ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τεστ: Κ.Δ., θεόπνευστη ή ασυναρτησίες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 38
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 08:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω, με τον συνδίκτυο,diego, καθώς, όντως, όταν δεν διαβάζεις κατι,πόσο μάλλον την Αγία Γραφή, σύνολο βιβλίων κι εννοιών, υποθετεις,αναπτύσεις την ....φαντασια σου, αλλά, σε καμία περίπτωση, δεν το κατανοείς....
Όσο κι αν φαινεται, όπως κι αν φαίνεται, ΘΈΛΕΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ....
Αλλά, σε μια εποχή που ο άνθρωπος δογματίζει,λετε να διαβάζει κι ότι έχει ...ξεπεραστεί;
Νεότερα!!!!!
Καλυτερα, όχι...
Αίολε, τι φυτιλιά ήταν αυτή;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 09:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολε, τι φυτιλιά ήταν αυτή;...
Ποιά φυτιλιά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 10:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το ότι , δεν διαβάζουν την Αγία Γραφή, αυτοί που μιλάνε ή πιστεύουν σε αυτή, κατά βάση...Αυτή ήταν φυτιλιά, δυναμίτης,
γιατί, όντως, η ημιμαθεια, είναι χειρότερη της αμάθειας...
Για να μην πούμε για κείνη την ..ασθένεια, που όταν γίνει κανεις ειδικός σε κάτι, χρήζεται ειδήμων, εις πάντα...
Άλλο το να έχεις άποψη και να επιχειρηματολογείς κι άλλο να αποκλείεις, να δογματίζεις εναντιόν ατόμων, μια καθαρά αντιδιαλογική και αντιδεολογική ενέργεια...
Αλλά και αυτή την απροσεξία σου με το 30 χρονών,στον Νικόδημο,απο τον Χριστό, πως σου ξέφυγε;
Τοτε ξεκίνησε το κήρυγμα, καλέ μου, γεννήθηκε σαν δάσκαλος, όχι ως άνθρωπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 10:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η ημιμαθεια, είναι χειρότερη της αμάθειας...
Δηλαδή αν δεν είσαι μαθηματικός, είναι κακό να κσέρεις την προπαίδεια;
Αυτός που το λέει, το λέει για να σε προτρέψει ή να σε αποτρέψει από την γνώση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 10:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Diego :
quote:
Αν η Σελήνη βρισκόταν πιο μακριά από ότι είναι σήμερα, τότε η Γη όλη θα σκεπαζόταν από τα νερά, θα εξαφανιζόταν. Ποιός το έχει συντονίσει αυτό. Τύχη ή’ δημιουργία;

Αυτη την μπουρδα που την διάβασες ?

quote:
Η Γη γυρίζει γύρω από τον άξονα της με ταχύτητα 30 χιλιόμετρα το δευτερόλεπτο. Μήπως σκέφτηκες ποτέ τι θα γίνει αν και για δευτερόλεπτα σταματούσε η γη τι θα γινόταν;

Τι θα γινόταν ?

quote:
Αν πούμε ότι ο Ήλιος δημιουργήθηκε από το αυτόματο, είναι σαν κάρβουνο στο μπάρμπεκιου.
Πως αυτό το κάρβουνο μέσα στους αιώνες αυτό το κάρβουνο δεν έγινε στάχτη δεν έλιωσε ακόμη όπως λιώνει στο μπάρμπεκιου το κάρβουνο ; Τύχη η δημιουργία;

ο ηλιος αποτελείται απο ΚΑΡΒΟΥΝΟ .
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Το ΚΑΡΒΟΥΝΟ ειναι δυστυχώς μέσα στο κεφάλι σου .
Αν θέλεις να κάνεις σοβαρή συζήτηση μελέτησε πρώτα σοβαρά αυτά που γραφεις γιατί γράφεις ανοησίες .
Το πως και το γιατί συντηρέιται η ζωή στην γή εξηγείται πολύ απλοικά χωρίς στην προσφυγή σε κανένα ΘΑΥΜΑΤΟΠΟΙΟ .

Βλέπεις παντού θαύματα γιατί αγνοείς τις επιστημονικές εξηγήσεις .
Μόνο και μόνο που λές οτι όλα έγιναν στην ΤΥΧΗ δείχνει οτι αγνοείς τι λέει η επιστήμη επι του θέματος .

quote:
Αυτό το αυτόματο αυτή η τύχη που έτυχε τότε. Γιατί δεν επαναλαμβάνεται; Γιατί τα πάντα είναι δημιουργία Θεού. Και θα πιστέψω ότι τα πάντα έγιναν από το αυτόματο αν το ρολόι που φοράς στο χέρι σου έγινε μόνο΄του, και όχι από κάποιον τεχνίτη.

ΑΝΟΗΣΙΕΣ .
Τι σχέση έχει ένα ρολόι με το φαινόμενο της ζωής ?
Εξελίσεται το ρολόι ?
Αναπαράγεται το ρολόι ?
Ανταλλάσει το ρολόι υλη και ενέργεια με το περιβάλον του ?
Εκτελεί το ρολόι χημικές διεργασίες στο εσωτερικό του ?

Την επόμενη φορά να συγκρίνεις καλυτερα το μήλο με το αεροπλάνο . Αυτά μπορεί να μοιάζουν περισσότερο .

quote:
Τυχαίο?Δεν νομίζω,ξεκίνα τα ατάκες σου τώρα λοιπόν οπαδέ του πίθηκου..

Το ποιός πιθηκίζει φαίνεται απο αυτά που γράφει .
ΟΧΙ άλλο κάρβουνο .
μας φτάνει αυτό που υπάρχει ... στον ηλιο .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 10:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Αγαπητοί φίλοι, θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω, με τον συνδίκτυο,diego

Τι έκπληξη κι αυτή!

quote:
όταν δεν διαβάζεις κατι,πόσο μάλλον την Αγία Γραφή, σύνολο βιβλίων κι εννοιών, υποθετεις,αναπτύσεις την ....φαντασια σου, αλλά, σε καμία περίπτωση, δεν το κατανοείς....

Δηλαδή εσύ κατανοείς την Καινή Διαθήκη; Καταλαβαίνεις για παράδειγμα αυτά που διαβάζεις;

quote:
η ημιμαθεια, είναι χειρότερη της αμάθειας...

Για να δούμε...

quote:
Αλλά και αυτή την απροσεξία σου με το 30 χρονών,στον Νικόδημο,απο τον Χριστό, πως σου ξέφυγε;
Τοτε ξεκίνησε το κήρυγμα, καλέ μου, γεννήθηκε σαν δάσκαλος, όχι ως άνθρωπος...

Ο Ιησούς ξεκίνησε το κήρυγμα το 29, σύμφωνα με το Λουκά. Τότε ήταν 35 ετών, σύμφωνα με το Ματθαίο ή 22 ετών σύμφωνα με το Λουκά.

Το "30 ετών" πώς προκύπτει; Για ρώτα και το φίλο σου τον diego, μια και μελετάτε την ΚΔ να μας φωτίσετε και μας...

ΥΓ. Εσύ τώρα τι είσαι; Αμαθής ή ημιμαθής;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 11:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ Κώστα ΜΟΥ είμαι γνώστης της Αγίας Γραφής, κάτι που δεν μπορείς να πεις εσύ....Και το λέω αυτό,διότι,η ηλικία που γεννήθηκε,άρχισε το έργο του και σταυρώθηκε ο Κύριος ημών, Ιησούς Χριστός,καλέ μου, είναι συγκεκριμένες..Αν θέλει κανείς μπερδεύεται,δεν λέω...
Αλλά, θέλει πρόθεση και προσπάθεια, κατάλαβες;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 11:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Γη γυρίζει γύρω από τον άξονα της με ταχύτητα 30 χιλιόμετρα το δευτερόλεπτο.
500m/s!

Edited by - Αίολος on 19/07/2010 11:14:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 11:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Η Γη γυρίζει γύρω από τον άξονα της με ταχύτητα 30 χιλιόμετρα το δευτερόλεπτο.
500!

το ίδιο είναι για τον χριστιανικό εγκέφαλο

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 11:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ Κώστα ΜΟΥ είμαι γνώστης της Αγίας Γραφής, κάτι που δεν μπορείς να πεις εσύ....Και το λέω αυτό,διότι,η ηλικία που γεννήθηκε,άρχισε το έργο του και σταυρώθηκε ο Κύριος ημών, Ιησούς Χριστός,καλέ μου, είναι συγκεκριμένες..Αν θέλει κανείς μπερδεύεται,δεν λέω...
Αλλά, θέλει πρόθεση και προσπάθεια, κατάλαβες;...

Τρέχα μου, το ζητάει ο οργανισμός σου το zipάρισμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 11:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί καλέ μου, να σου στερήσω την αδυναμία σου;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 11:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Εγώ Κώστα ΜΟΥ είμαι γνώστης της Αγίας Γραφής

Μεταξύ μας, την τύφλα σου δεν ξέρεις, αλλά δεν το κάνουμε θέμα.

quote:
Και το λέω αυτό,διότι,η ηλικία που γεννήθηκε,άρχισε το έργο του και σταυρώθηκε ο Κύριος ημών, Ιησούς Χριστός,καλέ μου, είναι συγκεκριμένες

Ωραία. Ας πούμε ότι "η ηλικία που γεννήθηκε" είναι γνωστή, όπως και για όλους τους ανθρώπους.

Πές μας λοιπόν πόσων χρονών ήταν όταν πέθανε ή όταν άρχισε το έργο του και δώσε μας και τα στοιχεία που το υποστηρίζεις, μελετητή της συμφοράς που ούτε τα εξώφυλλα της Καινής Διαθήκης δεν έχεις δει...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 11:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ, ...πούντος;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 11:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 11:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

Με την ησυχία σου τα στοιχεία. Μη βιάζεσαι... Αλλά θα μας τα φέρεις, ε;

Πάντα είναι καλό να ακούς κάποιον που έχει μελετήσει σε βάθος το αντικείμενο και δεν είναι ημιμαθής ή αμαθής...

Σου θυμίζω το ερώτημα: Πώς προκύπτει το συγκεκριμένο της ηλικίας του Ιησού (όπως υποστήριξες) κατά την έναρξη του "έργου" του και κατά τη σταύρωση και πού το στηρίζεις...

Αντε... περιμένουμε...

ΥΓ. Αν δεν τα έχεις πρόχειρα, ρώτα το φίλο σου τον diego να σε βοηθήσει...

macedon

Edited by - macedon on 19/07/2010 11:48:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 11:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω για σενα αγαπητέ μου Κώστα,αλλα, στην δική μου πίστη, υπάρχουν μερικά πράγματα, που απλα τα ξερουμε...Όπως,οτι γεννήθηκε, το...0μ.Χ.,ότι 12 ετών,δίδαξε στο ναό, αλλά, ότι άρχισε το έργο του 30 χρονών, ενώ 33 σταυρώθηκε...
Αυτά πιστεύω...
Πλάκα θα έχει να μου πεις ότι δεν είναι έτσι!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 12:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Δεν ξέρω για σενα αγαπητέ μου Κώστα,αλλα, στην δική μου πίστη, υπάρχουν μερικά πράγματα, που απλα τα ξερουμε

Οχι, δεν είπες αυτό. Είπες ότι είσαι γνώστης της Αγίας Γραφής. Και περιμένω να το αποδείξεις. Γιατί αυτά που λες δεν συμφωνούν με την "Αγία Γραφή".

quote:
Όπως,οτι γεννήθηκε, το...0μ.Χ

Αν γεννήθηκε το "0 μ.χ." (!!!) τότε είχε γεννηθεί 4 χρόνια μετά το θάνατο του Ηρώδη. Πώς διάολο αυτός, πεθαμένος εδώ και 4 χρόνια, έσφαξε ένα σωρό παιδιά;

quote:
ότι άρχισε το έργο του 30 χρονών

Επειδή το "0" δεν υπήρχε στη χρονολογία (από το 1παχχ πήγαμε στο 1 μαχχ) όταν άρχισε το έργο του (το 29 δηλαδή, όπως λέει ρητά ο Λουκάς) ο Ιησούς σου ήταν 28 χρονών σύμφωνα μ'αυτά που πιστεύεις (γιατί σύμφωνα με το ευαγγέλιο ήταν 22 ή 35).

quote:
Αυτά πιστεύω...

Ασε τι πιστεύεις. Είπες ότι είσαι γνώστης (άρα γνωρίζεις) και περιμένω να μας παραθέσεις τα στοιχεία που πιστοποιούν τη γνώση σου (όχι την πίστη σου).

Περιμένω, γνώστη της Αγίας Γραφής...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 12:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πάλι απο την αρχή Κώστα ΜΟΥ..Υπάρχουν δυο Ηρώδηδες,το ξανάπαμε,ένας ευθύνεται...
Η ηλικία του Χριστού, δε, είπαμε, γράφεται πότε γεννήθηκε,στα ευαγγέλια που το αναφέρουν,ώστε να
το βρουν, όσοι ενδιαφέρονται, άσχετα απο το αν μερικοι δεν
ξέρουν να μετρούν...
Ήταν 12 ετών, όταν πρωτοδίδαξε στο ναό και είτε 29 και 11 μήνες, ειτε 30 και δυο μήνες, -μη λεμε χαζά τώρα-ειναι το ίδιο,στα 30, περιπου, άρχισε το έργο του το κήρυγμα του, που κατέληξε στην
σταύρωση Του, πράγμα που ήξερε οτι θα γινει, ενώ έβλεπε τον εαυτό του σαν καρπο που θα μπει στη γή, θα πεθάνει, για να εννοήσει ο άνθρωπος, το μέλλον του...
.Αυτά, για ένα ανήσυχο πνεύμα, ένα προβληματισμένο ανθρωπο, ακόμη και σήμερα, θα τον έκανε να σκεφτεί καλύτερα,την ΈΝΝΟΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
Θα γινότανε χριστιανός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 12:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη παιδιά, τραβάω χειρόφρενο αλλά θα επιστρέψω στο προηγούμενο ζήτημα, του νεαρού και του Ιησού...

1. Από ότι κατάλαβα υπάρχουν μόνο φωτογραφίες της επιστολής του Κλήμη γεγονός που δυσκολεύει την απόδειξη της γνησιότητας. Έχω πει πολλές φορές και επιμένω, αρχαιολογία με φωτογραφίες δε γίνεται

2.Εσύ ψηλέ πώς εξηγείς το ότι αναφέρεται σε ένα γυμνό (ή ημίγυμνο ή όπως αλλιώς βολεύει την αντίληψή σου) μες στη μέση της αφήγησης ενός φαινομενικά ΑΣΧΕΤΟΥ γεγονότος...Τι ήθελε να δείξει ο ευαγγελιστής/αφηγητής και τι εξυπηρετούσε;


Μακεδών, εσύ τι καταλαβαίνεις ότι συνέβη και άνοιξαν τα σωθικά του Ιούδα; Στα καλά καλά του καθουμένου δεν έγινε, άρα πώς έξηγείται ακριβώς;


Diego...

Πρώτον, αυτό για το κάρβουνο είνα γελοίο. Υδρογόνο και ήλιο υπάρχει στον ήλιο και πυρηνική σύντηξη συμβαίνει. Την έχει καταφέρει και ο άνθρωπος στη γη με τη βόμβα υδρογόνου, μπορεί να τη χρησιμοποιήσει και για άλλους λόγους


Δεύτερον, στο θέμα αγία γραφή περί προέλευσης του ανθρώπου 1 και 2 έχω θέσει πολυάριθμα ερωτήματα στα οποία η εξέλιξη δίνει ΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΕΣ απαντήσεις και ΚΑΝΕΝΑΣ χριστιανός δεν τόλμησε να απαντήσει. Αν θέλεις να μας διαψεύσεις εμάς τους "πιθηκανθρώπους" πολύ ευχαρίστως να απαντήσεις εκεί. Πχ γιατί ο άνθρωπος έχει νύχια στα πόδια; Γιατί το μάτι έχει τυφλά σημεία; Γιατί οι φρονιμίτες δεν χωράνε στο στόμα; Πώς εξηγούνται τα τόσα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ απολιθώματα ανθρώπου από τον αυστραλοπίθηκο,τον αρδιπίθηκο, το παράνθρωπο μέχρι τον άνθρωπο τον επιδέξιο, τον άνθρωπο τον όρθιο κτλ; Πού ήταν τα μεγάλα θηλαστικά την εποχή των δεινοσαύρων; Πού πήγαν οι δεινόσαυροι; Γιατί είμαστε κατά 98.6% ΙΔΙΟΙ με τους χιμπατζήδες; Γιατί έχουμε τα ίδια γονίδια ακριβώς στις ίδιες θέσεις στα ίδια χρωμοσώματα; Και άλλα πολλά...


Άνθρωποι σαν και σένα ΟΥΡΛΙΑΖΑΝ για τη σοφή δημιουργία του Θεού που θέλει τον άνθρωπο και τη γη στο ΚΕΝΤΡΟ του σύμπαντος, στο κέντρο της προσοχής τους Θεού...Τελικά αποδείχθηκε ότι η γη δεν είναι ούτε επίπεδη και άπειρη αλλά σφαιρική και πεπερασμένη(πρόβλημα αυτό για το αυξάνεστε και πληθύνεστε), δεν είναι ούτε στο κέντρο του σύμπαντος, ούτε στο κέντρο του γαλαξία, ούτε στο κέντρο του ηλιακού συστήματος, είναι 3η στη σειρά, ένα ασήμαντο βοτσαλάκι κάπου στο σύμπαν... Είχανε και τον Ιησού του Ναυί που είπε στον ήλιο να σταθεί άρα ΟΛΑ κολλάγανε. Αυτοί οι θαυμάσιοι, πανέξυπνοι άνθρωποι πήγανε να κάψουνε το Γαλιλαίο. Άσε Ντιέγκο...Ευχαριστούμε για τη θρησκευτική μπούρδα, χορτάσαμε


Και παρεμπιπτόντως η ιστορία πάει πολύ πιο πίσω από τις αμοιβάδες.Οι αμοιβάδες είναι εξελιγμένα όντα...Ξεκινάμε από τα πολύ απλά και φτάνουμε στα πολύ σύνθετα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 13:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μεις Βιομηχανικέ, μπορούμε να σε περιμένουμε, μερικές χιλιάδες χρόνια,ακόμη,μέχρι να μαθεις να χρησιμοποιείς το μυαλό σου...Μην βιάζεσαι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 13:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνοι,μπορούνε να υπάρχουνε πολλές απόψεις αλλα η απορία μου είναι δαύ΄τη γιατί να θεωρείται πιο σοβαρό επιχείρημα αυτο των 'Άθεων
και εννοώ

Περι εραστών της αμοιβάδος για την προέλευση του ανθρώπου και τυχαίας δημιουργίας του Σύμπαντος(έτσι ξαφνικά αποφάσισε μια μέρα να μας παρουσιαστεί??)

η΄

τα πλάσε όλα ο δημιουργός Θεός

μεταξύ των δύο φίλε μου θα τάσομαι πάντα με το δεύτερο,εκτος της λογικής που λέει το δεύτερο...ξαναρωτώ το πρώτο απαντάει σε όλα τα μεγάλα υπαρξιακά ερωτήματα που υπάρχουνε γύρω απο την ΄πλάση και τον άνθρωπο???!!!

ας βλέπουνε μερικοί οτι πίσω απο την Αθεία υπάρχει όντως πολύ γέλιο΄τελικά ολο και κάνας εραστής της αμοιβάδος θα σου ξεφυτρώσει να σου το παίξει professor,στο bing bang δεν βγάζουν άκρη οι επιστήμονες πώς ξεκίνησε ακόμα,όμως εικάζουνε είδη οτι κάποια δύναμη πάτησε το κουμπί start(γιατί άραγε?),αλλα μην φοβάστε δεν πείθετε πλέον κανέναν ξεγυμνόνωνται εύκολα τα επιχειρήματα της Αθείας και τα ερωτήματα είναι το πώς και γιατίΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 14:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Και πάλι απο την αρχή Κώστα ΜΟΥ..Υπάρχουν δυο Ηρώδηδες,το ξανάπαμε,ένας ευθύνεται...

Ναι βρε αγόρι μου γλυκό. Ο ένας, ο Ηρώδης ο Μέγας, υπεύθυνος για την υποτιθέμενη σφαγή των νηπίων, πέθανε το 4 παχχ, 4 χρόνια πριν γεννηθεί ο δικός σου ο Ιησούς.

Ο άλλος, ο Ηρώδης Αντύπας ΔΕΝ ήταν στην Ιουδαία (ώστε να διατάξει οποιαδήποτε σφαγή...).

Πώς γίνεται βρε μελετητή ο Ιησούς σου να γεννιέται μετά το θάνατο του Ηρώδη, όταν η Αγία Γραφή (της οποίας είσαι "γνώστης", όπως μας είπες) λέει ξεκάθαρα ότι γεννήθηκε πριν;

quote:
Η ηλικία του Χριστού, δε, είπαμε, γράφεται πότε γεννήθηκε,στα ευαγγέλια που το αναφέρουν,ώστε να
το βρουν, όσοι ενδιαφέρονται, άσχετα απο το αν μερικοι δεν
ξέρουν να μετρούν...

Εγώ ξέρω να μετρώ και βρίσκω ότι σύμφωνα με τον ένα ευαγγελιστή ο Ιησούς γεννήθηκε το 6 παχχ, σύμφωνα με τον άλλο το 7 μαχχ. Αυτό σημαίνει 12 χρόνια διαφορά ο ένας από τον άλλο...

Η δική σου γραφή, αγαπητέ μελετητή, τι λέει;

quote:
είτε 29 και 11 μήνες, ειτε 30 και δυο μήνες, -μη λεμε χαζά τώρα-ειναι το ίδιο,στα 30, περιπου, άρχισε το έργο του το κήρυγμα του

Το 29 και 11 μήνες είναι κοντά στο 30 αλλά το 29 και 11 μήνες ΔΕΝ υπάρχει στην Καινή Διαθήκη (ούτε το 30). Υπάρχει το 35 (σύμφωνα με τον Ματθαίο) ή το 22 (σύμφωνα με το Λουκά).

Τελικά, δεν θα μας δώσεις κάποιο στοιχείο από τη γνώση της Καινής Διαθήκης που έχεις, ώστε να φωτιστούμε και μεις οι ημιμαθείς;

quote:
Αυτά, για ένα ανήσυχο πνεύμα, ένα προβληματισμένο ανθρωπο, ακόμη και σήμερα, θα τον έκανε να σκεφτεί καλύτερα,την ΈΝΝΟΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
Θα γινότανε χριστιανός...

O μόνος τρόπος να γίνει κανείς χριστιανός διαβάζοντας την Καινή Διαθήκη, είναι να έχει υποστεί πρόσθια λοβοτομή. Να, σαν τον diego ένα πράμα...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 14:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα Κώστα μου, οι ιστορικοί, λέμε, ερίζουν, όχι εγώ και εσύ...Δεν μπορούν να βρουν αν είναι ο πατήρ η ο υιός, Ηρώδης....Απο κει κι έπειτα, ποσως αυτό διαφοροποιεί κάτι...
Πολλές ημερομηνίες, απο άλλες θρησκείες, είναι μεταβλητές...
Εδώ δεν έχουμε μεταβλητή, αλλά, αμφισβητούμενη, λόγω προσώπων...
Και φυσικά, τις άλλες θρησκείες, δεν τις ...."λογοκρίνεις"...
Το αν εσύ μπερδεύεις τις αναφορές στο όνομα Ηρώδης,με τον Ηρώδη, που αναφέρουν οι ευαγγελιστές,διάβασε καλύτερα...Μπορεί να ...καταλάβεις....
Και όσο για την Αγία Γραφή, ειπαμε,δισεκατομμυρια ανθρωποι, έχουν πει, ότι οφελήθηκαν...Κανενα άλλο θρησκευτικό βιβλίο, δεν έχει πετυχει, τόσο ευρεία και παγκόσμια ΑΠΟΔΟΧΗ....
Λες να κανουν λάθος;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 14:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

diego :

quote:
Σύμφωνοι,μπορούνε να υπάρχουνε πολλές απόψεις αλλα η απορία μου είναι δαύ΄τη γιατί να θεωρείται πιο σοβαρό επιχείρημα αυτο των 'Άθεων και εννοώ

Καταρχήν δεν υπάρχουν επιχειρήματα αθεων και ενθεων .
Υπάρχουν επιχειρήματα όσων αναζητούν την αλήθεια και όσων βολευονται με ένα παραμύθι .
Τα επιχειρήματα λοιπόν όσων αναζητούν την αλήθεια στηρίζονται σε επιστημονικές ερευνες που έχουν γίνει απο χιλιάδες ανθρώπους και έχουν πίσω τους σωρεία πειραμάτων και αποδείξεων .
Απο την άλλη , εχουμε απλά το δεδομένο της υπάρξης του Θεού και τέρμα η συζήτηση .


quote:
Περι εραστών της αμοιβάδος για την προέλευση του ανθρώπου και τυχαίας δημιουργίας του Σύμπαντος(έτσι ξαφνικά αποφάσισε μια μέρα να μας παρουσιαστεί?

Το σύμπαν δεν παρουσιάστηκε τυχαία , αλλά είναι προιον των φυσικών νόμων οι οποιοι καθορίζονται απο τις ιδιότητες του υλικού κόσμου .
Εγω προσωπικά θεωρώ πολυ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ να εμφανίστηκαν τα υλικά σωματίδια με τις ιδιότητες τους μεσω μίας διακύμανσης του κενού οπως λέει η φυσική , παρα να εμφανίστηκε μόνος του απο το ΠΟΥΘΕΝΑ ο παντοδύναμος Θεός με όλα τα άπειρα χαρισματα του .
Αν εσύ θεωρείς πρόβλημα το πως εμφανίστηκε το σύμπαν , φαντάσου πόσο απειρα δυσκολότερο είναι να κατανοήσει κάποιος πως εμφανίστηκε απο το ΤΙΠΟΤΑ ο Θεος .
Και μην ακούσω το παραμύθι οτι ο Θεός υπηρχε απο ΠΑΝΤΑ γιατί και εγω θα σου πώ οτι το σύμπαν υπάρχει απο πάντα , αρα δεν το εφτιαξε κανένας .


quote:
μεταξύ των δύο φίλε μου θα τάσομαι πάντα με το δεύτερο,εκτος της λογικής που λέει το δεύτερο...ξαναρωτώ το πρώτο απαντάει σε όλα τα μεγάλα υπαρξιακά ερωτήματα που υπάρχουνε γύρω απο την ΄πλάση και τον άνθρωπο???!!!

Σε κανένα υπαρξιακό ερωτημα δεν απαντα , ουτε στηρίζεται στην λογική .
Το: "υπάρχω γιατί με έφτιαξε ο Θεός για να με βάλει στην κόλαση η στον παράδεισο" , με συγχωρείς που θα το πω αλλα είναι υπαρξιακη διέξοδος για ανόητους και μικρά παιδιά .
Ενας παντοδύναμος Θεός φτιάχνει δημιουργήματα και μετά τα επιβραβαίβει η τα τιμωρεί ...
ΓΙΑΤΙ το κάνει αυτό ?
ΤΙ ΝΟΗΜΑ έχει κάτι τέτοιο ? ποια η ΛΟΓΙΚΗ του ?
ΓΙΑΤΙ δημιουργεί κατι που ΓΝΩΡΙΖΕΙ απο πρίν οτι θα πάει στην κόλαση ? Ας μην το έφτιαχνε καθόλου .
Ας μην έφτιαχνε τίποτα .

Οπως βλέπεις η υποθεση του θεού ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ 10 υπαρξιακά προβλήματα για 1 που λύνει .
Σιγά λοιπόν την εξήγηση που δίνει για τον κόσμο ...
ΜΗΔΕΝ λογική , ΜΗΔΕΝ απαντήσεις .

quote:
ς βλέπουνε μερικοί οτι πίσω απο την Αθεία υπάρχει όντως πολύ γέλιο΄τελικά ολο και κάνας εραστής της αμοιβάδος θα σου ξεφυτρώσει να σου το παίξει professor,στο bing bang δεν βγάζουν άκρη οι επιστήμονες πώς ξεκίνησε ακόμα,όμως εικάζουνε είδη οτι κάποια δύναμη πάτησε το κουμπί start(γιατί άραγε?)

Πολυ γέλιο υπάρχει μόνο σε όσα ισχυρίζονται οι θρησκείες ,
με τους παντοδύναμους θεούς που ξεφυτρώνουν απο το πουθενά , με τους διαβόλους τους αγγέλους , τις εικόνες που κλαίνε και την παναγία την κοπτοραπτού .
Ασε μας ρε φίλε .
Εχεις μελετήσει τι λέει η σύγχρονη φυσική για τον κόσμο ?
Αλλά τι σου λέω τώρα .
Εσύ μας είπες πιο πρίν οτι ο ηλιος καίει κάρβουνο .ΕΛΕΟΣ .

Επείδη επίσης ρωτησες ΓΙΑΤΙ ξεκίνησε το BIG BANG θα σου πω απλά οτι η επιστήμη δεν ασχολείται με ανόητες ερωτήσεις .
Η επιστήμη ασχολείται κυρίως με το ΠΩΣ έγινε κάτι .
Το ΓΙΑΤΙ μπορεί απλα να μην υπάρχει , η να εξηγείται επαγωγικά απο το ΠΩΣ .
Γιατί πρέπει να υπάρχει ΛΟΓΟΣ για να υπάρχει το ΣΥΜΠΑΝ .
Υπάρχει κάποιος ΛΟΓΟΣ ας πούμε που η θάλασσα είναι ΜΠΛΕ και όχι ΚΟΚΚΙΝΗ ?
Υπάρχει κάποιος ΛΟΓΟΣ που το ηλιακό σύστημα έχει 9 και όχι 10 πλανήτες ?
Υπάρχει κάποιος ΛΟΓΟΣ που στην ουρά στο souper market στις 3 ακριβώς , υπάρχουν 5 άτομα ?

Γιατί ψάχνεις να βρείς κάποιο λόγο για όλα ?
Το σύμπαν υπάρχει απλά γιατι του το επιτρέπουν οι φυσικοι νόμοι που το ίδιο εμπεριέχει .
Δεν υπάρχει κανένας ΛΟΓΟΣ για αυτό .


quote:
αλλα μην φοβάστε δεν πείθετε πλέον κανέναν ξεγυμνόνωνται εύκολα τα επιχειρήματα της Αθείας και τα ερωτήματα είναι το πώς και γιατί

Το πρόβλημα σου φίλε μου είναι οτι αυτοί που ξεγυμνόνονται μονίμως , είναι οι θρησκείες και οι κοτσάνες που έχουν πεί .
Εγω προσωπικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου ΑΘΕΟ , αλλά θα προτιμούσα να ήμουν απο το να εχω για θεό τον παντοδύναμο ΓΙΑΧΒΕ .
Ο Θεός είναι πολυ σοβαρή υποθεση για όσους τον αναζητούν , και δεν ικανοποιουνται με τα επιχειρήματα για μικρά παιδιά , που παρουσιάζουν οι θρησκείες .



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 15:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Diego,με χαρά βλέπω ότι και εσύ όπως και όλοι οι υπόλοιποι Χριστιανοί αδυνατείτε να απαντήσετε στα ερωτήματα που θέτω...Αυτό αποδεικνύει περίτρανα τον ισχυρισμό μου ότι ΔΕΝ έχετε απαντήσεις παρά μόνο μια σαθρή πίστη


Για πες μας ρε Diego μορφωμένε, ποιος πάτησε το start και έγινε ένα πλοπ και εμφανίστηκε ένας ΠΑΝΙΣΧΥΡΟΣ Θεός ικανός να δημιουργεί σύμπαντα με τη θέλησή του; Για πες μας να βγάλουμε εμείς γέλιο...Ποιος έφτιαξε το Θεό;Κανένας...Αφού πιστεύεις σε κάτι αυθύπαρκτο γιατί δεν κόβεις το Θεό με το ξυράφι του Ώκαμ, να θεωρήσεις το σύμπαν αυθύπαρκτο να γλύτωσεις και τα έξοδα στα παγκάρια;


quote:
Σύμφωνοι,μπορούνε να υπάρχουνε πολλές απόψεις αλλα η απορία μου είναι δαύ΄τη γιατί να θεωρείται πιο σοβαρό επιχείρημα αυτο των 'Άθεων
και εννοώ


Η εξέλιξη δεν είναι επιχείρημα τον άθεων...Είναι νόμος της φύσης αποδεκτός ΚΑΙ από θρησκευόμενους βιολόγους ακόμα και από θεολόγους...Ψάξε λίγο παραπέρα


quote:
μεταξύ των δύο φίλε μου θα τάσομαι πάντα με το δεύτερο,εκτος της λογικής που λέει το δεύτερο...ξαναρωτώ το πρώτο απαντάει σε όλα τα μεγάλα υπαρξιακά ερωτήματα που υπάρχουνε γύρω απο την ΄πλάση και τον άνθρωπο?

Η επιστήμη δε διεκδικεί να απαντήσει σε υπαρξιακά ερωτήματα...Μόνο την αλήθεια του παρελθόντος σου μεταφέρει...Αν η κοσμοθεωρία σου δεν αντέχει την αλήθεια πρόβλημα σου

Δε μας είπες όμως για το Γαλιλαίο...Τζιζ ε; Ξεφτίλισε τα παπαδαριά και δε συμφέρει να μιλήσετε για αυτόν;

quote:
τα πλάσε όλα ο δημιουργός Θεός

Για πες μας η βροχή γιατί πέφτει; Τη ρίχνει ο δημιουργός Θεός ή τα σύννεφα; Η βαρύτητα και η μάζα τραβάνε κάτω τα αντικείμενα που πέφτουν ή υπάρχει ο Θεός-Τραβηχτής;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 15:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει κάποιος ΛΟΓΟΣ ας πούμε που η θάλασσα είναι ΜΠΛΕ και όχι ΚΟΚΚΙΝΗ ?

Εδώ θα σε διορθώσω Think Math


Η θάλασσα είναι μπλε γιατί καθρεφτίζει τον ουρανό. Βέβαια για να καθρεφτίσει επαρκώς πρέπει να έχει αρκετό βάθος. Τώρα γιατί ο ουρανός είναι μπλε; Η ατμόσφαιρα λειτουργεί ως φίλτρο του φωτός και μεν τις ώρες που είναι σχετικά κάθετος ο ήλιος περνάει διαφορετικό πάχος από ότι τις ώρες που είναι στη δύση και την ανατολή. Στη δεύτερη περίπτωση περνάει από πολύ μεγαλύτερο πάχος η ακτινοβολία...Για αυτό και στην ανατολή και τη δύση κοκκινίζει

Πληρέστερα θα δεις εδώ γιατί ο ουρανός είναι μπλε
http://www.sciencemadesimple.com/sky_blue.html

Και εδώ λεπτομέρειες για το νερό
http://en.wikipedia.org/wiki/Color_of_waterΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 15:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το σύμπαν δεν παρουσιάστηκε τυχαία , αλλά είναι προιον των φυσικών νόμων οι οποιοι καθορίζονται απο τις ιδιότητες του υλικού κόσμου .
Εγω προσωπικά θεωρώ πολυ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ να εμφανίστηκαν τα υλικά σωματίδια με τις ιδιότητες τους μεσω μίας διακύμανσης του κενού οπως λέει η φυσική , παρα να εμφανίστηκε μόνος του απο το ΠΟΥΘΕΝΑ ο παντοδύναμος Θεός με όλα τα άπειρα χαρισματα του .
Αν εσύ θεωρείς πρόβλημα το πως εμφανίστηκε το σύμπαν , φαντάσου πόσο απειρα δυσκολότερο είναι να κατανοήσει κάποιος πως εμφανίστηκε απο το ΤΙΠΟΤΑ ο Θεος .
Και μην ακούσω το παραμύθι οτι ο Θεός υπηρχε απο ΠΑΝΤΑ γιατί και εγω θα σου πώ οτι το σύμπαν υπάρχει απο πάντα , αρα δεν το εφτιαξε κανένας .

Εμένα δεν μου φαίνεται πιθανό η διακύμανση του κενού(!!?) φίλε μου τι να κάνουμε τώρα...

Εσύ άμα καλύπτεσαι με αυτές τις απαντήσεις καλώς,εγώ όχι και το επαναλαμβάνω ακούγεται τρομερά εγωιστικό και ανθρωποκεντρικό όλα να έχουνε κατασκευαστή και το σύμπαν όχι,όλα τα δίνουμε στην τύχη λοιπόν και ξεμπερδεύουμε με αυτό..

quote:
Γιατί ψάχνεις να βρείς κάποιο λόγο για όλα ?
Το σύμπαν υπάρχει απλά γιατι του το επιτρέπουν οι φυσικοι νόμοι που το ίδιο εμπεριέχει .
Δεν υπάρχει κανένας ΛΟΓΟΣ για αυτό .

Οι φυσικοί νόμοι και αυτοί μόνοι τους ξεφυτρώσανε τελικά,όλες αυτές οι λεπτές ισσοροπίες οπου ηπάρχουνε στο σύμπαν εμφανιστήκανε με αυτόματο και τόσους αιώνες συντηρούνται απο συγκυρίες(!!?)....

οκ φίλε δεν υπάρχει κανένας λόγος για αυτήν την τεράστια δημιουργία,πάντως βλέπω οτι εσείς που ζητάτε συνέχεια τεκμήρια πάνω στη Βίβλο για να πειστείτε τώρα τα ρίξατε όλα στην θεά τύχη και μας λέτε να μην ψάχνουμε λόγο ύπαρξης της πλάσης και του ανθρώπου,απλά έτσι γίνανε(!!),εμένα δεν μου φαίνεται τυχαίο φίλε μου και θα συνεχίσω να γελάω αν οι <<πατέρες>> των τεκμηρίων μου τα ρίχνουνε όλα σε μια καλή ζαριά χωρίς χέρι,μπας και να το γυρίσουμε στα τυχερά παίγνια τότε..

Edited by - diego on 19/07/2010 15:45:01

Edited by - diego on 19/07/2010 15:45:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 15:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμένα δεν μου φαίνεται πιθανό η διακύμανση του κενού(!!?) φίλε μου τι να κάνουμε τώρα..


Ίσα ίσα, μας λες ότι το κοινό διακυμάνθηκε και γέννησε το Θεό...Όχι πιθανό, βέβαιο το θεωρείς


quote:
Εσύ άμα καλύπτεσαι με αυτές τις απαντήσεις καλώς,εγώ όχι και το επαναλαμβάνω ακούγεται τρομερά εγωιστικό και ανθρωποκεντρικό όλα να έχουνε κατασκευαστή και το σύμπαν όχι,όλα τα δίνουμε στην τύχη λοιπόν και ξεμπερδεύουμε με αυτο

Ενώ δεν είναι εγωιστικό και ανθρωποκεντρικό να σκέφτεσαι ότι ο Θεός έφτιαξε ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ σύμπαν για εμάς και μόνο...Μάλιστα


Επίσης, ποια όλα έχουν κατασκευαστή; Το Γκραν Κάνυον πώς έγινε; Δεν υπάρχει διάβρωση; Οι σταλακτίτες και οι σταλαγμίτες των σπηλαίων; Τα βουνά πώς δημιουργήθηκαν; Δεν κινούνται οι τεκτονικές πλάκες ώστε να έχουμε ορογένεση κτλ; Οι κρατήρες της Σελήνης κατασκευάστηκαν ή έγιναν από μετεωρίτες;

Έχεις ιδέα τι λες;

quote:
Οι φυσικοί νόμοι και αυτοί μόνοι τους ξεφυτρώσανε τελικά,όλες αυτές οι λεπτές ισσοροπίες οπου ηπάρχουνε στο σύμπαν εμφανιστήκανε με αυτόματο και τόσους αιώνες συντηρούνται απο συγκυρίες

Ενώ είναι λογικότατο να πες ότι ο Θεός ξεφύτρωσε με ένα πλοπ, έκλασε και δημιουργήθηκε το big bang και μετά έριξε μια ροχάλα στο χώμα και έφτιαξε τον άνθρωπο...Ποιος συντηρεί το Θεό; Συγκυρίες;

quote:
οκ φίλε δεν υπάρχει κανένας λόγος για αυτήν την τεράστια δημιουργία,πάντως βλέπω οτι εσείς που ζητάτε συνέχεια τεκμήρια πάνω στη Βίβλο για να πειστείτε τώρα τα ρίξατε όλα στην θεά τύχη και μας λέτε να μην ψάχνουμε λόγο ύπαρξης της πλάσης και του ανθρώπου,απλά έτσι γίνανε

Λόγο ύπαρξης ψάξε όσο θες, μη μας φέρνεις το βιβλίο των αγράμματων γιδοβοσκών ως απόδειξη του ΤΡΟΠΟΥ δημιουργίας...Υπάρχει διαφορά


quote:
εμένα δεν μου φαίνεται τυχαίο φίλε μου και θα συνεχίσω να γελάω αν οι <<πατέρες>> των τεκμηρίων μου τα ρίχνουνε όλα σε μια καλή ζαριά χωρίς χέρι,μπας και να το γυρίσουμε στα τυχερά παίγνια τότε.


Ενώ το Θεό ποιος τον έφτιαξε;

Edited by - IndustrialAngel on 19/07/2010 15:54:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 16:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από το ευχάριστο αυτό διάλειμμα, όπου είδαμε ότι ο ήλιος καίει κάρβουνο, η γη γυρίζει με 30 χιλιόμετρα το δευτερόλεπτο, και ο Ιησούς γεννήθηκε 4 χρόνια μετά το θάνατο του Ηρώδη (πράγμα που δεν τον εμπόδισε να σφάξει τα νήπια, όντας πεθαμένος) ας αφήσουμε τις ανοησίες των απολογητών και ας πάμε πάλι στις ασυναρτησίες της Καινής Διαθήκης...

2. Η ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΤΗΣ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ


Όπως ισχυρίζονται οι ευαγγελιστές, η Μαρία συνέλαβε τον Ιησού χωρίς φυσική επαφή. Το θαυμάσιο γεγονός αναγγέλεται από τον άγγελο υπηρεσίας στους γονείς και συγκεκριμένα:


  • Μόνο στον Ιωσήφ (Ματθ. 1:20)

  • Μόνο στη Μαρία (Λουκ. 1:30-31)

Ενώ λοιπόν ο Ματθαίος μας πληροφορεί πως ο άγγελος παρουσιάστηκε στον Ιωσήφ, ο Λουκάς μας ενημερώνει πως αυτός παρουσιάστηκε στη Μαρία. Φυσικά δεν μπορεί πάλι να είναι και τα δύο σωστά, οπότε ένας απ’αυτούς τους δύο κάνει λάθος. Οι χριστιανοί συχνά, προσπαθώντας να γεφυρώσουν τις αντιφάσεις, προβαίνουν σε σύνθεση των ευαγγελίων: «Ο άγγελος παρουσιάστηκε και στους δύο» λένε. «Απλά ο Λουκάς μας περιγράφει την επίσκεψή του στη Μαρία ενώ ο Ματθαίος την επίσκεψή του στον Ιωσήφ». Βέβαια, από το ευαγγέλιο του κάθε ευαγγελιστή δεν προκύπτει κάτι τέτοιο. Ο καθένας είναι σαφής ως προς αυτό που περιγράφει. Αν ο Ματθαίος πίστευε ή/και γνώριζε πως ο άγγελος παρουσιάστηκε και στη Μαρία, γιατί δεν το αναφέρει; Γνωρίζει πως μερικά χρόνια αργότερα θα το αναφέρει ο Λουκάς ή κάνει οικονομία στο μελάνι;

Μπορεί οι αυθαίρετες ερμηνείες και οι δικαιολογίες των απολογητών να μην έχουν ούτε θεολογική ούτε καν λογική βάση, αλλά ομολογουμένως είναι αρκούντως διασκεδαστικές.

Στο θέμα της αναγγελίας της σύλληψης του Ιησού, οι ευαγγελιστές, εκτός από το πρόσωπο στο οποίο παρουσιάζεται ο άγγελος, διαφωνούν και ως προς το χρόνο που παρουσιάζεται. Συγκεκριμένα, ο Ματθαίος υποστηρίζει πως ο άγγελος παρουσιάστηκε στον Ιωσήφ μετά τη σύλληψη ενώ ο Λουκάς λέει πως αυτός παρουσιάστηκε στη Μαρία πριν τη σύλληψη.

Απορίας άξιο είναι από πού αντλούν τις πληροφορίες τους και οι δύο ευαγγελιστές, από τη στιγμή που δεν είναι αυτόπτες μάρτυρες των γεγονότων και ειδικά στο ευαγγέλιο του Ματθαίου. Αν υποθέσουμε πως το ευαγγέλιο είναι όντως του Ματθαίου, ο οποίος γνώρισε τον Ιησού στα τριάντα του, πώς γνωρίζει τι είχε ονειρευτεί ο πατέρας του Ιησού τριάντα χρόνια πριν; Μήπως ο Ματθαίος γράφει πάλι τις συνηθισμένες του φαντασιώσεις;

Το θέμα όμως της αναγγελίας από τον άγγελο στη Μαρία ότι θα συλλάβει τον Ιησού έχει ένα σημείο που αξίζει την προσοχή μας: Λέει ο Λουκάς:

«Και εισελθών ο άγγελος προς αυτήν, είπε...» (Λουκ. 1:28)

Το σημείο που μας προβληματίζει είναι εκείνο το «εισελθών προς αυτήν», που βάζει φαρδιά-πλατιά ο Λουκάς. Δεν πρόκειται για δηλωτικό μιας αθώας επίσκεψης. Στην «Αγία Γραφή», όπου χρησιμοποιείται ο συγκεκριμένος όρος, δηλώνει τη γενετήσια πατροπαράδοτη πράξη με την οποία συλλαμβάνουν οι γυναίκες. Την ίδια έκφραση, πάντα με το ίδιο νόημα, τη συναντάμε σε πολλά σημεία της Βίβλου:

«Είπεν δε Ιακώβ τω Λάβαν: άποδος την γυναίκα μου πεπλήρωνται γαρ αι ημέραι μου, όπως εισέλθω προς αυτήν» (Γέν. 29:21)

«Λαβών Λάβαν Λείαν τη θυγατέρα αυτού εισήγαγεν αυτήν προς Ιακώβ και εισήλθεν προς αυτήν ο Ιακώβ» (Γεν. 29:23)

«Εισήλθεν δε προς αυτήν Ιακώβ. Και συνέλαβε Βάλλα η παιδίσκη Ραχήλ και έτεκεν τω Ιακώβ υιον» (Γεν. 30:4-5)

«Εισήλθεν δε προς αυτήν Ιακώβ και συνέλαβε Ζέλφα η παιδίσκη Λεία και έτεκεν τω Ιακώβ υιόν» (Γεν. 30:10)

«....είπεν δε Σάρα προς Άβραμ “Ιδού συνέκλινέ με Κύριος του μη τίκτειν” είσελθε ουν προς την παιδίσκην μου , ίνα τεκνοποιήσωμεν εξ αυτής , υπήκουσε δε Άβραμ της φωνής Σάρας...Και εισήλθε προς Άγαρ και συνέλαβε , και είδεν ότι εν γαστρί έχει» (Γεν. 16:2)

και πολλά άλλα εδάφια, ων ουκ έστι αριθμός, όλα με το ίδιο νόημα.

Το νόημα της φράσης «εισελθών προς αυτήν» είναι φανερό και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης ή παρερμηνείας. Αν συνδυάσουμε τη φράση αυτή με τη γενική συμπεριφορά του αγγέλου προς τη Μαρία (η οποία θεωρεί τον ασπασμό του αγγέλου «ποταπό» - ποιός ξέρει πώς έγινε) αλλά και με τη στάση του Λουκά που σε κανένα σημείο του ευαγγελίου του δεν κάνει λόγο για «παρθένο Μαρία» μετά την επίσκεψη του αγγέλου αλλά μιλάει μόνο για Μαρία, οδηγούμαστε στο συμπέρασμα πως ενδεχομένως ο Λουκάς να περιγράφει τη φυσιολογική σύλληψη του Ιησού με τη βοήθεια κάποιου απεσταλμένου του θεού – πιθανώς κάποιου μέλους του ιερατείου - με το όνομα Γαβριήλ ο οποίος «εισήλθεν προς αυτήν» προκειμένου να συλλάβει η Μαρία.

Η Μαρία γνωρίζει ότι θα αντιμετωπίσει πρόβλημα με την εγκυμοσύνη της, από τη στιγμή που δεν προέρχεται από το σύζυγό της, γεγονός που (σύμφωνα με τους άσχετους ευαγγελιστές) θα την οδηγούσε κατ’ ευθείαν στο λιθοβολισμό ή (σύμφωνα με το νόμο των Εβραίων) στο στραγγαλισμό. Μας το επιβεβαιώνει ο Ματθαίος που αναφέρει σχετικά πως:

«πριν έλθουν σε επαφή (ο Ιωσήφ και η Μαρία) βρέθηκε με μωρό από το “Άγιο Πνεύμα”» (Ματθ. 1:18)

Η θεωρία της παρθενογένεσης του Ιησού εφευρέθηκε από τους πρώτους χριστιανούς αντιγράφοντας τους ρωμαϊκούς και παγανιστικούς μύθους (η γέννηση ενός γιου του θεού από παρθένο είναι ρωμαϊκή πρόληψη), για να αλλάξει την άποψη που ήταν ευρέως διαδεδομένη τα πρωτοχριστιανικά χρόνια πως η Μαρία ήταν η μοιχαλίδα σύζυγος ενός ξυλουργού. Η άποψη αυτή αποτυπώνεται καθαρά στο έργο του νεοπλατωνικού φιλόσοφου Κέλσου «Λόγος αληθής ή κατά χριστιανών» (το οποίο εξαφάνισαν οι χριστιανοί, όπως και πολλά άλλα).

Έπειτα, είναι και η στάση της Μαρίας. Ενώ τη λέει ο άγγελος (αφού εισήλθε προς αυτήν) πως θα συλλάβει με πνεύμα άγιο, δεν ενημερώνει τον Ιωσήφ. Ο Ιωσήφ διαπιστώνει μόνος του, μετά από μήνες, όταν άρχισαν να φαίνονται τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης, πως η Μαρία είναι έγκυος. Η Μαρία δεν του έχει πει τίποτε κι αυτόν τον ζώνουν τα φίδια, καθώς αναρωτιέται πώς έμεινε αυτή έγκυος πριν αυτός την ακουμπήσει (Ματθ. 1:18). Παρ’όλο που ο άγγελος ήταν σαφής, η Μαρία φαίνεται να ντρέπεται για την εγκυμοσύνη της κι αποφεύγει να το πει στον Ιωσήφ, ο οποίος τελικά το μαθαίνει από κάποιον τρίτο (άλλον άγγελο). Φαίνεται πως και την εποχή εκείνη, ο σύζυγος το μάθαινε τελευταίος.

Γιατί όμως να ντρέπεται η Μαρία να ομολογήσει την κατάστασή της στον σύζυγό της, από τη στιγμή που ο ίδιος ο άγγελος τη βεβαίωσε ότι είχε επιλεγεί από τον ίδιο το Γιαχωβά να γεννήσει το παιδί του; Δεν θα έπρεπε όλο χαρά να αναγγείλει το ευχάριστο γεγονός στον άντρα της; Κι όμως, ο Ιωσήφ δεν μαθαίνει τίποτε από τη Μαρία. Αυτό φαίνεται από το γεγονός πως ο Ιωσήφ δεν είχε ιδέα για το «Πνεύμα Αγίου» που κατέστησε έγκυο τη Μαρία, και αναγκάζεται ο άγγελος να του τα εξηγήσει στον ύπνο του (Ματθ. 1:20). Για να καταλάβει όμως ο Ιωσήφ ότι η Μαρία ήταν έγκυος, σημαίνει πως είχε περάσει τουλάχιστον ένα χρονικό διάστημα πέντε-έξι μηνών, οπότε άρχισε να φαίνεται η εγκυμοσύνη. Έξι μήνες και η Μαρία δεν του έχει πει τίποτε απολύτως. Παράξενη πραγματικά συμπεριφορά από κάποιαν που υποτίθεται ότι την έχει διαλέξει ο θεός.

Εφ’όσον όμως η όλη ιστορία της σύλληψης του Ιησού βασίζεται σε όνειρα και σε αγγέλους, γιατί να δώσει κανείς περισσότερη σημασία και πιστοποιητικά αξιοπιστίας σ’αυτήν απ’ό,τι θα έδινε σε μια παρόμοια ιστορία που οδηγούσε στην ίδια ακριβώς κατάσταση στην οποία βρέθηκαν οι μητέρες άλλων θεών προγενέστερων του Ιησού; Γιατί για παράδειγμα η μητέρα του Μίθρα δεν μπορούσε να γεννήσει ένα θεό χωρίς σεξουαλική πράξη και μπορούσε να το κάνει η Μαρία (που στο κάτω-κάτω έχουμε και την ύποπτη «είσοδο προς αυτήν» του αγγέλου);

Δεν θα πρέπει φυσικά να ξεχνάμε το βασικό ερώτημα που προκύπτει από την παράθεση των δύο γενεαλογιών από τους ευαγγελιστές όσο και από την παράθεση από τους ίδιους της «θαυματουργής» σύλληψης του Ιησού. Εφ’όσον και οι δύο αναγνωρίζουν ευθέως πως ο Ιησούς κατάγεται απ’ευθείας από το θεό και γνωρίζουν τα εβραϊκά έθιμα και νόμους περί καταγωγής, γιατί ιδρώνουν (και ιδρώνουν πολύ) να μας πείσουν πως ο πατέρας του, ο Ιωσήφ, κατάγεται απ’ευθείας από το Δαβίδ και πως ο Ιησούς έχει τις απαραίτητες προϋποθέσεις να είναι ο Μεσσίας; Εδώ είναι θεός ο ίδιος, ανώτατος απ’όλους τους Μεσσίες μαζί. Δεν γνωρίζουν πως ο Ιησούς με τον Ιωσήφ δεν έχουν καμία σχέση; Δεν γνωρίζουν πως μόνον ο φυσικός γιος του Ιωσήφ θα μπορούσε να κληρονομήσει τη βασιλική καταγωγή του πατέρα του; Μήπως τελικά οι ευαγγελιστές πιστεύουν πως ο Ιησούς είναι ο φυσικός γιος του Ιωσήφ και πως συνελήφθη με απολύτως φυσικό τρόπο και όλα αυτά που αναφέρονται σε «αγγέλους» που εισέρχονται προς τη Μαρία, σε «αγγέλους» που εμφανίζονται στον ύπνο του Ιωσήφ και σε συλλήψεις χωρίς επαφή είναι μεταγενέστερες προσθήκες;

Η ιδέα της μεταγενέστερης πρόσθεσης της ιδέας της παρθενογένεσης του Ιησού υποστηρίζεται και από το υπόλοιπο του ευαγγελίου. Ενώ τα πρώτα κεφάλαια του Λουκά και του Ματθαίου υποστηρίζουν πως τόσο ο Ιωάννης ο Βαπτιστής, όσο και η μητέρα του Ελισάβετ αλλά και η Μαρία αναγνωρίζουν την μεσσιανικότητα του Ιησού, παρακάτω, στο κεφάλαιο 11:2-3 του Ματθαίου και στο 7:19-20 του Λουκά βλέπουμε πώς ο Ιωάννης είχε τις αμφιβολίες του σχετικά με τη θεϊκότητα του Ιησού. Ακόμη κι ο Ιωάννης στο ευαγγέλιό του μας πληροφορεί πως ούτε τα αδέλφια του δεν πίστευαν σ’αυτόν:

«ουδέ γαρ οι αδελφοί αυτού επίστευον εις αυτόν» (Ιωάν. 7:5)

Είναι δυνατόν να πιστέψει κανείς πως η μητέρα του Ιησού θα άφηνε τα υπόλοιπα παιδιά της στην άγνοια σχετικά με την θεϊκή καταγωγή του αδελφού τους; Είναι δυνατόν να πιστέψει κανείς πως η Μαρία θα ξεχνούσε όλα εκείνα τα θαυμαστά που είχαν γίνει σχετικά με τη σύλληψη του Ιησού και θα συντασσόταν με το πλήθος που κρατούσαν τον Ιησού γιατί θεωρούσε ότι ήταν «εκτός ελέγχου»;

Πολλοί μελετητές, ακόμη και χριστιανοί θεολόγοι θεωρούν πως τα πρώτα κεφάλαια του Λουκά προστέθηκαν εκεί πολύ μετά τη συγγραφή του ευαγγελίου του, όπως για παράδειγμα ο Arthur Wright, θεολόγος και ιερέας, που θεωρεί πως το πρώτο, το δεύτερο και το μισό από το τρίτο κεφάλαιο του ευαγγελίου του Λουκά δεν υπήρχαν στο αρχικό κείμενο και αποτελούν μεταγενέστερες προσθήκες (A. Wright, “Some New Testament problems”, 2008, σελ. 14).


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 16:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν industrial εδώ είναι οπου ξεκινάει η διαφορά και συνεχίζεται μεταξύ Αθεων και Πιστών,οι μεν πιστεύουνε στην ζαριά χωρίς χέρι οι δε σε έναν καλό εργοδηγό,οι μεν πιστέουνε στην εξ αμοιβάδος συγγένειας του ανθρώπου(!) οι δε στο καλύτερο δημιούργημα του Θεού τον άνθρωπο,διαλέγεις και παίρνεις ένα απο τα δύο δεν θα σου πώ εγώ τι πρέπει να διαλέξεις,εγώ απλά ήθελα να αναδείξω τα πιστεύω των Αθεων στην προσπάθεια που επιχειρήτε να γελοιοποιήσετε καθετί Χριστιανικό θεμά..

Εσείς μου μιλήσατε για τύχη και αμοιβάδα(αυτές τις απαντήσεις πήρα) και απο την άλλη είναι ο Θεός που διέπει και συντηρεί το δημιούργημα του,οπότε ο κόσμος ας κρίνει ποιο του φαίνεται σαχλό και ποιο αληθινό απο τα δύο και ας πάρει..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 38 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy