ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 'Ελλην και φυλετική αγνότητα."καθαρό αίμα"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 13:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα σε πάρω το απόγευμα φίλε μου....Τώρα τρέχω...
Κατά τις 6, είναι καλά;...

Μια χαρά!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 20:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινε προσεχε,τα μουστακια του ειναι υποπτα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 20:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο β.αγγελος


Επίσης διαχωρίζω έντονα τη θέση μου από οποιαδήποτε θεωρία περί αυτοχθονίας και μοναδικότητας των Ελλήνων. Τα ίδια ακριβώς λέγανε και οι Ναζί. Αν το συμπέρασμα είναι ότι οι Έλληνες είναι οι μόνοι μάγκες στη γη αυτο περιέχει λανθάνουσα "θεωρία" αρίας φυλής και εγώ από αυτά θέλω να είμαι μακρυά."


Οτι ναναι ......Ακριβως η ναζιστικη θεωρια στηριχθηκε στην ινδοευρωπαικη(ινδοαρια)φυλη ,απο το βορρα ως την περσια-ινδια.


Αγνωστικ σε αυτα που λες σου εχω απαντησει 100 φορες....Θα το κανω αλλη μια ομως,για να μην μενουν στον αερα τετοιες ανακριβιες.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 20:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι καμία σχέση. Η αρία φυλή των Γερμανών δεν έχει καμία σχέση με την αρία φυλή της ΙΕ θεωρίας ψάξε στην ιστορία να δεις τι ακριβώς λέγανε... Προφανώς και ΔΕ θεωρούσανε τους εαυτούς τους πατριώτες των Περσών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 20:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου προτεινω να ασχληθεις με τη θεωρεια της εξελιξης,οπου πραγματι εισαι γνωστης.

Το 1935 ο σαχης ονομασε την περσια ιραν=γη των αριων,επηρεασμενος απο τις σχεσεις με τους ναζι,που εκτος των αλλων θεωρουσαν τους δωριεις προιστορικο γερμανικο φυλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 21:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://zilote.spaces.live.com/blog/cns!4AB911131313636C!4097.entry

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 22:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φίλοι, περι καθαρότητας και αυτοχθονίας της ελληνικής φυλής, απο την νεολιθική περιοδο μέχρι σήμερα, όπως συμπεραίνουν, απο τις σχετικές αναλύσεις και μελέτες που έχουν κάνει..Υπάρχουν οι επιστήμονες, έχουν αναφερθεί,δεν μπορείς να τους αρνηθείς...
Το 99,9%, είναι καθαρό εδώ και χιλιάδες χρόνια και τώρα τελευταία, ειδικά με νέες μεθόδους, όπου μπορούν να "διαβάσουν" πολλά απο ότι βρίσκουν, για τους προγόνους μας....
Το θέμα είναι, πως, ένα δεδομένο, ή ένα νούμερο, μπορει να ειναι αντικείμενο φιλοσοφικής συζήτησης, για το αν υπάρχει ή όχι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 23:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγνωστικ


Δεν έχει σημασία αν ο αρχαιολόγος είναι Ελληνας ή ξένος αλλά κατά πόσο έχει ασχοληθεί με τον εκάστοτε χώρο που ερευνά και πόσες πληροφορίες έχει μελετήσει από συναδέλφους του που επίσης έχουν ασχοληθεί επισταμένα."


Συμφωνω απολυτα,για αυτο και εγω εμπιστευομαι τους συχρονους ελληνες αρχαιολογους,οι οποιοι εχουν αφιερωσει τη ζωη τους τις τελευταιες δεκαετιες ανασκαπτοντας τους οικισμους αυτων ,και οι οποιοι συμφωνουν ομοφωνα οτι δεν υπαρχουν στοιχεια για εισβολη η μεταναστευση αλλου λαου στην προιστορικη ελλαδα,εννοειται φυσικα τετοια που να επιφερει αλλαγες,ποσο δε αν αυτες ειναι γλωσσικες.....Τετοια στοιχεια αναφερονται μονο απο ξενους περαστικους ,που οι γνωσεις τους ειναι κατι φευγαλεα πασαληματα,οσον αφορα βεβαια τον προιστορικο ελληνικο χωρο.


Οσον αφορα το σαμψων,ο οποιος πραγματι ειναι πολλυ σπουδαιος αρχαιολογος,οχι μονο λεει πως απο τη νεολιθικη εποχη και μετα δεν υπαρχουν ευρηματα που να δικαιολογουν εισβολη η μεταναστευση,αλλα παει ενα βημα πιο περα και με αρχαιολογικα στοιχεια πολλυ σοβαρα,λεει πως ακομα και αυτη η νεολιθικη επανασταση στην ελλαδα,εγινε ανεξαρτητα απο τις προηγουμενες χρονικα στην ανατολια.....


Γραφει ο αγνωστικ

Για παράδειγμα η εισβολή των Κελτών στην Ελλάδα δεν τεκμηριώνεται αρχαιολογικά, ούτε θα μπορούσε να επιβεβαιωθεί αρχαιολογικώς η μετανάστευση 20.000 Κελτών στη Μικρά Ασία. Αν δεν είχαμε μαρτυρίες του Παυσανία, του Στράβωνα, του Λίβιου, του Πολύβιου και μερικών άλλων δεν θα μπορούσαμε να διακρίνουμε την μετακίνηση των Κελτών στην Ελλάδα και τη Μικρά Ασία."


1ον αυτη η εισβολη εγινε 2 αιωνες πριν το χριστο και οι γαλατες νικηθηκαν και εφυγαν χωρις να εγκατασταθουν στην ελλαδα,και στη συνεχεια περασαν στη μικρα ασια οπου φυσικα τα ευρηματα της εγκαταστασης τους βρεθηκαν.


2ον ομως και κυριοτερον,κατι που επιλεκτικα ο αγνωστικ ξεχναει να σας πει,παρολο που ο ιδιος το γνωριζει καλα,ειναι οτι τετοιες μετακινησεις ,ολοι οι λαοι ,αλλα ειδικα οι βορειοευρωπαιοι,δεν μπορουσαν να τις υποστηριξουν υλικοτεχνικα ,ουτε κατα διανοια στη περιοδο της προιστοριας.....Αυτο το καταλαβαινει ο καθε ερευνητης που σεβεται τη λογικη.....Για να καταλαβετε τι συνεβαινε τοτε,η νεολιθικη επανασταση,εκανε 1000 χρονια για να παει απο τη βεροια στην ανατολικη μακεδονια.Εκτος ομως απο τους μπουρδολογους του εξωτερικου,που ανακαλυψαν εισβολες για την εποχη που συνεβαιναν αυτα,καποιοι αλλοι δικοι μας μπουρδολογοι,ανακαλυψαν την εκστρατεια του διοννυσου το 5000π.χ με 50000 ατομα στην ινδια....


Τελος παντων αφου βαλατε τον αγνωστικ για εκπροσωπο σας,εγω και αυτος τα λεμε ηδη στο θεμα των ιε,δεν χρειαζεται να τα γραφουμε 2 φορες....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 04:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados

Συμφωνω απολυτα,για αυτο και εγω εμπιστευομαι τους συχρονους ελληνες αρχαιολογους,οι οποιοι εχουν αφιερωσει τη ζωη τους τις τελευταιες δεκαετιες ανασκαπτοντας τους οικισμους αυτων ,και οι οποιοι συμφωνουν ομοφωνα οτι δεν υπαρχουν στοιχεια για εισβολη η μεταναστευση αλλου λαου στην προιστορικη ελλαδα,εννοειται φυσικα τετοια που να επιφερει αλλαγες,ποσο δε αν αυτες ειναι γλωσσικες.....Τετοια στοιχεια αναφερονται μονο απο ξενους περαστικους ,που οι γνωσεις τους ειναι κατι φευγαλεα πασαληματα,οσον αφορα βεβαια τον προιστορικο ελληνικο χωρο.


Στο θέμα των προϊστορικών μεταναστεύσεων οι αρχαιολόγοι κάνουν εικασίες πάνω στα αρχαιολογικά ευρήματα που μπορούν να ερμηνευτούν ποικιλοτρόπως. Γι'αυτό και βλέπεις διαφορετικές ερμηνείες πάνω στα ίδια δεδομένα. Ακόμα και ο όρος "νέος λαός" μπορεί να θεωρηθεί υποκειμενικός, τουτέστιν, με τι κριτήριο θα οριστεί ο νέος λαός?
Οσο για τους ξένους επιστήμονες που τους θεωρείς περαστικούς μάλλον δεν έχεις ιδέα για το έργο τους και ποντάρεις στην φευγαλέα έρευνά τους. Ετσι δεν είναι?

quote:
skartados

Οσον αφορα το σαμψων,ο οποιος πραγματι ειναι πολλυ σπουδαιος αρχαιολογος,οχι μονο λεει πως απο τη νεολιθικη εποχη και μετα δεν υπαρχουν ευρηματα που να δικαιολογουν εισβολη η μεταναστευση,αλλα παει ενα βημα πιο περα και με αρχαιολογικα στοιχεια πολλυ σοβαρα,λεει πως ακομα και αυτη η νεολιθικη επανασταση στην ελλαδα,εγινε ανεξαρτητα απο τις προηγουμενες χρονικα στην ανατολια.....


Μισες αλήθειες γράφεις αφού δεν λέει μόνο αυτά. Και φυσικά ένα πολυδιάστατο θέμα όπως η "νεολιθική επανάσταση" δεν μπορεί να σταματήσει στο έργο ενός αρχαιολόγου. Υπάρχει αρκετό ψωμί ακόμα και δεν ξερω κατά πόσο μπορεί να δωθεί οριστική απάντηση σύντομα.

quote:
skartados

1ον αυτη η εισβολη εγινε 2 αιωνες πριν το χριστο και οι γαλατες νικηθηκαν και εφυγαν χωρις να εγκατασταθουν στην ελλαδα,και στη συνεχεια περασαν στη μικρα ασια οπου φυσικα τα ευρηματα της εγκαταστασης τους βρεθηκαν.


Δεν έχει σχέση το πότε έγινε αλλά ότι δεν θα ανιχνευόταν στα αρχαιολογικά ευρήματα ως μετανάστευση και εισβολή, ακόμα κι αν έμεναν οι Κέλτες στην Ελλάδα (πιο πιθανό θα ήταν να υιοθετήσουν τον εκλεπτυσμένο τρόπο ζωής των Ελλήνων). Η εισβολή του 279 π.Χ. δεν ήταν ένα ξεκάρφωτο φαινόμενο ούτε έγινε τόσο απότομα όσο διαφαίνεται από τις αρχαίες πηγές αλλά υπήρξε αποτέλεσμα μιας γενικότερης μεταναστευτικής κίνησης των Κελτών προς νότο που χωρίς τις ιστορικές μαρτυρίες δεν θα μπορούσαμε να την ανιχνεύουμε με σιγουριά. Επίσης στην Μικρά Ασία δεν πήγαν αυτοί που έφυγαν ηττημένοι από την Ελλάδα, αλλά ένας αρχικότερος κορμός που ξεκίνησε από τη Βουλγαρία και ο οποίος διασπάστηκε προς Μικρά Ασία και Ελλάδα. Τώρα η εγκατάσταση στη Μικρά Ασία πάλι λόγω των φιλολογικών μαρτυριών μπορεί να επιβεβαιωθεί αφού το αρχαιολογικό υλικό των Κελτών εκεί θα μπορούσε να θεωρηθεί αποτέλεσμα εμπορίου και επαφών. Τα ελάχιστα φρούρια που ταυτίζουμε υποθετικά με Κέλτες θα τα ερμηνευε κάποιος ως "επιτόπια εξέλιξη".

quote:
skartados

2ον ομως και κυριοτερον,κατι που επιλεκτικα ο αγνωστικ ξεχναει να σας πει,παρολο που ο ιδιος το γνωριζει καλα,ειναι οτι τετοιες μετακινησεις ,ολοι οι λαοι ,αλλα ειδικα οι βορειοευρωπαιοι,δεν μπορουσαν να τις υποστηριξουν υλικοτεχνικα ,ουτε κατα διανοια στη περιοδο της προιστοριας.....Αυτο το καταλαβαινει ο καθε ερευνητης που σεβεται τη λογικη.....


Φυσικά μπορούσαν να μετακινηθούν οπουδήποτε οι άνθρωποι της προϊστορίας αρκεί να υπήρχαν αιτίες για να το πράξουν. Αυτά περί "υ΄λικοτεχνικής υποστήριξηςς" είναι σοφιστείες που ζήτημα είναι αν κι σύ καταλαβαίνεις τι γράφει. Προφανώς πρέπει να συμφιλιωθείς με την ιδέα ότι οι άνθρωποι έχουν πόδια.

quote:
skartados

Για να καταλαβετε τι συνεβαινε τοτε,η νεολιθικη επανασταση,εκανε 1000 χρονια για να παει απο τη βεροια στην ανατολικη μακεδονια.Εκτος ομως απο τους μπουρδολογους του εξωτερικου,που ανακαλυψαν εισβολες για την εποχη που συνεβαιναν αυτα,καποιοι αλλοι δικοι μας μπουρδολογοι,ανακαλυψαν την εκστρατεια του διοννυσου το 5000π.χ με 50000 ατομα στην ινδια....


Η νεολιθική επανάσταση που συνδέεται με τον γεωργικό τρόπο ζωής είναι άσχετη με τη δυνατότητα ανθρώπων να μετακινούνται και ούτε περιόρισε κανείς τις προϊστορικές μετακινήσεις στην εποχή που αναφέρεσαι.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 05:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος

http://zilote.spaces.live.com/blog/cns!4AB911131313636C!4097.entry


Χιλιοαπαντημένες οι "ενστάσεις" του άρθρου στα δύο τόπικ για τους ΙΕ. Το υπόλοιπο μισό αφορά την προέλευση του ελληνικού αλφαβήτου και είναι άσχετη με το θέμα μας.

Πάντως άθεε...μιας και έδωσες προηγουμένως το http://greekgenetics.blogspot.com κοίτα τις γράφει για τους ΙΕ: http://greekgenetics.blogspot.com/2004/09/blog-post_04.html


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 09:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως, απορώ, που ενώ το θεμα ειναι απλό κι έχει να κάνει
με το γονίδιο και τις ιδιαιτερότητες του, μιλάτε ακαδημαικά για
το θέμα, λες και είαι θέμα άποψης...
Είναι ή δεν είναι καθαρό το 99,5% του ελληνικού γονιδίου; Υπάρχει αντιρρηση, διαφωνία και με ανάλογες αποδείξεις, επιστημονικού επιπέδου σε αυτό;
Ας προσκομισθούν...
Για την καθαρότητα του γονιδίου μιλάμε, επαναλαμβάνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 12:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...... επιστημονικού επιπέδου σε αυτό;

Ας προσκομισθούν...


Βαγγέλη...και σύ , ομιλείς και επικαλείσαι επιστημονικές αποδείξεις???

....Πάει..χάλασε ο κόσμος..χάλασε και ο "τελευταιος των Μοϊκανών"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 14:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ κανεις λαθος φίλε μου Εαρινε, περαν του δόγματος, ερευνάτε,
ώστε να ξέρετε γιατί είναι έτσι, με αποδείξεις...Δεν πείθεις
κάποιον με το ζόρι...Αλλά με επιχειρήματα...
Και επ αυτού, επιμένω, με επιστήμονες, αλλά και με στοιχεία, που είναι αναγνωρισμένα...
Όχι εικασίες...
Ο Έλληνας, λοιπόν, ειναι 100% καθαρός, διότι, όπως έχουν πει ανάλογοι γενετιστές, Έλληνες και ξένοι,το 99,5%, είναι δικό του και το άλλο 0,5%,είναι κοινό,όχι ξένο..Πως συζητάς μετά για καθαρότητα, μιας τέτοιας φυλής;
Πως λέγονται απίθανα μυθεύματα, μη έχοντα καμία σχέση με την αλήθεια, ότι είμαστε μπασταρδεμένοι, όταν καμία έρευνα δεν έχει βρει καμία πρόσμιξη με οποιοδήποτε άλλο λαό...
Αυτά, πως τα αναιρεί κανείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 14:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ κανεις λαθος φίλε μου Εαρινε, περαν του δόγματος, ερευνάτε,
ώστε να ξέρετε γιατί είναι έτσι, με αποδείξεις...Δεν πείθεις
κάποιον με το ζόρι...Αλλά με επιχειρήματα...
Και επ αυτού, επιμένω, με επιστήμονες, αλλά και με στοιχεία, που είναι αναγνωρισμένα...
Όχι εικασίες...
Ο Έλληνας, λοιπόν, ειναι 100% καθαρός, διότι, όπως έχουν πει ανάλογοι γενετιστές, Έλληνες και ξένοι,το 99,5%, είναι δικό του και το άλλο 0,5%,είναι κοινό,όχι ξένο..Πως συζητάς μετά για καθαρότητα, μιας τέτοιας φυλής;
Πως λέγονται απίθανα μυθεύματα, μη έχοντα καμία σχέση με την αλήθεια, ότι είμαστε μπασταρδεμένοι, όταν καμία έρευνα δεν έχει βρει καμία πρόσμιξη με οποιοδήποτε άλλο λαό...
Αυτά, πως τα αναιρεί κανείς;

Δώσε την "μάχη" σου φίλε μου.....Προσωπικά δεν θα συμμετάσχω στο θέμα μιας και οι απόψεις μου , δεν μου επιτρέπουν να συζητήσω καν τέτοιου είδους θέματα , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ενστερνίζομαι τις απόψεις σου ή τις απόψεις άλλων φίλων συνδικτύων...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 15:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός
quote:
Δώσε την "μάχη" σου φίλε μου.....Προσωπικά δεν θα συμμετάσχω στο θέμα μιας και οι απόψεις μου , δεν μου επιτρέπουν να συζητήσω καν τέτοιου είδους θέματα , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ενστερνίζομαι τις απόψεις σου ή τις απόψεις άλλων φίλων συνδικτύων...

Αυτού του είδους οι μάχες δίνονται σύσσωμες καλέ μου φίλε
Ειδικά τώρα που τα σημεία των καιρών δείχνουν οτι η μάχη πρέπει να δοθεί. Ολες οι απόψεις έχουν ιδιαίτερη σημασία.
Θα ήθελα να εκφράσω την ικανοποίηση μου να βλέπω τους δύο ``γίγαντες`` με τόσο διαφορετικές αντιλήψεις να συζητούν σαν αδέρφια.
Καί ειμαστε αδέρφια ρε γμτ.. οπως λέει και ο Νίκος ``και να αδερφέ μου που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα και απλά..``..
Με κάνατε να δακρύσω ρε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 15:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός
quote:
Δώσε την "μάχη" σου φίλε μου.....Προσωπικά δεν θα συμμετάσχω στο θέμα μιας και οι απόψεις μου , δεν μου επιτρέπουν να συζητήσω καν τέτοιου είδους θέματα , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ενστερνίζομαι τις απόψεις σου ή τις απόψεις άλλων φίλων συνδικτύων...

Αυτού του είδους οι μάχες δίνονται σύσσωμες καλέ μου φίλε
Ειδικά τώρα που τα σημεία των καιρών δείχνουν οτι η μάχη πρέπει να δοθεί. Ολες οι απόψεις έχουν ιδιαίτερη σημασία.
Θα ήθελα να εκφράσω την ικανοποίηση μου να βλέπω τους δύο ``γίγαντες`` με τόσο διαφορετικές αντιλήψεις να συζητούν σαν αδέρφια.
Καί ειμαστε αδέρφια ρε γμτ.. οπως λέει και ο Νίκος ``και να αδερφέ μου που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα και απλά..``..
Με κάνατε να δακρύσω ρε..


Στον φίλο μου τον Φώτη , χαρίζω ένα χαμόγελο..με πολύ εκτίμηση και σεβασμό!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 16:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρέχαγυρευε
quote:
Είναι ή δεν είναι καθαρό το 99,5% του ελληνικού γονιδίου; Υπάρχει αντιρρηση, διαφωνία και με ανάλογες αποδείξεις, επιστημονικού επιπέδου σε αυτό;
Ας προσκομισθούν...

Ένας (προφανώς άλλος) τρεχαγύρευε σε ένα άλλο θέμα έχει γράψει("αγία γραφή περί προέλευσης του ανθρώπου")

quote:
Αλλά και ο ιατρός και καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών,κ.Αθ, Αβραμίδης, σχετικά με το γονίδιο του ανθρώπου, έχει τονίσει: "Όπως έχει διαπιστωθει,το γενετικό υλικό,όλων των ανθρώπων,ανεξαρτήτου ηλικίας, φύλου,χρώματος, ή τοπου κατοικίας, ειναι πανομοιότυπο, κατά 99.9%.Δεν μπορεί επομένως, να υποστηριχτει, καμία γονιδιακή υπεροχή ενός ανθρώπου, έναντι άλλων,οπουδήποτε στη γή,για τη στήριξη φυλετικών διακρίσεων, κοινωνικών, ή άλλων βάσιε γονιδιακών διαφορών..
Προφανώς,διότι, όλοι οι άνθρωποι,δημιουργηθηκαν ίδιοι,εξ ενός ανθρώπου προερχόμενοι, του οποιου κληρονομούν απαρεγκλίτως, τις αρχικές βασικές καταβολές..."

Αν είναι 99.9% με ίδιο γενετικό υλικό οι άνθρωποι πώς είναι δυνατόν οι Έλληνες να μην είναι ίδιοι κατά 99.5%; Παρεπιπτόντως χιμπατζής και άνθρωπος έχουν 98.6% κοινό γενετικό υλικό. Έτσι για να έχουμε μια αίσθηση του τι λέμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 17:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης διαχωρίζω έντονα τη θέση μου από οποιαδήποτε θεωρία περί αυτοχθονίας και μοναδικότητας των Ελλήνων. Τα ίδια ακριβώς λέγανε και οι Ναζί. Αν το συμπέρασμα είναι ότι οι Έλληνες είναι οι μόνοι μάγκες στη γη αυτο περιέχει λανθάνουσα "θεωρία" αρίας φυλής και εγώ από αυτά θέλω να είμαι μακρυά.

Επιτέλους,να και κάποιος φυσιολογικός άνθρωπος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 18:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τη διαφορά ότι εγώ δεν είμαι άνθρωπος stranger2 όπως λέει και το όνομα μου είμαι άγγελος που βγαίνει από εργοστάσιο και παίζει ηλεκτρική κιθάρα...

Πάνω που νόμιζες ότι βρήκες ένα φυσιολογικό στο φόρουμ στα χάλασα όλα...

Edited by - IndustrialAngel on 04/06/2010 18:50:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Επίσης διαχωρίζω έντονα τη θέση μου από οποιαδήποτε θεωρία περί αυτοχθονίας και μοναδικότητας των Ελλήνων. Τα ίδια ακριβώς λέγανε και οι Ναζί. Αν το συμπέρασμα είναι ότι οι Έλληνες είναι οι μόνοι μάγκες στη γη αυτο περιέχει λανθάνουσα "θεωρία" αρίας φυλής και εγώ από αυτά θέλω να είμαι μακρυά.
--------------------------------------------------------------------------------


Ολο χαζομαριτσες και χαριτωμενιες,μπολιασμενες με κομπλεξ και αγνοια.....


Καταρχην για την αρια θεωρεια των ναζι εξηγησα,οτι ειναι στην απεναντι οχθη απο την αυτοχθονια των ελληνων,και στηριχτηκε στην υποθεση των αορατων φαντομαδων ιε.....απλως αυτοι τους ονομαζαν ινδογερμανους.....


Δευτερον δεν υπαρχει καμμια θεωρεια μοναδικοτητας των ελληνων,παρα μονο σε γιαλαντζι ελληνοκεντρικους βιβλιοπωληδες του εσωτερικου και αστειρευτα ανθελληνικα σκοταδιστακια του εξωτερικου.Υπαρχουν μονο βεβαιες πλεον αποδειξεις ,οτι στον ελληνικο χωρο απο την αρχη της νεολιθικης επαναστασης μεχρι και την κατακτηση απο τους ρωμαιους δεν διακοπηκε ποτε ο πολιτισμος.Αυτος αλλωστε ο λογος ,μαζι με τη γεωγραφικη θεση,ειναι οι μονες εξηγησεις γιατι ο ελληνικος πολιτισμος,εφτασε σε αυτα τα επιπεδα και στη κορυφωση του ,στην κλασικη και ελληνιστικη περιοδο...Το ιδιο θα μπορουσε να συμβει και στους σουμεριους η και σε αλλους λαους,αν δεν ειχε διακοπει ο πολιτισμος τους απο κατακτησεις κυριως σημιτικων λαων.Οταν ηρθε και εδω η καταληψη απο τους ρωμαιους ,το αρχαιοελληνικο πνευμα ,πεθανε σχεδον,εκτος απο καποιες αναλαμπες.


Και ρωταω εγω?Τοσο κακο ειναι αυτο,και τοσο πολλυ χαλαει ορισμενους?Οι ελληνες ,σαφως και δεχτηκαν πολλες επιδρασεις απο αλλους λαους,οχι γιατι κατακτηθηκαν απο αυτους,αλλα γιατι βρισκονταν σε συνεχη επαφη,κυριως για εμπορικους σκοπους.Το μονο σιγουρο ομως ειναι ,οτι οι αλλοι λαοι ,πραγματικα ευλογηθηκαν απο τη συνευρεση με τους ελληνες.


Αυτο που με θλιβει ομως ειναι ,οτι ατομα του εκπληκτικου επιπεδου του εαρινου,εχουν πατησει τη μπανανοφλουδα ,που μας εχουν ριξει,να μην πρεπει να ψαχνουμε την αληθεια για τετοια θεματα,μη τυχων μας πουνε ρατσιστες,εθνικιστες κ.τ.λ.Ο αλζαρο εχω καταλαβει πλεον πως σκεφτεται και καταλαβαινω οτι δεν τρωεει τετοια κοληματα,απλως διατηρει τις αμφιβολιες του.Φιλοι μου περτε το χαμπαρι,ΕΘΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπαρχουν μονο βεβαιες πλεον αποδειξεις ,οτι στον ελληνικο χωρο απο την αρχη της νεολιθικης επαναστασης μεχρι και την κατακτηση απο τους ρωμαιους δεν διακοπηκε ποτε ο πολιτισμος

Προφανές, το ίδιο ισχύει σε πάρα πολλά μέρη. Εκτός αν γίνει πυρηνική καταστροφή ή κάποιο αντίστοιχου βεληνεκούς φαινόμενο ο πολιτισμός δε διακόπτεται. Και προκύπτει το ζήτημα του ποιος είναι φορέα του πολιτισμού; Είναι ο ίδιος λαός; Εδώ είναι τα λεφτά

quote:
Καταρχην για την αρια θεωρεια των ναζι εξηγησα,οτι ειναι στην απεναντι οχθη απο την αυτοχθονια των ελληνων,και στηριχτηκε στην υποθεση των αορατων φαντομαδων ιε.....απλως αυτοι τους ονομαζαν ινδογερμανους.....

Ρε φίλε δε λένε τα ίδια αφού του καθενός ο σκοπός είναι να εξυψώσει το δικό του λαό. Το θέμα είναι ότι ακολουθούν βίους παράλληλους. Λένε ότι μόνο εμείς είμαστε έτσι και όλοι οι υπόλοιποι δεν είναι. Όποιος βάζει το "μόνο" μπροστά από το λαό του, βρίσκεται στα πρόθυρα φυλετικών διακρίσεων


Να σε ρωτήσω ρε σκαρτάδο. Τι σημαίνει για εσένα το ότι οι Έλληνες είναι αυτόχθονες; Αν ήσουν Αμερικάνος και ήξερες με απόλυτη βεβαιότητα ότι ο πρόγονοι σου ήρθαν στον τόπο σου δε θα άντεχες τη ζωή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα ρε αγγελε θα με τρελανεις?Οταν λεω δεν διακοπηκε ,εννοω απο κατακτηση και σου δινω κιολας το παραδειγμα των σουμεριων.Ακμες και παρακμες υπηρχαν μεσα στις χιλιετιες αλλα παντα ο ιδιος λαος,εκανε ενα βημα πιο μπροστα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί συνδέεις την κατάκτηση με την απώλεια της συνέχειας του πολιτισμού;

Πχ 400 χρόνια σκλαβιάς διέλυσαν τον ελληνικό πολιτισμό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και συμφωνώ με τους φίλους skartados και allzzaro, καθώς, τα κόμπλεξ είναι η μόνη αντίδραση, απέναντι στην αλήθεια...Η ελληνική φυλή, είναι τόσο απαράλλαχτη, ανα τους ιαώνες, που καμία άλλη δεν μπορεί να πει το ίδιο...
Αν φτάσαμε να συζητάμε περί καθαρότητας, λόγω κατακτητών, όπως λίγες φορές, είχε η Ελλάδα, οι άλλοι λαοί, που είναι αμάλγαμα, επιδρομών, και αναμίξεων, διαπιστωμένα, τι να πουν;Να πάνε να αυτοκτονήσουν, εθνικά, δλδ;Πέραν του χιούμορ, η αλήθεια,όπως έχει ειπωθεί, είναι αυτη...Άλλως, φέρτε αποδείξεις, που να λένε,οτι βρέθηκε σε έρευνα, σε εργασία,κάτι επιστημονικό κι όχι ...φιλοσοφικό,ότι δεν είναι έτσι.Ότι είναι μικρότερο το ποσοστό καθαρότητας.Αλλά, τι να πούνε; Εδώ και πολλές χιλιάδες χρόνια, είναι ίδιο το γονίδιο,γιατί είναι δυνατό..Αν μπορείτε, αντέξτε την αλήθεια και φερθείτε ανάλογα...
Και όσο για την κοτσάνα σου Βιομηχανικέ, ξέρω ότι είσαι αδαής, αλλά, αν προσέχεις τι γράφει ο άλλος και τι γράφεις εσύ, θα το αποφύγεις να γράφεις τέτοια μαργαριτάρια,οπως περι του 99,5% του Έλληνα και το 98,9 του πίθηκου....Αν έγινε ένα λάθος με το 9,στη θέση του 5 και το εκμεταλεύεσαι, φαντάσου ποσο σοβαρές θέσεις έχεις...
Όλα τα όντα επί γης, έχουν κοινό γενετικό υλικό αγόρι μου, όχι μόνο ο πίθηκος...Και λες να είναι γιατί ζούμε στον ίδιο πλανήτη;..
Τυχαιο; Δεν νομίζω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ ο ίδιος έγραψες ότι ΟΛΟΙ οι άνθρωποι είναι ίδιοι κατά 99.9%. Ναι ή οχι;

Πώς γίνεται οι Έλληνες να είναι κατά 99.5% ίδιοι; Αυτό σημαίνει ότι είμαστε "υποείδος"


Και όχι δεν μπερδεύω το 8 ούτε το 9 με το 5. Είναι 98.6% του γενετικού υλικού ίδιο και το 95% των γονιδίων...


quote:
σικά και συμφωνώ με τους φίλους skartados και allzzaro, καθώς, τα κόμπλεξ είναι η μόνη αντίδραση, απέναντι στην αλήθεια...Η ελληνική φυλή, είναι τόσο απαράλλαχτη, ανα τους ιαώνες, που καμία άλλη δεν μπορεί να πει το ίδιο

Ακριβώς αυτό λέγανε και οι Ναζί. Εμείς είμαστε και άλλος κανείς... Διαχωρίζω κάθετα τη θέση μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτίθεσαι μόνιμα εσύ Βιομηχανικέ, αλλά, δεν το καταλαβαίνεις...
Ο βρεγμένος τη...βροχή, πες, δεν την φοβάται...
Καλά ρε αγόρι μου,αν είναι αλήθεια ότι η ελληνική φυλή, είναι η καθαρότερη, σε απασχολεί καθόλου, ή θα μας ....πρήζεις για πολύ ώρα με τις ....θρησκευτικές σου απόψεις;...
Αν είναι έτσι, λέω, σε ενδιαφέρει, ή δείχνεις ......ανωτερότητα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε θρησκευτικές απόψεις είναι οι μετρήσεις του DNA όταν συγκρίνουν άνθρωπο και χιμπατζή γιατί δε σε συμφέρει. Άμα είναι όμως να στηρίξουμε τη θεωρία της "ελληνικής φυλής" είναι έγκυρες... Τι καλά που τα έχεις οργανωμένα στο μυαλό σου...


Τον αγκυλωτό σταυρό θα τον χτυπήσεις τατουάζ στο μπράτσο ή στο μάγουλο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

......του εαρινου,εχουν πατησει τη μπανανοφλουδα ,που μας εχουν ριξει,να μην πρεπει να ψαχνουμε την αληθεια για τετοια θεματα,μη τυχων μας πουνε ρατσιστες,εθνικιστες κ.τ.λ.



Η πιο σωστή κατα την γνώμη μου επιλογή θα ήταν "με προβληματίζει" αντί του "με στενοχωρεί" που επέλεξες και δεν το λέω χάριν υποδείξεως -σε καμμιά περίπτωση- αλλα επειδή εγώ γνωρίζω τον λόγο και έχω την αίσθηση ότι είναι εκ διαμέτρου αντίθετος απο αυτόν που "υποθέτεις"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Βιομηχανικέ σε μένα αυτο το παιχνίδι λάσπης;Μα ειμαι ...μανούλα σε αυτό; Τι ελπίζεις;
Αν είναι έτσι, ξαναρωτάω, σε απασχολεί, ή το αντιπαρέρχεσαι με θρησκευτικό φανατισμό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 20:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο τρεχα


Η ελληνική φυλή, είναι τόσο απαράλλαχτη, ανα τους ιαώνες, που καμία άλλη δεν μπορεί να πει το ίδιο..."


Κατα τη γνωμη μου,η πιο σοβαρη παρατηρηση που εγινε εδω....Πραγματι οι ελληνες ειμαστε ως λαος αυτοι που σημερα δικαιουμαστε πιο πολυ απο ολους τους αλλους να λεμε οτι καταγωμαστε απο τους αρχαιους προγονους....


Φιλε αγγελε για την ερωτηση σου αν τα 400 χρονια σκλαβιας σταματησαν τον οποιο πολιτισμο υπηρχε πριν,πιστευω πως και εσυ ο ιδιος μπορεις να απαντησεις και να καταλαβεις πως το δικο σου παραδειγμα δικαιωνει απολυτα τα λεγομενα μου.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy