ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΝΕΟ ΚΑΡΑΒΙ -SOS-
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2012, 20:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το να ψεύδεσαι, να κρύβεσαι,(όχι εσύ Γιάννη)
να κατηγορείς, να δικαιολογείσαι, να μεμψιμοιρείς,
είναι από τότε, και θα είναι ακόμα για πολύ,
τα προφορικά στίγματα ,και τα ψυχολογικά ακόμα νωρίτερα,
ενός ανθρώπου που εκδιώχθηκε από τον παράδεισο,
ενός πλάσματος που πρόδωσε τον ίδιο του τον εαυτό, που έχασε την ακεραιότητά του..

"Έφτασε ο καιρός όμως ο άνθρωπος να γυρίσει σπίτι του, να σηκώθεί από τον ύπνο του και να πάρει πίσω αυτό που
δικαιωματικά του ανήκει...τη χαμένη αθανασία".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2012, 21:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα κάνανε όλα αυτά, αυτοί οι φωστήρες λες?

Για να το λες ....
Μπορεί και να έχεις δίκαιο.

Γιαυτό καλά λες φίλε άγγελε , η Ελλάδα δεν μπόρεσε να ακούσει τους αρχαίους Φιλοσόφους της.

Ας άκουγε μόνο τον Ηράκλειτο ή έστω τον Επίκουρο, βρε γαμώτο μας.
Μεχρι το 1800 + , κεριά στα αυτιά?

Βέβαια αυτοι δεν ξέρανε για το Εβραϊκό παράδεισο.

Αυτοί τον παράδεισο τον είχαν μέσα τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2012, 22:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΓIANNH,

Αν οι μάζες μπορούσαν να αναγνωρίσουν την αιτία της συμφοράς τους θα έβγαιναν από την κατάσταση της σκλαβιάς.
Μόνο το άτομο μπορεί να έχει πρόσβαση σ’ αυτή την επίγνωση.

Tο πλήθος δεν θέλει ούτε αναζητεί την αυτογνωσία φοβάται οτιδήποτε είναι πρωτοφανές και άγνωστο.
H σκλαβιά στην οποία ζει, οι χιλιάδες συμφορές, βασίζονται στο φόβο του άγνωστου, αυτό αναστατώνει τυφλώνει την ανθρωπότητα,

δεν μπορεί να ονειρευτεί, όταν ένας πολιτισμός δεν ξέρει πια να αφουγκράζεται το "όνειρο" που τον δημιούργησε, η φωνή των φωτισμένων του ανθρώπων παρακμάζει.

Η απουσία τους προ-αναγγέλει την πτώση της στάθμης της διανοητικής καλλιέργειας και του πολιτισμού..
Γι αυτό η μάζα είναι ένας μηχανισμός που επηρεάζεται από το οτιδήποτε...δεν έχει πίστη, δεν έχει δική της θέληση...δεν μπορεί να δημιουργήσει...
Αυτός είναι ο πραγματικός ρόλος της μάζας.

Μόνο όποιος κατέχει μια θέληση, μόνο οποιος κατέχει ακεραιότητα, μπορεί να ονειρεύεται, μπορεί να υλοποιεί το αδύνατο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2012, 22:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Giannis, φτάνουν αυτοι οι δυο που αναφέρεις, για να ζήσεις μια ζωη χωρίς προκαταλήψεις, και ευτυχισμένα.
Υπάρχει όμως ένα αλλα...

Ο ηρακλειτος, έφυγε γύρω στα 35, έζησε μέσα στα δάση για περισσότερο απο 10 χρόνια, και όταν γύρισε εκτός του ότι μιλάγε λιγο με τους συνανθρώπους του, τους απέφευγε και έκανε συντροφιά με παιδιά, (έπαιζε) είχε πει, (απο τους λιγους), γνωρίζω τα πάντα. Τα απόφθεγματα του, είναι στολίδια που ακόμα δεν βρέθηκε άνθρωπος να τα απορρίψει μα και να τα καταλάβει ολοκληρωτικά. Ασχολούνται εδω και αιώνες,τόσο η υλιστικη πλευρά μα και η επιστημονική, όσο και η πνευματική αναζητηση, μαζυ του.

Ο επίκουρος για μένα ειναι μια ακόμα μορφή, πολυ παρεξηγημένη.

Ήταν ο πλέον αυτάρκης φιλόσοφος μαζυ με το διογενη, και όσα έφτασαν σε μας, δείχνουν πνευματικη τελειότητα,, και αρμονία ΣΚΈΨΗΣ/ζωής!

Για να μην χανόμαστε και με τον φίλο/η Άγγελο,

Ορισμένα απο όσα γράφει, φενεται πως τα ζει απο πρώτο χέρι, και αυτα ενδειαφερουν.

Η εσωτερική ελευθερία είναι το ανώτατο αγαθό, και γίνεται κανείς να βοηθηθεί απο κάποιον, αν ο ίδιος έχει περάσει απο εκείνο το (εμπόδιο)

Χρειάζεται να βλέπουμε το συνάνθρωπο μας, όχι απο την ταμπέλα που έβαλε η του έβαλαν, μα απο το ποιον του, και απο την θαυμαστή περιέργεια να παει πέρα απο τις αλυσίδες και τους περιορισμούς που βρέθηκε.

Αυτο για μένα,είναι θρησκευομενος άνθρωπος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 10:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

«Τον άνθρωπο πρέπει να τον γνωρίσεις για να τον αγαπήσεις, το Θεό πρεπει να τον αγαπήσεις για να τον γνωρίσεις». Πασκάλ.

Η ψυχή μου μου μίλησε,
και μου είπε να αγαπώ εκείνους που οι άνθρωποι μισούν, να είμαι φίλος μ’ εκείνους που οι άνθρωποι περιφρονούν.
Η ψυχή μου μου φανέρωσε ότι η αγάπη εκδηλώνεται όχι μόνο στο πρόσωπο που αγαπά, αλλά και στο πρόσωπο που αγαπιέται.

Μέχρι να μου μιλήσει η ψυχή μου, η αγάπη ήταν στην καρδιά μου σαν μια λεπτή κλωστή πιασμένη από δυό πασσάλους.
Τώρα η αγάπη έγινε ένας φωτεινός κύκλος που αρχή του είναι το τέλος του, και το τέλος του η αρχή του.
Περιβάλλει κάθε τι που υπάρχει κι απλώνεται σιγά σιγά για ν' αγκαλιάσει όλα όσα θα υπάρξουν.

Η ψυχή μου μου μίλησε μου δίδαξε να ακούω τις φωνές που η γλώσσα, ο λάρυγγας και τα χείλη δεν μπορούν να προφέρουν,
Με δίδαξε να στοχάζομαι εκείνο που οι άνθρωποι ονομάζουν άσχημο μέχρι να ανακαλύψω την αληθινή του ομορφιά.
Πριν η ψυχή μου με διδάξει, έβλεπα την ομορφιά σαν ένα τρεμάμενο πυρσό ανάμεσα σε στήλες καπνού,
τώρα που ο καπνός έχει διαλυθεί ,δε βλέπω τίποτα άλλο από τη φλόγα.

Η ψυχή μου μου μίλησε και μ’ έμαθε να λέω είμαι έτοιμος όταν με πλησιάζουν το Άγνωστο κι ο Κίνδυνος.
Πριν η ψυχή μου μου μιλήσει, δεν απαντούσα σ’ άλλη φωνή εκτός τη φωνή τη γνωστή που με καλούσε,
και δεν περπατούσα παρά το εύκολο και ίσιο μονοπάτι.

Τώρα το Άγνωστο έγινε άλογο που μπορώ να ανέβω για να φτάσω στο Άγνωστο,
κι ο καμπίσιος δρόμος έγινε σκάλα που την ανεβαίνω για να φτάσω στην κορυφή.
Η ψυχή μου μου μίλησε και μου είπε, "Μη μετράς το Χρόνο λέγοντας, «Yπήρξε το χθες και θα υπάρξει το αύριο!»,

Πριν η ψυχή μου μου μιλήσει, φανταζόμουν το Παρελθόν σα μια εποχή που ποτέ δεν ξαναγύριζε
και το Μέλλον σα μια εποχή που ποτέ δεν μπορούσα να τη φτάσω.
Tώρα καταλαβαίνω ότι η τωρινή στιγμή περιέχει όλο το χρόνο,
και μέσα σ’ αυτήν όλα όσα μπορεί να ελπίζει κανένας, να κάνει και ν' αντιληφθεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 10:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ψυχή μου με προέτρεψε,

να μην περιορίζω το διάστημα λέγοντας, "Εδώ, εκεί και πέρα", πριν η ψυχή μου μου μιλήσει, ένιωθα ότι όπου κι αν βρισκόμουν,
ήμουν μακρία από κάθε άλλο μέρος.
Τωρα καταλαβαίνω ότι όπου κι αν βρίσκομαι, το μέρος αυτό περιέχει όλα τα μέρη, κι η απόσταση που περπατώ αγκαλιάζει όλες τις αποστάσεις.
Η ψυχή μου με συμβούλεψε να μένω ξύπνιος όταν οι άλλοι κοιμούνται και να παραδίνομαι στον ύπνο όταν οι άλλοι βρίσκονται σε δράση.

Πριν η ψυχή μου μου μιλήσει, δεν έβλεπα τα όνειρά τους στον ύπνο μου, ούτε εκείνοι παρατηρούσαν τ’ όραμά μου.
Τώρα ποτέ δεν ταξιδεύω μέσα στο καράβι των ονείρων μου εκτός αν με παρατηρούν,
κι εκείνοι ποτέ δεν πετούν στον ουρανό του οράματός τους, εκτός αν εγώ χαίρομαι την ελευθερία τους.

Η ψυχή μου μου είπε, «Να μη χαίρεσαι με τον έπαινο να μην θλίβεσαι με την κατηγορία, τώρα καταλαβαίνω ότι τα δένδρα καρπίζουν χωρίς να αναζητούν τον έπαινο, και ρίχνουν τα φύλλα τους και γυμνώνονται χωρίς να φοβούνται την κατηγορία.

Η ψυχή μου μου μίλησε και μου έδειξε ότι δεν είμαι μεγαλύτερος από έναν πυγμαίο, ούτε μικρότερος από ένα γίγαντα, πριν η ψυχή μου μου μιλήσει, έβλεπα τους ανθρώπους σε δύο κατηγορίες, τον αδύνατο που τον λυπόμουν και τον δυνατό, που τον ακολουθούσα ή που του αντιστεκόμουν παλικαρίσια.

Αλλά τώρα έμαθα πως είμαι όπως είναι οι δύο αυτοί, και αποτελούμαι από τα ίδια στοιχεία. Η προέλευσή μου είναι η δική τους προέλευση, η συνείδησή μου είναι η δική τους συνείδηση, η ευχαρίστησή μου είναι η δική τους ευχαρίστηση, κι αν αυτοί αμαρτάνουν είμαι κι εγώ αμαρτωλός, αν πράττουν καλά, καμαρώνω για την καλή τους πράξη, αν ανυψώνονται ανυψώνομαι κι εγώ μαζί, αν μένουν αδρανείς, συμμετέχω κι εγώ στην αδράνειά τους.

Η ψυχή μου μου μίλησε και είπε, «Το φανάρι που κουβαλάς δεν είναι δικό σου, και το τραγούδι που τραγουδάς δεν γεννήθηκε μέσα στην καρδιά σου, γιατί κι αν κουβαλάς το φως, δεν είσαι σύ το φως, κι αν είσαι το λαγούτο με τις τεντωμένες χορδές,
δεν είσαι συ ο παίχτης του οργάνου.

Η ψυχή μου μίλησε σαν αδερφός μου και μου έμαθε πολλά. Και η ψυχή σου σου μίλησε σε σένα και σ’ έμαθε το ίδιο πολλά. Γιατί εσύ κι εγώ είμαστε ένα, και δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσά μας, εκτός ότι εγώ βιάζομαι να φανερώσω αυτά που είναι μέσα μου στον εσωτερικό μου κόσμο, ενώ εσύ φυλάς σα μυστικό αυτό που βρίσκεται εντός σου.

Αλλά στη μυστικότητά σου αυτή υπάρχη αρετή.

ΧΑΛΙΛ ΓΚΙΜΠΡΑΝ

ΥΣΤ.Ο Χαλιλ Γκιμπράν,γεννήθηκε στο Μπεχάρι του Λιβάνου το 1883.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 12:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Giannis, φτάνουν αυτοι οι δυο που αναφέρεις, για να ζήσεις μια ζωη χωρίς προκαταλήψεις, και ευτυχισμένα.
Υπάρχει όμως ένα αλλα...

Ο ηρακλειτος, έφυγε γύρω στα 35, έζησε μέσα στα δάση για περισσότερο απο 10 χρόνια, και όταν γύρισε εκτός του ότι μιλάγε λιγο με τους συνανθρώπους του, τους απέφευγε και έκανε συντροφιά με παιδιά, (έπαιζε) είχε πει, (απο τους λιγους), γνωρίζω τα πάντα. Τα απόφθεγματα του, είναι στολίδια που ακόμα δεν βρέθηκε άνθρωπος να τα απορρίψει μα και να τα καταλάβει ολοκληρωτικά. Ασχολούνται εδω και αιώνες,τόσο η υλιστικη πλευρά μα και η επιστημονική, όσο και η πνευματική αναζητηση, μαζυ του.

Ο επίκουρος για μένα ειναι μια ακόμα μορφή, πολυ παρεξηγημένη.

Ήταν ο πλέον αυτάρκης φιλόσοφος μαζυ με το διογενη, και όσα έφτασαν σε μας, δείχνουν πνευματικη τελειότητα,, και αρμονία ΣΚΈΨΗΣ/ζωής!

Για να μην χανόμαστε και με τον φίλο/η Άγγελο,

Ορισμένα απο όσα γράφει, φενεται πως τα ζει απο πρώτο χέρι, και αυτα ενδειαφερουν.

Η εσωτερική ελευθερία είναι το ανώτατο αγαθό, και γίνεται κανείς να βοηθηθεί απο κάποιον, αν ο ίδιος έχει περάσει απο εκείνο το (εμπόδιο)

Χρειάζεται να βλέπουμε το συνάνθρωπο μας, όχι απο την ταμπέλα που έβαλε η του έβαλαν, μα απο το ποιον του, και απο την θαυμαστή περιέργεια να παει πέρα απο τις αλυσίδες και τους περιορισμούς που βρέθηκε.

Αυτο για μένα,είναι θρησκευομενος άνθρωπος.


Φίλε Πλάτωνα, μόνο τις ιδέες τους κρατώ και όχι τις .... “παραξενιές” τους
Ουδείς ..... άσφαλτος

Πάνω σε ιδέες γιγάντων πατώ, για να δω καλύτερα τον κόσμο μου – “τον μικρό, τον μέγα” -
Και προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτούς τους δυο σοφούς

Η αναφορά μου - ιδικά - στον Επίκουρο, έγινε σκόπιμα, γιατί οι ιδέες του “θάφτηκαν” από το παπαδαριό, για ευνόητους όπως θα ξέρεις λόγους.

Στον φίλο άγγελο, ανέφερα αρχή αρχή την γνώμη μου και .... ξεμπάρκαρα.

Η συραφή ετερόκλητων γνωμικών είναι ακατανόητη σαν συνολική ιδέα, και με ενοχλεί στα .... αυτιά.
Δεν την μπορώ την κουβέντα αν δεν ακώ κατανοητά λόγια με κάποια συνοχή.

Δεν έχω πρόβλημα με τον άνθρωπο άγγελο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 17:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ποιος δεν αγάπησε

τον σκοτεινό τον αινιγματικό φιλόσοφο, ο δε Αριστοτέλης δεν θεωρούσε τον Ηράκλειτο φιλόσοφο κι έλεγε:

"Το πολύ-πολύ να τον πεις ποιητή".

Εδώ την λέξη "Λόγος" Γιάννη, και Πλάτωνα, ο Ηράκλειτος την χρησιμοποιεί συχνά, βλέπεις τη διαφορά ανάμεσα στο λόγο και τη λογική;

Η λογική είναι μια θεωρία για την αλήθεια, ο Λόγος είναι η ίδια η Αλήθεια. Ο Λόγος είναι υπαρξιακός, η λογική δεν είναι.

Και για το χρόνο ο Ηράκλειτος λέει: "Ο χρόνος είναι ένα παιδί που παίζει με τους πεσσούς, του παιδιού είναι η βασιλεία",

Είναι ένα παιχνίδι που δεν πάει πουθενά απλώς κινείται, σε κύκλο, τότε όλη η τάση που έχει ο νους να φτάσει κάπου, καταρρίπτεται.

Δεν είναι γραμμικός, είναι σαν τροχός.

Οι γνώστες του εσώτερου λόγου λένε πως είναι τροχός, οι επιστήμονες θεωρούν πως ο χρόνος είναι γραμμικός,

δεν μπορούν να δουν το όλο, βλέπουν μόνο το μέρος. Δεν είναι γραμμικός είναι κυκλικός.

Πως μπορείς να σύρεις μια ευθεία γραμμή πάνω στην στρόγγυλη γη; Αν συνεχίσεις να τραβάς τη γραμμή θα σχηματιστεί ένας κύκλος που

θα περιβάλλει ολόκληρη τη γη, όλες λοιπόν οι ευθείες είναι μέρη, τμήματα ενός τεράστιου κύκλου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 18:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγγελε, ότι λέγαν οι αρχαίοι γίγαντες του πνεύματος , (να λάβουμε υπόψιν και τις γνώσεις της εποχής τους,) δεν ήταν πάντα, και καθ ολοκληρίαν σωστό.

'Εμείς να κρατάμε τον τρόπο σκέψης, και όχι απαραίτητα την ορθότητα των συμπερασμάτων τους.
Βέβαια υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις.

Το μέγεθος του πνεύματος τους προσδιορίζεται από τούτο το γεγονός,

Κατάφεραν να φτάσουν σε εκείνα τα συμπεράσματα, με τις λιγοστές γνώσεις τους κόσμου τους.

Δες τι κάθησε και σκέφτηκε ο μπαγάσας ο Ηράκλειτος,

“τον κόσμο αυτό, που είναι ίδιο για όλους, ούτε κάποιος απ'τους θεούς ούτε κάποιος απ'τους ανθρώπους τον έφτιαξε, αλλά ήταν πάντα, είναι και θα είναι η φωτιά η ζώσα, που ανάβει με μέτρο και σβήνει με μέτρο.”

Προφήτεψε πριν 2.550 χρόνια , σχεδόν , την σύγχρονη επιστημονική αντίληψη για ένα αέναον σύμπαν.

Όσον αφορά τον χρόνο, έχω διαφορετική άποψη απο αυτή που αναφέρεις, αλλά είναι εκτός θέματος, και κομμάτι δύσκολη μία τέτοια κουβέντα .

Edited by - gianipseftis on 27/01/2012 18:23:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 19:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Πλάτωνα, μόνο τις ιδέες τους κρατώ και όχι τις .... “παραξενιές” τους
Ουδείς ..... άσφαλτος

Πάνω σε ιδέες γιγάντων πατώ, για να δω καλύτερα τον κόσμο μου – “τον μικρό, τον μέγα” -
Και προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτούς τους δυο σοφούς



Πάτα γερά Γιάννη, όσο μεγαλύτερες οι ιδέες που πατάς, τόσο μεγαλύτερη η ευτυχία της ζωής σου. Μάζευε ιδέες να 'χεις λοιπόν.

quote:
τον σκοτεινό τον αινιγματικό φιλόσοφο, ο δε Αριστοτέλης δεν θεωρούσε τον Ηράκλειτο φιλόσοφο κι έλεγε:

"Το πολύ-πολύ να τον πεις ποιητή".


Εννοείται.. σιγά μην ακούσουμε τον Ηράκλειτο τώρα. 35 χρονών μαντρλάχαλος, και έπαιζε με τα παιδιά, έλεος. Τρελός πρέπει να ήτανε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 20:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Ηράκλειτος φαίνεται αινιγματικός,
δεν φτιάχνει γρίφους μόνο λέει,

"Tον κόσμο τούτο, που είναι για όλα ο ίδιος,
ούτε θεός τον έπλασε,ούτε άνθρωπός
Μα ήταν πάντα και είναι και θα είναι φωτιά αιώνια,
Που ανάβει με μέτρο και σβήνει με μέτρο".

Είναι δύσκολο να κατανοηθεί αυτό.
ο Hράκλειτος λέει, επειδή δεν υπάρχει κάποιος, να ελέγχει αυτόν τον κόσμο,
τα πράγματα δεν μπορούν να διαλυθούν. Οι πιστοί καταλαβαίνουν ότι υπάρχεί ο αόρατος κόσμος.

Αλλά επειδή είναι αόρατος και δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιος που να ασκεί έλεγχο,
δεν ξεφεύγουν τα πράγματα από τον έλεγχο, γιατί πως να παραβιάσουν κάτι που δεν φαίνεται.

Παλιά δεν υπήρχε νόμος, δεν υπήρχε ούτε έγκλημα, όταν δεν υπήρχαν σοφοί δεν υπήρχαν ανόητοι,
Όταν βάλανε τον πρώτο άρχοντα είπαν ότι χρειάζονται νόμοι,
με το νόμο ήρθε το αντίθετο του νόμου, η ανομία,

γιατί τα αντίθετα πάνε μαζί.

Όταν ήρθαν οι σοφοί , και παρουσιαστηκαν ορατοί, είπαν ότι ο άνθρωπος πρέπει να πειθαρχεί,
θέσανε κι αυτοί νόμους κι ο άνθρωπος έγινε όλο και πιο άνομος.

Νάτα τα αντίθετα, παρόν ο νόμος, ζωντανή η αμαρτία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 20:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όταν μπορείς να οδηγείσαι από τη δική σου εσωτερική ενόραση
θα χρειάζεσαι καμιά πειθαρχία,
θα χρειάζεσαι καθοδηγητές, ή σοφούς ,
όταν θα είσαι διδακτός μιας ανώτερης
θεϊκής κατανόησης;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 20:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Φίλε Πλάτωνα, μόνο τις ιδέες τους κρατώ και όχι τις .... “παραξενιές” τους
Ουδείς ..... άσφαλτος

Πάνω σε ιδέες γιγάντων πατώ, για να δω καλύτερα τον κόσμο μου – “τον μικρό, τον μέγα” -
Και προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτούς τους δυο σοφούς



Πάτα γερά Γιάννη, όσο μεγαλύτερες οι ιδέες που πατάς, τόσο μεγαλύτερη η ευτυχία της ζωής σου. Μάζευε ιδέες να 'χεις λοιπόν.

quote:
τον σκοτεινό τον αινιγματικό φιλόσοφο, ο δε Αριστοτέλης δεν θεωρούσε τον Ηράκλειτο φιλόσοφο κι έλεγε:

"Το πολύ-πολύ να τον πεις ποιητή".


Εννοείται.. σιγά μην ακούσουμε τον Ηράκλειτο τώρα. 35 χρονών μαντρλάχαλος, και έπαιζε με τα παιδιά, έλεος. Τρελός πρέπει να ήτανε.


Ντόκτορα
Με συγκινεί το ανιδιοτελές ενδιαφέρον σου .....
.... μέχρι δακρύων

Εσύ τις .... αλογόμυγες να προσέχεις και τις γερμανοεβραίες
(που είναι το ίδιο ούτως ή άλως)

Να τις θρέφεις σωστά μη σε αφήσουν ....
Είναι κρίμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 21:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο καράβι, τις περισσότερες φορές είναι όμορφα, γιατι συναντάς ανθρώπους που έχουν διαφορετικές βλέψεις για τη ζωη. Και αυτο δεν μπορει, παρά να εμπλουτίζει γενικα τη θέαση, και τις ιδέες μας.

Μα εδω το καράβι του αγγελου, είναι διαφορετικο.

Γράφει SOS.

Μα ούτε το concordia είναι, ούτε για κυβωτος δείχνει.

Για να είμαι ειλικρινής, ανέβηκα για να πειραξω λιγο το νικομαχο, μα απο τις πολλές κίτρινες, τον χάσαμε..

αχ ρε αμαλιτσα,

εδω θελουμε σοβαρή συζήτηση,

Και ας πούμε πως ο θεός μας έστειλε τον Άγγελο.

Προφανώς να μας ειδοποίησει...

Ναι αλλα απο τι?

Για τι ενδιαφέρεται? για τα άτομα, η για το είδος?

Ειλικρινά, πιστεύεται πως ενδιαφέρεται για κάποιον, ο Θεός η η φύση?

Γιατι να μας ενδειαφερει εμάς η τέλειο ποίηση?

Και αν στο DNA μας είναι κάτι προγραμματισμένο, (όπως ρώτησε ο νικομαχος)

Αυτη είναι η ομορφια της συντροφιάς του καραβιού του αγγελου. Πως λίγα άτομα συζητάνε, για θέματα που τους περισσότερους, κάν.. δεν απασχολούν...

Γραφτε κάτι, μα βάλτε με να σκεφτώ, (σοβαρά...)έχω και ΕΓΏ ανάγκη απο imput.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 27/01/2012 21:09:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 21:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

έχω και ΕΓΏ ανάγκη απο imput.

Τρίχες ανάγκη έχεις,όπως κι εγώ.

Κατασταλάξαμε Πλάτωνα.

Ουδείς υπέρ ημών,ουδείς ισος ημων,ουδείς κατώτερος ημών!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 21:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα βρε που είσαι?

Να βάλουμε τσιλιες να μην ερθει...η Αμαλία!

Τρίχες ξετριχες, άμα είμαστε προγραμματισμένοι, (αν κρίνω απο τη ΣΚΈΨΗ, είμαστε) βρες τροπο για ....debug!

Σοβαρά, απο τότε που το εγραψες...το σκέφτομαι σαν πολυ πιθανό.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 27/01/2012 21:42:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 21:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αλλά υπάρχει μια δικλείδα ασφαλείας.

Το destiny το καθορίζουμε μόνοι μας...άν έχουμε νιο-νιό!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 21:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα μιλούσαμε για τη φωτιά

Ο Ηράκλειτος έλεγε για φωτιά που ανάβει με μέτρο και σβήνει με μέτρο.

Η ικανοποίηση αυτή, η χόρταση είναι κι αυτή όψη της φωτιάς,
οι όψεις της φωτιάς είναι επιθυμία και κορεσμός.
όταν η φωτιά καταπέσει, δεν υπάρχουν φλόγες,
είναι πραλάυα, ελάττωση ,ανέλιξη.
Μετά έρχεται η άλλη φάση.
Πεινάς, τρως, νιώθεις κορεσμό.
Ο κύκλος κινείται, ο τροχός κινείται, έρχεται πάλι η όψη της πείνας και ξανά ο κόρος.
Δυό όψεις έχει η φωτιά.
Το ίδιο ισχύει και για το όλο.
Όταν το όλο πεινά, υπάρχει υπερδραστηριότητα και δημιουργία τα πράγματα αναπτύσσονται οι άνθρωποι αγαπιούνται παιδιά γεννιούνται.
Τα πάντα είναι δυναμική δραστηριότητα. Ύστερα κορεσμένη η ύπαρξη, κινείται στη φάση του κόρου.
Η φωτιά αναπαύεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 21:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Exkioysme!

Αρεγιουσουρ?

Αν η ΣΚΈΨΗ είναι κανονισμενη, αναρωτιέμαι πως είναι δυνατο να ξεκανονισθει απο Μονή της...(έχουμε ένα μόνο μοναδικό παράδειγμα, το Σωκρατη) κατα τα αλλα, βλέπω...(ακολουθώντας της σκέψεις, destiyn-ΛΟΥΚΙ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 22:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο το ενα παράδειγμα δεν αρκεί,για να ορίσει ότι ο προγραμματισμός είναι δυνατόν να υποκύψει στην ιδια την σκέψη,που τον εγκατέστησε?

πρόσεξέ το αυτό!!

η σκέψη προγραμματίζει,η σκέψη αποπρογραμματίζει!!

Θα θυμώσει ο ageloς που δεν μπορεί να μας 'πιάσει",αλλά σκοτίσθηκα...
Αλλωστε...αυτός έχει εκπέμψει SOS...!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 22:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλαράκι είναι ο άγγελος, δεν παρεξήγει

Το παράδειγμα του Σωκρατη είναι μοναδικό, και απο αυτη την οπτική έχεις δίκαιο. Μα ήταν η ΣΚΈΨΗ που το έκανε? ο πλάτωνας αναφέρει πως μετα τα συμπόσιο, όταν όλοι κοιμοντουσαν, αυτός έβγαινε υσηχα απο το δωμάτιο, περπαταγε κάπου σε ανοιχτό μέρος, και παρεμενε ορθιος και ακινήτος με τις ώρες...σκέψου νικ, εδω ανταλλασουμε μυστικά αλλα 007

Αγγέλε, όπως έγραψε και ο Γιάννης, ο ηρακλειτος έλεγε πως το σύμπαν δεν το έφτιαξε κανένας, μα ανάβει με μετρο και σβήνει με μετρο όπως η φωτιά. Ενω εμείς (άνθρωποι) μια κάποια τριβή....χρειάζεται!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 27/01/2012 22:12:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 22:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αύριο, όταν ξυπνήσεις, θα το καταλάβεις καλύτερα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 22:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω κάτι Πλάτωνα και είμαι σίγουρος για αυτο.

Σε αυτη την ζωή,απο την μια άβυσσο στην άλλη και ενω βρισκόμαστε στο φώς [καζαντζάκης],δεν γνωρίζουμε τι είχαμε προγραμματίσει.Γνωρίζουμε τι έχουμε,προγραμματίσει και αυτο όχι όλοι.

Μετά τον...ψόφο,όμως ξαφνικά θα πρέπει να γνωρίζουμε τα πάντα όλα!
Μερικοί...δεν χρειάζονται τον ψόφο,για να μάθουν.Απλά ξέρουν.
Ενας απο αυτούς [πλυθηντικός],ήταν και ο Σωκράτης.
Υπήρξαν και υπάρχουν και άλλοι.

Μήπως κι εσυ με το τόσο...στίψιμο που κάνεις στην σκέψη σου,ακόμα και τώρα που τις ανταλάσσουμε,δεν κινούμαστε πρός τα εκεί?

Αφού ήδη έχουμε, όπως προείπα κατασταλάξει...κάναμε πάνω απο την μισή διαδρομή.ΑΥΤΟ ΟΜΩς ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕς ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ ΠΛΑΤΩΝΑ,δικές μου και δικές σου.Δεν σημαίνει ότι είναι αλήθεια ή ψέματα ή τίποτα.

Επειδή στην τελική φάση της εν ζωή,αναζήτησης το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο: ΕΝ ΟΙΔΑ,ΟΥΚ ΟΙΔΑ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 22:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχος

Μήπως κι εσυ με το τόσο...στίψιμο που κάνεις στην σκέψη σου,ακόμα και τώρα που τις ανταλάσσουμε,δεν κινούμαστε πρός τα εκεί?
..............

Οκ, μα αν διαβάσες τι έγραψε σε προηγούμενες σελίδες ο άγγελος, μίλησε για τρεις μέρες, ,που είναι σίγουρα και νύχτες)

Τι γινόταν στα μυστήρια νικ?

Γιατι να φύγω μια μέρα, και να λέω τη φράση του Σωκρατη?

Λοιπόν, προτινω σοβαρά....μιας τρία μερόνυχτα σερί ξυπνοιος ακόμα δεν έμεινα....να βρεθεί λύση!

Βρες σπηλια, αντί να πας μόνος σου και να το ρήξεις στον ύπνο και στις κονσέρβες, θα πάμε μαζυ, να πάρουμε και τον Άγγελο αν θέλει να έρθει...
Και θα προσέχει ο ένας τον άλλο μην κοιμηθεί....

Έχεις δει Νικομαχε, πως περνάνε τα μηνύματα...(σε ένα καράβι), και ας γράφει ο άγγελος πως δεν καταλαβαίνουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 22:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε σε αυτο που προτείνεις είμαι μέσα.Εχω ήδη εμπειρία.

Αλλά σακκίδιο επιβίωσης θα πάρουμε,έτσι για να μην ψοφήσουμε και δείξουμε και του Ζιπ,τι μπορούμε να κάνουμε με λίγα εφόδια.

Ο agelos διαλέγει σπηλιά.Το καλοκαίρι εννοείται!!!

Να πάρουμε και τον Ζιπ?Με αυτόν θα αντέξουμε 4 μερόνυχτα ξύπνιοι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 22:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστον αυτον, παντρεύτηκε και πουρεψε!

Μέσα είμαι, σοβαρότατα μιλάω...και χώρο έχω βρει στην Αρκαδία....Α τις γυναίκες τις αφήνουμε στο εξώχικο να λιαζονται! (όχι όμως με τον Ζιπ!)


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 27/01/2012 22:48:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 22:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις γυναίκες τις αφήνουμε στα σπίτια τους!

Εχουμε καιρό να το δούμε.

Πολύ θα ήθελα να είχα τον Αγγελο,χωρίς τα κοπτοραπτικά του σε τετ-α-τετ συζήτηση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 23:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αυτο γίνεται.

Ο άγγελος, σίγουρα είναι vegetarian, σοβαρη, διαβασμένος, (με την διάφορα πως πρέπει να πέρασε αρκετό χρόνο διαβάζοντας αποκλειστικά πνευματικά βιβλία)

Τώρα σε τετ α τετ, νικ, βλέπεις παρα πολλά, ειδικά αν έχεις φίλους μέσα σου, ηρακλειτο, Σωκρατη, χριστο, κρισναμουρτι και λιγους ακόμα...

Σε μπερδεψα?

Πάω για ύπνο, τα λέμε πάλι αυριο, στο καράβι...του αγγελου!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 27/01/2012 23:05:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 23:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνας, Νικόμαχος, Γιάννης, θα πω αυτό που είπε ο Ιησούς: "δεν ξέρετε ποιανού πνεύματος είστε:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 23:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

«Περίτεχνες κουβέντες κι επιτηδευμένη όψη σπανίως συμβαδίζουν με την τέλεια ανθρωπιά.»
Κομφούκιος

(επι της ευκαιρίας .... Welcome back nik )


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy