ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΘΕΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 12:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβαίνω "γρί"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 12:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Π.χ. για τον Ερμή τον Τρισμέγιστο, εγώ τουλάχιστον, όσο κι αν έχω ψάξει, δεν βρίσκω κάποιες αναφορές που να είναι αρχαιότερες απο τον 1ο-2ο μ.Χ. αιώνα

Αν σκεφτείς ότι τα κανονικά ευαγγέλια γράφτηκαν από το μέσο του 2ου αιώνα μέχρι το τέλος του, είναι εύκολο να κατανοήσεις πως δεν ήταν δυνατόν να αντιγράψει κάποιος ένα βιβλίο που δεν είχε γραφεί...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 12:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από την άλλη όμως οι Έλληνες με τον άγνωστο Θεό και πάνω στην παρακμή του ελληνισμού ήταν οι πρώτοι που αποδέχτηκαν -εν τέλει- τον χριστιανισμό ως θρησκεία..
“Τοῖς θεοῖς Ἀσίας, Εὐρώπης καί Ἀφρικῆς θεοῖς αγνώστοις καί ξένοις”

...

...και δεν υπήρξε παρακμή!

Edited by - Αίολος on 06/05/2011 12:51:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 13:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα προφανώς δεν πρόσεξες τα αποσιωπητικά και τα εισαγωγικά στις λέξεις “κλωνισμός” και τον συσχετισμό με την ομόηχο τους “κλονισμός”
Άλλος ήταν ο στόχος.

Ό σεβασμός φίλε μου είναι αμοιβαίος

Να είσαι καλά

quote:
Δεν καταλαβαίνω "γρί"...

Φίλε Εαρινέ αν αναφέρεσαι στη τοποθέτηση μου, ποια σημεία είναι δυσνόητα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 14:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Δηλαδή, πως ήταν οι Έλληνες που αντέγραψαν από τη Χριστιανική διδασκαλία.

Αυτό είναι πιθανό για σένα και για όποιον θεωρεί ότι οι Έλληνες φιλόσοφοι ήταν... προ χριστού χριστιανοί!!!

Το έχουμε διαβάσει κι αυτό από τους φωτισμένους χριστιανούς του φορουμ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 14:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν καταλαβαίνω "γρί"...

Φίλε Εαρινέ αν αναφέρεσαι στη τοποθέτηση μου, ποια σημεία είναι δυσνόητα?



Φίλε μου δεν αναφέρομαι σε σένα και για κάποια διαφωνία που έχω μαζί σου αλλα για ενδεχομένως υπαινιγμούς που υπάρχουν -αν κατάλαβα καλά- περί οποιασδήποτε σχέσεως του δικού μου λογαριασμού με τον δικό σου...
Θα ήθελα δε μιας και μου δίνεται η αφορμή , να ξαναπώ γι'αλλη μια φορά και κατηγορηματικά , ότι εγώ είμαι ο Εαρινός και δεν έχω διπλούς και τριπλούς λογαριασμούς και ότι ουδέποτε θα προέβαινα σε μια τέτοια διαδικασία!
Πρέπει κάποια στιγμή να τελειώνει αυτή η συζήτηση , τουλάχιστον ως προς το πρόσωπό μου και η διαχείριση του φόρουμ ... έχω την αίσθηση ότι μπορεί να επιβεβαιώσει τα λεγόμενά μου!
Τώρα το τι κάνουν και για ποιό λόγο το κάνουν -αν το κάνουν- άλλοι συνδίκτυοι .... ουδόλως με αφορά και με ενδιαφέρει , καθότι είναι ένα "θέμα" που αφορά τους ιδίους!
ΣΗΜ:"Πάντως , αν κατάλαβα λάθος ... παρακαλώ να μην ληφθούν υπ'οψιν τα όσα είπα"

Για να κλείνουν ένα - ένα τα θέματα....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 15:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ το ίδιο ισχύει και με μένα.
Δεν έχω χρόνο για να παίζω με 'διπλή' προσωπικότητα.
Είμαι καινούργιος σε αυτό το φόρουμ, και διακρίνω μια έντονη καχυποψία και ειρωνικά λογοπαίγνια κάποιων, ευθύς αμέσως μετά την συμμετοχή μου σε συζητήσεις.
Δεν γνωρίζω τι απωθημένα έχουν
Κατάλαβα πως κάποιοι συνηθίζουν να χρησιμοποιούν πολλαπλούς λογαριασμούς, η τουλάχιστον υπαινίσσονται ή κατηγορούν άλλους πως αυτό κάνουν

Δεν με αγγίζουν τέτοιου είδους καταστάσεις, και υπέθεσα πως σύντομα οι καχύποπτοι θα καταλάβαιναν από την διαφορετικότητα της γραφής και το ύφος ότι δεν ταυτίζομαι με κάποιους άλλους.

Καλό σου απόγεμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 18:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Δηλαδή, πως ήταν οι Έλληνες που αντέγραψαν από τη Χριστιανική διδασκαλία.

γιαπετ
Αυτό είναι πιθανό για σένα και για όποιον θεωρεί ότι οι Έλληνες φιλόσοφοι ήταν... προ χριστού χριστιανοί!!!

Το έχουμε διαβάσει κι αυτό από τους φωτισμένους χριστιανούς του φορουμ.



Άιντε δικαιολόγησε όμως το γεγονός πως οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, αρχαιότεροι κώδικες των αρχαίων συγγραμμάτων ξεκινούν από το 800-900-1000 μ.Χ. και δώθε.

Εσείς κάνετε τόση φασαρία και θεωρείτε φτιαχτά τα χριστιανικά κείμενα, ισχυριζόμενοι πως οι κώδικες που έχουμε στα χέρια μας είναι 100-200-300 χρόνια μετά τη, θεωρούμενη από τους Χριστιανούς, χρονολογία συγγραφής τους.

Τι να πούμε τότε για τα αρχαία συγγράμματα που έχουμε στα χέρια μας και είναι από 800-1000 έως και 1500 και άνω, χρόνια μετά τη θεωρούμενη από τους Έλληνες, χρονολογία συγγραφή τους;;;;;

Ποιος μας λέει ότι δεν αντέγραψαν τους Χριστιανούς συγγραφείς, αλλά και όχι μόνο;

Αλλά όχι αυτό μόνο δεν συμβαίνει, μας τη βγαίνετε και από πάνω, ζητώντας και τα ρέστα, ισχυριζόμενοι πως ήταν οι Χριστιανοί συγγραφείς που αντέγραψαν τους Έλληνες φιλοσόφους.

Και πριν αρχίσεις να με κατηγορείς και να λες ό, τι νάναι, εγώ θα σου πω πως, για μένα, ο Χριστιανισμός, στον Ελληνισμό, βρήκε τον πιο τέλειο «φορέα» έκφρασης και διάδοσής του και αυτό δεν ήταν τυχαίο.
Δεν είναι τυχαία, άλλωστε και αυτή η αρμονική συμβίωση των τελευταίων 2000 ετών.


Edited by - Ψηλός on 06/05/2011 18:42:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 19:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 19:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος
για μένα, ο Χριστιανισμός, στον Ελληνισμό, βρήκε τον πιο τέλειο «φορέα» έκφρασης και διάδοσής του και αυτό δεν ήταν τυχαίο.
Δεν είναι τυχαία, άλλωστε και αυτή η αρμονική συμβίωση των τελευταίων 2000 ετών.

Ψηλέ οφείλω να αναγνωρίσω το ...λεπτό-χοντρο χιούμορ σου.
Θα μιλάς φαντάζομαι για την “τυχαία αρμονική συμβίωση” και τους πύρινους “κατα Ελλήνων” λόγους του Ιωάννη, “τω την γλώτταν χρυσορήμονη” και των λοιπών μεγαλοπατεράδων.

Σωστά κατάλαβα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 20:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Τι να πούμε τότε για τα αρχαία συγγράμματα που έχουμε στα χέρια μας και είναι από 800-1000 έως και 1500 και άνω, χρόνια μετά τη θεωρούμενη από τους Έλληνες, χρονολογία συγγραφή τους;;;;;

Προσπαθώ να καταλάβω, τι να εννοείς άραγε;;;;

Ότι είναι παραμύθι οι Έλληνες σοφοί;
Ότι δεν έγραψαν τίποτε και τα έγραψαν αργότερα οι... άλλοι;
Ότι δεν υπήρχε ο Σωκράτης, ο Πλάτων, ο Αριστοτέλης;
Ότι δεν υπήρχε αρχαία Ελλάδα και μας παραμυθιάζουν, όπως εσάς με το χριστό;
Ότι δεν υπάρχει η Ακρόπολη;

Όλα μπορεί να τα εννοείς εσύ....

Θα δείξει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 21:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Τι να πούμε τότε για τα αρχαία συγγράμματα που έχουμε στα χέρια μας και είναι από 800-1000 έως και 1500 και άνω, χρόνια μετά τη θεωρούμενη από τους Έλληνες, χρονολογία συγγραφή τους;;;;;

Προσπαθώ να καταλάβω, τι να εννοείς άραγε;;;;



Εννοώ αυτό που διαβάζεις.

quote:

Ότι είναι παραμύθι οι Έλληνες σοφοί;

Που το έγραψα αυτό και δεν το είδα;

quote:

Ότι δεν έγραψαν τίποτε και τα έγραψαν αργότερα οι... άλλοι;


Αυτό που έγραψα είναι ξεκάθαρο.
'Ασε, μη το τραβάς, θα το ξεχειλώσεις.

quote:

Ότι δεν υπήρχε ο Σωκράτης, ο Πλάτων, ο Αριστοτέλης;


Σύμφωνα με τα αρχαία συγγράμματα που έχουν διασωθεί (άσχετα με την ηλικία τους), φέρονται να είναι υπαρκτά πρόσωπα. Αλλά, στη σημερινή εποχή όπου όλα αμφισβητούνται, ακόμη και αυτό μπορεί να αμφισβητηθεί. Δεν γνωρίζω αν κάποιος τους αμφισβητεί και επίσημα, δηλαδή μέσα από κάποιο επίσημα δημοσιευμένο σύγγραμμα.
Οι ενστάσεις στις οποίες αναφέρθηκα αφορούν ειδικότερα στα όσα φέρονται να έχουν πει. Απλό δεν είναι;

quote:

Ότι δεν υπήρχε αρχαία Ελλάδα και μας παραμυθιάζουν, όπως εσάς με το χριστό;

Και αρχαία Ελλάδα υπήρχε (βέβαια, χωρά συζήτηση το πού, πότε και πώς, καθώς και οι διάφοροι μύθοι που διδάσκουν στα σχολεία, αλλά δεν είναι του παρόντος), και αρχαία Περσία υπήρχε, και αρχαία Αίγυπτος υπήρχε και αρχαία Μπανανία υπήρχε, ....... δεν αντιλέγω.

quote:

Ότι δεν υπάρχει η Ακρόπολη;

Και λοιπόν;
Κάθε λαός, για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες του έφτιαχνε διάφορες κατασκευές.

quote:

Όλα μπορεί να τα εννοείς εσύ....

Θα δείξει...



Το τι εννοώ το κατέθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου και προσπάθησα να σου το κάνω και πιο λιανά και εδώ.

Όσον αφορά τα ερωτήματα που έθεσα, έχεις να απαντήσεις κάτι συγκεκριμένο ή θα επιδωθείς, όπως κάνεις συνήθως, σε άθλιους χαρακτηρισμούς προκειμένου να λάβεις την ψευδαίσθηση ότι εντυπωσιάζεις χωρίς να λες τίποτα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 21:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλος
για μένα, ο Χριστιανισμός, στον Ελληνισμό, βρήκε τον πιο τέλειο «φορέα» έκφρασης και διάδοσής του και αυτό δεν ήταν τυχαίο.
Δεν είναι τυχαία, άλλωστε και αυτή η αρμονική συμβίωση των τελευταίων 2000 ετών.

Ψηλέ οφείλω να αναγνωρίσω το ...λεπτό-χοντρο χιούμορ σου.
Θα μιλάς φαντάζομαι για την “τυχαία αρμονική συμβίωση” και τους πύρινους “κατα Ελλήνων” λόγους του Ιωάννη, “τω την γλώτταν χρυσορήμονη” και των λοιπών μεγαλοπατεράδων.

Σωστά κατάλαβα?



Ο καθένας κατανοεί σύμφωνα με τις ικανότητές του και, απ' ό, τι φαίνεται, και σύμφωνα με τις επιθυμίες του και τους σκοπούς που εξυπηρετεί ή και ανάλογα με το πού είναι ταγμένος.

Εσύ μπορεί να έχεις καταλάβει ό, τι εσύ θεωρείς πως έχει συμβεί ή συμβαίνει και πιστεύεις πως είναι και το σωστό.
Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και με μένα.

Γεγονός, όμως, αδιαμφισβήτητο και πέρα από μένα και σένα, είναι πως 2000 χρόνια τώρα συμβαίνει αυτό που είπα. Διαφωνείς;
Πέρασαν πολλοί, αλλά Αυτός όμως έμεινε γιατί εμείς το θελήσαμε.
Και απ' ό, τι εγώ βλέπω, μάλλον θα συνεχίσει να υφίσταται η εν λόγω αρμονική συμβίωση, όσο και να χτυπιούνται ορισμένοι και αφρίζουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 21:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Όσον αφορά τα ερωτήματα που έθεσα, έχεις να απαντήσεις κάτι συγκεκριμένο ή θα επιδωθείς, όπως κάνεις συνήθως, σε άθλιους χαρακτηρισμούς προκειμένου να λάβεις την ψευδαίσθηση ότι εντυπωσιάζεις χωρίς να λες τίποτα;

Μη βιάζεσαι...

Προς το παρόν λες:

quote:
Σύμφωνα με τα αρχαία συγγράμματα που έχουν διασωθεί (άσχετα με την ηλικία τους), φέρονται να είναι υπαρκτά πρόσωπα. Αλλά, στη σημερινή εποχή όπου όλα αμφισβητούνται, ακόμη και αυτό μπορεί να αμφισβητηθεί

Δηλαδή δέχεσαι ότι υπήρξαν οι φιλόσοφοι της Ελλάδας, αλλά δεν είσαι σίγουροι ότι έγραψαν ή είπαν αυτά που γνωρίζουμε, έτσι;;;

Δηλαδή ρε ψηλέ τι τους κάνει φιλόσοφους αν όχι το έργο που άφησαν;
Αν είναι ψέματα αυτά που άφησε πίσω του ο Αριστοτέλης, γιατί να είναι φιλόσοφος;

Για λέγε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 21:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ

quote:
Αν είναι ψέματα αυτά που άφησε πίσω του ο Αριστοτέλης, γιατί να είναι φιλόσοφος;

Γιατί ήταν από τη Χαλκιδική.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 23:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eίναι προβληματική περιοχή η Χαλκιδική???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 23:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Όσον αφορά τα ερωτήματα που έθεσα, έχεις να απαντήσεις κάτι συγκεκριμένο ή θα επιδωθείς, όπως κάνεις συνήθως, σε άθλιους χαρακτηρισμούς προκειμένου να λάβεις την ψευδαίσθηση ότι εντυπωσιάζεις χωρίς να λες τίποτα;

Μη βιάζεσαι...



Όχι δεν βιάζομαι καθόλου. Το λάδι βγάζω από τον τενεκέ, μόνο μη μου χυθεί απ' όξω τώρα που σου γράφω και δεν το προσέξω.

quote:

Προς το παρόν λες:

quote:
Σύμφωνα με τα αρχαία συγγράμματα που έχουν διασωθεί (άσχετα με την ηλικία τους), φέρονται να είναι υπαρκτά πρόσωπα. Αλλά, στη σημερινή εποχή όπου όλα αμφισβητούνται, ακόμη και αυτό μπορεί να αμφισβητηθεί

Δηλαδή δέχεσαι ότι υπήρξαν οι φιλόσοφοι της Ελλάδας, αλλά δεν είσαι σίγουροι ότι έγραψαν ή είπαν αυτά που γνωρίζουμε, έτσι;;;



Λοιπόν, κοίτα να δεις.
Εγώ, ως γεννημένος στη χώρα που λέγεται ΣΗΜΕΡΑ Ελλάδα και έχοντας πάει σε ελληνικά σχολιά, δεν με συμφέρει, αλλά ούτε και έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τα όσα λες για τους Έλληνες φιλοσόφους.

Αν, όμως έλθει κάνας πετγια και, αντιγράψει εσάς των χριστιανομάχων τη δήθεν επιχειρηματολογία, ξέρεις μωρέ, αυτά που λέτε περί ανύπαρκτου Ιησού, το ότι δεν έγραψε κανείς ιστορικός γι' αυτόν, το ότι τα ευαγγέλια είναι όλα γραμμένα πολύ αργότερα και στημένα ..... και όλες τις σχετικές μπούρδες και .... κάνει το ίδιο για τους αρχαίους μας φιλοσόφους και για τα συγγράμμάτά τους, δεδομένου π.χ. ότι ο Σωκράτης, αν δεν απατώμαι, δεν άφησε τίποτα γραπτό, καθώς και ότι, όπως είπα και σε προηγούμενη απάντησή μου, τα περισσότερα αρχαία συγγράμματα ή μάλλον οι κώδικες των αρχαίων συγγραμμάτων, οι πιο παλαιοί που σώζονται απέχουν από 800 έως 1500 χρόνια από τα γεγονότα που εξιστορούν .... και τα θέσει όλα υπό αμφισβήτηση, τι θα έχεις να του πεις;
Τι απάντηση θα του δώσεις;

Κατάλαβες τώρα; Μη κάνεις πάλι πως δεν καταλαβαίνεις .....

Edited by - Ψηλός on 06/05/2011 23:44:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 23:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stellar
Είπα να μην απαντήσω σε όλες τις ανοησίες που γράφτηκαν, εδώ όμως αξίζει να κάνω μια εξαίρεση. Διαβάζουμε λοιπόν στο wikipedia:

Η μεγαλύτερη ανοησία αγαπητέ φίλε Stellar , είναι το να κρίνη κάποιος το βιβλίο ενός συγγραφέα του οποίου την ύπαρξη και το έργο αγνοούσε μέχρι τούδε , και του οποίου όχι μόνο αγνοεί το περιεχόμενο του βιβλίου του , αλλά ούτε καν την παράσταση του εξώφυλλού του .

Αν σε ενδιαφέρει φίλε μου να μάθης κάτι περισσότερο από τα «Πατερικά Κείμενα» , που δεν το νομίζω , το βιβλίο είναι των εκδόσεων ΕΥΑΝΔΡΡΟΣ και στοιχίζει 25 €.

quote:
Stellar
Βέβαια το wikipedia μπορεί να τα λέει λάθος αλλά το καλό με αυτό είναι πως μπορεί εκείνος που φέρει στοιχεία για το λάθος να το διορθώσει. Οπότε μόλις κάνετε την αλλαγή, ενημερώστε με να τη διαβάσω.

Ευτυχώς που αναγνωρίζεις τουλάχιστον φίλε Stellar ότι στην wikipedia γράφει ο κάθε πονεμένος ότι θέλει . Όμως γιατί να κάνω εγώ τον κόπο να αλλάξω αυτά που γράφει η wikipedia , και να μην ανοίξεις εσύ μια αξιόπιστη εγκυκλοπαίδεια όπως αυτή του «ΗΛΙΟΥ» ή την «ΠΑΠΥΡΟΣ-ΛΑΡΟΥΣ» για να έχεις πιο αξιόπιστη ενημέρωση ;
quote:
Stellar
Εγώ κάποια στιγμή θα επανέλθω με κάποια δημοσίευση που να έχει σχέση με το θέμα.

Ανά πάσα στιγμή ευπρόσδεκτος .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 23:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Ξέρεις Sesostris,
Υπάρχουν σήμερα άνθρωποι που ισχυρίζονται το αντίθετο από αυτό που λες εσύ.
Δηλαδή, πως ήταν οι Έλληνες που αντέγραψαν από τη Χριστιανική διδασκαλία.
Π.χ. για τον Ερμή τον Τρισμέγιστο, εγώ τουλάχιστον, όσο κι αν έχω ψάξει, δεν βρίσκω κάποιες αναφορές που να είναι αρχαιότερες απο τον 1ο-2ο μ.Χ. αιώνα. Οπότε, γιατί να μην αντέγραψαν τους Χριστιανούς αυτοί που "δημιούργησαν" τον Ερμή τον Τρισμέγιστο;
Απλή υπόθεση κάνω .....

Εδώ Ψηλέ όπως διατεινόταν ο φίλος μου ο Βαγγέλης , καλή του ώρα , ο Βούδας ήταν χριστιανός και τον προσηλύτισε ο άγιος Ιωασάφ , ο Ερμής ο Τρισμέγιστος θα ξέφευγε από τους χριστιανούς ;
Πάλι καλά που δεν υπέθεσες ότι και ο μιθραϊσμός αντέγραψε από τον χριστιανισμό .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 00:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Εγώ, ως γεννημένος στη χώρα που λέγεται ΣΗΜΕΡΑ Ελλάδα και έχοντας πάει σε ελληνικά σχολιά, δεν με συμφέρει, αλλά ούτε και έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τα όσα λες για τους Έλληνες φιλοσόφους.

Βλέπω ότι προκειμένου να μην γράψεις ότι είσαι Έλληνας, έφτιαξες ολόκληρη πρόταση, για να μας πεις ποώ γεννήθηκες.

Τι έγινε, σας μαλώνουν αν το ξεστομίσετε;;;

quote:
...αυτά που λέτε περί ανύπαρκτου Ιησού, το ότι δεν έγραψε κανείς ιστορικός γι' αυτόν,

Γιατί έγραψε κάποιος;;;

quote:
όπως είπα και σε προηγούμενη απάντησή μου, τα περισσότερα αρχαία συγγράμματα ή μάλλον οι κώδικες των αρχαίων συγγραμμάτων, οι πιο παλαιοί που σώζονται απέχουν από 800 έως 1500 χρόνια από τα γεγονότα που εξιστορούν ....

Όντως το ξανάγραψες και επειδή οι γνώσεις μου δεν φθάνουν έως εκεί, θέλεις να μου πείς πώς προκύπτει αυτό;;

Από ποιές πηγές;;

Μη μου πείς όμως ότι στο είπαν απ' την ΟΟΔΕ....

Μπορείς να με παραπέμψεις σε κάποιο βιβλίο ή ανάγνωσμα τέλος πάντων, που να με πληροφορήσει σχετικά;

quote:
...και τα θέσει όλα υπό αμφισβήτηση, τι θα έχεις να του πεις;
Τι απάντηση θα του δώσεις;

Μόλις ενημερωθώ απ' τα στοιχεία που θα παραθέσεις, θα μπορώ να σου πω πώς θα αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο.

quote:
Κατάλαβες τώρα; Μη κάνεις πάλι πως δεν καταλαβαίνεις .....

Βλέπεις ότι θέλω να μάθω και να καταλάβω, βοήθησέ με...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 01:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Εγώ, ως γεννημένος στη χώρα που λέγεται ΣΗΜΕΡΑ Ελλάδα και έχοντας πάει σε ελληνικά σχολιά, δεν με συμφέρει, αλλά ούτε και έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τα όσα λες για τους Έλληνες φιλοσόφους.

Βλέπω ότι προκειμένου να μην γράψεις ότι είσαι Έλληνας, έφτιαξες ολόκληρη πρόταση, για να μας πεις ποώ γεννήθηκες.

Τι έγινε, σας μαλώνουν αν το ξεστομίσετε;;;



Δίστασα να το διατυπώσω έτσι γιατί αν το έλεγα έτσι, πάλι κάτι θα έβρισκες να πεις. Το «είμαι Έλληνας» είναι πολυσύνθετη «έννοια». Και γι’ αυτό θέλει συζήτηση.
Πάντως, ακόμη και όπως το διατύπωσα, κατάλαβες κάτι διαφορετικό εσύ;


quote:

quote:
...αυτά που λέτε περί ανύπαρκτου Ιησού, το ότι δεν έγραψε κανείς ιστορικός γι' αυτόν,

Γιατί έγραψε κάποιος;;;



Έλα ντε;


quote:

quote:
όπως είπα και σε προηγούμενη απάντησή μου, τα περισσότερα αρχαία συγγράμματα ή μάλλον οι κώδικες των αρχαίων συγγραμμάτων, οι πιο παλαιοί που σώζονται απέχουν από 800 έως 1500 χρόνια από τα γεγονότα που εξιστορούν ....

Όντως το ξανάγραψες και επειδή οι γνώσεις μου δεν φθάνουν έως εκεί, θέλεις να μου πείς πώς προκύπτει αυτό;;

Από ποιές πηγές;;

Μη μου πείς όμως ότι στο είπαν απ' την ΟΟΔΕ....



Ναι από την ΟΟΔΕ. Εγώ θεωρώ πως ό, τι γράφουν το γράφουν αφού πρώτα έχουν μελετήσει.
Ορίστε, λοιπόν, έχεις την ευκαιρία να τους πεις «κύριοι είστε λάθος. Τα περισσότερα αρχαία συγγράμματα δεν απέχουν τόσα χρόνια όσα λέτε εσείς, αλλά τα έγραψαν οι ίδιοι οι αρχαίοι μας φιλόσοφοι και εμείς έχουμε στα χέρια μας τα πρωτότυπα».
Έλα λοιπόν!


quote:

quote:
...και τα θέσει όλα υπό αμφισβήτηση, τι θα έχεις να του πεις;
Τι απάντηση θα του δώσεις;

Μόλις ενημερωθώ απ' τα στοιχεία που θα παραθέσεις, θα μπορώ να σου πω πώς θα αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο.



Θα πας μόνο σου να τα δεις ή θέλεις να τα αντιγράψω και να σου τα παραθέσω εδώ;


quote:

quote:
Κατάλαβες τώρα; Μη κάνεις πάλι πως δεν καταλαβαίνεις .....

Βλέπεις ότι θέλω να μάθω και να καταλάβω, βοήθησέ με...



Αυτό κάνω, αν θες περισσότερη βοήθεια, ζήτα μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 01:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eαρινός:

Όχι μωρέ δεν το πιστεύω για τον Νικόμαχο...απλά αστειεύεται , είναι καλοπροαίρετο παιδί.
=========================================

Είπες κι εσύ μιάν αλήθεια!!!!

Η απολογία Σωκράτους[γιάννη],βλέπω οτι σε έπεισε...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 01:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Το «είμαι Έλληνας» είναι πολυσύνθετη «έννοια». Και γι’ αυτό θέλει συζήτηση.

Καλά ντε, δεν σε πιέζω να το πείς... Καταλαβαίνω....

quote:
Πάντως, ακόμη και όπως το διατύπωσα, κατάλαβες κάτι διαφορετικό εσύ;

Ε... υπήρχε κίνδυνος να σε μπερδέψω με κάποιον Σενεγαλέζο από ξενητεμένους γονείς, που γεννήθηκε σε μια χώρα που λέγεται Ελλάδα και εξ' αιτίας αυτού, πήγε και σε Ελληνικό σχολείο.

quote:
Ναι από την ΟΟΔΕ. Εγώ θεωρώ πως ό, τι γράφουν το γράφουν αφού πρώτα έχουν μελετήσει.
Ορίστε, λοιπόν, έχεις την ευκαιρία να τους πεις «κύριοι είστε λάθος. Τα περισσότερα αρχαία συγγράμματα δεν απέχουν τόσα χρόνια όσα λέτε εσείς, αλλά τα έγραψαν οι ίδιοι οι αρχαίοι μας φιλόσοφοι και εμείς έχουμε στα χέρια μας τα πρωτότυπα».
Έλα λοιπόν!


Εννοείς να τους πω ότι δεν πρέπει να πιστεύουμε σε κάτι αν δεν έχουμε τα πρωτότυπα στα χέρια μας;;;

quote:
Θα πας μόνο σου να τα δεις ή θέλεις να τα αντιγράψω και να σου τα παραθέσω εδώ;

Θα προτιμούσα να τα φέρεις εσύ, για να μη σε βγάζω απ' τα νερά σου.

quote:
Αυτό κάνω, αν θες περισσότερη βοήθεια, ζήτα μου.

Νάσαι καλέ βρε και πάντα έτσι, χρήσιμος.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 02:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Το «είμαι Έλληνας» είναι πολυσύνθετη «έννοια». Και γι’ αυτό θέλει συζήτηση.

Καλά ντε, δεν σε πιέζω να το πείς... Καταλαβαίνω....



Ουφφφφ ευτυχώς.


quote:

quote:
Πάντως, ακόμη και όπως το διατύπωσα, κατάλαβες κάτι διαφορετικό εσύ;

Ε... υπήρχε κίνδυνος να σε μπερδέψω με κάποιον Σενεγαλέζο από ξενητεμένους γονείς, που γεννήθηκε σε μια χώρα που λέγεται Ελλάδα και εξ' αιτίας αυτού, πήγε και σε Ελληνικό σχολείο.



Θα μπορούσε να πάει και σε Σενεγαλέζικο δικό τους σχολείο ή να μην πάει και καθόλου. Θα μπορούσε να πάει στο γαλλικό, στο αγγλικό ή και στο μπανανικό σχολιό.

Αλλά, μήπως θες να πεις πως αυτός που γεννήθηκε απο Σενεγαλέζους γονείς στην Ελλάδα, η γλώσσα του είναι η ελληνική, η παιδεία του όλη είναι ελληνική, μεγάλωσε σε ελληνικό περιβάλλον, δεν είναι Έλληνας;

Αφού το ίδιο το ελληνικό κράτος Έλληνα τον θεωρεί. Του δίνει χαρτιά και τον αναγνωρίζει όπως και σένα.
Εσύ τι παραπάνω έχεις για να δικαιούσαι να θεωρείς τον εαυτό σου Έλληνα, ενώ αυτός όχι;


quote:

quote:
Ναι από την ΟΟΔΕ. Εγώ θεωρώ πως ό, τι γράφουν το γράφουν αφού πρώτα έχουν μελετήσει.
Ορίστε, λοιπόν, έχεις την ευκαιρία να τους πεις «κύριοι είστε λάθος. Τα περισσότερα αρχαία συγγράμματα δεν απέχουν τόσα χρόνια όσα λέτε εσείς, αλλά τα έγραψαν οι ίδιοι οι αρχαίοι μας φιλόσοφοι και εμείς έχουμε στα χέρια μας τα πρωτότυπα».
Έλα λοιπόν!

Εννοείς να τους πω ότι δεν πρέπει να πιστεύουμε σε κάτι αν δεν έχουμε τα πρωτότυπα στα χέρια μας;;;



Τσουλήθρες και ακροβατικά.
Το έγραψα τι εννοώ. Έχεις τα κότσια να το κάνεις; Ορίστε βρε μάγκα της φακής ....


quote:

quote:
Θα πας μόνο σου να τα δεις ή θέλεις να τα αντιγράψω και να σου τα παραθέσω εδώ;

Θα προτιμούσα να τα φέρεις εσύ, για να μη σε βγάζω απ' τα νερά σου.



Οκ, ετοίμασε την απάντησή σου.
Θα μου επιτρέψεις να το κάνω αύριο γιατί τώρα λέω να την κάνω για ύπνο.


quote:

quote:
Αυτό κάνω, αν θες περισσότερη βοήθεια, ζήτα μου.

Νάσαι καλέ βρε και πάντα έτσι, χρήσιμος.



Αλίμονο τώρα!!! Για σένα δεν θα το έκανα αυτό;
Εδώ περνάω περισσότερο χρόνο με σένα για να σου γράφω παρά με τη γυναίκα μου!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 07:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά, μήπως θες να πεις πως αυτός που γεννήθηκε απο Σενεγαλέζους γονείς στην Ελλάδα, η γλώσσα του είναι η ελληνική, η παιδεία του όλη είναι ελληνική, μεγάλωσε σε ελληνικό περιβάλλον, δεν είναι Έλληνας;

Αφού το ίδιο το ελληνικό κράτος Έλληνα τον θεωρεί. Του δίνει χαρτιά και τον αναγνωρίζει όπως και σένα.
Εσύ τι παραπάνω έχεις για να δικαιούσαι να θεωρείς τον εαυτό σου Έλληνα, ενώ αυτός όχι;



τον θεωρεί πολίτη της ελλάδας όχι έλληνα όπως εγώ είμαι πολίτης της γερμανίας όχι γερμανός, ο ξάδερφος και η ξαδέρφη μου μου είναι πολίτες της σουηδίας όχι σουηδοί και φυσικά μπορώ να σου πω και για τους συγγενείς στην αμερική και στον καναδά αλλά έξυπνο(λέμε τώρα) παιδί είσαι, κατάλαβες

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 09:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sesostris
quote:
Αν σε ενδιαφέρει φίλε μου να μάθης κάτι περισσότερο από τα «Πατερικά Κείμενα» , που δεν το νομίζω , το βιβλίο είναι των εκδόσεων ΕΥΑΝΔΡΡΟΣ και στοιχίζει 25 €.

Θέλεις να μου πεις ότι ο Αμμιανός δεν ήταν εθνικός άρα δεν είχε και προκατάληψη εναντίον του Χριστιανισμού; Θα χαρώ ιδιαιτέρως αν την ίδια άποψη έχεις σχηματίσει και για τους Αποστόλους και όσα έγραψαν. Όπως και να'χει θα σου πω τι θα κάνουμε. Θα πάμε για έναν καφέ και θα μου δώσεις εσύ ενα βιβλίο να διαβάσω ενώ την ίδια στιγμή θα σου δώσω εγώ ένα. Μετά, αφού τα διαβάσουμε, όταν συναντηθούμε για να τα επιστρέψουμε θα συζητήσουμε για το περιεχόμενό τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 12:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stellar

quote:
Θα πάμε για έναν καφέ και θα μου δώσεις εσύ ενα βιβλίο να διαβάσω ενώ την ίδια στιγμή θα σου δώσω εγώ ένα.

Νάρθω κι εγώ;;;

Αλλά άμα είναι να μου δώσεις την καινή διαθήκη, την έχω διαβάσει πάρα πολύ προσεκτικά, μην έρθω τσάμπα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 12:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Γεγονός, όμως, αδιαμφισβήτητο και πέρα από μένα και σένα, είναι πως 2000 χρόνια τώρα συμβαίνει αυτό που είπα. Διαφωνείς;

Ψηλέ την παραποιημένη ιστορία ακόμα διαβάζεις?
Το “Κατα Ελλήνων” του Ιωάννη του γλυκομίλητου το έχεις διαβάσει και κάποια άλλα θεοσοφίματά του?

Ο τίτλους και μόνο “Κατά Ελλήνων” , είναι δηλωτικός της “ευγενούς” σύζευξης Ελληνισμού-Χριστιανισμού.

Φίλε μου δεν είναι θέμα ικανότητας κατανόησης, αλά μεροληπτικής ενημέρωσης.

Μην ενημερώνεσαι ΜΟΝΟ από εκκλησιαστικούς κύκλους τύπου “Ζωής”


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 14:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stellar
Θέλεις να μου πεις ότι ο Αμμιανός δεν ήταν εθνικός άρα δεν είχε και προκατάληψη εναντίον του Χριστιανισμού;

Εννοώ ακριβώς όλα τα όσα έγραψα στην απάντησή μου . Τίποτε λιγότερο , τίποτε περισσότερο . Αλλ’ ως φαίνεται έχεις επιλεκτική όραση ή μνήμη , και δεν διαβάζεις ή δεν θυμάσαι όλα τα όσα έχω γράψει στις απαντήσεις μου , αλλά μόνο αυτά που σε συμφέρουν . Δεν εκπλήσσομαι . Άλλωστε την ίδια τακτική ακολουθούν και όλοι οι ομόθρησκοί σου .
Εγώ δεν έγραψα πουθενά ότι ο Αμμιανός Μαρκελλίνος δεν ήταν εθνικός , αλλά αυτό το θεωρώ άσχετο με τα ιστορικά γεγονότα που περιγράφει . Άλλωστε ο Ιουλιανός ήταν εκείνος που κατήργησε το κολαστήριο της Σκυθοπόλεως . Εκτός τούτου ο Ιωάννης Μαλάλας που περιγράφει στην «Χρονογραφία» του τους διωγμούς και τα εγκλήματα του Θεοδόσιου και του Ιουστινιανού κατά των Ελλήνων και παντός μη χριστιανού , όπως και ο Προκόπιος ήταν χριστιανός . Το ίδιο χριστιανός ήταν και ο μοναχός Ισίδωρος ο Πηλουσιώτης που περιέγραψε τις διώξεις και τα εγκλήματα του πατριάρχη Αλεξανδρείας Θεόφιλου , θείου του πατριάρχη Αλεξανδρείας Κύριλλου του αυτουργού της δολοφονίας της Υπατίας , Το ίδιο και ο μοναχός βιογράφος του άλλου εγκληματία του Αρμένιου Νίκωνος του Μετανοείτε που αιματοκύλησε την Λακωνία , και μάλιστα επαίρεται γι’ αυτά επειδή τα θεωρεί θεάρεστα . Αυτά σου τα γράφω για να σου καταδείξω ότι δεν έχει σημασία τι είναι αυτός που τα γράφει , αλλά κατά πόσο είναι ακριβή και αν διασταυρώνονται και από άλλες πηγές .
quote:
Stellar
Όπως και να'χει θα σου πω τι θα κάνουμε. Θα πάμε για έναν καφέ και θα μου δώσεις εσύ ενα βιβλίο να διαβάσω ενώ την ίδια στιγμή θα σου δώσω εγώ ένα. Μετά, αφού τα διαβάσουμε, όταν συναντηθούμε για να τα επιστρέψουμε θα συζητήσουμε για το περιεχόμενό τους.

Ευπρόσδεκτη η πρότασή σου φίλε Stellar , αλλά λίγο ανέφικτη η πραγματοποίησή της για τους εξής λόγους :

1ον - Εδώ και 13 χρόνια , μετά την συνταξιοδότησή μου , έχω εγκαταλείψει την Αθήνα που δεν την χώνεψα ποτέ μου , έχω εγκατασταθεί μόνιμα σ’ ένα ψαροχώρι με 100 μονίμους κατοίκους , και την επισκέπτομαι για μια δυο μέρες περιστασιακά , για να δω τα παιδιά και τα εγγόνια μου .

2ον - Έχω ως αρχή ούτε να δανείζομαι , ούτε να δανείζω βιβλία . Όταν με ενδιαφέρει κάποιο βιβλίο σπεύδω να το αγοράσω , το μελετώ με την ησυχία μου και το έχω στην βιβλιοθήκη μου ανά πάσα στιγμή .

3ον- Στη βιβλιοθήκη μου έχω πολύ περισσότερα χριστιανικά βιβλία από όσα φαντάζεσαι μερικά των οποίων πολύ παλαιών εκδόσεων , όπως ο βίος του Ιωάννη του Χρυσοστόμου εκδόσεως 1932 , τα οποία έχω κυριολεκτικά ξεσκονίσει .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 17:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, για ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ φορά δεν έχεις να πεις τίποτα παραπάνω εκτός από FALLACIES για να μας πείσεις για αυτά που σε συμφέρουν.


Μπαίνω στη διαδικασία να σχολιάσω τις ανοησίες που γράφεις μόνο και μόνο γιατί μέσα στο πάθος σου να υπερασπιστείς τη θρησκεία σου καταντάς να λες αντεθνικές κουβέντες.


1. ΚΑΝΕΝΑΣ ιστορικός στον κόσμο δεν έχει αμφισβητήσει την ιστορικότητα των αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων. Γιατί εκτός από τα γραπτά τους υπάρχουν και άλλα στοιχεία που τη μαρτυρούν. Για παράδειγμα υπάρχουν προτομές τους, ρωμαϊκά αντίγραφα των προτομών κτλ κτλ.


2. Αυτό που αξίζει στην αρχαία ελληνική γραμματεία είναι οι ΙΔΕΕΣ, όχι η ιστορικότητα αυτού που τις γράφει. Σε αντίθεση με την κάθε θρησκεία που έχει ανάγκη την ιστορικότητα του προσώπου, όπως φαίνεται από τα "λεγόμενα" του γέροντα στο εισαγωγικό μήνυμα του θέματος. Λέει:


quote:
Εμείς όμως δεν πιστεύουμε στον Χριστό για τις ηθικές Του διδασκαλίες. Ούτε για το «Αγαπάτε αλλήλους», ούτε για τα κηρύγματά Του περί ειρήνης και δικαιοσύνης, ελευθερίας και ισότητος. Εμείς πιστεύουμε στον Χριστό, διότι η επί γης παρουσία Του συνοδεύθηκε από υπερφυσικά γεγονότα, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι είναι Θεός.


Έχει ανάγκη να υπάρχει ο Χριστός. Οι ιδέες του Αριστοτέλη δεν έχουν ανάγκη να υπάρχει Αριστοτέλης. Ακόμα και αν ο Αριστοτέλης δεν ήταν ένας αλλά μια ακολουθία ανθρώπων (πολύ σημαντικών) ή ακόμα και συνεργατών/μαθητών του Αριστοτέλη αυτό δε μειώνει τις ιδέες ούτε και την αξία και τη συμβολή τους στην πορεία τις ανθρωπότητας.


Εγώ σου λέω ότι εξαρχής μου φαίνεται σχεδόν υπερφυσικό να υπήρχε τέτοιος Homo universalis όπως ο Αριστοτέλης, με κάτι σημαντικό να πει σε ΚΑΘΕ αντικείμενο. Μπορεί να μην ήταν ένας αλλά να ήταν 5 που να υπέγραφαν με το ίδιο όνομα. ΚΑΙ;;;;; ΚΑΙ;;; Ποιο είναι το πρόβλημα;;;;; Η Αρχαία Ελλάδα παραμένει στο ίδιο βάθρο που ήταν ανέκαθεν. Και στο βάθρο αυτό τη βάζουν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι. Ακόμα και οι αγαπημένοι σου πατέρες της Εκκλησίας, ακόμα και σύγχρονοι επιστήμονες, ακόμα και άνθρωποι άλλων θρησκειών.


3.Και αν θες να παίξουμε το παιχνίδι της ιστορικότητας των γραπτών, ανόητε αντιγραφέα ανόητων απολογητών, εκτός από το γραπτό το ίδιο (που μπορεί να τοποθετηθεί χρονικά με βάση την ιστορία που γνωρίζει ο συγγραφέας του) υπάρχουν και οι ετεροαναφορές. Θα καιγόταν ο κάθε πατέρας της Εκκλησίας να χρησιμοποιήσει αρχαίες Ελληνικές σκέψεις και λέξεις αν αυτές δεν είχαν ΗΔΗ παγκόσμια ακτινοβολία από εκείνη την εποχή;;;;; Θα έμπαιναν οι Ρωμαίοι στη διαδικασία να θαυμάσουν και να υμνήσουν τους Αρχαίους Έλληνες (μέσω αντιγραφών των αγαλμάτων,μέσω των γραπτών τους κτλ);;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy