ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ -8/12/08- ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ, ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΦΟΡΜΕΣ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 11:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve Πάντα υπήρχε χειραγώγηση στον λαο δεν υπάρχει εποχη που να μην τον χειραγωγούσα
Το θέμα είναι αν μας αρέσει η δεν μας αρέσει το σύστημα σε όποιον αρέσει καλά
Κάνει και δεν αντιδράσει σε όσους δεν αρέσει θα πρέπει με κάποιο τρόπο να αντιδράσουν
Θα μου πεις και να αντιδράσεις πάλι θα κάνουν αυτό που θέλουν στις περισσότερες
Φόρες ναι αλλα αντιδρώντας μπορείς να πετέχιες και μερικά πράγματα .
Εγώ πχ δεν μου αρέσει η κατάσταση που επικρατεί και λέω αντιδρώ μεσο της ψήφου μου
Της φωνής μου και αν έχει και απεργία μέσα είμαι εσύ δεν σου αρέσει η κατάσταση αλλα
Δεν προτείνεις κάποια λύση το αποδέχεσαι και εναποθέτεις τις ελπίδες σου στο θεό .
Δεν σου λέω να μην πιστεύεις αλλα και ο θεός για να βοηθήσει θα πρέπει να δει και μια προσπάθεια .
Προσπαθώ να καταλάβω τον τρόπο σκέψης σου γι αυτό σου έγραψα τα παραπάνω
Χωρίς παρεξήγηση .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 12:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου open mind,περί χειραγώγησης, καλά θα ήταν
να το αφήσουμε το θέμα....Η αντίδραση που θέτεις, έχει
πιο πολύ ενδιαφέρον... Βλέπεις στην εποχή της πρόβλεψης
οι αντιδράεις είναι μελετημένες και μόνο η μη γνωστή,
η άγνωστη αποχή, μπορεί να θορυβήσει....
Φίλε μου, κάνουμε ασκήσεις επι χάρτου...Πειράματα και
πειραματόζωα, εμείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 18:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι δεν αντιλέγω τα έχουν μελετήσει όλα αλλα πρέπει να υπάρξει κάποια αντίδραση
Εσύ τι προτείνεις ?.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 19:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα καλέ μου φίλε open mind, γιατί αγνοείς κι αδιαφορείς
τόσο πολύ για τον άνθρωπο, που πάντα, στους αιώνες, κατάφερνε να
υπερνικά ότι εμπόδιο του παρουσιαζότανε;Γιατί δεν καταλαβαίνεις
ότι ότι γίνει, θα γίνει μόνο του, με αίσθημα πανανθρώπινο,
όπως έχει φανεί και παλιότερα στην ανθρώπινη ιστορία;
Αυτά που ζούμε, είναι κατασκευάσματα, όταν έρθει η οργή του
κόσμου, εκφρασμένη μέσα απο άτομα και πλήθη, τότε, ότι
και να έχουν δημιουργήσει αυτοί που κάνουν τόσο απάνθρωπη
την κοινωνια μας, θα λυγίσουν και θα χαθούν...
Αυτό είναι ιστορικό δεδομένο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 19:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή είναι παθητική στάση δεν μπορούμε να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια τίποτα
Δεν γίνεται μονο του εγώ ξέρω ότι άμα δεν αντιδράς σε καβαλάνε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 19:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα την αντίδραση σου περιμένουν για να την
εκμεταλευτούν, φίλε open mind,δεν το καταλαβαίνεις;
Θέλουν να μας βάλουν σε θέση θύματος και ενόχου..
Ώστε μετά να έχουν το δικαίωμα να μας βάλουν πιο
πολλά περιοριστικά μέτρα...Δεν βλέπεις ότι ελέγχουν την
κατάσταση και δεν μπορούμε με τιποτε να το αλλάξουμε αυτό;
Δεν καταλαβαίνεις ότι όλα τα κινήματα που θα οδηγούσαν μια
επανάσταση, εξέγερση ή αλλαγή είναι πουλημένα και πάλι
στα ιδια σε φέρνουν;
Φίλε μου, θέλει πολύ σκέψη και αργες κινήσεις..Όχι βιασύνες...
Ξέρουν να τις εκμεταλευθούν αυτές τις όποιες κινήσεις κάνουμε...
Εμείς ακόμη δεν μάθαμε το παιχνίδι...Δεν ξέρουμε να το παίζουμε
καλά..Μόλις είμαστε έτοιμοι, επιμένω, θα το καταλάβεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 20:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν αντιδράμε τα περνανε όλα πιο εύκολα αν παραμένουμε άπραγοι το μονο που κάνουμε είναι να χειροτερεύουμε την κατάσταση .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 16:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα επιχειρήσω να καταλάβω κάποιες απόψεις κάνωντας ένας ιδιότυπο διάλογο με την
kswtikoula...

quote:
Μας βιάζουν καθημερινά άπό τη μέρα που γεννηθήκαμε.

1. Ποιοί είναι αυτοί ???
Έχουνε όνομα, τους ξέρουμε ή απλά τους φανταζόμαστε ???

quote:
Γιατί όλοι περιμέναμε το θαύμα.


2. Ποιοί όλοι και ποιό θάυμα περιμένατε ???

quote:
Τον Αλέξη τον θυσιάσαμε εμείς.

3. Διαφωνώ κάθετα, ο "Αλέξης" έπαιξε με την φωτιά και κάηκε.
Αν θες να ψάξεις για θύματα και πραγματικούς ήρωες πήγαινε μια βόλτα σε ιδρύματα με καρκινωπαθή παιδιά να δεις τι θα πει να αγωνίζεσαι....

quote:
Όχι στον καταναλωτισμό

4. Καμμία αντίρηση, αρκεί να μου βρεις τον τρόπο να ταϊσεις μια κοινωνία που δεν παράγει. Γιατί όταν θα σταματήσει η κατανάλωση θα δεις που θα πάει το εμπόριο και ότι συντηρείται μέσω αυτουνού. Τα πρώτα δείγματα θα τα δεις σύντομα που λόγω οικονομικής κρίσης έχει μειωθεί η κατανάλωση, το ένα μαγαζί κλείνει πίσω από το άλλο και η ανεργεία εκτοξεύεται. Όταν λοιπόν μου παρουσιάσεις ένα ρεαλιστικό σενάριο πως θα ευημερεύσει όλος αυτός ο κόσμος που εξαρτάται από την κατανάλωση, πρώτος εγώ θα σταματήσω να καταναλώνω οτιδήποτε πέρα από αυτά που χρειάζομαι για να επιβιώσω.

quote:
Δεν τα χρειαζόμαστε τα γαμημένα τα λούσα, ποτέ δεν τα είχαμε ανάγκη, τσουβαλιάζουμε τις ανάγκες μας στην κατανάλωση και τις πνίγουμε, αντί να κάνουμε τον πόνο αυτού που ουρλιάζει να περάσει, του κόβουμε τη γλώσσα για να μην ακούγεται.

Για να τα ανακαλύψαμε (τα λούσα) μάλλον τελικά κάποια ανάγκη μας εξυπηρετούν. Τώτα για το πνίξιμο των φωνών που περιγράφεις, μην ξεχνάς πως οι "επαναστάσεις" καθοδηγούνται από βολεμένα (κυρώς οικονομικά) άτομα που έχουν τον χρόνο και τον τρόπο να τις στήσουν. Πάρε να δεις τους πρωτεργάτες του γαλλικού Μάη σε τι "καπιταλιστικά γουρούνια" εξελίχθηκαν. Άντε μην πιάσω να αραδιάζω ονόματα για όλους τους μεγαλοεπαναστάτες τις γενειάς μου, αυτά τα τσογλάνια που πρωτοστατούσαν στις καταλήψεις στις αρχές το '90, να δεις σε τι μεγαλοκαρχαρίες εξελίχθηκαν... Και όλα τα θύματα που κρέμονταν από τα χείλη τους, αντί να κάτσουν να αναλογιστούν σε τι βούρκο τους παρασέρνανε, βελάζαν από χαρά που γίναν και αυτοί επαναστάτες... Αντί να στρωθούν να πάρουν το πτυχίο τους βελάζαν στα σφυρίγματα του κάθε κομματοτσοπάνη... Και τα χρόνια περνάνε και όλα αυτά τα πρόβατα γίναν ξύλα απελέκητα και αναρωτιούνται γιατί πληρώνονται μόνο με 700 ευρώ... Και η σημερινή νεολαία αντί να μάθει από το χάλι των παλαιότερων, εκεί σαν πρόβατα και αυτοί ακολουθούν το ίδιο παράδειγμα....

quote:
Δεν ξέρω αν κάποιο Venus Project μπορεί να υπάρξει

5. Τι εστί VENUS PROJECT ???

quote:
είναι η στιγμή να μιλήσουμε σοβαρά για τον κόσμο που θέλουμε.

6. 'Αντε να καταλάβω κι εγώ τι κόσμο θέλετε...
Ειδικά τις τελευταίες 40 ημέρες ακούω για έναν άλλο κόσμο, αλλά κανένας δεν μπαίνει στον κόπο να τον περιγράψει...

quote:
απαιτώ να πιστεύω στη ζωή και όχι στους ρασοφόρους και τα θαύματα.

7. Δεν είναι μόνο ρασοφόροι που υπόσχονται θαύματα, είναι και άλλα φρούτα που έχουν την ιδιότητα αυτή. Και χρησιμοποιούν συνέχεια και την λέξη "ΕΓΩ" στον προφορικό τους (κυρίως) λόγο. Ο νοών νοείτω...

Ας μιλήσουμε λοιπόν για τον κόσμο που όλοι θέλουμε.



1. Είναι η δικτατορία των "πολλών" ειναι η μεταμόρφωση της αυλής σε, και καλά, δημοκρατία. Όσο πίσω κι αν κοιτάξεις, οι λόγοι που γίνονταν οι επαναστάσεις πάντα παραμένουν οι ίδιοι. Αυτή είναι και η κυριότερη απόδειξη πως καμμιά δεν πέτυχε. Έχουν όνομα, βεβαίως, και περιουσία και εξουσία εδώ και εκατοντάδες χρόνια. Εγκαταστάθηκαν στην πλάτη μας με την επικράτηση του χριστιανισμού, μας πότισαν με την αμαρτία, εξασφάλισαν την αμάθεια καταστρέφοντας τη γνώση, μας έμαθαν νηστεία και ταπεινότητα, για να χτίζουν υπό το βάρος του κύρους τους στις πλάτες μας αυτοκρατορίες.
Μια λερναία Ύδρα όπως προείπα, και μπορεί να μην ξέρω συγκεκριμένα αν είναι ο Μήτσος και ο Τάκης, αλλά όλοι ξέρουμε πως είναι οι κατέχοντες την εξουσία και τα μέσα χειραγώγησης.

2. Το θάυμα που αυτοί ευαγγελίζονται στους δούλους τους είναι η 2α παρουσία, (για μερικούς ακόμη η γέννηση του Χριστου), ή ο παράδεισος με τα πιλάφια και τις γυναίκες, μια καλύτερη μετενσάρκωση και πολλά άλλα.
Το θαύμα που εμείς ψάχνουμε, συνήθως είναι ο νέος ηγέτης που θα μας βγάλει από την πρότερη σκλαβιά και θα μας βάλει σε μια νέα, με πιο ευάερα, ευήλια και design κελιά.

3. Ο Αλέξης λες έπαιξε με τη φωτιά... Απ'όσο γνωρίζω έως τώρα online gaming πήγε να απολαύσει ο νεαρός σε νετ καφέ.
Κι επειδή ο κύριος βαρβάτος έβρισε πιτσιρίκια και τα πιτσιρίκια (γνωστή η φύση των εφήβων ως άκρατη) απάντησαν, πάει το παιδάκι.
Έτσι απλά μια ζωούλα, πουφ και στα αρχ...ακια μας οι υπόλοιποι. Βρήκαμε και δικαιολογία, έπαιξε με τη φωτιά το ΠΑΙΔΙ! γιατί στα 15 ακόμη και ο χειρότερος χουλιγκαν να είναι, ε είναι παιδί! Ξανασκέψου αυτό που είπες σε παρακαλώ ή τουλάχιστον εξήγησε μου τι εννοείς.
Εγώ ναι πιστεύω πως η ανοχή μας στην ασυδοσία οπλίζει τα χέρια των διανοητικά υστερημένων που πειθήνια νιώθουν εξουσιαστές όντας δούλοι των κρατούντων και κραταιών.

4. Σκέψου λίγο αυτό που είπα για τον καταναλωτισμό και επαναπροσδιόρισε την απάντησή σου. Λες να ευημερήσει ο κόσμος, εννοώντας τι?? αν όχι να επιδωθεί σε κατανάλωση.
Γιατί εγώ πίστεύω πως ευημερία δε σημαίνει κινητο ακίνητο κλπ κλπ αλλά αυτοδιάθεση και ελευθρία. Επίσης η έλειψη κέρδους και του κυνηγιού του, δε σημαίνει έλειψη παραγωγής, ούτε μια κοινωνία τεμπέληδων , έχει όμως μεγάλη διαφορά να παράγεις όσα χρειάζεσαι να καταναλώσεις και άλλο να παλεύεις να καταναλώσεις την υπερπαραγωγή. Γιατί στη δεύτερη περίπτωση γεννιέσαι και πεθαίνεις χρεωεμένος και υποχρεωμένος να συντηρείς δουλικά ένα σύστημα το οποίο δεν αποφάσισες να υπάρχει. Και ρωτάω τι διαφορά έχει αυτό από τη δουλεία?

Πες μου εσύ ποιος με υποκινεί εμένα, που έχω αγανακτήσει από τη στιγμή που βγήκα στην αγορά εργασίας? Πες μου ποιος υποκινεί όλους αυτούς που βγήκαν και φώναζαν, ποιος υποκίνησε μια τόσο αυτόματη αντίδραση σε όλη τη χώρα, και αν υπάρχει και το μπορεί, γιατί δεν έχει υποκινήσει κάτι πιο ανατρεπτικό και ουσιαστικά προς το συμφέρον του. Αντιθέτως ξέρουμε όλοι ποιος υποκίνησε τους τραμπουκισμούς, όταν φάνηκε πως αυτή τη φορά ο λαός ήταν πραγματικά αγανακτισμένος.

5. Zeitgeist Addendum σε αυτή την ταινία θα ενημερωθείς πλήρως για το Venus Project, δεν βρίσκω λόγο να το αναλύσω εδώ γιατί δεν είμαι από αυτούς που πείθονται εύκολα για τη σωτηρία, φοβάμαι πολύ τον κάθε επίδοξο σωτήρα.

6. Ο κόσμος που θέλω (και συγνώμη που χρησιμοποιώ το εγώ, αλλά εγώ απαντώ και μιλώ μόνο εξ'ονόματός μου)είναι ο κόσμος όπου η διαφορετικότητα θα πάψει να πετροβολείται, ένας κόσμος όπου η λύση στο πρόβλημά σου όταν έχεις άποψη δεν θα είναι η απομόνωση.
Ο κόσμος στον οποίο ο διπλανός μου δεν θα με θεωρεί ανώτερη, κατώτερη, ημίτρελη, γραφική εάν δεν μοιάζω με τα δίποδα που του πασάρουν ως νορμάλ. Αν θυμάσαι τη σκηνή στο express του μεσονυχτίου που γυρνάνε γύρω από την κολώνα όλοι με την ίδια φορά και μόλις κάποιος αλλάξει του λένε πως έτσι πάνε μόνο τα χαλασμένα μηχανήματα... ε αυτό θέλω να πάψει. Η γενική κατευθυντήρια γραμμή που ορίζει τον τρόπο, τον τόπο, το χρόνο που θα ζήσω εγώ τη ζωή μου. Σκέψου ποιος θα έκλεβε, ποιος θα σκότωνε, ποιος θα ζήλευε, ποιος θα φθονούσε αν δεν υπήρχε ο μέσος όρος. Αν δεν υπήρχαν οι από χρόνια ξενιστές που μας εμφυτεύουν στο μυαλό από τα βαφτίσια μέχρι τον επικήδειο.


Κανένα θαύμα δεν πιστεύω, είτε είναι από ρασοφόρους, είτε από το spiderman. Ούτε το εγώ κανενός ούτε και το δικό μου εμπιστεύομαι, γιατί απλούστατα και αυτό είναι ακόμη μία χειραγώγηση.
Μέτρα τα πράγματα που έχεις ανάγκη, μέτρα αυτά για τα οποία τελικά παλεύεις και όσα σου χάρισαν στιγμές που ένιωσες ζωντανός, είναι σοκαριστικοί οι αριθμοί που προκύπτουν.

Απευθύνω την απάντησή μου σε σένα, γιατί εσύ με ρώτησες, δεν έχω όμως κανένα προσωπικό σημείο τριβής, μιλώ σε όλους.
Με σεβασμό και αγάπη πάνω απ'όλα
Ξωτικούλα

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2009, 18:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς κορίτσι μου, αλλά απο τι θυμαμαι,δεν
έκανε τίποτε ο νεαρός Αλέξης...Μήπως σκότωσε και τη Λερναία
Ϋδρα; Ας μην αλλοιώνουμε καταστάσεις για να βγάλουμε ήρωες...
Έχουμε πολλούς ήδη....Να σκεφτούμε απο ότι έγινε, αν αξίζει
να χάνονται ζωές έτσι για το τιποτα...Γιατί δεν έγινε τίποτα...
Αλλά, σε καταλαβαίνω...Θέλεις να ζήσεις κι εσύ την επανάσταση
σου....Τώρα, όμως, οι επαναστάσεις είναι υπερπαραγωγές του
Χόλυγουντ και κοστιζουν, όπως ξέρεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 00:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με συγχωρείς κορίτσι μου, αλλά απο τι θυμαμαι,δεν
έκανε τίποτε ο νεαρός Αλέξης...Μήπως σκότωσε και τη Λερναία
Ϋδρα; Ας μην αλλοιώνουμε καταστάσεις για να βγάλουμε ήρωες...
Έχουμε πολλούς ήδη....Να σκεφτούμε απο ότι έγινε, αν αξίζει
να χάνονται ζωές έτσι για το τιποτα...Γιατί δεν έγινε τίποτα...
Αλλά, σε καταλαβαίνω...Θέλεις να ζήσεις κι εσύ την επανάσταση
σου....Τώρα, όμως, οι επαναστάσεις είναι υπερπαραγωγές του
Χόλυγουντ και κοστιζουν, όπως ξέρεις....

quote:
Ο Αλέξης λες έπαιξε με τη φωτιά... Απ'όσο γνωρίζω έως τώρα online gaming πήγε να απολαύσει ο νεαρός σε νετ καφέ.
Κι επειδή ο κύριος βαρβάτος έβρισε πιτσιρίκια και τα πιτσιρίκια (γνωστή η φύση των εφήβων ως άκρατη) απάντησαν, πάει το παιδάκι.
Έτσι απλά μια ζωούλα, πουφ και στα αρχ...ακια μας οι υπόλοιποι. Βρήκαμε και δικαιολογία, έπαιξε με τη φωτιά το ΠΑΙΔΙ!

Ποια ακριβώς είναι η διαφωνία μας???
Θέλουμε δεν θέλουμε ένα τυχαίο γεγονός τον κατέστησε ιστορικό πρόσωπο, χωρίς αυτό να του προσάπτει κάπποιο πολιτικό κίνητρο.
Αντιθέτως κι εγώ υποστήριξα πως δεν έπαιζε με τη φωτιά αλλά με το WOW ή κάποιο άλλο παρόμοιο ηλεκτρονικό παιχνίδι, αντιδιαστέλλοντας την άποψη μου σε αυτή του Kerry King πως έπαιξε με τη φωτιά και κάηκε.
Ζωές για το τίποτα χάνονται καθημερινά στο Ελλαδιστάν, αλλά συνήθως είναι μετανάστες και όχι δεκαπεντάχρονα με γονείς και φίλους που θα αναζητήσουν την αλήθεια. Αλλά κανείς δε μαθαίνει ποτέ για αυτούς, ένα μονόστηλο σε καμμιά εφημερίδα και τελείωσε. Και πολλές ακόμη ζωές θα χαθούν όσο το να βγεις στο δρόμο και να φωνάξεις για την αδικία και την ασυδοσία είναι κατευθυνόμενη υπερπαραγωγή.
Όσο ο κόσμος πιστεύει πως η πολιτική του ευθύνη σταματά στο να ψηφίζει ή να απέχει μια φορά στα τέσσερα χρόνια.

quote:
βλέπω ειναι εναν απιστευτο συντονισμο αναρχικων σε όλη τη χώρα αλλα εναν κρατικο μηχανισμο που δουλεύει μακραν σε αποσταση απ του Σαρκοζη(...) με αποτέλεσμα να μπαίνουν σε κινδυνο αθωες ζωες και να καταστρεφονται περιουσίες.
Οταν είδα τι ειχε γίνει στο συνταγμα καθώς και γενικα στο κέντρο ΕΦΡΙΞΑ.
Πραματικα εκεινη τη στιγμη νευριασα τόσο που λέω καλυτερα να είχε βγει ο στρατος στο δρόμο και να εκτελουσε καθε ασυνειδητο "αντιεξουσιαστη".


βλέπω ειναι εναν απιστευτο συντονισμο αναρχικων σε όλη τη χώρα
αναρχικοί = από 12χρονα, μέχρι 70χρονοι που βγήκαν μαζικά στο δρόμο και αυτόματα
αλλα εναν κρατικο μηχανισμο που δουλεύει μακραν σε αποσταση απ του Σαρκοζη(...) = κι άλλη καταστολή πιο δεξιά για να πολεμήσει αυτό που προκάλεσε η ασυδοσία των σωμάτων καταστολής και ανασφάλειας

με αποτέλεσμα να μπαίνουν σε κινδυνο αθωες ζωες και να καταστρεφονται περιουσίες = η ζωή του δεκαπεντάχρονου δεν ήταν αθώα και σαφώς οι περιουσίες (που κατά 90% είναι υποθηκευμένες σε τράπεζες = το ουσιαστικό μέσο καταστολής) είναι μακράν σημαντικότερες από το θάνατο του νεαρού.

Οταν είδα τι ειχε γίνει στο συνταγμα καθώς και γενικα στο κέντρο ΕΦΡΙΞΑ. = δεν έχω φρίξει με το γεγονός ότι κάηκε η Πάρνηθα ακριβώς τις ημέρες που γινόταν οι διαπραγματεύεσεις για την πώληση του καζίνο με την προϋπόθεση να επεκταθούν οι εγκαταστάσεις του.
Δεν έφριξα που τα κτίρια των ολυμπιακών αγώνων που θα πληρώνουν και τα τρισέγγονά μας ρημάζουν ανεκμετάλλευτα, δεν έφριξα που κάψανε τη μισή Ελλάδα, δεν έφριξα που πετούσαν δακρυγόνα σε μαθητές και τραβολογούσαν 8 μπάτσοι ένα 14χρονο κοριτσάκι,έφριξα που κάηκε το τσιμέντο στο σύνταγμα και σπάσανε πεχοδρόμεια, και κατακάηκαν οι έρμες οι τραπεζούλες.

Πραματικα εκεινη τη στιγμη νευριασα τόσο που λέω καλυτερα να είχε βγει ο στρατος στο δρόμο και να εκτελουσε καθε ασυνειδητο "αντιεξουσιαστη". = Έχω το κράτος, τις αλυσίδες γύρω από το λαιμό μου και χορεύω στο ρυθμό που μου παίζει ο αρκουδιάρης αναλόγως του ήθους και της νοημοσύνης μου!

Όχι φίλε μου το πρόβλημα μου δεν είναι αν θα ζήσω ή όχι την επανάσταση μου, το πρόβλημα μου είναι η ακραία ιδιώτευση και ομφαλοσκόπηση των Ελληναράδων.
Ο Αριστοτέλης είπε πως ο άνθρωπος είναι φύσει πολιτικόν ζώον, αλλά από τον Αριστοτέλη και μετά τελείωσε το πολιτικόν και έμεινε το ζώο.
Σε όλο τον πλανήτη ξεσήκωσαν θύελλα οι πιτσιρικάδες τις Ελλάδας,
όλοι είδαν την εξέγερση και το δίκιο,
όπως τα βλέπουμε κι εμείς τα δίκια του λαού στην Oaxaka στο Μεξικό κι αντιλαμβανόμαστε πως ξεσηκώθηκε.
Αλλά τα δικά μας τα κωλόπαιδα, να μας αποδείξουν έτσι στεγνά πως ο κώλος μας έχει γίνει σα σαμπρέλα από το καθισιό στον καναπέ και να καταδείξουν πόσο υποταγμένοι και λίγοι φανήκαμε στον κόσμο που τους ετοιμάσαμε, ε ντροπή τους! Βγάλτε τα στρατά στο δρόμο να τα εκτελέσουν.

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kardasian
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 05:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kardasian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολούθησα τις αναφορές για τους "αλήτες" και τους "υποκινούμενους απο ξένες δυνάμεις" νεαρούς που έσπαγαν την περιουσία του "απλού κοσμάκη", στις οπίες αναλώθηκε αυτή η συζήτηση

Πρώτα πληροφορηθήκαμε ότι κάποιοι έχουν μάθει να αντιδρούν ενάντια στο σύστημα με τον λόγο τους (στα καθεστωτικά ΜΜΕ φαντάζομαι..) και την ψήφο τους (την ποια;). Ύστερα ήρθε η λασπολόγηση και ηθική (;) απαξίωση των χιλιάδων νέων που συγκρούστηκαν με τους μηχανισμούς καταστολής του αηδιαστικού -ψευδοελληνικού- "δημοκρατικού" Κρατους, αφού μάθαμε ότι η αυθόρμητη εξέγερση του Δεκέμβρη δεν ήταν τίποτα άλλο απο ένα κόλπο της Αμερικής που είχε σχεδιαστεί εδώ και καιρό.

Αυταπόδεικτο στοιχείο των πρακτορολόγων αποτέλεσε το γεγονός ότι οι εγεγερμένοι νέοι οργανώθηκαν μέσα σε λίγες μόλις ώρες σε δεκάδες ελληνικές πόλεις, λες και αυτό δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα σήμερα με την ανάπτυξη της τεχνολογίας.

Βασικό επιχείρημα αποτέλεσε βέβαια και η δολοφονία ενός νεαρού στην Αγγλία λίγες μέρες μετά την σφαγή του Αλέξη, σε συνάρτηση με την επίσης ύποπτη δολοφονία και τον αποκεφαλισμό της δασκάλας στην Σαντορινη, μερικές μέρες ύστερα απο ένα παρόμοιο περιστατικό στις Η.Π.Α...

Δεν μας λένε βέβαια όλοι αυτοί οι πατριώτες, ποιοι είναι οι υπεύθυνοι και ηθικοί αυτουργοί της δολοφονίας και των γεγονότων που ακολούθησαν: Το ξεφτιλισμένο ελληνικό πολιτικό σύστημα, η Εκκλησία με τα βαλτοπαίδια της, η ..άδικη Δικαιοσύνη, η ανίκανη και φασιστική ελληνική Αστυνομία..

Αλλά κυρίως η απάθεια και το βόλεμα του μέσου Έλληνα που γίνεται πολιτικό ον τη μέρα που ψηφίζει, καλός Χριστιανός την μέρα που πεθαίνει και τέλος μάγκας αφού δουλεύει (είτε στο Δημόσιο με μέσο είτε με 3 και 60 ακούγοντας Παναγίες και φλυαρίες).

Λυπάται για τα ..φτωχομάγαζα στο κέντρο αλλά όχι για τα παιδιά του. Ναι,τα παιδιά του, αυτά είναι που κάποτε θα τον φάνε.

Ζητώ συγνώμη για το ύφος μου, αλλά δικαιολογήστε με, με τις ασυναρτησίες που έχουν γραφτεί εδώ...

Ζητώ επίσης συγνώμη για τον ξύλινο λόγο μου, αλλά εάν εκφραζόμουν πιο άμεσα κινδύνευα να χαρακτηριστώ ως αμόρφωτος χουλιγκάνος... Είμαι πάντως έτοιμος για διάλογο με επιχειρήματα ύστερα απο αυτήν την πρώτη μου "δήλωση φρονήματος"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 06:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

kardasian:
Αλλά κυρίως η απάθεια και το βόλεμα του μέσου Έλληνα που γίνεται πολιτικό ον τη μέρα που ψηφίζει, καλός Χριστιανός την μέρα που πεθαίνει και τέλος μάγκας αφού δουλεύει (είτε στο Δημόσιο με μέσο είτε με 3 και 60 ακούγοντας Παναγίες και φλυαρίες).

Η κορυφαία φράση που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό!
Την υιοθετώ!
Thanks καρντάσι!
Καλωσήρθες και καλή συνέχεια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 08:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Kswtikoula, αλλά και Kardasian, σίγουρα όλοι
ανακαλύπτουμε ότι υπάρχει διαφθορά...Υπάρχει αδικία...Εδώ
και αιώνες...Όχι σήμερα...Ο άνθρωπος αποδεικνύεται απολίτιστος,
πολεμοχαρής, αλλά εν γένει, όχι λίγοι, δεν ξέρουμε τι
θέλουμε και τι μας έχουν βαλει να θέλουμε....
Αυτό που εγώ θέλω, λοιπόν, να πω είναι ότι δεν πρέπει να
είμαστε όργανα στα χέρια των άλλων..Δεν πρέπει να εξυπηρετούμε
άλλουε σκοπούς και μεις να παίρνουμε την ρημάδα την εκτόνωση
στο σπίτι...
Όλοι θέλουμε και ειδικά οι νέοι, να ζήσουμε κάποιες στιγμές
έντονες...Ας μην παίρνουμε τι τίποτε και το κάνουμε σημαία..
Χάνει την αξίά της η έννοια σημαία και τιμή...
Αν κορίτσι μου κατάλαβες τι έγινε με τον Αλέξη, μην τον κάνεις
σημαία..Περαστικό ήταν το παιδί, δεν είχει καμία σχέση, υποστηρίζεται ...Επιτέλους, ας μην ζούμε μόνο για ένα τώρα
της δόξας και όλα τα άλλα στο κενό..Ας ζήσουμε σαν άνθρωποι
σε ένα κόσμο ανθρώπων...
Γιατί σε ότι γίνεται, όλοι έχουμε την ευθύνη μας..Δική μας είναι
η κοινωνία που ζούμε, δεν την έφτιαξε άλλος..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 10:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι πάντως έτοιμος για διάλογο με επιχειρήματα ύστερα απο αυτήν την πρώτη μου "δήλωση φρονήματος"

Ρίξε λοιπόν κανένα επιχείρημα στον διάλογο, γιατί πέρα από ένα οργισμένο ΜΠΕΕΕΕΕΕΕ δεν διάβασα τίποτα ουσιαστικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 10:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ιστορική μαρτυρία για όσους θεώρησαν τα παιδιά αλήτες!
Γιατί ο φασισμός είναι σα το διάολο ... δεν ξέρεις με τη μορφή θα έρθει να διανθίσει με "δημοκρατικές" και "πατριωτικές" απόψεις την απολιτική στάση του καθενός.

quote:
O ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ-ΟΔΗΓΟΣ TOY TANK που γκρέμισε την πύλη του Πολυτεχνείου
σπάει τη σιωπή του και μιλάει πρωτη φορα για το μακελειο της 17ης
Νοεμβρίου 1973


17 Νοεμβρίου 1973

«ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙ' AYTO ΠΟΥ HMOYN, ΓΙ' AYTO ΠΟΥ EKANA. Τότε αισθανόμουν
ότι έκανα κάτι καλό, κάτι μεγάλο. Στους "μαυροσκούφηδες", στο Γουδί,
είχα γίνει ο ήρωας που διέλυσε τους εχθρούς της πατρίδας, τα
"παλιοκουμμούνια", όπως λέγαμε τότε τους φοιτητές. Αυτά μου έλεγαν,
αυτά πίστευα. Τι περιμένεις!.. Ούτε μια εφημερίδα δεν είχα διαβάσει
μέχρι τότε. Είχα γίνει και εγώ φασίστας. Μέχρι που μπήκα μέσα,
πίστευα αυτό που έκανα. Στη συνέχεια έγινε ο εφιάλτης της ζωής μου. »

1973-2003. Ο A. Σκευοφύλαξ, ο έφεδρος στρατιώτης του τεθωρακισμένου
άρματος που εισέβαλε στο Πολυτεχνείο, σπάει την τριαντάχρονη σιωπή
του και αποκαλύπτει όσα συνέβησαν τη μαύρη νύχτα που σημάδεψε τη
σύγχρονη ελληνική ιστορία και στιγμάτισε για πάντα τη ζωή του.
«Ντρέπομαι γι' αυτό που ήμουν, γι' αυτό που έκανα» λέει στην εκ
βαθέων εξομολόγησή του. Μια στιγμή, μια ζωή.

Στη «μία και μοναδική φορά» που δέχθηκε να ξύσει «τις πληγές του
παρελθόντος», όπως λέει σε μια αποστροφή του λόγου του ο κ.
Σκευοφύλαξ, περιγράφει λεπτό προς λεπτό τη στρατιωτική επιχείρηση
της χούντας, η οποία ξεκίνησε λίγο μετά τα μεσάνυχτα της 16ης
Νοεμβρίου με την έξοδο των τανκς στους δρόμους της Αθήνας και
ολοκληρώθηκε στις 3.30 το πρωί της 17ης Νοεμβρίου, με την
αιματοβαμμένη εισβολή στο Πολυτεχνείο.

Στη σπάνια μαρτυρία του ο κ. Σκευοφύλαξ μνημονεύει τις δραματικές
στιγμές που εκτυλίχθηκαν στους δρόμους της Αθήνας, τις ειρηνικές
εκκλήσεις των φοιτητών που ηχούσαν στα αφτιά του σαν «κραυγές εχθρών
της πατρίδας». Τις διαταγές των αδίστακτων στρατιωτικών που πίστεψε
ότι ήταν «πατριώτες». Θυμάται - τότε με χαρά, τώρα με θλίψη - τον
πόνο των φοιτητών που είδαν το όνειρό τους να τσαλακώνεται κάτω από
τις ερπύστριες που ο ίδιος έθεσε σε κίνηση, τον τρόμο που ακολούθησε
από τις λυσσαλέες επιθέσεις των αστυνομικών.

Το απαράμιλλο θάρρος του φοιτητή που γύρισε και του είπε: «Τι
κατάλαβες τώρα που μπήκες μέσα;». Την οργή που του προκάλεσε και
λίγο έλειψε να τον οδηγήσει σε εν ψυχρώ δολοφονία. «Αυτός ο φοιτητής
δεν ξέρει πόσο τυχερός στάθηκε εκείνη τη στιγμή... Αν έλεγε μια
κουβέντα ακόμη, θα τον σκότωνα»! Οι λέξεις βγαίνουν με δυσκολία. Σε
αυτή τη συνέντευξη του κ. A. Σκευοφύλακος μιλούν δύο πρόσωπα: ο
20χρονος έφεδρος στρατιώτης και ο 50χρονος βιοπαλαιστής.

Αυτό είναι το τίμημα που πληρώνει, ακόμη και σήμερα, για μια
ενέργεια που τον κατέστησε αρνητικό πρωταγωνιστή στην κρισιμότερη
στιγμή της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας. Μια στιγμή, μια αιωνιότητα.
Μετά την απόλυσή του από τον στρατό, ο A. Σκευοφύλαξ θα μοχθήσει για
να ζήσει. «Στο μεροκάματο η ζωή μου άλλαξε 180 μοίρες. Εμένα που μου
έμαθαν να μισώ τους κομμουνιστές, ψήφισα δύο φορές το KKE». Στα 30
του θα παντρευτεί, θα αποκτήσει παιδιά. Ζώντας σε μια γειτονιά των
νοτίων προαστίων, όλα αυτά τα χρόνια αποφεύγει να μιλάει για τα
γεγονότα εκείνης της νύχτας.

Οσες φορές θα τον ρωτήσουν «τι σχέση έχεις με τον "πορτάκια" του
Πολυτεχνείου;», θα μιλήσει για «μακρινό ξάδελφο που σκοτώθηκε σε
τροχαίο»! Στη γυναίκα του θα ανοίξει την καρδιά του ύστερα από
χρόνια. Στα τρία παιδιά του δεν το έχει αποφασίσει ακόμη. «Είμαι
ένας άνθρωπος που δεν υπήρξε ποτέ 20 χρόνων. Ο έφεδρος στρατιώτης A.
Σκευοφύλαξ σκοτώθηκε σε τροχαίο»!

1973-2003. Τριάντα χρόνια μετά, ο άνθρωπος που γκρέμισε την πύλη του
Πολυτεχνείου θα πει για τους φοιτητές, τους νέους και τους
εργαζομένους που αγωνίστηκαν για την πτώση της χούντας: «Είχαν
μεγάλη ψυχή. Ηταν παλικάρια». Ο κ. Σκευοφύλαξ δεν θα ξεχάσει τη
φοιτήτρια που τραυματίστηκε κατά την εισβολή του τανκ, την
καθηγήτρια σήμερα του Πανεπιστημίου Αθηνών κυρία Πέπη Ρηγοπούλου.
«Θα ήθελα να τη δω, να της πω... Δεν τολμάω όμως. Τα λόγια δεν
σβήνουν τις πράξεις».

«O στρατιώτης A. Σκευοφύλαξ σκοτώθηκε σε τροχαίο»
«Στο μεροκάματο η ζωή μου άλλαξε 180 μοίρες. Εργάτης κατάλαβα ότι
δεν μπορώ να έχω τα ίδια αιτήματα με τους εργοδότες. Εμένα που μου
έμαθαν να μισώ τους κομμουνιστές, ψήφισα δύο φορές KKE»!

«Την ημέρα εκείνη ήμουν υπηρεσία. Στον στρατό είχα δέκα μήνες. Ημουν
εκπαιδευτής στο Κέντρο Τεθωρακισμένων, στο Γουδί. Τότε οι
"μαυροσκούφηδες" ήταν σώμα επιλέκτων. Πήγα εθελοντικά. Μόλις άρχισαν
τα επεισόδια, μπήκαμε επιφυλακή. "Οι κομμουνιστές καίνε την Αθήνα"
μας έλεγαν και εμείς τους πιστεύαμε. Θυμάμαι στο στρατόπεδο κάποιοι
είχαν ραδιοφωνάκια και ακούγαμε στα κρυφά τον σταθμό του
Πολυτεχνείου. "Παλιοκουμμούνια" θα καλοπεράσετε!" λέγαμε».

Στα 20 χρόνια του ο A. Σκευοφύλαξ βρέθηκε στη δίνη του κυκλώνα, στην
επίλεκτη ομάδα του Σώματος των Τεθωρακισμένων κατέπνιξε την εξέγερση
των φοιτητών. «Μισή ώρα μετά τα μεσάνυχτα της 16ης Νοεμβρίου, η ίλη
μου πήρε εντολή να ετοιμαστεί για έξοδο. Αποφασίστηκε να βγουν πέντε
δικά μας άρματα, κάτι γαλλικά AMX30. Εγώ ήμουν οδηγός στο πρώτο άρμα
που βγήκε στον δρόμο». Στο ίδιο άρμα βρίσκονταν ο αξιωματικός
Μιχάλης Γουνελάς, ως επικεφαλής, ο ανθυπασπιστής Λάμπρος
Κωνσταντέλλος, ως οδηγός εδάφους, ο λοχίας Στέλιος Εμβαλωμένος και ο
Γιάννης Τίρπας.

«Στη 1.15 το πρωί της 17ης Νοεμβρίου φτάσαμε στη διασταύρωση των
λεωφόρων Αλεξάνδρας και Κηφισίας. Λίγο αργότερα διασχίζαμε την
Αλεξάνδρας, όταν στο ύψος του IKA, στη στάση Σόνια, σταματήσαμε
γιατί ο δρόμος ήταν κλειστός. Υπήρχαν οδοφράγματα, φωτιές και
ακινητοποιημένα λεωφορεία. Με διάφορες μανούβρες αριστερά - δεξιά,
μπρος πίσω, άνοιξα τον δρόμο και προχωρήσαμε» θυμάται ο κ.
Σκευοφύλαξ. Ο δρόμος για τα τανκς ήταν ανοιχτός πλέον προς το
Πολυτεχνείο. «Οταν φτάσαμε στη διασταύρωση της λεωφ. Αλεξάνδρας και
της οδού Πατησίων, μας έδωσαν εντολή να σταματήσουμε. Εκεί, στην
πλατεία Αιγύπτου, μείναμε περίπου μία ώρα. Ο κόσμος θυμάμαι ότι μας
φώναζε "είμαστε αδέλφια, είμαστε αδέλφια". Εγώ ήθελα να τους φάω.
Τους έβλεπα σαν παράσιτα»!

Την έξοδο των τανκς από το Γουδί θα πληροφορηθούν οι Αθηναίοι από
τον εκφωνητή του Πολυτεχνείου, τον Δημήτρη Παπαχρήστο. Παρά τις
παρεμβολές της ΚΥΠ, το ραδιόφωνο των εξεγερμένων φοιτητών θα
μεταφέρει στους Αθηναίους τον ανατριχιαστικό συριγμό από τις
ερπύστριες των τανκς. Ο εκφωνητής απευθύνει έκκληση στα «στρατευμένα
νιάτα» να μη χτυπήσουν. «Δεν θα χτυπήσουν τα παιδιά, τα αδέλφια μας
οι φαντάροι, το φρούριο της ελευθερίας, το μόνο μέρος της Ελλάδας
που είναι ελεύθερο. Δεν έχουμε όπλα. Προτάσσουμε μόνο ανοιχτά τα
στήθη μας. Λαέ της Αθήνας, όλοι μαζί το σύνθημα: λαός και στρατός
μαζί. Δεν θα χτυπήσει ο στρατός!».

Με νεότερη εντολή των στρατιωτικών που κατευθύνουν την επιχείρηση
«Εκκένωσις του Πολυτεχνείου» τα πέντε τανκς προωθούνται προς το
Μουσείο. H ώρα της αιματοβαμμένης επέμβασης πλησιάζει. «Μας είπαν να
πάμε κοντά στο Πολυτεχνείο, αλλά όχι μπροστά στην πόρτα. Αυτό
κάναμε. Σταματήσαμε λίγα μέτρα πιο πέρα». Στη θέα των τανκς
εκατοντάδες φοιτητές πλησιάζουν στην πύλη, ανεβαίνουν στα κάγκελα,
φωνάζουν συνθήματα συναδέλφωσης.

Με διάφορους απειλητικούς ελιγμούς και μαρσαρίσματα που ακούγονται
σαν κανονιές, οι οδηγοί των τανκς προσπαθούν να κάμψουν το ηθικό των
φοιτητών. Ο εκφωνητής του Πολυτεχνείου απευθύνει νέα έκκληση να
αποφευχθεί η αιματοχυσία. «Οι φαντάροι δεν ανήκουν στη χούντα. H
χούντα στηρίζεται στο μέταλλο, στηρίζεται στα τανκς, στο σίδερο. H
καρδιά των φαντάρων έχει τον ίδιο παλμό με τη δικιά μας. Αγαπάτε
τους φαντάρους. Ελληνικά στρατευμένα νιάτα, ο λαός δεν σας κρατάει
κακία. Ξέρει ότι είστε μαζί μας».

H ώρα έχει πάει 2 το πρωί. «Φτάνοντας μπροστά στην πόρτα, έστριψα το
άρμα προς το Πολυτεχνείο, με γυρισμένο το πυροβόλο προς τα πίσω.
Θυμάμαι ότι σηκώθηκα από τη θέση μου και εγώ και το άλλο πλήρωμα.
Δεκάδες φοιτητές κρέμονταν από τα κάγκελα, ενώ εκατοντάδες
βρίσκονταν στον προαύλιο χώρο. Εδειχναν πανικόβλητοι». Ο κ.
Σκευοφύλαξ φέρνει στη μνήμη του τα φοβισμένα πρόσωπα των συνομηλίκων
του που ήταν μέσα στο Πολυτεχνείο. Χαμηλώνει το βλέμμα του. «Και
εγώ, να σκεφτείς ότι τους έβλεπα σαν μαμούνια που ήθελα να τα φάω»!

Με ολοένα μεγαλύτερη ένταση και αγωνία οι φοιτητές φωνάζουν προς
τους στρατιώτες «είμαστε αδέλφια, αφήστε τα άρματα», ενώ ο εκφωνητής
του Πολυτεχνείου καλεί το πλήθος να δείξει αυτοσυγκράτηση.
«Απομονώστε τους προβοκάτορες. Δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα με το
στρατό. Δεν θέλουμε να χυθεί ελληνικό αίμα». Ο Δημήτρης Παπαχρήστος
ψάλλει τον εθνικό ύμνο. Το ίδιο κάνουν και οι χιλιάδες νέοι που
βρίσκονται στο Πολυτεχνείο.

Ενα τέταρτο πριν από τις 3 το πρωί οι στρατιωτικοί δίνουν προθεσμία
λίγων λεπτών στους φοιτητές για να αποχωρήσουν από το Πολυτεχνείο,
να παραδοθούν. Κάποιοι από τους φοιτητές που θέλουν να αποχωρήσουν
δοκιμάζουν να απασφαλίσουν την κεντρική πύλη. Δεν τα καταφέρνουν.
Πίσω από την πύλη είναι σταθμευμένο ένα αυτοκίνητο Μερτσέντες που
μπλοκάρει το άνοιγμά της. Ο επικεφαλής των τεθωρακισμένων αρμάτων
εκνευρίζεται. Οργισμένος φωνάζει: «Τσογλάνια, ρεζιλεύετε το
στράτευμα!» και δίνει σήμα για την επέλαση του άρματος.

«Τότε ήρθε ο οδηγός εδάφους του άρματος και μου λέει: "Θα μπούμε
μέσα, θα ρίξουμε την πύλη. Ετοιμάσου!"» λέει ο κ. Σκευοφύλαξ. «Πήρα
θέση και ξεκίνησα. Δεν έβλεπα πολλά πράγματα, δεν είχα καλό οπτικό
πεδίο, γιατί κοιτούσα πλέον από τη θυρίδα του άρματος. Δέκα εκατοστά
πριν από την πόρτα, σταμάτησα. Σταμάτησα σκόπιμα. Αυτό φαίνεται στο
βίντεο της εποχής. Στο φρενάρισμα, οι φοιτητές τρομαγμένοι έφυγαν
προς τα πίσω. Αν έμπαινα με ταχύτητα, θα σκότωνα δεκάδες άτομα που
εκείνη τη στιγμή ήταν κρεμασμένα στα κάγκελα».

Λίγα λεπτά αργότερα ο A. Σκευοφύλαξ θα μαρσάρει δυνατά. Ο δυνατός
προβολέας του τανκ σκοπεύει την πύλη. «H καγκελόπορτα έπεσε αμέσως.
Πίσω από τη σιδερένια πύλη ήταν σταθμευμένο το Μερσεντές το οποίο
είχαν βάλει εκεί οι φοιτητές για να φράξουν την είσοδο. Το έκανα
αλοιφή. H αριστερή ερπύστρια το έλιωσε. Με το που έπεσε η πύλη του
Πολυτεχνείου εισέβαλαν οι αστυνομικοί για να συλλάβουν τους
φοιτητές. Λίγο αργότερα κατέβηκα και εγώ από το άρμα και μπήκα στον
χώρο του Πολυτεχνείου. Δεν υπήρχε νεκρός. Θα μπορούσε όμως και να
υπάρχουν νεκροί» λέει με μοναδική ειλικρίνεια.

Στο εσωτερικό του Πολυτεχνείου επικρατεί πανδαιμόνιο. Διαφωτιστική
είναι η περιγραφή που δίνει ο εισαγγελέας Δημήτρης Τσεβάς στην
έκθεση που συνέταξε το 1974 για τα γεγονότα του Πολυτεχνείου:
«Εντρομοι και εμβρόντητοι οι σπουδασταί κυριεύονται από την ενώπιον
του εσχάτου κινδύνου φοβεράν αγωνίαν. Υπό την πίεσιν πλήθους
ανθρώπων καταρρίπτεται τμήμα των προς την οδόν Στουρνάρη
κιγκλιδωμάτων. Και διά του δημιουργηθέντος ανοίγματος εξέρχονται οι
σπουδασταί κατά μάζας. Νέον, όμως, δι' αυτούς αρχίζει μαρτύριον.
Υβρεις κατ' αυτών εκτοξεύονται και καταδιωκόμενοι βαναύσως
κακοποιούνται».

Οπως αναφέρει ο κ. Σκευοφύλαξ, «αστυνομικοί κυνηγούσαν και χτυπούσαν
τους φοιτητές όπου τους έβρισκαν. Αν δεν ήταν οι ΛΟΚατζήδες να τους
σταματήσουν - θυμάμαι ότι πολλές φορές πιάστηκαν στα χέρια μαζί τους
- δεν ξέρω και γω τι θα γινόταν». Λίγο αργότερα οι στρατιώτες
σχηματίζουν έναν διάδρομο για να περάσουν ασφαλείς οι φοιτητές. Για
το θέμα αυτό, στο πόρισμα Τσεβά υπογραμμίζεται χαρακτηριστικά:
«Εμπροσθεν μεν της πύλης του Πολυτεχνείου δημιουργείται διάδρομος
υπό των στρατιωτών μέσω του οποίου διέρχονται οι εξερχόμενοι,
κατευθυνόμενοι προς την οδόν Τοσίτσα, εντός δε του Πολυτεχνείου
βοηθούν, προστατεύουν και εις τους ώμους των πολλούς αδυνάτους
κρατούν διά να δυνηθούν να υπερπηδήσουν το υψηλόν κιγκλίδωμα. Και
επεισόδια μεταξύ στρατιωτικών και αστυνομικών λαμβάνουν χώραν εν τη
προσπαθεία των πρώτων να προστατεύσουν τους φοιτητάς από το
διωκτικόν μένος των άλλων».

Μέσα στο Πολυτεχνείο ο A. Σκευοφύλαξ είδε πολλούς τραυματίες και
ίσως, όπως λέει, και νεκρούς. «Στο προαύλιο του Πολυτεχνείου ήταν
πολύ χτυπημένοι, θυμάμαι ότι είδα πολλούς τραυματίες, ενώ
τρεις-τέσσερις ήταν σωριασμένοι κάτω, ακίνητοι. Δεν ξέρω αν ήταν
νεκροί. Δεν κοίταξα να δω. Κάποια στιγμή ένας φοιτητής όρμησε κατά
πάνω μου και μου είπε: "Τι κατάλαβες τώρα που μπήκες;". Αφήνιασα.
Εβγαλα το πιστόλι και προτάσσοντάς το γύρισα και του είπα
ουρλιάζοντας: "Σκάσε, ρε κωλόπαιδο, μη σε καθαρίσω". Αυτός ο
φοιτητής δεν ξέρει πόσο τυχερός στάθηκε εκείνη τη στιγμή... Αν έλεγε
μια κουβέντα παραπάνω, θα τον σκότωνα! Τέτοιος ήμουν. Ενας φασίστας».

Παρά τον πόνο τους, οι φοιτητές θα δείξουν μεγαλείο ψυχής απέναντι
στον στρατιώτη που ισοπέδωσε το όνειρό τους. Αδιάψευστη απόδειξη, η
μαρτυρία του κ. Σκευοφύλακα: «Οπως περνούσαν οι φοιτητές θυμάμαι ότι
έριχναν μέσα στο τανκ πακέτα τσιγάρα και ό,τι προμήθειες είχαν μαζί
τους. Οταν γυρίσαμε στο Γουδί, το άρμα έμοιαζε με περίπτερο. Οσο
σκέφτομαι ότι οι φοιτητές μας έδιναν σάντουιτς και τσιγάρα, μετά απ'
όσα τους κάναμε... Δεν μπορώ να το συχωρέσω αυτό το πράγμα στον
εαυτό μου. Σκέφτομαι τι πήγα και έκανα!..».

Την αναγνώριση των φοιτητών για ορισμένους από τους αξιωματικούς του
στρατού και τους έφεδρους στρατιώτες θα διαπιστώσει αργότερα και ο
εισαγγελέας: «Πολλοί αξιωματικοί και στρατιώται παρεμβαίνουν προς
προστασίαν των φοιτητών. Και υπήρξε πηγαία και βαθειά η ευγνωμοσύνη
πολλών εξ αυτών προς τους αγνώστους σωτήρας των, ως εις τας
καταθέσεις των τούς αποκαλούν με συγκίνησιν»!

Εκατοντάδες φοιτητές καταφέρνουν να βγουν έξω από το Πολυτεχνείο,
ξεχύνονται στους γύρω δρόμους, τρέχουν να φύγουν, να γλιτώσουν τη
ζωή τους, καθώς γίνονται στόχος ελεύθερων σκοπευτών.
«Απομακρυνόμενοι όμως του Πολυτεχνείου αγωνιώδεις τούς αναμένουν
εκπλήξεις. Από παντού τους καταδιώκουν και τους χτυπούν. Εις την
γωνίαν των οδών Τοσίτσα και Μπουμπουλίνας άνδρες της ΚΥΠ εν πολιτική
περιβολή τους χτυπούν ανηλεώς και πυροβολούν κατ' αυτών, ενώ εις την
ταράτσαν ενός των αυτόθι κτιρίων έχουν εγκαταστήσει πολυβόλον. Εις
τας ταράτσας των γύρω κτιρίων επισημαίνονται ελεύθεροι σκοπευταί υπό
του ιδίου Διευθυντού της Αστυνομίας να επιτελούν το φονικόν έργον των»!

Την ίδια στιγμή, όπως επισημαίνεται στην ίδια έκθεση, «ομάδες
τραμπούκων και επικινδύνων τρωκτικών της γαλήνης του τόπου
εκδηλώνουν το εγκληματικόν μένος των κατά των ατυχών σπουδαστών που
κατά μάζας εξέρχονται του Πολυτεχνείου». Οι τραμπούκοι είναι άνδρες
της ΕΣΑ, οι οποίοι δεν διστάζουν, μάλιστα, να κακοποιήσουν ακόμη και
πανεπιστημιακό γιατρό, ο οποίος, μαζί με τη σύζυγό του, είχε σπεύσει
να βοηθήσει τους ανυπεράσπιστους φοιτητές.

Στη συμβολή των οδών Πατησίων και Στουρνάρη «άνδρες εν πολιτική
περιβολή, κραδαίνοντες ρόπαλα, εξήλθον από ομάδα αυτόθι ευρισκομένων
αστυνομικών και εκακοποίησαν σεβάσμιον καθηγητή Πανεπιστημίου, την
σύζυγόν του και νεαρόν σπουδαστήν, διότι εξήρχοντο του Πολυτεχνείου,
ένθα ο καθηγητής-ιατρός και η σύζυγός του είχον μεταβή προς
εκπλήρωσιν του ανθρωπιστικού και ιατρικού των καθήκοντος. Και οι
ροπαλοφόροι ούτοι ήσαν άνδρες της ΕΣΑ εν πολιτική περιβολή. Εις το
πανδαιμόνιον τούτο της εξόδου των φωνών, των κραυγών, των οιμωγών,
των καταδιώξεων και των πυροβολισμών έπεσαν οι περισσότεροι εκ του
πλήθους των τραυματιών».

Οταν επέστρεψε στο Γουδί, στη βάση των Τεθωρακισμένων, ο κ.
Σκευοφύλαξ έγινε δεκτός με ζητωκραυγές. Ηταν το τιμώμενο πρόσωπο.
«Οταν γυρίσαμε στο στρατόπεδο, έγινα ήρωας. Οι στρατιωτικοί μου
έδιναν συγχαρητήρια. Τότε αισθανόμουν ότι ήμουν κάποιος, ότι έκανα
κάτι καλό, κάτι μεγάλο. Είχα γίνει ο ήρωας που διέλυσε τους εχθρούς
της πατρίδας, τα "παλιοκουμμούνια", όπως λέγαμε τότε τους φοιτητές.
Αυτά μου έλεγαν, αυτά πίστευα. Ενιωθα περήφανος. Ημουν και εγώ
φασίστας».

Οκτώ ημέρες αργότερα, κάτι θα σπάσει μέσα του. Το φρόνημά του θα
κλονισθεί, όταν θα δει τον «εθνοσωτήρα» να καθαιρείται και να
περιφρονείται από τους συνοδοιπόρους του, αυτούς που πιο πριν
ορκίζονταν στο όνομά του. «Την επόμενη εβδομάδα έγινε η στάση του
Ιωαννίδη. Ημουν πάλι σε επιφυλακή. Μας πάνε στο ΓΕΣ. Στο προαύλιο
λάβαμε θέσεις. Δεν ξέραμε γιατί πήγαμε εκεί. Δεν μας είπαν.
Γυρνώντας στο Γουδί μάθαμε ότι "έριξαν" τον Παπαδόπουλο» αναφέρει ο
κ. Σκευοφύλαξ. «Τότε μέσα μου κάτι άλλαξε. Αυτοί που τον παρουσίαζαν
σαν θεό, τώρα τον έβριζαν. Δεν μπορούσα να το καταλάβω αυτό. "Μα
είναι τόσο πουλημένοι όλοι τους;" αναρωτήθηκα. Αυτοί πάνε όπου
φυσάει ο βοριάς. "Πουλημένα τομάρια" είπα μέσα μου. Θυμάμαι ότι ο
Μιχάλης Γουνελάς παρέδωσε τα γαλόνια του στους άνδρες της ΕΣΑ, που
ήρθαν στο Κέντρο και τον συνέλαβαν».

Με τη Μεταπολίτευση ο στρατιώτης A. Σκευοφύλαξ θα βρεθεί στα σύνορα.
«Ο Καραμανλής είχε πει "τα άρματα στα σύνορα". Ηταν τα γεγονότα της
Κύπρου. Πήγαμε Αλεξανδρούπολη. Μετά από έξι μήνες πήρα άδεια. Αντί
να απολυθώ στους 22 μήνες, έφτασα στους 30. Εφεδρεία στην εφεδρεία.
Οταν απολύθηκα, όλα είχαν αλλάξει μέσα μου».

Στη Δυτική Αθήνα, όπου κατοικούσε με τους γονείς και τα δύο αδέλφια
του, θα αναζητήσει δουλειά. «Στο μεροκάματο η ζωή μου άλλαξε 180
μοίρες. Εκανα όποια δουλειά μπορείς να φανταστείς. Εργάτης κατάλαβα
ότι δεν μπορώ να έχω τα ίδια αιτήματα με τους εργοδότες. Εμένα που
μου έμαθαν να μισώ τους κομμουνιστές, ψήφισα δύο φορές KKE»!

Ολα αυτά τα χρόνια ο κ. Σκευοφύλαξ θα κάνει μια ήρεμη ζωή. Σπίτι -
δουλειά, δουλειά - σπίτι. Ποτέ δεν θα μιλήσει για το Πολυτεχνείο.
Δεν θα αισθανθεί να τον ενοχλούν. Μόνο μία φορά το επώνυμό του τον
έφερε σε δύσκολη θέση. «Στη δουλειά πριν από χρόνια κάποιος άκουσε
πώς με λένε και ρώτησε αν έχω κάποια σχέση με τον "πορτάκια", όπως
είπε, του Πολυτεχνείου. "Ξάδελφός μου είναι, μακρινός. Σκοτώθηκε σε
τροχαίο" απάντησα. Είμαι ένα άνθρωπος που δεν υπήρξε ποτέ 20 χρονών.
Ο έφεδρος στρατιώτης A. Σκευοφύλαξ σκοτώθηκε σε τροχαίο! Οι φίλοι
μου δεν ξέρουν ποιος είμαι ούτε κανείς στη γειτονιά. Μόνο η γυναίκα
μου το ξέρει. Της το είπα ύστερα από χρόνια. Στα παιδιά μου δεν το
είπα ακόμη».

1973-2003. Με μια αυτοκριτική διάθεση που σπανίζει, ο κ. Σκευοφύλαξ
δεν θα διστάσει να πει: «Ντρέπομαι γι' αυτό που ήμουν, γι' αυτό που
έκανα. Στη θέση μου θα μπορούσε να βρεθεί ο καθένας, έφεδρος
στρατιώτης ήμουν άλλωστε. Δεν με απαλλάσσει όμως αυτό. Μέχρι που
μπήκα μέσα, πίστευα αυτό που έκανα. Στη συνέχεια έγινε ο εφιάλτης
της ζωής μου».

Για τους ανθρώπους που αντιστάθηκαν στη χούντα, ο κ. Σκευοφύλαξ θα
μιλήσει με κολακευτικά λόγια. «Είχαν μεγάλη ψυχή. Ηταν παλικάρια.
Δεν ξέρω αν έχει νόημα, αλλά θα ήθελα να τους πω μια μεγάλη
συγγνώμη». Ο οδηγός του τανκ που μπήκε στο Πολυτεχνείο δεν θα
ξεχάσει τη νεαρή φοιτήτρια που τραυματίστηκε σοβαρά κατά την εισβολή
του τανκ, την καθηγήτρια - σήμερα - του Πανεπιστημίου Αθηνών κυρία
Πέπη Ρηγοπούλου. «Πιστεύω ότι αν τη δω σήμερα, δεν θα ξέρω τι να της
πω. Πολλές φορές όλα αυτά τα χρόνια πέρασε από το μυαλό μου να τη
συναντήσω, αλλά σταματούσα. Θα ήθελα να τη δω, να της πω... Δεν
τολμάω όμως. Τα λόγια δεν σβήνουν τις πράξεις».


Το ΒΗΜΑ, 09/11/2003 , Σελ.: I06
Κωδικός άρθρου: B14011I061
ID: 258955


Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 10:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kswtikoula θα είχε ενδιαφέρον να ανταλλάξουμε απόψεις άμα γνώριζα κάτι για σένα. Έχουν ενδιαφέρον όσα παραθέτεις, στα δικά μου αυτιά όμως ηχούν εντελώς ουτοπικά και παραδεισένια. Κατηγορείς εμμέσως την θρησκεία και την εκκλησία, όμως κι εσύ οραματίζεσαι ιδεατές και χαριτωμένες καταστάσεις κατά τον ίδιο τρόπο. Όλοι διαμμαρύρονται για την χειραγώγηση και αναρωτιέμαι ποιός τους αναγκάζει να είναι χειραγωγημένοι ??? Δεν είναι φρέσκα φρούτα αυτά, υπήρξαν και τα περίφημα παιδιά των λουλουδιών κάοιοα άλλη εποχή που μέσες άκρες τα ίδια πράγματα λέγανε και οργανόνονταν σε κοινόβια για να ζήσουν μια άλλη ζωή.... Τελικά το μόνο που κατάφεραν ήταν να κάψουν τα αγκεφαλικά τους κύτταρα από το πολύ το LSD - χόρτασαν σεξ πάντως.....

Δεν είναι βόλεμα και υποταγή στο σύστημα να ζεις στη σημερινή κοινωνία. Κανένας δεν σε υποχρεώνει να δανείζεσαι (πχ) και να είσαι χρεωμένος όλη σου τη ζωή. Πάμε να πιάσουμε ένα προς ένα το αδιέξοδα που έχουν δημιοθργηθεί για να δούμε το φταίει τελικά.

Συμφωνώ, δεν ζούμε σε έναν αγγελικά πλασμένο κόσμο, ποτέ δεν ζούσαμε όμως. Πάντα υπήρχαν κάποιοι που απολαμβάναν και πάντα κάποιοι πεθαίναν από την πείνα. Δεν το αποδεχόμαστε αλλά πες μου εσύ προσωπικά τι κάνεις γι'αυτό ???? Θεωρίες - θεωρίες - θεωρίες..... Τίποτα άλλο δεν διαβάζω από τις φωνές της αντίδρασης...... Οργή και θεωρίες....

ΟΥΣΙΑ ??????????????????????????????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 10:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να συγκρίνουμε τώρα τον αγώνα του Πολυτεχνείου με την τσογλαναρία του περασμένου μήνα, είναι τουλάχιστον ατυχές.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 10:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, η μαρτυρια του οδηγού του τανκ θεωρείται αξιόπιστη ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 11:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις άρχισαν
τα επεισόδια, μπήκαμε επιφυλακή. "Οι κομμουνιστές καίνε την Αθήνα"
μας έλεγαν και εμείς τους πιστεύαμε. Θυμάμαι στο στρατόπεδο κάποιοι
είχαν ραδιοφωνάκια και ακούγαμε στα κρυφά τον σταθμό του
Πολυτεχνείου. "Παλιοκουμμούνια" θα καλοπεράσετε!" λέγαμε».

Δεν μπήκες στον κόπο προφανώς να το διαβάσεις φίλε μου, αλλιώς θα έβλεπες, πως και τότε τσογλαναρία μπήκε στο πολυτεχνείο σύμφωνα με τους φιλήσυχους πολίτες. Αλήτες που καίγανε την Αθήνα.

Επίσης, ούτε και τα υπόλοιπα δεν διάβασες. Η λύση που πρότεινα είναι η αλλαγή του ατόμου και η συνειδητοποίηση της πολιτικής του ευθύνης.

Αυτή την πολιτική ευθύνη που επέδειξε η γενιά του Play Station, βγαίνοντας στο δρόμο και απαιτώντας τον αφοπλισμό των ανεγκέφαλων, καλύτερη παιδεία, τον τερματισμό της πολιτικής των σκανδάλων.

Κατηγορήθηκαν αυτά τα παιδιά πως δεν έχουν διαμορφωμένη πολιτική άποψη γιατί για πρώτη φορά δεν μιλούσαν σα φερέφωνα κομμάτων, αλλά σαν πολιτικά όντα που διεκδικούν ένα καλύτερο κόσμο.

Προσωπική επανάσταση σημαίνει αποχή από το χρηματοπιστωτικό σύστημα, σημαίνει υπεύθυνη στάση απέναντι στο περιβάλλον, σημαίνει αποχή από την πελατειακή σχέση μεταξύ πολιτών και απολίτιστων πολιτικών. Σημαίνει ενεργή θέση και δυνατή φωνή απέναντι στις σφαγές των λαών. Σημαίνει αποδοχή της διαφορετικότητας, σημαίνει αποτίναξη των προτύπων που πασάρονται από παντού, σημαίνει εγρήγορση, σημαίνει διεκδίκηση του δικαιώματος και της ευθύνης να έχεις λόγο στα όσα ορίζουν οι πολιτικοί.
Σημαίνει δε μιλάω για την Πίτσα Πιπίτσα που δείχνουν κάθε μέρα τα κανάλια, ούτε ονειρεύομαι το τζοκερ για να πιθηκίσω τη συμπεριφορά των πλουσίων. Σημαίνει δεν κλείνω τα μάτια στη δυστυχία και τη φτώχεια γιατί δεν με άγγιξε ακόμη. Σημαίνει απαιτώ και συμμετέχω ενεργά με πράξεις και συνέπεια.
Όσα φωνάζω αγανακτισμένη και είναι ουτοπικά, να δίνω μάχη κάθε μέρα να τα κάνω πράξη.

Και ο λόγος που ακούς το οργισμένο κατηγορώ, δεν είναι παρά το μπεεεε του μαύρου λύκου, που αναρωτιέται ακόμη γιατί οι υπόλοιποι έχουν αποφασίσει έτσι μαζικά πως είναι πρόβατα και χρειάζονται ποιμένα και τσοπανόσκυλο.

Κι επειδή έκανες τον παραλληλισμό με τα παιδιά των λουλουδιών σου παραθέτω ίδιες απόψεις λιγότερο μαστουρωμένων ανθρώπων:

"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, πως θα γενούνε τα σκοτάδια φως;"

Ναζίμ Χικμέτ

"N' αγαπάς την ευθύνη.
Να λες, εγώ μονάχος μου θα σώσω τη Γη.
Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."


Νίκος Καζαντζάκης, Ασκητική

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 11:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλήθεια, η μαρτυρια του οδηγού του τανκ θεωρείται αξιόπιστη ????

Αλήθεια, γιατί να μην είναι????

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 12:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING Γιατί να μην είναι αξιόπιστη η μαρτυρία του οδηγού του τανκ ?είναι επώνυμη μαρτυρια
Από συνέντευξη σε εφημερίδα δεν το πολυκαταλαβα αυτό που έγραψες
Λογικό είναι η προπαγάνδα που έτρωγαν κάθε μέρα οι φαντάροι να τους είχε μετατρέψει σε αυτό που ήταν τοτε και φυσικά δεν έφταιγε ο οδηγός του τανκ αλλα αυτοι που τον διέταξαν να το κάνει γιατί και να μην ήθελε να μπει δεν μπορούσε να παρακούσει την εντολή.
Τώρα για τις πολιτικές ευθύνες σαφώς και υπάρχουν ποιος ευθύνεται για αυτή την παρακμή και την διαφθορά που επικρατεί στην κοινωνία μας ?πες μου έναν τομέα που
Πάμε καλα δεν υπάρχει κανένας από το κακό στο χειρότερο πάμε λογικό είναι να
Υπάρχει θυμός από τη νέα γενια πάει ο άλλος σπουδάζει παίρνει 10 πτυχία και καταλήγει
Να δουλεύει για 700 ευρώ η να κάνει διανομές σουβλάκια .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 12:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kswtikoula μου αρέσει πολύ το ύφος σου...
Λυρικό και ταυτόχρονα δυνατό, είσαι ένας υγιείς αντίλογος και με τιμάει να κάνω διάλογο μαζί σου. Ειλικρινά θέλω να σε καταλάβω, γιατί αν γίνεις κατανοητή ίσως καταλάβουν και πολλοί άλλοι τι είναι αυτό που διεκδικούνε.

Οι συνειδητοποιημένοι επαναστάτες είναι τόσο ελάχιστοι γι'αυτό και δεν με πείθει η μαζικότητα. Τσογλαναρία βγήκε στους δρόμους, μαζί με οργανωμένους πραξικοποιηματίες, εγκληματίες και πραγματικούς επαναστάτες. Ένας αχταρμάς.

Οι μαθητικές κινητοποιήσεις υποκινούνται από κομματικοποιημένα τσογλάνια. Αυτοί που ακολουθούν είναι μπουνταλάδες που πάνε για τον χαβαλέ. Η γενειά μου ξεκίνησε της καταλήψεις, ξέρω καλά πια τσογλάνια τις υποκινούσαν και ξέρω πολύ καλά τι κάνουν αυτά τα τσογλάνια τώρα.

Επαναστάτης δεν είναι το 15χρονο που φοράει την κουκούλα και πετάει την κοτρώνα και όποιον πάρει ο χάρος. Τσόγλανος είναι, άμυαλος τσόγλανος που δεν έχει την παραμικρή συναίσθηση των πράξεών του. Οι "κουμουνιστές" του Πολυτεχνείου ήτανε Έλληνες όλων των πολιτικών παρατάξεων, όσο και αν προσπάθησε το σοσιαληστικό κατεστημένο της χώρας μας να καρπωθεί τον αγώνα κατά της χούντας, υπήρξαν και οπαδοί άλλων ιδεολογικών παρατάξεων που αγωνίστηκαν κατά της χούντας. Μην συγκρίνεις τα αριστεροφασιστοειδή που λυμάινονται τον χώρο της παιδίας (να μην πιάσουμε ένα προς ένα τα αγωνιστικά τους κατορθώματα, έτσι ?) με τους επαναστάτες τους πολυτεχνείου.

quote:
Η λύση που πρότεινα είναι η αλλαγή του ατόμου και η συνειδητοποίηση της πολιτικής του ευθύνης.

Είσαι σε θέση να κρίνεις τον τρόπο με τον οποίο επέρχεται η συνειδητοποίηση της πολιτικής ευθύνης του καθενός ??? Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου πλήρως συνειδητοποιημένο και υπεύθυνο απέναντι στους συμπολίτες μου. Για σένα πιθανόν να είμαι ένα βολεμένο καπιταλιστικό γουρούνι. Ποιός θα κρίνει τι είναι ορθό και τι όχι ???

quote:
Αυτή την πολιτική ευθύνη που επέδειξε η γενιά του Play Station, βγαίνοντας στο δρόμο και απαιτώντας τον αφοπλισμό των ανεγκέφαλων, καλύτερη παιδεία, τον τερματισμό της πολιτικής των σκανδάλων.

Αφοπλισμό των ανεγκέφαλων.....
Παπαγαλίζουμε τον Σύριζα δηλαδή, αφοπλίστε την αστυνομία !!!!
Για να γίνουμε έρμαιο του κάθε φασίστα και κάθε κακοποιού ???
Όχι κυρία μου, δεν τσιμπάω.....

Καλύτερη παιδεία ????
Διεκδικούν καλύτερη παιδία τα τσογλάνια που παρέα με τα καθήκια τους εκπαιδευτικούς τους έχουν απαξιώσει πλήρως την δημόσια παιδεία μιας και έχουν στραφεί όλοι στους στην ιδιωτική ????? Χαβαλέ το πρωί "να μην κουραστούμε γιατί έχουμε φροντηστήριο το απόγευμα..." Ποιός φταίει γι'αυτή την κατάντια όταν οι ίδιοι οι γονείς τους τα στέλνουνε στα φροντηστήρια από το δημοτικό ????? Και ξέρεις γιατί γίνανε αυτά ? Γιατί οι τωρινοί γονείς είναι οι απελευθερωμένοι μαθητές της δεκαετίας του 80 που αρχίσανε από τότε την συστηματική απαξίωση του δημόσιου σχολείου. Εμένα με παρακολουθούσανε στα μαθήματά οι γονείς μου (η μάνα μου απόφοιτος εξατάξιου γυμνασίου), ποιός γονιός βοηθάει σήμερα το παιδί του όταν ο ίδιος ειναι ξύλο απελέκητο ??? Έχω πωλητές στην εταιρεία μου, απόφοιτους ΤΕΙ και κολλεγίων και δεν ξέρουν να κάνουν μια απλή μέθοδο των τριών !!!!! Τους λες να βρούνε πράκτορα στην Βολιβία και ψάχνουνε στους πράκτορες της Ασίας !!!!! Τα 700 ευρώ μας φταίνε μετά....

Τον τερματισμό της πολιτικής των σκανδάλων....
ΜΑΛΙΣΤΑ, την βρήκαμε την καραμέλα, άσε μην επεκταθούμε εδώ, το ξαναείπα, όποιος αντέχει ανοίγει θέμα και τα λέμε από εκεί. Μάθανε τα τσογλάνια που δεν έχουν διαβάσει εφημερίδα στην ζωή τους (πέρα από τις αθλητικές) να έχουν άποψη για τα σκάνδαλα....

Συνεχίζω.....

Edited by - KERRY KING on 22/01/2009 12:12:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 12:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιός φταίει γι'αυτή την κατάντια όταν οι ίδιοι οι γονείς τους τα στέλνουνε στα φροντηστήρια από το δημοτικό ????? Και ξέρεις γιατί γίνανε αυτά ? Γιατί οι τωρινοί γονείς είναι οι απελευθερωμένοι μαθητές της δεκαετίας του 80 που αρχίσανε από τότε την συστηματική απαξίωση του δημόσιου σχολείου. Εμένα με παρακολουθούσανε στα μαθήματά οι γονείς μου (η μάνα μου απόφοιτος εξατάξιου γυμνασίου), ποιός γονιός βοηθάει σήμερα το παιδί του όταν ο ίδιος ειναι ξύλο απελέκητο ??? Έχω πωλητές στην εταιρεία μου, απόφοιτους ΤΕΙ και κολλεγίων και δεν ξέρουν να κάνουν μια απλή μέθοδο των τριών !!!!! Τους λες να βρούνε πράκτορα στην Βολιβία και ψάχνουνε στους πράκτορες της Ασίας !!!!! Τα 700 ευρώ μας φταίνε μετά....


Φροντιστήριο τα στέλνουν γιατί δεν προλαβαίνουν να τα διαβάσουν αμα δουλεύουν
Και οι δυο γονείς γιατί ετσι όπως έχουμε καταντήσει επειδή δεν φτάνουν τα λεφτά από τους Υπέρογκους μισθούς των 700 ευρώ .
Τώρα για τους πωλητές που έχετε μάλλον δεν κάνετε καλές επιλογές Τουλάχιστον
Πωλησεις κάνουν ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 12:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατηγορήθηκαν αυτά τα παιδιά πως δεν έχουν διαμορφωμένη πολιτική άποψη γιατί για πρώτη φορά δεν μιλούσαν σα φερέφωνα κομμάτων, αλλά σαν πολιτικά όντα που διεκδικούν ένα καλύτερο κόσμο.

Σοβαρά το λες αυτό τώρα ????

http://syntonistikogrigoropoulos.blogspot.com/ by SYRIZA !!!

Μήπως θέλεις να πιάσουμε και το περίφημο indymedia ?????


quote:
Προσωπική επανάσταση σημαίνει αποχή από το χρηματοπιστωτικό σύστημα, σημαίνει υπεύθυνη στάση απέναντι στο περιβάλλον, σημαίνει αποχή από την πελατειακή σχέση μεταξύ πολιτών και απολίτιστων πολιτικών. Σημαίνει ενεργή θέση και δυνατή φωνή απέναντι στις σφαγές των λαών. Σημαίνει αποδοχή της διαφορετικότητας, σημαίνει αποτίναξη των προτύπων που πασάρονται από παντού, σημαίνει εγρήγορση, σημαίνει διεκδίκηση του δικαιώματος και της ευθύνης να έχεις λόγο στα όσα ορίζουν οι πολιτικοί.

Καμμία αντίρρηση. Εγώ τυχαίνει να έχω υιοθετήσει αρκετά από τα παραπάνω, τι σημαίνει αυτό ??? Επειδη δεν τα υιοθετώ όλα δεν έχω ολοκληρώσει την προσωπική μου επανάσταση ?


quote:
Όσα φωνάζω αγανακτισμένη και είναι ουτοπικά, να δίνω μάχη κάθε μέρα να τα κάνω πράξη.

Όταν οι πράξεις σου οδηγούν στην βία, εγώ θα είμαι αντίπαλός σου.
Μακάρι να γνώριζα στιχάκια να σου το πω πιο εκλεπτυσμένα, δεν είμαι εναντίον σου, δεν επικροτώ όμως τις μεθόδους σου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 12:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αναφορά μου στον οδηγό του τανκ έγινε για τον λόγο ότι κάθε 17η Νοεμβρίου ακούω τόσα και τόσα τρομακτικά για τις δεκάδες των φοιτητών που τους έλιωσε η πόρτα και το τανκ που μπούκαρε στο Πολυτεχνείο. Και νά'σου μαρτυρίες (ρε τι μου θυμίζει αυτό) στα ρεπορτάζ....

Άρα κάποιος λέει ψέματα εδώ πέρα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 12:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
λογικό είναι να υπάρχει θυμός από τη νέα γενια πάει ο άλλος σπουδάζει παίρνει 10 πτυχία και καταλήγει να δουλεύει για 700 ευρώ η να κάνει διανομές σουβλάκια .

Όταν λοιπόν αποφασίζει να πάει να σπουδάσει, θα πρέπει να έχει υπόψιν του πως κάθε χρόνο βγαίνουν χιλιάδες απόφοιτοι σαν αυτόν που όλοι ψάχνουν σαν και αυτόν για δουλειά. Τι περιμένει ότι θα βρει δηλαδή ???? Τις εταιρείς να τον περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες και να του πούνε "επιτέλους αποφοίτησες" ????

Μα τι παραλογισμός είναι αυτός ????
Ποιός ευθύνεται που η Αθήνα έχει τόσους δικηγόρους όσους έχει όλη η Γαλλία ???
Τι περιμένουν οι υποψήφιοι έλληνες απόφοιτοι δικηγόροι ? Δεν θα τους φάει η ανεργεία και η εκμετάλευση ??? Γουστάρουν δικηγορία ? Μαζί τους, υπάρχει όμως μια τεράστια αγορά που λέγεται ΕΥΡΩΠΗ, ας ξεφύγουν από την ανάγκη να βρούνε δουλειά κοντά στους γονείς τους.

Με τι κριτήριο αποφασίζει κάποιος να πάει να σπουδάσει ????
Έχει αναρωτηθεί κανένας σας που μόνο κλάψα για την κατάσταση έχετε ????
Το 90% όσον δίνουν εξετάσεις δεν έχουν ιδέα τι θέλουν να ακολουθήσουν, ακόμα με το όνειρο να μπούνε στο δημόσιο είναι ορισμένοι.... Και η ελληνική ύπαιθρος να μαραζώνει γιατί κανένας έλληνας δεν καταδέχεται να γίνει αγρότης, κτηνοτρόφος, παραγωγός.... Μάθανε όλοι να θέλουν να γίνουν επιστήμονες. Να γίνουν, να είναι όμως προετοιμασμένοι ότι θα αγωνιστούν σκληρά για να επιβιώσουν και να ξεχωρίσουν, πάνε οι εποχές των παχαίων αγελάδων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 12:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.tvxs.gr/v2972

Θα σε παρακαλόυσα να μου κάνεις τη χάρη και να ξοδέψεις 10 λεπτά να δεις το παραπάνω βίντεο.
Κι εσύ και όλοι όσοι μιλάτε για τσογλαναραίους που βγήκανε στο δρόμο.
Γιατί κι εγώ γι αυτούς μιλάω, μόνο που αυτοί που εννοώ εγώ φοράνε κράνη και στολές και δεν έχουν πουθενά τα διακριτικά τους,
κάτι που κάθε όργανο της τάξης είναι υποχρεωμένο να επιδεικνύει πριν προβεί σε οποιοδήποτε έλεγχο, ειδάλως δεν έχει καμία απολύτως διαφορά από τον κάθε κουκουλοφόρο.
Είναι ανώνυμος, κρυμμένος και βιαιοπραγεί ανεξέλεγκτα.
Και πες μου εσύ, αφού δεις το βιντεάκι, η έρμη η γιαγιά που τραβολογανε οι βρωμόμπατσοι μέχρι λιποθυμίας, τι σχέση μπορεί να έχει με τον αντιεξουσαστικό χώρο.

Δεν είμαι υπέρ της βίας, έπεσες έξω σε αυτό.
Είμαι υπέρ της δράσης και κατά της αποχαύνωσης και της παραίτησης.
Αν με χτυπήσουν άδικα θα υπερασπιστώ τον εαυτό μου.
Αν χτυπάνε αδικα τον διπλανό μου, θα πάω να τον βοηθήσω.

Μόνο πες μου κι εσυ κάτι, μια θέση, κάτι που θα κάνει αυτή την κουβέντα να έχει νόημα.

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 12:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αναφορά μου στον οδηγό του τανκ έγινε για τον λόγο ότι κάθε 17η Νοεμβρίου ακούω τόσα και τόσα τρομακτικά για τις δεκάδες των φοιτητών που τους έλιωσε η πόρτα και το τανκ που μπούκαρε στο Πολυτεχνείο. Και νά'σου μαρτυρίες (ρε τι μου θυμίζει αυτό) στα ρεπορτάζ

Γιατί ψέματα είναι ότι τους έλιωσε το τανκ ?.
Και τι θες να πεις τώρα με αυτό ότι μερικοί λένε ψέματα ότι ήταν παρόντες ?και έτσι
Να είναι δεν αναιρεί το τι έγινε στην πραγματικότητα σε αυτούς που ήταν παρόντες .


quote:
Με τι κριτήριο αποφασίζει κάποιος να πάει να σπουδάσει ????
Έχει αναρωτηθεί κανένας σας που μόνο κλάψα για την κατάσταση έχετε ????
Το 90% όσον δίνουν εξετάσεις δεν έχουν ιδέα τι θέλουν να ακολουθήσουν, ακόμα με το όνειρο να μπούνε στο δημόσιο είναι ορισμένοι.... Και η ελληνική ύπαιθρος να μαραζώνει γιατί κανένας έλληνας δεν καταδέχεται να γίνει αγρότης, κτηνοτρόφος, παραγωγός.... Μάθανε όλοι να θέλουν να γίνουν επιστήμονες. Να γίνουν, να είναι όμως προετοιμασμένοι ότι θα αγωνιστούν σκληρά για να επιβιώσουν και να ξεχωρίσουν, πάνε οι εποχές των παχαίων αγελάδων.


Εσύ έχεις αναρωτηθεί πως τα βγάζει περά ο κόσμος ?η μονο την κριτική έχεις στο νου σου ?
Αυτό μας έχει φάει σαν έθνος δεν νοιάζεται κάνεις για τον άλλο επειδή εσυ βολεύτηκες
Δεν σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι θα μπορούσα και εγώ να πω
Ας πρόσεχαν τι σπούδαζαν μια και δεν έχω σπουδάσει και δεν νιώθω αδικημένος σε σύγκριση Με αυτούς αλλα δεν είναι έτσι την αδικία να τη βλέπουμε μην κοιτάμε
Μονο την πάρτη μας .

Δε μου λες γι αυτή την λογική του να θεωρείται απώτερος σκοπός ο διορισμός στο δημόσιο ποιος ευθύνεται ?δεν έχουν ευθύνες οι πολιτικοί ?
Τώρα το γιατί δεν δέχεται να γίνει αγρότης ο Έλληνας δεν δέχεται γιατι δεν βγάζει χρήματα
Να πάει να γινει δηλαδή αγρότης ο άλλος να σκοτώνεται στη δουλεία και να μην βγάζει
Και αξιόλογα χρήματα ε όχι έτσι δεν θέλει κάνεις να σκοτώνεσαι στη δουλεια αλλα να
Παίρνεις αυτά που πρέπει .


Το βρήκαμε τώρα δεν πάει λέει να δουλέψει αγρότης πληρώστε να πάει αμα είχε λεφτά
Και εγώ θα πήγαινα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 13:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ξέρω τα βιντεάκια του TVXS kswtikoula.

Προσωπικά θαύμασα την ψύχραιμη στάση των αστυνομικών στις μαλακίες που ακούγανε.
Αυτή την αστυνομία θέλω και αναρωτιέμαι αν αυτοί θα είναι οι δικηγόροι του αύριο (τρομάρα μας).

Για την γιαγιά μπορώ να υποθέσω ότι ήθελαν να την απομακρύνουν από μια περιοχή που μύριζε μπαρούτι. Κι εγώ αν ήμουν αστυνομικός, σηκωτή θα την έπαιρνα από εκεί.

Θέλεις να το επεκτείνουμε τι έγινε στην Ασκληπιού ????
Ήσουν παρούσα ???

Αποτελεί αυτό αφορμή για την κατάργηση των ΜΑΤ και τον αφοπλισμό της αστυνομίας ???

Που ήταν η συμπαράστασή σας όταν τα ΜΑΤ είχανε σαπίσει στο ξύλο τους συνταξιούχους ???
Τα γεγονότα της Ασκληπιού έχει η φαρέτρα ?

Και θα το ξαναπώ, ρίξτε μια ματία στην πολιτισμένη Ευρώπη να δείτε τι θα πει αστυνομία...

Πρέπει να είμαστε το μοναδικό κράτος που όποιου του κ&%^$σει έρχεται πρόσωπο με πρόσωπο με τον "μπάτσο" και του αραδιάζει χριστοπαναγίες χωρίς να του προσγειωθεί το γκλομπ στο κεφάλι.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 13:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί ψέματα είναι ότι τους έλιωσε το τανκ ?.
Και τι θες να πεις τώρα με αυτό ότι μερικοί λένε ψέματα ότι ήταν παρόντες ?και έτσι
να είναι δεν αναιρεί το τι έγινε στην πραγματικότητα σε αυτούς που ήταν παρόντες .

Σύμφωνα με τον οδηγό, ναί είναι ψέματα ότι το τανκ έλιωσε κόσμο.
Γι'αυτό και ρώτησα πόσο αξιόπιστη είναι η μαρτυρία του οδηγού.

Τι εξυπηρετεί ένα τέτοιο ψέμα ???
Βλέπω πάντως πως εσύ το επικροτείς, μάλλον το δικαιολογείς.

Και στην τελική, ναι, αμφισβητώ για το αν όλοι αυτοί που το παίζουν αντιστασιακοί σήμερα, ήταν όντως παρόντες τότε....

Δεν αμφισβητώ γεγονότα, "ήρωες και αγωνιστές" αμφισβητώ (και έχουμε και μπόλικους...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy