ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ -8/12/08- ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ, ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΦΟΡΜΕΣ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 17:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλή η ανάλυση του Κούλογλου αλλά τι να το κάνεις; Μπας και χαμπαριάζει κανείς;

Τώρα διάβασα ότι αύριο θα γίνουν κανονικά τα συλλαλητήρια της ΑΔΕΔΥ και ΓΣΕΕ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 17:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχετε δίκιο ως ένα σημείο ας υποθέσουμε οτι αυτό ήταν ένα εντελώς μεμονομένο περιστατικό απο κάποιον ψυχοπαθή αστυνομικό που κατείχε την συγκεκριμένη θέση άν και πέρασε όλα τα αντίστοιχα στάδια εκπαίδευσης.
Τα πολλαπλά φαινόμενα βίας των αστυνομικών σε μικρά παιδιά τις τρείς τελευταίες μέρες είναι και αυτά ατυχή τυχαία περιστατικά?
Αυτά κάποια στιγμή μπορεί να εξελιχθούν και σε φόνο δέν σημαίνει έγινε ένας φόνος τέρμα ... όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 17:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θάνατος του παιδιού, ήταν η αφορμή και όχι η αιτία. Πως δεν το βλέπεται αυτό, τόσο δύσκολο είναι; στην αιτία πρέπει να εστιάσουμε. Το ότι το να καις, να καταστρέφεις και να κλέβεις είναι κατακριτέο, δεν νομίζω πως θα διαφωνήσει κανείς, από όποια κοινωνική ομάδα και αν προέρχονται αυτές οι πράξεις.

Ξεχάστε τα κανάλια και τους δημοσιογράφους. Έτσι και αλλιώς κάποιου το μέρος θα πάρουν, αναλόγως τα συμφέροντα. Σήμερα τα βάζουν με τους ''ταραξίες'' αύριο με την αστυνομία και μετά θα αλλάξουν άποψη ξανά. Το βλέπουμε και αυτές τις μέρες.

Η ανυπαρξία κράτους προκαλεί όλα αυτά που ζούμε. Το κράτος είναι αποτέλεσμα του δικού μας ύπνου. Δεν έχει χρώμα (μπλε – πράσινο – κόκκινο κλπ) δεν έχει κατεύθυνση (δεξιά – αριστερά – ευθεία) Το παιδί που σκότωσε ο αστυνομικός (και όχι η αστυνομία) ήταν εμείς που μας πυροβόλησαν για ακόμα μια φορά. Πυροβόλησαν και σκότωσαν την ζωή μας. Δεν θα συνεχίσω να γράφω πάνω σε αυτό γατί θα καταλήξω να θεωρηθώ γραφικός λαϊκιστής με τάσεις φτηνού ποιητή.

Λέτε συνέχεια για όλους αυτούς τους αλήτες που καταστρέφουν περιουσίες. Αυτοί κατέστρεψαν την περιουσία δέκα, είκοσι, διακοσίων ανθρώπων; οι άλλοι όμως καταστρέφουν τις ζωές και το μέλλον εκατομμυρίων. Διαλέξτε και πάρτε. Τέτοιο μένος δεν έχω δει για εκείνους που μας γαμάνε κάθε μέρα με τον χειρότερο τρόπο.

Δεν έχει να κάνει μόνο με την Ελλάδα, αλλά είναι παγκόσμιας κλίμακας αυτό το κατεστημένο και όσο περνάνε τα χρόνια όλο και ποιο σκλάβοι θα γινόμαστε και κεφάλι δεν θα σηκώνουμε με τον φόβο της απώλειας της ησυχίας μας. Μόνο που ησυχία υπάρχει και στον τάφο, αλλά εκεί δεν υπάρχει κάτι ζωντανό να την απολαύσει.

Όσο περνάει ο καιρός αυτά τα φαινόμενα θα γίνονται όλο και ποιο συχνά. Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος προφήτης για να το αντιληφθεί.


Δεν είμαι αριστεριστής ούτε ανήκω σε καμία παράταξη. Δεν έχω τάσεις αντιεξουσιαστκές, ποτέ δεν είχα. Όσοι με γνωρίζουν, με ξέρουν.

Επίσης να προσθέσω πως, άλλο πράγμα ο κουκουλοφόρος (TV) , άλλο πράγμα ο αναρχικός, άλλο πράγμα ο αντιεξουσιαστής, άλλο πράγμα ο χούλιγκαν, άλλο πράγμα ο πλιατσικολόγος και άλλο πράγμα ο αγανακτισμένος εξεγερμένος πολίτης μιας χώρας. Υπάρχουν διάφορες ομάδες ανάμεσα σε αυτούς που κάνουν ότι κάνουν αυτές τις μέρες.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/12/2012 12:12:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 17:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ μέχρι αυτό το Σαββατοκύριακο θα συμφωνούσα μαζί σου.
Πλέον όμως σήκωσα το κεφάλι, είδα κατάματα την αιτία και είπα ΠΛΕΟΝ ΑΡΚΕΤΑ !!!

Η ανυπαρξία του κράτους είναι αιτία του παρακράτους που έχουνε στήσει οι Δημοκρατικές Δυνάμεις εδώ και 30 χρόνια.

Ούτε εγώ ανήκω σε πολιτική παρατάξη, ιδιωτικός υπάλληλος είμαι και δουλεύω από το πρωί μέχρι το βράδυ. Ψηφίζω πολιτικές θέσεις και όχι κόμματα. Στις εθνικές εκλογές ψήφισα κόμμα που μου υποσχέθηκε ιδιωτικοποιήσεις, ούτε να φάω περιμένω - ούτε να βολευτώ. Στις δημοτικές εκλογές ψήφιζα πάντα συγκεκριμένο κουμουνιστή υποψήφιο γιατί είχε όραμα για την πόλη που ζούσα. Στις ευρωεκλογές έχω ψηφίσει και ακριοδεξιό κόμμα προκειμένου να υπάρξει και μία εθνικιστική κορώνα στην ευρωβουλή για την χώρα μας...

Στο δια ταύτα, βιώνουμε ανυπαρξία κράτους γιατί μας έχουνε ρημάξει τα συνδικάτα και οι διάφοροι εργατοπατέρες. Γιατί οι μαλάκες που μας κυβερνούν προσπαθούν ήπια και με τρόπο να κάνουν πράξη αυτά για τα οποία τους ψήφισαν οι σκεπτόμενοι ψηφοφόροι, γιατί υπάρχουν και οι άλλοι οι Ο.Φ.Ατζήδες (Οπου Φυσάει Άνεμος) που ελπίζουν να φάνε από την εκάστοτε κυβέρνηση που τους τάζει λαγούς με πετραχείλια....

Ψήφισα μια κυβέρνηση για να κάνει ιδιωτικά πανεπιστήμια και να έχω επιλογές για το παιδί μου και όχι να με αναγκάζει το κάθε κομματόσκυλο να ψάχνω λύσεις στο εξωτερικό για να μην γίνει το παιδί μου όμηρός του και να δίνει εξετάσεις μόνο όταν το κομματόσκυλο αποφασίσει να αφήσει την σχολή να λειτουργήσει... Με πιό δικάιωμα έρχεται ο κάθε "Δημοκράτης" και παρακινεί το παιδί του να κάνει κατάληψη στο σχολείο του ?????Με πιο δικαίωμα γίνεται κατάληψη στα σχολεία ????

Τι πρέπει να κάνει το κράτος ???
Να μπουκάρει στα σχολεία και να τα ελευθερώσει.
Να στήλει στην φυλακή τους ενήλικους καταληψίες για παρακώλυση και φθορά δημόσιας περιουσίας και να τιμωρήσει τον γιονιό του ανήλικου για πλημελή επιμέλεια του παιδιού του.... Αυτό πρέπει να κάνει το κράτος..... Θα βγείτε μετά όμως όλοι οι προοδευτικοί "Δημοκράτες" και θα μιλάτε για ΧΟΥΝΤΑ.....

Τα εξάρχεια γίνανε γκέτο την 10ετία του '80....
Αυτοί που ξεφτιλίσανε την ελληνική αστυνομία (να θυμηθούμε τον Σορίν Ματέϊ, το ΚΤΕΛ που βρέθηκε στην Αλβανία) τολμάνε και μιλάνε τώρα.....

Τραβάτε ρε κότες να δείτε πως είναι η αστυνομία στην Ευρώπη και μετά αναρωτηθείτε τι αστυνομία θέλετε για το μπουρδελιστάν. Ευνουχίσατε την αστυνομία 20 χρόνια τώρα για να μην σας θυμίζουν εποχές της Δεξιάς και τώρα ουρλιάζετε "που είναι η αστυνομία"....

Δεν συνεχίζω άλλο, θα πω κι άλλα και θα αποβληθώ από το Forum....
Τέρμα η ανοχή, σας το χαρίζω το μπουρδελιστάν.
Ρίχτε την ανίκανη κυβέρνηση και καθιερώστε τον αριστεροφασισμό σας....
Σε δύο μήνες ο γιός μου θα έχει άλλη υπηκοότητα, μετά θα είναι πιο έυκολο και για μένα να αλλάξω κι εγώ....

ΧΑΡΙΣΜΑ ΣΑΣ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 18:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην συγκρίνεται ανομία πράγματα η οργή για το συγκεκριμένο περιστατικο είναι γιατί
Ένας εκπρόσωπος του κράτος που υποτίθεται ότι πρεπει να προλαμβάνει η να σωφρονίζει εγκλιμάτισε
Απέναντι σε ένα ανήλικο παiδι αυτό είναι ανεπίτρεπτο .

Τώρα συμφωνώ και εγώ με τον προλαλήσαντα ότι το φαινόμενο έχει περισσότερες προεκτάσεις και η δολοφονία ηταν η αφορμή του να ξεσπάσει αυτή η συσσωρευμένη
Οργή .
Μην βάζετε όμως στο ίδιο τσουβάλι όμως την αντίδραση του κόσμου εγω είδα στο συλλαλητήριο και
Την κηδεία χιλιάδες κόσμου που εξέφρασε τις απόψεις του ειρηνικά αυτοί που παρεκτράπηκαν σε σύγκριση με το σύνολο ηταν μικρό ποσοστό .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 18:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σταματήσει η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ να χαϊδεύει τα αυτιά των κουκουλοφόρων ζήτησε η γγ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα, μετά τη συνάντηση που είχε με τον πρωθυπουργό Κ.Καραμανλή στο Μέγαρο Μαξίμου. Παράλληλα, ζήτησε οργάνωση και αγώνα από τους εργαζόμενους.

Newsroom ΔΟΛ

------------------------------------------------

Εξερχόμενος του Μεγάρου Μαξίμου ο αρχηγός του ΛΑΟΣ ρωτήθηκε ποιοι πυροδοτούν τα επεισόδια και απάντησε ότι «όλοι τους γνωρίζουμε, δεν είναι ώρα τώρα να ονοματίσουμε γιατί θα ρίχνουμε λάδι στη φωτιά».
Ερωτηθείς, επίσης, για τη στάση των πολιτικών δυνάμεων έναντι της κατάστασης, ανέφερε ότι «υπάρχουν πολιτικές δυνάμεις που δείχνουν σοβαρότητα και δυνάμεις, οι οποίες χαΐδεύουν αυτιά [...] Πρέπει να είμαστε όλοι προσεκτικοί».

Newsroom ΔΟΛ


Edited by - KERRY KING on 09/12/2008 18:06:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 18:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάξτε να δείτε εγώ είμαι υπέρ της ειρηνικής διαμαρτυρίας και είμαι μαζί με τους μαθητές
Αλλα επαναλαμβάνω σε δημοκρατικά πλαίσια αλλα είμαι κατά των κουκουλοφόρων
Που σπανέ την περιουσία του απλού κόσμου .
Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτές τις πορείες παρεισφρέουν οι γνωστοί άγνωστοι και έχουμε
Αυτά τα θλιβερά γεγονότα .

quote:
ανυπαρξία κράτους προκαλεί όλα αυτά που ζούμε. Το κράτος είναι αποτέλεσμα του δικού μας ύπνου. Δεν έχει χρώμα (μπλε – πράσινο – κόκκινο κλπ) δεν έχει κατεύθυνση (δεξιά – αριστερά – ευθεία) Το παιδί που σκότωσε ο αστυνομικός (και όχι η αστυνομία) ήταν εμείς που μας πυροβόλησαν για ακόμα μια φορά. Πυροβόλησαν και σκότωσαν την ζωή μας. Δεν θα συνεχίσω να γράφω πάνω σε αυτό γατί θα καταλήξω να θεωρηθώ γραφικός λαϊκιστής με τάσεις φτηνού ποιητή.

Συμφωνώ μαζί σου .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 19:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχει μόνο άσπρο-μαύρο.

Μέχρι στιγμής σας βλέπω και έχετε ταμπουρωθεί σε ένα εκ των δύο στρατοπέδων. Στην μέση όμως υπάρχει η αιτία, ο δημιουργός αυτών των στρατοπέδων. Γιατί δεν επιτίθεστε στην αιτία ώστε να πάψει να υφίσταται αυτός ο διαχωρισμός, αυτή η σύγκρουση;


Νομίζω οτι κανείς μας δεν είναι σε θέση να ονομάσει τον δημιουργό αυτών των συστημάτων.
Τόσο περισσότερο το να μπορέσει να καταλάβει που αποσκοπούν ολα αυτά.
Ηδη εχουν ανοιχτεί αρκετά τόπικ που αφορούν τα συστήματα αυτά αλλά κανείς μα κανείς δεν μπορεί οχι απλά να κατονομάσει τους δημιουργός αλλά ούτε κάν το χώρο απο τον οποίο προέρχονται.
Στο τόπικ του αγαπητού τρεχαγυρευε οτι εξαφανίζεται η μεσαία τάξη ακούστηκαν πολλά και το σύνθημα ήταν το εξής.

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕ...
εεε.. ξύπνησαν ... και είδατε πως ξυπνούν...
Μέχρι και αυτό έχουν προβλέψει αγαπητοί μου.
Το οτι μπορεί να ξυπνήσουμε.. αγρίως..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 19:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω οτι κανείς μας δεν είναι σε θέση να ονομάσει τον δημιουργό αυτών των συστημάτων.
Τόσο περισσότερο το να μπορέσει να καταλάβει που αποσκοπούν ολα αυτά.

Όποιος δεν θέλει να δει, εθελοτυφλεί και αμπελοφιλοσοφεί....

Που αποσκοπούν όλα αυτά ???

Θέλεις και το ρωτάς αγαπητέ ????

Στην εξουσία βέβαια, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 20:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕ...
εεε.. ξύπνησαν ... και είδατε πως ξυπνούν...
Μέχρι και αυτό έχουν προβλέψει αγαπητοί μου.
Το οτι μπορεί να ξυπνήσουμε.. αγρίως..

Ποιός ξύπνησε αναρωτιέμαι....

Γιατί με χαρά διαβάζω σε διάφορα μπλόγκς τον κόσμο πλέον να λέει τα πράγματα με το όνομά τους και να κατονομάζει ενόχους.

Γιατί η προσπάθεια των βοθροκάναλων να εμφανίσουν το πραξικόπημα που επιχειρούν συγκεκριμένα πολιτικά ρεύματα ως - και καλά - λαϊκή εξέγερση, μάλλον αρχίζει και καταρρέει...

Γιατί αν μιλάγαμε για λαϊκή εξέγερση και αγανάκτιση στην κατάσταση που παγκοσμίως έχει δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια, δεν θα στοχεύανε ευθέως στην κυβέρνηση. Όλες οι δηλώσεις, τα πανό, τα συνθήματα, στρέφονται εναντίων της κυβέρνσης - όχι της κατάστασης...

Μέσα σε λίγα λεπτά όλες οι Ελληνικές μεγαλουπόλεις βρέθηκαν στις φλόγες.
Αν δεν είναι αυτό δουλειά οργανωμένου μηχανισμού, τι είναι τότε ???
Τυχαία καιγότανε η Ελλάδα ταυτόχρονα σε εκατοντάδες πύρινα μέτωπα πέρσυ πριν τις εκλογές ?

Αν αυτό δεν είναι καθοδηγούμενο πραξικόπημα τι είναι ???

Και ο έλληνας μες στην καλή χαρά ουρλιάζει για τα έκτρωπα των -και καλά- αντεξουσιαστών αλλά ελπίζει πως έτσι τουλάχιστον θα πέσει η κυβέρνηση... Το βλέπω στις απαντήσεις των αριστερών ψηφοφόρων... Η Δημοκρατία σε όλο της το μεγαλείο.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 20:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια γτ εχω την εντυπωση οτι είναι η Αμερικη απο πίσω?
Τις τακτικες της μου θυμίζει..
Και οι φωτιες το καλοκαιρι..
Μετα το Βατοπεδιο..
Τωρα ελληνικα αναρχικα κινηματα ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ..
Και ΟΛΑ αυτα μετα την συμφωνια για τον αγωγο με τη Ρωσια.. χμμ..

Αμερικανοι δε θα ριξετε τη κυβερνηση μας! Δε θα σας περάσει! ΖΗΤΩ Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΡΩΣΣΟΥΣ!
http://www.youtube.com/watch?v=nourmU6OSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
http://www.youtube.com/watch?v=7kBX-r1AoS0Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 20:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως να διαφωνούμε αλλά μην κάνουμε την χάρη σε κάποιους και αλληλοσυγκρουστούμε. Τα βαθιά μας ''θέλω'' είναι τα ίδια. Ας βρούμε την χρυσή τομή.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/12/2012 12:12:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2008, 23:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είπε κάποιος σε ένα φόρουμ ότι η πολύ ελευθερία βλάπτει και όλοι οι "Δημοκράτες" κόντεψαν να τον κατασπαράξουν, λέγοντας τον φασίστα και ότι καλά κάνουν και να τα σπάσουν όλα και μπλα μπλα μπλα.....

Και ρωτώ,
Δημοκρατία είναι μια ομάδα από Αλήτες να σπάνε και να καίνε την περιουσία του κόσμου????

Δημοκρατία είναι μια ομάδα από Αλήτες να σπάνε και να καίνε την δημόσια περιουσία??? (την οποία πάλι εμένα θα καλέσουν να πληρώσω)

Δημοκρατία είναι μια ομάδα από Αλήτες να έχουν κάνει τον κόσμο να φοβάται να βγει έξω???

Τι ΣΚΑΤΑ Δημοκρατία είναι αυτή δεν μπορώ να καταλάβω.......

Όποιος θέλει να διαμαρτυρηθεί το κάνει με την ψήφο του (έχει μεγάλη δύναμη και ας μην το ξέρουμε)
Όποιος θέλει να διαμαρτυρηθεί δεν κάνει επαναστάσεις του κώλου!!!!

Ναι, λυπηρό το ότι πέθανε ένα παιδί (ότι και αν ήταν) και να τιμωρηθεί ο ένοχος όποιος και αν είναι αυτός. Αλλά στην τελική εγώ τι φταίω??????
Μήπως στεναχωρήθηκαν για τον θάνατο του 15χρονου??? Μπούρδες!!! Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο!!!!!
Απλά ήταν μια καλή ευκαιρία να βγάλουν ότι κόμπλεξ είχαν και το έκαναν.
Για μένα φταίει το κράτος, όχι η κυβέρνηση μόνο που έχουμε αλλά ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ!!!
Φταίει το ότι έχουν κάνει την αστυνομία μαριονέτα και ότι κανείς δεν την υπολογίζει!!!

Η άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε όλα αυτά τα κωλόπαιδα που δεν υπολογίζουν τίποτα και δεν σέβονται τίποτα να τα σπάσουν στο ξύλο και να τους υποχρεώσουν να πληρώσουν μαζί με τους γονείς τους, όλες τις ζημιές που έκαναν !!!

Αλλά ξέχασα....αυτό θα ήταν φασισμός!!!!!


ΥΓ "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία"

Ισοκράτης,436 π.Χ-338 π.Χ


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 02:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιοι πολιτικάντηδες με την γνωστή ξύλινη γλώσσα τους βγήκανε στις τηλεοράσεις και είπανε ότι θα προστατέψουν με κάθε τρόπο την ποιότητα της δημοκρατίας μας. Ας θυμηθούμε λοιπόν ποια είναι η ποιότητα της "Δημοκρατίας μας" όπως οι ίδιοι οι "προστάτες της" ( αλλιώς Νταβατζήδες ) την αντιλαμβάνονται. Οι αρχηγοί λοιπόν όλων των πολιτικών παρατάξεων, αλλά και οι παρατρεχάμενοι τους, συνηθίζουν να ανταλλάσουν συχνά "φιλοφρονήσεις" μεταξύ τους στον "Ναό της Δημοκρατίας" την Βουλή. Μερικές από τις "φιλοφρονήσεις" λοιπόν που ανταλλάσουν μεταξύ τους είναι….Αρχιερέα της Διαπλοκής, Όμηροι Συμφερόντων, Κοινοί Ψεύτες και Συκοφάντες, Ανίκανοι, Κατασπαταλητές του Δημοσίου Πλούτου, Εξαπατητές του Λαού, Προβοκάτορες, Παρακρατικοί, Χουντικοί κλπ, κλπ, κλπ. Αυτή λοιπόν είναι η "Δημοκρατίας" μας και η ποιότητα της. Τα λένε αυτοί οι ίδιοι που την εκφράζουν και την εξασκούν και εννίοτε στις δεξιώσεις τους, δίνουν και τα χέρια. Αυτοί όμως αντικατοπτρίζουν και την ποιότητα της κοινωνίας μας. Όλοι αυτοί έχουν το πελατολόγιο τους, στο οποίο απευθύνονται με μοναδικό σκοπό να αυξήσουν την επιρροή τους. Στην κοινωνία μας απευθύνονται επί δεκαετίες τώρα και η κοινωνία μας τους τοποθετεί εκεί που είναι. Όταν λοιπόν μια τέτοια κοινωνία αντιπροσωπεύεται και διοικείτε από τέτοιου είδους ανθρώπους, ας μην απορούμε για αυτά που συμβαίνουν και για αυτά που έρχονται.

Οι δε "γνωστοί άγνωστοι" επιτελούν και αυτοί το έργο τους. Έχουν και αυτοί κάποιους εργοδότες για τους οποίους δουλεύουν. Από πού κατευθύνονται δεν το ξέρω αλλά φαίνεται ότι είναι καλά οργανωμένοι και κατευθυνόμενοι. Το κράτος μας λοιπόν με την περίφημη "Δημοκρατία" και άσχετα με το ποίος τυγχάνει να κρατάει τα υνία του, δεν τολμάει να τους αγγίξει επί δεκαετίες τώρα. Ένα κράτος που διοργάνωσε Ολυμπιακούς Αγώνες κόστους 20 δις και κατάφερε να βρει σε περίοδο κρίσης και 28 δις για να ενισχύσει τις Τράπεζες, ένα κράτος που χαρίζει την δημόσια περιουσία στους νταβατζήδες της πίστης, την ίδια ώρα που δεν έχει πληρώσει τα φάρμακα των ασφαλισμένων του και δεν έχει λεφτά για να προμηθεύσει τα Νοσοκομεία με Ορούς και Γάζες. Ένα κράτος που αντιμετωπίζει με υπεροψία και αγένεια τον μέσο πολίτη και ταυτόχρονα είναι ανίκανο να τον προστατέψει από τις ορδές των βανδάλων. Μέσα σε αυτό το πρόσφορο κλίμα λοιπόν έρχονται και οι "γνωστοί άγνωστοι" να φέρουν τον κόσμο στο χείλος της απόγνωσης και νομίζω ότι τελικά αυτός είναι ο απώτερος σκοπός. Και το θέμα είναι ότι καθώς θα μεγαλώνει η απόγνωση, καθώς θα αυξάνει η ανεργία, καθώς θα αυξάνει η ανέχεια, σε αυτόν τον φαύλο κύκλο, οι "γνωστοί άγνωστοι" θα πληθαίνουν εώς ότου βγει ο κόσμος μαζικά στους δρόμους και στραφεί ενάντια στην "Ποιότητα της Δημοκρατίας μας", μέχρι την τελική κατάρρευση της. Και ας μην γελιόμαστε αυτό δεν είναι τοπικό φαινόμενο. Συμβαίνει σε ολόκληρο τον πλανήτη.

Κατά τα άλλα κατανοώ απόλυτα την αγανάκτηση που εξέφρασαν όλοι οι προλαλήσαντες.

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 03:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με το σχόλιο για την Αμερική.

Dr Jekyll Mr Hyde και οι λοιποί συμφορουμήτες, ας κοιτάξουμε την πραγματικότητα κατάματα και να μην προσπαθούμε να βρούμε δικαιολογίες για τα αδικαιολόγητα πέραν του Ατλαντικού ή και ακόμα πέραν του Αιγαίου. Ούτως η άλλως δεν βοηθάει αυτό σε τίποτα. Είμαι σίγουρος πως πολλοί χαίρονται με αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα, "φίλοι" και "εχθροί" τους ήρθε σαν μάνα εξ ουρανού όμως, δεν πιστεύω πως υποκρύπτεται κανένας εκτός των συνόρων πίσω από τα γεγονότα.

Είναι σκληρό να δούμε την αλήθεια. Πάρτε μια όμως μια βαθυά ανάσα και σκεφτήτε αυτό που θα πω, όχι πως τα ξέρω όλα είμαι όμως 37 χρονών και έχω δει κάποια πράγματα.

Να τι πιστεύω.

Ο μεγαλύτερος εχθρός της Ελλάδας ήταν και είναι ο "Έλληνας".

Σκεφτήτε το σοβαρά μπας και αλλάξει τίποτα και από Ελλάδιστάν γίνουμε ξανά Ελλάδα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 03:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μόνο που οι λεπτομέρειες είναι πολύ περίεργες...
100 νεκρά παιδιά πέρυσι από τα ναρκωτικά...
ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΗΚΕ...
Πάνω από 150 παιδιά νεκρά πέρυσι στα τροχαία.
ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΗΚΕ...
Δύο νεκρά παιδιά πέρυσι από μπαλοθιές στην Κρήτη...
ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΗΚΕ...
Προφανώς γιατί δεν τα σκότωσε αστυνομικός...
Ή μάλλον γιατί ξέρουν τα σκουπίδια αυτά ότι με το να σπάνε και να καίνε την περιουσία του κόσμου είναι πολύ εύκολο - άλλωστε έχουν όλες τις "προοδευτικές δυνάμεις" από πίσω τους... Χώρια φυσικά που πολλά τέκνα των υποστηριζόντων αυτού του χώρου είναι ανάμεσα τους...
Τι να συλλάβουν λοιπόν οι αστυνομικοί;
Παιδιά βουλευτών, γενικών γραμματέων και "δυναμικών πολιτών" που κατεβαίνουν στις διαδηλώσεις;;;

Και θέλουν τώρα αυτά τα καθίκια με τους κουκούλες και οι αλήτες οι δημοσιογράφοι που κάνουν εδώ και δύο ημέρες ΤΗΝ Γκαιμπελική προπαγάνδα, να πιστέψω ότι δεν είναι στημένο το όλο σκηνικό, αλλά είναι η αντίδραση μία "γενιάς αγανακτισμένων"...
Όταν θα βγουν μετά από 30 και 50 χρόνια όλα τα στοιχεία για αυτή την υπόθεση θα πέσει πολύ γέλιο...

Αναρωτιέμαι όμως:
Αφού αυτά τα σκουπίδια καίνε την χώρα τους, γιατί εμείς καθόμαστε στα σπίτια μας και δεν κατεβαίνουμε να τους γ@@@@@ την μάνα;;;
Γιατί δεν κατεβαίνουμε να προστατέψουμε την περιουσία των συνανθρώπων μας;
Θα μας πούνε φασίστες γιατί προσπαθούμε να σώσουμε την πόλη από εγκληματίες και τα σκουπίδια που τους υποκινούν και μερικά από τα οποία βρίσκονται στην βουλή;
Ή μήπως φοβόμαστε ότι θα τους βρούμε μπροστά μας και θα κινδυνεύσουμε;
Ή μήπως (και είναι τελικά ή αλήθεια;;;) ότι θα συλληφθούμε ΕΜΕΙΣ που θα προσπαθήσουμε να σταματήσουμε αυτούς τους εγκληματίες, ενώ αυτοί χάρη στο άσυλο που τους παρέχουν θα συνεχίσουν να καταστρέφουν τα πάντα;

Κάποια στιγμή θα φτάσουν και στο δικό σας αμάξι, και στην δική σας επιχείρηση, και στο δικό σας σπίτι...
Την πολυκατοικία που κάψανε αυτά τα σκουπίδια με τους ενοίκους της μέσα πριν από 20 περίπου χρόνια την θυμάστε; Θυμάστε εάν βρέθηκαν ποτέ οι ένοχοι;;;
ΙΣΩΣ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΣΑΣ...


Θα συμφωνησω με τον φιλο μου..
Δεν εχω να πω τιποτε αλλο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 09:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας,

Πίστευα πως θα είχα ηρεμήσει κάπως σήμερα αλλά μάτια....
Ας όψωνται όλοι οι κωλοραδιοφωνικοί σταθμοί το πρωί....

quote:
Για μένα φταίει το κράτος, όχι η κυβέρνηση μόνο που έχουμε αλλά ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ!!!

Στο μπουρδελιστάν Κράτος = Κυβέρνηση.
Δεν καταλαβαίνουν οι αριστεροφασίστες την διαφορά...
Μάλλον δεν τους συμφέρει να την διαχωρίσουν γιατί μέρος του κράτους είναι και αυτοί.
Του παρακράτους για την ακρίβεια.

Πως να την καταλάβουν τα βούρλα οι νεοέλληνες όμως όταν δεν υπάρχει στοιχειώδης εκπαίδευση πλέον...
Από καταλήψεις πάντως σκίζουμε...

quote:
Ένα κράτος που διοργάνωσε Ολυμπιακούς Αγώνες κόστους 20 δις

Μιλάμε για σκάνδαλο Βατοπαιδίου....
Τόλμησε να ασχοληθεί κανένα βοθροκάναλο με τα λεφτά των Ολυμπιακών Αγώνων ???
Που ξεκίνησε ο προϋπολογισμός και που κατέληξε ????
Πως μοιράστικε η πίτα ??????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ....
Εκεί όμως υπάρχουν τεχνικές εταιρίες στο παιχνίδι...
Ναι, αυτές οι ίδιες που ελέγχουν και τα ΜΜΕ....
Σιγά μην βγάλουν μόνοι τους τα μάτια....
Καληνύχτα μπουρδελιστάν.....

quote:
Θα συμφωνησω με τον φιλο μου..
Δεν εχω να πω τιποτε αλλο..

Λόγια σοφά από έναν άνθρωπο που θα έπρεπε να είναι στους δρόμους κάθε μέρα και να ρίχνει γιαούρτια στα μούτρα αυτών που κόπτονται για τα 700 ευρώ του....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 11:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καψούρα της αριστεράς η προβοκάτσια και της δεξιάς η ασύμετρη απειλή.Μην ψάχνετε μακριά για την αιτία,αλλά σε αυτή τη χώρα,η φάτσα στο καθρέφτη είναι πάντα αθώα,όλο κάποιος άλλος θα φταίει.Κάθε γενιά έχει μεγαλώσει και διαμορφωθεί από τις συνθήκες της προηγούμενης.Αναλογιστείτε αυτό,βλέπω όλο ακραίες και απόλυτες απόψεις και νομίζω ότι έχει σταματήσει ο κόσμος να σκέφτεται.

Get up prince of troy
Get up
I will not let a stone take my glory.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 11:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Πάτρα οι καταστηματάρχες έσπασαν στο ξύλο ομάδα κουκουλοφόρων που προσπάθησε να κάνει τα ίδια με την Αθήνα...
Μία άλλη ομάδα σήμερα το πρωί έσπασε στο ξύλο ένα κουκουλοφόρο που προσπάθησε να λεηλατήσει...
ΤΙΜΗ σε αυτούς τους ανθρώπους που πήραν την δικαιωσύνη στα χέρια τους και σκατά στα μούτρα σε όλους του "Δημοκρατικούς Αθηναίους και πολίτες"...
Ειλικρινά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι μήπως πρέπει...

Όσο για το εάν είναι οργανομένο:
Μόνο τυφλός δεν μπορεί να το δει αυτό...
Αλλά δυστηχώς τα πρόβατα αντί να σκεφτούν, το μόνο που κάνουν είναι να βλέπουν, να πιστεύουν και να ακολουθούν πιστά τα καθίκια της τηλεόρασης...

Δημοκρατία;;;
Ναι καλά...
Μόνο στα όνειρα κάποιον ρομαντικών και στα λόγια των 301 απατεώνων και των σκουπιδιών που τους χρηματοδοτούν, υπάρχει δημοκρατία σε αυτό εδώ τον τόπο...

ΥΓ
Πάντως κάποιοι από αυτούς τους ηλίθιους την έπαθαν για τα καλά: καταστράφηκαν τα καταστήματα τους και οι δουλειές τους... Κακία θα μου πείτε. ΟΧΙ... Είναι η δικαιοσύνη σε ανθρώπους που πιστεύουν σε γελοίες ιδέες... Περαστικά τους λοιπόν και περαστικά σε όλους αυτούς που θα χάσουν την δουλειά τους εξαιτίας των "αγανακτισμένων δημοκρατικών πολιτών"...
Ελπίζω να έχετε καταλάβει ότι τα επεισόδια θα συνεχιστούν στους μήνες που έρχονται... Τώρα που κατάλαβαν πόσο αδύναμη έχει καταντήσει η αστυνομία από τους "δημοκρατικούς" που την ελέγχουν και ότι υπάρχουν σκουπίδια πολιτικοί που τους υπερασπίζονται θα κάνουν όσο μεγαλύτερο νταβαντούρι γίνεται...


Edited by - OANNHSEA on 10/12/2008 11:59:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 12:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως κάποιοι από αυτούς τους ηλίθιους την έπαθαν για τα καλά: καταστράφηκαν τα καταστήματα τους και οι δουλειές τους... Κακία θα μου πείτε. ΟΧΙ... Είναι η δικαιοσύνη σε ανθρώπους που πιστεύουν σε γελοίες ιδέες... Περαστικά τους λοιπόν και περαστικά σε όλους αυτούς που θα χάσουν την δουλειά τους εξαιτίας των "αγανακτισμένων δημοκρατικών πολιτών"...
Ελπίζω να έχετε καταλάβει ότι τα επεισόδια θα συνεχιστούν στους μήνες που έρχονται... Τώρα που κατάλαβαν πόσο αδύναμη έχει καταντήσει η αστυνομία από τους "δημοκρατικούς" που την ελέγχουν και ότι υπάρχουν σκουπίδια πολιτικοί που τους υπερασπίζονται θα κάνουν όσο μεγαλύτερο νταβαντούρι γίνεται...


Αυτό ακριβώς ήθελε να κάνει το κράτος να στραφεί η κοινή γνώμη εναντία στους διαδηλωτές άφησε επίτηδες τους κουκουλοφόρους να τα σπάσουν όλα έτσι
Ώστε να πάρει η μπάλα ολους ακόμη και αυτούς που απλα αντιδρούν .

Τώρα αυτά που λες για τους ανθρώπους που υπέστησαν ζημίες η έχασαν τις δουλείες
Τους είναι απαράδεκτα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 12:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό ακριβώς ήθελε να κάνει το κράτος να στραφεί η κοινή γνώμη εναντία στους διαδηλωτές άφησε επίτηδες τους κουκουλοφόρους να τα σπάσουν όλα έτσι ώστε να πάρει η μπάλα ολους ακόμη και αυτούς που απλα αντιδρούν .

Και γιατί όχι ???

Τόσα χρόνια ο κοσμάκης ταλαιπωρείται βάναυσα από τον χαβά του κάθε εργατοπατέρα που όποτε του κ*βλωσει κλείνει δρόμους, κατεβάζει χειρόφρενα και διακόπτες και δεν αφήνει τον κόσμο να εργαστεί, να τελειώσει τις σπουδές του, να πάει στον προορισμό του....

Και μέσα στον όχλο των "απλά αντιδρούντων" κρύβονται και τα καθίκια της - και καλά - εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς για να καταστρέψουν και να προκαλέσουν. Ως πότε θα υπάρχει ανοχή σε αυτή την κατάσταση ? Ως πότε μία μειοψηφία θα αποτελεί πρόβλημα για το κοινωνικό σύνολο ??? Αυτή είναι η αντίλιψή σου για την δημοκρατία Open Mind ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 12:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να καταλαβαίνουμε τι λεμέ είπα εξ αρχής ότι καταδικάζω τα επεισόδια αλλα είμαι
Υπέρ της ειρηνικής διαμαρτυρίας δηλαδή για εσένα τι είναι δημοκρατία να μας σκοτώνουν και να μη μιλάμε ? η να περνανε αντιλαϊκά μετρα και να λεμέ και ευχαριστώ ?

quote:
Ως πότε μία μειοψηφία θα αποτελεί πρόβλημα για το κοινωνικό σύνολο ???

Αυτό λέω και εγώ ως ποτε 300 νοματαίοιτης βουλής θα εκμεταλλεύονται 11 εκατομμύρια ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 13:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια φορά κι έναν καιρό, υπήρχε μια πολύ άσχημη πόλη. Βία, εγκλήματα, κυκλοφοριακό, ατυχήματα, ναρκωτικά, βρωμιά και γκρίζοι δυστυχισμένοι πολίτες. Και δεν ήταν καμιά μικρή πόλη, είχε έξι μύρια κατοίκους που είχαν παραδοθεί εντελώς στην μαυρίλα. Ένα πρωί, ο διευθυντής του Πανεπιστημίου της πόλης που ήταν μαθηματικός και φιλόσοφος, εκεί που πήγαινε στη δουλειά του και βλέποντας την κατάντια της πόλης του, πήρε μια πολύ κουφή απόφαση.

Δήλωσε την παραίτησή του στο Πανεπιστήμιο, λέγοντας πως ήθελε να διευρύνει την διδασκαλία του και στα έξι εκατομμύρια κατοίκους. Στους μαθητές του στο Πανεπιστήμιο, ο καθηγητής αυτός ήταν γνωστός για τους περίεργους τρόπους διδασκαλίας του. Για παράδειγμα, μια φορά που επικρατούσε χάβρα στο μάθημα, κατάφερε να επαναφέρει την τάξη κατεβάζοντας τα βρακιά του.

Γενικά δηλαδή, εφεύρισκε αστείους και εντελώς ανορθόδοξους τρόπους για να πετυχαίνει το σκοπό του και περιέργως, πάντα τα κατάφερνε. Για την προεκλογική καμπάνια του λοιπόν, φόρεσε μια στολή σούπερμαν, αυτοχρίστηκε "υπερπολίτης" και αμολύθηκε στους δρόμους βάζοντας ταυτόχρονα υποψηφιότητα για δήμαρχος. Έφερε πολύ γέλιο στον κόσμο αλλά επειδή όπως έλεγαν, είχε αρκετά ειλικρινή φάτσα, τον ψήφισαν.

Ο καινούργιος δήμαρχος όμως δεν είχε καμία σχέση με τους προηγούμενους. Η πρώτη του κίνηση ήταν να προσλάβει 20 μίμους και να τους σκορπίσει στους δρόμους της πόλης. Η δουλειά τους ήταν να χλευάζουν όσους παραβίαζαν τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας. Σιγά, θα μου πείτε. Οι πολίτες όμως (που εννοείται στα τέτοια τους οι κανόνες οδικής συμπεριφοράς), άρχισαν να συμμορφώνονται γιατί αποδείχτηκε πως τους πείραζε πολύ περισσότερο η δημόσια κοροιδία, παρά τα πρόστιμα.

Αμέσως μετά, βγήκε σε διάφορες τηλεοπτικές εκπομπές και έκανε ντους κατατσίτσιδος live, κλείνοντας την παροχή νερού ενώ σαπουνιζόταν, για να δείξει στους πολίτες πώς μπορούν να εξοικονομούν νερό. Και βουαλά! Η κατανάλωση νερού αμέσως έπεσε.

Όρισε Ημέρα Γυναίκας όπου οι άντρες θα φρόντιζαν τα παιδιά και οι γυναίκες θα έβγαιναν βόλτα στην πόλη. Αυτό, ήταν ανήκουστο γιατί η συγκεκριμένη πόλη ήταν πολύ επικίνδυνο μέρος τα βράδια, ενώ οι γυναίκες δεν έβγαιναν βόλτες σχεδόν ποτέ ως τότε. 700.000 γυναίκες γέμισαν τους δρόμους πανηγυρίζοντας ενώ ακόμη και o αρχηγός της αστυνομίας ήταν γυναίκα εκείνο το βράδι.

Το καλύτερο; Μοίρασε στους πολίτες ταμπέλες με thumbs up και thumbs down για να επιδοκιμάζουν ή να αποδοκιμάζουν δημόσια τις πράξεις των συμπολιτών τους. Πράγμα φυσικά που δεν έχασαν την ευκαιρία να το ξεφτιλίσουν δεόντως αλλά όλως περιέργως, ειρηνικά. Το ομαδικό κράξιμο ήταν ό,τι έπρεπε τελικά.

Γενικώς σκαρφιζόταν αστείες ή περίεργες καμπάνιες για κάθε τί που ήθελε να πετύχει, όπως όταν ζήτησε να του τηλεφωνήσει (στο προσωπικό του γραφείο μάλιστα) όποιος πολίτης συναντούσε έστω κι έναν υποδειγματικό ταξιτζή. Σύντομα, 150 τηλεφωνήματα συντέλεσαν στο να δημιουργηθεί ομάδα ταξιτζίδων που ο δήμαρχος ονόμασε Ιππότες της Ζέβρας (αχαχχχ) και είχαν την προσωπική του υποστήριξη.

Ίδρυσε επίσης ταμείο εθελοντικών φόρων για όσους ήθελαν να δώσουν παραπάνω χρήματα (!) στο δημοτικό ταμείο. Φυσικά και μάζεψε χρήματα.

Τέλος, προσπαθώντας να δείξει πόσο σημαντική είναι η ανθρώπινη ζωή, ζωγράφισε αστέρια σε κάθε σημείο θανάτου από τροχαίο στην πόλη, πράγμα εξαιρετικά έξυπνο γιατί το αποτέλεσμα ήταν πανέμορφο αλλά και ιδιαίτερα σοκαριστικό.

Όχι, δεν είναι παραμύθι. Πρόκειται για τον Κολομβιανό Antanas Mockus, τον δήμαρχο της Μποκοτά το 1993. Μετά το πέρας της θητείας του, ο παράξενος αυτός δήμαρχος, ξεκίνησε διαλέξεις αναλύοντας τα συμπεράσματά του από το κοινωνικό του πείραμα. Ένα από τα συμπεράσματά του είναι πως η γνώση δίνει δύναμη αρκεί να καταφέρεις να τη μεταδώσεις μέσω της τέχνης, του χιούμορ και της δημιουργικότητας. Μόνο έτσι οι άνθρωποι αποδέχονται τις αλλαγές.

Όλο το άρθρο και τα αποτελέσματα των πρακτικών του σε νούμερα, εδώ:
http://www.hno.harvard.edu/gazette/2004/03.11/01-mockus.html


Τι κρίμα να μην έχουμε ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ!!!!!!!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 13:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για εσένα τι είναι δημοκρατία να μας σκοτώνουν και να μη μιλάμε ? η να περνανε αντιλαϊκά μετρα και να λεμέ και ευχαριστώ ?

Δημοκρατία για μένα είναι να δέχεσε τους νόμους που ψηφίζονται στο κοινοβούλιο.
Δεν θα κρίνεις εσύ ή εγώ ή ο κάθε γ@μημένος εργατοπατέρας τι είναι αντιλαϊκό μέτρο.
Δεν έχουμε το δικαίωμα.
Θα το κρίνουμε όταν θα είμαστε πάνω από την κάλπη.

Για σένα η εκχώρηση των ΣΕΜΠΟ στην COSCO μπορεί να είναι αντιλαϊκή και ξεπούλημα.
Για μένα είναι μία σωστή κίνηση.
Ψήφισα και νίκησα στις εκλογές για να το δω να υλοποιήται.
Δεν έχεις το δικαίωμα να μου το στερήσεις - ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟΣ να μου το στερήσεις.

quote:
ως ποτε 300 νοματαίοιτης βουλής θα εκμεταλλεύονται 11 εκατομμύρια ?

Όσο το πολίτευμά μας είναι Κοινοβουλευτική Δημοκρατία.
Άτομα όμως που μεγάλωσαν με διδασκαλίες Μαρξ και Λένιν μάλλον δυσκολεύονται να το αποδεχτούν αυτό....
Δεν είναι προσωπική επίθεση αυτή - για να μην υπάρχει παρεξήγηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 13:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου OPEN,
όταν πιστεύεις σε κάποια πράγματα, θα πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς και τις συνέπειες των ιδεών σου...
Αυτοί οι άνθρωποι τόσα χρόνια το μόνο που κάνουν είναι να ψηφίζουν τα μεγάλα κόμματα και να είναι ανεκτικοί απέναντι σε αυτούς τους αλήτες.
Θεωρούσαν ότι απλώς δεν τους αγγίζουν.
Τώρα έμαθαν!!!
Φυσικά δεν περιμένει κανείς να ξυπνήσουν από την μία στιγμή στην άλλη.
Νομίζουν ότι με το να φύγει η ΝΔ από την εξουσία οι κουκουλοφόροι θα σταματήσουν να καίνε: είναι τόσο ηλίθιοι...
Λοιπόν η ηλιθιότητα ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ...

Όσο για το εάν είναι στημένο: θυμάστε τι έγινε πριν τις εκλογές του 81; Τις φωτιές εδώ στην Αθήνα στα πολυκαταστήματα...
Είναι πάντα τυχαίο έτσι;;;
Μόνο τα δημοσιογραφικά σκουπίδια και οι ηλίθιοι μπορούν να σκεφτούν ότι είναι τυχαίο ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 13:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δημοκρατία για μένα είναι να δέχεσε τους νόμους που ψηφίζονται στο κοινοβούλιο.
Δεν θα κρίνεις εσύ ή εγώ ή ο κάθε γ@μημένος εργατοπατέρας τι είναι αντιλαϊκό μέτρο.
Δεν έχουμε το δικαίωμα.
Θα το κρίνουμε όταν θα είμαστε πάνω από την κάλπη

Δημοκρατία είναι να μπορώ να λέω ελευθέρα τη γνώμη μου και να κρίνω ελευθέρα
Τι είναι αντιλαϊκό και τι όχι δημοκρατία είναι να διεκδικώ τα δικαιώματα μου
Αυτό είναι δημοκρατία .

quote:
Για σένα η εκχώρηση των ΣΕΜΠΟ στην COSCO μπορεί να είναι αντιλαϊκή και ξεπούλημα.
Για μένα είναι μία σωστή κίνηση.
Ψήφισα και νίκησα στις εκλογές για να το δω να υλοποιήται.
Δεν έχεις το δικαίωμα να μου το στερήσεις - ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟΣ να μου το στερήσεις

Φασισμός είναι το αποφασίζουμε και διατάζουμε χωρίς διάλογο .

quote:
Όσο το πολίτευμά μας είναι Κοινοβουλευτική Δημοκρατία.

Υποτίθεται ότι αυτοί που έχουν εκλέγει φροντίζουν για το γενικό καλό και όχι
Μονο για το δικό τους η δημοκρατία που έχουμε είναι μονο στα χαρτιά .


quote:
Άτομα όμως που μεγάλωσαν με διδασκαλίες Μαρξ και Λένιν μάλλον δυσκολεύονται να το αποδεχτούν αυτό....
Δεν είναι προσωπική επίθεση αυτή - για να μην υπάρχει παρεξήγηση...

Προσωπικά μεγάλωσα με δεξιές απόψεις καθώς ο πατέρας μου ήταν δεξιός
Αλλά εγώ είμαι αλλουνου παπα ευαγγέλιο εγω θελω το γενικό καλο δεν
Ξεχωρίζω τους ανθρώπους δεν έχω συγκεκριμένη πολιτική προτίμηση
Έχω ψηφισει όλα τα κόμματα και νέα δημοκρατία και πασοκ και κκε
Πολύ άπλα ψηφίζεις δεν σου κάνει άντε γεια .


quote:
όταν πιστεύεις σε κάποια πράγματα, θα πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς και τις συνέπειες των ιδεών σου...
Αυτοί οι άνθρωποι τόσα χρόνια το μόνο που κάνουν είναι να ψηφίζουν τα μεγάλα κόμματα και να είναι ανεκτικοί απέναντι σε αυτούς τους αλήτες.
Θεωρούσαν ότι απλώς δεν τους αγγίζουν.


Κάνεις δεν υποστηρίζει τους κουκουλοφόρους μην τα μπερδεύεις .

quote:
Όσο για το εάν είναι στημένο: θυμάστε τι έγινε πριν τις εκλογές του 81; Τις φωτιές εδώ στην Αθήνα στα πολυκαταστήματα...
Είναι πάντα τυχαίο έτσι;;;
Μόνο τα δημοσιογραφικά σκουπίδια και οι ηλίθιοι μπορούν να σκεφτούν ότι είναι τυχαίο

Σου έγραψα παραπάνω στημένη είναι η αντίδραση του κράτους τους άφησε ανεξέλεγκτους
Έτσι ώστε να στραφεί η κοινή γνώμη εναντίον όλων των διαδηλωτών
Οι κουκουλοφόροι που κάνουν τα επεισόδια είναι οι ίδιοι άνθρωποι που εμπλέκονται
Πάντα στα επεισόδια το μονο που τους ενδιαφέρει είναι να καταστρέψουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 13:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING: Δημοκρατία για μένα είναι να δέχεσε τους νόμους που ψηφίζονται στο κοινοβούλιο.
Δεν θα κρίνεις εσύ ή εγώ ή ο κάθε γ@μημένος εργατοπατέρας τι είναι αντιλαϊκό μέτρο.
Δεν έχουμε το δικαίωμα.
Θα το κρίνουμε όταν θα είμαστε πάνω από την κάλπη.

Για σένα η εκχώρηση των ΣΕΜΠΟ στην COSCO μπορεί να είναι αντιλαϊκή και ξεπούλημα.
Για μένα είναι μία σωστή κίνηση.
Ψήφισα και νίκησα στις εκλογές για να το δω να υλοποιήται.
Δεν έχεις το δικαίωμα να μου το στερήσεις - ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟΣ να μου το στερήσεις.


Υπάρχουν και οι σφυγμομετρήσεις της κοινής γνώμης ή δημοσκοπήσεις που καταγράφουν κάθε στιγμή την κοινή γνώμη σχετικά με το εάν συμφωνεί ή όχι με τα συγκεκριμένα μέτρα.
Οι δημοσκοπήσεις όχι μονάχα καταγράφουν μιά συντριπτική δυσαρέσκεια της κοινής γνώμης στα συγκεκριμένα μέτρα αλλά επιπλέον τα ποσοστά που έχουν τα κόμματα έχουν διαμετρικά διαφορετική εικόνα με αυτά που έβγαλε η τελευταία κάλπη. Άρα δέν μπορείς να πείς οτι πρέπει να τα δεχτούμε όλα ετσιθελικά χωρίς αντιδράσεις και να περιμένουμε 3 χρόνια ακόμα μέχρι την επόμενη κάλπη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 14:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν και οι σφυγμομετρήσεις της κοινής γνώμης ή δημοσκοπήσεις που καταγράφουν κάθε στιγμή την κοινή γνώμη σχετικά με το εάν συμφωνεί ή όχι με τα συγκεκριμένα μέτρα.
Οι δημοσκοπήσεις όχι μονάχα καταγράφουν μιά συντριπτική δυσαρέσκεια της κοινής γνώμης στα συγκεκριμένα μέτρα αλλά επιπλέον τα ποσοστά που έχουν τα κόμματα έχουν διαμετρικά διαφορετική εικόνα με αυτά που έβγαλε η τελευταία κάλπη. Άρα δέν μπορείς να πείς οτι πρέπει να τα δεχτούμε όλα ετσιθελικά χωρίς αντιδράσεις και να περιμένουμε 3 χρόνια ακόμα μέχρι την επόμενη κάλπη.

Οι σφυγμομετρήσεις και οι δημοσκοπήσεις έχουν επανειλημένα κατηγορηθεί για ανακρίβεια και εξυπηρέτηση συγκεκριμένων σκοπών. Επίσης επιρεάζονται άμεσα από την εικόνα που δίνουν τα βοθροΜΜΕ σε κάθε φλέγον θέμα. Πάρε παράδειγμα το Βατοπέδι, έπεσε όλο το βάρος στην κυβέρνηση την στιγμή που το όργιο ξεκινάει από την εποχή του ΠΑΣΟΚ. Όμως ο μέσος έλληνας έχει συνδέσει το Βατοπέδι με τον Ρουσόπουλο και συνεπώς με την κυβέρνηση.

Όταν γίναν δημοσκοπήσεις την περίοδο των πυρκαγιών, η κοινή γνώμη έβραζε κατά της κυβέρνσης. Έναν μήνα αργότερα, οι δημοσκοπήσεις διαψεύτηκαν πανηγυρικά. Αν πχ βρεθεί σε μία εβδομάδα ένα σκάνδαλο που μπλέκει άμεσα το ΠΑΣΟΚ να δεις που θα πέσει το ποσοστό του ΠΑΣΟΚ. Έτσι θα γίνεται πολιτική δηλαδή ??? Ανάλογα με τα κέφια της κοινής γνώμης ?????
Όχι αγαπητέ μου...

Όταν υπάρχει προεκλογική περίοδος, τα κόμματα μοιράζουν τα προγράμματά τους. Ας μάθει ο μπουρδελιστανός να τα διαβάζει για να ξέρει τι ψηφίζει. Αλλιώς να βγάλει τον σκασμό του 3 χρόνια και να ξανασκεφτεί τι πάει να κάνει όταν θα ξαναρίξει την ψήφο του.

Εγώ ψήφισα κόμμα που θα κάνει μεταρυθμίσεις και θα συγκρουστεί με κατεστημένα ετών. Έχω δικαίωμα στα πλαίσια της δημοκρατίας να δω αυτά που ψήφισα να υλοποιούνται. Αυτός που μου στερεί το δικαίωμα αυτό είναι αντιδημοκράτης, είναι ΦΑΣΙΣΤΑΣ. Και δυστυχώς βιώνουμε φασιστικές μεθόδους εδώ και τόσα χρόνια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 14:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING: Οι σφυγμομετρήσεις και οι δημοσκοπήσεις έχουν επανειλημένα κατηγορηθεί για ανακρίβεια και εξυπηρέτηση συγκεκριμένων σκοπών. Επίσης επιρεάζονται άμεσα από την εικόνα που δίνουν τα βοθροΜΜΕ σε κάθε φλέγον θέμα. Πάρε παράδειγμα το Βατοπέδι, έπεσε όλο το βάρος στην κυβέρνηση την στιγμή που το όργιο ξεκινάει από την εποχή του ΠΑΣΟΚ. Όμως ο μέσος έλληνας έχει συνδέσει το Βατοπέδι με τον Ρουσόπουλο και συνεπώς με την κυβέρνηση.

Στο Βατοπέδι είναι μπλεγμένα και το ΠΑΣΟΚ και η σημερινή κυβέρνηση αλλά την μεγάλη μερίδα του λέοντος την έχει η σημερινή κυβέρνηση.
Αυτό δέν το αποκλείουν ούτε τα ίδια τα κορυφαία στελέχη της. Το έχουν ομολογήσει άπειρες φορές και οι υπουργοί που μπλέκονται στην αντίστοιχη επιτροπή της βουλής και δεκάδες βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας.


quote:
KERRY KING:Όταν γίναν δημοσκοπήσεις την περίοδο των πυρκαγιών, η κοινή γνώμη έβραζε κατά της κυβέρνσης. Έναν μήνα αργότερα, οι δημοσκοπήσεις διαψεύτηκαν πανηγυρικά. Αν πχ βρεθεί σε μία εβδομάδα ένα σκάνδαλο που μπλέκει άμεσα το ΠΑΣΟΚ να δεις που θα πέσει το ποσοστό του ΠΑΣΟΚ. Έτσι θα γίνεται πολιτική δηλαδή ??? Ανάλογα με τα κέφια της κοινής γνώμης ?????
Όχι αγαπητέ μου...

Εδώ κάνεις λάθος, οι δημοσκοπήσεις την περίοδο των πυρκαγιών έβγαζαν πάλι μπροστά το κόμμα της κυβέρνησης με τα ίδια ποσοστά που επανεξελέγη.

quote:
KERRY KING:Όταν υπάρχει προεκλογική περίοδος, τα κόμματα μοιράζουν τα προγράμματά τους. Ας μάθει ο μπουρδελιστανός να τα διαβάζει για να ξέρει τι ψηφίζει. Αλλιώς να βγάλει τον σκασμό του 3 χρόνια και να ξανασκεφτεί τι πάει να κάνει όταν θα ξαναρίξει την ψήφο του.

Ο ίδιος ομολόγησες παραπάνω οτι τα κόμματα όταν εκλεγούν δέν τηρούν τις υποσχέσεις που ήταν γραμμένες στα προγράμματα τους.
ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ?

quote:
KERRY KING: Εγώ ψήφισα κόμμα που θα κάνει μεταρυθμίσεις και θα συγκρουστεί με κατεστημένα ετών. Έχω δικαίωμα στα πλαίσια της δημοκρατίας να δω αυτά που ψήφισα να υλοποιούνται. Αυτός που μου στερεί το δικαίωμα αυτό είναι αντιδημοκράτης, είναι ΦΑΣΙΣΤΑΣ. Και δυστυχώς βιώνουμε φασιστικές μεθόδους εδώ και τόσα χρόνια....

Εσύ που το ψήφισες και ο άλλος που δέν το ψήφισε βλέπει ξεκάθαρα οτι δέν συγκρούεται με κανένα κατεστημένο και όλες οι μεταρρυθμίσεις στοχεύουν στην οικονομική τους αφαίμαξη.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΧΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ?? Δέν λέω να καταστρέφουν ξένες περιουσίες ή να κλείνουν τους δρόμους αλλά να διαμαρτυρηθούν με κάθε νόμιμα δικαίωμα που τους παρέχει το Σύνταγμα.
Εκτός και άν ζούμε σε δικτατορία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 14:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο Βατοπέδι είναι μπλεγμένα και το ΠΑΣΟΚ και η σημερινή κυβέρνηση αλλά την μεγάλη μερίδα του λέοντος την έχει η σημερινή κυβέρνηση. Αυτό δέν το αποκλείουν ούτε τα ίδια τα κορυφαία στελέχη της. Το έχουν ομολογήσει άπειρες φορές και οι υπουργοί που μπλέκονται στην αντίστοιχη επιτροπή της βουλής και δεκάδες βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας.

Όταν τα βοθροκάναλα βγάλανε ένοχο συγκεκριμένο κυβερνητικό στέλεχος, ο κόσμος επικεντρώθηκε πάνω του και δεν κοιτάει πόσο βαθειά πάει το λαγούμι. Ακόμα και καθαρός να βγει ο Ρουσόπουλος η ρετσινιά θα του έχει μείνει για πάντα. Τα φασιστικά ΜΜΕ της χώρας σας είναι μανούλα σε αυτά...

quote:
Εδώ κάνεις λάθος, οι δημοσκοπήσεις την περίοδο των πυρκαγιών έβγαζαν πάλι μπροστά το κόμμα της κυβέρνησης με τα ίδια ποσοστά που επανεξελέγη.

Είσαι σίγουρος ?
Ας μην κολλήσουμε σε αυτό πάντως μιας και δεν σχολίασες τίποτα περισσότερο...

quote:
Ο ίδιος ομολόγησες παραπάνω οτι τα κόμματα όταν εκλεγούν δέν τηρούν τις υποσχέσεις που ήταν γραμμένες στα προγράμματα τους.
ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ?

ΝΑΙ, γιατί θα είσαι σε θέση να καταλάβεις αν αυτά που αναφέρουν στο πρόγραμμα με αυτά που σου πετάνε για να τσιμπήσεις είναι συμβατά. Γιατί στο γυαλί όλοι θα σου τάξουνε παροχές, όταν διαβάσεις το πρόγραμμα όμως θα καταλάβεις πως και πότε θα είναι εφικτές οι παροχές αυτές - και μετά κρίνεις. Εκτός άμα σε καλύπτουν παπανδρεϊκές απαντήσεις του τύπου "θα τα βρούμε" όταν τον ρωτάνε που θα βρει λεφτά να υλοποιήσει τις υποσχέσεις του...

quote:
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΧΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ??

ΝΑΙ, με τα μέσα που τους παρέχει το σύνταγμα.
Πάρε δες τώρα πόσα ποινικά αδικήματα εμπεριέχουν οι διαμμαρτυρίες των "Δημοκρατικών Δυνάμεων" και έλα να το ξανασυζητήσουμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy