ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τεστ: Κ.Δ., θεόπνευστη ή ασυναρτησίες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 38
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 23:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


---------------------------------------------------------
-Αυτο που με εστειλε σ'αυτο εδω το Forum ,για να περασω μια σκληρη
αλλα απαραιτητη δοκιμασια στο δρομο μου της αναζητησης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 23:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
-Η αποστολη της Κ.Δ.,ειναι να ενεργοποιησει και συντονησει της
δονησεις του εγκεφαλου,με αυτες της καρδιας.
Χαχα! Ελα τώρα... Σοβαρεπσου!




----------------------------------------------------
-Η σοβαροτητα ,δεν ειναι απαραιτητη για τη ΓΝΩΣΗ,
απο μια αποψη ισως να ειναι και φρενο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 15:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν κάνεις πλάκα εντάκσει φίλε μου.
Εαν όμως δεν, μπορείς να μας το εξηγήσης σε παρακαλώ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 21:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την πίστη μιλάμε ρε παιδιά... Είναι θέμα λογικής η πίστη; Αυτό που εννοώ (εγώ τουλάχιστον) είναι ότι όσο σοφός και λογικός και να' ναι κάποιος, άμα κάτι του σφηνωθεί ως σωστό μέσα του δεν βγαίνει με τίποτα! Πότε είπα εγω ότι είναι άχρηστη ουσία το μυαλό βρε Αίολέ μου; Με παρεξηγείς και πληγώνομαι ανεπανόρθωτα !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 08:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι η πίστη κι η λογική είναι δύο πολύ χρήσιμα εργαλεία που μπορεί να αξιοποιήσει ο άνθρωπος.
Για παράδειγμα, εάν κάποιοι άνθρωποι δεν είχαν πίστη σε κάποια ιδέα τους, σε κάτι που είχαν οραματιστεί δεν θα είχαν οδηγηθεί σε ανακαλύψεις οι οποίες άλλαξαν την ανθρωπότητα.
Από την άλλη, για να συλλάβουμε κάποιες έννοιες κι αλήθειες χρειαζόμαστε τη λογική προκειμένου να επεξεργαστούμε τα όσα δεδομένα διαθέτουμε, τις πληροφορίες που έχουμε συγκεντρώσει κλπ.

Ένας άνθρωπος που πιστεύει σε μια ανώτερη δύναμη - όπως κι αν επιλέγει να την ονομάζει - έχει ως οδηγό του την πίστη του.
Είναι πολύ πιθανόν να μην είναι σε θέση να αποδείξει με βάση τη λογική - τουλάχιστον με την ευρέως αποδεκτή έννοια της λογικής - από που πηγάζει η βεβαιότητα του ότι η πίστη του είναι σωστή.
Και κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει και λόγος για να γίνει κάτι τέτοιο όταν έχει βρει την χρυσή τομή ανάμεσα στην εξήγηση του κόσμου, της ζωής κλπ με βάση τη λογική και την πίστη.
Εάν αυτή η χρυσή τομή εκλείπει και προσπαθεί να αναλύσει τα ζητήματα χρησιμοποιώντας το αντίθετο εργαλείο από αυτό που είναι και το ορθότερο, τότε πιθανότατα δεν θα βοηθηθεί στην αναζήτηση του.
Αντιθέτως, κάπου θα "κολλήσει".




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 11:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με παρεξηγείς και πληγώνομαι ανεπανόρθωτα !

quote:
Είναι θέμα λογικής η πίστη;
Είναι, εν μέρει τουλάχιστον.
Διότι στην σφαίρα της λογικής είναι η κρίση που πρέπει να γίνεται για την αποδοχή ή απόρριψη μίας θρησκείας.
Η θρησκεία είναι, όχι το όπιο του λαού όπως λένε πολλοί, αλλά το μέσον που καθορίζει τα ήθη και τα έθιμα ενός λαού τα οποία τον χαρακτηρίζουν.
Γι' αυτό πρέπει να δείχνουμε μεγάλη προσοχή στα κριτήρια.

Η θρησκεία Dying_Incubus, είναι και το σχολείο εκεί που δεν υπάρχουν σχολεία, ή δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν.
Κάποιος σοφός είχε πει, ότι, ο καθ'είς ειναι ελεύθερος να πιστεύει όπου θέλει, αρκεί αυτό που πιστεύει να επιτρέπει και στούς άλλους να κάνουν το ίδιο.
Εαν μια θρησκεία δεν επιτρέπει στούς άλλους να πιστεύουν όπου θέλουν, επιτρέπεται να υπάρχει;
Εδώ εισέρχεται η σχέση της θρησκείας με την λογική.

Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά: Ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχουν ιερατεία, θρησκείες, κλπ και μεγαλώνουμε ένα παιδί χωρίς την παραμικρή αναφορά σε οτιδήποτε θρησκευτικό.
Η έμφυτη όμως ανάγκη του ανθρώπου να εξηγήσει - και δεν μπορεί προς το παρόν - τον οδηγεί στην ανάπτυξη κάποιων δοξασιών περί ανωτέρων όντων που εποίησαν ότι δεν μπορεί να έξηγήσει.
Ποία θα είναι η θρησκεία που θα αναπτύξει και ποία η σχέση της με την λογική;
Τι θα κάνει ανακαλύπτοντας τους νόμους της φύσης; Θα απορρίψει τα ανώτερα όντα (θαύματα);

Να κι άλλη μία σχέση της λογικής με την θρησκεία (πίστη) χαριτωμένη κοπελιά... ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 13:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζω να απορρίψει τίποτα. Είναι ανθρώπινη ανάγκη η πίστη, αλλιώς καμμία θρησκεία δεν θα είχε αναπτυχθεί. Όσο και να την εκλογικεύσεις πάντα θα υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού η ανάγκη να πιστέψεις σε κάτι ανώτερο. Υπάρχουν βέβαια κι εξαιρέσεις, αλλά πόσους ανθρώπους γνωρίζεις που έχουν σπάσει τελείως τα δεσμά τους και λένε ότι δεν αναγνωρίζουν τίποτα; Κι εννοώ ψαγμένους ανθρώπους, όχι τύπους που το παίζουν άθεοι για μόστρα κι εκφέρουν άποψη χωρίς να ξέρουν για τί πράγμα μιλάνε.
Εγώ μάλλον συμφωνώ με τον Dying_Incubus και τις σοφίες του περί χρυσής τομής μεταξύ λογικής και θρησκείας. Είναι εφικτό αν δεν είσαι φανατισμένος. Κι εσύ έχεις δίκιο όταν λές ότι μια θρησκεία που δεν επιτρέπει στους άλλους να πιστεύουν ότι θέλουν δεν επιτρέπεται να υπάρχει. Αλλά ποιος θα το καθορίσει αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 16:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν,να δώσω μια απάντηση στον πιο ερειστικό απο όλους..
quote:
Έχουν πλάκα ορισμένοι που ΔΗΘΕΝ θεωρούν κατώτερό τους το φόρουμ αλλά κάνουν την "ηρωική" προσπάθεια να κατεβούν στο επίπεδο των άλλων και να "καταδεχθούν" να γράψουν, μόνο και μόνο για να πουν ότι αυτοί είναι σπουδαίοι και οι άλλοι που είναι "κάτω".

Ο λόγος που δεν γράφω βιομηχανικέ και το χω ξαναδηλώσει αν και παρακολουθώ το forum εδώ και 2 χρόνια περίπου ενώ έχω 60 μηνύματα μόνο,είναι ότι κάτι άτομα σαν εσένα αρχίζουν τους εμετικούς χαρακτηρισμούς προς θρησκευτικά πρόσωπα,είναι ένας λόγος και αυτός που έχετε απομείνει μεταξύ σας εδώ 7-8 ατόμα να γράφετε,οι ίδιοι και ίδιοι συνέχεια δηλαδή κάτι σαν κλειστό club ομοιδεατών(παγανιστών)
Η θέωρηση του κλειστού club σας σε όποιόν δηλώνει είναι ότι είναι Χριστιανός και οι ανάλογες απαντήσεις που δίνεται είναι του τύπου, ότι είναι... αμόρφωτος,πιστεύει ότι του λένε,είναι ηλίθιος,είναι Ιουδαίος,είναι θρησκόληπτος,δεν έχει ψάξει,είναι στενόμυαλος που ζεί με παραμύθια

quote:
Όσο για το "μήλο της Έριδας" ,το βιβλίο του Μακεδόνα, ίσως είναι λίγο άκομψο να το διαφημίζει ο ίδιος αλλά τέλος πάντων...

Aπάντηση επι της ουσίας όμως δεν πήρα και ούτε θα πάρω φαντάζομαι απο το -σοβαρο- forum,επιτρέπεται η δωρεάν διαφήμιση αντικειμένων/εργασιών εδώ μέσα έναντι προσωπικών συμφερόντων?
Γνωρίζω έναν καλό φίλο μου όπου γράφει βιβλία,να του πώ να περάσει να διαφημίσει τα δικά του?
Αν το έκανα αυτό θα σας φαινότανε σοβαρό ή αστείο?
Υπάρχει κάποια απαγόρευση σε αυτό ναι ή όχι?

quote:
Είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις, μπλογκ, φόρουμ ή ότι άλλο θες σήμερα. Εν ολίγοις τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία. Να δούμε και πόσοι θα ασχοληθούν με τη "χριστιανική" σοβαρότητα. Πού ξέρεις, μπορεί να ξεκουμπιστεί από εδώ ο Λούπους και να αρχίσει να ποστάρει τους ψαλμούς του εκεί.

Σου επιστρέφω την φτηνή απάντηση που έδωσες στο ανάλογο..
Και φυσικά είναι ότι γνωστό ότι το forum είναι παγανιστικών αντιλήψεων,το κλειστό club θα συνεχίσει την πορεία του ακάθεκτο να ποστάρει Ορφικούς ύμνους μπροστά στο ΑρχαιοΕλληνικό αθάνατο πνεύμα και να εξυμνεί τον πατερούλη Δαρβίνο,οι <εγγραφές> κλείσανε οι ΙουδαίοΧριστιανοί πέρνουνε τα κουβαδάκια τους και στην παραλία

Μπορεί να μην ξαναποστάρω στο forum Βιομηχανικέ,μπορεί όμως να στηλιτεύσω κάτι εαν θέλω και να ποστάρω 2-3 μηνύματα τον χρόνο,αυτό που δεν μπορει,δεν γίνεται και δεν θα πάρω είναι συμβούλες και ηθικά διδάγματα στο τι θα πράξω απο σένα Βιομηχανικούλη...τον εγωισμό σου βρές άλλον τρόπο να τον υπερκαλύψεις εγώ δεν θα σου κάνω την χάρη

Καθήστε το παρεάκι μόνοι σας χωρίς αντίθετες απόψεις πλέον,συζητήστε,συμφωνείστε,βολευτείτε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 19:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν,να δώσω μια απάντηση στον πιο ερειστικό απο όλους.

Πριν δώσεις απάντηση μάθε ορθογραφία.

Εριστικός είναι αυτός που συνδέεται με την Εριδα, τη διαμάχη κτλ κτλ

Ερειστικός είναι αυτός που στηρίζει από το ρήμα ερείδομαι. Από εκεί βγαίνει και το "ερειστικό σύστημα" (σκελετός κτλ) δηλαδή το σύστημα των οργάνων που εξασφαλίζει τη στήριξη του σώματος.

Εσύ θες να πεις ότι είμαι εριστικός αλλά το γράφεις λάθος. Φαντάσου. Ούτε ορθογραφία δεν ξέρεις

Από την ΠΡΩΤΗ πρόταση κιόλας καταλαβαίνω ότι θα διαβάσω μπούρδες.


quote:
Ο λόγος που δεν γράφω βιομηχανικέ και το χω ξαναδηλώσει αν και παρακολουθώ το forum εδώ και 2 χρόνια περίπου ενώ έχω 60 μηνύματα μόνο,είναι ότι κάτι άτομα σαν εσένα αρχίζουν τους εμετικούς χαρακτηρισμούς προς θρησκευτικά πρόσωπα,είναι ένας λόγος και αυτός που έχετε απομείνει μεταξύ σας εδώ 7-8 ατόμα να γράφετε,οι ίδιοι και ίδιοι συνέχεια δηλαδή κάτι σαν κλειστό club ομοιδεατών(παγανιστών)


Και ΙΔΟΥ η επαλήθευση.

1. Τι εννοείς θρησκευτικά πρόσωπα; Τον εαυτό σου και τους άλλους μεγαλοχριστιανούς;

2. Από πού προκύπτει ότι ΕΓΩ είμαι παγανιστής;


3. 60 μηνύματα με αυτόν το λογαριασμό γιατί ΚΑΤΙ μου λέει ότι έχεις και άλλους

quote:
Η θέωρηση του κλειστού club σας σε όποιόν δηλώνει είναι ότι είναι Χριστιανός και οι ανάλογες απαντήσεις που δίνεται είναι του τύπου, ότι είναι... αμόρφωτος,πιστεύει ότι του λένε,είναι ηλίθιος,είναι Ιουδαίος,είναι θρησκόληπτος,δεν έχει ψάξει,είναι στενόμυαλος που ζεί με παραμύθια

Όχι αυτό είναι μεγάλο ψέμμα. Εσύ προσωπικά είσαι όλα αυτά που ανάφερεις. Εσύ και κάποιοι άλλοι που γράφουν στο φόρουμ. Μη βάζεις ως ασπίδα το σύνολο των Χριστιανών. Έχω δηλώσει εδώ και πολύ ότι δε διαφωνώ με το Χριστιανισμό αλλά με τη συμπεριφορά και τα πιστεύω ορισμένων Χριστιανών.


Πάντως έχει ΠΟΛΥ πλάκα που στηλιτεύεις τους χαρακτηρισμούς Χριστιανών τη στιγμή που ΜΟΛΙΣ μου έβαλες το ταμπελάκι του παγανιστή, που δεν ήμουν ποτέ ούτε είμαι.

quote:
Aπάντηση επι της ουσίας όμως δεν πήρα και ούτε θα πάρω φαντάζομαι απο το -σοβαρο- forum,επιτρέπεται η δωρεάν διαφήμιση αντικειμένων/εργασιών εδώ μέσα έναντι προσωπικών συμφερόντων?
Γνωρίζω έναν καλό φίλο μου όπου γράφει βιβλία,να του πώ να περάσει να διαφημίσει τα δικά του?
Αν το έκανα αυτό θα σας φαινότανε σοβαρό ή αστείο?
Υπάρχει κάποια απαγόρευση σε αυτό ναι ή όχι?


1. Δεν είμαι διαχειριστής του φόρουμ δεν ξέρω αν επιτρέπεται ή όχι. ΥΠΟΘΕΤΩ με βάση το παρελθόν (πχ ο seismic) ότι ΔΕΝ απαγορεύεται. Τον αν είναι σωστό ή όχι αυτό διευκρίνισέ το με κάποιον διαχειριστή.

2. Για πες μας ποιος φίλος σου είναι αυτός; Να ξέρουμε και με ποιους ιδεολογικούς κύκλους συνδέεσαι.

quote:
Σου επιστρέφω την φτηνή απάντηση που έδωσες στο ανάλογο.

Δεν είναι καθόλου φτηνή. Είναι απολύτως συνεπής με την ηλίθια συμπεριφορά του "βαράτε με και ας κλαίω" που έχεις. Από τη μία σε θίγουμε, μας θεωρείς αστείους αλλά 2 χρόνια τώρα μας διαβάζεις.


quote:
Και φυσικά είναι ότι γνωστό ότι το forum είναι παγανιστικών αντιλήψεων,το κλειστό club θα συνεχίσει την πορεία του ακάθεκτο να ποστάρει Ορφικούς ύμνους μπροστά στο ΑρχαιοΕλληνικό αθάνατο πνεύμα και να εξυμνεί τον πατερούλη Δαρβίνο,οι <εγγραφές> κλείσανε οι ΙουδαίοΧριστιανοί πέρνουνε τα κουβαδάκια τους και στην παραλία


Ήταν παγανιστής ο Δαρβίνος; Πώς συνδέονται αυτά; Μόνο αποκυήματα νοσηρής φαντασίας που βλέπει παντού θεωρίες συνωμοσίας εναντίον της εκάστοτε θρησκείας μπορούν να θεωρηθούν αυτά που γράφεις.


Εγώ υπερασπίζομαι την επιστημονική αλήθεια που θεμελιώθηκε από το Δαρβίνο. Δε με ενδιαφέρει ο Δαρβίνος ως άτομο, δεν είναι ΙΔΡΥΤΗΣ κάποιας θρησκείας. Τσούζει η αλήθεια ε;


2 χρόνια τώρα και άλλα τόσα θα μαζεύεις κουβαδάκια να φανταστώ ε;


quote:
Μπορεί να μην ξαναποστάρω στο forum Βιομηχανικέ,μπορεί όμως να στηλιτεύσω κάτι εαν θέλω και να ποστάρω 2-3 μηνύματα τον χρόνο,αυτό που δεν μπορει,δεν γίνεται και δεν θα πάρω είναι συμβούλες και ηθικά διδάγματα στο τι θα πράξω απο σένα Βιομηχανικούλη...τον εγωισμό σου βρές άλλον τρόπο να τον υπερκαλύψεις εγώ δεν θα σου κάνω την χάρη


Άρα ΔΕ θα γλυτώσουμε από τις μπούρδες που λες; ΚΡΙΜΑ.

Ηθικά διδάγματα;;;; Καλύτερη έκφραση δεν είχες; Τι ηθικά διδάγματα. Αυτή η λεξιπενία κάποιον μου θυμίζει... Για πες μας ποιος είσαι;

quote:
Καθήστε το παρεάκι μόνοι σας χωρίς αντίθετες απόψεις πλέον,συζητήστε,συμφωνείστε,βολευτείτε


Αφού τώρα έγραψες ότι θα συνεχίσεις να παρακολουθείς, πώς θα μείνουμε "μόνοι" μας; Και πώς γίνεται αυτό σε ένα δημόσιο φόρουμ; Είσαι εντελώς ψυχοπαθής;;;;

Edited by - IndustrialAngel on 17/04/2011 19:42:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2011, 00:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
diego
Ο λόγος που δεν γράφω βιομηχανικέ και το χω ξαναδηλώσει αν και παρακολουθώ το forum εδώ και 2 χρόνια περίπου ενώ έχω 60 μηνύματα μόνο,είναι ότι κάτι άτομα σαν εσένα αρχίζουν τους εμετικούς χαρακτηρισμούς προς θρησκευτικά πρόσωπα,είναι ένας λόγος και αυτός που έχετε απομείνει μεταξύ σας εδώ 7-8 ατόμα να γράφετε,οι ίδιοι και ίδιοι συνέχεια δηλαδή κάτι σαν κλειστό club ομοιδεατών(παγανιστών)

Δηλαδή φίλε diego όποιος δεν συμφωνεί με τη χριστιανική θρησκεία είναι κατ’ ανάγκη και παγανιστής ; Από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα ;;; Πρέπει οπωσδήποτε κατά τη γνώμη σου ο κάθε ένας από μας να είναι οπωσδήποτε παγιδευμένος σε κάποιο θρησκευτικό δόγμα , και να δέχεται άκριτα ότι του λένε ;
quote:
diego
Η θέωρηση του κλειστού club σας σε όποιόν δηλώνει είναι ότι είναι Χριστιανός και οι ανάλογες απαντήσεις που δίνεται είναι του τύπου, ότι είναι... αμόρφωτος,πιστεύει ότι του λένε,είναι ηλίθιος,είναι Ιουδαίος,είναι θρησκόληπτος,δεν έχει ψάξει,είναι στενόμυαλος που ζεί με παραμύθια

Φίλε diego πρέπει επί τέλους να καταλάβης ότι τα θρησκευτικά σου βιβλία δεν είναι ιστορικά , και πολλά από τα πρόσωπα και τα δρώμενα που περιγράφονται σ’ αυτά δεν είναι πραγματικά .
Πολλοί θεολόγοι. όπως ο διαπρεπής καθολικός θεολόγος Romano Guardini παραδέχονται σήμερα ότι «Η Καινή Διαθήκη αποτελεί τη μοναδική πηγή η οποία μας πληροφορεί για τον Ιησού» !!!!
Το πώς έχουν όμως τα πράγματα με την Καινή Διαθήκη και την αξιοπιστία της το έδειξε η ιστορικοκριτική θεολογία με τόσο περιεκτικό όσο και ακριβή τρόπο , και μάλιστα με πολύ αρνητικό αποτέλεσμα , αφού τα βιβλικά κείμενα σύμφωνα με τους κριτικούς χριστιανούς θεολόγους , «δεν ενδιαφέρονται για την ιστορία» (Μ. Dibelius)- «και δεν είναι παρά μια συλλογή ανεκδότων» (Μ. Werner)- «και πρέπει να χρησιμοποιούνται με εξαιρετική προσοχή» (Μ. Goguel)- είναι γεμάτα «λατρευτικούς μύθους» (von Soden) , «ηθοπλαστικές και ψυχαγωγικές ιστορίες» (C. Schneider) , γεμάτα προπαγάνδα, απολογητική, πολεμική, μεροληψία. Με λίγα λόγια, το παν είναι εδώ το δόγμα, η ιστορία τίποτα.......

Αυτό ισχύει ειδικά για εκείνες τις πηγές οι οποίες μας πληροφορούν σχεδόν αποκλειστικά για τη ζωή και τη διδασκαλία του Ναζωραίου , τα Ευαγγέλια . Όλες οι αποδόσεις της ζωής του Ιησού είναι , όπως έγραψε ο καλύτερος γνώστης τους, ο Albert Schweitzer , «υποθετικά κατασκευάσματα» . Και κάπως έτσι και η σύγχρονη χριστιανική θεολογία , εφόσον είναι κριτική και δεν φιμώνεται από δόγματα , βλέπει αμφίβολη την ιστορική αξιοπιστία των τεσσάρων Ευαγγελίων , αφού ομόφωνα φθάνει στο συμπέρασμα ότι σχετικά με τη ζωή του Ιησού δεν μπορεί να διερευνηθεί σχεδόν τίποτα , ότι και οι πληροφορίες για τη διδασκαλία του είναι τις περισσότερες φορές δευτερογενείς , όποτε και επινοημένες προσθήκες . Έτσι τα Ευαγγέλια δεν αντικατοπτρίζουν με κανένα τρόπο την ιστορία αλλά ένα δόγμα . Tη θεολογία και φαντασία των χριστιανικών κοινοτήτων του όψιμου 1ου αιώνα.......
Αντί λοιπόν να παραπονιέσαι και να προσβάλλης όσους ασκούν κριτική στην ιστορικότητα του περιεχομένου των ευαγγελίων , φρόντισε να διαβάσης κάποιο ιστορικό βιβλίο , ή τουλάχιστο την Καινή Διαθήκη που έχεις στο σπίτι σου , στο αρχαίο όμως κείμενο αριστερά , και όχι στην νεοελληνική απόδοση (ερμηνεία) των πλαστογράφων επαγγελματιών χριστιανών που με προσθήκες διαστρεβλώνουν το αρχικό νόημα , για να διαπιστώσης ιδίοις όμμασι τις αντιφάσεις που περιέχονται μέσα σ' αυτά .


*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2011, 05:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και φυσικά είναι ότι γνωστό ότι το forum είναι παγανιστικών αντιλήψεων,το κλειστό club θα συνεχίσει την πορεία του ακάθεκτο να ποστάρει Ορφικούς ύμνους μπροστά στο ΑρχαιοΕλληνικό αθάνατο πνεύμα και να εξυμνεί τον πατερούλη Δαρβίνο,οι <εγγραφές> κλείσανε οι ΙουδαίοΧριστιανοί πέρνουνε τα κουβαδάκια τους και στην παραλία

Αγαπητέ diego, δεν καταλαβαίνω τι το κακό έχουν οι Ορφικοί ύμνοι, ο Δαρβίνος, το ελληνικό πνεύμα κλπ.
Εάν εσένα σε καλύπτει περισσότερο να συζητάς για την χριστιανική θρησκεία τότε καλά κάνεις και συζητάς για αυτήν.
Ούτε στο απαγόρευσε κανείς όπως και δεν θα απαγορεύσεις κι εσύ στους συνομιλητές σου να συζητούν για τα θέματα που τους ενδιαφέρουν ή να καταθέτουν την δική τους άποψη.
Αυτό που χρειάζεται είναι να υπάρχει αλληλοσεβασμός κι αναγνώριση εκ μέρους όλων μας ότι οι συνάνθρωποι μας έχουν το δικαίωμα να πρεσβεύουν και να υποστηρίζουν αυτό που τους καλύπτει.
Το να δοθεί μια μάχη για να καλύψει ο τάδε την άποψη του δείνα και να δοθεί ένας πόλεμος για να φανεί ποιά θρησκεία είναι "καλύτερη" από την άλλη δεν είναι το ζητούμενο.

Τέλος, δε νομίζω ότι έχει κάποιος το δικαίωμα να αποδίδει ταμπέλες και χαρακτηρισμούς σε οτιδήποτε δε συμπνέει και δεν ταυτίζεται με τα δικά του πιστεύω και τις δικές του πεποιθήσεις...



===================================================







quote:
Η θρησκεία Dying_Incubus, είναι και το σχολείο εκεί που δεν υπάρχουν σχολεία, ή δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν.
Κάποιος σοφός είχε πει, ότι, ο καθ'είς ειναι ελεύθερος να πιστεύει όπου θέλει, αρκεί αυτό που πιστεύει να επιτρέπει και στούς άλλους να κάνουν το ίδιο.
Εαν μια θρησκεία δεν επιτρέπει στούς άλλους να πιστεύουν όπου θέλουν, επιτρέπεται να υπάρχει;
Εδώ εισέρχεται η σχέση της θρησκείας με την λογική.

Φίλε Αίολε, η αναγνώριση του δικαιώματος στους γύρω μας να έχουν τις δικές τους πεποιθήσεις και ο σεβασμός αυτού του δικαιώματος τους είναι πολύ μεγάλης σημασίας.
Μπορεί να διδάξει τον άνθρωπο πάρα πολλά πράγματα και να τον βοηθήσει να ξεπεράσει προκαταλήψεις που τυχόν έχει, να του δώσει την ευκαιρία να δει τα πράγματα μέσα από περισσότερες σκοπιές απ' όσο τα βλέπει ήδη κλπ.
Αυτό λοιπόν όσον αφορά την δομή μιας θρησκείας δεν είναι καθόλου εύκολο να συμβαίνει, θα έλεγα μάλιστα ότι είναι πολύ σπάνιο να συμβαίνει.
Εάν σκεφτούμε ότι η θρησκεία είναι ένα ανθρώπινο δημιούργημα που κατασκευάστηκε για να καλύψει ορισμένους σκοπούς κάποιας ομάδας ανθρώπων, τότε μπορείς πιθανότατα να καταλάβεις γιατί μια θρησκεία θέλει να υπερισχύσει έναντι των υπολοίπων.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2011, 13:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ μάλλον συμφωνώ με τον Dying_Incubus και τις σοφίες του περί χρυσής τομής μεταξύ λογικής και θρησκείας.
Συμφωνώ κι εγώ σ' αυτό. Θα συμβεί όμως μόνον όταν ισχύει αυτό. "Ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχουν ιερατεία, θρησκείες, κλπ και μεγαλώνουμε ένα παιδί χωρίς την παραμικρή αναφορά σε οτιδήποτε θρησκευτικό.
Η έμφυτη όμως ανάγκη του ανθρώπου να εξηγήσει - και δεν μπορεί προς το παρόν - τον οδηγεί στην ανάπτυξη κάποιων δοξασιών περί ανωτέρων όντων που εποίησαν ότι δεν μπορεί να έξηγήσει.
"
Δηλαδή θα ισχύσει σε μια όχι υπαγορευμένη θρησκεία.
Οι υπαγορευμένες οδηγούν στην αποχαύνωση...
quote:
Αυτό λοιπόν όσον αφορά την δομή μιας θρησκείας δεν είναι καθόλου εύκολο να συμβαίνει, θα έλεγα μάλιστα ότι είναι πολύ σπάνιο να συμβαίνει.
Σπάνια συμβαίνει πλέον Dying_Incubus, διότι κυριαρχούν οι "εξ αποκαλύψεως".
Το χρήμα και τα ιερατεία δηλαδή.
Αυτό όμως δεν συνέβαινε ανέκαθεν.
quote:
Εάν σκεφτούμε ότι η θρησκεία είναι ένα ανθρώπινο δημιούργημα που κατασκευάστηκε για να καλύψει ορισμένους σκοπούς κάποιας ομάδας ανθρώπων, τότε μπορείς πιθανότατα να καταλάβεις γιατί μια θρησκεία θέλει να υπερισχύσει έναντι των υπολοίπων.
Χεχε... έτσι γίνεται σήμερα φίλε μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2011, 19:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που χρειάζεται είναι να υπάρχει αλληλοσεβασμός κι αναγνώριση εκ μέρους όλων μας ότι οι συνάνθρωποι μας έχουν το δικαίωμα να πρεσβεύουν και να υποστηρίζουν αυτό που τους καλύπτει.
Το να δοθεί μια μάχη για να καλύψει ο τάδε την άποψη του δείνα και να δοθεί ένας πόλεμος για να φανεί ποιά θρησκεία είναι "καλύτερη" από την άλλη δεν είναι το ζητούμενο.

Κύριε συντονιστά,εγώ χτύπησα ένα καμπανάκι για την κατάσταση που επικρατεί εδώ μέσα αλλα φαίνεται οι -αγνές- σας προθέσεις για να μην υποθέσω κάτι άλλο που μπορώ να το κάνω και αυτό δεν σας αφήνουν να το ακούσετε,απάντηση δεν έχω λάβει ακόμα

Απο την στιγμή που ένα άτομο που έχει αποδεδειγμένα οικονομικά συμφέροντα και λαμβάνει οικονομικές απολαβές με το να δυσφημεί μια συγκεκριμένη θρησκεία βλέπω ότι του δίνεται ελεύθερα ο χώρος να διαφημίζει τα βιβλία του εδώ μέσα και να βρίσκεται σε μια διαδικασία αναζήτησης νέων πελατών των βιβλίων του σε ένα κατάλληλο forum για αυτό όπου δεσπόζουν οι παγανιστές και άθεοι!
Τι μπορώ να υποθέσω?

Το να μιλάμε για πόλεμο αντί για κουβέντα όπως έπρεπε ενώ σαν πόλεμο το βλέπει μόνο μια συγκεκριμένη πλευρά είναι αστείο,ενώ αν δούμε και τα -αληθινά- συμφέροντα που υπάρχουνε απο πίσω,μιλάμε για πόλεμο συμφερόντων!
Το μήνυμα που περνάω είναι ότι η νοημοσύνη μας και η αντίληψη μας είναι οξυδερκής όσο και αν δεν αρέσει σε ορισμένους

quote:
Αγαπητέ diego, δεν καταλαβαίνω τι το κακό έχουν οι Ορφικοί ύμνοι, ο Δαρβίνος, το ελληνικό πνεύμα κλπ.

Η ευαισθητοποίηση αυτή απο πλευράς σας υπάρχει τυχαίως μονο όταν εθίγει κάτι αρχαιοελληνικό,πρωτύτερα της δικιάς μου αναφοράς κάποιος άλλος χλεύασε τους χριστιανικούς ψαλμούς(που δεν έχουνε κάτι κακό) αλλα εκεί πάλι τυχαίως δεν υπήρχε κάποια δικιά σας επέμβαση,καλές και ορθές οι επισημάνσεις σας οπότε αγαπητέ συντονιστά αλλα όχι μονόπατα όμως,τουλάχιστον για τα μάτια του κόσμου αποδόστε ισονομία αλλιώς εκτείθεστε

Πείτε έστω ότι εγώ ή κάποιος άλλος μπορεί να είναι καχύποπτος με το θέμα..
.. αλλα εσείς τροφοδοτείται περισσότερο την καχυποψία μου με την συμπεριφορά σας,μου δίνεται το δικαιώμα να υποθέσω πολλά πράγματα και ότι τελικά ίσως δεν έπεσα έξω σε κάποιες αρχικές μου εκτιμήσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2011, 22:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

Δεν νομίζω οτι η συμπεριφορά σου είναι η ενδεδειγμένη.
Γιατί δεν σταματά αυτό το τροπάριο αφού βλέπεις κανείς δεν
σου δίνει σημασία?
Προφανώς θα έχεις προηγούμενα υπο το σχήμα άλλων λογαριασμών
αλλά μη τα βγάζεις εδώ και τώρα.Μικρότητα δείχνει,για να μην
πώ χαιρεκακία ή σκέτη κακία!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 00:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κύριε συντονιστά,εγώ χτύπησα ένα καμπανάκι για την κατάσταση που επικρατεί εδώ μέσα αλλα φαίνεται οι -αγνές- σας προθέσεις για να μην υποθέσω κάτι άλλο που μπορώ να το κάνω και αυτό δεν σας αφήνουν να το ακούσετε,απάντηση δεν έχω λάβει ακόμα

Και εγώ σε ρώτησα πώς ονομάζεται ο κολλητός σου ο συγγραφέας αλλά απάντηση δεν πήρα. Για πες να ξέρουμε με ποιους ιδεολογικούς κύκλους συνδέεσαι.

quote:
Απο την στιγμή που ένα άτομο που έχει αποδεδειγμένα οικονομικά συμφέροντα και λαμβάνει οικονομικές απολαβές με το να δυσφημεί μια συγκεκριμένη θρησκεία βλέπω ότι του δίνεται ελεύθερα ο χώρος να διαφημίζει τα βιβλία του εδώ μέσα και να βρίσκεται σε μια διαδικασία αναζήτησης νέων πελατών των βιβλίων του σε ένα κατάλληλο forum για αυτό όπου δεσπόζουν οι παγανιστές και άθεοι!
Τι μπορώ να υποθέσω?


Απειλείς ότι θα κάνεις...υποθέσεις;


Το πρόβλημα σου τελικά ποιο είναι;


1. Ότι δε διαφημίστηκε το βιβλίο του κολλητού σου;
2. Ότι κάποιος κριτικάρει μια θρησκεία;
3. Ότι κάποιος κριτικάρει το Χριστιανισμό συγκεκριμένα;
4. Ότι κάποιος που κριτικάρει διαφήμισε το βιβλίο του;
5. Ότι κάποιος διαφήμισε ένα βιβλίο που κριτικάρει;
6. Ότι κάποιος που κριτικάρει διαφήμισε ένα βιβλίο που κριτικάρει;
7. Ότι κάποιος διαφήμισε ένα βιβλίο απλώς;


quote:
Το να μιλάμε για πόλεμο αντί για κουβέντα όπως έπρεπε ενώ σαν πόλεμο το βλέπει μόνο μια συγκεκριμένη πλευρά είναι αστείο,ενώ αν δούμε και τα -αληθινά- συμφέροντα που υπάρχουνε απο πίσω,μιλάμε για πόλεμο συμφερόντων!


Α μάλιστα. Μπαμ κάνεις ότι δε μιλάς ελληνικά. Ποιον μου θυμίζεις, ποιον μου θυμίζεις...


Σου γράφει ο άνθρωπος


quote:
Το να δοθεί μια μάχη για να καλύψει ο τάδε την άποψη του δείνα και να δοθεί ένας πόλεμος για να φανεί ποιά θρησκεία είναι "καλύτερη" από την άλλη δεν είναι το ζητούμενο.


Και εσύ κατάλαβες ότι επικροτεί τον πόλεμο και το τραβάς και παραπέρα ότι είναι και πόλεμος συμφερόντων. Ο, τι να 'ναι πραγματικά.


quote:
Το μήνυμα που περνάω είναι ότι η νοημοσύνη μας και η αντίληψη μας είναι οξυδερκής όσο και αν δεν αρέσει σε ορισμένους


Η αντίληψη και ευφυΐα σου φαίνεται από τον τρόπο που καταλαβαίνεις τα λόγια των άλλων και την ορθογραφία σου. Α παρεμπιπτόντως


οξυδέρκεια=οξύς και δέρκομαι, βλέπω με οξύτητα, μεταφορικά σχετίζεται με τον ευφυή,παρατηρητικό άνθρωπο. Ένας άνθρωπος μπορεί να είναι οξυδερκής όχι η ευφυΐα του.

quote:
Η ευαισθητοποίηση αυτή απο πλευράς σας υπάρχει τυχαίως μονο όταν εθίγει κάτι αρχαιοελληνικό,πρωτύτερα της δικιάς μου αναφοράς κάποιος άλλος χλεύασε τους χριστιανικούς ψαλμούς(που δεν έχουνε κάτι κακό) αλλα εκεί πάλι τυχαίως δεν υπήρχε κάποια δικιά σας επέμβαση,καλές και ορθές οι επισημάνσεις σας οπότε αγαπητέ συντονιστά αλλα όχι μονόπατα όμως,τουλάχιστον για τα μάτια του κόσμου αποδόστε ισονομία αλλιώς εκτείθεστε

Εκτίθεμαι είναι το ρήμα, και ο πληθυντικός εκτίθεστε.

Πότε έγινε αυτό;

Εσύ που είσαι "σοβαρός" και "ευφυής" έχεις στα σοβαρά ανάγκη από "διαιτησία"; Γιατί δε δίνεις το παράδειγμα της ισονομίας και της δικαιοσύνης αρχίζοντας με την αποκατάσταση της αλήθειας;


Για παράδειγμα δε σε είδα ΟΥΤΕ να παίρνεις πίσω τα περί παγανισμού ΟΥΤΕ να τα υπερασπίζεσαι. Λοιπόν τι έγινε; Η' μήπως νομίζεις ότι διευρύνοντας το παράθυρο των χαρακτηρισμών "παγανιστές και άθεοι" (από σκέτο παγανιστές) διόρθωσες τίποτα;


Σε ρωτάω ΕΥΘΕΩΣ περίπου το ίδιο που σε ρώτησε ο DI (να δούμε έχεις τη μαγκιά να απαντήσεις άραγε;) επιμένεις στο να φοράς ταμπέλες μαζικά και να χαρακτηρίζεις όσους διαφωνούν με αυτά που πιστεύεις παγανιστές ή παγανιστές και άθεους;


Είναι δίκαιο να χαρακτηρίζεται όποιος υπερασπίζεται την επιστημονική γνώση και τον ορθό λόγο, ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ και ΑΘΕΟΣ τη στιγμή που αυτά τα δύο έχουν θεμελιωθεί (μετά τους αρχαίους Έλληνες) και υπηρετούνται και σήμερα κατά κόρον από ΕΝΘΕΟΥΣ και μάλιστα ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ σε μεγάλο ποσοστό; Με λίγα λόγια, είναι δίκαιο να χαρακτηρίζεται έτσι αυτό που υπερασπίζεται ένα επιστημονικό πόρισμα που το διατύπωσε χριστιανός και το υποστηρίζουν ΚΑΙ Χριστιανοί;


Θα μας απαντήσεις κύριε Diego που γράφεις και πληθυντικούς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 01:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προφανώς θα έχεις προηγούμενα υπο το σχήμα άλλων λογαριασμών
αλλά μη τα βγάζεις εδώ και τώρα.Μικρότητα δείχνει,για να μην
πώ χαιρεκακία ή σκέτη κακία!!


Βρε βρε...Σε πήραν χαμπάρι και άλλοι Diego

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 09:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ diego, ό,τι και να σου αναφέρω εγώ για το Esoterica ως Προσπάθεια εσύ θα συνεχίσεις να έχεις τις δικές σου υποθέσεις εάν αυτό επιθυμείς κι αυτές οι υποθέσεις θα στηρίζονται πιθανώς στις δικές σου αντιλήψεις και πεποιθήσεις.

Όπως έχει γραφτεί και στο παρελθόν, η διαφήμιση δε μπορεί να αποτελέσει το κίνητρο εγγραφής κάποιου μέλους στις Συζητήσεις.
Δεν είναι αποδεκτή δηλαδή η εγγραφή κάποιου λογαριασμού η οποία έχει ως σκοπό να διαφημίσει κάποια ιστοσελίδα, κάποιο προϊόν, κάποιο βιβλίο κλπ.
Παρόλα αυτά όταν ένα μέλος έχει μια πορεία μέσα στις Συζητήσεις, έχει συζητήσει με τους υπόλοιπους συμμετέχοντες, έχει υπάρξει κι ο ίδιος ενεργό μέλος αυτής της Κοινότητας, τότε δύναται να προβεί σε κάποια διαφήμιση.

Όσον αφορά τα αληθινά συμφέροντα - όπως ο ίδιος ανέφερες - δε μπορώ να κατανοήσω πως τα συνδέεις με τον παρόντα Χώρο οπότε θα σε παρακαλούσα να το διευκρινίσεις.

Τέλος, ένα από τα ζητούμενα των Συζητήσεων - ανάμεσα σε πολλά άλλα - είναι η προσπάθεια ενός φιλοσοφικού διαλόγου κι η κριτική έρευνα.
Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να υπάρξει μια συζήτηση με αυτό τον χαρακτήρα γύρω από τις θρησκείες, τις επιστήμες, τη φιλοσοφία, τον εσωτερισμό και γενικότερα οτιδήποτε μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο συζήτησης.
Εάν κάποιος δυσαρεστείται με αυτό ή δεν ικανοποιείται, θα ήταν πολύ χρήσιμο για τον ίδιο εάν προσπαθούσε να κατανοήσει βαθιά μέσα του τους λόγους αυτής του της δυσαρέσκειας παρά να προσπαθήσει να ταμπελοποιήσει, να αφορίσει ή να κατηγορήσει τους συνανθρώπους του και Χώρους στους οποίους διεξάγονται τέτοιες συζητήσεις.
Με άλλα λόγια, είναι πολύ εύκολο να θέλουμε να αλλάξουμε τα πάντα γύρω μας όταν αυτά δεν ικανοποιούν τα δικά μας θέλω και να προσπαθήσουμε να τα φέρουμε στα μέτρα μας αλλά είναι εν τέλει πολύ δύσκολο να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε κάτι από τον ίδιο μας τον εαυτό...

Καλή σου μέρα.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2011, 20:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως έχει γραφτεί και στο παρελθόν, η διαφήμιση δε μπορεί να αποτελέσει το κίνητρο εγγραφής κάποιου μέλους στις Συζητήσεις.
Δεν είναι αποδεκτή δηλαδή η εγγραφή κάποιου λογαριασμού η οποία έχει ως σκοπό να διαφημίσει κάποια ιστοσελίδα, κάποιο προϊόν, κάποιο βιβλίο κλπ.
Παρόλα αυτά όταν ένα μέλος έχει μια πορεία μέσα στις Συζητήσεις, έχει συζητήσει με τους υπόλοιπους συμμετέχοντες, έχει υπάρξει κι ο ίδιος ενεργό μέλος αυτής της Κοινότητας, τότε δύναται να προβεί σε κάποια διαφήμιση.

Όσον αφορά τα αληθινά συμφέροντα - όπως ο ίδιος ανέφερες - δε μπορώ να κατανοήσω πως τα συνδέεις με τον παρόντα Χώρο οπότε θα σε παρακαλούσα να το διευκρινίσεις.


Αγαπητέ συντονιστά
Οτάν κάποιος συγγραφέας βιβλίων λειτουργεί βάση επιχειρηματικού πλάνου στις πλάτες του forum είναι πολύ σαφές πως συμβαίνει αυτό..εαν πιστεύεις οτι ο συγκεκριμένος συγγραφέας συμμετέχει στις συζητήσεις απο απλό ενδιαφέρον ενώ παράλληλα διαφημίζει την δουλεία του μόλις βρίσκει ευκαιρία(!) είναι δικαίωμα σου..
Απο την άλλη θα μου επιτρέψεις να μην βρίσκω τέτοιες -αγνές- προθέσεις όπως εσύ και να θέλω να δείξω και μια άλλα εκδοχή ενος στυγνού επιχειρηματία που αποσκοπεί στο κέρδος,φυσικά και η ενεργό συμμετοχή με πολλά μηνύματα έχει τον σκοπό της,έχει καταφέρει να δημιουργήσει αποδεδειγμένα ένα μεγαλύτερο πελατειακό κοινό
Αν παρατηρήσεις θα δείς ότι φέρνει στο προσκήνιο για να βρίσκεται και αυτός συνέχεια θέματα και ερωτήσεις χιλιοειπώμενες και τις περισσότερες απαντημένες στο παρελθόν απο άλλα παιδιά
Φυσικά τα ίδια ισχύουνε και για οποιοδήποτε άλλον στο παρελθόν και οποιασδήποτε άλλης ιδεολογίας επιχειρήσει κάτι ανάλογο

quote:
Εάν κάποιος δυσαρεστείται με αυτό ή δεν ικανοποιείται, θα ήταν πολύ χρήσιμο για τον ίδιο εάν προσπαθούσε να κατανοήσει βαθιά μέσα του τους λόγους αυτής του της δυσαρέσκειας παρά να προσπαθήσει να ταμπελοποιήσει, να αφορίσει ή να κατηγορήσει τους συνανθρώπους του και Χώρους στους οποίους διεξάγονται τέτοιες συζητήσεις

Γιατί ντρέπονται να πούνε ότι είναι άθεοι ή παγανιστές ?
Εγώ είμαι Χριστιανός,άλλος είναι άθεος,άλλος είναι παγανιστής κλπ
Ο αφορισμός που είναι?
Εάν ντρέπονται να δηλώσουνε τι πιστεύουνε πάλι πρόβλημα τους αλλα ο διάλογος γίνεται μόνο όταν γνωρίζεις και ο απέναντι σου τι πρεσβεύει


Προς βιομηχανικό
Η εποχή της εφηβείας όπου καθόμουνα να γράφω σεντόνια απαντήσεις σε ερωτήσεις και αντίστοιχα έχει περάσει ανεπιστρεπτί,κάτι τέτοιο μου θυμιζείς εσύ τώρα,ούτε την όρεξη σου έχω,ούτε τον ενθουσιασμό σου απο τις δήθεν αποστομωτικές απαντήσεις σου,ασε που δεν απευθύνθηκα σε εσένα τώρα(?) αλλα στον συντονιστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2011, 01:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομολογώ ότι με ξεσκέπασες... Είναι αλήθεια πως η συμμετοχή μου εδώ μέσα αποσκοπεί στη διεύρυνση της πελατειακής μου βάσης και τη διαφήμιση του βιβλίου μου. Από το 2004 που ξεκίνησα εδώ μέσα προετοίμαζα το έδαφος, αργά αλλά σταθερά, για το βιβλίο μου που θα έγραφα ... 7 χρόνια μετά.

Κι όταν πλέον είχαν ωριμάσει οι συνθήκες και είχε ήδη συγκεντρωθεί ένας ικανός αριθμός πελατών (τους υπολογίζω σε χιλιάδες) ... τσουπ! τους έσκασα το παραμύθι, ελπίζοντας βέβαια πως θα παραμείνει κρυφός ο απώτερος σκοπός της συμμετοχής μου εδώ.

Αλλά... φευ! Με ανακάλυψες!

ΥΓ: Μήπως γνωρίζεις γιατί η λέξη "κρετίνος" και η λέξη "χριστιανός" είχαν την ίδια ακριβώς σημασία;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2011, 02:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΥΓ: Μήπως γνωρίζεις γιατί η λέξη "κρετίνος" και η λέξη "χριστιανός" είχαν την ίδια ακριβώς σημασία;


macedon


Η ετυμολογία του όρου κρετίνος, ο (ουσιαστικό) προέρχεται από τη γαλλ. λ. crétin = αφελής, αγαθός, ανόητος, εκ του chrétien = χριστιανός.

είμαι σίγουρος ότι στα μάτια αρκετών ρωμαίων και άλλων την εποχή των διωγμών οι χριστιανοί που ομολογούσαν/ ή δεν απαρνιόντουσαν την πίστη τους ενώ ήξεραν ότι κάτι τέτοιο θα τους καταδίκαζε σε θάνατο, θα φάνταζαν στην καλύτερη περίπτωση αφελείς στην χειρότερη ηλίθιοι.
Αλλά είμαι σίγουρος ότι θα δώσεις μια καλύτερη εξήγηση ανάλογα με τα πιστεύω σου.

ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"

Edited by - ΕΛ on 24/04/2011 02:41:25

Edited by - ΕΛ on 24/04/2011 02:56:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2011, 02:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον diego ρώτησα, αν και η απάντηση είναι προφανής. Ευχαριστώ πάντως για την παρέμβαση...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2011, 02:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κάπως έτσι θα αποκάλεσε και ο Ξέρξης τους Έλληνες στις Θερμοπύλες...


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 15:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
είμαι σίγουρος ότι στα μάτια αρκετών ρωμαίων και άλλων την εποχή των διωγμών οι χριστιανοί που ομολογούσαν/ ή δεν απαρνιόντουσαν την πίστη τους ενώ ήξεραν ότι κάτι τέτοιο θα τους καταδίκαζε σε θάνατο, θα φάνταζαν στην καλύτερη περίπτωση αφελείς στην χειρότερη ηλίθιοι.
Το ίδιο ηλίθιοι - κατά την γνώμη σου - θα φάνταζαν και οι Ελληνές όταν τους καθάριζαν οι χριστιανοί. Σωστά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 15:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
είμαι σίγουρος ότι στα μάτια αρκετών ρωμαίων και άλλων την εποχή των διωγμών οι χριστιανοί που ομολογούσαν/ ή δεν απαρνιόντουσαν την πίστη τους ενώ ήξεραν ότι κάτι τέτοιο θα τους καταδίκαζε σε θάνατο, θα φάνταζαν στην καλύτερη περίπτωση αφελείς στην χειρότερη ηλίθιοι.
Το ίδιο ηλίθιοι - κατά την γνώμη σου - θα φάνταζαν και οι Ελληνές όταν τους καθάριζαν οι χριστιανοί. Σωστά;



Τελείως αφελείς

ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"

Edited by - ΕΛ on 25/04/2011 15:48:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 17:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντίθετα μ' εσένα φίλε μου, θα μπορούσε κάποιος να θεωρεί ότι είναι άξιος σεβασμού όποιος πεθαίνει για τις ιδέες του.

...και αυτό: "είμαι σίγουρος ότι στα μάτια αρκετών ρωμαίων και άλλων την εποχή των διωγμών οι χριστιανοί που ομολογούσαν" είναι εμβόλιμο και αμφιλεγόμενο...

Edited by - Αίολος on 25/04/2011 17:19:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 38 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy