ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τεστ: Κ.Δ., θεόπνευστη ή ασυναρτησίες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 38
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 15:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Καλά τώρα, φιλε μου Σβάμπε, αυτό το έγραψες, για να γελάσουμε, έτσι δεν είναι;»

Μάλλον για κλάματα είναι.

trexagireve:
«Γιατί, αγαπητέ μου, εγώ δεεν θυμάμαι καμία πατρώα θρησκεία,να δίνει επιλογή θρησκευτικού πιστεύω,σε νέο, ή ενήλικα....Δεν θυμάμαι καμιά θρησκεία, δυτική, ανατολική, που να έδινε στο παιδί την ελευθερία να διαλέξει..»

Η νηπιοβαπτισμός δεν υπάρχει ούτε στην Καινή Διαθήκη αλλά ούτε και στα πρώτα χρόνια του χριστιανισμού. Τι παράξενο έ?

trexagireve:
«Αντικειμενικά, δώσε την διάσταση, της παιδείας....Δεν αφορά, σε ιδέες και πιστεύω;...Δεν είναι εκ φύσεως, άμεση η προσέγγιση παιδιού με το θείο;»

Ας μείνουμε στα όσα εμπεριέχει η Αγία Γραφή, διότι ακόμα και εδώ υπάρχει γοερή αντίφαση με τα όσα στην πράξη εφαρμόζει το δόγμα.

Τα παιδιά και τα νήπια, δεν χρειάζονται καν βάπτισμα. Τους ανήκει η Σωτηρία.

Σου θυμίζω τα όσα φέρεται να λέει ο Ιησούς:
«Αφήσατε τα παιδία, και μη εμποδίζετε αυτά να έλθωσι προς εμέ. διότι των τοιούτων είναι η βασιλεία των ουρανών.»

Κατα τον ίδιο τρόπο, ο Φαρισαίος προπαγανδιστής Σαούλ ξεκαθαρίζει πως:
«Διότι ο ανήρ ο άπιστος ηγιάσθη διά της γυναικός, και η γυνή η άπιστος ηγιάσθη διά του ανδρός• επειδή άλλως τα τέκνα σας ήθελον είσθαι ακάθαρτα, αλλά τώρα είναι άγια.»

Συνεπώς, βλέπουμε ότι ο νηπιοβαπτισμός οργανώθηκε λόγω ξακάθαρων ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ και όχι κάποιας επιταγής της Αγίας Γραφής.

Δεν είναι καιρός να κοιτάξεις και λίγο την αλήθεια κατάματα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 16:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί δεν μας λες και για την ελληνική θρησκεία βρε φίλε που ο νηπιοβαπτισμός δίνει και παίρνει
τς τς τς όλο η Καινή Διαθήκη σας φταίει


υ.γ.και μην ακούσω παράπονα γιατί θα ανεβάσω φωτογραφίες

Edited by - pyramid on 15/07/2010 16:11:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 17:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νηπιοβαπτισμός στην ελληνική θρησκεία; Πού βρε Ρούλα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 17:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να λέμε και του στραβου το δίκιο, αγαπητή μου pyramid, πρέπει να πούμε, ότι , όντως, δεν νοιάζονταν πολύ για το τι θα γινει με τα παιδιά,πριν τον χριστιανισμό...Μέχρι να μεγαλώσουν,εννοείται, αλλά, τελετές, μύησης και θρησκευτικού περιεχομένου υπήρχαν, που κάνανε και για καθαγιασμό και εξευμένιση θεών, ακόμη και για τα παιδιά ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 21:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το «κατά Ιωάννη»

Το ευαγγέλιο του Ιωάννη είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τα υπόλοιπα τρία συνοπτικά. Το ευαγγέλιο του Μάρκου, Λουκά και Ματθαίου έχουν πολλά κοινά σημεία. Οι ομοιότητές τους είναι τόσο σε επίπεδο μορφής (χρήση των ίδιων λέξεων, τρόπους εκφοράς του λόγου) όσο και σε επίπεδο περιεχομένου.

Το ευαγγέλιο του Ιωάννη είναι όμως διαφορετικό. Η αυθεντικότητά του όχι μόνον αμφισβητείται αλλά ουσιαστικά αναιρείται από το ίδιο του ευαγγέλιο. Ο Ιωάννης, ο «αγαπημένος μαθητής» του Ιησού δεν έχει γράψει το ευαγγέλιο αυτό για πολλούς και διάφορους λόγους.

Κατ’αρχήν, ο Ιωάννης ήταν Εβραίος. Ο συγγραφέας του ευαγγελίου είναι φανερό πως δεν είναι Εβραίος. Μιλάει πολύ καλά ελληνικά και δείχνει μορφωμένος, ενώ στις πράξεις των αποστόλων ο Ιωάννης παρουσιάζετα ως «άνθρωπος αγράμματος» (Πραξ. 4:13), όπως και ο Πέτρος. Παρουσιάζει μέσα από το ευαγγέλιό του τον Ιησού ως θεό, ενώ οι υπόλοιποι τον παρουσιάζουν ως άνθρωπο. Οι μαθητές του Ιησού (συμπεριλαμβανομένου και του Ιωάννη) θεωρούσαν πως ο Ιησούς ήταν άνθρωπος, κάτι που επίσης πίστευαν οι πρώτοι χριστιανοί.

Σύμφωνα με τους συνοπτικούς ευαγγελιστές, ο Ιωάννης ήταν παρών σε μερικές πολύ σημαντικές στιγμές του Ιησού, όπως για παράδειγμα στη Μεταμόρφωσή του. Ο συγγραφέας του ευαγγελίου του Ιωάννη δείχνει να μην έχει ιδέα για τα γεγονότα αυτά και αγνοεί πολύ σημαντικές πλευρές της χριστιανικής ευαγγελικής μυθολογίας, όπως για παράδειγμα την ανάληψη του Ιησού που αποτελεί το μεγάλο φινάλε του έργου του Ιησού και στην οποία υποτίθεται ότι ήταν παρών, ενώ ο ίδιος δεν έχει ιδέα και δεν αναφέρει ούτε μία λέξη γι’αυτό. Το ίδιο συμβαίνει και με την ανάσταση της κόρης του Ιάειρου, στην οποία ήταν αυτόπτης μάρτυς ενώ ο ίδιος φαίνεται να αγνοεί την όλη ιστορία. Ακόμη και την υποτιθέμενη σταύρωση του Ιησού, κατά την οποία ο Ιησούς του ανάθεσε την προστασία της μάνας του, ο συγγραφέας του ευαγγελίου αυτού φαίνεται να μην την έχει παρακολουθήσει, καθώς διαφωνεί με τους υπόλοιπους τρεις τόσο ως προς τη μέρα όσο και ως προς την ώρα του «γεγονότος». Ουσιαστικά τοποθετεί τη σταύρωση σε τελείως διαφορετικό έτος από τους υπόλοιπους.

Ο συγγραφέας του ευαγγελίου του Ιωάννη που έγραψε το κείμενο στο δεύτερο μισό του δεύτερου αιώνα (γύρω στο 175) κάνει μια φανερή προσπάθεια να αντιπαρατεθεί στις διάφορες «αιρέσεις», που είχαν αρχίζει να εμφανίζονται, και στην αμφισβήτηση της θεότητας του Ιησού. Οι κινήσεις αυτές άρχισαν να υπάρχουν ακριβώς την περίοδο αυτή και το κατά Ιωάννη ευαγγέλιο δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια αντιαιρετική προσπάθεα που πιθανόν να μορφοποιήθηκε από τον ίδιο τον Ειρηναίο της Λυών.

Στο ευαγγέλιό του ο Ιωάννης επιμηκύνει τη διάρκεια της διδασκαλίας του Ιησού κατά 1 έως 3 χρόνια. Παρουσιάζει τον Ιησού να πηγαίνει όχι μια αλλά τρεις φορές στην Ιερουσαλήμ, τοποθετώντας έτσι την «κάθαρση» του ναού στην αρχή της περιόδου διδασκαλίας του ενώ οι συνοπτικοί το τοπθετούν λίγες μέρες πριν τη στάυρωσή του.

Αν και κατάγεται από τη Γαλιλαία δεν την αναφέρει σχεδόν καθόλου ενώ φαίνεται να αγνοεί παντελώς πού βρίσκεται η Βηθσαϊδά στην οποία γεννήθηκε και ο ίδιος.

Ένα πολύ σημαντικό στοιχείο του ευαγγελίου του Ιωάννη μας δίνουν οι πατέρες της εκκλησίας: ο Ωριγένης και ο Κύριλλος Αλεξανδρείας (ο φονιάς της Υπατίας) γνωρίζουν το ευαγγέλιο αλλά θεωρούν το συγγραφέα του ευαγγελίου διαφορετικό από το συγγραφέα της Αποκάλυψης.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 21:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θες να ταρακουνήσεις τις τσιμεντωμένες αντιλήψεις των χριστιανών χρειάζεται κάτι περισσότερο από αυτά, Μακεδών...


Μπορώ από τώρα να μαντέψω τις απαντήσεις του Ευρωπαίου


quote:
Κατ’αρχήν, ο Ιωάννης ήταν Εβραίος. Ο συγγραφέας του ευαγγελίου είναι φανερό πως δεν είναι Εβραίος. Μιλάει πολύ καλά ελληνικά και δείχνει μορφωμένος, ενώ στις πράξεις των αποστόλων ο Ιωάννης παρουσιάζετα ως «άνθρωπος αγράμματος»


Το Άγιο Πνεύμα με τις γλώσσε φωτιάς που τους έκανε σαΐνια τα δικαιολογεί όλα αυτά


quote:
Σύμφωνα με τους συνοπτικούς ευαγγελιστές, ο Ιωάννης ήταν παρών σε μερικές πολύ σημαντικές στιγμές του Ιησού, όπως για παράδειγμα στη Μεταμόρφωσή του. Ο συγγραφέας του ευαγγελίου του Ιωάννη δείχνει να μην έχει ιδέα για τα γεγονότα αυτά και αγνοεί πολύ σημαντικές πλευρές της χριστιανικής ευαγγελικής μυθολογίας, όπως για παράδειγμα την ανάληψη του Ιησού που αποτελεί το μεγάλο φινάλε του έργου του Ιησού και στην οποία υποτίθεται ότι ήταν παρών, ενώ ο ίδιος δεν έχει ιδέα και δεν αναφέρει ούτε μία λέξη γι’αυτό. Το ίδιο συμβαίνει και με την ανάσταση της κόρης του Ιάειρου, στην οποία ήταν αυτόπτης μάρτυς ενώ ο ίδιος φαίνεται να αγνοεί την όλη ιστορία

Μα είναι απλό... Τα ξέχασε...Και σύμφωνα με τη λογική του Ψηλού αποτελεί πειστήριο εγκυρότητας

quote:
Ακόμη και την υποτιθέμενη σταύρωση του Ιησού, κατά την οποία ο Ιησούς του ανάθεσε την προστασία της μάνας του, ο συγγραφέας του ευαγγελίου αυτού φαίνεται να μην την έχει παρακολουθήσει, καθώς διαφωνεί με τους υπόλοιπους τρεις τόσο ως προς τη μέρα όσο και ως προς την ώρα του «γεγονότος». Ουσιαστικά τοποθετεί τη σταύρωση σε τελείως διαφορετικό έτος από τους υπόλοιπους.

Επίσης απλό...Μπερδεύτηκε


quote:
Ο συγγραφέας του ευαγγελίου του Ιωάννη που έγραψε το κείμενο στο δεύτερο μισό του δεύτερου αιώνα (γύρω στο 175) κάνει μια φανερή προσπάθεια να αντιπαρατεθεί στις διάφορες «αιρέσεις», που είχαν αρχίζει να εμφανίζονται, και στην αμφισβήτηση της θεότητας του Ιησού. Οι κινήσεις αυτές άρχισαν να υπάρχουν ακριβώς την περίοδο αυτή και το κατά Ιωάννη ευαγγέλιο δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια αντιαιρετική προσπάθεα που πιθανόν να μορφοποιήθηκε από τον ίδιο τον Ειρηναίο της Λυών.


Εδώ κάτι πάμε να πιάσουμε...Μπορείς σε παρακαλώ να επεκταθείς; Το 175 μΧ πώς προκύπτει;


quote:
Ένα πολύ σημαντικό στοιχείο του ευαγγελίου του Ιωάννη μας δίνουν οι πατέρες της εκκλησίας: ο Ωριγένης και ο Κύριλλος Αλεξανδρείας (ο φονιάς της Υπατίας) γνωρίζουν το ευαγγέλιο αλλά θεωρούν το συγγραφέα του ευαγγελίου διαφορετικό από το συγγραφέα της Αποκάλυψης.

Επίσης θα ήθελα εδώ μια βιβλιογραφική αναφορά...

quote:
Στο ευαγγέλιό του ο Ιωάννης επιμηκύνει τη διάρκεια της διδασκαλίας του Ιησού κατά 1 έως 3 χρόνια. Παρουσιάζει τον Ιησού να πηγαίνει όχι μια αλλά τρεις φορές στην Ιερουσαλήμ, τοποθετώντας έτσι την «κάθαρση» του ναού στην αρχή της περιόδου διδασκαλίας του ενώ οι συνοπτικοί το τοπθετούν λίγες μέρες πριν τη στάυρωσή του.


Σωστό και γνωστό


quote:
Αν και κατάγεται από τη Γαλιλαία δεν την αναφέρει σχεδόν καθόλου ενώ φαίνεται να αγνοεί παντελώς πού βρίσκεται η Βηθσαϊδά στην οποία γεννήθηκε και ο ίδιος.

Το οποίο σημαίνει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 23:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Αν θες να ταρακουνήσεις τις τσιμεντωμένες αντιλήψεις των χριστιανών χρειάζεται κάτι περισσότερο από αυτά, Μακεδών

Αυτά είναι εισαγωγικά... Θα μπούμε στην ουσία και το περιεχόμενο των ευαγγελικών ασυναρτησιών σε λίγο. Απλά θεώρησα καλό να ρίξουμε μια ματιά γενικά στα ευαγγέλια.

quote:
Μπορώ από τώρα να μαντέψω τις απαντήσεις του Ευρωπαίου

Και γω. Αλλά δυστυχώς για τους χριστιανούς, τα ευαγγέλια είναι σαφέστατα στο περιεχόμενό τους, εκτός αν θεωρήσουμε ότι οι ευαγγελιστές ή ο Ιησούς είχαν κάποια νοητική δυσλειτουργία που δεν τους επέτρεπε να λένε αυτό που θέλουν αλλά να λένε άλλα αντ' άλλων, οπότε απαιτείται κι ένας ευρωπαίος ή τρεχαγύρευε για να τους ερμηνεύει.

quote:
Μπορείς σε παρακαλώ να επεκταθείς; Το 175 μΧ πώς προκύπτει;

Υπάρχουν δύο σχετικά ασφαλείς τρόποι για να ορίσουμε το χρονικό πλαίσιο μέσα στο οποίο δημιουργήθηκε και δημοσιοποιήθηκε ένα κείμενο, αν δεν γνωρίζουμε το χρόνο που συνέβηκε αυτό.

Το πρώτο σημείο είναι τα γεγονότα που περιγράφει. Ένα γεγονός που καταγράφεται μέσα σ’ένα κείμενο, καταδεικνύει με σαφήνεια πως το κείμενο είναι μεταγενέστερο του γεγονότος.

Το δεύτερο σημείο, ιδιαίτερα σημαντικό για θεολογικά κείμενα και κορυφαίας σημασίας για τα ευαγγέλια είναι ο σχολιασμός και η αναφορά τους από τους χριστιανούς πατέρες. Βρίσκοντας ποιος απολογητής το αναφέρει για πρώτη φορά, μπορούμε να υποθέσουμε πως τα κείμενα δεν υπήρχαν κατά τη διάρκεια ζωής των προηγούμενων πατέρων, καθώς αυτοί τα αγνοούν.

Το ευαγγέλιο του Ιωάννη είναι το τελευταίο σε χρονολογική σειρά από τα 4 κανονικά ευαγγέλια. Γράφτηκε μετά το ευαγγέλιο του Λουκά, που σημαίνει μετά το 170 μαχχ. Ο Παπίας (70-155), αν και αναφέρει έναν απόστολο με το όνομα Ιωάννης, δεν κάνει λόγο για κανένα ευαγγέλιο που να το έχει γράψει αυτός. Σχολιάζοντας τον Παπία, ο Ευσέβιος δεν αναφέρει τίποτε για κανένα ευαγγέλιο του Ιωάννη (Ευσέβιος,
«Εκκλ. Ιστορία» κεφ. 39). Καμία αναφορά επίσης δεν έχουμε για το ευαγγέλιο του Ιωάννη κι από άλλους χριστιανούς πατέρες, όπως ο Ιγνάτιος (πέθανε γύρω στο 110) και ο Πολύκαρπος (γύρω στο 155).

Ο Θεόφιλος, γράφοντας στο δεύτερο μισό του 2ου αιώνα (πέθανε το 180 περίπου), μημονεύει το ευγγέλιο του Ιωάννη ενώ ο Ειρηναίος, στο τέλος του 2ου αιώνα μνημονεύει και τα τέσσερα ευαγγέλια. Για πρώτη φορά και τα τέσσερα ευαγγέλια αναφέρονται σ’ ένα έργο του Ειρηναίου, επισκόπου Λυών, με τον τίτλο «Κατά Αιρέσεων», γύρω στο 180 μαχχ.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 23:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κώστα μου, κατά την άποψή μου, η ονοματοδοσία είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με την βάπτιση των Χριστιανών.


Trexagireve μου δεν υπάρχει θέμα, πειράζω τον Schwabe εκμεταλλευόμενη την παραδοχή του περί δημοκρατίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2010, 23:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κατάλαβα, καλή μου κι έκανα λογοπαίγνιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 00:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mακεδών


quote:
Το πρώτο σημείο είναι τα γεγονότα που περιγράφει. Ένα γεγονός που καταγράφεται μέσα σ’ένα κείμενο, καταδεικνύει με σαφήνεια πως το κείμενο είναι μεταγενέστερο του γεγονότος.



Αν και αυτονόητο, πολύ σωστό. Έχεις βρει τέτοιο γεγονός στο Ευαγγέλιο του Ιωάννη, που να το καθιστά τόσο παλαιό ή επιχειρηματολογία σου στηρίζεται κυρίως στο τι μνημονεύουν ποιοι πατέρες;


quote:
Αυτά είναι εισαγωγικά... Θα μπούμε στην ουσία και το περιεχόμενο των ευαγγελικών ασυναρτησιών σε λίγο. Απλά θεώρησα καλό να ρίξουμε μια ματιά γενικά στα ευαγγέλια.

Αναμένω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 00:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid

quote:
Κώστα μου, κατά την άποψή μου, η ονοματοδοσία είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με την βάπτιση των Χριστιανών

Τελείως διαφορετικό πράγμα Ρούλα.

H ονοματοδοσία είναι η απόδοση ενός ονόματος σε κάποιον, ενώ η βάφτιση είναι η ένταξή του σ' ένα θρησκευτικό δόγμα. Με τη βάφτιση των χριστιανών δεν δίνεται μόνον το όνομα στο παιδί αλλά αυτό εντάσσεται στο σύνολο των μελών της χριστιανικής εκκλησίας. Ουσιαστικά βέβαια αυτό γίνεται δι' αντιπροσώπου σήμερα, μια και το παιδί δεν έχει ιδέα για το πού εντάσσεται.

Πρόκειται για κατάλοιπο της νομοθεσίας του Γιουτπράδα και του Λέοντος που επέβαλλαν το άμεσο νηπιοβαπτισμό με τις γνωστές συνέπειες αν οι γονείς αρνούνταν...

IndustrialAngel

quote:
Έχεις βρει τέτοιο γεγονός στο Ευαγγέλιο του Ιωάννη, που να το καθιστά τόσο παλαιό ή επιχειρηματολογία σου στηρίζεται κυρίως στο τι μνημονεύουν ποιοι πατέρες;

Η επιχειρηματολογία όλων όσων έχουν ασχοληθεί, στηρίζονται κυρίως στο πότε κάθε ευαγγέλιο μνημονεύεται για πρώτη φορά ως "ευαγγέλιο του τάδε" από τους χριστιανούς πατέρες...

Το ίδιο βέβαια ισχύει και για όλα τα υπόλοιπα θεολογικά κείμενα, όπως για παράδειγμα το πλαστό κείμενο της παραδοχής της αγίας τριάδας από τον Ιωάννη που μνημονεύεται για πρώτη φορά μετά τον 12ο αιώνα (μια και πιο πριν δεν υπήρχε).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 00:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η επιχειρηματολογία όλων όσων έχουν ασχοληθεί

όταν λες όλων εννοείς ΚΑΙ των απολογητών;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 00:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
No no no Κώστα μου

"Η απόκτηση ελληνικού ονόματος μέσω της τελετής Ονοματοδοσίας δεν είναι μια απλή τυπική διαδικασία. Είναι όντως μια αλλαγή, μια αφορμή για ένα καινούργιο ξεκίνημα στη ζωή μας. Οι υποψήφιοι αφήνουν τον όποιο οίκο ανήκανε μέχρι τώρα και προσχωρούν εν πλήρη επιγνώση στον πνευματικό οίκο των Ελλήνων."

Αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά όσοι ακολουθούν την ελληνική θρησκεία.

Προμήθεια 2010

Ξεκίνα να βλέπεις τις φωτογραφίες από το τέλος προς την αρχή και θα πέσεις στα νήπια και όλα τα υπόλοιπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 01:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid

Σε καμία στιγμή της θρησκευτικής ζωής των προγόνων μου δεν είχε η ονοματοδοσία την έννοια της ένταξης του ονοματοδοτούμενου σε ένα θρησκευτικό δόγμα (ίσως γιατί οι πρόγονοί μου δεν είχαν δόγματα). Η ονοματοδοσία που γινόταν τη 10η μέρα από τη γέννηση του παιδιού (δεκάτη) ήταν συνέχεια των Αμφιδρομίων, μιας τελετής που είχε σαν ουσία την ένωση του νεογέννητου με την οικογένεια.

Οσον αφορά στα "Προμήθεια" που αναφέρεις, επειδή παραβρέθηκα προσωπικά, κανένα νήπιο/βρέφος/παιδί δεν συμμετείχε στην τελετή ονοματοδοσίας, κάτι που μπορείς να δεις και μόνη σου, στην αντίστοιχη φωτογραφία που έχει σαν τίτλο "Περιφορά των ονοματοδοτουμένων πέριξ του βωμού".

quote:
Οι υποψήφιοι αφήνουν τον όποιο οίκο ανήκανε μέχρι τώρα και προσχωρούν εν πλήρη επιγνώση στον πνευματικό οίκο των Ελλήνων."

Και πόθεν τεκμαίρεται ότι ο "πνευματικός οίκος των Ελλήνων" έχει να κάνει με την "ελληνική θρησκεία";

quote:
Αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά όσοι ακολουθούν την ελληνική θρησκεία.

Περίεργο! Γιατί αυτοί που ακολουθούν την "ελληνική θρησκεία", όπως λες, δηλαδή το ΥΣΕΕ και το ΕΛΛΗΝ.Α.Ι.Σ. απουσιάζανε από τα Προμήθεια που ήταν μια πολιτιστική εκδήλωση προς τιμήν των προγόνων μου και σε κανένα σημείο δεν τη θεώρησα "θρησκευτική".


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 08:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
Εάν παρεβρέθηκες προσωπικά τότε γιατί λες ότι δεν υπήρχε παιδί? Αυτό που εγώ βλέπω στην φωτογραφία 8, 9, 18 (μετρώντας από το τέλος) με το μετάλλιο είναι απλώς ένας νάνος και στα δικά μου μάτια φαίνεται για παιδί?
Εξάλλου Κώστα μου εγώ παρακολουθώ, εξ αποστάσεως, τα Προμήθεια από όταν άρχισαν και ξέρω ότι όσα λέω ισχύουν. Τέτοιες τελετές γίνονται και εδώ στην Αθήνα.

Τι δουλειά έχουν τα παιδιά στην φωτογραφία 24 (μετρώντας από το τέλος) με την πομπή της τελεστικής ομάδας ντυμένα αρχαιοελληνικά? Τα παπαδάκια ακριβώς το ίδιο κάνουν αλλά δεν σας αρέσει και μιλάτε για εξαναγκασμούς, προσηλυτισμούς κλπ.

Για δες εδώ
http://promitheia.wordpress.com/2010/06/24/kiklisko/

στην φωτογραφία 6 (μετρώντας από την αρχή) το παιδί, όπου η λεζάντα είναι «Ο Διόνυσος είναι ο θεός που μπαίνει στο σώμα με το χορό»....
φαίνεται πιο καθαρά στην επομένη.

Για δες την λεζάντα της φωτογραφίας 8 «Ο Ζευς μέσα από το αίμα του υιού του, του Διόνυσου, μας καλεί να μετάσχουμε της θείας φύσης.» κατά τ΄άλλα οι Χριστιανοί έχουν πρόβλημα με κανιβαλισμούς, προβατοποίηση κλπ
Τα παιδιά που βλέπεις σε αυτή την φωτογραφία τα θυμάμαι από τελετή ονοματοδοσίας προηγούμενου έτους.

quote:
Περίεργο! Γιατί αυτοί που ακολουθούν την "ελληνική θρησκεία", όπως λες, δηλαδή το ΥΣΕΕ και το ΕΛΛΗΝ.Α.Ι.Σ. απουσιάζανε από τα Προμήθεια

Α! δεν ξέρω Κώστα μου έχουν χωριστεί σε τόσες, ας πούμε, αιρέσεις που χάνεις τον μπούσουλα. Η κάθε ομάδα λέει τα δικά της. Εξάλλου κάθε χρόνο δεν είναι ακριβώς οι ίδιες ομάδες.

Κατά την άποψή μου καλά κάνουν οι άνθρωποι, δεν είναι ντροπή η θρησκεία, όμως είναι αισχρότητα το να προσπαθείς να ακυρώσεις αυτό που πιστεύει ο διπλανός σου με σκοπό να επικρατήσει το δικό σου ως πιο ορθό.

Εσύ μου λες κάποια πράγματα για το θέμα της ονοματοδοσίας και είμαι σίγουρη ότι είναι ακριβώς όπως τα λες και ότι εγώ απλώς κοιτάζω την επιφάνεια. Μα το ίδιο ακριβώς δεν κάνεις και εσύ με τον Χριστιανισμό, κοιτάς την επιφάνεια και θεωρείς ότι βλέπεις βαθιά?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 10:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid

quote:
Εάν παρεβρέθηκες προσωπικά τότε γιατί λες ότι δεν υπήρχε παιδί?

Είπα: Στην τελετή ονοματοδοσίας (Κυριακή 20 Ιουνίου το πρωί) δεν δόθηκε όνομα σε κανένα παιδί. Συμμετείχανε μόνο ενήλικες.

quote:
Αυτό που εγώ βλέπω στην φωτογραφία 8, 9, 18 (μετρώντας από το τέλος) με το μετάλλιο είναι απλώς ένας νάνος και στα δικά μου μάτια φαίνεται για παιδί?

Οχι, είναι ένα παιδί που συμμετείχε στην τελετή έναρξης της Παρασκευής.

quote:
Τι δουλειά έχουν τα παιδιά στην φωτογραφία 24 (μετρώντας από το τέλος) με την πομπή της τελεστικής ομάδας ντυμένα αρχαιοελληνικά? Τα παπαδάκια ακριβώς το ίδιο κάνουν αλλά δεν σας αρέσει και μιλάτε για εξαναγκασμούς, προσηλυτισμούς κλπ.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

quote:
στην φωτογραφία 6 (μετρώντας από την αρχή) το παιδί, όπου η λεζάντα είναι «Ο Διόνυσος είναι ο θεός που μπαίνει στο σώμα με το χορό»....
φαίνεται πιο καθαρά στην επομένη.

Αυτό είναι από ένα θεατρικό δρώμενο που έλαβε χώρα το βράδυ του Σαββάτου, 19 Ιουνίου.

quote:
Α! δεν ξέρω Κώστα μου έχουν χωριστεί σε τόσες, ας πούμε, αιρέσεις που χάνεις τον μπούσουλα. Η κάθε ομάδα λέει τα δικά της. Εξάλλου κάθε χρόνο δεν είναι ακριβώς οι ίδιες ομάδες.

Δεν είναι "αιρέσεις", γιατί για να υπάρχει αίρεση πρέπει να υπάρχει "δόγμα" και τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει.

Το ΥΣΕΕ και το ΕΛΛΗΝ.Α.Ι.Σ. είναι θρησκευτικά σωματεία, τα υπόλοιπα που συμμετείχαν είναι πολιτιστικά.

quote:
Κατά την άποψή μου καλά κάνουν οι άνθρωποι, δεν είναι ντροπή η θρησκεία, όμως είναι αισχρότητα το να προσπαθείς να ακυρώσεις αυτό που πιστεύει ο διπλανός σου με σκοπό να επικρατήσει το δικό σου ως πιο ορθό.

Σωστά. Πόσο μάλλον όταν αυτό γίνεται με τη βία.

Γνωρίζεις για παράδειγμα Ρούλα μου, ότι ο νόμος 1.5.18 του Θεοδόσιου περί αποκλεισμού των μη χριστιανών από τη δημόσια εκπαίδευση ως δασκάλων, καταργήθηκε μόλις το 1988;

quote:
Εσύ μου λες κάποια πράγματα για το θέμα της ονοματοδοσίας και είμαι σίγουρη ότι είναι ακριβώς όπως τα λες και ότι εγώ απλώς κοιτάζω την επιφάνεια.

Εγώ σου λέω απλά τι ίσχυε στην τελετή ονοματοδοσίας των προγόνων μου. Δεν υπήρχε η έννοια της εισδοχής σε ένα θρησκευτικό δόγμα με την ονοματοδοσία και δεν θα βρεις πουθενά μια παρόμοια ιστορική αναφορά που να υποστηρίζει το αντίθετο.

quote:
Μα το ίδιο ακριβώς δεν κάνεις και εσύ με τον Χριστιανισμό, κοιτάς την επιφάνεια και θεωρείς ότι βλέπεις βαθιά?

Ο Χριστιανισμός σαν "πνευματικό" περιεχόμενο δεν με απασχολεί καθόλου, καθώς ένα τέτοιο περιεχόμενο το θεωρώ ανύπαρκτο. Δεν κοιτάω ούτε την επιφάνειά του ούτε το ανύπαρκτο βάθος του. Ασχολούμαι μόνο με την ιστορική διάσταση, τόσο του χριστιανισμού σαν μέσο βίαιης επιβολής μιας ασιατικής θρησκείας όσο και των κειμένων που αναφέρονται στον ιδρυτή του και τις πράξεις του.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 12:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Χριστιανισμός σαν "πνευματικό" περιεχόμενο δεν με απασχολεί καθόλου, καθώς ένα τέτοιο περιεχόμενο το θεωρώ ανύπαρκτο. Δεν κοιτάω ούτε την επιφάνειά του ούτε το ανύπαρκτο βάθος του. Ασχολούμαι μόνο με την ιστορική διάσταση, τόσο του χριστιανισμού σαν μέσο βίαιης επιβολής μιας ασιατικής θρησκείας όσο και των κειμένων που αναφέρονται στον ιδρυτή του και τις πράξεις του.
macedon

Αυτό συμβαίνει διότι ασχολείσαι αποκλειστικά με την εξωτερική (αυτήν που αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις ) φύση του Ανθρώπου .


Αν είχες ασχοληθεί σοβαρά με την εσωτερική , θα έβλεπες το όφελος της αγίας γραφής προς την ανθρωπότητα .


Αυτό είναι συγκεκριμένο.
Γράφτηκε για όλους & αναφέρεται στην συναισθηματική ιδιοσυγκρασία μας .
Επειδή οι άνθρωποι , είναι γεμάτοι πάθη και επιθυμίες τους ταιριάζουν περισσότερο τα κείμενα της Καινής Διαθήκης, γιατί αυτά είναι γεμάτα με αλληγορίες και πνευματικές συμβολικές ιστορίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 13:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισήμανση :
Η εσωτερική φιλοσοφία και ο αποκρυφισμός απευθύνονται σε πάρα πολύ λίγους ανθρώπους στους οποίους προεξέχει ο νοητικός παράγων. Τα κείμενα του εσωτερισμού είναι δύσκολα και αν κάποιος δεν έχει ισχυρή θέληση και μεγάλη αυτοπειθαρχία δεν μπορεί εύκολα να τα μελετήσει και στην συνέχεια να πειραματιστεί και να βιώσει αυτά που προτείνονται .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 13:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ο Χριστιανισμός σαν "πνευματικό" περιεχόμενο δεν με απασχολεί καθόλου, καθώς ένα τέτοιο περιεχόμενο το θεωρώ ανύπαρκτο. Δεν κοιτάω ούτε την επιφάνειά του ούτε το ανύπαρκτο βάθος του. Ασχολούμαι μόνο με την ιστορική διάσταση, τόσο του χριστιανισμού σαν μέσο βίαιης επιβολής μιας ασιατικής θρησκείας όσο και των κειμένων που αναφέρονται στον ιδρυτή του και τις πράξεις του.
macedon

Αυτό συμβαίνει διότι ασχολείσαι αποκλειστικά με την εξωτερική (αυτήν που αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις ) φύση του Ανθρώπου .


Αν είχες ασχοληθεί σοβαρά με την εσωτερική , θα έβλεπες το όφελος της αγίας γραφής προς την ανθρωπότητα .


Αυτό είναι συγκεκριμένο.
Γράφτηκε για όλους & αναφέρεται στην συναισθηματική ιδιοσυγκρασία μας .
Επειδή οι άνθρωποι , είναι γεμάτοι πάθη και επιθυμίες τους ταιριάζουν περισσότερο τα κείμενα της Καινής Διαθήκης, γιατί αυτά είναι γεμάτα με αλληγορίες και πνευματικές συμβολικές ιστορίες.



Α-Ω Καλημέρα!

Τι σχέση -οποιαδήποτε σχέση- έχουν οι "αλληγορίες" και οι "πνευματικές συμβολικές ιστορίες" με την ουσία του ανθρώπου ως "ψυχολογικού υποκειμένου"..???

"Εν αρχή ην Νείκος..."

"Η συγκρότηση του ανθρωπίνου κόσμου πραγματοποιείται μέσω μιας θεμελιακής αντιπαλότητας".

Εσύ αναφέρεσαι σε "αλληγορίες" ???

Και απο πού εσύ "βρίσκεις" ή αντλείς την πεποίθηση , ότι ο "Χριστιανισμός" έχει οποιαδήποτε γνώση περί ασυνειδήτων μηχανισμών που συγκροτούν κάθε συναίσθημα???

Αν εκφράζεις προσωπικές σου "αισθησεις" εντάξει!!!

Ο χριστιανισμός και κάθε Θρηκεία , αναφέρεται "πέριξ" της ανθρώπινης ψυχολογίας και όχι εντός της , μιάς και δεν έχει το αναγκαίο "θεωρητικό υπόβαθρο"!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 13:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega

quote:
Αν είχες ασχοληθεί σοβαρά με την εσωτερική , θα έβλεπες το όφελος της αγίας γραφής προς την ανθρωπότητα .

Και μόνο η ιδέα του δούλου ανθρώπου, που αποτελεί το πρόβατο ενός φανταστικού Εβραίου θεού, και που είναι υποχρεωμένος να γονατίζει μπροστά του και να κολλάει τη μούρη του στο χώμα για να τον ευχαριστήσει, είναι αρκετή για να μου γυρίζει τα σωθικά.

Βλέπεις, οι πρόγονοί μου δεν ήταν δούλοι απέναντι σε κανέναν, κι εγώ έτσι έμαθα.

Πάντως θα με ενδιέφερε να δω την "εσωτερική" πλευρά της Αγίας Γραφής και ποιό "όφελος" είχε αυτή προς την ανθρωπότητα, πέρα απ'αυτήν που ήδη γνωρίζουμε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 13:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακεδών,
καλά τα λες αλλά δεν καταλαβαίνω το μου στη φράση "των προγόνων μου"...Έχεις την εντύπωση ότι μιλάς με Γερμανούς; Μόνο δικοί σου είναι οι πρόγονοι; Δε λέω πολύ θα ήθελα να είχα γεννηθεί σε ένα πολιτισμένο κράτος, να ήμουν Ιάπωνας, Γερμανός ή Αμερικάνος αλλά η μοίρα μου ήταν να γεννηθώ σε αυτή τη χώρα της...Αφρικής με λευκούς κατοίκους(που λέει και ο Χάρυ Κλυν). Ως εκ τούτου είμαι Έλληνας και θεωρώ τους κατοίκους αυτού του τόπου συμπατριώτες μου, όπως με θεωρούν και αυτοί. Αυτοί που έζησαν παλιότερα σε αυτόν τον τόπο είναι πρόγονοι ΜΑΣ όχι σου ή μου...


Α-Ω

quote:
Αυτό συμβαίνει διότι ασχολείσαι αποκλειστικά με την εξωτερική (αυτήν που αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις ) φύση του Ανθρώπου .


Αν είχες ασχοληθεί σοβαρά με την εσωτερική , θα έβλεπες το όφελος της αγίας γραφής προς την ανθρωπότητα .


Τι γίνεται αν τα "εξωτερικά"συμπεράσματα συγκρούονται με τα "εσωτερικά"; Επίσης, τι σημαίνει εξωτερικός και εσωτερικός...Έχω κάτι υπόψιν μου αλλά θα ήθελα να το ορίσεις εσύ ώστε να συζητάμε στην ίδια βάση... Υπάρχουν αμερόληπτοι και κοινοί για όλους τρόποι να καταλήξουμε στα ίδια εσωτερικά συμπεράσματα; Υπάρχει μονάδα μέτρησης;


Επίσης, έχεις σκεφτεί ποτέ, ότι η ηθική της εποχής μεταβάλλεται με ένα δικό της τρόπο και βρίσκει την ανταπόκριση σε κάποιο χωρίο του ιερού βιβλίου κάθε θρησκείας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 14:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Now you are talking...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 14:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Α-Ω Καλημέρα!

Τι σχέση -οποιαδήποτε σχέση- έχουν οι "αλληγορίες" και οι "πνευματικές συμβολικές ιστορίες" με την ουσία του ανθρώπου ως "ψυχολογικού υποκειμένου"..???


Είναι ζεύγη αντίθετων δυνάμεων.
Έλκονται και απωθούνται .
Σάρκα & ψυχή.


quote:

Ο χριστιανισμός και κάθε Θρηκεία , αναφέρεται "πέριξ" της ανθρώπινης ψυχολογίας και όχι εντός της , μιάς και δεν έχει το αναγκαίο "θεωρητικό υπόβαθρο"!

Συνέχισε μην αφήνεις κενά ...,
Ολοκλήρωσε την πρότασή σου .
Εσύ βρήκες υγιές θεωρητικό υπόβαθρο για να στηρίξεις την ψυχολογία σου και που ...,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 14:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alfa-omega
Πάντως θα με ενδιέφερε να δω την "εσωτερική" πλευρά της Αγίας Γραφής και ποιό "όφελος" είχε αυτή προς την ανθρωπότητα, πέρα απ'αυτήν που ήδη γνωρίζουμε...
macedon

Προσπαθεί να διδάξει τον Άνθρωπο ,με συναισθηματικό τρόπο , ότι δεν είναι μόνο σάρκα ....,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 14:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
καλά τα λες αλλά δεν καταλαβαίνω το μου στη φράση "των προγόνων μου"...Έχεις την εντύπωση ότι μιλάς με Γερμανούς; Μόνο δικοί σου είναι οι πρόγονοι;

Δεν γνωρίζω ποιούς θεωρεί προγόνους ή προπάτορές του ο καθένας και όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορώ να μιλήσω εξ ονόματος όλων.

Γνωρίζω για παράδειγμα ότι πολλοί από δω μέσα θεωρούν σαν προπάτορές τους (προγόνους τους) τον Αβραάμ (όπως οι ίδιοι δηλώνουν) ή τον Αδάμ και την Εύα ή άλλα πρόσωπα της Ιουδαϊκής μυθολογίας ή ιστορίας.

Όταν λοιπόν μιλώ για τους προγόνους "μου", εκφράζω τον εαυτό μου και μόνο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 14:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι γίνεται αν τα "εξωτερικά"συμπεράσματα συγκρούονται με τα "εσωτερικά";


Μάχη ...,
Μεταξύ σαρκός (προσωπικότητας ) και ψυχής .

quote:
Επίσης, τι σημαίνει εξωτερικός και εσωτερικός...

Ότι ο Άνθρωπος δεν είναι μόνο σάρκα.

quote:

Έχω κάτι υπόψιν μου αλλά θα ήθελα να το ορίσεις εσύ ώστε να συζητάμε στην ίδια βάση...

Είναι και ψυχή αθάνατη.

quote:

Υπάρχουν αμερόληπτοι και κοινοί για όλους τρόποι να καταλήξουμε στα ίδια εσωτερικά συμπεράσματα; Υπάρχει μονάδα μέτρησης;

Δυστυχώς όχι.
Τουλάχιστον σε αντικειμενικό επίπεδο.
Θεωρητικά μπορεί όμως να ειπωθεί ,ότι όσοι άνθρωποι θεωρούν τον εαυτό τους νοητικά εξελιγμένο , δεν συμπεριφέρονται όπως (θα αναφέρω ένα παράδειγμα ) ο macedon .
Η νοητική του δραστηριότητα τον οδήγησε σε υπεροψία.
Άρα κάπου καβάλησε το καλάμι ..., 

quote:
Επίσης, έχεις σκεφτεί ποτέ, ότι η ηθική της εποχής μεταβάλλεται με ένα δικό της τρόπο και βρίσκει την ανταπόκριση σε κάποιο χωρίο του ιερού βιβλίου κάθε θρησκείας;


Γιατί μεταβάλλεται ,το σκέφτηκες και τι απάντησες εαυτόν ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 15:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Α-Ω Καλημέρα!

Τι σχέση -οποιαδήποτε σχέση- έχουν οι "αλληγορίες" και οι "πνευματικές συμβολικές ιστορίες" με την ουσία του ανθρώπου ως "ψυχολογικού υποκειμένου"..???


Είναι ζεύγη αντίθετων δυνάμεων.
Έλκονται και απωθούνται .
Σάρκα & ψυχή.


quote:

Ο χριστιανισμός και κάθε Θρηκεία , αναφέρεται "πέριξ" της ανθρώπινης ψυχολογίας και όχι εντός της , μιάς και δεν έχει το αναγκαίο "θεωρητικό υπόβαθρο"!

Συνέχισε μην αφήνεις κενά ...,
Ολοκλήρωσε την πρότασή σου .
Εσύ βρήκες υγιές θεωρητικό υπόβαθρο για να στηρίξεις την ψυχολογία σου και που ...,


Προσωπικά ΕΓΩ δεν έχω κάτι το "πρωτογενές" και το έχω ξανα-πεί αυτό ευθέως Φίλε μου .... ωστόσο η επιστήμη της ψυχολογίας , έχει δώσει πολλά σε αυτόν τον τομέα και δίνει την δυνατότητα σε όποιον θέλει και να ενημερωθεί αλλα και να ανιχνεύσει το "είναι" του !

Είναι εκείνη που έχει απαντήσει σε εσωτερικά δρώμενα -ασυνείδητα- και έχει αναφερθεί σε διαφόρους μηχανισμούς τους..!

Είναι εκείνη που έχει απαντήσει για το "υποκείμενο-άνθρωπος" και την δομή του και είναι αυτή που "επέτρεψε" σε πολλούς να "βγούν" κάπως απο τον βάλτο της λιβιδινικής τους στάσης , καθώς και απο την συνειρμική τους αποτελμάτωσης!

Η νευροψυχολογία δε , φέρνει στην επιφάνεια και άλλα στοιχεία που μας βοηθούν να αντιληφθούμε επιπλέον άγνωστες πτυχές του "υποκειμένου-άνθρωπος" , κάτι που δεν μπορούμε να αγνοήσουμε!

Αποψή μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 15:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάχη ...,
Μεταξύ σαρκός (προσωπικότητας ) και ψυχής .

Η σάρκα είναι η προσωπικότητα...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 15:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προσωπικότητα συνήθως ταυτίζεται με την σάρκα .
Δεν είναι όμως η προσωπικότητα μόνο σάρκα...,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2010, 16:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω ρε γλέντια ... τώρα θα γίνει της προσωπικότητας, της σάρκας και της ψυχής. Βάλε και λίγο Ανιδιοτέλεια ρε alfa-omega δηλ. , ανιδιοτέλεια αγόρι μου, μη το ξεχνάς αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 38 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy