ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 'Ελλην και φυλετική αγνότητα."καθαρό αίμα"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ας ξεχάσουμε για λίγο την ελληνική φυλή και ας πούμε ότι εγώ είμαι ινδιάνος απάτσι και είμαι περήφανος που είμαι απόγονος του τζερόνιμο άλλα και για την κουλτούρα του λάου μου
θα χαρακτηριστώ πάλι από τους αριστεριστές προοδευτικάριους σαν φασίστας νεοναζί και λοιπές μπουρδολογικές χαζομάρες;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκαρτάδος, μόνο στα καλά του όμως.


Ρε γείτονα, μη μου πεις ότι πεινάγανε οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι θα φουντάρω. Από τους πιο πλούσιους λαούς(αν όχι ο πλουσιότερος) στη Μεσόγειο ήταν. Θεωρείς ότι η άνεση που τους παρείχε το χρήμα δεν έπαιξε ρόλο στην ανάπτυξη τους; Βρες μου ένα λαό που να άκμασε πολιτισμικά ενώ δεν είχε οικονομική ανάπτυξη προηγουμένως(ή έστω παράλληλα).


Εννοείται ρε Δήμο ότι πρέπει να παίρνουμε παράδειγμα από αυτούς. Όχι γιατί ήταν πρόγονοι μας αλλά γιατί ήταν μάγκες. Όπως πρέπει να παίρνουμε και παράδειγμα από σημερινούς λαούς που προοδεύουν. Το Ισραήλ, τη Γερμανία, την Ιαπωνία κτλ κτλ.


Επίσης για να καταλάβεις τι ρόλο βαράει η βαφή, ρώτα έναν που αγόρασε αμάξι ΠΟΣΟ του χρέωσαν τη μεταλλική βαφή. Και σκέψου ότι το αμάξι δεν είναι απλή μεταλοκατασκευή. Έχει κινητήρα, ηλεκτρονικά κτλ κτλ. Από το συνολικό κόστος πόσο να είναι το σασί; Το μισό; Το ένα τρίτο;Παρακάτω;Παραπάνω; σίγουρα όχι όλο.Σύγκρινε το ποσό της μεταλλικής βαφής με την τιμή του σασί. Θα δεις ότι σαν τάξη μεγέθους έχω δίκιο


Άλλα άστο αυτό. Συγκεκριμένα για το στέγαστρο έχεις ψάξει να δεις τι κόστος λένε ότι έχει το ολυμπιακό στάδιο για να συντηρηθεί; Μη μου πεις ότι τα λεφτά τα δίνουν σε καθαρίστριες και σε ξεχορτάριασμα για να μην πάρει φωτιά

http://www.a-z.gr/index.php?name=News&file=print&sid=3217

http://news.in.gr/greece/article/?aid=493003&lngDtrID=244

60 εκατομυριάκια το χρόνο... Πού τα δίνουν;


Προσωπικά βρίσκομαι ανάμεσα σε δυο πλευρές που και οι δυό μου είναι συμπαθείς και γι'αυτό το λόγο , θα προσπαθήσω όσο το δυνατόν με σεβασμό και κατανόηση να τοποθετηθώ....

Ρε καθήκιαααααα τι τσακώνεσθε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ας ξεχάσουμε για λίγο την ελληνική φυλή και ας πούμε ότι εγώ είμαι ινδιάνος απάτσι και είμαι περήφανος που είμαι απόγονος του τζερόνιμο άλλα και για την κουλτούρα του λάου μου
θα χαρακτηριστώ πάλι από τους αριστεριστές προοδευτικάριους σαν φασίστας νεοναζί και λοιπές μπουρδολογικές χαζομάρες;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Και όχι μόνο....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ας ξεχάσουμε άθεε για λίγο την καταγωγή σου και ας πούμε ότι είσαι WASP αμερικάνος, με 300 χρόνια ιστορίας με το ζόρι. Πώς νιώθεις; Θες να αυτοκτονήσεις; Δεν μπορείς να μιλήσεις με τους Ευρωπαίους που έχουν 1500 χρόνια ιστορίας;


Μη ρωτάς εμένα Δήμο. Ο γείτονας γκάζωσε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το Θεό δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ.
Προηγουμένως σου έκανα την παρατήρηση να μην μου φέρνεις ηλίθια επιχειρήματα ως αντιπαράθεση.
Να κρεμαστούν με σκοινιά να βάψουν λέει τους σωλήνες.

Τώρα ακούμε και το παρακάτω..

quote:
Επίσης για να καταλάβεις τι ρόλο βαράει η βαφή, ρώτα έναν που αγόρασε αμάξι ΠΟΣΟ του χρέωσαν τη μεταλλική βαφή. Και σκέψου ότι το αμάξι δεν είναι απλή μεταλοκατασκευή. Έχει κινητήρα, ηλεκτρονικά κτλ κτλ. Από το συνολικό κόστος πόσο να είναι το σασί;

Ρε καλό μου παιδί τι σχέση έχει το βάψιμο μιας σωλήνας που έχει 2 ευρώ το κιλό η μπογιά και βάφεται χωρίς υποστρώματα μόνο με μία αμοβολή με το βάψιμο ενός πολυτελούς αυτοκινήτου που θέλει 3 υποστρώματα ειδικά πιστόλια βαφής, φούρνους, και ακρυλικό χρώμα διπλής επίστρωσης.
Συγκρίνεις το κόστος βαφής ενός αυτοκινήτου και μιας σωλήνας.


quote:
Άλλα άστο αυτό. Συγκεκριμένα για το στέγαστρο έχεις ψάξει να δεις τι κόστος λένε ότι έχει το ολυμπιακό στάδιο για να συντηρηθεί; Μη μου πεις ότι τα λεφτά τα δίνουν σε καθαρίστριες και σε ξεχορτάριασμα για να μην πάρει φωτιά

εε. να μην το βάφουμε τότε. Να το αφήνουμε άβαφτο.
Φταίνε οι κατασκευαστές που δεν το έκαναν όλο γαλβανιζέ να μην θέλει βάψιμο..

quote:
Ρε γείτονα, μη μου πεις ότι πεινάγανε οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι θα φουντάρω. Από τους πιο πλούσιους λαούς(αν όχι ο πλουσιότερος) στη Μεσόγειο ήταν. Θεωρείς ότι η άνεση που τους παρείχε το χρήμα δεν έπαιξε ρόλο στην ανάπτυξη τους; Βρες μου ένα λαό που να άκμασε πολιτισμικά ενώ δεν είχε οικονομική ανάπτυξη προηγουμένως(ή έστω παράλληλα).

εε.. καί?
Δεν το καταλαβαίνω.
Θα τους κατηγορήσεις επειδή δεν πεινούσαν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπα δεν νομίζω ίσα ίσα που θα φτιάξουν και κίνημα υπέρ των απάτσι και θα διαδηλώνουν υπέρ μου και ότι η ελλάδα δεν σέβεται τις θρησκευτικές μου απόψεις και δεν με αφήνει να κυνηγάω βουβάλια με βέλη και όταν τους πούνε ότι δεν υπάρχουν βουβάλια στην ελλάδα θα απαιτήσουν να φέρουμε και να τα αφήσουν ελεύθερα για να μπορώ να τα κυνηγάω

http://www.youtube.com/watch?v=oP-aynjpRE4

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αθεος
quote:
ας ξεχάσουμε για λίγο την ελληνική φυλή και ας πούμε ότι εγώ είμαι ινδιάνος απάτσι και είμαι περήφανος που είμαι απόγονος του τζερόνιμο άλλα και για την κουλτούρα του λάου μου

Αθεε.. δεν πιστεύω να κάνω πάλι λάθος..

Ας τολμήσει ενας ερυθρόδερμος να λοιδωρήσει τους προγόνους του και την κουλτούρα του και αν δεν τον πάρουν φαλάγγι οι υπόλοιποι.
Εδω γυρνάει και μου λέει ο industrialangel οι προγόνοι σου λέει που τόσο αγαπάς
Οι προγόνοι σου λέει, δεν λέει οι προγόνοι μας.
Δεν είναι Ελληνας δηλαδή, ούτε θέλει να τους θεωρεί προγόνους του.
Συγνώμη περιμένεις να μην αντιδράσω με όλα αυτά που λές ή περιμένεις να σε ακούω άναυδος και να ανέχομαι να βρίζεις τους Ελληνες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ας ξεχάσουμε άθεε για λίγο την καταγωγή σου και ας πούμε ότι είσαι WASP αμερικάνος, με 300 χρόνια ιστορίας με το ζόρι. Πώς νιώθεις; Θες να αυτοκτονήσεις; Δεν μπορείς να μιλήσεις με τους Ευρωπαίους που έχουν 1500 χρόνια ιστορίας;


Μη ρωτάς εμένα Δήμο. Ο γείτονας γκάζωσε...


οι προγονοί μου από ποιο μέρος της ευρώπης πήγαν στην αμερική;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ λέω ότι κοστίζει ΠΟΛΛΑ η βαφή του. Πρέπει να βρούμε πού έχει γραμμένο το κόστος κάποιος επίσημα. Το ψάχνω στο νετ και δεν το βρίσκω...

quote:
εε. να μην το βάφουμε τότε. Να το αφήνουμε άβαφτο.
Φταίνε οι κατασκευαστές που δεν το έκαναν όλο γαλβανιζέ να μην θέλει βάψιμο..

Οι Αρχαίοι έφτιαξαν τον Παρθενώνα. Δεν τον έβαψε κανένας, αντιθέτως τον ανατίναξαν 2-3 φορές, και στέκεται ακόμα... Αυτή είναι η διαφορά. Ρε με έχεις για κανένα που θέλει να μηδενίζει τα σύγχρονα επιτεύγματα της μηχανικής για να βγάλει το Θεό σημαντικότερο; Άκουσες να λέω πολλές φορές κακή κουβέντα για τεχνολογικό σύστημα; Για να λέω εγώ κακή κουβέντα κάτι τρέχει...


quote:
εε.. καί?
Δεν το καταλαβαίνω.
Θα τους κατηγορήσεις επειδή δεν πεινούσαν?


Αν πεινάς κοιτάς να τραφείς όχι να αναπτύξεις πολιτισμό. Πρέπει να υπάρχει πλούτος για να αναπτυχθεί ένας τόπος και πολιτισμικά! Και είναι απάντηση στο ότι δε χρειαζόμαστε λεφτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αθεος
quote:
ας ξεχάσουμε για λίγο την ελληνική φυλή και ας πούμε ότι εγώ είμαι ινδιάνος απάτσι και είμαι περήφανος που είμαι απόγονος του τζερόνιμο άλλα και για την κουλτούρα του λάου μου

Αθεε.. δεν πιστεύω να κάνω πάλι λάθος..

Ας τολμήσει ενας ερυθρόδερμος να λοιδωρήσει τους προγόνους του και την κουλτούρα του και αν δεν τον πάρουν φαλάγγι οι υπόλοιποι.
Εδω γυρνάει και μου λέει ο industrialangel οι προγόνοι σου λέει που τόσο αγαπάς
Οι προγόνοι σου λέει, δεν λέει οι προγόνοι μας.
Δεν είναι Ελληνας δηλαδή, ούτε θέλει να τους θεωρεί προγόνους του.
Συγνώμη περιμένεις να μην αντιδράσω με όλα αυτά που λές ή περιμένεις να σε ακούω άναυδος και να ανέχομαι να βρίζεις τους Ελληνες.



όχι δεν κάνεις λάθος και συμφωνώ απόλυτα με όσα λες

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=PMkSZiuLuYc&feature=related

λευτεριά στον λαό μου

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε γείτονα οι αγαπημένοι σου αρχαίοι έγραψα. Δεν είπα ότι δεν είμαι απόγονος τους. Έτσι θέλω να πιστεύω, ότι είμαι απόγονος. Το θέμα είναι αν μπορούσαν να μας μιλήσουν θα μας επέτρεπαν να αποκαλούμε τους εαυτούς μας προγόνους ή θα έπαιρναν κανά ρόπαλο να μας πλακώσουν;


Πες ρε άθεε ότι είσαι Γερμανός και η ιστορία σου ξεκινάει από τους Γότθους το 700 μΧ. Θες να αυτοκτονήσεις;

Edited by - IndustrialAngel on 05/06/2010 18:29:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε αθεε,το ιδιο θα γινοταν και αν ελεγες οτι ησουν απογονος του σακα του ζουλου.....Οι σκοταδιστες θα σου ελεγαν να εισαι περηφανος για αυτο,αρκει να μην μιλας για σωκρατη κ.τ.λ.Καλα αν τολμησεις να μιλησεις για πελασγους ,τοτε εισαι κατευθειαν απογονος του χιτλερ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε γείτονα οι αγαπημένοι σου αρχαίοι έγραψα. Δεν είπα ότι δεν είμαι απόγονος τους. Έτσι θέλω να πιστεύω, ότι είμαι απόγονος. Το θέμα είναι αν μπορούσαν να μας μιλήσουν θα μας επέτρεπαν να αποκαλούμε τους εαυτούς μας προγόνους ή θα έπαιρναν κανά ρόπαλο να μας πλακώσουν;


Πες ρε άθεε ότι είσαι Γερμανός και η ιστορία σου ξεκινάει από τους Γότθους το 700 μΧ. Θες να αυτοκτονήσεις;

Edited by - IndustrialAngel on 05/06/2010 18:29:02


μπα είμαι αρκετά μπρούταλ και θα γούσταρα να ήμουν γότθος άσε που έχουμε και εμείς οι γερμανοί πολύ δυνατά ονόματα και στις επιστήμες αλλά και στις τέχνες
τώρα βέβαια πάλι θα χαρακτηριστώ νεοναζί άσε που σαν γερμανός είναι το μόνο σίγουρο ότι αν πω ότι είμαι περήφανος που είμαι γερμανός την ρετσινιά δεν την γλυτώνω

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε αθεε,το ιδιο θα γινοταν και αν ελεγες οτι ησουν απογονος του σακα του ζουλου.....Οι σκοταδιστες θα σου ελεγαν να εισαι περηφανος για αυτο,αρκει να μην μιλας για σωκρατη κ.τ.λ.Καλα αν τολμησεις να μιλησεις για πελασγους ,τοτε εισαι κατευθειαν απογονος του χιτλερ......

μπα στον σάκα μοιάζω μόνο στο τρίτο πόδι είμαι πολύ άσπρος για να είμαι απόγονος των ζουλού

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αλλά με την εθνικιστική λογική του ποιος την έχει μεγαλύτερη(την ιστορία εννοώ πονηρούληδες, αν και τώρα που το σκέφτομαι και το άλλο που σκεφτήκατε το ίδιο ηλίθιο είναι) εγώ που είμαι Έλληνας την έχω 5000 χρόνια και εσύ 1500Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι αλλά με την εθνικιστική λογική του ποιος την έχει μεγαλύτερη(την ιστορία εννοώ πονηρούληδες, αν και τώρα που το σκέφτομαι και το άλλο που σκεφτήκατε το ίδιο ηλίθιο είναι) εγώ που είμαι Έλληνας την έχω 5000 χρόνια και εσύ 1500

όπα εγώ δήλωσα απάτσι που χρονολογικά πάει πολύ πίσω,πολύ προ χριστού κατάσταση

http://www.youtube.com/watch?v=2Pen8GoXPq0&feature=related


«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πάλι δεν έχεις προγόνους τον Αριστοτέλη και τον Όμηρο, οπότε πάλι χάνεις. Θες να αυτοκτονήσεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και πάλι δεν έχεις προγόνους τον Αριστοτέλη και τον Όμηρο, οπότε πάλι χάνεις. Θες να αυτοκτονήσεις;

μα σου είπα όχι κάθε λαός έχει κομμάτια ιστορικά που πρέπει να είναι περήφανος γι αυτά ποιος σου είπε ότι αν κάποιος δεν είναι έλληνας πρέπει να αυτοκτονήσει; τι μαλακίες είναι αυτές;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ λέω ότι κοστίζει ΠΟΛΛΑ η βαφή του. Πρέπει να βρούμε πού έχει γραμμένο το κόστος κάποιος επίσημα. Το ψάχνω στο νετ και δεν το βρίσκω...

Ασε το επίσημο κόστος.
Τι ψάχνεις να βρείς δεν μπορείς να κοστολογήσεις μόνος σου τη βαφή.
Εχεις δεί πως γίνεται μια αμοβολή σήμερα και πως αυτό το πραγματάκι το airless βάφει στο χρόνο μηδέν χωρίς να αφήνει ούτε σκόνη ούτε περιττή μπογιά?
Αμα κάτι λαμόγια κλέβουν το κράτος και ζητούν εκατομμύρια για συντήρηση αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
Το πρόβλημα δεν είναι αυτό.
Το πρόβλημα είναι οτι δεν καταλαβαίνω γιατί κατηγόρησες τη στέγη Καλατράβα. Εχεις υπόψιν σου κάποιον αλλον τρόπο να κατασκευαστεί μια κινούμενη τέτοια στέγη, πιο επιβλητική, και να μην χρειάζεται συντήρηση?

quote:
Το θέμα είναι αν μπορούσαν να μας μιλήσουν θα μας επέτρεπαν να αποκαλούμε τους εαυτούς μας προγόνους ή θα έπαιρναν κανά ρόπαλο να μας πλακώσουν;

Το πρόβλημα industrialangel ξέρεις πιο είναι?
Οτι κάποιοι ενώ είναι Ελληνες ενοχλούνται οταν μνημονεύουμε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα και το ολυμπιακό ιδεώδες.
Ενοχλούνται και εκδηλώνονται με το επιχείρημα οτι οσοι μιλούν με θαυμασμό για τους Ελληνες είναι ρατσιστές, είναι Εθνικιστές είναι ακραίοι.
Δεν είναι έτσι φίλε μου. Θα πέσει ο ουρανός να μας πλακώσει .. έλεος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=V_baloCb-nM&feature=related

λευτεριά στον λαό μου τώρα άντε μην σας πάρω τα σκαλπς σας χλωμά πρόσωπα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρόβλημα industrialangel ξέρεις πιο είναι?
Οτι κάποιοι ενώ είναι Ελληνες ενοχλούνται οταν μνημονεύουμε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα και το ολυμπιακό ιδεώδες.
Ενοχλούνται και εκδηλώνονται με το επιχείρημα οτι οσοι μιλούν με θαυμασμό για τους Ελληνες είναι ρατσιστές, είναι Εθνικιστές είναι ακραίοι.
Δεν είναι έτσι φίλε μου. Θα πέσει ο ουρανός να μας πλακώσει .. έλεος..

πες τα ρε allzzaro έχουμε φτάσει σε σημείο τραγελαφικό

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 18:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πάλι δεν έχεις προγόνους τον Αριστοτέλη και τον Όμηρο, οπότε πάλι χάνεις. Θες να αυτοκτονήσεις;

Δεν είναι ανάγκη να έχεις πρόγονο τον Αριστοτέλη.
Αυτό που έχει σημασία είναι οτι διαβάζεις κάποια κείμενα που έχουν προέλευση 2.500 χρόνια. Κείμενα που έχουν να κάνουν με το πως αντιλαμβανόταν τη Φύση τότε ο κάθε φιλόσοφος, πως αντιλαμβανόταν το Θείον , κείμενα που εξιστορούσαν τι έγινε χιλιάδες χρόνια πρίν, κείμενα του Διόδωρου, του Απολλόδωρου, του Στράβωνα , θεωρίες του Αρίσταρχου που μπροστά τους υποκλίνεται όλη η οικουμένη http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=4&artId=331576&dt=14/05/2010
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 19:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αγγελος


Πες ρε άθεε ότι είσαι Γερμανός και η ιστορία σου ξεκινάει από τους Γότθους το 700 μΧ"


Ξερεις τι εκαναν οι γερμανοι(προτου των ναζι)οταν συνειδητοποιησαν αυτο που λες?Μας πλασαραν την ιστιρια των ινδογερμανων,ως αλλη νεοπλουτη μανταμ σουσου,που εψαχνε αριστοκρατες προγονους.


Μεχρι να μεταφραστει η γραμμικη β ως ελληνικη,μας ελεγαν οτι οι δωριεις ηταν οι πρωτοι ελληνες ,που το 1100 π.χ ,ηρθαν απο τη γερμανια....


Οταν μεταφραστηκε στα ελληνικα η γλωσσα των μυκηναιων,μας ελεγαν πως οι δωριεις τελικα,ηταν ενα δευτερο κυμα ελληνοφονων του βορρα,οι πρωτοι ηταν οι αχαιοι και αυτοι απο το βορρα....

Ευτυχως που καποιοι ελληνες αρχαιολογοι ,με πολλη δουλεια καταφεραν να αποδειξουν την αυτοχθονια των φυλλων αυτων και πλεον μονο καποιοι γραφικοι επιμενουν στις γελοιες αυτες θεωριες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 19:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις τι παίζει, ρε γείτονα; Αυτό το νούμερο που λέω να είναι ανηγμένο με επιτόκιο αναγωγής στο αρχικό. Ξέρεις στοιχειωδώς οικονομικά; 10 ευρώ σήμερα και 10 ευρώ μετά από 5 χρόνια δεν είναι το ίδιο, παίζει ρόλο ο πληθωρισμός τα επιτόκια κτλ κτλ


Αν αθροίσουμε τα κόστη για συντήρηση(κυρίως βαφές) ετησίως και τα κάνουμε αναγωγή στο έτος 0 (το έτος κατασκευής) τότε αυτό μας κάνει 25% του κόστους.


Να το πω πιο απλά. Δεν εννοώ κόστος άπαξ βαφής αλλά ΟΛΩΝ των βαφών μαζί σε βάθος χρόνου 30 ετών ας πούμε. Αυτό εννοώ κόστος βαφής... Με αυτή τη θεώρηση συμφωνείς;

quote:
Οτι κάποιοι ενώ είναι Ελληνες ενοχλούνται οταν μνημονεύουμε το αρχαίο ελληνικό πνεύμα και το ολυμπιακό ιδεώδες.
Ενοχλούνται και εκδηλώνονται με το επιχείρημα οτι οσοι μιλούν με θαυμασμό για τους Ελληνες είναι ρατσιστές, είναι Εθνικιστές είναι ακραίοι.


Υπάρχουν βαθμοί του τι λέει ο ένας και σε τι συμπεράσμα οδηγείται και τι ενέργειες. Εγώ είμαι υπερήφανος για τους προγόνους μας αλλά ΚΑΘΟΛΟΥ για τους σύγχρονους. Αν και πρέπει να ξεχωρίσεις ποιους εννοείς προγόνους γιατί είσαι και από τους παλιούς (και ο εαρινός)....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 19:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευτυχως που καποιοι ελληνες αρχαιολογοι ,με πολλη δουλεια καταφεραν να αποδειξουν την αυτοχθονια των φυλλων αυτων και πλεον μονο καποιοι γραφικοι επιμενουν στις γελοιες αυτες θεωριες.


Δηλαδή να πάρουμε τη θέση των Γερμανών;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 19:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβαινεις τι σου λεω?Οι αλλοι λαοι που δεν εχουν "ενδοξους"προγονους στη προιστορια τους εφευρισκουν και εμεις που εχουμε τους αποκυρησουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 19:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που έχει σημασία είναι οτι διαβάζεις κάποια κείμενα που έχουν προέλευση 2.500 χρόνια. Κείμενα που έχουν να κάνουν με το πως αντιλαμβανόταν τη Φύση τότε ο κάθε φιλόσοφος, πως αντιλαμβανόταν το Θείον , κείμενα που εξιστορούσαν τι έγινε χιλιάδες χρόνια πρίν, κείμενα του Διόδωρου, του Απολλόδωρου, του Στράβωνα , θεωρίες του Αρίσταρχου που μπροστά τους υποκλίνεται όλη η οικουμένη


Ξέρεις όμως ρε γείτονα ότι σε πολλά θέματα οι Έλληνες ήταν απλώς πρωτογραφείς. Όταν γράφανε για τον έρωτα προφανώς δεν ήταν οι πρώτοι που βιώνανε την ύπαρξη του ή οι πρώτοι που κατάλαβαν τι μπορεί να κάνει στον άνθρωπο. Όταν λέμε για πανανθρώπινες αξίες, σημαίνει ότι είναι πράγματα που αφορούν και σκέφτεται ο ΚΑΘΕ άνθρωπος όχι που δίδαξαν στον καθένα. Οι πρώτοι που ΕΓΡΑΨΑΝ για αυτά είναι οι Αρχαίοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 19:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν καταλαβαινεις τι σου λεω?Οι αλλοι λαοι που δεν εχουν "ενδοξους"προγονους στη προιστορια τους εφευρισκουν και εμεις που εχουμε τους αποκυρησουμε..


Αποκύρηξε κανένας το Μέγα Αλέξανδρο ή τον Αριστοτέλη; Εγώ λέω και ΑΠΟΚΥΡΗΣΣΩ την όλη θεωρία της "φυλετικής αγνότητας", που αν θες να ξέρεις εξελικτικά η φύση την αποκυρήσσει. Τα υγιή άτομα είναι τα ετερόζυγα, αυτοί που έχουν διαφορετικά γονίδια. Αν η δεξαμενή των γονιδίων είναι περιορισμένη γινόμαστε όπως οι βασιλικές οικογένειες με την αιμοροφιλία.


Επίσης, στο δηλώνω είμαι εκ προθέσεως αντίθετος, σε οποιαδήποτε θεωρία "μοναδικότητας".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2010, 19:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να το πω πιο απλά. Δεν εννοώ κόστος άπαξ βαφής αλλά ΟΛΩΝ των βαφών μαζί σε βάθος χρόνου 30 ετών ας πούμε. Αυτό εννοώ κόστος βαφής... Με αυτή τη θεώρηση συμφωνείς;

Το θέμα δεν είναι να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω ρε γείτονα.
Το θέμα είναι να μην βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας.
Γυρνάνε οι κουφάλες οι Γερμανοί να λοιδωρούν την κουλτούρα μας και να γελούν με την κατάντια μας, και εμείς να σκάβουμε και το λάκο μας μόνοι μας.
Ας κάνουμε ρε γμτ μας κάτι καλό για αυτό τον τόπο πιά που τον έχουν χιλιοπηδήξει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy