ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ -8/12/08- ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ, ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΦΟΡΜΕΣ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 13:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ έχεις αναρωτηθεί πως τα βγάζει περά ο κόσμος ?η μονο την κριτική έχεις στο νου σου ? Αυτό μας έχει φάει σαν έθνος δεν νοιάζεται κάνεις για τον άλλο επειδή εσυ βολεύτηκες

Αγωνίστηκα και πέτυχα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον). Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να με κάνει να νιώσω άσχημα γι'αυτό. Πολλές φορές έχω φανταστεί τον εαυτό μου να είναι σε οικονομικά αδιέξοδα. Δεν θα κάτσω να κλαίγομαι πάντως, ούτε θα αναζητάω ευθήνες από τρίτους για το χάλι μου. Έμαθα να αγωνίζομαι και όχι να κλαίγομαι...

quote:
Την αδικία να τη βλέπουμε μην κοιτάμε μονο την πάρτη μας .

Πες μου πια είναι η αδικία....

quote:
Δε μου λες γι αυτή την λογική του να θεωρείται απώτερος σκοπός ο διορισμός στο δημόσιο ποιος ευθύνεται ?δεν έχουν ευθύνες οι πολιτικοί ?

Την κύρια ευθήνη την έχουν οι πολίτες που πουλήθηκαν για το βόλεμά τους. Οι πολιτικοί βρήκαν και κάναν. Μην παριστάνουμε τις αθώες περιστέρες έτσι ? Τον Ανδρέα τον κάνανε θεό γιατί διόρισε την μισή Ελλάδα αντί να τον καταριούνται που μας βύθισε στον διάολο. Λουστήτε τα τώρα και κλάψτε....

quote:
Τώρα το γιατί δεν δέχεται να γίνει αγρότης ο Έλληνας δεν δέχεται γιατι δεν βγάζει χρήματα

Δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα μου φαίνεται....
Ο ευρωπαίος αγρότης είναι η μοναδική εργατική μονάδα της Ευρωπαϊκής ένωσης που έχει εξασφαλισμένο εισόδημα μέχρι το 2013. Μην πιάσουμε το θέμα έλληνας αγρότης στο παρόν θέμα, γιατί έχει πολυυυυυυυυυυυυυυ βάθος το λαγούμι.

Είπες την σωστή λέξη όμως :

quote:
Να πάει να γινει δηλαδή αγρότης ο άλλος να σκοτώνεται στη δουλεία

Μπορεί να μην χρειαστεί να σκοτωθεί στην δουλειά, αλλά έχει κόπο το ρημάδι...
Βρήκαμε τους Αλβανούς όμως γι'αυτή την δουλειά, εμείς θα γίνουμε επιστήμονες...

quote:
Το βρήκαμε τώρα δεν πάει λέει να δουλέψει αγρότης πληρώστε να πάει αμα είχε λεφτά
Και εγώ θα πήγαινα .

Προφανώς έχεις άγνοια επί του θέματος....
Η ξάδελφη μου παίνρει επιδότηση 5000 ευρώ τον χρόνο γιατί έχει και καλά 20 γίδια στην κατοχή της. Α***δια μπορεί να έχει, γίδια μια φορά δεν έχει....

Edited by - KERRY KING on 22/01/2009 13:52:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 14:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο κ. Σκευοφύλαξ δεν θα ξεχάσει τη
φοιτήτρια που τραυματίστηκε κατά την εισβολή του τανκ, την
καθηγήτρια σήμερα του Πανεπιστημίου Αθηνών κυρία Πέπη Ρηγοπούλου.
«Θα ήθελα να τη δω, να της πω... Δεν τολμάω όμως. Τα λόγια δεν
σβήνουν τις πράξεις».


Αυτό για το τανκ πως έχει τύψεις αν δεν χτύπησε κανένας ?.

quote:
Και στην τελική, ναι, αμφισβητώ για το αν όλοι αυτοί που το παίζουν αντιστασιακοί σήμερα, ήταν όντως παρόντες τότε....

Δεν αμφισβητώ γεγονότα, "ήρωες και αγωνιστές" αμφισβητώ (και έχουμε και μπόλικους...)



Δεν αναιρεί τα γεγονότα αυτό που λες τι πάει να πει δηλαδή αν κάποιος πει ψέματα ότι ήταν εκεί Δεν έγιναν τα γεγονότα ?.

quote:
Αγωνίστηκα και πέτυχα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον). Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να με κάνει να νιώσω άσχημα γι'αυτό. Πολλές φορές έχω φανταστεί τον εαυτό μου να είναι σε οικονομικά αδιέξοδα. Δεν θα κάτσω να κλαίγομαι πάντως, ούτε θα αναζητάω ευθήνες από τρίτους για το χάλι μου. Έμαθα να αγωνίζομαι και όχι να κλαίγομαι...



Ναι και αυτοί που σπούδασαν και δουλεύουν τώρα για 700 ευρώ αγωνιστήκαν αλλα δεν δικαιωθήκαν δεν σου λέει κανεις να νιώσεις άσχημα για το αν πετυχές σχετικα

αλλα να κοιτάς
Και αυτούς που αδικηθήκαν γιατί έχει η ζωή γυρίσματα δεν ξέρεις τι γίνεται .

quote:
Πες μου πια είναι η αδικία....



Ξέρω γω μάλλον σου φαίνεται δίκαιο να σπουδάζεις τοσα χρονια και να καταλήγεις με μισθό 700 ευρώ .

quote:
Την κύρια ευθήνη την έχουν οι πολίτες που πουλήθηκαν για το βόλεμά τους. Οι πολιτικοί βρήκαν και κάναν. Μην παριστάνουμε τις αθώες περιστέρες έτσι ? Τον Ανδρέα τον κάνανε θεό γιατί διόρισε την μισή Ελλάδα αντί να τον καταριούνται που μας βύθισε στον διάολο. Λουστήτε τα τώρα και κλάψτε....



Έχουν μεγάλη ευθύνη οι πολίτες γιατι κοιτανε την πάρτη τους αλλα την μεγαλύτερη την εχουν οι πολιτικοί που αντί να δείξουν το καλο παράδειγμα διαιωνίζουν την κατάσταση
Προς όφελος τους .
Ο Ανδρέας διόρισε τους μισους απ τους δημοσίους υπάλληλους σήμερα και η ΝΔ τους
Άλλους μισους και για να ξέρεις η διαμαρτυρία δεν είναι κλάψα το βρήκαμε τώρα
Να γίνεται δηλαδή χαμός και να μη μιλάμε να καθόμαστε να κοιτάμε .

quote:
Μπορεί να μην χρειαστεί να σκοτωθεί στην δουλειά, αλλά έχει κόπο το ρημάδι...
Βρήκαμε τους Αλβανούς όμως γι'αυτή την δουλειά, εμείς θα γίνουμε επιστήμονες...



Ναι έγραψες τα μισα που σε συνέφεραν εντάξει αφού είναι επικερδής ασχολια
Εσύ γιατί δεν πηγές αγρότης και θρονιάστηκες σε γραφείο ?.

quote:
Προφανώς έχεις άγνοια επί του θέματος....
Η ξάδελφη μου παίνρει επιδότηση 5000 ευρώ τον χρόνο γιατί έχει και καλά 20 γίδια στην κατοχή της. Α***δια μπορεί να έχει, γίδια μια φορά δεν έχει....

Μίλησα για πραγματικούς αγρότες όχι μαϊμού για ανέλυσε το εσύ που είσαι ειδήμονας
Ποσά βγαζει ένας αγρότης και εξήγησε μου μετά αφου πληρώνεται πλουσιοπάροχα εσύ
Γιατί δεν το επέλεξες σαν επάγγελμα ?.

Κοιτά να δεις που ζούμε στον κήπο της Εδέμ και το έχουμε πάρει χαμπάρι είμαστε
Αχάριστοι τελικά ζούμε σε μια χωρα που όλα είναι τέλεια αμειβόμαστε πλουσιοπάροχα,
Υπάρχει αξιοκρατια,δεν υπάρχουν ρουσφετια, εγκληματικότητα μηδέν όλα πάνε κατ ευχή
Και διαμαρτυρόμαστε είμαστε αχάριστοι τελικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 14:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό για το τανκ πως έχει τύψεις αν δεν χτύπησε κανένας ?.

Για να θέλει να την συναντήσει, προφανώς και δεν την σκότωσε, έτσι ???
Τι εξυπηρετεί να ακούς για τους δεκάδες που τους έλιωσε η πόρτα και το τανκ ????

quote:
Δεν αναιρεί τα γεγονότα αυτό που λες τι πάει να πει δηλαδή αν κάποιος πει ψέματα ότι ήταν εκεί Δεν έγιναν τα γεγονότα ?.

Σου επαναλαμβάνω, δεν αμφισβητώ γεγονότα, "ήρωες και αντιστασιακούς" αμφισβητώ που διηγούνται ότι υπήρξαν μάρτυρες σε γεγονότα που τελικά δεν έγιναν...

quote:
Ναι και αυτοί που σπούδασαν και δουλεύουν τώρα για 700 ευρώ αγωνιστήκαν αλλα δεν δικαιωθήκαν

Ρε Open Mind αυτή την δικαίωση περιμένω να μου εξηγήσεις. Η δικαίωση είναι που ολοκλήρωσαν τις σπουδές και πήραν πτυχίο, τα 700 ευρώ τι τα μπλέκεις ? Μου προεξόφλησε κανένας όταν πήγαν να σπουδάσω ότι θα βγω πτυχιούχος και θα με περιμένει ένας μισθός 1300 ευρώ ??? (Τόσα δεν απαιτεό το ΚΚΕ ως χαμηλότερο μισθό ?). Ποιός φταίει για τα 700 ευρώ ? Ποιός διαπραγματεύεται τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας ??????? Από ποιόν περιμένει η εργατική τάξη μισθό 1300 ευρω ??? Ας μου απαντήσει κάποιος....

quote:
Ξέρω γω μάλλον σου φαίνεται δίκαιο να σπουδάζεις τοσα χρονια και να καταλήγεις με μισθό 700 ευρώ .

Τράβα λοιπόν να εργαστείς στην Γερμανία να πάρεις 1500 ευρώ. Τράβα στο Λουξεμβούργο, τράβα στο Βέλγιο, τράβα κάπου που οι μισθοί είναι καλύτεροι. Γιατί να κάτσω να κλαίω σαν την άδικη κατάρα για τα 700 ευρώ που μου προσφέρουν στην Ελλάδα ???

quote:
Έχουν μεγάλη ευθύνη οι πολίτες γιατι κοιτανε την πάρτη τους αλλα την μεγαλύτερη την εχουν οι πολιτικοί που αντί να δείξουν το καλο παράδειγμα διαιωνίζουν την κατάσταση
προς όφελος τους .

Οι πολιτικοί είναι καθρέφτης της κοινωνίας μας.
Μην πας να την βγάλεις λάδι, αυτοί είναι 300 και εμείς 6000000 (τόσοι δεν είναι οι ψηφοφόροι ?). Βάλε κάτω τώρα και ξαναδές ποιοί φταίνε. Άκου να δίνουν οι πολιτικοί το παράδειγμα.... Να το άκουγα αυτό από τον μακαρίτη τον παππού μου κάτι πάει στο διάολο, να το ακούω από εσένα ρε Open Mind ? Έλεος....

quote:
Ναι έγραψες τα μισα που σε συνέφεραν εντάξει αφού είναι επικερδής ασχολια
εσύ γιατί δεν πηγές αγρότης και θρονιάστηκες σε γραφείο ?.

Πες μου εσύ τα άλλα μισά καταρχήν.
Εμένα δεν με έκανε η ανάγκη να γίνω αγρότης, αν έπαιρνα όμως 700 ευρώ θα πήγαινα να εκμεταλευτώ τα χωράφια των παππούδων μου που μου τα έγραψαν και δεν καταδέχομαι καν να πάω να δω που είναι και θα εκμεταλευόμουνα κάθε επιδότηση που θα μπορούσα να έχω.

quote:
Μίλησα για πραγματικούς αγρότες όχι μαϊμού για ανέλυσε το εσύ που είσαι ειδήμονας
ποσά βγαζει ένας αγρότης και εξήγησε μου μετά αφου πληρώνεται πλουσιοπάροχα εσύ γιατί δεν το επέλεξες σαν επάγγελμα ?.

Άμα κρίνω από τις τζιπάρες τους και τις βιλίτσες τους, μια χαρά την βγάζουν και χαλάλι τους. Έχω γνωρίσει νέα παιδιά στην Ήπειρο που παρατήσανε το "όνειρο" για σπουδές και στραφήκανε στην παραγωγή μελιού, βιολογικών καλλιεργιών και κτηνοτροφία. Βγάζουν πολλαπλάσιο ετήσιο εισόδημα από τα 10000 ευρώ της γενιάς των 700 ευρώ, ζούνε μέσα στην υγεία και έχουν όραμα. Αλλά δουλεύουν τα παιδιά, ούτε αραχτά στα καφενεία είναι ούτε στις καφετέριες. Αν πάει η δουλειά μου κατα διαόλου και δεν βρω λύσεις στον χώρο μου ή στο εξωτερικό, ναι θα πάω να γίνω μελλισοκόμος ή καλιεργητής τρούφας. Να κλαψουρίζω μια φορά δεν πρόκειται να κάτσω.

quote:
Κοιτά να δεις που ζούμε στον κήπο της Εδέμ και το έχουμε πάρει χαμπάρι είμαστε
Αχάριστοι τελικά ζούμε σε μια χωρα που όλα είναι τέλεια αμειβόμαστε πλουσιοπάροχα,
Υπάρχει αξιοκρατια,δεν υπάρχουν ρουσφετια, εγκληματικότητα μηδέν όλα πάνε κατ ευχή
Και διαμαρτυρόμαστε είμαστε αχάριστοι τελικά

Μην χαλάς το επίπεδο της κουβεντας. Δεν είπα ότι ζούμε στον κήπο της Εδέμ. Ποτέ δεν το υποστήριξα αυτό και αν διάβαζες παραπάνω είπα ακριβώς το αντίθετο. Θέλει αγώνα η ζωή και απλά μας πήρε πολύ καιρό να το καταλάβουμε... Με την κλάψα μια φορά δεν πρόκειται να βγει τίποτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 14:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γιαγιά ήταν μία από τους συλληφθέντες!
Τη γιαγιά την τραβούσαν γιατί βοήθησε δύο τραυματίες.
Δεν έχουν διακριτικά, είναι απλά τραμπούκοι. Ακόμη και στον ηλελτρικό να σου κάνει κάποιος έλεγχο για εισητήριο είναι υποχρεωμένος να σου επιδείξει ταυτότητα με την ιδιότητα του.
Τον τραυματία πάνω στο φορείο και τους τραυματιοφορείς τους βαρούσαν προφανώς από την εξαιρετική τους ψυχραιμία και την απέραντη νοημοσύνη.
Έχω ζήσει στο εξωτερικό για 4 χρόνια, οι παλιότεροι εδώ μέσα το γνωρίζουν. Σε πληροφορώ πως εκεί οι αστυνομικοί (και ουχί μπάτσοι) όταν σου κάνουν έλεγχο για οποιοδηποτε λόγο σου μιλάνε στον πληθυντικό και με ευγένεια.
Εδώ οι σκατόμπατσοι σου λένε τα χαρτιά σου ρε τσογλάνι!
Ειλικρινά πίστεψα πως θα κάναμε κουβέντα
αλλά βλέπω παρωπίδες και άρνηση καταννόησης, εθελοτυφλείς και μαστιγώνεις τους παθούντες.
Μιλάω 4 γλώσσες και το πτυχίο μου έχει βαθμό 8μιση, έχω εργασιακή εμπειρία υψηλού επιπέδου και σε θέσεις ευθύνης.
Στα 31 μου στην Ελλάδα παίρνω λιγότερα από όσα παίρνει ο αλλοδαπός λαντζιέρης στη Γερμανία (που είναι ασφαλισμένος σε αντίθεση με μένα).
Γιατί σπούδασα?
Γιατί λάτρευα τα βιβλία και τη γνώση,
όχι για τη δουλειά.
Αλλά όσον αφορά στη δουλειά, ποτέ μα ποτέ το ελληνικό σχολείο δεν έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές να ανακαλύψουν τις κλίσεις τους, τα ταλέντα τους και τις ικανότητες τους.

Αν έχεις κάτι ουσιαστικό να μου πεις πέρα από το να εκθειάζεις τα καθίκια που δείξανε και ψυχραιμία! τα παχύδερμα τα ζώα...
Ή που να βλέπει επί της ουσίας τη σαπίλα του κόσμου μας, ειλικρινά λυπάμαι, γιατί αυτή η χώρα δεν έχει ελπίδα όσο κοιτάμε τη δουλειά μας και αδιαφορούμε για την κοινωνία που ψυχορραγεί.

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 15:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε πληροφορώ πως εκεί οι αστυνομικοί (και ουχί μπάτσοι) όταν σου κάνουν έλεγχο για οποιοδηποτε λόγο σου μιλάνε στον πληθυντικό και με ευγένεια.
Εδώ οι σκατόμπατσοι σου λένε τα χαρτιά σου ρε τσογλάνι!

Εμένα δηλαδή γιατί ποτέ "σκατόμπατσος" δεν μου είπε "τα χαρτιά σου ρε τσογλάνι" ακόμα και όταν ήμουν έφηβος και με σταματάγανε γιατί ήμουν ψιλοκουρεμένος ???

Εμένα δηλαδή γιατί οι "σκατόμπατσοι" μου μιλάνε στον πληθυντικό ???

Μήπως θα με πεις και εσύ "ρουφιάνο" όπως αρκέστηκε να με αποκαλέσει κνίτης φίλος μου ???

quote:
Στα 31 μου στην Ελλάδα παίρνω λιγότερα από όσα παίρνει ο αλλοδαπός λαντζιέρης στη Γερμανία (που είναι ασφαλισμένος σε αντίθεση με μένα).
,

Γιατί εργάζεσαι στην Ελλάδα τότε ?
Στο εξωτερικό σου προσφέρανε περισσότερα ???

quote:
Αλλά όσον αφορά στη δουλειά, ποτέ μα ποτέ το ελληνικό σχολείο δεν έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές να ανακαλύψουν τις κλίσεις τους, τα ταλέντα τους και τις ικανότητες τους.

Να σε κάτι που συμφωνούμε 100%.
Να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι όμως...
Πόσοι γονείς δίνουν την δυνατότητα στα παιδιά τους να ανακαλύψουν τις κλίσεις τους, τα ταλέντα τους και τις ικανότητές τους ??? Μήπως στην Ελλάδα κυριαρχεί το "πάρε ένα πτυχίο πρώτα και μετά κάνε ότι θέλεις" ? Μήπως ???

quote:
Ή που να βλέπει επί της ουσίας τη σαπίλα του κόσμου μας, ειλικρινά λυπάμαι, γιατί αυτή η χώρα δεν έχει ελπίδα όσο κοιτάμε τη δουλειά μας και αδιαφορούμε για την κοινωνία που ψυχορραγεί.

Πως κρίνεις ποιός αδιαφορεί για την κοινωνία που ψυχορραγεί ?
Επειδή δεν συμμερίζομαι την άποψή σου για τα "παχύδερμα" ???
Λίγο άδικα δεν κρίνεις ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 15:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν εθελοτυφλείς φίλε μου για την ασυδοσία των σωμάτων ασφαλείας, όταν αδυνατείς να δεις την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά τους απέναντι στους τότε συνταξιούχους και στους σημερινούς μαθητές,
όταν συτγχωρείς τη ζαρντινιέρα, την εκτέλεση, τη χρήση χημικών, τη βία απέναντι σε αδύναμους και άοπλους, το ότι δεν φέρουν διακριτικά στις στολές τους, τους κουκουλοφόρους που βγαίνανε με λοστούς από τισ κλούβες τα σπάγανε (γιατί αυτοί σπάσανε μικρομάγαζα), όταν θεωρείς ότι αυτό είναι σωστή συμπεριφορά ειλικρινά δεν θεωρώ πως είμαι άδικη, απλά ζω σε έναν άλλο κόσμο, όπου όλα αυτά είναι χαρακτηριστικά κατάχρησης εξουσίας και ακραίου ολοκληρωτισμού, και όχι συμπεριφορά αστυνομικών.

Αν θεωρείς ότι η λύση είναι να φύγουμε όλοι από τη χώρα μας επειδή δεν μας αρέσει η πραγματικότητα που ζούμε και όχι να παλέψουμε για να την αλλάξουμε, λυπάμαι, αλλά δεν θα τους το κάνω το χατήρι.
Ναι έπαιρνα καλύτερα λεφτά (το αστείο είναι πως το ταμείο ανεργείας που πήρα για κάποιο διάστημα στη Γερμανία ήταν υψηλότερο από τον τωρινό μου μισθό) και είχα άψογη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, αλλά ήθελα να ζω στη χώρα μου ρε φίλε και αρνούμαι να με διώχνει η κουστουμαρισμένη αλητεία που κυβερνά.

Δεν θέλω πολλά λεφτά, αξιοπρέπεια θέλω!
Να μη με κοιτά στραβά το αφεντικό μου, γιατί την ώρα που σχολάω, σηκώνομαι να φύγω και δεν δείχνω ενδιαφέρον για την εταιρία.
Να μη θεωρείται δεδομένο πως δεν θα πάρω ποτέ άδεια, ούτε πως δεν χρειάζομαι ασφάλεια γιατί έχω γερή κράση.

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 15:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kswtikoula εσύ μάλλον εθελοτυφείς όταν μου φέρνεις για παράδειγμα τους τζεντελμεν αστυνομικούς του εξωτερικού. Πες μου για τους ευγενείς μπόμπηδες και μετά δες το βίντεο με την εν ψυχρώ δολοφονία του φουκαρά του βραζιλιάνου που τον πήρανε για τρομοκράτη. Να πιάσουμε την γερμανική αστυνομία μήπως που σου αμολάει το λυκόσκυλο ή την λαστιχένια σφαίρα πριν προλάβεις να πεις κιχ ??? Δεν επικροτώ την κατάχρηση εξουσίας, σε καμμία περίπτωση όμως δεν αναζητώ την κατάργηση της αστυνομίας. Θέλω καλύτερη αστυνομία, με ότι αυτό συνεπάγεται (το συζητάμε αν θέλεις).

Δεν σου ζήτησα να φύγεις από την χώρα, εν γνώση σου όμως ήρθες να αγωνιστείς σε έναν δύσκολο στίβο, σκληρό και γενικώς αναξιοκρατικό. Πως ζητάς όμως αξιοπρέπεια όταν δέχεσαι να εργάζεσαι ανασφάλιστη ? Ποιός φταίει γι'αυτό ??? Έκανες καταγγελία για το συμβάν ? Και αν επιτρέπεται, σε τι κλάδο εργάζεσαι ???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 16:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμένα δηλαδή γιατί ποτέ "σκατόμπατσος" δεν μου είπε "τα χαρτιά σου ρε τσογλάνι" ακόμα και όταν ήμουν έφηβος και με σταματάγανε γιατί ήμουν ψιλοκουρεμένος ???

Συμφωνω με τον KERRY. Και εγώ όσες φορες(ιδίως τελευταία) έχω συναναστραφεί με αστυνομικούς μια χαρά μου φερθηκαν.

quote:
Ή που να βλέπει επί της ουσίας τη σαπίλα του κόσμου μας, ειλικρινά λυπάμαι, γιατί αυτή η χώρα δεν έχει ελπίδα όσο κοιτάμε τη δουλειά μας και αδιαφορούμε για την κοινωνία που ψυχορραγεί.

Δεν υπάρχει μόνο σαπίλα. Αλλα αυτο το λέω εγώ που μένω στα προαστια της Αθήνας(σε φτωχό σχετικά προάστιο βέβαια). Οταν πάω κέντρο με πιάνει ψυχοπλάκωση μόνο που βλεπω τα μούτρα των ανθρώπων που κυκλοφορούν εκεί. Δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιος να θέλει να μείνει κέντρο. Οσον αφορά την εργασία, πόσοι Έλληνες είναι αυτοί που την ψάχνουν εκτός Αθήνας? Όσο η Αθήνα γεμίζει τόσο η υπόλοιπη Ελλάδα αδειάζει. Και δεν χρειάζεται να γίνεις αγρότης για να φύγεις απο Αθήνα, υπάρχουν πολλές άλλες ελλείψεις σε επαγγέλματα..


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kardasian
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 16:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kardasian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kerry King πριν τα επιχειρήματα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Για την υπεραξία του Μαρξ έχεις ακουστά; Δεν ρωτάω αν την αποδέχεσαι, μόνο αν την έχεις ακούσει. Έτσι για να ξεκινήσει ο διάλογος.

Μπορείς επίσης να μας ενημερώσεις απο ποιο κόμμα ή ποια οργάνωση πιστεύεις ελέγχεται το Indymedia; Και απο ποιους ελέγχονται οι αναρχικοί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 16:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για την υπεραξία του Μαρξ έχεις ακουστά; Δεν ρωτάω αν την αποδέχεσαι, μόνο αν την έχεις ακούσει. Έτσι για να ξεκινήσει ο διάλογος.

Δεν έχω διαβάσει Μαρξ, επιχείρησα κάποτε στα πλαίσια συναναστροφής με κνήτες φίλους μου αλλά κάτι το ακαταλαβίστικο (για την τότε ηλικία μου) ύφος, κάτι η πλύση εγκεφάλου των φίλων μου, με οδήγησε στην αποστροφή να εμβαθύνω παραπάνω. Θεωρητικά γνωρίζω ότι αναφέρεται στην σχέση του εργάτη ως εμπόρευμα - σωστά ?

quote:
Μπορείς επίσης να μας ενημερώσεις απο ποιο κόμμα ή ποια οργάνωση πιστεύεις ελέγχεται το Indymedia; Και απο ποιους ελέγχονται οι αναρχικοί;

http://www.enet.gr/online/online_text/c=111,dt=19.02.2006,id=90466160

http://www1.rizospastis.gr/story.do?id=2926714&publDate=3/7/2005

Τα "συντρόφια" στην Θεσσαλονίκη το πήρανε γρήγορα το μύνημα....

http://thessaloniki.indymedia.org/

http://megoulina.blogspot.com/2008/01/indymedia-imc-indymedia.html

Edited by - KERRY KING on 22/01/2009 16:54:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 17:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε ζούμε όλοι στην Αθήνα,
ζούμε και αλλού.
Σε εταιρία λογισμικού εργάζομαι.
Να ρωτήσω κάτι και τους δύο κυρίους,
τι αυτοκίνητο οδηγείτε?
Γιατί συνήθως ο σεβασμός των μπάτσων συνάδει με τα κυβικά του οχήματος.
Δεν είπα να καταργηθεί η αστυνομία,
είπα να αντικατασταθούν οι Ουρουκχάι που την απαρτίζουν με ανθρώπους όμως.
Και αν το πρότυπο του αστυνόμου το αναζητά κανείς στη Βραζιλία,
όπου εκτέλεσαν ακόμη ένα νεαρό (όπως ακριβώς και εδώ στις 6/12/08)
εν ψυχρώ και ταυτόχρονα αποδίδει βία στην πλαστική σφαίρα και ουχί στο μολύβο των ελληνικών εκτελεστών, κ πάλι παραιτούμαι.
Επίσης, εσείς οι αγανακτισμένοι ενάντια στους καταυθυνόμενους αναρχικούς, τι έχετε να προτείνετε για μια καλύτερη χώρα?
Και θα ήθελα κι εγώ μια εύλογη απάντηση στο ερώτημα του Kardasian
quote:
Μπορείς επίσης να μας ενημερώσεις απο ποιο κόμμα ή ποια οργάνωση πιστεύεις ελέγχεται το Indymedia; Και απο ποιους ελέγχονται οι αναρχικοί;

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 17:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον Kerry King στο θέμα των αγροτών και των παραγωγών γενικά στην Ήπειρο. Εκεί η πλειοψηφία βγάζει καλά έως πολύ καλά λεφτά και ζει σε σπιταρόνες και έχει και πολύ καλά αμάξια.

Βέβαια σε αυτό βοηθάνε και οι επιδοτήσεις αλλά και το είδος της καλλιέργειας ή της παραγωγής που έχεις, και δεν μιλάω για φουντοκαλλιέργιες και τέτοια μιλάω για βρώσιμα προϊόντα. Μιλάω για την Ήπειρο, γιατί από εκεί κατάγομαι και ξέρω, για την υπόλοιπη Ελλάδα δεν ξέρω, δεν έχω δει εκεί τι γίνεται. Μόνο έχω ακούσει.

Θα συμφωνήσω με τον Kerry King και με τον Dr Jekyll Mr Hyde ότι και εμένα ποτέ δεν μου φέρθηκε άσχημα αστυνομικός, ούτε τώρα αλλά ούτε ως φοιτητής. Δυο-τρεις φορές μάλιστα με κάποιους κάναμε και χαβαλέ έτσι όπως μιλούσαμε.

Βέβαια δεν λέω ότι υπάρχουν και αστυνομικοί που δεν αξίσουν να είναι στο σώμα. Μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα.

Τέλος σε αυτό που ανέφερε ο Dr Jekyll Mr Hyde. Ζούμε όντως μια δυσάρεστη πραγματικότητα. Όλος ο κόσμος μαζεύεται στα αστικά κέντρα, πιο πολυ Αθήνα, Πάτρα και Θεσσαλονίκη και τα αποτελέσματα γίνονται όλο και πιο οδυνηρά. Ο κόσμος δυσκολεύεται ύστερα να βρει δουλεία και η παραοικονομία, ο αναρχισμός και η εγκληματικότηα παίρνουν κεφάλι.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 17:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τι αυτοκίνητο οδηγείτε?
Γιατί συνήθως ο σεβασμός των μπάτσων συνάδει με τα κυβικά του οχήματος.

Στερεότυπο....
Σε όλες τις περιπτώσεις ήμουν πεζός.
Σε μπλόκο, πιο ευγενικά μου φερθήκανε όταν είχαν ένα Suzukai Swift.
Γι'αυτό σου λέω στερεότυπο.

quote:
Και αν το πρότυπο του αστυνόμου το αναζητά κανείς στη Βραζιλία,

Οι μπόμπηδες είναι ΑΓΓΛΟΙ αστυνομικοί, στο Λονδίνο το φάγανε το παλικάρι.
Και μην μου πεις ότι οι μπόμπηδες είναι γουρούνια, θεωρούνται οι πιο τζεντελμεν αστυνομικοί στον πλανλητη...

quote:
τι έχετε να προτείνετε για μια καλύτερη χώρα?

Ψυχραιμία και συναίσθηση ευθήνης.
Ας ανοίξουμε καλύτερα ένα νέο θέμα και ας καυαθέσουμε τις λύσεις μας για ένα καλύτερο αύριο. Θα δεις πόσα κοινά θα βρούμε...

Για το indymedia σας έβαλα 4 παραθέσεις.
Υπάρχουν 10δες αν θέλετε, σχολιάστε αυτά για αρχή και τα ξαναλέμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 17:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οργανώνουν τόσο καλά τη διείσδηση στην Ευρώπη εν τω μεταξύ που ούτε θα το πάρουμε χαμπάρι.
Η πορτοκαλί επανάσταση στην Ουκρανία.
Αμερικανοτραφής και Αμερικανόφιλος ο πορτοκαλί επαναστάτης....
Αλλά ο αντίπαλός του ήταν το απόλυτο Ατού της Αμερικής.
Ο κύριος ήταν στη φυλακή γιατί είχε βιάσει.
Νοθεία...κερδίζει ο βιαστής...ο κόσμος αντιδρά...επαναστάτης-σωτήρας...ο αμερικανόφιλος. Γιούπιιιιιιιιιιιι!
Ειρηνική επανάσταση. Απεστάλη: 27/01/2006, 12:50:27 από kswtikoula

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=7709

Δεν κοιμόμαστε τόσο βαθειά όσο πιστεύεις φίλε μου,
έχουμε κι εμείς κάποια ιδέα...
Και γι αυτό βγήκαμε στους δρόμους και φωνάζουμε,
γιατί βαρεθήκαμε να είμαστε το σκόνη στη σκακιέρα τους!

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 17:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kswtikoula δεν έχω λόγο να αμφιβάλω για το επαναστατικό σου πνεύμα.
Ναι, εσύ μπορεί να κατέβηκες στους δρόμους για να επαναστατήσεις.
Αυτό που εγώ υποστηρίζω είναι ότι άτομα σαν εσένα είναι μια σταγόνα στον ωκεανό, η πλειοψηφία των επαναστατών (ή των παιδιών) είναι ένα κοπάδι πρόβατα που εξυπηρετούν τρίτους. Προφανώς εδώ είναι η διαφωνία μας.

Πάντως δεν μου απάντησες σε ένα πολύ καίριο ερώτημα..

Γιατί δέχεσαι να εργάζεσαι ανασφάλιστη ?
Γιατί δεν καταγγέλεις τον αλήτη τον εργοδότη σου ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 18:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε Open Mind αυτή την δικαίωση περιμένω να μου εξηγήσεις. Η δικαίωση είναι που ολοκλήρωσαν τις σπουδές και πήραν πτυχίο, τα 700 ευρώ τι τα μπλέκεις ? Μου προεξόφλησε κανένας όταν πήγαν να σπουδάσω ότι θα βγω πτυχιούχος και θα με περιμένει ένας μισθός 1300 ευρώ ??? (Τόσα δεν απαιτεό το ΚΚΕ ως χαμηλότερο μισθό ?). Ποιός φταίει για τα 700 ευρώ ? Ποιός διαπραγματεύεται τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας ??????? Από ποιόν περιμένει η εργατική τάξη μισθό 1300 ευρω ??? Ας μου απαντήσει κάποιος....

1300 ζητεί και δίκιο έχει ο βασικός μισθός στη γερμάνια τόσος είναι και εμείς εδώ
Οποιος αμείβεται με 1300 των θεωρούμε προνομιούχο τώρα για τις σπουδές υποτίθεται
Ότι έχοντας ένα πτυχίο βρίσκεις ευκολότερα καλύτερη δουλεια αυτά βεβαία σε άλλες χώρες εδώ παίζει ρολο το βύσμα .


quote:
Τράβα λοιπόν να εργαστείς στην Γερμανία να πάρεις 1500 ευρώ. Τράβα στο Λουξεμβούργο, τράβα στο Βέλγιο, τράβα κάπου που οι μισθοί είναι καλύτεροι. Γιατί να κάτσω να κλαίω σαν την άδικη κατάρα για τα 700 ευρώ που μου προσφέρουν στην Ελλάδα ???



Δηλαδή η λύση που προτείνεις είναι να πάμε ολοι μετανάστες ωραία λύση
Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να πάω αλλα δεν είναι λύση αυτή για μια χωρα που
Υποτίθεται είναι προηγμένη να διώχνει τους πολίτες της .

quote:
Οι πολιτικοί είναι καθρέφτης της κοινωνίας μας.
Μην πας να την βγάλεις λάδι, αυτοί είναι 300 και εμείς 6000000 (τόσοι δεν είναι οι ψηφοφόροι ?). Βάλε κάτω τώρα και ξαναδές ποιοί φταίνε. Άκου να δίνουν οι πολιτικοί το παράδειγμα.... Να το άκουγα αυτό από τον μακαρίτη τον παππού μου κάτι πάει στο διάολο, να το ακούω από εσένα ρε Open Mind ? Έλεος....



Ο μακαρίτης ο πάππους μια χαρά τα έλεγε έτσι είναι το σωστό άλλο αν γίνεται το αντίθετο
Για τους πολίτες το έχω πει ότι έχουν μεγάλη ευθύνη άλλωστε θα θυμάσαι ότι η άποψη μου
Είναι να μην ψηφίζουν τα δύο μεγάλα κόμματα ..

quote:
Εμένα δεν με έκανε η ανάγκη να γίνω αγρότης, αν έπαιρνα όμως 700 ευρώ θα πήγαινα να εκμεταλευτώ τα χωράφια των παππούδων μου που μου τα έγραψαν και δεν καταδέχομαι καν να πάω να δω που είναι και θα εκμεταλευόμουνα κάθε επιδότηση που θα μπορούσα να έχω.


quote:
Άμα κρίνω από τις τζιπάρες τους και τις βιλίτσες τους, μια χαρά την βγάζουν και χαλάλι τους. Έχω γνωρίσει νέα παιδιά στην Ήπειρο που παρατήσανε το "όνειρο" για σπουδές και στραφήκανε στην παραγωγή μελιού, βιολογικών καλλιεργιών και κτηνοτροφία. Βγάζουν πολλαπλάσιο ετήσιο εισόδημα από τα 10000 ευρώ της γενιάς των 700 ευρώ, ζούνε μέσα στην υγεία και έχουν όραμα. Αλλά δουλεύουν τα παιδιά, ούτε αραχτά στα καφενεία είναι ούτε στις καφετέριες. Αν πάει η δουλειά μου κατα διαόλου και δεν βρω λύσεις στον χώρο μου ή στο εξωτερικό, ναι θα πάω να γίνω μελλισοκόμος ή καλιεργητής τρούφας. Να κλαψουρίζω μια φορά δεν πρόκειται να κάτσω.

[/quote

Δεν πιστεύω ότι κάποιος που θα είχε αυτή την εναλλακτική δυνατότητα και απ τη στιγμή
Που όπως λες βγάζεις αρκετά χρήματα από αυτή την ενασχόληση δεν θα το έκανε .

Αρα μάλλον είναι μικρό το ποσοστό αυτών που κονομανε .

quote:
Μην χαλάς το επίπεδο της κουβεντας. Δεν είπα ότι ζούμε στον κήπο της Εδέμ. Ποτέ δεν το υποστήριξα αυτό και αν διάβαζες παραπάνω είπα ακριβώς το αντίθετο. Θέλει αγώνα η ζωή και απλά μας πήρε πολύ καιρό να το καταλάβουμε... Με την κλάψα μια φορά δεν πρόκειται να βγει τίποτα

Με την κλάψα δεν βγαίνει τίποτα γι αυτό λέω να αντιδράμε σε οτιδήποτε θεωρούμε άδικο
Τώρα για τον κήπο της Εδέμ δεν σε βλέπω να καυτηριάζεις τίποτα από τα σημερινά χαλια
Όλα τα δικαιολογείς .
[quote]Γιατί δέχεσαι να εργάζεσαι ανασφάλιστη ?
Γιατί δεν καταγγέλεις τον αλήτη τον εργοδότη σου ?


Μόλις απήντησες στο γιατί δεν πάνε να δουλέψουν οι έλληνες οικοδομή που έλεγες
Παραπάνω ένας από τους λογούς είναι αυτός δεν σου κολλανε ένσημα θα δουλέψεις
Πχ 8 μήνες θα σου κολλήσουν 3 άμα δεν δεχτείς μένεις άνεργος .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 18:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να ρωτήσω κάτι και τους δύο κυρίους,
τι αυτοκίνητο οδηγείτε?
Γιατί συνήθως ο σεβασμός των μπάτσων συνάδει με τα κυβικά του οχήματος.
Δεν είπα να καταργηθεί η αστυνομία,

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καν αμάξι. Οι συγκοινωνίες με υπερκαλύπτουν. Αν μια στο τόσο προκείψει κάτι δεν χρειάζεται εγώ ο ίδιος να είμαι οδηγός. Επιπλέον έχω συνηθίσει απο καιρό να περπατάω μεγάλες αποστάσεις και η φυσική μου κατασταση μου το επιτρέπει με το παραπάνω. Σε αμαξι θα μπω μονο για να βγω εκτος Αθηνών. Απο κει κ πέρα γενικά οι αστυνομικοί(μα συνέχεια μου ρχεται να πω μπάτσοι.. αν το ακούς διαρκώς) έχουν μια ενταση(και λόγο της φήμης που έχουν) αλλα δεν μου έχουν φερθει ποτε με αγένεια.
Δεν ξέρω τώρα αν πχ στα Εξάρχια αυτό αλλάζει. Στις περιοχες που εγω εχω πετυχει "μπάτσους" δεν είχα πρόβλημα.

quote:
Δεν κοιμόμαστε τόσο βαθειά όσο πιστεύεις φίλε μου,
έχουμε κι εμείς κάποια ιδέα...
Και γι αυτό βγήκαμε στους δρόμους και φωνάζουμε,
γιατί βαρεθήκαμε να είμαστε το σκόνη στη σκακιέρα τους!

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kardasian
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2009, 21:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kardasian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι λόγοι της "διάσπασης" Αθήνας-Θεσσαλονίκης δεν έχουν καμία σχέση με τον Σόρος. Και βέβαια τα κείμενα δεν αποδεικνύουν καμία τέτοια εμπλοκή όσον αφορά την Ελλάδα.

Για την Αργεντινή και κάποιες ευρωπαικές χώρες όντως κάτι ύποπτο υπάρχει.. και αυτό αποτελεί αντικείμενο διερεύνησης εκ μέρους του ελληνικού παραρτήματος

Αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι το ΙΜC Aθήνας προσφέρει πραγματικά αδιαμεσολάβητη (απο οποιοδήποτε κόμμα ή οργάνωση) πληροφόρηση. Σου τα λέω Κέρι Κινγκ γιατί τα έχω ζήσει απο ΜΕΣΑ και γνωρίζω κάποια πράγματα. Βέβαια μέσω της ανωνυμίας του διαδικτύου μπορεί να είμαι ο οποιοσδήποτε και να λέω μούφες, αλλά γιατί να έκανα κάτι τέτοιο;

Δεν απάντησες για το τι πιστέυεις για τους αναρχικούς. Αν βέβαια έκανες στο μυαλό σου την σύνδεση Σόρος-Ιντιμίντια-αναρχικοί, τότε πρέπει να σου πω ότι κανένα Ιντιμίντια δεν χρειάζονται οι αναρχικοί για να οργανωθούν. Εχουν τις συνελεύσεις τους, τις καταλήψεις και τις σχολές για αυτό το σκοπό. Το ιντιμίντια το χρησημοποιούν μόνο και μόνο για την πιο γρήγορη ροή των πληροφοριών, απο-και για- εκδηλώσεις, πορείες και δράσεις. Δεν αποτελεί δηλαδή κάποιο κέντρο οργάνωσης των αναρχικών ένα απλό σάιτ..

Αν θες, μπορούμε να πάμε την κουβέντα στο θέμα των καταστροφών. Ποιοί έσπασαν και τί έσπασαν. Ποιοί κατέβηκαν στους δρόμους, ποιοί έδρασαν αυθόρμητα και ποιοί προβοκατορικα.Ποιοί μάζεψαν χρήματα για 2 περίπτερα που κάποιοι έσπασαν στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 10:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από δω...

kswtikoula θέλω πραγματίκα να μου απαντήσεις στην ερώτηση γιατί δέχεσαι να δουλεέυεις ανασφάλιστη και δεν καταγγέλεις τον αλήτη τον εργοδότη σου.

Φίλε Open Mind το να ζητάς ίδιο βασικό μισθό με την Γερμανία, είναι αφελές. Δεν μπορείς να έχεις ίδιες απαιτήσεις με μιά χώρα που παράγει βαριά βιομηχανία, με μιά χώρα με υγιή φορολογική πολιτική (και αντίστοιχη φορολογική ηθική από τους πολίτες της) και προπάντων με μιά χώρα που δανείζεται με πολύ ευνοϊκότερους όρους από εμάς (τελικά τόσες μέρες τίποτα δεν φρόντισες να μάθεις για τα εξωτερικά χρέη ???).

quote:
τώρα για τις σπουδές υποτίθεται ότι έχοντας ένα πτυχίο βρίσκεις ευκολότερα καλύτερη δουλεια αυτά βεβαία σε άλλες χώρες εδώ παίζει ρολο το βύσμα .

Θα σου περιγράψω τι γίνεται στον χώρο μου. Ένας ιδιωτικός υπάλληλος γραφείου όταν ξεκινάει με μηδέν προϋπηρεσία, έχει να λάβει αυτά που προβλέπει η συλλογική σύμβαση εργασίας. Μέσα από εκεί προβλέπεται τι επι πλέον έχει να λάβει λόγω πτυχίων και οικογενειακής κατάστασης. Καμμία σοβαρή εταιρεία δεν διακυνδινεύει να μην εφαρμόσει την συλλογική σύμβαση εργασίας. Μια καταγγελία στον ΟΑΕΔ δημιουργεί πολλά περισσότερα προβλήματα από τα τυχόν κέρδη που μπορεί να έχει από την καταστρατήγηση της συλλογικής σύμβασης εργασίας. Τώρα το αν η σύμβαση προβλέπει ο κατώτατος μισθος να είναι 700 ευρώ, γιατί δεν στρέφεστε πρώτα στους εργατοπατέρες που τις υπογράφουν ??? Άσχετα αν η λογική δεν αφήνει περιθώρια για μεγαλύτερο κατώτατο μισθό, γιατί στρέφεστε αποκλειστικά στην κάθε κυβέρνηση για τούψος του μισθού ??? Η κάθε κυβέρνηση έχει έναν προϋπολογισμό και μετά βγαίνει στην γύρα να βρει λεφτά να τον καλύψει (με δανεικά για να λέμε το πράγμα με το όνομά του). Στην εταιρεία την δική μου έχουμε προσωπικό περίπου 90 άτομα, από τα οποία τα 20 αμοίβονται κάτω από 1000 ευρώ. Σε πληροφορώ, όποιος είναι καλός στην δουλειά του ανεβαίνει μισθολογικά κάθε χρόνο. Όποιος είναι αδιάφορος θα λάβει αυτά που προβλέπει η σύμβαση. Είναι τόσο απλό. Πες μου εσύ πως είναι στον κλάδο σου....

quote:
Δηλαδή η λύση που προτείνεις είναι να πάμε ολοι μετανάστες ωραία λύση

Τι θα πει μετανάστης ρε Οpen Mind ???? Στην Γερμανία σου είπα να εργαστείς όχι στην Κίνα. Αυτή η ηλίθια ελληνική νοοτροπία να θεωρεί την Ευρωπαϊκή Ένωση ξένη χώρα πρέπει κάποτε να αλλάξει. Ξεκολλάτε από τα φουστάνια της μάνας σας !!! Μία χώρα είμαστε, ένα νόμισμα. Στις ΗΠΑ ξεκινάνε από την δυτική ακτή και πάνε να ζήσουνε στην ανατολική. Αποστάσεις μεγαλύτερες από τις ενδωευρωπαϊκές. Να έχουμε το προνόμοιο της ελέυθερης διακίνησης εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και να το αποκαλούμε μετανάστευση... τι να πει κανείς.....

Παρακάτω τα κάνεις λίγο αχταρμά με το quote. Πάντως η ελληνική γη έχει τεράστιες δυνατότητες και είναι κρίμα που οι νεοι έλληνες της γυρνάνε την πλάτη. Όμως επειδή το θέμα ελληνική αγροτιά είναι αρκετά πολυσύνθετο (παράδειγμα τα καθίκια που είναι τώρα στους δρόμους) αν θέλεις το αναλύουμε σε άλλο θέμα.

Το να καυτιριάζω συνεχώς δεν βγάζει πουθενά. Και εγώ καυτιριάζω πράγματα πιο βαθειά που περνάνε στα ψιλά από τα μπουρδελοΜΜΕ της χώρας μας. Για μένα είναι μεγαλύτερο πολιτικό σκάνδαλο η μη απορρόφηση κοινωτικών κονδυλίων από τις δοσοληψίες ενός παππά. Στο κάτω-κάτω δικαιοσύνη υπάρχει να αποφανθεί για αδικίματα ποινικά, οι κοινοτικές σφαλιάρες όμως χτυπάνε κατευθείαν στην τσέπη σου και την τσέπη μου κι εκεί δεν δικαιώνεσαι ποτε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 10:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι λόγοι της "διάσπασης" Αθήνας-Θεσσαλονίκης δεν έχουν καμία σχέση με τον Σόρος. Και βέβαια τα κείμενα δεν αποδεικνύουν καμία τέτοια εμπλοκή όσον αφορά την Ελλάδα.

Προς τι η παράθεση της Αργεντινής τότε στους λόγους για τους οποίους έπαψε το δύκτιο της Θεσσαλονίκης ???

quote:
Αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι το ΙΜC Aθήνας προσφέρει πραγματικά αδιαμεσολάβητη (απο οποιοδήποτε κόμμα ή οργάνωση) πληροφόρηση. Σου τα λέω Κέρι Κινγκ γιατί τα έχω ζήσει απο ΜΕΣΑ και γνωρίζω κάποια πράγματα. Βέβαια μέσω της ανωνυμίας του διαδικτύου μπορεί να είμαι ο οποιοσδήποτε και να λέω μούφες, αλλά γιατί να έκανα κάτι τέτοιο;

Πρώτον γιατί μπορεί να είσαι δάκτυλος αυτού του βρωμερού συστήματος και να θέλεις να μας αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Δεύτερον μπορεί απλά να είσαι τόσο παραπληροφορημένος που να μην έχεις και ο ίδιος ιδέα το παίζεται πίσω από την πλάτη σου. Τρίτον..... Τέταρον.....

Όσες θέλεις υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Από εκεί και ύστερα εγώ έχω στοιχεία να παραθέτω κι εσύ μπορείς άνετα να τα καταρίπτεις. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του. Μιας και είσαι από μέσα, με ποιό δικάιωμα εκπέμπετε από τα server του ΕΜΠ ??? Από που εώς που εγώ ο μαλάκας ο φορολογούμενος να πληρώνω ταν χαβά σας ???

quote:
Δεν απάντησες για το τι πιστέυεις για τους αναρχικούς.

Όρισέ μου την έννοια αναρχικός για να σου απαντήσω. Επειδή υπάρχει ενδιαφέρον και έγινε απόπειρα να συζητηθούν τα περι αναρχίας, άνοιξε καινούργιο θέμα να αναπτυχθεί από εκεί. Μην πλατυάσουμε το εν λόγω θέμα.

quote:
Αν βέβαια έκανες στο μυαλό σου την σύνδεση Σόρος-Ιντιμίντια-αναρχικοί, τότε πρέπει να σου πω ότι κανένα Ιντιμίντια δεν χρειάζονται οι αναρχικοί για να οργανωθούν. Εχουν τις συνελεύσεις τους, τις καταλήψεις και τις σχολές για αυτό το σκοπό. Το ιντιμίντια το χρησημοποιούν μόνο και μόνο για την πιο γρήγορη ροή των πληροφοριών, απο-και για- εκδηλώσεις, πορείες και δράσεις. Δεν αποτελεί δηλαδή κάποιο κέντρο οργάνωσης των αναρχικών ένα απλό σάιτ..

Βρείτε άλλο τρόπο τότε γιατί το μόνο που κάνετε είναι να συνδέετε το όνομά σας με σκοτεινούς αντιεθνικούς κύκλους. Μην με βάζεις στον πειρασμό να αρχίσω να παραθέτω σελίδες του indymedia. Όποιος έχει όρεξη ας τα βρει στο διαδύκτιο, είναι πανεύκολο... Δεν αφορούν άμεσα το θέμα μας όμως...

quote:
Αν θες, μπορούμε να πάμε την κουβέντα στο θέμα των καταστροφών. Ποιοί έσπασαν και τί έσπασαν.

Ως επι το πλείστον έσπασαν καλά οργανωμένοι αλήτες. Αυτοί, ανήκουν σε συγκεκριμένους χώρους και εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα. Απο μικροπολιτικά συμφέροντα (κάνουμε την χώρα μπουρδέλο να αναδείξουμε την ανυπαρξία της κυβέρνησης), από καλά οργανωμένα ξένα κέντρα (κάνουμε την χώρα μπουρδέλο για να σπάσουμε την εθνική της συνοχή και φυσικά να αναδείξουμε την ανυπαρξία της κυβέρνησης - τώρα - ή τους κράτους - αργότερα - ). Μέσα εκεί συνδράμαν κακοποιά στοιχεία του κοινού ποινικού δικαίου (κοινώς πλιατσικολόγοι ξένης κυρίως προέλευσης). Αναφορές για οργανωμένες αλβανικές συμμορίες ήρθανε από το κέντρο της Αθήνας (Κυψέλη κυρίως) όπου αλβανοί μαθητές με μπλουζάκια UCK κάψαν την ελληνική σημαία σε σχολείο και ύψωσαν την αλβανική. Αμφιβάλεις ότι τα πιτσιρίκια έχουν οργανωθεί σε συμμορίες ανάλογα με την εθνικότητά τους ??? Να πάμε σε προκυρήξεις που μοιράστηκαν σε καταληψίες της ΑΣΟΕ στην αλβανική ??? Να μιλήσουμε για τα πούλμαν από την ιταλία, την γαλλία και την αλαβανία ?? Να τα ξαναπιάσουμε όλα αυτά ??? Και τέλος δεν αποκλείω να τα σπάσανε και προβοκάτορες χρυσαυγήτες προκειμένου να συμβάλουν και αυτοί στο σπάσιμο της εθνικής συνοχής (δεν τους κακοπέφτει μια κατάσταση μπάχαλο να μπορούν να ανοίγουν με άνεση αριστερά κεφάλια).

Τι σπάσαν ???
Τράπεζες (και καλά τα βάζουνε με το σύστημα - τους σσφαλισμένουν βρήκαν και σπάσαν οι μαλάκες), Δημόσια κτίρια και ιδρύματα (αφού πληρώνουν οι μαλάκες οι φορολογούμενοι, δεν γ@#$%#εται...) και καταστήματα (να κάνουμε και τα ψώνια μας βρε αδελφέ. Καμμία ξεβράκωτη κότα δεν πηγε να σπάσει την βουλή, τα σπίτια των πολιτικών..... Εκεί όμως θα έτρωγε η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι - σωστά ???

quote:
Ποιοί κατέβηκαν στους δρόμους, ποιοί έδρασαν αυθόρμητα και ποιοί προβοκατορικα.

Οργανωμένες πολιτικές νεολαίες με προβοκατόρικο σκοπό.
Μαθητές, άλλοι αυθόρμητα οι περισσότεροι όμως για χαβαλέ.
Όργανα σκοτεινών κύκλων με προβοκατόρικο σκοπό.
Κακοποιά στοιχεία με προβοκατόρικο σκοπό.
Απλοί πολίτες αυθόρμητα.

Μία μίξη ανθρώπων όπου δυστυχώς η πλειονότητα κατέβηκε με προβοκατόρικο σκοπό.
Απόδειξη πόσο γρήγορα ξεθύμανε το κέντρο και πλυμήρισαν τα χιονοδρομικά...
Πες μου τώρα πως ο εμπρησμός του χριστουγεννιάτικου δέντρου ήτανε αυθόρμητος....
Ω τι σύμπτωση που συνέπεσε με τα νυχτερινα δελτία ειδήσεων....

quote:
Ποιοί μάζεψαν χρήματα για 2 περίπτερα που κάποιοι έσπασαν στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη.

οι ίδιοι που το κάψανε - οι ίδιοι το αποκαταστήσανε.
Να σου ποστάρω τα αντίστοιχα μυνήματα στο indymedia ???
Αλήθεια, στην eurobank βρήκατε να ανοίξετε λογαρισαμό ???
Χάθηκε η ΑΤΕ ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 11:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Open Mind το να ζητάς ίδιο βασικό μισθό με την Γερμανία, είναι αφελές. Δεν μπορείς να έχεις ίδιες απαιτήσεις με μιά χώρα που παράγει βαριά βιομηχανία, με μιά χώρα με υγιή φορολογική πολιτική (και αντίστοιχη φορολογική ηθική από τους πολίτες της) και προπάντων με μιά χώρα που δανείζεται με πολύ ευνοϊκότερους όρους από εμάς (τελικά τόσες μέρες τίποτα δεν φρόντισες να μάθεις για τα εξωτερικά χρέη ???).



Ναι έτσι όπως τα έχουμε κάνει είναι αδύνατο σε συνδυασμό ότι δεν υπάρχει διάθεση
Για εύρεση λύσεω.
Ωραία μπορείς να μου πεις πως γίνεται και έχουμε τις ίδιες τιμές σε
Προϊόντα και παραπάνω ?έχουμε απ τους κατώτερους μισθούς στην ευρωπαϊκή ένωση
Και είμαστε ταυτόχρονα από τις ακριβότερες χώρες .
Τα εξωτερικά χρέη τα ξέρει και η κουτσή Μάριο αλλα για να μειώσεις τα χρέη και συνάμα
Να επιτρέψεις στους πολίτες σου να ζουν ευπρεπή ζωή η σωστότερη λύση είναι να περιορίσεις τις δαπάνες όχι νατους φορτώνεις συνεχεία με νέους φόρους .


quote:
Θα σου περιγράψω τι γίνεται στον χώρο μου. Ένας ιδιωτικός υπάλληλος γραφείου όταν ξεκινάει με μηδέν προϋπηρεσία, έχει να λάβει αυτά που προβλέπει η συλλογική σύμβαση εργασίας. Μέσα από εκεί προβλέπεται τι επι πλέον έχει να λάβει λόγω πτυχίων και οικογενειακής κατάστασης. Καμμία σοβαρή εταιρεία δεν διακυνδινεύει να μην εφαρμόσει την συλλογική σύμβαση εργασίας. Μια καταγγελία στον ΟΑΕΔ δημιουργεί πολλά περισσότερα προβλήματα από τα τυχόν κέρδη που μπορεί να έχει από την καταστρατήγηση της συλλογικής σύμβασης εργασίας. Τώρα το αν η σύμβαση προβλέπει ο κατώτατος μισθος να είναι 700 ευρώ, γιατί δεν στρέφεστε πρώτα στους εργατοπατέρες που τις υπογράφουν ??? Άσχετα αν η λογική δεν αφήνει περιθώρια για μεγαλύτερο κατώτατο μισθό, γιατί στρέφεστε αποκλειστικά στην κάθε κυβέρνηση για τούψος του μισθού ??? Η κάθε κυβέρνηση έχει έναν προϋπολογισμό και μετά βγαίνει στην γύρα να βρει λεφτά να τον καλύψει (με δανεικά για να λέμε το πράγμα με το όνομά του). Στην εταιρεία την δική μου έχουμε προσωπικό περίπου 90 άτομα, από τα οποία τα 20 αμοίβονται κάτω από 1000 ευρώ. Σε πληροφορώ, όποιος είναι καλός στην δουλειά του ανεβαίνει μισθολογικά κάθε χρόνο. Όποιος είναι αδιάφορος θα λάβει αυτά που προβλέπει η σύμβαση. Είναι τόσο απλό. Πες μου εσύ πως είναι στον κλάδο σου....

Ναι συμφωνώ έχουν ευθύνη και οι εργατοπατέρες που υπογραφούν τις συμβάσεις αυτό όμως δεν αναιρεί τις ευθύνες απ την πολιτική ηγεσία .
Τώρα αν θες να μιλήσουμε για εταιρείες αυτές εφαρμόζουν τις συλλογικές συμβάσεις
Διότι τις συμφέρει σου λέει τοσο είναι το νόμιμο τοσο θα πάρεις άσε που αν είναι να
Διαλέξουν για κάποια θέση ανάμεσα σε έναν με πτυχίο και έναν χωρίς που μπορούν
Και οι δυο να την φέρουν εις πέρας θα διαλέξουν αυτόν με χωρίς διότι θα πληρώσουν λιγότερα .
Τώρα εγώ τι να σου πω για τον κλάδο μου αφού σου είπα ότι είμαι έμπορος οσα
Βγάζω τοσα παίρνω δεν έχω στάνταρ .

quote:
Τι θα πει μετανάστης ρε Οpen Mind ???? Στην Γερμανία σου είπα να εργαστείς όχι στην Κίνα. Αυτή η ηλίθια ελληνική νοοτροπία να θεωρεί την Ευρωπαϊκή Ένωση ξένη χώρα πρέπει κάποτε να αλλάξει. Ξεκολλάτε από τα φουστάνια της μάνας σας !!! Μία χώρα είμαστε, ένα νόμισμα. Στις ΗΠΑ ξεκινάνε από την δυτική ακτή και πάνε να ζήσουνε στην ανατολική. Αποστάσεις μεγαλύτερες από τις ενδωευρωπαϊκές. Να έχουμε το προνόμοιο της ελέυθερης διακίνησης εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και να το αποκαλούμε μετανάστευση... τι να πει κανείς.....



Τα γυρίζεις όπως θέλεις ελίσσεσαι σαν χέλι σου είπα το θέμα δεν είναι να φύγουμε σε άλλη χωρα προσωπικά δεν με νοιάζει και στην Σιέρα Λεόνε να πάω αν είναι να κονομήσω
Αλλα δεν είναι λύση αυτή για μια χωρα που θελει να λέγεται προηγμένη αν είναι έτσι να
Φύγουμε ολοι να πάμε να δουλέψουμε στο εξωτερικό που έχει καλυτέρους μισθούς
και να ερχόμαστε εδώ για διακοπές .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 12:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωραία μπορείς να μου πεις πως γίνεται και έχουμε τις ίδιες τιμές σε προϊόντα και παραπάνω ?έχουμε απ τους κατώτερους μισθούς στην ευρωπαϊκή ένωση και είμαστε ταυτόχρονα από τις ακριβότερες χώρες .

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑ ΚΑΙΡΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ !!!
Το χάλι μας το πληρώνουμε φίλε μου γιατί δεν έχουμε την παραμικρή καταναλωτική συνείδηση. Όταν κυκλοφορούσε το e-mail που σύγκρινε τις τιμές του starbucks στην Ελλάδα με τα αντίστοιχα τους εξωτερικού, ξέρεις ποιά ήτανε η αντίδραση στο γραφείο μου ? Κλάψα και γκρίνια. Όμως εξακολουθολυν και παίρνουν καφέ από τα starbucks !!! Ε, δεν είναι άξιοι της μοίρας τους ? Πάρε κάνε τέτοιες ταρζανιές στην Γερμανία, σε έχει εξαφανήσει το καταναλωτικό σύστημα με την μία. Τυχαίο που τα εκπτωτικά super market ξεκίνησαν από την Γερμανία ? Γιατί δεν ψωνίζουν όλοι από τα dia και τα lidl και βλέπεις ακόμα φίσκα τα ΑΒ και τα Carefour ??? Δεν τα θέλει ο κώλος μας ???? Γιατί αγοράζουμε το γάλα της ΔΕΛΤΑ προς 1,50 το λιτρο και δεν αγοράζουμε το ΔΩΔΩΝΗ προς 0,90 ???? ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΩΛΟΣ ΜΑΣ ???? Έχουμε διαφωνήσει πάρα πολλές φορές για το θέμα της ακρίβειας, δεν είναι θέμα κυβερνητικό, είναι καθαρά θέμα καταναλωτικό.

Εξήγησέ μου πως γίνεται η ΕΡΜΟΥ να είναι από τους τοπ 5 ακριβότερους δρόμους της Ευρώπης (ή του κόσμου - δεν θυμάμαι) ??? Την έχεις δει ποτέ άδεια ???? Πως γίνεται ???? Όταν όμως ο κοσμάκης μπαινοβγαίνει και η πιστωτική πάει σύννεφο ποιός φταίει ????? Να μιλήσουμε για την φούσκα των ακινήτων ??? Που τσίμπησε ο κάθε μαλάκας με τα δάνεια στο 2,9% με την μπακαλίστικη εξίσωση 100.000 = 300 ευρώ, άρα θα πάμε τον ένα μισθό στο δάνειο αντί για το ενοικιο.... Και κανένα βλήμα να μην διβάζει τους όρους και να πάρει μια γνώμη τι εστί κυμαινόμενο επιτόκιο και πως τα 300 ευρώ γίνονται 500 χωρίς να το πάρεις είδηση. Πούλαγα διαμμέρισμα και έρχονταν παιδιά των 700 ευρώ να το αγοράσουν στηριζόμενα σε 100% χρηματοδότηση. Τους κακοφαινότανε που τους έδιωχνα... Τι να κάνουμε όμως, τι θα τους έφταιγε όμως όταν θα πέρνανε την κατηφόρα ??? Ποιός φταίει που καταχρεώθηκαν οι Ελληνες (μέσα κι εγώ να μην το παίζω ανώτερο ων) και εκτοξεύτηκαν οι τιμές των ακινήτων ??? Εκεί να δεις φούσκα.....

quote:
για να μειώσεις τα χρέη και συνάμα να επιτρέψεις στους πολίτες σου να ζουν ευπρεπή ζωή η σωστότερη λύση είναι να περιορίσεις τις δαπάνες όχι να τους φορτώνεις συνεχεία με νέους φόρους .

Δεν διαφωνούμε επί της ουσίας. Περιορισμός των δαπανών όμως πολλές φορές συνεπάγεται με αντιλαϊκά μέτρα. Στα πλαίσια των περιορισμών είναι και οι ιδιωτικοποιήσεις μην ξεχνάμε. Φόροι μπαίνουν όταν το κράτος αδυνατεί να μαζέψει από τους υπα΄ρχοντες φόρους. Ας είμαστε όμως ελιλικρινείς, όλοι μας δεν κλέβουμε το κράτος ??? Όταν εμείς φτάσουμε στο σημείο να είμαστε ειλικρινείς απέναντι στο κράτος, τότε να σηκώσουμε τον λίθο κατά του κλέφτη κράτους. Το είχα ξαναρωτήσει, έχει κανένας ιδέα πόσος είναι ο φόρος εισοδήματος στα σκανδιναβικά κράτη ??? Για ρωτήστε να μάθετε...

quote:
άσε που αν είναι να διαλέξουν για κάποια θέση ανάμεσα σε έναν με πτυχίο και έναν χωρίς που μπορούν και οι δυο να την φέρουν εις πέρας θα διαλέξουν αυτόν με χωρίς διότι θα πληρώσουν λιγότερα

Το έχω αντιμετωπίσει αυτό γιατί κάνω προσλήψεις εδώ και τρία χρόνια. Πολλές φορές η εντολή είναι να προσλάβω μη πτυχιούχο (είναι και η θέση τέτοια). Να σου πω όμως κάτι ? Πέρα από την δική μου ευθήνη να αλλάξω αυτή την νοοτροποία στον εργοδότη μου (σοσιαλησταράς by the way), υπάρχει και ο τρόπος να επιβιώσεις. Κρύψε το πτυχίο σου, απέδειξε την αξία σου και επαναδιαπραγματεύσου τον μισθό σου. Στην τελική, βρίσκεις αλλού δουλειά, κάνεις χρήση του πτυχίου σου εκεί και έχεις και προϋπηρεσία. Λίγο μυαλό θέλει....

quote:
Τώρα εγώ τι να σου πω για τον κλάδο μου αφού σου είπα ότι είμαι έμπορος οσα βγάζω τοσα παίρνω δεν έχω στάνταρ .

Και αν πρόκειται να προσλάβεις υπάλληλο στο μαγαζί σου ???

quote:
Αλλα δεν είναι λύση αυτή για μια χωρα που θελει να λέγεται προηγμένη αν είναι έτσι να φύγουμε ολοι να πάμε να δουλέψουμε στο εξωτερικό που έχει καλυτέρους μισθούς
και να ερχόμαστε εδώ για διακοπές .

Ποιός λέει πως είμαστε προηγμένη χώρα ???
Είμαστε η δεύτερη φτωχότερη χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση μετά την Λετονία (την ατυχία μου μέσα...). ΄Οπως λοιπόν σηκώθηκαν οι κάτοικοι της φτωχής επαρχίας να αναζητήσουν ένα καλύτερο μέλλον στην πλούσια πρωτεύουσα, έτσι και οι κάτοικοι της φτωχής Ελλάδας ας πάνε να αναζητήσουν ένα καλύτερο παρόν στην πλούσια Ευρώπη. Άλλοι κακομοίρηδες παίζουν την ζωή τους κωρόνα γράμμα για να έχουν αυτή την ευκαιρία και εμείς που το έχουμε και δικάιωμα το αντιμετωπίζουμε ως μετανάστευση. Και να σου πω και για το τελευταίο που λες, εμένα φιλαράκι μου έφυγε και ζει στην Αγγλία, έρχεται τρεις βδομάδες ελλάδα για διακοπές και απολαμβάνει την Ελλάδα όπως δεν μπορούμε εσύ κι εγώ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 13:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑ ΚΑΙΡΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ !!!
Το χάλι μας το πληρώνουμε φίλε μου γιατί δεν έχουμε την παραμικρή καταναλωτική συνείδηση. Όταν κυκλοφορούσε το e-mail που σύγκρινε τις τιμές του starbucks στην Ελλάδα με τα αντίστοιχα τους εξωτερικού, ξέρεις ποιά ήτανε η αντίδραση στο γραφείο μου ? Κλάψα και γκρίνια. Όμως εξακολουθολυν και παίρνουν καφέ από τα starbucks !!! Ε, δεν είναι άξιοι της μοίρας τους ? Πάρε κάνε τέτοιες ταρζανιές στην Γερμανία, σε έχει εξαφανήσει το καταναλωτικό σύστημα με την μία. Τυχαίο που τα εκπτωτικά super market ξεκίνησαν από την Γερμανία ? Γιατί δεν ψωνίζουν όλοι από τα dia και τα lidl και βλέπεις ακόμα φίσκα τα ΑΒ και τα Carefour ??? Δεν τα θέλει ο κώλος μας ???? Γιατί αγοράζουμε το γάλα της ΔΕΛΤΑ προς 1,50 το λιτρο και δεν αγοράζουμε το ΔΩΔΩΝΗ προς 0,90 ???? ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΩΛΟΣ ΜΑΣ ???? Έχουμε διαφωνήσει πάρα πολλές φορές για το θέμα της ακρίβειας, δεν είναι θέμα κυβερνητικό, είναι καθαρά θέμα καταναλωτικό.



Έχεις δίκιο σε αυτό υπάρχει μια λάθος νοοτροπία στον κόσμο που παρόλο που ξέρει ότι
Μπορεί να πάρει το ίδιο προϊόν πιο φθηνα παίρνει αυτό που είναι συγκεκριμένης μάρκας
Και το πληρώνει ακριβότερα .
Υπάρχουν όμως και πολιτικές ευθύνες θα πρέπει να υπάρχει κάποιος περιορισμός του
Κέρδους τουλάχιστον σε είδη πρώτης ανάγκης .

quote:
Δεν διαφωνούμε επί της ουσίας. Περιορισμός των δαπανών όμως πολλές φορές συνεπάγεται με αντιλαϊκά μέτρα. Στα πλαίσια των περιορισμών είναι και οι ιδιωτικοποιήσεις μην ξεχνάμε. Φόροι μπαίνουν όταν το κράτος αδυνατεί να μαζέψει από τους υπα΄ρχοντες φόρους. Ας είμαστε όμως ελιλικρινείς, όλοι μας δεν κλέβουμε το κράτος ??? Όταν εμείς φτάσουμε στο σημείο να είμαστε ειλικρινείς απέναντι στο κράτος, τότε να σηκώσουμε τον λίθο κατά του κλέφτη κράτους. Το είχα ξαναρωτήσει, έχει κανένας ιδέα πόσος είναι ο φόρος εισοδήματος στα σκανδιναβικά κράτη ??? Για ρωτήστε να μάθετε...



Κοιτά να δεις το καλό παράδειγμα πρέπει να το δείξει το κράτος δεν δέχομαι να λέει σε
Μενα να μην κλέβω ένα ευρώ και αυτοί να κλωβούς δις βλέπε σκάνδαλα η ευνοϊκές ρυθμίσεις προς μεγαλοβιομηχάνους κτλ πχ δες τις ΠΑΕ η ΑΕΚ χρεώσταγε ποσα εκατομμύρια
Ευρώ την έβαλαν στο άρθρο 14 τη σκαπουλάρε παλαιοτέρα ο ολυμπιακός χρεώσταγε ποσα
Δις χρεώσταγε λογο Κοσκωτα του τα χάρισαν εγώ αν χρωσταω 500 ευρώ στην εφορία η
Στο ΤΕΒΕ θα με πάνε μέσα.

quote:
Το έχω αντιμετωπίσει αυτό γιατί κάνω προσλήψεις εδώ και τρία χρόνια. Πολλές φορές η εντολή είναι να προσλάβω μη πτυχιούχο (είναι και η θέση τέτοια). Να σου πω όμως κάτι ? Πέρα από την δική μου ευθήνη να αλλάξω αυτή την νοοτροποία στον εργοδότη μου (σοσιαλησταράς by the way), υπάρχει και ο τρόπος να επιβιώσεις. Κρύψε το πτυχίο σου, απέδειξε την αξία σου και επαναδιαπραγματεύσου τον μισθό σου. Στην τελική, βρίσκεις αλλού δουλειά, κάνεις χρήση του πτυχίου σου εκεί και έχεις και προϋπηρεσία. Λίγο μυαλό θέλει....



Εγώ λέω τι είναι το σωστό τώρα από κει περά αυτό με το πτυχίο το κάνουν πολλοί αλλα
Δεν παίρνει ο άλλος το πτυχίο για να το κρύβει , μια και κάνεις προσλήψεις δεν σου
Έχει τύχει να σου πει ο εργοδότης αυτόν θα τον προσλάβεις επειδή είναι γνωστός
Κάποιου δικού του ?είτε πολίτικος είτε κάτι άλλο ?

quote:
Και αν πρόκειται να προσλάβεις υπάλληλο στο μαγαζί σου ???



Αυτή η ερώτηση είναι παγίδα ξέρω που το πας αλλα δεν μου αρέσει να κάνω την πάπια
Λοιπόν παλαιοτέρα είχα τι μισθό έδινα ?τα προβλεπόμενα αλλα δεν με έπαιρνε να
Δώσω και παραπάνω καθώς είναι πολλές οι κρατήσεις του ΙΚΑ .
Να σου πω μια λύση ? να καταργηθούν τα ταμεία και να κάνεις ασφάλιση σε ιδιωτική εταιρεία έτσι τα χρήματα που θα έπαιρνε το ΙΚΑ θα τα παίρνει ο υπάλληλος και θα
Διαλέγει αυτός πια ασφαλιστική θέλει τα χρήματα που θα δαπανήσει είναι πολύ λιγότερα
Από τα δημόσια ταμεία .
Εγώ πχ με τα λεφτά που δίνω στο ΤΕΒΕ αν είχα ιδιωτική ασφάλιση αν πάθαινα κάτι
Θα ήμουν σε σουίτα στο Μετροπολιταν ενώ τώρα θα είμαι σε κανα ράντσο στο κρατικό.
quote:
Ποιός λέει πως είμαστε προηγμένη χώρα ???
Είμαστε η δεύτερη φτωχότερη χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση μετά την Λετονία (την ατυχία μου μέσα...). ΄Οπως λοιπόν σηκώθηκαν οι κάτοικοι της φτωχής επαρχίας να αναζητήσουν ένα καλύτερο μέλλον στην πλούσια πρωτεύουσα, έτσι και οι κάτοικοι της φτωχής Ελλάδας ας πάνε να αναζητήσουν ένα καλύτερο παρόν στην πλούσια Ευρώπη. Άλλοι κακομοίρηδες παίζουν την ζωή τους κωρόνα γράμμα για να έχουν αυτή την ευκαιρία και εμείς που το έχουμε και δικάιωμα το αντιμετωπίζουμε ως μετανάστευση. Και να σου πω και για το τελευταίο που λες, εμένα φιλαράκι μου έφυγε και ζει στην Αγγλία, έρχεται τρεις βδομάδες ελλάδα για διακοπές και απολαμβάνει την Ελλάδα όπως δεν μπορούμε εσύ κι εγώ....


Σου είπα προσωπικά δεν έχω πρόβλημα εάν έβρισκα μια ευκαιρία για να πάω εξωτερικό
Και να βγάζω καλα λεφτά θα έφευγα και έριχνα μαύρη πετρά αλλα μιλάμε για λύσεις
Για την χωρα μας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 13:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατυάζουμε το θέμα...

quote:
Υπάρχουν όμως και πολιτικές ευθύνες θα πρέπει να υπάρχει κάποιος περιορισμός του
κέρδους τουλάχιστον σε είδη πρώτης ανάγκης .

Νομίζω πως βάση κοιντικού δικαίου το κράτος δεν έχει δικαίωμα να επέμβει στην αγορά.
Θα μπορούσε βέβαια με έμμεσους τρόπους να τραβήξει το αυτί ακρετών (πχ πετρελαιάδων...)

Στο θέμα της ρύθμισης των χρεών, σαν νόμος είναι αντισυνταγματικός από της άποψη πως δεν ισχύουν δύο μέτρα - δύο σταθμά για όλους ?? Εδώ θα μπορύσε να βοηθήσει ο Κωστάκης ή κάποιος με νομικές γνώσεις. Συμφωνώ πάντως μαζί σου (αν και γαύρος) πως είναι τεράστιο σκάνδαλο, όχι τόσο η ρύθμιση των χρεών (κάπως πρέπει να δωθούν πίσω τα κλεμμένα), όσο το γεγονώς ότι δεβν υποχρεώθηκαν οι ΠΑΕ να πουλησουν πρώτα την περιουσία τους (πάιχτες) και μετά να γίνει η ρύθμιση για το υπόλοιπο χρέος που θα μείνει. Εδώ έχουμε τον παραλογισμό να συνεχίζουν οι ΠΑΕ να κάνουν προκλητικές μεταγραφές εκατομμυρίων ευρώ ενώ χρωστάνε τα κέρατά τους (καλά, το όλο θέμα ΠΑΕ είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ - αλλά άρτος και θέαμα φίλε μου).

quote:
Έχει τύχει να σου πει ο εργοδότης αυτόν θα τον προσλάβεις επειδή είναι γνωστός
Κάποιου δικού του ?είτε πολίτικος είτε κάτι άλλο ?

Θα τον προσλάβει χωρίς να με ρωτήσει. Κι εσυ το ίδιο θα έκανες...

quote:
Να σου πω μια λύση ? να καταργηθούν τα ταμεία και να κάνεις ασφάλιση σε ιδιωτική εταιρεία έτσι τα χρήματα που θα έπαιρνε το ΙΚΑ θα τα παίρνει ο υπάλληλος και θα διαλέγει αυτός πια ασφαλιστική θέλει τα χρήματα που θα δαπανήσει είναι πολύ λιγότερα από τα δημόσια ταμεία . Εγώ πχ με τα λεφτά που δίνω στο ΤΕΒΕ αν είχα ιδιωτική ασφάλιση αν πάθαινα κάτι θα ήμουν σε σουίτα στο Μετροπολιταν ενώ τώρα θα είμαι σε κανα ράντσο στο κρατικό.

Αυτής της λογικής είμαι κι εγώ, έλα όμως που δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα....
Κάποιοι πρέπει καταρχήν να συντηρήσουν τους ήδη συνταξιούχους του κάθε ταμείου.
Και μην ξεχνάς, αν εσύ ασφαλιστείς στην ΑΣΠΙΣ (πχ) και η ΑΣΠΙΣ κυρήξει φτώχευση που θα στραφείς μετά για βοηθεια ??? Στο κράτος βέβαια. Γιατί ήμουν υπέρ της ενοποίησης των ταμείων νομίζεις ? Που βγήκανε κάποια ταμεία να μιλήσουν για αποθεματικά που δεν γουστάρουν να δώσουν υπερ ΙΚΑ (κατα τ΄άλλα νοιάζονται για τα παιδιά τους...). Πως κάνανε αποθεματικά κάποια ταμεία με τις πλάτες του δημοσίου ??? Είναι λιγικό εγώ να παίρνω για την γέννα της γυναίκας μου 1800 ευρώ και ο συνάδελφός μου παρέα με το ταμείο της γυναίκας του να παίρνουν 8000 ευρώ ???? Ξέρω, θα μου πεις για τα λεφτά που φάγανε σε δομημένα και άλλα τέτοια, αυτά είναι το δέντρο όμως μπροστά από ένα τεράστιον δάσος. Επειδή το ασφαλιστικό είναι και αυτό ένα πολυδιάστατο θέμα, ας μηνν το συνεχίσουμε από εδώ σε παρακαλώ...

quote:
μιλάμε για λύσεις για την χωρα μας .

Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως δεν υπάρχουν λύσεις στην χώρα μας. Πρέπει να αλλάξουμε πολλά. Πρέπει να αρχίσουμε να παράγουμε, να εκμεταλευτούμε τον φυσικό μας πλούτο. Όσο παράγουμε υπαλλήλους κάποια στιγμή ήτανε αναμενόμενο να φτάσουμε στο τέλμα και το αδιέξοδο που αρχίσαμε να βιώνουμε πλέον....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 13:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο θέμα της ρύθμισης των χρεών, σαν νόμος είναι αντισυνταγματικός από της άποψη πως δεν ισχύουν δύο μέτρα - δύο σταθμά για όλους ?? Εδώ θα μπορύσε να βοηθήσει ο Κωστάκης ή κάποιος με νομικές γνώσεις. Συμφωνώ πάντως μαζί σου (αν και γαύρος) πως είναι τεράστιο σκάνδαλο, όχι τόσο η ρύθμιση των χρεών (κάπως πρέπει να δωθούν πίσω τα κλεμμένα), όσο το γεγονώς ότι δεβν υποχρεώθηκαν οι ΠΑΕ να πουλησουν πρώτα την περιουσία τους (πάιχτες) και μετά να γίνει η ρύθμιση για το υπόλοιπο χρέος που θα μείνει. Εδώ έχουμε τον παραλογισμό να συνεχίζουν οι ΠΑΕ να κάνουν προκλητικές μεταγραφές εκατομμυρίων ευρώ ενώ χρωστάνε τα κέρατά τους (καλά, το όλο θέμα ΠΑΕ είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ - αλλά άρτος και θέαμα φίλε μου).



Ισχύουν δυο μετρα και δυο σταθμά αυτή είναι η αλήθεια τώρα για τις ΠΑΕ ναι είναι
Τεράστιο σκάνδαλο ολο το θέμα δεν παίζει ρολο η υπόδικη προτίμηση και εγώ ασχολούμαι ενεργά σαν φίλαθλος παναθηναϊκός είμαι μέχρι και εκεί αντίθετοι είμαστε
Πρέπει να τα λεμέ όπως είναι άμα χρεωστάει μια ΠΑΕ πρέπει να πληρώσει όπως και εγώ .
Βεβαία δεν είναι ο μοναδικός τομέας που έχουμε προνομιακές μεταχειρίσεις πάρε
Το θέμα της εκκλησιάς πρέπει να διαχωριστεί απ το κράτος μονο η περιουσία της
Να φορολογηθεί εξοφλήσαμε τα χρέη μας .

quote:
Αυτής της λογικής είμαι κι εγώ, έλα όμως που δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα....
Κάποιοι πρέπει καταρχήν να συντηρήσουν τους ήδη συνταξιούχους του κάθε ταμείου.
Και μην ξεχνάς, αν εσύ ασφαλιστείς στην ΑΣΠΙΣ (πχ) και η ΑΣΠΙΣ κυρήξει φτώχευση που θα στραφείς μετά για βοηθεια ??? Στο κράτος βέβαια. Γιατί ήμουν υπέρ της ενοποίησης των ταμείων νομίζεις ? Που βγήκανε κάποια ταμεία να μιλήσουν για αποθεματικά που δεν γουστάρουν να δώσουν υπερ ΙΚΑ (κατα τ΄άλλα νοιάζονται για τα παιδιά τους...). Πως κάνανε αποθεματικά κάποια ταμεία με τις πλάτες του δημοσίου ??? Είναι λιγικό εγώ να παίρνω για την γέννα της γυναίκας μου 1800 ευρώ και ο συνάδελφός μου παρέα με το ταμείο της γυναίκας του να παίρνουν 8000 ευρώ ???? Ξέρω, θα μου πεις για τα λεφτά που φάγανε σε δομημένα και άλλα τέτοια, αυτά είναι το δέντρο όμως μπροστά από ένα τεράστιον δάσος. Επειδή το ασφαλιστικό είναι και αυτό ένα πολυδιάστατο θέμα, ας μηνν το συνεχίσουμε από εδώ σε παρακαλώ

Εντάξει να μην το συνεχίσουμε αλλα πάνω στο παράδειγμα που έφερες αμα κλείσει η εταιρεία που είσαι ασφαλισμένος υπάρχει το αποθεματικό των ασφαλιστικών εταιρειών
Που πληρώνεσαι από εκεί .
Το πρόβλημα είναι με τους συνταξιούχους που πρέπει να συντηρήσουν αν και δεν θα έπρεπε να υπήρχε πρόβλημα γιατί τα έχουν πάρει από αυτούς και θα έπρεπε να υπάρχουν
Αποθεματικά και όχι έλλειμμα .


quote:
Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως δεν υπάρχουν λύσεις στην χώρα μας. Πρέπει να αλλάξουμε πολλά. Πρέπει να αρχίσουμε να παράγουμε, να εκμεταλευτούμε τον φυσικό μας πλούτο. Όσο παράγουμε υπαλλήλους κάποια στιγμή ήτανε αναμενόμενο να φτάσουμε στο τέλμα και το αδιέξοδο που αρχίσαμε να βιώνουμε πλέον....


Αρα πρέπει να την κάνουμε από δω και αν ποτε γίνει κανα θαύμα και φτιάξουν τα πράγματα ξαναγυρνάμε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kardasian
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 14:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kardasian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι λόγοι της "διάσπασης" Αθήνας-Θεσσαλονίκης δεν έχουν καμία σχέση με τον Σόρος. Και βέβαια τα κείμενα δεν αποδεικνύουν καμία τέτοια εμπλοκή όσον αφορά την Ελλάδα.

Για την Αργεντινή και κάποιες ευρωπαικές χώρες όντως κάτι ύποπτο υπάρχει.. και αυτό αποτελεί αντικείμενο διερεύνησης εκ μέρους του ελληνικού παραρτήματος

Αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι το ΙΜC Aθήνας προσφέρει πραγματικά αδιαμεσολάβητη (απο οποιοδήποτε κόμμα ή οργάνωση) πληροφόρηση. Σου τα λέω Κέρι Κινγκ γιατί τα έχω ζήσει απο ΜΕΣΑ και γνωρίζω κάποια πράγματα. Βέβαια μέσω της ανωνυμίας του διαδικτύου μπορεί να είμαι ο οποιοσδήποτε και να λέω μούφες, αλλά γιατί να έκανα κάτι τέτοιο;

Δεν απάντησες για το τι πιστέυεις για τους αναρχικούς. Αν βέβαια έκανες στο μυαλό σου την σύνδεση Σόρος-Ιντιμίντια-αναρχικοί, τότε πρέπει να σου πω ότι κανένα Ιντιμίντια δεν χρειάζονται οι αναρχικοί για να οργανωθούν. Εχουν τις συνελεύσεις τους, τις καταλήψεις και τις σχολές για αυτό το σκοπό. Το ιντιμίντια το χρησιμοποιούν μόνο και μόνο για την πιο γρήγορη ροή των πληροφοριών, απο-και για- εκδηλώσεις, πορείες και δράσεις. Δεν αποτελεί δηλαδή κάποιο κέντρο οργάνωσης των αναρχικών ένα απλό σάιτ..

Αν θες, μπορούμε να πάμε την κουβέντα στο θέμα των καταστροφών. Ποιοί έσπασαν και τί έσπασαν. Ποιοί κατέβηκαν στους δρόμους, ποιοί έδρασαν αυθόρμητα και ποιοί προβοκατορικα.Ποιοί μάζεψαν χρήματα για 2 περίπτερα που κάποιοι έσπασαν στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 11:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kardasian γιατί ξαναπαρέθεσες το ποστ σου ?
Δεν σε κάλυψαν οι απαντήσεις μου ???

Αλήθεια, συμφωνείς με τα παρακάτω σχόλια των "παιδιών" σχετικά για τα Ίμια ???

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=975686Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2009, 10:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήλπιζα στον αντίλογο του kardasian μιας και κατά τα φαινόμενα ειναι από την μεριά αυτών που εγώ αποκαλώ "παιδιά". Θα είχε ενδιαφέρον η αντιπαράθεσή μας. Αναμένω...

Στο μεταξύ όσοι μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε την τελευταία παραπομπή μου, θα έχετε αντιληφθεί τι ετοιμάζεται γι'αυτό στο Σάββατο.

Κάποιος φορέας υπό την ονομασία Επιτροπή Εθνικής Μνήμης - μπορεί να είναι ο ΛΑ.Ο.Σ. από πίσω, μπορεί να είναι τίποτα ακροδεξιοί, τι σημασία έχει σε μια χώρα που υποτίθεται ότι υπάρχει δημοκρατία ? - ετοιμάζουν συγκέντρωση στο μνημείο για τα Ίμια στην Αθήνα (Βασ. Σοφίας και Ρηγίλλης). Οι λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις ετοιμάζονται ήδη για την αντισυγκέντρωση. Μια βόλτα στο indymedia θα αποκαλύψει μυνήματα μίσους και με απειλές του τύπου "ΟΙ ΒΛΑΧΑΚΟΙ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΟΥΝ". Μέσα από το indymedia παρακαλώ που εκπέμπει υπό την προστασία του ΕΜΠ και τα έξοδά του καλύπτονται από εμένα τον μαλάκα τον φορολογούμενο... Τα αριστεροφασιστοειδή αποφασίσανε ότι δεν θα αφήσουν τους φασίστες να κάνουν την φασιστοσύναξή τους (έτσι αντιλαμβάνονται το να τιμάς την μνήμη κάποιον που χάθηκαν υπηρετώντας το μπουρδελιστάν). Βγάλτε συμπεράσματα....

Στο μεταξύ μπορείτε εύκολα να σκεφτείτε τι μπορεί να συμβεί.
Θα μαζευτούνε από την μία σε ένα μνημείο κάποιοι για να τιμήσουν την μνήμη κάποιων.
Μέσα σε αυτους θα βρούνε την ευκαιρία να μπλεχτούνε και ακροδεξιά στοιχεία με εκγληματικές διαθέσεις (κοινώς να ανοίξουν "αριστερά" κεφάλια). Από την άλλη, τα "παιδιά" προετοιμάζονται για την αντισυγκέντρωση, με απότερο σκοπό βεβαίως-βεβαίως να τα κάνουνε κόλαση (και αν είναι δυνατόν να θρηνήσουμε και άλλους "βλαχάκους"). Κάπου στην μέση θα βρεθούν τα ΜΑΤ. Και με την πρώτη ευκαιρία που θα ξεσπάσουν οι ταραχές θα μαζευτούν τα κοράκια των ΜΜΕ για να αναδείξουν για άλλη μια φορά την ανίερη συμμαχία των φασιστών της Χρυσής Αυγής με τα ΜΑΤ εναντίων των "παιδιών"....

Ρε που το έχω ξαναδεί το έργο αυτό......

Edited by - KERRY KING on 27/01/2009 10:29:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2009, 10:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί αγαπητέ μου KERRY KING, απορείς; Δεν είμαστε η
χώρα των παρελάσεων και των εθιμιτυπικών απεργιών και
διαδηλώσεων; Εγώ απο το λύκειο θυμάμαι, ότι μετρούσαμε
τις μέρες πο θα απργήσουν οι καθηγήτεςκάθε χρόνο, αφού ήταν
επετειακού χαρακτήρα....
Αυτό οτ μπάχαλο, μπορεί να γίνει και χειρότερο..Αυτό κάνουν
τώρα....Μια διαρκή αναταραχή, ώστε να είμαστε μόνιμα εξαρτημένοι..
Που πάει η Ελλάδα;Κόμβος ενέργειας και εμπορίου; Ρίξτης λίγη
αναταραχή, να μείνει εκεί που ειναι....
Όλοι οι κομπάρσοι στους δρόμους...
Αυτό που είναι ν α δώσει η κυβέρνηση, ή θα γίνει έχει αποφασιστεί
απο την Ε.Ε. Δεν έει πλέον κανένα λόγο ο πολίτης....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kardasian
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2009, 13:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kardasian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συγνώμη για το τελευταίο ποστ, γράψτε λάθος..

quote:
Πρώτον γιατί μπορεί να είσαι δάκτυλος αυτού του βρωμερού συστήματος και να θέλεις να μας αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Δεύτερον μπορεί απλά να είσαι τόσο παραπληροφορημένος που να μην έχεις και ο ίδιος ιδέα το παίζεται πίσω από την πλάτη σου. Τρίτον..... Τέταρον.....

Παραπληροφορημένος δεν νομίζω ότι είμαι. Οπότε μένει να μου αποδείξεις ποιο είναι το βρώμικο σύστημα που εξυπηρετώ..

Όσες θέλεις υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Από εκεί και ύστερα εγώ έχω στοιχεία να παραθέτω κι εσύ μπορείς άνετα να τα καταρίπτεις. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του. Μιας και είσαι από μέσα, με ποιό δικάιωμα εκπέμπετε από τα server του ΕΜΠ ??? Από που εώς που εγώ ο μαλάκας ο φορολογούμενος να πληρώνω ταν χαβά σας ???[quote]

Αν διαβάσεις καλά την ανακοίνωση των Αργεντίνων, θα καταλάβεις ότι αστειέυονται. Είναι μία ειρωνική απάντηση εναντίον όσων τους κατηγορούσαν για σχέσεις με τον Σόρος. Υπεύθυνος για το γεγονός αυτό ήταν ένας αναρχοπατριώτης που είχε παρεισφρύσει στην ομάδα. Μετά βγήκαν και τον αποκήρυξαν. Οσο για Σαλόνικα, πίστεψέ με, είναι "ενδο-ιντιμιντιακο".

[quote]Όρισέ μου την έννοια αναρχικός για να σου απαντήσω. Επειδή υπάρχει ενδιαφέρον και έγινε απόπειρα να συζητηθούν τα περι αναρχίας, άνοιξε καινούργιο θέμα να αναπτυχθεί από εκεί. Μην πλατυάσουμε το εν λόγω θέμα.[quote]

Ανοίγουμε θέμα άλλη ώρα όπως πρότεινες..

[quote]Βρείτε άλλο τρόπο τότε γιατί το μόνο που κάνετε είναι να συνδέετε το όνομά σας με σκοτεινούς αντιεθνικούς κύκλους. Μην με βάζεις στον πειρασμό να αρχίσω να παραθέτω σελίδες του indymedia. Όποιος έχει όρεξη ας τα βρει στο διαδύκτιο, είναι πανεύκολο... Δεν αφορούν άμεσα το θέμα μας όμως...[quote]

Δεν πιστεύουμε σε έθνη, άρα δεν μπορούμε να είμαστε ανθέλληνες, αντιαλβανοί, τουρκοφάγοι,βουλγαροκτόνοι.. Πιστεύουμε σε λαούς και αποσκοπούμε στην ειρηνική διαβίωση όλων μαζί μια μέρα, χωρίς την διαμεσολάβηση αφεντικών και πολιτικών..

[quote]Ως επι το πλείστον έσπασαν καλά οργανωμένοι αλήτες. Αυτοί, ανήκουν σε συγκεκριμένους χώρους και εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα. Απο μικροπολιτικά συμφέροντα (κάνουμε την χώρα μπουρδέλο να αναδείξουμε την ανυπαρξία της κυβέρνησης), από καλά οργανωμένα ξένα κέντρα (κάνουμε την χώρα μπουρδέλο για να σπάσουμε την εθνική της συνοχή και φυσικά να αναδείξουμε την ανυπαρξία της κυβέρνησης - τώρα - ή τους κράτους - αργότερα - ). Μέσα εκεί συνδράμαν κακοποιά στοιχεία του κοινού ποινικού δικαίου (κοινώς πλιατσικολόγοι ξένης κυρίως προέλευσης). Αναφορές για οργανωμένες αλβανικές συμμορίες ήρθανε από το κέντρο της Αθήνας (Κυψέλη κυρίως) όπου αλβανοί μαθητές με μπλουζάκια UCK κάψαν την ελληνική σημαία σε σχολείο και ύψωσαν την αλβανική. Αμφιβάλεις ότι τα πιτσιρίκια έχουν οργανωθεί σε συμμορίες ανάλογα με την εθνικότητά τους ??? Να πάμε σε προκυρήξεις που μοιράστηκαν σε καταληψίες της ΑΣΟΕ στην αλβανική ??? Να μιλήσουμε για τα πούλμαν από την ιταλία, την γαλλία και την αλαβανία ?? Να τα ξαναπιάσουμε όλα αυτά ??? Και τέλος δεν αποκλείω να τα σπάσανε και προβοκάτορες χρυσαυγήτες προκειμένου να συμβάλουν και αυτοί στο σπάσιμο της εθνικής συνοχής (δεν τους κακοπέφτει μια κατάσταση μπάχαλο να μπορούν να ανοίγουν με άνεση αριστερά κεφάλια).

Πως μπορείς (εσύ και πολλοί άλλοι) να είσαι τόσο σίγουρος για κάτι που δεν έζησες; Γιατί δεν αφήνετε χώρο στο μυαλό σας για μια διαφορετική αλήθεια απ'αυτήν που εξαρχής δημιουργήσατε;

Τι σπάσαν ???
Τράπεζες (και καλά τα βάζουνε με το σύστημα - τους σσφαλισμένουν βρήκαν και σπάσαν οι μαλάκες), Δημόσια κτίρια και ιδρύματα (αφού πληρώνουν οι μαλάκες οι φορολογούμενοι, δεν γ@#$%#εται...) και καταστήματα (να κάνουμε και τα ψώνια μας βρε αδελφέ. Καμμία ξεβράκωτη κότα δεν πηγε να σπάσει την βουλή, τα σπίτια των πολιτικών..... Εκεί όμως θα έτρωγε η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι - σωστά ???

Καλά πες μου ότι κάνεις πλάκα, έτσι; Πες μου ότι δεν αναπαράγεις τα ηλίθια επιχειρήματα των νοικοκυρέων...

Οργανωμένες πολιτικές νεολαίες με προβοκατόρικο σκοπό.
Μαθητές, άλλοι αυθόρμητα οι περισσότεροι όμως για χαβαλέ.
Όργανα σκοτεινών κύκλων με προβοκατόρικο σκοπό.
Κακοποιά στοιχεία με προβοκατόρικο σκοπό.
Απλοί πολίτες αυθόρμητα.

Κομματικές νεολαίες δεν έσπασαν.
Για τους μαθητές συμφωνώ
Ναι, ασφαλίτες για την δυσφήμηση της εξέγερσης
Βλέπε παραπάνω
ΚΥΡΙΩΣ

Μία μίξη ανθρώπων όπου δυστυχώς η πλειονότητα κατέβηκε με προβοκατόρικο σκοπό.
Απόδειξη πόσο γρήγορα ξεθύμανε το κέντρο και πλυμήρισαν τα χιονοδρομικά...
Πες μου τώρα πως ο εμπρησμός του χριστουγεννιάτικου δέντρου ήτανε αυθόρμητος....
Ω τι σύμπτωση που συνέπεσε με τα νυχτερινα δελτία ειδήσεων....[quote]

Ναι, οι ίδιοι πήγαν στα χιονοδρομικά.. Οι ίδιοι που έκαναν πορείες ανήμερα Χριστουγέννων και που το Σάββατο κατεβηκαν 4000 άτομα αναρχικό μπλοκ για τους συλληφθέντες του Δεκέμβρη

[quote]οι ίδιοι που το κάψανε - οι ίδιοι το αποκαταστήσανε.
Να σου ποστάρω τα αντίστοιχα μυνήματα στο indymedia ???
Αλήθεια, στην eurobank βρήκατε να ανοίξετε λογαρισαμό ???
Χάθηκε η ΑΤΕ ????

Βλέπε ασφαλίτες η' πεινασμενους μετανάστες ή απλώς ανεγκέφαλους "αναρχικούς". Πάντως, όπως και αν έχει, εμείς τα δίνουμε αμέσως τα φράγκα. Όπως μαζέψαμε και για την Ηλεία όπου άλλοι χτίζουν ξενοδοχεία και άλλοι ακόμα περιμένουν το "δημοκρατικό" Κράτος που επικαλείστε.

Στην Πάρνηθα πάλι το καζίνο επεκτέθηκε. Αν δεν το γνωρίζεις, κάποιοι "σκοτεινοί κύκλοι" είχαν κάνει διαμαρτυρία έξω απο το καζίνο και ορισμένοι έχουν ακόμη κατηγορίες στις πλάτες τους..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy