ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περιφερειακό θέμα συζήτησης. Νοέμβριος 2006 - Απρίλιος 2007
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 21:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μετά και από αυτήν την άδικη απενεργοποίηση του gigeni έβγαλα τα τελικά αυτά συμπέρασματα...

1) Οι διαχειριστές του Εσοτέρικα και προπάντως η Αμαλία είναι ΑΔΙΚΟΙ...
2) Οι διαχειριστές και κυρίως η Αμαλία δεν έχουν την αίσθηση του χιουμορ...
3) Οι διαχειριστές και κυρίως η Αμαλία είναι εκτος τόπου, χρόνου και πραγματικότητας...
4) Οι διαχειριστές και κυρίως η Αμαλία επιθυμεί την συμμετοχή μόνο ΧΑΖΩΝ, ΒΛΑΜΕΝΩΝ, ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΩΝ και ΑΡΩΣΤΗΜΕΝΩΝ στο φόρουμ του Εσοτέρικα και η Γνώμη και το χιούμορ των ΠΡΟΣΓΕΙΩΜΕΝΩΝ αποτελούν αφορμή για ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ....
5) Οι διαχειριστές και κυρίως η Αμαλία έχει πρόβλημα με τις υπογραφές μου ....

Αλλά παρόλα αυτά ΣΑΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.... όταν έχω προβλήματα (οικογενειακά, επαγγελματικά, ερωτικά, οικονομικά, κλπ κλπ) ανοίγω το ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ και γελάω με όλην μου την ψυχή... Το έργο σας είναι κοινωνικό....KEEP UP THE GOOD WORK....

Αν υπάρξει ψηφοφορία για τον Γιγενή, χωρίς να τον γνωρίζω προσωπικά, τον στιρίζω ... προπάντων για το ΧΙΟΥΜΟΡ του ...που ελάχιστοι εδώ μέσα διαθέτουν... και μετά για τον ορθολογισμό του και τα επιχειρήματά του !!!

Αζαξ...

--------------------------
Κάποιος κάποτε μου είπε τα μαργαριτάρια να τα ρίχνω χύμα, γιατί ξέρω οτι οι χοίροι δεν τα τρώνε και υπάρχει πάντα η πιθανότητα και η ελπίδα, οτι κάποιος άνθρωπος θα τα βρεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 01:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Λυπάμαι με σοφιστείες δεν βάφονται αυγά.

Αρχικά είναι αδόκιμο να υποτιμούμε τη νοημοσύνη των άλλων, και όχι μόνο των υπεύθυνων του χώρου αλλά του συνόλου των ανθρώπων που διαβάζουν, που λες και είμαστε μικρά παιδιά για να μην καταλάβουμε τί εννοούσε το εν λόγω μήνυμα.

Any way όταν διατυπώνεις μια τέτοια προσβολή you must have the guts να δεχτείς ότι την είπες, και όχι να την κάνεις γυριστή με σοφιστείες.

Το χρωστάς στον εαυτό σου να καταλάβεις πόσο φάουλ ήσουν.

Μην το στρέφεις σε διαφορά απόψεων περί σκεπτικισμού, μελέτησε λίγο τί σημαίνει σκεπτικισμός, και μην παίρνεις τον ρόλο του απολογητή του σκεπτικισμού.

Και παρεπιπτόντως υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ καζούρας και σκεπτικισμού

Πολλές φορές η αγένεια και η χυδαιότητα δικαιολογούνται ως "ειλικρίνια" και "χιούμορ".

Αν δεν μπορείς να διακρίνεις τί είναι χιούμορ και τί χυδαιότητα λυπάμαι αλλά δεν μπορεί κανένας να προσβάλει έτσι τον άλλον και μετά να προσπαθεί με αστεία επιχειρήματα να δικαιολογήσει την πατατιά.

AZAΧ_ΧΑΖΑ Λυπάμαι για την γνώμη:

quote:
Οι διαχειριστές και κυρίως η Αμαλία επιθυμεί την συμμετοχή μόνο ΧΑΖΩΝ, ΒΛΑΜΕΝΩΝ, ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΩΝ και ΑΡΩΣΤΗΜΕΝΩΝ στο φόρουμ του Εσοτέρικα και η Γνώμη και το χιούμορ των ΠΡΟΣΓΕΙΩΜΕΝΩΝ αποτελούν αφορμή για ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ...

που προφανώς έχεις για ένα μεγάλο μέρος των μελών του χώρου που σε φιλοξενεί.

Είναι δείγμα χιούμορ ή ειλικρίνιας να αποκαλείς "ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ" ένα άτομο με το οποίο συνδιαλέγεσαι?

Είναι θλιβερό να χωρίζεις τους ανθρώπους σε κατηγορίες, να τους κολλάς ταμπέλες, και να γίνεσαι τόσο δογματικά απόλυτος όσο και ο πάπας που έκαψε τον Μπρούνο, ή κατηγόρησε τον Γαλιλαίο.

Ξέρεις κι εκείνος ήταν τελείως σίγουρος ότι είχε δίκιο.

Είναι δείγμα δε, έλλειψης κριτικής σκέψης και διάκρισης.

Από τη μέχρι τώρα συμπεριφορά σου μου δίνεις την εντύπωση ότι είναι παντελώς αδύνατον να περάσει έστω και μια κουβέντα μέσα σου, από αυτά που λεω, και να σε κάνει να σκεφτείς ότι είναι πιθανόν να υπάρχει μία περίπτωση να υπάρχουν ψήγματα αλήθειας και στην άλλη πλευρά.

Επειδή όμως η ελπίδα -αλήθεια πού εδρεύει η ελπίδα?- πεθαίνει τελευταία ελπίζω τόσο εσύ, όσο και όσοι συμμερίζονται παρόμοιες απόψεις σαν τις δικές σου, και τρόπους συμπεριφοράς σαν του γιγενή, να ΣΚΕΦΤΟΥΝ μήπως υπάρχει περίπτωση, η άλλη πλευρά να έχει δίκιο που προσβάλλεται από τέτοιες άθλιες συμπεριφορές.


quote:
1) Οι διαχειριστές του Εσοτέρικα και προπάντως η Αμαλία είναι ΑΔΙΚΟΙ...
2) Οι διαχειριστές και κυρίως η Αμαλία δεν έχουν την αίσθηση του χιουμορ...
3) Οι διαχειριστές και κυρίως η Αμαλία είναι εκτος τόπου, χρόνου και πραγματικότητας..
5) Οι διαχειριστές και κυρίως η Αμαλία έχει πρόβλημα με τις υπογραφές μου ..

Και πάλι προσωποποιείς το θέμα, και απορώ γιατί συνεχίζεις να το κάνεις, εφόσον σε όλα τα μηνύματα διαχειριστικής φύσης υπάρχει πληθυντικός αριθμός, που εκφράζει την ομάδα υπευθύνων, και δεν έχει τίποτα προσωπικό ούτε με σένα ούτε με κανέναν άλλον.

Εκτός αν το προσωπικό είναι από τη δική σου πλευρά.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 03:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Ψήφο στον γηγενή!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 07/03/2007 03:43:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 07:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Kαλημέρα!

Και γω ψηφιζω Διγενή! Ε, και όμως;

Δεν καταλαβαίνετε πλέον πως ο σκεπτικισμός είναι υπό διωγμόν στο esoterica;

Κάθε σύστημα έχει όρια ανοχής και πέρα από αυτό...

Ωραία ήταν το ταξίδι στο esoterica αλλά ξέρουμε πολύ καλά να ξεχωρίζουμε πότε μας φτύνουν και πότε βρέχει...

Δημήτρης

___________________
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 08:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Παρότι δε μου αρέσει να λαμβάνω θέση σε προσωπικές αντιπαραθέσεις και δεδομένης της εκτίμησης την οποία εξαρχής έχω για όλα τα μέλη του forum σε συνδυασμό με το σεβασμό στο χώρο που με φιλοξενεί και στα άτομα που τον διαχειρίζονται, θα ήθελα να εκφράσω τη θετική άποψη που έχω διαμορφώσει για το gigenis, ακόμα και αν σε πολλές από τις απόψεις του διαφωνώ. Θεωρώ ότι διαθέτει επαρκή στοιχεία γνώσεων, σάτιρας και σαρκασμού και αποτελεί ένα θετικό πόλο συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων, ακόμα και υπό το πρίσμα της "εκτός ορίων" συμπεριφοράς του σε κάποιες περιπτώσεις.
Με αυτά τα δεδομένα, θα επιθυμούσα μία άμεση επαναπροσέγγιση της διαχειριστικής ομάδας με το συγκεκριμένο μέλος και πιθανή επανενεργοποίησή του λογαριασμού του, καθώς θεωρώ ότι πρόκειται για μία περίπτωση διαγραφής, πολύ διαφορετικής από όλες τις προηγούμενες (λογαριασμοί-κλώνοι, ιντερνετικοί κατ' επάγγελμα υβριστές).

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 12:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
GIGENIS GIGENIS GIGENIS GIGENIS GIGENIS

BRING BACK GIGENIS !!!!!!!!!!!


κι εγώ ψηφίζω gigenis γιατί είναι καλός άνθρωπος με τη δική του γνώμη !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 13:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

αγνοών

GIGENIS GIGENIS GIGENIS GIGENIS GIGENIS

BRING BACK GIGENIS !!!!!!!!!!!


κι εγώ ψηφίζω gigenis γιατί είναι καλός άνθρωπος με τη δική του γνώμη !


αφου αρχισε ψηφοφορια, ψηφιζω και επισημα: ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΔΙΚΑ ΕΞΟΡΙΣΜΕΝΟ ΣΥΝΟΛΥΜΠΙΟ ΓΗΓΕΝΗ!


ΥΓ. αμαλια μου, εγω στην θεση σας θα τον εκανα συντονιστη τον γηγενη, οπως και τον βριλ καποτε

η πολυφωνια και η ελευθερια των αποψεων σε ενα υγιες φορουμ πρεπει να αντικατοπτριζεται και απο την διαχειριση του φορουμ, οχι μονο απο τα μελη


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 19:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
kostakis
το γεγονός της απενεργοποίησης στο οποίο τοποθετείσαι με την άποψή σου δεν είναι προσωπική αντιπαράθεση, αλλά αφορά μία συντονιστική επέμβαση. Γνωρίζουμε βέβαια ότι κάποιοι άνθρωποι (όπως ο gigenis στο email του της προηγούμενης σελίδας και ο AZAX-XAZA στο πιο πάνω μήνυμά του)προσπαθούν να παρουσιάσουν το όλο γεγονός ως τέτοιο, αλλά δεν είναι.
Είμαι εξαιρετικά σαφής στα μηνύματά μου, όταν αναφέρομαι στον πληθυντικό αριθμό όσον αφορά τις επεμβάσεις που κάνουμε, οι οποίες εκφράζουν την ομάδα των υπευθύνων στο σύνολό τους κι όχι την προσωπική μου θέση και αφετέρου, στον τονισμό ότι είμαστε αντίθετοι σε συμπεριφορές κι όχι σε ανθρώπους (ή απόψεις αυτών), όταν αναγκαζόμαστε να κάνουμε μια συντονιστική παρέμβαση ή επέμβαση.

Επιπλέον, ο λογαριασμός του gigenis δεν διαγράφτηκε, αλλά απενεργοποιήθηκε προσωρινά, αν και με κάποιους όρους, που αφορούν το δικαίωμα της επανα-συμμετοχής του στις συζητήσεις (βλ. σχετικό μήνυμά μου στην προηγούμενη σελίδα).

______________________________________________

Τέτοιες χρονικές απενεργοποιήσεις έχουν γίνει αρκετές φορές και στο παρελθόν και έχουν υπάρξει άνθρωποι, οι οποίοι μετά το πέρας του εκάστοτε χρονικού διαστήματος έχουν στείλει παρόμοιο email με αυτό που ζητείται να στείλει ο gigenis και έκτοτε δεν επανέλαβαν τις συμπεριφορές που αποτέλεσαν αιτία για την απενεργοποίησή τους.

Οπότε εάν ο gigenis θέλει να συμμετάσχει ξανά, δεν θα τον εμποδίσει κανείς να το κάνει, παρά ίσως μόνο ο ίδιος ο εαυτός του. Άλλωστε, δεν του ζητάμε και τίποτε το παράλογο! Να σκεφτεί κάποια πράγματα που αφορούν τη μη δημιουργική πλευρά της συμμετοχής του ζητάμε, κι αυτό δε σχετίζεται με δικές μας προσωπικές προτιμήσεις (ή βίτσια), αλλά με τον σεβασμό που πρέπει να υπάρχει ανάμεσα στα μέλη της κοινότητας του ESOTERICA, αλλά και την προστασία των συζητήσεων, που έχουμε υπό την ευθύνη μας να συντονίζουμε.

Βέβαια, η στάση συμπαράστασης και συμπάθειας που δείχνετε κάποιοι άνθρωποι με την ψήφο εμπιστοσύνης σας στον gigenis (αναφέρομαι σε όσους το έκαναν στο παρόν θέμα) είναι απόλυτα σεβαστή από εμάς. Ευχόμαστε πραγματικά ο άνθρωπος αυτός να επανεξετάσει τα σκοτεινά σημεία που σκιάζουν τη συμπεριφορά του στα forums και να κρατήσει τα πιο φωτεινά, που οπωσδήποτε έχει, ώστε να τιμήσει και αυτήν την ψήφο εμπιστοσύνης και τη συμπάθεια που δέχεται.

Θα περιμένουμε λοιπόν το email του (εάν επιθυμεί να συμμετάσχει ξανά) και θα είναι και δική μας χαρά εάν εκμεταλλευτεί την προσωρινή του αποχή από τις συζητήσεις για να σκεφτεί βαθιά και ουσιαστικά επάνω στα πράγματα που του προτείνουμε.

Μια ακόμα επισήμανση θα ήθελα να κάνω, που δεν αφορά μόνο τον gigenis, αλλά και όλους όσους συμμετέχουν στην κοινότητα του ESOTERICA. Δεδομένου ότι υπήρξαμε εξαιρετικά σαφείς ως προς τους λόγους της χρονικής απενεργοποίησης του gigenis, καθώς δε καταβάλλαμε κάθε δυνατή προσπάθεια να αντικρούσουμε ισχυρισμούς που στρέφουν το θέμα σε προσωπική διάσταση και σε υποτιθέμενη αντίθεσή μας επάνω σε απόψεις, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής απλό:

-Μηνύματα όπως αυτό που αποτέλεσε την αφορμή της χρονικής απενεργοποίησης του gigenis ”κατσε να δουμε πως θα ξυπνησουν
αν περασαν καλα το βραδυ δεν υπαρχει προβλημα αν δεν περασαν καπου πρεπει να ξεσπασουν οι ορμονες”
(αν και έχει δώσει πλείστες άλλες παρόμοιες αφορμές στο παρελθόν), αποτελούν για όσους από εσάς πιθανόν σκέφτεστε ότι πράξαμε άδικα, αποδεκτό χιούμορ;
-Θα το υιοθετούσατε στα μηνύματά σας;
-Θα σας εξέφραζε ως στάση σε μια κοινότητα ανθρώπων που συζητούν με σοβαρότητα, ηθική, αξιοπρέπεια και φιλοσοφικό πνεύμα;

Εκεί βρίσκεται η ουσία του όλου θέματος και όχι στο εάν συμπαθούμε ή όχι τον gigenis (δεν υφίσταται καν θέμα συμπάθειας ή αντιπάθειας για εμάς) ή αν δήθεν «θέτουμε υπό διωγμό τον σκεπτικισμό στο ESOTERICA» (ήμαρτον!).
Εάν λοιπόν πιστεύετε ότι τέτοιου είδους συμπεριφορές δεν είναι πρέπουσες και εάν πραγματικά συμπαθείτε τον gigenis (για να μη μιλήσω για αγάπη και φανεί βαρύγδουπο), εκτός από την ψήφο εμπιστοσύνης σας, δώστε του και κάτι άλλο, που ίσως τον βοηθήσει περισσότερο ως άνθρωπο: μια φράση, μια κουβέντα που θα τον βάλει σε βαθιά σκέψη και θα τον βοηθήσει να αντιμετωπίσει την σκοτεινότερη πλευρά του εαυτού του και να δυναμώσει τη φωτεινότερη.
Δυο πλευρές, που όλοι μας – ανεξαιρέτως – έχουμε.

______________________________________________

Για κάποια άλλα γενικότερα θέματα που είναι συναφή με την παρούσα συζήτηση, θα υπάρξει τοποθέτηση λίγο αργότερα (με περιορίζει ο χρόνος για την ώρα)



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 20:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

amalia λέει...

....στον τονισμό ότι είμαστε αντίθετοι σε συμπεριφορές κι όχι σε ανθρώπους (ή απόψεις αυτών), όταν αναγκαζόμαστε να κάνουμε μια συντονιστική παρέμβαση ή επέμβαση.


Καλά τώρα έγραψες... δηλαδή τόσο καιρό που μου διαγράφεις υπογραφές, οι οποίες εκφράζουν την άποψή μου .... και με στέλνεις διακοπές για 2 εβδομάδες στις μπαχάμες πώς συνδιάζεται με τα παραπάνω λεγόμενα σου ;;;;

quote:

amalia λέει...

........εκτός από την ψήφο εμπιστοσύνης σας, δώστε του και κάτι άλλο, που ίσως τον βοηθήσει περισσότερο ως άνθρωπο: μια φράση, μια κουβέντα που θα τον βάλει σε βαθιά σκέψη και θα τον βοηθήσει να αντιμετωπίσει την σκοτεινότερη πλευρά του εαυτού του και να δυναμώσει τη φωτεινότερη.



Beware of the dark side !!!!

Γιγενή...μια συμβουλή ...

Οταν θα λέει κάποιος είδα εξωγήινους δεν θα του λές οτι λέει βλακείες αλλά θα τον θαυμάζεις και θα τον ρωτάς ΠΟΣΟΥΣ είδες...;;

Οταν κάποιος σου λέει οτι μπορείς να βάλεις το χέρι σου σε βραστό νερό δεν θα τον περνάς για τρελό αλλά θα τον θαυμάζεις και θα τον ρωτάς αν θα πρέπει να ρίξεις και αλάτι μέσα στην κατσαρόλα....

Οταν κάποιος σου λέει οτ μπορεί να κάνει αστρική προβολή στην αθέατη πλευρά της σελήνης η οποία δεν φωτίζεται από τον ήλιο...δεν θα τον ειρωνεύεσαι (το χιούμορ δεν πιάνει εδώ μέσα...είμαστε σοβαροι) αλλά θα τον θαυμάζεις και θα τον ρωτάς πόση ώρα κάνει να φτάσει ....

Σε περίπτωση που παρεκτραπέις πρόσεχε γιατί θα πρέπει να γράφεις εξομολογίσεις και να τις στέλνεις στην Αμαλία...και στους υπόλοιπους συντονιστές... κατί παρόμοιο που γινόταν με την ιερά εξέταση κάμποσους αιώνες πριν ...

Τελικά ποιός χρησιμοποιέι μεθόδους μεσαιωνικούς και οπισθοδρομικούς ...οι σκεπτικιστές ή οι υπόλοιποι εδώ μέσα....;;;

--------------------------
Κάποιος κάποτε μου είπε τα μαργαριτάρια να τα ρίχνω χύμα, γιατί ξέρω οτι οι χοίροι δεν τα τρώνε και υπάρχει πάντα η πιθανότητα και η ελπίδα, οτι κάποιος άνθρωπος θα τα βρεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 22:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Αγαπητή amalia καλησπέρα

Όταν στο προηγούμενο μήνυμά μου αναφερόμουν σε προσωπικές αντιπαραθέσεις, ίσως θα έπρεπε να ήμουν κάπως πιο σαφής και να εξηγήσω ότι η όλη διαδικασία στο συγκεκριμένο forum τείνει σε προσωπική αντιπαράθεση και όχι η απενεργοποίηση του λογαριασμού.
Για το θέμα των συμπεριφορών, είμαι της άποψης ότι στο παρελθόν υπήρξε εκτεταμένη ελαστικότητα σε άμεσα υβριστικές (έστω και διαγεγραμμένες) εκφράσεις και στους εκφέροντες αυτές, σε σχέση με το - έστω και διφορούμενο κατά τη γνώμη σου - ειρωνικό χιούμορ του gigenis.
Για το μήνυμα που απετέλεσε αφορμή απενεργοποίησης, θα υποχρεωθώ να διαφωνήσω μαζί σας. Ακόμα και στην περίπτωση που δεχτούμε ότι το μήνυμα αυτό αφορούσε σε καθαρά σεξουαλικού περιεχομένου υπονοούμενο (η πλέον εξτρεμιστική προσέγγιση), η συντονιστική ομάδα πιστεύω ότι έχει αρκετή πείρα από τη ζωή για να κατανοήσει το περιπαικτικό έστω, αλλά επ' ουδενί υβριστικό, της εν λόγω αναφοράς. Τέτοιες εκφράσεις χρησιμοποιούνται δηκτικά από όλους μας και πιστεύω ότι κατά βάθος αποτελούσε μία μεταφορά της καθομιλουμένης σε ένα γραπτό κείμενο μάλλον, παρά μία παραβίαση της προσωπικής σας ακεραιότητας και ζωής. Έχετε σκεφτεί όμως την πιθανότητα το εν λόγω μήνυμα να ΜΗΝ έχει αυτό το νόημα στην προκείμενη περίπτωση; κι αν ναι, η οιαδήποτε άλλη ερμηνεία του δικαιολογεί την προσωρινή έστω απενεργοποίηση ενός λογαριασμού με πλέον των 2.400 μηνυμάτων; εν τέλει, η συνεχής συμμετοχή του στο esoterica σίγουρα σας έχει προμηθεύσει με στοιχεία του χαρακτήρα του, άξιζε αυτής της αντιμετώπισης; Θα το θεωρούσα πιο φυσιολογικό για ένα λογαριασμό όπως ο δικός μου για παράδειγμα, αν προέβαινα σε υποτιμητική συμπεριφορά απέναντι σε οποιονδήποτε στο esoterica, αλλά τα παλιά μέλη έχουν στηρίξει, έστω και με το - αμφιλεγόμενο; - χιούμορ τους αυτή την πύλη... σωστά;
Το εν λόγω μήνυμα δε θα το εξέφραζα εγώ σε γραπτό κείμενο, αλλά έσω σίγουρη ότι αν σε θεωρούσα οικεία (όπως θεωρώ οικείο ένα άτομο με το οποίο συνομιλώ, έστω και διαδικτυακά, πλέον του ενός έτους), μπορεί να στο διατύπωνα προφορικά, χωρίς ίχνος προσβολής.
Η κοινότητα ανθρώπων του esoterica ΟΦΕΙΛΕΙ να συζητά με ηθική, σοβαρότητα και αξιοπρέπεια. Πολλάκις όμως δεν το κάνει... και αυτό δεν είναι φαινόμενο μόνο του gigenis.
ΚΛείνοντας, θα πρέπει να πω σε όλους ότι η συγκεκριμένη "συνηγορία" στο gigeni δε γίνεται για κανένα συγκεκριμένο λόγο, παρά μόνο γιατί θεωρώ άδικη την αντιμετώπισή του. Δε γνωρίζω το gigenis, κανέναν ακόμα δεν έχω γνωρίσει προσωπικά από το esoterica, εκτός ίσως από το Dying Incubus, με τον οποίο και επεδίωξα μία συζήτηση.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 02:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

amalia

Είμαι εξαιρετικά σαφής στα μηνύματά μου, όταν αναφέρομαι στον πληθυντικό αριθμό όσον αφορά τις επεμβάσεις που κάνουμε, οι οποίες εκφράζουν την ομάδα των υπευθύνων στο σύνολό τους κι όχι την προσωπική μου θέση και αφετέρου, στον τονισμό ότι είμαστε αντίθετοι σε συμπεριφορές κι όχι σε ανθρώπους (ή απόψεις αυτών), όταν αναγκαζόμαστε να κάνουμε μια συντονιστική παρέμβαση ή επέμβαση.


δικαιωμα σας, αφου δικο σας ειναι το φορουμ, αλλά αυτο δεν σας κανει αλαθητους ή υπερανω εγωισμου


quote:

Επιπλέον, ο λογαριασμός του gigenis δεν διαγράφτηκε, αλλά απενεργοποιήθηκε προσωρινά, αν και με κάποιους όρους, που αφορούν το δικαίωμα της επανα-συμμετοχής του στις συζητήσεις (βλ. σχετικό μήνυμά μου στην προηγούμενη σελίδα).


το εχουμε ξαναδει το εργο, με πρωταγωνιστη τον βριλ

τι ορους να υπογραψει δηλαδη που θα του αλλαξουν τον προσωπικο του τροπο σκεψης και εκφρασης?


quote:

Οπότε εάν ο gigenis θέλει να συμμετάσχει ξανά, δεν θα τον εμποδίσει κανείς να το κάνει, παρά ίσως μόνο ο ίδιος ο εαυτός του.


ισως με μια λοβοτομη να ερχοταν στα ισα του, αν και ειναι Ολυμπιος και δεν τον πιανουν οι επεμβασεις...


quote:

Άλλωστε, δεν του ζητάμε και τίποτε το παράλογο! Να σκεφτεί κάποια πράγματα που αφορούν τη μη δημιουργική πλευρά της συμμετοχής του ζητάμε, κι αυτό δε σχετίζεται με δικές μας προσωπικές προτιμήσεις (ή βίτσια), αλλά με τον σεβασμό που πρέπει να υπάρχει ανάμεσα στα μέλη της κοινότητας του ESOTERICA, αλλά και την προστασία των συζητήσεων, που έχουμε υπό την ευθύνη μας να συντονίζουμε.


οπως εσεις νομιζετε σωστο να συντονιζετε, μην το ξεχναμε!

θυμασαι το θεμα του γιαννη?


quote:

Βέβαια, η στάση συμπαράστασης και συμπάθειας που δείχνετε κάποιοι άνθρωποι με την ψήφο εμπιστοσύνης σας στον gigenis (αναφέρομαι σε όσους το έκαναν στο παρόν θέμα) είναι απόλυτα σεβαστή από εμάς.


σεβαστη?

αναγκαστικα αποδεκτη θα ελεγα, αφου ειναι η προσωπικη μας αποψη και εχουμε δικαιωμα να την λεμε


quote:

Ευχόμαστε πραγματικά ο άνθρωπος αυτός να επανεξετάσει τα σκοτεινά σημεία που σκιάζουν τη συμπεριφορά του στα forums και να κρατήσει τα πιο φωτεινά, που οπωσδήποτε έχει, ώστε να τιμήσει και αυτήν την ψήφο εμπιστοσύνης και τη συμπάθεια που δέχεται.


τι, ειναι της αριστερης ατραπου ο συνΟλυμπιος?

εχει σκοτεινη πλευρα?

ελεος αμαλια, ποια σκοτεινα σημεια???

θα αρχισω τα κοπυ πεϊστ απο τα τοπικ μου φαινεται...


quote:

Θα περιμένουμε λοιπόν το email του (εάν επιθυμεί να συμμετάσχει ξανά) και θα είναι και δική μας χαρά εάν εκμεταλλευτεί την προσωρινή του αποχή από τις συζητήσεις για να σκεφτεί βαθιά και ουσιαστικά επάνω στα πράγματα που του προτείνουμε.


τι να σκεφθει, τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα: χρειαζεται λοβοτομη


quote:

[i]-Μηνύματα όπως αυτό που αποτέλεσε την αφορμή της χρονικής απενεργοποίησης του gigenis ”κατσε να δουμε πως θα ξυπνησουν
αν περασαν καλα το βραδυ δεν υπαρχει προβλημα αν δεν περασαν καπου πρεπει να ξεσπασουν οι ορμονες”
(αν και έχει δώσει πλείστες άλλες παρόμοιες αφορμές στο παρελθόν), αποτελούν για όσους από εσάς πιθανόν σκέφτεστε ότι πράξαμε άδικα, αποδεκτό χιούμορ;


ξεραθηκα στα γελια!!!


quote:

-Θα το υιοθετούσατε στα μηνύματά σας;


φυσικα!


quote:

-Θα σας εξέφραζε ως στάση σε μια κοινότητα ανθρώπων που συζητούν με σοβαρότητα, ηθική, αξιοπρέπεια και φιλοσοφικό πνεύμα;


γιατι οι σοβαροι, ηθικοι, αξιοπρεπεις φιλοσοφοι δεν ξυπνουν αναλογως των πεπραγμενων της προηγουμενης νυχτας?


quote:

Εκεί βρίσκεται η ουσία του όλου θέματος και όχι στο εάν συμπαθούμε ή όχι τον gigenis (δεν υφίσταται καν θέμα συμπάθειας ή αντιπάθειας για εμάς) ή αν δήθεν «θέτουμε υπό διωγμό τον σκεπτικισμό στο ESOTERICA» (ήμαρτον!).


εγω παλι νομιζω οτι ολα αρχισαν εκεινη την αποφραδα ημερα που κατεβηκε το ουφο στο χωριο του γιαννη...


quote:

Εάν λοιπόν πιστεύετε ότι τέτοιου είδους συμπεριφορές δεν είναι πρέπουσες και εάν πραγματικά συμπαθείτε τον gigenis (για να μη μιλήσω για αγάπη και φανεί βαρύγδουπο), εκτός από την ψήφο εμπιστοσύνης σας, δώστε του και κάτι άλλο, που ίσως τον βοηθήσει περισσότερο ως άνθρωπο: μια φράση, μια κουβέντα που θα τον βάλει σε βαθιά σκέψη και θα τον βοηθήσει να αντιμετωπίσει την σκοτεινότερη πλευρά του εαυτού του και να δυναμώσει τη φωτεινότερη.


εγω εχω να του δωσω ενα φαναρι σαν του Διογενη


quote:


Δυο πλευρές, που όλοι μας – ανεξαιρέτως – έχουμε.


μιλησαμε για την σκοτεινη πλευρα του γηγενη

να μιλησουμε τωρα και για αυτην που εσυ μολις παραδεχτηκες οτι εχεις?


ΥΓ. δεν εβαλα καμια φατσουλα σε ενδειξη συμπαραστασης στον γηγενη!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 02:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος που έγραψα στις 07/03/2007, 19:43:35 (και το οποίο όπως ανέφερα κι εκεί, δεν πρόλαβε να ολοκληρωθεί), έχω να προσθέσω κάποια γενικότερα πράγματα.

Ο λόγος για το σκεπτικισμό για αρχή.
Δεν έχουμε τίποτε με το σκεπτικισμό, ωστόσο η στάση αυτή – όπως και κάθε άλλη φιλοσοφική στάση – πρέπει ανάμεσα στα άλλα να έχει και ηθική. Μια στάση που ξεχνάει τον άνθρωπο απέναντί του, με στόχο να προάγει ότι «εγώ είμαι πιο έξυπνος, πιο καλός, κ.λπ.» δεν έχει θέση στο ESOTERICA.

Σκεφτείτε το εξής:
Κάνουμε παρατηρήσεις και συστάσεις σε κάποιους ανθρώπους και μάλιστα πολλές στον αριθμό (ανάλογα με την περίπτωση), πριν αναγκαστούμε μερικές φορές να μην επιτρέψουμε μία συμμετοχή για ένα Χ χρονικό διάστημα, ή οριστικά.

Κάποιοι, διαμαρτύρεστε γι’ αυτό. Και μάλιστα προωθώντας (κάποιοι) εικόνες που δεν είναι πραγματικές, όπως το ότι φιμώνουμε απόψεις, έχουμε προσωπικά απωθημένα με ανθρώπους, κ.λπ., πράγματα φυσικά ανυπόστατα. Μέχρι να γίνει μία απενεργοποίηση, περνάει ένα διάστημα ανοχής και υπομονής, που προσπαθούμε να καταλάβουμε τον άνθρωπο, να του δείξουμε ότι η συγκεκριμένη συμπεριφορά του δεν είναι ορθή, ότι οφείλει να σεβαστεί και τους άλλους ανθρώπους με τους οποίους συνδιαλέγεται, καθώς και τις διαφορετικές απόψεις, κ.λπ.

Σε πολλές απ’ αυτές τις περιπτώσεις πάλι, κάποιοι άλλοι θα διαμαρτυρηθούν γιατί ανεχόμαστε τέτοιες συμπεριφορές, ή ότι δήθεν τις προωθούμε, πολλές φορές οι ίδιοι άνθρωποι που θα διαμαρτυρηθούν για το πρώτο, είναι οι ίδιοι που διαμαρτύρονται και για το δεύτερο.

Άλλο παράδειγμα – γενικότερα απ’ την αρχή του ESOTERICA – δημόσια στα forums, σε δράσεις μας, ακόμα και σε τηλεοπτικές εμφανίσεις μας εδώ και χρόνια: έχουμε τοποθετηθεί κάθετα εναντίον φαινομένων αγυρτείας, τσαρλατανισμού, φαινομένων επιφανειακής και δήθεν έρευνας των διαφόρων φαινομένων και εύκολων δηλώσεων για χάρη εντυπωσιασμού. Από παλιά μέχρι και τώρα, άνθρωποι μας έχουν κατηγορήσει γι’ αυτό επίσης: ότι τα βάζουμε με τον καημένο τον άνθρωπο που τα λέει αυτά (σημειώνοντας δε, πως οι τοποθετήσεις μας αυτές είναι ευγενέστατες και αν και διαφωνούμε, ποτέ δεν έχουμε προσβάλλει κάποιον άνθρωπο σε μια τέτοια περιπτωση).

Στην άλλη περίπτωση, όταν σεβόμαστε το δικαίωμα του ανθρώπου να εκθέσει τα βιώματά του και τοποθετούμαστε πάντα με κριτική στάση απέναντι σ’ αυτά, προτείνοντας να τα στηρίξει, να τα μελετήσει πιο βαθιά και επιστημονικά και να μη φτάνει σε εύκολες κρίσεις (και όλα αυτά πάντα με ευγένεια και προσπάθεια κατανόησης του ανθρώπου), κάποιοι θα μας κατηγορήσουν ότι δήθεν υποστηρίζουμε και προάγουμε ανορθολογικές και ψευδείς υποθέσεις.

Βέβαια αυτά είναι 2 παραδείγματα μόνο, αντιφάσεων στην κρίση των ανθρώπων και υπάρχουν και πολλά άλλα όπως, την ίδια μέρα διάφοροι άνθρωποι να μας κατηγορούν ως φανατικούς υποστηρικτές του Χριστιανοκεντρισμού και συγχρόνως άλλοι – ακόμα και στο ίδιο θέμα – να μας κατηγορούν για φανατικούς οπαδούς του Ελληνοκεντρισμού!

Σκεφτείτε, μήπως όλες αυτές οι κρίσεις είναι επιφανειακές, δεν έχουν καμία σχέση πραγματικά με αυτό που κάνουμε, αλλά αποτελούν αντίδραση – από κεκτημένη ταχύτητα – εναντίον κάθε εξουσίας, για την οποία μία υπεραπλουστευμένη ένδειξη φτάνει για να κραυγάσουμε εναντίον της και συνήθως καμιά σοβαρή προσπάθεια δε γίνεται, για να διερευνηθεί εάν υπάρχει αλήθεια και δικαιοσύνη στις δράσεις της. Αυτά είναι φαινόμενα του πολιτισμού και των σημερινών καιρών – αλλά και παλαιότερων – όπου ένα σύστημα αποκοίμισης των συνειδήσεων οδηγεί τους ανθρώπους να σκέφτονται και να συμπεριφέρονται μηχανικά, αυτοματικά και όχι να αναρωτιούνται και να ερευνούν πραγματικά.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 03:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
kostakis σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Μου δίνεις την ευκαιρία να αναφερθώ και σε κάτι που έχει μεγάλη σχέση με αυτό που γράφεις, ότι "η όλη διαδικασία στο συγκεκριμένο forum τείνει σε προσωπική αντιπαράθεση".

Από την πλευρά μας, όπως έγραψα και στο προ-προηγούμενο μήνυμά μου, δεν εξαρτούμε τη συντονιστική μας δράση από προσωπικές προτιμήσεις. Αλλά το forum σαν οντότητα ναι, έχει έναν προσωπικό χαρακτήρα, με την έννοια ότι δεν θεωρούμε ότι συνδιαλεγόμαστε με διαδικτυακούς απρόσωπους χαρακτήρες, αλλά με ανθρώπους, με πραγματικά πρόσωπα. Αυτή η φύση της συνδιαλλαγής, συνεπάγεται μία αλληλεπίδραση διαφορετικών μεταξύ τους ψυχισμών. Φυσικό είναι μεταξύ των ανθρώπων να υπάρχουν συγκρούσεις και η συμβίωση είναι κάτι το οποίο μαθαίνεται μέσα από την εμπειρία, από τη δοκιμή και το λάθος, από τη χαρά και τον πόνο, από τις συμφωνίες και τις συγκρούσεις. Πάντα βέβαια θα πρέπει να υπάρχει καλή διάθεση μεταξύ των ανθρώπων και επειδή ως άνθρωποι έχουμε όλοι έναν ψυχισμό, θα πρέπει ο καθένας μας να λαμβάνει το γεγονός αυτό υπόψη του, να σέβεται τον προσωπικό χώρο των άλλων συνανθρώπων του - όπως θα ήθελε κι εκείνος να κάνουν το ίδιο γι' αυτόν - αλλά και να σέβεται τον κοινό αυτό χώρο συνδιαλλαγής, ο οποίος φιλοξενεί πολλούς και όχι έναν και αυτοί οι πολλοί θα πρέπει να συνυπάρξουν αρμονικά μεταξύ τους κι όχι να "φάει" ο ένας τον άλλον.

Οι ισορροπίες που πρέπει να κρατηθούν για να επιβιώσει μία τέτοια κοινότητα συμβίωσης - έστω και διαδικτυακής - μεταξύ ανθρώπων, καθιστούν το συντονιστικό έργο μία πολύπλοκη υπόθεση και γι' αυτόν το λόγο θα πρέπει κανείς να ερευνήσει σε βάθος όλα τα δεδομένα, ώστε να το κατανοήσει. Δεν μπορεί να γίνει με κρίσεις που δε συμπεριλαμβάνουν τη γνώση και κατανόηση όλων αυτών των δεδομένων, παρόλο που δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι πολλές από αυτές τις κρίσεις - όπως η δική σου - είναι σαφέστατα καλοπροαίρετες.

Επί του πιο συγκεκριμένου που αναφέρεις, σχετικά με το μήνυμα του gigenis, έγραψα πως αποτέλεσε την αφορμή και πως η αφορμή αυτή δεν είναι η μόνη. Του έγιναν στο παρελθόν πάμπολλες συστάσεις, καθώς και μία ακόμα χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού του παλαιότερα. Η αιτία πίσω από τις αφορμές έχει επίσης επισημανθεί από εμάς πολλές φορές σε ποικίλες περιπτώσεις που κάναμε επεμβάσεις και παρεμβάσεις. Ευχής έργον θα ήταν να παρέμενε το θέμα εκεί και να μη φτάναμε και πάλι στην απενεργοποίηση, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που εξαρτάται από εμάς – πρέπει και ο άλλος να καταλαβαίνει πότε η συμπεριφορά του φτάνει στα άκρα και ξεπερνάει τα όρια της ανοχής.

Τέλος, αναφερόμενη στη φράση του gigenis, για την οποία θεωρείς την προσέγγισή μας «εξτρεμιστική», κατανοώ πως πιθανόν εσύ να μην τη θεωρούσες επιλήψιμη μέσα σε μία παρέα, αν και σύμφωνα με την κοινή λογική, το νόημά της ήταν σαφέστατο και δε δέχεται παρανοήσεις. Και επίσης γράφεις "Τέτοιες εκφράσεις χρησιμοποιούνται δηκτικά από όλους μας". Δε χρησιμοποιούνται από όλους μας kostakis. Επιπλέον το ESOTERICA δεν είναι μια παρεούλα, τουλάχιστον όχι του είδους αυτού, όπου επιτρέπεται να εκφράζονται τέτοια πράγματα, ιδιαιτέρως όταν δεν έχει δοθεί από τους αποδέκτες κανένα δικαίωμα για μια τέτοια έκφραση. Και ακόμα περισσότερο εάν η φράση απευθύνεται στους συντονιστές ενός χώρου, που - αν μη τι άλλο – πέρα από τον σεβασμό για τον κόπο που κάνουν ώστε να μπορεί ο καθένας να γράφει τις απόψεις του, σε καμία περίπτωση δεν έχει κάποιος το δικαίωμα να τους προσβάλλει με αυτόν τον τρόπο και να υποβιβάζει δράσεις, που έχουν σκοπιμότητα μεταξύ άλλων, να προασπίζεται το δικαίωμα του σεβασμού για κάθε μέλος ανεξαιρέτως.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 03:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
ΑΖΑΧ-ΧΑΖΑ,
το να προσβάλλεις άλλους ανθρώπους μέσω της ψηφιακής σου υπογραφής δεν είναι άποψη. Μην προσπαθείς να δώσεις διαφορετική ερμηνεία στα πράγματα.
Εξάλλου παραπάνω έχεις δηλώσει, ότι στο ESOTERICA μπαίνεις "για να γελάς" με ανθρώπους, που είναι κατά τη γνώμη σου "ΧΑΖΟΙ, ΒΛΑΜΕΝΟΙ, ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΟΙ και ΑΡΩΣΤΗΜΕΝΟΙ". Μάλλον πρέπει να αναρωτηθείς και να απαντήσεις στον εαυτό σου στην εξής ερώτηση:

"Θέλω να συμμετάσχω και να έχω το δικαίωμα, να εκτιμήσουν οι άλλοι άνθρωποι ότι επιθυμώ να προσφέρω τη γνώμη μου;
Ή το μόνο που θέλω είναι να γελώ με άλλους "κατώτερους" από εμένα και να τους περιγελώ με κάθε ευκαιρία και με κάθε τρόπο, ενισχύοντας το εγώ μου;"

Βέβαια όπως θα καταλαβαίνεις, καθώς εξυπνάδα διαθέτεις, η αυθεντική απάντηση σ' αυτήν την ερώτηση είναι μόνο μία: «Ναι, θέλω να συμμετάσχω και να συνδιαλλαγώ δημιουργικά με άλλους».
Καθώς αν συνεχίζεις να γελάς και να περιγελάς, όπως μας έχεις αποδείξει τόσες φορές, οποιαδήποτε άλλη δήλωσή σου, είναι απλά παραπλανητική και προφανώς για την οπτική σου, συντηρεί απλά το δικαίωμα που δίνεις στον εαυτό σου, να απαξιώνει και να υποτιμά τους άλλους ανθρώπους.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 10:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μάλλον είσαι εκτός πραγματικότητας, τόπου και χρόνου...

quote:

ΑΖΑΧ-ΧΑΖΑ,
το να προσβάλλεις άλλους ανθρώπους μέσω της ψηφιακής σου υπογραφής δεν είναι άποψη. Μην προσπαθείς να δώσεις διαφορετική ερμηνεία στα πράγματα.

Το να υποστιρίζω οτι το 99% των μελών του φόρουμ μεταδίδει βλακείες (η πρώτη μου υπογραφή αν θυμάσαι) είναι ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ .... ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ !!!
Το να πίασω ένα καθυστεριμένο παιδάκι και να του λέω είσαι καθυστερημένο ...είναι μεν αλήθεια ..αλλα και συννάμα προσβολή ...

quote:

amalia λέει...

Εξάλλου παραπάνω έχεις δηλώσει, ότι στο ESOTERICA μπαίνεις "για να γελάς" με ανθρώπους, που είναι κατά τη γνώμη σου "ΧΑΖΟΙ, ΒΛΑΜΕΝΟΙ, ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΟΙ και ΑΡΩΣΤΗΜΕΝΟΙ".


Σωστά ...δεν έπρεπε να γελάω ..απλά θα έπρεπε να αναρωτιώμουν γιατί άραγε έιστε τόσο ανεκτικοί στους ΧΑΖΟΥΣ, τους ΒΛΑΚΕΣ, τους ΦΑΝΤΑΖΜΕΝΟΥΣ και τους ΑΡΩΣΤΗΜΕΝΟΥΣ....

Να σου πώ εγώ λοιπόν γιατί ....!! Γιατί ο χαζός θα πεί την χαζομάρα και θα την ακούσει ο άλλος ο χαζος, θα εντυπωσιαστεί και θα απαντήσει με χαζομάρα... και επειδή ξέρουμε πως το χαζό πουλάει... θα μπούν και άλλοι χαζοί στο φόρουμ και εσέις θα τρίβετε τα χέρια σας...

Επέτρεψε μου λοιπόν να γελάω με τις χαζομάρες... και να απαντάω με χαζομάρες....

Όταν έρχεται ο άλλος και σου λέει ακούω φωνές ...αντί να τον καθοδηγήσεις σε κάποιον ειδικό, προσπαθήτε μέσα από το φόρουμ να τον κάνετε καλά... Ε αν αυτός είναι Αρωστος..αλλο τόσο είστε και εσείς που προσπαθήτε να τον κάνετε καλά... (κάπως έτσι ξεκινάνε και οι τσαρλατάνοι)

quote:

amalia λέει...

...Ή το μόνο που θέλω είναι να γελώ με άλλους "κατώτερους" από εμένα και να τους περιγελώ με κάθε ευκαιρία και με κάθε τρόπο, ενισχύοντας το εγώ μου;"[/i]


Δεν υπάρχει κατώτερος ... όλοι ίσοι έιμαστε ... απλά άλλοι είναι προταθλητές στην βλακεία ... στην φαντασίωση...στην εξυπναδα...στην ορθολογιστική σκέψη... στην ειρωνία...στην αστρική προβολή κλπ κλπ...όλοι έχουμε κάποιο(α) χαρισμα(τα) αλλά και μειωνεκτήματα...
Το εγώ μου δεν το ενισχύω...ενισχύω όμως την καλή διάθεσή μου ....!!!

quote:

amalia λέει...

Βέβαια όπως θα καταλαβαίνεις, καθώς εξυπνάδα διαθέτεις, η αυθεντική απάντηση σ' αυτήν την ερώτηση είναι μόνο μία: «Ναι, θέλω να συμμετάσχω και να συνδιαλλαγώ δημιουργικά με άλλους».


Αυθεντική απάντηση = Η μόνη αποδεκτή απάντηση απο την Αμαλία

quote:

amalia λέει...

....να απαξιώνει και να υποτιμά τους άλλους ανθρώπους.


Μόνο οταν ο άλλος άνθρωπος υποτιμά την νοημοσύνη μου ....


--------------------------
Κάποιος κάποτε μου είπε τα μαργαριτάρια να τα ρίχνω χύμα, γιατί ξέρω οτι οι χοίροι δεν τα τρώνε και υπάρχει πάντα η πιθανότητα και η ελπίδα, οτι κάποιος άνθρωπος θα τα βρεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zOd
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 10:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zOd
quote:
"Θέλω να συμμετάσχω και να έχω το δικαίωμα, να εκτιμήσουν οι άλλοι άνθρωποι ότι επιθυμώ να προσφέρω τη γνώμη μου;
Ή το μόνο που θέλω είναι να γελώ με άλλους "κατώτερους" από εμένα και να τους περιγελώ με κάθε ευκαιρία και με κάθε τρόπο, ενισχύοντας το εγώ μου;"

«Ναι, θέλω να συμμετάσχω και να συνδιαλλαγώ δημιουργικά με άλλους».


jonnie πίνει, jonnie κερνάει

z@d basic Society>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 11:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
εγώ πιστεύω ότι οι διαχειριστές είναι μυγιάγγιχτοι...

...ανέκαθεν το πίστευα αυτό...

αν είναι να σας χαλάει τόσο πολύ η λέξη "ορμόνες" amalia μου,
καλύτερα να το κλείσετε το μαγαζί

καμιά φορά αναρωτιέμαι αν ζείτε σε έναν αγγελικό κόσμο,όπου κανείς δε λέει...βωμολοχίες (μη γράψω βρισιές και φάω ban)και μόνο εγώ είμαι ο αλήτης (γιατί εγώ τη βωμολοχία την έχω ψωμοτύρι - και έχω μάθει να την ανέχομαι και από τον δίπλα - στο πλαίσιο πάντα του χιουμοριστικού,φιλικού λόγου -)

με λίγα λόγια,ο gigenis δεν έκανε κανένα έγκλημα,
πάντα κατά τη γνώμη μου

δεν τον αφήνετε να έρθει ξανά,λέω τώρα εγώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 11:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

amalia

Άλλο παράδειγμα – γενικότερα απ’ την αρχή του ESOTERICA – δημόσια στα forums, σε δράσεις μας, ακόμα και σε τηλεοπτικές εμφανίσεις μας εδώ και χρόνια: έχουμε τοποθετηθεί κάθετα εναντίον φαινομένων αγυρτείας, τσαρλατανισμού, φαινομένων επιφανειακής και δήθεν έρευνας των διαφόρων φαινομένων και εύκολων δηλώσεων για χάρη εντυπωσιασμού. Από παλιά μέχρι και τώρα, άνθρωποι μας έχουν κατηγορήσει γι’ αυτό επίσης: ότι τα βάζουμε με τον καημένο τον άνθρωπο που τα λέει αυτά (σημειώνοντας δε, πως οι τοποθετήσεις μας αυτές είναι ευγενέστατες και αν και διαφωνούμε, ποτέ δεν έχουμε προσβάλλει κάποιον άνθρωπο σε μια τέτοια περιπτωση).


τι μου θυμισες βρε αμαλια μου...

την συμμετοχη του εσωτερικα στην εκπομπη της Θρασκια για τα φαντασματα, η οποια περιοριστηκε στην αποψη σας οτι "οι ακουστικες εμπειριες στην σπηλια της Πεντελης οφειλονται σε αντηχησεις μπουζουκαδικων",
αναιρωντας τις ακουστικες εμπειριες που ειχα μολις παραθεσει εγω, ενω σε κατοπινη εκπομπη της Δρουζα μιλησε για τα "16 σημαδια που δειχνουν οτι το σπιτι σας ειναι στοιχειωμενο".

"υγιης σκεπτικισμος" ειναι λοιπον ο δικος σας, του χεντριξ και του όποιου χεντριξ τα ριχνει σε ατομα που δεν συμπαθειτε, ενω του γηγενη και του αζαξ ειναι "αρρωστος σκεπτικισμος" οταν απευθυνεται στον βιασμενο γιαννη, ή στην ενεργοποιηση του ντιενεϊ...


οσο για την περιφημη συντονιστικη ομαδα που αποφασιζει αμεροληπτα και χωρις εγωιστικα κινητρα, ποσοι και ποιοι την αποτελουν αληθεια?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 11:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
γεια σου jonnie !

και πολύ συγχρονικότητα λέμε !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 11:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

zOd

jonnie πίνει, jonnie κερνάει


μπλακ λεϊμπελ παρακαλω!


quote:

αγνοών
γεια σου jonnie !

και πολύ συγχρονικότητα λέμε !


ο Θεος εχει χιουμορ αδελφε!

αλλά κατι εχουμε κι εμεις


εκτακτο ανακοινωθεν: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7853&whichpage=10


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 12:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
...πλάκα-πλάκα...

....λες να παίζει κάνα μπουζουξίδικο στα έγκατα της σπηλιάς ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 15:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
Θεωρώ υπερβολικό να απενεργοποιείται ένα μέλος για «δήθεν» χυδαιολογία, όταν υπήρξε αυτό…

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=8&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=7402

γεμίζοντας 6 σελίδες χωρίς καμιά διαγραφή. Όταν βέβαια τελείωσε το μπινελίκι το θέμα έκλισε, αφού δεν είχε πια ενδιαφέρον για "κάποιους".

Δεν χρειάζεται να ειπωθεί τίποτε άλλο γιατί…

Ο λόγος της αλήθειας γεννήθηκε απλός και δεν χρειάζεται ερμηνείες ποικίλες. Ο άδικος ο λόγος, άρρωστος ο ίδιος, χρειάζεται σοφά φάρμακα για να γειάνει.
(Ευριπίδης)

…η ιστορία μιλάει από μόνη της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zOd
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 15:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zOd
quote:
οσο για την περιφημη συντονιστικη ομαδα που αποφασιζει αμεροληπτα και χωρις εγωιστικα κινητρα, ποσοι και ποιοι την αποτελουν αληθεια?

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

έλα τώρα κι εσύ βρε jonnie, τι ρωτάς (?)

xixoxixoxixoxixoxixoxixoxixoxixoxixo

Φέρ' τη μύγα_πίσω ρε!

[Z@DpReLoadation_]


Edited by - zOd on 08/03/2007 15:12:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 17:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΟΟΟΣ!
JBG PONY EXPRES


Γεια σου jonniebegood
Έλαβες το ακόλουθο μήνυμα από το Μέλος : Troll (pslpm@tellas.gr)
Στη Διεύθυνση: http://www.esoterica.gr/forums/

Φίλε μου στα παπαρια μου η διαγραφή, αλλά σε παρακαλώ να δώσεις αυτή τη απάντηση σε όσα τοπικ
συμμετέχεις.

Ο λογαριασμός Troll απενεργοποιείται για ένα μήνα.

Στην περίπτωση που όντως πρόκειται για σοβαρό φόρουμ και που τα άτομα αυτά επανεξετάσουν
την αντικειμενικότητά και την αίσθηση του χιουμορ, και βρούν έναν ειλικρινή λόγο για να
συμμετάσχω δημιουργικά στα forums, έτσι ώστε να μπορέσει να ενεργοποιηθεί ξανά ο
λογαριασμός μου και να επιτραπεί γενικότερα η συμμετοχή μου στα forums, είναι απαραίτητη
μία τουλάχιστον συνάντηση μαζί μου (όπου βέβαια θα μπορέσει να συζητηθεί η εκ νεου
συμμετοχή μου, βάσει μίας ενδεχόμενης αλλαγής της στάσης τους). Στην περίπτωση που θα
γίνει μια τέτοια συνάντηση, θα πρέπει να διασαφηνιστούν επίσης και διάφορα τεχνικής
φύσεως δεδομένα, που αφορούν την εκδοχή της χρήσης του λογαριασμού των διαχειριστών από
άτομα περισσότερα του ενός με το ίδιο nick, ή/και ταυτόχρονη χρήση του λογαριασμού αυτού
από μέλος/μέλη που συμμετέχει/ουν με άλλο username στα forums.

Οσο για το αν θα τα ξαναπουμε...

Ποιός ξέρει;

Μετά την πάροδο ενός μηνός, αν υπάρχει μία τέτοια διάθεση, ας σταλεί σχετικό email στη
διεύθυνσή μου.


Γεια σου jonniebegood

Έλαβες το ακόλουθο μήνυμα από το Μέλος : gigenis (gigenis123@yahoo.gr)

Στη Διεύθυνση: http://www.esoterica.gr/forums/

τζονυ λυπαμε που θα σου ξανα ζητησω ναστειλειςμηνυμα μου στο ιδιο θεμα αλλα πρεπει να
δωθουν απαντησεις
και λογο του οτι ακομη ειμαι φυμωμενος
προτημω τα τζον.τα.(τζονυ ταχυδρομια)

Λυπάμαι με σοφιστείες δεν βάφονται αυγά.

<<ουτε με φραπελια θεραπευεται ο καρκινος>>

Αρχικά είναι αδόκιμο να υποτιμούμε τη νοημοσύνη των άλλων, και όχι μόνο των υπεύθυνων του
χώρου αλλά του συνόλου των ανθρώπων που διαβάζουν, που λες και είμαστε μικρά παιδιά για να
μην καταλάβουμε τί εννοούσε το εν λόγω μήνυμα.

<<το μηνυμα δεν ειχε καμια κρυφη εννοια
αν και εληφθει ετσι προφανως λογο του οτι εκει υπαρχει προβλημα
οπως εγω θα μπορουσα το μηνυμα που στελνεις "you must have the guts"
να το αποκωδικοποιουσα οτι ειμαι ευνουχος
αυτη η αποκωδικοποιηση θα γινοταν αν ειχα καποιο προβλημα στην συγκεκριμενη περιοχη
απο την στιγμη που δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα καταλαβενω οτι η φραση αυτη μεταφραζεται
σαν αποποιηση ευθνων

οπως ειπα και χτες οι ορμονες δεν ειναι μονο οι ορμονες που αφορουν το σεξ
και δεν χρειαζεται για να εχεις καλη διαθεση την μερα να εχεις κανει καλο σεξ το βραδυ

αν ηθελα να εστιασω στον σεξουαλικο τομεα θα το ειχα κανει θα μπορουσα να πω
"να βαλουμε ολοι ρεφενε για να χαρουν τα σκελια των συντονηστων ετσι δεν θα διαγραψουν καμια
υπογραφη"
η κατι τετοιο παρομιο μηνυμα εχω στειλει οταν καποιος εγραφε για βζιβζουνικες
καταστασεις>>

Any way όταν διατυπώνεις μια τέτοια προσβολή you must have the guts να δεχτείς ότι την
είπες, και όχι να την κάνεις γυριστή με σοφιστείες.

Το χρωστάς στον εαυτό σου να καταλάβεις πόσο φάουλ ήσουν.

Μην το στρέφεις σε διαφορά απόψεων περί σκεπτικισμού, μελέτησε λίγο τί σημαίνει
σκεπτικισμός, και μην παίρνεις τον ρόλο του απολογητή του σκεπτικισμού.

<<σκεπτιστης δεν ειναι αυτος που εξεταζει καθε ενδεχομενο και μετα απο σοβαρη μελετη των
στοιχειων δεχετε η αποριπτει την εκαστοτε θεωρια;
πχ
αν εγω γυρνωντας μετα απο μερικες μερες σπιτι μου βρω το χρυσοψαρο μου νεκρο στο πατωμα τι θα
πρεπει να σκεφτω;

α)αυτοκτονισε γιατι δεν αντεχε μακρια μου

β)προσπαθησε να ξεφυγει απο τα παρασητα που αναπτυχθηκαν στο μερικων ημερων νερο της
γυαλας που δεν ειχε αλαγχθει λογο της απουσιας μου
στην προσπαθια του να ξεφυγει ξεπερασε το εμποδιο (τοιχοματα γυαλας)νομιζωντας οτι μετα το
εμποδιο υπηρχε νερο

αν ειμαι εσωτεριστης θα διαλεξω το α αν ειμαι σκεπτικηστης το β>>

Και παρεπιπτόντως υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ καζούρας και σκεπτικισμού

<<οσο ανατολης και δυσης>>

Πολλές φορές η αγένεια και η χυδαιότητα δικαιολογούνται ως "ειλικρίνια" και "χιούμορ".

Αν δεν μπορείς να διακρίνεις τί είναι χιούμορ και τί χυδαιότητα λυπάμαι αλλά δεν μπορεί
κανένας να προσβάλει έτσι τον άλλον και μετά να προσπαθεί με αστεία επιχειρήματα να
δικαιολογήσει την πατατιά.


<<ειναι χυδαια η φραση μου ενω ειναι τεχνη το σχεδιο που δειχνει να ξεσκηζει με το υπερμεγεθη
πεος του ενας σατηρος μια νυμφη>>

υγ.
ευχαριστω απαντες για την ψηφο τους


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 21:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
gigenis:


<<ουτε με φραπελια θεραπευεται ο καρκινος>>

αν εγω γυρνωντας μετα απο μερικες μερες σπιτι μου βρω το χρυσοψαρο μου νεκρο στο πατωμα τι θα
πρεπει να σκεφτω;

α)αυτοκτονισε γιατι δεν αντεχε μακρια μου

β)προσπαθησε να ξεφυγει απο τα παρασητα που αναπτυχθηκαν στο μερικων ημερων νερο της
γυαλας που δεν ειχε αλαγχθει λογο της απουσιας μου
στην προσπαθια του να ξεφυγει ξεπερασε το εμποδιο (τοιχοματα γυαλας)νομιζωντας οτι μετα το
εμποδιο υπηρχε νερο

αν ειμαι εσωτεριστης θα διαλεξω το α αν ειμαι σκεπτικηστης το β>>


Aγαπητέ γιγενή, γιατί μπερδεύεις τον εσωτερισμό με τον τσαρλατανισμό, τόσο εσύ όσο και ορισμένοι άλλοι, μετά απ΄όσα έχουν εξηγηθεί είναι κάτι που μου είναι αδύνατον να καταλάβω.

Η γνώμη μου είναι ότι, αυτό σημαίνει ότι δεν μπαίνεις καν στον κόπο να καταλάβεις ότι ο εσωτερισμός είναι ένα φιλοσοφικό σύστημα που απέχει παρασάγκας από την φραμπελιά και τα συναφή.

Αν κάποιος ψευτογιατρός που θεραπεύει τον καρκίνο με φυστίκια αυτοανακηρυχθεί εσωτεριστής αυτό δεν σημαίνει ότι είναι μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακκίδιο.

Αυτό απευθύνεται και στον ΑΖΑΧ-ΧΑΖΑ. Στις περιπτώσεις "έχω πονοκέφαλο τί να κάνω?" "Ακούω φωνές" κ.λ.π -και μιλάω επειδή προσωπικά τόσο εγώ όσο και ο D.Incubus έχουμε διατυπώσει άποψη στα συγκεκριμένα θέματα- το πρώτο που έχουμε πει είναι να ΕΠΙΣΚΕΦΤΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟ.

Αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος που πιστεύει, πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη, ότι δεν υπάρχουν μόνο όσα αντιλαμβάνεται με τις αισθήσεις του αλλά ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ δεν το τοποθετεί στο ίδιο σακί με τους τσαρλατάνους και τους τρελλούς, ούτε είναι απαραίτητο να πιστεύει ότι -αμάν το κόλλημα- αν βάλει το χέρι του σε βραστό νερό δεν θα καεί ή -ξανά αμάν το κόλλημα- είναι βζζζιν βζζζουν.

Το βζζζιινν βζουννν ως παράδειγμα δε στέκει γιατί είναι πλέον αποδεδειγμένο ότι όποιος το άνοιξε το άνοιξε για να δίνει τροφή σε τέτοια σχόλια.

quote:
<<το μηνυμα δεν ειχε καμια κρυφη εννοια
αν και εληφθει ετσι προφανως λογο του οτι εκει υπαρχει προβλημα
οπως εγω θα μπορουσα το μηνυμα που στελνεις "you must have the guts"
να το αποκωδικοποιουσα οτι ειμαι ευνουχος
αυτη η αποκωδικοποιηση θα γινοταν αν ειχα καποιο προβλημα στην συγκεκριμενη περιοχη
απο την στιγμη που δεν εχω κανενα τετοιο προβλημα καταλαβενω οτι η φραση αυτη μεταφραζεται
σαν αποποιηση ευθνων

Αγαπητέ το you must have the guts=πρέπει να έχει τα άντερα. Αντερα=guts τί σχέση έχουν οι ευνούχοι!!!!


quote:
οπως ειπα και χτες οι ορμονες δεν ειναι μονο οι ορμονες που αφορουν το σεξ
και δεν χρειαζεται για να εχεις καλη διαθεση την μερα να εχεις κανει καλο σεξ το βραδυ

αν ηθελα να εστιασω στον σεξουαλικο τομεα θα το ειχα κανει θα μπορουσα να πω
"να βαλουμε ολοι ρεφενε για να χαρουν τα σκελια των συντονηστων ετσι δεν θα διαγραψουν καμια
υπογραφη"
η κατι τετοιο παρομιο μηνυμα εχω στειλει οταν καποιος εγραφε για βζιβζουνικες
καταστασεις>>


ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Τώρα αν θεωρείς ότι αυτό δεν είναι προσβολή και ύβρι έχεις όντως πρόβλημα διάκρισης. Μην υποτιμάς την νοημοσύνη των άλλων είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις.

Κι εσύ jonnie πριν κάνεις αναμετάδωση ένα τέτοιο μήνυμα δεν το διαβάζεις? Εκτός αν συμφωνείς με τα προαναφερόμενα!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 22:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΘΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ESOTERICA.

ΟΙ ΕΠΙΚΕΦΑΛΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΝ ΠΛΑΚΑΤ ΠΟΥ ΘΑ ΓΡΑΦΟΥΝ.

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΓΗΓΕΝΗ.

ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΝ ΠΛΑΚΑΤ ΠΟΥ ΘΑ ΓΡΑΦΟΥΝ.

ΟΡΜΟΝΕΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 23:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

Κι εσύ jonnie πριν κάνεις αναμετάδωση ένα τέτοιο μήνυμα δεν το διαβάζεις?


οχι


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 00:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
KAKΩΣ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 01:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:
-Μηνύματα όπως αυτό που αποτέλεσε την αφορμή της χρονικής απενεργοποίησης του gigenis ”κατσε να δουμε πως θα ξυπνησουν
αν περασαν καλα το βραδυ δεν υπαρχει προβλημα αν δεν περασαν καπου πρεπει να ξεσπασουν οι ορμονες” (αν και έχει δώσει πλείστες άλλες παρόμοιες αφορμές στο παρελθόν), αποτελούν για όσους από εσάς πιθανόν σκέφτεστε ότι πράξαμε άδικα, αποδεκτό χιούμορ;
-Θα το υιοθετούσατε στα μηνύματά σας;
-Θα σας εξέφραζε ως στάση σε μια κοινότητα ανθρώπων που συζητούν με σοβαρότητα, ηθική, αξιοπρέπεια και φιλοσοφικό πνεύμα;


quote:
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Τώρα αν θεωρείς ότι αυτό δεν είναι προσβολή και ύβρι έχεις όντως πρόβλημα διάκρισης. Μην υποτιμάς την νοημοσύνη των άλλων είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις


Καλά, έχω πάθει κάτι τώρα! Βρε κορίτσια είδατε μια απλή καθημερινή χιουμοριστική έκφραση (ναι έχει και σεξουαλικό υπονοούμενο, ε, και;!) και την πήρατε προσωπικά (ούτε η κυρία Λουκά δεν θα θιγόταν τόσο!) και της δώσατε φιλοσοφική υπόσταση και αναρωτιέστε αν ταιριάζει ή όχι στο προφίλ του φόρουμ..!!!!! (Αμαλία με κούφανες λέμε)
Χαλαρώστε λίγο και προσπαθήστε να κατανοήσετε αυτό που λέμε όλοι οι υπόλοιποι. Είναι μια κοινή χιουμοριστική έκφραση η οποία σε αυτή την περίπτωση τουλάχιστον δεν είχε συγκεκριμένους αποδέκτες(πρόσωπα) αλλά γενικότερα την εξουσία που εκφράζουν αυτά τα πρόσωπα! (διαχειριστές) .
Στην συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν, θεωρώ ότι η αφορμή για την απενεργοποίηση του γηγενή είναι τουλάχιστον αστεία και η απόφαση θα πρέπει να επανεξεταστεί.


quote:
Ο λογαριασμός Troll απενεργοποιείται για ένα μήνα.

Πότε έγινε πάλι αυτό και για ποιόν λόγο;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 02:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

KAKΩΣ


συμφωνω απολυτως!!!

KAKΩΣ δεν μπορουν να απαντησουν μονοι τους και κανω εγω το διαμεσο με τον πνευματικο κοσμο.

αλλά πρεπει να παρατηρησες οτι δεν εφτιαξαν κλωνους, εχουν την εντιμοτητα να εκφραζουν την αποψη τους με το ιδιο νικ, και εγω αυτο το εκτιμω

με χαρα μου θα μεταφερω ο,τι μου στειλουν εφοσον δεν εχουν πλεον βημα για να μιλησουν και δεν βριζουν.

αληθεια, τι ειπε ο γηγενης και το θεωρησες προσβολη και υβρη?

"αν ηθελα να εστιασω στον σεξουαλικο τομεα θα το ειχα κανει θα μπορουσα να πω"


με το θεμα της απενεργοποιησης του γηγενη γενικως διαφωνω επι της ουσιας: μου αρεσει το χιουμορ του που εσας σας την σπαει γιατι ειναι κυνικο και με ουσια! (προτιματε προφανως το χλιαρο ανοστο χιουμορ του χεντριξ)


οσο για τον φιλο μου τον τρολ, ειδα σαφεις σποντες της αμαλιας οτι ειναι κλωνος καποιου.

παλι βιαστηκε η αμαλια να κρινει...

αν η δικη μου επιβεβαιωση δεν μετραει (που δεν μετραει, το ξερω) η απορια μπορει να σας λυθει αν αποδεχθειτε την προσκληση του για συναντηση.

το εννοει


ΥΓ. καλη μου Γκρετελ, οι εγωισμοι δεν κανουν καλο στην εξελιξη της εσωτερικης αναζητησης που πρεσβευεις παραπανω.

πρεπει να παραδεχομαστε τα λαθη μας χωρις να στραβωνουμε με αυτον που μας τα δειχνει.

αν δεν αναγνωρισουμε τον Εγωισμο μας, ειμαστε ερμαια του.

η αληθεια ειναι οτι ολα αρχισαν οταν το ουφο προσγειωθηκε στο διπλανο χωραφι απο το σπιτι του γιαννη... (τα γραπτα μενουν - τα ποστ υπαρχουν ακομη εκει για οποιον δεν θυμαται)


κανω απεργια φατσουλων σε ενδειξη συμπαραστασης στους αδικοεξορισμενους συντροφους μας


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy