ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 'Ελλην και φυλετική αγνότητα."καθαρό αίμα"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 21:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, επειδή το θέμα, εκφυλίζεται, κάπως, να επανέλθουμε και να πούμε, ότι όταν το 99,5% του ελληνικού DNA,είναι καθαρό,ενώ και το άλλο 5% είναι κοινό κι όχι ξένο, απορώ,πως συζητάτε για θέμα καθαρότητας της ελληνικής φυλής,... ακόμη....
Πέραν αυτού, η δυναμικότητα του ελληνικού γονιδίου, οπως λένε οι επιστήμονες, τέλος παντων, σε τρεις γενιές καθαρίζει, απο προσμίξεις και άρα, δεν είμαστε απόγονοι,ούτε μογγόλων, ούτε άλλων....
Ακόμη και στην κάτω Ιταλία, υπάρχει πληθυσμός, με 25%, ομολογουμενο και ίσως γι αυτό παραπάνω, κοινό ελληνικό γονίδιο,σήμερα, χιλιάδες χρόνια απο την Μεγάλη Ελλάδα...
Δεν καταλαβαινετε, ότι το ελληνικό γονίδιο, δεν νοθεύεται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 21:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να καταλάβω ..
Ελληνες ποιοί είναι?
Οι Δαναοί θεωρούνται Ελληνες?
Οι Κρήτες Θεωρούνται Ελληνες?
Οι Δωριείς θεωρούνται Ελλληνες?
Με λίγα λόγια ολοι αυτοί που μετανάστευσαν στην Ελλάδα ακόμα και πρίν λίγα χρόνια οπως πχ οι Αρβανίτες. Αρβανίτες υπόψιν είναι οι μισοί Ελληνες..
Αυτό ολοι λοιπόν είναι Ελληνες και το dna τους έχει κάτι το ξεχωριστό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 22:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο αλζαρο


Για να καταλάβω ..
Ελληνες ποιοί είναι?
Οι Δαναοί θεωρούνται Ελληνες?
Οι Κρήτες Θεωρούνται Ελληνες?
Οι Δωριείς θεωρούνται Ελλληνες?
Με λίγα λόγια ολοι αυτοί που μετανάστευσαν στην Ελλάδα ακόμα και πρίν λίγα χρόνια οπως πχ οι Αρβανίτες. Αρβανίτες υπόψιν είναι οι μισοί Ελληνες..
Αυτό ολοι λοιπόν είναι Ελληνες και το dna τους έχει κάτι το ξεχωριστό?"


Φιλε χρειαζεσαι επειγοντως μαθηματα ιστοριας.Αυτα που λες ,δεν τα λενε ουτε οι μετρ του ειδους του φορουμ.

Οι δωριεις οχο μονο ειναι ελληνες,αλλα μεχρι να μεταφραστει η γραμμικη β ,θεωρουνταν οι πρωτοι ελληνοφωνοι.Η λεγομενη καθοδος τους εγινε το 1100 και οχι το 1400 απο την περιοχη της πινδου.....

Για τους κρητες που λες ,μαθε οτι η πρωτη ελληνικη γραφη που βρεθηκε ,ειναι στη κνωσσο.


Οι δαναοι ,ηταν συγγενεις των ελληνων πελασγων,οι οποιοι διωχτηκαν απο τις αποικιες που ειχαν στην αιγυπτο,και στην ιλιαδα ο ομηρος τους ταυτιζει με τους αχαιους και τους θεωρει ελληνες.Απο αποικιες των συριακων ακτων επανηλθαν και οι λεγομενοι φοινικες του καδμου,μια εποχη γυρω στο 1500π.χ ,στην οποια οι σημιτοφοινικες δεν υπηρχαν στην ιστορια.Πριν μιλατε για τετοια λεπτα θεματα ,κοιταξε να εισαι λιγο πιο ενημερωμενος......


Τελος παντων η ερωτηση μου ηταν αλλη.Αν υπηρχε επιστιμονικος τροπος και μαθαινατε οτι ειστε τουρκομογγολοι στη καταγωγη, θα βλεπατε με καλυτερο ματι τους τουρκους?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 22:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αθεε ,βλεπεις φιλε μου τι αποτελεσματα φερνει ο σκοταδισμος και η ανθελληνικη ψευτοαριστεριστικη πλυση εγκεφαλου?Απο ολους τους λαους που περασε ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ λατρευεται σαν θεος ακομα και τωρα και εμεις τον λεμε σφαγεα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 23:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα και οι Κρήτες, καταγωγή απο Θεσσαλία είχαν αγαπητέ allzzaro...
Απο την αρχή των ελληνικών φύλων, τους Πελασγούς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 23:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάω πάσο τρεχαγύρευε και αυτός είναι ο λόγος που έσβησα το μήνυμα.


Πάντως έχω τις απορίες μου πάνω σε αυτό το θέμα δεν ξέρω αν θυμάσαι κάποτε με τον europaio είχαμε διαφωνήσει για την Ελληνικότητα της Ευρώπης.

Πολυξερόπουλος ο Σκαρτάδος ομως εε.. είδες σαίνι ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 23:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αθεε ,βλεπεις φιλε μου τι αποτελεσματα φερνει ο σκοταδισμος και η ανθελληνικη ψευτοαριστεριστικη πλυση εγκεφαλου?Απο ολους τους λαους που περασε ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ λατρευεται σαν θεος ακομα και τωρα και εμεις τον λεμε σφαγεα....

Αλήθεια Σκαρτάδε , ποιοί είναι οι σκοταδιστές και γιατί οι αριστεροί είναι Ανθέλληνες???

Προσωπικά δεν είμαι αριστερός , Μανιάτης είμαι και κεί πηγαίνει μονο-κούκι αλλού η ψήφος -απο μ@@@@κία?- τέλος πάντων αυτό είναι άλλη συζήτηση αλλα που το είδες εσύ , ότι οι αριστεροί είναι Ανθέλληνες?

Μπορούμε να την κάνουμε την συζήτηση και να δούμε ποιοί με την συμπεριφορά τους , εκθέτουν τον Ελληνισμό και σε καθημερινή μάλιστα βάση...!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 23:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιάζεται, μάλλον και χρησιμοποιεί τη λαική προσέγγιση, τέτοιων ζητημάτων, θα έλεγα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 23:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ ο Εαρινός

Λοιπόν Σκαρτάδε βούτυρο στο ψωμί σου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 00:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eαρινε αριστεριστες λεω και οχι αριστεροι.Αυτη την εποχη το κκε το θεωρω ισως το πιο πατριωτικο κομμα,παλαιοτερα ειχε πολλες τετοιες αμαρτιες.


Αλζαρο πως ηξερες οτι το επιθετο μου ειναι πολυξεροπουλος?Οσο για την ευρωπη ,βγαινει απο το ευρυς=μεγαλος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 10:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Eαρινε αριστεριστες λεω και οχι αριστεροι.Αυτη την εποχη το κκε το θεωρω ισως το πιο πατριωτικο κομμα,παλαιοτερα ειχε πολλες τετοιες αμαρτιες.

Φίλε Σκαρτάδε καλημέρα , θα ήθελα να επισημάνω ότι αποτελούν δύο διαφορετικά πράματα ... η ψυχή του ανθρώπου απο την μια μεριά ή ο άνθρωπος ως οντότητα και άλλο πράμα η συλλογική ψυχή ιδεών-πεποιθήσεων που εμφορούν αλλα και εμπνέουν-καθοδηγούν το υποκείμενο άνθρωπος!

Στην ζωή μου , έχω κάνει -έχω την αίσθηση- ένα πολύ μεγάλο ταξίδι και ειδικότερα στην ψυχολογία των ανθρώπων , ξεκινώντας απο τον εαυτό μου κατ'αρχάς!

Το γεγονός ότι παρουσιάζομαι συναινετικός και με αγάπη προς όλους τους ανθρώπους -πλέον- δεν αποτελεί προσωπική επιθυμία για αποδοχή μου -ούτως ή άλλως είναι πολλοί εκείνοι που οργίζονται μαζί μου , με τις θέσεις μου...αλλα ένα αυθόρμητο-πηγαίο συναίσθημα!

Θα ήθελα να μην αμφιβάλλεις ούτε ένα "χιλιοστό" ότι οι θέσεις μου δεν είναι επιλεκτικές και αφορούν κάποια συγκεκριμμένη ομάδα αλλα κάθε ψυχή , κάθε άνθρωπο που υφίσταται αδικία και επιθετικές συμπεριφορές που ευτελίζουν την προσωπικότητά τους!

Πρώτος εγώ γνωρίζω το πόσο δύσκολο και πολλές φορές ακατόρθωτο είναι να έχει ο καθένας μας μια ισορροπία και το αναγνωρίζω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στον ίδιο μου τον εαυτό ... μα το διαπραγματεύομαι φίλε μου , πίστεψέ με..!

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν κακοί άνθρωποι ... αναγκάζονται κάποιες φορές να γίνουν απλά...αλλα και αυτό το θέμα είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο!

Καλή σου μέρα!

Edited by - Εαρινός on 28/05/2010 10:12:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 13:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ελληνικότητα της ευρώπης, όπως το έθεσες, φιλε allzzaro,
είναι μια αλήθεια....Και δεν μιλαω, ούτε για τους Σικελούς,
ούτε για ...Μαρσεγιέζους, ούτε για Βάσκους, ουτε για Ιλλύριους,
κλπ, που έχουν ελληνική καταγωγή, τεκμηριωμένα και αποδεκτά
απο τις χώρες αυτές.....
Φίλε, ο πολιτισμός, η γλώσσα, η λογική, η επιστήμη, όλα είναι ελληνικής προελέυσεως.....Τι να υπάρχει εκτός, απο το δυνατό στοιχείο;
Το αδύναμο δεν μένει...
Αλλά, υπάρχει μια φοβερή προπαγάνδα, παραπληροφόρησης, εναντια
στην Ελλλάδα...
Εδώ πηγαίνανε, να μας βγάλουν...αφρικάνους, για ένα έρμο 0,5%, του γονιδίου μας, που ειναι κοινό και επειδή είναι κοινο και στους κατοίκους, της Βόρειας Αφρικής,οπως και με στην Ευρώπη, απομονώσαν την Ελλάδα και με αυτο, θέλανε να την εντάξουνε,ακόμη και σε καταγωγής αφρικανικής φυλή, μόνο και μόνο γιατι έχουν προβλημα μαζί μας....
Αυτό το 0,5%,είναι το κοινό όλων των λαών, εκ καταγωγής,
αρχικής και δεν είναι ούτε αφρικανικό, ούτε, ευρωπαικό,αλλά αρχικό...Απο εδώ, όμως, συνάγεται ένα πολύ καλό συμπέρασμα...
Άρα οι ΄Έλληνες, με 99,5% καθαρό,είναι οι μόνοι γνήσιοι..
Και το θέμα εδώ, θέτει το ενδεχόμενο να είμαστε απογονοι άλλων
λαών;
Εκτός πραγματικότητας, κάπως, το θέμα και ..ινδοευρωπαίζων, νομίζω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 13:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου άποψη είναι ότι όποιος γνωρίζει τον Ελληνισμό (ως σύστημα αξιών και πεποιθήσεων), τις αποδέχεται και προσπαθεί, τηρουμένων των αναλογιών, να τις εφαρμόζει, είναι Έλληνας.

Όσον αφορά το... ξεκίνημα της φυλής, την καταγωγή και τις πιθανές επιμειξίες, μάλλον, θα πρέπει να αποσυμβολίσουμε τον Απολλόδωρο, τουλάχιστον, για να πλησιάσουμε την αλήθεια...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 14:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτα φιλε γιαπετ ειναι πολλυ μετεπειτα.Το θεμα ειναι πως δημιουργηθηκαν οι φυλες και μεσα σε αυτη και η ελληνικη.Η αρχη εγινε οταν οι ανθρωποι σταματησαν να ειναι περιπλανωμενοι τροφοσυλεκτες και δημιουργηθηκαν οι πρωτοι νεοληθικοι οικισμοι.Οι ανθρωποι λοιπον αυτων των νεολιθικων οικισμων ,πανω απο 1000 βρεθηκαν στην ελλαδα,με τη παρουσια του χιλιαδες χρονια στις γεωκληματικες συνθηκες της ελλαδος,δημιουργησαν αυτο που λεμε σημερα ελληνικη φυλη,η οποια εχει τα γνωστα μεσσογειακα χαρακτηριστικα,αυτα που σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου και αν βρισκομαστε,αν δουμε να τα εχει καποιος,κανουμε την ερωτηση"Φιλε ελληνας εισαι"?Ποιος δεν εχει κανει αυτην την ερωτηση σε καποιον αλλον?


Οι λατινοι που ηταν οι πρωτοι ξενοι που ηρθαν στο τοπο μας,δεν ηταν δυνατον να αλλοιωσουν αυτο το γνωρισμα ,μια και οπως παραδεχονταν και οι ιδιοι ,οι περισσοτεροι ηταν ελληνικης -αρκαδικης καταγωγης.Στη συνεχεια ομως περασαν αρκετοι λαοι ,οι οποιοι ομως δεν μπορεσαν να διασπασουν αυτο το ελληνομεσσογειακο μας γνωρισμα.Δεν λεω αλλα μην παρεμβει η αστυνομια του φορουμ για τα θεματα της ελληνικοτητας ,αγνωστικ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 14:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tρεχα ,κρυβε λογια ,μην εμφανιστει ο οαννησεα που δεν του πολυαρεσουν αυτα και μετα δεν σε ξεπλενει ουτε ο ποταμος τζορνταν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 15:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου skartados, το θεμα είναι ότι έτσι ....είναι...
Ο Έλληνας, είναι μια καθαρή φυλή,δεν έχει,παρά μόνο θεωρητικά, τέτοια προβλήματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 15:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους παιδιά.

Για να είναι ο Ελληνας μια καθαρή φυλή πρέπει να ισχύει το παρακάτω.
Οτι δεν ισχύει η ``θεωρία της εξέλιξης``
Η θεωρία της εξέλιξης έρχεται αντιμέτωπη με τα οσα περιγράφουν οι αρχαίοι Ελληνες συγγραφείς για την καταγωγή του Ελληνα.
Συγκεκριμένα.
Εάν ο Ελληνας και οταν λέω Ελληνας εννοώ τους Δραβίδες, τους Προέλληνες, τους Πελασγούς, τους Ιδαίους Δάκτυλους κλπ εάν λοιπόν ολοι αυτοί προέρχονται απο την λεγόμενη Ινδοευρωπαική φυλή τότε τα γονίδια του Ελληνα έχουν εναν κοινό πρόγονο τον ιδιο που έχουν και αλλες φυλές.
Τώρα.. η καταγωγή του Ελληνα σύμφωνα με τις μυθιστορικές αναφορές που έχουμε προέρχεται απο τον Ιαπετό.
Γιός του Ιαπετού λοιπόν ο Δευκαλίωνας επέζησε απο τον κατακλυσμο, ο μόνος που επέζησε και δημιούργησε τους Ελληνες απο τις πέτρες.
Πέταγε πέτρες δηλαδή και φύτρωναν άνθρωποι
Σύμφωνα με το μύθο, τώρα ο Δευκαλίωνας είχε εναν γιό τον Ελληνα και απο αυτό καταγόμαστε όλοι οι Ελληνες.
Εν κακακλείδι οι Ελληνες έχουν θεική προέλευση απο τον Τιτάνα Ιαπετό και το DNA τους είναι ανάλογο του Ιαπετού.
Δεν είναι ομως μόνο αυτοί.
Είναι και οι λεγόμενοι Διογενείς.
Eχουμε αυτούς που δημιουργήθηκαν απο τους απόγονους του Ιαπετού αλλά και απο τον Θεό Δία όπως ο Μίνωας, ο Ηρακλής, αλλά και απογόνους αλλων θεών Ποσειδώνας κλπ που ζευγάρωσαν με κοινές θνητές.
Αυτοί λοιπόν είναι διάσπαρτοι σε ολον σχεδόν τον κόσμο απο Περσία, Αίγυπτο, Φοινίκη, Καύκασο, Ατλαντίδα, Ισπανία ακόμα και στην Αμερική.
Ελληνες λοιπόν σύμφωνα με την Ελληνική μυθολογία είναι όλος ο κόσμος.
Αν λοιπόν υποθέσουμε οτι ο μύθος αυτός εχει κάποια βάση αξίζει να σημειώσουμε το εξής.

Ο Επαφος δεν άφησε απογόνους.
Βήλος και Αγήνορας δίδυμα αδέρφια βασίλευαν ο πρώτος στην Αιγυπτο και ο δεύτερος στη Φοινίκη. Ολα αυτά πριν την Πάριο χρονολόγηση.
Οι απόγονοι των δύο αυτών βασιλιάδων μεταναστεύουν στην Ελλάδα.
Κάδμος, Δαναός το 1.500 ΠΧ επι Κεκρώπιας βασιλείας.
Η Ελληνική μυθιστορία θέλει τον Βήλο και τον Αγήνορα να έχουν πρόγονο την Ιώ γνήσια Ελληνίδα εκ του Δευκαλίωνος η οποία μετανάστευσε στην Αιγυπτο διωκόμενη απο την Ηρα.
Συνεπώς Δαναός και Κάδμος έχουν καταγωγή απο το Αργος οπου κατάγετο η Ιώ.
Εδώ ομως τα πράγματα είναι θολά.
Το 1.500 ΠΧ έχουμε καταγεγραμμένη ιστορία και στην Αιγυπτο και στη τότε Φοινίκη. Η μόνοι ιστορικοί που αναφέρουν τον Κάδμο είναι ο Διόδωρος και μερικοί αλλοι απλά ως μετανάστες. Δεν φαίνονται να βασίλευαν κάποιοι σε αυτές τις περιοχές με τα ονόματα Βήλος και Αγήνορας εκτός ήταν κυβερνήτες κάποιων πόλεων οπως η Μέμφιδα ή η Ηλιούπολη.
Ο Αιγύπτιος ιστορικός Μανέθωνας εχει διαφορετική άποψη.
Δεν τους τοποθετεί στο 1.500 ΠΧ αλλά σε μία πρό Φαραώ εποχή πρίν δλδ το 3.800 ΠΧ λέγοντας οτι πρίν τους Φαραώ την Αίγυπτο την κυβερνούσαν οι θεοί και εκεί έχουμε εναν συσχετισμο των Ελλήνων Θεών με τον Αιγυπτίων Θεών συνεπώς Αιγύπτιοι και Ελληνες κατάγονται απο τους ίδιους Θεούς.. σημαντικό αυτό μιας και οδηγσεί στο οτι οι Αιγύπτιοι ήσαν οι Ελληνες.
Ασχετα βέβαια όλα αυτά αλλά που θέλω να καταλήξω.
Ο Βήλος και ο κάθε Βήλος προήλθαν απο μία επιμιξία και κατά πάσα πιθανότητα δεν ήταν λευκός
Για ποιούς Ελληνες λοιπόν μιλάμε καθ`οτι η Ελλάδα αποτέλεσε σταθμό μεταναστών απο όλο τον κόσμο.
Ολοι μας λοιπόν είμαστε Ελληνες? Ολοι οι τότε γνωστοί λαοί απο Αιθίοπες Αιγύπτιους Ισπανούς αλλά και Ιλλυρούς ακόμα και τους Καυκάσιους που έχουμε κάποια εμφανή διαφορετικά χαρακτηριστικά είμαστε Ελληνες?

Μία τυχαία ματιά στον κυβερνοχώρο και διαπιστώνουμε οτι επικρατεί ενας φαύλος κύκλος για το απο που κατάγονται κάποιοι.
Σε αυτό το τόπικ http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=51&t=157147&start=60 φαίνεται κάποιοι επιστήμονες να συμφωνούν για την καταγωγή των Κρητών απο τους Εβραίους. Προφανως δεν εννοούν τους Ετεοκρήτες Ιδαίους Δάκτυλους που ήταν γηγενείς αλλα τους μετανάστες αλλων περιοχών στην Κρήτη και συγκεκριμένα απο τη Θεσσαλία των Κάδμιων.
Μήπως λοιπόν ολοι αυτοί οι μύθοι ήταν αποτέλεσμα κάποιων ευφάνταστων μυθοπλαστών ώστε να μπορέσουν να καλύψουν όλες αυτές τις μεταναστεύεις ταυτοποιώντας όλους τους μετανάστες ώς Ελληνες?

Και τελειώνω με την αφήγηση του Πλάτωνα απο το ``Επιτάφιος-Ηθικός`` οπου Σωκράτης και Μενεξενος συζητούν...

``Τόσο σταθερή και αμόλυντη και από τη φύση της μισοβάρβαρη είναι η γενναιότητα και η ελευθερία της πόλης, γιατί είμαστε γνήσιοι Έλληνες και ανόθευτοι από βαρβαρικό αίμα. Γιατί δεν ζουν στην κοινωνία μας Πέλοπες ή Κάδμοι ή Αίγυπτοι και Δαναοί και άλλοι πολλοί, οι οποίοι συμβατικά είναι Έλληνες, ενώ από καταγωγή είναι βάρβαροι. Εμείς μένουμε αυτούσιοι Έλληνες όχι βαρβαρόμεικτοι και γι’ αυτό έχει εγχαρακτεί στην πόλη έντονο το μίσος κατά των ξένων φυλών. Το γεγονός όμως είναι ότι και πάλι βρεθήκαμε απομονωμένοι, γιατί δεν θέλαμε να κάνουμε το αισχρό και ανόσιο έργο να παραδώσουμε Έλληνες σε βάρβαρους. Φθάσαμε λοιπόν στην ίδια περίπτωση, η οποία και πριν έγινε αιτία να ηττηθούμε στον πόλεμο, αλλά με τη βοήθεια του θεού αυτή τη φορά σταματήσαμε τον πόλεμο με τις πιο καλές συνθήκες από ποτέ πριν. Γιατί σταματήσαμε τις εχθροπραξίες διατηρώντας τον στόλο και τα τείχη και τις αποικίες μας έτσι ώστε ικανοποιημένοι τις έπαυσαν και οι εχθροί. Χάσαμε όμως και στον πόλεμο αυτό γενναίους άνδρες. Αυτούς που σκοτώθηκαν στην Κόρινθο λόγω εδαφικής δυσχέρειας και όσους από προδοσία έπεσαν στο Λέχαιο. Γενναίοι υπήρξαν και όσοι ελευθέρωσαν τον βασιλιά και όσοι εκδίωξαν τους Λακεδαιμόνιους από τη θάλασσα. Αυτούς επαναφέρω στην ανάμνησή σας και σεις πρέπει να επαινείτε μαζί μου και να τιμάτε αυτούς τους άνδρες.``

Σύμφωνα μετα παραπάνω λοιπόν ο Πλάτωνας του οποίου ολοι θέλουμε να είμαστε απόγονοι δεν θεωρεί τους Κάδμιους και τους Δαναούς Ελληνες... Μάλιστα τους κατηγορούν ως ληστές και απαγωγείς γυναικών..

ΥΓ πρός Σκαρτάδο... Πρόσεχε αλλή φορά άθλιε μην με αποκαλέσεις αστοιχείωτο γιατί θα νοιώσεις το μαστίγιο μου στην πλάτη σου..


Edited by - allzzaro on 28/05/2010 16:15:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 17:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, όσα λές φίλε allzzaro, δείχνουν, ολοκάθαρα, ότι όχι απλά ο Έλληνας, είναι καθαρός, αλλά, ότι δεν ......νοθεύεται κι όλας....
Είναι τόσο παλαιό, το γονίδιο, όπως λένε οι επιστήμονες, που το 50% του ανάγεται, στην παλαιολιθική εποχή και το άλλο 50% ,στην νεολιθική εποχή, χωρίς να σημαίνει, ότι κι απο το δεύτερο 50%,δεν ανήκει τμήμα του και σε παλιότερη εποχή, ήτοι, στην παλαιολιθική...
Αυτά, απο μελέτες επιστημόνων, που το έχουν ψάξει το θέμα...
Όχι φιλοσοφικά, αλλά, γονιδιακά.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 19:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω Βαγγέλη αν κατάλαβες τι είπα.
Είπα οτι αν ισχύει η θεωρία της εξέλιξης τότε ούτε Ελληνες υπάρχουν ούτε γονίδια.
Αν ομως δεν ισχύει η θεωρία της εξέλιξης και έχουν δίκιο οι πρόγονοι μας και καταγόμαστε απο τους Θεούς σύμφωνα πάντα με την μυθιστορία, τότε Ελληνες θεωρούνται ΜΟΝΟΝ οσοι κατάγονται απο τον Ελληνα γιό του Δευκαλίωνα καθώς και οσοι είναι Διογενείς.
Οι υπόλοιποι όλοι θεωρούνται μιάσματα..
Ο Σωκράτης τα λέει υπόψιν εγώ δεν λέω τίποτα.
Εγώ δεν ξέρω τι να υποθέσω εσας περιμένω

Πάρτο αυγό και κούρευτο φίλε τρεχαγύρευε χαμός γίνεται.
Ακρη πιστεύω οτι δεν θα βγάλουμε αλλά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 19:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, φίλε μου, το δεύτερο, πιστεύω κι εγώ, αν βγάλεις τον Δία.....
Και θέλει ψάξιμο, κομμάτια του πάζλ, που πρέπει να συναρμοσθούν, ενωθούν....
Θέλει βέβαια κι αντιστοιχο μυαλό, που να σκέφτεται πολυεπίπεδα,
για να κάνεις τον συνδυασμό...Ωστόσο, πιστεύω, ότι η εποχή
ωρίμασε, για να γνωρίσει ο άνθρωπος την αλήθεια....
Και είναι δεδομένο, οτι ο Έληνας, είναι καθαρή φυλή....
Αυτό λέει η επιστήμη..Γιατί σε σχετικό θέμα, με γερμανό δημοσιογράφο, βρήκα κατι έρευνες, που έλεγαν, απίστευτα ποσοστά καθαρότητας, σε σχέση, με οποιονδήποτε λαό,στη γή...
Αυτό, μόνο του, δεν σημαίνει αρκετά, όσον αφορά, τουλαχιστον, το επιστημονικό σκέλος, του θέματος;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 20:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί να βγάλω το Δία.
Ο Δίας ρε φίλε δεν δημιούργησε τίποτα.
Αυτός κάθε αλλο παρά δημιουργούσε. Αυτός έσπερνε μπάσταρδα. Τι να τον βγάλω λοιπόν.
Φίλε μου Βαγγέλη δεν μπορούμε να παραποιούμε αυτά που διαβάζουμε.
Δεν μπορούμε να αφαιρούμε οτι μας αρέσει και να υπονοούμε οτι μας αρέσει. Δεν μπορεί να διαστρεβλώνουμε την ιστορία.
Η ιστορία ή μυθιστορία είναι αυτή. Λάθος σωστή αυτή είναι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 20:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αυτό που έγραψα, φίλε μου allzzaro, ήταν βγάλε τον Δία με
τον ρόλο που τον ξέρουμε, όχι βγάλε το άτομο που ήταν ο Διας...
Να το ψάξουμε....Το Πήλιον Όρος, ήταν του Διός, όπως, το Κυνός Κεφαλές, ήταν του Άδη....
Υπάρχει λόγος, που λέω, ότι λεω...
Έχει να κανει, με το ποιός ήταν ο Δίας..
Τον ξέρεις με άλλο όνομα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 20:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eλα μου αυτό περιμένω και εγώ.
Βάλε τα δακτυλάκια σου στο πληκτρολόγιο και γράψε μας ποιός ήταν.
Είδες εγώ ολόκληρο κατεβατό έγραψα..
Αντε.. τεμπέλαρεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 20:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://greekgenetics.blogspot.com/

http://www.youtube.com/watch?v=ZQJ9DY4DdiI

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 20:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Νομίζω, ότι είναι αλλουνού δουλειά να το πει, ποιος είναι
ο Δίας...Το σύμβολο του, είναι διαφωτιστικό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 21:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..Νομίζω, ότι είναι αλλουνού δουλειά να το πει, ποιος είναι
ο Δίας...Το σύμβολο του, είναι διαφωτιστικό...

o φλας;
http://en.wikipedia.org/wiki/Flash_%28comics%29

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 21:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιανού αλλουνού βρε Βαγγέλη μου.
Του Φλάς που λέει και ο Αθεος.

Πέμας κάτι μπάς και ξεστραβωθούμε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 21:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ομως δεν ισχύει η θεωρία της εξέλιξης και έχουν δίκιο οι πρόγονοι μας και καταγόμαστε απο τους Θεούς σύμφωνα πάντα με την μυθιστορία, τότε Ελληνες θεωρούνται ΜΟΝΟΝ οσοι κατάγονται απο τον Ελληνα γιό του Δευκαλίωνα καθώς και οσοι είναι Διογενείς.

Δέν ξέρω βέβαια αν στέκει,άλλα έχω ακούσει οτι τα χαρακτηριστικά των γνήσιων Ελλήνων,είναι κυρίως ξανθά μαλλιά και γαλανά μάτια.

Δέν έχει σημασία άν το dna του σώματος διαφέρει ή όχι,αλλά τις ιδιότητες που εκφράζει κάποιος ώς άνθρωπος.Δηλαδή,πές πως οι έλληνες είναι ανώτεροι γενετικά,τί νόημα έχει άν δέν εκφράζουν υψηλό πνεύμα σε μυαλό και σε καρδιά.Η ανωτερότητα σε αυτά τα δύο φένεται.Θα μου πείτε οτι στο dna είναι όλα, και το μυαλό και η συμπεριφορά μας.Όμως άν όντως το dna διαφέρει σε σχέση με άλλου λαούς,τότε ΠΟΥ είναι ακριβώς αυτή η διαφορά? Εγώ γιατί δέν την βλέπω? Γιατί βλέπω μόνο συνηθισμένους ανθρώπους που στην πλειοψηφία τους είναι χαζοί και άκαρδοι.Να το κανω τί το dna άν είναι έτσι?

Αυτά δέν είναι λογικά ερωτήματα?
Η ενασχόλησή σας με αυτό,γίνεται για το εγώ σας και όχι για την ψυχή σας,πιστέψε με(και το λέω με όλη την καλοσύνη του κόσμου) αυτά δέν βοηθάνε σε τίποτα.Είναι στην ουσία άχρηστα.

Τί κρίμα,κάποτε εδώ βρισκόταν το κέντρο του πολιτισμού και του πνεύματος,κοίτα που καταντήσαμε?

Στην ουσία κρύβεται ένα είδος ναζισμού,αυτά δέν έλεγε και ο χίτλερ? Θεωρούμε οτι ο λαός του είναι γενετικά ανώτερος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 21:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δέν ξέρω βέβαια αν στέκει,άλλα έχω ακούσει οτι τα χαρακτηριστικά των γνήσιων Ελλήνων,είναι κυρίως ξανθά μαλλιά και γαλανά μάτια.


Αυτό είχε ακούσει και ο πρώην μου και την είχε ψωνίσει εντελώς!!!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 21:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α.. φίλε strangerz2 δεν έχεις δίκιο.

Σήμερα ήμουν στη σειρά στην Τράπεζα και ξέρεις πόσες κυρίες μου την έκαναν και μπήκαν μπροστά μου.
Αυτό μόνον εδώ στην Ελλάδα γίνεται.
Αυτό σημαίνει οτι οι Ελληνες είναι εξυπνοι..

Αυτό με την ξανθιά φυλή που λές έχει να κάνει με τους Υπερβορείους.
Ελληνες και αυτοί οπως όλοι φυσικά.
Δεν άφησαν τίποτα όρθιο οι αρχαίοι μας πρόγονοι.
Ολους τους ελληνοποίησαν τους έβγαλαν πράσινη κάρτα και τους έκαναν Ελληνες..
Μόνο οι Κινέζοι ξέφυγαν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy