ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΘΕΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2011, 14:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αλά εδώ μιλάμε για μια κοσμοθεωρία που επηρεάζει, εξαπατεί, και εκμεταλλεύεται τον πρωτόγονο ανθρώπινο φόβο.
Στην θεωρία αυτή βασίζονται και οι τρεις μονοθεϊστικές θρησκείες, και βάσει αυτής της κοσμοθεωρίας (της γένεσης) όλες υπόσχονται ένα μεσσία σωτήρα.
Αν η κοσμοθεωρία που είναι η βάση τους είναι λάθος, όλο το οικοδόμημα καταρρέει.
Όλα τα υπόλοιπα είναι θεολογικά άνευ ουσίας μπουρμπούτσαλα

Υπάρχει κατά την γνώμη μου μια ... μικρή διαφορά από το θεϊκό Ορφέα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2011, 15:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπά , μην το πιστεύεις φίλε μου...και σε τελική αναλυση όλοι κάτι λένε...έτσι για να λένε...
Το όμορφο και το υπέροχο το συλλαμβανει κανείς δια μέσου των αισθήσεών του και δονεί όλο το έιναι του με συναισθήματα μοναδικά , που δεν βιάζονται...δεν εκβιάζονται απλά αναβλύζουν αυθόρμητα/πηγαία ...
Το είδες και σύ και όλοι μας κάποια στιγμή στην ζωή σου/μας...ένα όμορφο τόνο φωνής σαν χάδι να μας αγκαλιάζει...μια γλυκειά ματιά...μια φωνή μοναδική και ένα τραγούδι που αγγίζει κάθε μόριό μας και μας ταξιδεύει σε μέρη που δεν υπάρχουν...κι'ολα αυτά απο ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..ΌΧΙ-ΑΠΟ-ΘΕΟΥΣ , φίλε μου....
Οι θεοί προστάζουν και υπόσχονται , ο Ορφέας καμμιά υπόσχεση δεν έκανε..απλά τραγούδησε την ψυχή του....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2011, 20:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ω Φυσι,παμμήτειρα θεά,πολυμήχανε μήτερ,
ουρανίη,πρέσβειρα,πολύκτιτε δαίμον,ανασσα,
πανδαμάτωρ,αδάμαστε,κυβερνήτειρα,παναύγης,
παντοκράτειρα,τετιμεν'αει,πανυπέρτατε δαίμον..."
Ορφέας

ναι ωραια τα τραγουδουσε...απο κει κ περα ομως....μαζι σου κ γω εαρινε στο ονομα της ωραιας στιγμης που παρασερνει το μυαλο κ την καρδια...
υπαρχουν ομως κ τα θεμελια που θελουμε να τα εξαφανισουμε κ να στεγασουμε τον ανθρωπο ειτε στο κενο ειτε στην απολυτη υλη...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2011, 20:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο κεί και πέρα...χμμμμ...
"Χρόνος και είναι"...εμείς είμαστε ο χρόνος..εμείς και η/οι στιγμή/ές..
Το ερώτημα είναι , το κατά πόσο "προς-θάνατο-Η-ζωή-είμαστε" φίλη Βίκυ...και κατά πόσο εμείς μπορούμε να διαμορφώσουμε την κάθε στιγμή...Εκείνο που ουσιωδώς προσδιορίζει τον άνθρωπο είναι η ύπαρξη , δηλαδή το γεγονός ότι "Ίσταται-εκτός-εαυτού"...
ΙΣΤΑΤΑΙ ΑΡΑΓΕ???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2011, 21:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Εαρινος
Μπά , μην το πιστεύεις φίλε μου...και σε τελική αναλυση όλοι κάτι λένε...έτσι για να λένε

Δυστυχώς φίλε Εαρινέ, δεν τα λενε για να τα λένε.

Τα λένε για να χειραγωγούν το ποίμνιο τους, και να το αρμέγουν.

Δεν είναι τόσο ονειρικά τα πράγματα φτιαγμένα, όπως νομίζεις.
Η πραγματικότητα άλλα πιστοποιεί.

Τα «θεϊκά» τα άσματα είναι για τους «άμυαλους παγίδα»
Αυτό έλεγε ένας άλλος ποιητής


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2011, 22:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
G.P

"
Δυστυχώς φίλε Εαρινέ, δεν τα λενε για να τα λένε.

Τα λένε για να χειραγωγούν το ποίμνιο τους, και να το αρμέγουν.

Δεν είναι τόσο ονειρικά τα πράγματα φτιαγμένα, όπως νομίζεις.
Η πραγματικότητα άλλα πιστοποιεί.

Τα «θεϊκά» τα άσματα είναι για τους «άμυαλους παγίδα»
Αυτό έλεγε ένας άλλος ποιητής"

Γνωρίζω φίλε μου , τι και γιατί το λένε...ωστόσο επέλεξα αυτή την διατύπωση για προσωπικούς καθαρά λόγους και ελπίζω ότι κάποια στιγμή να βρεθούμε απο κοντά -μακάρι- και να σου εξηγήσω απο κοντά το γιατί επέλεξα αυτήν την διατύπωση...
Πάντως διαχωρίζω τον απλό πιστό -διπλανό μου συνάνθρωπο- απο το σύστημα χειραγώγησης συνειδήσεων...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 09:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι επιλογές του καθενός φίλε Εαρινέ αλλά και κυρίως οι προτεραιότητες του, αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι του εαυτού του, και από αυτές κρίνεται.
Αυτή βεβαίως είναι και προσωπική μου γνώμη.
Δεν μετράτε κανείς από τι λέει ή από τι κάνει, αλά από τι λέει και κάνει ταυτόχρονα.

Και βεβαίως είναι δικαίωμα του καθενός να αποφασίζει για το τι λέει και τι κάνει, και κυρίως το χρόνο που θα επιλέξει να το πει ή να το κάνει.

Αυτό δεν τον απαλλάσσει της ευθύνης του έναντι της κοινωνίας, αλά και κυρίως έναντι του διπλανού του, όταν μάλιστα αυτός καρτερά την δική του καθοδήγηση, διαφώτιση, και βοήθεια απεμπλοκής από μια μεθοδευμένη και καλοσχεδιασμένη καθοδήγηση.

Η αδιαφορία ή μη συμμετοχή στην απομυθοποίηση μιας πλάνης, είναι ηθική συναυτουργία.
Αυτή είναι η προσωπική μου θέση
Σε αντίθεση με άλλους βαρετούς (και βαρεμένους) συμφορίτες, η συμμετοχή μου στο φόρουμ στοχεύει στην εποικοδομητική αντιπαράθεση θέσεων και αντιθέσεων, με στόχο την διερεύνηση της αλήθειας.
Οποιαδήποτε συμμετοχή σε προσωπικές αντεγκλήσεις με αφήνει παγερά αδιάφορο.
Σου υπενθυμίζω για άλλη μια φορά την ρήση του μεγάλου μας φιλόσοφου.
Αυτή είναι θέση ζωής για μένα.
Μα είναι δυνατόν να εξομοιοθούμε με “λεμούριους” όπως λες?

Και βεβαίως θα χαιρόμουν αν κάποτε βρεθούμε να τα κουβεντιάσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 09:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννης ψεύτης
Η αδιαφορία ή μη συμμετοχή στην απομυθοποίηση μιας πλάνης, είναι ηθική συναυτουργία.
Αυτή είναι η προσωπική μου θέση
............
Για να πεις κάτι τέτοιο, πρέπει πρώτα να είσαι ολοκληρωτικα ΕΞΩ απο την πλάνη, διαφορετικά είσαι μέρος της, όπως ο κομουνιστης που θεωρεί τον αγώνα του, διαφορετικο, ιερο, όπως ο χριστιανός, που λέει είσαι με το Χριστό η δεν είσαι! 

Είσαι έξω?

Γιάννης ψεύτης
Σε αντίθεση με άλλους βαρετούς (και βαρεμένους) συμφορίτες, η συμμετοχή μου στο φόρουμ στοχεύει στην εποικοδομητική αντιπαράθεση θέσεων και αντιθέσεων, με στόχο την διερεύνηση της αλήθειας.
..........

Η αντιπαράθεση θέσεων οδηγεί σε καινούργιες θέσεις, ψηλότερα η χαμηλότερα, θέσεις πάντα είναι. Αν το δεις καλα που οδηγεί αυτη η διαδικασία, (το κρυφτουλι  του εαυτου); Αναρωτιέσαι σοβαρά!

Γίνεται να διερευνηθεί η αλήθεια? αν όλα όσα έμαθα η με έμαθαν, είναι θέμα του νου, η αλήθεια είναι και αυτη μέρος του?

Πως γίνεται να είναι μέρος του νου η της μνημης η αλήθεια? 

Μήπως η αλήθεια είναι Ζωντανή, και όχι τα θρησκευτικά γαιτανακια που προβάλουν οι θρησκείες?

Και έτσι στη συνέχεια...

Με τους συμφοουμιστες μπορείς να ανταλαξεις ιμπουτ προς σκέψη,(κίνητρα) διαφορετικά η αντιπαράθεση δεν είναι άλλο απο κινήσεις του εαυτου σου, που ψάχνει σε κάποιο επίπεδο κάτι ....(ικανοποίηση)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 09:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα δηλαδη το ψεμα ειναι μεσα στην αληθεια κ αντιστροφα...?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 10:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτωνας
Για να πεις κάτι τέτοιο, πρέπει πρώτα να είσαι ολοκληρωτικα ΕΞΩ απο την πλάνη, διαφορετικά είσαι μέρος της, όπως ο κομουνιστης που θεωρεί τον αγώνα του, διαφορετικο, ιερο, όπως ο χριστιανός, που λέει είσαι με το Χριστό η δεν είσαι!

Είσαι έξω?


Βρε καλώς το ... “Ιταλό”
Μα αφού γνωρίζεις φίλε μου πως ΔΕΝ υπάρχει αντικειμενική αλήθεια, εκτός και αν “νομίζεις” πως εσύ ξέρεις την αλήθεια.
Η μόνη μου γνώση είναι αυτή, και αυτή είναι και η αλήθεια μου.
Στην κουβέντα με τον Εαρινό, η αναφορά μου στην “πλάνη” στοχεύει την “δογματική” αλήθεια.
Πάνω σε αυτή κτίζεται και η εκμετάλλευση των συνανθρώπων μας.
Γιαυτό το θέμα κουβεντιάζουμε, αν δεις μερικά ποστ ποιο πριν.

quote:
Πλατωνας
Η αντιπαράθεση θέσεων οδηγεί σε καινούργιες θέσεις, ψηλότερα η χαμηλότερα, θέσεις πάντα είναι. Αν το δεις καλα που οδηγεί αυτη η διαδικασία, (το κρυφτουλι του εαυτου); Αναρωτιέσαι σοβαρά!


Η αντιπαράθεση θέσεων διευρύνει τον ορίζοντα παρατήρησης, θέτει νέες θέσεις που ενδεχομένως θα οδηγήσουν σε νέες υποθέσεις, και θα θέσουν νέες θέσεις.
Η αλήθεια φίλε μου είναι ο στόχος. Είναι η Ιθάκη.
Χωρίς αυτή – την αλήθεια/Ιθάκη – δεν θα βγαίναμε στο δρόμο της αναζήτησης.
Την αλήθεια ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να την μάθουμε γιατί είμαστε μέρος της .
Η αναζήτηση της είναι φίλε μου αυτό που με μαγεύει και όχι η γνώση της.
Γιαυτό είμαι στον δρόμο
Δεν βγήκα στο δρόμο για να βρίσω και να αντιπαρατεθώ σε προσωπικό επίπεδο με κανένα.
Αυτό με αφήνει επαναλαμβάνω παγερά αδιάφορο.

Δεν καταλαβαίνω φίλε μου τι σχέση μπορεί να έχει η αντιπαράθεση ιδεών μα τις προσωπικές αντεγκλήσεις?
Για πες εσύ.
Υπάρχει σχέση?


quote:
Hunter
τελικα δηλαδη το ψεμα ειναι μεσα στην αληθεια κ αντιστροφα

Αν αυτό που λέει κάποιος γνωρίζει οτι ΔΕΝ είναι η αλήθεια, τότε είναι ένας κοινός ψεύτης, ένας απατεώνας και χρησιμοποιεί το ψέμα για να πλάνα τους άμυαλους.
Αν όμως αυτό που λέει νομίζει πως είναι η αλήθεια, τότε απλά είναι ένας ακόμη πλανεμένος, και μέρος εν αγνοία του ενός στημένου συστήματος.

Υπάρχει διαφορά ψέματος και πλάνης.
Η αλήθεια είναι πάνω από αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 10:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδω ομως ο καθενας μας παραθετει την δικη του αληθεια κ ακομα κ με αυτους με διαφορετικες αποψεις δεν βλεπω πλανεμενους καθως θεωρω οτι η πλανη φερνει δυστυχια...εδω βλεπω ανθρωπους διαφορετικων απλα ιδεων ο καθενας με ορθωμενο αναστημα (ο δυστυχης ειναι σκυφτος σαν εικονα) να υπερασπιζεται την δικια του κοσμοθεωρια...οποτε συμπερασμα...δεν υπαρχει αληθεια...δεν υπαρχει σωστο κ λαθος...απλως ο καθενας μας κινειται σε διαφορετικους "γαλαξιες" με εναν ομως κοινο γνωμονα το καλο..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 11:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλανεμένοι καλή μου είναι αυτοί που νομίζουν πως γνωρίζουν την μόνη αλήθεια.
Οι λοιποί λένε απλά μια άποψη/γνώμη και αυτή την κουβεντιάζουνε.

Η πλάνη δεν φέρνει δυστυχία, αντιθέτως θα έλεγα, προκαλεί ευτυχία, είναι η ευτυχία της ψευδαίσθηση της γνώσης της αλήθειας.
Στην περίπτωση της θειστικής πλάνης, δημιουργεί και την ψευδαίσθηση της αθανασίας, με την μετά θάνατο υποσχόμενης ζωής.
Δημιουργεί το φιλοσόφημα του νοήματος, ή άλως του σκοπού της ύπαρξης της ίδια της ζωής, επεκτείνοντας την έννοια αυτή προς μια ιδανική τελειότητα.
Υπό αυτή την έννοια λειτουργεί σαν ένα είδος πνευματικού παραισθησιογόνου, και αυτό είναι καλό για όσους ΔΕΝ μπορούν να αντέξουν τόν πλήρη εκμηδενισμό του ΕΓΩ, δηλαδή την εξαφάνιση της ίδιας τους της εγωιστικής προσωπικότητας.

Δεν υπάρχει αντικειμενική αλήθεια, μήτε ψέμα, σωστό, λάθος, καλό, κακό.
Υπάρχει η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο.
Η εντολή “ ω συ μισείς, εταίρω μη ποιήσεις”, είναι ενδιαφέρουσα, ας την κάνουμε πράξη ζωής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 18:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν εγω θεωρω το καλυτερο φαγητο του κοσμου τις φακες κ εσυ την μπελουγκα...ποιο το προβλημα?

αλλου κολλαω...νιωθω οτι με την δηλωση ή τα συνυφραζομενα ή την υποψια οτι καποιος ανηκει πνευματικα σε καποια μονοθειστικη θρησκεια..οτι λεει ειναι λαθος χωρις να μπειτε καν στην διαδικασια να το επεξεργαστειτε εγκεφαλικα...το μονο που ακουω ειναι βιβλιογραφια αποδειξεις ...

δεν υπαρχει απλα πιστη(οχι θρησκευτικη να μην παρεξηγηθω)?
πρεπει να σου πω οτι σαγαπαω για να με πιστεψεις?Ή να γινω σκλαβα για να στο αποδειξω?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 19:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι αγάπη μου τίποτε από όλα αυτά δεν χρειάζεται να κάνεις.
Ότι και να μου πεις αναφορικά με τα συναισθήματα ή τις διατροφικές σου προτιμήσεις θα σε πιστέψω.
Είμαι πολύ ευκολόπιστος πάνω σε αυτά τα θέματα με τους ανθρώπους.
Αν μου πεις όμως πως πιστεύεις σε κάτι ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ σαν την μοναδική αλήθεια, τότε με συγχωρείς θα σε τρελάνω στα γιατί και τα πως.
Κοντολογίς θα σε “ξεσκίσω” τις ερωτήσεις, γιατί ακλόνητη πίστη μου είναι πως ΔΕΝ υπάρχει ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ αλήθεια.

Ο χριστιανισμός είναι ΔΟΓΜΑ.
Προφανώς δεν το έχεις καταλάβει, και θεωρείς ή μάλλον επιτρέπεις στον εαυτό σου την πολυτέλεια να τον ερμηνεύει όπως σε βολεύει καλύτερα.
Τα δόγματα καλή μου ή τα δέχεσαι ακριβώς όπως είναι ή τα απορρίπτεις και τα προσαρμόζεις στα μέτρα σου. Σε αυτή την περίπτωση δημιουργείς την δική σου θεωρία και είσαι αιρετική.
Τόσο ΑΠΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 21:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδη επειδη παω στην εκκλησια οποτε το νιωσω...φοραω σχεδον παντα παντελονια..δεν νηστευω 40 ημερες...και και και..

θεωρεις οτι δεν ειμαι χριστιανη?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 23:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με όλα αυτά τα …. αιρετικά που αναφέρεις , και ΟΛΑ τα άλλα που ΔΕΝ αναφέρεις, τελικά θα μου αποκαλήψδις και το όνομα της δική σου χριστιανικής αίρεσης?
Και να έχεις υποψιν σου , στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι

Άλλωστε μην το ξεχνάμε και οι παπάδες δεν νηστεύουν 40 ημέρες, και κάτω από το ράσο παντελόνια φοράνε!!
Τι θα πει ότι δεν είναι χριστιανοί?.
Ε!! όχι.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 00:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω φίλοι μου πόσοι από σας έχουν διαβάσει Νίκο Τσιφόρο , πάντως εγώ σαν «παλαιότερος» υπήρξα φαν του συγγραφικού του έργου , που το παρακολουθούσα αρχικά κάθε βδομάδα μέσα από τις σελίδες του «ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΥ» , και αργότερα όταν οι εβδομαδιαίες δημοσιεύσεις έγιναν βιβλία έβαλα αρκετές από αυτές στη βιβλιοθήκη μου . Με αφορμή λοιπόν την συζήτηση μεταξύ των φίλων hunter1 και gianipseftis , (οι κυρίες προηγούνται) , θυμήθηκα ένα απόσπασμα του Τσιφόρου από το βιβλίο του «Ελληνική Μυθολογία» στο οποίο αποδίδει την «Θεογονία» του Ησίοδου με τον δικό του ανεπανάληπτο τρόπο , την εκμετάλλευση των πιστών από τις διάφορες θρησκείες , το οποίο επειδή κατά τη γνώμη μου ταιριάζει με την παρούσα τροπή της συζήτησης αξίζει τον κόπο να παρατεθή .

«Το κοροϊδιλίκι των ανθρώπων, πάνω στο οποίο βασίζεται κάθε θρησκεία, είναι πανομοιότυπο από την πρώτη μέρα μέχρι σήμερα. Σε φωνάζει.

- Άνθρωπε, σου λέει, εσύ είσαι το κέντρο της γης, έτσι;

Και συ είσαι το κέντρο της γης. Μάλιστα. Από σένα ξεκινάει το βλέμμα και φτάνει μέχρι απάνω στα ακίνητα παγωμένα αστέρια, από σένα ξεκινάει η ακοή, που πιάνει το τραγούδι των φύλλων και τη μουσική του Τσαϊκόφσκυ, από σένα ξεκινάνε οι πόθοι, ο φόβος τού αύριο, τα γενετήσια ένστικτα, η απληστία, το μίσος να καταστρέψης, η λαχτάρα να δημιουργήσης, ο αγώνας να διατηρηθής, όλα από σένα, κι εδώ μέσα στο στήθος σου, δεξιότερα από την καρδιά, νιώθεις ένα τόσο δα πραματάκι, που είναι κάποιο πουλάκι από άνεμο και το λένε ψυχή, να θέλης και να μη θέλης, το πιστεύεις στο τέλος, ότι εσύ είσαι το κέντρο της δημιουργίας του Σύμπαντος και την ψωνίζεις, ότι είσαι σπουδαίος και μέγας, και το σκέφτεσαι μέσα σε κείνο το μυστήριο ραντάρ που λέγεται «υποσυνείδητο».

- Ναι, ρε, εγώ είμαι. Μάλιστα, εγώ. Βεβαίως. Πώς; Τι;

Σου ΄δωσε το χρυσό χάπι η θρησκεία, η όποια θρησκεία και να ΄ναι και γελάει μέσα της και σου κάνει απ΄ όξω της:

- Τα βλέπεις, ρε μπαγάσικο;

Και ξαφνικά, εκεί που είσαι καταφχαριστημένος γιατί έγινες κέντρο, σου ρίχνει ένα φάσκελο:

- Να, κόπανε.

Απορείς, το λοιπόν. «Παρακαλώ, πώς φασκελώνετε ένα κέντρον της δημιουργίας; Να έχετε και ανατροφή».

Η θρησκεία ξεκαρδίζεται αναιδέστατα μέσα στα μούτρα σου.

- Θα πεθάνης, ρε κόπανε.

Εδώ σου κόβονται τα ποδάρια. Κιτρινίζεις.

- Ορίστε;

- Θα πεθάνης, ρε.

Κακιά η κουβέντα, να φας τη γλώσσα σου και κουνήσου από τη θέση σου, έλα όμως που 'ναι κι αλήθεια...

- Μάλιστα, θα πεθάνης, λέει η θρησκεία, και τα λουλούδια θ΄ ανθίζουνε την άνοιξη και θα κυλάνε ασημόνερα τα ρυάκια και θα γυρίζουνε τα ντονέρια να σπάνε μύτες και θα φοράνε τα κορίτσια λιλά φορέματα. Όλα θα είναι όμορφα, φωτεινές ρεκλάμες, αυτοκίνητα, πικνίκια, πεταλούδες που χορεύουνε γύρω από το φως.

Διάλος τον πατέρα του! Για σκέψου! Πάλι θα υπάρχουνε αυτά και συ τίποτα, θα σ΄ έχουνε χώσει στη γη, κει πέρα σε κάνα αχάριστο νεκροταφείο, στην αρχή θα ΄ρχεται η στοργή να σ΄ ανάψει κάνα παλιοκάντηλο και να σου πούνε τρισάγιο, μετά θα σε ξεχάσουνε, και οι κοντινές σου στοργές θ΄ αρχίσουνε να χαμογελάνε δειλά για να το φτάσουνε αργότερα στο μπασαδούρικο χάχανο, τίποτις κοπρόσκυλα μπορεί να κατουράνε τον τάφο σου, και πιο μετά, σε δυο γενεές, κανένας δεν θα σε μελετάη -ποιος μελετάει τον προπάππο του;- και δεν θα μείνης, βλάκα μου, ούτε καν «σποδός αναμνήσεων» στον κόσμο.

Τώρα σε μαγκώνουνε οι κρυάδες.

- Ωχού! Ρε, τι πάθαμε.

Εδώ σε περιμένει η θρησκεία. Να σε ρίξη , μέσα στη στέρνα με την απελπισία και τώρα σου δίνει το χέρι.

- Έλα.

- Τι;

- Έλα, ρε κορόιδο, δεν θα πεθάνης, δεν σ΄ αφήνω εγώ.

- Σοβαρά;

Και σ΄ ανοίγει μια πόρτα και σε μπάζει ο Χριστιανός σ΄ έναν παράδεισο γαλαζοπεριβολάτον, και ο Μουσουλμάνος σ΄ έναν παράδεισο μελοπιλαφάτο, και ο Ινδουιστής σε μια νιρβάνα τής απόλυτης γαλήνης, και το κάθε κέρατο τον έχει φτιάξει τον παράδεισο με δικό του σκηνογράφο και τον ρεκλαμάρει πια σαν τουριστικό γραφείο «Βιζιτέ λε Καναρί», τέτοια ωραία πράματα.

Εσένα δεν σου πάει, κύριε, να χαθής εσύ και να γίνης χώμα και, σύμφωνα με το νόμο τής αφθαρσίας τής ύλης, να γυρίσουνε τα υλικά σου στη γη, «πωλούνται παλαιά υλικά εκ κατεδαφίσεως», και η ψυχή σου να ενωθή και πάλι μέσα στο μεγάλο ρευστό τού Σύμπαντος και να χαρμανιάση με δαύτο και να χάση το εγώ της. Γιατί θάνατος τούτο θα πη: «Να χάσης το εγώ σου». Και επειδή θέλεις να υπάρχης μέσα σε όλα τούτα που ξέρεις ότι υπάρχουνε, το δίνεις το ξερό σου.

- Αμάν, βγάλε με και ό,τι θέλεις.

Σε κέρδισε η θρησκεία τώρα που είσαι ζωντανός, γιατί πεθαμένο σ΄ έχει δια βίου. Κι από δω και πέρα, σε κουμαντάρει όπως τη συμφέρει αυτήνε. Άμα είναι ζόρικα, δεν έχει μονάχα λουλουδοπερίβολα. Έχει και κλιβάνους. Σε χώνει μέσα και γκιουβετσιάζεις εις τους αιώνας των αιώνων. Και σε τρομάζει:

- Πρόσεχε τώρα. που είσαι ζωντανός κι είναι καιρός να κάνεις κείνα που λέω γω, αλλιώς σε βλέπω με σκορδάκι στο φούρνο.

Κι άμα σου βαστάει, κάνε κι αλλιώς.

Αυτό είναι. Κάποιος είπε: «Η θρησκεία είναι μια εταιρία, που εκδίδει μετοχές επί ανύπαρκτων μεταλλείων» . Δεν θυμάμαι ποιος το είπε, αλλά θαρρώ πως το είπα εγώ. Και κανένας δεν παίρνει μερίσματα από τούτες τις μετοχές, αλλά μόνο το διοικητικό συμβούλιο τούτης τής εταιρίας τρώει καλά. Κι αυτό θαρρώ πως το είπα πάλι εγώ και είμαι κολασμένος, το ξέρω.»

Νίκος Τσιφόρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 06:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γιάννης ψεύτης
Μα αφού γνωρίζεις φίλε μου πως ΔΕΝ υπάρχει αντικειμενική αλήθεια, εκτός και αν “νομίζεις” πως εσύ ξέρεις την αλήθεια. 
......
Δεν έγραψα πουθενά πως ξέρω την αληθεια. Έγραψα πως μπορείς να είσαι ελεύθερος απο την πλάνη. 
..

Γιάννης ψεύτης
Η αντιπαράθεση θέσεων διευρύνει τον ορίζοντα παρατήρησης, θέτει νέες θέσεις που ενδεχομένως θα οδηγήσουν σε νέες υποθέσεις, και θα θέσουν νέες θέσεις.
Η αλήθεια φίλε μου είναι ο στόχος. Είναι η Ιθάκη.
........

Ποιος στοχεύει? και τι στοχεύει? 
αυτο σε τι διαφέρει απο την δογματικη αλήθεια?  


Γιάννηςψευτης
Χωρίς αυτή – την αλήθεια/Ιθάκη – δεν θα βγαίναμε στο δρόμο της αναζήτησης.
.....
Γιατί βρε Γιαννάκη δεν βγαίνεις? 
κάθε μέρα δεν ανοίγεις τα ματια σου, και θαυμαζεις γύρω σου? 
η ύπαρξη της ζωής δεν είναι αρκετή, για έρευνα? 

στα γράφω για να σου διευκρίνηση τη διάφορα της αναζήτησης απο την έρευνα, γιατί όταν ζητάς κάτι, ο εαυτος είναι σε θέση να προβάλει (κάτι) που σου λέει, κοιτα, είμαι η αλήθεια, δεν μπορείς να με μάθεις, γιατι είσαι μέρος της.

Γιάννης
Την αλήθεια ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να την μάθουμε γιατί είμαστε μέρος της .
....
ΝΑΤΟ το βλέπεις? 
βλέπεις που είναι λέξεις? 
Αν γράψεις τι λέξη ΠΟΤΕ, δεν αποκλείεις.. οτι δηποτε?
ποιος ο λόγος για αναζήτηση?

Γιάννηςψευτης
Η αναζήτηση της είναι φίλε μου αυτό που με μαγεύει και όχι η γνώση της.
Γιαυτό είμαι στον δρόμο
........

Όλα αυτα που γράφω Γιάννη, είναι για να δουμε στο τέλος μαζι κάτι.

Η είσαι στο δρόμο, η δεν είσαι, (γιατί έχεις μέσα σου στόχους και ιθακες.) Πιθανόν αυτο να θέλεις να πεις, όταν γράφεις πως αποκλειεις τις δογματικες αλήθειες, απλά στο γράφω και εγω, για να είναι ακομα ποιο ξεκάθαρο. Οι στόχοι και οι ιθακες, θρεφουν την ελπίδα, (του αύριο, του θεου, του σωτήρα) και δεν είσαι πραγματικα στο δρόμο, (στο εδω και τώρα)

Γιάννης ψεύτης.
Δεν βγήκα στο δρόμο για να βρίσω και να αντιπαρατεθώ σε προσωπικό επίπεδο με κανένα.
Αυτό με αφήνει επαναλαμβάνω παγερά αδιάφορο.

Δεν καταλαβαίνω φίλε μου τι σχέση μπορεί να έχει η αντιπαράθεση ιδεών μα τις προσωπικές αντεγκλήσεις?
Για πες εσύ.
Υπάρχει σχέση?
...........

Αυτο είναι προσωπικά δικο σου, δες το πνεύμα και το λόγο που γράφεις στο φόρουμ. Εξέτασε αυτα που γράφεις π.χ πριν 10 μέρες..

 Αν σέβεσαι τον εαυτο σου, σέβεσαι και τον συνδυκτιο σου, σαν άνθρωπο, όσο για τις ιδέες και τα πιστεύω (που ο καθένας μπορει να έχει) συζητας μαζι τους.

 Φυσικά αν εκτρεπεσαι, βριζεις, κοροιδευεις, ειρωνευεσαι, γράφεις ε ρε γέλια, ΕΣΥ νομίζεις πως είσαι σωστός, μα στην ουσία είσαι πάντα Ένα δογματικο κομμάτι, που μάχεται Ένα άλλο κομμάτι, που και αναζητά ...ολοκλήρωση. (και την ονομάζει αλήθεια, Ιθάκη, δρόμο, κλπ κλπ)

Π.σ φιλε γιαννη, απαντώ όταν δυναμαι,  μιας και ελεύθερος χρόνος αυτη την περίοδο, δεν περισσεύει..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 09:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν γνωρίζω φίλοι μου πόσοι από σας έχουν διαβάσει Νίκο Τσιφόρο , πάντως εγώ σαν «παλαιότερος» υπήρξα φαν του συγγραφικού του έργου , που το παρακολουθούσα αρχικά κάθε βδομάδα μέσα από τις σελίδες του «ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΥ»

.
.
.
.
.
..

.

Και κανένας δεν παίρνει μερίσματα από τούτες τις μετοχές, αλλά μόνο το διοικητικό συμβούλιο τούτης τής εταιρίας τρώει καλά. Κι αυτό θαρρώ πως το είπα πάλι εγώ και είμαι κολασμένος, το ξέρω.»

Νίκος Τσιφόρος[/b]



Kαλημέρα Σωτήρη...
Όσο εύκολα διαπιστώνεται η ατελής επικοινωνια [παρ-εξήγηση] , τόσο πιο δύσκολα αποδεικνύεται η πλήρης επικοινωνία.
Για να αποδειχθεί θα χρειαζόταν [επικοινωνία της επικοινωνίας].
Αλλα η επικοινωνία δεν χρειάζεται απόδειξη , απόδειξή της είναι η "υπαρξιακή ζεστασιά" της κατανόησης και η οποία συντελλείται με την έλευση της "καθιέρωσης του εμείς" και είναι 'κείνες όλες οι στιγμές οι ερωτικές στην ύπαρξη μας...εκείνες που ο άνθρωπος απελευθερώνεται και πλημμυρίζει η καρδιά και όλο μας το είναι απο οξυγόνο...και είναι 'κείνες οι στιγμές που δεν ζητούν ανταλλάγματα αλλα την καθαρή απελευθερωμένη ύπαρξη για να την οδηγήσουν μακριά απο το "είναι" της σε μια κατάσταση πλήρους έκστασης και ένωσης...

Η γεύση του όντος..δεν περιγράφεται φίλε μου , απλά νοιώθεται και ο λόγος ελάχιστος και ανήμπορος μπροστά της , "ο-της-γλώσσας"...

Σπείρε ΘΕΟΥΣ και καλλιέργησε την αποξένωση...εδώ με κείνες θερίζεται η νοσταλγία της χαμένης ενότητας...

Την καλημέρα μου και πάλι!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 10:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν με παιρνει σιγουρα να κρινω τα λεγομενα του μεγαλου Τσιφορου ακομα κ απο προσωπικες διηγησεις του πατερα μου που ηταν ενας απο τους ανησυχους τοτε νεους που τον περιεβαλαν για να ακουσουν διψασμενοι την επομενη ατακα του...

το μονο που θελω να πω ειναι οτι δεδομενης της εποχης του μηπως πισω απτα λεγομενα του κρυβονται καποια αλλα μυνηματα πλην των προφανων...?

δεν ξερω ρωταω?

απο την αλλη το χω ξαναπαει δεν ξερω πως τον λενε ..εγω τον λεω θεο...αλλα δεν μπορει τα παντα να ειναι τυχαια..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 11:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν γνωρίζω φίλοι μου πόσοι από σας έχουν διαβάσει Νίκο Τσιφόρο , πάντως εγώ σαν «παλαιότερος» υπήρξα φαν του συγγραφικού του έργου , που το παρακολουθούσα αρχικά κάθε βδομάδα μέσα από τις σελίδες του «ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΥ» , και αργότερα όταν οι εβδομαδιαίες δημοσιεύσεις έγιναν βιβλία έβαλα αρκετές από αυτές στη βιβλιοθήκη μου . Με αφορμή λοιπόν την συζήτηση μεταξύ των φίλων hunter1 και gianipseftis , (οι κυρίες προηγούνται) , θυμήθηκα ένα απόσπασμα του Τσιφόρου από το βιβλίο του «Ελληνική Μυθολογία» στο οποίο αποδίδει την «Θεογονία» του Ησίοδου με τον δικό του ανεπανάληπτο τρόπο , την εκμετάλλευση των πιστών από τις διάφορες θρησκείες , το οποίο επειδή κατά τη γνώμη μου ταιριάζει με την παρούσα τροπή της συζήτησης αξίζει τον κόπο να παρατεθή .

«Το κοροϊδιλίκι των ανθρώπων, πάνω στο οποίο βασίζεται κάθε θρησκεία, είναι πανομοιότυπο από την πρώτη μέρα μέχρι σήμερα. Σε φωνάζει.

- Άνθρωπε, σου λέει, εσύ είσαι το κέντρο της γης, έτσι;

Και συ είσαι το κέντρο της γης. Μάλιστα. Από σένα ξεκινάει το βλέμμα και φτάνει μέχρι απάνω στα ακίνητα παγωμένα αστέρια, από σένα ξεκινάει η ακοή, που πιάνει το τραγούδι των φύλλων και τη μουσική του Τσαϊκόφσκυ, από σένα ξεκινάνε οι πόθοι, ο φόβος τού αύριο, τα γενετήσια ένστικτα, η απληστία, το μίσος να καταστρέψης, η λαχτάρα να δημιουργήσης, ο αγώνας να διατηρηθής, όλα από σένα, κι εδώ μέσα στο στήθος σου, δεξιότερα από την καρδιά, νιώθεις ένα τόσο δα πραματάκι, που είναι κάποιο πουλάκι από άνεμο και το λένε ψυχή, να θέλης και να μη θέλης, το πιστεύεις στο τέλος, ότι εσύ είσαι το κέντρο της δημιουργίας του Σύμπαντος και την ψωνίζεις, ότι είσαι σπουδαίος και μέγας, και το σκέφτεσαι μέσα σε κείνο το μυστήριο ραντάρ που λέγεται «υποσυνείδητο».

- Ναι, ρε, εγώ είμαι. Μάλιστα, εγώ. Βεβαίως. Πώς; Τι;

Σου ΄δωσε το χρυσό χάπι η θρησκεία, η όποια θρησκεία και να ΄ναι και γελάει μέσα της και σου κάνει απ΄ όξω της:

- Τα βλέπεις, ρε μπαγάσικο;

Και ξαφνικά, εκεί που είσαι καταφχαριστημένος γιατί έγινες κέντρο, σου ρίχνει ένα φάσκελο:

- Να, κόπανε.

Απορείς, το λοιπόν. «Παρακαλώ, πώς φασκελώνετε ένα κέντρον της δημιουργίας; Να έχετε και ανατροφή».

Η θρησκεία ξεκαρδίζεται αναιδέστατα μέσα στα μούτρα σου.

- Θα πεθάνης, ρε κόπανε.

Εδώ σου κόβονται τα ποδάρια. Κιτρινίζεις.

- Ορίστε;

- Θα πεθάνης, ρε.

Κακιά η κουβέντα, να φας τη γλώσσα σου και κουνήσου από τη θέση σου, έλα όμως που 'ναι κι αλήθεια...

- Μάλιστα, θα πεθάνης, λέει η θρησκεία, και τα λουλούδια θ΄ ανθίζουνε την άνοιξη και θα κυλάνε ασημόνερα τα ρυάκια και θα γυρίζουνε τα ντονέρια να σπάνε μύτες και θα φοράνε τα κορίτσια λιλά φορέματα. Όλα θα είναι όμορφα, φωτεινές ρεκλάμες, αυτοκίνητα, πικνίκια, πεταλούδες που χορεύουνε γύρω από το φως.

Διάλος τον πατέρα του! Για σκέψου! Πάλι θα υπάρχουνε αυτά και συ τίποτα, θα σ΄ έχουνε χώσει στη γη, κει πέρα σε κάνα αχάριστο νεκροταφείο, στην αρχή θα ΄ρχεται η στοργή να σ΄ ανάψει κάνα παλιοκάντηλο και να σου πούνε τρισάγιο, μετά θα σε ξεχάσουνε, και οι κοντινές σου στοργές θ΄ αρχίσουνε να χαμογελάνε δειλά για να το φτάσουνε αργότερα στο μπασαδούρικο χάχανο, τίποτις κοπρόσκυλα μπορεί να κατουράνε τον τάφο σου, και πιο μετά, σε δυο γενεές, κανένας δεν θα σε μελετάη -ποιος μελετάει τον προπάππο του;- και δεν θα μείνης, βλάκα μου, ούτε καν «σποδός αναμνήσεων» στον κόσμο.

Τώρα σε μαγκώνουνε οι κρυάδες.

- Ωχού! Ρε, τι πάθαμε.

Εδώ σε περιμένει η θρησκεία. Να σε ρίξη , μέσα στη στέρνα με την απελπισία και τώρα σου δίνει το χέρι.

- Έλα.

- Τι;

- Έλα, ρε κορόιδο, δεν θα πεθάνης, δεν σ΄ αφήνω εγώ.

- Σοβαρά;

Και σ΄ ανοίγει μια πόρτα και σε μπάζει ο Χριστιανός σ΄ έναν παράδεισο γαλαζοπεριβολάτον, και ο Μουσουλμάνος σ΄ έναν παράδεισο μελοπιλαφάτο, και ο Ινδουιστής σε μια νιρβάνα τής απόλυτης γαλήνης, και το κάθε κέρατο τον έχει φτιάξει τον παράδεισο με δικό του σκηνογράφο και τον ρεκλαμάρει πια σαν τουριστικό γραφείο «Βιζιτέ λε Καναρί», τέτοια ωραία πράματα.

Εσένα δεν σου πάει, κύριε, να χαθής εσύ και να γίνης χώμα και, σύμφωνα με το νόμο τής αφθαρσίας τής ύλης, να γυρίσουνε τα υλικά σου στη γη, «πωλούνται παλαιά υλικά εκ κατεδαφίσεως», και η ψυχή σου να ενωθή και πάλι μέσα στο μεγάλο ρευστό τού Σύμπαντος και να χαρμανιάση με δαύτο και να χάση το εγώ της. Γιατί θάνατος τούτο θα πη: «Να χάσης το εγώ σου». Και επειδή θέλεις να υπάρχης μέσα σε όλα τούτα που ξέρεις ότι υπάρχουνε, το δίνεις το ξερό σου.

- Αμάν, βγάλε με και ό,τι θέλεις.

Σε κέρδισε η θρησκεία τώρα που είσαι ζωντανός, γιατί πεθαμένο σ΄ έχει δια βίου. Κι από δω και πέρα, σε κουμαντάρει όπως τη συμφέρει αυτήνε. Άμα είναι ζόρικα, δεν έχει μονάχα λουλουδοπερίβολα. Έχει και κλιβάνους. Σε χώνει μέσα και γκιουβετσιάζεις εις τους αιώνας των αιώνων. Και σε τρομάζει:

- Πρόσεχε τώρα. που είσαι ζωντανός κι είναι καιρός να κάνεις κείνα που λέω γω, αλλιώς σε βλέπω με σκορδάκι στο φούρνο.

Κι άμα σου βαστάει, κάνε κι αλλιώς.

Αυτό είναι. Κάποιος είπε: «Η θρησκεία είναι μια εταιρία, που εκδίδει μετοχές επί ανύπαρκτων μεταλλείων» . Δεν θυμάμαι ποιος το είπε, αλλά θαρρώ πως το είπα εγώ. Και κανένας δεν παίρνει μερίσματα από τούτες τις μετοχές, αλλά μόνο το διοικητικό συμβούλιο τούτης τής εταιρίας τρώει καλά. Κι αυτό θαρρώ πως το είπα πάλι εγώ και είμαι κολασμένος, το ξέρω.»

Νίκος Τσιφόρος


Φίλε sesostris αν είχα την ευχέρεια της πένας και το χιούμορ του Τσιφόρου θα μπορούσα να είχα γράψει εγώ αυτό το απόσπασμα, γιατί ακριβώς αυτά έλεγα στη καλή μας φίλη Hunter.
Φαντάζομαι πως αυτός ήταν και ό λόγος που το θυμήθηκες.
Ευχαριστώ για την παράθεσή του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 12:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν με παιρνει σιγουρα να κρινω τα λεγομενα του μεγαλου Τσιφορου ακομα κ απο προσωπικες διηγησεις του πατερα μου που ηταν ενας απο τους ανησυχους τοτε νεους που τον περιεβαλαν για να ακουσουν διψασμενοι την επομενη ατακα του...

το μονο που θελω να πω ειναι οτι δεδομενης της εποχης του μηπως πισω απτα λεγομενα του κρυβονται καποια αλλα μυνηματα πλην των προφανων...?

δεν ξερω ρωταω?

απο την αλλη το χω ξαναπαει δεν ξερω πως τον λενε ..εγω τον λεω θεο...αλλα δεν μπορει τα παντα να ειναι τυχαια..

d.k


Λίγο πολύ Hunter , όλοι θεωρούν ότι κάτι υπάρχει πίσω απο όλα -όσα βλέπουμε και δεν βλέπουμε- .... η διαφορά είναι το που ο καθένας το αποδίδει ....
Προσωπικά δεν "πιστεύω" σε ανθρώπινους Θεούς και φτιαγμένους απο τους ιδίους...αλλα σε κάτι άλλο άγνωστο που ούτε καν μπορούμε να διανοηθούμε...



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 12:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κ γω καπου εκει ειμαι αλλα σε ενα ευρυτερο πλαισιο χριστιανισμου...ισως γιατι ετσι ανατραφηκα γαλουχηθηκα...

το βασικοτερο ειναι η αγαπη το εμεις...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 12:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα, θα διευκρινίσω μόνο κάποιες λέξεις/όρους, που η χρήση τους γίνεται μεταφορικά.
Χρησιμοποιώ την φράση “δεν θα έβγαινα στο δρόμο” με το νόημα “δεν θα αναζητούσα”, “δεν θα ερευνούσα”, “δεν θα έκανα κουβέντα”, “δεν θα το έψαχνα”

Η “Ιθάκη/αλήθεια” είναι ο στόχος, με την έννοια του σκοπού, του κινήτρου, του “λόγου του γιατί, και του πώς”.
Δεν είναι για μένα κάτι αντικειμενικά υπαρκτό, αλλά υποθετικά απροσδιόριστο, και κάτι που δεν επιθυμώ να το φτάσω/γνωρίσω, γιατί θα σήμαινε το τέλος της πορείας μου, θα έχανε νόημα η ύπαρξή μου.

Οι δογματικές αλήθειες αποστερούν την χαρά του ταξιδιού, γιαυτό και είναι απελπιστικά άχαρες, προσφέροντας μόνο την ελπίδα της αιωνιότητας, ως αντάλλαγμα της εκμηδένισης του Εγώ.

Δεν μου έδωσες να καταλάβω γιατί η αντιπαράθεση ιδεών - με τα όποια επιχειρήματα μπορούν να τεθούν εκατέρωθεν,- είναι το ίδιο με τις προσωπικές ύβρεις.

Ο καθένας μπορεί να πιστεύει – και δικαιούται να πιστεύει – ότι είναι σωστός, και να προσπαθήσει με επιχειρήματα να το τεκμηριώσει.
Που είναι το επιλήψιμο?

Κατά τα άλλα, με χαρά διαπιστώνω πως διαφωνούμε συμφωνώντας.
Και αυτό κάτι είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 12:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


το βασικοτερο ειναι η αγαπη το εμεις...

d.k


Mε βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο...ΑΠΟΛΥΤΑ!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 12:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
g.p

Ουδέν αληθέστερον κατα την άποψή μου...

"Οι δογματικές αλήθειες αποστερούν την χαρά του ταξιδιού, γιαυτό και είναι απελπιστικά άχαρες, προσφέροντας μόνο την ελπίδα της αιωνιότητας, ως αντάλλαγμα της εκμηδένισης του Εγώ".


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 12:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλλα εγω παρολες τις αντιρρησεις σας επιμενω...τα δογματα εμεις τα δημιουργουμε κ αν θελουμε τα ακολουθουμε...

δεν υπαρχουν δογματα με την στενη εννοια του ορου..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 13:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιά είναι η στενή έννοια του όρου Hunter???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 14:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Hunter
αλλα εγω παρολες τις αντιρρησεις σας επιμενω...τα δογματα εμεις τα δημιουργουμε κ αν θελουμε τα ακολουθουμε...

δεν υπαρχουν δογματα με την στενη εννοια του ορου..


Προφανώς ΔΕΝ έχεις αντιληφθεί πως ΟΛΕΣ οι σύγχρονες επίσημες θρησκείες είναι δογματικές.
Κάθε μία έχει διαμορφωμένη μια συγκεκριμένη κοσμοθεωρία, και την θεωρεί ΑΠΟΛΥΤΑ σωστή.
ΔΕΝ επιτρέπει καμία παρέκκλιση και διαφορετική ερμηνεία.
Επιμένω να σε ονομάζω αιρετική χριστιανή, γιατί αυτός ο χαρακτηρισμός προκύπτει από τις “παράξενες” ως προς τον χριστιανισμό, απόψεις σου.
ΟΛΕΣ οι χριστιανικές αιρέσεις – που είναι εκατομμύρια – πιστεύουν στον Ιησού σαν βάση.
Σχεδόν όμως, κάθε ένας πιστός ακολουθεί την δική του πίστη/κοσμοθεωρία.
Γιαυτό λέω πως είναι εκατομμύρια οι χριστιανικές αιρέσεις.

Προσωπικά ΔΕΝ έχω βρει δύο χριστιανούς να ομονοούν σε όλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 16:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προφανώς ΔΕΝ έχεις αντιληφθεί πως ΟΛΕΣ οι σύγχρονες επίσημες θρησκείες είναι δογματικές.
Κάθε μία έχει διαμορφωμένη μια συγκεκριμένη κοσμοθεωρία, και την θεωρεί ΑΠΟΛΥΤΑ σωστή.
ΔΕΝ επιτρέπει καμία παρέκκλιση και διαφορετική ερμηνεία.

Το ερώτημα είναι ποιος δεν επιτρέπει μια διαφορετική κοσμοθεωρία; Μα φυσικά οι αυτεπάγγελτοι "εκπρόσωποι" της κάθε θρησκείας...
Όμως, ποιος εμποδίζει τον καθένα απο εμάς να δώσει μια δικιά του ερμηνεία; Κανείς. Έτσι πάμε σε αυτό που λες:
quote:
Σχεδόν όμως, κάθε ένας πιστός ακολουθεί την δική του πίστη/κοσμοθεωρία.
Γιαυτό λέω πως είναι εκατομμύρια οι χριστιανικές αιρέσεις.

Προσωπικά ΔΕΝ έχω βρει δύο χριστιανούς να ομονοούν σε όλα.



Έχεις δίκαιο. Πάντως η ουσία είναι η εξής: "Γίνετε τέλειοι, όπως τέλειος είναι ο πατέρας μου στον ουρανό".
Οι χριστιανοί μπορούν να διαφωνούν σε πολλά πράγματα, όμως πρέπει αναγκαστικά να συμφωνούν σε ένα: Εσωτερική Αλλαγή, προσέγγιση του Θείου, του Ιδανικού, του Τέλειου. Και άλλοι το έλεγαν αυτό, π.χ. Σωκράτης, ο καθένας με τον τρόπο του και ανάλογα με την κοινωνία και την εποχή του.
Ο Σωκράτης όμως είχε καθοδήγηση, εσωτερική, είχε τον Αγαθοδαίμονα. Κατα τον ίδιο τρόπο, όλοι μας, αν επιχειρήσουμε να προσεγγίσουμε με σωστές μεθόδους το θείο (και όχι με LSD) θα λάβουμε εσωτερική καθοδήγηση, και τελικά θα φτάσουμε στο κοινό σημείο, στην ηθική που δεν πηγάζει απο ιδέες και θεωρίες αλλά πηγάζει από την ίδια ζωή, που για τους πιστούς είναι ο Θεός, που είναι η ίδια η Ολότητα.

Οι διαφωνίες υπάρχουν, γιατι οι άνθρωποι δεν είναι ακόμα κοντά στο θείο.

Καλή σας μέρα, καλό μεσημέρι

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/06/2011 16:07:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy