ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΘΕΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 12:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός

Εγώ ξέρω πως η πηγή του φωτός είναι ο ήλιος. [ Ναι ; Που το ξέρεις ; Επειδή τυγχάνει ο πλανήτης που ζεις και υπάρχεις να φωτίζεται από ένα άστρο που το ονομάσαν κάποιοι "ήλιος" ; Από αυτό συμπεραίνεις πως πηγή του φωτός είναι ο ήλιος ;;; Έπειτα, γιατί αυτό το οποίο εκπέμπει αυτό το άστρο που το ονόμαζεις "ήλιος" το ονομάζεις κι αυτό "φως" και γιατί δεν το ονομάζεις κάπως αλλιώς ;;; Εσύ ονομάζεις το άστρο "ήλιος", εσύ ονομάζεις την εκπομπή του "φως" συνεπώς, δεν είναι πως ξερεις ή όχι γι' αυτά. Είναι πως τα δημιουργείς ή όχι αυτά. (το δημιουργώ εδώ = με δίνω όνομα, χαρακτηριστικά & ιδιότητες ) Συνεπώς, την τύφλα σου ξέρεις. ]
Ποια είναι η πηγή του σκότους βρε zip?


Η διαφορά δεν βρίσκεται στο θέμα της πηγής με την έννοια που το αναφέρεις. Η διαφορά βρίσκεται στο θέμα της Δημιουργίας. Το φως μπορείς να το φτιάξεις, να το δημιουργήσεις, ενώ το σκοτάδι δεν μπορείς. Αυτό σημαίνει πως το σκοτάδι προ-υπάρχει του φωτός. Αυτό νομίζω ισχυρίζεται και η θρησκεία σου. Αποδίδει ιδιότητα ζωοποιού φωτοδότη στον επικεφαλής της. Το ερώτημα είναι γιατί τον ονομάζει "Ιησού Χριστό" και δεν τον ονομάζει π.χ "Ήλιο" ή "Ηλία" ή "Ήλιε μου σε παρακαλώ".


Edited by - zip on 02/05/2011 13:08:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 13:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός

Εγώ ξέρω πως η πηγή του φωτός είναι ο ήλιος. [ Ναι ; Που το ξέρεις ; Επειδή τυγχάνει ο πλανήτης που ζεις και υπάρχεις να φωτίζεται από ένα άστρο που ονομάζεται "ήλιος" ; Από αυτό συμπεραίνεις πως πηγή του φωτός είναι ο ήλιος ;;; ]?



Ναι, από αυτό.
Δεν ξέρω αν είναι θέμα τύχης ή όχι το ότι ο πλανήτης Γη φωτίζεται από τον ήλιο, αλλά αυτό γνωρίζω αυτό λέω.
Αν εσύ γνωρίζεις κάτι άλλο, διαφορετικό ή αν πιστεύεις πως αυτό που εγώ γνωρίζω δεν ισχύει, δώσε την εξήγησή σου.

Αν και όταν είμαι ικανός να διακρίνω την πηγή του φωτός, αυτό και λέω.

quote:
Ποια είναι η πηγή του σκότους βρε zip?

Τελικά υπάρχει πηγή σκότους;

quote:

Το θέμα είναι πως φως μπορείς να φτιάξεις ενώ σκοτάδι, δεν μπορείς. Αυτό σημαίνει πως το σκοτάδι προ-υπάρχει του φωτός.


Δεν μπορείς να φτιάξεις σκοτάδι γιατί το σκοτάδι είναι η έλλειψη του φωτός.
Το ότι δεν μπορείς να "φτιάξεις" σκοτάδι πώς και γιατί τεκμηριώνει αυτό που λες πως "προϋπάρχει του φωτός";

*Αν το σκοτάδι προ-υπάρχει του φωτός, πριν του σκοταδιού, τι προ-υπήρχε;

Edited by - Ψηλός on 02/05/2011 13:08:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 13:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός

Ναι, από αυτό. Δεν ξέρω αν είναι θέμα τύχης ή όχι το ότι ο πλανήτης Γη φωτίζεται από τον ήλιο, αλλά αυτό γνωρίζω αυτό λέω.


Ναι, εντάξει, αυτό έμαθες αυτό λες, αλλά γιατί την εκπομπή αυτή του άστρου που το ονομάζεις "ήλιο" την ονομάζεις "φως" ;;;

quote:
Ψηλός

Τελικά υπάρχει πηγή σκότους;


Ασφαλώς και υπάρχει. Και αυτό που δίνει το φως, αυτό παίρνει και το φως. Αυτό που δίνει το σκότος, αυτό παίρνει και το σκότος. Η πηγή είναι μία και ίδια.

quote:
Ψηλός

Δεν μπορείς να φτιάξεις σκοτάδι γιατί το σκοτάδι είναι η έλλειψη του φωτός. Το ότι δεν μπορείς να "φτιάξεις" σκοτάδι πώς και γιατί τεκμηριώνει αυτό που λες πως "προϋπάρχει του φωτός";


Το ότι δεν μπορείς να φτιάξεις σκοτάδι σημαίνει πως το φως εμπεριέχεται στο σκοτάδι, είναι μέρος του, όπως μέρος του σύμπαντος είναι ένα φωτεινό άστρο που λέγεται "ήλιος". Η "ηλικία" του σκοταδιού έναντι του φωτός βασίζεται στο γεγονός της ηλικίας του συνόλου (που είναι μεγαλύτερη) έναντι του μέρους του (που είναι μικρότερη). Το μέρος δεν μπορεί να δημιουργήσει σύνολο, ενώ αντιθέτως το σύνολο μπορεί να δημιουργήσει μέρος. Επίσης η "δημιουργία" του φωτός έπεται της υπάρξεως του σκότους σύμφωνα και με αυτό "Εν αρχή εποίησεν ο Θεός τον ουρανό και τη γή. Η δε γή ήτο άμορφος και έρημος και σκότος επί του προσώπου της αβύσσου. Και Πνεύμα Θεού εφέρετο επί της επιφανείας των υδάτων. Και είπε ο Θεός Γενηθήτω Φώς, και έγινε φώς, και είδε ο Θεός ότι το φώς ήτο καλό." δηλ. η μετ' έπειτα γέννηση ενός πράγματος, του φωτός, μέσα σε ένα σύνολο σκότους.

quote:
Ψηλός

*Αν το σκοτάδι προ-υπάρχει του φωτός, πριν του σκοταδιού, τι προ-υπήρχε;


Δεν ξέρω.

Edited by - zip on 02/05/2011 13:50:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 15:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός

Ναι, από αυτό. Δεν ξέρω αν είναι θέμα τύχης ή όχι το ότι ο πλανήτης Γη φωτίζεται από τον ήλιο, αλλά αυτό γνωρίζω αυτό λέω.


Ναι, εντάξει, αυτό έμαθες αυτό λες, αλλά γιατί την εκπομπή αυτή του άστρου που το ονομάζεις "ήλιο" την ονομάζεις "φως" ;;;



Δεν το ονόμασα εγώ φως.
Θα άλλαζε κάτι αν του είχαν δώσει άλλο όνομα;


quote:

quote:
Ψηλός

Τελικά υπάρχει πηγή σκότους;


Ασφαλώς και υπάρχει. Και αυτό που δίνει το φως, αυτό παίρνει και το φως. Αυτό που δίνει το σκότος, αυτό παίρνει και το σκότος. Η πηγή είναι μία και ίδια.



Συμπάθα με, αλλά, πιστεύω πως δεν είναι έτσι.
Θα μπορούσε να συν-υπάρξει το φως και το σκοτάδι ταυτόχρονα στον ίδιο χώρο, στο ίδιο σημείο, την ίδια ακριβώς χρονική στιγμή;
Απ' όσο γνωρίζω, ο ερχομός του φωτός αναιρεί την «ύπαρξη» του σκότους και δεν συμβαίνει το αντίθετο.


quote:

quote:
Ψηλός

Δεν μπορείς να φτιάξεις σκοτάδι γιατί το σκοτάδι είναι η έλλειψη του φωτός. Το ότι δεν μπορείς να "φτιάξεις" σκοτάδι πώς και γιατί τεκμηριώνει αυτό που λες πως "προϋπάρχει του φωτός";


Το ότι δεν μπορείς να φτιάξεις σκοτάδι σημαίνει πως το φως εμπεριέχεται στο σκοτάδι, είναι μέρος του, όπως μέρος του σύμπαντος είναι ένα φωτεινό άστρο που λέγεται "ήλιος". Η "ηλικία" του σκοταδιού έναντι του φωτός βασίζεται στο γεγονός της ηλικίας του συνόλου (που είναι μεγαλύτερη) έναντι του μέρους του (που είναι μικρότερη). Το μέρος δεν μπορεί να δημιουργήσει σύνολο, ενώ αντιθέτως το σύνολο μπορεί να δημιουργήσει μέρος. Επίσης η "δημιουργία" του φωτός έπεται της υπάρξεως του σκότους σύμφωνα και με αυτό "Εν αρχή εποίησεν ο Θεός τον ουρανό και τη γή. Η δε γή ήτο άμορφος και έρημος και σκότος επί του προσώπου της αβύσσου. Και Πνεύμα Θεού εφέρετο επί της επιφανείας των υδάτων. Και είπε ο Θεός Γενηθήτω Φώς, και έγινε φώς, και είδε ο Θεός ότι το φώς ήτο καλό." δηλ. η μετ' έπειτα γέννηση ενός πράγματος, του φωτός, μέσα σε ένα σύνολο σκότους.



Πιο πάνω είπες πως υπάρχει πηγή σκότους. Τώρα γιατί λες πως δεν μπορείς να φτιάξεις σκοτάδι;
Αν υπάρχει πηγή, αυτό δε σημαίνει αυτομάτως και δημιουργία σκότους;

Στα άλλα που λες περί δημιουργίας του φωτός δεν έχω να προσθέσω κάτι.


quote:

quote:
Ψηλός

*Αν το σκοτάδι προ-υπάρχει του φωτός, πριν του σκοταδιού, τι προ-υπήρχε;


Δεν ξέρω.

Edited by - zip on 02/05/2011 13:50:02



Μήπως, ενδέχεται, το «Φως» να είναι αρχαιότερο του σκοταδιού;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 16:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός

Πιο πάνω είπες πως υπάρχει πηγή σκότους. Τώρα γιατί λες πως δεν μπορείς να φτιάξεις σκοτάδι;
Αν υπάρχει πηγή, αυτό δε σημαίνει αυτομάτως και δημιουργία σκότους;


Οι απορίες που έχεις προέρχονται ακριβώς επειδή θεωρείς διαφορετική πηγή την πηγή του φωτός απ' αυτήν του σκοταδιού. [Συμπάθα με, αλλά, πιστεύω πως δεν είναι έτσι. Θα μπορούσε να συν-υπάρξει το φως και το σκοτάδι ταυτόχρονα στον ίδιο χώρο, στο ίδιο σημείο, την ίδια ακριβώς χρονική στιγμή; Απ' όσο γνωρίζω, ο ερχομός του φωτός αναιρεί την «ύπαρξη» του σκότους και δεν συμβαίνει το αντίθετο. ] Η απάντηση στο αν θα μπορούσε να συνυπάρξει φως και σκοτάδι στο ίδιο σημείο, την ίδια ακριβώς χρονική στιγμή είναι ναι, θα μπορούσε κι όχι μόνο θα μπορούσε δηλ. αλλά αυτό συμβαίνει στην πραγματικότητα. Απλά, οι άνθρωποι βλέπουν μόνο την μία όψη κάθε φορά, κάθε στιγμή δηλ.

Το φως και το σκοτάδι είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Όταν βάζεις το νόμισμα στη τζέπη σου, βάζεις και τις δύο όψεις. Όταν όμως το "στρίβεις" και αυτό πέφτει, στέκεται με την μία όψη του, είτε "κορώνα" είτε "γράμματα". Αυτό που βλέπεις εσύ είναι είτε "κορώνα" είτε "γράμματα". Αν δεις "κορώνα", δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν τα "γράμματα". Αν δεις "γράμματα", δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει η "κορώνα". Έτσι ακριβώς συμβαίνει και με την πηγή. Η Πηγή είναι μία και πότε δημιουργεί σκοτάδι, πότε δημιουργεί φως. Όταν βλέπεις το φως, δεν σημαίνει πως το σκοτάδι δεν υπάρχει. Όταν βλέπεις σκοτάδι δεν σημαίνει πως φως δεν υπάρχει. [ ως εδώ είναι η Εσωτερική ερμηνεία ]

Όταν λέω πως δεν μπορείς να φτιάξεις σκοτάδι εννοώ πειραματικά δεν μπορείς. Αντιθέτως, φως μπορείς να φτιάξεις. Αφού λοιπόν δεν μπορούμε να φτιάξουμε σκοτάδι [ ως την παρούσα στιγμή δηλ. ], τότε είμαστε αναγκασμένοι να θεωρήσουμε πως το σκοτάδι προ-υπήρχε του φωτός. Μ' αυτήν την ερμηνεία συμπίπτει και η Βιβλική παράδοση της δημιουργίας του φωτός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 16:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός

Δεν το ονόμασα εγώ φως.
Θα άλλαζε κάτι αν του είχαν δώσει άλλο όνομα;


Όταν λέω εσύ, εννοώ τους ανθρώπους. Οι άνθρωποι έχουν δώσει αυτά τα ονόματα, δηλ. εσύ κι εγώ. Δεν είναι τυχαίο πως ο ήλιος θεοποιήθηκε από τα αρχαία χρόνια ακριβώς για αυτές τις ιδιότητες που έχει, να φωτίζει, να ζεσταίνει κτλ. Η ζωή δεν διαχωρίσει το φως από το σκοτάδι. Οι άνθρωποι το κάνουν.

Υπάρχει όμως ζωή που δραστηριοποείται κατ' εξοχήν στο σκοτάδι. Ένας άλλος "κόσμος" εξίσου όμορφος και δημιουργικός όπως ο κόσμος τους φωτός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 18:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
Νούμερο ένα στόχος του χριστιανού, άπιαστος φαινομενικά αλλά αυτό είναι για το οποίον παλεύουν ακόμη και οι άγιοι (αφού ουδείς αναμάρτητος) είναι η ανιδιοτέλεια.

Φίλε μου είπαμε να υπάρχει μια σοβαρότητα στις συζητήσεις και να προσπαθούμε να αντιλαμβανόμαστε τι ρωτάει ο συνομιλητής μας. Αν δεν μπορούμε να ξαναρωτάμε διευκρινιστικά.

Σε ρώτησα αν βιώνουμε την "ανιδιοτελή" διδασκαλία του χριστού ή τα θεσπίσματα των ιδιοτελών ιεραρχών και μου απαντάς το παραπάνω;
Αν οι ιεράρχες της θρησκείας σου χρειάστηκαν μερικά, μόλις, χρόνια να αποκτήσουν πλούτη και εξουσία και δεν τους έφτασαν 2000 χρόνια να ακολουθήσουν την υποτιθέμενη διδασκαλία του χριστού, γιατί να συζητούμε;;; Υπάρχει κάποιος λόγος;;;

quote:
Ο Χριστός αν και αναμάρτητος σταυρώθηκε για τις αμαρτίες ολόκληρου του κόσμου.

Και, με βάση την παραπάνω τοποθέτησή σου, δεν πέτυχε και τίποτε....

quote:
Τη διδασκαλία Του πρέπει να ακολουθούμε.

Αν οι "αφοσιωμένοι σ' αυτόν" ιεράρχες "προσπαθούν" ακόμη, άστα να πάνε........

quote:
Φυσικά υπάρχουν και οι πτώσεις αλλά μετά από κάθε πτώση πρέπει να προσπαθούμε ξανά και ξανά.

Εδώ μιλάμε για διαρκή, συνεχόμενη και ατέλειωτη πτώση...

quote:
Αν κάποιοι ιερείς βολεύονται μέσα στην ανιδιοτέλειά τους εκμεταλλευόμενοι τον Λόγο του Χριστού, αυτό δεν σημαίνει πως ο Λόγος αυτός καθαυτός είναι ατελής.

Ιδιοτέλεια ήθελες να γράψεις προφανώς.

Φίλε μου, κάποιοι ιερείς (ελάχιστοι) δεν βολεύονται μέσα στην ιδιοτέλειά τους και δεν εκμεταλλεύονται το λόγο που επινόησαν για... τους άλλους.

Κάτι που δεν μπορεί να εφαρμοστεί και μάλιστα επί 1700 χρόνια, είναι σίγουρα ατελές και ανέφικτο.

quote:
Μακάρι να μπορούσα να θεωρήσω ανιοδιοτελή τον εαυτό μου, δυστυχώς δεν είμαι καλύτερος από αυτούς που κατηγορώ, οι πτώσεις μου είναι συνεχείς κι επαναλαμβανόμενες, ωστόσο με πολύ μεγάλη προσπάθεια είμαι σε καλύτερη κατάσταση από αυτήν που ήμουν κάποτε αλλά το κυριότερο, δεν χάνω την ελπίδα μου.

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γι' αυτό που λες καθ' ότι εσύ γνωρίζεις τον εαυτό σου. Όμως φίλε μου η "ελπίδα" είναι σαν την μετά θάνατον ανταμοιβή.
Κρατάει τον άνθρωπο δέσμιο σε μια κατάσταση με την προσδοκία ότι αύριο θα είναι καλλίτερα.

quote:
εμείς όμως θα πρέπει να μην κρίνουμε κανέναν διότι και ο Κύριος είπε "μην κρίνετε για να μην κριθείτε".

Νάτο το καλό, να μην κρίνουμε στην πράξη σημαίνει, άστους να συνεχίζουν ανενόχλητοι!!

Ο κύριός σου μπορεί να είπε αυτό που λες αλλά είπε και ότι θα έχει τους μαθητές του στο τραπέζι που θα τρώνε και θα πίνουν και αυτοί θα κρίνουν όλους τους άλλους.
Επίσης είπε ότι θα έρθει η ημέρα της κρίσης, δεν σκέφτηκε ότι αν όλοι συμμορφωθούν με το "μη κρίνετε..." δεν θα έχει κανένα να κρίνει εκείνη την ημέρα που περιμένετε με τόσο φόβο εσείς οι χριστιανοί και θα έρθει τσάμπα;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 23:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@γιαπετ, μόνος σου ρωτάς, μόνος σου απαντάς, είναι προφανές πως δεν θέλεις να ακούσεις και την αντίθετη άποψη, μόνο να περάσεις ως δεδομένη τη δική σου. Οπότε τι να λέμε τώρα όταν κάθεσαι και λες πως ο Χριστός δεν πέτυχε τίποτε; Μείνε με αυτήν την άποψη, δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα σε πείσει για το αντίθετο.

Για την ιστορία, απάντηση στο ερώτημά σου έδωσα, εσύ δεν κατάφερες να τη διακρίνεις. Θέλεις ντε και καλά να ενοχοποιήσεις τους ιερείς. Υπάρχουν και τέτοιοι αλλά δεν είναι δική μας δουλειά να τους κατακρίνουμε για τον απλούστατο λόγο ότι εμείς μπορεί να είμαστε χειρότεροι από εκείνους. Δηλαδή το πρόβλημά σου είναι γιατί οι ιερείς δεν είναι άγιοι ξεπερνώντας σε αγιοσύνη ακόμη και τον ίδιο τον Χριστό;

Αν πάντως σε ενδιαφέρει να γνωρίσεις ιερείς με όλη τη σημασία της λέξης, ανιδιοτελείς ανθρώπους που ακολουθούν το θέλημα του Χριστού, έχω να σου δείξω πολλούς.

quote:
Εδώ μιλάμε για διαρκή, συνεχόμενη και ατέλειωτη πτώση...

Δηλαδή παραδέχεσαι πως η απομάκρυνση από τον Λόγο του Χριστού είναι πτώση;


quote:
Όμως φίλε μου η "ελπίδα" είναι σαν την μετά θάνατον ανταμοιβή.
Κρατάει τον άνθρωπο δέσμιο σε μια κατάσταση με την προσδοκία ότι αύριο θα είναι καλλίτερα.

Κι εσένα τι σε πειράζει αυτό; Θέλεις για κάποιον λόγο να μας πείσεις ότι αύριο θα είναι χειρότερα; Αν πρόκειται για παραμύθι (που σε διαβεβαιώ δεν είναι), γιατί δεν αφήνεις να το ζήσουν αυτοί που θέλουν; Κι αν όποιος είναι δέσμιος σε μια τέτοια ελπίδα είναι ευτυχισμένος, εσύ γιατί να θέλεις να τον κάνεις να δυστυχήσει;

quote:
Ο κύριός σου μπορεί να είπε αυτό που λες αλλά είπε και ότι θα έχει τους μαθητές του στο τραπέζι που θα τρώνε και θα πίνουν και αυτοί θα κρίνουν όλους τους άλλους.
Επίσης είπε ότι θα έρθει η ημέρα της κρίσης, δεν σκέφτηκε ότι αν όλοι συμμορφωθούν με το "μη κρίνετε..." δεν θα έχει κανένα να κρίνει εκείνη την ημέρα που περιμένετε με τόσο φόβο εσείς οι χριστιανοί και θα έρθει τσάμπα;;;

Αυτό θα ήταν το ιδανικό. Μακάρι να πήγαιναν όλοι στον Παράδεισο γιατί εκεί τους θέλει όλους ο Θεός. Όμως να είσαι σίγουρος πως ο Χριστός δεν θα κατέβαινε να μαρτυρήσει αν δεν υπήρχε ανάγκη, να δώσει την ευκαιρία στον άνθρωπο να σωθεί από το κακό που κυριαρχεί στον κόσμο τούτο.

Η ουσία πάντως είναι μία: Όσοι σήμερα ζουν στο σκοτάδι αρνούμενοι την ύπαρξη του φωτός, θα βρεθούν σε δύσκολη θέση όταν μετά θάνατον διαπιστώσουν την ύπαρξή του. Και ο σωστός χριστιανός δεν περιμένει με φόβο τη Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου αλλά με προσμονή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 23:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δηλαδή παραδέχεσαι πως η απομάκρυνση από τον Λόγο του Χριστού είναι πτώση";

Θα ήθελες φίλε Stellar να μου πείς ποιός είναι ο "λόγος του Θεού"???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 23:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
stelar:

Μακάρι να πήγαιναν όλοι στον Παράδεισο γιατί εκεί τους θέλει όλους ο Θεός.
==================================================

Αν τούς ήθελε εκεί,εκεί θα τους είχε.
Αλλά δεν...


Πρό ημερών,είδα κάτι ανθρώπους να πέφτουν στην Γη απο ψηλά
και να γινονται κομμάτια.Ρώτησα και μου είπαν,οτι μέσα στα σύνεφα
είχε παρκάρει ενα ΑΤΙΑ και πήγαιναν άνθρωποι,να δώσουν εξετάσεις
και αν πέρναγαν,οι εξωγήινοι θα τούς έπαιρναν μαζί τους,σε μιά
καλύτερη ζωή.Το ερωτηματολόγιο ειχε δεκα ερωτήσεις,αλλά κανείς
δεν πέρασε στη δεύτερη.
Η πρώτη ερώτηση ήταν:<<Πιστεύετε στο θεό?>>
Φαντάσου την συνέχεια φίλε Stelar.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 00:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Δηλαδή παραδέχεσαι πως η απομάκρυνση από τον Λόγο του Χριστού είναι πτώση";

Θα ήθελες φίλε Stellar να μου πείς ποιός είναι ο "λόγος του Θεού"???



Ο Λόγος είναι το αίτιο της δημιουργίας. Εν αρχή ην ο Λόγος. Πάντως σε πιο χειροπιαστή μορφή μπορείς να τον διαβάσεις στην Καινή Διαθήκη, στα λόγια του Χριστού.

quote:

stelar:

Μακάρι να πήγαιναν όλοι στον Παράδεισο γιατί εκεί τους θέλει όλους ο Θεός.
==================================================

Αν τούς ήθελε εκεί,εκεί θα τους είχε.
Αλλά δεν...



Δεν τους ήθελε ρομποτάκια αλλά ανθρώπους με ελεύθερη βούληση. Να είναι κοντά Του επειδή το θέλουν οι άνθρωποι κι όχι ο ίδιος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 01:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
@γιαπετ, μόνος σου ρωτάς, μόνος σου απαντάς, είναι προφανές πως δεν θέλεις να ακούσεις και την αντίθετη άποψη,

Αν η αντίθετη άποψη κινείται σε πλαίσια λογικής και στοιχειώδους εγκεφαλικής επεξεργασίας, σαφώς και θέλω να την ακούσω. Όμως έχω πήξει στις αρλουμποεσχατολογίες πού μερικές φορές αναρωτιέμαι αν είναι αποτέλεσμα σκέψης έλλογων όντων.

Δεν απάντησα σε δική μου ερώτηση φίλε μου, αλλά απλά, συσχέτισα τη θυσία του θεού σου, που ανέφερες και το αποτέλεσμά της, που σαφώς είναι ο κόσμος που ζούμε.

quote:
Οπότε τι να λέμε τώρα όταν κάθεσαι και λες πως ο Χριστός δεν πέτυχε τίποτε;

Νομίζω ότι είναι απλό, ακόμη και για χριστιανό, να δει ότι η θυσία δεν μας έσωσε από τίποτε.

Και αν δεν βαριέσαι, πες μου χωρίς αυτήν τι χειρότερο θα υπήρχε;;;

Αν φαντασιώνεσαι ότι ζεις σ' έναν κόσμο που έχει σωθεί και βασιλεύει η αγάπη για τον πλησίον, τότε φίλε μου, μη σε βγάλω απ' την πλάνη...


quote:
Για την ιστορία, απάντηση στο ερώτημά σου έδωσα, εσύ δεν κατάφερες να τη διακρίνεις

Εννοείς αυτό το "μην κρίνετε για να μην κριθείτε";;

quote:
Θέλεις ντε και καλά να ενοχοποιήσεις τους ιερείς. Υπάρχουν και τέτοιοι αλλά δεν είναι δική μας δουλειά να τους κατακρίνουμε για τον απλούστατο λόγο ότι εμείς μπορεί να είμαστε χειρότεροι από εκείνους.

Φίλε μου, δεν ενοχοποιώ εγώ κανένα, απλά βλέπω και μαθαίνω τις πράξεις τους. Αυτές τους ενοχοποιούν και μάλιστα ατιμωρητί!!!
Είναι δική μας δουλειά να τους κρίνουμε διότι η δράση τους επηρεάζει το σύνολο των πολιτών και όχι μόνο τους πιστούς τους, σε μια χώρα.

Εμείς μπορεί να είμαστε χειρότεροι απ' αυτούς αλλά δεν είμαστε ιερείς, με συγκεκριμένο πνευματικό ρόλο που υποτίθεται ότι έχουν ως άνθρωποι αφοσιωμένοι στο καλό, στην αγάπη για το συνάνθρωπο, στη βοήθεια κατανόησης του λόγου του θεού απ' τις μάζες, στην ακτημοσύνη, στην εγκράτεια, στον ενάρετο βίο κλπ κλπ εν κατακλείδι άνθρωποι που ενδιαφέρονται για την μέλλουσα ζωή κοντά στο δημιουργό τους.

quote:
Δηλαδή το πρόβλημά σου είναι γιατί οι ιερείς δεν είναι άγιοι ξεπερνώντας σε αγιοσύνη ακόμη και τον ίδιο τον Χριστό;

Φιλολογικός πλεονασμός για να εντυπωσιάσεις, δεν είπα κάτι τέτοιο, ούτε εξέφρασα τέτοιες απαιτήσεις από ανθρώπους.

Έχω όμως μόνο μια απαίτηση η οποία πηγάζει απ' αυτό που υποτίθεται ότι υπηρετούν.

Να μην είναι υποκριτές!!!

quote:
Δηλαδή παραδέχεσαι πως η απομάκρυνση από τον Λόγο του Χριστού είναι πτώση;

Αυτό είναι ευσεβής σου πόθος.
Αναφέρθηκα σ' αυτό που είπες: "Φυσικά υπάρχουν και οι πτώσεις αλλά μετά από κάθε πτώση πρέπει να προσπαθούμε ξανά και ξανά."

Επ' αυτού τοποθετήθηκα.

quote:
Κι εσένα τι σε πειράζει αυτό; Θέλεις για κάποιον λόγο να μας πείσεις ότι αύριο θα είναι χειρότερα;

Το αύριο καθορίζεται απ' τις ενέργειες του σήμερα και μόνο ένας ανόητος ή ελπίζων, μπορεί να νομίζει ότι ξαφνικά θα αντιστραφούν οι συνέπειες των πράξεων χωρίς να συμβεί καμμιά αλλαγή στις ίδιες τις πράξεις...

quote:
Αν πρόκειται για παραμύθι (που σε διαβεβαιώ δεν είναι), γιατί δεν αφήνεις να το ζήσουν αυτοί που θέλουν;

Θα μ' ενδιέφερε τρομερά να... μοιραστείς μαζί μου αυτά που σε κάνουν να με διαβεβαιώνεις.
Εκφράζοντας τις απόψεις μου, δεν νομίζω να εμποδίζω κάποιον να ζήσει μ΄σα στο παραμύθι του. Αν το καταφέρω θα χαρώ που θα γίνω αιτία να αυξηθούν οι σκεπτόμενοι άνθρωποι, διότι αυτοί χρειάζονται στην κοινωνία.

quote:
Κι αν όποιος είναι δέσμιος σε μια τέτοια ελπίδα είναι ευτυχισμένος, εσύ γιατί να θέλεις να τον κάνεις να δυστυχήσει;

Κανείς ΔΕΣΜΙΟΣ σε οτιδήποτε δεν είναι ευτυχισμένος.
Απλά νομίζει και κάνει κάποιους άλλους, πονηρούς, ευτυχισμένους.

quote:
Η ουσία πάντως είναι μία: Όσοι σήμερα ζουν στο σκοτάδι αρνούμενοι την ύπαρξη του φωτός, θα βρεθούν σε δύσκολη θέση όταν μετά θάνατον διαπιστώσουν την ύπαρξή του.

Βλέπεις που δεν μπορείς να μην καταφεύγεις σε εσχατολογικές απειλές;;
Ξέρεις εσύ τι θα αντιμετωπίσω εγώ... μετά θάνατον και σε πήρε ο πόνος να με σώσεις;;

Άλλωστε, όπως λες εσύ, θα πρέπει να πεθάνουμε για να δούμε ποιός ζούσε στο φως και ποιός όχι, έτσι δεν είναι;;;

Κάτι εμποδίζει το θεό να μας δείξει το σωστό δρόμο... εν ζωή!!!


quote:
Και ο σωστός χριστιανός δεν περιμένει με φόβο τη Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου αλλά με προσμονή.

Να μου τον γνωρίσεις αυτόν τον κύριο....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 08:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
stellar
quote:

Και ο σωστός χριστιανός δεν περιμένει με φόβο τη Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου αλλά με προσμονή.


Aυτό φίλε μου , μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς και να το επανεξετάσεις . Η λέξη κλειδί για να κρατήσει τους πιστούς της μια θρησκεία , (ναι , και......η θρησκεία "μας" !) είναι φόβος . Αναλογίσου μόνον πόσα πράγματα σχετικά με τη θρησκεία κάνεις από φόβο . Στην τελική , περισσότερο (ή μόνον) φοβάσαι τον Γιαχβέ , παρά τον αγαπάς ή τον σέβεσαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 10:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
stellar

quote:
Δεν τους ήθελε ρομποτάκια αλλά ανθρώπους με ελεύθερη βούληση. Να είναι κοντά Του επειδή το θέλουν οι άνθρωποι κι όχι ο ίδιος.

Αυτό διεκδικεί την πρωτιά στα σύντομα ανέκδοτα.

Είσαι κι εσύ ένας απ' αυτούς που γνωρίζουν τα πάντα για το γιαχβέ, τι θέλει, τι αναμένει από τους ανθρώπους, πώς προσπαθεί να το πετύχει, τι σκέφτεται.
Επίσης, είσαι σε θέση να διαβεβαιώνεις

quote:
Αν πρόκειται για παραμύθι (που σε διαβεβαιώ δεν είναι),

quote:
Όμως να είσαι σίγουρος πως ο Χριστός...

αλλά δεν μου είπες τι σε κάνει να μπορείς να είσαι βέβαιος και μάλιστα, να βεβαιώνεις και τους άλλους, όταν σε ρώτησα....

Θα μου πείς τώρα ή απάντησες ήδη και δεν το... διέκρινα ούτε αυτό;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 10:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:
Αν η αντίθετη άποψη κινείται σε πλαίσια λογικής και στοιχειώδους εγκεφαλικής επεξεργασίας, σαφώς και θέλω να την ακούσω. Όμως έχω πήξει στις αρλουμποεσχατολογίες πού μερικές φορές αναρωτιέμαι αν είναι αποτέλεσμα σκέψης έλλογων όντων.

Οι όποιες αρλούμπες είναι προϊόν υποκειμενικής σκέψης. Η δική σου κρίση που τις κρίνει, είναι αντικειμενική; Έχεις τη στοιχειώδη εγκεφαλική επεξεργασία και οι άλλοι όχι; Και ακόμη κι αν ισχύει κάτι τέτοιο, πρέπει να ρίξουμε στν πυρά όσους δεν έχουν την ικανότητα της σκέψης;

Υπό αυτές τις προϋποθέσεις δεν υπάρχει κανένα νόημα να συνεχίσω το διάλογο μαζί σου. Αναλογίσου μόνο πως το ιερατικό κατεστημένο της εποχής του Χριστού ήταν οι Φαρισαίοι οι οποίοι και στην ουσία Τον σταύρωσαν. Ναι, αυτοί που είχαν για Θεό τον Γιαχβέ (κι ακόμη τον έχουν).


γιαπετ

quote:
Θα μ' ενδιέφερε τρομερά να... μοιραστείς μαζί μου αυτά που σε κάνουν να με διαβεβαιώνεις.

Μακάρι να ήταν τόσο απλό. Το φως πρέπει να το δεις εσύ ο ίδιος κι όχι να πιστέψεις εμένα που το έχω δει. Εγώ μια μαρτυρία ύπαρξης φωτός θέλησα να δώσω κι έχουν πέσει όλοι επάνω μου να μου πουν τι ΔΕΝ είδα.


γιαπετ

quote:
Βλέπεις που δεν μπορείς να μην καταφεύγεις σε εσχατολογικές απειλές;;
Ξέρεις εσύ τι θα αντιμετωπίσω εγώ... μετά θάνατον και σε πήρε ο πόνος να με σώσεις;;

Επειδή ήμουν προσεκτικός στα λόγια μου και περίμενα την ερώτηση που κάνεις τώρα, είδες πουθενά να αναφέρω κρίση; Είπα εγώ πού θα πας; Όταν όμως ζεις μια ολόκληρη ζωή στο σκοτάδι και πρέπει να πεθάνεις για να ανακαλύψεις πως υπάρχει το φως που αρνείσαι μια ολόκληρη ζωή να δεις παρόλες τις ευκαιρίες που σου δόθηκαν, πώς θα πρέπει να νιώσεις; Εγώ πάντως θα βρισκόμουν σε δύσκολη θέση, χωρίς να προλέγω καμία τελική κρίση για κανέναν.


γιαπετ

quote:
Κάτι εμποδίζει το θεό να μας δείξει το σωστό δρόμο... εν ζωή!!!

Η άρνησή μας να Τον δούμε. Ο εγωισμός μας και μόνο. Όσον αφορά τον εαυτό μου, ο Θεός μου έδειξε τον σωστό δρόμο, άλλο αν δεν τον ακολουθώ γιατί δεν το επιτρέπει ο εγωισμός μου. Ευτυχώς όμως, υπάρχουν πολλοί που τον ακολουθούν.


γιαπετ

quote:

Stellar
Και ο σωστός χριστιανός δεν περιμένει με φόβο τη Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου αλλά με προσμονή.
________________________________________________________________________________________________

Να μου τον γνωρίσεις αυτόν τον κύριο....


Θέλει προσοχή η προσέγγιση. Θα σου έλεγα ας πούμε τον εαυτό μου. Αλλά θα ήταν τελείως εγωιστικό κάτι τέτοιο από μέρους μου, θα ήταν σαν να προεξοφλούσα τον Παράδεισο, γνωρίζω ότι θα μπω μέσα σε αυτόν και απλά περιμένω. Αλλά ο Θεός μου δείχνει τον δρόμο κι έχω την ελευθερία να τον ακολουθήσω ή όχι. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορώ να πω ότι προσεγγίζω το θέμα με φόβο.

Ακόμη και άγιοι που είναι σίγουρο πως θα κληρονομήσουν τον Παράδεισο δεν θα πουν ποτέ πως μπήκαν σε αυτόν, μια τέτοια σκέψη θα ήταν πειρασμός από τον πονηρό. Πάντως θα κλείσω με μια φράση την οποία προσπέρασες: Αν σε ενδιαφέρει να γνωρίσεις ιερείς με όλη τη σημασία της λέξης, ανιδιοτελείς ανθρώπους που ακολουθούν το θέλημα του Χριστού, έχω να σου δείξω πολλούς. Εκείνοι ποτέ δεν θα παραδεχθούν πως κληρονόμησαν τον Παράδεισο εγώ όμως σαν παρατηρητής, είμαι σίγουρος για εκείνους.

Φυσικά υπάρχει και η μερίδα των χριστιανών-ζηλωτών που προάγουν το φόβο και χρίζονται αυτόκλητοι σωτήρες, κάνοντας μάλιστα μεγάλη ζημιά στην Ορθοδοξία, όντας υπερορθόδοξοι χρησιμοποιώντας ψυχαναγκαστικές μεθόδους. Δεν μπορείς όμως να κάψεις μαζί με τα ξερά και τα χλωρά. Εσύ απέφυγε ό,τι δεν σε αναπαύει και ακολούθησε εκείνο που σε αναπαύει, αρκεί να μην κατακρίνεις το δρόμο που αναπαύει άλλους όταν ο δρόμος εκείνος δεν συμπλέει με τον δικό σου.


D.P.J. 10

quote:
Aυτό φίλε μου , μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς και να το επανεξετάσεις . Η λέξη κλειδί για να κρατήσει τους πιστούς της μια θρησκεία , (ναι , και......η θρησκεία "μας" !) είναι φόβος . Αναλογίσου μόνον πόσα πράγματα σχετικά με τη θρησκεία κάνεις από φόβο . Στην τελική , περισσότερο (ή μόνον) φοβάσαι τον Γιαχβέ , παρά τον αγαπάς ή τον σέβεσαι.

H Ορθοδοξία δεν είναι θρησκεία, είναι πίστη. Πράγματι όπως αναφέρω και στον γιαπετ πιο πανω, πολλοί λειτουργούν με τον φόβο, όμως δεν είναι ο σωστός δρόμος διότι είναι... ιδιοτελής. Το θέμα είναι να καταφέρουμε να φτάσουμε σε τέτοια επίπεδα ανιδιοτέλειας που πρωταγωνιστικό ρόλο θα παίζει ο θείος έρωτας. θα κλείσω με έναν λόγο του π. Πορφυρίου, για να δούμε πώς πρέπει να σκεφτόμαστε:

"Τον Χριστό να Τον αισθανόμαστε φίλο μας. Είναι ο φίλος μας. Το βεβαιώνει ο ίδιος, όταν λέει: ";Υμείς φίλοι μου εστέ ...;"; Σαν φίλο να Τον ατενίζουμε και να Τον πλησιάζουμε. Πέφτουμε; Αμαρτάνουμε; Με οικειότητα, αγάπη κι εμπιστοσύνη να τρέχουμε κοντά Του, όχι με φόβο ότι θα μας τιμωρήσει αλλά με θάρρος, που θα μας το δίνει η αίσθηση του φίλου. Να Του πούμε: "Κύριε, το έκανα, έπεσα, συγχώρεσέ με";. Αλλά συγχρόνως να αισθανόμαστε ότι μας αγαπάει, ότι μας δέχεται τρυφερά, με αγάπη και μας συγχωρεί. Να μη μας χωρίζει απ΄ τον Χριστό η αμαρτία. Όταν πιστεύουμε πως μας αγαπάει και Τον αγαπάμε, δεν αισθανόμαστε ξένοι και χωρισμένοι απ΄ Αυτόν, ούτε όταν αμαρτάνουμε. Έχουμε εξασφαλίσει την αγάπη Του κι όπως και να φερθούμε, ξέρουμε ότι μας αγαπάει".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 12:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
Οι όποιες αρλούμπες είναι προϊόν υποκειμενικής σκέψης.

Συμφωνώ, αλλά δεν νοιώθω υποχρεωμένος να τις επεξεργάζομαι.

quote:
Η δική σου κρίση που τις κρίνει, είναι αντικειμενική;

Όχι, αλλά άπτεται της κοινής λογικής.

Γνωρίζω αυτά που δεν μπορώ να διαβεβαιώσω, ακόμη και αν τα θεωρώ σωστά και δεν το κάνω, σε αντίθεση με σένα.

Αν το έκανα θα φρόντιζα να το τεκμηριώσω, το βρίσκεις λάθος αυτό;

Το μόνο αντικειμενικό είναι ότι όλα είναι υποκειμενικά.


quote:
Υπό αυτές τις προϋποθέσεις δεν υπάρχει κανένα νόημα να συνεχίσω το διάλογο μαζί σου.

Και καλά θα κάνεις διότι δεν μπορώ να καταπιώ χοντράδες. Εκτός και αν αποφασίσεις να δικαιολογείς τους ισχυρισμούς σου.

quote:
Αναλογίσου μόνο πως το ιερατικό κατεστημένο της εποχής του Χριστού ήταν οι Φαρισαίοι οι οποίοι και στην ουσία Τον σταύρωσαν. Ναι, αυτοί που είχαν για Θεό τον Γιαχβέ (κι ακόμη τον έχουν).

Εσύ έχεις άλλον θεό;;;


quote:
Μακάρι να ήταν τόσο απλό. Το φως πρέπει να το δεις εσύ ο ίδιος κι όχι να πιστέψεις εμένα που το έχω δει. Εγώ μια μαρτυρία ύπαρξης φωτός θέλησα να δώσω κι έχουν πέσει όλοι επάνω μου να μου πουν τι ΔΕΝ είδα.

Αυτό δηλαδή εσύ πώς το χαρακτηρίζεις;; Είναι απάντηση ή αδυναμία τεκμηρίωσης ισχυρισμού;;;

Θέλησες να δώσεις μια μαρτυρία που αδυνατείς όμως να περιγράψεις. Έτσι δίνεις το δικαίωμα στον καθένα να σκεφθεί ό,τι θέλει για τις προθέσεις σου.

quote:
Επειδή ήμουν προσεκτικός στα λόγια μου και περίμενα την ερώτηση που κάνεις τώρα, είδες πουθενά να αναφέρω κρίση;

Όταν λες ότι θα έρθει η ώρα που δεν θα ξέρω τι να πώ στο χριστό που απ' το θρόνο του θα με ανακρίνει, σε τι αναφέρεσαι, αν όχι στην κρίση;

Θα μου κάνει κάποιος άγιος μήνυση και θα βρεθώ στο εδώλιο;

quote:
Όσον αφορά τον εαυτό μου, ο Θεός μου έδειξε τον σωστό δρόμο,

Αυτόν τον τρόπο που στον έδειξε θέλω να μάθω. Γιατί να μην τον δώ κι εγώ να βεβαιωθώ και να ακολουθήσω;;;

Γιατί με αποκλείεις;;;

quote:
άλλο αν δεν τον ακολουθώ γιατί δεν το επιτρέπει ο εγωισμός μου.

quote:
Αλλά θα ήταν τελείως εγωιστικό κάτι τέτοιο από μέρους μου,

Με μπέρδεψες....

quote:
θα ήταν σαν να προεξοφλούσα τον Παράδεισο, γνωρίζω ότι θα μπω μέσα σε αυτόν και απλά περιμένω.

Πάλι γνωρίζεις;;;

Μήπως βλασφημείς;;;

Αν όχι, ακολούθησε τον εγωισμό σου και πες τι σε σιγούρεψε...

quote:
Ακόμη και άγιοι που είναι σίγουρο πως θα κληρονομήσουν τον Παράδεισο δεν θα πουν ποτέ πως μπήκαν σε αυτόν,

Δηλαδή ό,τι κι αν έχεις κάνει εάν το ιερατείο αποφασίσει ότι είσαι άγιος θα πας στον Παράδεισο;

Ο Κωνσταντίνος ο "μέγας" ας πούμε, είναι εκεί;

quote:
μια τέτοια σκέψη θα ήταν πειρασμός από τον πονηρό.

Είναι πειρασμός να πεις πώς μπήκες αλλά δεν είναι να ισχυρίζεσαι ότι τον έχεις καβατζώσει από τώρα;;;

Μήπως βλασφημείς;; Σε ξαναρωτάω....

quote:
Φυσικά υπάρχει και η μερίδα των χριστιανών-ζηλωτών που προάγουν το φόβο και χρίζονται αυτόκλητοι σωτήρες, κάνοντας μάλιστα μεγάλη ζημιά στην Ορθοδοξία,

Αυτούς εννοώ κι εγώ, μόνο που εσύ δεν τους ονοματίζεις ενώ εγώ δεν έχω πρόβλημα να το κάνω.

Είναι το ιερατείο που καθορίζει τα παντα για την πίστη σου.
Ποιός τα έχει με τον πλανημένο ανθρωπάκο που το πιστεύει και φοβάται τα καζάνια με την πίσσα και το αιώνιο μαρτύριο που τον περιμένει αν δεν ακολουθήσει τις επιταγές του ιερατείου;

Μ' αρέσει που λες ότι δεν υπάρχει φόβος.....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 03/05/2011 12:22:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 12:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γνωρίζω αυτά που δεν μπορώ να διαβεβαιώσω

Άρα και που δεν μπορείς να απορρίψεις φαντάζομαι

quote:
Εσύ έχεις άλλον θεό;;;

Ο Χριστός και οι Φαρισαίοι που Τον σταύρωσαν, είχαν τον ίδιο ή διαφορετικό Θεό;

quote:
Είναι απάντηση ή αδυναμία τεκμηρίωσης ισχυρισμού;;;

quote:
Αυτόν τον τρόπο που στον έδειξε θέλω να μάθω. Γιατί να μην τον δώ κι εγώ να βεβαιωθώ και να ακολουθήσω;;;
Γιατί με αποκλείεις;;;

Δεν σε αποκλείω εγώ, εσύ αποκλείεις τον εαυτό σου. Εγώ σου λέω άνοιξε τις κουρτίνες, έχει φως έξω κι εσύ αρνείσαι να το πράξεις. Άνοιξέ τες εσύ όμως, μη ζητάς από εμένα να το κάνω αυτό, εγώ απλά σε πληροφορώ πως έχει φως. Δεν θα σε πιέσω να το δεις.

quote:
Πάλι γνωρίζεις;;;
Μήπως βλασφημείς;;;

Δεν διάβασες καλά, δεν γνωρίζω, αν έλεγα πως γνώριζα θα ήταν σκέψη από τον πονηρό. Διάβασε για τους πειρασμούς του Αγίου Αντωνίου ειδικά την ώρα του θανάτου του και θα καταλάβεις.

quote:
Μ' αρέσει που λες ότι δεν υπάρχει φόβος.....

Όχι εγώ, ο π. Πορφύριος, εγώ απλά προσυπογράφω τους λόγους του. Αν σε ενδιαφέρει, διάβασε το "Βίος και Λόγοι" του γ. Πορφυρίου και θα πάρεις μια ιδέα για το τι είναι ο Χριστιανισμός και πώς πρέπει να τον προσεγγίζουμε. Άντε, σου άνοιξα λίγο την κουρτίνα και μπήκε μια αχτίδα φωτός. Διάβασε το βιβλίο και απόρριψέ το ύστερα.

Προσωπικά δεν φοβάμαι τόν Θεό, μόνο τον εαυτό μου.

Edited by - Stellar on 03/05/2011 13:21:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 13:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
stellar
quote:

Προσωπικά δεν φοβάμαι τόν Θεό, μόνο τον εαυτό μου.

Και εντάξει εσύ δεν φοβάσαι τον θεό , έστω ότι είσαι ατρόμητος .
Για ρίξε μια ματιά γύρω σου στην συντριπτική πλειοψηφία των πιστών , για το πως ενεργούν. .
Παρατήρησε πόσες φορές κάνουν το σταυρό τους κατά τη διάρκεια της λειτουργίας . Μια φορά δεν φτάνει ; Πόσες σε κάθε εκκλησάκι από το οποίο περνούν απέξω (αν τυχόν αντιληφθούν ότι κατά λάθος προσπέρασαν τον ναό χωρίς να σταυροκοπηθούν , σπεύδουν να ......διαρθώσουν το θανάσιμο σφάλμα ! ). Το ότι θεωρούν μεγίστη αμαρτία να φας κρέας ή λάδι τη Μ. Πέμπτη κ.λ.π. , ενώ χλαπακιάζουν τον άμπακο την Κυριακή του Πάσχα .!
Το ότι δεν κόβουν ψωμί με μαχαίρι που έκοψε ........προηγουμένως τυρί κατά τη διάρκεια της νηστείας . Η οργή του Κυρίου , κατά πως φαίνεται παραμονεύει και σ΄ αυτή την παράνοια .Και τόσα άλλα .Ο θεός φαίνεται ..... κρατάει τεφτέρι , σημειώνει και αλλοίμονο σε όσους παρεκλίνουν. Τα ξέρεις όμως σίγουρα αυτά .
Φόβος , φόβος , φόβος.........
Εντάξει για να είμαστε πιο ακριβείς , φόβος μαζί με κανάκεμα και καλόπιασμα των υπερφυσικών οντοτήτων (θεών , αγίων , κ.λ.π.).
Όπως πολύ εύστοχα επισημαίνεται και στην ταινία "Το όνομα του Ρόδου" , αν ο άνθρωπος γελά , σιγά - σιγά φεύγει ο φόβος .
Και όταν δεν υπάρχει φόβος θεού , δεν θα υπάρχει και...θεός . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 14:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
quote:
Γνωρίζω αυτά που δεν μπορώ να διαβεβαιώσω

Άρα και που δεν μπορείς να απορρίψεις φαντάζομαι


Μπορώ να απορρίψω τον ισχυρισμό κάποιου που λέει ότι μπορεί να διαβεβαιώσει για κάτι αλλά... δεν το κάνει.

quote:
Ο Χριστός και οι Φαρισαίοι που Τον σταύρωσαν, είχαν τον ίδιο ή διαφορετικό Θεό;

Δεν ξέρω, για πες....

quote:
Δεν σε αποκλείω εγώ, εσύ αποκλείεις τον εαυτό σου.

Βρε, εγώ διψάω για μάθηση, βρίσκω κάποιον που γνωρίζει απ' έξω κι ανακατωτά το θεό, τον ρωτάω να μου πεί κι εμένα, όχι μόνο δεν μου λέει αλλά αλλά με κατηγορεί για άρνηση μάθησης.. .

Εσύ δεν μου λες, εγώ αποκλείω τον εαυτό μου;;

quote:
Εγώ σου λέω άνοιξε τις κουρτίνες

Κι εγώ θα σου πω κάτι που έχω ξαναπεί σε κάποιον ομόσταυλό σου.

Άνοιξε το παράθυρο και σβήσε για λίγο το θυμιατό. Θα δεις ότι δεν υπάρχει συννεφιά παντού.
Ίσως πρέπει να βιαστείς γιατί ξεχνάς τι γράφεις σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα όταν λες

quote:
Δεν διάβασες καλά, δεν γνωρίζω, αν έλεγα πως γνώριζα θα ήταν σκέψη από τον πονηρό.

όταν πριν μερικά μηνύματα έχεις γράψει

quote:
θα ήταν σαν να προεξοφλούσα τον Παράδεισο, γνωρίζω ότι θα μπω μέσα σε αυτόν και απλά περιμένω.

Πάντως χωρίς αστεία είσαστε μεγάλο σχολείο οι χριστιανοί...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 15:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ

Αφου ξέρεις η βλακεία δεν έχει σύνορα...
ή μάλλον έχει.
Επεκτείνεται τουλάχιστον όσο και το σύμπαν!!!

Και τώρα έφαγα μια <<φλασιά>>!!
Είναι δυνατόν να πάρχει η βλακεία εκτός σύμπαντος?
Και σαν απάντηση...
Ναί,αν υπάρχουν άνθρωποι και εκτός σύμπαντος!!

Ααα βρε Αινσταιν, το σκέφθηκες κι αυτό!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 16:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ η βλακεία είναι η πρώτη πεμπτοδιαστατική ιδιότητα που απέκτησε ο άνθρωπος.

Αν και απέραντη χωράει σ' έναν ανθρώπινο εγκέφαλο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 17:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ, ό,τι είχα να πω το είπα, έχω μπει στο λούκι να αναμασώ τα ίδια και τα ίδια όταν ήδη έχω αναφέρει πως σκοπός μου δεν είναι να πείσω κανέναν. Ανέτρεξε στα όσα έγραψα, διάβασε λίγο τι είπε ο Χριστός κι αν σου φαινεται παλιός, διάβασε τον γέροντα Πορφύριο που είναι σύγχρονος. Αυτοί, όπως και ο γέροντας στην αρχή του παρόντος θέματος μπορούν να σου δώσουν μια εικόνα. Αν θέλεις ψάχνεσαι, κανείς δεν σε πιέζει.

Μόνο μια διευκρίνηση για ένα θέμα που δεν κατάλαβες, όχι κακοπροαίρετα θέλω να πιστεύω. Εκεί που έγραψα ότι γνωρίζω πως θα μπω στον Παράδεισο, παρανόησες το ύφος μου. Έγραψα ακριβώς:

"Αλλά θα ήταν τελείως εγωιστικό κάτι τέτοιο από μέρους μου, θα ήταν σαν να προεξοφλούσα τον Παράδεισο, γνωρίζω ότι θα μπω μέσα σε αυτόν και απλά περιμένω".

Θα ήταν ΣΑΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ότι θα μπω στον Παράδεισο, θα ήταν εγωιστικό αν έλεγα πως γνωρίζω.

Εγώ προσωπικά ευχαριστώ τον Θεό που μου έδειξε τον δρόμο Του όταν ήδη βρισκόμουν σε περίεργα μονοπάτια (στανισμός, έλεγχος νου, πνευματισμός κλπ). Ευχαριστώ επίσης κι όλους εσάς που κάνατε τον κόπο να διαβάσετε όσα έγραψα έστω κι αν διαφωνείτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 18:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, καλά...

Να πας στο καλό.

πες σ' αυτούς που σ' έστειλαν ότι εδώ χρειάζεται κάποιος που να γνωρίζει. Παπαγαλάκια έχουμε μπόλικα.

Υ.Γ. Απ' ό,τι διεπίστωσα γνωρίζω (και όχι μόνο εγώ) καλλίτερα από εσένα την θρησκεία σου. Επομένως πρέπει να έρθει κάποιος απ' τα ανώτερα κλιμάκια.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 19:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, η διαπίστωση που κάνεις περί γνώσης δείχνει τον υπέρμετρο εγωισμό σου. Κι αυτό διότι θεωρείς πως επειδή ΕΣΥ δεν είδες φως, τότε δεν μπορεί να το έχει δει και κανένας άλλος. Ο εγωισμός σου μάλιστα σε κάνει να πιστεύεις πως έχουμε μπλέξει σε μια διαμάχη για το ποιος θα τα πει καλύτερα ή ότι αυτά που σου λέω στα λέω για να σου κάνω κακό.

Τη θρησκεία μου δεν είσαι σε θέση να τη γνωρίζεις καλύτερα διότι δεν την βιώνεις. Ούτε καν την έχεις μελετήσει σοβαρά (όπως και πολλοί χριστιανοί είναι η αλήθεια).

Στον Χριστιανισμό κυριαρχεί η ανιδιοτέλεια και η ταπείνωση, η αγάπη προς τον πλησίον. Αυτό να θυμάσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 19:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar


quote:
Στον Χριστιανισμό κυριαρχεί η ανιδιοτέλεια και η ταπείνωση, η αγάπη προς τον πλησίον. Αυτό να θυμάσαι.

Ξεχνιέται αυτό;;;

Αφού το βιώνουμε καθημερινά, τι λες τώρα;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 19:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
Στον Χριστιανισμό κυριαρχεί η ανιδιοτέλεια

Ακριβώς το ίδιο λέει και το άρθρο που δημοσιεύεται στο περιοδικό "Εκκλησιαστική Παρέμβαση" της Ι.Μ. Ναυπάκτου, όπου προσπαθεί να δικαιολογηθεί η κατοχή των Mercedes και των Lexus της Μητρόπολης...

quote:
η ταπείνωση

Γιατί εμένα μου θυμίζουν στολισμένες λατέρνες;

quote:
η αγάπη προς τον πλησίον.

Καλά, αυτό είναι φανερό


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dominic976
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2011, 19:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dominic976  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος dominic976  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε παιδια τι καθεστε κ σκατε κ προσπαθητε να αποδειξετε το αυτονοητο?
ολα γυρω μας ειναι μια καλοστημενη απατη.με τις συζητησεις περι θρησκειων κ δογματων κ ενα σωρο αλλα κουτια που πανε να μας χωσουν μεσα,με η χωρις την θεληση μας, δεν βγαζει πουθενα.ο καθενας μας μοναχα ενα πραγμα εχει να κανει για να αισθανεται καλα σ'αυτη τη ζωη.ας ψαξει βαθια μεσα του για το φως της ψυχης.ας καταλαβει πρωτα ποιος ειναι κ τι ειναι,και να ειστε σιγουροι οτι θα τον οδηγησει στο σωστο δρομο η ψυχη.
ο ανθρωπος ειναι κοματι του "θεου" κ οτι κ να γινει θα ειναι παντα διπλα του καθ'ολη τη δειαρκεια παραμονης του στη γη.το κλειδι για την ψυχη ειναι η αγαπη κ η θετικη ενεργεια στη ζωη μας.οταν θελουμε κατι παρα πολυ κ το πιστευουμε αλλο τοσο,θα γινει.με καθαρη κ φωτεινη ψυχη,ολα γινονται.σεβαστειτε τους γυρω σας κ τη γη που πατατε.οσο "πληγωνετε" τους συνανθρωπους σας κ τη γη,αυτα επιστρεφουν πισω σε σας με καποιο τροπο.η ανωτατη υπαρξη που αποκαλουμε θεο,δεν τιμωρει ποτε.εμεις προσπαθουμε να βρουμε μια αιτια κ μια δικαιολογια για τις πραξεις μας.ειμαστε αποκλειστικα υπευθυνοι για τις πραξεις μας.απλα ο "θεος" μας δινει την ευκαιρια με τον ενα η με τον αλλο τροπο να δουμε τα λαθη μας κ οτι καθε εμποδιο ειναι για καλο.το χειροτερο πραγμα που προσωπικα αποριπτω παντελως στο "χριστιανισμο" ειναι ο φοβος.επαψα να ειμαι "χριστιανος" κ πιστεψτε με απελευθερωθηκα.δεν φοβαμαι μην "καω στην κολαση" κ ουτε αν θα παω τελικα στον "παραδεισο".η ψυχη ειναι αιωνια οπως κ ο δημιουργος,αρα το μονο που θα προσπαθω να κανω ειναι να σκεφτομαι το πως θα την φερω στο φωτεινο επιπεδο που της αξιζει.κ οχι να σπαταλαω ενεργεια κ να την αποδυναμωνω καθημερινα με τα ψευτικα κ στημενα που μου παρουσιαζει η τηλεοραση,οι εφημεριδες,το ραδιοφωνο κ οι θρησκειες.θετικη ενεργεια λοιπον κ αγαπη προς ολους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 00:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ'αρέσει αυτός ο Dominic...και αν βαθειά μέσα του τα αισθάνεται όσα λέει , μ'αρέσει ακομα πιο πολύ...την καλησπέρα μου!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dominic976
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 00:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dominic976  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος dominic976  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα κ απο μενα φιλε μου.φυσικα κ τα πιστευω αυτα που λεω αλλα ειναι πολυ δυσκολο να γινουν πραξη μερικα,και αυτο γιατι τοσα χρονια υπηρξα παρα πολυ καλος με τους ανθρωπους(πιο πολυ σε μικρη ηλικια).
τωρα ειμαι 35.με αποτελεσμα να φαω τα μουτρα μου οσο δε παει.κ μετα απ'αυτο οσο κ να μη το θελεις,σκληραινεις,αλλαζεις.τωρα πλεον ξαναβρισκω τον εαυτο μου μετα απο πολυ κοπο κ ψαξιμο.θελησα να αφησω την ψυχη να με παει απο μονη της εκει που πραγματικα θελω.στο φως κ την αληθεια.με τον καιρο καταλαβα οτι δεν αξιζει να ταλαιπωρεις την ψυχη σου με ασκοπα κ χιλλιοειπωμενα πραγματα.αρα προσπαθεις να δινεις (εκει που πρεπει)λιγα κ καλα.κ οτι σε αγγιζει πραγματικα του δινεις λιγη σημασια παραπανω,γιατι ισως να ειναι αυτο που τελικα θα επιλεξεις να ακολουθησεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 12:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Εγώ ξέρω πως η πηγή του φωτός είναι ο ήλιος.
Ποια είναι η πηγή του σκότους

Η πηγή του σκότους?
Μα ο θεός.
Απορώ Ψηλέ που το γνωρίζεις .
Αυτό αναφέρει ο Μωυσής στην γέννεση.
Αρχή αρχή ήταν ο θεός και το σκοτάδι. Έτσι δεν αναφέρει.
Τι το ψάχνεις?
Φως φανάρι .......

quote:
stellar
Πάντως δεν νομίζω να είναι τυχαίο το ότι όσο πιο πολύ απομακρύνονται οι άνθρωποι από τον Χριστό και τη διδασκαλία Του, τόσο αυξάνεται η ιδιοτέλεια η οποία ταυτίζεται με τον εγωισμό.

Πριν Χριστόν φαντάζομαι τι θα επικρατούσε,
Δηλαδή στην “χρυσή εποχή” του Περικλή, χαμός έεεε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy