ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τεστ: Κ.Δ., θεόπνευστη ή ασυναρτησίες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 38
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 17:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ mimosa, πόσο δύσκολο είναι ότι όλα ενμπεριέχονται στους ουρανούς;Αστέρια, γαλαξιες,κλπ;Γιατί, πάμε μαλλον ...νηπιαγωγείο, απο ότι κατάλαβα...
Φίλε μου Άίολε, μπορεί στο μυαλό σου, να υπάρχουν και ρόζ ελέφαντες, αν δεν σε πειράζει,όμως, λέω να προσπεράσω...
Να μιλάμε λίγο λογικά, ρε φιλαρακι...Αν λαλήσατε εσείς, δεν φταιμε εμείς....Ελληνικά, έ;Δεν μου λές, απο που,όμως. απο τον ...Σείριο, ή την ...Ανδρομέδα;ΛΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 18:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο ουρανός είναι χώρος, όχι όριο...Είναι ο χώρος που βρίσκονται τα άνω,όχι περιορισμένα, αλλά ακριβώς, εμπεριέχοντα εις αυτόν....
Εαρινέεεε!!!

Ούτε Εαρινέ..ούτε Ανοιξιάτικε , μην με ανακατεύεις καθόλου με τα περιορισμένα και τα εμπεριέχοντα...εξάλλου αρμόδιοι είναι επιστήμονες γι'αυτά τα θέματα..εγώ είμαι ένας απλός - απλούστατος ανθρωπάκος!

Απευθύνσου στον/στους ειδικούς των εμπεριεχόντων και κατεχόντων..

Τώρα για τα άνω και για τα κάτω , προσωπικά -επίσης τίποτα δεν γνωρίζω..και αυτό διότι δεν υπάρχει πάνω και κάτω στο σύμπαν..

Γίναμε άνω-κάτω μου φαίνεται...αχ! ρε Βαγγέλη , άσε την λογική και μην την συγχέεις με την θρησκεία , σου το κσανα-είπα...λογική και θρησκεία δεν πάνε μαζί..

Πές αγορίνα μου για παραβολούλες..ματρυριούλες..αποσπάσματα απο τα ιερά κείμενα και τους αγίους πατέρες και τις νότες τους ..πέστα και γώ θα σε ακούσω με προσοχή και θα τους τα "χώσω" άμα τολμήσουν να πούν το οτιδήποτε..

Άσε την λογική..είναι για άλλα πράγματα αυτή , όχι για θρησκείες..το είπαμε και να μην λέμε συνέχεια τα ίδια..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 20:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς, καλέ μου Εαρινέ, αλλά διαφωνούμε..Βλέπεις, το ξαναλεω: Τίποτε μέχρι σήμερα δεν έχει βγει αλλοιώς, απο ότι λέει η θρησκεία....
Αν ξέρεις κάτι άλλο, γράψε μας..Μέχρι τότε, μην αλλοιώνεις την πραγματικότητα...
Δεν είναι τι μας βολεύει...Καλό είναι να μαθαίνεις και την αλήθεια,
αλλοιώς, κινδυνευεις να χαζέψεις, με τις απιθανότητες, που κυκλοφορούνε στην πιάτσα...
Άσε που σε λίγο έρχονται κι οι εξωγήινοι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 20:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι οποίοι θα αλλάξουν και τις εικόνες:
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 20:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τις ερωτήσεις σου στο τεστ Αίολε, θέλω να διαλέξεις μία για να τη συζητήσουμε και μετά να διαλέξω κι εγώ μία....να τις αναλύσουμε λίγο.

Ta smurneika tragudia-Παντελής Θαλασσινός

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 20:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από τις ερωτήσεις σου στο τεστ Αίολε, θέλω να διαλέξεις μία για να τη συζητήσουμε και μετά να διαλέξω κι εγώ μία....να τις αναλύσουμε λίγο.

quote:

quote:
Στις εμφανίσεις που έκανε ο Ιησούς μετά την Ανάστασή Του, παρουσιάστηκε τόσο στους βασικούς 11 μαθητές Του, όσο και σε άλλους που ήσαν μαζί με αυτούς.
14. Όταν ο Ιησούς παρουσιάστηκε στους μαθητές του ήταν:

α. Ένδεκα μαθητές παρόντες.
β. Δώδεκα μαθητές παρόντες.

13. Οι μαθητές είδαν τον αναστημένο Ιησού:

α. Μια φορά μόνο.
β. Τρεις φορές.
γ. Πολλές φορές.

9. Ο Ιησούς παρουσιάστηκε για πρώτη φορά:

α. Κάπου μεταξύ του μνήματος και της Ιερουσαλήμ.
β. Ακριβώς έξω από το μνήμα.
γ. Στη Γαλιλαία.
δ. Στο δρόμο για το χωριό Εμμαούς, που απείχε εξήντα στάδια από την Ιερουσαλήμ

10. Οι μαθητές πρωτοείδαν τον Ιησού:

α. Στη Γαλιλαία.
β. Στην Ιερουσαλήμ.

14. α. Ματθ. 28,16-17, Λουκ. 24,33-36, β. Α΄ Κορ. 15,5.
13. α. Ματθ. 28,16-17, β. Ιωάν. 20,19,26, 21,1,14, γ. Πράξεις 1,3.
9. α. Ματθ. 28, 8-9, β. Ιωάν. 20, 11-14, γ. Στη Γαλιλαία Μαρκ. 16, 6-7, δ. Λουκ. 24, 13-15.
10. α. Ματθ. 28, 7, Μάρκ. 16,7-10, β. Λουκ. 24, 33-36, Ιωάν. 20,19, Πράξεις 1,4.


Απ' ότι φαίνεται εδώ, γολγοθάς θα ήταν αυτές οι συναντήσεις Ευρωπαίο μου.
Εφικτές μόνον με GPS!
Είμαι περίεργος... Εάν όλα αυτά τα σχεδιάζαμε σε έναν χάρτη, τι θα μας προέκυπτε;
Μόνον γέλιο;


Αυτήν την ομάδα συναφών ερωτήσεων.
Θέλω να συζητήσουμε πως κατάφεραν να συναντηθούν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 21:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με συγχωρείς, καλέ μου Εαρινέ, αλλά διαφωνούμε..Βλέπεις, το ξαναλεω: Τίποτε μέχρι σήμερα δεν έχει βγει αλλοιώς, απο ότι λέει η θρησκεία....
Αν ξέρεις κάτι άλλο, γράψε μας..Μέχρι τότε, μην αλλοιώνεις την πραγματικότητα...
Δεν είναι τι μας βολεύει...Καλό είναι να μαθαίνεις και την αλήθεια,
αλλοιώς, κινδυνευεις να χαζέψεις, με τις απιθανότητες, που κυκλοφορούνε στην πιάτσα...
Άσε που σε λίγο έρχονται κι οι εξωγήινοι....

Τι είπε δηλαδή η θρησκεία .....για τον Αδάμ και την Εύα και ότι γέννησαν δύο γιούς και ότι ο ένας σκότωσε τον άλλο και εν συνεχεία οι τρείς εναπομείναντες διασταύρωσαν μεταξύ τους και δημιουργήθηκαν οι Μαύροι...οι Ινδιάνοι...οι Μογγόλοι...οι Παππούα ..οι Εσκιμώοι και οι τόσες άλλες ράτσες???

Άσε μας ρε σύ Βαγγέλλη βραδυάτικα..άσε που θα κάνουμε και συζήτηση τώρα ... λογική συζήτηση..άστο καλύτερα!

Στο είπα , πίστευε ότι θέλεις αλλα μην το συζητάς το θέμα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 21:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι καλέ μου Εαρινέ, θα σου έλεγα για την Πύρρα και οτν Δευκαλίωνα, κι άλλες φιγούρες, απο όλες τις θρησκείες....Τώρα τελευταία, λένε οτι κάτι κρύβουν...Αλλά εσύ, ξέρω, θα προσπεράσεις με ανωτερότητα...
Φοβερό πράγμα, να μπορεί ο άνθρωπος να κάνει ότι θέλει με την λογική του...
Πώς το κανεις φίλε μου; Εγώ την βλέπω κολώνα, δεν μπορώ να την κάνω σύννεφο με τίποτε...
Και βρε....ευλογημένε,τους ...εξωγήινους θεωρείς πιο πιθανούς απο τον Θεό;Αυτή την ...τετράγωνη λογική, απο που την αγόρασες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 21:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με συγχωρείς, καλέ μου Εαρινέ, αλλά διαφωνούμε..Βλέπεις, το ξαναλεω: Τίποτε μέχρι σήμερα δεν έχει βγει αλλοιώς, απο ότι λέει η θρησκεία....
Αν ξέρεις κάτι άλλο, γράψε μας..Μέχρι τότε, μην αλλοιώνεις την πραγματικότητα...
Δεν είναι τι μας βολεύει...Καλό είναι να μαθαίνεις και την αλήθεια,
αλλοιώς, κινδυνευεις να χαζέψεις, με τις απιθανότητες, που κυκλοφορούνε στην πιάτσα...
Άσε που σε λίγο έρχονται κι οι εξωγήινοι....

Μιλάτε για αγάπη και δεν γνωρίζετε καν τι σημαίνει αγάπη και πως οργανώνεται αυτό το συναίσθημα και για ποιούς λόγους εντός του ανθρώπου..

Μιλάτε για σεβασμό και δεν έχετε ιδέα τι είναι σεβασμός και πως προκύπτει αυτός..

Μιλάτε για κλοπή και δεν γνωρίζετε -γρί δεν έχετε..- για ποιό λόγο οι άνθρωποι κλέβουν και ενώ δεν το θέλουν...

Μιλάτε για την μοιχεία και την απαγορεύετε κιόλας ...κι'ομως η μοιχεία δίνει και παίρνει στις μέρες μας ...όπως και η ομοφυλοφιλία..και αυτό διότι δεν έχετε ιδέα για το πως πάλι οργανώνεται ο ψυχισμός του ανθρώπου και τον κατευθύνει σε αυτό που με κοινωνικούς όρους αποκαλείται μοιχεία...

Ασθένειες της ψυχής..

Ψυχώσεις - νευρώσεις - παραληρηματικά σύνδρομα - διάκλειση - απώθηση - αίτημα -επιθυμία - λόγος - υστερία - φαντασιακό - συμβολικό...

Ιδέα δεν έχετε και δεν είχατε ποτέ και μιλάτε για τον άνθρωπο και στον άνθρωπο...


Ασθένειες του σώματος..τόσες και τόσες που η επιστήμη της ιατρικής πλέον θεραπεύει και γνωρίζει ενώ εσείς εξομολογήσεις και μετάνοιες και λιβάνια... τόσο λιβάνι που δεν άντεχαν οι άνθρωποι και παρακαλούσαν να πεθάνουν...

Όλα τα αποδίδετε στην ύπαρξη του διαβόλου και εύλογα ανακύπτει το ερώτημα:"Αν δεν υπήρχε ο διάβολος...τότε ποιός ο λόγος της ύπαρξης του θεού???"

Σείς εξορκίζατε το σατανικό σε αρρώστους ανθρώπους και όχι εγώ..

Σείς καίγατε μάγισσες και όχι εγώ...

Σείς καταστρέψατε όλα τα υπέροχα μνημεία του αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού και όχι εγώ...

Λοιπόν βαριέμαι τέτοιες συζητήσεις , άνευ νοήματος αλλα και λογικών αποδείξεων..

Εξάλλου σείς -η θρησκεία σας εννοώ..- τσακωνόσασταν μεταξύ σας για την υπόσταση του Χριστού και όχι εγώ..

Τίποτα δεν βλέπεις...τίποτα δεν ακούς..τ'ιποτα???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 22:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Αν δεν υπήρχε ο διάβολος...τότε ποιός ο λόγος της ύπαρξης του θεού???"
Ανάποδα τα λες Εαρινέ.
Ο θεός υπάρχει για να διαφημίζεται ο διάβολος.
Θυμίσου ποσες περιγραφές της κόλασης έχεις ακούσει και πόσες του παραδείσου.
Θυμίσου ότι τα έργα του διαβόλου διαφημίζονται και όχι τα θεϊκά.
Πόσες φορές έχεις ακούσει για έργα του διαβόλου και πόσες για θεϊκά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 22:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγόρι μου εσύ Εαρινέ!!!!Πολύ δηλητήριο κουβαλάς στην ψυχη σου φίλε μου και δεν ξέρω απο τι παιδικά βιώματα προέρχονται....Αλλά, σου κάνουν κακό..Πρέπει να απελευθερωθείς απο τις αρνητικές επηρόες
των κόμπλεξ σου...Προσπάθησε να σκέφτεσαι, ότι οι άλλοι, δεν ειναι απαραίτητα σαν εσένα...
Μπορεί να ξεφυγεις απο την ψύχωση που έχεις,οτι κάποιος σε έχει ανάγκη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 23:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Πρόσεξε να δεις για να μαθαίνεις.....τώρα στα γεράματα...
Ο Ιορδάνης ποταμός δεν είναι παρά ο αναγραμματισμός της λέξης Ηριδανός, ο οποίος ήταν, μαζί με τον Κηφισό και τον Ιλισό, ένας από τους τρεις σημαντικούς ποταμούς της πόλης των Αθηνών και σύμφωνα με την Ελληνική μυθολογία ήταν γιος του Ωκεανού.
Δεν είναι λοιπόν καθόλου τυχαίο ότι ο Ιωάννης (κοίταξε παρακάτω την ετυμολογία του ονόματος), βάπτιζε εκεί και όχι στη λίμνη της Ναζαρέτ που ήταν και αυτή εκεί κοντά. Εκεί λοιπόν ο Ιωάννης βάπτισε τον Ιησού.
Θέλω να λάβεις όμως υπόψη σου και το ότι δεν ήταν καθόλου τυχαίο, ότι ενώ η επίσημη γλώσσα της εποχής ήταν τα Λατινικά κάτι που το αποδεικνύει και το Ρωμαϊκό Δίκαιο, το οποίο ήταν γραμμένο στα Λατινικά και όχι στα Ελληνικά....ενώ η Ελληνική έγινε επίσημη γλώσσα της αυτοκρατορίας μόλις τον 7ο αιώνα μ.Χ.,τα Ευαγγέλια γράφτηκαν στα Ελληνικά.
Ο Ιησούς κινήθηκε επί το πλείστον, σε τέσσερις χώρες-περιοχές, στη Γαλιλαία, στη Δεκάπολη, στη Σαμάρεια (πολύ λίγο) και στην Περαία ………κλπ

Βρε φίλε europaie , όταν σου έγραψα στο παρελθόν να διαβάζης και κάποιο άλλο βιβλίο εκτός από τα θρησκευτικά , δεν εννοούσα να διαβάσης τον Τουλάτο , τον Σακέτο , ή τον Λιακόπουλο που πάνε να βγάλουν και τον Χριστό Έλληνα .
Πας να μας τρελάνης ? Άλλο οι Έλληνες που ζούσαν στις περιοχές αυτές , και άλλο οι ελληνίζοντες Εβραίοι , Σύροι , Φοίνικες κλπ . Η αλήθεια είναι ότι πολλοί Εβραίοι ιδίως αυτοί της Αιγύπτου , είχαν υιοθετήσει τον ελληνικό τρόπο ζωής , δηλαδή σύχναζαν σε λουτρά και γυμναστήρια , μιλούσαν ελληνικά και είχαν αλλάξει ή εξελληνίσει τα ονόματά τους . Όμως αυτό δεν είχε καμία σχέση με τη θρησκεία τους και την καταγωγή τους όπως για παράδειγμα άν εγώ αλλάξω το όνομά μου και από Σωτήρης το κάνω Salvatore δεν σημαίνει ότι έγινα και Ιταλός , ούτε και ότι ασπάστηκα τον καθολικισμό .
Οι άνθρωποι αυτοί που υπήρχαν σε όλες τις περοχές της Μέσης Ανατολής ήλθαν σε ελάχιστη έως μηδενική επιμειξία με τους ελληνικής καταγωγής εποίκους γιατί τους θεωρούσαν απερίτμητους και μιαρούς . Επίσης οι άνθρωποι αυτοί ανήκαν κυρίως στη μεσαία και στην ανώτερη τάξη και όχι στον απλό λαό , ψαράδες , αγρότες , τεχνίτες κλπ .
Όσο για τα ευαγγέλια δεν γράφτηκαν μόνο στα ελληνικά , αλλά υπήρχαν και στα εβραϊκά , και στα συριακά , και στα αιγυπτιακά . Από όλα αυτά και από την προφορική παράδοση τα έγραψαν στα ελληνικά οι διάφοροι ανώνυμοι αντιγραφείς , οι οποίοι δενείχαν ιδέα για την περιοχή και τα εβραϊκά ήθη και έθιμα , με αποτέλεσμα τις παρανοήσεις των αρχικών κειμένων , την δημιουργία πόλεων φάντασμα (Ναζαρέτ) , ζώων που δεν υπήρχαν στην περιοχή (βλέπε δαιμονισμένους χοίρους) , να ονομάζουν θάλασσα της Γαλιλαίας μια λιμνούλα που την διασχίζεις με μονόξυλο και να έχουν τους αποστόλους να δέρνονται στα μανιασμένα κύματά της όλη τη νύχτα , κλπ κλπ .
quote:
europaios2
"Εμβλέψας δε εις αυτόν ο Ιησούς είπε. Συ είσαι ο Σίμων, ο υιός του Ιωνά. Συ θα ονομασθής Κηφάς, το οποίον ερμηνεύεται Πέτρος".
(Ιωάννης, 1.42)
Το όνομα Κηφάς, σχετίζεται με τον Κηφέα τον πατέρα της Ανδρομέδας.

Βγάζεις εντελώς αυθαίρετα συμπεράσματα ! Κατ αρχήν δεν λεγόταν Σίμων αλλά «Simeon» , και το παρατσούκλι του Κηφάς δεν έχει καμιά σχέση με τον Κηφέα άλλά με το εβραϊκό «Kepha» που σημαίνει πέτρα – βράχος . Επίσης στα εβραϊκά λεξικά , υπάρχει μιά σχεδόν ομόηχη λέξη του «Kepha» , η λέξη «Kipaha» που σημαίνει κλαδί από βάγιο – φοίνικα . Σύμφωνα με τον αρχαίο μεσσιανικό συμβολισμό , το αντικείμενο αυτό ήταν το σύμβολο του Μεσσία , η περίφημη ράβδος του Ιεσσαί :

....και θέλει εξέλθει ράβδος εκ του κορμού του Ιεσσαί , και κλάδος θέλει αναβεί εκ των ριζών αυτού . Ησαΐας ΙΑ’, 1

Επίσης είναι και σύμβολο χαράς :

...και θέλετε λάβει κλάδους φοινίκων.. Λευιτικόν ΚΓ’ , 40

Μερικοί χριστιανοί μελετητές της Κ.Δ. υποστηρίζουν ότι ο Χριστός δεν είπε :

«συ ει Πέτρος , και επί ταύτη τη πέτρα οικοδομήσω μου την εκκλησία...» Ματθαίος ΙΣΤ’,18.19

αλλά , «είσαι Kepha (βράχος) , και με σένα θα κάνω Kipaha (βάγιο--> φοινικόκλαδο--> σύμβολο της νίκης)» . Αυτά υποστηρίζουν οι πιστεύοντες την ιστορικότητα του Χριστού . Εγώ το αναφέρω απλώς επειδή το έφερε η κουβέντα , κατα τα άλλα ποσώς με ενδιαφέρει . Αυτά είναι ενδοχριστιανικά και βρήτε τα μεταξύ σας .

quote:
europaios2
Ελληνικό όνομα έχει και ο πατέρας των δύο αυτών Αποστόλων, του Σίμωνος Πέτρου και του Ανδρέα, το όνομά του ήταν Ιωνάς, όνομα που προέρχεται από τον Ιωνά, τον εγγονό του Έλληνα και γενάρχου των Ιώνων.
Γενάρχης των Ελλήνων ήταν ο γιος του Δευκαλίωνος και της Πύρρας ο Έλλην, στον οποίον ανήγαγαν όλοι οι αρχαίοι Έλληνες την καταγωγή τους, άρα και την συγγένεια μεταξύ τους.

Λες ότι θέλεις ! Σιγά μη μας βγάλεις Έλληνα τώρα και τον προφήτη Ιωνά , η τους Εβραίους γενάρχες προγόνους των Ελλήνων . Ο εγγονός του Έλληνα δεν λεγόταν Ιωνάς , αλλά Ίων και ήταν γενάρχης των Ιώνων , και το όνομά του δεν έχει καμιά σχέση ούτε με τον Ιωνά , ούτε με το εβραϊκό Jonna του πατέρα του Simeon – Kepha .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2010, 23:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγόρι μου εσύ Εαρινέ!!!!Πολύ δηλητήριο κουβαλάς στην ψυχη σου φίλε μου και δεν ξέρω απο τι παιδικά βιώματα προέρχονται....Αλλά, σου κάνουν κακό..Πρέπει να απελευθερωθείς απο τις αρνητικές επηρόες
των κόμπλεξ σου...Προσπάθησε να σκέφτεσαι, ότι οι άλλοι, δεν ειναι απαραίτητα σαν εσένα...
Μπορεί να ξεφυγεις απο την ψύχωση που έχεις,οτι κάποιος σε έχει ανάγκη...

Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι , διότι αν με γνώριζες θα έβλεπες ότι μόνο δηλητήριο δεν κουβαλάω και ειδικά στην ψυχή μου και σαν αναφέρεσαι στα παιδικά βιώματά μου , θα σού πώ ότι ήταν ιδιαίτερα όμορφα!

Σε κάθε περίπτωση δεν θα μπορούσα να πώ τα αντίστοιχα για σένα και αυτό επειδή δεν πιστεύω ότι υπάρχουν κακοί άνθρωποι..και δεν μου το επιτρέπει η παιδεία μου αλλα και ο χαρακτήρας μου..νά'σαι καλά πάντως!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 11:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εγώ καλέ μου Εαρινέ, γι αυτές τις εκδηλώσεις σου ...αγάπης,μιλούσα...:
"Μιλάτε για αγάπη και δεν γνωρίζετε καν τι σημαίνει αγάπη και πως οργανώνεται αυτό το συναίσθημα και για ποιούς λόγους εντός του ανθρώπου..

Μιλάτε για σεβασμό και δεν έχετε ιδέα τι είναι σεβασμός και πως προκύπτει αυτός..

Μιλάτε για κλοπή και δεν γνωρίζετε -γρί δεν έχετε..- για ποιό λόγο οι άνθρωποι κλέβουν και ενώ δεν το θέλουν...

Μιλάτε για την μοιχεία και την απαγορεύετε κιόλας ...κι'ομως η μοιχεία δίνει και παίρνει στις μέρες μας ...όπως και η ομοφυλοφιλία..και αυτό διότι δεν έχετε ιδέα για το πως πάλι οργανώνεται ο ψυχισμός του ανθρώπου και τον κατευθύνει σε αυτό που με κοινωνικούς όρους αποκαλείται μοιχεία...

Ασθένειες της ψυχής..

Ψυχώσεις - νευρώσεις - παραληρηματικά σύνδρομα - διάκλειση - απώθηση - αίτημα -επιθυμία - λόγος - υστερία - φαντασιακό - συμβολικό...
Ιδέα δεν έχετε και δεν είχατε ποτέ και μιλάτε για τον άνθρωπο και στον άνθρωπο...
Ασθένειες του σώματος..τόσες και τόσες που η επιστήμη της ιατρικής πλέον θεραπεύει και γνωρίζει ενώ εσείς εξομολογήσεις και μετάνοιες και λιβάνια... τόσο λιβάνι που δεν άντεχαν οι άνθρωποι και παρακαλούσαν να πεθάνουν...
Όλα τα αποδίδετε στην ύπαρξη του διαβόλου και εύλογα ανακύπτει το ερώτημα:"Αν δεν υπήρχε ο διάβολος...τότε ποιός ο λόγος της ύπαρξης του θεού???"
Σείς εξορκίζατε το σατανικό σε αρρώστους ανθρώπους και όχι εγώ..
Σείς καίγατε μάγισσες και όχι εγώ...
Σείς καταστρέψατε όλα τα υπέροχα μνημεία του αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού και όχι εγώ...
Λοιπόν βαριέμαι τέτοιες συζητήσεις , άνευ νοήματος αλλα και λογικών αποδείξεων..
Εξάλλου σείς -η θρησκεία σας εννοώ..- τσακωνόσασταν μεταξύ σας για την υπόσταση του Χριστού και όχι εγώ..
Τίποτα δεν βλέπεις...τίποτα δεν ακούς..τιποτα???

soul"
Πάλι σε αδικώ;Τι κακός που ειμαι,οπως πολυ σωστα λές....
Και δεν απαντάω στις κοτσάνες σου..Να είμαστε και λίγο σοβαροί, καμιά φορά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 20:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Βρε φίλε europaie , όταν σου έγραψα στο παρελθόν να διαβάζης και κάποιο άλλο βιβλίο εκτός από τα θρησκευτικά , δεν εννοούσα να διαβάσης τον Τουλάτο , τον Σακέτο , ή τον Λιακόπουλο που πάνε να βγάλουν και τον Χριστό Έλληνα .
Πας να μας τρελάνης ? Άλλο οι Έλληνες που ζούσαν στις περιοχές αυτές , και άλλο οι ελληνίζοντες Εβραίοι , Σύροι , Φοίνικες κλπ

Γιατί? έγραψα εγώ πουθενά το αντίθετο για τους Έλληνες ή τους Ελληνιστές? αν ναι να μου το υποδείξεις.

quote:
Sesostris:
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί Εβραίοι ιδίως αυτοί της Αιγύπτου , είχαν υιοθετήσει τον ελληνικό τρόπο ζωής , δηλαδή σύχναζαν σε λουτρά και γυμναστήρια , μιλούσαν ελληνικά και είχαν αλλάξει ή εξελληνίσει τα ονόματά τους . Όμως αυτό δεν είχε καμία σχέση με τη θρησκεία τους και την καταγωγή τους όπως για παράδειγμα άν εγώ αλλάξω το όνομά μου και από Σωτήρης το κάνω Salvatore δεν σημαίνει ότι έγινα και Ιταλός , ούτε και ότι ασπάστηκα τον καθολικισμό.

Χαίρω πολύ χαιρόπουλος!..... και εξακολουθώ να έχω την απορία που εγώ έχω γράψει τα αντίθετα!!!

quote:
Sesostris:
Οι άνθρωποι αυτοί που υπήρχαν σε όλες τις περοχές της Μέσης Ανατολής ήλθαν σε ελάχιστη έως μηδενική επιμειξία με τους ελληνικής καταγωγής εποίκους γιατί τους θεωρούσαν απερίτμητους και μιαρούς . Επίσης οι άνθρωποι αυτοί ανήκαν κυρίως στη μεσαία και στην ανώτερη τάξη και όχι στον απλό λαό , ψαράδες , αγρότες , τεχνίτες κλπ

Εγώ στην τσουτσού τους ή σε αυτό που σαίρνει καράβια, δεν ήμουν για να γνωρίζω και να είμαι απόλυτος....
Όσον αφορά το σε ποια τάξη ανήκαν, ούτε αυτό μπορεί να μας το πει κανείς....γιατί αν λάβουμε υπόψη μας το ότι οι συναγωγές ήσαν γεμάτες από Ελληνιστές θα πρέπει αξιωματικά να υποθέσουμε, ότι όλοι αυτοί ήσαν του Πανεπιστημίου.
Για άνοιξε πάντως μια εγκυκλοπαίδεια στο λήμμα Ελληνιστές....να δεις τι λέει...

quote:
Sesostris:
Όσο για τα ευαγγέλια δεν γράφτηκαν μόνο στα ελληνικά , αλλά υπήρχαν και στα εβραϊκά , και στα συριακά , και στα αιγυπτιακά . Από όλα αυτά και από την προφορική παράδοση τα έγραψαν στα ελληνικά οι διάφοροι ανώνυμοι αντιγραφείς , οι οποίοι δενείχαν ιδέα για την περιοχή και τα εβραϊκά ήθη και έθιμα , με αποτέλεσμα τις παρανοήσεις των αρχικών κειμένων , την δημιουργία πόλεων φάντασμα (Ναζαρέτ) , ζώων που δεν υπήρχαν στην περιοχή (βλέπε δαιμονισμένους χοίρους) , να ονομάζουν θάλασσα της Γαλιλαίας μια λιμνούλα που την διασχίζεις με μονόξυλο και να έχουν τους αποστόλους να δέρνονται στα μανιασμένα κύματά της όλη τη νύχτα , κλπ κλπ .

Εκτός του Ματθαίου τα πρώτα Ευαγγέλια γράφτηκαν στα Ελληνικά. Όσο για τη Ναζαρέτ αυτή υπήρχε και π.Χ. το ότι δεν την αναφέρει ο Ιώσηπος, αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπήρχε, αφού ήταν ιστορικός και όχι γεωγράφος.
Μέσα από τα Ευαγγέλια μαθαίνουμε ότι ήταν ένα μικρό και άσημο χωριό...κάτι σα συνοικία δηλαδή.
-Κατ' εσέ δηλαδή οι Ευαγγελιστές μάντεψαΝ τα Γάδαρα και τη Βηθανία αλλά όχι τη Ναζαρέτ.....

Τη λιμνούλα Γαλιλαία, σήμερα μπορεί να τη διασχίζεις με μονόξυλο....σήμερα όμως δεν πας στο νησάκι που ήταν ο Φάρος της Αλεξάνδρειας και όπου η Εβδομήκοντα έγραψαν τη Βίβλο....γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει...έχει σκεπαστεί από τη θάλασσα...πριν λίγα χρόνια η Στυμφαλία εδώ κοντά στην Κόρινθο ήταν μια πολύ μεγάλη λίμνη...σήμερα τη διασχίζεις με τα πόδια δε χρειάζεσαι καν βάρκα...σκέψου τι μέγεθος θα είχε 2.000 χρόνια πριν.....ναι και η Αθήνα τότε είχε τρία μεγάλα ποτάμια....σήμερα ένα τον Κηφισό....αν μπορεί κανείς να τον πει ποτάμι....

quote:
Sesostris:
Βγάζεις εντελώς αυθαίρετα συμπεράσματα ! Κατ αρχήν δεν λεγόταν Σίμων αλλά «Simeon» και το παρατσούκλι του Κηφάς δεν έχει καμιά σχέση με τον Κηφέα άλλά με το εβραϊκό «Kepha» που σημαίνει πέτρα – βράχος . Επίσης στα εβραϊκά λεξικά , υπάρχει μιά σχεδόν ομόηχη λέξη του «Kepha» , η λέξη «Kipaha» που σημαίνει κλαδί από βάγιο – φοίνικα . Σύμφωνα με τον αρχαίο μεσσιανικό συμβολισμό , το αντικείμενο αυτό ήταν το σύμβολο του Μεσσία , η περίφημη ράβδος του Ιεσσαί :
....και θέλει εξέλθει ράβδος εκ του κορμού του Ιεσσαί , και κλάδος θέλει αναβεί εκ των ριζών αυτού . Ησαΐας ΙΑ’, 1
Επίσης είναι και σύμβολο χαράς :
...και θέλετε λάβει κλάδους φοινίκων.. Λευιτικόν ΚΓ’ , 40

Μερικοί χριστιανοί μελετητές της Κ.Δ. υποστηρίζουν ότι ο Χριστός δεν είπε :
«συ ει Πέτρος , και επί ταύτη τη πέτρα οικοδομήσω μου την εκκλησία...» Ματθαίος ΙΣΤ’,18.19
αλλά , «είσαι Kepha (βράχος) , και με σένα θα κάνω Kipaha (βάγιο--> φοινικόκλαδο--> σύμβολο της νίκης)» . Αυτά υποστηρίζουν οι πιστεύοντες την ιστορικότητα του Χριστού . Εγώ το αναφέρω απλώς επειδή το έφερε η κουβέντα , κατα τα άλλα ποσώς με ενδιαφέρει . Αυτά είναι ενδοχριστιανικά και βρήτε τα μεταξύ σας .


Ο Ιησούς ήξερε πολύ καλά τι έλεγε, ήξερε να συνδυάσει πολλά πράγματα...δεν ήταν άλλωστε κανάς τυχαίος...

Τα Ευαγγέλια λένε Σίμων....από εκεί και έπειτα είναι σα να μου λες! ...άλλο Ευάγγελος και άλλο Βαγγέλης....άλλο Θεόδωρος και άλλο Θόδωρος ή Θοδωρής....άλλο Ιωάννης και άλλο Γιάννης...άλλο Ελένη και άλλο Λένα....

quote:
Sesostris:
Λες ότι θέλεις ! Σιγά μη μας βγάλεις Έλληνα τώρα και τον προφήτη Ιωνά , η τους Εβραίους γενάρχες προγόνους των Ελλήνων . Ο εγγονός του Έλληνα δεν λεγόταν Ιωνάς , αλλά Ίων και ήταν γενάρχης των Ιώνων , και το όνομά του δεν έχει καμιά σχέση ούτε με τον Ιωνά , ούτε με το εβραϊκό Jonna του πατέρα του Simeon – Kepha .

Και τον Δραγούμη τον λέγαν τόσο Ίων όσο και Ίωνα Δραγούμη.....δεν μπορείς να κρύψεις την αλήθεια φίλε μου, όσο και να θέλεις!!
Ναι και μην το ξεχάσω....Οι Ίωνες πήγαν στην Ιωνία από τον 11ο αιώνα π.Χ. όταν τους έδιωξαν από την Ελλάδα οι Δωριείς. Οπότε ένας άνθρωπος από την Ιωνία για τους Εβραίους δε θα ήταν παρά ο Ιωνάς.

ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 27/01/2010 20:13:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 21:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ καλέ μου Εαρινέ, γι αυτές τις εκδηλώσεις σου ...αγάπης,μιλούσα...:
"Μιλάτε για αγάπη και δεν γνωρίζετε καν τι σημαίνει αγάπη και πως οργανώνεται αυτό το συναίσθημα και για ποιούς λόγους εντός του ανθρώπου..

Μιλάτε για σεβασμό και δεν έχετε ιδέα τι είναι σεβασμός και πως προκύπτει αυτός..

Μιλάτε για κλοπή και δεν γνωρίζετε -γρί δεν έχετε..- για ποιό λόγο οι άνθρωποι κλέβουν και ενώ δεν το θέλουν...

Μιλάτε για την μοιχεία και την απαγορεύετε κιόλας ...κι'ομως η μοιχεία δίνει και παίρνει στις μέρες μας ...όπως και η ομοφυλοφιλία..και αυτό διότι δεν έχετε ιδέα για το πως πάλι οργανώνεται ο ψυχισμός του ανθρώπου και τον κατευθύνει σε αυτό που με κοινωνικούς όρους αποκαλείται μοιχεία...

Ασθένειες της ψυχής..

Ψυχώσεις - νευρώσεις - παραληρηματικά σύνδρομα - διάκλειση - απώθηση - αίτημα -επιθυμία - λόγος - υστερία - φαντασιακό - συμβολικό...
Ιδέα δεν έχετε και δεν είχατε ποτέ και μιλάτε για τον άνθρωπο και στον άνθρωπο...
Ασθένειες του σώματος..τόσες και τόσες που η επιστήμη της ιατρικής πλέον θεραπεύει και γνωρίζει ενώ εσείς εξομολογήσεις και μετάνοιες και λιβάνια... τόσο λιβάνι που δεν άντεχαν οι άνθρωποι και παρακαλούσαν να πεθάνουν...
Όλα τα αποδίδετε στην ύπαρξη του διαβόλου και εύλογα ανακύπτει το ερώτημα:"Αν δεν υπήρχε ο διάβολος...τότε ποιός ο λόγος της ύπαρξης του θεού???"
Σείς εξορκίζατε το σατανικό σε αρρώστους ανθρώπους και όχι εγώ..
Σείς καίγατε μάγισσες και όχι εγώ...
Σείς καταστρέψατε όλα τα υπέροχα μνημεία του αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού και όχι εγώ...
Λοιπόν βαριέμαι τέτοιες συζητήσεις , άνευ νοήματος αλλα και λογικών αποδείξεων..
Εξάλλου σείς -η θρησκεία σας εννοώ..- τσακωνόσασταν μεταξύ σας για την υπόσταση του Χριστού και όχι εγώ..
Τίποτα δεν βλέπεις...τίποτα δεν ακούς..τιποτα???

soul"
Πάλι σε αδικώ;Τι κακός που ειμαι,οπως πολυ σωστα λές....
Και δεν απαντάω στις κοτσάνες σου..Να είμαστε και λίγο σοβαροί, καμιά φορά...


Δεν είπα κανένα ψέμμα και για όσους γνωρίζουν ασφαλώς γνωρίζουν ότι κανένα ψέμμα και καμμιά συκοφαντία δεν αποτελούν τα λεγόμενά μου , φίλε μου!

Κανένας ...μα κανένας ηθικός προστακτικός κώδικας ηθικής δεν επέφερε τα αναμενόμενα και δεν είναι τυχαίο βέβαια αυτό!

όσες φορές και να πείς σε κάποιον μην κάνεις αυτό ή εκείνο ή το άλλο δεν υπάρχει περίπτωση να συμμορφωθεί και αυτό έχει να κάνει με την ψυχολογία των ανθρώπων.

Και η ψυχολογία δεν μεταβάλλεται με ηθικούς κώδικες προστακτικού τύπου και το βλέπουμε και το βλέπει όλος ο κόσμος!

Αν δεν υπάρξει μετατόπιση του υποκειμένου , απο ένα αντιληπτικό αλλα και ψυχολογικό sταtus δεν πρόκειται να επέλθει καμμιά ουσιαστική μεταβολή στα αποτελέσματα αυτού του ανθρώπου και θα συνεχίσει να αναπαράγει τα ίδια και τα ίδια , παρά τις όποιες συνειδητές προσπαθειές του!

Μπορεί να σε ενοχλεί , το καταλαβαίνω αλλα πρόκειται για μια πέρα για πέρα αλήθεια ... καμμιά θρησκεία δεν έχει γνώση του υποκειμένου άνθρωπος , προκειμένου να μεταβάλλει την ψυχολογική του κατάσταση και εν συνεχεία το αντιληπτικό του επίπεδο , προκειμένου να εν-νοήσει και να εν-τυπώσει διαφορετικά κάθε σκέψη του ή οποιοδήποτε εξωτερικό ερέθισμα...

Τελεία και παύλα...ψάξε το , ρώτα και ίσως καταλάβεις το δίκαιο των λεγομένων μου!

Προσωπικά μιλάω επί της ουσίας και δεν στέκομαι σε ημερομηνίες ...αν το είπε ο τάδε ή ο παρα-τάδε και αν εννοούσε αυτό ή εκείνο ή επρόκειτο για μεταφορά και συμβολισμό..δεν με νοιάζουν αυτά..εμένα λέω εντάξει???

Επί της ουσίας της δομής του υποκειμένου άνθρωπος , η οποιαδήποτε θρησκεία δεν έχει καμμιά μα καμμιά γνώση..αυτό το καταλαβαίνεις φίλε μου ή έχεις καμμιά αντίθετη άποψη και την οποία βεβαίως μπορούμε να συζητήσουμε , με μεγάλη μου χαρά..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 21:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η οποιαδήποτε θρησκεία δεν έχει καμμιά μα καμμιά γνώση

lol

Καλά, μιλάμε μεγαλύτερη αρρώστια δεν υπάρχει.

http://lupusanimus.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 22:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
η οποιαδήποτε θρησκεία δεν έχει καμμιά μα καμμιά γνώση

lol

Καλά, μιλάμε μεγαλύτερη αρρώστια δεν υπάρχει.

http://lupusanimus.blogspot.com/


Μην με απογοητεύεις εσύ σε παρακαλώ Lupus...

Aπάντησες μόνο με ειρωνικό σχόλιο και χωρίς το απαραίτητο ανθοστόλισμα μετα του προσφιλούς σου υβρεολογίου???

Σε παρακαλώ , έλα άρχισε το ανθοστόλισμα ...εκεί είσαι πραγματικά άνευ αντιπάλου ...

Έλα αγορίνα μου , αφού δεν το αντέχεις ..ρίξτα ...

Εγώ σε κατανοώ και πραγματικά θέλω να εκτονώνεσαι..έλα λοιπόν..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 22:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ, μάλλον δεν είσαι καλά....Ρε παιδί μου, αυτό που κάνεις,ο τρόπος που κρίνεις, λέω, είναι φασιστικός και σε προσδιορίζει....
Τουλάχιστον, μην το καυχιέσαι....Ρε φίλε, διαφωνείς λέμε με το 95 % των συνελλήνων σου, σε δέχομαι και μας λές δεν ειμαστε καλά....
Εσύ, πάς καλά, ρε φίλε;Επικοινωνεί ο εγκέφαλος σου με τον αφαλό σου;
Δεν μπορείς να μιλήσεις σοβαρά, μια φορά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 23:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρα εσύ έχεις την γνώση και μπορείς να κρίνεις, μήπως θα φτιάξεις και θρησκεία;

Μήπως είσαι ο Βούδας; lol

http://lupusanimus.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 23:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ, μάλλον δεν είσαι καλά....Ρε παιδί μου, αυτό που κάνεις,ο τρόπος που κρίνεις, λέω, είναι φασιστικός και σε προσδιορίζει....
Τουλάχιστον, μην το καυχιέσαι....Ρε φίλε, διαφωνείς λέμε με το 95 % των συνελλήνων σου, σε δέχομαι και μας λές δεν ειμαστε καλά....
Εσύ, πάς καλά, ρε φίλε;Επικοινωνεί ο εγκέφαλος σου με τον αφαλό σου;
Δεν μπορείς να μιλήσεις σοβαρά, μια φορά;

Μιλάω πολύ σοβαρά και με το 95 και το 100%...

Τα όσα λέω αφορούν το δόγμα-χριστιανισμός και όχι εσένα ως φυσικό πρόσωπο και πιστό!

Τώρα , αν τα εκλαμβάνεις επί προσωπικού ...δεν μπορώ να κάνω κάτι..

Σοβαρή δε συζήτηση γίνεται με επιχειρήματα ...ηρεμία..και όχι κραυγές και ειρωνικά σχόλια..!

Αν θές , μπορείς να καταθέσεις τον αντίλογό σου και να με αντικρούσεις με επιχειρήματα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 23:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε αγόρι μου, καλό, αυτό σου λέω...Λές, φίλε Εαρινέ, στο 95% του ελληνικού λαού, ότι δεν πάει καλά, επειδή πιστεύει Χριστό....Κοίταξε το λίγο το θέμα, σου λέω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 23:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να το κοιτάξεις, θα σου έλεγα να περάσεις απο το ιατρείο μου αλλά βαρέθηκα να δουλεύω τσάμπα. Προβλέπετε όμως στο μέλλον αν συνεχιστεί αυτη η κατάσταση να προκύψει η ανάγκη ενός ιδρύματος για άτομα με ειδικές ανάγκες που την είδαν φιλόσοφοι και θα τα βολέψετε κουφαλίτσες.

http://lupusanimus.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2010, 23:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να το κοιτάξεις, θα σου έλεγα να περάσεις απο το ιατρείο μου αλλά βαρέθηκα να δουλεύω τσάμπα. Προβλέπετε όμως στο μέλλον αν συνεχιστεί αυτη η κατάσταση να προκύψει η ανάγκη ενός ιδρύματος για άτομα με ειδικές ανάγκες που την είδαν φιλόσοφοι και θα τα βολέψετε κουφαλίτσες.

http://lupusanimus.blogspot.com/


Μ'αρέσεις , έτσι σε θέλω αυθεντικό animus...

Αλλα να το επικυρώνεις και έμπρακτα..οδεύεις καλώς αλλα περιμένω τον πραγματικό Lupus...φέρτον μπροστά και άσε τώρα τα γλυκανάλατα , δεν σου ταιριάζει ο μικρο-καθω-πρεπισμός..τώρα ρίξτα όλαααα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 10:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΤΑ ΟΛΑ ΜΩΡΗ ΑΡΡΩΣΤΗ!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 15:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα καλά... χρειάζονται τόσες σελίδες για μια απλούστατη απάντηση σε ένα απλούστατο ερώτημα;;;

"Τεστ: Κ.Δ., θεόπνευστη ή ασυναρτησίες;"

"ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΕΣ" ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΊΕΣ.-

Σεβαστείτε το χρόνο σας, κύριοι...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 18:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι καλέ μου Γιάπετ....Μονο ανοησίες,μπορείς να λές....
Ποιος άλλος εκτός απο σένα( υπάρχουν βεβαια μερικοί...)θα έφερε τα δυο άκρα, σε ένα;Θεόπνευστη, ή ασυναρτησίες;
Ένα βιβλίο, που έχει διαβαστεί απο δις ανθρώπους, μπορεί να είναι ασυναρτησίες;
Λίγη λογική, ρε παιδί μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 19:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έτσι είναι καλέ μου Γιάπετ....Μονο ανοησίες,μπορείς να λές....
Ποιος άλλος εκτός απο σένα( υπάρχουν βεβαια μερικοί...)θα έφερε τα δυο άκρα, σε ένα;Θεόπνευστη, ή ασυναρτησίες;
Ένα βιβλίο, που έχει διαβαστεί απο δις ανθρώπους, μπορεί να είναι ασυναρτησίες;
Λίγη λογική, ρε παιδί μου...

Το ότι το έχουν διαβάσει έστω και τρίς , αυτό αποτελεί δείγμα λογικής ???

Και τον τσελεμεντέ και τον μπλέκ ή και την Σταχτοπούτα , τον έχουν διαβάσει τόσοι και άλλοι τόσοι...

Στο είπα , άσε την λογική κατα μέρος...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 19:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σου το λέω, μην το ανοίγεις το ρημάδι, δεν με ακούς...Ο ..τσελεμεντές, που λές, αφού τον έχουν διαβάσει εκατομμύρια, πάει να πει ότι δεν ειναι ψεύτικος,ότι αυτά που λέει είναι ορθά, αυτό λέω....Διαφωνείς;
Φιλική συμβουλή, να φροντίζεις να καταλαβαίνεις τι γράφεις..Έχει σημασία...Για σένα...
Και για τη λογική, αν για σένα είναι χάος, δεν παει να πει ότι έτσι είναι και για μένα..Έχω τετράγωνη λογική, εγώ παιδί μου...
Δεν το πρόσεξες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2010, 20:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και σου το λέω, μην το ανοίγεις το ρημάδι, δεν με ακούς...Ο ..τσελεμεντές, που λές, αφού τον έχουν διαβάσει εκατομμύρια, πάει να πει ότι δεν ειναι ψεύτικος,ότι αυτά που λέει είναι ορθά, αυτό λέω....Διαφωνείς;
Φιλική συμβουλή, να φροντίζεις να καταλαβαίνεις τι γράφεις..Έχει σημασία...Για σένα...
Και για τη λογική, αν για σένα είναι χάος, δεν παει να πει ότι έτσι είναι και για μένα..Έχω τετράγωνη λογική, εγώ παιδί μου...
Δεν το πρόσεξες;

Ναι αφού τον έχουν διαβάσει εκατομμύρια , πάει να πεί ΄τι δεν είναι ψεύτικος...όπως και η Σταχτοπούτα και ο Μπλέκ..πράγματι , έχεις απόλυτο δίκιο...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 38 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy