ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τεστ: Κ.Δ., θεόπνευστη ή ασυναρτησίες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 38
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2010, 23:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ, τώρα μπορούμε να συζητήσουμε για το κατά πόσο θεόπνευστη ή όχι ειναι η Αγία Γραφή;Γιατί γι αυτο συζητάμε,αν δεν το πρόσεξες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 01:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστώ, τώρα μπορούμε να συζητήσουμε για το κατά πόσο θεόπνευστη ή όχι ειναι η Αγία Γραφή;Γιατί γι αυτο συζητάμε,αν δεν το πρόσεξες...

Μπορούμε βεβαίως και τοποθετούμαι...

Όχι δεν είναι ... και δεν είναι διότι δεν έχει γνώσεις για την θεματική λειτουργία του ανθρώπου και που η ουσιαστική του ουσία δεν είναι άλλη απο την επιθυμία!

Και η επιθυμία αναβλύζει απο την έλλειψη και άρα όσο απαγορευουμε κάτι ...τόσο περισσότερο ενδυναμώνει την επιθυμία και τείνει να μεγενθύνει τις νευρώσεις , αποτέλεσμα ενός ηθικού προστακτικού κώδικα , ο οποίος εισήχθη εντός του και του ασκεί έλεγχο και κριτική!

Η επιθυμία είναι η κινητήριος "αιτία" του αλλα και η θεμελιακή αιτία των όσων κάνει και επ'αυτών δεν έχει η αγία γραφή ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΕΙ...άρα δεν είναι θεόπνευστος αλλα Εβραιό-πνευστος...τουτέστιν ανθρωπό-πνευστος!

Και ξανα-τοποθετούμαι...άρα δεν μπορεί η Αγία γραφή να αποτελεί φορέα έμπνευσης ή υγιούς συτήματος αξιών και πεποιθήσεων , διότι παράγει δυστυχία και στρεβλώσεις ψυχολογικές που ταλαιπωρούν και καταδυναστεύουν την φύση του ανθρώπου...

Πλέον η βαθειά γνώση του εαυτού , ενός-εκάστου εξ ημών μπορεί να συντελλέσει στα αναμενόμενα και ο άνθρωπος να βοηθήσει ο ίδιος τον εαυτό του και να αναλάβει υπεύθυνα το τιμόνι του!

.-

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 01:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα.....


quote:
Θεόπνευστη, χαρακτηριστηκε, απο άτομα που διανθήσαν την ανθρώπινη πνευματικότητα,

Όπως;;;

Για πες μερικά άτομα που "διανθήσαν" την ανθρώπινη πνευματικότητα και χαρακτήρισαν την "άγια" γραφή θεόπνευστη...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 12:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Εαρινέ, επειδή δεν ξέρεις τιποτε,όπως ομολογείς, γι αυτο περνάς σε μια επιπόλαια και ατυχή τοποθέτηση, η οποία στερείται οποιασδήποτε ιστορικής υπόστασης κι αποτελεί δικό σου αντιδραστικό ευφυολόγημα....
Φίλε μου,η Αγία Γραφή, έχει γραφτει απο χιλιάδες ανθρώπους, αποτελεί ιστορικές περιγραφές,το τι πέρασε ένας λαός,τη σχέση του με τον Θεό και φιλοσοφικές, ανθρωποκεντρικές διηγήσεις και κειμενα, που , λόγω της εποχής που βγήκαν, δειχνουν ένα πολιτισμό, που διάνθισε, άρε Γιάπετ!!!!,την τότε κοινωνια και ανθρωπότητα...Γιατί;
Γιατί ήταν ευρέως διαδεδομένη και μόρφωνε ανθρώπους, όταν δεν υπήρχε τίποτε άλλο,σε διδακτική μορφή, πλήν ελαχίστων αρχαίων κειμένων,σε μια εποχή παρακμής του τότε ελληνικού πολιτισμού, που ήταν ο μόνος μέχρι τότε, ικανός να οδηγήσει την ανθρωπότητα....
Ο ρόλος της Αγίας Γραφής για τη δύση,καλέ μου, ήταν τουλάχιστον καθοριστικός...Αναπτύχθηκαν οι τέχνες,οι επιστήμες, ακριβώς γιατί λόγω της Αγίας Γραφής, γράφονταν κείμενα της και άλλα,δημιουργώντας μια κίνηση, που ευνόησε τον πολιτισμο.Κι έτσι ειχαμε, αν θυμάσαι, την Αναγέννηση κι όλο τον επόμενο πολιτισμό...Τόσους καλλιτέχνες και πολιτισμικά αποκυήματα,επιστημονικά επιτεύγματα, που αυτά οδήγησαν και έκαναν την εισαγωγη στην βιομηχανική, πρώτα και την σημερινή αντίστοιχα, ώς επόμενο...
Αυτά τώρα,πρόσεξε, μην κάνεις κανένα λάθος και πεις καμιά χαζομάρα...Κάτσε πρώτα και σκέψου την...Θα εκτεθείς,ακόμη μια φορά...
Ανεπανόρθωτα...
Αλλα, θα μου πεις, ο ...βρεγμένος τη βροχή,δεν τη φοβάται....

Γιάπετ μου,υπάρχουν πάρα πολλοί,αλλά δεν θα σε ανοίξω χώρο, για παιχνιδι...Ας πούμε για ζωγράφους,Μιχαήλ Αγγελος, Θετοκόπουλος,κλπ,
Φιλοσόφους,συγγραφείς και πολλούς άλλους...Όλοι ασχοληθηκαν με θέματα που ξεκίνησαν απο την χριστιανική τους πίστη και ότι έμαθαν απο κει....Αμφιβάλλεις μήπως;....Το λένε κι οι ίδιοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 14:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου Εαρινέ, επειδή δεν ξέρεις τιποτε,όπως ομολογείς, γι αυτο περνάς σε μια επιπόλαια και ατυχή τοποθέτηση, η οποία στερείται οποιασδήποτε ιστορικής υπόστασης κι αποτελεί δικό σου αντιδραστικό ευφυολόγημα....
Φίλε μου,η Αγία Γραφή, έχει γραφτει απο χιλιάδες ανθρώπους, αποτελεί ιστορικές περιγραφές,το τι πέρασε ένας λαός,τη σχέση του με τον Θεό και φιλοσοφικές, ανθρωποκεντρικές διηγήσεις και κειμενα, που , λόγω της εποχής που βγήκαν, δειχνουν ένα πολιτισμό, που διάνθισε, άρε Γιάπετ!!!!,την τότε κοινωνια και ανθρωπότητα...Γιατί;
Γιατί ήταν ευρέως διαδεδομένη και μόρφωνε ανθρώπους, όταν δεν υπήρχε τίποτε άλλο,σε διδακτική μορφή, πλήν ελαχίστων αρχαίων κειμένων,σε μια εποχή παρακμής του τότε ελληνικού πολιτισμού, που ήταν ο μόνος μέχρι τότε, ικανός να οδηγήσει την ανθρωπότητα....
Ο ρόλος της Αγίας Γραφής για τη δύση,καλέ μου, ήταν τουλάχιστον καθοριστικός...Αναπτύχθηκαν οι τέχνες,οι επιστήμες, ακριβώς γιατί λόγω της Αγίας Γραφής, γράφονταν κείμενα της και άλλα,δημιουργώντας μια κίνηση, που ευνόησε τον πολιτισμο.Κι έτσι ειχαμε, αν θυμάσαι, την Αναγέννηση κι όλο τον επόμενο πολιτισμό...Τόσους καλλιτέχνες και πολιτισμικά αποκυήματα,επιστημονικά επιτεύγματα, που αυτά οδήγησαν και έκαναν την εισαγωγη στην βιομηχανική, πρώτα και την σημερινή αντίστοιχα, ώς επόμενο...
Αυτά τώρα,πρόσεξε, μην κάνεις κανένα λάθος και πεις καμιά χαζομάρα...Κάτσε πρώτα και σκέψου την...Θα εκτεθείς,ακόμη μια φορά...
Ανεπανόρθωτα...
Αλλα, θα μου πεις, ο ...βρεγμένος τη βροχή,δεν τη φοβάται....

Γιάπετ μου,υπάρχουν πάρα πολλοί,αλλά δεν θα σε ανοίξω χώρο, για παιχνιδι...Ας πούμε για ζωγράφους,Μιχαήλ Αγγελος, Θετοκόπουλος,κλπ,
Φιλοσόφους,συγγραφείς και πολλούς άλλους...Όλοι ασχοληθηκαν με θέματα που ξεκίνησαν απο την χριστιανική τους πίστη και ότι έμαθαν απο κει....Αμφιβάλλεις μήπως;....Το λένε κι οι ίδιοι...


Θα αγνοήσω , τα όσα λές φίλε μου περί αγνοιάς μου και θα πώ αυτό:

-Κανένας σε τούτο τον κόσμο , λογικά σκεπτόπμενος άνθρωπος δεν αμφιβάλλει για την ιστορική συνέχεια η οποία υπήρξε και κάθε εποχή άφησε τα σημάδια της στην ανθρώπινη εξέλιξη!

Για όσους γνωρίζουν , ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός συνέβαλε στα μέγιστα σε αυτό το οποίο ορίζεται ως οικοδόμημα του Ελληνικού πολιτισμού και όχι μόνο , διότι όλος σχεδόν ο Δυτικός πολιτισμός βασίσθηκε και αναπτύχθηκε επι αρχών και σκέψεων του αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού -δεν χρειάζεται έχω την αίσθηση , να κάνω εδώ αναφορές..μιας και όλοι γνωρίζουν περί αυτού- και ήταν εκείνος που εισήγαγε ως έννοια και λειτουργία την Δημοκρατία!

Ασφαλώς , υπήρξε συνέχεια και αυτό το οποίο ορίζεται ως αναγέννηση ασφαλώς δεν αφορούσε την υποδουλωμένη Ελλάδα και την ορθόδοξη Εκκλησία αλλα την Ευρώπη και τον καθολικισμό , μπορεί να ενοχλεί η επισήμανση αλλα έτσι είναι!

Για όσους επίσης γνωρίζουν , πηγή έμπνευσης για την αναγέννηση και τα γράμματα αλλα και τις επιστήμες , υπήρξε ο Αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός που ενέπνευσε και όλους τους φιλοσόφους της τότε εποχής και όλα τα φιλοσοφικά κινήματα .... μέχρι και το Δόγμα του χριστιανισμού -αν χρειασθεί μπορούμε να κάνουμε άπειρες αναφορές που τεκμηριώνουν το αληθές!

Άρα η αναγέννηση δεν αφορά την ορθόδοξη εκκλησία και την Ελλάδα...συνεπώς ας μην κάνουμε καμμιά αναφορά διότι δεν μας αφορά και αυτό επειδή στην Ελλάδα δεν υπήρξε αναγέννηση...παρακμή και σκοτάδι υπήρξε...αυτό!

Για την Ελλάδα και την ορθοδοξία και την παρακμή θα μιλήσουμε ή για την αναγέννηση και την Ευρώπη και τον καθολικισμό...?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 18:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Γιάπετ μου,υπάρχουν πάρα πολλοί,αλλά δεν θα σε ανοίξω χώρο, για παιχνιδι...Ας πούμε για ζωγράφους,Μιχαήλ Αγγελος, Θετοκόπουλος,κλπ,
Φιλοσόφους,συγγραφείς και πολλούς άλλους...Όλοι ασχοληθηκαν με θέματα που ξεκίνησαν απο την χριστιανική τους πίστη και ότι έμαθαν απο κει....Αμφιβάλλεις μήπως;....Το λένε κι οι ίδιοι...

Είναι γνωστό ότι δεν ξέρεις τι λες και ότι μπερδεύεις τη βρακοζώνα με τη γραβάτα.

Το να πιστεύει κάποιος σε κάτι, δεν είναι απόδειξη αλήθειας.

Το αν είναι θεόπνευστο ένα κείμενο, δεν αποδεικνύεται από το ποσοστό ανθρώπων που πιστεύουν κάτι τέτοιο αλλά φαίνεται από το ίδιο το κείμενο.

Και ένα κείμενο γεμάτο αρλούμπες (όπως η δεύτερη διαθήκη) δεν μπορεί να είναι, πραγματικά, θεόπνευστο, εκτός κι αν ο θεός που το ενέπνευσε είναι κι αυτός αρλούμπας.

Η πρώτη διαθήκη είναι η μυθολογία των εβραίων και έχουν κάθε δικαίωμα να βάλουν μέσα ό,τι θέλουν, το θεό τους, την πορεία τους, τις γενιές τους, τη "φιλοσοφία" τους και ό,τι άλλο γουστάρουν, από κλεμμένες δοξασίες και γνώση άλλων λαών μέχρι παραμύθια της φαντασίας τους.

Ούτε αυτοί φταίνε, ούτε ο γιαχβέ τους που υπάρχουν κορόιδα που μετέτρεψαν μια ομάδα τσοπάνηδων σε εκλεκτό λαό και κάποιον απατεώνα σε θεό τους.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 19:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Γιάπετ, ποιός ο λόγος να αρχίσουμε τις ελληνικούρες;
Σου μιλάω για συγκεκριμένα βιβλία, που ανέφερα, και που είναι γνωστά ακόμη και σε αλλοδόξους...Αυτό το πράγμα,για να παψουμε τα γενικολογα, αφού αρνείσαι να τοποθετηθείς επ αυτών και πάς με διαβολές,να μιλήσεις για το σύνολο....
Εαρινέ,διάβασε λίγο αγόρι μου πρώτα...Και μετά τοποθετήσου...Δεν το έμαθες ακόμη αυτό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 21:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλέ μου Γιάπετ, ποιός ο λόγος να αρχίσουμε τις ελληνικούρες;
Σου μιλάω για συγκεκριμένα βιβλία, που ανέφερα, και που είναι γνωστά ακόμη και σε αλλοδόξους...Αυτό το πράγμα,για να παψουμε τα γενικολογα, αφού αρνείσαι να τοποθετηθείς επ αυτών και πάς με διαβολές,να μιλήσεις για το σύνολο....
Εαρινέ,διάβασε λίγο αγόρι μου πρώτα...Και μετά τοποθετήσου...Δεν το έμαθες ακόμη αυτό;

Την απάντηση την παίρνεις απο πολλους και πιο πάνω -ήδη- την πήρες απο τον φίλο και συνδίκτυο Γιάπετ!

Διάβασε εσύ και προσπάθησε να εντυπώσεις , κομματάκι δύσκολο για σένα ...ως φαίνεται!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 22:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Είμαι ο πρώτος που έπαψε να σας αντιμετωπίζει σοβαρά και είπα ότι είστε μόνο για πλακίτσα και χαίρομαι που με επιβεβαιώνετε σε κάθε σας μήνυμα.

Καλά, έτσι και βγει άλλος να διεκδικήσει τα πρωτεία...εγώ θα τον μαλώσω!

quote:
γιαπετ:
Ο πρωταγωνιστής των ευαγγελίων έχει "πει" διάφορα, αφού όποιος και όποτε τα έγραφε, προσπαθούσε να δώσει ό,τι θεωρούσε αναγκαίο για να πείσει τα πρόβατα περί της "θεοπνευστίας" της μπούρδας του.
Αν δεν συμφωνείτε ότι έγινε έτσι τότε θα πρέπει (αν θεωρήσουμε τον Ιησού των ευαγγελίων υπαρκτό πρόσωπο) να έλεγε ό,τι του κατέβαινε, κατά περίπτωση.
Έχει "πει" να μην αγαπάς ούτε γονείς ούτε αδέλφια για να μπορείς να γίνεις μαθητής του, έχει "πει" ότι δεν ήρθε γι όλους παρά μόνο για τους εβραίους, έχει "πει" ότι ήρθε για να βάλει φωτιές και όχι για ειρήνη, τίμιος δεν ήταν ούτε ο ίδιος αφού έστελνε εμπροσθοφυλακή στα χωριά να διαπιστώσει αν τον σηκώνει τι κλίμα, ηθικός δεν ήταν αφού τον ζούσαν οι πόρνες που κουβαλούσε μαζί του, δίκαιος δεν ήταν διότι συμφωνούσε με το μπαμπά του που κατέσφαξε όλον τον κόσμο για να περνάνε καλά οι εβραίοι και τόσα άλλα....
Βέβαια όταν ήταν νηφάλιος "έλεγε" και κάτι τέτοια που λέτε εσείς, αλλά... όταν είσαι σουρωμένος βγαίνει ο πραγματικός σου εαυτός στην επιφάνεια (δεν το άντεχε το ρημάδι, πώς να το κάνουμε;).
Αλλά είναι απόλυτα δικαιολογημένος ο φουκαράς, έπρεπε να ζήσει κι αυτός, πώς θα την έβγαζε που δεν άντεχε τη δουλειά;; Και οι τεμπέληδες άνθρωποι είναι, άλλωστε υπάρχει και το θεϊκό ρητό που λέει, τι διάολο, τόσοι μαλάκες δεν μπορούν να ζήσουν έναν έξυπνο;;;


Επίσης ήταν μαχαιροβγάλτης, ληστής, μέθυσος και καβγατζής....ξεχνάς λοιπόν και άλλα, από τα πιο βασικά, που έχεις πει...αλλά μη στεναχωριέσαι όλο και κάποιος συνδίκτυος θα στο θυμίζει.

quote:
γιαπετ:
τρεχα.... , μ' εσένα θα τα πούμε σε λίγες ημέρες που θα επιστρέψω, δεν σε ξέχασα.
Φιλάκια.....

Εμένα δε μου δίνεις φιλάκια...μ' αγαπάς πιο λίγο από τον τρέχα!

quote:
kost:
Και πολλοί από αυτούς αναγνώρισαν την ιερότητα του αριθμού 12. Ο Πλάτων, μεταφέροντας διδασκαλίες των Πυθαγορείων, έγραφε ότι "ο Θεός τακτοποίησε τον κόσμο σύμφωνα με το Δωδεκάεδρο", ενώ οι Στωϊκοί φιλόσοφοι, δεινοί ερμηνευτές της αλληγορικής διδασκαλίας του Ομήρου, δίδασκαν ότι "Οι Θεοί εφορεύουν στην τάξη του Κόσμου και αποτελούν πληθύνσεις μίας αρχικής πολυώνυμης θείας οντότητας, «ζώου λογικού, τελείου και νοερού», που εισδύει παντού και παίρνει τα χαρακτηριστικά του κάθε στοιχείου με το οποίο έρχεται σε επαφή. Νόμος όλων των πραγμάτων είναι η Ειμαρμένη, μία ταυτόχρονα φυσική και θεϊκή οργανωτική δύναμη του Κόσμου, που αποτελεί τον Λόγο και την νομοτέλεια του Παντός, δύναμη που διατηρεί και διατηρείται κυβερνώντας και περιλαμβάνοντας τα ενάντια".


Λάθος και μάλιστα εσύ ο ίδιος αποδεικνύεις αυτό το λάθος: " Νόμος όλων των πραγμάτων είναι η Ειμαρμένη, μία ταυτόχρονα φυσική και θεϊκή οργανωτική δύναμη του Κόσμου, που αποτελεί τον Λόγο και την νομοτέλεια του Παντός, δύναμη που διατηρεί και διατηρείται κυβερνώντας και περιλαμβάνοντας τα ενάντια".

Oι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι ήσαν υπέρ του Ενός Θεού και όχι των δώδεκα και των πέριξ, γι' αυτό τους κυνηγούσαν και τους θανάτωναν.

Ό Πλάτων γράφει: «Τίποτα δεν γνωρίζομε για τους θεούς, ούτε για τους ίδιους ούτε για τα ονόματα τους πού κάποτε οι ίδιοι επενόησαν για τον εαυτό τους» [Ότι περί θεών ουδέν ίσμεν, ούτε περί αυτών ούτε περί των ονομάτων, άττα ποτέ εαυτούς καλούσιν . (Πλάτων, Κρατύλος, 400ά)].

Ο Πυθαγόρας γράφει: " Γι' αυτό και προνοεί ο Θεός για μας" (διό και προνοείσθαι τον Θεόν ημών).
Και αμέσως συνεχίζει "ειμαρμένην τε των όλων και κατά μέρος αιτίαν είναι της διοικήσεως..."
Είναι από τους αμφισβητίες του δωδεκάθεου και όχι από τους υποστηρικτές του.

Μερικοί Αθηναίοι φιλόσοφοι κατονομάζονταν «άθεοι», ως επώνυμο. Ανάμεσα στους φιλοσόφους που αμφισβητούσαν τη λατρεία «θεοτήτων» περιλαμβάνονται οι:
Ξενοφάνης, ο Αναξαγόρας, ο Πρωταγόρας, ο Πρόδικος, ο Κριτίας, ο Αντισθένης, ο Θεόφραστος, ο Επίκουρος, και ο Βίων.
Ενώ ο Πλάτων και ο Αριστοτέλης αναφέρονταν ως φιλόσοφοι με επιφυλάξεις στη λατρεία των θεών του ελληνισμού.

Σημαντικός φιλόσοφος, θεολόγος και ποιητής ήταν ο Ξενοφάνης (6ος – 5ος αιώνας π.Χ.) ο οποίος γεννήθηκε στην ελληνική ιωνική αποικία Κολοφώνα της Μ. Ασίας το 580 ή το 577 π.Χ.
Μετά την κατάληψη της πόλης του από τις βαρβαρικές ορδές των Περσών ο Ξενοφάνης κατέφυγε στην Κάτω Ιταλία και στην Σικελία. Εκεί πέρασε από διάφορες ελληνικές αποικίες και έζησε ως ραψωδός και ποιητής. Ο Ξενοφάνης άσκησε κριτική ενάντια στον πολυθεϊσμό και διακήρυξε την ύπαρξη του ενός και άφθαρτου Θεού.

Οι Επικούρειοι δίδασκαν ότι οι θεοί αποτελούν προσωπικά ευρήματα ατόμων.
Ο Διογένης ο Κυνικός δεν αποδεχόταν καν τη λαϊκή λατρεία του Δωδεκαθέου.

quote:
kost:
Όσο για τη διδασκόμενη Αρετή του Ιησού υστερεί σε σχέση με εκείνη πχ. του Σωκράτη. Ο Σωκράτης ούτε καταράστηκε ποτέ όσους δεν τον πίστεψαν, ούτε έβριζε αλλοεθνείς όπως ο Ιησούς.

Και πάλι κάνεις λάθος. Ούτε καταριόταν όσους δεν τον πίστεψαν ούτε έβριζε τους αλλοεθνείς.
Προειδοποιούσε όσους δεν τον πίστευαν και όσους δε θα ακολουθούσαν τον Λόγο Του, για το τι τους περίμενε. Αυτό δεν είναι κατάρα είναι πραγματικότητα.
Ενώ τους μαθητές Του, τους έστειλε να διδάξουν "άπαντα τα έθνη".

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 22:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=pSdZ5Lr2PZo

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 23:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να άφηνες και κανέναν άλλο να πει τη γνώμη του, βρε Εαρινέ,χωρίς να καθοδηγείς σε κάτι εναντίον μου...Καψούρα!!!
Φασίστας του κερατά,τελικά δηλώνεις....Άσε ρε τους ανθρώπους να μιλάνε,ελεύθερα, προβοκάτορα της κακιάς ωρας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 00:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να άφηνες και κανέναν άλλο να πει τη γνώμη του, βρε Εαρινέ,χωρίς να καθοδηγείς σε κάτι εναντίον μου...Καψούρα!!!
Φασίστας του κερατά,τελικά δηλώνεις....Άσε ρε τους ανθρώπους να μιλάνε,ελεύθερα, προβοκάτορα της κακιάς ωρας....

Δεν θέλω να χάνεις το χιούμορ σου ... εκτός απο ασυνάρτητος , εμφανίζεσαι και κακός ... με τον εαυτό σου πρωτίστως!

Θα χάσεις και την όποια αξιοπιστία σου απέμεινε...

Αλλα θα μου πείς , ποιος νοιάζεται για αξιπιστία , όταν την έχει χάσει προ πολλού???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 00:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τρεχα....

quote:
Γιάπετ μου,υπάρχουν πάρα πολλοί,αλλά δεν θα σε ανοίξω χώρο, για παιχνιδι...Ας πούμε για ζωγράφους,Μιχαήλ Αγγελος, Θετοκόπουλος,κλπ,
Φιλοσόφους,συγγραφείς και πολλούς άλλους...Όλοι ασχοληθηκαν με θέματα που ξεκίνησαν απο την χριστιανική τους πίστη και ότι έμαθαν απο κει....Αμφιβάλλεις μήπως;....Το λένε κι οι ίδιοι...

Είναι γνωστό ότι δεν ξέρεις τι λες και ότι μπερδεύεις τη βρακοζώνα με τη γραβάτα.

Το να πιστεύει κάποιος σε κάτι, δεν είναι απόδειξη αλήθειας.

Το αν είναι θεόπνευστο ένα κείμενο, δεν αποδεικνύεται από το ποσοστό ανθρώπων που πιστεύουν κάτι τέτοιο αλλά φαίνεται από το ίδιο το κείμενο.

Και ένα κείμενο γεμάτο αρλούμπες (όπως η δεύτερη διαθήκη) δεν μπορεί να είναι, πραγματικά, θεόπνευστο, εκτός κι αν ο θεός που το ενέπνευσε είναι κι αυτός αρλούμπας.

Η πρώτη διαθήκη είναι η μυθολογία των εβραίων και έχουν κάθε δικαίωμα να βάλουν μέσα ό,τι θέλουν, το θεό τους, την πορεία τους, τις γενιές τους, τη "φιλοσοφία" τους και ό,τι άλλο γουστάρουν, από κλεμμένες δοξασίες και γνώση άλλων λαών μέχρι παραμύθια της φαντασίας τους.

Ούτε αυτοί φταίνε, ούτε ο γιαχβέ τους που υπάρχουν κορόιδα που μετέτρεψαν μια ομάδα τσοπάνηδων σε εκλεκτό λαό και κάποιον απατεώνα σε θεό τους.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Έλα ρε σύ Γιάπετ...όχι και ομάδα τσοπάνηδων...όχι και τσοπάνηδων!

Σε λίγο θα τους πείς και τσοπαναραίους..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 10:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε χάνω το χιούμορ μου, ούτε βαριέμαι πάρα πολύ....Απλα,δεν αφήνεις να μιλησει κανείς,πλήττω και δείχνεις καψούρα,ατελείωτη μαζί μου, πράγμα,που για ένα ....σεμνό άνθρωπο σαν εμένα,με κάνει και ερυθριώ......
Θα μας παρεξηγήσουν....Είμαι παντρεμένος με πιαδιά, δεν θέλω δεσμούς....Βρες καμιά γκόμενα που σου λεω, κι άσε να έχουμε το φόρουμ για συζητησεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 15:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ούτε χάνω το χιούμορ μου, ούτε βαριέμαι πάρα πολύ....Απλα,δεν αφήνεις να μιλησει κανείς,πλήττω και δείχνεις καψούρα,ατελείωτη μαζί μου, πράγμα,που για ένα ....σεμνό άνθρωπο σαν εμένα,με κάνει και ερυθριώ......
Θα μας παρεξηγήσουν....Είμαι παντρεμένος με πιαδιά, δεν θέλω δεσμούς....Βρες καμιά γκόμενα που σου λεω, κι άσε να έχουμε το φόρουμ για συζητησεις...

Άμα "ερυθριείς"...να το ξανα-δούμε το θέμα , χρειάζεται επανεξέταση , να μην σε χάσουμε και λείψει αυτό το "κάτι" που μας ομορφαίνει τις μέρες μας..!

Εγώ θέλω να μιλάς , αλλα δεν γίνεται ρε Βαγγέλη να μην σχολιασθούν τα όσα λές , δεν γίνεται ρε φίλε και αυτό διότι όλα είναι εκτός τόπου και χρόνου , έχεις ξεπεράσει και τα της μυθολογίας ρε παιδάκι μου..

Κάποια στιγμή , το είχα αποφασίσει και δεν απαντούσα στα κειμενά σου και αυτό διότι το θεωρούσα "ανούσιο" πλέον...

Αλλα απο την στιγμή που παρενέβης και σχολίσες απάντησή μου , με -άσε την ειρωνία- άσχετο τρόπο και χωρίς κανένα λογικό ειρμό -όπως εξάλλου είναι όλες οι απαντήσεις σου- και βεβαίως το κάνεις παντού και σε όλους -πάντα διανθισμένο με τα προσφιλή σου κοσμητικά επίθετα και την κουτσαβακίστικη συμπεριφορά- ...όπου σε πετυχαίνω και συμπεριφέρεσαι ως απροσάρμοστο παιδί ... θα σε τιμωρώ παραδειγματικά και αυτό απο αγάπη και ενδιαφέρον , μπας και κάποια στιγμή συμμορφωθείς!

Κάποια στιγμή , θα πρέπει να καταλάβεις ότι εδώ δεν είναι αλάνα , όπου συναρθροίζεσαι με άλλα παιδάκια και συζητάτε για τον θεούλη , αλλα δημόσιος χώρος ...όπου απαιτείται , ένας μίνιμουμ σεβασμός..!

Θα μάθεις όμως -είμαι πεπεισμένος- ίσως χρειασθεί χρόνος και επιμονή , αλλα σε διαβεβαιώ ...πως την έχω και με το παραπάνω!

Ο φίλος σου!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 19:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:
Απλα,δεν αφήνεις να μιλησει κανείς,πλήττω και δείχνεις καψούρα,ατελείωτη μαζί μου, πράγμα,που για ένα ....σεμνό άνθρωπο σαν εμένα,με κάνει και ερυθριώ......
Θα μας παρεξηγήσουν....Είμαι παντρεμένος με πιαδιά, δεν θέλω δεσμούς....Βρες καμιά γκόμενα που σου λεω, κι άσε να έχουμε το φόρουμ για συζητησεις...

Ρίξε και κανένα smiles ρε τρεχαγύρευε έτσι οπως τα λές σίγουρα θα σε παρεξηγήσουν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 19:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ allzzaro, μας δουλεύεις; Με τα ....νουμερα, χρειάζονται σμάιλς;Άσε τα να πάνε στη θάλασσα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 22:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε συ allzzaro, μας δουλεύεις; Με τα ....νουμερα, χρειάζονται σμάιλς;Άσε τα να πάνε στη θάλασσα...


Θεόπνευστες επιχειρηματολογίες...όλοι οι Παλαιο-ημερολογίτες , έτσι είστε?

Είναι θέμα προς διερεύνηση..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 22:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά απο σένα, καλέ μου,έγινε άχρηστη, όποια διερεύνηση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 23:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

trexagireve
quote:
Απλα,δεν αφήνεις να μιλησει κανείς,πλήττω και δείχνεις καψούρα,ατελείωτη μαζί μου, πράγμα,που για ένα ....σεμνό άνθρωπο σαν εμένα,με κάνει και ερυθριώ......
Θα μας παρεξηγήσουν....Είμαι παντρεμένος με πιαδιά, δεν θέλω δεσμούς....Βρες καμιά γκόμενα που σου λεω, κι άσε να έχουμε το φόρουμ για συζητησεις...

Ρίξε και κανένα smiles ρε τρεχαγύρευε έτσι οπως τα λές σίγουρα θα σε παρεξηγήσουν..


Tώρα δεν μπορεί ... μιλάει σοβαρά και καταθέτει τεκμηριωμένες απόψεις ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 23:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τσακωνόμαστε και να πικραίνουμε ο ενας τον αλλον επειδή έχουμε διαφορετικές απόψεις.
Προσέξτε .. τα λόγια μένουν.
Μην λέτε λόγια λοιπόν που δεν πρέπει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 09:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορία ψάλτου βήξ και άγνοια ημιμαθούς,μωρία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 09:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τσακωνόμαστε και να πικραίνουμε ο ενας τον αλλον επειδή έχουμε διαφορετικές απόψεις.
Προσέξτε .. τα λόγια μένουν.
Μην λέτε λόγια λοιπόν που δεν πρέπει..

Καλημέρα Allzzaro..

Είναι τυχαίο , που μόνο με τον συγκεκριμένο κύριο μονίμως και με όλους δημιουργείται θέμα?

Τουλάχιστον , να ήξερε και τι έλεγε..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 09:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινάκι μου, το ξέρουμε ότι δεν μπορείς να δεχτείς την άγνοια σου, αλλά,μόνο συκοφαντώντας κα προσπαθώντας να κατηγορείς, δεν έχεις αξία...Κατάλαβε, πόσο ..ξεβράκωτος είσαι...
Ζεις για μένα!!!!!Όλα τα άλλα, προφάσεις εν αμαρτίαις...Τα θέματα, δεν σε απασχολούν, μόνο το να "σώσεις"το φόρουμ απο μένα, Δον Κιχώτη ,της κλάψας;Δες τα χάλια σου μια φορά,γιατί,στη Λάρισα αν έλθεις,ποτέ, θα δεις πάντως, ότι είσαι γνωστός,πια, σαν γελοτοποιός και παιδί...Σε διαβάζουν αρκετοί..Σε λίγο θα γίνεις φιγούρα σε καρτούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 10:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινάκι μου, το ξέρουμε ότι δεν μπορείς να δεχτείς την άγνοια σου, αλλά,μόνο συκοφαντώντας κα προσπαθώντας να κατηγορείς, δεν έχεις αξία...Κατάλαβε, πόσο ..ξεβράκωτος είσαι...
Ζεις για μένα!!!!!Όλα τα άλλα, προφάσεις εν αμαρτίαις...Τα θέματα, δεν σε απασχολούν, μόνο το να "σώσεις"το φόρουμ απο μένα, Δον Κιχώτη ,της κλάψας;Δες τα χάλια σου μια φορά,γιατί,στη Λάρισα αν έλθεις,ποτέ, θα δεις πάντως, ότι είσαι γνωστός,πια, σαν γελοτοποιός και παιδί...Σε διαβάζουν αρκετοί..Σε λίγο θα γίνεις φιγούρα σε καρτούν...

Χαίρομαι ιδιαίτερα που βρίσκουν -λόγω εμού- οι Λαρισαίοι το χαμόγελό τους φίλε μου...μακάρι πάντα να χαμογελούν και ας είμαι εγώ η αιτία!

Επι του προκειμένου τώρα , έχεις κάτι να πείς?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 11:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινάκι μου, το ξέρουμε ότι δεν μπορείς να δεχτείς την άγνοια σου, αλλά,μόνο συκοφαντώντας κα προσπαθώντας να κατηγορείς, δεν έχεις αξία...Κατάλαβε, πόσο ..ξεβράκωτος είσαι...
Ζεις για μένα!!!!!Όλα τα άλλα, προφάσεις εν αμαρτίαις...Τα θέματα, δεν σε απασχολούν, μόνο το να "σώσεις"το φόρουμ απο μένα, Δον Κιχώτη ,της κλάψας;Δες τα χάλια σου μια φορά,γιατί,στη Λάρισα αν έλθεις,ποτέ, θα δεις πάντως, ότι είσαι γνωστός,πια, σαν γελοτοποιός και παιδί...Σε διαβάζουν αρκετοί..Σε λίγο θα γίνεις φιγούρα σε καρτούν...

Δεν σε συκοφάντησα και ούτε σε έβρισα ποτέ...και όλες μου οι αναφορές γίνονται επι των θέσεών σου ...επιπροσθέτως , θα πρέπει να σου υπενθυμίσω , ότι προσπάθησα να μην απαντώ στα όσα λές , μέχρι που ανέλαβες την πρωτοβουλία και μάλιστα με ειρωνικό και αήθη τρόπο -όπως εξ'αλλου πάντα συνηθίζεις- να παρέμβης σε δική μου απάντηση-τοποθέτηση ..!

Προσωπικά δεν σε έχω βρίσει ποτέ...και κανέναν συνδίκτυο ...εσύ αντίθετα σχεδόν τους πάντες και αυτό είναι καταγεγραμμένο .... όμως την διακριτική ευγένεια του καθενός , μην την εκλαμβάνεις ως αδυναμία!

Το μόνο που κατ'εξακολούθηση σου έχω ζητήσει , είναι και το αυτονόητο...να γίνεις άνθρωπος και να σέβεσαι και να προσέχεις το πως μιλάς και συμπεριφέρεσαι..αυτό φίλε μου!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 11:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις χοντρό πρόβλημα αγόρι μου, γιατί αυτά που λές για μένα ισχύουν για σενα,αφού εγώ είμαι χριστιανός και υπερασπίζομαι τις θέσεις μας,
ενώ εσύ,διχως θέσεις, διχως πίστη, αποφάσισες να σώσεις τον κόσμο απο μένα κι απαντας πριν απο όποιον συνομιλω,νομίζοντας ότι με απομονώνεις...
Τιμή μου και ....αρρώστια σου...
Και πηγαινε σε κανεναν γιατρό γι αυτά που γράφεις...Θα σε βοηθήσει...
Γιατί,μάλλον, νομίζεις ότι είσαι ....εγώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 12:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχεις χοντρό πρόβλημα αγόρι μου, γιατί αυτά που λές για μένα ισχύουν για σενα,αφού εγώ είμαι χριστιανός και υπερασπίζομαι τις θέσεις μας,
ενώ εσύ,διχως θέσεις, διχως πίστη, αποφάσισες να σώσεις τον κόσμο απο μένα κι απαντας πριν απο όποιον συνομιλω,νομίζοντας ότι με απομονώνεις...
Τιμή μου και ....αρρώστια σου...
Και πηγαινε σε κανεναν γιατρό γι αυτά που γράφεις...Θα σε βοηθήσει...
Γιατί,μάλλον, νομίζεις ότι είσαι ....εγώ...

Ασφαλώς είναι θεμιτό , το να υπερασπίζεται κανείς τις θέσεις του και την πίστη του ... αυτό το κατανοώ και το αποδέχομαι ως λογικότατο και ίσως κάποιες φορές και επιβεβλημμένο!

Μα έχει τεράστια διαφορά , το υπερασπίζομαι τις θέσεις μου , με σεβασμό και όμορφο τρόπο και άλλο βρίζοντας και ειρωνευόμενος τους πάντες και τα πάντα!

Σου έχω ξανα-ζητήσει -τουλάχιστον με μένα- να είσαι ευγενικός και συγκρατημένος και να καταθέτεις τις απόψεις σου με κόσμιο τρόπο , όπως συνάδει με την ηλικία σου -όπως λές- εσύ όμως προτιμάς ...

Το σκίσε με ν'αλλάξω ράφτη..το φασίστα..και τα άλλα τα τρελλά που λές και είναι καταγεγραμμένα...δεν χρειάζεται να κάνω αναφορά...εκεί είναι όλα , δές τα μόνος σου!

Θα σε παρακαλέσω λοιπόν , γι'αλλη μια φορά να κοντρολάρεις την έπαρση απο την οποία διακατέχεσαι και να επιδείξεις τον απαιτούμενο σεβασμό και να σκεφθείς -στο έχω ξαναπεί- ότι αν όλοι σε ακολουθούσαν στο τρόπο που έχεις επιλέξει να μιλάς και να συμπεριφέρεσαι , τότε θα μιλούσαμε για χάβρα των Ιουδαίων..!

Και θα αστειευθούμε -ασφαλώς- και θα πειράξουμε -με ωραίο τρόπο- αλλα δεν έχει καμμιά σχέση αυτό , με τις βρισιές και τις καταθέσεις κοσμητικών επιθέτων και ειρωνικών σχολίων!

Θα σε παρακαλέσω , να σταματήσει εδώ αυτό και -αν γίνεται- να μην ξανασυμβεί!

Ελπίζω να δείξεις αυτοσυγκράτηση...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 13:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ αγόρι μου,έχεις πολύ μεγάλο εγωισμό,γιατί,ενώ εγώ σου λέω να γράφεις για τα θέματα κι όχι για μένα, γιατί μου δίνεις αξία, εσύ το γυρνάς ότι εγώ κανω αυτό σε σενα ..Και προσπαθείς, επίμονα, να το επιβάλεις...
Δεν είναι θέμα πίεσης, η αλήθεια..Απλά, απο τη μέρα που γράφεις έχει να γινει ουσιαστικός διάλογος εδώ μέσα....Το πιάνεις;Αν θές, άφησε να μιλήσουν οι υπόλοιποι, που προσαπαθεις να "πατρονάρεις", για να δεις πως έχουν τα πράγματα...
Θέλεις να καθοδηγείς τα συμπεράσματα κι αυτό γιατί έχεις λάθος και το ξέρεις....Έτσι ειναι και σε καταδεικνύει, ως ανώριμο....
Κάνε και την "πάπια" καμιά φορά...Όχι μόνο την κότα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 13:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσύ αγόρι μου,έχεις πολύ μεγάλο εγωισμό,γιατί,ενώ εγώ σου λέω να Έτσι ειναι και σε καταδεικνύει,


.... ως ανώριμο....


Κάνε και την "πάπια" καμιά φορά...


....Όχι μόνο την κότα...



Σταμάτα να βρίζεις σου λέω και να βάζεις ταμπέλες στον κόσμο αλλα απ'οτι βλέπω συνεχίζεις...τόσο δύσκολο σου είναι να το σταματήσεις αυτό?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 38 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy