ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΝΕΟ ΚΑΡΑΒΙ -SOS-
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 23:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και έτσι να το είπε, το ΕΓΏ θελεις σε 10 χρόνια θελεις σε 100 χρόνια η σε 1000000 χρόνια, κάποτε θα τελειώσει. Δεν είναι κάτι αιώνιο.
Σωστά
Το θέμα είναι για εμάς τους "εσωτεριστές" να μη χρειαστεί να φτάσουμε στον δέυτερο θάνατο για να πεθάνει το Εγώ. Λέω τώρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 00:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με όλη την κατανόηση που έχεις, θύμησες μου τι λέει για το δεύτερο θάνατο ο βεορ.

Το είχα δει σαν τίτλο, δεν θυμάμαι αν το είχα διαβάσει, και δοκτορα ειλικρινά σου γράφω, ότι διάβασα απο τους δασκάλους, μέσα μου δεν υπάρχει πια τίποτα.

Υπάρχει όμως κάτι που βρίσκει ότι χρειάζεται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 00:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aς θυμηθούμε ποιος μίλησε για τους συσσωρευτές,

υπάρχει στον οργανισμό μας ένας μεγάλος συσσωρευτής που τροφοδοτεί δυο μικρότερους συσσωρευτές.
Eμείς θα μάθουμε πως να αντλούμε ενέργεια απο το μεγάλο συσσωρευτή.

Αυτό είναι δυνατό μόνο με τη βοήθεια του συναισθηματικού κέντρου, έχει μεγάλη σημασία να το συλλάβεις αυτό.
Για να συνδεθείς με το μεγάλο συσσωρευτή και να παραμείνεις συνειδητός η σύνδεση και ο σκοπός πρέπει να είναι η ανάπτυξη της δραστηριότητας του συναισθηματικού κέντρου, που είναι μια συσκευή πολύ πιο λεπτή από το διανοητικό κέντρο.

Αν θέλεις να γνωρίσεις και να καταλάβεις περισσότερα από όσα πραγματικά γνωρίζεις ,και καταλαβαίνεις
να θυμάσαι ότι αυτή η νέα γνώση και κατανόηση θα έρθουν μέσω του συναισθηματικού κέντρου και όχι μέσω του διανοητικού.

Υπάρχουν και τα κέντρα ενστικτώδες, κινητικό και διανοητικό που από μόνα τους μπορούν να τροφοδοτούνται από τους δυο μικρούς συσσωρευτές.

Όμως οι δυο μικροί συσσωρευτές δεν αρκούν παρά μόνο για τη συνηθισμένη καθημερινή εργασία.
Αλλα δεν αρκούν για την εργασία πάνω στον ανωτερο εαυτό δεν αρκούν για την εσωτερική αναπτυξη για τις προσπάθειες που απαιτούνται από τον άνθρωπο που εισέρχεται στην ατραπό, η ενέργεια από τους δυο μικρούς συσσωρευτές δεν είναι αρκετή.

Σκοπός μας είναι να συνδέουμε το κατάληλο κέντρο με το μεγάλο συσσωρευτή άν δεν μπορούμε να το καταφέρουμε αυτό όλη εργασία μας θα πάει χαμένη, γιατί θα μας παίρνει ο ύπνος προτού οι προσπάθειές μας φερουν το ελάχιστο αποτελεσμα.
Πηγή: Αναζητώντας τον κόσμο του θαυμαστού. Π. Ουσπένσκι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 00:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Όχι σίγουρα δεν τα γνωρίζω όλα... αλλά αυτά που γνωρίζω, γιατί να μην τα διαλύσω; Π.χ. αν έχω ένα εγώ ζήλειας, γιατί να μη το σκοτώσω;

Κάν' το, σου είπα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Ασφαλώς μπορείς να το σκοτώσεις, σου είπα [ αν έχεις τα κατάλληλα όπλα ... ].

quote:
Θα πεθάνει; Είσαι σίγουρος;

Είμαι τόσο σίγουρος γι' αυτό, όσο σίγουρος μπορεί να είναι κάποιος για τον θάνατο ενός άλλου ανθρώπου που τον αφήνει χωρίς τροφή και νερό για μήνες φυλακισμένο σε ένα υγρό, σκοτεινό και στενό κελί φυλακής.

quote:
Δεν νικάει η συνείδηση, που μπαίνει σε λιγότερους "νόμους";

Ναι, νικάει, αλλά μην φανταστείς ότι δεν θα έχει κι αυτή ... απώλειες.

ΠΛΑΤΩΝΑΣ,

quote:
Φίλε ζιπ, έσυ σαν ζιπ, έχεις κάτι που (κοιτάζει/παρατηρεί)? Για μένα αυτο βλέπει διαφορετικα τα πράγματα, αφου η ζωη, είναι αυτο που είναι πάντα.

Μάλλον δεν το κατάλαβες έτσι που το είπα. Θα στο πω διαφορετικά ... εγώ κάθε φορά που βουτάω στο ίδιο σημείο βλέπω και κάτι διαφορετικό, γιατί ... στην ίδια θάλασσα δεν μπορείς να μπεις δύο φορές. Συνεπώς, αυτό που λέω ότι βουτάω ... "στο ίδιο σημείο" στην πραγματικότητα δεν είναι ποτέ το ίδιο σημείο. Είναι κάθε φορά και διαφορετικό.

quote:
επέτρεψε μου αγαπητε ζιπ τουλάχιστον να αμφιβαλουμαι, μιας και απο διαφορετικα κομμάτια αυτοκινήτου άντε να φτιάξεις μια Porsche, μα ποτέ δεν θα φτιάξεις ένα καράβι η ένα αεροπλάνο, πόσο μάλιστα αυτο....να μένει αναλλοίωτο στο χρόνο, και μάλιστα αθάνατο!

Εξήγησα ΠΛΑΤΩΝΑ, με ποια έννοια χρησιμοποιώ τον όρο "Αθανασία".

quote:
zip

Αυτό το μίγμα, είναι αθάνατο, με την έννοια ότι δεν μπορεί τίποτε να το κάνει να πεθάνει. Δεν μπορεί τίποτε να το πνίξει, να το σκοτώσει, να το επηρρεάσει. Είναι ακλόνητο, ανεπηρρέαστο. Ο άνθρωπος που έχει καταφέρει μέσα του να φτιάξει αυτό το μίγμα, δεν επηρρεάζεται από τίποτε. Πράττει αυτός, μιλάει αυτός, γράφει αυτός, κινείται αυτός, σαν σύνολο, σαν ενότητα, σαν ένας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 08:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νικηφόρος Βρεττάκος 1912-1991

"Φιλοσοφία των λουλουδιών"

Αυτό το γαρύφαλλο, που κρατώντας το
ανάμεσα στα τρία μου δάχτυλα
το σηκώνω στο φως, μου μίλησε και
παρά τον κοινό νου μου το κατανόησα.
Μι' αλυσίδα από ατέλειωτους γαλαξίες συνεργάστηκαν,
διασταύρωσαν κάτω στη γη φωταψίες
- το σύμπαν ολόκληρο πήρε μέρος στη γέννηση
αυτού του γαρύφαλλου.

Κι' αυτό που ακούω είναι οι φωνές
των μαστόρων του μέσα του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 08:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς, ας δούμε και κάτι άλλο φίλοι της έρευνας.

Αν καταλάβουμε κάποια στιγμή, πως έχουμε πάρει λάθος καράβι, (παράδειγμα είναι Αγγέλε, δεν αφορα το δικό σου πλοίο)

Διλαδη αν δούμε πως Πείραμε ένα πειρατικο καράβι (όλη μας τη ζωη)
Και αυτο το καταλαβαίνουμε με πολλούς τρόπους,
(κυρίως είμαστε σε βάση συγγρουωμενοι, με καθετί, μας φταίνε ...πολλα)

Γίνεται να βγούμε απο αυτο το καράβι?

Έχει ένα ΜΕΓΆΛΟ ερωτηματικό αυτο.

Υπάρχει καποια σιγουριά πως περνώντας κάποιο άλλο, ( καράβι) τα πράγματα θα είναι καλύτερα?

Το ερευνουμε λοιπόν φίλοι, γιατι τα μέχρι τώρα καράβια που υπέδειξε το σύστημα, π.χ εκκλησία, σχολές, θρησκείες, διάλογισμοι, φιλοσοφιες, τρόποι ζωής, κλπ λαμβάνουν όλα χώρα, στο ίδιο καράβι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 08:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια χαρά Πλάτων,
εσύ καλά τα πας με το συναισθηματικό κέντρο!
έχεις συνδεθεί ποτέ με το μεγάλο συσσωρευτή μέσα σου
κατά...Ουσπένσκι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 08:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γιατί, όταν το συναισθηματικό κέντρο συνδεθεί απευθείας με το μεγάλο συσωρευτή τότε μπορεί κανείς να κάνει θαύματα.
Ο μεγάλος συσσωρευτής περιέχει τεράστια ποσότητα ενέργειας.

Αλλά φυσικά, αν οι "κύλινδροι" συνεχίζουν να γυρίζουν και η ενέργεια που δημιουργείται από τον αέρα, την τροφή και τις εντυπώσεις
συνεχίζει να εκρέει από το μεγάλο συσσωρευτή γρηγορότερα απ’ ότι εισρέει,τότε έρχεται μια στιγμή που εξαντλείται η ενέργεια και κατά κανόνα ο οργανισμός σταματάει αυτόματα να λειτουργεί και ο άνθρωπος αποκοιμιέται .

Κανείς δεν κινδυνεύει απ’ τις προσπάθειες.
Συνεπώς δεν φοβόμαστε τις προσπάθειες, πιο εύκολα καταρρέει κανείς από αδράνεια και οκνηρία και από το φόβο της προσπάθειας!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 11:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-agelos-

Γιατί, όταν το συναισθηματικό κέντρο συνδεθεί απευθείας με το μεγάλο συσωρευτή τότε μπορεί κανείς να κάνει θαύματα.
Ο μεγάλος συσσωρευτής περιέχει τεράστια ποσότητα ενέργειας. [ Αν συνδεθεί κανείς με τον μεγάλο συσσωρευτή, μπορεί κυριολεκτικά να κάνει θαύματα ]

Αλλά φυσικά, αν οι "κύλινδροι" συνεχίζουν να γυρίζουν και η ενέργεια που δημιουργείται από τον αέρα, την τροφή και τις εντυπώσεις συνεχίζει να εκρέει από το μεγάλο συσσωρευτή γρηγορότερα απ’ ότι εισρέει,τότε έρχεται μια στιγμή που εξαντλείται [ όλη ] η ενέργεια [ του μεγάλου συσσωρευτή ] και κατά κανόνα ο οργανισμός σταματάει αυτόματα να λειτουργεί και ο άνθρωπος αποκοιμιέται. [ ο οργανισμός πεθαίνει ]

Κανείς δεν κινδυνεύει απ’ τις προσπάθειες. [ Συνεπώς, δεν υπάρχει λόγος να φοβάται κανείς τις προσπάθειες. ]
Συνεπώς δεν φοβόμαστε τις προσπάθειες, πιο εύκολα καταρρέει κανείς από αδράνεια και οκνηρία και από το φόβο της προσπάθειας! [ Είναι πολύ πιο εύκολο να πεθάνει κανείς από αδράνεια, από ακνηρία και από τον φόβο της προσπάθειας. ]


σελ. 366, "Αναζητώντας τον κόσμο του θαυμαστού", Πήτερ Ουσκένσκυ, εκδόσεις Πύρινος Κόσμος.

Αντιγράφεις που αντιγράφεις, αντέγραφε τουλάχιστον σωστά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 11:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρώτα βίωσε το ... βίωμα είναι..αδελφέ μου...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 13:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, ασφαλώς είναι βίωμα ... αλλά όχι δικό σου, του Γκουρτζίεφ. Εσύ απλώς το αντέγραψες ... αδελφέ μου ...!

Πες μας λοιπόν, κάτι δικό σου, ολότελα δικό σου βρε αδελφέ μου ... για να μπορέσουμε να πούμε κι εμείς δυο λόγια.

Edited by - zip on 03/02/2012 13:25:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 13:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι τόσο σίγουρος γι' αυτό, όσο σίγουρος μπορεί να είναι κάποιος για τον θάνατο ενός άλλου ανθρώπου που τον αφήνει χωρίς τροφή και νερό για μήνες φυλακισμένο σε ένα υγρό, σκοτεινό και στενό κελί φυλακής.
Το λεγόμενο "Εγω αιτία" μπορεί και αυτό δηλαδή να πεθάνει απο ατροφία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 13:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...δεν χρειάζεται να με πιστεύεις μόνο ζήσε το!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 13:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με όλη την κατανόηση που έχεις, θύμησες μου τι λέει για το δεύτερο θάνατο ο βεορ.

Το είχα δει σαν τίτλο, δεν θυμάμαι αν το είχα διαβάσει, και δοκτορα ειλικρινά σου γράφω, ότι διάβασα απο τους δασκάλους, μέσα μου δεν υπάρχει πια τίποτα.

Υπάρχει όμως κάτι που βρίσκει ότι χρειάζεται.



Ναι. Εντάξει εσένα σου αρέσει αυτή η πραγματικότητα και θες να μείνεις, κανένα πρόβλημα. Και μένα μου αρέσει δηλαδή, αλλά παράλληλα είναι πολύ μικρή για μένα. Θέλω δηλαδή άλλο είδος εμπειρίας, δεν θέλω άλλο από αυτό το είδος.
Οπότε εσύ στο δικό σου έργο και εγώ στο δικό μου Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 13:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ ρε Άγγελε ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 13:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Tο λεγόμενο "Εγω αιτία" μπορεί και αυτό δηλαδή να πεθάνει απο ατροφία;


Τι εννοείς λέγοντας "Εγώ αιτία" ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-agelos-

...δεν χρειάζεται να με πιστεύεις μόνο ζήσε το!


Τρία πουλάκια κάθονταν ... Έγιννεεεε ...

Edited by - zip on 03/02/2012 14:07:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΑΤΩΝΑΣ,

quote:
Το είχα δει σαν τίτλο, δεν θυμάμαι αν το είχα διαβάσει, και δοκτορα ειλικρινά σου γράφω, ότι διάβασα απο τους δασκάλους, μέσα μου δεν υπάρχει πια τίποτα.

Το λάθος είναι ότι απλώς ... το διάβασες. Αλλά σκέψου ... για να μην θυμάσαι καν αν το διάβασες ή όχι, σκέψου τι σόϊ "διάβασμα" έκανες δηλ.

Edited by - zip on 03/02/2012 14:13:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκτορ

Ναι. Εντάξει εσένα σου αρέσει αυτή η πραγματικότητα και θες να μείνεις, κανένα πρόβλημα. Και μένα μου αρέσει δηλαδή, αλλά παράλληλα είναι πολύ μικρή για μένα. Θέλω δηλαδή άλλο είδος εμπειρίας, δεν θέλω άλλο από αυτό το είδος.
Οπότε εσύ στο δικό σου έργο και εγώ στο δικό μου
"...........

Δοκτορ είναι φορές που δεν σε καταλαβαίνω. Σου έγραψα απλα πως είχα διαβάσει σαν τίτλο σε κάποιο βιβλίο του βεορ για το δεύτερο θάνατο, πανε πολλα χρόνια και ειλικρινά δεν θυμάμαι τι έλεγε.

Για αυτο σου το ζήτησα. (αν εσυ θυμάσαι, μιας και το αναφέρες.

By the way, μικρή η μεγάλη η εμπειρία, εμπειρία μένει. Και κάθε εμπειρία, θέλει τη συνέχεια της σε μια άλλη εμπειρία.

Αν καταλάβεις αυτο το σημείο, είσαι ΈΞΩ απο το καράβι των εμπειριών...και όχι μόνο.

Για αυτο και η ερώτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΑΑΤΩΝΑΣ,

quote:
Το είχα δει σαν τίτλο, δεν θυμάμαι αν το είχα διαβάσει, και δοκτορα ειλικρινά σου γράφω, ότι διάβασα απο τους δασκάλους, μέσα μου δεν υπάρχει πια τίποτα.

Το λάθος είναι ότι απλώς ... το διάβασες. Αλλά σκέψου ... για να μην θυμάσαι καν αν το διάβασες ή όχι, σκέψου τι σόϊ "διάβασμα" έκανες δηλ.

Edited by - zip on 03/02/2012 14:13:35


Μην γράφεις πράγματα που δεν γνωρίζεις!

Είχες την ευκαιρία....το καλοκαίρι. Μα...

Όσο για το διάβασμα, τους δασκάλους, έχω κάνει γενικό reset!

Ντουγιουνοουγουτδατσιτμην?


Ταξιδεύω (ζω) σε μέρη (συνειδηση) που η λέξη (έννοια) ελπίδα, δεν ευδοκιμει...φίλε ζιπ.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 03/02/2012 14:23:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Μην γράφεις πράγματα που δεν γνωρίζεις!


Σχολιάζω γνωρίζοντας αυτά που διαβάσω από σένα ρε φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ. Εσύ το γράφεις αυτό ... δεν το λέω εγώ.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ταξιδεύω σε μέρη που η λέξη ελπίδα, δεν υπάρχει...φίλε ζιπ.


Ώππααα ... παρ' τ' αλλιώς, θα "βρεις" ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Ταξιδεύω (ζω) σε μέρη (συνειδηση) που η λέξη (έννοια) ελπίδα, δεν ευδοκιμει...φίλε ζιπ.


Ώππαααα .... ξαναπάρ' τ' αλλιώς ... πάλι θα "βρεις" ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να την κάνω βρε?

Optional είναι...του κοιμησμενου νου. ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δοκτορ είναι φορές που δεν σε καταλαβαίνω. Σου έγραψα απλα πως είχα διαβάσει σαν τίτλο σε κάποιο βιβλίο του βεορ για το δεύτερο θάνατο, πανε πολλα χρόνια και ειλικρινά δεν θυμάμαι τι έλεγε.

Για αυτο σου το ζήτησα. (αν εσυ θυμάσαι, μιας και το αναφέρες.


τώρα εγώ δε σε καταλαβαίνω Ο δεύτερος θάνατος δεν είναι ορολογία του δασκάλου, είναι ορολογία του ευαγγελίου και άλλων πολλών δασκάλων.
Δε καταλαβαίνω τι θες να πεις, ζητάς να σου πω για το δέυτερο θάνατο δηλαδή, τι είναι κλπ; (με δυσκολεύει λίγο η σύνταξή σου ενίοτε)

quote:
By the way, μικρή η μεγάλη η εμπειρία, εμπειρία μένει. Και κάθε εμπειρία, θέλει τη συνέχεια της σε μια άλλη εμπειρία.

Αν καταλάβεις αυτο το σημείο, είσαι ΈΞΩ απο το καράβι των εμπειριών...και όχι μόνο.

Για αυτο και η ερώτηση.


Δεν έχεις άδικο (καταλαβαίνω τι λες), αλλά με αυτή τη λογική, κακώς υπάρχει η εμπειρία. Αν το σύμπαν ακολουθούσε τη λογική σου, η γέννεση θα έγραφε: "Αρχικά υπήρχε σκοτάδι" και θα έμενε εκεί. Έχεις αναρωτηθεί ποτε, γιατί υπάρχεις;(με τον τρόπο που υπάρχεις)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/02/2012 14:34:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Είχες την ευκαιρία....το καλοκαίρι. Μα...


Άϊντονταντερστέντ ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχολιάζω γνωρίζοντας αυτά που διαβάσω από σένα ρε φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ. Εσύ το γράφεις αυτό ... δεν το λέω εγώ.
........

Ναό αλλα στο να βγάλεις καταλήξει....πως καταλαβαινεις πως διαβάζω, θέλει πολυ ζιπ.

Απλα συμβαίνει να διαβάζω κάποιον....και να χάσμουριεμαι!

Ε δεν λέει για μένα κάτι ενδιαφέρον....οπότε το πρόσπερνω.

Αυτο συμβαίνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Απλα συμβαίνει να διαβάζω κάποιον....και να χάσμουριεμαι!

Ε δεν λέει για μένα κάτι ενδιαφέρον....οπότε το πρόσπερνω.

Αυτο συμβαίνει...


Ε, βρε αγόρι μου ... αυτό σημαίνει πως δεν διαβάζεις ή τουλάχιστον πως δεν διαβάζεις σωστά. Αυτό σου λέω ... Μην αρπάζεσαι. Και δεν το λέω γενικά, για το πως διαβάζεις ... ΓΕΝΙΚΑ, αλλά το λέω σε σχέση με αυτό που είπες για τον τίτλο του βεορ ... ΕΙΔΙΚΑ το λέω δηλ.

Edited by - zip on 03/02/2012 14:39:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκτορ

Δεν έχεις άδικο (καταλαβαίνω τι λες), αλλά με τη δική σου λογική, κακώς υπάρχει η εμπειρία. Αν το σύμπαν ακολουθούσε τη λογική σου, η γέννεση θα έγραφε: "Αρχικά υπήρχε σκοτάδι" και θα έμενε εκεί. Έχεις αναρωτηθεί ποτε, γιατί υπάρχεις;(με τον τρόπο που υπάρχεις)
............

Δεν λέω πως κακώς υπάρχει. Γράφω πως εμείς που γεννηθήκαμε και ζούμε μέσα σε εμπειρία και ελπίδα, μπορούμε να πάμε παραπέρα. Είναι στις δυνατότητες του ανθρώπου αυτο.

Για το δεύτερο θάνατο...απλα ήθελα να σου γράψω πως δεν υπάρχει δεύτερος τρίτος και τέτοια πράγματα.

Υπάρχει ΘΑΝΑΤΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, βρε αγόρι μου ... αυτό σημαίνει πως δεν διαβάζεις ή τουλάχιστον πως δεν διαβάζεις σωστά. Αυτό σου λέω ... Μην αρπάζεσαι.
.........

Με σένα, ποτε.!

Και σε διαβάζω πάντα μέ προσοχη, να είσαι σίγουρος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Και σε διαβάζω πάντα μέ προσοχη, να είσαι σίγουρος.


Το ξέρω και σ' ευχαριστώ.

[ Άντε ... πάω να κάνω κάνα φράγκο δουλειά ... για να "ζήσω", όπως λέει κι ο -agelos-. Θα τα πούμε αργότερα ... ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy