράφηση.

παίρνει την ιδιότητα του πολίτη όχι την ιθαγένεια
πχ στην αυστραλία οι αβορίγινες ειναι οι ιθαγενείς της, όλοι οι λευκοί ναι μεν έχουν την ιδιότητα του πολίτη αλλά δεν είναι ιθαγενείς αυστραλοί, θα γίνουν όταν και αν γίνει μίξη των εποίκων με τους ιθαγενείς και αν οι ιθαγενείς είναι περισσότεροι από αυτούς

quote:
Σωστά. Το παιδί σου όμως θα είναι ιθαγενής Γερμανός, εφ'όσον ένας από τους γονείς του είναι Γερμανός πολίτης και επιπλέον θα έχει γεννηθεί στη Γερμανία;

αν παντρευτώ γερμανίδα το παιδί μου θα είναι κατά το ήμισυ γερμανός όσο αφορά την ιθαγένεια το εγγόνι μου θα είναι κατά 75% και το δισέγγονο μου 100%

quote:
Για κάποιους ελληνάρες, σαν και του λόγου σου, όταν ακούγεται η αλήθεια και μας πονά, είναι σα να «χέζεις εκεί που τρως».
Ούτε εσύ, αλλά ούτε και ο φίλο σου ο macedon γνωρίζετε τι εστί υπάλληλος της Ε.Ε. και γι’ αυτό λέτε ανοησίες, γνωρίζοντας πως αφού και οι άλλοι ομόσταβλοί σας δεν γνωρίζουν, θα χάψουν ό, τι τους πείτε.

δεν νομίζω να είμαι ομόσταβλος με τον μακεδόν γιατί δεν είμαι ζώο(δεν ανήκω σε καμια θρησκεία)και από όσο ξέρω ούτε ο μακεδόν ανήκει σε κάποια θρησκεία

άντε να δούμε τελικά τη δουλειά κάνεις

quote:
Εμένα δεν με ταΐζουν οι Έλληνες, όπως κάνουν με σένα προφανώς, αλλά και με τον macedon με διπλούς μισθούς και όλα τα σχετικά επιδόματα που αρπάζουν μη κάνοντας τίποτα, παρά ξύνοντάς το όλη μέρα.

Για να σου λυθεί η απορία, αθεε, ο διαγωνισμός που έδωσα, όταν μπήκα στην Ε.Ε., έγινε σε 4 φάσεις και συμμετείχαν, στην εξεταστική επιτροπή, άτομα διαφόρων εθνικοτήτων και δεν ήξερα κανέναν από αυτούς.
Βλέπεις, υπήρχε (λέω υπήρχε γιατί τώρα έχουν αλλάξει με τις διάφορες συμβάσεις ορισμένου χρόνου εργασίας που προτιμώνται και εντός Ε.Ε.) ελπίδα για όποιον πίστευε πως μπορούσε να τα καταφέρει και η αξιοκρατία και η διαφάνεια δεν είχαν χάσει τόσο το νόημά τους.

Βλέπεις, εγώ δεν λάδωσα κανέναν για να πάρω μετάθεση ως δάσκαλος στις ΗΠΑ για να αρπάζω διπλό παχυλό μισθό από το Ελληνικό Δημόσιο, κοροϊδεύοντάς το και από πάνω. Ούτε 13 ούτε 14 μισθό έχω, ούτε δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα.
*Βέβαια ο macedon, ως συνεπής που είναι στις ιδέες του θα έχει σίγουρα ζητήσει, από το Ελληνικό Δημόσιο, να μην του καταβάλουν τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα, έτσι δεν είναι macedon;


τελικά τι δουλειά κανείς; μπορείς να μας πεις και θα κρίνουμε αν σε πληρώνουμε ή όχι
τώρα αγαπητέ χριστιανοταλιμπάν εγώ ουδέποτε πληρώθηκα από το δημόσιο εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και κάθε λεπτό που βγάζω το αξίζω διπλό και τρίδιπλο τα λοιπά που λες στον μακεδόν θεωρώ ότι θα σου απαντήσει ο ίδιος

quote:
Άκου τι θα σου πω.
Έχετε γίνει όλοι κλέφτες και λωποδύτες. Είμαι 24 χρόνια έξω. Κάθε φορά που κατεβαίνω Ελλάδα, μου βγαίνουν τα έντερα με αυτά που βλέπω.
Ο καθένας σας κοιτά πώς να κλέψει τον άλλο. Δεν υπάρχει φίλος, δεν υπάρχει τίποτα εμπρός στο προσωπικό σας συμφέρον.
Γίνατε άρπαγες και διεφθαρμένοι. Έχετε πέσει σε ένα μισοπεθαμένο σώμα, όπως είναι η χώρα αυτή τη στιγμή, και προσπαθείτε πώς και πώς να του ξεσκίσετε τις σάρκες.

Από αυτά που ζω όταν έρχομαι Ελλάδα: ο αγρότης κοιτά πως θα κλέψει 50 εκατοστά από το δημόσιο αγροτικό δρόμο για να το κάνει χωράφι του και να βάλει 2-3 δένδρα παραπάνω. Αν χρειαστεί να γίνει διαπλάτυνση στον ίδιο δρόμο, απαιτεί να αποζημιωθεί για το χώρο που πριν μερικά χρόνια είχε κλέψει. Βουλώνει τα χαντάκια και τα κάνει καλλιεργήσιμη γη χωρίς να τον ενδιαφέρει το τι θα γίνει αύριο, αν βρέξει και τον πνίξει. Κλέβει δημόσια έκταση, ότι προλάβει, γύρω-γύρω από το σπίτι του. Εξεγείρεται όμως όταν βλέπει να κάνει το ίδιο ο άλλος, ο γείτονάς του.
Παρόλα αυτά, έχει πάντα δίκιο, βρίζει πάντα τους ίδιους πολιτικούς, τους πρωτοκλέφτες, αυτούς που ψηφίζει εδώ και 30-40 χρόνια για να του κάνουν τα ρουσφέτια.
Στην πόλη φαντάζομαι πως θα είναι ακόμη και χειρότερα. Στις Δημόσιες υπηρεσίες πας και συχτιρίζεις την ώρα και τη στιγμή που είχες την ανάγκη να πας εκεί. Πήγα να εκτελωνίσω ένα αυτοκίνητο και μου ζητούσαν να αποδείξω πως δεν συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που δήλωνα. Αν είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!!! Με συμβούλευσαν πως θα μπορούσα να τους παράσχω τα χαρτιά που ζητούσαν, μου υπέδειξαν πώς θα έκανα το κόλπο μόνο για να ικανοποιηθούν. Θα έπρεπε να πληρώσω βέβαια. Πείσμωσα και τους είπα πως αν έχω κάνει κάτι παράτυπο, να μου το υποδείξουν εγγράφως για να προβώ στις απαραίτητες ενέργειες. Μόνο έτσι ξεμπλόκαρε το θέμα.
Για φτύσιμο είστε φίλε!!!! Για φτύσιμο!!!


μην ξεχνάς ότι όταν αναφερεσαι στους έλληνες το 98% αυτών είναι ομόσταυλοι σου και εγώ τα ιδία λέω το 98% των έλληνων είναι έτσι όπως τα λες, αλλά εμένα με λένε φασίστα όταν το λέω

κατά τα άλλα ακόμη δεν μας είπες γιατί σε πληρώνουμε

τα λοιπά αργότερα

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
2.398438
Maintained by Digital Alchemy