ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΝΕΟ ΚΑΡΑΒΙ -SOS-
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 15:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αγγελος

Η μεγάλη πόλη θρηνόντας φωνάζει ..βοήθεια.

................................................
ΜΉΠΩς ΘΑ Θ Ε Λ Ε Ι, ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΚΑΝΕΙς ΑΥΤΌ ΤΟ ΛΌΓΟ ΌΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΤΡΌΜΟς;;;



Μρουουου!!!
Ανατρίχιασα!!!
Μου σηκώθηκε.... κ άγγελο......

ΤΡΟΜΟΣ ΠΑΝΩ από την ΠΟΛΗ?

Ποια πόλη
Τη παλιά η την νέα Ιερουσαλήμ?

Θα προκάνουμε άραγες?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 15:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικομαχος

συνήθως χρησιμοποιώ χονδρές ασφάλειες των 100Α.


Για τριφασικό και εναλλασσόμενο πολλά δεν είναι?

Μήπως υπερβάλλεις?
Κόψε κάτι, ή .... κάψε κάτι!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostas12
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 16:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω για την ενημερωση παιδια.
Δεν συμφωνω με την ενοια του γαμου,αλα αν ειναι για την (πιστη) μεταξη του-της συντροφου τοτε ειναι αλλο θεμα.
Ενα μικρο παραμυθη για να επιστησω την προσωχη του -agelos-Ενας μοναχος ακουσαι οτι ο βουδας θα εμφανιζωνταν στο χωριο του για τελαιυταια φορα, ξεκινησαι λοιπον να παει, αλα στο δρομο κατι συναιβεναι συνεχεια, παντα γιατι καποιος συνανθρωπος του ειχαι προβλημα και καθηστερουσαι αλα ελεγαι δεν πειραζη θα τον δω στο επομαινω σημειο, τα χρονια περασαν και εμαθαι οτι δεν θα ξανα εμφανιζωνταν ποτε, κοινησαι λοιπον στο δρομο ομος ειδαι ενα ελαφι χτυπημενο και δεν μπορουσαι να το αφησει μεχρι να γινει καλα, η μερες περασαν ο βουδας χαθηκαι, σηκωνεται λοιπον να γυρισει πισω οπως φευγει ακουη πισω του, αν δεν βοηθαγες ολους αυτους δεν θα με εβρισκες ποτε μεσα σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 16:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Γιατί να μην γράφουμε...Αραμαϊκά και εβραϊκά...?
Αυτή ειναι η γεννέτηρα γλώσσα Αυτού.


Γιατί η Αλήθεια δεν έχει γλώσσα.

Ποιά ακριβώς είναι η Αλήθεια?
Πως θα την ψάξω και που θα την βρώ?
Μήπως στην ουσία η Αλήθεια είναι η αντίληψη του καθενός?
Μήπως οι (νέοι)που θέλετε να στρατολογήσετε στο περιβόητο αυτό καράβι είναι οι ίδοι οι εαύτοι σας?
Μήπως θέλετε να σώσετε πρώτα τις ΔΙΚΕΣ σας ψύχες και ζωές
και έχετε σαν λύση τη διμιουργία μιας σανίδας σωτηρίας που θα εποφελειθείτε εσείς στα Μάτια Του?
Πιστέψτε στους ανθρώπους πιστέψτε στο υπαρκτό...(ανιδιοτελώς)
Και εαν σταθείτε τυχεροί,γιατί πολλοι το τόλμησαν δίχως αποτέλεσμα,ίσως στο μέλλον να έχετε μια μικρή επαφή με το Θεό.
Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον εν ζωή που να το πέτυχε.
Ποια η επιστήμη έχει φτάσει σε επίπεδο να δημιούργει ζωή...
Ο Θεός μπόρει να φτάσει στο σημειό να αποδείξει την ύπαρξή Του επιστημονικά???




Δεν θα ακούς φωνές διαφορές Αναστολέα, ........τι κατάλαβες από το... <<η αλήθεια δεν έχει γλώσσα;;;;;>>,

Πήγαινε στον Ιωάννη Ιδ'6.<< Εγώ Είμαι η Οδός η Αλήθεια η Ζωή>>.
Ιωάννη α',δες εδώ: <<η Αλήθεια έγινε δια Ι. Χ.>>.
α Ιωάννη β' 21. <<Παν ψεύδος εκ της Αλήθειας δεν είναι>>.
α' Ιωάννη ε' 6. <<Επειδή το Πνεύμα είναι η Αλήθεια>>.
γ' Ιωάννου 8. << Εμείς θα γινόμαστε συνεργοί στην Αλήθεια>>.
Δια της Πίστεως εισερχόμαστε στην επίγνωση της Αλήθειας..
Μην ψάχνεις άλλο να την βρεις.. έψαξα για σένα...

ΔΕΝ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΕΙ..ΜΟΝΟ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ, Σ' ΑΥΤΉ ΤΗ ΦΑΣΗ,Ο Ι. Χ. ΑΝΑΣΤΟΛΈΑ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 16:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιάννης
Για τριφασικό και εναλλασσόμενο πολλά δεν είναι?

Μήπως υπερβάλλεις?
Κόψε κάτι, ή .... κάψε κάτι!!!


Σίγουρα είναι πολλά.
Αλλά εδώ μιλάμε για εγκεφαλικά...ηλεκτρονιοβόλτ και απο ότι φαίνεται δεν είναι αρκετές!
Δεν βλέπεις πόσο...συχνά μου καίγονται?
Και σένα το ίδιο.
Κάθε κίτρινη κάρτα,σημαίνει καμένη ασφάλεια!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 17:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

TI EINAI ΨΥΧΗ;

Αναπτύσσοντας το θέμα θα δουμε αφ ενός μεν τι ειναι ψυχή και πως θεραπεύεται,
αφ ετέρου ποια είναι η σχέση μεταξύ του κατ εικόνα της ψυχής του νού, της καρδιάς και της διάνοιας,

Και εκ τρίτου πως θεραπεύεται ο νους, η καρδιά και η διάνοια, (λογισμοί).
Η λέξη ψυχή είναι από τις πιο δύσκολες στη χριστιανική γραμματεία, είναι ένας πολυσήμαντος όρος.

Ψυχή ονομάζεται κάθε τι έμβιο, δηλώνει τον τρόπο με τον οποίο η ζωή εκδηλώνεται, ως ενιαία ζωντανή υπόσταση.
Η ψυχή δεν κατοικεί απλώς στο σώμα, αλλά εκφράζεται με το σώμα, που κι αυτό, όπως και η σάρκα
ή η καρδιά αντιστοιχεί στο εγώ μας, στον τρόπο με τον οποίο πραγματοποιούμε τη ζωή.

Ψυχή είναι ένας άνθρωπος είναι κάποιος, δεν είναι η αιτία της ζωής, αλλά είναι κυρίως ο φορέας της ζωής,
Γι αυτό και σε πολλά σημεία δεν είναι ξεκαθαρισμένα τα πράγματα.

Ο όρος ψυχή χρησιμοποιήται ακόμη για τη δήλωση του πν στοιχείου της ύπαρξής μας.
Ο Κύριος είπε: << μην φοβηθείτε από των αποκτηνόντων το σώμα, την δε ψυχήν, μη δυναμένων αποκτεινε,

Φοβηθείτε δε μάλλον τον δυνάμενον και ψυχήν και σώμα να απολέσαι εν γεένη>>. Ματθ.ι’ 28.
Οι άνθρωποι δεν μπορούν να φονεύσουν την ψυχή ενώ ο διάβολος μπορεί να το κάνει,

Με την έννοια ότι η ψυχή εαν δεν έχει το Πνεύμα το Άγιο είναι νεκρά, ο διαβολος είναι νεκρό πνεύμα, γιατί δεν μετέχει του Θεού,
Και μεταδίδει την νέκρωση σ’ αυτούς που συνδέονται μαζί του.

Είναι ζωντανή οντότης αλλά δεν υπάρχει κατά Θεόν.
Στην παραβολή του άφρονος πλουσίου ο Θεός του λέει:

<<Άφρον ταύτη την νυκτί την ψυχή σου απετούσι από σου, α δε ητοίμασαν τίνι έσται;(Λουκά, ιβ’20).
Στις τρεις παρακάτω περιπτώσεις ο όρος ψυχή σημαίνει ζωή.

<<Ή τεθνήκασι γαρ οι ζητούντες την ψυχή του παιδίου>>(Ιησού). (Ματθ. β’ 20.)
<<Εγώ ειμί ο ποιμήν ο καλός, ο ποιμήν ο καλός την ψυχήν αυτού τίθησιν υπέρ των προβάτων>>.(Ι.Ιωαν.ι’ 11)
Στην Πρίσκυλλα και τον Ακύλα λέει: <<Oίτινες υπέρ της ψυχής μου, τον εαυτόν τράχηλον , υπέθηκαν. >>.( Ρωμ.)

Η διαφορά μεταξύ της ψυχής, ως πνευματικού στοιχείου και της υπάρξεως του ανθρώπου που είναι φύση θνητή
Αλλά χάριτη αθάνατη, και της ζωής φαίνεται εδώ: <<ος γαρ,αν θέλει την ψυχή αυτού σώσαι, απολέσει αυτήν,

Ος δ’ αν απολέσει την ψυχήν αυτού ένεκεν εμού, ευρήσει αυτήν>>. (Mατθ.ι,στ, 25.) στην μια περίπτωση
με τον όρο ψυχή ο Κύριος εννοεί το πνευματικό στοιχείο της υπάρξεως μας, και στην αλλή περίπτωση εννοεί τη ζωή.

<<Eγένετο ο πρώτος άνθρωπος Aδάμ, εις ψυχήν ζώσαν>>.( A’ Kορ. Ιε 45.)

Ψυχή ζώσα σημαίνει: <<αείζωον, αθάνατον, ταυτόν δ ειπείν η γαρ, αθάνατος λογική, και ου τούτο μόνον,
αλλά και χαριτωμένην Θειώς. Τοιαύτην γαρ, ή όντως ζώσα ψυχήν.>>.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 19:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anastoleas1
quote:
Ποιά ακριβώς είναι η Αλήθεια?
Εγω αναρωτιέμαι το εξής: Η αλήθεια μπαίνει σε λέξεις;

quote:
Πως θα την ψάξω και που θα την βρώ?

Κατα τη γνώμη μου, μέσα σου. Το πώς, δε ξέρω, πάντως όχι με τον νου. Κατα τη γνώμη μου πάντα.


quote:
Μήπως στην ουσία η Αλήθεια είναι η αντίληψη του καθενός?
Η αντίληψη των ανθρώπων είναι υποκειμενική, ναι; Η πραγματικότητα, όχι.
Σωστά;


quote:
Μήπως οι (νέοι)που θέλετε να στρατολογήσετε στο περιβόητο αυτό καράβι είναι οι ίδοι οι εαύτοι σας?
Το καράβι αυτό δεν μου ανήκει, επομένως ας απευθυνθείς στον καπετάνιο.
quote:
Μήπως θέλετε να σώσετε πρώτα τις ΔΙΚΕΣ σας ψύχες και ζωές
Αν και δεν θεωρώ ότι απευθύνεται σε εμένα αυτό, θα σχολιάσω το εξής. Δε ξέρω αν θέλουμε, ξέρω όμως ότι ΠΡΕΠΕΙ κάποιος να σώσει τη ψυχή του, για να αρχίσει αποτελεσματικά να "σώζει" και των άλλων.
quote:
Πιστέψτε στους ανθρώπους πιστέψτε στο υπαρκτό...(ανιδιοτελώς)
Και εαν σταθείτε τυχεροί,γιατί πολλοι το τόλμησαν δίχως αποτέλεσμα,ίσως στο μέλλον να έχετε μια μικρή επαφή με το Θεό.

Αυτό το κρίνεις ως θεός ή ως άνθρωπος;
quote:
Ποια η επιστήμη έχει φτάσει σε επίπεδο να δημιούργει ζωή...
Δεν είναι σαν την δικιά μας όμως. Πρακτικά δεν είναι.
quote:
Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον εν ζωή που να το πέτυχε.
Ο Θεός μπόρει να φτάσει στο σημειό να αποδείξει την ύπαρξή Του επιστημονικά???
Τι τον ενδιαφέρει τον θεό η επιστήμη;

quote:
Μιλάτε φίλτατοι σε προηγούμενες σελίδες για νίψη,λήθη,μυστικά και τα σχετικά που προσπερνάμε αβρόχοις ποσίν στο ντούκου.
Κάποιοι λίγοι ταξιδιάρηδες σε μακρινές θάλασσες κι ανοιχτά πέλαγα,λένε ότι για να σαλπάρει κάποιος στο καράβι παλαιό ή νέο, χρειάζονται πλόβερ,μούλιασμα,σαπούνια και απαραιτήτως παντρειά...ικανές και αναγκαίες προϋποθέσεις λέτε;;
Εξαρτάται από το πού θες να πας. Αν θες να πας πολύ μακριά στο πνευματικό μονοπάτι, μάλλον χρειάζεσαι και παντρεια...
Εκτός αν έχεις βρει (εσύ ή ο οποιοσδήποτε) εκείνον τον διαλογισμό που αντικαθιστά την σεξουαλική ορμή. Αν υπάρχει τέτοιος.. πείτέ τον μου και μένα να τον μάθω. ίσως ο Πλάτωνας να ξέρει.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/02/2012 19:15:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostas12
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 20:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-agelos-Κατι δικο σου εχεις να μας πεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 21:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κώστα είναι όπως τα λες,
ίδιο το παραμύθι, δυο προσκυνητές ξεκίνησαν μαζί ένα μεγάλο ταξίδι, ό ένας καθυστέρησε για κάποιο λόγο και χάθηκαν οι προσκυνητές.
Ο καθυστερημένος προσκυνητής χτύπησε μια πόρτα για να περάσει τη νύχτα του, στο πρώτο χωριό που συνάντησε.
Του άνοιξε μια μάνα με πολλά παιδιά που έκλαιγαν γιατί πεινούσαν..
Κοιμηθείτε τους έλεγε η μάνα , το φαγητό αργεί, βράζει στη φωτιά..
Τι φαγητό μαγειρεύεις; τη ρώτησε ο ξένος.
Να του ειπε αυτή, βράζω πέτρες μέχρι να κοιμηθούν τα παιδιά..και του έδειξε τις πέτρες..
Ο άνθρωπος άφησε τις προμήθειες και όλα του τα χρήματα στην γυναίκα και γύρισε στον τόπο του..
Όταν κάποτε γύρισε ο φίλος του του είπε:
<<Μα καλά πως έφτασες πρώτος! Προσκύνησες πρώτος, σε είδα πως τα κατάφερες; με πέρασες με τόση καθυστέρηση;...>>.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 21:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξαρτάται από το πού θες να πας. Αν θες να πας πολύ μακριά στο πνευματικό μονοπάτι, μάλλον χρειάζεσαι και παντρεια...
Εκτός αν έχεις βρει (εσύ ή ο οποιοσδήποτε) εκείνον τον διαλογισμό που αντικαθιστά την σεξουαλική ορμή. Αν υπάρχει τέτοιος.. πείτέ τον μου και μένα να τον μάθω. ίσως ο Πλάτωνας να ξέρει.
Έχεις δίκιο φίλτατε,σε προηγούμενες σελίδες γράφετε για <<μυστικά>>-απλές αλήθειες που προσπερνάμε, είπα κι εγώ να γράψω, όσα ορισμένοι[αλλά όχι όλοι] λένε με πάθος σε διάφορα πνευματικά μονοπάτια βροντοφωνάζοντας ότι για κανένα εκτός γάμου δεν ανοίγει η δεκάτη πύλη και δε γίνεται θέωση κυττάρου, ώστε γενικά να ακουστούν-γραφούν απόψεις κι εδώ στο καράβι του agelos. Γενικά δηλαδή, αυτό που ισχυρίζονται ορισμένοι <<θαλασσοπόροι>> πνευματικών μονοπατιών ότι χωρίς παντρειά και χωρίς γάμο δεν υπάρχει καμία περίπτωση κάποιος να βιώσει άνοιγμα δεκάτης πύλης ούτε και να προχωρήσει ακόμη πιο μακριά μέχρι το βίωμα θέωσης κυττάρου, είναι κάτι που νομοτελειακά δε γίνεται δηλαδή αλλιώς; Δηλαδή, αν είναι έτσι όπως τα λένε ως νομοτέλεια, τότε οι άνδρες εκτός γάμου δεν έχουν απολύτως καμία τύχη και καμία πιθανότητα να βιώσουν οτιδήποτε στο δρόμο της αυτογνωσίας; Εκτός, ίσως από απειροελάχιστες εξαιρέσεις, απλά και μόνο, για επιβεβαίωση του κανόνα,της νομοτέλειας; Γενικά δηλαδή, ένας άνδρας εκτός γάμου δε μπορεί να έχει κανένα βίωμα, ενώ εντός γάμου σίγουρα έχει; Άσε τις γυναίκες είναι άλλη ιστορία, κατά πως λένε, απ'τη φύση τους μπορούν να πάνε μόνες τους, όπου θέλουν και όσο μακριά θέλουν[στο δρόμο της αυτογνωσίας], αν θέλουν πραγματικά...

Edited by - YUGI-OH on 09/02/2012 21:54:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 22:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν συμφωνω με την ενοια του γαμου,αλα αν ειναι για την (πιστη) μεταξη του-της συντροφου τοτε ειναι αλλο θεμα.
Καλός είναι ο γάμος, δεν έχει τίποτα κακό.
Γίνονται οικογένειες και έρχονται ψυχούλες που περιμένουν να βρούν το δρόμο τους στη ζωή.
Το θέμα δεν είναι, αν κανείς συμφωνεί ή διαφωνεί με την έννοια του γάμου.
Το θέμα είναι αν κατά πως ορισμένοι λένε δεν υπάρχει καμία πιθανότητα για κανένα απολύτως βίωμα θέωσης κυττάρου σε ανθρώπους εκτός γάμου,είναι αυτό νομοτέλεια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 22:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agelos, φαντάζεσαι το καράβι σε βιβλίο με τίτλο:
"Μουλιασμένο πουλόβερ, σαπούνια, ανταλλακτικά, φερομόνες, παντρειά, και η θέωση του κυττάρου"...
Υ.Γ. με το συμπάθιο κιόλας agelos,να βάλουμε και λίγο χιούμορ στη κουβέντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 22:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις δίκιο φίλτατε,σε προηγούμενες σελίδες γράφετε για <<μυστικά>>-απλές αλήθειες που προσπερνάμε, είπα κι εγώ να γράψω, όσα ορισμένοι[αλλά όχι όλοι] λένε με πάθος σε διάφορα πνευματικά μονοπάτια βροντοφωνάζοντας ότι για κανένα εκτός γάμου δεν ανοίγει η δεκάτη πύλη και δε γίνεται θέωση κυττάρου,
Τι να σου πω, εγώ δεν ξέρω για "δέκατη πύλη κυττάρου" πάντως για γάμο, ξέρω.
quote:
αυτό που ισχυρίζονται ορισμένοι <<θαλασσοπόροι>> πνευματικών μονοπατιών ότι χωρίς παντρειά και χωρίς γάμο δεν υπάρχει καμία περίπτωση κάποιος να βιώσει άνοιγμα δεκάτης πύλης ούτε και να προχωρήσει ακόμη πιο μακριά μέχρι το βίωμα θέωσης κυττάρου,
Τι να σου πω, εγώ μόνο έναν ξέρω (θα με ενδιέφερε να μάθω και ποιος άλλος το ισχυρίζεται αυτό). Ναι, έτσι λέγεται. Πρέπει να ρωτήσουμε οι ίδιοι όμως τις πνευματικές δυνάμεις για αυτό το ζήτημα, δεν χωράνε υποθέσεις, και κυρίως, να πειραματιστούμε.

quote:
είναι κάτι που νομοτελειακά δε γίνεται δηλαδή αλλιώς;
Ναι. Έτσι λένε τουλάχιστον. Εμείς μπορούμε να το επαληθεύσουμε μέσα απο την εμπειρία, τον πειραματισμό και ίσως ερχόμενοι οι ίδιοι σε επαφή με δυνάμεις που ξέρουμε ότι θα μας πουν την αλήθεια.
quote:
Δηλαδή, αν είναι έτσι όπως τα λένε ως νομοτέλεια, τότε οι άνδρες εκτός γάμου δεν έχουν απολύτως καμία τύχη και καμία πιθανότητα να βιώσουν οτιδήποτε στο δρόμο της αυτογνωσίας;
Όχι, έχουνε πολλές δυνατότητες. Κατ'αρχήν, μπορούν να αφυπνίζουν συνείδηση, και να σκοτώνουν το εγώ, απλά δεν μπορούν να περάσουν στις μεγάλες μυήσεις. Για να πεθάνουν κάποια Εγώ, πρέπει να έχεις τη σωστή ενέργεια για να το κάνεις. Αν δεν σκοτώνεις το Εγώ, δε πηγαίνεις στις μεγάλες, απ' όσο ξέρω, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Αλλά και μόνο με το να αφυπνίζεις σου ανοίγονται πολλές πόρτες.
Επιπλέον ακόμα και οι γέροι μπορούν να ασκήσουν το σεξ σε άλλες διαστάσεις (που δεν μετράει το φυσικό σώμα)απ' ότι έχω ακούσει. Αν και δεν ξέρω στη πράξη κατα πόσο είναι εφικτό αυτό.
Μπορεί να ισχύουν όλα αυτά, μπορεί να μην ισχύει και τίποτα, πρέπει να αφυπνίζουμε προκειμένου να μάθουμε οι ίδιοι αφ'εαυτού τι πραγματικά γίνεται. Και να πειραματιζόμαστε.
quote:
Άσε τις γυναίκες είναι άλλη ιστορία, κατά πως λένε, απ'τη φύση τους μπορούν να πάνε μόνες τους, όπου θέλουν και όσο μακριά θέλουν[στο δρόμο της αυτογνωσίας], αν θέλουν πραγματικά...
Μα και εμείς έχουμε υπάρξει γυναίκες... δε λέει κάτι αυτό. Εγώ απ' όσο ξέρω ισχύει το ίδιο για άνδρες και γυναίκες. Και οι δύο πρέπει να δουλέψουν πάνω στην ΠΕΤΡΑ, που είναι το σεξ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/02/2012 22:51:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 22:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα και εμείς έχουμε υπάρξει γυναίκες... δε λέει κάτι αυτό. Εγώ απ' όσο ξέρω ισχύει το ίδιο για άνδρες και γυναίκες. Και οι δύο πρέπει να δουλέψουν πάνω στην ΠΕΤΡΑ, που είναι το σε

Μεγάλη κουβέντα Ντοτόρο!!

Αφού όμως την ξεστόμισες,μπές και στον κόπο να αναρωτηθείς:

Μήπως το κάνουμε μόνο για το σέξ?
[την ενσάρκωση εννοώ].

Αφού εκεί που ήμασταν πρίν έρθουμε εδω,δεν θα υπάρχει σαρκικό σέξ,γιατι να έρθουμε εδώ και το απαρνηθούμε?
οξύμωρο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 23:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκτορ.
Εξαρτάται από το πού θες να πας. Αν θες να πας πολύ μακριά στο πνευματικό μονοπάτι, μάλλον χρειάζεσαι και παντρεια...
Εκτός αν έχεις βρει (εσύ ή ο οποιοσδήποτε) εκείνον τον διαλογισμό που αντικαθιστά την σεξουαλική ορμή. Αν υπάρχει τέτοιος.. πείτέ τον μου και μένα να τον μάθω. ίσως ο Πλάτωνας να ξέρει.
..........

Άμα χρειάζεσαι κάτι για να πας μακρυα, πόσο μακρυα θα πας? 

Θα στο πω με δικά μου λόγια.

Είσαι αρκετα έξυπνος, εχεις διαβασει, σκεφθει κλπ κλπ, και έχεις καταλάβει πως είσαι στην απο εδω όχθη.

 Μα η εξυπνάδα σου λέει 

δοκτορ, εδω έχει ιλλουσιον, απέναντι υπάρχει το πραγματικό.

Παρουσιάζονται πολλοί και σου λένε, διάφορα, ένας μάλιστα απο αυτούς αρχίζει και περπατά πάνω στα νερά. 

Σκέφτεσαι, μα πόσο χρειάζεται κανείς να μάθει να περπατά πάνω στα νερά?

10 χρόνια σου λέει αυτός που περπατάει.

Έτσι εσυ αρχίζεις μια προσπάθεια, όπου μετα δέκα χρόνια καταφέρνεις να περπατήσεις (και εσυ) πάνω στα νερά.

Όλος χαρά αρχίζεις και περπατάς, όποτε γυρνάς το κεφάλι σου και βλέπεις να σε προσπερνά το καράβι του αγγελου, έχοντας μέσα το yugi, (που μόλις είχε φθάσει) τον ξεφορτωνει μάλιστα πριν απο σένα.

Η απέναντι όχθη είναι το ίδιο (μακρυα πνευματικά) για σένα και για το yugi.

Τώρα αυτα τα 10 χρόνια μπορει να είναι 20 για κάποιο άλλο, μπορει και να μην φθάνει μια ζωη να μάθεις....να περπατάς.

Ε κάπως έτσι είναι και οι διάλογισμοι, οι τεχνικές και όλες οι ψυχοπλακωτικες καταστασεις, με τα μεγάλα λόγια και τις υποσχέσεις.

Θα έφτανε να εμπαινες εξαρχής στο καράβι...που θα πει, δεν ακολουθώ τη γνωστή διαδικασία, γιατι εξελίσσεται πάντα στην απ εδω μερια. ( του μυαλου)

Φυσικά και το καράβι του αγγελου, δεν είναι το περιεχόμενο των λόγων, μα το να καταλάβεις πως πρέπει να το πάρεις το συντομότερο, γιατι απέναντι είναι το πραγματικό...που δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, με ότι διλ συναντάς και το πως ζεις στην επ εδω όχθη. ( σε σύγκρουση, και χάλας συνεχώς την ενέργεια)

Όλα αυτα, κέντρα, chakra, φορτουνες, ενέργειες, παράξενα...θα τα συναντήσεις και θα δεις το πως λειτουργούν στη διαδρομή.

Μην πιάσθεις πουθενά...(την δεις φθασμενος, μαστερ κλπ) γιατι θα βρεθείς στο νερό, και θα λυμνασεις. 

Απέναντι δοκτορ....και όταν εγκατασταθείς, θα γέλασεις  με οτι έκανες, και με τό πως ζούσες, συγχρόνως θα αντιλαμβάνεσαι τι συμβαίνει μέσα και ΈΞΩ σου, αυτο που συμβαινει στον καθε ανθρωπο, συμβαίνει σε σένα, , γιατι αυτο ακριβως είσαι.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 09/02/2012 23:34:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 23:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού εκεί που ήμασταν πρίν έρθουμε εδω,δεν θα υπάρχει σαρκικό σέξ,γιατι να έρθουμε εδώ και το απαρνηθούμε?
οξύμωρο?
Μα αυτοί που λένε να το απαρνηθούνε δεν ξέρουν καν τι είναι το σεξ.
Η απάρνηση του σεξ πηγάζει απ την ιδέα ότι το σεξ είναι απαραίτητα κάτι χυδαίο και η εγκράτεια ενός ανθρώπους τον κάνει απαραίτητα μη χυδαίο.
Κανένα από αυτά δεν ισχύει. Υπάρχουν άνθρωποι που απέχουν εντελώς απ'το σεξ και είναι εντελώς διεστραμμένοι. Και υπάρχουν άνθρωποι που δεν απέχουν καθόλου απ' το σεξ και δεν είναι καθόλου διεστραμμένοι. Το ότι εμείς είμαστε διεστραμμένοι, δεν σημαίνει ότι η πράξη του σεξ είναι διεστραμμένη. Αυτό, εξαρτάται απο εμάς, και ξέρουμε πολύ καλά τι πρέπει να κάνουμε και τι δε πρέπει να κάνουμε. Τι μας ενώνει και τι μας χωρίζει.. παρατηρητικότητα θέλει. Καταλαβαίνουμε και μόνοι μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 23:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντοτόρο

Αλλο εννοούσα
Αυτο δεν σημαίνει οτι διαφωνώ με αυτα που λές.

Εννοούσα,γιατι να απαρνηθούμε το ΄σεξ,στον δρόμο για την 'θέωση",άν εμείς οι ίδιοι όπως σωστά λές ενσαρκωνόμαστε και σαν άντρες και σαν γυναίκες.

για να το κάνουμε αυτο,κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Μήπως το σεξ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostas12
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 23:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και παλι συγνωμη βρε παιδια.
Που μπορω να βρω πληροφοριες για αυτα που λεται,γαμους,δεκατες πυλες,
υψηλες μυησης κλπ?Ειμαι ασχετος πλιζ???
Εχω κατι μεσα στο κεφαλιμου αλα δυστηχος, εχω παρα πολλα χρονια να εκφραστω με το γραπτο λογο, προτημω το(λογω) νομιζω μας φερνει ποιο κοντα, θα μου πηται τα παντα ειναι σχετικα θα προσπαθησω μια αλη φορα αφου παιξω λιγο μετα γραμματα.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2012, 23:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εννοούσα,γιατι να απαρνηθούμε το ΄σεξ,στον δρόμο για την 'θέωση",άν εμείς οι ίδιοι όπως σωστά λές ενσαρκωνόμαστε και σαν άντρες και σαν γυναίκες.

για να το κάνουμε αυτο,κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Μήπως το σεξ?


Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς, γιατί να απαρνηθεί κάποιος το σεξ στον δρόμο για την θέωση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostas12
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 00:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και το καράβι του αγγελου, δεν είναι το περιεχόμενο των λόγων, μα το να καταλάβεις πως πρέπει να το πάρεις το συντομότερο, γιατι απέναντι είναι το πραγματικό...που δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, με ότι διλ συναντάς και το πως ζεις στην επ εδω όχθη. ( σε σύγκρουση, και χάλας συνεχώς την ενέργεια)

Εκτος και ζεις,εδω και εκει συνχρωνος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 00:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

agelos, φαντάζεσαι το καράβι σε βιβλίο με τίτλο:
"Μουλιασμένο πουλόβερ, σαπούνια, ανταλλακτικά, φερομόνες, παντρειά, και η θέωση του κυττάρου"...
Υ.Γ. με το συμπάθιο κιόλας agelos,να βάλουμε και λίγο χιούμορ στη κουβέντα.



Τι να πω Γιούγκι,
βάλε τίτλο <<μουλιασμένα κουκιά ή μετρημένα κουκιά >>, τέλος πάντων, ή χωρίς τίτλο ,στο καράβι μας αποσχολεί και η εσωτερική εργασία, κάποτε είχα επαφές με άτομα που έδειχναν ότι ήθελαν να γνωρίσουν τον εαυτό τους, κάποιοι μάλιστα είχαν δείξει πραγματικό ενδιαφέρον. Δείτε το αυτό έχει σημασία..

Ωστόσο κάτι μέσα τους δεν συναινούσε και αυτό το αρνητικό κάτι δεν το είχαν συνειδητοποιήσει.
Έτσι επέμεναν να πιστεύουν ότι ήθελαν αυτογνωσία, ενώ στο βάθος δεν την ήθελαν.

Όταν έκανα φανερή την αντιφατική τους κατάσταση εκλύθηκε ένα τρομακτικό κύμα μαύρου μίσους.
Ε, λοιπόν θέλησα να πειραματιστώ μ' αυτή τη σκοτεινή δύναμη. Την προκαλούσα μ' ένα πολύ απλό τρόπο.
Με το να ενισχύω τη σχέση μου με το φως. Και το απλό αυτό τέχνασμα έπιασε.

Καποιος ή κάτι μέσα σε εκείνα τα άτομα άφριζε από οργή και μανία καταστροφής.
Από την άλλη κανένα από αυτά τα πρόσωπα δεν είχε συναίσθηση ότι ήταν έρμαιο μιας τυφλής δύναμης.

Όλοι πίστευαν ότι μιλούσε ο εαυτός τους και μάλιστα η λογική τους, ναι, η μαύρη δύναμη εκφραζόταν μέσα από την εξωτερική λογική
του φλοιού που τη λέω εγώ, ενώ η οργή και η καταστρεπτική μανία μέσα από το συναίσθημα του φλοιού,
όμως κανένας δεν αναρωτήθηκε γιατί είχε ξεσηκωθεί η λογική και η οργή τους.

Τι τους είχε θίξει το φως;
Υπήρχαν και κάποιοι όμως που ανήκαν σε άλλη κατηγορία που το είναι τους διψούσε για κάθαρση για φως,..θα τα λέμε όμως χειμώνας είναι..
..όσοι διψάνε για αυτογνωσία ας καταθέσουν... ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 00:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Αφού εκεί που ήμασταν πρίν έρθουμε εδω,δεν θα υπάρχει σαρκικό σέξ,

Μην παίρνεις όρκο γι' αυτό...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 00:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλα αυτα, κέντρα, chakra, φορτουνες, ενέργειες, παράξενα...θα τα συναντήσεις και θα δεις το πως λειτουργούν στη διαδρομή.

Μην πιάσθεις πουθενά...(την δεις φθασμενος, μαστερ κλπ) γιατι θα βρεθείς στο νερό, και θα λυμνασεις.

Απέναντι δοκτορ....και όταν εγκατασταθείς, θα γέλασεις με οτι έκανες, και με τό πως ζούσες, συγχρόνως θα αντιλαμβάνεσαι τι συμβαίνει μέσα και ΈΞΩ σου, αυτο που συμβαινει στον καθε ανθρωπο, συμβαίνει σε σένα, , γιατι αυτο ακριβως είσαι.


Για αυτό μιλάω για αφύπνισηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 00:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ntotoro κοίτα την δημοσίευσή μου πιο πάνω την 22:54:50 ώρα,ξαναδιάβασε και θα καταλάβεις!

γιάπετ
δεν παίρνω κι όρκο,γιατί μπορεί και εκεί να υπάρχει κάτι ανάλογο,κάτι σαν πνευματική "συγχώνευση".Ομως σίγουρα θα είναι διαφορετικό απο εδώ.
κάτι σαν << πάρτα όλα>> και <<δώστα μου>> και <<αχ τι μου κάνεις μάνα μου>>,μπορεί να λείπουν εκεί!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 01:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΆΠΟΤΕ ΠΛΆΤΩΝΑ
ήμουν σε μια συζήτηση μια παράξενη κοπέλα, το είχε πιάσει το νόημα.

Έλεγε λοιπόν έχουμε και λέμε, η πλειονότητα των ανθρώπων έχουν τον πόθο αλλά δεν έχουν την πηγή.
Ερωτεύονται νομίζοντας ότι θα βρουν την πηγή της ευτυχίας, αλλά δεν βρίσκουν τίποτα.

Υπάρχει όμως και το φαινόμενο μερικών που βρίσκουν την πηγή μέσα τους.
Τότε εκείνοι που τους ερωτεύονται βρίσκουν νερό και πίνουν απ' αυτούς.

Και υπάρχει κι ένα τρίτο είδος έρωτα πραγματικού, όταν δυο άνθρωποι με εσωτερική πηγή ευτυχίας ενώνουν τις πηγές τους.
Είναι σαν δυο ήλιοι να ενώνουν το φως τους..

Και έλεγε, τότε είναι μάταιο να ζητώ την πηγή της ευτυχίας καλά και σώνει στον έρωτα..
Αν κατάλαβα καλά ο πόθος για ευτυχία βρίσκεται ένα σκαλοπάτι -ή πολλά-πιο κάτω από την πηγή δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με την πηγή.
Διαφορετικά θα την έβλεπε, θα την έβρισκε, ..αρά ο πόθος θα πρέπει να αναρριχηθεί,να ανέβει κατακόρυφα, να αλλάξει επίπεδο για να βρει την πηγή..
..Και συνέχιζε.. ενώ η σκυτάλη της ζωής κινείτε οριζόντια, κι ότι είναι οριζόντιο, στο ίδιο επίπεδο με την όραση μας, το βλέπουμε. ενώ ότι είναι κάθετο, επάνω από το κεφάλι μας δεν το βλέπουμε, ..είναι αόρατο..

Πως ξέρουμε τότε ότι υπάρχει μια πηγή ευτυχίας;
Με κάποια άλλη αίσθηση ίσως την έκτη τη δέκατη!
αυτά..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 01:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως το κάνουμε μόνο για το σέξ?
[την ενσάρκωση εννοώ].
Ήρθαμε για την εμπειρία.. για το βίωμα. Το σεξ είναι μέσα στην εμπειρία. Αλλά δεν ήρθαμε μόνο για αυτό. Αυτό, το να θεωρήσουμε ότι ένα πράγμα και μόνο κατέχει την ευτυχία και τα άλλα όχι, είναι κόλπο του Εγώ. Το Εγώ πάντα πιστεύει ότι θα βρει την ευτυχία κάπου συγκεκριμένα, λέει "θα βρω την ευτυχία μου σε ένα μεγάλο αμάξι" ή "θα βρω την ευτυχία μου σε μια γυναίκα" ή "θα βρω την ευτυχία μου στον Χριστό" ή "Θα βρω την ευτυχία μου στη θεά Αθηνά" κλπ κλπ. Όλα αυτά τα "θέλω", ανήκουν στον χρόνο, που λέει και ο Πλάτωνας, και ο χρόνος είναι Σατανικός. Ο Σατανάς είναι Χρόνος. Για αυτό μου φωνάζει και ο Πλάτωνας όταν μιλάω για αυτοπραγμάτωση κλπ, γιατί λέει ότι αυτό που θέλω είναι μέσα στον χρόνο.
Από την άλλη και εγώ έχω δικαίωμα να τον αμισβητήσω, γιατί και αυτός μπορεί να βιώνει μια μεγάλη ελευθερία, αλλά να θυσιάζει κάποια μεγαλύτερη. Μπορεί πάλι να βιώνει το απεριόριστο της ελευθερίας και της ευτυχίας που δύναται κάποιος. Όλα σχετικά είναι

Καλό βράδυ


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/02/2012 01:37:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 07:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι όμως δοκτορα δεν είναι σχετικό.

Αυτο που δεν είναι σχετικό, είναι πως εσυ αμφισβητείς. Όχι μόνο σαν δικαίωμα, μα στην πράξη χρειάζεται ο κάθε άνθρωπος να αμφισβητεί για ότι του βάλανε στο μυαλο, και για ότι αυτός βρήκε. 

Απο τη στιγμη που κανείς μέσα σου αυτη την κίνηση, οχι μονο για μενα, μα για οποιοδηποτε καθησει απέναντι σου, χρειάζεται να αμφισβητεισεις οτιδήποτε θελεισει να σου πει η να σου περάσει, είναι όχι μόνο δικαίωμα σου, μα και ο κανόνας, για κάθε ζήσημο και κάθε πραγμάτωση. 

Είναι αυτη η κίνηση απο μονη της, απελευθερωτρια, μιας και δεν ταυτίζεται, με πράγματα, με ιδέες, και με ανθρώπους.

Ένας πράγματι ελεύθερος άνθρωπος, προσέχει να βαδίζει ο ίδιος ελεύθερα μα συγχρονως και ο / οι συνανθρώποι του, δεν ενδιαφέρεται ούτε για παρακάλια ούτε για προσευχές ούτε αν γράφει κάπου το όνομα του, 

γιατι η ουσία της ελευθερίας και της Σοφίας, είναι η απλότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 09:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ


quote:
γιάπετ
δεν παίρνω κι όρκο,γιατί μπορεί και εκεί να υπάρχει κάτι ανάλογο,κάτι σαν πνευματική "συγχώνευση".Ομως σίγουρα θα είναι διαφορετικό απο εδώ.
κάτι σαν << πάρτα όλα>> και <<δώστα μου>> και <<αχ τι μου κάνεις μάνα μου>>,μπορεί να λείπουν εκεί!


Ίσως και να λείπουν αυτά τα συγκεκριμένα, αλλά θα υπάρχουν άλλα.....

Πάντως, το είδος μας θα πρέπει να αναπαράγεται με τον ίδιο τρόπο όπου κι αν βρίσκονται εκπρόσωποί του...
Βέβαια εξαρτάται και από την κατάσταση που βρίσκονται, από υλικής άποψης!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 09:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα και εμείς έχουμε υπάρξει γυναίκες... δε λέει κάτι αυτό. Εγώ απ' όσο ξέρω ισχύει το ίδιο για άνδρες και γυναίκες. Και οι δύο πρέπει να δουλέψουν πάνω στην ΠΕΤΡΑ, που είναι το σεξ.
Ναι φίλτατε,έτσι είναι όπως το λες για τις παρελθούσες ενσαρκώσεις, ουδεμία αντίρρησις.
Για τη τρέχουσα τωρινή ενσάρκωση μιλάμε.
Για το ένδυμα[σωματικό,συναισθηματικό,νοητικό] που η ψυχή φορά στην ενσάρκωση που είναι[και όχι ήταν] εν ζωή εδώ στη Γή.
Εντάξει ισχύει αναντίρρητα αυτό που λες,για να ξανάρχονται εδώ και οι δύο[άνδρας,γυναίκα], χρειάζεται και οι δύο να κάνουν δουλειά.
Μόνο που οι γυναίκες έχουν απ'τη φύση τους αυτό που λέμε θηλυκό μυαλό.
Έχουν ανεπτυγμένες θηλυκές ποιότητες όπως η διαίσθηση και η παράδοση σ'αυτό που λέμε "εδώ και τώρα".
Βέβαια και οι γυναίκες χρειάζεται να κάνουν δουλειά, αλλιώς π.χ.και μια ανεπτυγμένη διαίσθηση παραμένει απλώς διαίσθηση.
Οι άνδρες απ'τη φύση τους έχουν ανεπτυγμένη διανόηση, όχι πως δεν έχουν κι οι γυναίκες. Αλλά οι άνδρες είναι διανοητικοί στη ζωή, βλέπουν προβλήματα και ψάχνουν λύσεις. Ακούνε λιγότερο τη διαίσθηση τους,και συνήθως δε βλέπουν τα πράγματα στο "εδώ και τώρα" αλλά προσπαθούν να δράσουν κάνοντας του κεφαλιού τους.
Λένε κάποιοι άνδρες <<θαλασσοπόροι>> πνευματικών μονοπατιών,ότι έχουν παρατηρήσει πολλές φορές σε διαλογισμό τις γυναίκες τους να ταξιδεύουν έχοντας ήδη μπεί στο τρίτο μάτι και εκείνοι να προσπαθούν ακόμη να συγκεντρωθούν. Αυτές οι περιπτώσεις δείχνουν δηλαδή ότι το θέμα δεν είναι ποιός κάνει καλύτερα κάποια πνευματική άσκηση διαλογισμού και αν είναι ο άνδρας ή η γυναίκα,αλλά το θέμα είναι ποιός αφήνεται σε κατάσταση παράδοσης,συντονισμού της στιγμής στο εδώ και τώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2012, 09:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βρε σεις ,που σας γρεμίζει το λιποψύχισμα του Ιησού,

Εξηγήστε τα λόγια-- ΕΓΏ ΕΊΜΑΙ ΤΟ Φως ΤΟΥ ΚΌΣΜΟΥ--
Ή --ΕΓΏ ΕΙΜΑΙ Η ΑΝΆΣΤΑΣΗ ΚΑΙ Η ΖΩΉ--

Θα φθάσω και στο γκρέμισμα ...
Αλλά ποιος ανασταινει τα όντα ; ποιος δίνει Ζωή όταν την άνοιξη ξαναγεννιούνται όλα, ποιός το κάνει;
Το Πνεύμα του Χριστού, που ζει μέσα στον Ήλιο, αν πράγματι είναι Αυτός η Ανάσταση και η Ζωή, δεν ζει εδώ κάτω, αλλά στον Ήλιο.

Για μένα, είναι μια πιο πλατιά οντότητα από τον Ήλιο, δεν μιλώ για τον Ιησού, αλλά για την Κοσμική Αρχή, χωρίς Αρχή και Τέλος.
Πριν 2000 χρόνια έζησε ένας άνθρωπος στην Παλαιστίνη τόσο αγνός ,κι εξελιγμένος ώστε 30 χρονών έλαβε το Πν. Το Άγιο κι έγινε Χριστός.
Αυτός Είναι που εκδηλώθηκε διαμέσου του Σωκράτη, του Ορφέα, του Μωυσή, του Βούδα, του Ζωροάστρη...κλπ.

Μονο ένας Ιησούς υπήρξε, άνοιξε τo δρόμο, αλλά Χριστοί μπορεί να υπάρξουν χιλιάδες. πχ. ο Βουδας είναι επικεφαλης της Βουδικής θρησκείας ο Μωάμεθ της Μουσουλμανικής...κοκ.

Ο Χριστός όμως, είναι επικεφαλής όλης της ανθρωπότητας ..και του Σύμπαντος...Όταν ο Γκοντάμα έλαβε Φώτιση ονομάστηκε Βούδας, όσοι φτάνουν σ’ αυτή τη Βουδική κατάσταση, εμείς θα λέγαμε «Χριστική» ονομάζονται εκεί κάτω Βούδες. Βουδας η Χριστός δεν είναι κύριο όνομα αλλά το όνομα μιας Αρχής, δηλ. κατάσταση συνείδησης.

Άφησε τον Κρόνο και τον Χρόνο, δεν είναι έτσι τα πράγματα, θα πω για το Χρόνο, φίλος είναι, όχι εχθρός, γνώρισε τον Ήλιο πρώτα..(το λέω σήμερα που δεν φαίνεται, κρυμμένος είναι..) γνώρισε τον στις ύψιστες εκδηλώσεις Του, στην αγνότητα Του, στην απεραντοσύνη Του, και πλησιάζεις τη γνώση του Χριστικού Πν. που λέει,<<Αυτό είναι Αιωνια Ζωη , να Σε γνωρίσει καποιος Εσένα ΤΟΝ ΜΌΝΟ Αληθινό ΘΈΌ και το Χριστο, που Εσύ, εστειλες!

Κι εσύ θα πεις, μα αυτή η εξήγηση, είναι αυθαίρετη.

Όχι, μπορώ να αποδείξω πως βρίσκει καποιος τη θέση της Αλήθειας!.. παρουσιάζονται ασύνδετες, διάσπαρτες, οι Αλήθειες , αλλά εσυ, ένωσε τις Αλήθειες, βρες τη θέση της καθε μιάς...!

-Που; μα στο βιβλίο της ζωντανής φύσης ... εκεί βρήκα κι εγώ.. μέσα στη φύση.
Σκέφτομαι και λέω, <<Φίλε μου, τα φωτεινά πνεύματα δεν μπορούν να έρθουν μεσα σου, γιατι θα γκρεμιστούν, θα καταπόντιστούν, θα έρθουν όμως όταν θα έχεις γαληνέψει.
Βάζεις μέσα σου εσωτερική σιωπή, μέσα στη σιωπή ηρεμούν τα πάθη, οι ενοχλήσεις οι ιδιοτροπίες, οι ενοχλήσεις και η Θεία σου πλευρά θα εμφανιστεί.
Κι έρχονται οι αρετές, η ομορφιά, το φως!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy