ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ -8/12/08- ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ, ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΦΟΡΜΕΣ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 18:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή kswtikoyla, πιστεύεις ειλικρινά ότι θα
γίνει κάτι; Εγώ σου λέω οτι περισσότερα μέτρα
καταστολής και παρακολούθησης του πολίτη θα έχουμε,
παρά κάποιο επίτευγμα υπέρ του λαού...¨Οτι γίνεται,
δεν γυρίζει πίσω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 19:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vive La Revolution λοιπόν kswtikoula !!!

Επί της ουσίας όμως, καμμία πρόταση υπάρχει ???
Η θα μιλάμε αόριστα για "γαμημένα κάγκελα" ????

Edited by - KERRY KING on 16/01/2009 19:32:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 19:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει ρε παιδιά να μην κάνουμε τίποτα να παραμένουμε θεατές δηλαδή να μην
Γίνουν διαδηλώσεις να καθόμαστε άπραγοι όπως κάνουμε τόσα χρονια
Ε και τι καταλάβαμε ?από το κακό στο χειρότερο πάμε .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 22:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή kswtikoula, χαίρομαι που δεν τους ή για να είμαι ποιο δίκαιος και με τον τελευταίο ανασχηματισμό! που δεν "τις" ψηφίζεις.
Η Χούντα τα καλά που έκανε είναι μηδαμινά μπροστά στα κακά που έκανε.
Το Πολυτεχνείο ήταν η αφορμή και όχι η αιτία για να πέσει η Χούντα.
Η αιτία ήταν η προδοσία της Κύπρου. Αφού ολοκληρώθηκε έπαυε και ο λόγος να υφίσταται η Χούντα. Περίπου 10 χρόνια πριν ο Κίσιγκερ είχε αρχίσει να χαράζει τα σχέδιά του.
Ο Παπαδόπουλος ήταν η μαριονέτα και ώς ηλίθιος (αυτό δεν το γνώριζε) και Ελληναράς (αυτό το νόμιζε, αλλά δεν υπάρχει τέτοιος συνδυασμός), απλά έπαιξε το παιχνίδι των Αμερικανών-Τούρκων και Ιωαννίδη.
Ούτε βασιλόφρονας είμαι (ούτε κατά διάνοια).
Απλά βλέπω τι γίνεται γύρω μου, τι γινόταν πίσω μου και τι θα γίνει μπροστά μου. Και η μόνη διέξοδος είναι να διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ. Αυτό πίστεψέ με είναι πολύ ποιο δύσκολο και χρειάζεται πολύ ποιο ανδρεία από το να βγαίνεις στους δρόμους να σπας και να κάνεις δήθεν την επανάστασή σου, πιστοποιώντας και πάλι ότι όλα πάνε καλά! αφού για μια ακόμη φορά είδες το δέντρο αλλά έχασες το δάσος.
Μπορείς να κάνεις μια ειρηνική διαδήλωση αλλά να διώξεις με τον ψήφο σου τα σκουλήκια που σε διαφεντεύουν? Τότε μπράβο σου!
Αν ρωτήσεις όλους αυτούς τους χιλιάδες νεαρούς που διαδήλωναν όταν ψηφίσουν τι έριξαν στις κάλπες θα σου πουν ή ΠΑΣΟΚ ή Ν.Δ. Στατιστικά και μόνο αυτή θα είναι η απάντηση. Κατά τα άλλα επανάσταση του "κώλου".
Εμένα οι συγγενείς μου που ψηφίζουν ΝΔ! θεωρούν βέβαιο ότι είμαι ΚΚΕ. Οι συγγενείς μου που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ πιστεύουν ότι είμαι ΝΔ ή ΛΑΟΣ.
Η απάντηση είναι ότι στις τελευταίες εκλογές και μετά από αρκετά χρόνια που ψήφιζα Λεβέντη, ψήφισα ΛΑΟΣ, αμφιταλαντευόμενος ανάμεσα σε αυτό και το ΚΚΕ.
Απλά με κέρδισε το ΛΑΟΣ γιατί στους στραβούς κυβερνά ο μονόφθαλμος και άπό τότε που ιδρύθηκε είναι ο μονόφθαλμος της παρέας.
Εσύ ψήφισε ότι θέλεις όχι όμως ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ! όπως ορθώς πράττεις.
Έχεις όμως το θάρρος να στηλιτεύεις συνεχώς όταν σου δίνεται η αφορμή αυτούς που τους ψηφίζουν? Αν ναι τότε όντως είσαι επαναστάτης γιατί πας κόντρα στο κατεστημένο, αν όχι αυτό δείχνει αδυναμία λόγου και σκέψης.
Αν ζητήσεις από αυτούς τους μικρούς "επαναστάτες" να σου πουν τον πολιτικό τους σχεδιασμό, το πολύ πολύ να το γυρίσουν στο ποδόσφαιρο! γιατί δυστυχώς δεν έχουν παρόν!
Όμως ούτε μέλλον έχουν...........γιατί το μέλλον θα τους το φτιάξουν οι πατεράδες τους, όπως έφτιαξαν και οι δικοί μας το δικό μας.
Ήδη λοιπόν το παιχνίδι έχει χαθεί αφού διαβάζω εδώ μέσα "μπράβο στα παιδιά"..............στα παιδιά? Αυτά δεν μπορούν να φτιάξουν το μέλλον τους! παρά μόνο αυτό των παιδιών τους!!!!!!!!!
Εμείς θα τους φτιάξουμε το μέλλον τους! Μπορούμε όχι! Γιατί? γιατί δε θέλουμε!
Στο θέμα με την πλαστογραφία της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ.......γράφανε γράφανε......μέλη......ξαναγράφανε..........κάποια στιγμή "Κάποιος" πρότεινε εμείς οι μετέχοντες του forum να πάρουμε δυναμική πρωτοβουλία!.......εμφανίστηκαν εθελοντές.........μάντεψε......δύο αν δεν κάνω λάθος...........οι υπόλοιποι..........δικαιολογίες.......το είδαν έξυπνα το πράγμα.........ας πάνε οι άλλοι να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.........τα κορόιδα δηλαδή.........καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί δυστυχούμε? γιατί όλοι λέμε λόγια λόγια λόγια.......αλλά από έργα..........τι λες τώρα? να γίνουμε μή αρεστοί εκεί που δεν πρέπει?

Ξεκίνα λοιπόν αγώνα από το περιβάλλον σου αύριο κιόλας! συζήτησε με δεξιούς και Πασόκους και κάντους ρεζίλι των σκυλιών! αφού για να τους ψηφίζουν ή τελείως τούβλα θα είναι! οπότε δε θα μπορούν να σε αντιμετωπίσουν! ή συμφεροντολόγοι! οπότε αφού είναι στο περιβάλλον σου θα γνωρίζεις και τα συμφέροντά τους και θα τους υπενθυμίζεις τη συναλλαγή τους.........απλά θα γίνεις αντιπαθείς για τους πολλούς και αρεστός για τους λίγους.......διαλέγεις και παίρνεις...........αντέχεις?

"Φιλοκαλούμεν γαρ μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας"


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 16/01/2009 22:24:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 09:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο το κακό στο χειρότερο, το πάνε κάποιοι συγκεκιμένοι
και μάλιστα, πολύ συγκεκριμένοι, φιλε μου open mind,
δεν πάει μόνο του...Και εσκεμμένα...
Αν ξεσηκωθείς, όπως προτείνεις, συναισθηματικά, έτσι,
ανέτοιμα, η καταστολή θα επιφέρει περισσότερα κατασταλτικά
μέτρα και δεν θα πετύχει τίποτε...Πρέπει να βρούμε τρόπους
να τους νικάμε, με κινήσεις κι όχι ένταση...
Όπως λέει κι ο φίλος Ευρωπαίος2, όλα έχουν αποδειχθεί χάος και
παραπλάνηση σε θέματα πολιτικής...Απο αυτά να μάθουμε να μην
κοιτάμε σχήματα και ιδεολογίες πι πολύ , αλλά τον άνθρωπο,
άτομα,δλδ, αυτό που έχει χαθεί πια...Είναι δεδομένο η αποτυχία
σχημάτων εξουσίας, διοίκησης, συντονισμού, ελέγχου και γενικά
κυβερνητικής...Ο άνθρωπος πρέπει να εξελιχθεί,σε ένα πιο ανώτερο
ον, όχι τα μοντέλα εξουσίας...
Αυτό θα γίνει μέσα απο αυτές και μεγαλύτερες καταστάσεις...Όχι
φτιαχτές, αλλά αληθινές...Μάθε να τις διακρίνεις...
Τότε θα ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 11:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve Τα έχουμε ξαναπεί ο μοναδικός τρόπος αντίδρασης που τους πειράζει πραγματικά
Είναι η η ψήφος αλλα άμα πάνε και τους ψηφίζουν ξανά και ξανά δεν κάνουμε τίποτα
Τώρα για τις διαδηλώσεις σαφώς είναι ένα μετρο αντίδρασης αν δεν δείξεις την δυσφορία
Σου τότε θα περνανε ότι θέλουν πιο άνετα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 18:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου open mind, έχω να ψηφίσω 15 χρόνια περίπου
και δεν ξαναψηφίζω...Δεν σου κάνουν τιποτε και έχεις
την αίσθηση ότι απέχεις..Αυτό που γινεται, όμως, συνεχίζεται
και κάποια στιγμή θα βρεθούμε με την πλάτη στον τοίχο...
Το θέμα είναι να καταλάβουμε τι γίνεται..Μόνο τότε
ξέρεις και τι να κάνεις...
Να μαθαίνουμε απο τις μεθόδους τους και να τις εξουδετερώνουμε
αν μπορούμε με ανάλογες κινήσεις...Φόρουμ πολιτών χρειάζεται
που να είναι πολιτών κι όχι τυχάρπαστων και να ελέγχει
καταστάσεις και ποιότητες...Έχει σημασία το τελευταίο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 11:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήρθε η ώρα που φωνάζουμε εδώ και χρόνια.

Μας βιάζουν καθημερινά άπό τη μέρα που γεννηθήκαμε.

Δεν κοιτάμε πια στα μάτια γιατί είναι άδεια, γιατί βρωμάει η αδράνεια.

Γιατί όλοι περιμέναμε το θαύμα.

Τελικά αντί για θαύμα ήρθε η τραγωδία για να μας κουνήσει από τις καρέκλες μας.

Είναι η απόδειξη πως όλοι είμαστε 'ιστορικά' πρόσωπα. Ο Αλέξης έγραψε ιστορία χωρίς να του έχει περάσει ποτέ από το μυαλό.

Τον Αλέξη τον θυσιάσαμε εμείς.

Εμείς τρέφουμε τη Λερναία Ύδρα, εμείς της δίνουμε τη δύναμη να γεννα κεφάλια, κι όσο αυτή γεννά, τόσο εμείς σκύβουμε το δικό μας.

Τώρα όμως ξέρουμε, πως είμαστε τόσοι πολλοί κι έχουμε τόση δύναμη, που μπορούμε να τον αλλάξουμε το σκατόκοσμο και το σκατοχαρακτήρα μας.

Όλοι μαζί με μια φωνή.

Αλλά και με συνείδηση!

Μετά τι?

Διεκδικούμε τη ζωή που μας ανήκει, ποια είναι όμως αυτή?

Ο αγώνας έχει ξεκινήσει, έχουν ωριμάσει οι αισθητήρες μας, μπορούμε να τους κάνουμε να ακούσουν.

Αλλά πρέπει να ακούσουμε κι εμάς, να δαμάσουμε και το γαμημένο το εγώ μας. Να παλέψουμε τη συνήθεια που μας έφερε εδώ.

Όχι στον καταναλωτισμό

Όχι στη βία που εξυπηρετεί ασφαλιστικές εταιρίες και υποχρεώνει τον κόσμο να εγκλωβιστεί κι άλλο στις τράπεζες.

Μη τους αναγκάζουμε να χωθούν πιο βαθειά στο λαγούμι της κοινωνίας της αφθονίας.

Πρέπει να έρθουνε μαζί μας, είναι το ίδιο αγανακτισμένοι, μη τους βάζουμε απέναντι.

Το κράτος θα πάρει από το δικό μας αίμα αυτά που τους δίνει για να τους βοηθήσει στην τραγωδία που ζήσανε από τους 'ανόητους, θερμοκέφαλους νέους'.

Ας τους πούμε, τι και γιατί.

Όχι στην αντίδραση που αναπαράγει το σύστημα

Φωνή, οργή, ποτέ ξανά σιωπή

Αλλά όχι και παιχνίδι με τους όρους τους, ας πάψουμε να τους εξυπηρετούμε.

Η οργή που με κάνει να τα σπάω πρέπει να μετουσιωθεί

Πρέπει να γίνει η κοινωνία που απαιτώ να έχω.

Δεν τα χρειαζόμαστε τα γαμημένα τα λούσα, ποτέ δεν τα είχαμε ανάγκη, τσουβαλιάζουμε τις ανάγκες μας στην κατανάλωση και τις πνίγουμε, αντί να κάνουμε τον πόνο αυτού που ουρλιάζει να περάσει, του κόβουμε τη γλώσσα για να μην ακούγεται.

Δεν ξέρω αν κάποιο Venus Project μπορεί να υπάρξει

Ξέρω πως υπάρχουμε εμείς και είναι η στιγμή να μιλήσουμε σοβαρά για τον κόσμο που θέλουμε.

Να απογυμνωθούν κι απο το τελευταίο τους επιχείρημα όλοι.

Απαιτώ να μπορώ να σε κοιτώ στα μάτια, απαιτώ να μη φοβάμαι ότι η καλοσύνη είναι υστερόβουλη, απαιτώ να υπάρξουν πολιτική και πολιτικοί κι όχι χυδαίες καρικατούρες, απαιτώ να πιστεύω στη ζωή και όχι στους ρασοφόρους και τα θαύματα.

Ας μιλήσουμε λοιπόν για τον κόσμο που όλοι θέλουμε.


Κάποιοι τρελοί και γραφικοί τα λέγανε πάντα...

Εκπορνεύεσαι κουρέλι στην μπορντελοκοινωνία,
ξεπουλάς και την ψυχή σου για την υπεραφθονία,
στην καρδιά σου βάλαν φρένα, το μυαλό σου παίρνει βύσμα
για χιλιάδες σαν εσένα θα αρκέσει μια πρίζα.

Κι η πνευμονοκονίαση, κι η πνευμονοκονίαση
κι αυτή θα έχει πάψει
ρομποτανθρωπομήχανση και ξυπνοπνευματύπνωση
και χρυσωμένο χάπι.

Θα είσαι με μπαταρία
να εκτελείς εργασία
με σούπερ ενημέρωση, τροφή και διασκέδαση
θα πλέεις σ' ευφορία.

Θα είσαι με μπαταρία
να εκτελείς εργασία
με σούπερ ενημέρωση, τροφή και διασκέδαση
θα πλέεις σ' ευφορία.

Για κοιτάξτε με σακάτη
ένα έχω μόνο μάτι
μου ρουφήξατε το αίμα
μα ανυπόκριτο έχω βλέμμα.

Αποφασισμένος πάντα
στην προσωπικιά μου μπάντα
την ψυχή μου δεν πουλάω
και το δρόμο μου τραβάω.

Την πνευμονοκονίαση, την πνευμονοκονίαση
εγώ τη συζητάω
ρομποτανθρωπομήχανιση και ξυπνοπνευματύπνωση
δεν θέλω να την φάω.

Ξερνάω τη μπαταρία
δεν εκτελώ εργασία
δεν θέλω ενημέρωση, τροφή και διασκέδαση
γουστάρω ελευθερία.

Ξερνάω τη μπαταρία
δεν εκτελώ εργασία
δεν θέλω ενημέρωση, κορσέ και διασκέδαση
γουστάρω ελευθερία.

Στίχοι: Νικόλας Άσιμος

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 12:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αίολε, γράψε δεν νομίζω ότι θα ξεφύγουμε. Θα έχει ενδιαφέρον νομίζω.

Θενκ γιού μάϊ φρέντ!

Αρκετά μακροσκελές μήνυμα για τις αρχές μου, αλλά θα μου το συγχωρήσετε...
Δεν ξέρω πότε θα έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο πάλι... χεχε
Στο ζουμί τώρα.

quote:
Agnostic

Σε πολύ γενικές γραμμές είναι η κοινωνικοπολιτική θεωρία που αντιτίθεται σε κάθε μορφή εξουσίας και κράτους, πρεσβεύοντας την απόλυτη ελευθερία του ατόμου. Κατά τους θεωρητικούς του αναρχισμού οι νόμοι και το κράτος δημιουργούν στους ανθρώπους κοινωνικά δεσμά, εξαγριώνουν τον άνθρωπο και τον κάνουν εχθρό του συνανθρώπου του. Γι'αυτό και ο αναρχισμός επιδιώκει την κατάργηση της κρατικής εξουσίας και στηρίζεται στην θεληματική συνεργασία των μελών τα οποία σε μια αναρχική κοινωνία θα συνθέτουν "ομοσπονδία ελεύθερων ενώσεων". Η ισορροπία στην αναρχική κοινωνία εξασφαλίζεται από την ατομική ηθική και το πνεύμα αλληλεγγύης των μελών της.


quote:
A. Kircher
Αν πάρουμε την γνωστή θέση των θεωρητικών αναρχικών περι ελευθερίας και ανεξαρτησίας από την κοινωνία και το κράτος θα διαπιστώσουμε πως βασίζεται σε μια λάθος αρχή. Απόλυτη ελευθερία και ανεξαρτησία από την κοινωνία δεν μπορεί να υπάρξει γιατί πολύ απλά το άτομο ως σύνολο χαρακτήριστικών και συνείδησης είναι προιόν της κοινωνίας και του κράτους. Χωρίς κοινωνία και κράτος δεν υπάρχει άτομο.

Η ιδεολογία αυτή αποβλέπει στην ευδαιμονία όλων (υποθέτω), επομένως προς όφελος όλων, δεν έχει καμμία αρχή (νόμο) εκτός από την αρχή τής απουσίας τής αρχής, απευθύνεται σε όλους τους ανθρώπους αλλά όχι σε όλα τα εισοδήματα και στηρίζεται στην φύση των ανθρώπων.
Σε μία φύση που όλοι μας γνωρίζουμε ότι δεν είναι φύση αγγέλων.

Αυτή είναι (χονδρικά υποθέτω) η ιδεολογία της αναρχίας.
Ο ευαγγελισμός μιας κοινωνίας χωρίς προβλήματα, δηλαδή μία κοινωνίας ευτυχισμένων.
Ενας ευτυχισμένος όμως δεν έχει ανησυχίες, δεν τον προβληματίζει τίποτα, επομένως δεν ψάχνει πουθενά και για τίποτα.
Ετσι δεν είναι;
Χώρια που κάποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι ευτυχισμένος όταν δεν δουλεύει... Εκεί τι γίνεται;
Δηλαδή δεν υπάρχει έρευνα, δεν υπάρχει επιστήμη, δεν υπάρχει γνώση.
Η αρετή που λέγεται "ανδρεία" παύει να υφίσταται, διότι δεν υπάρχουν πόλεμοι.
Τι απομένει;

Επομένως όταν κάποιος δηλώνει "αναρχικός", στην ουσία δηλώνει ότι ότι του αρέσει η αμάθεια (δεν έχει κανέναν λόγο να κουραστεί-είναι ευτυχισμένος) και είναι... πως να το πω, πως θα χαρακτηρίζατε κάποιον που δεν είναι ανδρείος αλλά ούτε και δειλός; Διότι όταν δεν υπάρχει ανδρεία δεν υπάρχει και δειλεία...
Και όλα αυτά, γνωρίζοντας ότι είναι (λόγω της φύσης του ανθρώπου) παντελώς ανεφάρμοστα!
Ψυχολογικό πορτραίτο κανείς;

Αυτός είναι ο ιδεολόγος "αναρχικός".
Είναι ο αναρχικός που μου περιγράψατε...
Ε, ίσως διαφωνήσετε και λιγουλάκι, θα τα βρούμε.

Θα σας περιγράψω με την σειρά μου τον αναρχικό, όπως υφίσταται:

Είναι ο πονηρούλης αναρχικός, ο εκτός εισαγωγικών, ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ αναρχικός.
Ειναι αυτός που δεν θέλει και δεν υφίσταται την εξουσία καμμίας αρχής, αυτός που ουδέποτε στην ιστορία της ανθρωπότητας την ήθελε.
Ειναι αυτός που βαπτίζει τους άλλους αναρχικούς!
Είναι αυτός που σήμερα αποκαλούμε ΕΞΟΥΣΙΑ!
Είναι αυτός που αντιλήφθηκε ότι μόνο στην εξουσία δεν υφίσταται την εξουσία καμμίας αρχής!
Δηλαδή απώτερος σκοπός του πραγματικού αναρχικού, είναι να γίνει εξουσία!!!

Τι έγιναν εκείνα τα 250 δις του δημοσίου ταμείου ρε παιδιά; Το θυμάται κανείς; Βρε κα'νας εισαγγελέας; Πιάσανε κανένα; Που βρισκεται το θέμα; Τα βρήκανε; Ποιός να κσέρει άραγες... και η δουλειά του αναρχικού είναι να μας δουλεύει...


Επίσης δεν συμφωνώ με την ταύτιση τών λέξεων "αναρχία" και "ελευθερία".
Αλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Ελευθερία, είναι το δικαίωμα να αποφασίζουν συλλογικά οι άνθρωποι, ποίοι νόμοι θα διέπουν τις κοινωνίες τους.
Αυτό το λέμε και "δημοκρατία".

Αναρχία είναι η απουσία των νομων, άρα και της ελευθερίας, δίοτι οι νόμοι συντάσσονται από τους πολλούς για να προστατεύονται οι πολλοί.
Οταν οι νόμοι συντάσσονται για να προστατεύουν τους λίγους, τότε έχουμε τους πραγματικούς αναρχικούς στην εξουσία!
Αυτό δεν κσέρω πως το λέμε...

Να σας φέρω ένα παράδειγμα για την διαφορά ανάμεσα στην ελευθερία και την αναρχία και τι συμβαίνει στην αναρχία.
Ολοι μας έχουμε ακούσει για την λεγόμενη "φιλελεύθερη οικονομία". Σωστά;
Τι σημαίνει αυτό το "φιλελεύθερη οικονομία";
"Είναι αγορά δίχως έλεγχο από το κράτος", σου λέει ο άλλος...
"Ελεύθερη", επιμένει...
Και σε τι διαφέρει η αγορά που μού περιγράφεις από μια άναρχη;
"Δεν κσέρεις τι σου γίνεται", σου λέει ο άλλος και σηκώνεται και φεύγει...
Τι να κάνω εγώ τώρα;
Να πω ότι η "φιλελεύθρη οικονομία" είναι ευφημησμός για την αναρχία;
Και ότι ΟΛΟΙ ΜΑΣ γνωρίζουμε ότι σε καθεστώς άναρχης οικονομίας οφελούνται οι λίγοι;
Αυτοί που μας την επέβαλαν.
Αυτοί που οφελούνται σήμερα δηλαδή.
ΤΟ ΧΡΗΜΑ δηλαδή. Η εξουσία δηλαδή...
οι αναρχικοί... (δηλαδή...)

...και ελευθερία θα είχαμε εάν καθορίζαμε εμείς (οι πολλοί) τους νόμους της οικονομίας.
Προς όφελος ημών των πολλών.
Και όταν οι πολλοί περνάνε καλά, οι λίγοι περνάνε καλλίτερα μεν, αλλά όχι ΤΟΟΟΣΟ καλλίτερα δε...

Edited by - Αίολος on 15/12/2008 17:50:37


Κατερίνα Γώγου


Μη με σταματάς. Ονειρεύομαι.

Ζήσαμε σκυμμένοι αιώνες αδικίας.

Αιώνες μοναξιάς.

Τώρα μη. Μη με σταματάς.

Τώρα κι εδώ για πάντα και παντού.

Ονειρεύομαι ελευθερία.

Μέσα απ' του καθένα

την πανέμορφη ιδιαιτερότητα

ν' αποκαταστήσουμε

του Σύμπαντος την Αρμονία.

Ας παίξουμε. Η γνώση είναι χαρά.

Δεν είναι επιστράτευση απ' τα σχολεία

Ονειρεύομαι γιατί αγαπώ.

Μεγάλα όνειρα στον ουρανό.

Εργάτες με δικά τους εργοστάσια

συμβάλουν στην παγκόσμια σοκολατοποιία.

Ονειρεύομαι γιατί ΞΕΡΩ και ΜΠΟΡΩ.

Οι τράπεζες γεννάνε τους «ληστές».

Οι φυλακές τους «τρομοκράτες»

Η μοναξιά τους «απροσάρμοστους».

Το προϊόν την «ανάγκη»

Τα σύνορα τους στρατούς

Όλα η ιδιοχτησία.

Βία γεννάει η Βία.

Μη ρωτάς. Μη με σταματάς.

Είναι τώρα ν' αποκαταστήσουμε

του ηθικού δικαίου την υπέρτατη πράξη.

Να κάνουμε ποίημα τη Ζωή.

Και τη Ζωή πράξη.

Είναι ένα όνειρο που μπορώ μπορώ μπορώ

Σ' ΑΓΑΠΩ

και δεν με σταματάς δεν ονειρεύομαι. Ζω.

Απλώνω τα χέρια

στον Ερωτά στην αλληλεγγύη

στην Ελευθερία.

Όσες φορές χρειαστεί κι απ' την αρχή.

Υπερασπίζομαι την ΑΝΑΡΧΙΑ.

Δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Άναρχος, Τεύκος 1 Εκδόσεις Κολεκτίβα Άναρχος, Αθήνα, Νοέμβριος 1983.


Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 15:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα αυτό τι είναι;
Μομφή ή έπαινος;
Να χαρώ ή ν' απολογηθώ;
Να εξηγήσω ίσως;

Πες μου kswtikoula, θα σκάσω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 16:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μετά από πολλές μέρες ξαναγράφω στο θέμα και θα πω ότι συμφωνώ με τον ευρωπαίο στο τελευταίο του μήνυμα εκτός από το ότι ψήφισε λάος
και θα πω στον τρέχα ότι από την στιγμή που δεν ψηφίζει δεν έχει δικαίωμα να διαμαρτύρεται
ξέρεις πόσοι δεν ψηφίσαν στις τελευταίες εκλογές; 26%
αν ψήφιζαν ξέρεις πόσο θα έπαιρνε η νδ και το πασοκ απο 40κατι που πήραν; 27%
βλέπεις την διαφορά;
μην γίνεσαι λοιπόν idiot* τρέχα μην αυτοευνουχίζεσαι και μετά φωνάζεις
ότι σου τα έκοψαν

idiot*
από το ιδιώτης άτομα στην αρχαία αθήνα που ήταν ελεύθεροι κάτοικοι με περιουσία αλλά χωρίς δικαίωμα συμμετοχής στα κοινάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 17:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου άθεε μη συνεχίζεις τις ....γραφικότητες,
γιατί δείχνει εμπάθεια και την χρεώνομαι κι εγώ, στα πλαίσια
της αντικειμενικότητας....
Περί μη ψηφοφορίας, μάλλον, όπως και με άλλα ΠΡΆΓΜΑΤΑ,δεν ξέρεις
ότι είναι αναφάιρετο δικαίωμα, το οποίο εξασκείται κατά
βούλησην κι όχι κατά παραγγελία...
Κοινώς, ειτε σε καλύπτει είτε όχι, δεν σου πεφτει λόγος...
Κόντρα για την κόντρα, πονηρούλη.....
Περί ελευθερίας και υποχρεώσεων, άστο καλύτερα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 20:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως αγαπητέ trexagireve, εάν όλοι εσείς που δεν ψηφίζατε (και δε σας αδικώ) ψηφίζετε κάτι άλλο πλην ΠΑΣΟΚ και ΝΔ φυσικά, τότε ίσως να βλέπαμε αυτά τα δύο κόμματα να συρρικνώνοντας εκεί που λέει ο άθεος! με αποτέλεσμα την αρχή της άνοιξης!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 18/01/2009 20:13:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 20:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε europaios2, με συγχωρείς, αλλά το
παιχνίδι είναι στημένο...Όποιος και να βγεί, αυτοί που
κυβερνάνε απο πίσω τους, θα κυβερνάνε, όσο υπάρχει αυτό
το πολιτικοκοινωνικό σύστημα...
Κανείς αδιάφθορος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 21:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aς τους μπερδέψουμε! αγαπητέ μου φίλε.......ας τους μπερδέψουμε! κάτι θα κερίδουμε κι εμείς!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 21:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτοί αγαπητέ μου europaios2, δεν είναι
μπερδεμένοι...Εμάς κρατάνε μπερδεμένους, για να
κάνουν τη δουλειά τους και να μην τους παίρνουμε
χαμπάρι.....
Σκοπός τους είναι να μην καταλαβαίνουμε τι κάνουν.Όταν
έχεις κάποιον απασχολημένο και μπερδεμένο, του περνάς
ότι θέλεις....Αυτό και κάνουν.Αλλά τώρα, πρέπει να θέλουν
περισσότερα...Πρέπει να ζητάνε κάτι μεγάλο....Πιο πολλά
μέτρα ελέγχου μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 21:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γι' αυτό αγαπητέ μου γράφω "ας τους μπερδέψουμε"


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 11:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα επιχειρήσω να καταλάβω κάποιες απόψεις κάνωντας ένας ιδιότυπο διάλογο με την
kswtikoula...

quote:
Μας βιάζουν καθημερινά άπό τη μέρα που γεννηθήκαμε.

Ποιοί είναι αυτοί ???
Έχουνε όνομα, τους ξέρουμε ή απλά τους φανταζόμαστε ???

quote:
Γιατί όλοι περιμέναμε το θαύμα.

Ποιοί όλοι και ποιό θάυμα περιμένατε ???

quote:
Τον Αλέξη τον θυσιάσαμε εμείς.

Διαφωνώ κάθετα, ο "Αλέξης" έπαιξε με την φωτιά και κάηκε.
Αν θες να ψάξεις για θύματα και πραγματικούς ήρωες πήγαινε μια βόλτα σε ιδρύματα με καρκινωπαθή παιδιά να δεις τι θα πει να αγωνίζεσαι....

quote:
Όχι στον καταναλωτισμό

Καμμία αντίρηση, αρκεί να μου βρεις τον τρόπο να ταϊσεις μια κοινωνία που δεν παράγει. Γιατί όταν θα σταματήσει η κατανάλωση θα δεις που θα πάει το εμπόριο και ότι συντηρείται μέσω αυτουνού. Τα πρώτα δείγματα θα τα δεις σύντομα που λόγω οικονομικής κρίσης έχει μειωθεί η κατανάλωση, το ένα μαγαζί κλείνει πίσω από το άλλο και η ανεργεία εκτοξεύεται. Όταν λοιπόν μου παρουσιάσεις ένα ρεαλιστικό σενάριο πως θα ευημερεύσει όλος αυτός ο κόσμος που εξαρτάται από την κατανάλωση, πρώτος εγώ θα σταματήσω να καταναλώνω οτιδήποτε πέρα από αυτά που χρειάζομαι για να επιβιώσω.

quote:
Δεν τα χρειαζόμαστε τα γαμημένα τα λούσα, ποτέ δεν τα είχαμε ανάγκη, τσουβαλιάζουμε τις ανάγκες μας στην κατανάλωση και τις πνίγουμε, αντί να κάνουμε τον πόνο αυτού που ουρλιάζει να περάσει, του κόβουμε τη γλώσσα για να μην ακούγεται.

Για να τα ανακαλύψαμε (τα λούσα) μάλλον τελικά κάποια ανάγκη μας εξυπηρετούν. Τώτα για το πνίξιμο των φωνών που περιγράφεις, μην ξεχνάς πως οι "επαναστάσεις" καθοδηγούνται από βολεμένα (κυρώς οικονομικά) άτομα που έχουν τον χρόνο και τον τρόπο να τις στήσουν. Πάρε να δεις τους πρωτεργάτες του γαλλικού Μάη σε τι "καπιταλιστικά γουρούνια" εξελίχθηκαν. Άντε μην πιάσω να αραδιάζω ονόματα για όλους τους μεγαλοεπαναστάτες τις γενειάς μου, αυτά τα τσογλάνια που πρωτοστατούσαν στις καταλήψεις στις αρχές το '90, να δεις σε τι μεγαλοκαρχαρίες εξελίχθηκαν... Και όλα τα θύματα που κρέμονταν από τα χείλη τους, αντί να κάτσουν να αναλογιστούν σε τι βούρκο τους παρασέρνανε, βελάζαν από χαρά που γίναν και αυτοί επαναστάτες... Αντί να στρωθούν να πάρουν το πτυχίο τους βελάζαν στα σφυρίγματα του κάθε κομματοτσοπάνη... Και τα χρόνια περνάνε και όλα αυτά τα πρόβατα γίναν ξύλα απελέκητα και αναρωτιούνται γιατί πληρώνονται μόνο με 700 ευρώ... Και η σημερινή νεολαία αντί να μάθει από το χάλι των παλαιότερων, εκεί σαν πρόβατα και αυτοί ακολουθούν το ίδιο παράδειγμα....

quote:
Δεν ξέρω αν κάποιο Venus Project μπορεί να υπάρξει

Τι εστί VENUS PROJECT ???

quote:
είναι η στιγμή να μιλήσουμε σοβαρά για τον κόσμο που θέλουμε.

'Αντε να καταλάβω κι εγώ τι κόσμο θέλετε...
Ειδικά τις τελευταίες 40 ημέρες ακούω για έναν άλλο κόσμο, αλλά κανένας δεν μπαίνει στον κόπο να τον περιγράψει...

quote:
απαιτώ να πιστεύω στη ζωή και όχι στους ρασοφόρους και τα θαύματα.

Δεν είναι μόνο ρασοφόροι που υπόσχονται θαύματα, είναι και άλλα φρούτα που έχουν την ιδιότητα αυτή. Και χρησιμοποιούν συνέχεια και την λέξη "ΕΓΩ" στον προφορικό τους (κυρίως) λόγο. Ο νοών νοείτω...

Ας μιλήσουμε λοιπόν για τον κόσμο που όλοι θέλουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 12:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δυστυχώς ευρωπαίε μερικά άτομα δεν καταλαβαίνουν ότι τους συμφέρει να μην πάμε να ψηφίσουμε
στις τελευταίες εκλογές υπήρχαν κόμματα που πήραν 200-300 ψήφους φαντάσου τα 2,5 εκατομμύρια που δεν ψήφισαν να έδιναν ψήφους εκεί θα γινόταν τις κακομοίρας πλήρη κατάρρευση του πολίτικου παρασκηνίου
μάλιστα ένα κόμμα πήρε μόνο μια ψήφο με 300.000 έμπαινε στην βουλή θα γινόταν το έλα να δεις

Δημοκρατική Παγκόσμιος Ελλάς 8

Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη (Π.Α.Α.) 3

Νέο Κόμμα Σωτηρίας Χριστιανική Δημοκρατία 1


αλλά δυστυχώς δεν το καταλαβαίνουν και κάποια από αυτά τα άτομα πάνε στο αναρχικό χώρο και με τις καταστροφές που κάνουν βοηθούν στο έργο του πολίτικου παρασκηνίου


τρέχα μην μεγαλοπιάνεσαι δεν έχω καμιά όρεξη για εμπάθειες το ξεπέρασα όταν πήγα δεύτερα δημοτικούΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 12:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι όμως αγαπητέ trexagireve, εάν όλοι εσείς που δεν ψηφίζατε (και δε σας αδικώ) ψηφίζετε κάτι άλλο πλην ΠΑΣΟΚ και ΝΔ φυσικά, τότε ίσως να βλέπαμε αυτά τα δύο κόμματα να συρρικνώνοντας εκεί που λέει ο άθεος! με αποτέλεσμα την αρχή της άνοιξης

quote:
Αγαπητέ μου φίλε europaios2, με συγχωρείς, αλλά το
παιχνίδι είναι στημένο...Όποιος και να βγεί, αυτοί που
κυβερνάνε απο πίσω τους, θα κυβερνάνε, όσο υπάρχει αυτό
το πολιτικοκοινωνικό σύστημα...
Κανείς αδιάφθορος....

Συμφωνώ με τον ευρωπαίο έτσι είναι το μονο που φοβούνται είναι η ψήφος ας κάνουμε
Τον φόβο τους πραγματικότητα .
trexagireve Το μοναδικό οπλο που έχουμε είναι η ψήφος αν δεν ψηφίζεις είναι σαν να καταθέτεις τα όπλα τώρα αν βγει κάποιος άλλος και κάνει τα ιδία γιατί όπως λες είναι άλλοι από πίσω
Και όποιος και να βγει είναι το ίδιο τότε θα ξεγυμνωθούν αυτοί που κρύβονται στο παρασκήνιο και τότε θα είναι δύσκολα τα πράγματα γι αυτούς καθώς θα τους έχει πάρει
Χαμπάρι όλος ο κόσμος .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 12:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε όποια χώρα εφαρμόστηκε η αποχή σε μεγάλα
ποσοστά, φίλε μου open mind, είχαμε φιλολαικότερες
πολιτικές, ανά τον κόσμο...Η αποχή, δεν σε βγάζει απο
το παιχνίδι, απλά δεν σε ελέγχουν, μέω κάποιυ κόμματος,
που τώρα σου φαίνεται σωστό...Όλα πουλιούνται κι όλα
αγοράζοντια..ή αλλοιώς δολοφονούνται...
¨Ενα ανέκδοτο που είχα γράψει περί Ομπάμα σε παράδεισο,
όπου τον ρώτησε ο Άγιος Πέτρος, "εσύ ποιος είσαι παιδί μου;"
-"Εγώ είμαι ο πρώτος μαύρος πρόεδρος των ΗΠΑ...."
-"Και πότε έγινε αυτό, παιδί μου" τον ρωτάει ο Άγιος...
_"Πριν κανά τέταρτο..." ηρθε η απάντηση....
Κοινώς ή είσαι μαζί τους, ή είσαι νεκρός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 12:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve Η αποχή δεν οδηγεί πουθενά απλα σε κάνουν ότι θέλουν χωρίς να σου πέφτει λόγος
Στην τελική όπως λες μπορεί να είμαστε νεκροί έτσι η αλλιώς αφού δεν είμαστε μαζί τους αλλα τουλάχιστον να μην πέσουμε Αμαχητί .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 13:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα προσωπικά μιλώντας, φίλε μου open mind, δεν
θέλω να ρίξω καθόλου νερακι στο αυλάκι τους, με οποιαδήποτε
συμμετοχή... Στον κόσμο τους και δεν με κοροιδεύουν..
Είναι προδιαγεγραμένα σχέδια που εφαρμόζονται εδώ και 10ετίες,
απο όποιον και να βγεί..Υπάρχουν ρήτρες νομικές και κρυφά συμβόλαια,που εκβιάζουν και παρασέρνουν όποιες ιδέες...

Κοινώς, κιεσυ, ή εγώ, αν ήσουν- ήμουν στην εξουσία, όλο και
κάποια παραπτωματάκια θα τα κάναμε...Δεν έχουμε συναίσθηση
της αναπληρωματικής υπευθυνότητας που ασκούμε, στο επίπεδο που βρισκόμαστε..
Φερόμαστε λες κι ο κόσμος είναι περιουσία μας κι όχι ασκουμένη διαχείρηση, όπου θα κριθεί η αιώνια θέση μας στον κόσμο...
Μας αρέσει, σε όλους, ο ρόλος του ανευθυνουπεύθυνου και γι αυτό , φίλε μου, προτιμώ να απέχω...
Να είναι δεδομένο ότι δεν τους πάω..Να μην με περιμένουν να μπω
σε κάποιο κόμμα που θα δείχνει φρέσκο και θα έχει μέσα του τον
ίδιο τυχοδιωκτικό ρόλο, για την κοινωνία μας,όπως όλα τώρα κι
όπου θα περνάνε αυτοί τα δικά τους κι εγώ θα νομίζω ότι
με ακουνε...
Αυτοί είναι αυτοί κι εμείς εμείς..Τόσο απλά...Δεν πιστεύω ότι
ποτέ εξουσία θα σκεφτεί πραγματικά τον πολίτη...Μόλις φύγουν
τέτοια κυβερνητικά μοντέλα στο χρονοντούλαπο της ιστορίας,
θα δουμε πως γίνεται η προκοπή...Όλοι ξέρουμε πως έπρεπε να
είναι η ζωή στον πλανήτη...Φτάνει και περισσεύει για όλους, αλλά
την κυριαρχία σε άλλους ζητάμε κι όχι να ζήσουμε απλά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 13:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε ώστε να έρθει η αλλαγή αν μένουμε άπραγοι
Δεν κάνουμε τίποτα νομίζεις ότι σκοτίστηκε κάνεις γι αυτά που γραφούμε εμείς εδώ περά ?
Δεν πα να λεμέ εμείς αν δεν αντιδράσουμε με την ψήφο μας δουλεία δεν κάνουμε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 14:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ας πούμε ότι στις επόμενες εκλογές δεν πάει κάνεις να ψηφίσει νομίζεις τρέχα ότι θα αλλάξει κάτι;

και μόνο τα άτομα που είναι εγγεγραμμένα στην κάθε κλαδική της κάθε παράταξης να ψηφίσουν πάλι θα βγάλουν κυβέρνηση
και μόνο οι πολιτικοί να ψηφίσουν πάλι θα βγάλουν κυβέρνηση

δεν βλέπεις στην αμερική τόσα χρόνια το 15%-20% ψηφίζει και πάλι βγάζουν κυβέρνηση
τα ποσοστά τα βγάζουν με βάση αυτούς που ψηφίζουν
γι αυτό η αποχή που ήταν 25,86% ήταν 2.565.397 ψήφοι
και το 41.83% της νδ ήταν 2.995.321 ψήφοι
το πραγματικό ποσοστό της νδ ήταν 30,5% περίπου

άρα έχουμε μη αυτοδύναμη κυβέρνηση
και αν προσθέσουμε στην αποχή τους άκυρους και τα λευκά φτάνουμε 2.761.446 βγάζουμε άνετα δεύτερο κόμμα το πασοκ πήρε λιγότερους ψήφους

τα αποτελέσματα εδώ
http://elections.pblogs.gr/2007/08/apotelesmata-boyleftikwn-eklogwn-2007.html
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 14:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητέ μου άθεε,η συμμετοχή σε τέτοια
απάτη, σε κάνει συνένοχο...Αυτά λέμε ότι πετυχαίνουν
με τον τροπο που καλυπτουν τις όποιες δυσσαρέσκειες
των πολιτών, βγάζοντας αντίστοιχα κόμματα, που ψάχνουν
με δημοσκοπήσεις και άλλες μεθόδους...Όταν δεν σε ελέγχουν,
σε φοβούνται..Δεν είσαι σε χώρο που ελέγχουν κι αυτο τους
κάνει ανήσυχους..Θέλει και σκέψη, ξέρεις η επανάσταση, δεν
μπορεί να είναι μόνο εκτόνωση...
Η συσπείρωση σε χώρο είναι πιο δύσκολο απο την απλή άρνηση σε
ότι βλέπεις στημένο και σάπιο..Θέλει πολύ σκέψη, γιατί αυτοί
ελέγχουν ακόμη και τις αντιδράσεις μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 14:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα αγαπητέ μου άθεε,η συμμετοχή σε τέτοια
απάτη, σε κάνει συνένοχο...Αυτά λέμε ότι πετυχαίνουν
με τον τροπο που καλυπτουν τις όποιες δυσσαρέσκειες
των πολιτών, βγάζοντας αντίστοιχα κόμματα, που ψάχνουν
με δημοσκοπήσεις και άλλες μεθόδους...Όταν δεν σε ελέγχουν,
σε φοβούνται..Δεν είσαι σε χώρο που ελέγχουν κι αυτο τους
κάνει ανήσυχους..Θέλει και σκέψη, ξέρεις η επανάσταση, δεν
μπορεί να είναι μόνο εκτόνωση...
Η συσπείρωση σε χώρο είναι πιο δύσκολο απο την απλή άρνηση σε
ότι βλέπεις στημένο και σάπιο..Θέλει πολύ σκέψη, γιατί αυτοί
ελέγχουν ακόμη και τις αντιδράσεις μας....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 16:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λόγω φόρτου δεν προλαβαίνω να απαντήσω προσωπικά,
θα επανέλθω όμως άμεσα.
Προς το παρόν παραθέτω ένα άρθρο που απαντά σε πολλά από τα ερωτήματα και το οπόιο προσυπογράφω.

"Σάββατο, 17 Ιανουάριος 2009
Ο ποιο κακός εχθρός μας ...
Δεν υπάρχει εξουσία με 5.000, 10.000 ή περισσότερα άτομα, να καταπιέζει όλους τους υπόλοιπους.
Αν υπήρχε μια τέτοια εξουσία, αργά ή γρήγορα, ήταν καταδικασμένη να ηττηθεί και να πέσει, γιατί θα έβαζε τον εαυτό της απέναντι από την κοινωνία.

Και όση καταπίεση και αν ασκούσε, η αντίδραση της κοινωνίας και των ατόμων θα τη νικούσε και θα την έριχνε.

Αυτό που υπάρχει είναι πιο συνολικό, και είναι αντιπροσωπευτικό. Είναι η μεγάλη , η συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας και των ατόμων που εκφράζονται μέσα απ΄ αυτό το κατεστημένο μοντέλο, το διαμορφώνουν και να το αναπτύσσουν συνεχώς με τις δικές τους συνειδητές επιλογές και τα δικά τους ιδανικά και οράματα.

Κάθε ακραία και φασιστική επιβολή της εξουσίας αντικατοπτρίζει την ιδία ακραία ατομική μας επιθυμία και σκέψη.

Όσο βάρβαρο και αν είναι το σύστημα, όσο αδικία και αν φέρνει, όσο απανθρωπιά και αν εκπέμπει, αντιπροσωπεύει τα ιδεώδη της πλατιάς , της συντριπτικής μάζας της κοινωνίας και του κόσμου που την αποτελεί.

Η επιμέρους αλλαγή, μεμονωμένων καταστάσεων, δεν αλλάζει ούτε το σύνολο ούτε την ουσία, ούτε μπορεί να γίνει εμπόδιο σε αυτή την εξέλιξη των πραγμάτων.
Το μόνο που μπορεί να αλλάξει τα πράγματα είναι η ατομική αλλαγή του καθενός.

Η προσωπική αλλαγή, στα άτομα μεμονωμένα, θα φέρει και την συνολική αλλαγή στην κοινωνία, για να εφαρμόζει πλέον άλλα συστήματα και να αποδέχεται άλλες πιο ανθρώπινες αρχές.

Δεν νομίζω ότι μπορεί τίποτα άλλο να αλλάξει τόσο καθοριστικά την κοινωνία και την εξέλιξη της, όσο το άτομο, και το άθροισμα των ατόμων που την απαρτίζουν.
Αλλάζοντας πρώτα αυτοί και υιοθετώντας άλλες αρχές και άλλες αξίες σαν άτομα και σαν άνθρωποι αλλάζει και το σύστημα που αποδέχονται και αναγνωρίζουν .

Δεν είναι η εξουσία απέναντι στο λαό.
Είναι ο λαός απέναντι σ΄ ένα πολύ μικρό κομμάτι του που ακόμα αντιστέκεται.

Η ανατροπή δεν έρχεται από πολιτικές θεωρίες, ούτε από οικονομικές παροχές, έρχεται από την δική μας προσωπική ανατροπή να μην δημιουργούμε, να μην αναζητούμε, και να μην υιοθετούμε ως άτομα, αξίες που οδηγούν στην εκμετάλλευση, στην αδικία και την καταπίεση."

Πηγή: http://mediaspotgr.blogspot.com/2009/01/blog-post_964.html

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 19:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Kswtikoula, κάποια στιγμή πρέπει να διαχωρήσεις
τη λογοτεχνεία απο την σκληρή πραγματικότητα....Μια
πραγματικότητα που τα ελέγχει και διαφθείρει όλα, αλλά
πρέπει να προχωρήσουμε..Πές μας όμως, τις σκέψεις σου για
την υπόθεση, όσα γίνονται να είναι μεθοδευμένα και στην ουσία
να βάζουν τον άνθρωπο σε μεγαλύτρες φυλακές από όσες έχει
μέχρι τώρα..Κοινώς, πέρα απο τον ενθουσιασμό, που καλός είναι,
πρέπει να υπάρχει και η διάκριση...Να μπορούμε να δουμε τι
διαστάσεις λαμβάνουν γεγονότα, αναλόγως χρονικής στιγμής, χώρας,
αλλά και νόμων διεθνούς δικαίου...
Όλα είναι παιχνίδι, μεγάλων συμφερόντων.Αυτοί συνήθως χρησιμοποιούν
τη νεολαία επειδή ενθουσιάζεται και παρασύρεται εύκολα...
Για να το πω αλλοιώς, απο τη δεκαετία του '60, υπάρχει χειραγωγηση
των νεολαιίστικων κινημάτων, που δεν ξέρουμε κατά πόσο είναι
ελεγχόμενο..Μπορει και 100% , σε κινήσεις και πράξεις...Μπορούμε
άνετα να βάλουε στο παιχνίδι και την αγαπητή CIA....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 11:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τους "επαναστάτες"....

Ένα κείμενο στο οποίο περιγράφει την εμπειρία του κάποιος που ήρθε σε επαφή με τον χώρο της Νεοταξικής "αριστεράς" τελικά αηδίασε και έφυγε αγανακτισμένος. Η αναδημοσίευση γίνεται από τα κρυμμένα του "Athens Indymedia". Το κείμενο είχε γραφτεί 13 Μάη 2006 , με τίτλο «Αμπαράνοια και εναλλακτικάγκουρες».

http://mavroskrinos.blogspot.com/2009/01/blog-post_19.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy