ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΘΕΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 09:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα αν ηταν ολα προφανη χασαμε την ουσια...

φιλε sesostris γιαυτο ειπα να μην παρεξηγηθω...κανεις λογικος ανθρωπος δεν νοσταλγει τον φασισμο...αυτο που ηθελα ναπω ειναι οτι ειναι στην νοοτροποια μας γενικοτερα του ανθρωπου να αντιδρα καλυτερα υπο πιεση..παρατηρησε το στο ρου της ιστοριας... οταν χαλαρωνουμε γινομαστε μεξικανοι...πεφτουμε σε συνεχης πνευματικες σιεστες...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 11:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nemesi
Φυσικά και δεν είναι πάντα το ... προφανές

Ή... “θολώνεις” τα νερά ή δεν .....έπεσες στην “παγίδα”

quote:
Hunter
μα αν ηταν ολα προφανη χασαμε την ουσια...

Δηλαδή συνειδητά και προσχεδιασμένα κρύβουμε την ουσία?
Μήπως αυτό θα πει, πως είμαστε ή αισθανόμαστε ανελεύθεροι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 11:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Nemesi
Φυσικά και δεν είναι πάντα το ... προφανές

Ή... “θολώνεις” τα νερά ή δεν .....έπεσες στην “παγίδα”

quote:
Hunter
μα αν ηταν ολα προφανη χασαμε την ουσια...

Δηλαδή συνειδητά και προσχεδιασμένα κρύβουμε την ουσία?
Μήπως αυτό θα πει, πως είμαστε ή αισθανόμαστε ανελεύθεροι?




Καλημέρα
και ξαναγυρνάμε στο θέμα της ελευθερίας... πόσο ελεύθεροι είμαστε από τον εαυτό μας? Πόσο συχνά "κρυβόμαστε" ακόμα και από αυτόν και τον αφήνουμε να μας βάζει τα δικά του όρια, θέλω, πρέπει?

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 19:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί κρύβουμε την αλήθεια από το εαυτό μας?
Γιατί κρύβουμε την αλήθεια από τους άλλους?

Οι λόγοι είναι διαφορετικοί ή οι ίδιοι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 21:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολλοι οι λογοι...
φοβομαστε να παραδεχτουμε στον εαυτο μας..δεν ειμαστε ετοιμοι?
φοβομαστε την αντιδραση του απεναντι...φοβομαστε την μοναξια?

δεν μπορουμε να εκφρασουμε με λογια το συναισθημα που ακολουθει την σκεψη?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 21:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλοί οι λόγοι

Ο εξής ένας ... Ο Φόβος !

Εδώ είναι η καρδιά του προβλήματος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 21:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολλοί οι λόγοι

Ο εξής ένας ... Ο Φόβος !

Εδώ είναι η καρδιά του προβλήματος




Συμφωνούμε απόλυτα Γιάννη, όπως και να το πεις (φίλη μου hunter1 όποιος κι αν είναι ο λόγος), μια είναι η λέξη... φόβος!!!

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 22:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωραια φοβος ελευθερια ....φοβος του λογου...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2011, 10:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου θυμίσω τους στοίχους του μεγάλου μας ποιητή καλή μου Hunter

«όποιος το χάλκινο χέρι του φόβου βαρύ στους ωμούς του αισθάνεται»
«δεσμά δουλείας θα φέρει»
«ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2011, 13:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ετσι οπως διαβασα ολα τα ποστ κ ημουν κ σε ενα αλλο θεμα πριν μου δημιοργηθηκε ενασυναισθημα..δεν ξερω μπορει να ειναι απτην ξεγνοιασια πες της Κυριακης..μηπως τελικα ειμαστε εμεις οι ιδιοι που εγκλωβιζομστε ενω ειμαστε απο φυσης ελευθεροι...?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 10:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ετσι οπως διαβασα ολα τα ποστ κ ημουν κ σε ενα αλλο θεμα πριν μου δημιοργηθηκε ενασυναισθημα..δεν ξερω μπορει να ειναι απτην ξεγνοιασια πες της Κυριακης..μηπως τελικα ειμαστε εμεις οι ιδιοι που εγκλωβιζομστε ενω ειμαστε απο φυσης ελευθεροι...?

d.k


Φίλη μου hunter1 συμφωνούμε, κι εγώ πιστεύω ότι εμείς οι ίδιοι το κάνουμε στον εαυτό μας και αιτία γι' αυτό είναι ο ΦΟΒΟΣ!!!
Ο φόβος προς το άγνωστο που είναι ο εαυτός μας?
Ο φόβος της αναγνώρισης του εαυτού μας?
Ο φόβος της αναγνώρισης από τους άλλους του εαυτού μας?

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 13:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Hunter
μηπως τελικα ειμαστε εμεις οι ιδιοι που εγκλωβιζομστε ενω ειμαστε απο φυσης ελευθεροι...?

quote:
nemesi
Φίλη μου hunter1 συμφωνούμε, κι εγώ πιστεύω ότι εμείς οι ίδιοι το κάνουμε στον εαυτό μας και αιτία γι' αυτό είναι ο ΦΟΒΟΣ!!!

Το ερώτημα αυτό παραπέμπει στην ελευθερία της βούλησης.
Είμαστε ελεύθεροι απο την φύση μας να αποφασίζουμε για ΟΛΑ όσα δυνητικά μπορούμε να κάνουμε πράξη?
Μπορούμε θέλουμε ότι μπορούμε να κάνουμε?
Υπάρχει ελευθερία στην βούληση (θέληση)?

Ιδού η απορία μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 23:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν το καταφερεις εισαι ευτυχισμενος..ερωτημα..ζεις με τον κοσμο/κοινωνια ή ζεις για σενα σε συναρτηση με τους υπολοιπους?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 09:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Hunter
μηπως τελικα ειμαστε εμεις οι ιδιοι που εγκλωβιζομστε ενω ειμαστε απο φυσης ελευθεροι...?

quote:
nemesi
Φίλη μου hunter1 συμφωνούμε, κι εγώ πιστεύω ότι εμείς οι ίδιοι το κάνουμε στον εαυτό μας και αιτία γι' αυτό είναι ο ΦΟΒΟΣ!!!

Το ερώτημα αυτό παραπέμπει στην ελευθερία της βούλησης.
Είμαστε ελεύθεροι απο την φύση μας να αποφασίζουμε για ΟΛΑ όσα δυνητικά μπορούμε να κάνουμε πράξη?
Μπορούμε θέλουμε ότι μπορούμε να κάνουμε?
Υπάρχει ελευθερία στην βούληση (θέληση)?

Ιδού η απορία μου.




Ας πούμε ότι υπάρχει ελευθερία... θέληση υπάρχει όμως????

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ithaca
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 09:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ερώτημα αυτό παραπέμπει στην ελευθερία της βούλησης.
Είμαστε ελεύθεροι απο την φύση μας να αποφασίζουμε για ΟΛΑ όσα δυνητικά μπορούμε να κάνουμε πράξη?
Μπορούμε θέλουμε ότι μπορούμε να κάνουμε?
Υπάρχει ελευθερία στην βούληση (θέληση)?

Ιδού η απορία μου.


Το εάν είμαστε "από τη φύση μας" ελεύθεροι να αποφασίζουμε περιπλέκει το ζήτημα, και δεν έχει και τόση σημασία πάνω στο πραγματικό περιεχόμενο της ελευθερίας.

Είναι μια ισχυρότατη παραπάνω δόση και αίσθηση ελευθερίας εξάλλου, το να μπορείς να είσαι ελεύθερος χωρίς να σου το προ-επιτρέπει η φύση σου, έτσι δεν είναι?

Το "από τη φύση μας" εν πολλοίς σημαίνει "είμαστε προγραμματισμένοι να".

Μια υπέροχη αντίφαση : να είμαι προγραμματισμένος να είμαι ελεύθερος ... ?

Η ελευθερία της βούλησης, της σκέψης, της πράξης υπάρχει.

Την στιγμή που θέτεις την ερώτηση "είμαι ελεύθερος?" αναπνέεις ελεύθερο αέρα.

Μετά μπορείς να επιστρέψεις στις συμβατικές σου ασχολίες - που σε "σκλαβώνουν" ίσως στην καθημερινή σου πραγματικότητα"΄- όμως έχεις ήδη κάνει μια μικρή απόδραση προς τα ελεύθερα πεδία.

Όταν ζυγίζεις με τον εγκέφαλο σου τις περιστάσεις και τα δεδομένα, και παίρνεις την ηρωική απόφαση να ενεργήσεις κόντρα στις πιθανότητες και με κίνδυνο να χάσεις την ασφάλεια σου και την ησυχία σου, τότε αποφασίζεις ελεύθερα. (εφαρμογή σε πολλές περιπτώσεις)

Το ερώτημα "υπάρχει ελευθερία στον άνθρωπο" είναι στην ουσία του προβοκατόρικο.

Το ερώτημα είναι (και πρέπει να είναι) : μπορεί ο άνθρωπος να συνειδητοποιήσει οτι είναι ελεύθερος ?

Μπορεί ο άνθρωπος να συνειδητοποιήσει οτιδήποτε ?

Σίγουρα ναι.

Πως γίνεται αυτό ?


ubi benne, ibi ithaca

Edited by - ithaca on 21/06/2011 10:09:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 10:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thaca δεν θα μπορουσες να το θεσεις καλυτερα...σταληθεια ομως εχουμε κατανοησει την ελευθερια μας??

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 12:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nemesi
Ας πούμε ότι υπάρχει ελευθερία... θέληση υπάρχει όμως????

Φίλη Έλενα καλημέρα.
Το ερώτημα που θέτω είναι , μπορείς πραγματικά να θέλεις να κάνεις ΟΛΑ όσα θα μπορούσες βάσει των φυσικών σου δυνατοτήτων, σαν είδος, να κάνεις?
Παράδειγμα.
Θα μπορούσες να πάρεις ένα μαχαίρι και να κόψεις τον λαιμό του πατέρα σου. Από φυσικής πλευράς σου παρέχεται αυτή η δυνατότητα, αν το αποφασίσεις.
Μπορείς να το επιθυμείς, δηλαδή να το θέλεις (χωρίς αυτό να θεωρηθεί παρανοϊκό) ?

Δεν μιλάμε για ελευθερία σκέψης, αλά βούλησης

Υπάρχουν πολλά άτομα που με μεγάλη ευκολία κάνουν πράξεις που άλλα πολλά άτομα ούτε να τα διανοηθούν/θέλουν ΔΕΝ μπορούν.
Ποιος και από τι δεσμεύονται?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 12:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως ίσως να μην είναι πλέον απαραίτητο να αποφασίσουμε εάν ο άνθρωπος μπορεί κι ενεργεί εντελώς ελεύθερα κι έχοντας ελεύθερη βούληση ή εάν λειτουργεί στα πλαίσια ενός ντετερμινιστικού κόσμου.

Ίσως θα πρέπει να στραφούμε σε μια θεώρηση κάπως παραλλαγμένη, να αναζητήσουμε δηλαδή εάν η ελεύθερη βούληση μπορεί να είναι συμβατή με το ντετερμινισμό κι εάν αυτά τα δύο μπορούν να συνυπάρξουν στον κόσμο μας κι ειδικά στον τρόπο που ένας άνθρωπος σκέφτεται και λειτουργεί.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ithaca
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 13:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... να αναζητήσουμε δηλαδή εάν η ελεύθερη βούληση μπορεί να είναι συμβατή με το ντετερμινισμό κι εάν αυτά τα δύο μπορούν να συνυπάρξουν στον κόσμο μας κι ειδικά στον τρόπο που ένας άνθρωπος σκέφτεται και λειτουργεί.


Ο υλικός μας κόσμος κυβερνάται από έναν σαφή αιτιοκρατικό (ντετερμινιστικό) μηχανισμό. Η αναζήτηση των αιτιών κατά την επισκόπηση ενός φαινομένου (αποτελέσματος) κατά κανόνα δεν είναι εφικτή - τουλάχιστον στο σύνολο των αιτιών -, έτσι η στοχαστική θεώρηση γεννήθηκε για να καλύψει αυτήν την αδυναμία. Στον πυρήνα της, η στοχαστικότητα είναι προέκταση του ντετερμινισμού.

Πώς εννοείς το "εάν η ελεύθερη βούληση μπορεί να είναι συμβατή με το ντετερμινισμό ?" ?

Γιατί να μπορεί σε έναν ντετερμινιστικό κόσμο και όχι σε έναν στοχαστικό, ή και το ανάποδο?

Το γεγονός οτι ζούμε σε ντετερμινιστικό κόσμο, πώς επηρεάζει την αναζήτηση για το εάν υπάρχει ελεύθερη βούληση?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 13:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω πως ίσως να μην είναι πλέον απαραίτητο να αποφασίσουμε εάν ο άνθρωπος μπορεί κι ενεργεί εντελώς ελεύθερα κι έχοντας ελεύθερη βούληση ή εάν λειτουργεί στα πλαίσια ενός ντετερμινιστικού κόσμου.

Ίσως θα πρέπει να στραφούμε σε μια θεώρηση κάπως παραλλαγμένη, να αναζητήσουμε δηλαδή εάν η ελεύθερη βούληση μπορεί να είναι συμβατή με το ντετερμινισμό κι εάν αυτά τα δύο μπορούν να συνυπάρξουν στον κόσμο μας κι ειδικά στον τρόπο που ένας άνθρωπος σκέφτεται και λειτουργεί.




Μα αυτό είναι και το πρόβλημα.
Η έννοια της αιτιοκρατίας είναι αντίθετη με την ελευθερία, όντας υποκείμενη σε ένα προγραμματισμό / σκοπό.
Αν πιθανές εξελίξεις είναι μελετημένες και προκαθορισμένες από κάποιο ανώτερο προγραμματισμό / προγραμματιστή, πως μπορεί να υπάρχει ελευθερία στη δράση?

Από την άλλη μεριά, μπορούμε να θέσουμε και το ερώτημα.
Είναι πράγματι ο κόσμος μας αιτιοκρατικός, ή απροσδιόριστος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 14:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ενδεχομένως να μην έγινα σαφής προηγουμένως ας δευτερολογήσω λίγο αναφέροντας κάποια πράγματα τα οποία έχω αναφέρει εξάλλου και στο παρελθόν.

Το ότι ζούμε σε ένα κόσμο στον οποίο υπάρχουν ωόμοι οι οποίοι οδηγούν σε προκαθορισμένα αποτελέσματα, εκφάνσεις - ή όψεις της Φύσης και της ζωής - είναι κάτι το οποίο νομίζω μπορεί να γίνει εύκολα κατανοητό.
Σε ανθρώπινο επίπεδο, ένας άνθρωπος σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό λειτουργεί βάσει των προηγούμενων εμπειριών του, των καταγραφών επιρροών που προέρχονται από το κοινωνικό, πολιτισμικό, οικογενειακό κλπ περιβάλλον γύρω του με τρόπο που μπορούμε να πούμε ότι συγκεκριμένα αίτια έχουν οδηγήσει σε συγκεκριμένα αιτιατά.
Επιπλέον, εάν δεχθούμε ότι ένας άνθρωπος λειτουργεί, δρα κι αποφασίζει πάντα μέσα στα πλαίσια των επιρροών που έχουμε δεχθεί ίσως φτάσουμε στο σημείο να ακυρώσουμε κάθε δυνατότητας του επιλογής και δράσης που είναι αντίθετη με τις επιρροές αυτές.
Εάν από την άλλη δεχθούμε ότι ο άνθρωπος λειτουργεί πάντοτε ελεύθερα και ότι οι αποφάσεις του εκπορεύονται μόνο από τις προσωπικές του επιθυμίες και δεν υπάρχει κανένας λόγος που να τον οδηγεί στις όποιες αποφάσεις του, τότε είναι σα να τον απογυμνώνουμε από οποιαδήποτε επιρροή έχει δεχθεί από το περιβάλλον του, την οικογένεια του, τις παιδικές κι υποσυνείδητες καταγραφές του κλπ.

Η δική μου θέση λοιπόν είναι ότι ο άνθρωπος σαφώς και λειτουργεί σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό υπακούοντας στις επιταγές ενός ντετερμινιστικού συστήματος - χρησιμοποιώ τον όρο αυτόν όπως τον περιέγραψα παραπάνω - όμως έχει σε πολλές περιπτώσεις την επιλογή είτε να δράσει διαφορετικά είτε να επιλέξει τον τρόπο με τον οποίο θα οδηγηθεί σε μια συγκεκριμένη δράση.
Αυτό είναι λοιπόν το είδος της συμπόρευσης για την οποία μίλησα στο προηγούμενο μήνυμα μου.
Ως άνθρωπος λοιπόν δε μπορώ να δεχθώ ούτε ότι ζούμε σε έναν κόσμο που τα πάντα είναι προαποφασισμένα και προδιαγεγραμμένα, χωρίς να έχουμε την επιλογή της διαφυγής από αυτά τα πλαίσια αλλά ούτε κι ότι ο άνθρωπος ενεργεί πάντοτε με την ελεύθερη βούληση του και χωρίς οι όποιες αποφάσεις του να υποκινούνται από καθορισμένα αίτια.

quote:
Γιατί να μπορεί σε έναν ντετερμινιστικό κόσμο και όχι σε έναν στοχαστικό, ή και το ανάποδο?

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ο άνθρωπος μάλλον δε μπορεί - ή δε μπορεί πάντα - να γνωρίζει το σύνολο των αιτίων των φαινομένων αλλά μόνο κάποιες όψεις του.
Επομένως δεν διαφέρει ο ισχυρισμός μου από τον δικό σου απλώς χρησιμοποιήσαμε διαφορετικό ορισμό.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 18:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying
Σε ανθρώπινο επίπεδο, ένας άνθρωπος σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό λειτουργεί βάσει των προηγούμενων εμπειριών του, των καταγραφών επιρροών που προέρχονται από το κοινωνικό, πολιτισμικό, οικογενειακό κλπ περιβάλλον γύρω του με τρόπο που μπορούμε να πούμε ότι συγκεκριμένα αίτια έχουν οδηγήσει σε συγκεκριμένα αιτια

Φίλε D.I, δεν είναι κατα την γνώμη μου, μόνο θέμα εμπειριών που προέρχονται από το κοινωνικό, πολιτισμικό, οικογενειακό κλπ περιβάλλον του κάθε ατόμου, αν μιλάς για τον επί μέρους διαμορφωμένο ανθρώπινο χαρακτήρα που έτσι και αλλιώς η διαμόρφωσή του ΔΕΝ είναι της ελεύθερης επιλογής του κάθε μεμονωμένου ατόμου και ούτε μπορεί να την ελέγξει.
Σε ένα αρκετά υπολογίσιμο ποσοστό, συμμετέχουν στην διαμόρφωση του χαρακτήρα και γονιδιακά μεταφερόμενα χαρακτηριστικά. Πέραν όλων αυτών, υπάρχουν – έχει πλέον επιβεβαιωθεί – και επιδράσεις χημικές (ουσιών) καθώς και νευροπαθολογικές (κύστες/όγκοι στον εγκέφαλο κλπ)

Με αυτά και με αυτά, οι δράσεις και η συμπεριφορά του κάθε ατόμου σε ένα βαθμό είναι προβλέψιμη – αν γνωρίζουμε επακριβώς τον χαρακτήρα του -.
Πολλές φορές οι διωκτικές αρχές ζητούν την γνώμη ψυχιάτρων, για να προβλέψουν δράσεις κακοποιών στοιχείων, αν βέβαια είναι γνωστά τα στοιχεία του χαρακτήρα του.

Αν κατά μεγάλο βαθμό οι δράσεις και οι συμπεριφορές των ατόμων μπορούν υπό ορισμένες συνθήκες προβλεφθούν, για ποια ελευθερία στη βούληση μιλάμε?
Αν θα αποφασίσει σήμερα να φάει μπιζέλια ή φακές, ή αν θα φορέσει κοντομάνικο πουκάμισο ή μακρυμάνικο πουκάμισο?
Εδώ έχουμε ένα αιτιοκρατικό μοντέλο, κατά την γνώμη μου.

Τώρα το θέμα είναι κατά πόσο μπορεί τελικά να προβλεφθεί η διαμόρφωση του χαρακτήρα?

Μάλλον δύσκολο το βλέπω, γιατί τα στοιχεία που διαμορφώνουν τον χαρακτήρα – όπως αυτά αναφέρθηκαν - είναι κατά την γνώμη μου σχεδόν απροσδιόριστα και μη προβλέψιμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 18:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα γονιδιακά μεταφερόμενα χαρακτηριστικά τα συμπεριέλαβα στο ευρύ οικογενειακό περιβάλλον και στις επιρροές από αυτό.
Η επιρροή λοιπόν από το οικογενειακό μας περιβάλλον μπορεί να είναι το πως γαλουχείται ένας άνθρωπος, τι καταγραφές, πρότυπα συμπεριφορών και μηχανισμοί σκέψεις του δημιουργούνται, μιμητικές παραστάσεις κλπ αλλά σαφώς μπορεί να είναι και τα γονιδιακά χαρακτηριστικά.

Πέρα από αυτό όμως δε μπορώ να δεχθώ ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα κι ο τρόπος που λειτουργούμε πάντα είναι σαφώς προσδιορισμένος και προβλέψιμος βάσει των όποιων καταβολών μας.
Και δεν εννοώ ότι το θέμα εξαντλείται στο θέμα του τι θα φάμε ή τι θα φορέσουμε!
Δηλαδή εσύ δε μπορείς να σκεφτείς τίποτα στην ζωή ενός ανθρώπου το οποίο δεν είναι αποτέλεσμα προκαθορισμένων παραγόντων;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 19:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδω πιστευω οτι ερχεται η εννοια του επαναστατη ....κατα ποσο δηλαδη μπορουμε να αντιδρασουμε σε μια ροη καταστασεων προδιαγραμενων...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 20:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying
Δηλαδή εσύ δε μπορείς να σκεφτείς τίποτα στην ζωή ενός ανθρώπου το οποίο δεν είναι αποτέλεσμα προκαθορισμένων παραγόντων;



Αρκετά, αλλά τα περισσότερα κατά την γνώμη μου είναι προβλέψιμα, αν βέβαια είναι γνωστός ο χαρακτήρας του ατόμου.
Όπως επίσης μπορούμε να αποκλείσουμε κάποιες άλλες συμπεριφορές.

Προσοχή!
Όταν λέω πως κατά την γνώμη μου είναι προβλέψιμα δεν εννοώ πως μπορούμε να προβλέψουμε ακριβώς τι θα κάνει την επόμενη ημέρα, αλλά τι είναι πολύ πιθανόν να κάνει προβλέποντας ένα συγκεκριμένο εύρος πράξεων, και να αποκλείσουμε ένα άλλο εύρος.
Εδώ υπεισέρχεται ο παράγοντας της απροσδιοριστίας για την πιθανή πράξη ανάμεσα σε μια δέσμη πιθανών θέσεων/πράξεων.

quote:
Hunter
εδω πιστευω οτι ερχεται η εννοια του επαναστατη ....κατα ποσο δηλαδη μπορουμε να αντιδρασουμε σε μια ροη καταστασεων προδιαγραμενων...

Αν υπάρχει και αυτή η καταγραφή σαν αιτία ναι !
Επαναστάτης χωρίς αιτία ΔΕΝ γίνεσαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

I am sitting by the river
troll


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 21:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους I am sitting by the river  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επαναστάτης χωρίς αιτία ΔΕΝ γίνεσαι.




Γεννιεσαι!

nstμπουχτίσαμε απο επιτηρητές, σοφούς , συντονιστές, διαχειριστές και αλλους φαντασιόπληκτους που νομίζουν οτι με δήθεν τίτλους , αξιώματα, και θεατρινίστικες εκφράσεις θα δουν τον εαυτό τους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 21:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε I am sitting by the river γιατί δεν το κάνεις "παραλίγο πλαφφ!!!!!"

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ithaca
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2011, 08:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γιάννη και αγαπητοί φίλοι,

Μπορείς να προβλέψεις με ικανοποιητική ακρίβεια τις πράξεις ενός "τυπικού" ανθρώπου, γνωρίζοντας κάποια βασικά πράγματα για αυτόν, και με την ασφάλεια ότι αυτός ανήκει στο 80-90% του "τυπικού" πληθυσμού που δεν είναι συνειδητοποιημένος ως ύπαρξη.

Το οτι το συντριπτικό κομμάτι των ανθρώπων είναι εγκλωβισμένο στην καθημερινότητα και στην πραγματικότητα που του έχει δωθεί ως δεδομένο, σημαίνει αυτό που λέει ακριβώς και μόνον αυτό - με την μαθηματική έννοια.

Η ελευθερία σκέψης, βούλησης και πράξης ενυπάρχει σε όλους (ελπίζω) τους ανθρώπους, σε δυνητικό επίπεδο (potential).

Και εδώ το θέμα ανάγεται στην αγαπημένη ρήση του Εαρινού "επικοινωνία με τον εαυτό μου".
Εγώ το λέω συνειδητοποίηση.

Η δυνατότητα εκτέλεσης ακραίων πράξεων που έχετε αναφέρει σε προηγούμενες αναφορές, δεν εμπίπτει απαραίτητα στην ύπαρξη ελευθερίας (μπορεί να σημαίνει ακριβώς το αντίθετο, πλύση εγκεφάλου με βίαιες εικόνες, συγκέντρωση μίσους).
Αλλά και σε πολλές από αυτές τις περιπτώσεις , η μόνιμη επωδός είναι "δεν το περίμενε κανείς",΄"ήταν υπόδειγμα έως τώρα" ο δράστης κτλ.,

... δηλαδή δεν θα το προέβλεπες πως ο θύτης θα καρύδωνε τους γονείς του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

violent king
Μέλος 1ης Βαθμίδας


90 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2011, 11:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακομα να πεθανει αυτος ο γεροντας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2011, 12:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ithaca
Η ελευθερία σκέψης, βούλησης και πράξης ενυπάρχει σε όλους (ελπίζω) τους ανθρώπους, σε δυνητικό επίπεδο (potential).

Φίλε ithaca η ελευθερία της σκέψης, της πράξης, και της βούλησης, διαφέρουν κατα την δική μου γνώμη.

quote:

Η δυνατότητα εκτέλεσης ακραίων πράξεων που έχετε αναφέρει σε προηγούμενες αναφορές, δεν εμπίπτει απαραίτητα στην ύπαρξη ελευθερίας (μπορεί να σημαίνει ακριβώς το αντίθετο, πλύση εγκεφάλου με βίαιες εικόνες, συγκέντρωση μίσους).
Αλλά και σε πολλές από αυτές τις περιπτώσεις , η μόνιμη επωδός είναι "δεν το περίμενε κανείς",΄"ήταν υπόδειγμα έως τώρα" ο δράστης κτλ.,



Η κοινή γνώμη δεν είναι ο “ιδικός” που θα εξετάσει το άτομο, και δεν θα μπορούσε να κάνει ενδεχομένως μια σωστή πρόβλεψη.


quote:

μπορείς να προβλέψεις με ικανοποιητική ακρίβεια τις πράξεις ενός "τυπικού" ανθρώπου,

Δεν υπάρχουν κατά την γνώμη μου “τυπικοί” άνθρωποι.
Κάθε άνθρωπος αποτελεί ξεχωριστή προσωπικότητα.
Θα μπορούσαμε να ομαδοποιήσουμε κάποια χαρακτηριστικά, όπως φιλάργυρος, υπερόπτης, φιλεύσπλαχνος, εγωιστής, τυχοδιώκτης, συμπονετικός κλπ κλπ.
Αυτοί οι χαρακτηρισμοί όμως δεν είναι απολύτως ακριβής, και δεν μας οδηγούν σε σωστές προβλέψεις, αν δεν έχουμε εξετάσει ποιο διεξοδικά το άτομο ξεχωριστά.
Τα φαινόμενα χαρακτηριστικά, πολλές φορές απατούν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy