ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 'Ελλην και φυλετική αγνότητα."καθαρό αίμα"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 22:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αλζαρο


Τι γίνεται εδώ τελικά.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί να το κάνουν αυτό? Τόσο διορατικοί ήσαν? ή πράγματι οι Ελληνες είχαν ταξιδέψει σε ολον τον τότε κόσμο και δημιούργησαν αποικίες."

Φιλε μου,τα πραγματα ειναι και απλα και καταγεγραμενα.


Οπως σου ειπα ,στον ελλαδικο χωρο,εχουν βρεθει πολλυ πανω απο τους 1000 νεολιθικους οικισμους.Οπως μας λενε οι σπουδαιτεροι σημερα ελληνες αρχαιολογοι,σαμψων,χουρμουζιαδης,παπαθανασοπουλος,σπυροπουλος,κωτσακης,λυριτζης,κ.τ.λ.,δεν υπαρχουν στοιχεια οτι η εξελιξη αυτων των οικισμων,διακοπηκε απο εισβολη ξενων στοιχειων.Σε αυτους τους οικισμους ,ζουσαν ολοι οι γνωστοι μας προγονοι,οπως οι πελασγοι,οι υαντες,οι τεμικες,οι καρες ,οι λελεγες,οι θρακες,οι αχαιοι,οι δωριεις,οι μαγνητες,οι θεσσαλοι,οι μολοσσοι κ.τ.λ. και ολοι αυτοιαποτελεσαν την νοτιοανατολικη μεσσογειακη φυλη.Ενα μερος αυτης της φυλης ,πολλυ αργοτερα, αποτελεσε την ελληνικη φυλη,και ενα αλλο μερος της ανακατευτηκε με αλλους λαους,στην ασια (καρες,φρυγες,λελεγες,πελασγοι,ιωνες,κ.τ.λ.) και ενα αλλο μερος (θρακες),αναμοιχθηκε με βορειους λαους,αφου ως γνωστον ,οι θρακες ειχαν φτασει ως το δουναβη,και αναμειχθηκαν με τους σκυθες και τους κιμμεριους,οι οποιοι και αυτοι με τη σειρα τους αποικησαν και την ασια και τη δυτικη ευρωπη.....και αποτελουν σημερα το λαο των σλαβων.Για ολα αυτα ,εχουν δωθει παρα πολλα στοιχεια στη συζητηση για τους ανυπαρκτους ινδοευρωπαιους.Φυσικα να μην ξεχναμε και την αποικηση της νοτιου ιταλιας,αλλα και ολης σχεδον της παραθαλασιας δυτικης μεσογειου.Ολα αυτα φυσικα,αποδυκνειονται και με την ομμοιοτητα των γλωσσων.


Δυστυχως ομως,καποιοι ελλαδεμποροι,το ξεφτυλισαν το θεμα ,και χωρις στοιχεια,αρχισαν να βρισκουν ελληνες απο την ιαπωνια,ως την αμερικη,ξεφτυλιζοντας το ολο ζητημα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 08:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tι απλά και καταγγεγραμένα φίλε μου σκαρτάδε τι είναι αυτά που λές.
Είναι ποτέ δυνατόν απο απλά ερείπια 7 και 8 χιλιάδων χρόνων να μπορέσουμε να συμπεράνουμε το ποιοί ζούσαν εκεί και αν είχαν αναμιχθεί με αλλες φυλές?

Απο το μόνο που μπορούμε να συμπεράνουμε οτι οι Ελληνες είναι αυτόχθονες οπως σου ξαναπείπα είναι ο Ελληνας να είναι γηγενής. Και για να είναι γηγενής ισχύουν οι αναφορές της μυθιστορίας.
Εάν κάποιος δεν δέχεται τις αναφορές της μυθιστορίας τότε αυτόματα δέχεται τη θεωρία της εξέλιξης και η θεωρία αυτή συνάδει με την καταγωγή του Ελληνα απο αρκετές φυλές που ήρθαν στον Βαλκανικό χώρο ο οποίος αποτέλεσε ενα χωνευτήρι φυλών.

quote:
Ολα αυτα φυσικα,αποδυκνειονται και με την ομμοιοτητα των γλωσσων.

Ποιά ομοιότητα γλωσσών ρε φίλε τι είναι αυτά που μας τσαμπουνάτε.
Εδώ δεν έχουμε βρεί λείψανα ανθρώπου που κατοικούσε στους νεολιθικούς οικισμούς 20.000 χρόνια πρίν θα ξέρουμε και τι γλώσσα μιλούσε ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 09:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αλζαρο

Tι απλά και καταγγεγραμένα φίλε μου σκαρτάδε τι είναι αυτά που λές.
Είναι ποτέ δυνατόν απο απλά ερείπια 7 και 8 χιλιάδων χρόνων να μπορέσουμε να συμπεράνουμε το ποιοί ζούσαν εκεί και αν είχαν αναμιχθεί με αλλες φυλές?"


Φυσικα και ειναι δυνατον φιλε μου,γιατι ολοι αυτοι οι ανθρωποι,που ζουσαν στη νεολιθικη εποχη,ειχαν καποια στερεοτυπα,αναλογα με το τοπο που ζουσαν.Για παραδειγμα,ταφικα εθιμα,κεραμεικη.Στην ελλαδα ας πουμε ,ταφικα εθιμα που υπαρχουν απο τη νεολιθικη εποχη,ειναι η καυση των νεκρων,οι λακκοειδεις ταφοι,ειτε απλοι ειτε χτιστοι,και κυριως η εμβρυακη σταση του νεκρου,η οποια θεωρειτε σημα κατατεθεν των κατοικων του αιγαιου.Αν πραγματικα ενδιαφερεσαι,ολοι αυτοι οι αρχαιολογοι που σου ανεφερα,εχουν γραψει πολλα βιβλια ,για ολα αυτα.

Γραφει ο αγνωστικ


Απο το μόνο που μπορούμε να συμπεράνουμε οτι οι Ελληνες είναι αυτόχθονες οπως σου ξαναπείπα είναι ο Ελληνας να είναι γηγενής"


Φιλε να σου ξεκαθαρισω τι σημαινει για μενα αυτοχθονια.Ειναι ο χρονος που χρειαζεται για να αποκτησει μια ομαδα ανθρωπων ,αναλογα με τις ιδιαιτερες γεωκληματικες συνθηκες ενος τοπου,τα ιδιαιτερα αυτα μορφολογικα χαρακτηριστικα ,που την κανει να ξεχωριζει απο τις αλλες φυλες.Αυτο φυσικα αρχισε να συμβαινει ,απο τη στιγμη που ο ανθρωπος σταματησε να ειναι νομας τροφοσυλεκτης και οργανωθηκε σε μονιμες εγκαταστασεις ,εχοντας ηδη ανακαλυψει την γεωργια και κτηνοτροφια.Αρα ,οταν λεμε οτι οι ελληνες ειναι αυτοχθονες,εννοουμε απλα ,οτι καταγωμαστε απο τους κατοικους των νεολιθικων οικισμων,και οχι τις χαζομαρες για 1.000.0000.χρονια πριν.


Γραφει ο αλζαρο

Ποιά ομοιότητα γλωσσών ρε φίλε τι είναι αυτά που μας τσαμπουνάτε.
Εδώ δεν έχουμε βρεί λείψανα ανθρώπου που κατοικούσε στους νεολιθικούς οικισμούς 20.000 χρόνια πρίν θα ξέρουμε και τι γλώσσα μιλούσε ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά.."


Φιλε μου ,μιλαω για τις ομμοιοτητες των γλωσσων που ειχαν γραφη ,απο τη δευτερη χιλιετια και μετα,δηλ. τη γραμμικη β ,τη γλωσσα των χετταιων,των περσων,κ.τ.λ. και οχι το 20.000 π.χ.Απορω πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 11:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε μου ,μιλαω για τις ομμοιοτητες των γλωσσων που ειχαν γραφη ,απο τη δευτερη χιλιετια και μετα,δηλ. τη γραμμικη β ,τη γλωσσα των χετταιων,των περσων,κ.τ.λ. και οχι το 20.000 π.χ.Απορω πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα.

Βρε σκαρτάδε μας δουλεύεις μου φαίνεται..
Μιλάμε για τη νεολιθική εποχή.
Φυσικά και υπήρχε γραφή την εποχή που αναφέρεις αλλά στη νεολλιθική εποχή που μας ενδιαφέρει ούτε γραφή υπάρχει τόσο μάλιστα και γλώσσα.

quote:
Αρα ,οταν λεμε οτι οι ελληνες ειναι αυτοχθονες,εννοουμε απλα ,οτι καταγωμαστε απο τους κατοικους των νεολιθικων οικισμων,και οχι τις χαζομαρες για 1.000.0000.χρονια πριν.

Δεν μου λές υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ καταγόμαστε απο κατοίκους νεολιθικών οικισμών?
Και αυτοί οι κάτοικοι των νεολιθικών οικισμών δεν κατάγονται απο κάποιους αλλους ενός εκατομμυρίου ετών?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 11:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αλζαρο

Βρε σκαρτάδε μας δουλεύεις μου φαίνεται..
Μιλάμε για τη νεολιθική εποχή.
Φυσικά και υπήρχε γραφή την εποχή που αναφέρεις αλλά στη νεολλιθική εποχή που μας ενδιαφέρει ούτε γραφή υπάρχει τόσο μάλιστα και γλώσσα."


Γραφη δεν υπηρχε,υπηρχαν ομως δεκαδες πολιτιστικα στοιχεια,που οπως μας λενε οι αρχαιολογοι,δεν διακοπηκαν ποτε,ειχαν μια φυσιολογικη συνεχεια.Επειδη ομως αυτοι οι ανθρωποι ,οι οποιοι εχουν ανασκαψει καθημερινα εκατονταδες οικισμους της εποχης που μας ενδιαφερει,δεν μιλανε για σειριους και ομαδες ε,το εργο τους δεν ειναι τοσο γνωστο.Εγω τα ονοματα στα εδωσα,αν θελεις να ασχοληθεις πραγματικα.


Γραφει ο αλζαρο


Δεν μου λές υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ καταγόμαστε απο κατοίκους νεολιθικών οικισμών?"


Με τα μεχρις στιγμης ευρηματα οχι.Αυριο ομως κανεις δεν ξερει τι θα αποκαλυφθει.


Γραφει ο αλζαρο


Και αυτοί οι κάτοικοι των νεολιθικών οικισμών δεν κατάγονται απο κάποιους αλλους ενός εκατομμυρίου ετών?"

Καταγονται απο ανθρωπους που ηταν συνεχως μετακινουμενοι σε μικρες ομαδες,η απο ανθρωπους με μονιμη εγκατασταση σε σπηλαια,που οπως ειναι γνωστο,σχεδον σε ολα τα ελληνικα σπηλαια εχουν βρεθει στοιχεια ανθρωπινης ζωης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 11:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γραφη δεν υπηρχε,υπηρχαν ομως δεκαδες πολιτιστικα στοιχεια,που οπως μας λενε οι αρχαιολογοι,δεν διακοπηκαν ποτε,ειχαν μια φυσιολογικη συνεχεια.Επειδη ομως αυτοι οι ανθρωποι ,οι οποιοι εχουν ανασκαψει καθημερινα εκατονταδες οικισμους της εποχης που μας ενδιαφερει,δεν μιλανε για σειριους και ομαδες ε,το εργο τους δεν ειναι τοσο γνωστο.Εγω τα ονοματα στα εδωσα,αν θελεις να ασχοληθεις πραγματικα.

Το οτι δεν μιλούν οι αρχαιολόγοι λογικό ειναι φίλε μου σκαρτάδε.
Η επιστήμη θέλει χειροπιαστές αποδείξεις και λογικό είναι αυτό αλλά υπάρχουν ενδείξεις οτι εκείνη την εποχή ο άνθρωπος είχε γνώσεις αφύσικες. Δεν μπορούμε να εξαιρέσουμε την εκδοχή οτι στην πορεία του ανθρώπινου γένους επενέβησαν όντα με υψηλή τεχνολογία και αυτό δεν σημαίνει οτι κατάγονται απο το Σείριο..

quote:
Καταγονται απο ανθρωπους που ηταν συνεχως μετακινουμενοι σε μικρες ομαδες,η απο ανθρωπους με μονιμη εγκατασταση σε σπηλαια,που οπως ειναι γνωστο,σχεδον σε ολα τα ελληνικα σπηλαια εχουν βρεθει στοιχεια ανθρωπινης ζωης.

quote:
Αρα ,οταν λεμε οτι οι ελληνες ειναι αυτοχθονες,εννοουμε απλα ,οτι καταγωμαστε απο τους κατοικους των νεολιθικων οικισμων,και οχι τις χαζομαρες για 1.000.0000.χρονια πριν.

Συνεπώς σύμφωνα με αυτές τις δύο τοποθετήσεις σου οι οποίες αντιφάσκουν δεν είναι χαζομάρες. Τα πρωτεύοντα θηλαστικά είναι οι πρόγονοι μαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 12:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι αντιφασκω?Σου λεω οτι οι κατοικοι των νεολιθικων οικισμων ολου του κοσμου,προερχονται απο τις ομαδες που ειχαν μονιμη εγκατασταση σε σπηλαια και απο περιπλανωμενες τροφοσυλεκτικες ομαδες.Απο τη μονιμη εγκατασταση σε ενα μερος,και απο τη διαβιωση απο τα προιοντα της γης,αρχιζει και μετραει για μενα η αυτοχθονια,αν δηλ,οι επομενες γενιες ,ειναι απογονοι των πρωτων αυτων κατοικων των οικισμων,η διασπαστηκε η συνεχεια τους απο εισβολεις αλλων φυλων(κατι που οπως δειχνουν τα αρχαιολογικα ευρηματα,κατι τετοιο δεν εγινε ποτε στην ελλαδα).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 14:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και απο που ήθελες να προέρχονται βρε σκαρτάδε? Αυτό εννοώ καιεγώ..

Αυτό φίλε μου μετά βεβαιότητας δεν μπορούμε να το πούμε.
Μετακινήσεις πληθυσμών έγιναν ίσως οχι τόσες πολλές κατά την πρώιμη νεολιθική εποχή αλλά την εποχή του χαλκού σίγουρα έγιναν.
Δεν είναι αναγκαίο να δείχνουν τα αρχαιολογικά ευρήματα κάτι ουσιώδες καθώς εισήλθαν με ειρηνικο τρόπο και αφομοιώθηκαν με τους ντόπιους κάτι πολυ συνηθισμένο. Απέκτησαν τις συνήθειες των ντόπιων και ενσωματώθηκαν μαζί τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 20:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αλζαρο


Αυτό φίλε μου μετά βεβαιότητας δεν μπορούμε να το πούμε."


Βεβαιως και μπορουμε να το πουμε,οχι γιατι το λεω εγω,αλλα γιατι το λενε ολοι ανεξαιρετως οι αρχαιολογοι μας ,που εχουν φαει τα νιατα τους σε ανασκαφες.Αν μπορεις φερε μου εναν ελληνα αρχαιολογο,που τα τελευταια 20 χρονια διενεργει ανασκαφες,και λεει κατι το διαφορετικο.Εστω εναν φιλε μου......


Το ιδιο ομως λενε και οι ανθρωπολογοι,οπως ο ξηροτυρης.Εχω φερει πολλα παραδειγματα απο τα λεγομενα ολων αυτων,στην αλλη συζητηση.

Γραφει ο αλζαρο

Δεν είναι αναγκαίο να δείχνουν τα αρχαιολογικά ευρήματα κάτι ουσιώδες καθώς εισήλθαν με ειρηνικο τρόπο "

Εμ βεβαια,επι χρονια μας ελαγαν οτι ειχαν ερθει ως σιδεροφραχτες πολεμικες μηχανες με τα αρματα τους καπου στο 2200π.χ.Οταν ομως αποστομωθηκαν απο τους αρχαιολογους μας,το γυρισαν σε ειρηνικες μεταναστευσεις.Εδω θα σου δωσω και ενα στοιχειο π[ου δεν θα το διαβασεις πουθενα αλλου.Το αρμα στην ελλαδα εμφανιστηκε το 1600π.χ και πιθανοτατα το πηραν οι αχαιοι απο τους χετταιους με τους οποιους διατηρουσαν εμπορικες σχεσεις.Αρα παπαλα τα γελοια επιχειρηματα τους....Οπως και ναχει φιλε μου ,αυτοι οι καινουριοι μεταναστες ,κατι θα αφηνανε,για να μπορουμε να τους εντοπισουμε.Η αληθεια ομως ειναι μια,για ολα αυτα που εχουν ειπωθει οτι δηθεν φερανε,ταφικα εθιμα κ.τ.λ,αποδειχθηκε περιτρανα οτι στην ελλαδα προυπηρχαν χιλιαδες χρονια πριν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 20:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα ακομα γεγονος που αποδυκνειει αυτα που λεω αλζαρο φιλε μου,ειναι οτι κατα την εποχη του χαλκου,σε ολο τον κοσμο υπηρχαν αυτοκρατοριες,εκτος της ελλαδος.Αυτο συνεβαινε ,γιατι στην ασια ο ενας λαος κατακτουσε τον αλλον και στη συνεχεια φροντιζε να θωρακισει τα εδαφη που κατεκτησε.Στην ελλαδα μεχρι τον ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ υπηρχαν μονο πολεις κρατη.Γιατι?Γιατι απλα δεν απειλουντουσαν απο κανεναν.Αλλα απο ποιον να απειληθουν?Απο τους ασχετους με την ναυσιπλοιοια αιγυπτιους?Απο την αραιοκατοικημενη ιταλια ,μεχρις οτε πανε οι ελληνες αποικοι?Η απο τους επισης ασχετους με τη θαλασσα ασιατες νομαδες,οι οποιοι λιγους αιωνες πριν το χριστο τολμησαν να πατησουν το ποδι τους εδω και γινανε ρεζιλι και σε ξηρα αλλα κυριως απο την ασχετοσυνη τους στη θαλασσα?Στο βορρα ,υπηρχαν οι αυτοχθονες θρακες,φρυγες,δωριεις,οι οποιοι οχι μονο δεν αφηναν κανενα να περασει,αλλα και οι ιδιοι οι μυκηναιοι ,ποτε δεν τολμησαν να αναπτυχθουν χερσαια προς το βορρα.Φυσικα επαιξε σπουδαιο ρολο και το δυσκολο αναγλυφο.

Αυτος ηταν ομως και ο λογος,που οι ελληνες ειχαν τοσους εμφυλιους πολεμους.Δεν υπηρχαν καποιοι που να μην πολεμησαν η να συμμαχησαν με ολους τους υπολοιπους.Ο ενας εδιωχνε τον αλλον απο το τοπο του,για αυτο και οι αθηναιοι λεγαν πως οι μονοι αυτοχθονες ηταν αυτοι,οχι ομως στην ελλαδα αλλα στην πολη τους την αθηνα.Περηφανευονταν οτι καταγωνταν απο τους πελασγους της αθηνας.


Φυσικα οπως ξερουμε,λιγους αιωνες απο την στιγμη που για πρωτη φορα ενας αλλος λαος σε ολη την ιστορια,τολμησε να εισβαλει στην ελλαδα(οι περσες),οι ελληνες δημιουργησαν και αυτοι αυτοκρατορια και τιμωρησαν τους βεβηλους μεσα στην ιδια τους τη χωρα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 21:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το αρμα στην ελλαδα εμφανιστηκε το 1600π.χ και πιθανοτατα το πηραν οι αχαιοι απο τους χετταιους με τους οποιους διατηρουσαν εμπορικες σχεσεις.Αρα παπαλα τα γελοια επιχειρηματα τους...

Eίσαι πολύ επηρρεασμένος απο τον αρχαιοελληνικό χώρο και με το δίκιο σου. Ομως μερικά πράγματα είναι αρκετά σκοτεινά και είναι σκοτεινά οχι γιατί δεν υπάρχει φώς αλλά γιατί εμείς τα έχουμε συσκοτίσει.
Το 1.600 που λές η Ελλάδα και ειδικά η Αττική ήταν φαινόταν έρημη.
Αιτία αυτής της ερημιάς φαίνεται να ήταν οι μεγάλες γεωλογικές καταστροφές που έπληξαν το Αιγαίο.
Μία απο αυτές ήταν και ο κατακλυσμός του Ωγύγου που οπως αναφέρουν οι ιστορικοί ο τόπος ερήμωσε εως ότου αναλάβει τη βασιλεία ο Κέκρωπας.
Αυτός είναι και ο λόγος που φαίνεται να μείναμε τόσο πίσω σε σχέση με αλλους πολιτισμούς οπως της Αιγύπτου ή των Σουμερίων Τον δε περί την Ελλάδα τόπον μυρίαι μεν φθοραί κατέσχον εξαλείφουσαι την μνήμην των γεγονότων, αεί δε καινούς καθιστάμενοι βίους του παντός ενόμιζον άρχειν έκαστοι των αφ'εαυτών, οψέ δε και μόλις έγνωσαν φύσιν γραμμάτων.(Ιώσηπος, Κατ' Απίωνος, Λόγος Α, 2,10)
Με το ζόρι λέει ο Ιώσηπος μάθαμε να διαβάζουμε και να γράφουμε ευτυχώς που παρά τα πικρόχολα λόγια του αναγνωρίζει και το λόγο.
Θα έπρεπε να ανακαλύψουμε το σπήλαιο στο Φράχθι για να πιστέψουμε οτι οι Ελληνες ναυσιπλοούσαν το 7.000 ΠΧ
Ετσι το Ελληνικο στοιχείο ταξίδευσε σε όλη τη Μεσόγειο και δημιούργησε αποικίες πολύ πρίν τους αλλους λαούς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 21:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτος ηταν ομως και ο λογος,που οι ελληνες ειχαν τοσους εμφυλιους πολεμους.Δεν υπηρχαν καποιοι που να μην πολεμησαν η να συμμαχησαν με ολους τους υπολοιπους.Ο ενας εδιωχνε τον αλλον απο το τοπο του,για αυτο και οι αθηναιοι λεγαν πως οι μονοι αυτοχθονες ηταν αυτοι,οχι ομως στην ελλαδα αλλα στην πολη τους την αθηνα.Περηφανευονταν οτι καταγωνταν απο τους πελασγους της αθηνας.

Φίλε μου εδώ θα σε στεναχωρήσω
Οι εμφύλιοι είναι μια πολύ πολύπλοκη υπόθεση που εκτός απο
εμπορικούς λόγους και εγωιστικούς είχε να κάνει και με το ήθος της κάθε φυλής.
Ενα τέτοιο παράδειγμα είναι ο Πέλοπας αφιχθείς εκ Φρυγίας για να πάρει μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες ενώ έχασε με δόλο κατέλαβε το θρόνο των Μυκηνών. Ολοι οι απόγονοι του Πέλοπα μέχρι και το γένος των Ατρειδών με τον προκομένο τον Αγαμέμνωνα ήταν καθίκια.
Επανεξέτασε αυτά που σου έχω παραθέσει τις αντιλήψεις του Πλάτωνα περί ασεβών Δαναών και Καδμείων και θα καταλάβεις.
Δεν είναι τυχαίο που τους μέμφεται ο Ηρόδοτος οτι κατά την Περσική εκστρατεία ``μήδισαν`` επειδή ``δεν ήταν Ελληνες`` και επειδή οπως λές οι συγγραφείς μας αντιφάσκουν έρχεται και ο Πλούταρχος να χαρακτηρίσει ως ``κακοήθειες`` του Ηρόδοτου.
Παρεπιπτόντως και ο Πέλοπας, Ελληνας και αυτός΄?


Edited by - allzzaro on 31/05/2010 22:06:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 23:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αλζαρο


Το 1.600 που λές η Ελλάδα και ειδικά η Αττική ήταν φαινόταν έρημη."

Φιλε μου σου εγραψα " πιθανοτατα το πηραν οι αχαιοι απο τους χετταιους ",δηλ. οι μυκηναιοι.Εκτος αν το 1600π.χ και οι μυκηνες ηταν ερημες......


Γραφει ο αλζαρο

Αυτός είναι και ο λόγος που φαίνεται να μείναμε τόσο πίσω σε σχέση με αλλους πολιτισμούς οπως της Αιγύπτου ή των Σουμερίων "


Αλλο παραμυθι του κερατα.Οταν εχεις χρονο ,ψαξε στο ιντερνετ,για παυλοπετρι λακωνιας,αμφειον θηβας,πελλανα,πυραμιδες ελληνικου ,λυγουριου,για να δεις τι πολιτισμος υπηρχε στην ελλαδα το 2700π.χ.Και για ολα αυτα τα μερη,υπηρχαν και οι παραδοσεις,τις οποιες εφερα αναλυτικα στο αλλο θεμα......Για να καταλαβεις τι παραδοσεις ειχε ο λαος μας,υπηρχε γιορτη ,η λεγομενη πελωρια,η οποια ηταν προς τιμη του παναρχαιου γεωλογικου γεγονοτος ,της διανοιξης των τεμπων ,και τη μετατροπη της λιμνης της θεσσαλιας σε πεδιαδα....Αυτη η γιορτη να φανταστεις φιλε μου καλε,υπηρχε μεχρι και λιγους αιωνες μ.χ και πιθανον απαγορευτηκε απο το χριστιανισμο.


Γραφει ο αλζαρο


Παρεπιπτόντως και ο Πέλοπας, Ελληνας και αυτός΄?"


Α ρε συ αλζαρο ,τι παραμυθι εχεις φαει απο τα ανθελληνικα σκοταδιστακια.Ο πελοπας,δηλαδη ο προγονος του αγαμεμνονα,του αρχηγου της ελληνικης εκστρατειας ,δεν ηταν ελληνας?Η γραφη που βρεθηκε την εποχη εκεινη ηταν ελληνικη,το ονομα του εχει τη ριζα πελ,που οπως εχω δειξει στο αλλο θεμα την εχουν καμμια εκατο τοπωνυμια ,οπως πελλα,πελλανα,πελληνη-παλληνη-πυλληνη-πελληνη,πελλανον ορος στη χιο,κ.τ.λ. και επισης υπαρχει στους πελασγους ,στο πελατες που σημαινει οι πλησιον,οι ομμοιοι μας,στο πελειοι που σημαινει οι πρεσβυτεροι και σε καμμια εκατο αλλες παραπλησιες σε σημασια λεξεις.....

Δυστυχως ομως,αντι να αναδειξουμε αυτες τις αληθειες,παρουσιαστηκαν καποιοι τσαρλατανοι ελλαδεμπορει και το γαμησαν το θεμα,αρχιζοντας τις ατειοτητες για ελληνες στην αμερικη,στην ιαπωνια,στη κινα ,στην ωκεανια και οπου αλλου τους γουσταριζε,χωρις το παραμικρο επαρκης στοιχειο.Δεν πειραζει ομως ,υπαρχουν ανθρωποι στην ελλαδα σοβαροι,που για οποιον θελει μπορει να μαθει απο αυτους την αληθεια...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 00:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αλζαρο


Ετσι το Ελληνικο στοιχείο ταξίδευσε σε όλη τη Μεσόγειο και δημιούργησε αποικίες πολύ πρίν τους αλλους λαούς."


Η μεσσογειος φιλε μου,θα επρεπε να ονομαζεται ελληνικη λιμνη.....

Γραφει ο αλζαρο


και επειδή οπως λές οι συγγραφείς μας αντιφάσκουν έρχεται και ο Πλούταρχος να χαρακτηρίσει ως ``κακοήθειες`` του Ηρόδοτου."


Ο ισοκρατης που σου ειπα πιο πριν,δεν αντιφασκει με τους αλλους,αλλα με τη λογικη και την ιστορια.Αν διαβασεις καλυτερα το κειμενο του που ειχε φερει ο αγνωστικ,γραφει οτι οι ελληνες καναν τον τρωικο πολεμο(δηλ. οι δαναοι οπως μας λεει ο ομηρος),για να μην παθουν αυτα που επαθαν απο τους δαναους.Ημαρτον.......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 06:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro ενημερωτικά....

Ολα όσα λέει ο συμπαθέστατος φίλος Σκαρτάδος έχουν απαντηθεί και σε μεγάλο βαθμό αναιρεθεί από εμένα στα δύο τόπικ για τους Ινδοευρωπαίους. Από τη σελ.39 του πρώτου θέματος(όπου συμμετέχει ο φίλος Σκαρτάδος), και σε όλο το δεύτερο θέμα το οποίο βρίσκεται σε εξέλιξη μπορείς να παρακολουθήσεις τη συζήτηση και να διαπιστώσεις μόνος σου κατά πόσο ισχύουν αυτά που πραγματεύεστε τελευταία στο παρόν τόπικ και κατά πόσο ορισμένα έχουν παρερμηνευτεί ή παραγνωρισθεί από τον φίλτατο συνομιλητή.

Οι δεσμοί είναι
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3296&whichpage=39&ARCHIVE= (1ο θέμα, κλειδωμένο)
και
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10459&whichpage=1&ARCHIVE= (2ο θέμα εν εξελίξει)

Αν ποτέ έχεις μπόλικο χρόνο (διότι έχουν γραφτεί πολλά) διάβασέ τα για να δεις τι έχει γραφτεί εκεί συνολικά, διότι αν σ'ενδιαφέρει το ζήτημα, καλό θα ήταν να μην εξετάζεται μόνο η μονομερής και απλοϊκά δοσμένη εικόνα που σου παρουσιάζει ο φίλος Σκαρτάδος για ποικίλα θέματα αναφορικά με την καταγωγή γλωσσών, την εθνοτική ταυτότητα αρχαίων λαών, την ερμηνεία αρχαιολογικών ευρημάτων καθώς και την σκόρπια παράθεση ονομάτων αρχαιολόγων χωρίς λεπτομέρειες σχετικά με το αντικείμενο του έργου τους.

Εννοείται πως αν στην έρευνά σου πάνω σε όλα αυτά που θίχτηκαν χρειαστείς βιβλιογραφία ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ, είμαι στη διάθεσή σου.
Και τονίζω το "ειδικών επιστημόνων" διότι για ορισμένα θέματα η γνώμη και οι θεωρίες του καθενός μας που δεν εχει την απαιτούμενη κατάρτιση πάνω σ'αυτά, υπολείπεται κατά πολύ από άποψης εγκυρότητας των εκτιμήσεων των αρμόδιων επιστημόνων, όσο σκληρό κι αν ακούγεται σε μερικούς αυτό. Δεν είναι όλα τα θέματα "ούφο σε σχήμα τυρόπιτας πάνω από τη Γλυφάδα" που ενδεχομένως η "έρευνα" έχει περισσότερο "επιδερμικό" χαρακτήρα, αλλά κάποια θέματα απαιτούν μια προσεκτικότερη εξέταση κατά την οποία τα πορίσματα των ειδικών είναι η πεμπτουσία της έρευνας. Ετσι απλά.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 09:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω, ότι επειδή, μιλαμε για ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ καλά θα ήταν να δούμε τι λέει στο "Ελλάδα και Προιστορία",ο Κώστας Τουλούμης, απο τη Θεσσαλονίκη,τουλάχιστον ειδικός,αρχαιολόγος, μεσειρά ανασκαφών, ανα τη Ελλάδα και ανάλογα βιβλιοα μελέτες επ αυτού:
"......Νέα ευρήματα θεωρούν ότι και τα άγρια είδη που εξημερώθηκαν υπήρχαν στην Ελλάδα και στη Θεόπετρα αναφέρονται προκαταρκτικά στάδια της νεολιθικής.
• 6.700 π.Χ – 3.100 π.Χ. Αρχαιότερη Νεολιθική – Μέση Νεολιθική – Νεότερν Νεολιθική - Τελική Νεολιθική ή Χαλκολιθική.
• Οργάνωση και χρήση του χώρου
1. Τύποι οικισμών και κατοίκησης :
τούμπες ή μαγούλες: π.χ. θέσεις στη Μακεδονία και Θεσσαλία
επίπεδοι οικισμοί: π.χ. Μακρύγιαλος Πιερίας
σπήλαια: π.χ. Φράγχθι, Θεόπετρα, Αλεπότρυπα Διρού, Κρήτη
και υπόλοιπα νησιά Αιγαίου (π.χ. Ζας στη Νάξο).
λιμναίοι: Δισπηλιό Καστοριάς
2. Αρχιτεκτονική:
πολυτυπία στα υλικά δομής και στον τρόπο οικοδόμησης.
Πηλός, άχυρα, λάσπη, πασσαλόπηκτα (Μακεδονία) ή με λίθινη
υποδομή και υπερδομή απο ωμές πλίνθους (Θεσσαλία και
υπόλοιπη Ελλάδα). Υπέργεια ή ημιυπόγεια. Μονόχωρα, δίχωρα ή πολύχωρα τετράπλευρα, ελλειψοειδή και μερικές φορές
κυκλικά, αψιδωτά (Κυκλάδες – Στρόφιλας και Φτελιά
Μυκόνου) ή μεγαροειδή (Κυκλάδες, Θεσσαλία) μικρά (3.5 Χ
4.5) ή και μεγαλύτερα (12 Χ 12) Μονώροφα. Στέγη δίρριχτη ή
τετρακλινής. Ξύλινη στέγη Προδρόμου Καρδίτσας. Πήλινα
ομοιώματα. Μέσα στα σπίτια αποθηκευτικές ή
τροφοπαρασκευαστικές κατασκευές. Ανάλογες κατασκευές και
στους κενούς χώρους ανάμεσα στα σπίτια. Κτίσματα ειδικής (;)
λειτουργίας. Τα λεγόμενα «ιερά» (;) (Νέα Νικομήδεια Βέροιας,
Αχίλλειο Φαρσάλων, Στρόφιλας) ή κεντρικοί αποθηκευτικοί
χώροι (Μάκρη Έβρου).
3. Περίβολοι ή οχυρώσεις;
σε σειρά θέσεων λίθινοι περίβολοι ή τάφροι γύρω από οικισμούς. Σύστημα λίθινων περιβόλων ή μονοί περίβολοι στη Θεσσαλία (Σέσκλο, Διμήνι), αλλά και στη Μακεδονία (Μάνδαλο) ή στις Κυκλάδες (Στρόφιλας Άνδρου). Τάφροι στη Θεσσαλία (Σουφλί Μαγούλα), αλλά και στη Μακεδονία (Σέρβια, Μακρύγιαλος). Ερμηνεία: χωροοργανωτικές κατασκευές (Χουρμουζιάδης), οχυρωματικά έργα ή συμβολικές κατασκευές. Διατυπώνεται η άποψη ότι η συνύπαρξη διαφορετικού τύπου οικισμών μπορεί να υπακούει και σε συμβολικού τύπου υποδηλώσεις από τους νεολιθικούς κάποιας μορφής status (π.χ η κατοίκηση στα περιφραγμένα εξάρματα στις τούμπες).

• Κυριότεροι ανασκαμμένοι νεολιθικοί οικισμοί:
Θράκη: Παραδημή Κομοτηνής, Μάκρη Έβρου (Μέση
Νεολιθική και μετά)
Μακεδονία: Νέα Νικομήδεια (αρχαιότερη νεολιθική), Σέρβια
Κοζάνης (μέση νεολιθική και μετά), Δισπηλιό
Καστοριάς, Σιταγροί και Ντικιλί Τας Δράμας (μέση
νεολιθική και μετά), Όλυνθος Χαλκιδικής (νεότερη
νεολιθική), Μακρύγιαλος και Παλιάμπελα Πιερίας
(πρόσφατες ανασκαφές)
Θεσσαλία: Σέσκλο (μέση νεολιθική), Διμήνι (νεότερη
νεολιθική), Άργισσα, Οτζάκι, Σουφλί Μαγούλα
Λάρισας, Τσαγγλί, Ραχμάνι, Αχίλλειο Φαρσάλων,
Πλατιά Μαγούλα Ζάρκου Τρικάλων, Πρόδρομος
Καρδίτσας, Θεόπετρα Καλαμπάκας
Υπόλοιπη ηπειρωτική Ελλάδα: Νέα Μάκρη Αττικής, Φράγχθι
και Λέρνα Αργολίδας, Αλεπότρυπα Λακωνίας.
Νησιά: Κνωσός (ακεραμική και αρχαιότερη νεολιθική),
Στρόφιλας Άνδρου, Φτελιά Μυκόνου
Η περίπτωση Στρόφιλα μοναδική καθώς χωρίς να υπάρχει
επίσημη δημοσίευση, τοποθετείται στην 4η χιλιετία π.Χ., τείχη με κυκλικούς προμαχώνες και χαράγματα πλοίων επάνω τους. 250 στρέμματα, πυκνοκτισμένος οικισμός σε οροπέδιο. Στοιχεία πρωτοκυκλαδικής πόλης των αρχών της 3ης χιλιετίας περισσότερο "
Επίσης, για ανακαλύψεις:
"26/11/2007
Ο προϊστορικός οικισμός «Αρκαδικού» της πόλης της Δράμας

Δέσποινα Σκουλαρίκη
Πηγή: Ι.Π.Ε.Τ./ Ε.Κ. "Αθηνά"
© Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης προεπισκόπηση εκτύπωσης

Ο αρχαιότερος μόνιμος προϊστορικός οικισμός της πόλης της Δράμας ήρθε στο φως ύστερα από ανασκαφική έρευνα στη θέση «Αρκαδικό», νότια των πηγών της Αγίας Βαρβάρας.

Η κατοίκηση του οικισμού ανάγεται στα μέσα της 6ης χιλιετίας π.Χ., ενώ συνεχίζεται στην πρώιμη εποχή του Χαλκού (3200-2000π.Χ.) και σποραδικά μέχρι και τους ιστορικούς χρόνους. Οι ανασκαφές στην περιοχή δίνουν πολύτιμα στοιχεία για τις κατοικίες του νεολιθικού οικισμού (6500-3200π.Χ.), οι οποίες σύμφωνα με τα δεδομένα είναι μονόχωρες, ορθογώνιου σχήματος, κατασκευασμένες από υλικά που βρίσκονται εύκολα στην περιοχή όπως κλαδιά, πλιθιά, λάσπη και καλάμια. Οι τοίχοι φέρουν πασσαλότρυπες, ενώ το δάπεδο είναι φτιαγμένο από πηλό.

Στον οικισμό είναι χαρακτηριστική η εύρεση εργαστηρίων παρασκευής λίθινων εργαλείων και αντικειμένων, πράγμα το οποίο καταδεικνύει την ασχολία των νεολιθικών ανθρώπων με την οικοτεχνία και συγκεκριμένα με την κατασκευή αγγείων καθημερινής χρήσης, εργαλείων, ειδωλίων και κοσμημάτων.

Τα ευρήματα από τη θέση αυτή εκτίθενται στο Αρχαιολογικό Μουσείο Δράμας.
Βιβλιογραφία:
1.Αναγνώστου Ι. -Βάργκας Α. ?Τουλούμης Κ., «Η προϊστορική οργάνωση και χρήση του χώρου: παραδείγματα από τον Αρκαδικό Δράμας», Η Δράμα και η Περιοχή της, Ιστορία και Πολιτισμός 1, Β? Επιστημονική Συνάντηση (Δράμα, 18-22 Μαΐου 1994), Δράμα 1998 σελ. 91-101
2.Βαλαμώτη Σ., «Γεωργικές και τροφοπαρασκευαστικές δραστηριότητες στο νεολιθικό οικισμό του Αρκαδικού Δράμας: προκαταρκτική εξέταση των αρχαιοβοτανικών δεδομένων», Η Δράμα και η Περιοχή της, Ιστορία και Πολιτισμός 1, Β? Επιστημονική Συνάντηση (Δράμα, 18-22 Μαΐου 1994), Δράμα 1998, σελ. 129-137
3.Περιστέρη Κ. «Νεολιθικός οικισμός Αρκαδικού», ΑΔ 46 (1991), Β2 Χρονικά, Αθήνα 1996, σσ.319-320
4.Περιστέρη Κ. «Ανασκαφική Έρευνα στο νεολιθικό οικισμό του Αρκαδικού Δράμας (1991-92)», Η Δράμα και η Περιοχή της, Ιστορία και Πολιτισμός 1, Β? Επιστημονική Συνάντηση (Δράμα, 18-22 Μαϊου 1994), Δράμα 1998, σελ.103-110
5.Περιστέρη Κ.-Καμπούρογλου Β., «Προκαταρκτικές παρατηρήσεις για τα λίθινα λειασμένα εργαλεία ανασκαφής Αρκαδικού Δράμας», Η Δράμα και η Περιοχή της, Ιστορία και Πολιτισμός 1, Β? Επιστημονική Συνάντηση (Δράμα, 18-22 Μαΐου 1994), Δράμα 1998, σελ.111-114
6.Τουλούμης Κ. -Περιστέρη Κ., «Ανασκαφή στον Αρκαδικό Δράμας 1991: προκαταρκτικές παρατηρήσεις για την οργάνωση του χώρου με βάση τη διάκριση εσωτερικών και εξωτερικών χώρων», ΑΕΜΘ 5 (1991), Θεσσαλονίκη 1994, σελ. 357-369
7.Χρηστίδου Ρ., «Επεξεργασμένα κέρατα από τον Αρκαδικό Δράμας και το Ντικιλί-Τάς», Η Δράμα και η Περιοχή της, Ιστορία και Πολιτισμός 1, Β? Επιστημονική Συνάντηση (Δράμα, 18-22 Μαΐου 1994), Δράμα 1998, σελ.115-127
8.Vargas A.- Αναγνώστου Ι., «Ανασκαφή Αρκαδικού 1991: πρόταση προσέγγισης ενός ανασκαφικού προβλήματος με παράδειγμα τις πασσαλότρυπες», ΑΕΜΘ 5 (1991), Θεσσαλονίκη 1994, σελ. 371-391
9.Vargas A-Τουλούμης Κ.- Αναγνώστου Ι.- Βαλαμώτη Σ.- Χρηστίδου Ρ., «Ανασκαφές στην προϊστορική τούμπα του Αρκαδικού Δράμας» ΑΕΜΘ 6 (1992), Θεσσαλονίκη 1995, σελ.577-583"
Γιατί, ο φίλος Σκαρτάδος, έχει δίκιο, άσχετα απο το αν καμιά φορά προσθέτει, ότι οτυ φαίνεται λογικό....
Κι η έρευνα, πολλές φορές, έτσι προχωράει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 12:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic
quote:
Αν ποτέ έχεις μπόλικο χρόνο (διότι έχουν γραφτεί πολλά) διάβασέ τα για να δεις τι έχει γραφτεί εκεί συνολικά, διότι αν σ'ενδιαφέρει το ζήτημα, καλό θα ήταν να μην εξετάζεται μόνο η μονομερής και απλοϊκά δοσμένη εικόνα που σου παρουσιάζει ο φίλος Σκαρτάδος για ποικίλα θέματα αναφορικά με την καταγωγή γλωσσών, την εθνοτική ταυτότητα αρχαίων λαών, την ερμηνεία αρχαιολογικών ευρημάτων καθώς και την σκόρπια παράθεση ονομάτων αρχαιολόγων χωρίς λεπτομέρειες σχετικά με το αντικείμενο του έργου τους.


Φίλε agnostic ευχαριστώ πολύ για τα λινκ.

Θα τα μελετήσω το απογευματάκι.
Οφείλω να ομολογήσω οτι δεν γνωρίζω τι ακριβώς θα ήθελα ώς Ελλην.
Να είναι δλδ οι Ελληνες μια καθαρή αυτόχθων φυλή περιλαμβάνοντας ολα αυτά τα κακώς δρώμενα στον Ελλαδικό χώρο απο κάποιους που ήρθαν απο αλλες περιοχές ή αυτοί να ήταν όντως μη Ελληνες και να ταυτοποιήθηκαν ώς Ελληνες για ευνόητους λόγους απο τους διορατικούς μας πρόγονους.
Οι Φρύγες απο οπου κατάγεται ο Πέλοπας είναι μια περιοχή στα βάθη της σημερινής Τουρκίας και οι σημερινοί μελετητές τους ταυτίζουν με τους Μουσκί των Ασσυρίων καθώς και με τους Μεσέχ της Βίβλου.
Ο Ηρόδοτος έχει διαφορετική άποψη (οπως πάντα) λέγοντας οτι προέρχονται απο τον Βαλκανικό χώρο ίσως και απο την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας. Τα ονόματα ίσως να έχουν παραπαποιηθεί και αυτό πάλι για ευνόητους λόγους. Ο Πέλλοπας πάντως δεν είναι και οτι καλύτερο ώστε να τον μνημονεύουμε ώς Ελληνα καθ`οτι με δόλο οπως ολοι σχεδόν οι μετανάστες πήρε την εξουσία στα χέρια του απο τον Σθέναλο γιό του Ινάχου. Ο Ιναχος είναι πράγματι, αποδεδειμένα ανόθευτος και γηγενής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 19:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θά ήθελα εδώ φίλε μου allzzaro, να πω, ότι προσωπικά,έχω πολύ περισσότερο εμπιστοσύνη, στον Έλληνα,παρά σε ότι θα ήθελα εγώ γι αυτόν...
Η ιστορία, οι έρευνες, οι μελέτες, λένε πολλά...Διαβάζω για το Και δεν μπορεί
καμιά θεωρία να τις ακυρώσει....
Ο σωστός μελετητής, ψάχνει τις έρευνες που έγιναν, όχι τι λένε άσχετοι, απο άλλες ηπείρους...
Τα συμπεράσματα, ενός Έλληνα ειδικού,που έχει κάνιε έρευνες, εδώ στη Θεσσαλία, όπως ο Προιστάμενος της ΛΔ' Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων, Λεωνίδας Χατζηαγγελάκης.
σε σχετικό του άρθρο μελέτη:

"Ανθρωποι της Δυτικής Θεσσαλίας στη νεολιθική και παλαιολιθική εποχή
ΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑ Τρίτη, 20 Οκτωβρίου 2009 11:49
Στοιχεία που ρίχνουν φως στις καθημερινές δραστηριότητες των ανθρώπων της Δυτικής Θεσσαλίας στη νεολιθική εποχή, παρουσίασε στο πρόσφατο 1ο Καραγκούνικο Αντάμωμα, ο Προϊστάμενος της ΛΔ' Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων, Λεωνίδας Χατζηαγγελάκης.
«Οι άνθρωποι με την άροση της γης, προχωρούν στην καλλιέργεια σιτηρών (μονόκοκκο και δίκοκκο σιτάρι, κριθάρι), οσπρίων (φακή, λαθούρι), καρπών (σύκα, βελανίδια), ενώ παράλληλα με την εξημέρωση αιγοπροβάτων, βοοειδών, χοίρων και άλλων ζώων, αναπτύσσεται η κτηνοτροφία. Μέσα στις καθημερινές δραστηριότητες συγκαταλέγονται η παραγωγή της τροφής, η υφαντική, καθώς και η καλαθοπλεκτική. Αρχαιολογικά ευρήματα, όπως τα πηνία, τα σφονδύλια και τα αποτυπώματα στις βάσεις των αγγείων από υφάσματα, ψάθες και καλάθια επιβεβαιώνουν τις δραστηριότητες αυτές», ανέφερε- μεταξύ άλλων- ο κ. Χατζηαγγελάκης, σκιαγραφώντας έτσι τη ζωή στη Δυτική Θεσσαλία κατά τη νεολιθική εποχή.
Οι υπαίθριοι οικισμοί έχουν συνήθως τη μορφή χαμηλού λόφου ύψους 2-4 μέτρων και διαμέτρου 100-200 μέτρων και είναι γνωστοί στη θεσσαλική πεδιάδα με το όνομα «Μαγούλα».
Δεν αποτελούν φυσικά εξάρματα του εδάφους αλλά δημιουργήθηκαν από τα αλλεπάλληλα στρώματα κατοίκησης στο ίδιο σημείο για πολλές εκατονταετίες ή και χιλιετίες. Η έκταση τους κυμαίνεται από μισό έως έξι στρέμματα ενώ εκτιμάται ότι αριθμούν 100 έως 300 άτομα.
Η μορφή των οικισμών διαφέρει κατά περιοχές και κατά περιόδους. Έτσι, κατά την Αρχαιότερη Νεολιθική αποτελούνται από ακανόνιστα ορύγματα μέσα στο έδαφος (ημιυπόγειες καλύβες) ή πασσαλόπηκτες καλύβες ,ενώ από τη Μέση Νεολιθική κτίζονται σπίτια με λίθινα θεμέλια και τοίχους από ωμές πλίνθους.
Τα σπίτια είναι ορθογώνια συνήθως μονόχωρα ή διαθέτουν προθάλαμο στον «τύπο του μεγάρου». Είναι κτισμένα ανεξάρτητα το ένα από το άλλο, κατά κανόνα ισόγεια ενώ υπάρχουν ενδείξεις και για διώροφα οικήματα.
Εξωτερικά, παρατηρούνται κοινόχρηστοι χώροι με εστίες, φούρνους και διάφορες επιφάνειες εργασίας. Ενδεικτική απεικόνιση των οικιών παρουσιάζουν τα πήλινα ομοιώματα οικιών με στέγη που έχουν βρεθεί στην Κραννώνα, στον Πρόδρομο στους Μαυραχάδες, ή χωρίς στέγη που έχουν βρεθεί στους Σιταγρούς (Μακεδονίας) και στην Πλατιά Μαγούλα Ζάρκου.
Αρκετοί οικισμοί περιβάλλονται από τάφρους ή λίθινους περιβόλους, που έχουν είτε «προστατευτικό» χαρακτήρα από τα άγρια ζώα είτε είναι δηλωτικά των ορίων του οικισμού. Κατά την Τελική Νεολιθική κτίζονται για πρώτη φορά τα αψιδωτά κτίσματα.
Η επεξεργασία των οστών καθώς και των κεράτων δίνει εργαλεία (οπείς, βελόνες, σπάτουλες) για την κατεργασία των δερμάτων, την υφαντική, την καλαθοπλεκτική και την στειλέωση των λειασμένων λίθινων εργαλείων.
Ομοίως, τα λίθινα εργαλεία από αποκρουσμένο λίθο (οψιανός, πυριτόλιθος) ή λειασμένο (αξίνες, πελέκεις, σμίλες) χρησιμοποιούνται για κοπτικές, υλοτομικές και ξυλουργικές δραστηριότητες.
Μέσα στις καθημερινές δραστηριότητες συγκαταλέγονται η παραγωγή της τροφής, η υφαντική, καθώς και η καλαθοπλεκτική. Η κεραμική, δηλαδή η κατασκευή αγγείων πόσης, βρώσης ή και αποθηκευτικού χαρακτήρα, ξεκινά ως οικιακή παραγωγή και εξελίσσεται σε προϊόν εξειδικευμένων αγγειοπλαστών. Αρχικά, τα αγγεία ήταν μονόχρωμα και κατόπιν διακοσμημένα. Η διακόσμηση γινόταν είτε με την ανομοιομορφία της επίδρασης της φωτιάς κατά την όπτηση, είτε με τη χρήση γαιωδών χρωμάτων. Έτσι, μπορεί να είναι γραπτή, εγχάρακτη, πλαστική και ξεστή (στη Θεσσαλία). Κατά τη Νεολιθική περίοδο, στη Θεσσαλία, παρατηρούνται αγγεία, κατασκευασμένα σε άλλες περιοχές της Ελλάδος που μαρτυρούν εμπορικές ανταλλαγές είτε του σκεύους, είτε του περιεχομένου του.
Ακόμη, παρατηρείται διακίνηση ορυκτών προϊόντων όπως ο οψιανός της Μήλου, που εκτός από την επαφή με το Αιγαίο δηλώνει και την ανάπτυξη της ναυσιπλοΐας. Στο ίδιο δίκτυο ανταλλαγών και εμπορίου εντάσσονται τα κοσμήματα από το όστρεο της Μεσογείου, τα λίθινα σκεύη, τα κοσμήματα και οι λίθινες σφραγίδες.
Η επιθυμία για καλλωπισμό δηλώνεται με τη χρήση κοσμημάτων κατασκευασμένων από λίθο, από οστά, από πηλό, από όστρεα, από μέταλλα, ενώ γίνεται και χρήση φθαρτών υλικών, όπως τα άνθη και τα φτερά.
Ένα ακόμη αντικείμενο που αποτελεί αποδεικτικό ιδιοκτησίας ή δηλωτικό γοήτρου είναι η σφραγίδα, συνήθως κωνική, με κορυφή που χρησιμεύει ως λαβή, διάτρητη ή μη και σφραγιστική βάση με γεωμετρικά θέματα και μαιανδρολαβυρίνθους.Τέλος η νεολιθική ειδωλοπλαστική δηλώνεται μέσα από τα ομοιώματα οικιών και διαφόρων αντικειμένων. Ακόμη, παρατηρούνται μορφές ζώων, άγρια ή οικόσιτα, καθώς και ανθρωπόμορφα ανδρικά ή γυναικεία ειδώλια, φυσιοκρατικά ή σχηματικά (σταυρόσχημα, αγκυρόσχημα), όρθια ή καθιστά, που έχουν σχέση με τη ζωή και το οικιακό καθημερινό περιβάλλον. Υπάρχουν ειδώλια εγκύων γυναικών ή κεφάλια με έντονα χαρακτηριστικά."
Αυτά εδώ, φιλε μου, δεν αμφισβητούνται και δείχνουν, αυτοχθονία και συναλλαγή, με άλλα ελληνικά φύλα, σε μια περίοδο, που πολλοί λένε, ότι δνε υπήρχαν εδώ κάτοικοι, ή Έλληνες...
Η ιστορία φτάνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 00:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι . Παρακολουθώντας την εξέλιξη της συζήτησης , αναρωτιέμαι μήπως αντί να ψάχνουμε για την καθαρότητα και τη φυλετική αγνότητα του αίματός μας , θα ήταν καλύτερο να ψάξουμε για την καθαρότητα του πνεύματός μας , και να προσπαθήσουμε από θλιβεροί νεορωμιοί να ξαναγίνουμε Έλληνες , μετέχοντες στην παιδεία των Ελλήνων ?
Για παράδειγμα ενώ η Ελληνική γλώσσα είναι πλουσιότατη σε εκφράσεις , την έχουμε υποβαθμίσει και την αντικαταστήσαμε με γελοίες ξενόφερτες εκφράσεις πιστεύοντας ότι με αυτόν τον τρόπο της προσθέτουμε αίγλη (γκλαμουριά κατά το νεοελληνικότερον) .
Αγοράζεις την Κυριακή την εφημερίδα σου , και έχει μέσα ένθετο περιοδικό με τον τίτλο “Homme” . Το ανοίγεις για να διαβάσης και πέφτεις σε διαφήμιση γνωστής μάρκας ρολογιών , που στα πλεονεκτήματα τους διαφημίζεται η ... “tonneau” κάσα τους , η “flyback” λειτουργία τους και η “luxury” εμφανισή τους !!!! Για να μην αναφερθώ στις επιγραφές των καταστημάτων που για να εννοήσης τι πουλάνε θα πρέπη να έχης πρώτα σπουδάσει Αγγλικά , Γαλλικά και Ιταλικά για να καταλάβης τι σημαίνει boutique , haute coiffure , brasserie , snack bar , patisserie , electric stores και δεν συμμαζεύεται .
Σε λίγο θα γράφουμε bougatserie tyropiterie και patsatserie . Και όλα αυτά πιστεύω ότι συμβαίνουν όχι επειδή οι άλλες γλώσσες είναι περιγραφηκότερες και ελληνική κατώτερή τους , αλλά επειδή το λεξιλόγιό μας έχει φτωχείνει τόσο πολύ , που αδυνατούμε να βρούμε τις κατάλληλες λέξεις και να εκφραστούμε στη γλώσσα μας . Το τελευταίο γίνεται εμφανές αν ανοίξης την τηλεόρασή σου ιδιαίτερα στα πρωινάδηκα . Εκεί είναι να τραβάς τα μαλλιά σου , αν έχεις , και γίνεται το έλα να δης από ασυνταξία και κακοποίηση της γλώσσας μας .
Και δεν είναι μόνο το ζήτημα της γλώσσας . Αυτό το ανέφερα απλώς σαν ένα χτυπητό παράδειγμα της παρακμής μας . Δυστυχώς φίλοι μου αντί να υιοθετήσουμε τα όποια θετικά χαρακτηριστικά των άλλων ευρωπαϊκών λαών με τους οποίους έχουμε έλθει σε επαφή , αντεγράψαμε και κάναμε μέρος των συνηθειών μας τα χειρότερα από αυτά .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 01:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αλζαρο


Οι Φρύγες απο οπου κατάγεται ο Πέλοπας είναι μια περιοχή στα βάθη της σημερινής Τουρκίας και οι σημερινοί μελετητές τους ταυτίζουν με τους Μουσκί των Ασσυρίων καθώς και με τους Μεσέχ της Βίβλου."

Οπως οι ιωνες πολυ αργοτερα ονομασαν τις αποικιες τους στην μ.ασια ,ιωνια,ετσι νωριτερα απο αυτους,οι φρυγες ονομασαν τις αποικιες τους στην ασια φρυγια ,οπως και οι καρες καρια.Οι καρες ομως και οι φρυγες,οταν πηγαν εκει,δεν ειχαν γραφη και εκπεδευση και οταν ανακατευτηκαν με τις αλλες φυλες,διατηρηθηκαν μονο καποιες αρχικες ριζες μα καποιες ανατολιτικες επιροες.


Οσο για τα υπολοιπα,φιλε μου ,στους ελληνες οπως και στους αλλους λαους,υπηρχαν καλοι και κακοι.Το να πουμε ομως οτι ο αγαμεμνονας για παραδειγμα,δεν ειναι ελληνας,ειναι τρουλαχιστον αστειο.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 11:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίεργο, που δεν ήξερες, φίλε μου allzzaro, ότι όλες αυτές οι φυλές, Κάρες,Φρύγες, Λέλεγες,κλπ,είναι όλοι πελασγικά φύλα, που ξεκινήσαν απο τη Θεσσαλία,όπου ήταν και η παλιά πόλη Ελλάς,αλλά και η Πελασγιώτις...
Οι αποικίες, κατά πως λέει κι ο φίλος Σκαρτάδος, είναι αποικίες,
όχι πατρίδα..Η Μεγάλη Ελλάδα, δλδ, τι ήταν;...
Η Θεσσαλία, είναι η αρχή του Ελληνισμού...
Κάποτε θα το καταλάβετε....Εδώ η αρχή και το τέλος του κόσμου,
Πήλιον Όρος και Τάρταρα...
Εκ Θεσσαλίας άρξασθαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 11:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε τρεχα ,πραγματικα εισαι ουνα ρατσα ουνα φατσα με τους προγονους μας.Αν ησουν συγραφεας της αρχαιοτητας ,θα θεωρουσες οσους δεν καταγωνταν απο τη θεσσαλια βαρβαρους....Πιστευω τωρα αλζαρο να καταλαβες πως σκεφτονταν οι προγονοι σχετικα με την αυτοχθονια......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 12:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Πελασγοί ήσαν αρχαία φυλή, πάσαν την Ελλάδα επιπολάσασα και μάλιστα «παρά τοις Αιολεύσι τοις κατά Θεσσαλίαν» 769
Δια τούτο η Θεσσαλία ωνομάζετο και Πελασγιώτις και κατά τους ιστορικούς ακόμη χρόνους, ως και ή Ελλάς γενικώς' «της νυν Ελλάδος, πρότερον δε Πελασγίας καλούμενης» 770
Η Θεσσαλία ωνομάζετο προηγουμένως και Άργος Πελασγικόν 771 . Διότι εκυριάρχησαν εκεί οι Πελασγοί. Εις πολλά μέρη της Ελλάδος και προ πάντων εις την Αρκαδίαν και Αργολίδα οι Πελασγοί εθεωρούντο γηγενείς.
0 Αισχύλος και Διονύσιος ο Αλικαρνασσεύς εθεώρουν τους Πελασγούς ως Έλληνας. 'Ητο δε και το γένος (κατά τον Διονύσιον) των Πελασγών Ελληνικόν από την Πελοπόννησον κατά την αρχαιότητα, είχε δε πολλάς ατυχίας εις πολλά μεν άλλα, προ πάντων δε εις τας περιπλανήσεις του και ότι ουδαμού ποτέ είχε βεβαίαν και μόνιμον εγκατάστασιν πρώτον περί το καλούμενον τώρα Αχαϊκόν Άργος κατοίκησαν αυτόχθονες όντες, καθώς οι πολλοί περί αυτών λέγουσιν, αφήσαντες δε την Πελοπόννησον μετενάστευσαν εις την Θεσσαλίαν .
Η Θεσσαλία δε Πελασγία εκαλείτο από Πελασγού του εις αυτήν βασιλεύσαντος 772
«Νιόβης και Διός υπήρξεν ο Άργος, από του οποίου ωνομάσθη η χώρα. Κατά δε τον ιστορικόν Ακουσίλαον με τον Άργον υπήρξε και ο Πελασγός, από τον οποίον η Πελοπόννησος, η οποία ελέγετο και Απία, μέχρι της Φαρσαλίας και Λαρίσσης ωνομάσθη Πελασγία» 3.
Ο δε χρόνος, κατά τον οποίον ήοχισε να ταλαιπωρήται το Πελασγικόν έθνος, ήτο δύο γενεάς προ των Τρωικών και εξηκολούθησε μετ' αυτά, έως ότου συνεστάλη το έθνος εις το ελάχιστον 773
Ο Στράβων λέγει, ότι οι Δωριείς και οι Αίολείς ήσαν Πελασγικής καταγωγής. Ο Ηρόδοτος δε διακρίνει τους Αιολείς από τους Δωριείς λέγων, ότι οι Αιολείς είναι Πελασγοί. Γενικώς δε περί του Ελληνικού έθνους φρονεί, ότι τούτο από τους Πελασγούς 774
Οι δε Δωριείς ανεξαιρέτως εθεωρούντο Πελασγοί, καθώς και οι ίδιοι έλεγον ότι είνε Πελασγοί.
Οι δε Ίωνες, όσον μεν καιρόν κατοικούσαν εις την Πελοπόννησον την χώραν, η οποία σήμερον καλείται Αχαΐα, και πριν έλθουν εις την Πελοπόννησον ο Δαναός και ο Ξούθος, εκαλούντο, καθώς λέγουν οι Έλληνες, Πελασγοι Αιγιαλείς. Μετωνομάσθησαν δε Ίωνες από του Ίωνος, υιού του Ξούθου.775
«Οι δε Αθηναίοι, όταν μεν την σήμερον Ελλάδα ονομαζομένην την κατείχον οι Πελασγοί, ήσαν Πελασγοί ονομαζόμενοι Κραναοί, επί δε της εποχής του βασιλέως Κέκροπος ωνομάσθησαν Κεκροπίδαι, επι δε του Ερεχθέως ωνομάσθησαν Αθηναίοι» 776.
Οι δε νησιώται ήσαν και αυτοί έθνος Πελασγικόν, ύστερον δε ωνομάσθη έθνος Ιωνικόν δια τον αυτόν λόγον, δια τον οποίον οι κατέχοντες τας δώδεκα πόλεις των παραλίων της Μικράς Ασίας ωνομάσθησαν Ίωνες άποικοι όντες των Αθηνών 776
Η νήσος Δήλος εκαλείτο Αστερία και Πελασγία.
Κατά τον Ηρόδοτον, όταν ο στρατηγός του Δαρείου Οτάνης εκυρίευσε την Λήμνον και την Ίμβρον, αμφότεραι εκατοικούντο ακόμη κατά την εποχήν εκείνην υπό Πελασγών 777
Ο δε Μιλτιάδης, αφού κατέλαβε την Θρακικήν χερσόνησον, μετά τίνα καιρόν εξεδίωξε τους Πελασγούς από την Λήμνον.
Την δε Σκύρον και Σκίαθον, ως λέγεται, κατέλαβαν οι Πελασγιώται διαβάντες εκ Θράκης.
Την Άνδρον, έρημον ούσαν, είχεν εποικίσει λαός Πελασγών.
Οι Πελασγοι απεδίωξαν από την Λήμνον τους Λακεδαιμονίους και τους Μινύας, απογόνους των Αργοναυτών.
Οι Πελασγοι έμειναν εις την Λήμνον μέχρι του 510 π. Χ. εκδιωχθέντες υπό του Μιλτιάδου, υιού του Κίμωνος. Την Λήμνον κατά τον Θουκυδίδην είχον κτίσει οί Τυρρηνοί (Πελασγοί)778
Οι Μινύαι και οι Λακεδαιμόνιοι εκδιωχθέντες υπό των Πελασγών ανεχώρησαν εις την Λακεδαίμονα, εις τους ομοεθνείς των, «ήκειν εις τους πατέρας»779
ΟίιΠελασγοί μετέβησαν εις την Κρήτην, όπου έκτισαν την πόλιν Λύκτον 780
Οι Λακεδαιμόνιοι και οι Αθηναίοι προείχαν οι μεν του Δωρικού γένους, οι δε του Ιωνικού. Αυτά ήσαν τα διακεκριμένα της Ελλάδος φύλα, όντα το μεν Πελασγικόν, το δε Ελληνικόν. Και το μεν Ελληνικόν σχεδόν πουθενά δεν μετενάστευσε, το δε Πελασγικόν ήτο πολύ πολύπλαγκτον. Διότι επί μεν Δευκαλίωνος Βασιλέως κατοικούσε την Φθιώτιδα, επι Δώρου, υιού του Έλληνος και εγγονού του Δευκαλίωνος, την υπό την Όσσαν και τον Όλυμπον χωράν, δηλαδή την Θεσσαλίαν. Εκείθεν δε έκδιωχθέν υπό των Καδμείων (Θηβαίων, Βοιωτών) εκατοικούσε εις την Πίνδον ονομαζόμενον Μακεδνοί (Μακεδόνες). Εκείθεν δε μετέβη εις την Δρυοπίδα και από την Δρυοπίδα τοιουτοτρόπως εις την Πελοπόννησον ελθόν ωνομάσθη Δωρικόν έθνος 782
Κατά ταύτα όλα τα Ελληνικά φυλά ανεξαιρέτως, τα κατοικήσαντα την αρχαίαν Ελλάδα, ήσαν Πελασγικής καταγωγής.
Γενάρχης των Πελασγών ήτο ο Πελασγός. Ο Πελασγός, ως είπομεν, ήτο υιός του Διός και της Νιόβης, αδελφός του δε ήτο ο Άργός. Από τον Πελασγόν τούτον ώνομάσθησαν οι κατοικούντες την Πελοπόννησον Πελασγοί. Ο δε Ησίοδος λέγει περί του Πελασγού τούτου, ότι ήτο αυτόχθων 783
Ό μυθικός λοιπόν γενάρχης των Πελασγών ήτο γηγενής Αρκάς υιός μεν του Διός, πατήρ δε του Λυκάονος. Ένεκα δε τούτου η Αρκαδία εθεωρήθη υπό των αρχαίων ομοφώνως ως η κατ' εξοχήν Πελασγική χώρα της Ελλάδος, εκπροσωπούσα και κατά τους ιστορικούς ακόμη χρόνους την Πελασγικήν Ελλάδα των Πρωτοελλήνων 784
Εις την Αρκαδίαν άλλως τε εκτίσθη η πρώτη πόλις, την οποίαν είδε το φως του ηλίου και ήτις εχρησίμευσεν ως υπόδειγμα κατασκευής πόλεων, η Λυκόσουρα 785
Την Λυκόσουραν έκτισεν ο υιός του Πελασγού Λυκάων εις το όρος Λύκαιον, ώνόμασε δε ούτος και τον Δία Λυκαίον και αγώνα έθηκε τα Λύκαια. Η Λυκόσουρα είνε η πρεσβυτάτη πόλις, ην πρώτην είδεν ο ήλιος.
Κατά δε την φερομένην εις τους Αρκάδας παράδοσιν εις την Λυκόσουραν κατέφυγε καταπεπονημένη υπό του γήρατος η ιερά έλαφος της Δεσποίνης, θυγατρός του Ποσειδώνος και της Δήμητρας 786
Τούτο δε ενισχύει σημαντικά την υπό του αρχαιολογικού κόσμου εκφρασθείσαν δοξασίαν, ότι οι Πελασγοί από την νεολιθικήν ακόμη εποχήν διεκρίθησαν εις την τειχοποιίαν και την οικοδομικήν τέχνην.
Υπάρχει δε και άλλος Αρκάς Πελασγός, όστις έκτισε την εν Αρκαδία πόλιν Παρρασίαν, διδάξας τους Αρκάδας την κατασκευήν οικιών και εισαγαγών εις αυτούς τον πολιτισμόν.
Άλλος Πελασγός μνημονεύεται ο ιδρυτής του εν Θεσσαλία Πελασγικού Άργους, υιός μεν του Ποσειδώνος και της Λαρίσης, πάππος δε του Θεσσαλού.
Κατά τον Στράβωνα υπήρχε περί την αρχαιοτάτην της Θεσσαλίας πόλιν Λάρισαν πόλις ονομαζόμενη Πελασγικόν Άργος, η οποία ειχεν εκλείψει κατά την εποχήν του 787....."
Αυτά φίλε μου Skartados,είναι ελληνική ιστορία...
Κ.Γ.Κουρτίδου, εκδοση 1932

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 12:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου τρεχα ,εγω δεν στο ειπα αυτο για κακο......απλως ολοι μας αγαπαμε μεν την ελλαδα,αλλα λιγο πιο πολλυ την ιδιαιτερη μας περιοχη,π.χ θεσσαλια,αλλα και απο τη θεσσαλια λιγο πιο πολλυ τη λαρισα ας πουμε και λεμε αλλα λαχει τους βολιοτες αυστριακους για να τους πικαρουμε......Ετσι ακριβως επραταν και οι αρχαιοι,απλως αυτων η αντιπαλοτητα ηταν σαφως πιο μεγαλη και οδηγουσε σε εμφυλιους πολεμους.Πιστευω παντως πως εμας τους θεσσσαλονικεις δεν μας φτανει κανενας σε τοπικισμο.Ειμαστε αρωστοι....


Αν προσεξεις λιγο περισοτερο το κειμενο που παρεθεσες ,με το οποιο συμφωνω απολυτως,οι πελασγοι καταγωνται απο τη πελοπονησσο ,κατι που εχω πει πολλες φορες στην αλλη συζητηση.....εξου και η ονομασια λαρισα ,στον αμυντικο οικισμο του λοφου στη πελασγικη πολη του αργους.Γραφει "Εις πολλά μέρη της Ελλάδος και προ πάντων εις την Αρκαδίαν και Αργολίδα οι Πελασγοί εθεωρούντο γηγενείς.
0 Αισχύλος και Διονύσιος ο Αλικαρνασσεύς εθεώρουν τους Πελασγούς ως Έλληνας. 'Ητο δε και το γένος (κατά τον Διονύσιον) των Πελασγών Ελληνικόν από την Πελοπόννησον κατά την αρχαιότητα, "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 13:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ φίλε skartados, το έβαλα, καθαρά εγκυκλοπαιδικά και με σκοπό, να φτάσουμε στο τι ρόλο έχει παίξει η ελληνική φυλή, στην ανθρωπότητα,
όχι μόνο με τον πολιτισμό της....
Αλλά και με το γονίδιο της...
Δεν είμαι τοπικιστής, φίλε...
Έλληνες υπάρχουν και είναι πολλοί και παντού, η ενότητα με ενδιαφέρει...Αυτή που οφείλουμε σε αυτό το αίμα που κυλάει στις φλέβες μας..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 16:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελα ρε συ τρεχα που δεν εισαι τοπικιστης,που ειμαι σιγουρος πως οταν μιλας για θεσσαλια,γελαν και τα μουστακια σου,που ταχεις και μπολικα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 17:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=8UbqYmSfTck


[URL=http://img9.imageshack.us/i/2232fs9da7.jpg/][/URL]
Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 20:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι καλέ μου skartados, νοιώθω πρώτα Έλληνας και μετά....Μυρμιδόνας......Απλά, η Θεσσαλία,όντως, έχει πολλά να πει,για την αρχαία Ελλάδα, ακόμη και για την αναζήτηση, που κάνουμε, για την καθαρότητα, την εντοπιότητα,και την αυτοχθονία των Ελλήνων....
Έχω αρχείο, κάποιες μελέτες και αρχαιολογικές έρευνες, που είναι αποκαλυπτικές, όσον αφορά, τον βασικό ρόλο των Ελλήνων,στην ανάπτυξη σε όλο τον τότε γνωστό κόσμο, όχι απλά του πολιτισμού, αλλά και της ανθρώπινης ιστορίας, γενικότερα....
Δεν μπορώ να καταλάβω, μόνο, κάποιους που λένε, ότι δεν είναι έτσι...Εδώ, υπάρχουν τα μέρη, που αναφέρουν, όλες οι αρχαίες αναφορές, για Δευκαλίωνα, Δια, Τιτάνες, Άδη, Τάρταρα, κλπ..
Ακόμη και ο ....χριστιανικός παράδεισος, έχει στην ίδια περιοχή,
τη δική του υπόσταση, όπως αναφέρεται απο τα βιβλία της Αγίας Γραφής....Τα βουνά, τα ποτάμια, ο κάμπος, ονόματα....
Δεν το υποστηρίζω,αυτό το συγκεκριμένο,χωρις να το αποκλείω,αλλα, υπάρχει μια μεγάλη συμπληρωματική ιστορία,εδώ στην αρχαία Πελασγιώτιδα, που δεν ξέρουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 22:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσε ρε Χριστιανέ! Πρόγονος όλων μας δεν είναι ο Νώε και οι 3 γιοι του με τις γυναίκες τους; (όχι ο Αδάμ και η Εύα γιατί έκανε ο Θεός ρισέτ και τους έπνιξε όλους τους απογόνους πλην του Νώε). Τότε οι άνθρωποι πρέπει να ξεκίνησαν κάπου από το Αραράτ άρα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα πρέπει οι πρόγονοι μας να ήρθαν από κάπου αλλού!

Εκτός αν ο κατακλυσμός ήταν "τοπικός"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2010, 22:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ξύνεις πληγές γείτονα

Δές αυτόν τον πίνακα, το ποτάμι αυτό που βλέπεις είναι ο βυθός της Μεσογείου τότε που η Μεσόγειος ήταν ξηρά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy