ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΝΕΟ ΚΑΡΑΒΙ -SOS-
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 01:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θέμα είναι...π.χ.πνευματικό-ΕΓΩ [σάι-μπάμπα-ΕΓΩ,μπάμπα-τζί-ΕΓΩ,καμπίρ-ΕΓΩ,χαζούρ-ΕΓΩ,μαχαράτζι-ΕΓΩ,όσσο-ΕΓΩ,αριστοκλής-ΕΓΩ,ηράκλειτος-ΕΓΩ,κ.ο.κ]...ότι το πνευματικό-ΕΓΩ,που πολλές φορές είναι πιο πανίσχυρο απ'όλα τ'άλλα,δεν αφήνει να βλέπει κανείς τα κενά της γνώσης της ΑΓΝΟΙΑΣ.

σουρ,σούρ !!
Επικεντρώστε λοιπόν σε αυτη την πρόταση του Γιογκι.
Αγγελε τι λές?
Να προσθέσω και το ΕΓΩ-τζόσουα?

Να βάλω άλλο ενα? το δικό μου? ΕΓΩ-μαλακουά!!

Δείτε κύριοι το σοβαρότερο απο όλα.Το κενό της άγνοιας!
Αυτή είναι η ορίτζιναλ θρησκεία,του προχωρημένου!!
Οχι απλό κενό,αλλά το κενό της γνώσης,οτι αγνοείς!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astypaliotis
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 10:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astypaliotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω απόλυτα φιλε μου

[url=http://www.astypaliotis.gr/]3M[/url]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 11:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mέχρι που μπορεί να φτάσει καποιος που ενώ είναι τυφλός, νομίζει ότι τα βλέπει όλα,...και να είναι μόνο αυτά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 11:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δείτε κύριοι το σοβαρότερο απο όλα.Το κενό της άγνοιας!
Αυτή είναι η ορίτζιναλ θρησκεία,του προχωρημένου!!
Οχι απλό κενό,αλλά το κενό της γνώσης,οτι αγνοείς!!!
Η άγνοια είναι ψευδαίσθηση Νικόμαχε, στην πραγματικότητα είσαι φωτισμένοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 12:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σήμερα
θέλω να πω δυό λόγια σχετικά με κάτι που διαφεύγει, μάλλον, προς το παρών, από την επιστημονική έρευνα και θεωρία,
το οποίο αφορά στο Σύμπαν, ή αλλοιώς στην Ύπαρξη.
Δεχόμασται πως η Ύπαρξη, το Σύμπαν, έχει αρχή η οποία προσδιορίζεται στην Μεγάλη Έκρηξη.

Πριν την ΜΕ δεν υπήρχε Χώρος ούτε μεταβαλλόμενο περιοχόμενο μέσα σ' αυτόν, ύλη δηλαδή, κάτι, φυσικά, που ο ανθρώπινος νους από φυσικό περιορισμό λόγω της απόλυτης εξάρτησής του από την ύλη αδυνατεί να αντιληφθεί.

Ίσως κάποτε μάθουμε την ακρίβεια των γεγονότων που ακολούθησαν από την ΜΕ αλλά επίσης τι την προκάλεσε, μπορούμε να πούμε πως η ΜΕ ήταν η αφετηρία της δημιουργίας Χώρου, διαρκώς αυξανόμενου, με τον παράλληλο σχηματισμό ύλης ως περιοχόμενο του, όχι με μάζα όπως γίνετε αντιληπτή από τις αισθήσεις μας αλλά ύλη μικροστοιχείων τα οποία είναι, κατά πάσα πιθανότητα, τα πρώτα γεννεσιουργά υλικά συστατικά της υλικής μάζας, των πλανητών αστέρων κ. ά., έχουμε δηλαδή στα μικροστοιχεία που γεννώνται από την ΜΕ το πρώτο επίπεδο οργάνωσης της ύλης.

Το δεύτερο επίπεδο οργάνωσης της ύλης, κατά συνθήκην λόγος, το οποίο γεννάται ή δημιουργείτε από το πρώτο επίπεδο οργάνωσης της ύλης (μικροστοιχεία), με παράλληλη ταυτόχρονη αύξηση γεννεσιουργικά του Χώρου σε νέο επίπεδο, είναι η ύλη όπως αυτή πέφτει στις αισθήσεις μας.

Δεν οργανώνεται η ύλη μόνο σε διαφορετικά επίπεδα αλλά και ο Χώρος ο οποίος "φιλοξενεί" ως περιοχόμενο το κάθε συγκεκριμένο επίπεδο οργάνωσης της ύλης, δηλαδή ο Χώρος των μικροστοιχείων είναι διάφορος του Χώρου των αστέρων και πλανητών (του σύμπαντος όπως το αντιλαμβανόμαστε) παρόλο που βρίσκεται μέσα σε αυτόν, ο πρώτος δηλαδή μέσα στον δεύτερο.

Τα επίπεδα όμως αυτά οργάνωσης του Χώρου και της ύλης που ακολούθησαν από την ΜΕ δεν έπαψαν να λειτουργούν γεννεσιουργικά, η δημιουργικότητα που προκάλεσε η Μεγάλη Έκρηξη συνεχίζετε αιώνια, δεν είναι το Τέλος της ΜΕ το ορατό μας Σύμπαν, μα και αυτό είναι γεννεσιουργό επίπεδο οργάνωσης ύλης και Χώρου άλλου επιπέδου οργάνωσης Χώρου και ύλης έξω από αυτό, δηλαδή σε αναλογία όπως ο

Χώρος των μικροστοιχείων στον Χώρο που είναι ορατός από εμάς με τους πλανήτες και τους αστέρες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 12:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έλεγα στην προηγούμενη δημοσίευση
πως το ορατό Σύμπαν με τους εκατομμύρια γαλαξίες είναι επίπεδο οργάνωσης της ύλης μέσα σε ένα άλλο επίπεδο οργάνωσης της ύλης "έξω" από αυτό, ή μάλλον μέσα σε αυτό, όπως το επίπεδο των μικροστοιχείων βρίσκεται μέσα στο επίπεδο της ύλης η οποία πέφτει στις αισθήσεις μας.

Βέβαια είναι αδύνατον εκείνο το έξω από το σύμπαν μας επίπεδο οργάνωσης της ύλης να γίνει κάποτε αντικείμενο μελέτης από την επιστήμη διότι υφειστάμεθα από τον φυσικό περιορισμό.
Για να το καταλάβουμε ας κάνουμε ένα νοητικό πείραμα.
Ας υποθέσουμε πως έχουμε την δυνατότητα να τοποθετήσουμε Αισθήσεις και Συνείδηση σε ένα μικροστοιχείο του κβαντικού επιπέδου.

Το μικροσοιχείο αυτό, λοιπόν, εφοδιασμένο με τούτες τις αντιληπτικές ικανότητες, από φυσικό περιορισμό θα έχει την δυνατότητα να αντιλαμβάνεται και ερμηνεύει μόνο τις μορφές οργάνωσης της ύλης του χώρου του, και ποτέ δεν θα είναι σε θέση να αντιληφθεί ένα δέντρο ή μία πέτρα ή έναν άνθρωπο.

Με τον ίδιο τρόπο αναλογικά ουδέποτε ο άνθρωπος θα αντιληφθεί το επίπεδο οργάνωσης της ύλης έξω από το αισθητό του σύμπαν μέσα στο οποίο βρίσκεται ο ίδιος ως "κβάντο" Εκείνου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 15:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να πω την αλήθεια ,
(προφανώς λόγο του μικρού γνωστικού μου επιπέδου)
τα παραπάνω δεν τα πολυκατάλαβα,
λίγο η νέα θεωρία περί big bang,
λίγο η απόδοση αισθημάτων, σε γαλαξίες και πλανήτες
λιγο η κβαντική .... "τέτοια"
ηρθε και έδεσε η ασχετοσύνη μου

Δράττομαι όμως της ευκαιρίας να καταθέσω μια χρονίζουσα απορία μου,

ποιος ο λόγος δημιουργίας ολόκληρης αυτής της παραλίας
αξιοποιώντας μόνο ένα κόκκο άμμου ?



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 15:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agelos

quote:

Δεχόμασται πως η Ύπαρξη, το Σύμπαν, έχει αρχή η οποία προσδιορίζεται στην Μεγάλη Έκρηξη.

Λάθος.Δεν το δεχόμαστε.μια θεωρία είναι.Υποθετική.

quote:

Πριν την ΜΕ δεν υπήρχε Χώρος ούτε μεταβαλλόμενο περιοχόμενο μέσα σ' αυτόν, ύλη δηλαδή, κάτι, φυσικά, που ο ανθρώπινος νους από φυσικό περιορισμό λόγω της απόλυτης εξάρτησής του από την ύλη αδυνατεί να αντιληφθεί.

Λάθος.
Δεν γνωρίζουμε τι υπήρχε πρίν και δεν γνωρίζουμε όυτε άν έγινε η έκρηξη.


quote:

μπορούμε να πούμε πως η ΜΕ ήταν η αφετηρία της δημιουργίας Χώρου,

Λάθος.
Δεν μπορούμε να πούμε τίποτα,επειδή δεν είναι δυνατόν να μην υπήρχε χώρος πρίν.Αν δεν υπήρχε τότε σε ποιό χώρο θα λάμβανε χώρα η έκκρηξη?


quote:

Το δεύτερο επίπεδο οργάνωσης της ύλης, κατά συνθήκην λόγος, το οποίο γεννάται ή δημιουργείτε από το πρώτο επίπεδο οργάνωσης της ύλης (μικροστοιχεία), με παράλληλη ταυτόχρονη αύξηση γεννεσιουργικά του Χώρου σε νέο επίπεδο, είναι η ύλη όπως αυτή πέφτει στις αισθήσεις μα

Λάθος.
Δεν οργανώνει ο λόγος την ύλη.Ο χώρος δεν αυξάνεται.Απλά υπάρχει.καμμία ύλη δεν γεννάει χώρο!!


quote:

Δεν οργανώνεται η ύλη μόνο σε διαφορετικά επίπεδα αλλά και ο Χώρος ο οποίος "φιλοξενεί" ως περιοχόμενο το κάθε συγκεκριμένο επίπεδο οργάνωσης της ύλης, δηλαδή ο Χώρος των μικροστοιχείων είναι διάφορος του Χώρου των αστέρων και πλανητών (του σύμπαντος όπως το αντιλαμβανόμαστε) παρόλο που βρίσκεται μέσα σε αυτόν, ο πρώτος δηλαδή μέσα στον δεύτερο.

Λάθος.
Ο χώρος των "μικροστοιχείων" δεν είναι καθόλου διάφορος,αλλά ίδιος και απαράλαχτος των αστέρων και των πλανητών.
Δεν υπάρχει διαφορετικός χώρος.ο χώρος είναι ΕΝΑΣ και προυπάρχον!!!


quote:

Τα επίπεδα όμως αυτά οργάνωσης του Χώρου και της ύλης που ακολούθησαν από την ΜΕ δεν έπαψαν να λειτουργούν γεννεσιουργικά, η δημιουργικότητα που προκάλεσε η Μεγάλη Έκρηξη συνεχίζετε αιώνια, δεν είναι το Τέλος της ΜΕ το ορατό μας Σύμπαν, μα και αυτό είναι γεννεσιουργό επίπεδο οργάνωσης ύλης και Χώρου άλλου επιπέδου οργάνωσης Χώρου και ύλης έξω από αυτό, δηλαδή σε αναλογία όπως ο

Χώρος των μικροστοιχείων στον Χώρο που είναι ορατός από εμάς με τους πλανήτες και τους αστέρες.


Λάθος.
Δεν οργανώθηκε ο χώρος μετά την ΜΕ.Η ύλη δεν είναι γεννεσιουργός,δεν αυξάνεται ούτε μειώνεται.Είναι σταθερή.Μόνο μετουσιώνεται,χωρίς απώλειες.


quote:

Βέβαια είναι αδύνατον εκείνο το έξω από το σύμπαν μας επίπεδο οργάνωσης της ύλης να γίνει κάποτε αντικείμενο μελέτης από την επιστήμη διότι υφειστάμεθα από τον φυσικό περιορισμό.

Λάθος.
Δεν υπάρχει κανένα Σύμπαν έξω απο το σύμπαν.Το Σύμπαν είναι ενα και μοναδικό,χωρίς αρχή και τέλος.

quote:

Ας υποθέσουμε πως έχουμε την δυνατότητα να τοποθετήσουμε Αισθήσεις και Συνείδηση σε ένα μικροστοιχείο του κβαντικού επιπέδου.

Το μικροσοιχείο αυτό, λοιπόν, εφοδιασμένο με τούτες τις αντιληπτικές ικανότητες, από φυσικό περιορισμό θα έχει την δυνατότητα να αντιλαμβάνεται και ερμηνεύει μόνο τις μορφές οργάνωσης της ύλης του χώρου του, και ποτέ δεν θα είναι σε θέση να αντιληφθεί ένα δέντρο ή μία πέτρα ή έναν άνθρωπο.



Λάθος.
Το μικροστοιχείο σε κβαντικό επίπεδο,είναι ικανό να αντιλαμβάνεται όχι μόνο τον χώρο του,αλλά ολόκληρο το σύμπαν και να επικοινωνεί μάλιστα ακαριαία με κάθε του γωνία!!


quote:

Με τον ίδιο τρόπο αναλογικά ουδέποτε ο άνθρωπος θα αντιληφθεί το επίπεδο οργάνωσης της ύλης έξω από το αισθητό του σύμπαν μέσα στο οποίο βρίσκεται ο ίδιος ως "κβάντο" Εκείνου.

Λάθος.
Κάποτε πιστευόταν αυτό.Σήμερα όχι.
Κβάντα Εκείνου,το μόνο σωστό που είπες ώς τώρα.Αν και δεν το καταλαβαίνεις απόλυτα,είναι σωστό.
Θέλεις να πείς πώς ο νούς μας είναι προέκταση εκείνου του αρχικού νοός-δημιουργού των πάντων,της αρχικής αιτίας.Ναι πολύ πιθανόν να είναι έτσι.

Agelos σου στέλνω κβάντα αγάπης!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 15:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIK, το είπα από την πρώτη μέρα,το ίδιο θα σου λέω κάθε φορά: "Έτσι είναι αφού έτσι νομίζετε".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 15:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

NIK, το είπα από την πρώτη μέρα,το ίδιο θα σου λέω κάθε φορά: "Έτσι είναι αφού έτσι νομίζετε".



Καλά με δουλεύεις τώρα ή με...τσιγκλάς να εκφραστώ για να γλυτώσεις απο μένα?

Εγω δεν νομίζω τίποτα,αλλά μην χρησιμοποιείς την επιστήμη όπως σου κατεβαίνει στην "γκλάβα' σου!!

Αντι να προβληματισθείς απο αυτά που σου απαντώ,το παίζεις κι έξυπνος απο πάνω?


και εγω σου έστειλα και κβάντα αγάπης?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 16:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα θα μου απαντήσεις άγγελε ?
η περιφρόνηση είναι αμαρτία !!!

Αστον τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ ,
νομίζει οτι ξέρει απο αστροφυσική
δεν κοιτάει να ανοίξει τα ματια του μπας και μαθει πως δουλεύουν τα συναισθήματα του Α Κενταύρου και τις παράξενες αισθήσεις του NGC 4414



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 16:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aς τα πάρουμε από την αρχή Aiterovamon,


Η ανάγκη να διατυπωθεί και καταγραφεί γνώση η οποία είναι καρπός σπάνιας και μοναδικής εμπειρίας με την πεποίθηση, κυρίως, να υπάρξει, στο μέγιστο δυνατό, μελλοντική αξιοποίηση των καταγεγραμμένων εμπειρικών, κατά κύριο λόγο, ιδεών και σκέψεων,

σημειώνω πριν από όλα, πως τα εργαλεία προσέγγισης όσων καταγράφονται στη συνέχεια, είναι η Παρατήρηση, η Αίσθηση και ο Λόγος.
Παρατήρηση γνωρίζουμε πως σημαίνει την όραση που ρίχνουμε πάνω σε ένα Πράγμα ή την συγκέντωση του νου σε μια Ιδέα.

Λόγος σημαίνει την χρήση των ονομασιών των Πραγμάτων και την λογική, δηλαδή συνεπή, ακολουθία των ονομασιών και εννοιών.

Αίσθηση τώρα, σημαίνει όχι μόνο τις 5 σωματικές αισθήσεις, Όραση, Ακοή, Αφή, Γεύση και Όσφρηση, αλλά κυρίως σημαίνει τις εσωτερικές ανθρώπινες αισθήσεις, ψυχικές-νοητικές και πνευματικές, λόγου χάριν, Ενόραση, Διόραση, Συναισθησία, Συνειδητότητα κ.ά.

Οι εσωτερικές ανθρώπινες αισθήσεις είναι κεφάλαιο μέγα.
Θα τολμήσω να πω, δίνοντας ίσως και μια νέα οπτική κατανόησης στην Έννοια, πως οι εσωτερικές αισθήσεις είναι ζήτημα Μεταφυσικό κι αυτό διότι, παρόλο που κέντρο λειτουργίας είναι ο εγκέφαλος, όμως χαρακτηριστικά Αιτιών δημιουργίας των εσωτερικών αισθήσεων δεν ανταμώνουμε, δεν εντοπίζουμε μέσα στην Φύση, παίρνωντας ως απόλυτο δεδομένο πως ο Άνθρωπος είναι προϊόν της Φύσης.

Όπως, δηλαδή, για τις 5 σωματικές αισθήσεις, όραση, ακοή και τα λοιπά, εντοπίζουμε στη Φύση τις αιτίες δημιουργίας των αισθήσεων αυτών, λόγου χάριν για την όραση το φως και το τρισδιάστατο του χώρου, για την όσφρηση την ανάσα και τα πνευμόνια το οξυγόνο και η ποικιλότητα των διαφορετικών γεύσεων και συνεπώς μυρουδιών των Πραγμάτων,

για την ακοή η δυνατότητα ακουστικών κραδασμών μέσα στην γήινη φύση και τα λοιπά, έτσι με τον ίδιο τρόπο, δεν εντοπίζουμε μέσα στη Φύση αιτίες που δημιούργησαν, με τον ένα ή άλλο τρόπο, τις εσωτερικές ανθρώπινες αισθήσεις.

Και για τον λόγο αυτό, λαμβάνοντας υπ' όψιν και την κατακτηθείσα από τις επιστήμες γνώση, αναφέρω πως το ζήτημα των εσωτερικών ανθρώπινων αισθήσεων ανήκει στη σφαίρα της Μεταφυσικής. Συνεχίζεται...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 17:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Την άποψη πως οι εσωτερικές ανθρώπινες αισθήσεις ανήκουν στην σφαίρα της Μεταφυσικής την ενισχύει ένα ακόμη γεγονός.
Το γεγονός αυτό το ανταμώνουμε σε όλους τους πρωτοπόρους, θεωρητικούς και πρακτικούς, από την αρχαιότητα ακόμη έως σήμερα στις ημέρες μας.

Έτσι, όταν ο αρχαίος έλληνας φιλόσοφος μίλησε για το Άτομο της ύλης, όταν ο Αίνστάϊν "συνέλαβε" την θεωρία της σχετικότητας πριν καν πειραματιστεί και ερμηνέψει μέρος της συμπαντικής πραγματικότητας, ή όταν ο Φρόϋντ μίλησε για τον ψυχικό ανθρώπινο οργανισμό, στην πραγματικότητα αυτό που έπαιξε καθοριστικό ρόλο για τις πρωτοπορίες αυτές ήταν, και είναι, το εξής γεγονός-φαινόμενο.

Όλα τα Πράγματα πάνω στην μορφή τους έχουν καταγεγραμμένη την ιστορία τους. Έχουν, δηλαδή, όλες τις πληροφορίες που τα αφορούν. Από τον τρόπο που εδημιουργήθηκαν και τις επιρροές που δέχτηκαν στην πορεία τους, έως και για ποιό λόγο έχουν την μορφή που έχουν, τα σχήματα, δηλαδή, είτε τον όγκο είτε το χρώμα είτε την γεύση είτε οτιδήποτε άλλο τα αφορά.

Αυτό ισχύει για όλα τα Πράγματα. Είτε έχουν υλική υπόσταση, ότι αφορά, δηλαδή, στη Φύση και το περιβάλον έως την συμπαντική διάσταση, είτε αφορούν ψυχολογικά φαινόμενα, συναισθήματα λόγου χάριν ή άλλες ψυχικές δυνάμεις και ενέργειες, είτε αφορούν νοητικές λειτουργίες, Ιδέες δηλαδή ή Έννοιες ή ακόμη και την Νοερή αντιληπτικότητα, είτε αφορούν πνευματικές αμιγώς καταστάσεις, μία, δηλαδή, διαφορετική και ποιητικά ολοκληρωμένη προσέγγιση της εσωτερικής, κυρίως, ανθρώπινης πραγματικότητας. Συνεχίζεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 17:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το φαινόμενο που εξηγώ παραπάνω, πως δηλαδή όλα τα Πράγματα έχουν πάνω στην μορφή τους καταγεγραμμένη την ιστορία τους και όλες τις πληροφορίες που τα αφορά, πολλοί θα το έχετε ακουστά, από τον τρόπο που ανατολικές, κυρίως, δοξασίες, ομιλούν για ανθρώπινη "αύρα".

Εγώ αυτό που λέω παραπάνω όμως, δεν αφορά αποκλειστικά στον άνθρωπο, αλλά σε όλα τα Πράγματα. Έχουν όλα τα Πράγματα αυτήν την "αύρα".

Ο τρόπος, τώρα, με τον οποίο γίνετε η "ανάγνωση" ή η αποκωδικοποίηση της "αύρας" αυτής είναι άγνωστος. Δεν μπορεί, λόγου χάριν, ο ορθόδοξος χριστιανός ασκητής, π.χ. ο Γέροντας Παϊσιος ή ο γέροντας Πορφύριος, να εξηγήσει πως γίνετε να γνωρίζει το όνομα και μέρος της προσωπικής ιστορίας κάποιου προσκυνητή που πρώτη φορά αντικρίζει.

Απλά θα υπάρχουν πάντοτε μέσα στην ανθρώπινη ιστορία χαρισματούχοι, όπως οι 3 επιστήμονες που ανέφερα παραδειγματικά πιο πάνω και οι δύο γέροντες της ορθοδοξίας, οι οποίοι θα πρωτοπορούν και θα συμβάλουν στην κατάκτηση της γνώσης και στην ανάπτυξη και εκλεπτυσμό του ανθρώπινου πολιτισμού.
Συνεχίζεται...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 17:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στη συνέχεια και πριν μιλήσουμε για οτιδήποτε άλλο,

θα ήθελα να κάνουμε μια παρένθεση παίρνοντας ως αφορμή εκείνο που αναφέρθηκε πριν πιο πάνω, σχετικά με την αναλογία και το παράλληλο μεταξύ της φύσης των πνευματικών καταστάσεων με αυτήν της ποιητικά ολοκληρομένης προσέγγισης της ανθρώπινης εσωτερικότητας.
Δεν θέλω στο σημείο αυτό να εξετάσουμε διεξοδικά για να κατανοήσουμε τον όρο Πνεύμα ή την έννοια της ή των Πνευματικών Καταστάσεων.
Αναμφίβολα, από την άλλη, όλοι γνωρίζουμε πως, λόγου χάριν, η Αγία Γραφή, Παλαιά και Καινή Διαθήκη, έχει περιοχόμενο αμιγώς πνευματικό, ούτε, δηλαδή, ιστορικό ούτε γεωγραφικό μα ούτε και βιογραφικό παρόλο που γίνετε χρήση των χαρακτιριστικών αυτών,

μα όπως είπα και πριν, το περιοχόμενο, η Φύση της Αγίας Γραφής, είναι καθαρά πνευματική, αποδιδώμενη σε γλώσσα ποιητική, το αποδιδώμενο, δηλαδή, Ιερό Κείμενο είναι με το ποιητικό ιδίωμα το Λόγου κι αυτό ισχύει καθολικά για την Αγία Γραφή και όχι επι μέρους μόνο βιβλία της όπως λόγου χάριν οι Ψαλμοί του Δαυίδ ή οι Παροιμίες ή ακόμη και η Αποκάλυψη του Ιωάννη.

Βέβαια η ποίηση χωρίζεται σε είδη και κάθε είδος σε κατηγορίες.
Ας μην μείνουμε σε αυτά αλλά ας προσπαθήσουμε να δώσουμε ένα δικό μας γενικό ορισμό για την ποίηση όμως με τρόπο που να σκιαγραφεί ή και να περιγράφει σε σημαντικό βαθμό το τι είναι ποίηση.

Ας πούμε, λοιπόν, πως ποίηση είναι λόγος καλαισθητικά εκφραζόμενος με χρήση ποιοτικά χαμηλότερων παραστάσεων με απότερο σκοπό την νοηματική αναγωγή σε υψηλότερες παραστάσεις και πραγματικότητες, π.χ., από την άμεση αισθητή υλική πραγματικότητα στην αναγωγή εσωτερικών ψυχοσυναισθηματικών βιωμάτων, ή με άλλο λόγο,

μία νοητή πραγματικότητα η οποία δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να διατυπωθεί, για να εκφραστεί, παρά μόνο με τη χρήση συμβατικών εμπειρικών, κοινών συνήθως, σχημάτων ή παραστάσεων, πάντοτε όμως με τον μέγιστο δυνατό τρόπο καλαισθητικά διατυπωμένο, ή εκφραζόμενο, λόγο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 17:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λίγα λόγια για τον πλανήτη που μας φιλοξενεί, τον πλανήτη Γη.
Ο πλανήτης Γη δεν είχε από πάντοτε το σημερινό του μέγεθος. Κάποια δεδομένη "χρονική" στιγμή το μέγεθος του ήταν περίπου, τουλάχιστον, όσο το μέγεθος της επιφάνειας της ξηράς ενωμένης, και ήταν η ξηρά ενωμένη εκείνη την περίοδο.

Το υλικό από το οποίο αποτελούνταν όμως δεν είχε τη σημερινή μορφή-σύνθεση αλλά ήταν απείρως συμπυκνωμένη ύλη η οποία κάποια "χρονική" στιγμή άρχισε να αποσυμπικνώνεται με αποτέλεσμα την αύξηση όγκου και κατά συνέπεια μεγέθους.
Τα διαφορετικά στρώματα που αποτελούν τον πλανήτη είναι οι διαφορετικές περιόδοι αποσυμπύκνωσης του υλικού από το οποίο αποτελούνταν εκείνο το "σώμα" όπου φυσικά προστίθενταν νέες συνθήκες, χημικές και άλλες αντιδράσεις .

Η κίνηση των τεκτονικών πλακών αλλά και των ηπείρων είναι απομεινάρι ή έχουν τα αίτια, της κίνησης, στην αποσυμπίκνωση του πρώτου εκείνου υλικού από το οποίο αποτελούνταν ο πλανήτης Γη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 17:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω βρε άγγελε ?
με εχεις αφήσει κυριολεκτικά με ανοιχτό το στόμα.

Αν και δεν απάντησες στο ερώτημα μου
(μετά από 5 προσπάθειες)
αυτά που έγραψες ή αντέγραψες (δεν έχει σημασία)
δυστυχώς με προκαλούν να τα χαρακτηρίσω ... οχι κομψά ,
αλλα δεν θα το κάνω, σεβόμενος το χρόνο που έκανες να τα γράψεις

νόημα όμως, δε βγάζουν φίλε μου .... αυτα που γράφεις

εγω ήθελα μια ΞΕΚΑΘΑΡΗ απάντηση ,
όχι το πως σχηματίστηκε η γη ...
αυτο το έχω μάθει πολύ καλά στο σχολείο
(αν και διαφέρει απο τη δική σου εκδοχή)



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 18:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παλικάρι μου δεν σε βοηθώ έτσι,
να να παίρνεις όλα άκοπα και να τα βρίσκεις όλα άκομψα..
εσύ άρχισες την αυτογνωσία,
όταν αρχίζουμε την αυτογνωσία τότε γίνεται

"η πνευματική διάσπαση"

του ατόμου μας, έτσι απελευθερώνεται η ενέργεια
και ξεπερνάμε την βαρύτητα της φύσης μας
και διαγράφουμε πνευματική τροχιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 18:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχα

Στην αρλουμπολογία παίρνεις άριστα agelos.

Αναρωτιέμαι φίλε,μήπως είσαι άρρωστος?Διανοητικά εννοώ.
Μήπως περνας κάποιο είδος κλημακτηρίου?

Τα πιστεύεις αυτα που γράφεις?

Πιστεύεις οτι η Γη,ήταν σε συμπυκνωμένη μορφή και μετά αραίωσε,σαν το γάλα Νουνου?

Πολύ κομψά ευγενικός είσαι Aitherovamon.
Δε μου λές κι εμένα την συνταγή...αυτοσυγκράτησης?
Απο τα πολλά δαγκώματα,δεν θα εχω γλώσσα στο τέλος!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 18:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νικόμαχε άπεχε φίλε μου,
δεν είναι απαραίτητο να ομονοούμε
σ΄αυτή τη φάση, όταν επεμβαίνεις
αποπροσανατολίζεις,
είσαι και λίγο σαν το Πέτρο υιός της βροντής,
σε αγαπάω αλλά...

ο χρόνος!
γιατρός...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 19:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπαμε ΝΙΚΟΜΑΧΕ υπάρχουν πολλών ειδών πλανεμένων
Ο φίλος άγγελος αν ηταν σε θεση να καταλάβει τι μας μεταφέρει εδω
θα είχε και τη γνώση να τα αμφισβητήσει ή να τα εχει φιλτράρει την ωρα που τα διάβαζε .

Ξέρεις, πολλοί γράφοντας βιβλία , για να τα γεμίσουν με περιεχόμενο
πέφτουν στην λούμπα της αμπελοφιλοσοφίας

τέτοια κομμάτια δυστυχώς μας μεταφέρει εδω ο άγγελος ,
οχι δυσνόητα νοήματα , αλλά κατεβατά χωρίς νόημα !

ο συγγραφέας τους, δίχως ίχνος γνώσεων, χρησιμοποιώντας βαρύγδουπες εκφράσεις και λέξεις είναι φανερό οτι βρίσκετε ... εν τρικυμία μυαλού

Εγω θα επιμείνω στο ερώτημα μου
και θα παρακαλέσω τον άγγελο να μου δώσει τη ΔΙΚΗ του εξήγηση

Γιατί ολόκληρη αμμουδιά , για να τελεστεί αυτό το θαύμα στον έναν και μόνο κόκκο άμμου ?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 19:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ παιδιά,(ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,AitheroVamon) προφανώς για εσάς είναι διανοητικά ανισσόροπος,πα'όλα αυτά εσείς ασχολείστε μαζί του! Ο πραγματικός λόγος που ασχολείστε είναι για να ειρωνευτείτε.Sorry κιόλας,αλλα δεν έχετε κάτι καλύτερο να κάνετε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 20:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οκ παιδιά,(ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,AitheroVamon) προφανώς για εσάς είναι διανοητικά ανισσόροπος,πα'όλα αυτά εσείς ασχολείστε μαζί του! Ο πραγματικός λόγος που ασχολείστε είναι για να ειρωνευτείτε.Sorry κιόλας,αλλα δεν έχετε κάτι καλύτερο να κάνετε?

Λάθος φίλτατε.
Δεν ειρωνευόμαστε.
Προσπαθούμε να διασώσουμε την αξιοπιστία του φόρουμ,στο οποίο είμαστε κι εμείς μέλη!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 20:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οκ παιδιά,(ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,AitheroVamon) προφανώς για εσάς είναι διανοητικά ανισσόροπος,πα'όλα αυτά εσείς ασχολείστε μαζί του! Ο πραγματικός λόγος που ασχολείστε είναι για να ειρωνευτείτε.Sorry κιόλας,αλλα δεν έχετε κάτι καλύτερο να κάνετε?

Έλα τώρα βρε Άλεξ, ψιλά γράμματα είνα αυτά, τι σημασία έχει ποιον κοροϊδεύεις άμα περνάς καλά; Δεν βλέπεις πόσο καλά περνάμε με τον Νικόμαχο και τον Γιάννη; Θα θελες να σταματήσουμε; Βρε οοουστΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 20:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λάθος φίλτατε.
Δεν ειρωνευόμαστε.
Προσπαθούμε να διασώσουμε την αξιοπιστία του φόρουμ,στο οποίο είμαστε κι εμείς μέλη!!
Εμπρός στον αγώνα Νικόμαχε! Ήταν πεπρωμένο τελικά η αξιοπιστία του φόρουμ να σωθεί απο σένα


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/01/2012 21:30:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 20:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λάθος φίλτατε.
Δεν ειρωνευόμαστε.
Προσπαθούμε να διασώσουμε την αξιοπιστία του φόρουμ,στο οποίο είμαστε κι εμείς μέλη!!

χαχαχα...ΝΙΚΟΜΑΧΕ,το πιστεύεις αλήθεια αυτό που λές? Ελα τώρα,σε παρακαλώ.

quote:
Έλα τώρα βρε Άλεξ, ψιλά γράμματα είνα αυτά, τι σημασία έχει ποιον κοροϊδεύεις άμα περνάς καλά; Δεν βλέπεις πόσο καλά περνάμε με τον Νικόμαχο και τον Γιάννη; Θα θελες να σταματήσουμε; Βρε οοουστ

Συγνώμη doctor δεν ήθελα να σας χαλάσω την διασκέδαση, προς θεού, συνεχίστε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 21:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και μιλάς για λογαριασμό του άγγελου alex
δε μου εξηγείς τι εννοεί παραπάνω
(μιας κι εσυ τον καταλαβαίνεις)
όταν τον ρωτάω:
quote:
Γιατί ολόκληρη αμμουδιά , για να τελεστεί αυτό το θαύμα στον έναν και μόνο κόκκο άμμου ?

και μου απαντάει:

quote:
εσύ άρχισες την αυτογνωσία,
όταν αρχίζουμε την αυτογνωσία τότε γίνεται
"η πνευματική διάσπαση" του ατόμου μας,
έτσι απελευθερώνεται η ενέργεια
και ξεπερνάμε την βαρύτητα της φύσης μας
και διαγράφουμε πνευματική τροχιά.

ξέρεις ,
λίγο κρασί λίγο θάλασσα (λιγο φυσική λιγο χημεία) και το αγόρι μου ....
δε βγάζει πάντα σε συμπερασματικό διάλογο
(λέω εγώ ... ο είρων)


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 21:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συγνώμη doctor δεν ήθελα να σας χαλάσω την διασκέδαση, προς θεού, συνεχίστε
Τώρα μιλάς σωστά. Χαίρομαι που έβαλες μυαλό επιτέλους. Η αποδοχή της μηδανομινότητάς σου ενώπιον των μεγάλων σωτήρων του φόρουμ είναι ένα σοβαρό βήμα ταπείνωσης (δικαιολογημένης βεβαίως) και σύνεσης από τη μεριά σου.

Σου εύχομαι κάποτε να μας φτάσεις, αν και είναι ακόμα μακρύς ο δρόμος για σένα.
Να ξέρεις όμως ότι ακόμα και το ασήμαντο σκουλίκι της λάσπης (εσύ) έχει δικαίωμα στη γνώση. Έστω και αν ακόμα δεν έχει μεταμορφωθεί σε μια υπέροχη αλογόμυγα. Κάποτε θα ακούσεις και εσύ το κάλεσμα της κοπριάς.

Adios Amigos

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/01/2012 21:36:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 21:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ξέρεις ,
λίγο κρασί λίγο θάλασσα (λιγο φυσική λιγο χημεία) και το αγόρι μου ....
δε βγάζει πάντα σε συμπερασματικό διάλογο
(λέω εγώ ... ο είρων)
Ψιλά γράμματα! Πολύ ψιλά! Ο Καθένας όπως θέλει τη βρίσκει φίλτατε, άλλος με κρασί, άλλος με σαμπάνια, άλλος με το αγόρι του, όλα παίζουν. Σε κάθε περίπτωση, εμάς απλώς ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ! Με εξαίρεση τον εαυτό μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2012, 23:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρερμηνείες για τη Μεγάλη Έκρηξη
Μέρος 1ο
Πηγή: Scientific American, Μάρτιος 2005
1o, 2ο, 3ο
Η διαστολή του σύμπαντος μπορεί να είναι το σημαντικότερο γεγονός που έχουμε ανακαλύψει ποτέ σχετικά με την προέλευσή μας. Δεν θα διαβάζατε αυτό το άρθρο εάν το σύμπαν δεν είχε επεκταθεί. Τα ανθρώπινα όντα δεν θα υπήρχαν. Διάφορες μορφές της ζωής και πλανήτες δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν παρά μόνο αν το σύμπαν, που ξεκίνησε από μία Υπέρθερμη Μεγάλη Έκρηξη, έχει υποστεί διαστολή και ψύξη. Ο σχηματισμός όλων των δομών στον κόσμο, από τους γαλαξίες και τα αστέρια έως τους πλανήτες οφείλεται στην διαστολή του Σύμπαντος
Το μπαλόνι που μεγαλύνει είναι ένα καλό παράδειγμα για να καταλάβουμε την διαστολή του σύμπαντος. Οι γαλαξίες στην επιφάνεια του μπαλονιού είναι ουσιαστικά σε ηρεμία, αλλά καθώς το σύμπαν διαστέλλεται η απόσταση μεταξύ δύο γαλαξιών αυξάνεται. Δεν αυξάνεται το μέγεθος των ίδιων των γαλαξιών.
Πριν σαράντα χρόνια,οι επιστήμονες ανήγγειλαν την ανακάλυψη των οριστικών αποδείξεων για την διαστολή του σύμπαντος από μία θερμότερη, πυκνότερη, αρχέγονη κατάσταση. Είχαν βρει τα ψυχρά κατάλοιπα της λάμψης της Μεγάλης Έκρηξης: την Μικροκυματική Κοσμική Ακτινοβολία Υποβάθρου. Μετά από αυτή την ανακάλυψη, η διαστολή και η ψύξη του σύμπαντος αποτελεί το θεμέλιο της κοσμολογίας, όπως η Δαρβίνεια εξέλιξη είναι το θεμέλιο της βιολογίας. Όπως η Δαρβίνεια εξέλιξη έτσι και η κοσμική διαστολή δίνει το πλαίσιο μέσα στο οποίο σχηματίζονται απλές δομές και αναπτύσσονται σε σύνθετες δομές, όσο περνάει ο χρόνος . Χωρίς την εξέλιξη και διαστολή, η σύγχρονη βιολογία και κοσμολογία θα είχαν μικρή σημασία.
Η διαστολή του σύμπαντος είναι όπως η Δαρβίνεια εξέλιξη: οι περισσότεροι επιστήμονες νομίζουν ότι την καταλαβαίνουν, αλλά λίγοι συμφωνούν σχετικά με το πραγματικό της νόημα. Ενάμισι αιώνα μετά από την "Προέλευση των ειδών", βιολόγοι συζητούν ακόμα τους μηχανισμούς και τις επιπτώσεις της, ενώ ένα μεγάλο μέρος του κοινού βρίσκεται ακόμα μπερδεμένο με τις προ-Δαρβίνου δοξασίες. Ομοίως, 75 χρόνια μετά από την αρχική ανακάλυψή της, η διαστολή του σύμπαντος είναι ακόμα παρεξηγημένη από μεγάλο μέρος του κοινού. Ένας διάσημος κοσμολόγος, που έδωσε την ερμηνεία του Μικροκυματικού Κοσμικού Υποβάθρου, ο James Peebles του πανεπιστημίου Princeton, έγραψε το 1993: "Η πλήρης έκταση και ο πλούτος αυτής της εικόνας [ το μοντέλο δηλαδή της θερμής Μεγάλης Έκρηξης ] δεν γίνονται κατανοητές όσο θα έπρεπε... ακόμη και μεταξύ εκείνων που έχουν μερικές από τις πιο μεγάλες συνεισφορές στην παραγωγή των ιδεών."
Διάσημοι φυσικοί, συντάκτες εγχειριδίων αστρονομίας και φημισμένοι βραβευθέντες επιστήμονες έχουν κάνει ανακριβείς, παραπλανητικές ή εύκολα παρερμηνευμένες δηλώσεις για την διαστολή του σύμπαντος. Επειδή η διαστολή είναι η βάση του μοντέλου της Μεγάλης Έκρηξης, αυτές οι παρανοήσεις είναι θεμελιώδεις. Η διαστολή είναι μια γοητευτικά απλή ιδέα, αλλά τι ακριβώς σημαίνει ότι το σύμπαν επεκτείνεται; Μέσα σε τι επεκτείνεται; Η Γη επεκτείνεται, επίσης; Και για να προσθέσουμε κάτι ακόμα που προκαλεί σύγχυση, η διαστολή του σύμπαντος φαίνεται τώρα ότι επιταχύνεται, μια διαδικασία με άγνωστες συνέπειες.
Τι είναι εν πάση περιπτώσει η διαστολή;
Όταν κάποιο γνωστό αντικείμενο επεκτείνεται, όπως τα θραύσματα μιας βόμβας, αυτό καταλαμβάνει όλο και μεγαλύτερη έκταση μέσα στον χώρο γύρω από αυτό. Οι βόμβες έχουν κέντρο και περιφέρεια. Έξω από την περιφέρεια, υπάρχει χώρος για να επεκταθούν τα θραύσματα. Το σύμπαν όμως δεν φαίνεται να έχει άκρα ή ένα κέντρο ή ένα εξωτερικό χώρο. Έτσι λοιπόν, πώς και μέσα σε τί μπορεί να επεκταθεί;
Μια καλή αναλογία είναι να φανταστούμε ότι είστε ένα μυρμήγκι που ζείτε στην επιφάνεια ενός μπαλονιού που διογκώνεται. Ο κόσμος σας είναι δισδιάστατος. Οι μόνες κατευθύνσεις για να κινηθείτε, είναι προς τα εμπρός και προς τα πίσω. Δεν έχετε καμία ιδέα ότι κάτι υπάρχει "επάνω" και "κάτω". Μια ημέρα συνειδητοποιείτε ότι η επίσκεψη σας σε ένα μέρος γύρω σας κρατάει λίγο περισσότερο από ότι συνηθίζετε: πέντε λεπτά τη μια ημέρα, έξι λεπτά την επόμενη ημέρα, επτά λεπτά την επόμενη. Ο χρόνος που θέλετε για να περπατήσετε και σε άλλες γνωστές θέσεις αυξάνει επίσης. Είστε δε βέβαιοι ότι δεν περπατάτε πιο αργά.
Αυτό είναι το σημαντικό σημείο: οι αποστάσεις αυξάνονται ακόμα κι αν πηγαίνετε στο ίδιο μέρος. Παρατηρώντας αυτό το γεγονός, καταλήγετε στο συμπέρασμα ότι το έδαφος κάτω από τα πόδια σας διαστέλλεται, επεκτείνεται. Αυτό σας φαίνεται πολύ παράξενο επειδή έχετε περπατήσει σε όλο τον 'κόσμο' σας και δεν έχετε βρει πουθενά άκρη ή κάποιο "εξωτερικό" μέρος για να επεκταθείτε σε αυτό.
Η διαστολή του σύμπαντός μας είναι σαν το φούσκωμα ενός μπαλονιού. Οι αποστάσεις στους μακρινούς γαλαξίες αυξάνονται. Οι αστρονόμοι λένε ότι οι απόμακροι γαλαξίες "υποχωρούν" ή "απομακρύνονται" από μας, αλλά οι γαλαξίες δεν ταξιδεύουν μέσω του διαστήματος μακριά από μας. Δεν είναι κομμάτια μιας βόμβας μετά από έκρηξη. Αντίθετα, το διάστημα μεταξύ των γαλαξιών και της Γης είναι αυτό που επεκτείνεται. Οι μεμονωμένοι γαλαξίες κινούνται πράγματι με δικές τους κινήσεις με τυχαίο τρόπο μέσα στα σμήνη που ανήκουν, αλλά τα σμήνη των γαλαξιών είναι ουσιαστικά σε ηρεμία. Ο όρος "ηρεμία" μπορεί να καθοριστεί αυστηρά. Η μικροκυματική ακτινοβολία υποβάθρου γεμίζει το σύμπαν και ορίζει ένα καθολικό πλαίσιο αναφοράς, ανάλογο με το λάστιχο του μπαλονιού, ως προς το οποίο μπορεί να μετρηθεί η κίνηση.
Στο μπαλόνι όμως η διαστολή του κυρτού δισδιάστατου λάστιχου είναι δυνατή μόνο επειδή ενσωματώνεται στο τρισδιάστατο διάστημα. Μέσα στην τρίτη διάσταση, το μπαλόνι έχει ένα κέντρο, και η επιφάνειά του επεκτείνεται στον περιβάλλοντα αέρα καθώς διογκώνεται. Κάποιος μπορεί να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η διαστολή του τρισδιάστατου διαστήματός μας απαιτεί την παρουσία μιας τέταρτης διάστασης. Αλλά στη γενική θεωρία της σχετικότητας του Einstein, το θεμέλιο της σύγχρονης κοσμολογίας, το διάστημα είναι δυναμικό. Μπορεί να επεκταθεί, να στενέψει και να καμφθεί χωρίς να ενσωματώνεται σε ένα άλλο χώρο πολλών διαστάσεων.


Η ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΨΗ: Η Μεγάλη έκρηξη ήταν σαν μια βόμβα που εξερράγη μέσα σ' έναν άδειο χώρο. Η πίεση ήταν μεγάλη στο κέντρο της έκρηξης και μικρή στον γύρω χώρο. Αυτή η διαφορά της πίεσης ώθησε την ύλη προς τα έξω.
Η ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΨΗ: Επρόκειτο για μια έκρηξη του ίδιου του χώρου. Δεν υπήρχε κέντρο της έκρηξης, συνέβη συγχρόνως παντού. Η πυκνότητα και η πίεση ήταν παντού η ίδια.
Από αυτή την άποψη, το σύμπαν περιέχει τον εαυτό του. Δεν χρειάζεται ούτε ένα κέντρο για να επεκτείνεται μακριά από αυτό, ούτε κενό διάστημα στο εξωτερικό του (οπουδήποτε κι αν είναι αυτό) για να επεκτείνεται μέσα σε αυτό. Όταν επεκτείνεται, δεν απαιτεί έναν άδειο χώρο γύρω του για να τον καταλάβει. Μερικές νεώτερες θεωρίες όπως η θεωρία χορδών θέτουν ως αίτημα την ύπαρξη πρόσθετων διαστάσεων, αλλά ακόμα και μέσα στα πλαίσια της γενικής σχετικότητας, καθώς το τρισδιάστατο σύμπαν μας επεκτείνεται, δεν χρειάζεται αυτές τις πρόσθετες διαστάσεις για να διαδίδεται μέσα τους.
Στο σύμπαν μας, όπως στην επιφάνεια του μπαλονιού, όλα απομακρύνονται από όλα τα άλλα. Κατά συνέπεια, η Μεγάλη Έκρηξη δεν ήταν μια έκρηξη στο διάστημα. Ήταν περισσότερο σαν μια έκρηξη του διαστήματος. Δεν μετακινήθηκε μακριά σε μια άλλη ιδιαίτερη τοποθεσία και δεν διαδόθηκε από εκεί σε κάποιο άλλο υποθετικό προϋπάρχον κενό. Η μεγάλη έκρηξη εμφανίστηκε σε όλα τα σημεία παντού και συγχρόνως.

Εάν κάποιος φανταστεί το ρολόι να τρέχει προς τα πίσω στο χρόνο, οποιαδήποτε δεδομένη περιοχή του σύμπαντος θα συρρικνώνεται και όλοι οι γαλαξίες μέσα σε αυτή την περιοχή έρχονται ολοένα και πιο κοντά έως ότου συνθλιβούν μαζί σε ένα κοσμικό κυκλοφοριακό μποτιλιάρισμα. Παντού θα υπάρχουν τότε αντικείμενα πολύ κοντά μεταξύ τους. Συνεχίζοντας την παρομοίωσή μας του Big Bang με ένα γιγαντιαίο μποτιλιάρισμα, είναι σα να έχει ολόκληρη η Γη και οι δρόμοι της συρρικνωθεί, ενώ τα αυτοκίνητα διατηρούν το αρχικό τους μέγεθος. Τα αυτοκίνητα συνωστίζονται σε όλους τους δρόμους της Γης συγχρόνως.
Ομοίως, η Μεγάλη Έκρηξη συνέβη παντού -- στο δωμάτιο στο οποίο διαβάζετε αυτό το άρθρο, σε ένα σημείο στο Άλφα του Κενταύρου, οπουδήποτε. Δεν ήταν μια βόμβα που τα κομμάτια της φεύγουν μακριά από ένα ιδιαίτερο σημείο, το οποίο μπορούμε να προσδιορίσουμε ως κέντρο της έκρηξης. Επιπλέον, κατά αναλογία με το μπαλόνι, δεν υπάρχει καμία ειδική θέση στην επιφάνεια του μπαλονιού που να είναι το κέντρο της διαστολής.
Αυτή η πανταχού παρουσία της Μεγάλης Έκρηξης δεν εξαρτάται από το πόσο μεγάλο είναι το σύμπαν ή ακόμα εάν είναι πεπερασμένο ή αν είναι άπειρο στο μέγεθος. Οι κοσμολόγοι μερικές φορές δηλώνουν ότι το σύμπαν ήταν στο μέγεθος ενός γκρέιπφρουτ, αλλά αυτό που εννοούν είναι ότι το μέρος του σύμπαντος που μπορούμε τώρα να δούμε -- το αισθητό σύμπαν μας -- είχε το μέγεθος ενός γκρέιπφρουτ.
Οι παρατηρητές που ζουν στο γαλαξία της Ανδρομέδας και ακόμα πιο μακριά, έχουν το δικό τους παρατηρήσιμο σύμπαν, που είναι διαφορετικό το καθένα αλλά επικαλύπτεται με το δικό μας. Οι κάτοικοι της Ανδρομέδας μπορούν να δουν γαλαξίες που εμείς δεν μπορούμε, απλά λόγω της γειτονίας τους, και αντίστροφα. Το αισθητό σύμπαν τους ήταν επίσης στο μέγεθος ενός γκρέιπφρουτ. Κατά συνέπεια, μπορούμε να συλλάβουμε το αρχικό σύμπαν ως ένα σωρό επικαλυπτόμενων γκρέιπφρουτ που διαστέλλονται απείρως σε όλες τις κατευθύνσεις. Αντίστοιχα, η ιδέα ότι η Μεγάλη Έκρηξη ήταν "μικρή" είναι παραπλανητική. Το σύνολο του διαστήματος θα μπορούσε να είναι άπειρο. Αν συρρικνώσουμε άπειρο χώρο κατά οποιοδήποτε ποσοστό, πάλι άπειρο σε έκταση θα είναι.
1o, 2ο, 3οΑπομάκρυνση με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός
Ένα άλλο σύνολο παρερμηνειών περιλαμβάνει την ποσοτική περιγραφή της διαστολής. Ο ρυθμός με τον οποίο αυξάνει η απόσταση μεταξύ των γαλαξιών ακολουθεί ένα ξεχωριστό τύπο που ανακαλύφθηκε από τον αμερικανό αστρονόμο Edwin Hubble το 1929: η ταχύτητα απομάκρυνσης (v) ενός γαλαξία από εμάς είναι κατευθείαν ανάλογη προς την απόστασή του από μας (d), ή v =Hd. Η σταθερά αναλογίας H είναι γνωστή ως σταθερά Hubble και δείχνει πόσο γρήγορα επεκτείνεται το διάστημα - όχι μόνο από εμάς, αλλά γύρω από οποιονδήποτε παρατηρητή στο σύμπαν

Η ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΨΗ: Φυσικά και δεν μπορούν. Κάτι τέτοιο απαγορεύεται από την ειδική σχετικότητα του Einstein. θεωρείστε μια περιοχή του χώρου, η οποία περιέχει μερικούς γαλαξίες. Οι γαλαξίες κινούνται απομακρυνόμενοι από εμάς. Όσο πιο μακριά βρίσκεται ένας γαλαξίας τόσο μεγαλύτερη είναι η ταχύτητά του (κίτρινα βέλη). Αν δεν υπάρχει ταχύτητα μεγαλύτερη από αυτή του φωτός, τότε η ταχύτητα των γαλαξιών πρέπει να τείνει αυτό το όριο, όπως δείχνει το γράφημα.
Η ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΨΗ: Φυσικά και μπορούν. Η ειδική σχετικότητα δεν αναφέρεται στην ταχύτητα των γαλαξιών λόγω διαστολής του σύμπαντος. Κατά την διαστολή του σύμπαντος, η ταχύτητα απομάκρυνσης των γαλαξιών συνεχίζει να αυξάνει με την απόσταση. Πέρα από κάποια συγκεκριμένη απόσταση, που είναι γνωστή ως απόσταση Hubble, η ταχύτητα απομάκρυνσης ξεπερνάει την ταχύτητα του φωτός. Δεν έχουμε παραβίαση της σχετικότητας γιατί η απομάκρυνση των γαλαξιών δεν οφείλεται σε κίνηση μέσα στο χώρο, αλλά σε επέκταση του ίδιου του χώρου.

Μερικοί άνθρωποι παθαίνουν σύγχυση από το γεγονός ότι μερικοί γαλαξίες δεν υπακούνε στο νόμο του Hubble. Η Ανδρομέδα, ο κοντινότερος γαλαξιακός γείτονάς μας, κινείται στην πραγματικότητα προς εμάς, δεν απομακρύνεται. Τέτοιες εξαιρέσεις προκύπτουν επειδή ο νόμος Hubble περιγράφει μόνο τη μέση συμπεριφορά των γαλαξιών. Οι γαλαξίες μπορούν επίσης να έχουν μέτριες τοπικές κινήσεις καθώς αυτοί τριγυρίζουν και έλκονται βαρυτικά ο ένας από τον άλλο -- όπως κάνει ο Γαλαξίας μας και η Ανδρομέδα. Οι απόμακροι γαλαξίες έχουν επίσης μικρές τοπικές ταχύτητες, αλλά επειδή για μας έχουν μεγάλες τιμές του d, οι ταχύτητες απομάκρυνσης (v) είναι μεγάλες. Κατά συνέπεια, για εκείνους τους γαλαξίες, ο νόμος του Hubble έχει καλή ακρίβεια.
Παρατηρήστε ότι, σύμφωνα με το νόμο του Hubble, το σύμπαν δεν επεκτείνεται με μια ενιαία ταχύτητα. Μερικοί γαλαξίες απομακρύνονται από μας κατά 1.000 χιλιόμετρα ανά δευτερόλεπτο, άλλοι (με διπλάσια απόσταση) με 2.000 km/s, κ.λ.π.. Στην πραγματικότητα, ο νόμος του Hubble προβλέπει ότι οι γαλαξίες πέρα από μια ορισμένη απόσταση, γνωστή ως απόσταση Hubble, απομακρύνονται γρηγορότερα από την ταχύτητα του φωτός. Για την υπολογισμένη τιμή της σταθεράς του Hubble, αυτή η απόσταση είναι περίπου 14 δισεκατομμύρια έτη φωτός.
Αυτή η πρόβλεψη για ταχύτητες απομάκρυνσης των γαλαξιών μεγαλύτερες από την ταχύτητα του φωτός σημαίνει ότι ο νόμος του Hubble κάνει λάθος; Η ειδική θεωρία της σχετικότητας δεν λέει ότι κανένα σώμα δεν μπορεί να έχει ταχύτητα που να υπερβαίνει αυτή του φωτός; Αυτή η ερώτηση έχει προκαλέσει σύγχυση σε γενιές σπουδαστών. Η απάντηση είναι ότι η ειδική σχετικότητα ισχύει μόνο για τις "κανονικές" ταχύτητες -- για κινήσεις δηλαδή μέσω του διαστήματος. Η ταχύτητα στο νόμο Hubble είναι μια ταχύτητα απομάκρυνσης που προκαλείται από την διαστολή του χώρου, όχι μια κίνηση μέσω του χώρου. Είναι ένα γενικό σχετικιστικό φαινόμενο και δεν δεσμεύεται από το όριο της ειδικής σχετικότητας. Το να υπάρχει μια ταχύτητα απομάκρυνσης μεγαλύτερη από την ταχύτητα του φωτός δεν παραβιάζει την ειδική σχετικότητα.
Διαστολή και ψύξη
Η αρχική παρατήρηση ότι το σύμπαν επεκτείνεται προέκυψε μεταξύ του 1910 και 1930. Άτομα εκπέμπουν και απορροφούν το φως συγκεκριμένων μηκών κύματος, όπως μετριέται στα εργαστηριακά πειράματα. Τις ίδιες φασματικές γραμμές περιέχει και το φως από τους απόμακρους γαλαξίες, εκτός από το ότι οι γραμμές έχουν μετατοπιστεί στα πιο μεγάλα μήκη κύματος. Οι αστρονόμοι λένε ότι το γαλαξιακό φως είναι μετατοπισμένο προς το ερυθρό (ερυθρή μετατόπιση ή redshift). Η εξήγηση είναι απλή: Επειδή το διάστημα επεκτείνεται, το μήκος κύματος του φωτός αυξάνεται. Εάν το σύμπαν διπλασιαστεί σε μέγεθος κατά τη διάρκεια του ταξιδιού των κυμάτων, θα διπλασιαστεί το μήκος κύματός τους και η ενέργειά τους μειώνεται στο μισό.
Αυτή η διαδικασία μπορεί να περιγραφεί θερμοκρασιακά. Τα φωτόνια που εκπέμπονται από ένα σώμα έχουν όλα τους μια θερμοκρασία. Αυτό σημαίνει σύμφωνα με το νόμο ακτινοβολίας του θερμού μαύρου σώματος, ότι έχουν μια ορισμένη κατανομή της ενέργειας στα διάφορα μήκη κύματος, που δείχνει πόσο θερμό είναι το σώμα. Καθώς τα φωτόνια ταξιδεύουν μέσω του διαστελλόμενου διαστήματος, χάνουν ενέργεια αφού αυξάνεται το μήκος κύματός τους, και μειώνεται η θερμοκρασία τους. Κατ' αυτό τον τρόπο, το σύμπαν ψύχεται καθώς επεκτείνεται, όπως το συμπιεσμένο αέριο ψύχεται όταν απελευθερώνεται από έναν αναπτήρα. Παραδείγματος χάριν, η μικροκυματική ακτινοβολία υποβάθρου έχει αυτήν την περίοδο μια θερμοκρασία περίπου τριών Κelvin, ενώ όταν δημιουργήθηκε είχε μια θερμοκρασία περίπου 3.000 Κelvin. Από το χρόνο της εκπομπής αυτής της ακτινοβολίας, το σύμπαν έχει αυξηθεί σε μέγεθος κατά έναν παράγοντα 1.000, έτσι η θερμοκρασία των φωτονίων έχει μειωθεί κατά τον ίδιο παράγοντα. Παρατηρώντας το αέριο στους απόμακρους γαλαξίες, οι αστρονόμοι έχουν μετρήσει άμεσα τη θερμοκρασία της ακτινοβολίας στο απόμακρο παρελθόν. Αυτές οι μετρήσεις επιβεβαιώνουν ότι το σύμπαν έχει ψυχθεί με το χρόνο.

Μερικοί πιστεύουν ότι η διαστολή του σύμπαντος είναι μια αυταπάτη. Λένε ότι η μετατόπιση προς το ερυθρό των γαλαξιακών φασμάτων προέρχεται από μια βαθμιαία απώλεια ενέργειας των φωτονίων κατά το ταξίδι τους. Κάπως σα να "κουράζονται" κατά το ταξίδι τους και χάνουν την ενέργειά τους, οπότε μειώνεται η συχνότητά τους και αυξάνεται το μήκος κύματος.
Κάποιοι επιστήμονες έκαναν αυτή την υπόθεση πριν από 75 χρόνια περίπου και οι προβλέψεις της υπόθεσης αυτής μπορούν να ελεγχθούν. Για παράδειγμα, όταν ένα άστρο εκρήγνυται με τη μορφή σούπερ νόβα, η λαμπρότητά του πρώτα αυξάνει και μετά μειώνεται. Η διαδικασία αυτή διαρκεί περίπου 2 εβδομάδες για τον τύπο σούπερ νόβα που οι αστρονόμοι χρησιμοποιούν ως σημάδι για να χαρτογραφήσουν το σύμπαν. Κατά τη διάρκεια αυτών των 2 εβδομάδων, ο σούπερ νόβα εκπέμπει μια ακολουθία φωτονίων. Η υπόθεση του κουρασμένου φωτός προβλέπει ότι τα φωτόνια χάνουν ενέργεια καθώς ταξιδεύουν αλλά ο παρατηρητής στη γη θα έπρεπε να βλέπει την ακολουθία αυτών των φωτονίων να διαρκεί επίσης 2 εβδομάδες.
Σ' ένα διαστελλόμενο σύμπαν όμως, όχι μόνον τα επιμέρους φωτόνια αυξάνουν το μήκος κύματός τους (και χάνουν συνεπώς ενέργεια), αλλά και η ίδια η ακολουθία των φωτονίων αυξάνει το μήκος της. έτσι χρειάζονται περισσότερες από 2 εβδομάδες για να καταγραφούν στη Γη όλα τα φωτόνια που εκπέμφθηκαν. Πρόσφατες παρατηρήσεις πιστοποιούν αυτό το γεγονός. Μια έκρηξη σούπερ νόβα σε ένα γαλαξία με ερυθρή μετατόπιση ίση με 0,5 εμφανίζεται να διαρκεί 3 εβδομάδες, ενώ αν συμβεί σε ένα γαλαξία με ερυθρή μετατόπιση ίση με 1, διαρκεί 4 εβδομάδες.
Η υπόθεση του "κουρασμένου" φωτός αντιφάσκει επίσης με τις παρατηρήσεις του φάσματος της κοσμικής ακτινοβολίας υποβάθρου και με την επιφανειακή λαμπρότητα απομακρυσμένων γαλαξιών.
Οι παρανοήσεις για τη σχέση μεταξύ ερυθρής μετατόπισης και της ταχύτητας είναι πολλές. Η ερυθρή μετατόπιση που προκαλείται από την διαστολή συχνά μπερδεύεται με την πιο γνωστή ερυθρή μετατόπιση, που δημιουργείται από το φαινόμενο Doppler. Το κανονικό φαινόμενο Doppler αναγκάζει τα ηχητικά κύματα να αποκτήσουν μεγαλύτερα μήκη κύματος εάν η πηγή του ήχου απομακρύνεται -- παραδείγματος χάριν, μια απομακρυσμένη σειρήνα ασθενοφόρου. Η ίδια αρχή ισχύει επίσης και στα φωτεινά κύματα, των οποίων τα μήκη κύματος αυξάνουν εάν η πηγή του φωτός απομακρύνεται από μας.

Αυτό είναι παρόμοιο, αλλά όχι το ίδιο, με αυτό που συμβαίνει στο φως από τους απόμακρους γαλαξίες. Η κοσμολογική ερυθρή μετατόπιση δεν είναι μια κανονική μετατόπιση Doppler. Οι αστρονόμοι αναφέρονται συχνά σε αυτή με αυτό τον όρο, και με αυτό τον τρόπο έχουν μπερδέψει τους σπουδαστές τους. Η ερυθρή μετατόπιση λόγω Doppler και η κοσμολογική ερυθρή μετατόπιση περιγράφονται από δύο ξεχωριστούς τύπους. Ο πρώτος προέρχεται από την ειδική σχετικότητα, η οποία δεν λαμβάνει υπόψη την διαστολή του διαστήματος, και ο δεύτερος προέρχεται από τη γενική σχετικότητα. Οι δύο τύποι είναι σχεδόν οι ίδιοι για τους κοντινούς γαλαξίες αλλά εμφανίζουν διαφορές όταν πρόκειται για απόμακρους γαλαξίες.


Η ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΨΗ: Διότι οι απομακρυνόμενοι γαλαξίες μέσα στο διάστημα, έμφανίζουν μια μετάθεση Doppler των φασματικών γραμμών. Στο φαινόμενο Doppler η κίνηση απομάκρυνσης ενός γαλαξία από τον παρατηρητή, μεγαλώνει τα μήκη κύματος, πηγαίνοντάς τα προς το ερυθρό (κορυφή.) Στη συνέχεια, το μήκος κύματος παραμένει το ίδιο στο υπόλοιπο ταξίδι του (μέσον). Ο παρατηρητής ανιχνεύει το φως, μετρά τη μετατόπιση Doppler και υπολογίζει την ταχύτητα του γαλαξία (κάτω).
Η ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΨΗ: Διότι ο επεκτεινόμενος χώρος επιμηκύνει όλα τα κύματα φωτός καθώς ταξιδεύουν. Οι γαλαξίες εκτελούν μικρές μόνο κινήσεις μέσα στο χώρο, κι έτσι εκπέμπουν σχεδόν τα ίδια μήκη κύματος προς όλες τις κατευθύνσεις γύρω τους (επάνω). Το μήκος κύματος μεγαλώνει κατά το ταξίδι γιατί επεκτείνεται ο χώρος. Έτσι το φως βαθμιαία κοκκινίζει όλο και πιο πολύ (μέσον και κάτω). Το ποσό της ερυθρής μετατόπισης διαφέρει από την μετατόπιση Doppler.
Σύμφωνα με το συνηθισμένο τύπο του Doppler, αντικείμενα των οποίων η ταχύτητα προσεγγίζει την ταχύτητα του φωτός έχουν ερυθρή μετατόπιση που πλησιάζει το άπειρο. Τα μήκη κύματός τους γίνονται πάρα πολύ μεγάλα για να τα παρατηρήσουμε. Εάν αυτό ίσχυε για τους γαλαξίες, τα πιο απόμακρα ορατά αντικείμενα στον ουρανό θα απομακρύνονταν με ταχύτητες που θα υπολείπονταν λίγο της ταχύτητας του φωτός. Αλλά ο τύπος για την κοσμολογική ερυθρή μετατόπιση οδηγεί σε ένα διαφορετικό συμπέρασμα. Στο καθιερωμένο μοντέλο της κοσμολογίας, οι γαλαξίες με ερυθρή μετατόπιση περίπου 1,5 -- δηλαδή το φως των οποίων έχει ένα μήκος κύματος 150 τοις εκατό πιο μεγάλο από την εργαστηριακή τιμή -- απομακρύνονται με την ταχύτητα του φωτός. Οι αστρονόμοι έχουν παρατηρήσει περίπου 1.000 γαλαξίες με ερυθρή μετατόπιση μεγαλύτερη από 1,5. Δηλαδή έχουν παρατηρήσει περίπου 1.000 αντικείμενα να κινούνται από μας γρηγορότερα από την ταχύτητα του φωτός. Ή ισοδύναμα, εμείς απομακρυνόμαστε από εκείνους τους γαλαξίες γρηγορότερα από την ταχύτητα του φωτός. Η μικροκυματική ακτινοβολία του κοσμικού υποβάθρου έχει ταξιδέψει ακόμα πιο μακριά και έχει ένα redshift περίπου 1.000. Όταν το καυτό πλάσμα του αρχικού σύμπαντος εξέπεμψε αυτή την ακτινοβολία που βλέπουμε τώρα, απομακρυνόταν από τη θέση μας με περίπου 50 φορές την ταχύτητα του φωτός
Τρέχουμε, κι όμως μένουμε ακίνητοι
Η ιδέα ότι βλέπουμε γαλαξίες με ταχύτητα μεγαλύτερης του φωτός μπορεί να ακούγεται μυστικιστική, αλλά δημιουργείται από τις μεταβολές στο ρυθμό διαστολής. Φανταστείτε μια ακτίνα φωτός που είναι πιο μακριά από την απόσταση Hubble (14 δισεκατομμύρια έτη φωτός) και που προσπαθεί να ταξιδέψει προς την κατεύθυνσή μας. Κινείται προς εμάς με την ταχύτητα του φωτός όσον αφορά το τοπικό διάστημά της, αλλά το τοπικό διάστημά της υποχωρεί από μας γρηγορότερα από την ταχύτητα του φωτός. Αν και η ακτίνα του φωτός ταξιδεύει προς εμάς με τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα, δεν μπορεί να μας πλησιάσει εξαιτίας της επέκτασης του διαστήματος.

Η ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΨΗ: Φυσικά και δεν μπορούμε. Το φως από ένα τέτοιο γαλαξία δεν θα μας φτάσει ποτέ. Ένας γαλαξίας πιο μακριά από την απόσταση Hubble, απομακρύνεται από εμάς πιο γρήγορα από το φως. Εκπέμπει ένα φωτόνιο(με κίτρινο χρώμα). Καθώς ο χώρος επεκτείνεται, το φωτόνιο μεταφέρεται σαν κάποιον που προσπαθεί να κολυμπήσει κόντρα στο ρεύμα. Το φωτόνιο λοιπόν δεν μας φτάνει ποτέ.
Η ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΨΗ: Και βέβαια μπορούμε γιατί ο ρυθμός διαστολής του χώρου αλλάζει με τον χρόνο. Το φωτόνιο αρχικά δεν μπορεί να μας φτάσει. Αλλά η απόσταση Hubble δεν είναι σταθερή. Αυξάνεται και μπορεί να μεγαλώσει τόσο ώστε να συμπεριλάβει το φωτόνιο. Όταν συμβεί αυτό, το φωτόνιο μας πλησιάζει και βαθμιαία μας φτάνει.

Κάποιος μπορεί να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το φως πέρα από την απόσταση Hubble δεν θα έφθανε ποτέ σε μας και ότι η πηγή της θα ήταν για πάντα κρυμμένη ή μη ανιχνεύσιμη. Αλλά η απόσταση Hubble δεν είναι σταθερή, επειδή η σταθερά Hubble, από την οποία εξαρτάται, αλλάζει με το χρόνο. Ειδικότερα, η σταθερά είναι ανάλογη προς το ρυθμό αύξησης της απόστασης μεταξύ δύο γαλαξιών, διαιρεμένη με αυτή την απόσταση. (Οποιοιδήποτε δύο γαλαξίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αυτόν τον υπολογισμό.) Στα μοντέλα του σύμπαντος που ταιριάζουν με τα παρατηρησιακά στοιχεία, ο παρονομαστής αυξάνεται γρηγορότερα από τον αριθμητή, έτσι η σταθερά Hubble μειώνεται. Κατ' αυτό τον τρόπο, η απόσταση Hubble γίνεται ολοένα και μεγαλύτερη. Αλλά έτσι, το φως που ήταν αρχικά μόλις έξω από την απόσταση Hubble μπορεί να έρθει μέσα στην απόσταση Hubble. Τα φωτόνια βρίσκονται έπειτα σε μια περιοχή του διαστήματος που υποχωρεί πιο αργά από την ταχύτητα του φωτός. Γι αυτό μπορούν να μας πλησιάσουν.

Ο γαλαξίας από τον οποίο προήλθε το φως, εν τούτοις, μπορεί να συνεχίσει να υποχωρεί με ταχύτητα μεγαλύτερη από του φωτός. Κατά συνέπεια, μπορούμε να παρατηρήσουμε το φως από τους γαλαξίες που είχαν πάντα ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός, και θα απομακρύνονται πάντα γρηγορότερα από το φως. Ένας άλλος τρόπος για να το κατανοήσουμε είναι ότι η απόσταση Hubble δεν καθορίζεται και δεν χαρακτηρίζει την άκρη του αισθητού σύμπαντος.
Τι χαρακτηρίζει την άκρη του αισθητού διαστήματος; Εδώ πάλι υπάρχει σύγχυση. Εάν το διάστημα δεν επεκτεινόταν, το πιo απόμακρο αντικείμενο που θα μπορούσαμε να δούμε θα ήταν τώρα περίπου 14 δισεκατομμύρια έτη φωτός μακριά από μας, την απόσταση που το φως θα μπορούσε να έχει ταξιδέψει στα 14 δισεκατομμύρια χρόνια που πέρασαν από τη Μεγάλη Έκρηξη. Αλλά επειδή το σύμπαν επεκτείνεται, το διάστημα που διασχίζεται από ένα φωτόνιο επεκτείνεται και αυτό κατά τη διάρκεια του ταξιδιού του. Συνεπώς, η σημερινή απόσταση στο πιο απόμακρο αντικείμενο που μπορούμε να δούμε είναι, περίπου, τρεις φορές μακρύτερα, ή 46 δισεκατομμύρια έτη φωτός.


Η ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΨΗ: Το σύμπαν έχει ηλικία 14 δισ. ετών φωτός, έτσι η ακτίνα του παρατηρήσιμου σύμπαντος είναι 14 δισ. έτη φωτός. Θεωρείστε τον πιο απόμακρο γαλαξία που μπορεί να παρατηρηθεί. Κάποιον του οποίου τα φωτόνια εκπέμφθηκαν λίγο μετά την μεγάλη έκρηξη και τώρα μόλις φτάνουν στη Γη. Ένα έτος φωτός είναι η απόσταση που ταξιδεύουν τα φωτόνια σε ένα έτος. Έτσι ένα φωτόνιο από αυτόν τον γαλαξία έχει ταξιδέψει απόσταση ίση με 14 δισ. έτη φωτός.
Η ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΨΗ: Επειδή το διάστημα επεκτείνεται, το παρατηρήσιμο μέρος του σύμπαντος έχει ακτίνα μεγαλύτερη των 14 δισ. ετών φωτός. Καθώς ένα φωτόνιο ταξιδεύει, ο χώρος που διασχίζει διαστέλλεται. Κατά τη στιγμή που φτάνει σ' εμάς, η ολική απόσταση μέχρι τον γαλαξία προέλευσής του είναι μεγαλύτερη από το γινόμενο της ταχύτητάς του επί τον χρόνο ταξιδιού του. Είναι μάλιστα περίπου 3 φορές μεγαλύτερη.
Η πρόσφατη ανακάλυψη ότι ο ρυθμός της κοσμικής διαστολής επιταχύνεται, καθιστά τα πράγματα ακόμα πιό ενδιαφέροντα. Προηγουμένως, οι κοσμολόγοι θεωρούσαν ότι ζήσαμε σε ένα σύμπαν που επιβραδυνόταν η διαστολή του και ότι θα μπορούσαμε να δούμε όλο και περισσότερους γαλαξίες. Σε ένα επιταχυνόμενο σύμπαν, εντούτοις, περιβαλλόμαστε από ένα όριο πέρα από το οποίο, τα γεγονότα που έχουν συμβεί δεν θα τα δούμε ποτέ -- ένας κοσμικός ορίζοντας γεγονότων. Για να μας φθάσει το φως από τους γαλαξίες που απομακρύνονται γρηγορότερα από την ταχύτητα του φωτός, πρέπει η απόσταση Hubble να αυξάνεται χρονικά, αλλά σε έναν επιταχυνόμενο Κόσμο, αυτή κάποτε σταματά να αυξάνεται. Τα απόμακρα γεγονότα μπορούν να στείλουν ακτίνες φωτός που στοχεύουν στην κατεύθυνσή μας, αλλά αυτό το φως παγιδεύεται πέρα από την απόσταση Hubble λόγω της επιτάχυνσης της διαστολής.
Ένα επιταχυνόμενο σύμπαν, μοιάζει με μια μαύρη τρύπα δεδομένου ότι έχει έναν ορίζοντα γεγονότων, μια άκρη πέρα από την οποία δεν μπορούμε να δούμε. Η τρέχουσα απόσταση από τον κοσμικό ορίζοντα γεγονότων μας είναι 16 δισεκατομμύρια έτη φωτός, σύμφωνα με την παρατηρούμενη περιοχή μας. Το φως που εκπέμπεται από τους γαλαξίες που είναι τώρα πέρα από τον ορίζοντα γεγονότων δεν θα είναι σε θέση ποτέ να φθάσει σε μας. Η απόσταση που αντιστοιχεί αυτήν την περίοδο σε 16 δισεκατομμύρια έτη φωτός θα επεκταθεί πάρα πολύ γρήγορα. Θα είμαστε ακόμα σε θέση να δούμε γεγονότα που πραγματοποιήθηκαν σε εκείνους τους γαλαξίες προτού να διασχίσουν τον ορίζοντα, αλλά τα επόμενα γεγονότα θα είναι για πάντα πέρα από την αντίληψη μας.
Διαστέλλεται μια συνοικία;
Μήπως διαστέλλονται οι πόλεις; Όχι, δεν διαστέλλονται. Οι άνθρωποι συχνά υποθέτουν ότι καθώς το διάστημα επεκτείνεται, όλα τα αντικείμενα μέσα σ' αυτό θα επεκτείνονται, επίσης. Αλλά αυτό δεν ισχύει. Η διαστολή από μόνη της -- δηλαδή μια διαστολή η οποία ούτε επιταχύνεται ούτε επιβραδύνεται -- δεν παράγει καμία δύναμη. Τα μήκη κύματος των φωτονίων διαστέλλονται με το σύμπαν, επειδή, αντίθετα από τα άτομα και τις πόλεις, τα φωτόνια δεν είναι αντικείμενα το μέγεθος των οποίων προκύπτει από τον ανταγωνισμό και την ισορροπία μεταξύ διαφόρων δυνάμεων. Ένας μεταβαλλόμενος ρυθμός διαστολής προσθέτει βέβαια μια νέα δύναμη στο σενάριο, αλλά ούτε αυτή η νέα δύναμη δεν κάνει τα αντικείμενα να διαστέλλονται ή να μικρύνουν.
Παραδείγματος χάριν, εάν η βαρύτητα γίνει ισχυρότερη, ο νωτιαίος σας μυελός θα συμπιεζόταν έως ότου τα ηλεκτρόνια στους σπονδύλους σας έφθαναν σε μια νέα ισορροπία ελαφρώς πιο κοντά μεταξύ τους. Θα είχατε μικρότερο πρόσωπο, αλλά δεν θα συνεχίζατε να συρρικνώνεστε. Με τον ίδιο τρόπο, εάν ζούσαμε σε έναν κόσμο που εξουσιάστηκε από την ελκτική δύναμη της βαρύτητας, όπως οι περισσότεροι κοσμολόγοι νόμιζαν μέχρι μερικά χρόνια πριν, η διαστολή θα επιβραδυνόταν, προκαλώντας μια συμπίεση στα αντικείμενα στον κόσμο, φθάνοντας σε ένα μικρότερο μέγεθος ισορροπίας. Μετά από αυτό όμως δεν θα συνεχιζόταν η συρρίκνωση.
Στην πραγματικότητα, στο σύμπαν μας η διαστολή επιταχύνεται, και αυτό ασκεί μια ήπια δύναμη κατευθυνόμενη ακτινικά προς τα έξω στα διάφορα σώματα. Συνεπώς, τα σώματα που αποτελούνται από δέσμιες καταστάσεις άλλων σωματιδίων θα είναι ελαφρώς μεγαλύτερα από ό,τι θα ήταν σε ένα μη επιταχυνόμενο σύμπαν, επειδή η ισορροπία μεταξύ των δυνάμεων επιτυγχάνεται σε ένα ελαφρώς μεγαλύτερο μέγεθος. Στη γήινη επιφάνεια, η αντίστοιχη επιτάχυνση της διαστολής που έχει φορά απομακρυνόμενη από το κέντρο του πλανήτη είναι ίση με ένα μικροσκοπικό μέρος (10-30) της κανονικής εσωτερικής βαρυτικής επιτάχυνσης. Εάν αυτή η επιτάχυνση είναι σταθερή, δεν προκαλεί τη διαστολή της Γης. Μάλλον ο πλανήτης απλά κατασταλάζει σε μια στατική ισορροπία ελαφρώς μεγαλύτερη από το μέγεθος που θα είχε επιτύχει χωρίς αυτήν.
Αυτός ο συλλογισμός αλλάζει εάν η επιτάχυνση δεν είναι σταθερή, όπως δέχονται μερικοί κοσμολόγοι. Εάν η ίδια η επιτάχυνση αυξάνεται, θα μπορούσε τελικά να γίνει αρκετά ισχυρή ώστε να 'διαλύσει' όλες τις δομές, οδηγώντας σε ένα Μεγάλο Σχίσμα". Αλλά αυτό το σχίσμα θα εμφανιζόταν όχι λόγω της διαστολής ή της επιτάχυνσης αυτής καθ' εαυτής αλλά λόγω μιας αυξανόμενης επιτάχυνσης.
Το μοντέλο της Μεγάλης Έκρηξης είναι βασισμένο στις παρατηρήσεις της διαστολής, του Κοσμικού Υποβάθρου Μικροκυμάτων, της χημικής σύνθεσης του σύμπαντος και της συγκέντρωσης της ύλης. Όπως όλες οι επιστημονικές ιδέες, το μοντέλο μπορεί μια ημέρα να αλλάξει. Αλλά αυτό ταιριάζει με τα τρέχοντα στοιχεία καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο μοντέλο που έχουμε. Οι νέες ακριβείς μετρήσεις επιτρέπουν στους κοσμολόγους να καταλάβουν την διαστολή και την επιτάχυνση καλύτερα, έτσι μπορούν να ρωτήσουν ακόμη πιο θεμελιώδη ζητήματα για το τι συνέβη στις αρχές του χρόνου και τις μεγαλύτερες κλίμακες του σύμπαντος.
Από που προκαλείται η διαστολή; Πολλοί κοσμολόγοι την αποδίδουν σε μια διαδικασία γνωστή ως πληθωρισμό.
Πρόκειται για ένα τύπο επιταχυνόμενης διαστολής. Αλλά αυτή μπορεί να είναι μόνο μια μερική απάντηση, επειδή φαίνεται ότι για να αρχίσει ο πληθωρισμός, το σύμπαν έπρεπε ήδη να διαστελλόταν. Και τι γίνεται με τις μεγαλύτερες κλίμακες, πέρα από αυτό που μπορούμε να δούμε; Μήπως τα διαφορετικά μέρη του σύμπαντος επεκτείνονται με διαφορετικούς ρυθμούς, έτσι ώστε το σύμπαν μας να είναι μια ενιαία πληθωριστική φυσαλίδα ενός πολύ μεγαλύτερου πολυσύμπαντος; Κανένας δεν ξέρει. Αν και παραμένουν πολλές ερωτήσεις, οι όλο και περισσότερο ακριβείς παρατηρήσεις δείχνουν ότι το σύμπαν θα επεκτείνεται για πάντα. Ελπίζουμε, εν τούτοις, η σύγχυση για την διαστολή θα ελαττωθεί.


Η ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΨΗ: Ναι, η διαστολή κάνει τόσο το σύμπαν, όσο και τα αντικείμενα μέσα σ' αυτό να διαστέλλονται. Θεωρείστε τους γαλαξίες ενός σμήνους. Καθώς το Σύμπαν γίνεται όλο και πιο μεγάλο, το ίδιο συμβαίνει και με τους γαλαξίες και με το συνολικό σμήνος. Τα όρια του σμήνους (κίτρινο περίγραμμα) κινούνται προς τα έξω.
ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΨΗ: Όχι, το σύμπαν επεκτείνεται αλλά τα αντικείμενα μέσα σ' αυτό δεν μεγαλώνουν. Οι γειτονικοί γαλαξίες απομακρύνονται, αλλά η αμοιβαία τους βαρυτική έλξη εξισορροπεί την διαστολή. Σχηματίζεται ένα σμήνος, το οποίο αποκαθίσταται σε κάποιο μέγεθος όπου η βαρύτητα και η διαστολή ισορροπούν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy