ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τεστ: Κ.Δ., θεόπνευστη ή ασυναρτησίες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 38
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 19:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Τι θέλετε να πείτε ακριβώς Μακεδών και Schwabe για τον γυμνό νεαρό άνδρα; Ότι ο Χριστός έκανε κάτι μαζί του;

Εγώ προσωπικά δεν θέλω να πω τίποτε. Απλά μεταφέρω αυτά που λέει ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς, ο οποίος τα παραθέτει από το πλήρες ευαγγέλιο του Μάρκου.

trexagireve

quote:
Επαναλαμβάνω, αρχικά, ότι στην εποχή εκείνη, απο ελληνικά, αλλά και άλλα κείμενα, γνωριζουμε, ότι υπήρχε η γυμνητεία

Σε κανένα κείμενο δεν υπάρχει "γυμνητεία" στην Παλαιστίνη. Μάλιστα, το να είναι κανείς μισόγυμνος (πόσο μάλλον τελείως ξεβράκωτος όπως ο εν λόγω...) όχι μόνον αποτελούσε κώλυμα για να καταλάβει κανείς θέση δικαστή αλλά ούτε σαν μάρτυρας σε δικαστήριο δεν θα μπορούσε να πάει, καθώς θεωρούνται ότι αμάρτησε δημόσια.

quote:
οι αρχαίοι Έλληνες, ήταν γυμνοί

Οι αρχαίοι Έλληνες γυμνάζονταν και αγωνίζονταν γυμνοί, μόνο που.... τα ευαγγέλια λαμβάνουν χώρα στην αρχαία Ιουδαία κι εκεί η "γυμνητεία" δεν υπήρχε...

quote:
Αν συμβει κάτι ξαφνικό, που αυτό αναφέρεται με το γυμνός,
στη συγκεκριμένη περίπτωση,σηκώνεσαι όπως είσαι, με ότι φοράς και βγαινεις έξω...

Τελικά δεν έχεις ιδέα τι λέει το ευαγγέλιο του Μάρκου, ε; Ο νεαρός ήταν εκεί το βράδυ, με τον Ιησού. Δεν πετάχτηκε από πουθενά και δεν υπήρχε καμία βία... Ιδιαίτερα μαθήματα έκανε ... για τη βασιλεία των ουρανών. Αυτό που δε λέει ο Μάρκος είναι αν τα μαθήματα ήταν θεωρητικά ή ... εργαστηριακά...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 19:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συνιστούσα καλοπροαίρετε όλους τους φίλους της αλήθειας περί της χριστιανικής θρησκείας να διερευνηθεί σοβαρά το χρονικό διάστημα κατά το οποίο Ιησούς χριστός ,από μικρής ηλικίας εξαφανίζεται και μετά επανέρχεται στην ηλικία των 33 ετών…,
Εκεί ,σε εκείνο το χρονικό διάστημα κρύβεται(Είναι θαμμένη ) η απόλυτη αλήθεια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 19:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ερώτημα αν ο χριστός μελέτησε αρχαία ελληνική φιλοσοφία , πρέπει νομίζω να απαντηθεί..,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 19:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega

quote:
να διερευνηθεί σοβαρά το χρονικό διάστημα κατά το οποίο Ιησούς χριστός ,από μικρής ηλικίας εξαφανίζεται και μετά επανέρχεται στην ηλικία των 33 ετών…,

Το "33 χρονών" από πού προκύπτει; Έχοντας σαν βάση τα ευαγγέλια δεν γνωρίζουμε ούτε πότε ύποτίθεται ότι γεννήθηκε ούτε πότε υποτίθεται ότι σταυρώθηκε ούτε πόσο ήταν όταν βαφτίστηκε ούτε πόσο χρονών πέθανε... Και αν βάλουμε και τους χριστιανούς πατέρες στο παιχνίδι, ο Ιησούς μπορεί να πέθανε και πενηντάρης...

Εχεις κάποια σοβαρά στοιχεία περί της ηλικίας του;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 19:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega

quote:
Το ερώτημα αν ο χριστός μελέτησε αρχαία ελληνική φιλοσοφία , πρέπει νομίζω να απαντηθεί

Ω, ρε τι θα ακούσουμε ακόμα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 20:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αναφέρει ο Κλήμης, Μακεδών, αλλά νομίζω ότι λέει και κάτι άλλο...Να το αρνηθούν ακόμα και με όρκο...Τα λέω σωστά;


Επίσης ο Χριστός παίζει να ήταν Έλληνας, ξεκίνησε να δουλεύει στα 30..αυτό λέει κάτι (αστειάκι ήταν αυτό, μη μου ρίξετε πέτρες)

Προς ψηλό

Τελικά θα αποφασίσεις τι ήταν οι ευαγγελιστές, λιοντάρια και φωστήρες ή κακομοίρηδες ψαράδες για να δικαιολογήσεις τα λάθη τους;;; Από τη μια έχεις τη θεολογία που έχεις μάθει παπαγαλία και όταν συναντάς μια αντίφαση επικαλείσαι...Τελικά διαβάζουμε τους κακομοίρηδες αγράμματους ψαράδες που δικαιούνται να κάνουν και κανένα λαθάκι η' τους λέοντες φωστήρες που ουσιαστικά τους υπαγορεύει το Άγιο Πνεύμα και άρα κανένα λαθάκι δε συγχωρείται...


Τρέχα εγώ δε σε ρώτησα να μου πεις τι κάνανε στην Αρχαία Ελλάδα...Σε ρώτησα κάτι άλλο... Το γυμνός σημαίνει ΓΥΜΝΟΣ... όχι ντυμένος... ή το πολύ πολύ, να πούμε ότι σημαίνει ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ ντυμένος, με τα εσώρουχα...Και ξαναρωτάω...Αν πιάσει κάποιος τη γυναίκα του στο σπίτι με τον υδραυλικό "βιβλικά γυμνό" δηλαδή όχι γυμνό αλλά λίγο ντυμένο είναι κερατάς ή όχι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 20:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Μακεδών, εγώ φταιω αν εσύ δεν καταλαβαίνεις;;
Ήταν εκεί,γιατί ήταν συγγενείς, ήταν γυμνός λόγω νύκτας..Που το παράξενο, εκτός απο την καχυποψια και την προκατάλειψη μερικών;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 20:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Μακεδών, εγώ φταιω αν εσύ δεν καταλαβαίνεις;;
Ήταν εκεί,γιατί ήταν συγγενείς, ήταν γυμνός λόγω νύκτας..Που το παράξενο, εκτός απο την καχυποψια και την προκατάλειψη μερικών;....

συγγενείς εξ (σπ)αι(ερ)ματος

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 20:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Το αναφέρει ο Κλήμης, Μακεδών, αλλά νομίζω ότι λέει και κάτι άλλο...Να το αρνηθούν ακόμα και με όρκο...Τα λέω σωστά;

Οχι, τα λες λάθος

Ο Κλήμης αναφέρει τρεις εκδόσεις του ευαγγελίου του Μάρκου στις επιστολές του:
1. Μιά πλήρη έκδοση "γι'αυτούς μόνον τους μυημένους στα μεγάλα μυστήρια"
2. Μια συντομότερη έκδοση, όπως αυτή που χρησιμοποιούν σήμερα οι χριστιανοί κι από την οποία λείπουν αρκετά κεφάλαια.
3. Μια πλαστογραφημένη έκδοση που κυκλοφορούσε ανάμεσα σε χριστιανικές ομάδες το 2ο αιώνα.

Ο Κλήμης στην επιστολή του αυτή αναφέρεται στο πλαστογραφημένο ευαγγέλιο και λέει να μην το πιστεύουν και να το διορθώσουν με τα παρακάτω εδάφια που προέρχονται από το (πλήρες) ευαγγέλιο του Μάρκου. Κατόπιν παραθέτει τα γνήσια εδάφια, όπου εξηγείται πλήρως η σχέση του Ιησού με τον αγαπησιάρη νεαρό...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 20:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Ήταν εκεί,γιατί ήταν συγγενείς

Ποιός ήταν συγγενείς ποιού;

quote:
ήταν γυμνός λόγω νύκτας

Τη νύχτα στην ερημιά (εν προκειμένω στο όρος των ελαιών) οι άνθρωποι πηγαίνανε ξεβράκωτοι;

quote:
Που το παράξενο, εκτός απο την καχυποψια και την προκατάλειψη μερικών;

Κανένα παράξενο. Ισα ίσα, το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό στην παρέα του Ιησού, εκτός από γυναίκες, να υπάρχει και κανας ξεβράκωτος νεαρός ... τον οποίο ο Ιησούς δίδασκε κατ'ιδίαν τα βράδυα για τη βασιλεία των ουρανών...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 21:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα το ....διασκεδάζεις....Κώστα ΜΟΥ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 21:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel:
«Τι θέλετε να πείτε ακριβώς Μακεδών και Schwabe για τον γυμνό νεαρό άνδρα; Ότι ο Χριστός έκανε κάτι μαζί του;»

Εγώ δεν λέω τίποτα, απλά ερωτώ. Οι απαντήσεις είναι των αναγνωστών.

Όμως, εάν κοιτάξει κανείς τόσο στα «Κανονικά» όσο και στα «Απόκρυφα» Ευαγγέλια (τα πρώτα φτιάχθηκαν σύμφωνα με τα γούστα των Ρωμαίων..), τότε μάλλον θα ενταθούνε οι ανησυχίες του.

Διαβάζουμε στο Ευαγγέλιο του Βαρθολομαίου:
«Χαίρε Δίδυμε, δεύτερε Χριστέ μου.» ( Ευαγγέλιο του Βαρθολομαίου, 2ο απόσπασμα)

Μετά το ανελέητο κόψε-ράψε των Ευαγγελίων που έλαβε χώρα κυρίως μεταξύ 4ου και 5ου αιώνα, προς αποκατάσταση του ιδανικού προφίλ που έπρεπε να έχει ο «δικός τους» Χριστός, πολλά Ευαγγέλια και άλλα κείμενα είτε «ξεχάστηκαν» είτε έπρεπε πλέον να χαρακτηριστούμε ως «πλαστά».

Μέσα στα Ευαγγέλια γίνεται λόγος για κάποιον μυστηριώδη Δίδυμο, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ. Πρόκειται για τον Θωμά τον λεγόμενο Δίδυμο (κατά Ιωάννη 11.16 και 20.24)

Στα ελληνικά της εποχής «δίδυμος» σημαίνει ακριβώς δίδυμος αδελφός.

Έτσι, ο Θωμάς είναι ο δίδυμος αδελφός κάποιου προσώπου, ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ. Το αίνιγμα μπερδεύεται ακόμα πιο πολύ από την στιγμή που παρατηρούμε ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΘΩΜΑΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΙΔΥΜΟΣ. Η σημασία του ονόματος στα εβραϊκά είναι επίσης «δίδυμος» (ενικός taoma και πληθυντικός taomin).

ΕΤΣΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ (11.16 & 20.24) «Θωμάς ο λεγόμενος Δίδυμος», ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΟΣ ΙΔΙΩΜΑΤΙΣΜΟΣ που πάει να πει «Δίδυμος ο λεγόμενος Δίδυμος».

Ο Θωμάς αναφέρεται ως Απόστολος από τον Μάρκο (3.18), τον Λουκά (6.15), και τις Πράξεις (1.13), ενώ μόνον ο Ιωάννης (11.15 & 20.24) τον χαρακτηρίζει Δίδυμο.

Γυμνοί τρέχουν απο την μια βραδιάτικα, δίδυμος απο την άλλη ο οποίος απλά εξαφανίζεται στη διάρκεια. Τυχαίο?

Πάμε παρακάτω.

Η «Διαθήκη στη Γαλιλαίας» ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ, ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΥ 8ΟΥ ΑΙΩΝΑ. Είναι ένα από τα απόκρυφα και είναι μεταφρασμένο από τα αιθιοπικά.

Η Διαθήκη της Γαλιλαίας εμπεριέχει το εξής απόσπασμα:

«Ο Χριστός σηκώνει το βλέμμα του επάνω μου, με αντικρύζει, τα μάτια του παιχνιδίζουν, αλλάζουνε χρώμα, με ρωτάει πράγματα που κάνουν τη γλώσσα του να στριφογυρίζει, μου μιλάει σε διάφορους τόνους..» (Το βιβλίο του Ιωάννη, ιερό Μανδαϊκό κείμενο).

Παράξενα πράγματα θα έλεγε κανείς......

Η απάντηση είναι απλή: Ο Ιησούς Μεσσίας είναι ένα ΣΥΜΒΟΛΟ για τους πιστούς Ιουδαίους αυτής της εσχατολογικής σέκτας, και αναδύεται μέσα απο πολλές –μυθικές- παραδόσεις και αφηγήσεις. Δεν είναι ένα πρόσωπο αλλά πολλά και με πολλές ιδιότητες, γούστα και απόψεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 21:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κάτσε τώρα schwabe γιατί εσύ μας πας αλλού...στο δίδυμο αδελφό του Χριστού, που ήταν ο Θωμάς, και που τον υποδυόταν μετά τη σταύρωση του κτλ κτλ; Αυτό είναι μια άλλη ιστορία...


quote:
Ο Χριστός σηκώνει το βλέμμα του επάνω μου, με αντικρύζει, τα μάτια του παιχνιδίζουν, αλλάζουνε χρώμα, με ρωτάει πράγματα που κάνουν τη γλώσσα του να στριφογυρίζει, μου μιλάει σε διάφορους τόνους.

Πώς αλλάζανε χρώμα τα μάτια του; Πολύ αρρωστημένη περιγραφή...


Μακεδών


http://www-user.uni-bremen.de/~wie/Secret/letter-engl.html


Αυτή είναι η επιστολή;

Σε αυτούς τους απολογητές που θα πούνε ότι η αγάπη είναι μεταφορική έννοια (φιλική αγάπη) και ότι το σεντόνι ήταν το σάβανό του επειδή τον ανάστησε τι έχεις να πεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2010, 22:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Σε αυτούς τους απολογητές που θα πούνε ότι η αγάπη είναι μεταφορική έννοια (φιλική αγάπη) και ότι το σεντόνι ήταν το σάβανό του επειδή τον ανάστησε τι έχεις να πεις;

Μου έχουν ήδη πει (ο ευρωπαίος συγκεκριμένα) ότι οι Εβραίοι ντύνονταν εκείνον τον καιρό με ... σεντόνια. Δηλαδή το πρωί που ξυπνούσαν, τυλίγονταν το σεντόνι (ενδεχομένως έβαζαν και τη μαξιλαροθήκη για καπέλο) και πηγαίνανε στη δουλειά τους.

Τώρα σ'αυτά που υποθέτεις ότι θα μου πουν, θα απαντούσα:

1. Η επιστολή λέει: "Ο δε νεανίσκος εμβλέψας αυτώ, ηγάπησεν αυτόν". Εμείς στο χωριό μας το λέμε "έρωτας με την πρώτη ματιά". Ο καθένας φυσικά μπορεί να καταλάβει ό,τι θέλει

2. Τα σάβανα οι άνθρωποι δεν τα φοράνε όταν κυκλοφοράνε έξω. Αλλωστε αυτό γίνεται 6 μέρες μετά την ανάσταση του νεανίσκου.Τι διάλο, με σάβανα ντυνόταν; Εκτός απ'όλα τ' άλλα ήταν ΚΑΙ νεκρόφιλος?

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 00:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου κάνει εντύπωση πάντως

έχουμε και λέμε

1)Η εμπεριστατωμένη άποψη περι Βίβλου απο άτομα που δεν την ανοίξανε ποτέ ή ψάξανε επιλεγμένα μερικά εδάφια για να τα ποστάρουνε!!

2)Το ότι ούτε καν συζητάνε για αμφιβολία(με αυτούς βγάζεις ενα διάλογο τουλάχιστον) περι Θεοπνευστίας της Βίβλου,αλλα το έχουνε βγάλει το πόρισμα οτι πρόκειται για τον παπουτσωμένο γάτο σε νέα έκδοση!!

3)Ενώ ούτε καν ακόμα συζητάνε για εκπληρωμένες προφητείες της Βίβλου(την ουσία δηλαδή) και ξεκινάει κάπου εδώ ο διαγωνισμός της ποιο έξυπνης ατάκας απο ανίδεους της Βίβλου(σε άλλο πράγματα μπορεί να είναι expert),κουβέντα να γίνεται δηλαδή...

Στο κάτω κάτω αν δεν ξέρεις τράβα σε άλλο topic
Αλλα εδώ είναι που λέμε τυχαίο?Δε νομίζω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 00:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Επαναλαμβάνω, αρχικά, ότι στην εποχή εκείνη, απο ελληνικά, αλλά και άλλα κείμενα, γνωριζουμε, ότι υπήρχε η γυμνητεία,ότι οι αρχαίοι Έλληνες, ήταν γυμνοί,για την απλότητα,ότι η λεξη γυμνός, σημαίνει
με λίγα ρούχα,ενώ η αναφορά,δείχνει ως βία του γεγονότος..Εξάλλου, στο δρόμο,όταν χρειαστεί να πάει κανεις κάπου πόσο γυμνός να βγει;
Αν είσαι μέσα στη νύχτα, είναι λογικό, ότι είσαι με λίγα ρούχα, προ του ύπνου...Αν συμβει κάτι ξαφνικό, που αυτό αναφέρεται με το γυμνός,
στη συγκεκριμένη περίπτωση,σηκώνεσαι όπως είσαι, με ότι φοράς και βγαινεις έξω...
Τόσο απλα που όσο κι αν το δυιλίζεις,δεν βγάζει ζουμί....

Όλα περίμενα να τα ακούσω βρε Βαγγέλη , αλλά το ότι γυμνός σημαίνει άνθρωπος ντυμένος πρόχειρα με λίγα ρούχα , δεν το φανταζόμουν με τίποτα .
Τελικά αν και πιστός χριστιανός δεν έχεις το θεό σου !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 00:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
1)Η εμπεριστατωμένη άποψη περι Βίβλου απο άτομα που δεν την ανοίξανε ποτέ ή ψάξανε επιλεγμένα μερικά εδάφια για να τα ποστάρουνε!!

Οι μόνοι που δεν μελετάνε την Καινή Διαθήκη είναι οι χριστιανοί. Φοβούνται μη τυχόν και ανακαλύψουν πόσες ανοησίες καταγράφονται εκεί ανά σελίδα.

quote:
2)Το ότι ούτε καν συζητάνε για αμφιβολία(με αυτούς βγάζεις ενα διάλογο τουλάχιστον) περι Θεοπνευστίας της Βίβλου,αλλα το έχουνε βγάλει το πόρισμα οτι πρόκειται για τον παπουτσωμένο γάτο σε νέα έκδοση!!

Καμία σχέση. Τον παπουτσωμένο γάτο γνωρίζουμε ποιός τον έγραψε. Την Καινή Διαθήκη όχι!

quote:
3)Ενώ ούτε καν ακόμα συζητάνε για εκπληρωμένες προφητείες της Βίβλου(την ουσία δηλαδή)

Θα χαρούμε να μας δώσεις μια (1) έστω εκπληρωμένη προφητεία της Βίβλου.

Αντίθετα απ'ό,τι σε παραμυθιάζουν οι διάφοροι απολογητές της συμφοράς, στην Παλαιά Διαθήκη δεν υπάρχει καμία (0) προφητεία (ούτε καν απλή αναφορά) σχετικά με τον Ιησού και στην Καινή Διαθήκη δεν εκπληρώνεται ΚΑΜΙΑ προφητεία της ΠΔ.

Φυσικά, αν έχεις αντίθετη άποψη, ορίστε να μας διασκεδάσεις

Αναμένουμε αγαπητέ μελετητή της Βίβλου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 01:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι μόνοι που δεν μελετάνε την Καινή Διαθήκη είναι οι χριστιανοί. Φοβούνται μη τυχόν και ανακαλύψουν πόσες ανοησίες καταγράφονται εκεί ανά σελίδα.

Οι Χριστιανοί την μελετάνε συχνά και καταλαβαίνουνε και το νοημά της

quote:
Καμία σχέση. Τον παπουτσωμένο γάτο γνωρίζουμε ποιός τον έγραψε. Την Καινή Διαθήκη όχι!

Και να έβρισκες ποιος την έγραψε για σένα δεν έχει διαφορά εξάλλου

quote:

Θα χαρούμε να μας δώσεις μια (1) έστω εκπληρωμένη προφητεία της Βίβλου.

Αντίθετα απ'ό,τι σε παραμυθιάζουν οι διάφοροι απολογητές της συμφοράς, στην Παλαιά Διαθήκη δεν υπάρχει καμία (0) προφητεία (ούτε καν απλή αναφορά) σχετικά με τον Ιησού και στην Καινή Διαθήκη δεν εκπληρώνεται ΚΑΜΙΑ προφητεία της ΠΔ.


Μόλις με επιβεβαίωσες οτι δεν ιδέα απο Βίβλο,ειλικρινά θα ήθελα πολύ να γίνει μια συζήτηση πάνω σε εκπληρωμένες προφητείες αλλα δυστυχώς το συγκεκριμένο forum(αποδεδειγμένα πλέον)δεν σου δίνει τα εχέγγυα για σοβαρές συζήτησεις

quote:
Φυσικά, αν έχεις αντίθετη άποψη, ορίστε να μας διασκεδάσεις

Κάτι ακόμα,να ξέρεις οτι και για τους Χριστιανούς ειναι εξίσου διασκεδαστικό να ακούνε τις απόψεις των Αθέων ή περι Δία,Απόλλωνα,Βούδα,καμπάλα,ανώτερης δύναμης(που δεν έχει αποφασίσει να εμφανιστεί ακόμα),δεν ξέρω σε ποιά ομάδα ανήκεις απο τις προήγουμενες άλλα φίλε macedon αν αποφασίσεις κάποτε να ανοίξεις ένα topic με τα πιστεύω σου θα συνδράμω με ευχαρίστηση στο χαβαλέ που επιδιώκεις ανελέητα(και καλά κάνεις να έχεις χιούμορ) οπαδέ του τίποτα(κάνω λάθος?) και μετα τον θάνατο είναι το τέλος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 01:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Έχεις δει πολλούς, έτσι στα καλά καθούμενα να τους ανοίγει η κοιλιά τους;;

macedon
Στα καλά καθούμενα .... όχι.

Αυτό λέω και γω.

quote:
macedon
Να κρεμιούνται και να πέφτουν, επίσης όχι.


Αν υποχωρήσει, για οποιοδήποτε λόγο, το σημείο από το οποίο έχει κρεμαστεί κάποιος, τότε πέφτει, διαφωνείς;;;

quote:
macedon
Γιατί, αν κάποιος είναι κρεμασμένος και πέσει, πέφτει με τα πόδια.

Όχι απαραίτητα.
Εξαρτάται από το πόσο ψηλά πέφτει, από το αν έχει τις αισθήσεις του ή όχι και, από τις κινήσεις του σώματός του ενώ πέφτει, διαφωνείς;

quote:
macedon
Εκτός αν είναι κρεμασμένος από το πόδι, οπότε πέφτει με την κοιλιά ή με το κεφάλι. Κρεμάστηκε ο Ιούδας από το πόδι; Ζαγάρι ήταν;

Γεγονός είναι πως δεν μας αναφέρει από ποιο μέρος του σώματός τους κρεμάστηκε. Εφόσον δεν είναι σαφές, όλα είναι πιθανά.

quote:
macedon
Εν πάσει περιπτώσει, ο Λουκάς δεν μιλάει για κρεμασμένο, οπότε τζάμπα το κουράζεις...

Συμφωνώ μαζί σου, ο Λουκάς δεν μιλάει για κρεμασμένο. Βλέπεις, δεν το κουράζω.

quote:
macedon
Μέχρι να βρείτε κάτι που να υπάρχει μέσα στο ευαγγέλιο ώστε να γεφυρώνει την αντίφαση, μένουμε σ'αυτό που έχουμε:


Πολύ θα ήθελα να μου αναφέρεις σε ποια αντίφαση αναφέρεσαι;;

quote:
macedon
Οι δύο ευαγγελιστές έχουν τελείως διαφορετική άποψη τόσο για το θάνατο του Ιούδα όσο και για το χρόνο, τον τρόπο και τον τόπο όπου έγινε,.......

Όσο κι αν έψαξα δεν είδα σε κανέναν από τους δυο να αναφέρεται στα αίτια θανάτου του Ιούδα.
Μια που εσύ το έχεις ψάξει τόσο πολύ, σε παρακαλώ να μου παραθέσεις τις ακριβείς τους εκφράσεις.
***Αν θέλει, ας το κάνει και ο IndustrialΑngel μιας που σε σιγοντάρει στο έργο σου.

quote:
macedon
όπως επίσης και με την τύχη των χρημάτων που υποτίθεται ότι είχε πάρει, την επιστροφή τους, κτλ. κτλ.

Ας δούμε πρώτα τα περί θανάτου του Ιούδα και ύστερα περνάμε και στα επόμενα.

quote:
macedon
Ασε που ο Παύλος υποστηρίζει πως ο Ιούδας ΔΕΝ αυτοκτόνησε


Για καρτέρα, που το λέει αυτό ο Παύλος; Αλλά άστο για μετά. Ας τα πιάσουμε ένα-ένα.


quote:
macedon
Είπα να μην το βάλω κι αυτόν και μπερδευτείτε περισσότερο...


Πολύ καλά έκανες!


quote:
macedon
A, μην το ξεχάσω... Ο Ιησούς δεν έχει ιδέα ότι ο Ιούδας θα τον προδώσει... Το ανακαλύπτει μετά...

Μπορεί και να είναι και έτσι. Ας το δούμε όμως μετά.

Εν τω μεταξύ, περιμένω να μου απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα, για τα αίτια του θανάτου του Ιούδα και, μετά περνάμε στα υπόλοιπα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 01:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
Οι Χριστιανοί την μελετάνε συχνά και καταλαβαίνουνε και το νοημά της

Ο πιο ασφαλής τρόπος να απορρίψει κανείς τα ευαγγέλια είναι να τα διαβάσει. Εφ'όσον παραμένουν χριστιανοί, σημαίνει ότι ή δεν τα διαβάζουν ή δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν.

quote:
Μόλις με επιβεβαίωσες οτι δεν ιδέα απο Βίβλο

Θα εκπλαγείς με την ιδέα που έχω περί Βίβλου

quote:
θα ήθελα πολύ να γίνει μια συζήτηση πάνω σε εκπληρωμένες προφητείες

Ξεκίνα τότε...

quote:
αλλα δυστυχώς το συγκεκριμένο forum(αποδεδειγμένα πλέον)δεν σου δίνει τα εχέγγυα για σοβαρές συζήτησεις

Κιότεψες κιόλας βρε μελετητή; Δεν έχεις δύσκολη δουλειά, μην αγχώνεσαι. Απλά εσύ θα αντιγράφεις από τις ιστοσελίδες των απολογητών και γω θα σου δείχνω πόσο ανόητοι και ηλίθιοι είναι αυτοί.

quote:
αν αποφασίσεις κάποτε να ανοίξεις ένα topic με τα πιστεύω σου θα συνδράμω με ευχαρίστηση στο χαβαλέ που επιδιώκεις

Να σου πώ τα πιστεύω μου εν τάχει. Πιστεύω ότι ο θεός γεννήθηκε στη φαντασία του πρωτόγονου ανθρώπου όταν αυτός είδε κεραυνό ή αστραπή ή άλλο φαινόμενο που δεν μπορούσε να εξηγήσει, για πρώτη φορά. Μετά βρέθηκαν μερικοί ξύπνιοι και δώσανε στο θεό ονόματα, ιδιότητες, βιογραφικό ώστε να κρατούν πελάτες εκατομμύρια ηλίθιους που φοβούνται μην πάνε στην Κόλαση.


Ψηλός

quote:
Πολύ θα ήθελα να μου αναφέρεις σε ποια αντίφαση αναφέρεσαι;;

Τις ανάφερα προηγούμενα αλλά δεν τις πρόσεξες. Να στις επαναλάβω:

Ματθαίος
O Ιούδας επιστρέφει τα χρήματα στο ναό
Λουκάς
Ο Ιούδας κρατάει τα χρήματα και αγοράζει χωράφι

Ματθαίος
Ο Ιούδας αυτοκτονεί
Λουκάς
Ο Ιούδας πεθαίνει από ατύχημα

Ματθαίος
Ο Ιούδας πεθαίνει τη νύχτα της σύλληψης του Ιησού
Λουκάς
Ο Ιούδας πεθαίνει πολύ καιρό μετά, εφ'όσον είχε το χρόνο να αγοράσει χωράφι με τα χρήματα της υποτιθέμενης προδοσίας

Ματθαίος
Ο αγρός αγοράζεται από τους αρχιερείς του ναού
Λουκάς
Ο αγρός αγοράζεται από τον ίδιο τον Ιούδα

Ματθαίος
Ο αγρός ονομάζεται "αγρός αίματος" γιατί αγοράστηκε με χρήματα της προδοσίας
Λουκάς
Ο αγρός ονομάζεται "αγρός αίματος" γιατί εκεί μέσα πέθανε ο Ιούδας

Ματθαίος
Ο Ιούδας πεθαίνει από απαγχονισμό
Λουκάς
Ο Ιούδας πεθαίνει από ατύχημα, όταν πέφτοντας στο χωράφι του, ανοίγει η κοιλιά του, χτυπώντας προφανώς σε κάτι μυτερό.

Αυτά μόνος σε 3 σειρές (1 του Ματθαίου και 2 του Λουκά).

quote:
Όσο κι αν έψαξα δεν είδα σε κανέναν από τους δυο να αναφέρεται στα αίτια θανάτου του Ιούδα.
Μια που εσύ το έχεις ψάξει τόσο πολύ, σε παρακαλώ να μου παραθέσεις τις ακριβείς τους εκφράσεις.

Δηλαδή αν σου πει κάποιος "ο τάδε απαγχονίστηκε" εσύ θα σκεφτείς ότι πιθανώς να πέθανε από έμφραγμα του μυοκαρδίου; από καρκίνο; από τροχαίο;

Ο Ματθαίος λέει: "Και φεύγοντας, απαγχονίστηκε"

Επειδή πάντα οι απαγχονισμένοι πεθαίνουν ... από απαγχονισμό, θεωρούμε βέβαιο ότι η αιτία του θανάτου του Ιούδα (κατά τον Ματθαίο) ήταν από απαγχονισμό. Φυσικά μπορεί να έμεινε χρόνια κρεμασμένος εκεί και να πέθανε από φυσικά αίτια (π.χ. βαθιά γεράματα) αλλά η υπόθεση ότι πέθανε από απαγχονισμό θεωρείται μάλλον ασφαλής.

Ο δε Λουκάς πάλι μας λέει ότι άνοιξε η κοιλιά του και χύθηκαν τα εντόσθιά του. Επειδή θεωρείται μάλλον απίθανο το χωράφι του Ιούδα να ήταν δίπλα στο Ωνάσειο και να τον προλάβανε, θεωρείται μάλλον ασφαλές το συμπέρασμα πως η αιτία του θανάτου του Ιούδα (κατά τον Λουκά) ήταν το σκίσιμο της κοιλιάς του και η έξοδος των εντοσθίων του στον καθαρό αέρα της εξοχής.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 01:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σου πώ τα πιστεύω μου εν τάχει. Πιστεύω ότι ο θεός γεννήθηκε στη φαντασία του πρωτόγονου ανθρώπου όταν αυτός είδε κεραυνό ή αστραπή ή άλλο φαινόμενο που δεν μπορούσε να εξηγήσει, για πρώτη φορά. Μετά βρέθηκαν μερικοί ξύπνιοι και δώσανε στο θεό ονόματα, ιδιότητες, βιογραφικό ώστε να κρατούν πελάτες εκατομμύρια ηλίθιους που φοβούνται μην πάνε στην Κόλαση.

Ακόμα ένας γνήσιος οπαδός της πιθηκήσιας καταγωγής του ανθρώπου(οπως το περιμένα),έτσι τα εννοείς φίλε μου τα σπίτια,τα αυτοκίνητα και τα ρούχα που φοράς πάνω σου κάποιοι τα κατασκευάσανε αλλα ολόκληρο σύμπαν με πλανήτες που περιφέρονται σε λεπτές ισσοροπίες κανένας!!

Αρκετά εγωκεντρική άποψη ελπίζω κάπου μέσα σου να αμφιβάλλεις

Αν ρωτήσουμε πως δημιουργήθηκαν τα πάντα θα το ρίξουμε στην τύχη και στο αυτόματο. Αν παραδεχτούμε ότι έγιναν από το αυτόματο, Εντάξει φίλε ήταν μια στιγμή που έγιναν .Να συμφωνήσω κι’ εγώ ναι όπως το λες.. Ποίος το διατηρεί και το συντηρεί;

Ο Ήλιος από τη Γη απέχει 149,501,000 χιλιόμετρα και γύρω από τον πυρήνα του δημιουργείται μία θερμοκρασία γύρω στις-6.000 βαθμούς Κελσίου που μας χρειάζεται..για την ζωή την δική μας και ότι έχει ζωή. Η παλίρροια δημιουργείται από την απόσταση της Σελήνης από την Γη.

Αν η Σελήνη βρισκόταν πιο μακριά από ότι είναι σήμερα, τότε η Γη όλη θα σκεπαζόταν από τα νερά, θα εξαφανιζόταν. Ποιός το έχει συντονίσει αυτό. Τύχη ή’ δημιουργία;

Η Γη γυρίζει γύρω από τον άξονα της με ταχύτητα 30 χιλιόμετρα το δευτερόλεπτο. Μήπως σκέφτηκες ποτέ τι θα γίνει αν και για δευτερόλεπτα σταματούσε η γη τι θα γινόταν;

Καραμπόλα. Αυτό μόνο;Πως γίνεται αυτός ο απέραντος όγκος μέσα στο αχανές διάστημα να κρατά με ακρίβεια όλες αυτές τις λεπτομέρειες, και να έχουμε τις καιρικές αλλαγές από χρόνο σε χρόνο τόσο τέλεια;

Αν πούμε ότι ο Ήλιος δημιουργήθηκε από το αυτόματο, είναι σαν κάρβουνο στο μπάρμπεκιου.
Πως αυτό το κάρβουνο μέσα στους αιώνες αυτό το κάρβουνο δεν έγινε στάχτη δεν έλιωσε ακόμη όπως λιώνει στο μπάρμπεκιου το κάρβουνο ; Τύχη η δημιουργία;

Αυτό το αυτόματο αυτή η τύχη που έτυχε τότε. Γιατί δεν επαναλαμβάνεται; Γιατί τα πάντα είναι δημιουργία Θεού. Και θα πιστέψω ότι τα πάντα έγιναν από το αυτόματο αν το ρολόι που φοράς στο χέρι σου έγινε μόνο΄του, και όχι από κάποιον τεχνίτη.

Τυχαίο?Δεν νομίζω,ξεκίνα τα ατάκες σου τώρα λοιπόν οπαδέ του πίθηκου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 01:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
Θα σου απαντήσω αύριο. Προς το παρόν, σε καληνυχτώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 02:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
(ακατανόητο παραλήρημα)

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις αλλά προφανώς εσύ πιστεύεις ότι ο άνθρωπος έγινε με χώμα και μια ροχάλα του Γιαχωβά. Εγώ πάλι μένω σ'αυτά που λέει η επιστήμη, αν δεν σε πειράζει...

Προφανώς είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι θέλεις. Προφανώς έχεις δικαίωμα να πιστεύεις ότι οι άλλοι πιστεύουν ό,τι νομίζεις...

Τώρα, θα μας διασκεδάσεις με καμιά "εκπληρωμένη προφητεία", να δούμε και μεις τι καλός μελετητής της Βίβλου είσαι και να θαυμάσουμε;

ΥΓ. Γιατί έχω την εντύπωση πως δεν είσαι και τόσο "νέο μέλος" και πως τις ανοησίες σου τις έχουμε ξανακούσει υπό άλλο όνομα;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 02:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ πάλι μένω σ'αυτά που λέει η επιστήμη, αν δεν σε πειράζει...

Γιατί η επιστημή δεν μπορεί να εξηγήσει την στιγμή του bing bang αλλα τα ελάχιστα δεύτερα μετά ΜΟΝΟ,πάλι εγώ θα σου εξηγώ τι λέει η επιστήμη..

Αρκετά γελάσαμε με σένα σήμερα(στο τόνισα οτι μπορώ να το κάνω εξίσου απο την αρχή),εκπληρωμένες προφητείες θα έλεγα αν ήξερα οτι υπήρχαν μερικά σοβαρά άτομα να γίνει η συζήτηση αλλα το ξέρω που θα το πάνε μερικοί αμετανόητοι λάτρεις του πιθήκου σαν και εσένα οπότε το αφήνω..

Υ.Σ Άντε πόσταρε μας σύντομα και την μελέτη του Δαρβίνου να γελάσουμε κϊ'άλλο αφού φαίνεται οτι σε τιμάει ιδιαιτέρως να νιώθεις το μακρινό παιδί του πιθήκου (γιατί άραγε?να το ψάξεις και αυτό..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 02:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
εκπληρωμένες προφητείες θα έλεγα αν ήξερα οτι υπήρχαν μερικά σοβαρά άτομα να γίνει η συζήτηση

Εμείς αυτό στο χωριό μας το λέμε "κωλοτούμπα".

quote:
αλλα το ξέρω που θα το πάνε μερικοί αμετανόητοι λάτρεις του πιθήκου σαν και εσένα οπότε το αφήνω..

Καλά... καλά... Πες με απλά λόγια "δεν ξέρω τι μου γίνεται" και άσε τις εμβριθείς αναλύσεις. Κανείς δεν θα σε παρεξηγήσει...

Θα ήθελα πάντως να μου πεις μερικά περί προφητειών, έτσι για να μάθουμε και μεις πώς εννοούν τη "μελέτη της Βίβλου" οι γιαλαντζή ειδήμονες σαν και του λόγου σου.

quote:
Υ.Σ

Υ.Σ.?

quote:
Άντε πόσταρε μας σύντομα και την μελέτη του Δαρβίνου να γελάσουμε κϊ'άλλο αφού φαίνεται οτι σε τιμάει ιδιαιτέρως να νιώθεις το μακρινό παιδί του πιθήκου

Δεν είναι ούτε ο χώρος (το θέμα είναι για τις ασυναρτησίες της ΚΔ) ούτε η ειδικότητά μου. Πάντως θα σε απογοητεύσω, γιατί εξ όσων γνωρίζω, η επιστήμη δε λέει ότι καταγόμαστε από τον πίθηκο (οι χριστιανοί το λένε) αλλά από κάτι μονοκύταρους οργανισμούς, τις αμοιβάδες. Να σου πω την αλήθεια, και γω δεν το πίστευα, μέχρι απόψε που έτυχε να συνομιλήσω με μία εδώ μέσα...

Καλά, εσύ δεν εξελίχτηκες καθόλου;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 02:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ

Επειδή μ'αρέσει να κρατάω μια σειρά κι επειδή είπαμε να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, άσε για λίγο τον Ιούδα για όταν θα έρθει η ώρα του (ξέρεις, με την υποτιθέμενη σύλληψη του Ιησού) και πες μας πώς εξηγείς τις χαώδεις αντιφάσεις ανάμεσα στις δύο γενεαλογίες που παραθέτουν οι δύο ευαγγελιστές.

Πριν μου πεις όμως τις συνηθισμένες ανοησίες που σας ταϊζουν οι επαγγελματίες απολογητές περί "ανδραδελφικών γάμων" και "γενεαλογία της Μαρίας" σκέψου λίγο με το δικό σου μυαλό.

Αύριο θα βάλω τις ασυναρτησίες για τη σύλληψη του Ιησού. Μελέτησε να είσαι έτοιμος...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 03:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι ούτε ο χώρος (το θέμα είναι για τις ασυναρτησίες της ΚΔ) ούτε η ειδικότητά μου. Πάντως θα σε απογοητεύσω, γιατί εξ όσων γνωρίζω, η επιστήμη δε λέει ότι καταγόμαστε από τον πίθηκο (οι χριστιανοί το λένε) αλλά από κάτι μονοκύταρους οργανισμούς, τις αμοιβάδες. Να σου πω την αλήθεια, και γω δεν το πίστευα, μέχρι απόψε που έτυχε να συνομιλήσω με μία εδώ μέσα...

Καλά, εσύ δεν εξελίχτηκες καθόλου;


Μάλιστα ο άνθρωπος προήλθε απο αμοιβάδα τελικά!!Και μονοκυταρρική κιόλας!Αυτό απαντάει σε όλα τα μεγάλα ερωτήματα τελικά πιστεύεις οπαδέ της αμοιβάδας...?

Όσο για το ποιος μοιάζει με πίθηκο απο εμάς οι απορίες λύνονται πολύ πιο εύκολα,όποιος δεί την φώτο σου ας βγάλει τα συμπεράσματα του..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 04:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά...καλά... Επί του προκειμένου έχεις να πεις κάτι ή ήρθες εδώ για να μας δείξεις απλά πόσο κρετίνος είσαι; Θα μας πεις καμιά προφητεία; Κανά νέο από την Αποκάλυψη;

ΥΓ. Τι έγινε τελικά, υπάρχουν αόρατοι καλόγεροι στο Άγιο Όρος, όπως πίστευες πέρυσι; Βρήκες άκρη;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 07:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το "33 χρονών" από πού προκύπτει; Έχοντας σαν βάση τα ευαγγέλια δεν γνωρίζουμε ούτε πότε ύποτίθεται ότι γεννήθηκε ούτε πότε υποτίθεται ότι σταυρώθηκε ούτε πόσο ήταν όταν βαφτίστηκε ούτε πόσο χρονών πέθανε... Και αν βάλουμε και τους χριστιανούς πατέρες στο παιχνίδι, ο Ιησούς μπορεί να πέθανε και πενηντάρης...

Χώρια που σε έναν διάλογο που είχε ο Κύριος με κάποιον Νικόδημο, ισχυριζόταν ότι γεννήθηκε 30 χρονών...
quote:
Οι Χριστιανοί την μελετάνε συχνά και καταλαβαίνουνε και το νοημά της
Χααχαχα! Μόνον το παπαδαριό, οι περίεργοι, οι αθεόφοβοι και οι πσυλιασμένοι! Δηλαδή ελάχιστοι...
Μια φορά είχα δώσει σε μια θεία μου, 65άρα, να διαβάσει κάποια αποσπάσματα. Μόλις τα διάβασε, άρχισε να σταυροκοπιέται και κοίταζε και κσανακοίταζε την Κ.Δ. απ' έξω, για να σιγουρευτεί ότι πράγματι ήταν αυτή και όχι κάποιο άλλο βιβλίο...
Τόσο καλά την μελετάνε!

Edited by - Αίολος on 19/07/2010 08:40:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2010, 07:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 38 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy