ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τεστ: Κ.Δ., θεόπνευστη ή ασυναρτησίες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 38
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 10:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ λέω μάλλον στον Τουλάτο.

Μην πάει τζάμπα τόσο ντύσιμο και μαλλί εποχής

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 14:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχαχαχα!!!!!!!!!!! Αυτό για τον Τουλάτο κορυφαίο! Αν και θα διαφωνήσω για τον Τσακ Νόρις. Viva Bruce Lee!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 15:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=CfGiIg8kHbw


Μάλλον αυτό εννοείς Levana ε?


H αλήθεια είναι ότι ο συχωρεμένος ο Μπρους είχε πολύ πιο κομψή και αέρινη κίνηση. Και μοιάζει και πιο καλογυμνασμένος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 15:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αυτό εννοώ! Όπως και να το κάνουμε ο Μπρους ήταν στο στοιχείο του, ενώ ο Νόρις ο αιώνια ταλαιπωρημένος λευκός που μπλέκεται κατά λάθος στα πόδια των κακών ασιατών! Ο Μπρους Λι κουβάλαγε και μια φιλοσοφία, αν μη τι άλλο!Και η άχρηστη πληροφορία της ημέρας: Ξέρατε ότι το πραγματικό του όνομα είναι Sai Fon?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 18:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Η Καινη διαθηκη,ετσι οπως την εχουν πασαρει τα ιερατεια,απευφηνεται σε δυο κατηγοριες ανθρωπων.
-Σ'εκεινους που τα καταπηνουν αμασητα,τους θρησκοληπτους
και σ'εκεινους,τους "πραγματιστες" που τα απορηπτουν.
-Αυτο που επιδιωκουν τα ιερατεια,ειναι η αγνοια.
-Τοσο οι θρησκοληπτοι οσο και οι πραγματιστες εξυπηρετουν τελεια το
το σκοπο των ιερατειων.
-Υπαρχει και μια τριτη κατηγορια ανθρωπων που δεν μπορουν να τη κουμανταρουν τα ιερατεια.Ειναι αυτοι που μπενουν μεσα στη φωτια της ελευθερης αναζητησης γιατι ξερουνε οτι ειναι η φωτια που οχι μονο δεν θα τους καψει αλλα θα τους οδηγησει σ'αυτη την αληθεια που εχει αναγκη ο ανθρωπος και τοσο υπουλα του κρυβουν οι εξουσιαστες του.
-Η Καινη διαθηκη, αν μελετηθει χωρις το δογματισμο των θρησκοληπτων
και το δογματισμο των λεγομενων πραγματιστων,υλιστων κ.λ.π.φανερωνει αληθειες που ουτε καν μπορουμε να φανταστουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 20:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk δε μπορείς να φανταστείς πόσο συμφωνώ μαζί σου! Το ίδιο όμως λέω και για τα ιερά κείμενα άλλων θρησκειών. Το Κοράνι, η Τορά και το Ταλμούδ έχουν κι αυτά τις αλήθειες τους και τη σοφία τους αν τα εξετάσεις αποστασιοποιημένα. Νομίζω ότι άγγιξες τον πυρήνα του θέματος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 22:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Notirk δε μπορείς να φανταστείς πόσο συμφωνώ μαζί σου! Το ίδιο όμως λέω και για τα ιερά κείμενα άλλων θρησκειών. Το Κοράνι, η Τορά και το Ταλμούδ έχουν κι αυτά τις αλήθειες τους και τη σοφία τους αν τα εξετάσεις αποστασιοποιημένα. Νομίζω ότι άγγιξες τον πυρήνα του θέματος!




----------------------------------------------------------
-Levana,με συμπληρωσες τελεια!!!!Ολα μα ολα τα ιερα βιβλια στελνουν
αιωνες τωρα το ιδιο μηνυμα με διαφορετικο τροπο το καθενα.
-Και θα ηθελα να μου πεις αν συμφωνεις,οτι το μηνυμα ειναι καλυμενο
για να το αντιληφθουν μονο αυτοι που θα το ζητισουν.Και ο λογος
ειναι: "O,TI ΖΗΤΑΣ , ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙΣ".Γιατι αυτοι που θα το
ζητισουν ,το εχουν αναγκη, για λογους που θα μου επιτρεψεις ταπεινα
να εκθεσω καποια αλλη στιγμη.
-Οποιος ζηταει κατι αλλο απο το μηνυμα των γραφων,ας το ψαξει αλλου.

-"Ο ΕΧΩΝ ΩΤΑ ΑΚΟΥΕΙ ΑΚΟΥΕΤΩ".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 23:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis
Εγώ λέω μάλλον στον Τουλάτο.

Μην πάει τζάμπα τόσο ντύσιμο και μαλλί εποχής



Eίχα γράψει φίλε gianipseftis προ ημερών , ότι όπως όλες οι θρησκείες έπαιρναν στοιχεία από άλλες παλαιότερες , έτσι και ο ιουδαϊσμός δημιουργήθηκε από στοιχεία παλαιοτέρων θρησκειών που προσάρμοσαν οι Εβραίοι στη δική τους . Ειδικά δε για τους πρωτόπλαστους υπάρχουν πολλές ομοιότητες πρώτα απ’ όλα με τη θρησκεία των βαβυλωνίων οι θεοί των οποίων «Μαρδούκ» και «Εά» ανακατεύοντας αίμα και πηλό δημιουργούν τον πρώτο άνθρωπο τον «Ανταμά» , όνομα που ταυτίζεται στις σημιτικές γλώσσες με την έννοια άτομο-άνθρωπος . Στην αιγυπτιακή θρησκεία πάλι ο θεός Χνουμ ή Κνουμ έπλασε από πηλό τους ανθρώπους , το ίδιο σύμφωνα με τον Ηρωδιανό έκανε και ο Προμηθέας με την Αθηνά , μετά τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνος κατ’ εντολή του Διός πήραν πηλό και έφτιαξαν τους ανθρώπους . Όμως και ένα από τα πρόσωπα των «Καβειρίων Μυστηρίων» της Σαμοθράκης ο «Αδάμας» , είναι το πρότυπο δημιούργημα και ο πρώτος άνδρας .
Όπως βλέπουμε φίλε μου η υπόθεση έχει πολύ πηλό ούτε Αιγινήτες κανατάδες να ‘ταν οι θεοί . Μήπως τελικά ο Αδάμ θα έπρεπε να πιστεύη στο «Σωματείο Κεραμοποιών» ;



*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 23:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως βλέπουμε φίλε μου η υπόθεση έχει πολύ πηλό ούτε Αιγινήτες κανατάδες να ‘ταν οι θεοί...

Ρε σύ Σωτήρη , μην τα λές έτσι χύμα αυτά σε παρακαλώ...με πόνεσε το στομάχι μου...
Μα "βαλτός" είσαι βραδιάτικα???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 15:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk, συμφωνώ κι επαυξάνω. Νομίζω όμως ότι το κύριο μηνύμα είναι εμφανές: Αγαπάτε αλλήλους! (Και όχι μόνο χριστιανούς!).Δεν ξέρω, ίσως φταίει το γεγονός ότι σε όλη μου τη ζωή έβαζα τον ανθρωποκεντρισμό πάνω από κάθε θρησκεία και νομίζω ότι μόνο από εκεί θα ξεκινήσει η όποια σωτηρία...
Sesostris,μου άρεσε πολύ αυτό που είπες για το δανεισμό της μιας θρησκείας από την άλλη. Να μου επιτρέψεις να δώσω ένα παράδειγμα. Είναι μια ιστορία που, αν δεν κάνω λάθος, αναφέρεται μέσα στο Κοράνι και δεν είναι ευρέως γνωστή: Στην αρχή, ο Αλλάχ έδωσε εντολή πάνω σε ένα βουνό στο Μωάμεθ να προσεύχονται οι πιστοί του 50 φορές τη μέρα. Ο Μωάμεθ, καθώς περιπλανιόταν στην έρημο, συνάντησε το Μωυσή και κουβέντιασε μαζί του για το ζήτημα αυτό. Ο Μωυσής όμως είπε: "Είναι πολύ μεγάλο το βάρος για να το αντέξει ο λαός σου. Πήγαινε πίσω στο βουνό και παρακάλεσε το Θεό σου να σου μειώσει τις προσευχές". Ο Μωάμεθ έκανε ότι του είπε ο Μωυσής και πράγματι ο Αλλάχ τις μείωσε σε 40. Κατεβαίνοντας όμως, ο Μωάμεθ ξανασυνάντησε το Μωυσή ο οποίος πάλι του είπε ότι το βάρος ήταν πολύ μεγάλο. Έτσι, άρχισε ένα ατελείωτο πήγαιν-έλα στο βουνό ώσπου τελικά οι προσευχές μειώθηκαν στις 5. Και τότε ο Μωάμεθ κατέβηκε κάτω και είπε στο Μωυσή: "Ο Κύριος στάθηκε πολύ ανεκτικός μαζί μου και δεν θα του ζητήσω τίποτε άλλο. 5 προσευχές είναι βάρος που μπορεί να αντέξει κάθε πιστός". Και ο Μωυσής τον χαιρέτησε κι έφυγε.
Δεν είμαι σίγουρη αν στέκει, αλλά ως παραβολή είναι πολύ ωραία. Δε συμφωνείτε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 15:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

@ sesostris

“Όπως βλέπουμε φίλε μου η υπόθεση έχει πολύ πηλό ούτε Αιγινήτες κανατάδες να ‘ταν οι θεοί . Μήπως τελικά ο Αδάμ θα έπρεπε να πιστεύη στο «Σωματείο Κεραμοποιών» ;”
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Χα!χα!χα!

Ρίιιιι-γα-νη σταμνιά!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 15:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Levana

quote:
Νομίζω όμως ότι το κύριο μηνύμα είναι εμφανές: Αγαπάτε αλλήλους!

Το "αγαπάτε αλλήλους" δεν αναφερόταν σε όλους τους ανθρώπους αλλά μόνο στους μαθητές του Μανώλη. Ήταν για εσωτερική και όχι για ευρεία κατανάλωση.

Το κύριο μήνυμα είναι το εξής: "Ο μη μεθ'εμού κατ'εμού εστι". Απλό και σαφές.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 21:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε θα ήταν πολύ στενόμυαλη μια τέτοια αντίληψη "Ο μη μεθ'εμού κατ'εμού εστι"? Άλλο το τί θεωρούσαν τότε ως κύριο μύνημα κι άλλο το τί μπορούμε να θεωρήσουμε εμείς ως τέτοιο σήμερα. Δεδομένου του ότι θεωρώ τις γραφές απλά φιλοσοφικά κείμενα, νομίζω πως οι ερμηνείες κάθε φιλοσοφικού κειμένου μπορούν να αλλάξουν ανά τους αιώνες. Σημασία έχει το πώς μπορούν αυτά τα κείμενα να βοηθήσουν τους ανθρώπους σήμερα μέσα από τις διαφορετικές προσεγγίσεις τους. Ίσως χωλαίνει η διατύπωσή μου, αλλά νομίζω καταλαβαίνετε το γενικό νόημα. Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά έτσι το βλέπω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 22:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Levana

quote:
Δε θα ήταν πολύ στενόμυαλη μια τέτοια αντίληψη "Ο μη μεθ'εμού κατ'εμού εστι"?

Μόνο στενόμυαλο; Θα έθετε όλους τους ανθρώπους τον έναν απέναντι στον άλλο σαν εχθρό... πράγμα που έγινε άλλωστε από τους χριστιανούς. Αλλά, δυστυχώς, αυτό ακριβώς αναφέρει ο Μανώλης σαν βασική του αρχή, σύμφωνα με τους ανώνυμους ευαγγελιστές.

Πάντως, είναι η μόνη εντολή του που οι χριστιανοί διατήρησαν με θρησκευτική ευλάβεια. Όποιος δεν ήταν χριστιανός... αλλίμονό του.

quote:
Δεδομένου του ότι θεωρώ τις γραφές απλά φιλοσοφικά κείμενα

Εγώ πάλι τις θεωρώ ένα μάτσο παραμύθια και φαντασίες για αγράμματους χωρικούς. Δε βλέπω, για παράδειγμα τι φιλοσοφικό μπορεί να έχει ένας άγγελος που τάραζε τα νερά και έτρεχαν οι δύστυχοι να μπουν στην κολυμβήθρα για να κερδίσει ένας το τζακποτ της θεραπείας και οι υπόλοιποι να βγαίνουν μουσκεμένοι περιμένοντας την επόμενη ανατάραξη...

Οτιδήποτε έχει κάποιο νόημα εκεί μέσα, είναι αντιγραφές από άλλες, προγενέστερες θρησκείες και προϋπάρξαντες φιλοσόφους.

quote:
Σημασία έχει το πώς μπορούν αυτά τα κείμενα να βοηθήσουν τους ανθρώπους σήμερα μέσα από τις διαφορετικές προσεγγίσεις τους.

Ποτέ κανένα παραμύθι δεν βοήθησε τους ανθρώπους ανά τους αιώνες. Όσο μπορεί να μας βοηθήσει ο "παπουτσωμένος γάτος" άλλο τόσο μπορούν να μας βοηθήσουν και τα ευαγγέλια...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 22:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
Αν μη τι άλλο,επαληθεύεις το ρητό:
<<η γλώσσα κόκαλα δεν έχει και κόκαλα τσακίζει>>.

Forcsa τα πανιά και χώσε κι άλλα γιατί αυτά δεν
φθάνουν.Εχω παρακολουθήσει τα περισότερα απο τα
ποσταρίσματά σου στο παρελθόν και είναι όλα καυστικά.

Εντός των ημερών θα προμηθευτώ και το βιβλίο σου.
Εχω βέβαια εξοικειωθεί με το περιεχόμενο,αλλά θα
αξίζει περισότερα να τα έχω όλα μαζεμένα,σε ενα τόμο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 00:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Ημίν ανήκουσιν η ευγλωττία και αι τέχναι της Ελλάδος και η των Θεών αυτής λατρεία, υμέτερος δε κλήρος εστί η αμάθεια και η αγροικία και ουδέν πλέον. Αύτη εστίν η σοφία υμών»

Ιουλιανός (331-363 μ.Χ.)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 01:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Αγια Γραφη δεν ειναι επιστημονικο βιβλιο με αναλυμενες θεωριες και συμπερασματα Ειναι βιβλιο πνευματικης οικοδομης και καθοδηγησης, βιβλιο πιστεως.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 02:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
stiv

quote:
Η Αγια Γραφη δεν ειναι επιστημονικο βιβλιο με αναλυμενες θεωριες και συμπερασματα Ειναι βιβλιο πνευματικης οικοδομης και καθοδηγησης, βιβλιο πιστεως.

Τι εννοείς όταν λες "βιβλίο πίστεως"; Δηλαδή, αυτά που αναφέρονται εκεί μέσα δεν υποτίθεται ότι αποτελούν ιστορικά γεγονότα; Ότι, δηλαδή, έγιναν; Δεν αποτελεί για τους χριστιανούς ΚΑΙ ιστορικό βιβλίο;

Ας παραδεχτούμε έστω, ότι αποτελεί "βιβλίο πίστεως". Εγώ προσωπικά έχω κάθε διάθεση να πιστέψω ότι ο Ηρώδης βρήκε 14.000 αρσενικά παιδιά κάτω των 2 ετών σε ένα χωριό που στις δόξες του δεν είχε πάνω από 300 κατοίκους και στην εποχή του Ιησού ήταν ακατοίκητο, αλλά... δυσκολεύομαι. Φυσικά, άλλοι μπορούν να το πιστεύουν εύκολα... (Το γεγονός ότι 14.000 αρσενικά παιδιά κάτω των 2 ετών αντιστοιχούν σ' ένα πληθυσμό περίπου 1.000.000 ανθρώπων, διπλάσιο δηλαδή της Παλαιστίνης του πρώτου αιώνα και 12πλάσιο της Ιερουσαλήμ, μπορούμε να το θεωρήσουμε λεπτομέρεια)

Θέλω επίσης να πιστέψω πως ο Ηρώδης περίμενε 2 χρόνια τους μάγους για να κάνουν μια απόσταση ... 9 χιλιομέτρων μέχρι τη Βηθλεέμ (ώστε να γυρίσουν και να του πουν τη διεύθυνση που δεν μπορούσε να βρει μόνος του, σαν απλός βασιλιάς που ήταν...) αλλά πάλι ζορίζομαι.

Επίσης θέλω να πιστέψω ότι για να συλλάβουν τον Ιησού (έναν άστεγο, περιπλανώμενο ιεροκύρηκα) οι Εβραίοι έστειλαν όλη τη διαθέσιμη ρωμαϊκή στρατιωτική δύναμη της Ιερουσαλήμ (600 άντρες!), την λεβιτική αστυνομία και ένα σωρό πολίτες αλλά ... δύσκολο. Είναι σα να μου λες ότι μπορεί κανείς να πιστέψει πως αν η ιστορία συνέβαινε σήμερα, θα έστελναν ένα τάγμα πεζικού, μια ίλη αρμάτων, μια πυροβολαρχία, ένα λόχο διοίκησης, ένα λόχο διαβιβάσεων και ένα λόχο υγειονομικού (για υποστήριξη) για να συλλάβουν τον Ιησού (με επικεφαλής συνταγματάρχη).

Είσαι σίγουρος πως είναι "βιβλίο πίστεως"; Μήπως είναι "βιβλίο αποβλάκωσης";

ΥΓ: Αλήθεια, εσύ τι απ'όλα που γράφονται εκεί μέσα πιστεύεις; Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθω...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 03:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ολα τα ανωτερω που θετεις θελουν διερευνηση και σωστη ερμηνεια

Edited by - stiv on 13/04/2011 03:59:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 12:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Macedon, το έθεσε καλύτερα ο Βοναπάρτης: "Τι άλλο είναι η ιστορία παρά ένα συμφωνημένο παραμύθι;" Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου για τα παράδοξα των γραφών αλλά με βρίσκεις κάθετα αντίθετη για τα παραμύθια . Όλα έχουν βοηθήσει γενιές και γενιές παιδιών να καταλάβουν τις έννοιες καλού-κακού, έστω υποτυπωδώς. Ξέρω πως θα πεις ότι η Αγ. Γραφή έχει κάνει πλύση εγκεφάλου με πολύ χειρότερο τρόπο σε πολύ περισσότερο κόσμο. Και πάλι συμφωνούμε. Αλλά και μόνο το γεγονός ότι κατάφερε να ενσωματώσει διδασκαλίες και παλιότερες φιλοσοφίες και να τις παρουσιάσει ως νέες, δείχνει ότι αξίζει τον κόπο να την διαβάσει κανείς. Από απλό ακαδημαικό ενδιαφέρον και χάριν συγκρίσεως και μόνο... Όχι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 13:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ολα τα ανωτερω που θετεις θελουν διερευνηση και σωστη ερμηνεια
ΕΙΝΑΙ διερευνημένα stiv και είναι γραμμένα στα ελληνικά, οπότε δεν χρειάζεται ερμηνεία.
Οι "ερμηνίες" χρησιμεύουν για μετατραπεί το μαύρο, άσπρο.
Για απατεωνιές δηλαδή. Διαφωνείς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 13:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλα έχουν βοηθήσει γενιές και γενιές παιδιών να καταλάβουν τις έννοιες καλού-κακού, έστω υποτυπωδώς.
Ανοησίες Levana.
Δώσε μου τους ορισμούς του καλού και του κακού και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Δεν υπάρχει καλό και κακό, αλλά βλακεία και γνώση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 14:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Levana

quote:
...με βρίσκεις κάθετα αντίθετη για τα παραμύθια . Όλα έχουν βοηθήσει γενιές και γενιές παιδιών να καταλάβουν τις έννοιες καλού-κακού, έστω υποτυπωδώς.

Α, δεν αναφερόμουν σε παιδιά αλλά σε ενηλίκους. Αν (και) εσύ θεωρείς πως η ΚΔ είναι παραμύθι για παιδιά (για πολύ μικρά όμως...), εγώ συμφωνώ απόλυτα.

quote:
...αξίζει τον κόπο να την διαβάσει κανείς. Από απλό ακαδημαικό ενδιαφέρον και χάριν συγκρίσεως και μόνο... Όχι;

Οχι μόνο να τη διαβάσει, Levana, αλλά να τη διαβάσει προσεκτικά. Είναι ο απλούστερος τρόπος για να την απορρίψει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 18:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην Ταΐζεις το Αδηφάγο Κήτος


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 19:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα το ταίσω Αιθεροβάμων.
Μέχρι το βράδυ θα έχει πάει για μπανάρισμα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 20:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Levana
Νομίζω όμως ότι το κύριο μηνύμα είναι εμφανές: Αγαπάτε αλλήλους!

Μερικά από τα «Δελφικά παραγγέλματα» φίλη Levana , που γράφτηκαν αιώνες πριν τον χριστιανισμό , αναλλοίωτα στους αιώνες .

Κακίας απέχου (Να απέχεις από την κακία)
Φθόνει μηδενί (Να μη φθονείς κανένα)
Βίας μη έχου (Να μην έχεις βία)
Ομόνοιαν δίωκε (Να επιδιώκεις την ομόνοια)
Έχθρας διάλυε (Να διαλύεις τις έχθρες)
Κακίαν μίσει. (Να μισείς την κακία)

Τα Δελφικά αυτά παραγγέλματα , 147 συνολικά ήταν οι υποθήκες που παρέδωσαν οι Επτά Σοφοί στις επερχόμενες γενιές , «Ωφελήματα ανθρώποις ες βίον» . Τα παραγγέλματα αυτά ήταν λιτά αποφθέγματα 2 έως 5 λέξεων αλλά μεστά σοφίας, και τα περισσότερα ανήκαν στους 7 σοφούς της αρχαιότητας (Θαλής ο Μιλήσιος, Πιττακός ο Μυτιληναίος, Βίας ο Πρηνεύς, Σόλων ο Αθηναίος, Κλεόβουλος ο Ρόδιος, Περίανδρος ο Κορίνθιος, Χίλων ο Λακεδαιμόνιος) . ‘Ηταν χαραγμένα στον πρόσθιο τοίχο του Πρόναου ή επί των παραστάδων της πύλης του μεγάλου ναού ή επί του υπέρθυρου ή επί των πολλών στηλών, που είχαν τοποθετηθεί περιμετρικά στις πλευρές του ναού του Απόλλωνος στους Δελφούς .

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι για να είμαστε σωστοί άνθρωποι δεν χρειαζόμαστε θρησκεία , αλλά σωστή παιδεία .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 20:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Levana
Αλλά και μόνο το γεγονός ότι κατάφερε να ενσωματώσει διδασκαλίες και παλιότερες φιλοσοφίες και να τις παρουσιάσει ως νέες, δείχνει ότι αξίζει τον κόπο να την διαβάσει κανείς. Από απλό ακαδημαικό ενδιαφέρον και χάριν συγκρίσεως και μόνο... Όχι;

Το μόνο που αξίζει φίλη Levana η ανάγνωση της Αγίας Γραφής , είναι για να διαπιστώση ο κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος το τι μέσα μεταχειρίζονται οι επαγγελματίες χριστιανοί για να κρατούν το ποίμνιό τους στο σκοτάδι και να εκμεταλλεύονται την αμάθειά του . Γι αυτό άλλωστε φρόντισαν ώστε οι γνώσεις που παρέχονται στα νέα παιδιά να είναι τέτοιες , ώστε να μη τους επιτρέπουν να κατανοούν τα ιερά κείμενα στο πρωτότυπο . Έτσι οι επαγγελματίες χριστιανοί θεολόγοι μπορούν ανενόχλητοι να διαστρεβλώνουν κατά το δοκούν το νόημά τους στη νεοελληνική απόδοση , όπως πολύ σωστά γράφει και ο Αίολος .
Και για να γίνω πιο σαφής , παραθέτω πιο κάτω το κήρυγμα μίσους του Ιησού από το κατά Ματθαίον ευαγγέλιο , καθώς και την (ερμηνευτική) απόδοση του Ιωάννη Θ. Κολιτσάρα

Κείμενο
34 Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην ἐπὶ τὴν γῆν· οὐκ ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην, ἀλλὰ μάχαιραν. 35 ἦλθον γὰρ διχάσαι ἄνθρωπον κατὰ τοῦ πατρὸς αὐτοῦ καὶ θυγατέρα κατὰ τῆς μητρὸς αὐτῆς καὶ νύμφην κατὰ τῆς πενθερᾶς αὐτῆς·36 καὶ ἐχθροὶ τοῦ ἀνθρώπου οἱ οἰκιακοὶ αὐτοῦ. 37 Ὁ φιλῶν πατέρα ἢ μητέρα ὑπὲρ ἐμὲ οὐκ ἔστι μου ἄξιος· καὶ ὁ φιλῶν υἱὸν ἢ θυγατέρα ὑπὲρ ἐμὲ οὐκ ἔστι μου ἄξιος· ( Ματθ. Ι’, 34-37)

Απόδοση
34 Μη νομίσετε ότι ήλθα να επιβάλω μία ψευδή ειρήνην εις την γην (όπως την φαντάζονται οι Ισραηλίται , οι οποίοι περιμένουν τον Μεσσίαν ως επίγειον βασιλέαν) . Δεν ήλθα να φέρω τέτοιαν ειρήνην , αλλά μάχαιραν και διαίρεσιν . 35 Διότι ήλθα να χωρίσω τον ασεβή υιόν εναντίον του πιστού πατρός του και την ασεβή θυγατέρα εναντίον της μητρός της και την νύμφην ενάντιον της πενθεράς της . 36 Και θα γίνουν εχθροί του πιστού ανθρώπου οι οικιακοί του , που δεν θα δεχθούν το Ευαγγέλιον της σωτηρίας . 37 Εκείνος που αγαπά τον πατέρα η την μητέρα του παραπάνω από εμέ, δεν είναι άξιος να λέγεται οπαδός μου . Και εκείνος που αγαπά τον υιόν του η την κόρην του παραπάνω από εμέ , δεν είναι άξιος να λέγεται οπαδός μου .

Η απάτη και η διαστρέβλωση του νοήματος σε όλο τους το μεγαλείο !


*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 21:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κώστα macedon , σήμερα παράγγειλα από το www.psarasbooks.gr το βιβλίο σου . Την Παρασκευή το πρωί με την ευκαιρία που θα κατεβώ για ψώνια , θα το παραλάβω από Θήβα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 21:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris...

"Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι για να είμαστε σωστοί άνθρωποι δεν χρειαζόμαστε θρησκεία , αλλά σωστή παιδεία ".

Oυδέν αληθέστερον φίλε Σωτήρη και θα συμπλήρωνα καλή συναισθηματική νοημοσύνη , προκειμένου ο άνθρωπος να έχει καλή επιδραστικότητα και αυτογνωσία , με αποτέλεσμα να κυριαρχεί του "κτήνους" που ενδημεί εντός του και τον αλώνει απ'άκρου σ'άκρη οδηγώντας τον σε επιλογές καταστροφικές πρωτίστως για τον ίδιο!
Και αυτά πέραν κάθε αμφιβολλίας δεν αποτελούν υπόθεση καμμιάς θρησκείας αλλα σωστής παιδείας αλλα ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..."Προσωπική υπόθεση" που κρατάει δια βίου!!!

Είναι άλλο πράμα να λές "ου εκείνο ή το άλλο" και εντελώς διαφορετικό να αντιλαμβάνεσαι τους λόγους αλλα και τις αιτίες ΑΛΛΑ και την στιγμή που υποστασιοποιούνται και θεμελιώνονται τα διάφορα συναισθήματα που θετουν τον άνθρωπο υπο την αιγίδα του.....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 22:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ετσι μπραβο παιδες,αγοραστε το βιβλιο που εντελως τυχαια διαφημισε και ο φιλος μου ο Σωτηρακης πριν ξανασκασω μυτη εδω μεσα!
Ειναι ακριβη εκδοση μας εκοψαν και τους μισθους και εχω μεινει ρεστος!

Ωραία φαρσοκωμώδια κύριοι συντονιστές!
Να το κανουμε e-shop μήπως?
Μάλλον είδη είναι..
θέλω και εγώ να πουλήσω κάτι πραγματάκια τελευταία έχω -στεγνώσει-

Δωρεάν διαφήμιση βιβλίων λόγω βιοποριστικών αναγκών απο άτομα γνωστών νεοπαγανιστικών αντιλήψεων στην πιο διάσημη ηλεκτρονική γωνιά τους και μάλιστα μέσα σε επευφημίες!
Μήπως υπάρχει κάποια ειδική έκπτωση στους πελάτες του esoterica κιόλας?

Εάν αυτό το θεωρείται σοβαρό forum είστε το λιγότερο αστείοι κύριοι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 38 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy