ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΘΕΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Stellar
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2011, 13:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι σε εμποδίζει να ξεκινήσεις από τώρα ψευτόμαγκα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 17:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ


Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική πρέπει να δεχόμαστε τα πάντα συλλήβδην από φόβο μήπως κάτι από αυτά δε δεχόμαστε επηρεάσει με κάποιο (άγνωστο) τρόπο αυτά που δεχόμαστε.

Παρόμοιες ατάκες μου έλεγες και σε αυτό το θέμα για τους Ναζί:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10751

Τι σχέση μπορεί να έχει το ολοκαύτωμα των Εβραίων με την άρνηση των διωγμών των Χριστιανών (πράγμα που εγώ δεν αρνήθηκα αλλά ζήτησα στοιχεία).


Αντιστοίχως, τι σχέση έχει η ιστορικότητα του Ιησού με την ιστορικότητα του Αριστοτέλη, του Μωάμεθ, του Τζέγκις Χαν ή του Ομήρου;;;;


Θα καταλάβεις επιτέλους ότι τα διάφορα ιστορικά γεγονότα είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ μεταξύ τους και τα ιστορικά στοιχεία που τεκμηριώνουν το καθένα είναι διαφορετικά; Θα καταλάβεις επιτέλους ότι ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να αναζητά την αλήθεια μέσω της πληροφόρησης από διαφορετικές πηγές και να καταλήξει σε συμπεράσματα; Θα καταλάβεις επιτέλους ότι αυτό το συμπέρασμα επιτρέπεται να είναι αρνητικό ως προς την ιστορικότητα για κάποια γεγονότα και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ θετικό για κάποια άλλα;


Το πόσο ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟΣ, ανήθικος και ύπουλος είσαι φαίνεται ξεκάθαρα από την συμπεριφορά σου στο θέμα του Ολοκαυτώματος. Ο (Χριστιανός) τρεχαγύρευε ΑΡΝΕΙΤΑΙ το Ολοκαύτωμα αλλά σε αυτό ο Ψηλός δεν προβληματίζεται καθόλου.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=6&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10751#top


Δηλαδή ο Χριστιανός έχει δικαίωμα να αμφισβητεί ΟΤΙ γουστάρει χωρίς καμία επίπτωση ενώ εγώ είμαι υποχρεωμένος να τα δέχομαι όλα συλλήβδην. Ο άθεος ( ή ειδωλολάτρης ή σατανιστής ή ότι άλλο θέλετε να τον βαφτίσετε) Μακεδών ΔΕΝ έχει δικαίωμα να αμφισβητεί το γεγονός των διωγμών αλλά ο Χριστιανός τρέχα ΕΧΕΙ δικαίωμα να αμφισβητεί το Ολοκαύτωμα. Και μάλιστα χωρίς να βρεθεί κανένας ψηλός να του πει "Πρόσεχε, αγαπητέ εν Χριστώ αδελφέ, μην τυχόν και αμφισβητήσεις κάποια μαζική σφαγή όπως του Ολοκαυτώματος γιατί μπορεί να βρεθεί κανένας και να αμφισβητήσει ομοίως του διωγμούς των Χριστιανών και κάτι τέτοιο δε μας συμφέρει"

Δύο μέτρα και δύο σταθμά λοιπόν κύριε Ψηλέ, έτσι;

Και δε μας απάντησες ποτέ Ψηλέα...Έγινε το Ολοκαύτωμα των Εβραίων, ΝΑΙ ή ΟΥ;;;;;;


Θα μου εξηγήσεις με ποιο τρόπο το γεγονός ότι δέχομαι την ιστορικότητα του Ολοκαυτώματος με καθιστά ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να αποδέχομαι την ιστορικότητα των διωγμών (που το συγκεκριμένο δεν το αμφισβητώ αλλά ΔΕ δέχομαι ότι πρέπει ντε και καλά να δέχομαι ή και τα δύο ή κανένα); Και με ποιο τρόπο επιτρέπεται στον τρέχα να διαλέγει να αμφισβητεί ότι γουστάρει;;;;


Θα μου εξηγήσεις με ποιο τρόπο η αποδοχή της ιστορικότητας του Μεγάλου Αλεξάνδρου με υποχρεώνει να αποδεχθώ την ιστορικότητα του Ιησού;;;;


Θα καταλάβεις επιτέλους ότι η ιστορικότητα του Ιησού (historicity of Jesus) είναι ένα σοβαρό ιστορικό ζήτημα και όχι ένα θέμα που έχει λήξει με βεβαιότητα ως προς τη μία ή την άλλη απάντηση; Θα καταλάβεις επιτέλους ότι αντίστοιχο θέμα ΔΕΝ υπάρχει για άλλες προσωπικότητες της ιστορίας και ειδικά για τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους;Μιλάω με επιστημονικούς-ιστορικούς όρους.

Θα εξηγήσεις επιτέλους τι σημαίνει η φράση " με συμφέρει να λέω". Με ποια κριτήρια κρίνεις το συμφέρον και το μη-συμφέρον; Τι θέση έχει η αλήθεια στο σύστημα αξιών σου σε σχέση το συμφέρον; Παραπάνω ή παρακάτω;

quote:
Να σου πω την αλήθεια, δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτό το ερώτημα, αλλά ούτε και με ενδιαφέρει.
Δεν με απασχολεί και δεν με απασχόλησε ποτέ η ιστορικότητα της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας. Όλη η συζήτηση που γίνεται και οι θέσεις που παίρνω, καθώς και τα σενάρια που αναφέρω είναι υποθετικά.
Το κάνω για να πω σε σένα αλλά και σε όσους τυχόν μας διαβάζουν, πως δεν είστε εσείς οι έξυπνοι που ξυπνήσατε χτες και είδατε όλες τις δήθεν ανακρίβειες και το δήθεν δόλο στο Χριστιανισμό και προσπαθείτε να ξεβρακώστε ψέματα και τις λοιπές ανοησίες που λες!!
Η επιχειρηματολογία σας είναι φτηνή και πλαστή. Με τον ίδιο τρόπο αμφισβητούνται τα πάντα.


Καλά ρε ψηλέ είσαι σοβαρός; Δηλαδή όλη σου η επιχειρηματολογία στηρίζεται στο ΑΝ, το ΤΑΧΑ και το ΙΣΩΣ;;; Έτσι σκέφτεσαι εσύ;

Το συμπέρασμα ακόμα και από αυτά που λες είναι ότι ΠΟΤΕ,ΠΟΥΘΕΝΑ και από ΚΑΝΕΝΑΝ δεν έχει αμφισβητήθει η ιστορικότητα των αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων ή η γνησιότητα των γραπτών τους.Τυχαίο; Δε νομίζω. Ακριβώς αυτό λέω και εγώ.UNDISPUTED. To γεγονός ότι δεν την αμφισβήτησε κανένας δείχνει ότι μάλλον δεν υπάρχει τίποτα να αμφισβητηθεί ενώ αντιθέτως στο ζήτημα του Ιησού έχουν τεθεί επιστημονικά ζητήματα. Και ξαναλέω, αυτό ΔΕΝ είναι εφεύρεση του Μακεδόνα ούτε αποκλειστικότητα άλλων Ελλήνων. Τα έχουν γράψει ΞΕΝΟΙ πολλά χρόνια πριν. Δυστυχώς για εσένα, μπορώ και διαβάζω αγγλικά. Σε αυτούς τι θα έλεγες; Ωραία εμείς οι Έλληνες πρέπει να...φοβηθούμε μήπως μας...πάρουν τον Αριστοτέλη... Αν βρεθεί (δηλαδή έχει ήδη βρεθεί) ένας Αμερικάνος ή ένας Γερμανός να πουν τα ίδια με το Μακεδόνα, ποια απάντηση θα λάβουν.

Όσο για το ποιος έχει ξεβρακώσει ψέμματα, νομίζω στα επιστημονικά ζητήματα από την ηλικία της γης μέχρι την εξέλιξη των ειδών, οι τάπες που έχετε φάει από εμένα είναι αμέτρητες.

ΥΓ. Άργησα να απαντήσω γιατί έσβησα 3 φορές τα ποστ που είχα ετοιμάσει λόγω υβρεολογίου. Δε θέλω να σου δώσω το δικαίωμα να μιλάς πάλι για προστασία και...προδέρμ προς το πρόσωπο μου από τους διαχειριστές,αποπροσανατολίζοντας από το θέμα. Θέλω να αναδειχθεί το πόσο ύπουλος, ανήθικος και κουτοπόνηρος είσαι και όχι το πόσο μπορώ να σε βρίσω και το πόσες συνωμοσιολογικές αρλούμπες μπορείς να πεις...


ΥΓ2. Εννοείται ότι θα χρησιμοποιήσω τα ίδια σου τα λόγια ως σημαία εναντίον σου σε κάθε συνομιλία μαζί μου μέχρι να απαντήσεις αντρικά και να παραδεχτείς ότι η επιχειρηματολογία σου είναι έωλη


ΥΓ3. Περιμένω να απαντήσεις με στοιχεία ως προς το ποια συμφέροντα εξυπηρετώ εις βάρος του χριστιανισμού εγώ προσωπικά.

Edited by - IndustrialAngel on 17/05/2011 17:57:47

Edited by - IndustrialAngel on 17/05/2011 17:59:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 17:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ


Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική πρέπει να δεχόμαστε τα πάντα συλλήβδην από φόβο μήπως κάτι από αυτά δε δεχόμαστε επηρεάσει με κάποιο (άγνωστο) τρόπο αυτά που δεχόμαστε.

Παρόμοιες ατάκες μου έλεγες και σε αυτό το θέμα για τους Ναζί:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10751

Τι σχέση μπορεί να έχει το ολοκαύτωμα των Εβραίων με την άρνηση των διωγμών των Χριστιανών (πράγμα που εγώ δεν αρνήθηκα αλλά ζήτησα στοιχεία).



Το τι σχέση μπορεί να έχει το ένα με το άλλο, σου του είχα αναφέρει στο μήνυμά μου εκεί. Δεν έχει νόημα να το επαναλάβω εδώ διότι η συζήτηση εδώ αφορά σε άλλο θέμα.

Όπως υπάρχουν στοιχεία που μαρτυρούν το ολοκαύτωμα των Εβραίων, πράγμα που αμφισβητείται σήμερα από αρκετούς, έτσι υπάρχουν και στοιχεία που μαρτυρούν για τους διωγμούς κατά των Χριστιανών που, επίσης, αμφισβητούνται κατά παραπλήσιο τρόπο.


quote:

Αντιστοίχως, τι σχέση έχει η ιστορικότητα του Ιησού με την ιστορικότητα του Αριστοτέλη, του Μωάμεθ, του Τζέγκις Χαν ή του Ομήρου;;;;

Μα δεν καταλαβαίνεις πως για να καταρρεύσει κάτι δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη, αλλά γίνεται προοδευτικά, συστηματικά και μεθοδευμένα;

Σε είχα ρωτήσει, αλλά δεν μου απάντησες. Σε είχα ρωτήσει για το τι πιστεύεις εσύ πως είναι ο ακρογωνιαίος λίθος στη Χριστιανική Πίστη. Για να μην παίζουμε την κολοκυθιά, θα σου πω πως, κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι η σταυρική θυσία και η Ανάσταση του Ιησού Χριστού.
Αν, λοιπόν, προοδευτικά και μεθοδευμένα προωθηθεί, πρώτα η αμφισβήτηση και κατόπιν η άρνηση της ιστορικότητας του Ιησού, νάτο το γλυκό, ήλθε και έδεσε.
Χωρίς Ιησού, ούτε σταυρική θυσία υπάρχει, αλλά ούτε και Ανάσταση.
Καταλαβαίνεις τώρα;


quote:
Θα καταλάβεις επιτέλους ότι τα διάφορα ιστορικά γεγονότα είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ μεταξύ τους και τα ιστορικά στοιχεία που τεκμηριώνουν το καθένα είναι διαφορετικά;

Τι θέλει να πει ο ποιητής με αυτό;

quote:

Θα καταλάβεις επιτέλους ότι ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να αναζητά την αλήθεια μέσω της πληροφόρησης από διαφορετικές πηγές και να καταλήξει σε συμπεράσματα;

Άστη την αλήθεια ήσυχη, πολλά της έχεις κάνει. Φτάνει πια να τη χρησιμοποιείς τη λέξη αυτή ως πρόσχημα για κάθε ανοησία που θες να πεις.
Για ποιες πηγές μιλάς, τις κατά macedon ή τις κατά industrial ?
Γίνατε από μόνοι σας ιστορικοί, επιστήμονες, ειδικοί μελετητές, γράφετε βιβλία και απαιτείτε να έχετε μερίδιο σε χειροκροτητές.

quote:

Θα καταλάβεις επιτέλους ότι αυτό το συμπέρασμα επιτρέπεται να είναι αρνητικό ως προς την ιστορικότητα για κάποια γεγονότα και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ θετικό για κάποια άλλα;

Μήπως ο ποιητής θα μπορούσε να γίνει πιο σαφής;
Αυτό το ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ σε τι αναφέρεται;
Είναι δυνατό το ένα/ίδιο και συγκεκριμένο συμπέρασμα να αφορά δυο διαφορετικά μεταξύ τους γεγονότα; Να είναι θετικό για κάποιο γεγονός και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ αρνητικό για κάποιο άλλο;

Τι σόι γλωσσολογικά ακροβατικά είναι ετούτα πάλι;


quote:

Το πόσο ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟΣ, ανήθικος και ύπουλος είσαι φαίνεται ξεκάθαρα από την συμπεριφορά σου στο θέμα του Ολοκαυτώματος. Ο (Χριστιανός) τρεχαγύρευε ΑΡΝΕΙΤΑΙ το Ολοκαύτωμα αλλά σε αυτό ο Ψηλός δεν προβληματίζεται καθόλου.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=6&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10751#top



Δεν θα έπρεπε να κάνω διάλογο μαζί σου, αλλά αν το κάνω, το κάνω μόνο για όσους τυχόν μας διαβάζουν, να υπάρχει αντίλογος, διότι είσαι ένας απλός συκοφάντης της δεκάρας και η συμπεριφορά σου αυτή έγινε ήδη η αφορμή να απομακρυνθεί άδικα από το φόρουμ ο Τρεχαγύρευε, και δεν το υποστηρίζω μόνο εγώ αυτό, αλλά και πολλά άλλα μέλη του φόρουμ.

Δεν πειράζει όμως, κάποια στιγμή θα μεγαλώσεις και ελπίζω να μεγαλώσεις και πνευματικά.

***Στην παραπομπή σου, δεν υπάρχει δικό μου μήνυμα.


quote:

Δηλαδή ο Χριστιανός έχει δικαίωμα να αμφισβητεί ΟΤΙ γουστάρει χωρίς καμία επίπτωση ενώ εγώ είμαι υποχρεωμένος να τα δέχομαι όλα συλλήβδην. Ο άθεος ( ή ειδωλολάτρης ή σατανιστής ή ότι άλλο θέλετε να τον βαφτίσετε) Μακεδών ΔΕΝ έχει δικαίωμα να αμφισβητεί το γεγονός των διωγμών αλλά ο Χριστιανός τρέχα ΕΧΕΙ δικαίωμα να αμφισβητεί το Ολοκαύτωμα. Και μάλιστα χωρίς να βρεθεί κανένας ψηλός να του πει "Πρόσεχε, αγαπητέ εν Χριστώ αδελφέ, μην τυχόν και αμφισβητήσεις κάποια μαζική σφαγή όπως του Ολοκαυτώματος γιατί μπορεί να βρεθεί κανένας και να αμφισβητήσει ομοίως του διωγμούς των Χριστιανών και κάτι τέτοιο δε μας συμφέρει"


Είσαι έξυπνο παιδί, αλλά συνεχίζεις να καταθέτεις δείγματα της επιπολαιότητάς σου.

Αν ένας Χριστιανός ή, αν θες, ο Χριστιανός Τρέχα, ενδέχεται να αμφισβητεί το ολοκαύτωμα, είναι δική του προσωπική πεποίθηση και δεν πηγάζει αυτή από καμιά επίσημη θέση της Χριστιανικής Πίστης.
Έγινε κατανοητό;
Εκτός κι αν έχεις να μου υποδείξεις και να αποδείξεις πως συμβαίνει το αντίθετο.

Επειδή όμως είσαι άδικος και συκοφάντης, σε βολεύει να χρεώνεις στο Χριστιανισμό τυχόν προσωπική εκτίμηση ενός ανθρώπου που λέει πως είναι Χριστιανός.
Ενώ ο macedon ….. για σένα και για τη συνοδεία του ….. έχει το δικαίωμα να πετά λάσπες όπου θέλει.
Ο macedon είναι χέλι και ελίσσεται, μπορεί και ενδύεται το μανδύα του «λίμπρε πανσέ», του αδέκαστου κριτή, του αντικειμενικού κριτή, του ιστορικού, ….. και ό, τι άλλο γουστάρει η ψυχή σου, ΣΩΣΤΑ;

Δεν καταλαβαίνεις, ούτε εσύ, αλλά και ούτε οι άλλοι χριστιανομάχοι, πως όπου εσείς βάζετε το «Χριστιανός» ή το «Χριστιανισμός», κάποιοι άλλοι, ενδέχεται να βάλουν τη λέξη «Έλληνας» ή «Ελληνισμός».
Και σε διαβεβαιώ πως το έχουν κάνει και έχουν στήσει τον Έλληνα και τον Ελληνισμό στον τοίχο!!
Αλλά σου αρέσει να εθελοτυφλείς, να πορεύεσαι και να κοιμάσαι τη νύχτα με το παραμυθάκι περί του σούπερ ελληναρά της αρχαιότητας.


quote:

Δύο μέτρα και δύο σταθμά λοιπόν κύριε Ψηλέ, έτσι;


Λες παπαριές.

quote:

Και δε μας απάντησες ποτέ Ψηλέα...Έγινε το Ολοκαύτωμα των Εβραίων, ΝΑΙ ή ΟΥ;;;;;;


Γιατί πότε με ρώτησες πριν; Μπορεί να μην το είδα;

Γιατί έχει τόση σημασία για σένα η απάντησή μου;

Η ερώτησή σου αφορά στην ιστορικότητα του γεγονότος (αν υπήρξε ως γεγονός) ή στο μέγεθος του ολοκαυτώματος (αν ήταν έξι εκατομμύρια, λιγότεροι ή περισσότεροι);

Πριν μου απαντήσεις, θα πρέπει να καταλάβεις ότι ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να αναζητά την αλήθεια μέσω της πληροφόρησης από διαφορετικές πηγές και να καταλήξει σε συμπεράσματα.
Θα πρέπει να καταλάβεις, επίσης, πως αυτά τα συμπεράσματα επιτρέπεται να είναι αρνητικά ως προς την ιστορικότητα για κάποια γεγονότα και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ θετικό για κάποια άλλα.


quote:

Θα μου εξηγήσεις με ποιο τρόπο το γεγονός ότι δέχομαι την ιστορικότητα του Ολοκαυτώματος με καθιστά ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να αποδέχομαι την ιστορικότητα των διωγμών (που το συγκεκριμένο δεν το αμφισβητώ αλλά ΔΕ δέχομαι ότι πρέπει ντε και καλά να δέχομαι ή και τα δύο ή κανένα);

Και που ξέρω εγώ; Σε υποχρέωσε κανείς;

quote:

Και με ποιο τρόπο επιτρέπεται στον τρέχα να διαλέγει να αμφισβητεί ότι γουστάρει;;;;

Δεν ξέρω. Ρώτα τον ίδιο. Βέβαια, τώρα δεν μπορείς, αφού φρόντισες να τον διώξεις από το φόρουμ.


quote:

Θα μου εξηγήσεις με ποιο τρόπο η αποδοχή της ιστορικότητας του Μεγάλου Αλεξάνδρου με υποχρεώνει να αποδεχθώ την ιστορικότητα του Ιησού;;;;


Δεν ξέρω. Ποιος το λέει αυτό;


quote:

Θα καταλάβεις επιτέλους ότι η ιστορικότητα του Ιησού (historicity of Jesus) είναι ένα σοβαρό ιστορικό ζήτημα και όχι ένα θέμα που έχει λήξει με βεβαιότητα ως προς τη μία ή την άλλη απάντηση; Θα καταλάβεις επιτέλους ότι αντίστοιχο θέμα ΔΕΝ υπάρχει για άλλες προσωπικότητες της ιστορίας και ειδικά για τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους;Μιλάω με επιστημονικούς-ιστορικούς όρους.

Τελικά είσαι πολύ κοκορίκο.

http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=88930
Το ταμπού Φαλμεράυερ


http://www.politismospolitis.org/archives/15992
Μια ωδή προς τον αδικημένο Φαλμεράυερ

quote:

Θα εξηγήσεις επιτέλους τι σημαίνει η φράση " με συμφέρει να λέω". Με ποια κριτήρια κρίνεις το συμφέρον και το μη-συμφέρον; Τι θέση έχει η αλήθεια στο σύστημα αξιών σου σε σχέση το συμφέρον; Παραπάνω ή παρακάτω;


Ναι, την επόμενη φορά θα βάζω και υπότιτλους σε όσα γράφω! Τι άλλο θα ακούσουμε.

Δεν με συμφέρει να λέω= δεν έχω κανένα προσωπικό συμφέρον από το να κάνω κάτι τέτοιο. Σε αντίθεση, ίσως, με κάποιους άλλους που θέλουν να ξαναγράψουν την ελληνική ιστορία, αλλά και τα του Χριστιανισμού.
Κατάλαβες τώρα;


quote:

quote:
Να σου πω την αλήθεια, δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτό το ερώτημα, αλλά ούτε και με ενδιαφέρει.
Δεν με απασχολεί και δεν με απασχόλησε ποτέ η ιστορικότητα της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας. Όλη η συζήτηση που γίνεται και οι θέσεις που παίρνω, καθώς και τα σενάρια που αναφέρω είναι υποθετικά.
Το κάνω για να πω σε σένα αλλά και σε όσους τυχόν μας διαβάζουν, πως δεν είστε εσείς οι έξυπνοι που ξυπνήσατε χτες και είδατε όλες τις δήθεν ανακρίβειες και το δήθεν δόλο στο Χριστιανισμό και προσπαθείτε να ξεβρακώστε ψέματα και τις λοιπές ανοησίες που λες!!
Η επιχειρηματολογία σας είναι φτηνή και πλαστή. Με τον ίδιο τρόπο αμφισβητούνται τα πάντα.


Καλά ρε ψηλέ είσαι σοβαρός; Δηλαδή όλη σου η επιχειρηματολογία στηρίζεται στο ΑΝ, το ΤΑΧΑ και το ΙΣΩΣ;;; Έτσι σκέφτεσαι εσύ;



Ένα από τα ελαττώματα σου είναι πως δεν μπορείς να παρακολουθήσεις τη συνέχεια σε μια συζήτηση. Ξεχνάς το σημείο εκκίνησης της συζήτησης και γιατί γίνεται. Δεν φταίω εγώ γι’ αυτό.

quote:

Το συμπέρασμα ακόμα και από αυτά που λες είναι ότι ΠΟΤΕ,ΠΟΥΘΕΝΑ και από ΚΑΝΕΝΑΝ δεν έχει αμφισβητήθει η ιστορικότητα των αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων ή η γνησιότητα των γραπτών τους.Τυχαίο; Δε νομίζω. Ακριβώς αυτό λέω και εγώ.UNDISPUTED. To γεγονός ότι δεν την αμφισβήτησε κανένας δείχνει ότι μάλλον δεν υπάρχει τίποτα να αμφισβητηθεί ενώ αντιθέτως στο ζήτημα του Ιησού έχουν τεθεί επιστημονικά ζητήματα. Και ξαναλέω, αυτό ΔΕΝ είναι εφεύρεση του Μακεδόνα ούτε αποκλειστικότητα άλλων Ελλήνων. Τα έχουν γράψει ΞΕΝΟΙ πολλά χρόνια πριν. Δυστυχώς για εσένα, μπορώ και διαβάζω αγγλικά. Σε αυτούς τι θα έλεγες; Ωραία εμείς οι Έλληνες πρέπει να...φοβηθούμε μήπως μας...πάρουν τον Αριστοτέλη... Αν βρεθεί (δηλαδή έχει ήδη βρεθεί) ένας Αμερικάνος ή ένας Γερμανός να πουν τα ίδια με το Μακεδόνα, ποια απάντηση θα λάβουν.

Θα σε ρωτήσω κάτι απλό.
Αν αμφισβητείται η ελληνικότητα των σημερινών Ελλήνων, δες π.χ. της Μακεδονίας, πιστεύεις πως θα έχουν πρόβλημα, χρόνω συν το χρόνω, αυτή την αμφισβήτηση να την πάνε όσο πίσω στο χρόνο θέλουν και να συμπεριλάβουν και τους αρχαίους φιλοσόφους και να σου τους παρουσιάσουν ως Μογγόλους για παράδειγμα.
Μα τόσο μπουμπούνας είσαι;

Και να σου θυμίσω και να σε επαναφέρω στην αρχική ενδεχόμενη αμφισβήτηση που πρωτοανέφερα, αφορούσε στα όσα φέρονται να έχουν πει οι ίδιοι και όχι τόσο στην ιστορική ύπαρξη των ίδιων.
Αλλά το ξεχείλωσες το θέμα και πήρε άλλες διαστάσεις.


quote:

Όσο για το ποιος έχει ξεβρακώσει ψέμματα, νομίζω στα επιστημονικά ζητήματα από την ηλικία της γης μέχρι την εξέλιξη των ειδών, οι τάπες που έχετε φάει από εμένα είναι αμέτρητες.


Ο Χάρυ Κλιν έλεγε «δοξάστε με!»


quote:

ΥΓ. Άργησα να απαντήσω γιατί έσβησα 3 φορές τα ποστ που είχα ετοιμάσει λόγω υβρεολογίου. Δε θέλω να σου δώσω το δικαίωμα να μιλάς πάλι για προστασία και...προδέρμ προς το πρόσωπο μου από τους διαχειριστές,αποπροσανατολίζοντας από το θέμα. Θέλω να αναδειχθεί το πόσο ύπουλος, ανήθικος και κουτοπόνηρος είσαι και όχι το πόσο μπορώ να σε βρίσω και το πόσες συνωμοσιολογικές αρλούμπες μπορείς να πεις...

Τελικά, στο μόνο που είσαι ικανός είναι στο βρίσιμο.
Βρίσε παλικάρι μου. Αν είναι να ξεθυμάνεις, βρίσε. Δεν σου απόμεινε και τίποτα άλλο.
Ούτως ή άλλως, την ελπίδα σου την έχουνε κλαδέψει από τον πάτο!


quote:

ΥΓ2. Εννοείται ότι θα χρησιμοποιήσω τα ίδια σου τα λόγια ως σημαία εναντίον σου σε κάθε συνομιλία μαζί μου μέχρι να απαντήσεις αντρικά και να παραδεχτείς ότι η επιχειρηματολογία σου είναι έωλη

Ε, μη το κάνεις και σκοπό της ζωής σου τώρα αυτό.

quote:

ΥΓ3. Περιμένω να απαντήσεις με στοιχεία ως προς το ποια συμφέροντα εξυπηρετώ εις βάρος του χριστιανισμού εγώ προσωπικά.


Αφού είχες δηλώσει την αντιπάθειά σου κατά του Χριστιανισμού, δεν θυμάσαι;

Edited by - Ψηλός on 19/05/2011 18:21:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 21:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

IndustrialAngel:

quote:
Και δε μας απάντησες ποτέ Ψηλέα...Έγινε το Ολοκαύτωμα των Εβραίων, ΝΑΙ ή ΟΥ;;;;;;

Αυτή την "πρεμοὐρα" για το αν ανταποκρίνεται στην αλήθεια
το ...Ολοκαύτωμα των εβραίων ή όχι,ειλικρινά δεν την
καταλαβαίνω!!!
Και στο τέλος -τέλος,με ποιά στοιχεία μπορείς να εδραιώσεις το ένα
ή το άλλο; Αφού υπάρχουν για κάθε περίπτωση αμέτρητες πηγές που
μπορούν να υποστηρίξουν και την μια και την άλλη...

Εσύ αλήθεια τι συμπεράσματα θα βγάλεις για όποιον υποστηρίξει
την αντίθετη από εσένα άποψη και πεί: "ΟΧΙ, δεν έγινε το εβραϊκό ολοκαύτωμα όπως θέλουν να μας πείσουν οι εβραιοσιωνιστές";!!!

Πάντως σίγουρα εξετάσεις εδώ μέσα δεν δίνουμε πρός ΚΑΜΜΙΑ
κατεύθυνση,ούτε και έχουμε τον φόβο να χαρακτηρισθούμε
Persona non grata...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2011, 14:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή την "πρεμοὐρα" για το αν ανταποκρίνεται στην αλήθεια το Ολοκαύτωμα των εβραίων ή όχι, ειλικρινά δεν την καταλαβαίνω!!!
Απλό είναι. Το Ολοκαύτωμα είναι η θρησκεία τους. Οποιαδήποτε αμφισβήτηση του θέματος (έστω και ελάχιστη) συναντά τις γνωστές αντιδράσεις των θρησκόληπτων: Δυσπιστία, κραυγές, προσβολές, αφορισμούς κλπ κλπ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 16:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Χωρίς Ιησού, ούτε σταυρική θυσία υπάρχει, αλλά ούτε και Ανάσταση.
Καταλαβαίνεις τώρα;

Εδώ διαφωνώ με το "συνειρμό" σου.

Ο Ιησούς είναι ο πρωταγωνιστής ενός παραμυθιού που λέγεται "καινή διαθήκη".
Μέσα εκεί λοιπόν, έλαβε χώρα και η σταύρωση και η ανάσταση και όχι μόνο (θαύματα, κοσμοπλημμύρα, ευθεία αντιπαράθεση με το ιερατείο που δεν τον γνώριζε και πλήρωσαν άλλον να τους δείξει ποιός είναι και τόσα άλλα...).

Αυτό δεν αμφισβητείται από κανένα!!!

Όπως δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι ο κακός λύκος αλεύρωσε το πόδι του για να το δείξει στα 7 κατσικάκια προκειμένου να τον περάσουν για την μαμά κατσίκα και να του ανοίξουν την πόρτα για να τα φάε, όπως λέει ένα άλλο παραμύθι το "η κατσίκα με τα 7 κατσικάκια".


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 20:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το τι σχέση μπορεί να έχει το ένα με το άλλο, σου του είχα αναφέρει στο μήνυμά μου εκεί. Δεν έχει νόημα να το επαναλάβω εδώ διότι η συζήτηση εδώ αφορά σε άλλο θέμα.


Και εγώ επιμένω να λέω ότι η σχέση είναι η εξής: ΚΑΜΙΑ. Όση έχει η ιστορικότητα του Τζέγκινς Χαν με του Μ. Αλεξάνδρου.

quote:
Όπως υπάρχουν στοιχεία που μαρτυρούν το ολοκαύτωμα των Εβραίων, πράγμα που αμφισβητείται σήμερα από αρκετούς, έτσι υπάρχουν και στοιχεία που μαρτυρούν για τους διωγμούς κατά των Χριστιανών που, επίσης, αμφισβητούνται κατά παραπλήσιο τρόπο.


Τι ωραία που τα βάζεις ΟΛΑ στο ίδιο σακί, όλα μέσα σε ένα απέραντο γκρίζο. Όλα αμφισβητούνται και όλα έχουν στοιχεία που τα μαρτυρούν. Δεν απαντάς ψηλέ παρά μόνο μιλάς ΑΟΡΙΣΤΑ ως σωστός κουτοπόνηρος πολιτικάντης που είσαι.


Κάνεις το χαζό ΕΠΙΤΗΔΕΣ για να προκαλέσεις σύγχυση. Ρε ψηλέ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ υπάρχει και αμφισβήτηση και στοιχεία υπέρ. Σχεδόν σε ΟΛΑ τα πράγματα έχουν υπάρξει αυτά τα δύο. Το θέμα είναι ΠΟΣΟ σοβαρά είναι τα επιχειρήματα υπέρ και πόσο ισχυρή είναι η αμφισβήτηση. Απάντα μου σε παρακαλώ στα ίσια και μην λες ανούσιες γενικότητες

quote:
Μα δεν καταλαβαίνεις πως για να καταρρεύσει κάτι δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη, αλλά γίνεται προοδευτικά, συστηματικά και μεθοδευμένα;


Πω πω! Τι απαίσια κουραστικός και ξύλινος λόγος που αναμασά τα αυτονόητα.


Γιατί όμως είναι αρνητικό το να καταρρεύσει κάτι;;; Αν είναι ψευδές τότε ΚΑΛΩΣ να γίνει συστηματική προσπάθεια ώστε να να αμφισβητηθεί. Η εναλλακτική πρόταση ποια είναι δηλαδή; Δια της βίας;;;;; Ακόμα και αν κάτι είναι αληθές τότε επίσης ΚΑΛΩΣ να αμφισβητείται γιατί το γεγονός ότι αντέχει την αμφισβήτηση(αν την αντέξει) αυξάνει τη βεβαιότητα που το χαρακτηρίζει.


Τώρα τα περί μεθόδευσης είναι απλώς τρίχες. Προσπαθείς να βρεις μειώσεις τα επιχειρήματα επειδή η πηγή τους είναι κάποιος που βλέπεις ως "εχθρό". Δηλαδή το αληθές ακόμα και αν ακουστεί από τα χείλη του Μακεδόνα ή του Χίτλερ παύει να είναι αληθές επειδή αυτός που το είπε είναι "εχθρός".


quote:
Σε είχα ρωτήσει, αλλά δεν μου απάντησες. Σε είχα ρωτήσει για το τι πιστεύεις εσύ πως είναι ο ακρογωνιαίος λίθος στη Χριστιανική Πίστη. Για να μην παίζουμε την κολοκυθιά, θα σου πω πως, κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι η σταυρική θυσία και η Ανάσταση του Ιησού Χριστού.
Αν, λοιπόν, προοδευτικά και μεθοδευμένα προωθηθεί, πρώτα η αμφισβήτηση και κατόπιν η άρνηση της ιστορικότητας του Ιησού, νάτο το γλυκό, ήλθε και έδεσε.
Χωρίς Ιησού, ούτε σταυρική θυσία υπάρχει, αλλά ούτε και Ανάσταση.
Καταλαβαίνεις τώρα;


Σε είχα ρωτήσει ΠΡΩΤΟΣ αν συμφωνείς με τη φράση του γέροντα ότι ο Χριστιανισμός είναι ΜΗΔΕΝ χωρίς υπαρκτό Χριστό. Και απάντησες...με ερώτηση αλλά έχεις το θράσος να μιλάς για κολοκυθιές.


Και επιτέλους απάντησες, ότι χωρίς ιστορικότητα του Χριστού (με τη δραστηριότητα που αυτή συνεπάγεται πχ την Ανάσταση) η χριστιανική πίστη είναι ΜΗΔΕΝ.


Εγώ θεωρώ ότι πολλά στοιχεία του Χριστιανισμού ΑΞΙΖΟΥΝ και χωρίς Χριστό ή χωρίς Θεό. Και το έχω ξαναγράψει.

quote:
Τι θέλει να πει ο ποιητής με αυτό;


Το αν συνέβη το Ολοκαύτωμα δεν επηρεάζεται από το αν συνέβη ο κατακλυσμός του Νώε. Τα ιστορικά τεκμήρια για τα δύο γεγονότα είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετα μεταξύ τους.


Το συμπέρασμα που λέω μπορεί να είναι " Με βάση τα ιστορικά στοιχεία αυτό το γεγονός συνέβη" ή "Με βάση τα ιστορικά στοιχεία αυτή η ιστορία δε συνέβη". Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα σε όλα. Σε κάποια μπορεί να είναι το πρώτο και σε κάποια το δεύτερο.


quote:
Άστη την αλήθεια ήσυχη, πολλά της έχεις κάνει. Φτάνει πια να τη χρησιμοποιείς τη λέξη αυτή ως πρόσχημα για κάθε ανοησία που θες να πεις.
Για ποιες πηγές μιλάς, τις κατά macedon ή τις κατά industrial ?
Γίνατε από μόνοι σας ιστορικοί, επιστήμονες, ειδικοί μελετητές, γράφετε βιβλία και απαιτείτε να έχετε μερίδιο σε χειροκροτητές.


Μη "διαρρηγνύεις τα ιμάτια σου" για την αλήθεια λασπολογώντας εμένα ΑΟΡΙΣΤΑ. Πότε συγκεκριμένα είπα ψέμματα εγώ; Όταν αντιγράφω επιστημονικές δημοσιεύσεις από έγκριτο επιστημονικό τύπο μέχρι ΚΕΡΑΙΑΣ στην αυθεντική γλώσσα (αδιαφορώντας για τους κανονισμούς του φόρουμ για τα ελληνικά) ενώ κάτι άλλα φιλαράκια σου κάνουν "quote mining" ή αντιγράφουν ψευδεπιστήμονες;;;


Και για να μην ξεχνιόμαστε, ΨΗΛΕ, σε έχω ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ήδη να πιάσουμε όσες δημοσιεύσεις θέλεις να δούμε ΠΟΣΟΙ και ΠΟΙΟΙ λένε ΠΟΛΛΑ και ΧΟΝΤΡΑ ψέμματα στο φόρουμ. Δεν απάντησες όμως. Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να πιάσεις ΟΛΕΣ μου τις δημοσιεύσεις και να μου πεις που έχω πει ψέμματα. Επίσης περιμένω να μου δώσεις τον ορισμό της λέξης "πίστη" και της λέξης "γνώση" για να μην ξεχνιόμαστε....

Το δεύτερο που λες για τις πηγές είναι φτηνή και αστήρικτη κατηγορία. Έχω πει και προσωπικά στο γιάπετ και γενικά προς ΟΛΟΥΣ να μην πιστεύουν ΚΑΝΕΝΑΝ (ούτε εμένα δηλαδή) αλλά να ψάχνουν ΜΟΝΟΙ τους τα πάντα και ΜΕΤΑ να καταλήγουν σε συμπέρασμα. Εσύ μπορείς να το συστήσεις αυτό;;;;; Και όταν λέω τα πάντα εννοώ τα πάντα χωρίς κανένα κριτήριο.

quote:

Μήπως ο ποιητής θα μπορούσε να γίνει πιο σαφής;
Αυτό το ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ σε τι αναφέρεται;
Είναι δυνατό το ένα/ίδιο και συγκεκριμένο συμπέρασμα να αφορά δυο διαφορετικά μεταξύ τους γεγονότα; Να είναι θετικό για κάποιο γεγονός και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ αρνητικό για κάποιο άλλο;
Τι σόι γλωσσολογικά ακροβατικά είναι ετούτα πάλι;



Εξήγησα ήδη. Μπορεί κάτι να θεωρείται ιστορικό γεγονός και κάτι άλλο να μην τεκμηριώνεται επαρκώς από την ιστορική επιστήμη.

quote:
Δεν θα έπρεπε να κάνω διάλογο μαζί σου, αλλά αν το κάνω, το κάνω μόνο για όσους τυχόν μας διαβάζουν, να υπάρχει αντίλογος, διότι είσαι ένας απλός συκοφάντης της δεκάρας και η συμπεριφορά σου αυτή έγινε ήδη η αφορμή να απομακρυνθεί άδικα από το φόρουμ ο Τρεχαγύρευε, και δεν το υποστηρίζω μόνο εγώ αυτό, αλλά και πολλά άλλα μέλη του φόρουμ.
Δεν πειράζει όμως, κάποια στιγμή θα μεγαλώσεις και ελπίζω να μεγαλώσεις και πνευματικά.

***Στην παραπομπή σου, δεν υπάρχει δικό μου μήνυμα.



Το πόσο δίκαιη ή άδικη είναι η διαγραφή του τρέχα ή άλλα που συμβαίνουν στο φόρουμ άστο δε σε παίρνει να το συζητάς. Όσο για το πόσοι το υποστηρίζουν να φανταστώ έκανες...γκάλοπ;;;Εξάλλου κανένας δεν του απαγορεύει να κάνει δεύτερο λογαριασμό και να γράφει. Εδώ τα τρολ έχουν 80000 λογαριασμούς ο καθένας...


Δεν απαντάς όμως σε αυτό που σε ρωτάω παρά μόνο περνάς στην αντεπίθεση για να θολώσεις τα νερά. Δε σε συκοφαντώ ΚΑΘΟΛΟΥ. Γεγονότα περιγράφω. Τα γραπτά μένουν,ψηλέα. Θα μπορούσες απλώς να πεις,ως δικαιολογία, ότι δεν ξέρεις τι γράφτηκε μετά, ότι δεν παρακολούθησες το thread. Δεν το λες όμως αυτό. Και έτσι αποδεικνύεις ότι έχω δίκιο

quote:
Είσαι έξυπνο παιδί, αλλά συνεχίζεις να καταθέτεις δείγματα της επιπολαιότητάς σου.
Αν ένας Χριστιανός ή, αν θες, ο Χριστιανός Τρέχα, ενδέχεται να αμφισβητεί το ολοκαύτωμα, είναι δική του προσωπική πεποίθηση και δεν πηγάζει αυτή από καμιά επίσημη θέση της Χριστιανικής Πίστης.
Έγινε κατανοητό;
Εκτός κι αν έχεις να μου υποδείξεις και να αποδείξεις πως συμβαίνει το αντίθετο.

Δεν είπα εγώ ότι είναι επίσημη θέση της "πίστης". Εγώ στηλιτεύω τη συμπεριφορά σου που από τη μία απευθύνεσαι σε εμένα δασκαλίστικα να μου πεις ότι ο κακός Μακεδόνας κάνει με το Ολοκαύτωμα αυτό που κάνει και με τους διωγμούς αλλά ΔΕΝ κάνεις παρόμοια σύσταση ΟΥΤΕ στο (δηλωμένο Χριστιανό) τρέχα ούτε στον (επίσης δηλωμένο Χριστιανό) Αριστοτέλη_ΩΝ3. Δεν τους λες δηλαδή " ρε παιδιά δεν ντρέπεστε να κάνετε στο Ολοκαύτωμα αυτό που κάνει ο Μακεδόνας στους διωγμούς".


quote:
Επειδή όμως είσαι άδικος και συκοφάντης, σε βολεύει να χρεώνεις στο Χριστιανισμό τυχόν προσωπική εκτίμηση ενός ανθρώπου που λέει πως είναι Χριστιανός.


Βρε πολιτικάντη πώς ΑΜΕΣΩΣ πας να αποστασιοποιηθείς από εκεί που στριμώχνεσαι. Ο τρέχα έπαψε να "είναι" Χριστιανός αλλά πλέον "δηλώνει ότι είναι" Χριστιανός. Τι κομπιναδόρος των λέξεων είσαι! Πας να τον υπερασπιστείς αλλά τον εντάσεις σιωπηρά σε ΑΛΛΗ ομάδα από αυτή που ανήκεις εσύ.


Ξαναλέω, σιχαμερέ πολιτικάντη, δε χρεώνω ΤΙΠΟΤΑ στο Χριστιανισμό αλλά σε εσένα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ. Προφανώς,είσαι τόσο ΑΔΥΝΑΜΟΣ στα επιχειρήματα και τόσο ΔΕΙΛΟΣ να παραδεχθείς ότι έκανες σφάλμα που έχεις ανάγκη να βάλεις τους Χριστιανούς και το Χριστιανισμό ως ασπίδα για να γλυτώσεις.

Εγώ έχω γνωρίσει υπέροχους ανθρώπου που είναι Χριστιανοί. Δεν ντρέπομαι να το πω. Εσύ όμως δεν ανήκεις σε αυτούς. Είσαι ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ Χριστιανός. Είσαι ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ άνθρωπος. ΕΣΥ. Όχι οι άλλοι.


Έχω ήδη γράψει ότι στο Χριστιανισμό οφείλουμε ένα μέρος της ανάπτυξης της επιστήμης τα τελευταία 300 χρόνια και η Καποδίστρια τα έβαλε μαζί μου.Χάλασε η...συμμαχία των ...δωδεκαθεϊστών άραγε;;; . Δεν ντράπηκα να το πω γιατί είναι αληθές. Γιατί το έκανα όμως σύμφωνα με τη δικιά σου λογική που είμαι "εναντίον" του Χριστιανισμού.


Μήπως δεν είμαι εναντίον του Χριστιανισμού αλλά εναντίον κάποιων ΚΑΚΩΝ Χριστιανών;

quote:
Ενώ ο macedon ….. για σένα και για τη συνοδεία του ….. έχει το δικαίωμα να πετά λάσπες όπου θέλει.
Ο macedon είναι χέλι και ελίσσεται, μπορεί και ενδύεται το μανδύα του «λίμπρε πανσέ», του αδέκαστου κριτή, του αντικειμενικού κριτή, του ιστορικού, ….. και ό, τι άλλο γουστάρει η ψυχή σου, ΣΩΣΤΑ;


ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Όποιος έχει διαβάσει τα ποστ μου στο θέμα με το Ολοκαύτωμα φαίνεται ότι δε διστάζω να εκφράσω τη διαφωνία μου με το Μακεδόνα.

quote:
Δεν καταλαβαίνεις, ούτε εσύ, αλλά και ούτε οι άλλοι χριστιανομάχοι, πως όπου εσείς βάζετε το «Χριστιανός» ή το «Χριστιανισμός», κάποιοι άλλοι, ενδέχεται να βάλουν τη λέξη «Έλληνας» ή «Ελληνισμός».
Και σε διαβεβαιώ πως το έχουν κάνει και έχουν στήσει τον Έλληνα και τον Ελληνισμό στον τοίχο!!
Αλλά σου αρέσει να εθελοτυφλείς, να πορεύεσαι και να κοιμάσαι τη νύχτα με το παραμυθάκι περί του σούπερ ελληναρά της αρχαιότητας.

Πάλι η συσχέτιση των...άσχετων, "Χριστιανισμός" και "Ελληνισμός". Μας βολεύει τώρα άρα τα βάζουμε μαζί.


Να εξηγήσω κάτι ψηλέα. Εγώ ΔΕΝ είμαι Ελληναράς σαν άλλους. Το έχω ξαναγράψει ότι θα προτιμούσα να είχα γεννηθεί Γερμανός ή Αμερικάνος. Δίνω στους αρχαίους Έλληνες ακριβώς το ποσό του θαυμασμού και του σεβασμού που τους δίνουν αυτοί οι λαοί. Τίποτα παραπάνω.

quote:
Λες παπαριές


Δεν απάντησες όμως Ψηλέα τελικά... Ένας άνθρωπος όπως εγώ που δεν ανήκει στη δική σου...αγέλη έχει το δικαίωμα να ΔΕΧΕΤΑΙ το Ολοκαύτωμα ή την αρχαία ελληνική φιλοσοφία χωρίς δασκαλίστικες υποδείξεις και κινδυνολογία;;;


quote:
Γιατί πότε με ρώτησες πριν; Μπορεί να μην το είδα;
Γιατί έχει τόση σημασία για σένα η απάντησή μου;

Έπρεπε να σε ρωτήσω εγώ;; Μπαίνεις σε ένα θέμα και δεν καταθέτεις την άποψη σου για αυτό που συζητάμε. ΦΑΝΤΑΣΟΥ!Πόσταρες στο θέμα του ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ από την πρεμούρα σου για τους διωγμούς. ΚΑΡΦΩΝΕΣΑΙ ψηλέα... Δε σε ένοιαζε ΚΑΝ το θέμα.


quote:
Η ερώτησή σου αφορά στην ιστορικότητα του γεγονότος (αν υπήρξε ως γεγονός) ή στο μέγεθος του ολοκαυτώματος (αν ήταν έξι εκατομμύρια, λιγότεροι ή περισσότεροι);

Πριν μου απαντήσεις, θα πρέπει να καταλάβεις ότι ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να αναζητά την αλήθεια μέσω της πληροφόρησης από διαφορετικές πηγές και να καταλήξει σε συμπεράσματα.
Θα πρέπει να καταλάβεις, επίσης, πως αυτά τα συμπεράσματα επιτρέπεται να είναι αρνητικά ως προς την ιστορικότητα για κάποια γεγονότα και ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ θετικό για κάποια άλλα.



Απάντα και στα δύο ψηλέα. Για να δούμε και με ποιον έχουμε να κάνουμε.Είναι αν μη τι άλλο ΚΩΜΙΚΟ ένας αρνητής του Ολοκαυτώματος που...θλίβεται και...αγωνίζεται για να αποδείξει την...ιστορικότητα των Διωγμών.


Δεν καταλάβαίνω όμως ψηλέα το δεύτερο κομμάτι. Ενστερνίζεσαι τις απόψεις μου; Απεταξάμην το Σατανά, Ψηλέα;;;; Γιατί αυτά που γράφεις τα έχω πει πρώτος εγώ...


quote:
Και που ξέρω εγώ; Σε υποχρέωσε κανείς;


ΕΣΥ που τα βάζεις ΟΛΑ στο ίδιο σακί.


quote:
Δεν ξέρω. Ρώτα τον ίδιο. Βέβαια, τώρα δεν μπορείς, αφού φρόντισες να τον διώξεις από το φόρουμ.


Έχουμε εσένα που τον αντικαθιστάς επάξια στην ανεντιμότητα και τις κουτοπονηριές.

quote:
Δεν ξέρω. Ποιος το λέει αυτό;

Πάλι τα ίδια. Καλά ρε ψηλέ, δεν ξέρεις τι γράφεις;;;;;


Να σου θυμίσω


Δεν καταλαβαίνεις, ούτε εσύ, αλλά και ούτε οι άλλοι χριστιανομάχοι, πως όπου εσείς βάζετε το «Χριστιανός» ή το «Χριστιανισμός», κάποιοι άλλοι, ενδέχεται να βάλουν τη λέξη «Έλληνας» ή «Ελληνισμός».


Ψηλέ, έχεις επίγνωση του τι γράφεις ή γράφεις στο βρόντο;;;

quote:
Τελικά είσαι πολύ κοκορίκο.
http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=88930
Το ταμπού Φαλμεράυερ


http://www.politismospolitis.org/archives/15992
Μια ωδή προς τον αδικημένο Φαλμεράυερ



Είσαι ΠΟΛΥ πίσω ψηλέ... ΠΟΛΥ πριν με...ενημερώσεις είχα γράψει:


quote:
Και ο Φαρμελάυερ είπε ότι από τον 7ο μΧ αιώνα οι Έλληνες αφομοιώθηκαν από τους Σλάβους. Και ο Νταίνικεν είπε ότι τις Πυραμίδες τις έφτιαξαν τα ούφο. Δεν ασχολούμαι με ψευδοθεωρίες και απόψεις επιπέδου (το πολύ) fringe science. Κανένας σοβαρός ιστορικός δε συμμερίζεται αυτές τις ανοησίες.



Ξεχνάς πολύ εύκολα μου φαίνεται. Να το κοιτάξεις αυτό. Α και σημειωτέον ΟΥΤΕ ΚΑΝ ο Φαρμλάυερ ΤΟΛΜΗΣΕ να αμφισβητήσει αυτά που ισχυρίζεσαι εσύ


quote:
Ποιο είναι το οδοιπορικό που ακολούθησε η σκέψη του Φαλμεράυερ για να καταλήξει στη διάγνωση μιας ρήξης μεταξύ της κλασικής Ελλάδας και της μεσαιωνικής και εν τέλει να αρνηθεί οποιαδήποτε σχέση μεταξύ των αρχαίων και των νεότερων Ελλήνων;


Λέει το άρθρο του βήματος. Καμία σχέση με αυτά που γράφεις εσύ.


quote:
Δεν με συμφέρει να λέω= δεν έχω κανένα προσωπικό συμφέρον από το να κάνω κάτι τέτοιο. Σε αντίθεση, ίσως, με κάποιους άλλους που θέλουν να ξαναγράψουν την ελληνική ιστορία, αλλά και τα του Χριστιανισμού.


Άντε ρε το με "συμφέρει" σημαίνει "έχω προσωπικό συμφέρον";;; Καλά είσαι μεγαλοφυΐα.

Δεν είναι προβληματικό το σημείο ότι οι απόψεις σου εξαρτώνται από την ύπαρξη ή όχι "προσωπικού συμφέροντος". Δηλαδή, αν το αληθές δε μας συμφέρει ΔΕ θα το πούμε έτσι;;;;;;;

quote:
Ένα από τα ελαττώματα σου είναι πως δεν μπορείς να παρακολουθήσεις τη συνέχεια σε μια συζήτηση. Ξεχνάς το σημείο εκκίνησης της συζήτησης και γιατί γίνεται. Δεν φταίω εγώ γι’ αυτό.


Ναι ναι λέγε εσύ ότι θες. Με το "ίσως" το "τάχα" και "άμα" δε στήνεις επιχειρήματα. ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ φτιάχνεις

quote:
Θα σε ρωτήσω κάτι απλό.
Αν αμφισβητείται η ελληνικότητα των σημερινών Ελλήνων, δες π.χ. της Μακεδονίας, πιστεύεις πως θα έχουν πρόβλημα, χρόνω συν το χρόνω, αυτή την αμφισβήτηση να την πάνε όσο πίσω στο χρόνο θέλουν και να συμπεριλάβουν και τους αρχαίους φιλοσόφους και να σου τους παρουσιάσουν ως Μογγόλους για παράδειγμα.
Μα τόσο μπουμπούνας είσαι;


Δε με νοιάζει τι αμφισβητείται. Αν όντως ήταν... Μογγόλος ο Σωκράτης τότε να το πούμε και να το μάθω. Με νοιάζει το αληθές όχι το συμφέρον. Αλλά δεν υπάρχει ΟΥΤΕ μισό ιστορικό στοιχείο που να λέει κάτι τέτοιο.


quote:
Και να σου θυμίσω και να σε επαναφέρω στην αρχική ενδεχόμενη αμφισβήτηση που πρωτοανέφερα, αφορούσε στα όσα φέρονται να έχουν πει οι ίδιοι και όχι τόσο στην ιστορική ύπαρξη των ίδιων.
Αλλά το ξεχείλωσες το θέμα και πήρε άλλες διαστάσεις.


Δεν υπάρχει αμφισβήτηση από ΚΑΝΕΝΑΝ ούτε για αυτό. Αντιθέτως για τον Ιησού υπάρχει.


Και σε ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ μπας και το δεις:


Αν βρεθεί ένας Γερμανός και αμφισβητήσει την ιστορικότητα του Ιησού ΤΙ θα πεις;

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ KOITA πόσα βιβλία με το θέμα historicity of jesus πουλάει το amazon, βιβλία που είτε υπερασπίζονται είτε επιχειρηματολογούν ΚΑΤΑ .

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=historicity+of+jesus&x=0&y=0


ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΗΔΕΝ βιβλία έχουν τυπωθεί για το θέμα historicity of aristotle.

quote:
Ο Χάρυ Κλιν έλεγε «δοξάστε με!»

Λέγε λέγε εσύ. Αυτή η τέχνη σου. Οι κουτοπονηριές, η δειλία και οι πολιτικάντικες εξυπναδούλες.


quote:
Τελικά, στο μόνο που είσαι ικανός είναι στο βρίσιμο.
Βρίσε παλικάρι μου. Αν είναι να ξεθυμάνεις, βρίσε. Δεν σου απόμεινε και τίποτα άλλο.
Ούτως ή άλλως, την ελπίδα σου την έχουνε κλαδέψει από τον πάτο!


Δε γράφω για να ξεθυμάνω. Γράφω για να εκφραστώ.

quote:
Ε, μη το κάνεις και σκοπό της ζωής σου τώρα αυτό.

Σημαία θα το κάνω όχι σκοπό της ζωής μου. Όπως ο άθεος. Η φράση με το "προσωπικό συμφέρον" είναι αρκετή για να σε περιγράψει.

quote:
Αφού είχες δηλώσει την αντιπάθειά σου κατά του Χριστιανισμού, δεν θυμάσαι;

Εσύ είσαι ο Χριστιανισμός;;;; Μήπως είσαι και ο ΙΔΙΙΟΣ ο Χριστός;;;; Εσένα σιχαίνομαι προσωπικά.


Α και, τα συμφέροντα ΠΟΙΑ είναι ακριβώς;

Edited by - IndustrialAngel on 26/05/2011 20:10:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 23:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή την "πρεμοὐρα" για το αν ανταποκρίνεται στην αλήθεια
το ...Ολοκαύτωμα των εβραίων ή όχι,ειλικρινά δεν την
καταλαβαίνω!!!


Διάβασε σε παρακαλώ, καποδίστρια, τι έχει γράψει ο Ψηλός και σε αυτό εδώ το θέμα και στο θέμα με το Ολοκαύτωμα και θα δεις ότι δεν πρόκειται περί πρεμούρας από τη μεριά μου. Έχει να κάνει με τη συμπεριφορά του ψηλού και τα ψευδοδιλήμματα που αυτός θέτει. Δεν έχει να κάνει με το αν ανταποκρίνεται στην αλήθεια ή όχι.


Ο άνθρωπος μπαίνει σε ένα ΑΣΧΕΤΟ θέμα, και ΔΕΝ καταθέτει την άποψη του όπως ομολογεί γιατί "εγώ δεν του τη ζήτησα" μόνο και μόνο για να μου πει εμένα ότι ο κακός Μακεδόνας αμφισβητεί το Ολοκαύτωμα (που εγώ δέχομαι) με τον ίδιο τρόπο που αμφισβητεί τους διωγμούς (για τους οποίους δεν ξέρω) . Ότι δηλαδή είμαι "υποχρεωμένος" ή να απορρίψω και τις δύο αμφισβητήσεις ή καμία. Το ίδιο περίπου λέει και εδώ ότι μπορεί τάχα να βρεθεί (που δεν έχει βρεθεί κανένας δυστυχώς ή ευτυχώς) και να αμφισβητήσει την ιστορική γνησιότητα των λόγων ή αυτής της ύπαρξης των αρχαίων φιλοσόφων. ΜΠΟΥΡΔΕΣ δηλαδή.


quote:
Και στο τέλος -τέλος,με ποιά στοιχεία μπορείς να εδραιώσεις το ένα
ή το άλλο; Αφού υπάρχουν για κάθε περίπτωση αμέτρητες πηγές που
μπορούν να υποστηρίξουν και την μια και την άλλη...


Θα ήθελα πολύ να δω τις απόψεις σου ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ στο αντίστοιχο θέμα.


quote:
Εσύ αλήθεια τι συμπεράσματα θα βγάλεις για όποιον υποστηρίξει
την αντίθετη από εσένα άποψη και πεί: "ΟΧΙ, δεν έγινε το εβραϊκό ολοκαύτωμα όπως θέλουν να μας πείσουν οι εβραιοσιωνιστές";!!!


Αντί να σου πω τα συμπεράσματα μου θα σου πω τι θα του έκαναν σε μια ΣΟΒΑΡΗ και ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ χώρα που ξέρει και μελετάει ΚΑΙ τους Αρχαίους Έλληνες: 2 χρόνια φυλάκα. Ξέρεις ποια χώρα είναι αυτή;;; Η Γερμανία.

quote:
Πάντως σίγουρα εξετάσεις εδώ μέσα δεν δίνουμε πρός ΚΑΜΜΙΑ
κατεύθυνση,ούτε και έχουμε τον φόβο να χαρακτηρισθούμε
Persona non grata...


Όχι εξετάσεις αλλά μια στοιχειώδης συνέπεια απαιτείται. Για το καλό σου δηλαδή, να μη βρεθείς να λες γελοιότητες σαν τον ψηλό.

quote:
Απλό είναι. Το Ολοκαύτωμα είναι η θρησκεία τους. Οποιαδήποτε αμφισβήτηση του θέματος (έστω και ελάχιστη) συναντά τις γνωστές αντιδράσεις των θρησκόληπτων: Δυσπιστία, κραυγές, προσβολές, αφορισμούς κλπ κλπ.


Μετά από...οπαδός της θρησκείας που λέγεται ...εξέλιξη των ειδών (που είναι μια ναζιστική/κομουνιστική/αθεϊστική συνωμοσία) τώρα κατηγορούμαι ως...οπαδός της θρησκείας που λέγεται Ολοκαύτωμα (που είναι εβραιοσιωνιστική συνωμοσία).

Αποφασίστε ρε παιδιά τι είμαι, ΝΑΖΙ ή ΕΒΡΑΙΟΣΙΩΝΙΣΤΗΣ, γιατί δεν παίζει να είμαι και τα δύο ταυτόχρονα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 01:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αποφασίστε ρε παιδιά τι είμαι, ΝΑΖΙ ή ΕΒΡΑΙΟΣΙΩΝΙΣΤΗΣ, γιατί δεν παίζει να είμαι και τα δύο ταυτόχρονα...


Να σου πω εγώ τι είσαι.
Είσαι ένα κομπλεξικό κακομαθημένο παιδάκι που έχει ανάγκη να διασκεδάζει, κάθε τόσο, την ανία του αραδιάζοντας τόσες ανοησίες, όσες χωρά η γκλάβα του.

Λυπάμαι, δεν θα παίξω, μάλλον θα πρέπει να επιστρέψεις στις κούκλες σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 01:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Αντί να σου πω τα συμπεράσματα μου θα σου πω τι θα του έκαναν σε μια ΣΟΒΑΡΗ και ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ χώρα που ξέρει και μελετάει ΚΑΙ τους Αρχαίους Έλληνες: 2 χρόνια φυλάκα. Ξέρεις ποια χώρα είναι αυτή;;; Η Γερμανία.

Μία "πολιτισμένη" χώρα, παράγει πολιτισμό και πολιτισμένους πολίτες. Προσωπικά θεωρώ τη Γερμανία μία βάρβαρη χώρα που παράγει νομοταγείς βαρβάρους, τους οποίους μπορεί να απολαύσει κανείς το καλοκαίρι σε οποιοδήποτε θερινό θέρετρο, όπου μετά από κτηνώδη κατανάλωση μπύρας ξερνάνε πάνω στα πεζοδρόμια και πηδιούνται στα παγκάκια, επειδή είναι μακριά από τη Γερμανία και δεν κινδυνεύουν να τιμωρηθούν.

Όσο για τις ποινές περί άρνησης του ολοκαυτώματος φίλε μου, και μόνον η ύπαρξή τους θα έπρεπε να σε κάνει να αναρωτιέσαι: "Γιατί άραγε τιμωρούν τόσο αυστηρά κάποιον που δεν συμφωνεί με την "κοινή γνώμη";

Ένας παραλληλισμός με τις εξοντωτικές ποινές του βυζαντίου για τους μη χριστιανούς, ίσως δεν θα είναι περιττός... Και τότε, όπως και τώρα, έπρεπε να επιβληθεί μια ιδεολογία και παράλληλα να εξαληφθεί κάθε κίνδυνος οποιασδήποτε αντίρρησης

quote:
...ο κακός Μακεδόνας αμφισβητεί το Ολοκαύτωμα (που εγώ δέχομαι) με τον ίδιο τρόπο που αμφισβητεί τους διωγμούς (για τους οποίους δεν ξέρω) . Ότι δηλαδή είμαι "υποχρεωμένος" ή να απορρίψω και τις δύο αμφισβητήσεις ή καμία.

Η εξήγηση είναι απλή. Τέτοια άτομα, όπως ο Ψηλός, αναπαράγουν μια συγκεκριμένη ιδεολογία που απαιτεί απόλυτη λοβοτομή και παντελή έλλειψη οποιασδήποτε κριτικής (ή έστω απλής) σκέψης πάνω στα διάφορα στοιχεία που την αποτελούν.

Έτσι, για παράδειγμα, ο τάδε ιστορικός είναι "καλός" ενώ ο δείνα ιστορικός είναι "λάθος". Δεν υπάρχει περίπτωση ένας ιστορικός να κάνει λάθος κάπου, αν έχει χαρακτηριστεί "καλός" και ένας άλλος να έχει κάτι σωστό, αν έχει χαρακτηριστεί "λάθος". Όλα γενικεύονται. Και το πρόβατο πρέπει να συμφωνεί με ΟΛΑ τα στοιχεία που συνθέτουν την ιδεολογία του και που αναπαράγεται από γνωστές φυλλάδες τύπου "Ελεύθερη Ώρα".

Τώρα, για το "ολοκαύτωμα" που αναφέρεις, το σύνολο των ΓΟΧ (στους οποίους ανήκει ο τρέχα) δεν το παραδέχονται, όπως π.χ. δεν παραδέχονται τις διώξεις που υπέστησαν οι Εβραίοι κατά το Μεσαίωνα στην Ευρώπη (οι οποίες, παρεμπιπτόντως είναι αρκούντως τεκμηριωμένες ιστορικά). Ο λόγος είναι απλός και δεν έχει να κάνει με καμία ιστορική ή άλλου είδους έρευνα: Εφ' όσον οι Εβραίοι σταύρωσαν το Χριστό (βέβαια, οι Ρωμαίοι τον σταύρωσαν, αλλά αυτό δεν έχει σημασία), τότε είτε δεν υπέστησαν διώξεις (κάτι που θα προκαλέσει ενδεχομένως συμπάθεια) είτε υπέστησαν αλλά καλά τους έκαναν.

quote:
Αποφασίστε ρε παιδιά τι είμαι, ΝΑΖΙ ή ΕΒΡΑΙΟΣΙΩΝΙΣΤΗΣ, γιατί δεν παίζει να είμαι και τα δύο ταυτόχρονα..

Δεν παίζει να είσαι και τα δύο αν πορεύεσαι με ταμπέλες. Αν πορεύεσαι με την αλήθεια, τότε είσαι απ'όλα.

Εγώ, για παράδειγμα, ήξερα πως ήμουν άθεος και εθνικιστής (με την κυριολεξία του όρου για όσους γνωρίζουν). Εδώ μέσα έμαθα πως είμαι μάρτυρας του Γιαχωβά, αρχαιόθρησκος, αριστερός - οπαδός του Τσίπρα και από μια εφημερίδα έμαθα πως είμαι και Εβραιοσιωνιστής.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 01:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Είσαι ένα κομπλεξικό κακομαθημένο παιδάκι που έχει ανάγκη να διασκεδάζει, κάθε τόσο, την ανία του αραδιάζοντας τόσες ανοησίες, όσες χωρά η γκλάβα του.

Αν ήμουν στη θέση σου, το θέμα "ανοησίες" δεν θα το έθιγα καθόλου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 01:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Kapodistria
Εσύ αλήθεια τι συμπεράσματα θα βγάλεις για όποιον υποστηρίξει
την αντίθετη από εσένα άποψη και πεί: "ΟΧΙ, δεν έγινε το εβραϊκό ολοκαύτωμα όπως θέλουν να μας πείσουν οι εβραιοσιωνιστές";!!!

IndustrialAngel

Αντί να σου πω τα συμπεράσματα μου θα σου πω τι θα του έκαναν σε μια ΣΟΒΑΡΗ και ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ χώρα που ξέρει και μελετάει ΚΑΙ τους Αρχαίους Έλληνες: 2 χρόνια φυλάκα. Ξέρεις ποια χώρα είναι αυτή;;; Η Γερμανία.



Επειδή τώρα το πρόσεξα, μπήκα στον κόπο να γράψω και αυτό το μήνυμα, και να ασχοληθώ με αυτή εδώ την κότα που ακούει στο ψευδώνυμο IndustrialAngel.

Ετούτος εδώ ο "άντρακλας", κατηγορεί και συκοφααντεί εμένα ότι δήθεν αποφεύγω να του δίνω ξεκάθαρες απαντήσεις.

Ίσα μωρή κλώσα. Δάσκαλε που δίδασκες!!!

Και παριστάνεις τον αδέκαστο κριτή, αυτόν που θέλει να ξεβρακώσει ....... Κοίτα να συμμαζέψεις το μπεμπιλίνο σου που σου πέφτει και λερώνεσαι και άσε τα δύσκολα σπορ για κάναν άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 02:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σου πω εγώ τι είσαι.
Είσαι ένα κομπλεξικό κακομαθημένο παιδάκι που έχει ανάγκη να διασκεδάζει, κάθε τόσο, την ανία του αραδιάζοντας τόσες ανοησίες, όσες χωρά η γκλάβα του.

AYTA είναι επιχειρήματα. Τώρα με τάπωσες ψηλέα.


quote:
Λυπάμαι, δεν θα παίξω, μάλλον θα πρέπει να επιστρέψεις στις κούκλες σου.

Είπε στη 1.00.58


Αλλά στη 01:13:37 άλλαξε γνώμη και επανήλθε. Μάλλον...ζηλεύει τις κούκλες μου...

quote:
Επειδή τώρα το πρόσεξα, μπήκα στον κόπο να γράψω και αυτό το μήνυμα, και να ασχοληθώ με αυτή εδώ την κότα που ακούει στο ψευδώνυμο IndustrialAngel.
Ετούτος εδώ ο "άντρακλας", κατηγορεί και συκοφααντεί εμένα ότι δήθεν αποφεύγω να του δίνω ξεκάθαρες απαντήσεις.

Ίσα μωρή κλώσα. Δάσκαλε που δίδασκες!!!


Και παριστάνεις τον αδέκαστο κριτή, αυτόν που θέλει να ξεβρακώσει ....... Κοίτα να συμμαζέψεις το μπεμπιλίνο σου που σου πέφτει και λερώνεσαι και άσε τα δύσκολα σπορ για κάναν άλλο.


Ά ρε άντρα Ψήλε. Σταθερός στις απόψεις σου...για 12 λεπτά...


χαχαχα... Α ρε ψηλέα... Με διασκεδάζεις. Έχεις φάει ΤΟΣΟ άγρια τάπα και έχεις εκτεθεί ΤΟΣΟ πολύ που προσπαθείς να μου βρεις ένα ψεγάδι μπας και θολώσεις τα νερά.


Πάντως, πληροφορικά ΜΟΝΟ εσύ θα έβγαζες το συμπέρασμα ότι δεν απάντησα στην καποδίστρια ξεκάθαρα. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θεωρώ ότι οι Γερμανοί ΚΑΛΑ κάνουν και λειτουργούν έτσι. Χρειάζεται να το επεξηγήσω και άλλο;;;; Πρέπει να τη βρίσω δηλαδή για να ικανοποιηθείς; Αν δεν ήμουν σαφής δε θα έμπαινε στη διαδικασία να μου απαντήσει ο Μακεδών (που είναι και..σύμμαχός μου, όπως λες)

Και τελικά δε μάθαμε ρε ψηλέα... Ποια η άποψη σου για το Ολοκαύτωμα;;;; Ξέρω ότι έχεις δεσμευτεί να μην απαντήσεις αλλά έχω καταλάβει ότι οι δεσμεύσεις αυτές διαρκούν το πολύ...12 λεπτά.


Edited by - IndustrialAngel on 27/05/2011 02:26:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 02:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μία "πολιτισμένη" χώρα, παράγει πολιτισμό και πολιτισμένους πολίτες. Προσωπικά θεωρώ τη Γερμανία μία βάρβαρη χώρα που παράγει νομοταγείς βαρβάρους, τους οποίους μπορεί να απολαύσει κανείς το καλοκαίρι σε οποιοδήποτε θερινό θέρετρο, όπου μετά από κτηνώδη κατανάλωση μπύρας ξερνάνε πάνω στα πεζοδρόμια και πηδιούνται στα παγκάκια, επειδή είναι μακριά από τη Γερμανία και δεν κινδυνεύουν να τιμωρηθούν.


Έλα ρε Μακεδόνα τώρα, από τα παιδάκια που ξεδίνουν το καλοκαίρι στα παραλιακά μέρη βγάζεις συμπέρασμα για ολόκληρο λαό. Αλλά ακόμα και αν δεχθούμε ότι είναι "νομοταγείς βάρβαροι" αυτό ενισχύει το χαρακτηρισμό της Γερμανίας ως σοβαρή χώρα. Πρέπει να είναι πολύ σοβαρή χώρα για να πετύχει κάτι τέτοιο σε πολίτες βάρβαρους.


Και δυστυχώς για εμάς αυτή η βάρβαρη χώρα μαζί με κάποιες άλλες (επίσης βάρβαρες) μας κάνει κουμάντο... Δε σέβονται καθόλου τους απογόνους του Σωκράτη και του Αριστοτέλη...

quote:
Όσο για τις ποινές περί άρνησης του ολοκαυτώματος φίλε μου, και μόνον η ύπαρξή τους θα έπρεπε να σε κάνει να αναρωτιέσαι: "Γιατί άραγε τιμωρούν τόσο αυστηρά κάποιον που δεν συμφωνεί με την "κοινή γνώμη";

Ένας παραλληλισμός με τις εξοντωτικές ποινές του βυζαντίου για τους μη χριστιανούς, ίσως δεν θα είναι περιττός... Και τότε, όπως και τώρα, έπρεπε να επιβληθεί μια ιδεολογία και παράλληλα να εξαληφθεί κάθε κίνδυνος οποιασδήποτε αντίρρησης



Εξακολουθώ να πιστεύω ότι για να το κάνουν αυτοί ΚΑΤΙ θα ξέρουν καλύτερα. (Για τους Γερμανούς μιλάω όχι για τους Βυζαντινούς, μην παρεξηγούμαστε).

quote:
Η εξήγηση είναι απλή. Τέτοια άτομα, όπως ο Ψηλός, αναπαράγουν μια συγκεκριμένη ιδεολογία που απαιτεί απόλυτη λοβοτομή και παντελή έλλειψη οποιασδήποτε κριτικής (ή έστω απλής) σκέψης πάνω στα διάφορα στοιχεία που την αποτελούν.

Έτσι, για παράδειγμα, ο τάδε ιστορικός είναι "καλός" ενώ ο δείνα ιστορικός είναι "λάθος". Δεν υπάρχει περίπτωση ένας ιστορικός να κάνει λάθος κάπου, αν έχει χαρακτηριστεί "καλός" και ένας άλλος να έχει κάτι σωστό, αν έχει χαρακτηριστεί "λάθος". Όλα γενικεύονται. Και το πρόβατο πρέπει να συμφωνεί με ΟΛΑ τα στοιχεία που συνθέτουν την ιδεολογία του και που αναπαράγεται από γνωστές φυλλάδες τύπου "Ελεύθερη Ώρα".


Ακριβώς, αυτό λέω. Κάποια πράγματα μπορούν και πρέπει να εξετάζονται ανεξάρτητα


quote:
Τώρα, για το "ολοκαύτωμα" που αναφέρεις, το σύνολο των ΓΟΧ (στους οποίους ανήκει ο τρέχα) δεν το παραδέχονται, όπως π.χ. δεν παραδέχονται τις διώξεις που υπέστησαν οι Εβραίοι κατά το Μεσαίωνα στην Ευρώπη (οι οποίες, παρεμπιπτόντως είναι αρκούντως τεκμηριωμένες ιστορικά). Ο λόγος είναι απλός και δεν έχει να κάνει με καμία ιστορική ή άλλου είδους έρευνα: Εφ' όσον οι Εβραίοι σταύρωσαν το Χριστό (βέβαια, οι Ρωμαίοι τον σταύρωσαν, αλλά αυτό δεν έχει σημασία), τότε είτε δεν υπέστησαν διώξεις (κάτι που θα προκαλέσει ενδεχομένως συμπάθεια) είτε υπέστησαν αλλά καλά τους έκαναν.

"είτε υπέστησαν αλλά καλά τους έκαναν"--καλό,χεχε!


Αυτό είναι μια εξήγηση της νοοτροπίας ορισμένων. Δεν εξηγεί όμως γιατί ο ψηλός νουθετεί ΜΟΝΟ εμένα να προσέχω μήπως κινδυνέψει η...Ελλάδα από την αμφισβήτηση του Ιησού που κάνεις εσύ.


quote:
Δεν παίζει να είσαι και τα δύο αν πορεύεσαι με ταμπέλες. Αν πορεύεσαι με την αλήθεια, τότε είσαι απ'όλα.


Είναι απλά τα πράγματα ρε Κώστα. Είμαι με τη "mainstream" επιστήμη, γιατί θεωρώ ότι αυτή είναι το καλύτερο εργαλείο προσέγγισης της αλήθειας. Αυτή που διδάσκεται στα σχολεία και τα πανεπιστήμια και απορρίπτω όλα τα υπόλοιπα τα "περιθωριακά". Και σε αυτά εντάσσονται και ο δημιουργισμός,τα ούφο,η αστρολογία και η άρνηση του Ολοκαυτώματος για παράδειγμα.


Τόσο απλά είναι τα πράγματα. Ως εκ τούτου με κάποιους θα διαφωνώ σε λίγα πράγματα και με κάποιους άλλους σχεδόν σε όλα...


quote:
Εγώ, για παράδειγμα, ήξερα πως ήμουν άθεος και εθνικιστής (με την κυριολεξία του όρου για όσους γνωρίζουν). Εδώ μέσα έμαθα πως είμαι μάρτυρας του Γιαχωβά, αρχαιόθρησκος, αριστερός - οπαδός του Τσίπρα και από μια εφημερίδα έμαθα πως είμαι και Εβραιοσιωνιστής.

Εντάξει μωρέ...εμένα με έχουν πει ΚΑΙ ΝΑΖΙ και ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΗ εδώ στο φόρουμ οπότε σε περνάω άνετα.

Κάνε μου μια χάρη ρε Μακεδόνα και δώσε για λόγους πληρότητας ενδεικτικά ΞΕΝΗ βιβλιογραφία για το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού. Να γίνει σαφές ότι δεν είναι ούτε κάτι καινούριο ούτε κάτι ελληνικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 03:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Έλα ρε Μακεδόνα τώρα, από τα παιδάκια που ξεδίνουν το καλοκαίρι στα παραλιακά μέρη βγάζεις συμπέρασμα για ολόκληρο λαό.

Δεν είδα κανένα Γιαπωνέζο να το κάνει αυτό, 2 χρόνια που ήμουν στη Ρόδο .

quote:
Και δυστυχώς για εμάς αυτή η βάρβαρη χώρα μαζί με κάποιες άλλες (επίσης βάρβαρες) μας κάνει κουμάντο

Κανείς δεν θα σε καβαλήσει αν δεν σκύψεις πρώτα.

quote:
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι για να το κάνουν αυτοί ΚΑΤΙ θα ξέρουν καλύτερα

Εγώ πάλι, εξακολουθώ να πιστεύω πως όταν κάτι είναι αλήθεια, δεν χρειάζεται ποινικά μέτρα για να γίνει πιστευτό.

quote:
Δεν εξηγεί όμως γιατί ο ψηλός νουθετεί ΜΟΝΟ εμένα να προσέχω μήπως κινδυνέψει η...Ελλάδα από την αμφισβήτηση του Ιησού που κάνεις εσύ.

Για τον Ψηλό η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια.

quote:
Είμαι με τη "mainstream" επιστήμη, γιατί θεωρώ ότι αυτή είναι το καλύτερο εργαλείο προσέγγισης της αλήθειας.

Πολλές φορές η mainstream επιστήμη είναι απλά αναπαραγωγός πολιτικής.

quote:
Αυτή που διδάσκεται στα σχολεία και τα πανεπιστήμια

Δεν έχουν και μεγάλη σχέση μεταξύ τους. Τα σχολεία λειτουργούν σαν φυτώρια της επίσημης κρατικής επιστήμης και αναπαράγουν την κρατική ιστορία ενώ στα πανεπιστήμια μπορεί κανείς να μάθει και την πραγματική επιστήμη, αν είναι τυχερός.

Πάντως, η αμφισβήτηση του ολοκαυτώματος από τα αγγλικά πανεπιστήμια ξεκίνησε.

quote:
και απορρίπτω όλα τα υπόλοιπα τα "περιθωριακά". Και σε αυτά εντάσσονται και ο δημιουργισμός,τα ούφο,η αστρολογία και η άρνηση του Ολοκαυτώματος για παράδειγμα.

Κατ'αρχήν μην απορρίπτεις ποτέ τίποτε εκ των προτέρων. Μην ξεχνάς ότι η εξέλιξη των ειδών ήταν περιθωριακή όταν εμφανίστηκε. Η περιστροφή της γης και όχι του ήλιου ήταν επίσης περιθωριακή και κόντεψε να κοστίσει τη ζωή στο Γαλιλαίο.

Κατά δεύτερο, συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Ο δημιουργισμός είναι μια προσπάθεια των πρωτόγονων Εβραίων να ερμηνεύσουν την καταγωγή του ανθρώπου, τα ούφο είναι κάτι που δεν γνωρίζουμε σαφώς και ως εκ τούτου δεν το αποκλείουμε, η αστρολογία είναι μία ασφαλής μέθοδος εξαπάτησης των αφελών και η άρνηση του ολοκαυτώματος είναι μια θεωρία που βασίζεται σε συγκεκριμένα ιστορικά, δημογραφικά και πολιτικά στοιχεία.

quote:
Εντάξει μωρέ...εμένα με έχουν πει ΚΑΙ ΝΑΖΙ και ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΗ εδώ στο φόρουμ

Για να μιλήσουμε σοβαρά πάντως, δεν μπορεί κανείς να είναι Έλληνας και ΝΑΖΙ ταυτόχρονα, όπως δεν μπορεί να είναι Ισπανός και Πασοκτσής. Ο Ναζισμός ήταν απλά η έκφραση του γερμανικού εθνικισμού, με τον ίδιο τρόπο που ο φασισμός ήταν η έκφραση του ιταλικού εθνικισμού (και δεν είναι μαϊντανός, όπως νομίζουν μερικοί, ώστε να πηγαίνει παντού).

Α, και το '40 δεν πολεμήσαμε το Φασισμό. Τους Ιταλούς πολεμήσαμε...

quote:
οπότε σε περνάω άνετα.

Ειδικά για το συγκεκριμένο, δύσκολο.

quote:
Κάνε μου μια χάρη ρε Μακεδόνα και δώσε για λόγους πληρότητας ενδεικτικά ΞΕΝΗ βιβλιογραφία για το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού. Να γίνει σαφές ότι δεν είναι ούτε κάτι καινούριο ούτε κάτι ελληνικό.

Ενδεικτικά:

Asimov, Ι. “Guide to the Bible”, 1971
Baring-Gould, “Lost and Hostile Gospels”, Οξφόρδη, 1874
Barnett, P., “Jesus & the Rise of Early Christianity: A History of New Testament Times”, Illinois, 2002
Bruce, F.F., “Biblical Jerusalem”, Leeds, 1957
Bushby, Τ., “The Bible Fraud”, Κουίνσλαντ, 1991
Cadoux, C.J., “The life of Jesus”, Wisconsin, 1948
Chandler, W., “The Trial of Jesus”, Νέα Υόρκη, 1908.
Craveri, M., “The life of Jesus”, 1984
Cruz, C., “Relics”, ΗΠΑ, 1984
Davidson, S., “An introduction to the study of the New Testament”, London, 1868
Davidson, S., “The Canon of the Bible”, Λονδίνο 1880
Εaton, D.I., “Ecce Homo”, Νέα Υόρκη, 1827
Helms, R.,“Gospel Fictions”, Michigan, 1988
Jortin, J., “Discourses regarding the Truth of Christian Religion and remarks on Ecclesiastical History”, London, 1805
Gibbon “Decline and Fall of the Roman Empire”, Νέα Υόρκη 1906
Goodspeed, “The Twelve”, 1957
Guignebert, C., “Jesus”, Virginia, 1956
Guignebert, C., “The Jewish World in the Time of Jesus”, London, 1939
Kenyon, F.G., “Our Bible and the ancient manuscripts” Λονδίνο 1895
Lane, R., “The Unauthorized Version: Truth and Fiction in the Bible”, Michigan, 1991
Lewis, J., “The Bible Unmasked”, New York, 1926
Ludemann, G,.:“What really happened to Jesus?”Louisville, Kentucky, 1995
Martin, R., “New Testament Foundations I”, Έξετερ, 1975
Μaxwell. J., Tice, P., & Snow, A., “That Old Time Religion” Escondido, Καλιφόρvια, 2000
Mendelson, S.,“The Criminal Jurisprudence of the Ancient Hebrews”, Βαλτιμόρη, 1891
Metzger, Β.Μ.,“The text of the New Testament its transmission, corruption, and restoration”, Οξφόρδη,1964
Micklem, N., “Behold the Man”, Λονδίνο, 1969
Remsberg, J., “The Christ Myth”, S. Dakota, 2007
Renan, E., “Life of Jesus”, N
Renan, E.: “The Apostles”, Νέα Υόρκη, 1866
Robertson, J., “Christianity and Mythology”, Λονδίνο, 1910
Rocheman, L., “Iησoύς, υπήρξε πραγματικά; Τι λέvε oι ιστoρικoί;”, Αθήvα 2006
Romer, J., “Testament: The Bible and History”, Νέα Υόρκη, 1988
Salm, R., “The Myth Of Nazareth: The Invented Town Of Jesus”, New Jersey, 2008
Seymour, W.W., “The Cross in Tradition, History and Art”, 2003
Strauss, D.F. “The life of Jesus critically examined”, Λονδίνο 1846
Tobin, P., “The rejection of Pascal’s Wager”, 2009
Wilkinson, J., “Jerusalem Pilgrimage 1099-1185” Λovδίvo, 1988
Wise, J., “Martyrdom of Jesus of Nazareth”, Οχάιο, 1874
Wright, Α., “Some New Testament problems”, Λονδίνο, 2008

κτλ. κτλ.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 10:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι για να το κάνουν αυτοί ΚΑΤΙ θα ξέρουν καλύτερα.
Πράγματι κάτι ξέρουν. Και αυτό που ξέρουν είναι οτι κάτι δεν πάει καλά με την επίσημη εκδοχή (για την ακρίβεια πολλά δεν πάνε καλά αλλά αυτά θα τα δούμε στην ώρα τους).

Κάποτε αν αμφισβητούσες κάτι από την Βίβλο κινδύνευες να καταλήξεις στην πυρά. Σήμερα την θρησκεία της Βίβλου έχει αντικαταστήσει η θρησκεία του Ολοκαυτώματος, αλλά επειδή σήμερα είμαστε πιο... πολιτισμένοι οι αμφισβητίες δεν καταλήγουν στην πυρά αλλά ωραία και καλά στην φυλάκα.

quote:
Είμαι με τη "mainstream" επιστήμη, γιατί θεωρώ ότι αυτή είναι το καλύτερο εργαλείο προσέγγισης της αλήθειας. Αυτή που διδάσκεται στα σχολεία και τα πανεπιστήμια και απορρίπτω όλα τα υπόλοιπα τα "περιθωριακά".
Τότε μικρέ δείχνεις οτι είσαι στην αρχή ακόμα !! Μεγάλες αλήθειες ξεκίνησαν από "περιθωριακούς" οι οποίοι πήγαν κόντρα στο κατεστημένο και ταπεινώθηκαν, εξευτελίστηκαν, διώχτηκαν. Μέχρι που ήρθε η δικαίωση.

Η προσέγγιση της αλήθειας επιτυγχάνεται με διαρκή αναζήτηση και εξέταση όλων των απόψεων, όχι παπαγαλίζοντας τι λένε οι "mainstream", οι οποίοι έχουν αποδείξει πολλάκις οτι ενδιαφέρονται περισσότερο για την θεσούλα τους παρά για την αλήθεια. Δυστυχώς με την νοοτροπία που έχεις θα μείνεις για καιρό ακόμα στο Matrix. Αλλά ίσως θέλεις να μείνεις εκεί, διότι όπως γράφει ο Θουκυδίδης:

"Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται." (1.20,3)

ΥΓ. Άντε ρε σαδιστόπουλε τελείωνε με τα θρησκευτικά. Με το τσιγκέλι πρέπει να στα βγάζω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 16:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon:

Πολλές φορές η mainstream επιστήμη είναι απλά αναπαραγωγός πολιτικής.


Δεν έχουν και μεγάλη σχέση μεταξύ τους. Τα σχολεία λειτουργούν σαν φυτώρια της επίσημης κρατικής επιστήμης και αναπαράγουν την κρατική ιστορία ενώ στα πανεπιστήμια μπορεί κανείς να μάθει και την πραγματική επιστήμη, αν είναι τυχερός.

Κατ'αρχήν μην απορρίπτεις ποτέ τίποτε εκ των προτέρων. Μην ξεχνάς ότι η εξέλιξη των ειδών ήταν περιθωριακή όταν εμφανίστηκε. Η περιστροφή της γης και όχι του ήλιου ήταν επίσης περιθωριακή και κόντεψε να κοστίσει τη ζωή στο Γαλιλαίο.

Χ:

Τότε μικρέ δείχνεις οτι είσαι στην αρχή ακόμα !! Μεγάλες αλήθειες ξεκίνησαν από "περιθωριακούς" οι οποίοι πήγαν κόντρα στο κατεστημένο και ταπεινώθηκαν, εξευτελίστηκαν, διώχτηκαν. Μέχρι που ήρθε η δικαίωση.

Η προσέγγιση της αλήθειας επιτυγχάνεται με διαρκή αναζήτηση και εξέταση όλων των απόψεων, όχι παπαγαλίζοντας τι λένε οι "mainstream", οι οποίοι έχουν αποδείξει πολλάκις οτι ενδιαφέρονται περισσότερο για την θεσούλα τους παρά για την αλήθεια.

====================================================================


Μπράβο σας φίλοι συνδίκτυοι!
Επικροτώ και επαυξάνω επι 1000 αυτα που γράψατε!!

Επίσης ζηλεύω τον ήρεμο και ευγενικό τρόπο που τα γράψατε,
κάτι που δεν μπόρεσα να κάνω κι εγώ,επειδή δεν μπορούσα να
συγκρατηθώ απο τις επιθέσεις των τεχνοκρατών.Τα είπα με πιο
σκληρή γλώσσα,καθ'όσον τα έζησα και απο προσωπικές εμπειρίες!
Ετσι ακριβώς και χειρότερα ακόμη έχουν τα πράγματα στο επίσημο
ακαδημαϊκό κατεστημένο,σε όλους ανεξαιρέτως τούς επιστημονικούς
τομείς.
Κανένα απολύτως πανεπιστημιακό ίδρυμα,δεν είναι ελεύθερο και
αυτοκέφαλο,πλέον.Ολα υπάγονται στούς χορηγούς τους και αυτοί
αποφασίζουν,κάτω απο το τραπέζι,τι θα ανακοινωθεί,τι θα διδαχθεί
και τι θα <ανακαλυφθεί> και πότε!!

Και αυτοί οι τεχνοκράτες,εχουν τυφλή εμπιστοσύνη στην mainstream
επιστήμη.Παρωπίδες μέχρι την ώρα που θα νοιώσουν στο πετσί τους
την ακαδημαϊκή <κοροϊδία>.Και τότε έχουν 3 επιλογές:
Ενσωματώνονται στο σύστημα,παραιτούνται απο τα πάντα τα σχετικά
με την επιστήμη τους,παθαίνουν<ατυχήματα>!

Η πρώτη επιλογή σημαίνει,οικονομικά οφέλη[εξαγορα σιωπής] και
διεθνή επιστημονική<αναγνώριση>.
Η δεύτερη επιλογή σημαίνει,κερδίζεις την ζωή σου,αλλά χάνεις κάθε
επαγγελματική ασχολία σχετικά με το αντικείμενο σπουδών σου.
Η τρίτη επιλογή σημαίνει,αν είσαι <αγύριστο>κεφάλι,οτι είσαι
επιρεπής στα ατυχήματα!
Για όσους νομίζουν οτι τα ανωτέρω είναι μπούρδες,μια έρευνα θα
τους πείσει!

Αντε τώρα να αποδείξεις σε εναν φοιτητή,σαν τον Βιομηχανικό,που
δεν εχει ασχοληθεί με καμμία έρευνα υπο πανεπιστημιακό χορηγό,ή
υπό <κρατική> εποπτεία,οτι είναι απλός υπάλληλος και τίποτα
περισότερο απο ενα παπαγαλάκι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 27/05/2011 16:53:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 19:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ψηλε,η δε πιστευεις αυτα που λες και μας δουλευεις,ετσι κουβεντα να γινεται-καλο αυτο,μαθαινεις εσυ μαθαινουμε και μεις απο τους αλλους-
η πιστευεις αυτα που λες και αυτοδουλευεσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 21:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ πρέπει να κρυφτείς τώρα!
Αφου σε περιέλαβε και ο Notirk,φαντάσου
πόσο άδικο έχεις!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 09:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Ψηλε,η δε πιστευεις αυτα που λες και μας δουλευεις,ετσι κουβεντα να γινεται-καλο αυτο,μαθαινεις εσυ μαθαινουμε και μεις απο τους αλλους-
η πιστευεις αυτα που λες και αυτοδουλευεσαι.




Γεια σου φίλε,
Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 11:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:

quote:

Αποφασίστε ρε παιδιά τι είμαι, ΝΑΖΙ ή ΕΒΡΑΙΟΣΙΩΝΙΣΤΗΣ, γιατί δεν παίζει να είμαι και τα δύο ταυτόχρονα...


Να σου πω εγώ τι είσαι.
Είσαι ένα κομπλεξικό κακομαθημένο παιδάκι που έχει ανάγκη να διασκεδάζει, κάθε τόσο, την ανία του αραδιάζοντας τόσες ανοησίες, όσες χωρά η γκλάβα του.

Λυπάμαι, δεν θα παίξω, μάλλον θα πρέπει να επιστρέψεις στις κούκλες σου.



Τι να κάτσω να ασχοληθώ με τον IndustrialAngel;
Ε, όχι πολύ του ...ΠΑΕΙ!!!
Αλλά έτσι απλά Ψηλέ,γι' αυτά που έγραψες

Α,και παρεμπιπτόντως,IndustrialAngel
την "φυλάκα" που χρησιμοποίησες να την χαρακτηρίσω ως
μια ΜΕΓΑΛΗ Μ.....Α; Μπά,και πολύ λίγο είναι!!!

Σ' εμένα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ τέτοιες ΜΠΟΥΡΔΕΣ,
ετσι για να μπαίνουν τα πράγματα στην ...θέση τους!

Καλημέρα σας!

Υ.Γ. Η πρώτη λέξη με τα αποσιωπητικά
ΚΑΜΜΙΑ σχέση με τη ΜΠΟΥΡΔΑ

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Edited by - kapodistria on 28/05/2011 11:16:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

-Ψηλε,η δε πιστευεις αυτα που λες και μας δουλευεις,ετσι κουβεντα να γινεται-καλο αυτο,μαθαινεις εσυ μαθαινουμε και μεις απο τους αλλους-
η πιστευεις αυτα που λες και αυτοδουλευεσαι.




Γεια σου φίλε,
Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;


=========================================================
-Φιλε Ψηλε,στην επιστολη προς Ρωμαιους,ο Παυλος μας λεει:
"Δεν θα πιστεψει αυτος που θελει ουτε αυτος που τρεχει,
αλλα αυτος που θα ελεηθει απο το Θεο ".
-Στη προσευχη του ο Χριστος,λεει στο πατερα του αρκετες φορες :
"Δεν ηλθα για το κοσμο αλλα γι'αυτους που μου εδωσες απο το κοσμο"
-Λεω εγω τωρα,αν ειναι ετσι και ενας απ'αυτους τους ελεηθεντες εισαι
και εσυ....
...τοτε γιατι πασχιζεις να πεισεις αλλους που ετσι η αλλοιως δεν
ειναι προορισμενοι να πιστεψουν;
-Αν παλι δεν εισαι απο τους προορισμενους να πιστεψουν, γιατι βασανιζεις τον εαυτο σου και βασανιζεις κι'εμας ;
-Οσοι παλι ειναι προορισμενοι να πιστεψουν,ειτε με το Ψηλο ειτε χωρις,θα πιστεψουν.
-Εγω προσωπικα πιστευω ,οτι σ'αυτα που λεει ο Παυλος ,κρυβεται μια
Αληθεια/μυστηριο απ'αυτες που επιμελως κρυβουν τα ιερατεια
με ενα διπλο στοχο,να εχουν τυφλους οπαδους απο τη μια ,
φανατικους αρνητες των μηνυματων που περιεχουν τα ιερα βιβλια
οπως η Βιβλος απο την αλλη.Απωτερος στοχος τους ειναι η αγνοια.
-Τους λογους τους ξερουν αυτοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 18:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είδα κανένα Γιαπωνέζο να το κάνει αυτό, 2 χρόνια που ήμουν στη Ρόδο


Μου φέρνεις για αντιπαράδειγμα τους πολίτες μιας ΑΚΟΜΑ πιο σοβαρής χώρας όμως .


quote:
Κανείς δεν θα σε καβαλήσει αν δεν σκύψεις πρώτα.

Προφανώς


quote:
Εγώ πάλι, εξακολουθώ να πιστεύω πως όταν κάτι είναι αλήθεια, δεν χρειάζεται ποινικά μέτρα για να γίνει πιστευτό.


Ως επιστημονικό ζήτημα ναι δε χρειάζεται. Μόνο που οι Εβραίοι του 1940 δεν είναι δεινόσαυροι ή πολιτισμός του 8000 πΧ. Μερικοί από αυτούς ζουν ακόμα. Αυτό δίνει στην όλη υπόθεση ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ και ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ διαστάσεις. Για αυτό το να αμφισβητήσει κάποιος τη θεωρία πχ της σχετικότητας δεν είναι ποινικά κολάσιμο αλλά το να πει κάτι αναληθές για το πρόσφατο παρελθόν ενός λαού ή μιας κοιωνικής ομάδας διώκεται.

quote:
Πολλές φορές η mainstream επιστήμη είναι απλά αναπαραγωγός πολιτικής.

Όχι για πολύ. Μπορεί παροδικά να συμβεί κάτι τέτοιο(ειδικά όταν υπάρχουν περίεργα καθεστώτα) αλλά σε βάθος χρόνου μόνο οι αυθεντικές θεωρίες επιζούν και από την κριτική και συσσωρεύουν αποδεικτικά στοιχεία.


quote:
Δεν έχουν και μεγάλη σχέση μεταξύ τους. Τα σχολεία λειτουργούν σαν φυτώρια της επίσημης κρατικής επιστήμης και αναπαράγουν την κρατική ιστορία ενώ στα πανεπιστήμια μπορεί κανείς να μάθει και την πραγματική επιστήμη, αν είναι τυχερός.


Στο σχολείο οφείλουν να διδάσκονται τα πορίσματα των επιστημονικών ερευνών και νομίζω ότι σε μεγάλο ποσοστό αυτό επιτυγχάνεται τουλάχιστον στο δυτικό κόσμο.


quote:
Πάντως, η αμφισβήτηση του ολοκαυτώματος από τα αγγλικά πανεπιστήμια ξεκίνησε.


Δεκτόν, αλλά δε λέει τίποτα.


quote:
Κατ'αρχήν μην απορρίπτεις ποτέ τίποτε εκ των προτέρων. Μην ξεχνάς ότι η εξέλιξη των ειδών ήταν περιθωριακή όταν εμφανίστηκε. Η περιστροφή της γης και όχι του ήλιου ήταν επίσης περιθωριακή και κόντεψε να κοστίσει τη ζωή στο Γαλιλαίο.

Δεν απορρίπτω τίποτα από τον προτέρων. Δες το αλλιώς: Στα περισσότερα πράγματα που έχω ψάξει η άποψη μου ταυτίζεται με την επίσημη επιστημονική στάση. ΤΥΧΑΙΝΕΙ να συμβαίνει αυτό, ας πούμε. Ικανοποιημένος τώρα;

Δεύτερον, προφανώς και υπήρξαν περιθωριακές αυτές οι θεωρίες όπως και η θεωρία της κίνησης των τεκτονικών πλακών. ΟΜΩΣ κάποια στιγμή, μέσα από τον επιστημονικό διάλογο και την εύρεση καινούριων στοιχείων αυτές επικράτησαν.

quote:
Κατά δεύτερο, συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Ο δημιουργισμός είναι μια προσπάθεια των πρωτόγονων Εβραίων να ερμηνεύσουν την καταγωγή του ανθρώπου, τα ούφο είναι κάτι που δεν γνωρίζουμε σαφώς και ως εκ τούτου δεν το αποκλείουμε, η αστρολογία είναι μία ασφαλής μέθοδος εξαπάτησης των αφελών και η άρνηση του ολοκαυτώματος είναι μια θεωρία που βασίζεται σε συγκεκριμένα ιστορικά, δημογραφικά και πολιτικά στοιχεία

Όχι δε συγκρίνω ανόμοια πράγματα. Μπορώ να δεχθώ ότι είμαι περισσότερο "δίκαιος" από όσο πρέπει.


Επίτρεψε μου να σου εξηγήσω ποια είναι η θεώρηση μου:

Υπάρχουν 3 περιοχές
1) Αμιγής επιστημονική γνώση.
2) Περιθωριακή επιστήμη(fringe science)
3) Ψευδεπιστήμη.


Η (1) είναι προφανές τι περιέχει. Τις αρκούντως πειστικές και τεκμηριωμένες επιστημονικές θεωρίες. Πχ τη θεωρία της κίνησης των επιστημονικών πλακών, την κβαντομηχανική κτλ

Η (2) εντάσσει τις θεωρίες που δεν έχουν αρκετά στοιχεία αλλά που είναι πιθανό να μεταπηδήσουν στην (1). Όλες ανεξαιρέτως οι καινούριες θεωρίες μπαίνουν ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ στην κατηγορία (2). Ο καιρός θα δείξει αν θα μεταπηδήσουν.


Η (3) περιέχει τις θεωρίες που έχουν απορριφθεί πλήρως. Που αδυνατούν να περιγράψουν τον κόσμο και που δεν έχουν σοβαρά στοιχεία να τις υποστηρίξουν.

Προφανώς υπήρξαν θεωρίες της κατηγορίας (1) όπως ας πούμε το γεωκεντρικό σύστημα που με τον καιρό μεταπήδησαν στην κατηγορία (2) και μετά την κατηγορία (3). Επίσης, τα παραδείγματα που δίνεις είναι πολύ καλά ως παραδείγματα της μετάβασης από την περιοχής (2) στην περιοχή (1). Όμως υπάρχουν και θεωρίες που εμφανίστηκαν ως οριακές, που η επιστημονική κοινότητα έδινε περιθώρια για την ισχύ τους στην αρχή, αλλά απέτυχαν να τεκμηριωθούν.Πχ οργόνη.


Για σένα μετά βεβαιότητος η αστρολογία είναι 3ης κατηγορίας.Συμφωνώ. Για μένα η εξέλιξη των ειδών είναι κατηγορίας 1 και ο δημιουργισμός κατηγορίας 3.


Δέχομαι λοιπόν ότι ήμουν πολύ γενναιόδωρος όταν έβαλα στην κατηγορία 2 το δημιουργισμό και την αστρολογία.


Και τώρα στο ζουμί. Για εμένα, η "επίσημη" στάση απέναντι στο Ολοκαύτωμα είναι κατηγορίας 1 και η αμφισβήτηση είναι ΟΡΙΑΚΑ κατηγορίας 2. Θεωρώ απίθανη τη μετάβαση αλλά όχι ανέφικτη. Αυτή είναι η ομορφιά της επιστήμης.

quote:
Για να μιλήσουμε σοβαρά πάντως, δεν μπορεί κανείς να είναι Έλληνας και ΝΑΖΙ ταυτόχρονα, όπως δεν μπορεί να είναι Ισπανός και Πασοκτσής. Ο Ναζισμός ήταν απλά η έκφραση του γερμανικού εθνικισμού, με τον ίδιο τρόπο που ο φασισμός ήταν η έκφραση του ιταλικού εθνικισμού (και δεν είναι μαϊντανός, όπως νομίζουν μερικοί, ώστε να πηγαίνει παντού).


Ναι ρε Κώστα έχεις δίκιο. Αποτυχημένοι και ως χαρακτηρισμοί εκτός από αμοιβαία αποκλειόμενοι....


quote:
Α, και το '40 δεν πολεμήσαμε το Φασισμό. Τους Ιταλούς πολεμήσαμε


Δεκτόν. Αν το έχω πει ποτέ, θα ήταν εκ παραδρομής.


quote:
Ειδικά για το συγκεκριμένο, δύσκολο.


χαχα, μικρός είμαι ακόμα έχω μέλλον.


quote:
Ενδεικτικά:


Μέτρησα 40 βιβλία. Άψογος. Με ημερομηνίες από το 1827. Τελικά δεν είναι νεόκοπη ελληνική πατέντα ε;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 19:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποτε αν αμφισβητούσες κάτι από την Βίβλο κινδύνευες να καταλήξεις στην πυρά. Σήμερα την θρησκεία της Βίβλου έχει αντικαταστήσει η θρησκεία του Ολοκαυτώματος, αλλά επειδή σήμερα είμαστε πιο... πολιτισμένοι οι αμφισβητίες δεν καταλήγουν στην πυρά αλλά ωραία και καλά στην φυλάκα.


Σε έβαλε κανένας φυλάκα ρε Χ και δεν το πήραμε χαμπάρι;;;; Για αυτό σταμάτησες να γράφεις στο άλλο θέμα; Σε παρακαλώ μη βάζεις τον εαυτό σου στο ίδιο βάθρο με το Γαλιλαίο. Έλεος!


Μια χαρά ελεύθερος είσαι να γράφεις ότι γουστάρεις για όσο καιρό θες. Στην Ελλάδα. Στη Γερμανία έχουν μια ευαισθησία οι άνθρωποι και εξήγησα γιατί. Δεν είναι το ίδιο το να πεις ότι ο Αδάμ συνυπήρξε με τους δεινοσαύρους. Μπούρδα είναι αλλά δε θα πειραχτούν ούτε οι δεινόσαυροι ούτε ο Αδάμ...


quote:
Τότε μικρέ δείχνεις οτι είσαι στην αρχή ακόμα !! Μεγάλες αλήθειες ξεκίνησαν από "περιθωριακούς" οι οποίοι πήγαν κόντρα στο κατεστημένο και ταπεινώθηκαν, εξευτελίστηκαν, διώχτηκαν. Μέχρι που ήρθε η δικαίωση.


Εκτός από μεγάλες αλήθειες ξεκίνησαν και μεγάλες μπούρδες. Μη γενικεύεις. Κάθε περιστατικό έχει τα χαρακτηριστικά του.


quote:
Η προσέγγιση της αλήθειας επιτυγχάνεται με διαρκή αναζήτηση και εξέταση όλων των απόψεων, όχι παπαγαλίζοντας τι λένε οι "mainstream", οι οποίοι έχουν αποδείξει πολλάκις οτι ενδιαφέρονται περισσότερο για την θεσούλα τους παρά για την αλήθεια. Δυστυχώς με την νοοτροπία που έχεις θα μείνεις για καιρό ακόμα στο Matrix. Αλλά ίσως θέλεις να μείνεις εκεί, διότι όπως γράφει ο Θουκυδίδης:

"Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται."


Ποια θεσούλα μου ρε μάστορα; Με πληρώνουν οι Εβραίοι; Αμάν ποια ρε παιδιά εκεί στο Ισραήλ. Τόσα λεφτά παίρνω από τους άθεους/σατανιστές/"εξελικτές" μη μου δίνετε και εσείς δεν έχω που να τα βάλω!


Και μη μου λες εμένα για Matrix τώρα.


quote:
Αντε τώρα να αποδείξεις σε εναν φοιτητή,σαν τον Βιομηχανικό,που
δεν εχει ασχοληθεί με καμμία έρευνα υπο πανεπιστημιακό χορηγό,ή
υπό <κρατική> εποπτεία,οτι είναι απλός υπάλληλος και τίποτα
περισότερο απο ενα παπαγαλάκι!


Ρε Νικόμαχε άσε μας τώρα. Που ξέρεις και τα "εκ των έσω" των πανεπιστημίων.

quote:
Αλλά έτσι απλά Ψηλέ,γι' αυτά που έγραψες


Να είδες ψηλέ. Βρήκες σύμμαχο . Κοίτα να δεις κάτι πράγματα, "ράγισε" το μέχρι πρότινος "αρραγές" μέτωπο των...χριστιανομάχων.

quote:
Α,και παρεμπιπτόντως,IndustrialAngel
την "φυλάκα" που χρησιμοποίησες να την χαρακτηρίσω ως
μια ΜΕΓΑΛΗ Μ.....Α; Μπά,και πολύ λίγο είναι!!!

Σ' εμένα ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ τέτοιες ΜΠΟΥΡΔΕΣ,
ετσι για να μπαίνουν τα πράγματα στην ...θέση τους



;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Γιατί είναι μαλακία, μαντάμ;; Αληθές είναι. Δεν είδα να διαφωνούν ούτε ο Χ ούτε ο Μακεδόνας. Σε πείραξε η αργκό, φυλάκα αντί για φυλακή;;; Θεώρησε ότι είναι σύμφωνα με την λακωνική προφορά (που βάζανε όπου η το α).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 19:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Δεν απορρίπτω τίποτα από τον προτέρων. Δες το αλλιώς: Στα περισσότερα πράγματα που έχω ψάξει η άποψη μου ταυτίζεται με την επίσημη επιστημονική στάση. ΤΥΧΑΙΝΕΙ να συμβαίνει αυτό, ας πούμε.

Γιωργάκη, φτιάξε το λίγο αυτό διότι μπορεί να παρεξηγηθείς...

Απ' ό,τι καταλαβαίνω εγώ, ισχυρίζεσαι ότι ψάχνεις στην επιστήμη και διαπιστώνεις ότι τα μέχρι τώρα συμπεράσματά της ταυτίζονται με τις απόψεις σου;
Οι οποίες είναι διαμορφωμένες πώς, αν όχι από τα επιτεύγματα αυτής της ίδιας επιστήμης τα οποία, ψάχνοντας, γνωρίζεις και ενστερνίζεσαι, και τα οποία διαμορφώνουν τις απόψεις σου.

Έτσι όπως το διαβάζω, μου φαίνεται να λες ότι ψάχνοντας διαπιστώνεις πως η επιστήμη σε... επιβεβαιώνει!!!

ΤΥΧΑΙΝΕΙ, πράγματι κάτι τέτοιο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 19:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Γιάννη! Τι νέα;


quote:
Απ' ό,τι καταλαβαίνω εγώ, ισχυρίζεσαι ότι ψάχνεις στην επιστήμη και διαπιστώνεις ότι τα μέχρι τώρα συμπεράσματά της ταυτίζονται με τις απόψεις σου;
Οι οποίες είναι διαμορφωμένες πώς, αν όχι από τα επιτεύγματα αυτής της ίδιας επιστήμης τα οποία, ψάχνοντας, γνωρίζεις και ενστερνίζεσαι, και τα οποία διαμορφώνουν τις απόψεις σου.

Έτσι όπως το διαβάζω, μου φαίνεται να λες ότι ψάχνοντας διαπιστώνεις πως η επιστήμη σε... επιβεβαιώνει!!!

ΤΥΧΑΙΝΕΙ, πράγματι κάτι τέτοιο;;



Κάτσε ρε Γιάννη γιατί το τράβηξες πολύ.


Υποτίθεται, ότι κανένας δεν έχει εκ των προτέρων γνώση.Ως εκ τούτου αρχικά είναι (υποτίθεται) unbiased,αμερόληπτος, χωρίς τάση να υποστηρίξει τη μια ή την άλλη πλευρά. Μετά αποκτά μια επιφανειακή αντίληψη, σε αδρές γραμμές. Και μετά ψάχνει τα επιχειρήματα σε μεγαλύτερο βάθος. Αυτό (προσπαθώ να) κάνω και εγώ. Και δεν ψάχνω ΜΟΝΟ την επιστήμη. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαβάσω το οτιδήποτε πέσει στα χέρια μου ή μου συστήσει κάποιος ...

Τώρα σε συγκεκριμένα θέματα που έχω συζητήσει στο φόρουμ η άποψη μου είναι αυτή της "επίσημης" επιστήμης. Μετά από κάποιο ψάξιμο το οποίο μπορεί να πηγαίνει σε πολύ μεγάλο βάθος ή όχι. Στα βιολογικά και φυσικά ζητήματα νομίζω ότι το έχω ψάξει αρκετά καλά. Στα ιστορικά πολλές φορές εμπιστεύομαι τον...έτερο ορθολογιστή agnostic. Αυτό δε σημαίνει ότι συμφωνώ με όλα.


Έχεις συζητήσει ποτέ μαζί μου για τεχνητή νοημοσύνη; Εγώ διαφωνώ με την επικρατούσα άποψη στο συγκεκριμένο τομέα. Δε θέλω να μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες γιατί θα γίνω κουραστικός. Να ορίστε ένας τομέας που διαφωνώ.


Δεν ξέρω αν σε κάλυψα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 19:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιομηχανικέ μ' αυτά που έγραψες αρχίζω ν' αναρωτιέμαι μήπως έχεις προβλήματα ανάγνωσης.
quote:
Σε έβαλε κανένας φυλάκα ρε Χ και δεν το πήραμε χαμπάρι;;;;
Εμένα όχι, άλλους ναι. Και όχι μόνο.
quote:
Για αυτό σταμάτησες να γράφεις στο άλλο θέμα;
Κουράστηκα και χρειαζόμουν ένα διάλειμμα.
quote:
Για εμένα, η "επίσημη" στάση απέναντι στο Ολοκαύτωμα είναι κατηγορίας 1 και η αμφισβήτηση είναι ΟΡΙΑΚΑ κατηγορίας 2.
Καλά, όταν αρχίσει ο δεύτερος γύρος στο σχετικό θέμα έλα να μας πεις εκεί για τις "κατηγορίες".
quote:
Σε παρακαλώ μη βάζεις τον εαυτό σου στο ίδιο βάθρο με το Γαλιλαίο. Έλεος!
Πού τα είδες αυτά με τον Γαλιλαίο; Έλεος!
quote:
Εκτός από μεγάλες αλήθειες ξεκίνησαν και μεγάλες μπούρδες. Μη γενικεύεις.
Έγραψα:

"Μεγάλες αλήθειες ξεκίνησαν..."

Και όχι:

"Όλες οι μεγάλες αλήθειες ξεκίνησαν..."

Άρα διάβαζε τι σου γράφουν.

quote:
Ποια θεσούλα μου ρε μάστορα; Με πληρώνουν οι Εβραίοι;
Λοιπόν εχώ αρχίσει πραγματικά ν' αναρωτιέμαι αν χρειάζεσαι οφθαλμίατρο. Η θεσούλα αναφερόταν σαφώς στους "mainstream" ακαδημαϊκούς. Τώρα πώς τα κατάφερες να το διαβάσεις διαφορετικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 19:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

Καλά είμαι βρε και, απ' ό,τι βλέπω, είσαι κι εσύ καλά και χαίρομαι γι' αυτό.

Δεν ήθελα να με καλύψεις κάπου.
Απλά, όπως σου έγραψα, θεώρησα ότι η διατύπωσή σου δεν απέδιδε αυτό που ήθελες να πείς και σου ζήτησα είτε επιβεβαίωση είτε διόρθωση αυτού που έγραψες.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 20:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Για αυτό το να αμφισβητήσει κάποιος τη θεωρία πχ της σχετικότητας δεν είναι ποινικά κολάσιμο αλλά το να πει κάτι αναληθές για το πρόσφατο παρελθόν ενός λαού ή μιας κοιωνικής ομάδας διώκεται.

Μάλιστα. Δηλαδή αν πει κανείς για γενοκτονία των Αρμενίων στην Τουρκία και φυλακιστεί (όπως προβλέπει ο νόμος) είναι γιατί λέει ψέματα για το πρόσφατο παρελθόν των Αρμενίων;

Η ιστορία έχει δείξει ένα θέμα ποινικοποιείται όταν γίνεται προσπάθεια να επιβληθεί ένα παραμύθι, που δεν υποστηρίζεται από τα ιστορικά στοιχεία ή που αρνείται να δεχτεί ο κόσμος. Από τη νομοθεσία των Βυζαντινών μέχρι τη νομοθεσία των Τούρκων για τους Αρμενίους και τη νομοθεσία των Γερμανών για τους Εβραίους, η υπόθεση είναι η ίδια

quote:
Όχι για πολύ. Μπορεί παροδικά να συμβεί κάτι τέτοιο(ειδικά όταν υπάρχουν περίεργα καθεστώτα) αλλά σε βάθος χρόνου μόνο οι αυθεντικές θεωρίες επιζούν και από την κριτική και συσσωρεύουν αποδεικτικά στοιχεία.

Στις Φυσικές Επιστήμες, μπορεί. Στις κοινωνικές επιστήμες όμως, η mainstreal επιστήμη εξαρτάται από τις ιδέες του καθηγητή τις οποίες πρέπει να ασπάζονται υποχρεωτικά όχι μόνον αυτοί που δουλεύουν μαζί του αλλά και οι φοιτητές του. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στα ελληνικά πανεπιστήμια.

quote:
Στο σχολείο οφείλουν να διδάσκονται τα πορίσματα των επιστημονικών ερευνών

Όχι Γιώργο μου. Στα σχολεία οφείλουν να διδάσκονται αυτά που ορίζονται από το αναλυτικό πρόγραμμα, το οποίο κάθε φορά καθορίζεται από το Υπουργείο Παιδείας (στο οποίο πρόγραμμα, στην Ελλάδα, έχει λόγο και η Ελλαδική Εκκλησία Α.Ε.)

quote:
Δεκτόν, αλλά δε λέει τίποτα.

Λέει και μάλιστα πολλά. Αν το θέμα της αμφισβήτησης του ολοκαυτώματος ξεκινούσε από μια μερίδα νεοναζί ή κάποιους Γερμανούς, θα ήταν λογικό να απορριφθεί, έστω και λόγω κινήτρου. Αλλά όταν ξεκινάει από το τμήμα Ιστορίας του Πανεπιστημίου του Λονδίνου, (το οποίο δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι ήταν στελεχωμένο με Ναζί τη δεκαετία του '60) και συνοδεύεται από τόνους ιστορικών στοιχείων, η πανικόβλητη αντίδραση των αρχών να ποινικοποιήσουν την αμφισβήτηση του ολοκαυτώματος, αν μη τι άλλο, προκαλεί ερωτηματικά.

quote:
Και τώρα στο ζουμί. Για εμένα, η "επίσημη" στάση απέναντι στο Ολοκαύτωμα είναι κατηγορίας 1 και η αμφισβήτηση είναι ΟΡΙΑΚΑ κατηγορίας 2. Θεωρώ απίθανη τη μετάβαση αλλά όχι ανέφικτη.

Κρίνεις την ιστορία πάντα με κριτήρια των φυσικών επιστημών. Στις Φυσικές επιστήμες, τα πράγματα είναι απλά. Αυτή είναι η θεωρία, αν επιβεβαιώνεται με επαναλήψιμα πειράματα ή μαθηματικά, η θεωρία ισχύει. Αν όχι, η η θεωρία δεν ισχύει.

Στην ιστορία, κοινωνιολογία, νομική, φιλοσοφία, παιδαγωγική, τα πράγματα δεν λειτουργούν έτσι. Δεν υπάρχει "επιστημονική θεωρία" με την έννοια π.χ. της βιολογίας ή της αστροφυσικής. Υπάρχουν "επιστημονικές απόψεις" που είναι όλες επιστημονικές και η κάθε μια προβάλλει τα στοιχεία της. Ποινικοποιώντας τις (οπωσδήποτε επιστημονικές) απόψεις της μιας πλευράς, σημαίνει πως η άλλη πλευρά δεν μπορεί να πολεμήσει τα στοιχεία αυτά ή θεωρεί πως τα στοιχεία της δεν αντέχουν σε σοβαρή κριτική ή ότι εξυπηρετεί άλλους στόχους ή όλα αυτά μαζί.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 20:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βιομηχανικέ μ' αυτά που έγραψες αρχίζω ν' αναρωτιέμαι μήπως έχεις προβλήματα ανάγνωσης.


Και γραφής και ανάγνωσης. Αφού να φανταστείς όταν γράφω συλλαβίζω τις λέξεις φωναχτά. Και από μαθηματικά άσε καλύτερα. Ακόμα προσπαθώ να μάθω την προπαίδεια.

quote:
Εμένα όχι, άλλους ναι. Και όχι μόνο.


Ναι τον Irving που πήγε στην Αυστρία να κάνει το μάγκα και τον πιάσανε στο αεροδρόμιο.


Εσένα πάντως δε σε πειράζει κανένας οπότε δε σε παίρνει να μιλάς για φίμωση.


quote:
Κουράστηκα και χρειαζόμουν ένα διάλειμμα.


Εντάξει, ανθρώπινο είναι. Πάντως δεν είχες προβλήματα με το νόμο...


quote:
Καλά, όταν αρχίσει ο δεύτερος γύρος στο σχετικό θέμα έλα να μας πεις εκεί για τις "κατηγορίες".


Θα ακούσουμε και καμπανάκι; Κάτι ήξερα που άρχισα πους απς...

quote:
Πού τα είδες αυτά με τον Γαλιλαίο; Έλεος!


Εδω:

quote:
Κάποτε αν αμφισβητούσες κάτι από την Βίβλο κινδύνευες να καταλήξεις στην πυρά.


Η φράση αυτή φωνάζει Γαλιλαίος. Η' μήπως δεν το ξέρεις ότι όταν πρότεινε το ηλιοκεντρικό θέλανε να τον κάψουν;;


Και στο καπάκι κάνεις τον παραλληλισμό μεσαιωνικής Ευρώπης και...νομοθεσίας του 20ου αιώνα. Δε συμφωνώ ότι ισχύει ο παραλληλισμός.

quote:
Έγραψα:
"Μεγάλες αλήθειες ξεκίνησαν..."

Και όχι:

"Όλες οι μεγάλες αλήθειες ξεκίνησαν..."

Άρα διάβαζε τι σου γράφουν.



Κοίτα, μάστορα:Οι φράσεις "μεγάλες αλήθειες" και "πότε μεγάλες αλήθειες και πότε μεγάλες μπούρδες" δεν είναι ισοδύναμες. Η πρώτη είναι αληθής κατά το ήμισυ και άρα ψευδής και παραπλανητική. Η δεύτερη είναι πλήρης και άρα αληθής.


Επομένως, σε καλώ να κάτσεις στο θρανίο μαζί μου στην πρώτη δημοτικού

quote:
Λοιπόν εχώ αρχίσει πραγματικά ν' αναρωτιέμαι αν χρειάζεσαι οφθαλμίατρο. Η θεσούλα αναφερόταν σαφώς στους "mainstream" ακαδημαϊκούς. Τώρα πώς τα κατάφερες να το διαβάσεις διαφορετικά...

Έχω 6 βαθμούς μυωπία. Δεν έχω...καλά γονίδια... Θα μου εφαρμόσεις καμιά...ευγονική;


Δεκτόν πάντως ότι η θεσούλα δεν αναφερόταν σε εμένα. Mea culpa.

Οι ακαδημαϊκοί μπορεί να ασχολούνται και με φράγκα και με θέσεις και με γκόμενες αυτό όμως δεν τους στερεί τη δυνατότητα να λένε αλήθειες.


Ξέρεις ότι για να πάψει κάποιος να είναι καθηγητής πανεπιστημίου θέλει πολύ προσπάθεια; Είναι σχεδόν αδύνατο. Υπάρχει και κάτι άλλο που λέγεται...ακαδημαϊκό άσυλο. Ξέρεις γιατί υπάρχουν αυτά; Γιατί η δουλειά του ακαδημαϊκού είναι να λέει πράγματα που μπορεί να ΜΗΝ αρέσουν στον κόσμο:


Ότι τα είδη εξελίσσονται.
Ότι υπάρχουν άλλες μορφές ενέργειας εκτός από το πετρέλαιο.
Ότι συμβαίνει η κλιματική αλλαγή.
Ότι το Ολοκαύτωμα έγινε.
Ότι η γη γυρίζει γύρω από τον ήλιο.
κτλ κτλ


Οπότε μη βιάζεσαι να τους...μηδενίσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy