ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΝΕΟ ΚΑΡΑΒΙ -SOS-
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 00:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το κατώτερο τρίγωνο,
του οποίου η κορυφή είναι στραμμένη προς τα πάνω, είναι το σύμβολο της ύλης που πρέπει ν' ανέβει, να εκλεπτυνθεί, μέχρι που να εξαφανιστεί, σχεδόν στο άπειρο.

Ενώ το ανώτερο τρίγωνο του οποίου η κορυφή είναι στραμμένη προς τα κάτω,είναι το σύμβολο του πνεύματος που κατεβαίνει μες την ύλη του φυσικού σώματος, μέχρι που να εγκατασταθεί στη θέση του.

Στην πραγματικότητα τα δύο τρίγωνα εξακολουθούν να υπάρχουν, αλλά υπό μία άλλη μορφή:
η κορυφή του πρώτου αγγίζει τους ουρανούς, ενώ του αλλού, με την αιχμή προς τα κάτω, αγγίζει τα βάθη του υποσυνειδήτου, μέχρι την ύλη.
Και τα δύο τρίγωνα μαζί, ενωμένα, παράγουν την τελειότητα, την πληρότητα. συνεχίζω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 00:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΚΕΊΝΟΙ

που μπορούν να καταλάβουν, θα καταλάβουν όλα περιστρέφονται πάντα γύρω από την ίδια ιδέα:

Η ΥΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΘΕΙ!

Η πολυαγαπημένη ψυχή διανύει την απόσταση που την χωρίζει από τον αγαπημένο της
που έρχεται, που κατεβαίνει απ' τις ουράνιες περιοχές, συναντιούνται κάπου στο διαστημα κι εκεί συγχωνεύονται.

Το πνεύμα κατεβαίνει μέχρι τα βάθη του ανθρώπινου όντος και όλα όσα ήταν χυδαία και γεμάτα πάθος εξαφανίζονται
για να αφήσουν τη θέση στη μεγαλοπρέπεια, στην ευγένεια, τη νοημοσύνη, το φως, την ομορφιά, την αγάπη την αγνότητα,
τη γλυκύτητα του πνεύματος.

Όλη η εργασία σου αδελφή, αδελφέ, συνοψίζεται μέσα σ' αυτές τις λίγες λέξεις:

Ότι κι αν κάνεις όλες οι εμπειρίες σου, οι μελέτες σου, οι ασκήσεις σου ας καταλήγουν σ' αυτό που συνοψίζω με δύο λόγια:

-Συμπυκνώνω και Αναπτύσσω-, εξασκούμαι τώρα να κάνω όπως η φύση!

Τι κάνει η φύση; συμπυκνώνει ένα ολόκληρο δένδρο μέσα σ' ένα σπόρο.
Αν όμως φυτέψεις αυτό το σπόρο θα φυτρώσουν τόσα πράγματα που όλη η ζωή δεν θα αρκεί να τα αναλύσεις!

ΜΕΤΆ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΑΥΤΌ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ, ΜΕ ΤΑ ΦΎΛΛΑ ΤΟΥ, ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥς ΚΑΡΠΟΎς ΤΟΥ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΥΚΝΩΘΕΊ ΜΕΣΑ Σ' ΕΝΑ ΣΠΌΡΟ.

ΔΗΛ. ΠΝΕΥΜΑΤΟΠΟΙΩ ΤΗΝ ΥΛΗ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΩ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ!

ΕΙΡΗΝΗ ΑΓΑΠΗ ΧΑΡΑ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 03:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν όμως φυτέψεις αυτό το σπόρο θα φυτρώσουν τόσα πράγματα που όλη η ζωή δεν θα αρκεί να τα αναλύσεις!

Ακριβώς Αγγελε.
Φαντάσου όταν ήσουν το 50% του εαυτού σου,με την μορφή ενός σπερματοζωάριου,στην σχετική κοιλότητα του πατέρα σου.Και να...τσούπ και έξω ο Αγγελος.Και σίγουρα θα κάθονται τώρα επιστήμονες κι επιστήμονες και θα προσπαθούν να σε αναλύσουν και μια ζωή δεν θα τους φθάνει!!Είδες τι έκανε η φύση και σε σένα?
Πνευματοποίησε,εκείνο το σπερματοζωάριο,λίγο παραπάνω όμως απο το συνηθισμένο,και υλοποίησε εκείνο το λιγοστό πνεύμα που υπήρχε...δηλ.τώρα πόσο πνεύμα να υπάρχει μέσα σε ένα τυχερούλικο σπερματοζωάριο!!

Είσαι όμως εν δυνάμει δολοφόνος Αγγελε.Το ξέρεις?
Εσπρωξες,ποδοπάτησες,ξεγέλασες 600.000.000 αδέλφια σου,για να βρείς εκείνο το θυληκό alter ego σου να φτιάξετε εσένα,δυστυχία μας εμας!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 10:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Ιδού,
τί καλόν καί τί τερπνόν, νά συγκατοικώσιν έν ομονοία αδελφοί!
Είναι ώς πολύτιμον μύρον επί τήν κεφαλήν,
τό κατεβαίνων επί τό στόμιον τού ενδύματός σού,
είναι ώς ή δρόσος ή κατεβαίνουσα επί τά όρη
διότι εκεί διώρισεν ο Κύριος τήν ευλογίαν, ζωήν έως τού αιώνος".

Σήμερα εισερχόμαστε στον έκτο μήνα όπου από 19/9/11 έως σήμερα 19/2/12, βλέπουμε, διαβάζουμε ,βιώνουμε, τη Ζωντανή Αλήθεια.
Όλα όσα συνέβησαν, καλώς συνέβησαν, έπρεπε να έρθουν τα σκάνδαλα για να φανούν ποιοι είναι οι δόκιμοι.
Κάποιοι έπαιξαν αρκετά, γιατί να διασύρετε κι άλλο τον εαυτό σας και να εκτίθεστε τόσο;

Διότι, αυτή είναι η συμπαντική απαίτηση, να απέχουν οι αντιφρονούντες κι όποιος το καταλάβει το κατάλαβε.
Πολλά παιδιά κυοφορούνται σ' αυτό το χώρο που μας φιλοξενεί, στη μεγάλη αγκαλιά του Εσωτέρικα.
Πολλά παιδιά, βιάζονται να γεννηθούν και πολλά γεννιούνται πολλές φορές στον έβδομο μήνα της κυήσεως.

Από σήμερα λοιπόν ας μην δεν εξουθενώνουμε κανέναν, η μεταβατική περίοδος παρήλθε, ο Χρόνος και ο 21ος Αιώνας μας καλεί να εννοήσουμε ότι φτάνουμε στους πόνους της γέννας της ανθρωπότητας, για να γεννηθεί επιτέλους ο ΝΕΟς ΑΝΘΡΩΠΟς!

Αυτό έλεγε πάντα ο Λόγος! "Τον ερχόμενον προς Εμέ δεν θέλω εκβάλει έξω!"

Ας τιμήσουμε όμως το Λόγο: "Αν ονειδίζεστε δια το Όνομα του Χριστού είσθε μακάριος, διότι το Πνεύμα της Δόξης του Θεού αναπαύεται εφ' υμάς, κατά μεν αυτούς βλασφημείται κατά δε υμάς δοξάζεται.

Διότι μηδείς υμών ας μην πάσχει ως φονεύς, η κλέπτης, η κακοποιός, ή ως περιεργαζόμενος τα αλλότρια, αλλά αν πάσχει ως Χριστιανός, ας μην αισχύνεται, αλλά ας δοξάζει τον Θέον κατά τούτο.

Διότι έφτασε ο καιρός να αρχίσει η κρίσις από του οίκου του Θεού, κι αν αρχίζει πρώτων αφ' ημών, τι θέλει είσθε το τέλος των απειθούντων εις το Ευαγγέλιον του Θεού; και αν ο δίκαιος μόλις σώζηται, ο ασεβής και ο αμαρτωλός που θέλει φανεί;(Α'Πέτρ.δ'14-18).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 12:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διότι, αυτή είναι η συμπαντική απαίτηση, να απέχουν οι αντιφρονούντες κι όποιος το καταλάβει το κατάλαβε.
Πολλά παιδιά κυοφορούνται σ' αυτό το χώρο που μας φιλοξενεί, στη μεγάλη αγκαλιά του Εσωτέρικα.
Πολλά παιδιά, βιάζονται να γεννηθούν και πολλά γεννιούνται πολλές φορές στον έβδομο μήνα της κυήσεως.

Πνευματοποιημένο υλικό,είναι απαίτηση του Σύμπαντος να μην συμμετέχουν οι αντιφρονούντες?

Τι λές μεγάλε?

Δεν μου λές Αμαλία,τι λέει ο agelos εδώ για το esoterica?

Εχεις καμμιά αποθήκη γεμάτη απο εκείνα τα κουκούλια,των εξωγήϊνων εντόμων,που εκολάπτουν ανθρωποέντομα?

Ακου να αποχωρήσουν οι αντιφρονούντες!!!

Ούστ ρε φαντασμένε μυαλοκουδουνισμένε πνευματικοϋλοποιημένε.

Γιατι δεν φεύγεις κι εσυ,τα Σαβ/κα όπως κάνει ο άλλος ο στόκος,να πηγαίνεις στο ορος,να παίρνουμε κι εμείς μιαν ανάσα?

Πλάτωνα
Εσυ που τον υποστηρίζεις,τι νόημα βγάζεις απο το ανωτέρω quote?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 13:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην εκτρέπεσαι Νικ, ...δεν ισχύει για σένα αυτός ο λόγος, ας πέσουν οι τόνοι, ΑΓΆΠΑ ΤΟΝ ΝΙΚ!!!,...ειρήνευε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 13:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχος.

Πλάτωνα 
Εσυ που τον υποστηρίζεις,τι νόημα βγάζεις απο το ανωτέρω quote?
..........

Νικομαχε το συμπέρασμα που βγάζω, είναι αυτο που βγάζουν και άλλοι. Διαφορετικά δόγματα/θεωρίες/πιστεύω/πεποιθήσεις/αφορισμοί, περνούν απο  την πένα του. Όταν γράφει,

ΔΗΛ. ΠΝΕΥΜΑΤΟΠΟΙΩ ΤΗΝ ΥΛΗ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΩ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ!

Τότε αναρωτιέσαι, τι να έγινε η ψυχη που στο επόμενο πόστ μας λέει να σώσουμε.

Αν μας πει, είναι ύλη, τότε δεν είναι αθάνατη!

Αν Νικομαχε καθησεις και τα εξετάσεις προσεχτικα, όχι μόνο τον Άγγελο μα και τη βιβλο, τις γραφές, κλπ, θα βρεις μέσα ένα σωρό αντιθέσεις..

Λένε κάτι, και μετα 2 σελίδες λένε ακριβώς το αντίθετο.

Έτσι σου γράφω πως εδω και χρόνια δεν υποστηρίζω ούτε κατηγορώ κανένα, απλα σε ότι είναι η πραγματικότητα, φέρνω αυτα που γράφονται και βλέπω μέσα τι δεν είναι σωστο. 

Δεν βρίσκω σωστο π.χ να αποκλείει κάποιος καποιο άτομα, με όσα γράφει απο τη συμμετοχή του στο φόρουμ. Αν κάποιος με υποτιμήσει για κάποιο λόγο, ε δεν απαντώ, και τελειώνει εκει. 

Αν κάποιος νομίζει πως κατέχει την αλήθεια, είναι ιός θεού, και παει λέγοντας, είναι δικαίωμα του, αυτο που μπορω να κάνω, (αν θέλει παντα) είναι να συζήτησω λιγο μαζυ του. Το ίδιο ακριβώς που κάνω και με σένα όταν γράφεις για εξωγηινους, ανουνακι και τέτοια, δεν τα αποκλείω, μα σε ακούω, εξέταζω όσα γράφεις και είμαι φιλικός απέναντι σου, χωρίς να πει αυτο πως σε υποστηρίζω η τα δέχομαι.

Αν δεν το κάνουμε, τι δουλεια έχουμε σε ένα φόρουμ εσωτερικού και παραξενου περιεχομένου?

Και φυσικα στη σουπα μας υπάρχει και η ορθολογική πλευρά της φιλοσοφίας, και αυτη είναι μέσα στη θεματολογία του εσωτερικα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 14:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην εκτρέπεσαι Νικ, ...δεν ισχύει για σένα αυτός ο λόγος, ας πέσουν οι τόνοι, ΑΓΆΠΑ ΤΟΝ ΝΙΚ!!!,...ειρήνευε



Δεν εκτρέπομαι,όλα οκ.

Λές τόσες...να μην πώ μία?

Πλάτωνα
Δεν χρειαζόταν η ανάλυση,το ξέρεις.
Εχουμε ήδη απορρίψει κάθε είδους διδασκαλία και θεοσοφία στις μεταξύ μας συζητήσεις.Επειδη η κάθε μια απο αυτές αφορα τον τρόπο θέασης των ιδιοκτητών της και όχι του συνόλου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 14:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πλάτωνας,

Έτσι σου γράφω πως εδω και χρόνια δεν υποστηρίζω ούτε κατηγορώ κανένα, απλα σε ότι είναι η πραγματικότητα, φέρνω αυτα που γράφονται και βλέπω μέσα τι δεν είναι σωστο.

Δεν βρίσκω σωστο π.χ να αποκλείει κάποιος καποιο άτομα, με όσα γράφει απο τη συμμετοχή του στο φόρουμ. Αν κάποιος με υποτιμήσει για κάποιο λόγο, ε δεν απαντώ, και τελειώνει εκει.
_________________________________________________________________________________________________________________________________


-αgelos-
Κανένας δεν μπορεί να δει τι δεν είναι σωστό Πλάτωνα ,ούτε εσύ, εγώ, ή ο άλλος...
κι αυτό συμβαίνει διότι το επίπεδο του -σωστού- δεν έφτασε ακόμη στη γη!

... γράφεις...δεν απαντώ ...και τελειώνει εκεί,
μην απαντάς ..όμως μην απαντάς για να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου, να σκεφτεί γιατί ένιωσες ότι σε υποτίμησαν!
διότι κανείς δεν υποτίμησε ...κανέναν!

Αυτός που νόμισες ότι σε υποτίμησε κατ' ουσία σε ευεργέτησε! διότι σε έκανε να ΔΕΙς ότι είσαι εγωκεντρικός! άρα ακατάλληλος

...για την Ατραπό των Νικητών!, ...με το κεφαλάκι μου,- κεφαλάκι σου, στις παλάμες θα εισέλθω-εις ...να πεις το τραγούδι σου ,
κι εσύ, κι εγώ, κι ο Νικ κι όλοι! .....ΣΤΗΝ ΑΥΛΉ ΤΟΥ!

...αναρρώνουμε...χαλαρά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 14:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως εχω πει και στο παρελθόν ΠΛΑΤΩΝ(ως αντιφρονούντας)
το λάθος του αγγελου ειναι οτι δεν κάνει διάλογο !
και απλα αντιγράφει τις θεωρίες κάποιου αλλου που ειναι διατυπωμένες σε κάποιο βιβλίο
ο λόγος ειναι οτι δεν καταλαβαίνει ουτε ο ιδιος τι διάολο γράφουν αυτες οι σελίδες που διαβάζει !

οι "μέντορες" του αγγελου,
Jan van Rijckenborgh και ο ιθαγενής Διονύσης Δώριζας
ειναι αμφιλεγόμενοι συγγραφείς, οπου θέλησαν κάποια στιγμή να εφευρεσουν μια νεα αίρεση ,
η οποία οχι μόνο δεν διακηρύττει κατι νεο,
αλλά αποτελεί ενα άθλιο πάντρεμα 12θεου, χριστιανισμού, ΜτΙ και αστρολογίας με μπόλικη δόση αερολογίας !

Κάποιοι ημιμαθείς, διαβάζοντας τους παραπάνω εμπνευστές της αίρεσης
ακούγοντας "γνωστά" (στα αυτιά τους πράγματα) νόμισαν οτι ανακάλυψαν την αλήθεια !!!

Βέβαια οι οπαδοί αυτής, δεν είναι καν μετρήσιμοι ...

Και αντε ως εδω , "ολα καλα" !

εγω αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ειναι πως επιτρέπετε σε μέλος ενος φόρουμ ΔΙΑΛΟΓΟΥ,
απλα να παραθέτει (ακατάσχετα) κομμάτια κάποιου βιβλίου που εχει διαβάσει,
στερούμενος ΙΧΝΟΥΣ προσωπικής άποψης !

Μην αναφέρω βέβαια ξανα τα γελοία περι "εκλεκτου"
και οτι "ο Θεος του ειπε να γράψει στο esoterica" !!!

Αυτός ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος
Γιατί ?
γιατί εχει αναφέρει 2-3 φορές (με υπέρτατο θαυμασμό)
τη θυσία των παιδιών του Αβρααμ

κι εγω σου λεω ,
αν αυτος ο τυπος εχει οικογένεια και παιδιά
και ξυπνήσει καμιά μερα κι εκει που πίνει καφεδάκι με το θεο και τα λενε..
του πει "ρε σι αγγελε πλακα πλακα εσυ δεν μου εχεις αποδείξει την πίστη σου..."

Και καταλήγω , δυο πράγματα συμβαίνουν
ή ο τύπος είναι για τα σίδερα (για τα "λευκά κελιά")
ή μας δουλεύει κανονικότατα

και στις δυο παραπάνω πιθανές εκδοχές ,
πιστεύω ότι αρκετά μόλυνε το χώρο !



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 15:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... διαβάλλεις εκατοστή φορά! σε ευγνωμονώ! ...αδελφέ μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 15:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και λίγες λες !
δεν εχεις δει τίποτα ακόμα 3ο Ξάδερφο

ΆΓΙΟ θα σε κάνω !



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 15:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έχω παράπονο μεγάλο
κανένας δεν μ' αγαπάει όπως ο αιθαιροβάμον!!! - ΜΌΝΟ ΕΣΥ ΜΕ ΑΓΆΠΗΣΕς ΤΌΣΟ;
μέσα από αυτόν γίνομαι :

"... μακάριος..."ΜΑΚΆΡΙΟΙ, είστε όταν σας βρίσουν σας ονειδήσουν και πουν πάντα λόγο ψευδόμενοι υπέρ Εμού, χαίρετε και σκιρτήσατε διότι ιδού μισθός σας είναι πολύς εν τω ουρανώ.

Χαρείτε κι αν σας διώξουν σας αφορίσουν, μακάριοι είστε αν πάσχετε για την δικαιοσύνη, και αν εκβάλωσι το όνομα σας ως κακόν
ένεκεν του Υιού του Ανθρώπου!"
...ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΥ ΥΠΆΡΧΕΙς
ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΟΝ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 15:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβολλέα Aitherovamon

Σκέπτομαι αυτο που γράφεις,για την μελλοντική ζήτηση απόδειξης πίστεως απο τον θεό του agelos.
Νομίζω ότι υπάρχει ένα ίδρυμα με λευκά κάγκελα,επενδεδυμένα για προστασία με μαλακό υλικό.Μου διαφεύγει το όνομά του...!!!

Κάπως έτσι λειτουργούν οι "φωνές πίστης",στο εγκέφαλο.Τον "εχουν" σίγουρο τον πελάτη,αφού είναι καμμένα τα fuse.

Και ο agelos,είναι στο κρίσιμο σημείο.Αρνείται τον διάλογο,πράγμα που σημαίνει,ότι έχει υψώσει ένα τοίχο "προστασίας" στον εγκέφαλό του,μη επιτρέποντας σε φωνές λογικής να χαλάσουν την "σούπα" των μελλούμενων!

Ολο και κάποιος παπούλης θα εμφανισθεί και θα του πεί να γίνει ένας μουτζαχεντίν του Χριστού,γιατι έτσι διέταξε Εκείνος!Και τότε...

...η συνέχεια στα δελτία ειδήσεων!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 15:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αν δεν υπήρχε λογική αγγελε, ποιος θα ξεχώριζε την τρέλα ?
καλά κάνεις κι ευχαριστείς που υπάρχω !

Σε ειδα με συμπόνια , σε είδα με αγάπη ...
αλλά αντί να συνετιστείς και να βάλεις το μυαλουδακι σου να σκεφτεί
οτι 5-10 "βλάκες" κάθονται κι ασχολούνται με αυτά που γράφεις
και οφείλεις να προσέλθεις στον διάλογο που διαρκώς σε καλούν

Εσυ .... το ΧΑΒΑ σου

Έρχεται ο Θεός (σου) σου υπαγορεύει ... τα γράφεις
και αμαρτία ουκ εχεις ??
Νομίζεις !!!


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 16:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και συ βλάκας είσαι που ασχολείσαι μαζί μου;

"όμως πρέπει κι εσύ να γίνεις μωρός, για να γίνεις σοφός"

να μια μεγάλη αλήθεια, γιατί σε συμπόνεσα πρώτος!

αααααα ... παιδιά σας βρίζει ...σας λέει βλάκες
είσθε μακάριοι και σεις, και οι 8.700* αναγνώστες* !!!

Αιθεροβάμον!
Ο ΕΥΕΡΓΕΤΗς ΜΑς!

ΠΑΝΤΑ
ΔΙΚΟς ΣΟΥ ...Ο ΒΛΑΚΑς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 16:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΝΙΚ,
Αισθάνομαι ότι θα αποδεχθεις αυτό το μεγαλο δώρο!

"ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑ ΘΕΟΝ ΑΙΣΘΗΣΙΣ"

(Μη σκιάζεσαι για μένα .. έχω προστασία)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 16:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-αgelos-
Κανένας δεν μπορεί να δει τι δεν είναι σωστό Πλάτωνα ,ούτε εσύ, εγώ, ή ο άλλος... 
κι αυτό συμβαίνει διότι το επίπεδο του -σωστού- δεν έφτασε ακόμη στη γη!
............

Τι μας λες Αγγέλε μας,?

Διλ. Άμα πας προς τον γκρεμο, γιατι δεν προσεχείς, και κάποιος σου πει..πρόσεχε γιατι θα γκρεμίστεις, δεν βλέπει αυτός το σωστο?

Αν το παιδάκι παει προς τη φωτιά γιατι δεν γνωρίζει τον κίνδυνο, εσυ δεν γνωρίζεις αμέσως τι δεν είναι το σωστο?

Με τα λόγια/ιδέες/σκέψεις, είναι το ίδιο. ΑΝ βλεπεις πως υπάρχει σύγκρουση, η προκαλουν σύγκρουση τα λόγια κάποιου, όπως ότι σου κατανομουν οι άλλοι, στο λένε κιόλας, μα εσυ αντί να το αναγνωρίσεις, συνεχίζεις...να μιλάς για Ατραπους νικητών, και τέτοια.

Άγγελος
μην απαντάς ..όμως μην απαντάς για να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου, να σκεφτεί γιατί ένιωσες ότι σε υποτίμησαν!
διότι κανείς δεν υποτίμησε ...κανέναν!
........
Άλλη σοφία αυτη?
Δεν απαντώ όχι γιατι ένοιωσα ότι με υπότιμησε, μα γιατι δεν κάνω διάλογο με κάποιο που δεν σέβεται όχι μονο εμένα, μα κυριως το διάλογο!

Άγγελος.
Αυτός που νόμισες ότι σε υποτίμησε κατ' ουσία σε ευεργέτησε! διότι σε έκανε να ΔΕΙς ότι είσαι εγωκεντρικός! άρα ακατάλληλος
.......
Ε τότε εσυ πας γυρεύοντας στο εσωτερικα.
Διλ. Είσαι εδω για να γιατρευτεις γράφοντας ότι γράφεις.

Άμα θες βρισημο Αγγέλε πέστο, έχει μπινελικατζηδες αυθονους το εσωτερικα.

Σε εμένα Αγγέλε αρέσει , να συζητώ, να μαθαίνω, να φιλοσοφω, να θαυμαζω, να βλεπω, να ακουω, μα και να αγαπώ, (ανθρώπινα πράγματα)

αυτοι ειναι οι λόγοι που γράφω στο εσωτερικα.


Άγγελος.
...για την Ατραπό των Νικητών!, ...με το κεφαλάκι μου,- κεφαλάκι σου, στις παλάμες θα εισέλθω-εις ...να πεις το τραγούδι σου ,
κι εσύ, κι εγώ, κι ο Νικ κι όλοι! .....ΣΤΗΝ ΑΥΛΉ ΤΟΥ!
............
Νατος πάλι ο μεγάλος.

Δεν μπορείς να γράψεις χωρίς να τον αναφέρεις? 
σε όλα μέσα είναι...

προσωπικά αμφιβάλλω αν υπάρχει, μα και να υπάρχει, αν παίρνει μέρος σε γήινα και ουράνια.


Άγγελος.
 ...αναρρώνουμε...χαλαρά...
..........
Θα δείξει Αγγέλε μας....δεν θέλει πολυ!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 19/02/2012 16:54:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 17:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

θα απαντήσω Πλάτωνα, όταν επιστρέψω, πηγαίνουμε να πάρουμε το πτυχίο του γιου μου στα αγγλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 17:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα απαντήσω Πλάτωνα, όταν επιστρέψω, πηγαίνουμε να πάρουμε το πτυχίο του γιου μου στα αγγλικά.



Έχεις και γιο?

Και ΕΓΏ που νομιζα πως οι άγγελοι δεν κανουν....σεχ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 23:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 23:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όταν απαντώ μ΄αυτό το λόγο,
φεύγουν όλοι μακριά Πλάτωνα, θέλει χρόνο για να τοποθετήσει κάποιος όλα αυτά στα εσωτερικά ράφια του..

Κάποτε ζήτησα ένα λόγο για κάποιον, κοιτώντας προσεκτικά μέσα μου, κατέγραψα το λόγο που βεβαίως από την καρδιά μου ανέβηκε στο στόμα μου,
Κι o λόγος που μου έδωσε το μέσα μου, ήταν αυτός :

«θα αφανίσω τη σοφία των σοφών και των έξυπνων την εξυπνάδα θα την καταπατήσω,
που να βρεθεί ο έμπειρος; που ο συζητητής; που να βρεθεί ο απολογητής;
κι ο σοφός αυτού εδώ του αιώνα;

Θα αποδείξω πως η σοφία αυτού του κόσμου είναι μωρία,
πράγματι δεν μπορέσατε ω άνθρωποι με τη σοφία σας να αναγνωρίσετε τον Αληθινό,

ούτε να τον βρήτε μέσα στη φύση, γιατί αυτό που μοιάζει με μωρία του Θ. είναι σοφότερο από τη σοφία των ανθρώπων,
κι αυτό που μοιάζει με αδυναμία του Θ. είναι πιο δυνατό από τη δύναμη των ανθρώπων.

Κι επιτέλους του είπα, δες ποιος είσαι, δες ότι δεν βρίσκονται ανάμεσά σας πολλόι σοφοί,
με τα ανθρώπινα κριτήρια ούτε πολλοί με πολιτική ισχύ, ούτε πολλοί με αριστοκρατική καταγωγή.

Αυτούς όμως που ο κόσμος τους θεωρεί μωρούς, (κοίτα αντίφαση), αυτούς διάλεξε, ο Θ. για να ντροπιάσει τελικά τους σοφούς.
Κι αυτούς που ο κόσμος τους θεωρεί ανίσχυρους, αυτούς διάλεξε ο Θ. Για να ντροπιάσει τελικά τους κατά κόσμον ισχυρούς.

Και εκείνους που ο κόσμος τους θεωρεί παρακατιανούς και περιφρονημένους εκείνους διάλεξε ο Θ. τα μηδενικά για να καταργήσει όσους θαρρούν πως είναι κάτι. Κι έτσι κανένας δεν θα μπορεί να καυχηθεί για κάτι μπροστά Του.
Γι αυτό όποιος καυχιέται ας καυχιέται μόνο γι AYTON!


(ΚΟΙΤΑ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ στις μέρες μας...ΌΤΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΝ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ Θ.) "Τρόμος πάνω από την πόλη!"
(Όταν βλέπω να λες: Νάτος πάλι ο μεγάλος...ή ..προσωπικά αμφιβάλλω αν υπάρχει...ε, γύρνα πίσω, δες που τον έχασες.....βρες τον...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 23:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγγέλος
(ΚΟΙΤΑ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ στις μέρες μας...ΌΤΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΝ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ Θ.) "Τρόμος πάνω από την πόλη!"
(Όταν βλέπω να λες: Νάτος πάλι ο μεγάλος...ή ..προσωπικά αμφιβάλλω αν υπάρχει...ε, γύρνα πίσω, δες που τον έχασες.....βρες τον...)
..............
Μα βρε Αγγέλε μας, όλα αυτα που διαβάζεις η σου βάλανε στο μυαλο, γιατι τα δέχεσαι?

Πως θα ήταν η ζωη σου χωρίς τον Θ?

Να γυρίσω πίσω που? στις μνήμες μου να σου πω που τον έχασα? θα στο πω Αγγέλε, δεν έχω πρόβλημα. 

Τι έκανε εδω και 2000 χρόνια? βλεπω μονο εκκλησίες, τα τσίρκα της αποχαυνωσης και χαζόμαρας των ανθρώπων..αυτα να βρω?

 Αγγέλε ευχαριστω, όλα αυτα τα πέρασα, και τα ξεπέρασα...

Μήπως θέλεις να μιλήσουμε λιγο για το Θ που δεν γνωρίζεις? γιατι όσα μα λες είναι τα γνωστά και απο βιβλία παρμενα.

Αυτα τα θα μας συνθληψει θα μας ντροπιασει για το τι διαλεξε και ενα σωρο πατερικο παυλικες άρλουμπες, κρατά τες για τους έχωντες φοβο...

Τι έγινε αγγελουδι μας, δεν πιστεύω να νευριασες με ότι γράφω...

Μην απαντήσεις Αγγέλε πριν κανείς πέντε  μετανοίες, μια για το νικομαχο μια για τον αιθεροβαμωνα και τρεις για μένα...

Βαρύ το καρμα μου αδερφε!

Υ.γ μου αρέσει να συζητώ μαζυ σου σοβαρά πράγματα..μα όταν βλέπω το Θεό να θέλει να τιμωρήσει τον άνθρωπο, τι να σου πω βρε Αγγέλε, με πιάνει το δικο μου, και του λέω....μα καλα ρε βλήμα, (του δικου σπυ Θ) τόσο σαδιστης είσαι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 00:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατωνα με βαζεις σε ανησυχιες ,σκεφτομαι στο 1 λημανι να κατεβω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 11:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πλατωνα με βαζεις σε ανησυχιες ,σκεφτομαι στο 1 λημανι να κατεβω



Ε τώρα να σε βάζω σε ανησυχίες φιλε στίβ, δεν είναι όμορφο πράγμα. Αυτο καλύτερα, κατεβαίνω ΕΓΏ.

Έτσι και αλλιώς θα μαθαίνω νεα σας, εκείνος ο νικομαχος να γραφει πως πάει με την φουρτούνα του.

Για τον Άγγελο μας, καλα να περνάει, και αν τον στεναχώρησα λιγο, του ζητω να με συγχωρέσει. Ο άγγελος,, όχι ο θεός...

Εκείνος μου λέει μα μην γράφεις ότι και ότι για αυτόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 11:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aυτή είναι η νέα ζωή ΥUGI,

χρειάζεται όμως εισιτήριο που να γράφει πάνω τις λέξεις:

..καλοσύνη, δικαιοσύνη, αγάπη, σοφία, αλήθεια.

Στη νέα ζωή δεν θα μπει κάποιος που δεν έχει αυτές τις αρετές, μπορεί να σε γνωρίζουν στη Σορβόνη στην Ακαδημία στη Βουλή...δεν θα μπεις όμως στη νέα ζωή αν δεν έχεις αυτές τις αρετές κι οι αρετές αυτές είναι τα εισιτήρια μας..


Αρε aggelos,ποιά νέα ζωή η αλά παλαιά;
Ξέρεις, η ανθρωπότητα μιλά κάτι δεκάδες αιώνες[και βάλε] γι'αρετές τύπου καλοσύνη,δικαιοσύνη,αγάπη,σοφία,αλήθεια.
Κι όσο πιο πολύ μιλά με λόγια γι'αρετές και τις ψάχνει μόνο στα λόγια,δες τριγύρω τι σκορπά...κακοσύνη,αδικία,μίσος,έχθρα,άγνοια,βλακεία,ψεύδος.
Οι αρετές,όχι με λόγια με πράξη.Κι δεκάδες αιώνες[και βάλε κάμποσους ακόμη] τα λόγια περισσεύουν.
Κι εν τω μεταξύ στη ποδιά κάθε αρετολέξης σφάζονται παλικάρια,άμαχοι εν πολέμω κι εν ειρήνη.
Ποιό εισητήριο,να ψάχνει μόνο σε λέξεις την ουσία κάθε αρετής δίχως εσωτερική έρευνα;
quote:

Αυτός που νόμισες ότι σε υποτίμησε κατ' ουσία σε ευεργέτησε! διότι σε έκανε να ΔΕΙς ότι είσαι εγωκεντρικός! άρα ακατάλληλος

...για την Ατραπό των Νικητών!, ...με το κεφαλάκι μου,- κεφαλάκι σου, στις παλάμες θα εισέλθω-εις ...να πεις το τραγούδι σου ,
κι εσύ, κι εγώ, κι ο Νικ κι όλοι! .....ΣΤΗΝ ΑΥΛΉ ΤΟΥ!


Πάλι η Ατραπός των Νικητών!
Πάλι κι ο Μεγάλος!
Αρε aggelos[με το συμπάθιο κιόλας] καλά τα λέει ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ.
Στ'όνομα του Μεγάλου τα κάνεις όλα;
Κι αν στο κεφάλι σου,σου πεί ο Μεγάλος[ο ίδιος ή δια εκπροσώπου,και καλά] να παντρευτείς αρκούδα,ή να δέσεις πέτρα στο λαιμό να πάς να
πνιγείς στο φάληρο,ειδάλλως είσοδο σε Ατραπό Νικητών γιόκ,θα το κάνεις;
Άσε που αν υποτιμά εσένα για να υψωθεί ο Μεγάλος φροντίζοντας να υπάρχει Ατραπός για Νικητές και Ηττημένους,κάτι δε κολλάει[πολλά δε
κολλάνε],ο εγωκεντρισμός δηλαδή κάπου δε κολλάει βρε αδερφέ...αν κιόλας φορτώνεσαι τον εγωκεντρισμό στα πάντα και στον αέρα που αναπνέεις τότε είναι μαζοχισμός.
Και τι πανστοργικός Μεγάλος είναι αν στη ποδιά εισόδου της ΑΥΛΗΣ ΤΟΥ σφάζονται παλικάρια,άμαχοι εν πολέμω και εν ειρήνη;
Και τι Ατραπός Νικητών είναι αυτή;...χωρίζει δηλαδή ανθρώπους σε Νικητές και Ηττημένους, Αυλικούς ψάχνει ο Μεγάλος και τους υπόλοιπους τους θεωρεί δευτέρας διαλογής,ενώ εκείνος και καλά τους έπλασε σα στοργικός Μεγάλος τους αγαπά προσμένοντας την επιστροφή τους;
Διαλέγει Αυλικούς[Νικητές] στην Ατραπό και τους βάζει να διώχνουν τις μύγες[Ηττημένους,υπόλοιπη ανθρωπότητα] απ'το μέλι[ΗΧΟΣ και ΦΩΣ της ΕΠΟΥΡΑΝΙΑΣ ΑΓΑΠΗΣ ΤΟΥ];
Θυμίζει την ιστορία με το Μεγάλο,ένα Νικητή και το Μεσάζοντα.
Ο Μεσάζοντας,όντας βαρκάρης περνά κόσμο απέναντι απ'την όχθη των Ηττημένων στην όχθη των Νικητών,κάνει κάμποσα χρόνια τη δουλειά μεταφοράς Εκλεκτών ανθρώπων.Κάποια μέρα ρωτά ένα Νικητή στην όχθη των Νικητών για πόσο ακόμη θα κάνει αυτή τη φάμπρικα. Ο Νικητής γυρνά κι του απαντά,ότι ο Μεγάλος μπορεί να θέλει απ'τον Μεσάζοντα να κάνει αυτή τη δουλειά[να μεταφέρει Ηττημένους να γίνουν Νικητές] για όλη του τη ζωή ή για κάμποσες ζωές του ακόμη.
Τι σόι δηλαδή, φαίνεται να ναι επιλεκτικός ο Μεγάλος φτιάχνοντας ΑΥΛΗ γύρω του χωρίζοντας σε Νικητές κι Ηττημένους,Αυλικούς[εκλεκτούς] κι Μύγες[ανθρώπους δευτέρας διαλογής],κ.ο.κ;
Τι σόι σωτήρας σώζοντας κάποιους λίγους[Αυλικούς] αφήνοντας πολλούς άλλους[Μύγες] να υποφέρουν;
Μήπως τα χουμε παρεξηγήσει τα πράματα με τον Μεγάλο;
Πολλές αντιφάσεις βρε aggelos...

Υ.Γ. Σ'αυτά δεν υπάρχει κανένα είδος επίθεσης προς εσένα aggelos και γενικά προς κανένα,απλώς σκέψεις για εσωτερική έρευνα κάνουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 11:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είπες πολλά Πλάτωνα, θα τα πάρω από την αρχή να προχωρήσουμε σιγά σιγά.

.. γράφεις
Πλάτωνα..

Τότε αναρωτιέσαι, τι να έγινε η ψυχη που στο επόμενο πόστ μας λέει να σώσουμε.

Αν μας πει, είναι ύλη, τότε δεν είναι αθάνατη!
__________________________________________________________________________________________________________________________________

-Αληθινή ιστορία..
Κάποιοι Ευρωπαίοι πήρανε μαζί τους έναν απολίτιστο νέγρο, σ' ένα πολύ γρήγορο αμάξι, που ανέπτυξε μεγάλη ταχύτητα κι ο νέγρος καποια στιγμή φώναξε: -Στοπ!
Κατέβηκε και ξάπλωσε στο χώμα. -Τι κάνεις; του είπαν οι άλλοι.

-Να ..τρέχατε τόσο γρήγορα και τώρα περιμένω την ψυχή μου που έμεινε πίσω!

Υπάρχει και η έκφραση που λένε κάποιοι: "μου 'φυγε η ψυχή"

ο Ησαΐας μας λέει: ακούστε και οι ψυχή σας θα ζήσει.

-Μα δεν ζει Η ΨΥΧΉ ΜΟΥ; -Ρωτας; - Πως να ζει; Καταλαβαίνω, ότι η ψυχή είναι αυτός ο Θείος Σπινθήρας που όταν ΕΣΎ απομακρυνθείς (πχ. το ον) απομακρυνθεί, από την πηγή του Θείου Φωτός υποβιβάζει την ίδια την ψυχή του κι από ψυχικό και πνευματικό ον,

γίνεται ον, του ζωικού βασιλείου ,έχει πάλι μια ψυχή όμως πολύ κατώτερη, κατέβηκε επίπεδο πετώντας τον Θείο Σπινθήρα από τη ζωή του...γιατί; διότι είπε:

-τι το θέλω αυτό το τσίρκο της αποχαύνωσης αυτή την νεκρή εκκλησία, κι έφυγε! ...καλώς έφυγε από το τσίρκο! ...τι να βρει εκεί, -εσείς είσαστε στο τσίρκο αυτό! εγώ -ποτέ-... ήμουν μόνο μέσα στο βιβλιο Του, πηγαίνοντας όμως πίσω στο χρόνο ψάχνοντας Τον Παλιό Των Ημερών βρήκα κάποιους δικούς Του Λόγους,

-σταχυολόγησα λοιπόν από την Χριστιανική Πατερική Γραμματεία δεν ήταν όλοι οι λόγοι σκάρτοι, διακρίνοντας βρήκα χρυσό, που δεν τον ψάχνουν σήμερα πολλοί, βέβαια στην αρχή ήταν όλα αντιφατικά μπερδεύτηκα, τέσσερις επταετίες, δεν σήκωσα κεφάλι,

διότι δεν είχα βοήθεια από άνθρωπο, κι εννοώ για την εξελικτική πορεία, διότι οι γύρω μου πιστοί μεν, αλλά παγιωμένοι, στο παρακάτω παλεύεις μόνος, με την Αλήθεια του Λόγου μόνο.

Αγώνας λοιπόν να γραφτεί όλος ο Λόγος στην καρδιά, κι όταν έγινε αυτό, στην πορεία, ρωτούσα κάτι, και μέσα μου λάμβανα ανόθευτη αλήθεια, αυτό το Θείο Πνεύμα μέσα μου μου θύμιζε το γεγραμμένο εδάφιο το ανέσυρα από τα βάθη της καρδιάς και ελευθερωνόμουν.

Ο Λόγος λοιπόν, της Καινής Διαθήκης, - Μ' ελευθέρωσε, τον άνθρωπο! ...που όμως τον αποδέχθηκα ...τον πίστεψα!
Γι αυτό καλό είναι που- ρασολυθήκατε όλοι,- Χριστοδεθήτε όμως!-ποτέ δεν ήμουν σ' αυτό το τσίρκο εγώ, στον Αόρατο όμως ήμουν πάντα.

Και καθώς έμενα μέσα Του κι Αυτός μέσα μου η ψυχή μου ζούσε! ...Γράφεις πολλά, θα απαντήσω σιγά σιγά ... ήταν να μη γίνει αρχή..
τώρα, μόνο θα απαντώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 12:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΟΥΓΚΙ, ΛΑΚΣΑΜ-ΛΑΚΣΑΜ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 13:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

NAI GIOYGKI,ΘΑ ΤΟ ΚΆΝΩ,
δηλ. το έκανα...
Κι αν στο κεφάλι σου,σου πεί ο Μεγάλος[ο ίδιος ή δια εκπροσώπου,και καλά] να παντρευτείς αρκούδα,ή να δέσεις πέτρα στο λαιμό να πάς να πνιγείς στο φάληρο,ειδάλλως είσοδο σε Ατραπό Νικητών γιόκ,θα το κάνεις;
-----------------------------------------------------------------------------
... αυτό το έκανα!..
Τρεις αρκούδες παντρεύτηκα, (-λάθος πανέμορφες ψυχές ήταν)και πέτρα στο λαιμό τις έδεσα και τις τρεις και πνίγηκα (όχι στο Φάληρο,)
εδώ στον κόλπο της Σαλονίκης,-κι εσύ γελάς;
-Θα τα ξεμπερδέψω ΌΛΑ, απο συμβολικής άποψης σωστά είναι θα τα εγκρίνεις
Τώρα έφυγαν, είναι ψηλά αυτές, ..στα επάνω παλάτια, έφυγαν και οι τρεις αφού όμως με ελευθέρωσαν πρώτα, ιδίως η τελευταία η Ελευθερία...
Έχει όμως πολύ πόνο να χάνεις ότι αγαπάς Γιούγκι...
...Όμως αυτες μ' ελευθέρωσαν, κι ελευθερώθηκαν! κι εγώ παιδεύομαι μαζί σας, ας είναι...
Τέλειοι σύντροφοι, αξίζει να το ζήσει κάποιος, γι αυτό σου λέω πολλοί ευεργέτες, μονο ευγνωμοσύνη στέλνω τώρα ψηλά κάθε αναπνοή
και μια ευχαριστία και ένας θαυμασμός Γιούγκι...θα με καταλάβεις είμαι σίγουρος.. σιγά σιγά..

(όμως όλοι ΘΑ ..ανοίξετε καρδία, έτσι;
-εγώ την αρχή έκανα μόνο, η συνέχεια επί της οθόνης...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2012, 14:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω πω τις ξεκανες Αγγέλε μας! t

Αυτοκτονήσαν!

Βρε προτίμησαν τον κύριο..... απο το κυρηγμα!

Διλ ρε Αγγέλε, αρκούδες αρκούδες? αποτριχωση δεν κάνανε?

Να ρε γιατι κάποιος γίνεται άγγελος στο τέλος, και το ρίχνει στο διάβασμα 28 χρόνια... και γλυτωνει τις αρκούδες.

Εμας μας ρωτάς Αγγέλε τι φταίμε?

Πλάτωνας,( εγκαταλείποντας το καράβι,)K


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 20/02/2012 14:25:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy