ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 'Ελλην και φυλετική αγνότητα."καθαρό αίμα"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 17:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριοι,όσοι τουλάχιστον αισθάνεστε και είστε, προσπαθείστε να ξεφύγετε απο το τέλμα και να μιλήσουμε επι της ουσίας, για το
κατα πόσο η ελληνική φυλή είναι καθαρή,διότι αυτο,δεν ειναι φιλοσοφικό ζήτημα, αλλά, γενετική εξέταση και γνώση...
Υπάρχει και είναι κάποια...
Ξέρει κανεις, μια επισημη εκδοχή, απο επιστήμονα,επιστήμονες, που κνα κατοχυρώνει,το αν η ελληνική φυλή είναι καθαρή, η έχει προσμίξεις και πως αποδεικνύεται το καθε ένα, απο αυτά;
Γιατί εκεί είναι το όλο θέμα...
Αν δεν υπάρχει κανείς, να βάλω εγώ...
Θα περιμένω..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 18:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κύριοι,όσοι τουλάχιστον αισθάνεστε και είστε, προσπαθείστε να ξεφύγετε απο το τέλμα και να μιλήσουμε επι της ουσίας, για το
κατα πόσο η ελληνική φυλή είναι καθαρή,διότι αυτο,δεν ειναι φιλοσοφικό ζήτημα, αλλά, γενετική εξέταση και γνώση...
Υπάρχει και είναι κάποια...
Ξέρει κανεις, μια επισημη εκδοχή, απο επιστήμονα,επιστήμονες, που κνα κατοχυρώνει,το αν η ελληνική φυλή είναι καθαρή, η έχει προσμίξεις και πως αποδεικνύεται το καθε ένα, απο αυτά;
Γιατί εκεί είναι το όλο θέμα...
Αν δεν υπάρχει κανείς, να βάλω εγώ...
Θα περιμένω..


Δεν υπάρχει λόγος να περιμενεις ρε Βαγγέλη , δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε και διάλογο..ότι πείς εσύ και έληξε το θέμα..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 19:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο ευρωπαιος

Ξέχασα το προνόμιο των ταξιδίων το είχαμε μόνο εμείς οι Έλληνες και κανένας άλλος λαός......φιλαράκο το τι λένε οι επιστήμονες λέω και όχι το τι λέει η παραεπιστήμη τύπου Λιακό.""""""


Για πες μας λοιπον,ποιοι ειναι οι επιστημονες που υποστηριζουν αυτα για τους φιλισταιους?οτι δηλ.καταγοταν απο αγνωστη περιοχη και χρησιμοποιησαν τη κρητη ως ενδιαμεσο σταθμο?Προσφερε μας αυτη τη διασκεδαση.....γιατι προαισθανομαι πολλυ γελιο.....


Γραφει ο ευρωπαιος


Που να γνωρίζω τα τοπωνύμια της κάθε ξένης περιοχής?

Α! με την ευκαιρία πρόσεξε υπήρχε ένας αρχαίος λαός με το όνομα Ελαμίτες!....για βάλε τώρα το δ στη θέση του (μ)
Εσύ ανέφερες ότι το φιλ έχει σχέση με το παλ και σε πειράζει που τώρα εγώ βρήκα σχέση στο φιν με το πιν? (όχι το πελ, το πιν γράφω (*Πίνδος)

Στο μεταξύ έχω και άλλη πληροφορία η πόλη Λαπάς της Βραζιλίας ιδρύθηκε από αρχαίους Έλληνες που τους άρεσε ο λαπάς!

Και φυσικά το Περλ από το Πελ Χάμπορ είναι και αυτό κατάλοιπο μιας Ελληνικής αποστολής στα νησιά εκεί το 2.300 περίπου π.Χ.

Το Τελ Αβίδ είναι το Πελ Αβίδ.

Η Παλ-μύρα της Συρίας Ελληνική πόλη.

Το ίδιο η Ελ-Κατράνα του Αμμάν η οποία όπως φανερώνει η λέξη ιδρύθηκε από τους Ελ όταν ήρθαν εδώ από την Ανδρομέδα (περισσότερα γνωρίζει ο φίλος μου ο Sesostris).

Το Ελ-Πάσο και αυτό από τους Ελ, δηλαδή τους Έλληνες, βέβαια αυτό πρώτα ονομαζόταν Πελ-Πάσο....τι γινόταν εκεί...οι Ελ όταν εγκαταστάθηκαν στη Δύση το έριξαν στα χαρτιά....και παντού ακουγόταν σε όλους το γνώριμο "πάσο" οπότε δεν αργεί και πολύ να σου βγει το όνομα.
Τους κόλλησαν έτσι το πάσο και έγιναν Πελ-Πάσο και αργότερα επειδή κάπου αμφισβητήθηκε ότι ήρθαν από την Πελοπόννησο, για να επικρατήσει τελικά η άποψη ότι ήρθαν από την Ανδρομέδα τους ονόμασαν Ελ-Πάσιους και φυσικά την πόλη τους Ελ-Πάσο.

Φυσικά εμείς οι Έλληνες δε θα πρέπει να ξεχνάμε μία άλλη επαρχία μας, το Νε-Παλ

Στη Βραζιλία στις βορειο-ανατολικές της ακτές δεσπόζει η πόλη μας η Μ-πελ-έμ.

Έχω όμως και άσχημα νέα.....στον Καναδά υπάρχει μία λίμνη που ονομάζεται λίμνη Σκλάβων (Ελληνική λέξη).....εκεί υπάρχουν τα κουφάρια των αρχαίων Ελλήνων....που δεν τα κατάφεραν'''''''''''''


Συνεχιζεις την απεραντη σου ασχετοσυνη να τη μετατρεπεις σε απεραντη μπουρδολογια,αναμιγνειοντας τοπονυμια που εχουν μεταξυ τους διαφορα 3000 χρονια....Εγω σου εξηγησα οτι και το πελεστετ(πελασγοι) υπηρχε μονο εδω,αλλα και η μετατροπη του π σε φ επισης,δινοντας σου τοσα παραδειγματα,εξου και πελεσταιοι-φιλισταιοι.....


Αντι ομως να σκεφτεις ποσο ενδιαφεροντα πραγματα σου μαθαινω,που ουτε ειχαν περασει ποτε απο το μυαλουδακι σου,καθεσαι με αστειες απαντησεις ,να πουλας περιτη τρελα.....αλλα δεν φταις εσυ,εγω φταιω που το καθε εναν αμαθη ,προσπαθω να του ανοιξω τα ματια,νομιζοντας οτι ενδιαφερεται να μαθει κατι καινουριο,αλλα δυστυχως εισαι δογματικος φιλε μου.....

Οσο για την ασταρτη,το ονομα τα λεει ολα....για οποιον εχει λιγο μυαλο.....s

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 20:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Για πες μας λοιπον,ποιοι ειναι οι επιστημονες που υποστηριζουν αυτα για τους φιλισταιους?οτι δηλ.καταγοταν απο αγνωστη περιοχη και χρησιμοποιησαν τη κρητη ως ενδιαμεσο σταθμο?Προσφερε μας αυτη τη διασκεδαση.....γιατι προαισθανομαι πολλυ γελιο.....

Aς πούμε η έγκυρη εγκυκλοπαίδεια "ΠΑΠΥΡΟΣ - ΛΑΡΟΥΣ – ΜΠΡΙΤΑΝΝΙΚΑ" στο λήμμα Φιλισταίοι.
Το θέμα όμως είναι ότι δεν το αναφέρει έτσι απλά αλλά το τεκμηριώνει, έτσι αναφέρει ότι είχαν Σιμητικές Θεότητες ενώ αναφέρει ότι δεν υπάρχει ούτε ένα γραπτό κείμενο στη φιλισταϊκή γλώσσα, πράγμα που υποδηλώνει ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν είχαν καν γραφή.
Την ίδια όμως περίοδο υπήρχε η Μυκηναϊκή γραφή στην Κρήτη. Άρα ως Κρήτες όφειλαν να τη γνώριζαν.

quote:
skartados:
Συνεχιζεις την απεραντη σου ασχετοσυνη να τη μετατρεπεις σε απεραντη μπουρδολογια,αναμιγνειοντας τοπονυμια που εχουν μεταξυ τους διαφορα 3000 χρονια....Εγω σου εξηγησα οτι και το πελεστετ(πελασγοι) υπηρχε μονο εδω,αλλα και η μετατροπη του π σε φ επισης,δινοντας σου τοσα παραδειγματα,εξου και πελεσταιοι-φιλισταιοι.....

Όταν θα μου φέρεις μία σοβαρή πηγή που θα λέει ότι οι Φιλισταίοι ήσαν Έλληνες τότε θα σε πάρω στα σοβαρά όσον αφορά τη συγκεκριμένη αντιδικία μας.
Εγώ σου έφερα μία σοβαρή πηγή, φέρε και συ τη δική σου.
Παρεμπιπτόντως, επειδή έτυχε το Σάββατο να περάσω αρκετές ώρες στο βιβλιοπωλείο του Ελευθερουδάκη όπου έχει έναν ολόκληρο όροφο αφιερωμένο στην ιστορία και την αρχαιολογία, απέναντι από το Πανεπιστήμιο, αφιέρωσα αρκετή ώρα σε διάφορα σοβαρά βιβλία για πληροφορίες όσον αφορά τους Φιλισταίους.

-Κανένα από αυτά δεν έγραφε την εκδοχή σου. Δυστυχώς δε συγκράτησα κάπου τα ονόματα των συγγραφέων και των βιβλίων που κοίταξα, ωστόσο μέσα στην εβδομάδα θα επισκεφτώ τη βιβλιοθήκη της Κορίνθου και θα ψάξω εκεί.
Περιμένω λοιπόν τη σοβαρή πηγή σου.

quote:
skartados:
Αντι ομως να σκεφτεις ποσο ενδιαφεροντα πραγματα σου μαθαινω,που ουτε ειχαν περασει ποτε απο το μυαλουδακι σου,καθεσαι με αστειες απαντησεις ,να πουλας περιτη τρελα.....αλλα δεν φταις εσυ,εγω φταιω που το καθε εναν αμαθη ,προσπαθω να του ανοιξω τα ματια,νομιζοντας οτι ενδιαφερεται να μαθει κατι καινουριο,αλλα δυστυχως εισαι δογματικος φιλε μου.....

Ποτέ μου δε θα κάτσω να αναποδογυρίσω τις λέξεις, να τις διασπάσω και να τις κοψωράψω στα μέτρα μου για να μου βγει το κουστούμι.
Όταν κοιτάς έναν λαό τον κοιτάς σε βάθος, κοιτάς έτσι τη θρησκεία τους, τη γλώσσα τους, τα γραπτά τους εάν υπάρχουν κ.λ.π.
Αλλά για πες μου που οι αρχαίοι Έλληνες μνημονεύουν τους Φιλισταίους ως φυλή τους?

quote:
skartados:
Οσο για την ασταρτη, το ονομα τα λεει ολα....για οποιον εχει λιγο μυαλο.....s

Και το ιμάμ-μπαλτνί είναι τουρκικό φαγητό.....άρα είμαστε Τούρκοι σωστά?
Ο Ποσειδώνας ήταν Λίβυος Θεός, άρα είμαστε και Λιβανέζοι κατά την άποψή σου?

ΠΟΝΤΟΣ :Εδώ είμαστε λίγοι, ΕΚΕΙ είμαστε πολλοί....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 20/06/2010 20:37:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 21:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν θα μου φέρεις μία σοβαρή πηγή που θα λέει ότι οι Φιλισταίοι ήσαν Έλληνες τότε θα σε πάρω στα σοβαρά όσον αφορά τη συγκεκριμένη αντιδικία μας.
Εγώ σου έφερα μία σοβαρή πηγή, φέρε και συ τη δική σου.


«Εμείς οι Παλαιστίνιοι καταγόμαστε από την Κρήτη. Φύγαμε από την Κρήτη και πήγαμε στην Παλαιστίνη. Ξαναγυρίσαμε στην Κρήτη και ξαναφύγαμε από την Κρήτη και ξαναπήγαμε και εγκατασταθήκαμε μονίμως στην Παλαιστίνη…» Γιασέρ Αραφάτ, Αθήνα 15 Δεκεμβρίου 1981...

Αλίμονό σας, Φιλισταίοι -γράφει ο προφήτης Σοφονίας-, εσείς που προέρχεστε από την Κρήτη και κατοικείτε κάτω στα παράλια! Ο Κύριος λέει εναντίον σας: Θα σε ερημώσω, Χαναάν, χώρα των Φιλισταίων! Δεν θα σου μείνει ούτε ένας κάτοικος. Και θα γίνει η Κρήτη βοσκοτόπι για ποίμνια και μάνδρα προβάτων» (2,5).

«Θα εκτείνω το χέρι μου -γράφει ο προφήτης Ιεζεκιήλ- εναντίον των Φιλισταίων και θα εξολοθρεύσω τους Κρήτες και θα αφανίσω τους υπολοίπους, όσοι κατοικούν την παραλία» (25,16).

Edited by - allzzaro on 20/06/2010 21:34:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 21:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι λένε για τους φιλισταίους
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CE%B9

http://archive.enet.gr/online/online_text/c=113,id=38132344

http://www.12830.gr/Forum/eksereynhseis/grafh-kai-politismos-stous-filistaious/

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 21:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο ευρωπαιος

Aς πούμε η έγκυρη εγκυκλοπαίδεια "ΠΑΠΥΡΟΣ - ΛΑΡΟΥΣ – ΜΠΡΙΤΑΝΝΙΚΑ" στο λήμμα Φιλισταίοι.
Το θέμα όμως είναι ότι δεν το αναφέρει έτσι απλά αλλά το τεκμηριώνει, έτσι αναφέρει ότι είχαν Σιμητικές Θεότητες ενώ αναφέρει ότι δεν υπάρχει ούτε ένα γραπτό κείμενο στη φιλισταϊκή γλώσσα, πράγμα που υποδηλώνει ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν είχαν καν γραφή.
Την ίδια όμως περίοδο υπήρχε η Μυκηναϊκή γραφή στην Κρήτη. Άρα ως Κρήτες όφειλαν να τη γνώριζαν.'''''''''΄

Δηλ. λεει η εγκυκλοπαιδεια,οτι οι φιλισταιοι ηρθαν απο αγνωστο προορισμο αφου πρωτα κατεστρεψαν τη κρητη?γιατι εσυ αυτο υποστηριξες....και ειπες οτι αυτο λενε και οι επιστημονες....σου ξαναζηταω λοιπον να μου πεις ποιοι το λενε .


Επισης οι κρητες δεν πηγαν εκει το 1200π.χ αλλα το 1700.Οπως μας λεει η παραδοση επεστρεψαν γυρω στο 15 αιωνα και πηγαν στη θηβα με το ονομα φοινικες.Το ονομα φοινικες τους δοθηκε απο τους συγραφεις ,γιατι επεστρεψαν απο τη περιοχη που ονομαζοταν φοινικη,οπως ακριβως εμεις λεμε σημερα τους μυκηναιους ελληνες,αλλα αυτοι δεν ονομαζαν τον εαυτο τους ετσι,δηλ. τους αποκαλουμε με τη μετεπειτα ορολογια.


Γραφει ο ευρωπαιος

Όταν θα μου φέρεις μία σοβαρή πηγή που θα λέει ότι οι Φιλισταίοι ήσαν Έλληνες τότε θα σε πάρω στα σοβαρά όσον αφορά τη συγκεκριμένη αντιδικία μας.
Εγώ σου έφερα μία σοβαρή πηγή, φέρε και συ τη δική σου.''''''''''''


Καταρχην η πηγη που εφερες δεν λεει τιποτα για το θεμα οπως το εθεσες.Δευτερον τι πηγη να σου φερω?Σου λεω το πιο ακλονητο στοιχειο που προηλθε απο δικη μου ερευνα,οτι πελεστετ - φελεστετ(φιλισταιοι),δηλ.αυτη την εναλαγη του π σε φ την ειχαν αλλα και την εχουμε μονο στην ελληνικη γλωσσα.Σου εδωσα τοσα παραδειγματα......και ο θεος να κατεβει να μου πει το αντιθετο,απλα δε θα θυμαται καλα....Αν μπορεις να μου ανατρεψεις αυτο το στοιχειο τοτε το ξανασυζηταμε....Τωρα αν αυτο εσυ το θεωρεις αναποδογυρισμα λεξεων τοτε αστο καλυτερα.

Γραφει ο ευρωπαιος


Και το ιμάμ-μπαλτνί είναι τουρκικό φαγητό.....άρα είμαστε Τούρκοι σωστά?'''''''''''

Ελεος ρε παιδια,αντι με αυτο το παραδειγμα να καταλαβεις ποσο δικιο εχω ,μου το φερνεις ως αντεπειχηρημα?Απο τη στιγμη που λεμε ετσι το φαγητο,σημαινει οτι οι τουρκοι περασαν απο εδω,οπως το οτι λενε οι σημιτες τη θεα ασταρτη(αστηρ),σημαινει οτι περασαν οι ελληνες κρητες απο εκει.....Οσο για το ποσειδωνα και τη λιβυη,γελαει ο κοσμος.......



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 21:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αθεε και αλζαρο,επειδη προκειται να φερω στοιχειο που καταριπτει ολοσχερως την ιε μπουρδα ,θελω τη γνωμη σας,τη κριτικη σας και τη βοηθεια σας και απο οποιον αλλον μπορει να συνεισφερει.....και φυσικα και απο οποιον αλλον γνωριζει.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2010, 23:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την εμπάθεια μόνο δεν κατάλαβα βρε Εαρινέ, όταν απλώς είπα,να ξεφύγουμε απο το στερεότυπο της κόντρας των χριστιανών και άλλων δυνάμεων στο γνωστό κύκλο της τυφλής αντιπαράθεσης,να δουμε αν το θέμα είναι ζήτημα επιστήμης η φιλοσοφίας, με γνώμες επιστημόνων, βιολόγων, γενετιστών, κλπ...
Τι με πταίεις;...
Πόσο δύσκολο είναι να υπάρχει και η λογική, μέσα απο επίσημες θέσεις,τεκμηριωμένο κείμενο κι όχι προσωπικούς ορισμούς;
Και φυσικά,όχι αμφισβήτηση επιστημόνων, με...πολιτικά κριτήρια...
Πάει η χούντα, ειπαμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 00:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro:
«Εμείς οι Παλαιστίνιοι καταγόμαστε από την Κρήτη. Φύγαμε από την Κρήτη και πήγαμε στην Παλαιστίνη. Ξαναγυρίσαμε στην Κρήτη και ξαναφύγαμε από την Κρήτη και ξαναπήγαμε και εγκατασταθήκαμε μονίμως στην Παλαιστίνη…» Γιασέρ Αραφάτ, Αθήνα 15 Δεκεμβρίου 1981...

Δεν σκέφτηκε άρα ο Αραφάτ ότι ενίσχυε έτσι τον ισχυρισμό των Εβραίων ότι αυτοί (οι Εβραίοι) είναι ο αρχαιότερος λαός της περιοχής?
ή προσδοκούσε στη βοήθεια της Ελλάδας?
ή δεν το είπε ποτέ?
σε ποια εφημερίδα σώζεται η δήλωσή του?

Εάν το Γιωργάκη, τον πιάσει καμιά κρίση και δηλώσει ότι είμαστε απόγονοι των Μάο-Μάο θα ψάξουμε τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης για να τον διαψεύσει? ή θα χρησιμοποιήσουμε την ιστορία ως πηγή?
Από πότε η πολιτική αντικαθιστά την ιστορία? Ο Γκρουέφσκι είναι δηλαδή Μακεδόνας επειδή έτσι δηλώνει?

Πότε θα μάθεις να σκέφτεσαι βρε allzzaro? φιλικά στο λέω!

quote:
allzzaro:
Αλίμονό σας, Φιλισταίοι -γράφει ο προφήτης Σοφονίας-, εσείς που προέρχεστε από την Κρήτη και κατοικείτε κάτω στα παράλια! Ο Κύριος λέει εναντίον σας: Θα σε ερημώσω, Χαναάν, χώρα των Φιλισταίων! Δεν θα σου μείνει ούτε ένας κάτοικος. Και θα γίνει η Κρήτη βοσκοτόπι για ποίμνια και μάνδρα προβάτων» (2,5).

«Θα εκτείνω το χέρι μου -γράφει ο προφήτης Ιεζεκιήλ- εναντίον των Φιλισταίων και θα εξολοθρεύσω τους Κρήτες και θα αφανίσω τους υπολοίπους, όσοι κατοικούν την παραλία» (25,16).


Και σου απαντώ ότι, σύμφωνα με τη Βιβλική παράδοση των Εβραίων προέρχονταν από μία περιοχή που ονομάζεται Κάφτορ, οι Εβδομήκοντα στη μετάφραση από τα Εβραϊκά στα Ελληνικά την απόδοσαν ως Κρήτη.

Αφενός όμως ότι οι Αιγύπτιοι τους ονόμαζαν Πρστ, ως ένας από τους λαούς της θάλασσας, αφετέρου ότι πουθενά οι αρχαίοι Έλληνες δεν τους αναφέρουν ως Ελληνικό φύλο και φυσικά τα λοιπά που ανέφερα (θρησκεία γλώσσα), δεν αφήνουν νομίζω και πολλά περιθώρια για το ότι οι Φιλισταίοι δεν ήσαν Έλληνες.

Εξάλλου οι Κρήτες την ίδια περίοδο που εμφανίστηκαν οι Φιλισταίοι, δέχτηκαν σωρεία επιθέσεων από ξένους θαλάσσιους λαούς....τυχαίο? ....δε νομίζω!
Πολύ απλά, οι Φιλισταίοι δεν τα κατάφεραν με τους Κρητικούς και πήγαν απέναντι.


-Όσον αφορά τώρα το άρθρο της ελευθεροτυπίας...και τα λινκ που έφερε ο άθεος.
Στους Κριταί στο 10ο κεφάλαιο τους ονομάζει Φιλιστιίμ, στο 14ο μας ενημερώνει ότι ο Σαμψών γνώρισε μία Φιλισταία ονόματι Θαμναθὰ (άκρα Ελληνικό όνομα!) στο 15ο μαθαίνουμε ότι τον πατέρα της τον έλεγαν Θαμνί! (και αυτό Ελληνικότατο ε?) άσε το άλλο Ελληνικότατο όνομα!! Δαλιδά!
Στο 16ο αναφέρει έναν θεό τους, τον Δαγόν!...είχαμε πολλούς τέτοιους θεούς στην αρχαία Ελλάδα?

Στην Ελευθεροτυπία αναφέρει: "Επίσης στη Βίβλο (Κριτές, 16 κεφάλαιο) αναφέρεται ότι οι Φιλισταίοι είχαν δημιουργήσει τη μινωική ομοσπονδία..."
Πουθενά στο 16ο κεφάλαιο δε γράφει έτσι, ας με διαψεύσει κάποιος με το χωρίο.

Τώρα πως η κεφτιά συνδέεται με την Κρήτη......ήσαν λέει καλοί τοξότες οι Κρήτες και στην Αίγυπτο κεφτιόρ λέγαν τον τοξότη..... αν αυτό τώρα είναι σοβαρό επιχείρημα τι να πω?

Στο μεταξύ αφού επικαλείσαι την Παλαιά Διαθήκη στη Γένεσις 10.13-14 γράφει επί λέξη:
13. καὶ Μεσραΐν ἐγέννησε τοὺς Λουδιεὶμ καὶ τοὺς ᾿Ενεμετιεὶμ καὶ τοὺς Λαβιεὶμ καὶ τοὺς Νεφθαλιεὶμ καὶ τοὺς Πατροσωνιεὶμ
14 καὶ τοὺς Χασλωνιείμ, ὅθεν ἐξῆλθε Φυλιστιείμ,
καὶ τοὺς Καφθοριείμ.
Ποιος ήταν λοιπόν ο Μεσραΐν από τον οποίο προήλθαν οι Φιλισταίοι?
Ο Μεσραΐν ήταν γιος του Χαμ που ήταν γιος του Νώε δηλαδή Εβραίος.....άρα άνθρακες ο θυσαυρός.........

Μάλιστα οι Φυλιστιείμ διαχωρίζονται από τους Καφθορείμ (το έχω υπογραμίσει και χρωματίσει).
-Άφησε λοιπόν τη Βίβλο στην ησυχία της!....γιατί κι αυτήν θα την τρελάνεις!!

Το τρίτο λινκ που δίνει ο άθεος, είναι αυτό που δημοσιεύτηκε στην Ελευθεροτυπία.
Το πρώτο λινκ από αυτά που μας έφερε θεωρώ ότι είναι το ποιο αξιόπιστο.

quote:
skartados:
Δηλ. λεει η εγκυκλοπαιδεια,οτι οι φιλισταιοι ηρθαν απο αγνωστο προορισμο αφου πρωτα κατεστρεψαν τη κρητη?γιατι εσυ αυτο υποστηριξες....και ειπες οτι αυτο λενε και οι επιστημονες....σου ξαναζηταω λοιπον να μου πεις ποιοι το λενε .

Έγραψα εγώ κάπου ότι η Πάπυρος γράφει ότι αφού κατέστρεψαν την Κρήτη πήγαν στη Μέση Ανατολή?.....θα με τρελάνεις?

quote:
skartados:
Επισης οι κρητες δεν πηγαν εκει το 1200π.χ αλλα το 1700.Οπως μας λεει η παραδοση επεστρεψαν γυρω στο 15 αιωνα και πηγαν στη θηβα με το ονομα φοινικες.Το ονομα φοινικες τους δοθηκε απο τους συγραφεις ,γιατι επεστρεψαν απο τη περιοχη που ονομαζοταν φοινικη,οπως ακριβως εμεις λεμε σημερα τους μυκηναιους ελληνες,αλλα αυτοι δεν ονομαζαν τον εαυτο τους ετσι,δηλ. τους αποκαλουμε με τη μετεπειτα ορολογια.

Περίμενε......σύμφωνα με την παράδοση πήγαν ως Κρήτες το 1700, ξαναγύρισαν όμως το 1500....φαίνεται δεν τους άρεσε ή τους έδιωξαν.....
μετά πήγαν στη Θήβα και πάλι ως Κρήτες, αλλά επέστρεψαν ως Φοίνικες γιατί γύρισαν από τη Φοινίκη......
δηλαδή και οι Φοίνικες ήσαν Έλληνες?

Οι Γερμανοί δηλαδή όταν γύρισαν από τις κατακτήσεις τους, άλλος γύρισε ως Έλληνας, άλλος ως Γάλλος, άλλος ως Δανός κ.λ.π.... δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω....

quote:
skartados:
Καταρχην η πηγη που εφερες δεν λεει τιποτα για το θεμα οπως το εθεσες.Δευτερον τι πηγη να σου φερω?Σου λεω το πιο ακλονητο στοιχειο που προηλθε απο δικη μου ερευνα,οτι πελεστετ - φελεστετ(φιλισταιοι),δηλ.αυτη την εναλαγη του π σε φ την ειχαν αλλα και την εχουμε μονο στην ελληνικη γλωσσα.Σου εδωσα τοσα παραδειγματα......και ο θεος να κατεβει να μου πει το αντιθετο,απλα δε θα θυμαται καλα....Αν μπορεις να μου ανατρεψεις αυτο το στοιχειο τοτε το ξανασυζηταμε....Τωρα αν αυτο εσυ το θεωρεις αναποδογυρισμα λεξεων τοτε αστο καλυτερα.

Δε με απασχολεί εάν οι Παλαιστίνιοι είναι απόγονοι των Φιλισταίων, αλλά εάν είναι απόγονοι των Ελλήνων.
Όπως το ίδιο με ενδιαφέροι εάν οι Φιλισταίοι είναι απόγονοι των Ελλήνων, ενώ με αφήνει αδιάφορο εάν οι Παλαιστίνιοι είναι απόγονοι των Φιλισταίων.

Και για να τελειώνουμε.....Μου λες ότι οι Παλαιστίνιοι είναι απόγονοι των Φιλισταίων, γιατί Παλαιστίνη σημαίνει Φαλαιστίνη κ.λ.π......και? χέστηκα ποιων απόγονοι είναι οι Παλαιστίνιοι τη στιγμή που δεν είναι των Ελλήνων.
Οι Παλαιστίνιοι μου είπες ότι είναι απόγονοι των Φιλισταίων! Επειδή αργότερα το Φ ξέφτισε και έγινε Π και έτσι ονομάστηκαν Παλαιστίνιοι! που προέρχονται από το Πελεστίνιοι άρα έχουμε το πρώτο συνθετικό το πελ που είναι Ελληνικό, άρα τι πελ τι φελ! τι φιλ με λίγα λόγια.....και άρα ΤΙ ΛΟΖΆΝΗ ΤΙ ΚΟΖΑΝΗ?
Θα με τρελάνεις?.....μου φαίνεται ότι με σένα θα χρειαστώ σίγουρα τη βοήθεια των γιατρών..........

quote:
skartados:
Ελεος ρε παιδια,αντι με αυτο το παραδειγμα να καταλαβεις ποσο δικιο εχω ,μου το φερνεις ως αντεπειχηρημα?

Μα τι να σου πω? στηρίζεις την επιχειρηματολογία σου σε κάποιες συλλαβές!....

quote:
skartados:
Απο τη στιγμη που λεμε ετσι το φαγητο,σημαινει οτι οι τουρκοι περασαν απο εδω,οπως το οτι λενε οι σημιτες τη θεα ασταρτη(αστηρ),σημαινει οτι περασαν οι ελληνες κρητες απο εκει.....Οσο για το ποσειδωνα και τη λιβυη,γελαει ο κοσμος.......

Άρα και οι Βραζιλιάνοι πέρασαν με το γκολ!....αυτοί μάλιστα έχουν πάει σε όλον τον κόσμο!!!
Γιατί να πέρασαν οι Έλληνες Κρήτες από εκεί και όχι οι Σημίτες από εδώ?

-Έγραψα "σε κάθε σημιτικό λαό είχε και διαφορετικό όνομα : Ασταρώθ, Αθάρ, Ιστάρ, Ινίνα, Βααλίς κ.ά." και μάλιστα ότι ήταν Αρχαία μεγάλη γυναικεία θεά των Φοινίκων, που λατρεύτηκε στην Τύρο και στη Σιδώνα, απ' όπου την πήραν και οι Κύπριοι.

-Όσο για τα γέλια (σχετικά με τον ξενόφερτο θεό Ποσειδώνα, αυτά άστα στον Ηρόδοτο που το είπε!...και ξέρεις ο πατέρας της Ιστορίας Ηρόδοτος βρισκόταν ποιο κοντά στην πηγή της αλήθειας τουλάχιστον 1500 χρόνια σε σχέση με εσένα!.....πως λέμε έλα παππού να σου δείξω που το έχει η γιαγιά!!

Η Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου απο τους Τούρκους

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 00:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Την εμπάθεια μόνο δεν κατάλαβα βρε Εαρινέ, όταν απλώς είπα,να ξεφύγουμε απο το στερεότυπο της κόντρας των χριστιανών και άλλων δυνάμεων στο γνωστό κύκλο της τυφλής αντιπαράθεσης,να δουμε αν το θέμα είναι ζήτημα επιστήμης η φιλοσοφίας, με γνώμες επιστημόνων, βιολόγων, γενετιστών, κλπ...
Τι με πταίεις;...
Πόσο δύσκολο είναι να υπάρχει και η λογική, μέσα απο επίσημες θέσεις,τεκμηριωμένο κείμενο κι όχι προσωπικούς ορισμούς;
Και φυσικά,όχι αμφισβήτηση επιστημόνων, με...πολιτικά κριτήρια...
Πάει η χούντα, ειπαμε...

Φίλε μου καλέ , έχω μιλήσει μαζί σου και τηλεφωνικά και έχω ακούσει την φωνή σου...αυτό για μένα αποκτά ιδιαιτερη σημασία και σε καθιστά κατά κάποιο τρόπο άνθρωπο "της διπλανής πόρτας" που ασχέτρως αν συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί σου..ποτέ μα ποτέ δεν πρόκειται να σε αποκαλέσω "εμπαθή" και "χουντικό"..και το αποδίδω σε εκνευρισμό σου ... ας είναι λοιπόν..!

Έχεις μια διαστρεβλωμένη αντίληψη του όρου "επικοινωνία" φίλε μου ... εσύ δεν μπαίνεις σε μια συζήτηση με διατυπώσεις του τύπου ..."΄προσωπική μου άποψη" ή "έχω την αίσθηση..ότι.." ή "προσωπικά πιστεύω" αλλα μπαίνεις σε μια συζήτηση με απόλυτες ιδέες και που προσπαθείς πάντα να τις επιβάλλεις..και μάλιστα έχοντας την πεποίθηση ότι είναι απόλυτα σωστές..

Ε! Αυτό Βαγγέλη δεν έγινε και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να γίνει αποδεκτό...αλλοίμονο αν εσύ ήσουν ο ορισμός του ορθού και όλα όσα πιστεύεις..για μένα σχεδόν στο σύνολό τους όλα όσα πιστεύεις ειναι εντελώς λάθος αλλα δικαιωμά σου είναι να πιστεύεις ότι θέλεις και αν πρόσεξες πρωτίστως στον φίλο και συνδίκτυο "Βιομηχανικό" επέστησα την προσοχή του..!

Δεν θα ήθελα να μπούμε σε μια προσωπική διαμάχη , μπορείς να έχεις τις απόψεις σου και το φόρουμ σου δίνει το δικαίωμα να τις εκφράζεις...δεν μπορεί όμως να σε μάθει να υπομένεις στην ιδέα ότι υπάρχουν και απόψεις πολύ διαφορετικές απο τις δικές σου...αυτό εναπόκειται σε σένα και αποτελεί προσωπική σου δυνατότητα!

Ηρέμησε λοιπόν , οι άνθρωποι έχουν πολύ πιο σημαντικά πράματα να ασχοληθούν απο σένα και απο μένα...για την ακρίβεια μπορεί και μάλλον έτσι είναι να μην μας λαμβάνουν καθόλου υπ'οψιν τους και ειδικά όταν ασυστόλως και διαρκώς βρίζουμε και ειρωνευόμαστε!

Έχουν κρίση όλοι και δεν χρειάζονται συμβουλές απο σένα και απο μένα ή απο τον οποιοδήποτε...βλέπουν και αξιολογούν τον καθενα με την συμπεριφορά του!

Με τις φωνές και τις βρισιές δεν θα περάσουμε την όποια απόψή μας και που θεωρούμε εμείς σωστή...ποιοί είμαστε 'μείς δηλαδή..ποιοί???

Ηρέμησε και κατάθεσε τις απόψεις σου με σεβασμό προς κάθε άλλη ...αν θές να σεβασθούν και την δική σου...ασχέτως αν συμφωνούν ή όχι..!

Δεν υπάρχει εμπάθεια παρά "απογοήτευση" απο τις συνεχείς βρισιές και "ταμπελοποιήσεις"...αυτό μόνο!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 04:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados

Απο το ονομα τους και μονο ,καταλαβαινουμε οτι ηρθαν απο την ελλαδα.Παλαιστινιοι,φιλισταιοι.Σε κανενα αλλο μερος του κοσμου εκεινη την εποχη,δεν υπηρχαν λαοι που να ειχαν ονοματα με τις παναρχαιες ελληνικες ριζες πελ-πελα-πελε.....Στην ελλαδα ,υπηρχαν καμμια κατοσταρια τοπονυμια(ακομα και τωρα),οπως πελλα,πελλανα,πελλανον,παλληνη,πελληνη,πελασγοι,πελεθρον,πελαγος,πελοπες,πελειοι,πελατες, κ.τ.λ.Επειδη στην παναρχαια ελληνικη γλωσσα ,διαχρονικα,ακομα και τωρα,το π = φ,οπως περσεφονη-φερσεφονη,πυρ-φυρ,επτα-εφτα,κλεπτης-κλεφτης,πτυω-φτυω,πταιω-φταιω,κ.τ.λ.,οι πελεστετ-πιλιστετ(οπως σημιτοποιηθηκε το ονομα των πελασγων),ονομαζονταν και φιλισταιοι....


1.Μάλλον θα πρέπει να αναδιατυπώσεις την αρχή. Εσύ προφανώς δεν έχεις ψάξει τα κείμενα άλλων λαών εκείνης της εποχής για να τσεκάρεις αν είχαν λέξεις από κάποιο πελ-πελα-πελε (που δεν είναι αποκλειστικά ελληνικοί σχηματισμοί, έτσι κι αλλιώς). Επιπλέον όποια λέξη έχει ένα πελ-πέλα-πελε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κι ελληνική. Αναλογιζόμενοι της πολυάριθμες γλώσσες της Ευρώπης και της Μέσης Ανατολής, θα ήταν απίθανο να μην υπήρχαν στις ξένες γλώσσες λέξεις που να τα περιέχουν. Απλά δεν έμαθαν οι άνθρωποι κάθε περιοχής να γράφουν την ίδια περίοδο για να μάθουμε τις λέξεις και τα τοπωνύμια των περιοχών τους από πρώτο χέρι για την εποχή που μας ενδιαφέρει.Από μνήμης μου ήρθε τα Λουβικά palha/palhuna(ευρύς/εξαπλώνομαι). υπάρχει και η πόλη Pala στα βόρεια των Χετταίων όπου βρέθηκαν κείμενα της 2ης χιλιετίας στην Παλαϊκή γλώσσα η οποία δεν είναι ελληνική. Ο συγκεκριμένος λαός επίσης ονομαζόταν palaumnili. Είναι όμως ορθό να παίζουμε με τόσο απλοϊκό σκεπτικό?

2.Η ταύτιση Πελασγών-Φιλισταίων δεν είναι επιβεβαιωμένη ακόμα κι αν ανατρέξουμε στα αιγυπτιακά κείμενα που μιλούν για τους Πελεσέτ. Ωστόσο ακόμα κι αν οι Πελεσετ ήταν Πελασγοί, κι αυτών η ταυτότητα παραμένει σκοτεινή, άρα πάλι δεν θα καταφέρναμε τίποτα. Θα ήταν επίσης ενδιαφέρον να παραθέσεις από τις παναρχαιες ελληνικές παραδόσεις, τις αναφορές που λένε ότι οι Πελασγοί έκαναν τέτοιες επιδρομές στα παράλια της Παλαιστίνης και κατάκτησαν τις πόλεις που αναφέρονται από τις ανατολικές πηγές (Gaza, Ashkelon, Ashdod, Ekron, Gath). Σε μια τέτοια περίπττωση όντως θα ενισχυόταν η υποτιθέμενη ταύτιση.

3. Το φθογγολογικό φαινόμενο που αναφέρεις συμβαίνει σε πολλές γλώσσες, λέγεται ανομοίωση, και δεν είναι αποδεικτικό της καταγωγής των Φιλισταίων των οποίων το όνομα έχει αβέβαιη ετυμολογία. Εχει προταθεί και σημιτική ρίζα χωρίς πάλι να προσδιορίζει την καταγωγή τους, διότι είναι πιθανό ένα ξένος λαός να έχει διασωθεί στις πηγές με βάση το όνομα που του έδωσαν άλλοι.

4. Ωστόσο πράγματι είναι πιθανή η ελληνική καταγωγή τους, όχι για τους λόγους που λες αλλά λόγω ομοιοτήτων στην κεραμική τους με μοτίβα της μυκηναϊκής κεραμικής αλλά και των ομοιοτήτων μερικών ταφών στις περιοχές όπου εγκαταστάθηκαν με τάφους του Αιγαίου. Επιπλέον κάποιες ελάχιστες γλωσσικές μαρτυρίες(όχι αυτά που έγραψες) τους συνδέουν είτε με το Αιγαίο, είτε με την νότια Ανατολία.

5. Για να αποδειχθεί η ελληνικότητά τους θα πρέπει να βρούμε αδιάσειστα τεκμήρια της γλώσσας τους, ήτοι κείμενα που να αποκαλύπτουν ελληνική γλωσσα στο σύνολο της δομής της και όχι ελάχιστες αμφισβητούμενες λέξεις όπως διαθέτουμε για την ώρα, διότι το λεξιλόγιο είναι το πιο επιρρεπές στο δανεισμό κομμάτι της γλώσσας.

quote:
skartados

Μπορει οι κρητικοι να υοθετησαν τις θρησκευτικες αντιληψεις των ντοπιων που συναντησαν,ομως καποια ονοματα τοπικων θεοτητων τα ελληνοποιησαν.Π.χ την θεα των σουμμεριων ιννανα ,που την πηραν τα σημιτικα φυλλα,θεα του ουρανου,την ονομασαν ασταρτη(ισταρ τη λεγαν μετα οι σημιτες),φυσικα απο το ελληνικο αστηρ......εκτος αν και οι σημιτες ειναι ιε φαντομαδες,και ειχαν το αστηρ-σταρ......Απο αυτο και μονο αποδυκνειεται οτι οι φιλισταιοι ηταν κρητες ,αλλα και οτι οι κρητες ηταν ανεκαθεν ελληνες....


Εδώ υποπίπτεις σε παρετυμολογία αφού η λέξη είναι εγγενώς σημιτικής προέλευσης και περιέχει ένα θέμα με την έννοια "η αρχηγός". Το ελληνικό αστήρ δεν μπορεί να εξηγήσει τα σημιτικά ‘Ashtart και 'Attart τα οποία ξεκινούν με λαρυγγικούς φθόγγους που δεν υπήρχαν στην ελληνική και όχι με "α". Επίσης δεν γνωρίζουμε να είχαν παρόμοια θεά οι Ελληνες το 1700-1200 π.Χ. όπως γνωρίζουμε ότι είχαν οι Σημίτες, ενώ η ομόλογη θεά της Αστάρτης στην ελληνική θρησκεία, η Αφροδίτη (όπως παραδέχονταν και οι Ελληνες), δεν έχει παρόμοιο όνομα που να σχετίζεται με αστέρια.
Να τονίσω ότι ακόμα και ελληνική να ήταν η ετυμολογία της Αστάρτης των Φιλισταίων πάλι δεν θα ήταν αποδεικτικό στοιχείο της καταγωγής τους αφού από ελάχιστες λέξεις δεν προκύπτει η γλωσσική ταυτότητα ενός λαού....πόσο μάλλον για τους Κρήτες του 1700π.Χ.

quote:
skartados

Αυτοι που σημερα ονομαζονται παλαιστινιοι ,ειναι μονο κατονομα απογονοι των κρητων,γιατι μετα απο τοσες χιλιαδες χρονια,φυσικα μπασταρδευτηκαν με τις σημιτικες φυλες που κυριαρχησαν πληθυσμιακα εκει.Εκτος αν ειχαν μπει σε γυαλα....ασε που οι περισοτεροι ελληνες αποικοι της περιοχης ,επεστρεψαν στην ελλαδα και πηγαν στη θηβα,γυρω στο 15 αιωνα π.χ,δηλαδη μια εποχη που οι φοινικες απλα δεν ειχαν πατησει το ποδι τους στο αιγαιο(το εκαναν περιπου 8 αιωνες αργοτερα).Εκτος αν ξερεις εσυ πολλους μη ελληνες που τοτε ειχαν πατερα αγηνορα μητερα με ονομα τηλεφασα και αδελφη ευρωπη(απο το ευρυς....).



Τα μυθικά πρόσωπα που επινοούσαν οι Ελληνες συγγραφείς για να εξηγήσουν τον κόσμο και τους λαούς που συναντούσαν δεν έχουν σχέση με μια υποτιθέμενη επιστροφή στη Θήβα, πραγματικών Ελλήνων αποίκων, που δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί για τον 15ο αιώνα π.Χ. ότι έλαβε χώρα.

quote:
skartados

Επισης οι κρητες δεν πηγαν εκει το 1200π.χ αλλα το 1700.Οπως μας λεει η παραδοση επεστρεψαν γυρω στο 15 αιωνα και πηγαν στη θηβα με το ονομα φοινικες.Το ονομα φοινικες τους δοθηκε απο τους συγραφεις ,γιατι επεστρεψαν απο τη περιοχη που ονομαζοταν φοινικη,οπως ακριβως εμεις λεμε σημερα τους μυκηναιους ελληνες,αλλα αυτοι δεν ονομαζαν τον εαυτο τους ετσι,δηλ. τους αποκαλουμε με τη μετεπειτα ορολογια.


Το 1700 π.Χ. δεν έχουμε απόδειξη ότι οι Κρήτες ηταν Ελληνες και χρησιμοποιούσαν μια γραφή που δεν μπορεί μέχρι τώρα να διαβαστεί ως Ελληνική γλώσσα. Αρα όλο το υπόλοιπο που γράφεις πεφτει στο κενό. Εξάλλου η παναρχαιη παράδοση δεν αναφέρει τέτοιο δρομολόγιο δηλαδή Κρήτη-Φοινίκη-Θήβα σχετικά με τους υποτιθέμενους Κρήτες-Φοίνικες. Επιπροσθέτως η ονομασία Φοινίκη προέρχεται από τους Φοίνικες(συγκεκριμένα από τον ενικό Φοίνιξ) και όχι το ανάποδο. Τέλος είναι φανερό ότι στα περισσότερα κείμενα της ελληνικής γραμματείας οι αναφορές σε Φοίνικες συνδέονται με τον σημιτικό λαό στα παράλια του Λιβάνου και όχι σε υποτιθέμενους πανάρχαιους Κρήτες των οποίων τη γλώσσα και ταυτότητα αγνοούμε!

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 21/06/2010 05:30:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 10:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σταθώ στην τελευταία σου κουβέντα, φίλε μου Εαρινέ...Είμαι κατά των ταμπελοποιήσεων και του βρισίματος, επίσης,αλλά, δεν θέλω στον άμεσο διάλογο που υπάρχει και την υποκρισία...Η αγορά του λόγου, ειναι ζωντανή, δεν είναι στημένη, έχει απο όλα, όπως όλοι μας, ειμαστε απο όλα...
Αλλά, σε ένα θέμα, όπου εγκαλώ όλους, συνέχεια, στο αν υπάρχουν γνωματεύσεις, αρμοδίων επιστημόνων, για το πόσο καθαρή είναι η ελληνική φυλή κι ακούω εκτιμήσεις για μένα, για ότι άλλο, εκτός απο το αν υπάρχουν στοιχεία, που να αποδεικνύουν το ένα, ή το άλλο, φέρνει κομμάτι απο παράλογο, με το συμπάθιο........
Χουντικό είπα τον Βιμηχανικούλη, γιατί εξέφρασε την άποψη, ότι δεν δικαιούνται όλοι να έχουν...άποψη....Μόνο "αλησμόνητες" φιγουρες της ιστορίας, όπως ο Αδόλφος Χίτλερ,νεοεποχίτες του σήμερα,κλπ, είπαν και άρχισαν πάλι να λέγονται,τέτοιες κουβέντες...
Για καλό ή κακό σκοπό, όλοι ξέρουμε τι έγινε και πως καταδικάστηκαν.Αλλά, πάνω απο όλα, δείχνει ο καθένας τι πιστεύει και αυτό είναι το καλύτερο..Όχι τι λέμε, αλλά, τι πραγματικά πιστεύουμε και εφαρμόζουμε......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 10:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic:
Ωστόσο πράγματι είναι πιθανή η ελληνική καταγωγή τους, όχι για τους λόγους που λες αλλά λόγω ομοιοτήτων στην κεραμική τους με μοτίβα της μυκηναϊκής κεραμικής αλλά και των ομοιοτήτων μερικών ταφών στις περιοχές όπου εγκαταστάθηκαν με τάφους του Αιγαίου. Επιπλέον κάποιες ελάχιστες γλωσσικές μαρτυρίες(όχι αυτά που έγραψες) τους συνδέουν είτε με το Αιγαίο, είτε με την νότια Ανατολία.


Αγαπητέ Agnostic,
Αν δεν κάνω λάθος τα ευρήματα αυτά (κεραμικά) είναι ελάχιστα. Οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν αποκλείεται τα προϊόντα κεραμικής να είναι αποτέλεσμα εμπορίου με τους Έλληνες.
Όπως δεν αποκλείεται βέβαια η περίπτωση να είχαν έρθει σε επαφή με τους Μυκηναΐους και να έμαθαν από αυτούς την τέχνη.
Εξάλλου και στην Αίγυπτο έχουν βρεθεί τέτοια κεραμικά, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι οι Αιγύπτιοι ήσαν Έλληνες.

Οι τάφοι όμως, για τους οποίους ακούω για πρώτη φορά, όντως είναι ένα σημαντικό στοιχείο, ωστόσο το ότι είναι λίγοι δεν αποκλείει και πάλι το γεγονός κάποιοι Μυκηναΐοι για τον Α' ή Β' λόγο (για παράδειγμα έμποροι), να πήγαν στη χώρα των Φιλισταίων και φυσικά όταν πέθαναν να τάφηκαν κατά τις συνήθειές τους.

Νομίζω ότι το γεγονός ότι οι Φιλισταίοι εμφανίστηκαν την ίδια ακριβώς περίοδο όπου άρχισε μία επιδρομή από "λαούς της θάλασσας" στην Κρήτη, είναι ένα σημαντικό στοιχείο που δε θα πρέπει να περάσει απαρατήρητο.

Εκάεν και το Τσάμπασιν

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 10:56:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα σταθώ στην τελευταία σου κουβέντα, φίλε μου Εαρινέ...Είμαι κατά των ταμπελοποιήσεων και του βρισίματος, επίσης,αλλά, δεν θέλω στον άμεσο διάλογο που υπάρχει και την υποκρισία...Η αγορά του λόγου, ειναι ζωντανή, δεν είναι στημένη, έχει απο όλα, όπως όλοι μας, ειμαστε απο όλα...
Αλλά, σε ένα θέμα, όπου εγκαλώ όλους, συνέχεια, στο αν υπάρχουν γνωματεύσεις, αρμοδίων επιστημόνων, για το πόσο καθαρή είναι η ελληνική φυλή κι ακούω εκτιμήσεις για μένα, για ότι άλλο, εκτός απο το αν υπάρχουν στοιχεία, που να αποδεικνύουν το ένα, ή το άλλο, φέρνει κομμάτι απο παράλογο, με το συμπάθιο........
Χουντικό είπα τον Βιμηχανικούλη, γιατί εξέφρασε την άποψη, ότι δεν δικαιούνται όλοι να έχουν...άποψη....Μόνο "αλησμόνητες" φιγουρες της ιστορίας, όπως ο Αδόλφος Χίτλερ,νεοεποχίτες του σήμερα,κλπ, είπαν και άρχισαν πάλι να λέγονται,τέτοιες κουβέντες...
Για καλό ή κακό σκοπό, όλοι ξέρουμε τι έγινε και πως καταδικάστηκαν.Αλλά, πάνω απο όλα, δείχνει ο καθένας τι πιστεύει και αυτό είναι το καλύτερο..Όχι τι λέμε, αλλά, τι πραγματικά πιστεύουμε και εφαρμόζουμε......

Καλημέρα Βαγγέλη , τι κάνεις??

-Λές , ότι είσαι κατα των ταμπελοποιήσεων και του βρισίματος και πραγματικά θα ήθελα να το δεχθώ αυτό..ΟΜΩΣ...

Έρχεται η επόμενη στιγμή , που όλα όσα λές ότι σε διακρίνουν ως άνθρωπο , πέφτουν σαν χάρτινος πύργος και μην θυμώσεις μαζί μου , δεν είμαι εχθρός σου , ούτε έχω κάποια αποστολή να διακπεραιώσω εναντίον σου...και θέλω αυτό να το δεχθείς , διότι έτσι ακριβώς είναι!

Αν θα δείς , αν θα προσέξεις ... ασχέτως αν αρέσει αυτό , σε σένα ή σε μένα ή και στον οποιοδήποτε , οι απόψεις του Γιώργου εκφράζουν μια μεγάλη μερίδα του φόρουμ και εν πάσει περιπτώσει ακόμα και κείνοι που έχουν τις αντιρρήσεις τους , τις εκφράζουν με κόσμιο τρόπο και καταθέτουν τις σκέψεις τους αυτές..με τα όποια επιχειρήματα ο καθένας έχει!

Το να βριζόμαστε εδώ μέσα καταχραζόμενοι την καλοσύνη των "οικοδεσποτών" του φόρουμ , δεν αποτελεί δείγμα σεβασμού και θα αναγκασθούν -και πολύ σωστά- να προβούν σε συστάσεις που προσωπικά θεωρώ ότι είναι προσβολή -δίκαια όμως και φυσιολογικό αποτέλεσμα- για την προσωπικότητά μας...δεν είμαστε δα μικρά παιδάκια αλλα "ολοκληρωμένες προσωπικότητες"...υποτίθεται!

Ασχέτως όμως του πόση υπομονή μπορεί να επιδείξουν οι ίδιοι , εσύ εκφράζεσαι μέσα απο τέτοιου είδους συμπεριφορές???

Θέλω να πιστεύω πως "όχι"...και εφόσον είναι έτσι , δεν μένει παρά να το κάνεις/ω/ουμε πράξη ... !

Οι πράξεις είναι εκείνες που θεμελιώνουν και συγκροτούν έναν όμορφο άνθρωπο και όχι τα λόγια , τα οποία -ελπίζω να συμφωνείς- θα πρέπει να αποκτούν και "σάρκα και οστά"...διαφορετικά παραμένουν απλά λόγια..και τίποτα περισσότερο..δηλαδή αέρας και μάλιστα κοπανιστός!

Μου έδωσες την εντύπωση καλού ανθρώπου κατα την τηλεφωνική μας επαφή και διαισθάνομαι ότι είσαι κατα βάθος ευαίσθητος άνθρωπος με καλοσύνη και ανθρωπιά...αλλα δείξτο ρε Βαγγέλη..με πράξεις..!

Το "όχημα" ή το "εργαλείο" για να πάμε οπουδήποτε , δεν είναι άλλο απο τον εαυτό μας και την σκέψη μας..ας το κρατήσουμε όσο το δυνατόν υγιές και εύρυθμο..δεν είναι δυνατόν να το καταπονούμε και να το καταστρέφουμε με καταστροφικές και θυματοποιητικές σκέψεις..που επιφέρουν σύγχυση και εκνευρισμό..

Ελπίζω στην κατανόησή σου και στην ανθρωπιά σου..καλή σου μέρα Βαγγέλη και μην έχεις την αίσθηση ότι έστω και ένας εδώ μέσα σε επιβουλεύεται και αν έστω υπάρχει , δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι μαζί του..

Καλή σου μέρα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 11:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα μωρέ Εαρινέ... στεναχωριέσαι τζάμπα. Είναι κλασσική η τακτική, όποιος μας διαψεύδει είναι φασίστας. Κατασκευάζουμε τον αόρατο εχθρό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 12:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ Εαρινέ, δεν κατάλαβες, ποιό είναι το νόημα;Αν εσύ έχεις
δικιο στη γνώμη σου για ΜΕΝΑ κι εγώ έχω άδικο μόνιμα σε θέσεις και αποψεις μου για το σύνολο, που δεν κρίνω εσένα ή άλλον,δεν
είναι διάλογος αυτός, φίλε μου, ειναι κάτι άρρωστο και δεν καρποφορεί..Ειναι περιορισμός και χούντα...
Το αδικα που λές Βιομηχανικούλη μου, ειναι αυτο που δεν κατάλαβες, ότι κάνουμε εδώ μέσα...Αυτό κανουμε, μιλάμε, λέμε αποψεις, συζητάμε, κοιτάμε, αλλά, δεν πετάμε πέτρες σε όποιον διαφωνεί...Και πιστεύουμε, όχι άδικα..Προφανώς, δεν σου αρέσουν οι νόμοι που υπάρχουν.....
Έρε χουντα που σου χρειάζεται, να πάρεις χρόνο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 12:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios
quote:
Δεν σκέφτηκε άρα ο Αραφάτ ότι ενίσχυε έτσι τον ισχυρισμό των Εβραίων ότι αυτοί (οι Εβραίοι) είναι ο αρχαιότερος λαός της περιοχής?
ή προσδοκούσε στη βοήθεια της Ελλάδας?
ή δεν το είπε ποτέ?
σε ποια εφημερίδα σώζεται η δήλωσή του?

Παραληρείς φίλε μου. Και με το δίκιο σου.

Εφαγες μια ολόκληρη μέρα στο βιβλιοπωλείο του Ελευθερουδάκη για να βρείς κάποιο στοιχείο που να σε καλύπτει.
Ψάξε λοιπόν και βρές σε ποιές εφημερίδες δημοσιεύτηκαν τα λόγια του Αραφάτ γιατί δεν το έχει πεί μία αλλά πολλές φορές.
Δεν προσδοκούσε τίποτα ο Παλαιστίνιος ηγέτης καμμένος ήταν ο άνθρωπος δεν φοβόταν μην κάει περισσότερο.
Δεν σχολιάζεις ομως ούτε τον Σοφονία ούτε τον Ιζεκεήλ που πιστοποιούν οτι στα παράλια της περιοχής διαφέντευαν κάποιοι που είχαν Κρητική καταγωγή και οχι μόνο.
Μην μου γράφεις κατεβατά για το θέμα αυτό γιατί θα αρχίσω να κατεβάζω και εγώ, αστο καλύτερα...


Edited by - allzzaro on 21/06/2010 12:27:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 12:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε συ Εαρινέ, δεν κατάλαβες, ποιό είναι το νόημα;Αν εσύ έχεις
δικιο στη γνώμη σου για ΜΕΝΑ κι εγώ έχω άδικο μόνιμα σε θέσεις και αποψεις μου για το σύνολο, που δεν κρίνω εσένα ή άλλον,δεν
είναι διάλογος αυτός, φίλε μου, ειναι κάτι άρρωστο και δεν καρποφορεί..Ειναι περιορισμός και χούντα...

Για ξανα-πέστο...επαναδιατύπωσέ το γιατί δεν κατάλαβα τι ακριβώς λές...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 14:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέω αγαπητέ μου Εαρινέ, ότι στον διάλογο, δεν σχολιάζουμε, ή
λέμε εμείς ποιά είναι η αλήθεια και αφήνουμε τον άλλο,ενώ ο άλλος, στιγματίζεται ως λάθος...Πράγμα που φροντιζουμε να τονίζουμε συχνά, οπως εσύ...Ξεχνάς, προφανώς, ότι έχει δικαίωμα, να έχει την άποψη και τα επιχειρήματα του...Επιχειρήματα, που καλά είναι να σκεφτόμαστε, για να καταλαβαίνουμε πως σκέφτεται αυτός,αντί να ξενίζουμε,οπως μερικοί, τα μούτρα στη λογική του λές κι είναι ..εξωγήινος...
Κοινώς, επιτέλους, διάλογος δεν είναι ο χαρακτηρισμός κάποιων "ιν"
και κάποιων out....
Αυτά είναι κατινιές...Τα κάνουν κυράτσες, όχι άντρες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 17:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παραληρείς φίλε μου. Και με το δίκιο σου.

Εφαγες μια ολόκληρη μέρα στο βιβλιοπωλείο του Ελευθερουδάκη για να βρείς κάποιο στοιχείο που να σε καλύπτει.
Ψάξε λοιπόν και βρές σε ποιές εφημερίδες δημοσιεύτηκαν τα λόγια του Αραφάτ γιατί δεν το έχει πεί μία αλλά πολλές φορές.
Δεν προσδοκούσε τίποτα ο Παλαιστίνιος ηγέτης καμμένος ήταν ο άνθρωπος δεν φοβόταν μην κάει περισσότερο.
Δεν σχολιάζεις ομως ούτε τον Σοφονία ούτε τον Ιζεκεήλ που πιστοποιούν οτι στα παράλια της περιοχής διαφέντευαν κάποιοι που είχαν Κρητική καταγωγή και οχι μόνο.
Μην μου γράφεις κατεβατά για το θέμα αυτό γιατί θα αρχίσω να κατεβάζω και εγώ, αστο καλύτερα...



?
Λες να έψαχνα τι είπε ο μεγάλος ιστορικός Αραφάτ? Τι με πέρασες? εσένα?.....για πες μου ο Πρωθυπουργός των Σκοπίων δήλωσε ότι είναι Μακεδόνας!! Τι λες? Είναι?
Εγώ τοποθετούμαι σχεδόν σε όλα απ' ότι γράφετε όσοι έχετε αντίθετη με εμένα άποψη!, εσείς γιατί ούτε στα μισά?.....δαγκώνουν τα υπόλοιπα?

Σχολίασα και τη Βίβλο και μάλιστα ανέφερα:
"Στο μεταξύ αφού επικαλείσαι την Παλαιά Διαθήκη στη Γένεσις 10.13-14 γράφει επί λέξη:
13. καὶ Μεσραΐν ἐγέννησε τοὺς Λουδιεὶμ καὶ τοὺς ᾿Ενεμετιεὶμ καὶ τοὺς Λαβιεὶμ καὶ τοὺς Νεφθαλιεὶμ καὶ τοὺς Πατροσωνιεὶμ
14 καὶ τοὺς Χασλωνιείμ, ὅθεν ἐξῆλθε Φυλιστιείμ,
καὶ τοὺς Καφθοριείμ.
Ποιος ήταν λοιπόν ο Μεσραΐν από τον οποίο προήλθαν οι Φιλισταίοι?
Ο Μεσραΐν ήταν γιος του Χαμ που ήταν γιος του Νώε δηλαδή Εβραίος.....άρα άνθρακες ο θυσαυρός.........

Μάλιστα οι Φυλιστιείμ διαχωρίζονται από τους Καφθορείμ (το έχω υπογραμίσει και χρωματίσει)."

Όμως ή δεν ξέρεις να διαβάζεις ή έχεις σαλάμια στα ματάκια σου!!!

Και σου ξανατονίζω το Κρήτες, αναφέρθηκε στη Βίβλο των Ο' από τη μετάφραση που έγινε από τα Εβραϊκά κείμενα κι όπου εκεί δεν έλεγαν κρήτες, αλλά Καφτιόρ, Καφθιόρ, κάπως έτσι.
Κατά τη μετάφραση λοιπόν οι Εβδομήκοντα τους ονόμασαν Κρήτες.

Και ρωτάω, τόσο βλήματα ήσαν εφόσον ήσαν Έλληνες οι Φιλισταίοι, να χάσουν από κάτι ξεβράκωτους Εβραίους? δεν καταλαβαίνεις ότι μειώνεις το μεγαλείο του Έλληνα πολεμιστή?

Λες οι Μυκηναίοι ή Κρήτες κ.λ.π. να άρχισαν ξαφνικά να εγκαταλείπουν τη γλώσσα τους και τη θρησκεία τους και να υιοθετούν αυτές των Σημιτών, μέσα σε λίγα μόλις χρόνια?
Τόσο νούμερα τους περνάς τους προγόνους μας?.

Μεριά δεν ήξεραν γραφή, μεριά λάτρευαν τους Σημιτικούς θεούς (Δαγόν), μεριά τα ονόματά τους δεν ήσαν Ελληνικά (Δαλιδά, θαμνί, Θαμναθὰ, Σαμψών).....τι άλλο δηλαδή θέλεις? να νεκραναστήσουμε κάποιον από αυτούς και να σου πει αμάν βρε αδελφάκι μου, βρακί δεν έχει ο κόλος σας, λουλούδια θέλει ο π....... σας?

Ποντιακή Ιστορία

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 18:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
από τις σελίδες που έβαλα ο ευρωπαίος είδε ότι ήθελε,αναγκαστικά θα βάλω αποσπάσματα εδώ για να δούμε τι δεν "είδε" ο ευρωπαίος

quote:
Οι φιλισταίοι ήταν ένας απο τους λαούς της θάλασσας.Περίπου το 1180 π.Χ κυριάρχησαν στην περιοχή της Χαναάν.Στις Αιγυπτιακές γραφές αναφέρεται ένας λαός ονόματι Πελεσέτ και ταυτίζεται με τους Φιλιστίαους.

Οι Φιλισταίοι κατείχαν τις πόλεις Ασκελόν,Γάζα,Ασντόντ,Εκρόνκαι Γκαθ. Στη Βίβλο μέσα απο τις ιστορίες του Σαμψών του Σαμουήλ και του Δαυιδ μαθαίνουμε για τις συγκρούσεις τους με τους Ισραηλίτες. Επίσης εικάζεται οτι κατείχαν το μονοπώλιο της επεξεργασίας σιδήρου ,κατι που φαίνεται και απο την περιγραφή της πανοπλίας του Γολιάθ.

Οι πόλεις τους είχαν απο έναν άνακτα ή Σερανίμ στην Εβραϊκή γλώσσα και λειτουργούσαν αυτόνομα. Ωστόσο σε πολέμους με τους Ισραηλίτες συμμαχούσαν μεταξύ τους.Απο το 732π.Χ τέθηκαν υπο την κυριαρχία των Ασσύρίων και στη συνέχεια όλων των υπόλοιπων λαών που κυριάρχησαν στην περιοχή.

Το όνομα Παλαιστίνη θεωρήται οτι προέρχεται απο τους Φιλισταίους.


quote:
Η γλώσσα τους πιθανότατα ανήκε στην Ινδοευρωπαϊκή οικογένεια. Έχουν προταθεί Ινδοευρωπαϊκές ετυμολογίες για το όνομα του πιο γνωστού Φιλισταίου του Γολιάθ σύμφωνα με ευρήματα στην πόλη Γκάθ όπως το Λυδικό Αλυάττης ή το Ελληνικό Καλεάδης.

quote:
ως ειδικός στις γλώσσες και τις διαλέκτους της Μέσης Ανατολής, αναφέρει ότι η γραφή στα ευρήματα είναι αιγαιακής προέλευσης και τη χαρακτήρισε κράμα Κυπρο-Μινωικής και Γραμμικής Α γραφής. Στη θέση αυτή συμφωνεί και ο επικεφαλής της ανασκαφής αρχαιολόγος Dr. Stage. Οι δύο αρχαιολόγοι επισημαίνουν ακόμη ότι τα ενεπίγραφα ευρήματα «αποκαλύπτουν για πρώτη φορά ότι οι πρώτοι Φιλισταίοι κάτοικοι του Ασκάλωνα ήξεραν να γράφουν και να διαβάζουην σε μη-σημιτική γλώσσα, που δεν έχει ακόμη αποκρυπτογραφηθεί. Ισως να μην ήταν υπερβολικό να πούμε ότι οι επιγραφές είναι γραμμένες σε μια γραφή που η βάση της είναι η κυπρο-μινωική γραφή, την οποία χρησιμοποίησαν και αλλοίωσαν οι Φιλισταίοι - εξετάζοντας τις επιγραφές αυτές μάλλον εξετάζουμε το παλαιότερο χειρόγραφο των Φιλισταίων».


quote:
Και ρωτάω, τόσο βλήματα ήσαν εφόσον ήσαν Έλληνες οι Φιλισταίοι, να χάσουν από κάτι ξεβράκωτους Εβραίους? δεν καταλαβαίνεις ότι μειώνεις το μεγαλείο του Έλληνα πολεμιστή?

οι έλληνες είχαν χάσει πολλές μάχες και δεν υπάρχει αήττητος στρατός
σε μια μάχη παίζουν πολλά πράγματα ρόλο και υπάρχουν πολλά παραδείγματα σε όλη την διάρκεια της ελληνικής ιστορίας που οι έλληνες έχασαν μάχες από κατώτερους στρατούς και κέρδισαν μάχες που θα έπρεπε να είχαν χαθεί
η ερώτηση σου δείχνει πόσο απαίδευτος είσαι στα πολεμικά ζητήματα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 20:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios
quote:
Λες να έψαχνα τι είπε ο μεγάλος ιστορικός Αραφάτ? Τι με πέρασες? εσένα?.....για πες μου ο Πρωθυπουργός των Σκοπίων δήλωσε ότι είναι Μακεδόνας!! Τι λες? Είναι?

Πλάκα έχεις φίλε, πολύ πλάκα..
Για το Σοφονία και τον Ιζεκεήλ δεν μας λές να γελάσουμε με την καρδιά μας..

Ο Γκρουέφσκι τι είναι?
Για διάβασε που γεννήθηκε..
Αντε στον Ελευθερουδάκη να βρείς τι θα μας πείς...

quote:
Τόσο νούμερα τους περνάς τους προγόνους μας?.

μας??

Edited by - allzzaro on 21/06/2010 20:02:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 21:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άθεος:
οι έλληνες είχαν χάσει πολλές μάχες και δεν υπάρχει αήττητος στρατός
σε μια μάχη παίζουν πολλά πράγματα ρόλο και υπάρχουν πολλά παραδείγματα σε όλη την διάρκεια της ελληνικής ιστορίας που οι έλληνες έχασαν μάχες από κατώτερους στρατούς και κέρδισαν μάχες που θα έπρεπε να είχαν χαθεί
η ερώτηση σου δείχνει πόσο απαίδευτος είσαι στα πολεμικά ζητήματα

Φέρε μου λοιπόν στοιχεία που οι αρχαίοι Έλληνες έχασαν από έναν κατώτερο στρατό.
-Και το κυριότερο πες μου γιατί δεν έτρεξαν να ζητήσουν βοήθεια στους Έλληνες Κρήτες ή Μυκηναίους? Γιατί τα αρχαία Ελληνικά συγγράμματα δεν αναφέρουν τίποτα απολύτως για τα αδέλφια τους του Φιλισταίους?
Γιατί οι εναπομείναντες Φιλισταίοι δεν είδαν τον Αλέξανδρο ως Έλληνα που πήγε να τους ελευθερώσει?

quote:
allzzaro:
Πλάκα έχεις φίλε, πολύ πλάκα..
Για το Σοφονία και τον Ιζεκεήλ δεν μας λές να γελάσουμε με την καρδιά μας..

Τι να σου πω? τι είναι αυτό που ζητάς?....... γιατί τους λέει Κρήτες?
-Πρώτον σου απάντησα ότι ως Κρήτες δεν τους λέει ο Σοφονίας ή ο Ιζεκεήλ αλλά οι εβδομήκοντα που μετάφρασαν από το εβραϊκό κείμενο το καφθιόρ ως Κρήτες.
Αν δεν κάνω λάθος ο Sesostris πρέπει να έχει το Εβραϊκό κείμενο, οπότε ας μας διαφωτίσει ανατρέχοντας σε αυτό.

Αν το λες από απόψεως ότι καταφέρονται εναντίων (μας), και έτσι να είναι, αυτό είναι λογικό και επόμενο . Ποιος αυτόχθονας λαός αγαπά τον κατακτητή του?

-Παρα ταύτα συνεχίζεις να αγνοείς επιδεικτικά την πληροφορία που έδωσα από την Γένεση για την καταγωγή τόσο των Φιλισταίων που γράφει ότι ήταν από τον Νώε, δείγμα της ανεπάρκειάς σου.
Εκτός κι εάν θεωρείς τον Νώε Έλληνα.

quote:
allzzaro:
μας??

Δεν έχεις κι άδικο....δε βλέπω και καμιά διανοητική ομοιότητα-σχέση ανάμεσα σε εσένα και τους αρχαίους Έλληνες!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

quote:

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 21:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άθεος:
από τις σελίδες που έβαλα ο ευρωπαίος είδε ότι ήθελε,αναγκαστικά θα βάλω αποσπάσματα εδώ για να δούμε τι δεν "είδε" ο ευρωπαίος

?

Το πρώτο quote, που αναφέρεις το σχολίασα, ενώ ήδη σχεδόν το σύνολο του περιεχομένου του το είχα ήδη παρουσιάσει ........... αλλά πρέπει να σκάλιζες τη μύτη σου ενώ γινόντουσαν όλα αυτά.....δεν εξηγείται αλλιώς!

Το δεύτερο και τρίτο που μιλάει για τη γλώσσα το έχει ήδη σχολιάσει επιτυχώς ο Agnostic.
Και είναι αυτονόητο ότι υιοθετώ την άποψή του περί αυτού.

Σημερον αλλος ουρανος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 21:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί μας κουράζεις ρε Νώντα?

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=182947&ct=33&dt=12/08/2007

quote:
Δεν έχεις κι άδικο....δε βλέπω και καμιά διανοητική ομοιότητα-σχέση ανάμεσα σε εσένα και τους αρχαίους Έλληνες!

Τουλάχιστον με αυτά που υποστηρίζω εγώ ρε φίλε δεν τρίζουν τα κόκκαλα των προγόνων μου.
Με αυτά που λές εσύ σηκώνονται και οι ταφόπλακες.
Αναγνώρισε πρώτα την αρχαία ελληνική σοφία και τα αρχαία ελληνικά μνημεία και μετά κάτι θα μπορέσεις να δείς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 21:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Φίλε μου καλέ , έχω μιλήσει μαζί σου και τηλεφωνικά και έχω ακούσει την φωνή σου...

Εξελίξεις βλέπω.....έχασα επεισόδεια???


===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 21:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για τους πέρσες τι έχεις να πεις ανώτεροι η κατώτεροι από τους έλληνες;
αν ήταν κατώτεροι τότε οι αποικίες τις μικράς ασίας έχασαν από κατώτερους

από τους γαλάτες το 279πχ

αυτά για αρχή αν θες υπάρχουν και άλλα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 22:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άθεος:
για τους πέρσες τι έχεις να πεις ανώτεροι η κατώτεροι από τους έλληνες;
αν ήταν κατώτεροι τότε οι αποικίες τις μικράς ασίας έχασαν από κατώτερους

από τους γαλάτες το 279πχ

αυτά για αρχή αν θες υπάρχουν και άλλα



Θέλω να πιστεύω ότι δεν ίδρωσες και πολύ για να βρεις όλους αυτούς!

Οι Πέρσες ήταν μια φοβερή πολεμική μηχανή και σε ποσότητα και σε ποιόητητα, τι από αυτά είχαν οι Εβραίοι? τον Δαβίδ με τη σφεντόνα?

Για τους Κέλτες για πες μου γιατί είμαι σίγουρος ότι έχεις μαύρα μεσάνυχτα!


Απλά εγώ να σε βοηθήσω λίγο. ο Βρένος και οι Κέλτες του έπαθαν ότι και οι Πέρσες στις Θερμοπύλες.

Ο στρατός του Βρένου ήταν πολλαπλάσιος σε σχέση με αυτόν των Ελλήνων.
Και πολύ ποιο ισχυρός σε ποιότητα ανδρών από τους Πέρσσες! (κυρίως λόγο σωματότυπου).
Και όμως οι Έλληνες τον διέλυσαν, ενώ ο Βρένος μή μπορώντας να αντέξει την τραγωδία αυτοκτόνησε.
Νόμιζε ότι η ανυπεράσπιστη τότε Ελλάδα, μιας και οι Αντίγονος Γονατάς και ο Πύρρος, -οι δύο αυτοί έξοχοι βασιλιάδες- έλειπαν σε επιχειρήσεις σε Μικρά Ασία και Ιταλία αντίστοιχα, ότι ήταν ένα εύκολο θύμα!
Και δεν υπήρχε περίπτωση μία στο εκατομμύριο να κάνει την εκστρατεία εάν πρώτα δεν είχαν σκοτωθεί ο Λυσίμαχος το 281 π.Χ. και λίγο αργότερα το 280 π.Χ. ο Σέλευκος.
Ενδεχομένως, να θεωρείς τις επιδρομές-αστραπή με επιστροφή, ως κάτι το αξιόλογο από πλευράς τους!, αλλά αν γνώριζες τότε την κατάσταση στην Ελλάδα και ήσουν, Κέλτης θα ντρεπόσουν για την κατάντια να μην μπορείς να νικήσεις έναν πεθαμένο!

ΠΟΝΤΟΣ :Εδώ είμαστε λίγοι, ΕΚΕΙ είμαστε πολλοί....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 21/06/2010 22:15:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2010, 22:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο στρατός του βρέννου απαίδευτε ήρθε την επόμενη χρονιά
το 279 οι γαλάτες συνέτριψαν τον στρατό των μακεδόνων και λεηλάτησαν την ύπαιθρο έφυγαν μόνο και μόνο γιατί δεν είχαν σκοπό να αποικίσουν
οι γαλάτες πολεμούσαν γυμνοί από την μέση και πάνω και ο στρατός του βέρννου ήταν 200 χιλιάδες ενώ των περσών ήταν κάτι παραπάνω
και μην ξεχνάς ότι και ο βρέννος κέρδισε τις πρώτες μάχες μέχρι και ολοκληρωτική καταστροφή υπέστη Το Κάλλιο
όταν λέω ότι είσαι απαίδευτος ξέρω τι λέω

αφού οι πέρσες ήταν μια φοβερή μηχανή πως τους κέρδισαν οι κατώτεροι από αυτούς έλληνες;
ρε απαίδευτε μάθε επιτελούς τα περί πολέμου μην είσαι τόσο χάχας

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy