ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τεστ: Κ.Δ., θεόπνευστη ή ασυναρτησίες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 38
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 15:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πιο ξακουστό είναι το Ασκληπιείο της Επιδαύρου και ακολουθούν της Αθήνας, της Κως, απ' όπου κατάγεται και ο πατέρας της ιατρικής επιστήμης ο Ιπποκράτης, και της Περγάμου. Όταν οι ασθενείς προσέρχονταν στο ιερό αναζητώντας θεραπεία, δεν τους επιτρεπόταν η είσοδος, παρά μετά τον εξαγνισμό τους. Έπλεναν το σώμα τους, τελούσαν θυσία προς το θεό.....


............και έκαναν αυστηρή νηστεία.


Το βράδυ γίνονταν δεκτοί στο ιερό όπου και θα περνούσαν τη νύχτα τους.

Ακόμα και την νηστεία υιοθέτησαν???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 15:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο μεγάλος ιατρός θεός όμως, όχι απλά θεράπευε κάθε ασθένεια, αλλά

....μπορούσε ν' αναστήσει ακόμη και νεκρούς.


Έτσι όταν η θεά Άρτεμη του ζήτησε ν' αναστήσει τον αγαπημένο της Ιππόλυτο, τον επανέφερε στη ζωή.


Και η ανάσταση υιοθετήθηκε...ακόμα και αυτή???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 15:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέγεται ότι με την ανάσταση κάποιου νεκρού θύμωσε πολύ ο Δίας και τυφλωμένος από την οργή του χτύπησε τον Ασκληπιό με τον κεραυνό του.


Απλές ομοιότητες???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 15:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa....

quote:
Έτσι φίλε μου Γιάπετ, μένει μόνο το δηλητήριο και δεν προωθείται τιποτε, απο τις ιδέες, που πιστεύεις ότι σας κάνουν καλύτερους απο τους άλλους....
Έχεις κάτι θετικό να μας πεις, απο όσα πιστεύεις;

Όπως διαπιστώνεις, από την ελάχιστη παρουσία μου στο φόρουμ, εδώ και κάμποσο καιρό, δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο προκειμένου να σε παρακολουθώ (όπως και τους υπόλοιπους βέβαια).

Δυσκολευόμουν και πριν να ακολουθήσω τους "συλλογισμούς" σου, πόσο μάλλον τώρα που... ατόνησα.
Γι΄ αυτό, το παραπάνω δεν το αντελήφθην επαρκώς και δεν μπορώ να τοποθετηθώ επ' αυτού.

Αν θέλεις αποσυμβολίζεις το... νόημα και εδώ είμαστε....

quote:
Έχεις να μας πεις,αν η Αγία Γραφή, με τα περιστατικά που περιγράφει, ειναι διδακτική και οφέλιμη για τον άνθρωπο, άσχετα για ποιόν αναφέρει, ή δεν ειναι χρήσιμη;

Η "αγία" γραφή, αποτελείται από δύο κύριες ενότητες, την παλιά και την καινούρια, διαθήκες.

Πάνω σε ποιά απ' τις δυό θέλεις την άποψή μου;;;

Αν θέλεις μπορούμε να τις πάρουμε με τη σειρά και να δούμε τι και πώς "διδάσκει" η κάθε μία, πόσο ωφέλιμη μπορεί να είναι και σε ποιούς και πώς μπορεί κάποιος να παραδειγματιστεί απ' αυτές, για να κάνει διάφορα πράγματα....

quote:
Αλήθεια, όμως,..... αν μπορείς...

Να είσαι σίγουρος ότι θα σου πω, ακριβώς, αυτό που θεωρώ σωστό.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 15:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν τέλειωσε την αφήγησή του, ο Αλκίνοος κάλεσε τους δώδεκα άρχοντες της χώρας να χαρίσουν κι άλλα δώρα στον ένδοξο φιλοξενούμενο. Όλοι συμφώνησαν και του πρόσφεραν από ένα λέβητα και έναν τρίποδα. Ήταν πια περασμένα μεσάνυχτα, όλοι ήταν κουρασμένοι και ο Οδυσσέας ζήτησε να πάει για ύπνο στο καράβι που είχε ετοιμαστεί για το ταξίδι του. Ο Αλκίνοος όμως τον παρακάλεσε να διανυκτερεύσει άλλη μια φορά στο παλάτι του· έτσι κι έγινε.

Δώδεκα οι μαθητές....δώδεκα και οι άρχοντες..τι σύμπτωση κι'αυτή!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 18:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μο Γιάπετ,δεν αμφέβαλλα,οτι έχεις λογική, τά χουμε ξαναπεί αυτά...Λέω καθαρά για το κατά πόσο ένα ιστορικό βιβλίο, που περιέχει
ιστορίες ανθρώπων και όσα τους συμβήκαν, αν είναι διδακτικό...
Είναι ή όχι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 12:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα.....

quote:
Φίλε μο Γιάπετ,δεν αμφέβαλλα,οτι έχεις λογική, τά χουμε ξαναπεί αυτά...

Μπα... αναγνωρίζεις τη λογική μου;;;

Περίεργο!!!

quote:
Λέω καθαρά για το κατά πόσο ένα ιστορικό βιβλίο, που περιέχει
ιστορίες ανθρώπων και όσα τους συμβήκαν

Απ' ό,τι λέει μέσα αυτό το θρίλερ τρόμου, βγαίνει το συμπέρασμα ότι αναφέρει αυτά που "συμβήκαν" σε λαούς που είχαν την ατυχία να έχουν κάτι που ήθελαν οι εβραίοι.

quote:
αν είναι διδακτικό... Είναι ή όχι;

Και βέβαια είναι διδακτικό...
Για κάποιους που θέλουν οδηγίες πώς να εξολοθρεύσουν όποιον στέκεται εμπόδιο στις επιδιώξεις του, πώς να κλέψει τα υπάρχοντα άλλων, πώς να αυνανίζεται με... θεϊκό τρόπο, πώς να γίνει θεόπνευστος αιμμομείκτης, πώς να διώχνει κάποιυς απ' τα εδάφη του για να τους τα πάρει και πολλά άλλα τέτοια... θεάρεστα.

Όχι απλά, διδακτικό, θα έλεγα ότι είναι εγχειρίδιο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 16:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα μετα απο 8 σελιδες που καταληξαμε ρε παιδια ?

ας κανει ενας ενα ρεσουμε να δουμε που ειμαστε

θεοπνευστη ?
ασυναρτησιες ?
θεοπνευστες ασυναρησιες ?
ασυναρτησιες θεοπνευστων ?
διαδακτικο βιλιο ?
παιδαγωγικο βιβλιο ?
εγχειριδιο ? πολεμου ? μισους ? εξωντοσεις των εχθρων ?

τι ειναι τελικα αο το Κ.Δ. και πειτε μας και τι θα πει Κ.Δ. γιατι με μπερδεψατε ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 18:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Γιάπετ, δεν μιλάμε ούτε για την...Περσεφόνη, ούτε για την Ιφιγένεια,για να λές τέτοια πράγματα...Μιλάς για ξένους που θέλουν κάτι,αλλά δεν το λένε,όταν μιλάμε μόνο και μονο για ένα βιβλίο, δεν μπορεις να το ξεχωρίσεις;...Δεν είναι τραγωδία, ούτε δράμα, ούτε κωμωδία....Αλήθεια είναι,ζωη άλλων ειναι, για να μάθουμε....Αλλά πρέπει να θέλει να μάθει κι όλας κανείς...
Όταν τα ξέρει όλα, τι να μάθει;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 00:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Καλέ μου Γιάπετ, δεν μιλάμε ούτε για την...Περσεφόνη, ούτε για την Ιφιγένεια,για να λές τέτοια πράγματα..

Ακριβώς και χαίρομαι που το κατάλαβες.

quote:
Μιλάς για ξένους που θέλουν κάτι,αλλά δεν το λένε,όταν μιλάμε μόνο και μονο για ένα βιβλίο, δεν μπορεις να το ξεχωρίσεις;..

Εδώ σ' έχασα... Δεν κατάλαβα τίποτε!!!

quote:
Δεν είναι τραγωδία, ούτε δράμα, ούτε κωμωδία...

Α... μιλάς για την π. διαθήκη.
Να σου πω:

Τραγωδία, είναι (κατά μια έννοια) γι' αυτούς που βρέθηκαν στο δρόμο των εβραίων και του θεού τους/σου.

Δράμα, είναι γι' αυτούς που την έκαναν, από παραμυθάκι, ιστορία της θρησκείας τους.

Κωμωδία, είναι για όλους τους υπόλοιπους.


quote:
Αλήθεια είναι,

Προφανώς ανήκεις τη δεύτερη κατηγορία, για να το λες αυτό.

quote:
ζωη άλλων ειναι

Ευτυχώς για εμάς.

quote:
για να μάθουμε...

Σου είπα, στο προηγούμενο μήνυμά μου, τι μπορεί να μάθει κάποιος απ' αυτό το εγχειρίδιο μίσους και απανθρωπιάς.

quote:
Αλλά πρέπει να θέλει να μάθει κι όλας κανείς...

Και βέβαια, συμφωνούμε απόλυτα, σ' αυτό...

quote:
Όταν τα ξέρει όλα, τι να μάθει;...

Ή όταν δεν θέλει να γίνει φονιάς, αιμμομείκτης, παιδεραστής, ομοφυλόφιλος και... Αυνάνας...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 09:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ,οφείλω να σου θυμίσω ότι μιλάμε για τον χριστιανισμό,όχι για το 12θεό...Εκελί, κατσίκες, κόες, γουρούνια,σάτυροι....Μην μπερδεύεσαι..Εκεί ήταν σόδομα και γόμμορα,η θρησκεια η ίδια,με τον χριστιανισμό, το πολύ πολύ να βρεις ανθρώπους
ανώμαλους η άπιστοι,αλλά όχι την πιστη την ίδια...
Μην τα κάνουμε ολα ίσωμα...
Και το μη χείρον, βέλτιστον...
Ξέρω ότι είναι πρέπει να θέλει ο άνθρωπος να επικοινωνήσει, άμα θέλει, το παίζει και τρελίτσα...Έγρψα, ότι εσύ βλέπεις την Αγία Γραφή, σαν βιβλίο ξένων, ενώ το ίδιο το βιβλιο, γι αυτο και την αξία του, προκατελειμένα, δεν το βλεπεις...Ότι μπορεί ο καθείς....
Και αφου παραδέχεσαι ότι ασχολείσαι με τις ζωες των άλλων,προφανώς,δεν καταλαβαίνεις, πόσο κουτσομπολίστικο, μοιάζει αυτό....Δεν μπορειτε να πείτε τιποτε για τις δικές θέσεις, τη δική σας θρησκεία και ξεσπάτε αλλού...
Πάλι με τους άλλους ασχολείστε....Τόση φτώχια πνεύματος των ιδεών σας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 18:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa....., πάλι δεν σε καταλαβαίνω.

Χειροτέρεψες ή εγώ έχω καιρό να μπω το φόρουμ;;;

quote:
Και αφου παραδέχεσαι ότι ασχολείσαι με τις ζωες των άλλων,

Πότε και πού είπα εγώ ότι ασχολούμαι με τις ζωές των άλλων;;;;;;

Δεν χειροτέρεψες απλά, νομίζω ότι ήδη είσαι στο τελευταίο στάδιο...

Όσο για την ιστορία των εβραίων που θεωρείς εσύ θεϊκό βιβλίο, αδιαφορώ πλήρως και θεωρώ ότι είναι ανάγνωσμα αισχρό, απάνθρωπο, και ακατάλληλο.

Το γιατί το έχουμε πει πολλές φορές.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 19:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να στο πω απλά, φίλε μου Γιάπετ, δουλέυω απο τις 6 το πρωί, εκτός πολης,έχω υποχρεώσεις με την οικογένεια,όπως για τον ίδιο λόγο, πολυ καλά γνωρίζεις επειδή κι εσύ έχεις, έχω πιεί ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί κι όμως, επιμένω ότι μπορούμε να συννενοηθούμε...
Και ναι, έχεις καιρό να μπείς στο φόρουμ....Μην το ξανακάνεις...
Ασχολείσαι, φίλε μου, με την ζωή των άλλων, εννοώ, όταν δεν κρίνεις
την ιδέα, την πίστη,αλλά τους πιστούς και την πρακτική τους....Δεν ειναι έτσι;
Εννοώ, επι θεμάτων δόγματος, ουσίας και νοήματος, δεν θα μιλήσουμε καμιά φορά; Μόνο για χαμηλού επιπέδου ανθρώπους θα μιλάμε;
Λεμε, για ένα βιβλίο, που μεγάλωσε και έφτιαξε ήθος σε γενιές και γενιές, ποιός είσαι εσυ, εγώ και ο κάθε εσύ,εγώ, που θα το κρινεις, τόσο με προσωπικά κριτήρια κι όχι απο τα δεδομένα επ αυτού;
Ήταν δυσνόητο, ή ....διανοητικό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 23:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα.....

quote:
Και ναι, έχεις καιρό να μπείς στο φόρουμ....Μην το ξανακάνεις...

Σου έλειψα, ε;;; Δε νομίζω να χάνει κάτι σπουδαίο το φόρουμ, απ' την απουσία μου, μια χαρά τα πάτε οι υπόλοιποι.

quote:
Εννοώ, επι θεμάτων δόγματος, ουσίας και νοήματος, δεν θα μιλήσουμε καμιά φορά;

Δεν μιλάμε και για τίποτε άλλο, τόσον καιρό, πώς και δεν το έχεις... καταλάβει;;

quote:
Μόνο για χαμηλού επιπέδου ανθρώπους θα μιλάμε;

Ο καθένας μιλάει με ή για ό,τι έχει πρόχειρο τη δεδομένη στιγμή ή περίοδο κι εδώ μιλάμε για χριστιανισμό με χριστιανούς, τι να κάνουμε τώρα;;;

quote:
Λεμε, για ένα βιβλίο, που μεγάλωσε και έφτιαξε ήθος σε γενιές και γενιές, ποιός είσαι εσυ, εγώ και ο κάθε εσύ,εγώ, που θα το κρινεις, τόσο με προσωπικά κριτήρια κι όχι απο τα δεδομένα επ αυτού;

Σ' αυτό το... "ήθος" που έφτιαξε η π. διαθήκη αναφέρομαι. Το είδαμε να εφαρμόζεται επί 1700 χρόνια.

quote:
ποιός είσαι εσυ, εγώ και ο κάθε εσύ,εγώ, που θα το κρινεις, τόσο με προσωπικά κριτήρια κι όχι απο τα δεδομένα επ αυτού;

Οτιδήποτε δίνεται στη δημοσιότητα, κρίνεται και ο καθένας (άρα κι εγώ) κρίνει με τα δικά του κριτήρια και τη δική του αντιληπτική ικανότητα, με τη δική του ηθική και τους δικούς του κώδικες.

Και στο παραμυθάκι που προσκυνάς, προσωπικά, κρίνω τα δεδομένα "επ' αυτού", αφού το κάθε τι που κρίνεται, κρίνεται για τα δεδομένα "επ' αυτού" και για τα δεδομένα "αλλουνού".

Αν εσύ προτιμάς την κατάπωση απ' την κρίση, είναι καθαρά δικό σου θέμα.
Δεν είναι όμως, απαραίτητα και σωστό, διότι υπάρχουν και κάποιοι που προσέχουν τι καταπίνουν.

Στην προκειμένη περίπτωση, επειδή εσένα σε έπεισαν ότι είσαι αμαρτωλός αφού... γεννήθηκες, φοβάσαι να αντικρίσεις το δημιουργό σου νομίζοντας ότι σε περιμένει να σε τιμωρήσει και ταΐζεις το παπαδαριό που σου υπόσχεται σωτηρία.

Αν αναλογιστείς απ' την μια, ότι (όπως κι εσύ ισχυρίζεσαι) κανείς δεν γνωρίζει τις βουλές του θεού και απ' την άλλη, ότι νομίζεις πως σε θεωρεί αμαρτωλό, διότι αυτό σου φύτεψαν στο κεφάλι κάποιοι που, επίσης, δεν γνωρίζουν τις βουλές του θεού, ίσως συνειδητοποιήσεις το μέγεθος της εκμετάλλευσης που σου ασκείται και το πόσο κορόιδο σε έχουν πιάσει.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 00:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου Γιάπετ,οφείλω να σου θυμίσω ότι μιλάμε για τον χριστιανισμό,όχι για το 12θεό...Εκελί, κατσίκες, κόες, γουρούνια,σάτυροι....Μην μπερδεύεσαι..Εκεί ήταν σόδομα και γόμμορα,η θρησκεια η ίδια,με τον χριστιανισμό, το πολύ πολύ να βρεις ανθρώπους
ανώμαλους η άπιστοι,αλλά όχι την πιστη την ίδια...

Το δωδεκάθεο , και η ελληνική φιλοσοφία και κοσμοθέαση αγαπητέ Βαγγέλη , όπως φαίνεται και από τις αντιδράσεις , είναι και θα είναι ο διαχρονικός εφιάλτης των χριστιανών .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 09:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Το δωδεκάθεο , και η ελληνική φιλοσοφία και κοσμοθέαση αγαπητέ Βαγγέλη , όπως φαίνεται και από τις αντιδράσεις , είναι και θα είναι ο διαχρονικός εφιάλτης των χριστιανών .

Η ελληνική φιλοσοφία είναι διάχυτη στο χριστιανισμό και δη στην Ορθοδοξία, αυτό έλλειπε να ήταν σύμφωνη με τα τερτίπια του Δία και της Αφροδίτης ή του Πάνα.
Όσο για το δωδεκάθεο....τι εφιάλτης βρε Sesostri? ο μύθος?
Την κοσμοθέαση μόνο ο χριστιανισμός την τιμά με έναν Θεό που ήρθε ως άνθρωπος για να δείξει τον δρόμο της αρετής στον άνθρωπο και όχι ως ταύρος ή αετός που πηδάει ότι βρει μπροστά του, μάνα αδελφή ή κόρη! Δε σου κάνει εντύπωση ότι οι πρώτοι που το αρνήθηκαν ήσαν οι αρχαίοι Έλληνες σοφοί? Οι οποίοι το πέταξαν στις καλένδες και δέχτηκαν ότι μόνο Ένας είναι Θεός που προϋπάρχει στους αιώνες!, και που οι νόμοι του διέπουν τα πάντα, ακριβώς ότι λέει και ο χριστιανισμός!

Ενώ ο Πλατών μιλάει για την ψυχή η οποία ανάλογα με τι πράττει στην επίγεια ζωή της, θα ανταμειφθεί όταν περάσει στον Άδη…και πάλι ακριβώς αυτά που λέει ο χριστιανισμός…..κρατήστε λοιπόν τις κούκλες του δωδεκάθεου για να παίζετε μαζί τους,
αλλά την Ελληνική φιλοσοφία δε δικαιούστε να την πιάνετε στο στόμα σας γιατί την έχετε ξεφτιλίσει στο πρόσωπο γελοίων, πόρνων και δολοφόνων θεών.

quote:
γιαπετ:
Και στο παραμυθάκι που προσκυνάς, προσωπικά, κρίνω τα δεδομένα "επ' αυτού", αφού το κάθε τι που κρίνεται, κρίνεται για τα δεδομένα "επ' αυτού" και για τα δεδομένα "αλλουνού".

Αν εσύ προτιμάς την κατάπωση απ' την κρίση, είναι καθαρά δικό σου θέμα.
Δεν είναι όμως, απαραίτητα και σωστό, διότι υπάρχουν και κάποιοι που προσέχουν τι καταπίνουν.
Στην προκειμένη περίπτωση, επειδή εσένα σε έπεισαν ότι είσαι αμαρτωλός αφού... γεννήθηκες, φοβάσαι να αντικρίσεις το δημιουργό σου νομίζοντας ότι σε περιμένει να σε τιμωρήσει και ταΐζεις το παπαδαριό που σου υπόσχεται σωτηρία.

Αν αναλογιστείς απ' την μια, ότι (όπως κι εσύ ισχυρίζεσαι) κανείς δεν γνωρίζει τις βουλές του θεού και απ' την άλλη, ότι νομίζεις πως σε θεωρεί αμαρτωλό, διότι αυτό σου φύτεψαν στο κεφάλι κάποιοι που, επίσης, δεν γνωρίζουν τις βουλές του θεού, ίσως συνειδητοποιήσεις το μέγεθος της εκμετάλλευσης που σου ασκείται και το πόσο κορόιδο σε έχουν πιάσει.



Kαλά σου λέει βρε τρέχα!.....γιατί να πιστεύεις τα παραμύθια του Ιησού? .....άκου εκεί να είσαι δίκαιος, ηθικός και τίμιος?.....να τιμάς τους γονείς σου και να μην βλάπτεις τον συνάνθρωπο σου?.....τι πράγματα είναι αυτά?.....αυτά τα παραμύθια υπερασπίζεσαι?....δεν ντρέπεσαι λίγο?
ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 09/02/2010 12:31:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 11:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή φιλε μου καλέ Γιάννη, ψάχνεις κοπλιμέντα;Ναι ρε έλλειψες και την άλλη φορά με τον κηδεμόνα σου....Επι της ..ουσίας τώρα...
Ποιό δόγμα συζητήσαμε; Αφού ενώ έχουμε ένα Θεό όλων, με παραλλαγές και μικροαλλαγές εθνικών φίλτρων, έχουμε ένα δόγμα κι εσείς απλά κατηγορείτε γενικά τους χριστιανούς, διχως να συζητάτε, επι δεδομένων δόγματος,του δικού μας ή του δικού σας,με στοιχεία, αλλά μόνο συκοφαντειτε, ή αρνειστε τη θεία χάρη, όταν δέχεστε στο 12θεο, ένα σωρό απίθανες ιστορίες, σαν συμβολικές, γιατι αλλοιώς δεν έχουν παρά ένα πολύ ρηχό νόημα....Δυο μέτρα και δυο σταθμά αγαπητέ μου Γιάπετ...
Για την Αγία Γραφή, αποφεύγεις να απαντήσεις,π.χ.,αφού δεν θέλεις να αναγνωρίσεις, ότι το έχουν διαβάσει δισεκατομμύρια άνθρωποι και καθόρισε και βοήθησε, στο να υπάρχουν κάποια ήθη στον άνθρωπο...,Σε μια εποχή με την ανάμειξη τόσων λαών, απο όλο τον κόσμο, όπως διαμορφώνονταν,με το περασμα των αιώνων, η ιστορία του ανθρώπου...
Συνέβαλλε, και μόνο απο ....μικροψυχία, δεν θα το έβλεπε κανείς..
Όσον αφορά τώρα στην κρίση, για να κρίνει κανεις, πρέπει και να μπορεί..Πρέπει να ξέρει και να κατανοεί, διχως να παρεξηγεί...Γιατί, εύκολα γίνονται παρεξηγήσεις.....Απαιτούνται γνώσεις,που
απαιτούν, με τη σειρά τους, μελέτη, όχι κρίση....
Τέλος,για την αμαρτία, φίλε μου, ναι, δεν νοιώθω αναμάρτητος, ξέρω, με το μυαλό που έχω, ότι κάνω λάθη και προσπαθώ να διορθωθώ,σίγουρα, όμως, όχι να με δικαιώσω...Στον Θέο ανήκει το δίκαιο και και η δόξα εις τους αιωνας...Κι αυτο, για να ειμαστε μια φορά αληθινά ειλικρινείς....
Φιλε μου sesostris,πως να γίνει πάλι εφιάλτης, το 12θεο;Δεν κυβερνάει πια, με γήινη εξουσία,, για να σφάζει και να θανατώνει....Άρα, περασμένα μεγαλεια και διηγώντας τα...να κλαίς...
Ας πουμε τιποτε, περι ουσίας....Ουσίας Θεού, όχι για ανθρώπους...
Πές μου για τον Θεό σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 16:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίοι (όλοι μαζί)

quote:
Kαλά σου λέει βρε τρέχα!.....γιατί να πιστεύεις τα παραμύθια του Ιησού? .....άκου εκεί να είσαι δίκαιος, ηθικός και τίμιος?.....να τιμάς τους γονείς σου και να μην βλάπτεις τον συνάνθρωπο σου?.....τι πράγματα είναι αυτά?.....αυτά τα παραμύθια υπερασπίζεσαι?....δεν ντρέπεσαι λίγο?

Είμαι ο πρώτος που έπαψε να σας αντιμετωπίζει σοβαρά και είπα ότι είστε μόνο για πλακίτσα και χαίρομαι που με επιβεβαιώνετε σε κάθε σας μήνυμα.

Ο πρωταγωνιστής των ευαγγελίων έχει "πει" διάφορα, αφού όποιος και όποτε τα έγραφε, προσπαθούσε να δώσει ό,τι θεωρούσε αναγκαίο για να πείσει τα πρόβατα περί της "θεοπνευστίας" της μπούρδας του.

Αν δεν συμφωνείτε ότι έγινε έτσι τότε θα πρέπει (αν θεωρήσουμε τον Ιησού των ευαγγελίων υπαρκτό πρόσωπο) να έλεγε ό,τι του κατέβαινε, κατά περίπτωση.

Έχει "πει" να μην αγαπάς ούτε γονείς ούτε αδέλφια για να μπορείς να γίνεις μαθητής του, έχει "πει" ότι δεν ήρθε γι όλους παρά μόνο για τους εβραίους, έχει "πει" ότι ήρθε για να βάλει φωτιές και όχι για ειρήνη, τίμιος δεν ήταν ούτε ο ίδιος αφού έστελνε εμπροσθοφυλακή στα χωριά να διαπιστώσει αν τον σηκώνει τι κλίμα, ηθικός δεν ήταν αφού τον ζούσαν οι πόρνες που κουβαλούσε μαζί του, δίκαιος δεν ήταν διότι συμφωνούσε με το μπαμπά του που κατέσφαξε όλον τον κόσμο για να περνάνε καλά οι εβραίοι και τόσα άλλα....

Βέβαια όταν ήταν νηφάλιος "έλεγε" και κάτι τέτοια που λέτε εσείς, αλλά... όταν είσαι σουρωμένος βγαίνει ο πραγματικός σου εαυτός στην επιφάνεια (δεν το άντεχε το ρημάδι, πώς να το κάνουμε;).

Αλλά είναι απόλυτα δικαιολογημένος ο φουκαράς, έπρεπε να ζήσει κι αυτός, πώς θα την έβγαζε που δεν άντεχε τη δουλειά;; Και οι τεμπέληδες άνθρωποι είναι, άλλωστε υπάρχει και το θεϊκό ρητό που λέει, τι διάολο, τόσοι μαλάκες δεν μπορούν να ζήσουν έναν έξυπνο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 16:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα.... , μ' εσένα θα τα πούμε σε λίγες ημέρες που θα επιστρέψω, δεν σε ξέχασα.

Φιλάκια.....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 23:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κρατήστε λοιπόν τις κούκλες του δωδεκάθεου για να παίζετε μαζί τους,
αλλά την Ελληνική φιλοσοφία δε δικαιούστε να την πιάνετε στο στόμα σας γιατί την έχετε ξεφτιλίσει στο πρόσωπο γελοίων, πόρνων και δολοφόνων θεών

Αγαπητέ europaie, οι μεγάλοι φιλόσοφοι, που μάλλον δεν τους γνωρίζεις και πολύ καλά, ναι μεν θέλησαν να πάνε ένα βήμα πιο πέρα από το Μύθο, όμως ποτέ δεν αρνήθηκαν τη μεγάλη σοφία των Ποιητών.

Και πολλοί από αυτούς αναγνώρισαν την ιερότητα του αριθμού 12. Ο Πλάτων, μεταφέροντας διδασκαλίες των Πυθαγορείων, έγραφε ότι "ο Θεός τακτοποίησε τον κόσμο σύμφωνα με το Δωδεκάεδρο", ενώ οι Στωϊκοί φιλόσοφοι, δεινοί ερμηνευτές της αλληγορικής διδασκαλίας του Ομήρου, δίδασκαν ότι "Οι Θεοί εφορεύουν στην τάξη του Κόσμου και αποτελούν πληθύνσεις μίας αρχικής πολυώνυμης θείας οντότητας, «ζώου λογικού, τελείου και νοερού», που εισδύει παντού και παίρνει τα χαρακτηριστικά του κάθε στοιχείου με το οποίο έρχεται σε επαφή. Νόμος όλων των πραγμάτων είναι η Ειμαρμένη, μία ταυτόχρονα φυσική και θεϊκή οργανωτική δύναμη του Κόσμου, που αποτελεί τον Λόγο και την νομοτέλεια του Παντός, δύναμη που διατηρεί και διατηρείται κυβερνώντας και περιλαμβάνοντας τα ενάντια".


Όσο για τη διδασκόμενη Αρετή του Ιησού υστερεί σε σχέση με εκείνη πχ. του Σωκράτη. Ο Σωκράτης ούτε καταράστηκε ποτέ όσους δεν τον πίστεψαν, ούτε έβριζε αλλοεθνείς όπως ο Ιησούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 09:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
κρατήστε λοιπόν τις κούκλες του δωδεκάθεου για να παίζετε μαζί τους,
αλλά την Ελληνική φιλοσοφία δε δικαιούστε να την πιάνετε στο στόμα σας γιατί την έχετε ξεφτιλίσει στο πρόσωπο γελοίων, πόρνων και δολοφόνων θεών

Αγαπητέ europaie, οι μεγάλοι φιλόσοφοι, που μάλλον δεν τους γνωρίζεις και πολύ καλά, ναι μεν θέλησαν να πάνε ένα βήμα πιο πέρα από το Μύθο, όμως ποτέ δεν αρνήθηκαν τη μεγάλη σοφία των Ποιητών.

Και πολλοί από αυτούς αναγνώρισαν την ιερότητα του αριθμού 12. Ο Πλάτων, μεταφέροντας διδασκαλίες των Πυθαγορείων, έγραφε ότι "ο Θεός τακτοποίησε τον κόσμο σύμφωνα με το Δωδεκάεδρο", ενώ οι Στωϊκοί φιλόσοφοι, δεινοί ερμηνευτές της αλληγορικής διδασκαλίας του Ομήρου, δίδασκαν ότι "Οι Θεοί εφορεύουν στην τάξη του Κόσμου και αποτελούν πληθύνσεις μίας αρχικής πολυώνυμης θείας οντότητας, «ζώου λογικού, τελείου και νοερού», που εισδύει παντού και παίρνει τα χαρακτηριστικά του κάθε στοιχείου με το οποίο έρχεται σε επαφή. Νόμος όλων των πραγμάτων είναι η Ειμαρμένη, μία ταυτόχρονα φυσική και θεϊκή οργανωτική δύναμη του Κόσμου, που αποτελεί τον Λόγο και την νομοτέλεια του Παντός, δύναμη που διατηρεί και διατηρείται κυβερνώντας και περιλαμβάνοντας τα ενάντια".


Όσο για τη διδασκόμενη Αρετή του Ιησού υστερεί σε σχέση με εκείνη πχ. του Σωκράτη. Ο Σωκράτης ούτε καταράστηκε ποτέ όσους δεν τον πίστεψαν, ούτε έβριζε αλλοεθνείς όπως ο Ιησούς.



Ναί ... αλλά , ο Σωκράτης ήταν απλά ένας καλός άνθρωπος ενώ ο Ιησούς υιός θεού..ίσα κι'ομοια ήταν???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 10:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρεις πόσο δίκαιο έχεις, αγαπητε μου Εαρινέ....Γιατί, αλίμονο, αν ο Σωκράτης, που συμμετείχε στην αθηναική δημοκρατία, ήταν αθώος του οτι του συνέβη, αφού αποδέχονταν αυτή τη δημοκρατία και την ήξερε...
Απο την άλλη ο Ιησούς,ήταν πραγματικά αθώος, ως ξένος των φαρισαίων και εχθρός των εξ αρχής...
Μπορείς εδώ να προσθέσεις και το ότι ήταν Υιός Θεού,που τον βλασφημούσαν με τις πράξεις τους οι εβραίοι...Η αγανάκτηση Του ,για όσα συνέβησαν και συμβαίνουν και σήμερα,στους ναούς, έχει καταγραφεί: "Ο ζήλος του Οίκου Σου, κατέφαγε με"...Αλλα, πάλι στην Αγία Γραφή γυρνάμε....
Τι σύμπτωση, έτσι λέει κι ο τίτλος του θέματος...
Ελπίζω ,να καταλάβεις ότι έγραψα και να μην γράψεις άλλα αντι άλλων...
Καλή μέρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 12:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για τον κυρ ιησου που δεν τον λεγαν ιησου αλλα ουτε ο ιδιος ξερει πως ,εχουμε καμια αποδειξη ? ή θεωρουμε την αποψη αγραματων ανθρωπων που εζησαν πριν απο 2000 χρονια, σε χρονια γεματα μυθους και παραμυθια , προκαταληψεις και μυστηρια , ως ΑΞΙΟ-ΠΙΣΤΗ και τι αλλο θεωρουμε ομως αξιο-πιστης , πχ ο παπουτσομενος γατος ειναι σε βιβλιο,εχει μεταφραστει σε παρα πολλες γλωσες και εχει νουθετησει παρα πολλα παιδια ,ασε που τον γνωριζουν περισσοτεροι απο τον ιησου καθως δεν διδασκονται και μη χριστιανοι , εγινε και ταινια , οποτε εχει ολα τα χαρακτηρηστικα του ιησου!!! να τον θεωρησω ΑΞΙΟ-ΠΙΣΤΟ των συγραφεα του παπουτσομενου γατου??? γκουχ γκουχ !!!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 17:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον Κύριο Ιησού,αν δεν τον ξέρεις ή πιστευεις, μην τον πιάνεις στο στοματάκι σου, γιατι θα παθεις τιποτε απο τα χαχαχούχα, φίλε makfor....Γιατί, το ξέρω ότι τώρα που βρήκαμε παπα, να θάψουμε 5-6,αλλά, όχι να μας βγεις και ....παπας, βρε χαχαχούχα...Όχι και παπάς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 21:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρχην δεν ξερεις οτι δεν ειμαι παπας και δε σου κανω πλακα για να δω ποσο καλος χριστιανος εισαι ... γκεγκε μπονζο ?

επισης δεν ξερεις εαν ΕΙΜΟΥΝ παπασ και βλεποντας ολη την σαβουρα και υποκρισια της θρησκειας σου και των πιστων ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ για να μη σαπισει η "ψυχη" μου ... γκεγκε ΜΠΟΝΖΟ ?

τον κυρ ιησου με τα χιλια ονοματα θα τον αναφερω οποτε γουσταρω και εαν ΑΥΤΟΣ δεν γουσταρει ας ερθει να μου το πει ,,,, εστυ τι εισαι ο νταβας του ? ααα ??? ΜΠΟΝΖΟ ???

που εισαι 45 και παππους ... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ μας επεισες ΜΠΟΝΖΟ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ αμα ειναι ετσι οι σαραναπενταρηδες ξερω γιατι ειναι σκτα ο κοσμος μας !!!! 45αρης και ΜΠΟΝΖΟ ΓΙΝΕΤΕ ? ΔΕ ΓΙΝΕΤΕΕΕΕΕ .... χαχαχα

και επειδη για να το καταλαβεις το αποκλειω , ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΣΟΥ για τον ανθρωπο ειναι που μου δειχνει οτι πρεπει να απομακρυνομαι ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΝΕΤΑΙ απο τις ππριες της θρησκεια και του πιστευω ... για να μη γινω σα και σενα ...

αλλα τωρα τι να καταλαβεις εσυ ... εδω η ιδια σου η θρησκεια στο λεει , ο κυρ ιησους στο λεει αλλα εσυ ... τρια πουλακια καθονταν .... ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ ΜΠΟΝΖΟ ... ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ !!!!! ΦΑΣΙΣΤΑ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 22:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τι λές εσύ φίλε μπόζο - makfor, αλλά, πιστεύω ότι η κατάσταση δεν είναι τόσο ίση για μένα και σένα, σε ότι εσύ πιστεύεις για διάλογο...Εγώ βρίσκομαι απολογούμενος σε σένα ή σε όποιον άλλο για την θρησκεία μου, για το αν ο ήλιος ανατέλει κι εσείς,εσύ και άλλοι, μπορείτε άνετα, να βγάζετε κάθε κοτσάνα, που νομίζετε ιδέα,
δίχως να εκτίθεστε,όπως εσφαλμένα νομίζετε....
Δεν υπάρχουν τέτοιοι κανόνες...Εσύ το νομίζεις..Ο καθένας κρίνεται γι αυτό που είναι,για ότι πιστεύει και η προσωπικότητα του,μέσα απο το κείμενο του, δεν φανερωνεται, αλλά μια εικόνα της..Όποιος μπορεί καταλαβαινει, όποιος δεν μπορεί, ας μην κουράζεται τζάμπα...
Ας μαθαίνει μόνο...
Επι του θέματος,δε, η Αγία Γαφή,ειναι αξιόλογο βιβλό, ή Βίβλος σοφίας;Την έχεις διαβάσει; Παράδειγμα, τη Σοφία Σολομώντος, τη Σοφία Σειράχ,το Άσμα Ασμάτων;Τι λές, δεν αξιζουν ως κείμενα που συνετέλεσαν στην πολιτισμική άνοδο της ανθρωπότητας;Έχεις άποψη επ αυτού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 23:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Επι του θέματος,δε, η Αγία Γαφή,ειναι αξιόλογο βιβλό, ή Βίβλος σοφίας;

Υπομονή. Τώρα που τελείωσε η εξεταστική θα τα πάρουμε με τη σειρά για να δούμε το πλήθος και την ποιότητα των ασυναρτησιών και ανοησιών που περιλαμβάνονται στις ανώνυμες κειμενοσυνάξεις του 2ου αιώνα που οι χριστιανοί ονομάζουν "Καινή Διαθήκη".

Όρεξη να'χεις να γελάς

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 10:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μακεδών καλή σου μέρα, αρχικά, αλλά,γιατί υπεκφεύγεις της απαντήσεως, δια ειρωνίας,όταν ξέρεις ότι τα βιβία που ανέφερα,π.χ., το Άσμα Ασμάτων,οι Παροιμίες Σολομώντος, κλπ,απο την Παλαιά Διαθήκη, είναι βιβλια, που διαβάσαν πολλοί και εκτός χριστιανισμου, ακριβώς για την ποιότητα και αρτιότητα των λόγων τους;
Εσύ διαφωνείς,ότι υπαρχουν πολλά βιβλία της Αγίας Γραφής, που έχουν ευρύτητα αντικειμένων και καλύπτουν πνευματικές και υλικές ανησυχιες ανθρώπων;..Ότι πολλοί άνθρωποι, οφεληθηκαν απο την ανάγνωση τους;
Όπως και να έχει, όμως, η αναγνωσιμότητα και η αναφορά τους, απο την ιστορία και την κοινωνία , είναι τέτοια που δίνει απάντηση στο κατα πόσο ήταν θεόπνευστο και μοναδικό βιβλίο...:Δεν έχει όμοιο του....Κι αυτό λέει πολλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 15:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρεις πόσο δίκαιο έχεις, αγαπητε μου Εαρινέ....Γιατί, αλίμονο, αν ο Σωκράτης, που συμμετείχε στην αθηναική δημοκρατία, ήταν αθώος του οτι του συνέβη, αφού αποδέχονταν αυτή τη δημοκρατία και την ήξερε...
Απο την άλλη ο Ιησούς,ήταν πραγματικά αθώος, ως ξένος των φαρισαίων και εχθρός των εξ αρχής...Μπορείς εδώ να προσθέσεις και το ότι ήταν Υιός Θεού,που τον βλασφημούσαν με τις πράξεις τους οι εβραίοι...Η αγανάκτηση Του ,για όσα συνέβησαν και συμβαίνουν και σήμερα,στους ναούς, έχει καταγραφεί: "Ο ζήλος του Οίκου Σου, κατέφαγε με"...Αλλα, πάλι στην Αγία Γραφή γυρνάμε....


Να που βγήκε λοιπόν ο Σωκράτης ένοχος τελικά!! Διότι παρόλου που ήξερε τη σαπίλα του συστήματος τόλμησε να επιχειρήσει να το αλλάξει από μέσα!! Ωχ θεέ μου....

Απορώ πάντως με την επιλεκτική ανάγνωση (ή και άγνοια πολλές φορές) του 99.9% όσων ασπάζονται το χριστιανισμό. Θαυμάζουν τη "θεική οργή" του Ιησού ενάντια στους εμπόρους αλλά παραβλέπουν την αγανάκτησή του απέναντι στην κακόμοιρη τη συκιά(!!) που τόλμησε να μη δώσει καρπό στο Θεάνθρωπο και ο οποίος την καταράστηκε στον αιώνα τον άπαντα!! Θαυμάζουν το "παγκόσμιο κήρυγμα" του Ιησού και αγνοούν το χωρίο όπου αποκαλεί τους Έλληνες "σκυλιά"!! Θαυμάζουν την ανεκτικότητα και αγάπη του Ιησού αλά αγνοούν το χωρίο όπου καταριέται την πόλη που δεν δέχτηκε τα λόγια του να έχει χειρότερη τύχη και από τα Σόδομα και Γόμορα!! Θαυμάζουν την ποίηση του "Άσματος Ασμάτων" και αγνοούν το εθνικό μίσος και την κατάδηλη πρόθεση για παγκόσμια κυριαρχία των Ιουδαίων στο "Δευτερονόμιο"...

Και όταν αναφέρεται η αναγνωσιμότητα των Γραφών ως επιχείρημα "θεϊκότητας" τότε είναι που η λογική καταρρέει εντελώς...σαν να λέμε δηλαδή ότι ο Χάρυ Πότερ και το Άβαταρ είναι οι κορυφαίες ταινίες όλων των εποχών μόνο και μόνο επειδή έχουν σπάσει όλα τα ρεκόρ εισιτηρίων!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 19:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kost, δεν γνωριζόμαστε....Αλλά, αφού επιμένεις,δλδ, για σένα, ο Σωκράτης, δεν ήξερε ότι όπως άλλοι καταδικάστηκαν,ότι το ιδιο θα πάθαινε κι αυτός, εφόσον το σύστημα νοσούσε;Ζήτησε ποτέ αλλαγή των νομων, ή απλά,ήθελε την αποκλειστικότητα των λόγων του; Πόσοι διώχθηκαν και πόσοι αδικήθηκαν, με το σύστημα του τότε;Η Ελλάδα, έχει σύστημα να τρώει τα παιδιά τους,αποτότε μέχρι και σήμερα...
Η δημοκρατία, εκείνη,επίσης, δεν είχε τα στραβά της;Οι φιλόσοφοι και πολιτικοί, στοχαστες και όλοι οσοι ασχολούνταν ,με την έννοια της, δεν την ειδαν ότι έπασχε;Τι κάνανε;Μόνο ότι τους ενδιέφερε προσωπικά...Αυτο εννοούσα, λέγοντας, ότι δεν ήταν αθώος του πολιτεύμτος που ζούσε....Αλλά, πάλι οι υπερασπιστές του παραλόγου, πρέπει να βγάινουν, υπερασπιζόμενοι το παράλογο, ότι αυτοι έχουν δίκιο...Λές και υπάρχει θέμα δικιου και σωστού στην αδικία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 38 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2011719
Maintained by Digital Alchemy