ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περιφερειακό θέμα συζήτησης. Νοέμβριος 2006 - Απρίλιος 2007
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 18:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Αγνοών, σου έστειλα ένα αντίγραφο από το μήνυμά μου. Κάνε πως δεν το είδες. Πες πως δεν το έγραψα ποτέ, γιατί είναι άδικο. Συγνώμη.

Ένα μόνο πράγμα:

Έγραψε κάποιος στο innernet για τον λεμούριο που είδε στην Πεντέλη. Αμέσως οι εκεί αναζητητές του χαβαλέ πέσανε να τον βγάλουν ρόμπα. Αφού είναι τόσο καλά και δημοκρατικά στο innernet, γιατί δεν συνέχισε να ψάχνει εκεί τον λεμούριο, γιατί σηκώθηκε κι έφυγε;

Εγώ που θέλω να ψάξω τον λεμούριο και τον κάθε λεμούριο, που θα πάω να συζητήσω τέτοια θέματα, αν όλα τα forum γίνουν σαν το innernet;

Η ατζέντα του χαβαλέ είναι ασύμβατη με την αναζήτηση στο άγνωστο και το αντισυμβατικό. Δεν είναι δυνατό να ψάξουμε θέματα όπως ο λεμούριος, αν δεν υπάρχει κάποιος να συμμαζεύει τους αναζητητές του χαβαλέ. Και όπως απεδείχθη, μερικοί δεν καταλαβαίνουν τίποτα, γι αυτό και οι διαγραφές.

Δηλαδή για να απολαμβάνουμε τη δυνατότητα να ψάχνουμε τέτοια θέματα, κάποιος πρέπει να παίξει το ρόλο του αστυνόμου. Δεν γίνεται αλλιώς.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 18:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Κοίτα σύμπτωση αγνοών.

αγνοών Απεστάλη: 19/04/2007, 18:30:47

gentleman Απεστάλη: 19/04/2007, 18:34:06

Θέλεις η αμαλία να σου στείλει κι αυτή ένα αντίγραφο;

Μέσω Kirch για να μη νομίζεις ότι και η αμαλία συνομωτεί;

Είναι απίστευτο που έχουμε καταντήσει με τα αρρωστημένα μυαλά που ασχολούνται μαζί μας.

Να κάθεται κάποιος και να κατασκευάζει ψέματα από το πρωί ως το βράδυ σε μια αέναη προσπάθεια δαιμονοποίησης αθώων. Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω, τόσο μίσος, τόση αρρώστεια, για ένα άνθρωπο που δεν ζητά τίποτα παραπάνω από το να σταματήσει η αγριότητα της διασκέδασης πάνω σε ανθρώπους.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 19/04/2007 19:14:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 20:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

ρε jonnie μήπως είδες εσύ το μήνυμα ??
τι ακριβώς έλεγε για μένα ?
τι σκατά του έκανα του gentleman και αναφέρθηκε σ'εμένα ??
αν είδες τι έγραψε,στείλε μου ένα μήνυμα ρε φίλε...για να ξέρτω τι παίζει

οχι αδερφε, δεν το προλαβα.

αλλά παρακαλω όποιον το εσωσε να μου το στειλει γιατι γραφω ενα βιβλιο με θεμα "εγωισμος και δικτυο"

το τι παιζει μπορεις να το διαπιστωσεις απο αυτο:

"gentleman θεωρούμε ότι η στάση σου αφότου έγραψες το εν λόγω μήνυμα ήταν Ανθρώπινη και συνάμα Γενναία.

Πιστεύουμε όμως ότι και ένα πραγματικό Μπράβο αξίζει σε όλους, όσους γράψαμε αλλά και όσους καλοπροαίρετα μόνο διαβάσαμε, γιατί αναδείξαμε με τον "μικρό" τρόπο μας το μεγαλείο της ανθρώπινης διάνοιας, της συνεργασίας και της ανοχής καθώς και της ελπίδας για κάτι καλύτερο πάνω και πέρα από ατομικιστικές μικρότητες."


ολα τα λεφτα!!!

μπραβο, μπραβο!!!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 21:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Είδα σήμερα μια ταινία που λεγόταν "δύναμη Ψυχής" και αφορούσε το καθεστώς της Αργεντινής στην περίοδο 1976-1983.

Είδα πόση φαντασία έχουμε σαν ανθώπινο είδος, να καταστρέψουμε, να βασανίσουμε, να εξαφανίσουμε τον συνάθρωπό μας.

Είδα πόσο καλά τα καταφέρνουμε στην καταστροφή, και πόσο αποτυχημένοι είμαστε να δημιουργήσουμε.

Είδα ότι η τέχνη, η φιλοσοφία, η αγάπη και η ανδρεία ακούγονται σαν εξωγήινες λέξεις.

Είδα λυσσασμένους ανθρώπους να πολεμάνε και να σκοτώνουν με τον χειρότερο τρόπο ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ, ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ.

Κι αυτό μου έφερε στο μυαλό μια ερώτηση που έκανα σήμερα στο σχολείο σε όλους ανεξεραίτως τους μαθητές της Γ΄Γυμνασίου:

"Ποιό νομίζεται ότι είναι το μεγαλύτερο ελάττωμά σας?"

Παραδείγματα απαντήσεων:

"Εχω μεγάλη εμπιστοσύνη στους άλλους με αποτέλεσμα να με εκμεταλεύονται"

"Είμαι τελειομανής"

"Είμαι πολύ ευαίσθητη"

"Καπνίζω πολύ!!!"

"Είμαι ευκολόπιστη"

"Τελικά φαίνεται ότι παραείμαι καλός"

"Μ΄αρέσει να ακούω τους άλλους με αποτέλεσμα όταν εγώ θέλω να πω τα προβλήματά μου δε με ακούει κανένας"

"Συγχωρώ πολύ εύκολα"

κ.λ.π.

Τελικά μέσα σε 200 άτομα δεν υπήρχε κανένας ψεύτης, συμφεροντολόγος, αγενής, κακός, εκδικητικός, ξεροκέφαλος, πονηρή, ύπουλη, κοτσουμπολα...!!!!

Τελικά δεν υπάρχουν ελαττώματα, δεν έχουμε, δεν τα βλέπουμε?

Εχουμε μετατρέψει τα προτερήματα σε ελαττώματα και οι ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΜΑΣ ΓΙΝΑΝΕ ΤΟΣΟ ΙΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΟΧΘΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ.

ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΑΔΙΚΟ?
Είναι κακό να παραδεχτούμε ότι κάναμε λάθος?

υ.γ. Και να μην το ξεχάσω ως κουκουβάγια το μεγαλύτερό μου ελάττωμα είναι ότι είμαι Σοφή!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
unisept
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 22:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους unisept
_____________________________________________________________
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο

20/4/07
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2007, 23:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Κι αυτό μου έφερε στο μυαλό μια ερώτηση που έκανα σήμερα στο σχολείο σε όλους ανεξεραίτως τους μαθητές της Γ΄Γυμνασίου:

"Ποιό νομίζεται ότι είναι το μεγαλύτερο ελάττωμά σας?"

Παραδείγματα απαντήσεων:

"Εχω μεγάλη εμπιστοσύνη στους άλλους με αποτέλεσμα να με εκμεταλεύονται"

"Είμαι τελειομανής"

"Είμαι πολύ ευαίσθητη"

"Καπνίζω πολύ!!!"

"Είμαι ευκολόπιστη"

"Τελικά φαίνεται ότι παραείμαι καλός"

"Μ΄αρέσει να ακούω τους άλλους με αποτέλεσμα όταν εγώ θέλω να πω τα προβλήματά μου δε με ακούει κανένας"

"Συγχωρώ πολύ εύκολα"

κ.λ.π.


Βρε gretel μου, με προβλημάτισες τώρα! Εχω τουλάχιστον τα 5 από τα 8 ελαττώματα που αναφέρθηκαν παραπάνω... μάλλον είμαι πολυ-ελαττωματική!


Λοιπόν για να χαλαρώσουμε λίγο, δεν ξέρω τι έγραψε ο gentleman σε εκείνο το μήνυμα, αλλά επειδή προφανώς ό,τι έγραψε το έγραψε πάνω στον θυμό του και ζήτησε και συγγνώμη, θα ήταν καλύτερα να λυθεί το θέμα με προσωπικά μηνύματα και να μην του δώσουμε εδώ περισσότερη έκταση.
Επίσης θα του πρότεινα να απέχει λίγο από το συγκεκριμένο θέμα γιατί είναι φανερό ότι τον χαλάει.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 01:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Ostria με το μήνυμά μου θα ασχοληθούμε στο εξής; (Που σε πληροφορώ δεν γράφτηκε με κανένα θυμό, αλλά μάλλον με... βαρύ στομάχι). Άστο.

Εδώ δώσε βάση Ostria: Δεν είναι δυνατό να ψάχνουμε θέματα όπως ο λεμούριος, αν δεν υπάρχει κάποιος να συμμαζεύει τους αναζητητές του χαβαλέ. Για να απολαμβάνουμε αυτή τη δυνατότητα να ψάχνουμε τέτοια θέματα, κάποιος πρέπει να παίξει το ρόλο του αστυνόμου. Δεν γίνεται αλλιώς.

Αλλιώς, κοίτα τι υποδοχή είχε ο λεμούριος στο innernet. Και αναρωτήσου, γιατί δεν έκατσε να τον ψάξει εκεί τον λεμούριο;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 01:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"

20/4/2007
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 01:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

Εδώ δώσε βάση Ostria: Δεν είναι δυνατό να ψάχνουμε θέματα όπως ο λεμούριος, αν δεν υπάρχει κάποιος να συμμαζεύει τους αναζητητές του χαβαλέ.

Για να απολαμβάνουμε αυτή τη δυνατότητα να ψάχνουμε τέτοια θέματα, κάποιος πρέπει να παίξει το ρόλο του αστυνόμου. Δεν γίνεται αλλιώς.

Αλλιώς, κοίτα τι υποδοχή είχε ο λεμούριος στο innernet. Και αναρωτήσου, γιατί δεν έκατσε να τον ψάξει εκεί τον λεμούριο;


ρε συ εισαι σοβαρος?

χεστηκα για το τι πιστευει ο καθενας για μενα ή για την εμπειρια μου.

και εσυ θελεις να απολαυσεις την αναζητηση του λεμουριου? (που δεν ηταν λεμουριος λεμεεεεεεε!)

εγω δεν τον ψαχνω, ουτε στο δικτυο, ουτε πουθενα - οι εμπειριες δεν επαναλαμβανονται

αλλά αμα γουσταρεις σαφαρι στην Πεντελη, να σε οδηγησω εγω!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 12:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
εγώ πάλι έλαβα ένα μήνυμα από τον genleman,που μου έγραφε ακριβώς το τι έγραψε για μένα και πραγματικά έπαθα πλάκα

δεν περίμενα ότι μιλώντας φιλικά ο άλλος με αντιλαμβάνεται σα μαλάκα,σαν κακό,σαν άτομο που δεν μπορεί να εκφέρει γνώμη

gentleman,όχι,δε θα σου κάνω τη χάρη και δεν θα το πάρω "...σα να μην το έγραψες ποτέ..." διότι έτσι κι αλλιώς το έγραψες και μάλλον το εννοούσες...είναι αυτό που είχα γράψει ότι δε μου λένε τίποτα οι πολιτισμένες συζητήσεις αν με την πρώτη ευκαιρία μου λες αυτά που μου προσάπτεις

συμπεραίνω ότι η πραγματική σου γνώμη για μένα είναι αυτή που έγραψες στο επίμαχο μήνυμα και σ'ευχαριστώ πολύ...κάτι τέτοιες γνώμες τις λαμβάνω σοβαρά υπ'όψιν,διότι σε περίπτωση που όντως έχεις δίκιο,
τότε δράττομαι της ευκαιρίας να γίνω καλύτερος

αλλά θα ξανατονίσω ότι είναι πράγματι προτιμότερη για μένα η λαχαναγορά και οι λαχαναγορίτες από το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ,διότι μέσα στην αγένειά τους είναι πιο ειλικρινείς...
και πιστεύω ότι την πουστιά δεν την έχουν στο λεξιλόγιό τους

μάλλον αυτοί είναι σε πιο κοντινή επαφή με την αλήθεια που τόσο ψάχνουμε εδώ μέσα.........(λέμε τώρα...........)

αποφάσισα λοιπον
α)να μη συμμετάσχω ξανά σε δικό σου θέμα
και
β)ένα αυτο-μπανάρισμα (όπως έκανε και ο jbg ή και η medtech)για να μη βρεθώ πάλι σε θέση να ξύνω το κεφάλι μου και να αναρωτιέμαι τι διάολο είπα και με υποτιμά τόσο πολύ ο συνομιλητής μου
.................................................................

επειδή πραγματικά θίχτηκα,δεν ξέρω πότε θα επανέλθω

έως τότε,καλές συζητήσεις να έχετε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 15:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αγνοών κατά τη γνώμη μου, ακόμα κι αν δεν θες να δεχτείς τη συγνώμη του gentleman, θα ήταν καλό να σκεφτείς ότι είχε το θάρρος να τη ζητήσει δημόσια.
Νομίζεις πως είναι λίγο αυτό;
Νομίζεις πως είναι λίγο για έναν άνθρωπο, να βλέπει σε χώρους εκτός του esoterica να τον υποτιμούν, να τον απαξιώνουν, να τον εξευτελίζουν κάθε μέρα με τον χειρότερο τρόπο, να τον χαρακτηρίζουν ως "πετ", ως "γλύφτη", ως οτιδήποτε άλλο τέλος πάντων και να μπορέσει να κρατήσει την ψυχραιμία του; Να κρατήσει την καλή του διάθεση για να συμμετέχει σε μία κοινότητα ανθρώπων, που όπως εσύ ο ίδιος είχες αφήσει να εννοηθεί πριν από κάποιο καιρό, υπάρχουν σημαντικά πράγματα που μας δένουν; Και που τώρα - απ' ότι βλέπω - επιλέγεις να απομακρυνθείς στηριζόμενος σε πράγματα που χωρίζουν, ενώ ο άνθρωπος σου ζήτησε συγνώμη και δήλωσε δημόσια πως ήταν άδικα αυτά που είπε!
Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω, τι έχει γίνει;

Ούτε ένα συγνώμη δεν μπορούμε να δεχτούμε από έναν άλλον άνθρωπο;

Και στην τελική, όποιος θεωρεί τον εαυτό του αναμάρτητο, ας ρίξει πρώτος τον λίθο!!

Σίγουρα ο gentleman κάνει λάθος σε πολλές από τις γενικεύσεις του και του το έχουμε υποδείξει πολλοί άνθρωποι σε αρκετά σημεία στην παρούσα συζήτηση. Οπωσδήποτε όμως δεν έχει κανένα άδικο στην κατάδειξη των καταστροφικών τρόπων συμπεριφοράς. Και αυτό το έχει στηρίξει με το θάρρος της γνώμης και της στάσης του, έχοντας μάλιστα προστρέξει κοντά σε ανθρώπους, που ήταν αποδέκτες της. Για παράδειγμα αναφέρομαι στο θέμα του μέλους PaNo.

quote:
αλλά θα ξανατονίσω ότι είναι πράγματι προτιμότερη για μένα η λαχαναγορά και οι λαχαναγορίτες από το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ,διότι μέσα στην αγένειά τους είναι πιο ειλικρινείς...
και πιστεύω ότι την πουστιά δεν την έχουν στο λεξιλόγιό τους

Σχετικά με κάποιους αφορισμούς που κάνεις στο μήνυμά σου, θα σου πρότεινα να εξετάσεις την εκδοχή να κάνεις τουλάχιστον κάποιες λάθος γενικεύσεις. Καθώς και "να κρατάς πολύ μικρό καλάθι".



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 16:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"

21/4/07
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 16:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"

21/4/07
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 16:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
jonniebegood:
εγω παλι ειδα οτι μεταφερθηκε και το προτελευταιο μου μηνυμα στην σαλατα, μαζι με το συκοφαντικο μηνυμα του "νεου μελους/1 μηνυματα"

οπως ειδα οτι το μελος unisept ΔΕΝ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ!



jonniebegood εκτός από τα γυαλάκια του μίσους, υπάρχουν και αυτά που βοηθούν τους ανθρώπους να βλέπουνε.
Μήπως - λέω μήπως - έχεις κοιτάξει στη λίστα μελών, πριν ξεκινήσεις καν να γράφεις την πρώτη σχετική συκοφαντία;

Ο λογαριασμός unisept έχει απενεργοποιηθεί από χθες το βράδυ στις 2:30 μετά τα μεσάνυχτα! (πριν τη μεταφορά του μηνύματός του)

Τα υπόλοιπα, στη συνέχεια...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!

_____________________________________
Έγινε επέμβαση στο παραπάνω μήνυμα
(προστέθηκε η φράση στο quote)

21/4/2007
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 16:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"

21/4/07
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 17:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
quote:
quote:
Εδώ δώσε βάση Ostria: Δεν είναι δυνατό να ψάχνουμε θέματα όπως ο λεμούριος, αν δεν υπάρχει κάποιος να συμμαζεύει τους αναζητητές του χαβαλέ.

Για να απολαμβάνουμε αυτή τη δυνατότητα να ψάχνουμε τέτοια θέματα, κάποιος πρέπει να παίξει το ρόλο του αστυνόμου. Δεν γίνεται αλλιώς.

Αλλιώς, κοίτα τι υποδοχή είχε ο λεμούριος στο innernet. Και αναρωτήσου, γιατί δεν έκατσε να τον ψάξει εκεί τον λεμούριο;


χεστηκα για το τι πιστευει ο καθενας για μενα ή για την εμπειρια μου. και εσυ θελεις να απολαυσεις την αναζητηση του λεμουριου? εγω δεν τον ψαχνω, ουτε στο δικτυο, ουτε πουθενα - οι εμπειριες δεν επαναλαμβανονται. αλλά αμα γουσταρεις σαφαρι στην Πεντελη, να σε οδηγησω εγω!



Κι άλλοι έχουν δει "λεμούριους" και θέλουν να τους ψάξουν μαζί μου και μαζί με όλους εδώ μέσα, εγωπαθή. Κι άλλοι έχουν ζήσει αντισυμβατικές εμπειρίες, και αυτούς πάμε να μελετήσουμε εδώ μέσα. O "λεμούριος" είναι λέξη σύμβολο.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 17:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
> είναι πράγματι προτιμότερη για μένα η λαχαναγορά και οι λαχαναγορίτες από το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ,διότι μέσα στην αγένειά τους είναι πιο ειλικρινείς

Δεν υπάρχει καμία ειλικρίνεια στη λαχαναγορά του gigeni, του χαζα, ή του (παντού διεγραμμένου) βριλ. Μέχρι και στην υπογραφή του γράφει ψέματα ο πρώτος. Δεν το πιστεύεις; Αμ, εκεί ποντάρει, ότι βαριέσαι να το ψάξεις. Αλλά για κοίτα εδώ, και πες μου που γράφει γιδοβοσκός;

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=16&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=8806#313597

Δεν γράφει γιδοβοσκός; Στο κείμενο που συμφωνούν οι συντονιστές, δεν γράφει γιδοβοσκός; Και τότε πως γίνεται και στην υπογραφή του γράφει:

> οι συντονιστες με αποκαλουν γιδοβοσκο/μαναβη

Miracolo, miracolo! που λέει κι ο trainman.

Εδώ είναι η γνώμη των συντονιστών για τον χαρακτηρισμό "γιδοβοσκός", που ο κατά συρροήν ψεύτης gigenis, κάνει πως δεν είδε: "Θεωρούμε ότι μία συγνώμη οφείλει επίσης και ο gentleman για τις παρεκτροπές".

Και μετά πες μου που γράφει "μανάβης" εδώ:

quote:
Φίλη μου vassiliskos, συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός, η λαχαναγορά δεν απεικονίζει τις "λοιπές λαϊκές κατηγορίες", αλλά είναι μια φράση κλισέ για την έλλειψη παιδείας.

Δηλαδή ένας μανάβης μπορεί να είναι φιλότιμος, να σέβεται τους συνομιλητές του, να έχει μια υγιειή προσέγγιση σε αυτό που δεν γνωρίζει.

Άλλος μανάβης, μπορεί να βγάζει 2 μέτρα γλώσσα σε ένα θέμα που είναι έξω από την κατάρτισή του.


Γιατί άραγε κάνουν πως δεν το είδαν το παραπάνω, τα αρρωστημένα μυαλά που ασχολούνται μαζί μας απ' το πρωί ως το βράδυ; Γιατί κάνουν πως δεν είδαν ότι κατακρίνουμε συμπεριφορές, όχι επαγγέλματα ή κοινωνικές τάξεις;

Η συμπεριφορά βριλ δεν είναι υποστηρίξιμη, τον έχουν μπανάρει στο μισό σύμπαν.

Η συμπεριφορά χάζα δεν είναι υποστηρίξιμη ("μπαίνω για να γελάω με τους βλαμμένους"), άρπαξε κι αυτός εν τέλει το μπανάρισμα που γύρευε.

Η συμπεριφορά gigeni, μόλις πάρεις χαμπάρι πόση λάσπη περιλαμβάνει το μενού, δεν είναι υποστηρίξιμη. Έχω χάσει το μέτρημα, πόσα ψέματα έχει πει για να δικαιολογήσει το αχρείο σπορ της διασκέδασης πάνω σε ανθρώπους. Ότι δήθεν λέω για "υπερ οπλα που μετατρεπουν σε αβουλα οντα τους διαδηλωτες". Ότι δήθεν λέω οτι "ελεγχεται ο εγκεφαλος με επαλαμβανομενες φρασεις του στιλ θελω παγωτο θελω παγωτο", και μύρια άλλα. Και λέγε-λέγε, τα πιστεύει κι ο ίδιος τα ψέματά του. Όπως στο τέλος πίστεψε ότι ο PaNo μας προτρέπει να βάλουμε το χέρι μας στο νερό, και πόσα άλλα ψέματά του και παραποιήσεις αρχίζει να τα πιστεύει μετά από ένα διάστημα.

Δεν είναι μόνο λαχαναγορίτης λοιπόν (=χωρίς παιδεία), είναι και ψεύτης. Κατά συρροήν. Και τα επαναλαμβανόμενα ψέματα ξέρεις πως λέγονται; Λέγονται λασπολογία. Λασπολόγος και άξεστος, πακέτο.

Αλλά δεν είναι ο μόνος. Κι άλλα 2-3 άτομα επιδίδονται σε αυτό το χόμπυ, της κατασκευής ψευδών απ΄το πρωί ως το βράδυ υπερασπιζόμενοι δήθεν την καημένη την λαχαναγορά και κάνοντας πως δεν είδαν ότι εδώ καταδικάζονται οι συμπεριφορές, όχι τα επαγγέλματα ή οι κοινωνικές τάξεις. Το είπε ο allzzaro, το είπα κι εγώ, το είπε και η αμαλία, το είπε και η angi έμμεσα νομίζω. Ανταπόκριση καμία.

Είδες καμία συγνώμη προς τον Allzzaro;

Είδες καμία συγνώμη προς τον Απέριττο;

Είδες καμία συγνώμη προς τον PaNo;

Είδες καμία συγνώμη προς τα αμέτρητα άλλα άτομα;

Και σου έθεσα ένα ερώτημα, ένα καίριο ερώτημα. Δεν μπορείς να κάνεις πως δεν το είδες και να στρίβεις αλά PaNo. Το ερώτημα είναι:

Που θα ψάξουμε τον λεμούριο και τον κάθε λεμούριο, αν όλα τα forum γίνουν σαν το innernet; Γιατί για τους λεμούριους, χρειάζεται συντονισμός, και ο συντονισμός γίνεται από όλους: πρόσεξες ότι η αμαλία αποκαλεί τον Mercury... συντονιστή; Γι αυτό τα δηλητήρια που έριξες για "γλείφτες και ρουφιάνους", πάρτα πίσω. Zήτα συγνώμη, δεν είμαστε κράτος εδώ, δεν ξέρουμε κανένα μυστικό σου να το καρφώσουμε στις αρχές. Οι συντονιστές έχουν ανάγκη από την στήριξη όλων μας. Όσων θέλουν να ασχοληθούν με τον εσωτερισμό και το μεταφυσικό, δηλαδή με το λεμούριο και τον κάθε λεμούριο. Μια ομάδα ανθρώπων είμαστε κι εσύ είσαι ένας από μας, και για να μπορούμε να ψάχνουμε τον λεμούριο και τον κάθε λεμούριο, πρέπει να στηρίζουμε τον συντονισμό, να λειτουργούμε σαν ομάδα.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 20/04/2007 17:43:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 17:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
δεν διαβασα το μηνυμα που εστειλε ο σαλονατος στον αγνοων
(ανειναιευκολο ενααντιγραφο στο email μου θα το ηθελα

αλλα απο αυτα που λεει ο αγνοων καταλαβαινω οτι εγραψε περιπου οτι και σε μενα(δεν πιστευω να τον ειπε γιδοβοσκο αλλα συγουρα θα ειχε παρομοιους χαρακτηρισμους τετοιους που χρησιμοποιουν στα σαλονια)

εχω μερικα ερωτηματα

1)αντζι γιατι ειπες

quote:
gentleman,

εισαι απαραδεκτος.



ειχε χασει την ευχερια στον γραπτο του λογο;;
η μημπως αυτα που διαβασες πιστευεις οτι δεν ηταν σωστα για το μελος που τα εγραψε;
αν ειναι το δευτερο γιατι δε ννομηζω ο σαλονατος να εχανε τοσο γρηγορα το ταλεντο του γιατι δεν του εδωσες παλι συγχαρητηρια
για το ποσο καλα μπορει και γραφει;;

2)αμαλια ειναι δυνατον να βγαζεις φταιχτη τον αγνοων γιατι δεν δεχεται την συγνωμη του σαλονατου;;

θες να κανουμε ενα πειραμα;

λοιπον ξεκιναω

αμαλια εισαι παλιοχαρακτηρας κομπλεξικη ανοητη εισαι καταβλακας και
βλητο

<<και τωρα δηλωνω δημοσια συγνωμη>>

συγνωμη αμαλια πες πως δεν τα εγραψα ποτε

(βλεπεις πρεπει να την δεχτεις γιατι εχω το θαρος να ζητησω δημοσια συγνωμη)

αγνοων θα κανω μερικες ενστασεις

quote:
αποφάσισα λοιπον
α)να μη συμμετάσχω ξανά σε δικό σου θέμα

γιατι;; τα θεματα του ειναι αυτα που ανεβαζουν το εσωτερικα
εχει φτυσει αιμα και εχει στερεψει απο υδρωτα για να το φτιαξει το εσωτερικα χωρις γιδοβοσκους λαχαναγορητες κλπ κλπ κλπ

δες μερικα σοβαρα θεματα του

quote:
gentleman,όχι,δε θα σου κάνω τη χάρη και δεν θα το πάρω "...σα να μην το έγραψες ποτέ..." διότι έτσι κι αλλιώς το έγραψες και μάλλον το εννοούσες...είναι αυτό που είχα γράψει ότι δε μου λένε τίποτα οι πολιτισμένες συζητήσεις αν με την πρώτη ευκαιρία μου λες αυτά που μου προσάπτεις

συμπεραίνω ότι η πραγματική σου γνώμη για μένα είναι αυτή που έγραψες στο επίμαχο μήνυμα και σ'ευχαριστώ πολύ...κάτι τέτοιες γνώμες τις λαμβάνω σοβαρά υπ'όψιν,διότι σε περίπτωση που όντως έχεις δίκιο,
τότε δράττομαι της ευκαιρίας να γίνω καλύτερος




εδω θα μαθεις πως πρεπει να φερεσε στα σαλονια
γιατι η τεχνη για να γινεις μεγαλος και τρανος στα σαλονια δεν ειναι στο να στεκεσε και να πολεμας σαν αντρας αλλα να χτυπας υπουλα με δηλητηρια

κοιτα λιγο ιστορια και θα καταλαβεις οτι στην αυλη του βασιλια παιζοντουσαν τα πιο υπουλα παιχνιδια
ολοι ηταν φιλοι και αγαπημενοι αλλα ολοι επιαναν τοιχο για να φυλαχτουν απο τους φιλους

εκει βγηκε και το "τι φιλος τι φιδι και τα δυο απο φ αρχιζουν"

γι αυτο σου λεω στην λαχαναγορα θα πρεπει να εισαι απλα αντρας και να πολεμας στηθος με στηθος στα σαλονια θα πρεπει να εισαι λουγκρα
και να πολεμας με δηλητηρια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 17:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
gretel...
quote:
Κι αυτό μου έφερε στο μυαλό μια ερώτηση που έκανα σήμερα στο σχολείο σε όλους ανεξεραίτως τους μαθητές της Γ΄Γυμνασίου:
"Ποιό νομίζεται ότι είναι το μεγαλύτερο ελάττωμά σας?"
Παραδείγματα απαντήσεων:
"Εχω μεγάλη εμπιστοσύνη στους άλλους με αποτέλεσμα να με εκμεταλεύονται"
"Είμαι τελειομανής"
"Είμαι πολύ ευαίσθητη"
"Καπνίζω πολύ!!!"
"Είμαι ευκολόπιστη"
"Τελικά φαίνεται ότι παραείμαι καλός"
"Μ΄αρέσει να ακούω τους άλλους με αποτέλεσμα όταν εγώ θέλω να πω τα προβλήματά μου δε με ακούει κανένας"
"Συγχωρώ πολύ εύκολα"
κ.λ.π.
Τελικά μέσα σε 200 άτομα δεν υπήρχε κανένας ψεύτης, συμφεροντολόγος, αγενής, κακός, εκδικητικός, ξεροκέφαλος, πονηρή, ύπουλη, κοτσουμπολα...!!!!
Τελικά δεν υπάρχουν ελαττώματα, δεν έχουμε, δεν τα βλέπουμε?
Εχουμε μετατρέψει τα προτερήματα σε ελαττώματα και οι ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΜΑΣ ΓΙΝΑΝΕ ΤΟΣΟ ΙΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΟΧΘΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ.
ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΑΔΙΚΟ?

απογοητευτικό αν ισχύει.

quote:
Τελικά μέσα σε 200 άτομα δεν υπήρχε κανένας ψεύτης, συμφεροντολόγος, αγενής, κακός, εκδικητικός, ξεροκέφαλος, πονηρή, ύπουλη, κοτσουμπολα...!!!!
Τελικά δεν υπάρχουν ελαττώματα, δεν έχουμε, δεν τα βλέπουμε?
Εχουμε μετατρέψει τα προτερήματα σε ελαττώματα και οι ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΜΑΣ ΓΙΝΑΝΕ ΤΟΣΟ ΙΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΟΧΘΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ.
ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΑΔΙΚΟ?
Είναι κακό να παραδεχτούμε ότι κάναμε λάθος?


Κάνατε αυτές τις ερωτήσεις στους μαθητές? Και αν ναι, τι απάντησαν?

Αν είναι τόσο εγωιστές τα παιδιά, σήμερα, φανταστείτε πόσο εγωιστές είναι οι μεγάλοι. (Εγώ τουλάχιστο τέτοια φαντασία δεν διαθέτω. )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 18:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
> το να περιθαλπτετε τον καθε ψυχακια που με συκοφαντει

Ποιος έγραψε ψευδή πληροφορία για σένα; Για κάνε μας ένα copy-paste, γεγονός που δεν συνέβη ποτέ και είπανε ότι συνέβη για να σε μειώσουν;

Κανένα δεν είδα εγώ να γράφει ψέματα για σένα.

Αντίθετα, εσύ αδυνατώντας να καταλάβεις ποιοι είναι οι αχρείοι που σε βρίζουν από δω κι από κει, βάλλεις τυφλά κατά δικαίων και αδίκων.

Αθώους ή ένοχους, βαράτε στην τύχη, κι όποιον πάρει ο χάρος.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 19:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Είδες καμία συγνώμη προς τον Allzzaro;

Κοίταξε gentleman..
Δεν είναι ανάγκη να ζητήσει συγνώμη.
Οπωσδήποτε με χτύπησε εκεί που πονάω.
Δεν θα ήθελα ομως να μου ζητήσει συγνώμη .. και παράλληλα να συνεχίσει την ιδια απαράδεκτη συμπεριφορά.
Θα προτιμούσα να αλλάξει συμπεριφορά οπως του εχω προτείνει και να μην μου ζητήσει συγνώμη.

Σε οτι αφορά τώρα τη διένεξη μεταξύ ορισμένων μελών... εχω χάσει τα ``αυγά και τα πασχάλια``... Δεν ξέρω ποιός τα εχει με ποιόν...
Φίλοι μου εκ πείρας σας μιλώ.. μπορείτε να τα βρείτε..
Δεν είναι δύσκολο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 19:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
gigenis
quote:
γι αυτο σου λεω στην λαχαναγορα θα πρεπει να εισαι απλα αντρας και να πολεμας στηθος με στηθος στα σαλονια θα πρεπει να εισαι λουγκρακαι να πολεμας με δηλητηρια

Tα πράγματα εχουν αλλάξει gigeni.
Φαίνεται οτι ή δεν εχεις πάει ποτέ στη λαχαναγορά ή εχεις να την επισκεφτείς .. πολλά χρόνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
removal
Διεγραμμένος Λογαριασμός


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 20:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους removal
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ
20/04/2007
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
removal
Διεγραμμένος Λογαριασμός


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2007, 20:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους removal
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ
20/04/2007
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2007, 00:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
gentleman


Απεστάλη: 17/01/2007, 23:07:01

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=4&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=8903#307075

Stanfromgreece, μια και εξέφρασες ευγενικά και καλοπροαίρετα την αμφιβολία σου, είμαι υποχρεωμένος να σου απαντήσω. Όπως υπάρχουν όρια το τι μπορεί να επιτευχθεί με τις συμβατικές τεχνικές μετάδοσης προς το υποσυνείδητο, έτσι υπάρχουν όρια και για όποια άλλα κανάλια μετάδοσης επινοηθούν. Δεν είναι πατάς ένα κουμπάκι κι όλοι οι διαδηλωτές ερωτεύονται τον Bush.

Να τονίσω επίσης ότι "ύπνωση" δεν σημαίνει ότι κλείνεις τα μάτια και λαγοκοιμάσαι, αλλά πρόκειται για altered states όλων των εντάσεων που τα ζούμε καθημερινά σε μικρές εντάσεις. Έτσι γίνεται λόγος για "υπνωτική γλώσσα", που χοντροκομμένα σημαίνει γλώσσα με εσκεμμένες απροσδιοριστίες οι οποίες λειτουργούν πολλαπλασιαστικά αντί για προσθετικά, και αν είναι αρκετές οδηγούν σε altered states όπου ισχυροποιείται η υποβολή. Τα μηνύματα είναι κρυμμένα μέσα στη γλώσσα, με πολύ μικρές αλλαγές τόνου και πολύ σύντομες διακοπές όταν περνιέται το μήνυμα.

Συμβατικά παραδείγματα τεχνικών που απευθύνονται στο υποσυνείδητο:

- τα μικροσκοπικά γράμματα που σκρολάρουν στις εκπομπές του Χαρδαβέλλα

- το ένα διαφορετικό frame σε ταινίες που φλασάρει για μία στιγμή χωρίς να γίνεται αντιληπτό από τους περισσότερους

- το ψιθυριστό "θέλω παγωτό, θέλω παγωτό" στη γνωστή διαφήμιση


- το ψιθυριστό "θέλω παγωτό, θέλω παγωτό" στη γνωστή διαφήμιση

---------------------------------------------
gentleman

Απεστάλη: 13/01/2007, 03:24:20
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=3&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=8903

Κι εδώ αρχίζουν τα όργανα. Με Fourier transform και κατόπιν shift, μπορούμε να ανεβάσουμε όλες τις συχνότητες μιας ομιλίας (ή να τις κατεβάσουμε). Η φωνή μας λοιπόν, μπορεί να γίνει υπέρηχος, κάτι που τα αυτιά μας δεν μπορούν να ακούσουν. Με μικροκύματα όμως, η συχνότητα του υπερήχου μπορεί να μπει στον εγκέφαλο χωρίς αυτιά, και να γίνει υποβολιμαίο μήνυμα, που είναι αδύνατο να το αντιληφθούμε συνειδητά, το υποσυνείδητο όμως μπορεί να το επεξεργαστεί και να λάβει την εντολή!

Καταλαβαίνετε για τι μιλάμε; Διαταγές κατ' ευθείαν στο υποσυνείδητο, χωρίς να είναι με κανένα τρόπο δυνατό να καταλάβει κανείς ότι κάτι δεν πάει καλά. Όχι σαν τις υποβολιμιαίες εντολές στα καρέ του cinema, που γίνονται αντιληπτές από πολλούς ανθρώπους αν προσέχουν.


----------------------------------------------------------

gentleman

Απεστάλη: 16/01/2007, 00:14:09
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=3&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=8903

Φαίνεται σοβαρή η πηγή Πάνειε.

Αλλά το τι διάβασα αλλού, είναι να σου σηκώνεται η τρίχα. Φοβερά πράγματα, και πολύ πειστικά.

Για τις διαδηλώσεις στο Παρίσι, για την παράδοση των Ιρακινών στρατιωτών το 1991 μαζικά, για την μαζική γενοκτονία στη Ρουάντα.

Και όλα με declassified τεχνολογία της εποχής του 1974! Ποιος ξέρει τι μπορούν να κάνουν σήμερα, με την απόρρητη τεχνολογία του σήμερα...

Δεν θα εκπλαγώ καθόλου, έτσι και βρω ότι εμπλέκονται και ψυχές στις σημερινές συσκευές, αστρικά ταξίδια κι έτσι.




Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671

_______________________________________________
Έγινε επέμβαση στα μεγέθη της γραμματοσειράς
καθώς και στον κώδικα για τα μεγέθη αυτά,
που χρησιμοποιήθηκαν στο παρόν μήνυμα.
(υπήρχαν λάθη, με αποτέλεσμα να μεγαλώνει πολύ
το πλάτος της σελίδας)

21/4/2007
_______________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2007, 01:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Κάτι ξέρει η angi που μιλάει για στόκο.

Κι άντε βρες άκρη με παράλογα σκεπτόμενους. Που λέει κι ο φίλος δεν θυμάμαι το όνομά του (μας διαβάζει;)


Edited by - gentleman on 21/04/2007 02:29:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2007, 02:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
@Allzzaro:
>> Είδες καμία συγνώμη προς τον Allzzaro;

> Δεν θα ήθελα ομως να μου ζητήσει συγνώμη .. και παράλληλα να
συνεχίσει την ιδια απαράδεκτη συμπεριφορά.

Όταν λέμε συγνώμη έχει κάποιο νόημα, πάει να πει λάθος, δεν
το ξανακάνει, αναγνωρίζει το λάθος αυτός που λέει συγνώμη.
Στην λαχαναγορά των gigenis χαζα jbg κλπ, δεν υπάρχει ούτε
ψεύτικη ευγένεια (συγνώμη χωρίς να το μετανοιώνουν), ούτε
ουσιαστική ευγένεια (συγνώμη και δεν το ξανακάνω). Στη
λαχαναγορά αυτή υπάρχει μόνο:

- απύθμενη μισαλλοδοξία σε ότι δεν συμφωνεί με την
κοσμάρα τους,

- αρρωστημένη εγωπάθεια λες και δεν έχει δει κανείς
άλλος στον κόσμο "λεμούριους" (δηλαδή μεταφυσικά φαινόμενα,
που κάνει πως δεν καταλαβαίνει τι του λέμε, κι ότι μεταφορά
κάνουμε με "τον λεμούριο και τον κάθε λεμούριο" είναι για
τη δικιά του την εμπειρία),

- οχετός ύβρεων σε περιτύλιγμα χιουμοριστικό ει δυνατόν,

- ατελείωτα ψέματα και αρρωστημένη συνομωσιολογία
(με πόσα άτομα ταυτίστηκε ο Hendrix είπαμε;) και

- η κλασσική τακτική B, της προσποίησης ότι δεν καταλαβαίνουν
τι τους λέμε
, αμέτρητα τα παραδείγματα.


Edited by - gentleman on 21/04/2007 02:39:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2007, 02:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Ας θυμηθούμε τι έχει να πει ο Απέριττος για έναν από τους
παραπάνω λύκους της αγέλης, και όχι μόνο.

Απέριττος:
> Ευχαριστώ τους είρωνες, κακοπροαίρετους, λασπολόγους,
φασίζοντες, ...... ειλικρινά λυπούμαι για την κατάντια του φόρουμ,
γιατί στο παρελθόν είχα περάσει όμορφα και είχα πάρει πολλές
πληροφορίες και απόκτησα και καλούς φίλους απο εδω... Έχετε γειά...

Τι είπε και η αμαλία.

Αμαλία:
> AZAX_XAZA, υποδεικνύεις πράγματα για άλλους ανθρώπους με
τρόπο ύπουλο, αγενή και γκεμπελικό. Λίγο φθηνός τρόπος
ομολογουμένως.

Όχι απλώς λαχαναγορά, αλλά και ψεύτες, λασπολόγοι
(επαναλαμβανόμενα ψέματα) και κιτρινιστές (απομόνωση φράσεων
για αλλοίωση νοήματος όπως "θα σου στείλω κανά δυο Αλβανούς" κλπ).


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 21/04/2007 02:45:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2007, 02:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Παίδες, τελευταίο μου ποστ σ'αυτό το θέμα, ελπίζω να τα βρούμε στο τέλος όλοι μεταξύ μας.....

Σας αφιερώνω ένα απόσπασμα από το ποιήμα "Ulysses" (Οδυσσέας) του Λόρδου Tennyson. Συγνώμη για τις αγγλικούρες αλλα αυτά, πως να το κάνουμε, δεν μεταφράζονται.

.........................Come, my friends
'Tis not too late to seek a newer world.
Push off, and sitting well in order smite
The sounding furrows; for my purpose holds
To sail beyond the sunset, and the baths
Of all the western stars, until I die.
It may be that the gulfs will wash us down;
It may be we shall touch the Happy Isles,
And see the great Achilles, whom we knew.
Though much is taken, much abides; and though
We are not now that strengh which in old days
Moved earth and heaven, that which we are, we are---
One equal temper of heroic hearts,
Made weak by time and fate, but strong in will
To strive, to seek, to find, and not to yield.

Τι θέλει να πει αραγε ο ποιητής;

ΚΑΛΗ ΦΩΤΙΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2007, 03:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Δεν ξερω εαν θα μπορεσει να συνεχιστει αυτο το θεμα...
Εγω το βλεπω ασκοπο καθως καμμια απο τις πλευρες δεν λεει να παραδεχτει το αυτονοητο!!
Οτι εχει λαθος σε καποια σημεια!!!
Λιγο ανοιχτομυαλια, δεν κανει κακο!!!
Γιγενη,
το να μας τυφλωνεις με τεραστια γραμματα (λες και ειμαστε μυωπες και δεν διαβαζουμε),
ειναι το πιο βλακωδες πραγμα που μπορεις να κανεις!!!
Φερεσαι σαν παιδι που του πηραν το παιχνιδι του και αρχιζει και σκρουει και χτυπιεται!!!
Τζεντλεμαν,
δεν μπορεις να αντικαταστησεις τη λεξη "λαχαναγορα" (ετσι οπως διατεινεσαι οτι την εννοεις),
με την λεξη "αξεστος", "χωρις τροπους","χωρις κοινωνικο υποβαθρο";
Ξερεις ποσοι ανθρωποι υπαρχουν που δεν εχουν πτυχεια αλλα εχουν αυτο το γαμημενο το "ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ"; ΤΗΝ ΓΑΜΗΜΕΝΗ "ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΔΟΜΗ";;;

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΟΡΟ "ΛΑΧΑΝΑΓΟΡΑ";
Σου εγιναν παρατηρησεις,
αλλα τις εγραψες στον....
Εβγαλα το συμπερασμα οτι δεν τις καταννοεις...
Οπως δεν κατανοεις κι εσυ Γιγενη.
Κι εδω σταματω να συμμετεχω σε αυτο το θεμα...
Κανεις δεν αντιληφθηκε τα λαθη του
και κανεις δεν μετανοιωσε για ο,τιδηποτε...
Εγω προτεινω να κλειδωθει το παρον θεμα γιατι δεν οδηγει πουθενα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy