ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΝΕΟ ΚΑΡΑΒΙ -SOS-
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 18:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Tώρα το είδα Γιάννη το κάνεις όμως πολλές φορές βωμολοχείς σε ένα δημόσιο φόρουμ, πως.. κοιμάσαι το βράδυ...καλά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 19:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-agelos-,

quote:
ζιπ, όταν κατεβαίνεις στο βυθό σου τι βλέπεις;

Βλέπω κάθε φορά και κάτι διαφορετικό ... Και αυτό που η γκλάβα μου δεν το χωράει με τίποτε, ξέρεις ποιο είναι ; Πως μπορεί να βουτήξω ακριβώς στο ίδιο σημείο και πάλι να δω πράγματα που δεν τα είχα δει την προηγούμενη φορά που βούτηξα. Εκείνο το ναυάγιο π.χ κάθε φορά μου δείχνει κι άλλα πράγματα ρε γμτ. Έχω βουτήξει 50 φορές. Μετρημένες στο logbook μου. Ίδιο βάθος, ίδια ορατότητα, ίδιο ναυάγιο, ίδια παραμονή στο βυθό ... ε, κι όμως ρε γμτ ... όλα διαφορετικά! Είναι σαν εκείνο το τραγουδάκι των Κατσιμίχα που λέει ...

"τίποτε δεν έχει αλλάξει / και τίποτε δεν είναι όπως παλιά"
κάνε κλικ να κλικαθείς ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 19:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

TO ναυάγιο που λες όμως είναι και σύμβολο μεγάλο,
έζησες μήπως την κατάστασή να πας στον πάτο,
αν φτάσεις πάτο (εγώ έπιασα πάτο..)δεν έχει πιο κάτω ..να πας και μετά ανεβαίνεις
ή μήπως έζησες άλλοι είδους ναυάγια συμβολικά μιλώντας σ' αυτή τη χαμο-ζωή,
για να σε καταλάβω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 20:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip

quote:
Βλέπω κάθε φορά και κάτι διαφορετικό ... Και αυτό που η γκλάβα μου δεν το χωράει με τίποτε, ξέρεις ποιο είναι ; Πως μπορεί να βουτήξω ακριβώς στο ίδιο σημείο και πάλι να δω πράγματα που δεν τα είχα δει την προηγούμενη φορά που βούτηξα.

Μπορεί να διαφέρει ο χρόνος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 20:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-agelos-,

quote:
εγώ έπιασα πάτο..

Ο κάθε άνθρωπος "πιάνει" τον δικό του πάτο ή τέλος πάντων, αυτό που νομίζει ως δικό του πάτο μια συγκεκριμένη στιγμή της ζωής του. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν υπάρχουν κι άλλοι ... πάτοι, πιο βαθειά, πολύ πιο βαθειά δηλ. απ' τον δικό σου ... Ο δικός σου ο πάτος μπορεί να βρίσκεται σε βάθος -50m. Η θάλασσα όμως δεν έχει σε όλα τα σημεία της το ίδιο βάθος ...

Edited by - zip on 30/01/2012 20:06:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 20:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22,

quote:
Μπορεί να διαφέρει ο χρόνος.

Δεν υπάρχει χρόνος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 20:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτή η ζωή δεν θέλει να μας αφήσει να ζήσουμε στην επιφάνεια,
μπορεί να σπαταλήσουμε μια ζωή περιδιαβαίνοντας σε επιφανειακά στρώματα σχέσεων,
μπορεί τα προβλήματά μας να εκδηλωθούν στις σχέσεις μας αλλά δεν πηγάζουν απ' αυτές, αυτή την αίσθηση έχω..
Δεν βλέπουμε ότι πολλά πράγματα που ήταν θαμμένα, βγαίνουν στην επιφάνειά, κι ότι εναπόκειται σε μας
να βρούμε την ευτυχία πρώτα μέσα μας, όλα τα άλλα ακολουθούν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 23:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννης
Πλάτωνα μιλάμε για ένα σύμπαν που “υπάρχει”, και όχι που “προσπαθεί”.
...........
Πως υπάρχει το βλέπω, πως προσπαθω, με βλέπω. (είμαι μέρος του)

Γιάννης.
Και αυτό είναι, το μόνο πραγματικό στοιχείο που γνωρίζουμε. 
Δηλαδή γνωρίζουμε πως το σύμπαν υπάρχει
ΔΕΝ ξέρουμε πως έγινε, και που οδηγείται, μόνο θεωρίες έχουμε πολλές.
...........
Γιάννη ακόμα εκει είμαστε. Το είναι του παρμενιδη και το γιγνεσθαι του Ηρακλείου.

Γιάννης.
Υποστηρίζεις πως το σύμπαν διακατέχεται από “εξυπνάδα / νοημοσύνη”.
...........
Αυτο βλέπω όταν κοιτάζω προς τα εκει. Όταν κοιτάζω προς τα εμάς, βλέπω και το αντίθετο της.

Γιάννης
Δεν θα διαφωνούσα ως προς το τελικό παρατηρήσιμο αποτέλεσμα, ότι ο κόσμος μας μοιάζει σοφός.
........

Σοφός δεν ξέρω, θαυμάσιος θα έλεγα. Όταν τον κοιτάζω, αυτο βλέπω. 

Γιάννης.
Θα μπορούσαν όμως κάλλιστα πολλαπλάσιες άλλες λύσεις, να μην οδηγούν σε νοήμονα όντα, και να είναι στείρες.
............
Ναι, γιατι όχι?

Η εξέλιξη του σύμπαντος το οδήγησε στην διαμόρφωση κάποιων σταθερών τιμών που παρατηρούμε σήμερα, και μέχρι πριν λίγα χρόνια θεωρούσαμε απόλυτα ακριβής, άρα σοφά προσδιορισμένες.
......
Και αυτο δεχτο.

Γιάννης.
Μία από αυτές είναι για παράδειγμα και η “σταθερά άλφα”, που είναι μέτρο της ισχύος της ηλεκτρομαγνητικής αλληλεπίδρασης, με την οποία τα ηλεκτρόνια δεσμεύονται μέσα στα άτομα και τα μόρια.
Αν η τιμή της ήταν διαφορετική, το σύμπαν μας θα ήταν στείρο νοημοσύνης, μια και δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν χημικές μοριακές ενώσεις, δηλαδή οποιαδήποτε μορφή ζωής, νοήμον η μή..
......
Κατανοητό και αυτο

Γιάννης.
Τα τελευταία χρόνια, προέκυψαν στοιχεία που μας οδηγούν στο συμπέρασμα πως αυτή η σταθερά διαφέρει χωρικά και χρονικά στο σύμπαν μας.
.......
Χμ ενδιαφέρον δείχνει και αυτο.

Γιάννης.
Επανερχόμενος στο θέμα της εξέλιξης και στο πρόγραμμα (DNA) που κουβαλάμε, και που καθορίζει απόλυτα τα γενικά και ιδικά χαρακτηριστικά όχι μόνο του κάθε είδους, αλλά και τον ιδικό χαρακτήρα του κάθε μεμονωμένου ατόμου, είτε αυτό είναι κάποιο ζώο τετράποδο ή δίποδο.

Δική μου άποψη είναι πως στο DNA μας (το ατομικό μας πρόγραμμα), περιλαμβάνεται ΟΛΗ η ιστορία της εξέλιξη μας από μονοκύτταρους οργανισμούς έως σήμερα.
.............
Με αλλα λογια λες, πως άμα πάρω ένα κύτταρο, απο ένα πολυ κύτταρο οργανισμό, θα μπορούσα να διαβάσω μέσα του, όλη την μέχρι σήμερα εξέλιξη-ιστορία του. 

Ερώτηση.

Θα μπορούσα να κάνω το ίδιο και με το κύτταρο ενός σκουλικιου?

Ενός καρχαρία?

Θέλω να πω, θα μου έδειχνε το κύτταρο ενός καρχαρία την ιστορία του ανθρώπινου κυτταρου που πάσχει απο καρκίνο, όταν ο καρχαρίας δεν προσβάλλεται απο τέτοια αρρώστια?

Γιάννης
Είμαι βέβαιος πως με μια συστηματική ανάλυση του περιεχομένου του DNA μας, και την μεθοδική σύγκριση με το DNA κατώτερων μορφών ζωής, θα μπορούσαμε να εντοπίσουμε όλη την εξελικτική μας διαδρομή (ή σχεδόν όλη)

Εκεί που τελικά θέλω να καταλήξω είναι πως οι πληροφορίες που περιέχονται στο DNA και που ορίζουν τα χαρακτηριστικά του κάθε μεμονωμένου είδους, είναι το σύνολο των δοκιμασμένων επιτυχών μεταλλάξεων που οδήγησαν στην τελική διαμόρφωσή του.
...........
Επειδή έν μέρει άπαντας στην προηγούμενη ερώτηση μου, αν ο καρχαρίας που είναι κατα πολυ αρχαιοτερος μας δεν προσβάλλεται απο καρκίνο, και το ανθρώπινο κύτταρο προσβάλλεται, αυτο θα πει πως στις δοκιμασμένες επιτυχείς μεταλλάξεις, κάτι πήγε στραβά!

Η στο αποτέλεσμα, δεν συμβάλουν μόνο αυτοι οι παράγοντες, μα και άλλοι...

Γιάννης
Ως εκ τούτου – επιστρέφοντας στην αρχική μου αντίρρηση – υποστηρίζω πως στο DNA δεν υπάρχουν στοιχεία που ορίζουν μελλοντική εξέλιξη, αλλά ΜΟΝΟ δοκιμασμένα στοιχεία επιτυχών μεταλλάξεων.
............

Γιάννη, για αυτο έγραψα το σύμπαν προσπαθεί. Δεν ενδιαφέρεται στο αν ο άνθρωπος γίνει τέλειος, μα στο αν η ανθρωπότητα τέλειοποιηθει. Αν στον οργανισμο κάτι δεν λειτουργεί σωστα, αν του είναι άχρηστο, νατος ο καρκίνος.

Αν η ανθρωπότητα δεν οδηγηθεί προς τέλειο ποίηση, είναι αναπόφευκτη η καταστροφή της. Υπάρχει η δεν υπάρχει θεός.

Γιάννης.
ΔΕΝ ακολουθούμε δηλαδή κάποιο πρόγραμμα που κάποια ανώτερη ουσία, έχει καθορίσει.
...........
Το πρόβλημα κατ εμε φίλε μου, δεν είναι αν έχει η όχι κάθορισει κάτι μια ανώτερη ουσία, μα αν όπως λειτουργούμε, δεν οδηγούμεθα στην αυτοκαταστροφή μας. 

Τώρα κατι για 2012 και τέτοιες προβλέψεις, βρίσκουν απλα την κατανόηση μας, το πολυ την περιέργεια μας, τίποτα περισσότερο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 23:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε Αγγέλε.

Ελπίζω να μην είμαστε βάρος στο καράβι σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 23:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κανένα βάρος Πλάτωνα, πάρτε μήλα, κι εσείς...

Τα παιδιά ήταν σε σειρά στην καφετέρια του σχολείου για το μεσημεριανό. Στην αρχή του τραπεζιού ήταν μια μεγάλη στοίβα με μήλα.
Μια δασκάλα έκανε ένα σημείωμα και το άφησε δίπλα στα μήλα:
"Πάρτε μόνο ΈΝΑ. Ο Θεός κοιτάει."
Στην άλλη πλευρά του τραπεζιού υπήρχε μια μεγάλη πιατέλα με μπισκότα σοκολάτας.
Και ένα παιδί έγραψε ένα σημείωμα: "Πάρτε όσα θέλετε, ο Θεός προσέχει τα μήλα!"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 23:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν η ανθρωπότητα δεν οδηγηθεί προς τέλειο ποίηση, είναι αναπόφευκτη η καταστροφή της. Υπάρχει η δεν υπάρχει θεός.

Και εδώ είναι που γεννιέται το δικό μου ερώτημα: Γιατί διαφωνείς με τη διάλυση του Εγώ λοιπόν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2012, 23:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Για την Νίψη.

Η νίψη, όπως το λέει και η λέξη, είναι η πλήση.
Σημαίνει την διαρκή προσοχή στους λογισμούς και τα υπόλοιπα ψυχικά κινήματα με σκοπό τον ακριβή έλεγχο αυτών.
Κάλλιστα θα μπορούσαμε να πούμε πως κι αυτό ένα είδος πλήσης είναι καθώς ο έλεγχος των ψυχικών κινημάτων μέσα μας γίνετε με σκοπό διακρίνοντάς τα να πράξουμε τα απαραίτητα, για τα θετικά και χρήσιμα, και για όσα είναι αρνητικά ή με άλλους τρόπους αυθαίρετα, να τα απορρίψουμε.
Επομένως, νίψη είναι η προσοχή του ψυχικού σώματος και η πλήση αυτού.
Και βέβαια, πρόκειτε για μία εκ των σημαντικότερων εσωτερικών αναγκών μας αφού από την εργασία αυτής θα εξαρτηθεί και ο βαθμός της εσωτερικής μας υγείας.

Η εργασία της νίψης επιδρά, επίσης, αυξητικά για την λειτουργία της συνείδησης.
Όσο περισσότερο αποκαθίστατε η διάρκεια της νίψης, το ζητούμενο φυσικά είναι η μόνιμη βίωσή της, η συνείδηση εμπλουτίζεται με νέα στοιχεία.
Η νίψη θα διακρίνει και η συνείδηση θα αναγνωρίσει για να μας οδηγήσει στο τι πρέπει να πράξουμε.

Δεν είναι όμως εύκολη υπόθεση η εργασία της νίψεως.
Συνθήκες αντίξοες θα γίνουν αιτία πολλές φορές, να εισέλθη η λήθη μέσα μας με αποτέλεσμα να ανασταλεί η λειτουργία της νίψης όπως και πολλών άλλων πνευματικών και ψυχικών λειτουργιών.

Χρέος μας είναι πολύ συχνά και πυκνά να εξετάζουμε σε τι κατάσταση βρισκόμασται και όταν εντοπίζουμε παρρεκλήσεις οι οποίες σαφώς έχουν την αιτία τους στην αναστολή κάποιας, ή κάποιων, των πνευματικών ή ψυχικών λειτουργιών μας, να κάνουμε όλες εκείνες τις απαραίτητες ενέργειες οι οποίες θα επαναφέρουν την επιθυμητή κατάσταση. Και επιθυμητή κατάσταση είναι η διαρκής νίψη.

Με την νίψη διαπλάθετε και αναπλάθετε το ψυχικό σώμα μας, ο χαρακτήρας μας δηλαδή.

Γιατί εν δυνάμει μέσα μας βρίσκεται κάθε ψυχικό χαρακτηριστικό εν ενεργεία όμως, υπάρχουν οι τρόποι με τους οποίους λειτουργούν τα ψυχικά ανθρώπινα χαρακτηριστικά ιδιαίτερα για το κάθε πρόσωπο ξεχωριστά.

Έτσι διακρίνουμε τους χαρακτήρες, από τον τρόπο που εκδηλώνονται τα ψυχικά χαρακτηριστικά, από τον τρόπο που οι εσωτερικές δυνάμεις είναι σε αρμονική σύνδεση μεταξύ τους σε σώμα, σε ψυχικό οργανισμό.

Επομένως όταν περιέλθουμε στην εργασία της νίψης και παρακολουθούμε τον τρόπο που αντιδρά το ψυχικό μας σώμα καθόλες τις συνθήκες σύντομα θα μπορούμε να διακρίνουμε τι είναι χρήσιμο και τι όχι, ποιά είναι τα ελλατώματά μας κι από την άλλη τι πρέπει να "εισάγουμε" από τις εν δυνάμει προϋποθέσεις στις εν ενεργεία υποθέσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 00:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Για την λήθη

Από τα πλέον δυσάρεστα που μπορούν να συμβούν και καθολικά αποτρεπτά της εσωτερικής προόδου συνέχεια, είναι αυτό το κράτος της λήθης.
Όταν επιβληθεί, πάντοτε με "δολιότητα" γιατί πάντοτε ασυναίσθητα εισέρχετε και μας κυριεύει, παύει να λειτουργεί η αλήθεια.
Και ποιά αλήθεια! Η σημαντικότερη. Η σπουδαιότερη. Η κυριότερη.

Η συνειδητότητα της πραγματικότητας του εαυτού. Η συναίσθηση της κατάστασης του εαυτού.
Και μπορούμε να μιλήσουμε και να ονομάσουμε τη συνείδηση ως συναίσθηση διότι πρόκειτε για μία εσωτερική της ψυχής αίσθηση μάλιστα την πιο κύρια.
Δεν αποτελεί μέγιστη ακύρωση των πάντων η έλλειψη της συνειδητότητας;

Και πως να μην αποτελεί αυτό, εφόσων μέσα μας, στον εαυτό μας, ο εαυτός μας, εμείς οι ίδιοι, επεξεργαζόμασται τα πάντα;
Και αυτά που νοιώθουμε και αντιλαμβανόμασται από το περιβάλλον μα και τα διανοήματα και τις κινήσεις και αισθήσεις που αφορούν την ψυχή.

Επομένως κατά τη διάρκεια της λήθης, της μη επαφής μας με την πραγματικότητα μέσα μας, με πόση ακρίβεια και σαφήνεια είμαστε ικανοί να αντιληφθούμε τα Πράγματα που μας παρουσιάζονται εφόσων τα ερεθίσματα που προκαλούνται είναι διαστρεβλωμένα λόγω της έλλειψης της σημαντικότερης εσωτερικής λειτουργίας, της συνείδησης, της έλλειψης επαφής μας και κατανόησης της Φύσης των Πραγμάτων,
είτε αυτά αφορούν ερεθισμούς του περιβάλλοντος (σχέσεις, επικοινωνία ή άλλα τινά) είτε αυτά αφορούν εσωτερικούς ερεθισμούς (κινήσεις μέσα μας, λογισμοί ή άλλα διανοήματα).

Συνεπώς, η έλλειψη συνειδητοποίησης του εαυτού μας και των Πραγμάτων που παρουσιάζονται μέσα μας, προκαλούν μία κατάσταση παραφροσύνης και συμπεριφοράς άσχετης προς τη Φύση μας και τη Φύση των Πραγμάτων.

Η λήθη όταν επικρατεί ακυρώνει την βασικότερη αλήθεια του ανθρώπου, αυτήν της εσωτερικής του προόδου συνέχεια, και κάτω από το κράτος της δεν αντιλαμβάνεται πια ο άνθρωπος καμία ανάγκη.

Μοιάζει σα να βρίσκεται σε ύπνο εν εγρηγόρση.
Πολλές εσωτερικές του λειτουργίες και αισθήσεις αναστέλουν τη λειτουργία τους καθώς η κεντρικότερη αυτών, η συνείδηση, βρίσκεται σε κατάσταση λήθαργου.

Κι αυτό διότι εάν υπάρχει ένας τρόπος, να εξασθενήσουμε τη δύναμη της λήθης που μας κυριεύει αντικαταστώντας την με την αλήθεια μέσα μας, την εσωτερική επίγνωση, δηλαδή, και συνεχή και σταθερή πρόοδο, αποκαταστώντας παράλληλα την κεντρικότερη των λειτουργιών και αισθήσεων, της συνειδητότητας, αυτός δεν είναι άλλος παρά η ανάγκη και εσωτερική λειτουργία της Νίψεως.

Nίφε για πάντα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 00:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εν τω φωτί και τω ονείρω

Κάποτε πεθύμησα να αγγιξω τον ήλιο
και να τον κάνω δικό μου,
γιατί πολύ αγάπησα την αρμονία της ψυχής του.
δεν τον άγγιξα
καποτε πάσχισα να γνωρίσω τον ήλιο,γιατί τον αγάπησα
δεν τον γνώρισα,
μα πάσχισα να τον αποκτήσω,
γιατί τον αγάπησα
δεν τον απόκτησα,
μα ελπίζω να πάω εκεί,
γιατί τον αγάπησα
κάποτε μου μίλησε ο ήλιος
κι ήρθε κοντά μου
σε απόσταση αναπνοής
χαθηκα στην ανάσα
της αγκαλιάς του
προσπαθούσα να είμαι ένα με κείνον
ειπα πως ο ήλιος ξέφυγε
από τις υποχρεώσεις του ουρανού
κι ήρθε σε μένα
απέραντη η αγκαλιά του
με συνεπήρε
και χάθηκα στα σχήματα της ουσίας του
τον γνώρισα τον ήλιο τώρα και τον αγάπησα
ήταν ο πρώτος αγαπημένος ενός ανθρώπου
που ερωτεύεται ήλιους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 01:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αlex22
quote:
Κάποτε θα ακούσεις και εσύ το κάλεσμα της κοπριάς...
Υποκύπτω ταπεινά στην ανωτεροτητά σου

Κάποιοι το άκουσαν πριν απο σένα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 02:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπω κάθε φορά και κάτι διαφορετικό ... Και αυτό που η γκλάβα μου δεν το χωράει με τίποτε, ξέρεις ποιο είναι ; Πως μπορεί να βουτήξω ακριβώς στο ίδιο σημείο και πάλι να δω πράγματα που δεν τα είχα δει την προηγούμενη φορά που βούτηξα. Εκείνο το ναυάγιο π.χ κάθε φορά μου δείχνει κι άλλα πράγματα ρε γμτ. Έχω βουτήξει 50 φορές. Μετρημένες στο logbook μου. Ίδιο βάθος, ίδια ορατότητα, ίδιο ναυάγιο, ίδια παραμονή στο βυθό ... ε, κι όμως ρε γμτ ... όλα διαφορετικά!
quote:
quote:
Μπορεί να διαφέρει ο χρόνος.

Δεν υπάρχει χρόνος.



Αν κανείς δίνει προσοχή σ'αυτό που γράφει ο zip είναι μεγάλη δουλειά!,ειδάλλως τρέχει γύρω γύρω απ'το μαγγανοπήγαδο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 02:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για να με καταλάβεις δεν θέλει μόνο τρόπο θέλει και κόπο..
Εκτός,από σπάνιες εξαιρέσεις ξαφνικά,συνήθως μετά απο αρκετό πόνο καταβάλλεται κόπος, και βρίσκεται τρόπος απαλλαγής απο κάθε τρόπο...έτσι κι αλλιώς αρετές κι αγαθά[υλικά-πνευματικά] κόποις κτώνται, δίχως να κατακτώνται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 11:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tώρα το είδα Γιάννη το κάνεις όμως πολλές φορές βωμολοχείς σε ένα δημόσιο φόρουμ, πως.. κοιμάσαι το βράδυ...καλά;



Και γω τώρα το δα άγγελε

Εσύ προφανώς ζεις στα σαλόνια.
Εγώ που βιώνω όλη τη μέρα στα “αλώνια”, την σκάφη την λέω σκάφη, και τα σύκα, σύκα.

Για τις συκιές όμως?
Εκεί υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με όσους έχουν μύγα.

Γνωρίζεις φαντάζομαι ποιο είναι το ιδανικό οικοσύστημα των χρήσιμων αυτών εντόμων.

Εσυ να υποθέσω κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου
Είναι προφανές

Να είσαι καλά

Υ.Γ
Από την στεριά μιλώ φωναχτά με τον Πλάτωνα που είναι επά στο πλοίο.
Μια και το πας δίπλα δίπλα στην ξέρα
Επικίνδυνη διάβα φίλε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 11:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παιδιά θέλετε να λύσουμε ένα γρίφο;

Εύκολο είναι, μην φουσκώσεις YUGI και μετά ψάχνουμε καρφίτσα για να σε ξεφουσκώσουμε,
για σένα πρόκειται..
ποια είναι η πνευματική ηλικία του YUGI,
και ποια η πραγματική ηλικία, αυτού του παιδιού,
διότι για παιδική καρδιά πρόκειται...τι λέτε;..

"Aν δεν γίνουμε σαν τα παιδία..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 12:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

KI εγώ στα "αλώνια" ζω Γιαννιό μ.
πολύ σταρ μάζεψα,
εσύ καλά πας δεν σε κλαίω..


Υστ. Γιάννη..
Από την στεριά μιλώ φωναχτά με τον Πλάτωνα που είναι επά στο πλοίο.
Μια και το πας δίπλα δίπλα στην ξέρα
Επικίνδυνη διάβα φίλε.

...δεν ανοιχτήκαμε ακόμα, Γιαννιόοοο...
βλέπουμε όμως ναυαγούς μέσα, είναι.. μακριάααα..
και πολλά ναυάγια ...με τα μάτια τσι ψυχής!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 12:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλατωνας

Πως υπάρχει το βλέπω, πως προσπαθω, με βλέπω. (είμαι μέρος του)


Ναι σωστά.
Σκέψου όμως αν την προσπάθεια την εντοπίζεις μόνο εσύ, και την αξιοποιείς μόνο εσύ.
Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και με τον καθένα μας.

Προσωπικά πιστεύω πως το σύμπαν μας έχει όλους “γραμμένους”.
Υπάρχουμε δεν υπάρχουμε, ούτε που το γνωρίζει.

quote:
Γιάννη ακόμα εκει είμαστε. Το είναι του παρμενιδη και το γιγνεσθαι του Ηρακλείου.


Πολύ σωστά!

quote:
Σοφός δεν ξέρω, θαυμάσιος θα έλεγα. Όταν τον κοιτάζω, αυτο βλέπω.


Θα μπορούσε πράγματι η επικρατούσα κάθε φορά γόνιμη λύση, να φαντάζει νοήμων, μια και οδηγεί σε μια σχετική αρμονία κάθε δεδομένο ιδικό ή γενικό σύνολο.

quote:
Με αλλα λογια λες, πως άμα πάρω ένα κύτταρο, απο ένα πολυ κύτταρο οργανισμό, θα μπορούσα να διαβάσω μέσα του, όλη την μέχρι σήμερα εξέλιξη-ιστορία του.

Ερώτηση.

Θα μπορούσα να κάνω το ίδιο και με το κύτταρο ενός σκουλικιου?

Ενός καρχαρία?


Αυτό που λέω, είναι λίγο διαφορετικό.
Αν διαβάσουμε το DNA οποιουδήποτε οργανισμού και το συγκρίνουμε με το αντίστοιχο άλλων οργανισμών, θα μπορούσαμε να εντοπίσουμε το γενεαλογικό του δέντρο.
Δηλαδή ποιοι είναι οι συγγενείς του και ποια είναι η καταγωγή του.
Αυτό ισχύει με όλους τους οργανισμούς

quote:
Θέλω να πω, θα μου έδειχνε το κύτταρο ενός καρχαρία την ιστορία του ανθρώπινου κυτταρου που πάσχει απο καρκίνο, όταν ο καρχαρίας δεν προσβάλλεται απο τέτοια αρρώστια?


Όχι
Η εξελικτική διαδρομή του καρχαρία και του ανθρώπου έχουν διαχωριστεί σε πολύ πρώιμο στάδιο.


quote:
Επειδή έν μέρει άπαντας στην προηγούμενη ερώτηση μου, αν ο καρχαρίας που είναι κατα πολυ αρχαιοτερος μας δεν προσβάλλεται απο καρκίνο, και το ανθρώπινο κύτταρο προσβάλλεται, αυτο θα πει πως στις δοκιμασμένες επιτυχείς μεταλλάξεις, κάτι πήγε στραβά!

Η στο αποτέλεσμα, δεν συμβάλουν μόνο αυτοι οι παράγοντες, μα και άλλοι...


Ποιος σου είπε πως ο καρκίνος είναι ένα ελάττωμα της εξελικτικής διαδικασίας?.
Εγώ τον βλέπω σαν μια ασφαλιστική δικλίδα ελέγχου της εξέλιξης.
Το ίδιο ισχύει και για όλες τις ασθένειες και ιδικά τις παιδικές.
Μέσω αυτών η φύση δοκιμάζει και ενισχύει τα άτομα που θα κληθούν να αναπαράγουν το είδος.
Αυτό ισχύει για κάθε ζωντανό οργανισμό.

quote:
Γιάννη, για αυτο έγραψα το σύμπαν προσπαθεί. Δεν ενδιαφέρεται στο αν ο άνθρωπος γίνει τέλειος, μα στο αν η ανθρωπότητα τέλειοποιηθει. Αν στον οργανισμο κάτι δεν λειτουργεί σωστα, αν του είναι άχρηστο, νατος ο καρκίνος.

Αν η ανθρωπότητα δεν οδηγηθεί προς τέλειο ποίηση, είναι αναπόφευκτη η καταστροφή της. Υπάρχει η δεν υπάρχει θεός.


Κατά την γνώμη μου , το σύμπαν ΔΕΝ προσπαθεί να κάνει κάτι.
Αν το σύμπαν / κόσμος είναι άπειρος, τότε σίγουρα δεν υπάρχει κάποιος σκοπός ή στόχος.
Τι με οδηγεί σε αυτή την σιγουριά.
Ένας απλός συλλογισμός.
Οποιοσδήποτε σκοπός ή στόχος είχε ή μπορούσε να τεθεί τεθεί, μέσα σε ένα άπειρο κόσμο, θα έπρεπε να είχε ήδη πραγματοποιηθεί, διαφορετικά δεν είναι αποδεχτός, άρα άσκοπος και δεν πρέπει να μας απασχολεί.

Από την άλλη πλευρά, αν ο κόσμος/σύμπαν δεν είναι άπειρος, τότε υπάρχει πρόβλημα με το πως προέκυψε.
Από το “τίποτα” ΔΕΝ μπορεί να προκύψει το “κάτι” , ΟΥΤΕ ο θεός.

quote:
Το πρόβλημα κατ εμε φίλε μου, δεν είναι αν έχει η όχι κάθορισει κάτι μια ανώτερη ουσία, μα αν όπως λειτουργούμε, δεν οδηγούμεθα στην αυτοκαταστροφή μας.

Η “εξυπνάδα” / “νοημοσύνη” - όπως λες - του ανθρώπου, τον οδήγησε σε παρέμβαση της φυσικής εξελικτικής διαδικασίας, μειώνοντας δραστικά την παιδική θνησιμότητα τα τελευταία 50 χρόνια.
Πέραν αυτών, έχει δόση την δυνατότητα τεκνοποίησης και σε στείρα ζευγάρια.
Αυτό θα οδηγήσει κατά την γνώμη μου δε εκφυλισμό το ανθρώπινο είδος


quote:
Τώρα κατι για 2012 και τέτοιες προβλέψεις, βρίσκουν απλα την κατανόηση μας, το πολυ την περιέργεια μας, τίποτα περισσότερο

Ένα σενάριο για το 2012 που θα μπορούσε να εξελιχτεί άσχημα για την Ελλάδα, είναι η χρεοκοπία της χώρας, αν και αυτό ακόμα παίζεται.

ΔΕΝ πρόκειται να συμβεί κανένα κοσμολογικό γεγονός, ΔΕΝ έρχονται εξωγήινοι, ΔΕΝ περιμένουμε τον αντίχριστο, ΔΕΝ θα ανοίξει καμία κοσμική ενεργειακή πύλη (δεν έχουν εντοπιστεί να υπάρχουν τέτοιες πύλες), ΔΕΝ θα ξεκινήσει Γ΄παγκόσμιος πόλεμος (για το 2013 δεν ξέρω πάνω σε αυτό)

Όλες αυτές είναι δικές μου προβλέψεις και εκτιμήσεις ....... πάμε στοίχημα?

Το ήξερες δεν το έπαιζες?


Edited by - gianipseftis on 31/01/2012 12:09:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 12:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από την άλλη πλευρά, αν ο κόσμος/σύμπαν δεν είναι άπειρος, τότε υπάρχει πρόβλημα με το πως προέκυψε.
Από το “τίποτα” ΔΕΝ μπορεί να προκύψει το “κάτι” , ΟΥΤΕ ο θεός.
Νομίζω ότι η σύγχρονη επιστήμη διαφωνεί με αυτό. Αλλά ας μας φωτίσουν άλλοι συμφορουμίστες σχετικά με το ζήτημα (Ζιπ;). Νομίζω ότι δεν μπορεί να υπάρξει πραγματικά κενός χώρος, καθώς αμέσως δημιουργείτε κάτι.


quote:
Προσωπικά πιστεύω πως το σύμπαν μας έχει όλους “γραμμένους”.
Υπάρχουμε δεν υπάρχουμε, ούτε που το γνωρίζει.
Μάλλον εσένα προσωπικά σε έχει γραμμένο για αυτό το λες αυτό.
Τον Πλάτωνα πάλι δεν νομίζω ότι τον αγνοεί, γιατί ούτε αυτός αγνοεί το σύμπαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 12:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κενό, με την κλασσική έννοια του όρου [ δηλ. το άδειο, ο τελείως άδειος χώρος, το τίποτα ] ως στιγμής φαίνεται πως δεν μπορεί να υπάρξει. Ωστόσο, υπάρχουν καταστάσεις και συστήματα που προσεγγίζουν την έννοια του απόλυτου κενού όπως είναι π.χ το κενό του διαστήματος ή το κβαντικό κενό. Όμως ακόμη κι αν μια περιοχή του χώρου δεν περιέχει καθόλου σωματίδια, η κοσμική ακτινοβολία υποβάθρου διαπερνά τα πάντα. Στην κβαντική θεωρία πεδίου και στην θεωρία των χορδών, ο όρος "κενό" χρησιμοποιείται για να δηλώσει την στάθμη με την χαμηλότερη δυνατή ενέργεια στον λεγόμενο χώρο Χίλμπερτ, δηλ. ενός χώρου που η έννοιά του είναι αμιγώς μαθηματική. Αντίθετα με τον γνωστό τρισδιάστατο χώρο, ο χώρος Χίλμπερτ έχει άπειρες διαστάσεις και δεν είναι διανυσματικός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 13:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Από την άλλη πλευρά, αν ο κόσμος/σύμπαν δεν είναι άπειρος, τότε υπάρχει πρόβλημα με το πως προέκυψε.
Από το “τίποτα” ΔΕΝ μπορεί να προκύψει το “κάτι” , ΟΥΤΕ ο θεός.
Νομίζω ότι η σύγχρονη επιστήμη διαφωνεί με αυτό. Αλλά ας μας φωτίσουν άλλοι συμφορουμίστες σχετικά με το ζήτημα (Ζιπ;). Νομίζω ότι δεν μπορεί να υπάρξει πραγματικά κενός χώρος, καθώς αμέσως δημιουργείτε κάτι.


quote:
Προσωπικά πιστεύω πως το σύμπαν μας έχει όλους “γραμμένους”.
Υπάρχουμε δεν υπάρχουμε, ούτε που το γνωρίζει.
Μάλλον εσένα προσωπικά σε έχει γραμμένο για αυτό το λες αυτό.
Τον Πλάτωνα πάλι δεν νομίζω ότι τον αγνοεί, γιατί ούτε αυτός αγνοεί το σύμπαν.

Μα βεβαίως είναι δική μου αντίληψη, πως το σύμπαν δεν νοιάζεται για μένα, και του είναι αδιάφορο αν υπάρχω ή όχι.

Το μόνο σίγουρο για μένα είναι πως υπάρχω, και αυτό επιβεβαιώνει την ύπαρξη του “κάτι”.
Η ύπαρξη του “κάτι” ακυρώνει δια παντός το “τίποτα”.
Αυτή είναι μια φιλοσοφική προσέγγιση της ύπαρξης.

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι είπα, όταν αναφέρεσαι στην σύγχρονη επιστήμη.
Η κβαντομηχανική θεωρεί πως δεν υπάρχει απόλυτα “κενό” αλλά “ψευδοκενο” πλημμυρισμένο από ψευδοσωματίδια.
Αυτό είναι μια πολύ απλή περιγραφή, για να μην μπούμε σε περισσότερες λεπτομέρειες.

Η άποψη αυτή είναι εναρμονισμένη με την φιλοσοφική προσέγγιση, που ποιο πάνω έγραψα, και αναφέρεται στο “κάτι”

Το “κάτι” επιβεβαιώνεται για σένα, από την ύπαρξη την δική σου, και μόνο.
Αυτό αρκεί, για να ακυρώσει δια παντός το τίποτα
Από το τίποτα δεν μπορεί να προκύψει κάτι, και το κάτι δεν μπορεί να γίνει τίποτα

Η προσέγγιση αυτή είναι φιλοσοφική.

Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις , δεν φταίω εγώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 13:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτός ο άνθρωπος μ' έχει επηρεάσει όσο κανείς άλλος σ' αυτόν τον κόσμο.
Άπειρα αποφθέγματα μπορεί κανείς να παραθέσει.
Όμως μια απλή λέξη με "λάθος" γένος μου προκαλεί πάντα ανατριχίλα όταν την συναντώ στα κείμενά του :
"η παράδεισος" και όχι "ο παράδεισος". Τεράστια διαφορά....

"μυγδαλιά μίλα μου για τον Θεό" και η μυγδαλιά άνθισε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 13:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Από το “τίποτα” ΔΕΝ μπορεί να προκύψει το “κάτι” , ΟΥΤΕ ο θεός.


Η έννοια του Θεού [ και ειλικρινά απορώ που σχεδόν πάντα την εισάγουμε στο σκεπτικό των προτάσεών μας ], είναι καθαρά ανθρώπινη εφεύρεση και προκύπτει ακριβώς από την αδυναμία μας να ερμηνεύσουμε πλήρως την φύση, την δομή και την λειτουργία του σύμπαντος.

Προς το παρόν, όλες οι ενδείξεις μας οδηγούν στο συμπέρασμα πως αυτό που λέμε ως "το τίποτα", το απόλυτο κενό, δεν υπάρχει στην πραγματικότητα. Όμως παραμένει το ερώτημα "τι υπήρχε πριν ;". Ίσως αυτό το ερώτημα να μας εγκλωβίζει σε μια νοητή φυλακή. Στην πραγματικότα αυτό το "πριν", που βασίζεται καθαρά στην εσφαλμένη αντίληψή μας για τον χρόνο, να μην υπάρχει καν και να είναι απλώς ακόμη μία ανθρώπινη ψευδαίσθηση και αυταπάτη.

Η έννοια του Θεού - δημιουργού δεν είναι φυσική. Είναι α-φύσικη. Με την φιλοσοφία μπορεί κάποιος να την προσεγγίσει καλύτερα και να δώσει ίσως κάποιες απαντήσεις θεολογικού ή θεοσοφικού κυρίως περιεχομένου. Είναι λάθος να εμπλέκουμε την έννοια αυτή με τις θετικές επιστήμες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 13:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Η κβαντομηχανική θεωρεί πως δεν υπάρχει απόλυτα “κενό” αλλά “ψευδοκενο” πλημμυρισμένο από ψευδοσωματίδια.


Στην κβαντομηχανική δεν υπάρχουν ούτε "ψευδοκενά", ούτε "ψευδοσωματίδια". Αυτά είναι δικοί σου όροι, έτσι όπως εσύ την καταλαβαίνεις [ που μεταξύ μας κιόλας, δεν νομίζω να την καταλαβαίνεις ].

Η θεωρία της είναι ξεκάθαρη, οι όροι που χρησιμοποιεί είναι ξεκάθαροι, οι εξισώσεις τις είναι ξεκάθαρες. Έχεις μια συνήθεια να τα ερμηνεύεις όλα όπως γουστάρεις εσύ και να δίνεις δικές σου [ ευφάνταστες μεν, ανακριβείς δε ], σημασίες.

Το παραθέτω ξανά :

quote:
Στην κβαντική θεωρία πεδίου και στην θεωρία των χορδών, ο όρος "κενό" χρησιμοποιείται για να δηλώσει την στάθμη με την χαμηλότερη δυνατή ενέργεια στον λεγόμενο χώρο Χίλμπερτ, δηλ. ενός χώρου που η έννοιά του είναι αμιγώς μαθηματική. Αντίθετα με τον γνωστό τρισδιάστατο χώρο, ο χώρος Χίλμπερτ έχει άπειρες διαστάσεις και δεν είναι διανυσματικός.

Αν νομίζεις πως το παραπάνω είναι εναρμονισμένο με την φιλοσοφική προσέγγιση που έγραψες πιο πάνω [ σχετικά με αυτό το "κάτι" που αναφέρεις ] ... απλά σου λέω πως νομίζεις λάθος. Παίρνεις μαθηματικές θεωρίες, τις τσαλακώνεις σαν χαρτί και τις εξωμοιώνεις με μία δική σου ίδεα - σκέψη - άποψη που την ονομάζεις "το κάτι". Αυτό είναι πέρα ως πέρα αυθαίρετο, ανακριβές και παιδιάστικο.

Edited by - zip on 31/01/2012 13:36:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 13:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
gianipseftis

Από το “τίποτα” ΔΕΝ μπορεί να προκύψει το “κάτι” , ΟΥΤΕ ο θεός.


Η έννοια του Θεού [ και ειλικρινά απορώ που σχεδόν πάντα την εισάγουμε στο σκεπτικό των προτάσεών μας ], είναι καθαρά ανθρώπινη εφεύρεση και προκύπτει ακριβώς από την αδυναμία μας να ερμηνεύσουμε πλήρως την φύση, την δομή και την λειτουργία του σύμπαντος.

Προς το παρόν, όλες οι ενδείξεις μας οδηγούν στο συμπέρασμα πως αυτό που λέμε ως "το τίποτα", το απόλυτο κενό, δεν υπάρχει στην πραγματικότητα. Όμως παραμένει το ερώτημα "τι υπήρχε πριν ;". Ίσως αυτό το ερώτημα να μας εγκλωβίζει σε μια νοητή φυλακή. Στην πραγματικότα αυτό το "πριν", που βασίζεται καθαρά στην εσφαλμένη αντίληψή μας για τον χρόνο, να μην υπάρχει καν και να είναι απλώς ακόμη μία ανθρώπινη ψευδαίσθηση και αυταπάτη.

Η έννοια του Θεού - δημιουργού δεν είναι φυσική. Είναι α-φύσικη. Με την φιλοσοφία μπορεί κάποιος να την προσεγγίσει καλύτερα και να δώσει ίσως κάποιες απαντήσεις θεολογικού ή θεοσοφικού κυρίως περιεχομένου. Είναι λάθος να εμπλέκουμε την έννοια αυτή με τις θετικές επιστήμες.



Τις σοβαρές επιρροές του ανθρωπικού παράγοντα στην φιλοσοφική προσέγγιση του κόσμου μας, τις είχα αναφέρει σε προηγούμενο πόστ μου.

Μια απο αυτές είναι και η αιτιοκρατική αρχή.

Δεν βλέπω που διαφωνούμε!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 13:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Το μόνο σίγουρο για μένα είναι πως υπάρχω, και αυτό επιβεβαιώνει την ύπαρξη του “κάτι”.


Και από που αντλείς αυτή την σιγουριά ότι υπάρχεις ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 14:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στην φιλοσοφική προσέγγιση που επιχειρώ του κόσμου, και σε αυτή αναφέρομαι, το ερώτημα που τίθεται είναι αν υπάρχει το κάτι ( το οτιδήποτε).
Για μένα (και για σένα και τον οποιονδήποτε θέτει το ερώτημα) είναι αυτονόητο πως υπάρχει το “κάτι”, γιατί απλούστατα υπάρχει αυτός που θέτει το ερώτημα.

Δεύτερο φιλοσοφικό ερώτημα

Μπορεί από το “τίποτα” να προκύψει το “κάτι”
Κατά την δική μου άποψη όχι.

Πάντα κάτι υπήρχε και ποτέ τίποτα.

Η ερώτηση αν υπήρχε κάποτε το “τίποτα” είναι παραλογισμός.

Οι επιστημονικές προσεγγίσεις που λες δεν περιγράφουν το “τίποτα” αλά προσπαθούν να περιγράψουν το “κάτι”, και η ορθότητά τους είναι σχετική.

Εγώ ΔΕΝ προσπαθώ να περιγράψω το “κάτι” , αλά μου αρκεί – σε αυτή την περίπτωση – να επισημάνω την αναγκαιότητα ύπαρξής του και πρόθεσή μου ήταν να δείξω πως πάντα υπήρχε κάτι και όχι τίποτα.
Από το τίποτα δεν μπορεί να προκύψει το κάτι.

Αυτή είναι η άποψή μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy