ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΝΕΟ ΚΑΡΑΒΙ -SOS-
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 15:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα,

περπάτησε με τα εγώ σου βλέπε τα ως φίδια και σκορπιούς
που δεν μπορούν να σ'αγγίξουν αλλά παραμερίζουν,
μην τα αφήνεις να σε δηλητηριάζουν,

μάθε να τα φιλτράρεις με τη Μάχαιρα του Πνεύματος! (το Λόγο)

Tι τους είπε ο Ιησούς, Άλεξ, Tζέκυλ;

"Eχω δει το σατανά να πέφτει από το ουρανό σαν αστραπή,
σας δίνω εξουσία να πατάτε πάνω σε φίδια και σκορπιούς
να κυριαρχείτε πάνω σ' όλη τη δύναμη του εχθρού
και τίποτα δεν θα σας βλάψει."

που πήγαν τα εγώ;...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 17:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δοκτορα, δεν μπορω να διανοηθω πως μπορείς να οδηγησει καποιος το αυτοκίνητο, χωρίς ΕΓΏ.
Ούτε πως γίνεται να μάθεις κάτι, ένα επάγγελμα, μια γλώσσα, ενα μουσικο οργανο, μια επιστήμη, χωρίς ΕΓΏ.
Αν δεν διδαχθείς να το κανείς απο μικρής ηλικίας, (να χρησιμοποιείς αυτη την κίνηση, θα έχεις σοβαρά προβλήματα να προσαρμοσθεις, με ότι ονομάζουμε συνάνθρωπο, εργασία, κοινωνία)

Οκ μέχρι εδω?



Νομίζω κατάλαβα τι παρεξήγηση έχει γίνει. Αυτά που χειαζόμαστε, τα χαρακτηριστικά, για να λειτουργίσουμε στον φυσικό κόσμο, ονομάζονται "προσωπικότητα". Δεν είναι το ίδιο με το Εγώ, αλλά όταν το Εγώ εκφράζεται μέσα από την προσωπικότητα, τότε είναι που έχουμε πρόβλημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 17:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οκ μέχρι εδω?

Τώρα αυτη η φυσιολογική και στις ανθρώπινες δυνατότητες κατάσταση της συνηδεισης, του να χρησιμοποιεί σε μια κατεύθυνση τις σκέψεις, να δημιουργεί και να ευημερεί, έχει και την άλλη του όψη.

Αυτη της καταστροφής, (προσωπικης η του συνόλου), και αυτο γίνεται συνηδειτα μα και ασυνείδητα.

Αυτο είναι που χρειάζεται να δώσουμε όλη την προσοχη μας, γιατι με την κίνηση του να μάθει, να εξελιχθεί, δημιουργείται παράλληλα ότι ονομάζουμε ο ξεχωριστος εαυτος, και αυτο δεν είναι άλλο απο ΤΑΥΤΙΣΕΙΣ κινήσεων των ΕΓΏ.

Εάν δεν υπάρχει ταύτιση με αυτές τις κινήσεις, γιατι να είσαι περήφανος όταν σε λένε έλληνα?
Εάν δεν υπάρχει ταύτιση, γιατι να είναι τόσο σπουδαίος ο Χριστός, ο βουδας, ο Σωκρατης, ο δασκαλος, οι ιδεες, η θρησκεια, ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός, και ότι αλλο θέλεις βάζεις?

Διλαδη, τα ΕΓΏ μπορει να υπάρξουν και να είναι χρήσημα,

Μα,

όταν ξεχωρίζουν δημιουργούν εαυτο (αυτο το ξέχωρο (ταυτοτητα/προσωπικοτητα) που αισθάνεται ο καθενας μας)

Η,
μπορούν να υπάρχουν στην υπηρεσία της συνείδησης, μα δεν δημιουργούν πρόβλημα.

Η διάφορα είναι πως το ΕΓΏ που δεν ταυτίζεται, λέει πως είμαι πολίτης του κόσμου, (έχει επίγνωση σχεδον πάντα σε αυτο που, σκέφτεται και στο τι κάνει)

ενω αυτός που ταυτίζεται, λέει πως είμαι έλληνας, αλβανός, τούρκος, χριστιανος, μωαμεθανος, είμαι ποιο έξυπνος απο σένα, κλπ κλπ


Ωραία ωραία, άρα συμφωνούμε στο εξής: Η ταύτιση γίνεται αιτία δυστυχίας. Ναι;

Ας πάρουμε όμως ένα παραδειγμα, και ας κάνουμε κάποιες ερωτήσεις για να βρούμε μια κοινή γλώσσα επικοινωνίας για αν συνεννοηθούμε καλύτερα.
Υπάρχει π.χ. το Εγώ της λαγνείας. Αυτό μπορούμε να το δούμε όταν π.χ. περπατάμε στον δρόμο και βλέπουμε έναν άνδρα να κοιτάει μια γυναίκα που τα χει "βγάλει όλα έξω".
Πρώτα ταυτίζεται με αυτό που βλέπει (τη γυναίκα), μετά η ταύτηση δημιουργεί γοητεία με το παρατηρούμενο, και η γοητευμένη συνείδηση πέφτει τελικά σε ύπνο. Σε αυτή τη κατάσταση μπορεί να δημιουργηθεί μια ενεργειακή οντότητα, μια επιθυμία, να κάνει κάτι με αυτή τη γυναίκα. Έπειτα ο άνδρας μπορεί για καιρό να ταίζει αυτή την επιθυμάι σκεπτόμενος τη γυναίκα αυτή. Ωραία. Ως εδώ είναι κατανοητό σε γενικές γραμμές;

Σε ρωτάω λοιπόν Πλάτωνα, αν αυτός ο άνδρας σκοτώσει αυτή την επιθυμία, θα κάνει κακό στον εαυτό του;


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/02/2012 17:27:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 18:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκτορ
Ωραία ωραία, άρα συμφωνούμε στο εξής: Η ταύτιση γίνεται αιτία δυστυχίας. Ναι;

Ας πάρουμε όμως ένα παραδειγμα, και ας κάνουμε κάποιες ερωτήσεις για να βρούμε μια κοινή γλώσσα επικοινωνίας για αν συνεννοηθούμε καλύτερα.
Υπάρχει π.χ. το Εγώ της λαγνείας. Αυτό μπορούμε να το δούμε όταν π.χ. περπατάμε στον δρόμο και βλέπουμε έναν άνδρα να κοιτάει μια γυναίκα που τα χει "βγάλει όλα έξω". 
............
Γιατι το ονομαζεις ΕΓΏ της λαγνειας?  είναι κάτι εμφυτο στον άνθρωπο να ανταποκρίνεται στην πρόκληση του θυλικού. Και η γάτα δείχνει την κοιλιά της, το πουλάκι τα φτερά του...και η γυναίκα τα βγάζει αφου για χρόνια τα κρύβει. Αν τα έδειχνε και είχες συνηθίσει να βλέπεις απο μικρός, θα υπήρχε ΕΓΏ της λαγνειας η όπως το ονομάζουμε?

Δοκτορ.
Πρώτα ταυτίζεται με αυτό που βλέπει (τη γυναίκα), μετά η ταύτηση δημιουργεί γοητεία με το παρατηρούμενο, και η γοητευμένη συνείδηση πέφτει τελικά σε ύπνο. 
.........

Δεν πέφτει, είναι συνεχώς σε ύπνο. Απλα η γοητεία της γυναίκας τον ξυπνά. Ξυπνά εκείνο το μέρος του, που αντιδρα όπως κάθε συνήθεια. Αν η συνείδηση ήταν συνεχώς ενεργή, η θέαση θα προκαλούσε ανταπόκριση, (θαυμασμό) μα δεν θα υπήρχε συνέχεια σαν ΣΚΈΨΗ, που θα έδειχνε τροφη και ενέργεια στην επιθυμία. Οι επιθυμία είναι σκέψεις, που είναι τόσο σε συνειδητο όσο και στο ασυνείδητο μέρος μας.

δοκτορ.
Σε αυτή τη κατάσταση μπορεί να δημιουργηθεί μια ενεργειακή οντότητα, μια επιθυμία, να κάνει κάτι με αυτή τη γυναίκα. Έπειτα ο άνδρας μπορεί για καιρό να ταίζει αυτή την επιθυμάι σκεπτόμενος τη γυναίκα αυτή. Ωραία. Ως εδώ είναι κατανοητό σε γενικές γραμμές;
..........
Η ΣΚΈΨΗ ταιζει πάντα δοκτορ. Αυτη είναι πίσω απο κάθε πράξη.

Δοκτορ.
Σε ρωτάω λοιπόν Πλάτωνα, αν αυτός ο άνδρας σκοτώσει αυτή την επιθυμία, θα κάνει κακό στον εαυτό του;
...........

Ναι, γιατι για να την σκοτώσεις πραγματικα, πρέπει να σκοτώσεις τη ΣΚΈΨΗ. Οι οντότητες και ότι γράφεις, (γνωρίζω τι είναι), αν δεν τις ταιζεις, σε αφήνουν. 

Βέβαια για να το δεις και πως γίνεται, πρέπει να μαζέψεις (να μην καταναλωσεις) ενέργεια, αυτη μέσα στη συνείδηση ανεβαίνει όπως το τσουνάμι. Καποια στιγμη, σε αφήνουν, μα σου επαναλαμβανω, μην ψαχνεις να σκοτωσεις κατι, μα κατανοησε οσο το δυνατοτερο γρηγοροτερα πως λειτουργεις, τι ειναι διλ η σκεψη, όσο δεν το γνωρίζεις, γίνεται πρόβλημα γιατι ζεις με εικόνες, προεκτάσεις, και δημιουργείς συνεχώς συγγρουση, με την έννοια πως μιλά μέσα κατ ακατάπαυστα.  

Όταν τελειώσει η μηχανικότητα της, (σκεψης) δεν κοιτάς μέσα απο την σύγκρουση τον κόσμο, μα είσαι ο κόσμος, και κάθε τι βρίσκει τη θέση του. 

Το τέλος της σκέψης, είναι το τέλος αυτου που αποκαλούμε (εσωτερικό και εξωτερικό.)

τότε άμα σε προκαλεί μια γυναίκα, θα την παρεις απο το χεράκι και θα την......

Και ούτε καν σκέψεις θα κανείς, αν διλ. έδρασε το λαγνο ΕΓΏ σου.

Ελπίζω να μην στεναχώρησουμε τον φίλο μας τον Άγγελο. 

Αγγέλε, για μένα ο Χριστός ξύγιοταν καλα.

Αλλιώς δεν θα έλεγε, ο πρώτος αναμαρτητος, πρώτος ας ρίξει...

Θελω να πω, πως.....Γνωριζε τι είναι η (αμαρτία!)

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 01/02/2012 18:26:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 18:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατι το ονομαζεις ΕΓΏ της λαγνειας? είναι κάτι εμφυτο στον άνθρωπο να ανταποκρίνεται στην πρόκληση του θυλικού. Και η γάτα δείχνει την κοιλιά της, το πουλάκι τα φτερά του...και η γυναίκα τα βγάζει αφου για χρόνια τα κρύβει. Αν τα έδειχνε και είχες συνηθίσει να βλέπεις απο μικρός, θα υπήρχε ΕΓΏ της λαγνειας η όπως το ονομάζουμε?

Η σεξουαλική ορμή, υπάρχει και είναι φυσιολογικό να υπάρχει, και πρέπει να υπάρχει (!!!)
Όταν όμως η σεξουαλική ορμή παίρνει τη μορφή του σαδισμού, της ομοφυλοφιλίας κοκ... εσύ τι λες; Ότι αν γινόταν απο όταν ήμασταν μικρά θα το είχαμε συνηθίσει οπότε... οκ;
Αυτές οι καταστάσεις, είναι διαστρεβλώσεις.

Ότι η σεξουαλική ορμή είναι έμφυτη, είναι, δεν λέω το αντίθετο έτσι;

quote:
Δεν πέφτει, είναι συνεχώς σε ύπνο. Απλα η γοητεία της γυναίκας τον ξυπνά. Ξυπνά εκείνο το μέρος του, που αντιδρα όπως κάθε συνήθεια.
Ναι εντάξει, απλά υποθέτω απλά ότι πριν ο άνθρωπος ήταν ξύπνιος και απλά εκείνη τη στιγμή, τον "συνεπήρε" η κατάσταση.


Με τα άλλα γενικά συμφωνούμε και για τις οντότητες που σε αφήνουν.
Θα πρέπει να το "μελετήσω" βαθύτερα το ζήτημα, πειραματικά, για να καταλάβω ακριβώς τι λες και να δω και να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχουν άλλες προεκτάσεις. Γιατί συχνά υπάρχουν, αλλα ο κόσμος της αγνοεί, ακόμα και αυτοί που είναι κάπως αφυπνισμένοι. Γιατί αν είμαστε πραγματικά η συνείδηση του σύμπαντος, τότε το λογικό είναι να μπορούμε και να το διαμορφώσουμε όπως ακριβώς θέλουμε, τι λες Πλάτωνα;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/02/2012 18:44:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 18:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Η ΣΚΈΨΗ ταιζει πάντα δοκτορ. Αυτη είναι πίσω απο κάθε πράξη.


Όχι πάντα ΠΛΑΤΩΝΑ. Υπάρχουν και πράξεις [ μάλλον καλύτερα κινήσεις αλλά μπορεί κάποιος να τις χαρακτηρίσει και πράξεις ] που ΔΕΝ ελέγχονται από την σκέψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 18:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεχνάτε και οι δύο (ΠΛΑΤΩΝΑΣ & Dr Jekyll Mr Hyde) στο παράδειγμα με την γυναίκα, κάτι. Το ενδεχόμενο πως ο άντρας που βλέπει αυτήν την γυναίκα που "τα 'χει βγάλει όλα έξω", να την βλέπει απλώς από ... θαυμασμό, να την θαυμάζει π.χ για το καλλίγραμμο σώμα της ή για το ωραίο δέρμα της και να μην αισθάνεται ο ίδιος ούτε λαγνεία, ούτε τίποτε. Σαν να βλέπει δηλ. κάποιος ένα έργο τέχνης, έναν πίνακα ζωγραφικής π.χ και το θαυμάζει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 19:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Πρώτα ταυτίζεται με αυτό που βλέπει (τη γυναίκα), μετά η ταύτηση δημιουργεί γοητεία με το παρατηρούμενο, και η γοητευμένη συνείδηση πέφτει τελικά σε ύπνο.

Δεν ταυτίζεται με την γυναίκα. Αν ταυτιζόταν με την γυναίκα, θα έπρεπε κι ο ίδιος να έκανε στριπτίζ. Με άλλα πράγματα μπορεί να ταυτίζεται : Με την ομορφιά π.χ ή με την γλώσσα του σώματός της. Η ομορφιά μπορεί να προκαλέσει γοητεία. Η γλώσσα του σώματος επίσης. Ο λόγος, επίσης. Κι αυτός μπορεί να γοητεύσει κάποιον. Μια γυναίκα όμως από μόνη της (χωρίς την ομορφιά ή την γλώσσα του σώματός της ή χωρίς την όμορφη ομιλία) μπορεί να μην είναι και καθόλου γοητευτική.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είμαστε καθόλου σίγουροι με τι ακριβώς ταυτίζεται. Μπορεί να ταυτίζεται ακόμη και με την κίνηση που κάνουν τα μαλλιά της καθώς πέφτουν στους γυμνούς της ώμους. Όμως, ασχέτως το τι είναι ακριβώς αυτό με το οποίο ταυτίζεται [ το οποίο ασφαλώς μπορούμε να το προσδιορίσουμε, αλλά θα πρέπει να κάνουμε κάποιες ερωτήσεις στον άντρα πρώτα ], το ενδεχόμενο να γοητεύεται είναι το πιο πιθανό [ εξαιρούμε την περίπτωση απλώς να την θαυμάζει ]. Η γοητεία όντως φέρνει ύπνο.

quote:
Σε αυτή τη κατάσταση μπορεί να δημιουργηθεί μια ενεργειακή οντότητα, μια επιθυμία, να κάνει κάτι με αυτή τη γυναίκα.

Ναι.

quote:
Έπειτα ο άνδρας μπορεί για καιρό να ταίζει αυτή την επιθυμάι σκεπτόμενος τη γυναίκα αυτή.

Ναι, αλλά η επιθυμία του έχει ήδη χάσει την αρχική ... ισχύ της, ας πούμε. Οι επιθυμίες δεν ταϊζονται. Συντηρούνται. Η συγκεκριμένη επιθυμία του άντρα να κάνει κάτι με αυτήν την γυναίκα που τον γοήτευσε, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα [ πολύ ή λίγο, δεν έχει σημασία ] γίνεται κονσέρβα επιθυμία. Τώρα, αν αυτός βάλει συντηρητικό μέσα στην κονσέρβα και την διατηρήσει ... κακό του κεφαλιού του γιατί στην ουσία απλώς φορτώνεται κονσέρβες μέσα του.

quote:
[...] αν αυτός ο άνδρας σκοτώσει αυτή την επιθυμία, θα κάνει κακό στον εαυτό του;

Δεν χρειάζεται καν να την σκοτώσει. Μπορεί είτε να την κάνει κονσέρβα, είτε να την αφήσει από μόνη της, φυσικά και απλά, να μπαγιατιώσει και να την πετάξει. Και να την σκοτώσει, να την πνίξει δηλ. μέσα του, κακό δεν θα κάνει ... απλά, θα ταλαιπωρηθεί λίγο περισσότερο ο ίδιος. Ε, ποιος ο λόγος να ταλαιπωριέται ;

Edited by - zip on 01/02/2012 19:18:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 19:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκαιο, αλλά αναφέρομαι (εγώ προσωπικά) σε έναν άνθρωπο που ταυτίζεται και κοιμάται. Υποθέτω ότι αν κάποιος ήταν συνειδητός εκείνη τη στιγμή, μπορεί να κοιτούσε για τον λόγο που αναφέρεις, απο θαυμασμό δηλαδή.

quote:
Όχι πάντα ΠΛΑΤΩΝΑ. Υπάρχουν και πράξεις [ μάλλον καλύτερα κινήσεις αλλά μπορεί κάποιος να τις χαρακτηρίσει και πράξεις ] που ΔΕΝ ελέγχονται από την σκέψη.
Λέγεται ότι υπάρχουν 5 κέντρα. Το διανοητικό, το συναισθηματικό, το κινητικό, το ενστικτώδες και το σεξουαλικό. (Μπορεί να τα μπερδεύω ή κάποια να ταυτίζονται κατα κάποιο τρόπο)
Το εγώ, λέγεται, ότι μπορεί να εκφράζεται και από τα πέντε αυτά κέντρα.

Π.χ. περνάει μια ωραία γυκαίκα (πάμε πάλι στο παράδειγμα) και ο άνδρας γυρνάει αυθόρμητα το κεφάλι προς αυτή. Όχι απο τον θαυμασμό που αναφέρει ο Ζιπ, αλλά από λαγνεία.
Όταν γυρνάει το κεφάλι του, δεν δίνει εντολή με το διανοητικό του "κεφάλι μου γύρνα", συμβαίνει αυθόρμητα, γιατί το Εγώ έχει εκφραστεί μέσα από το κινητικό κέντρο.

Ενστικτώδες κέντρο.
Όταν είμαστε σε μια κρίσιμη στιγμή, που δεν μας αφήνει χρόνο για σκέψη, μπορεί να βρούμε αμέσως τη σωστότερη λύση για το πρόβλημα, χωρίς να σκεφτόμουμε. Αυτό συμβαίνει επειδή το ενστικτώδες κέντρο, είναι πιο γρήγορο απ το διανοητικό. Π.χ. αν οδηγάμε και πεταχεί ξαφνικά κάποιος μπροστά μας, ενστικτωδώς θα στρίψουμε το τιμώνι. Χωρίς να το σκεφτούμε.

Συναισθηματικό κέντρο.
Μπορεί π.χ. να δούμε έναν φτωχό και χωρίς βέβαια να σκεφτούμε κάτι, να νιώσουμε στεναχώρια. Αυτό θα οφείλεται στο συναισθηματικό κέντρο.
Μπορεί πάλι να δούμε μια ωραία γυναίκα και χωρίς καμία εντολή του διανοητικού και χωρίς κάποια λάγνα σκέψη, να μας κάνει "κουκου", αυτό είναι το σεξουαλικό κέντρο.Αν και το διανοητικό κέντρο έχει έλεγχο πάνω στα άλλα, αυτό δεν σημαίνει ότι τα άλλα εξαρτόνται απαραίτητα από αυτό.

Πιθανόν τα παραδείγματα που δίνω να μην είναι καλά (πολύ πιθανόν) αλλά νομίζω ότι σε αυτό πιθανόν να αναφέρεται ο Ζιπ.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/02/2012 19:15:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 19:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ταυτίζεται με την γυναίκα. Αν ταυτιζόταν με την γυναίκα, θα έπρεπε κι ο ίδιος να έκανε στριπτίζ. Με άλλα πράγματα μπορεί να ταυτίζεται : Με την ομορφιά π.χ ή με την γλώσσα του σώματός της. Η ομορφιά μπορεί να προκαλέσει γοητεία. Η γλώσσα του σώματος επίσης. Ο λόγος, επίσης. Κι αυτός μπορεί να γοητεύσει κάποιον. Μια γυναίκα όμως από μόνη της (χωρίς την ομορφιά ή την γλώσσα του σώματός της ή χωρίς την όμορφη ομιλία) μπορεί να μην είναι και καθόλου γοητευτική.
Έχεις δίκαιο, αυτό εννούσα (τη γυναίκα, σαν να λέμε το σύνολο των χαρακτηριστικών της π.χ. ομορφιά, στυλ, κλπ)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 19:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υποθέτω ότι αν κάποιος ήταν συνειδητός εκείνη τη στιγμή, μπορεί να κοιτούσε για τον λόγο που αναφέρεις, απο θαυμασμό δηλαδή.

Κοίτα, αν μιλάμε για έναν συνειδητό άνθρωπο, τότε η συνειδητότητά του δεν τον αφήσει καν να γοητευτεί και θα τον προστατεύσει και από την όποια λαγνεία του. Δεν θα αφήσει δηλ. την λαγνεία να εμφανισθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 19:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Π.χ. περνάει μια ωραία γυκαίκα (πάμε πάλι στο παράδειγμα) και ο άνδρας γυρνάει αυθόρμητα το κεφάλι προς αυτή. Όχι απο τον θαυμασμό που αναφέρει ο Ζιπ, αλλά από λαγνεία.

Όταν γυρνάει το κεφάλι του, δεν δίνει εντολή με το διανοητικό του "κεφάλι μου γύρνα", συμβαίνει αυθόρμητα, γιατί το Εγώ έχει εκφραστεί μέσα από το κινητικό κέντρο.


Απο λαγνεία, ναι, μπορεί να το γυρίσει. Το κεφάλι του βέβαια θα γυρίσει εξ αιτίας του κινητικού του κέντρου. Το κινητικό κέντρο όμως με την σειρά του, έχει πάρει εντολή για να εργαστεί από ένα άλλο κέντρο : το σεξουαλικό. Το σεξουαλικό κέντρο είναι υπεύθυνο ας πούμε για την ... λαγνεία του. Το 'πιασες ;

Εδώ, σ' αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει το νοητικό. Αυτό που λες εσύ ... "αυθόρμητα", σημαίνει αυτό : πως δεν υπάρχει νοητικό. Σου εξηγώ τι υπάρχει και ποια κέντρα εργάζονται ...

Τώρα, στην άλλη περίπτωση που το κεφάλι του άντρα θα γυρίσει όχι από λαγνεία αλλά θα γυρίσει να κοιτάξει την γυναίκα από θαυμασμό, το κινητικό του κέντρο δεν παίρνει εντολή από το σεξουαλικό, αλλά από το ενστικτώδες. Γιατί το ένστικτό του "αντιδρά" στην ομορφιά της γυναίκας.

*διορθώνω κάποια πράγματα, sorry, για να είναι πιο κατανοητά.

Edited by - zip on 01/02/2012 19:40:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 19:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tώρα, εύλογα θα ρωτήσει κάποιος "Και το νοητικό που μπαίνει ;". Ας ξαναδούμε το παράδειγμα σε πιο ... πραγματικές συνθήκες και με περισσότερες λεπτομέρειες.

Ένας άντρας περπατάει στον δρόμο και ανταμώνει μια γυναίκα που "τα έχει βγάλει όλα έξω". Γυρνάει το κεφάλι του και την κοιτάει.

Η "αυθόρμητη" κίνηση του κεφαλιού του και η ανάλυση των κέντρων του που λειτουργούν εκείνη την στιγμή, ερμηνεύτηκαν παραπάνω. Το νοητικό θα ξεκινήσει να εργάζεται αν και μόνον αν έχει χρόνο να το κάνει. Πόση ώρα ο άντρας θα συνεχίσει π.χ να κοιτάει την γυναίκα ; Αν υποθέσουμε ότι ο άντρας συνεχίζει να κοιτάζει την γυναίκα π.χ 5 sec, τότε το νοητικό βρήκε τον κατάλληλο χρόνο για να εργαστεί ... για να σκεφτεί δηλ. Εδώ μπαίνει η σκέψη ΠΛΑΤΩΝΑ. Και μόνο τότε η σκέψη θα του δημιουργήσει με την σειρά της και την επιθυμία.

Edited by - zip on 01/02/2012 19:56:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 20:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
E καλα βρε ζιπ,

Κάτι χρόνια πριν, εκει που το έψαχνα για τα καλα, χωρίς να έχω ιδέα για κέντρα και τέτοια, είπα σε δυο διαφορετικές κοπέλες.

Ξέρεις κάτι baby, θέλω να θαυμάσω..

Γέλασε η κοπελια, νατος σκέφθηκε ο ματακιας....μα κάθησε απέναντι της και κοίταγα ΈΞΩ και μέσα μου τι γινόταν. Κράτησε για ώρα η παρατήρηση, εώς ότου πλησίασα κάτι περισσότερο της απόστασης ασφαλείας, δεν πρόσεξα (μαλλον η μυρωδια της) και η επιθυμία ήταν εκει....

Με μεγάλη ανακούφιση, ομολογώ, υπέκυψα....

Με την άλλη κοπελια, αυτη ήταν πραγματικη θέα, σε απόλυτη επίγνωση δεν είχα ουδεμία ΣΚΈΨΗ ουδεμία αντίδραση....μέχρι που κουράστηκε, ήταν αργά και ήθελε να κοιμηθεί.

Είπα οκ, της έδειξα το κρεβάτι, Μα μόλις κάθησε κοντά της, υπέκυψε εκείνη...

Ρε εσυ ζιπ, άμα δεν περνάγαμε απο όλα αυτα, θα κάναμε τέτοιες συζητήσεις?


Χωρίς ΣΚΈΨΗ τα κέντρα ακολουθούν τη φυσιολογικη τους λειτουργία. Ίσως η ανάγκη για σεχ να είναι όπως και στα ζώα...υπό ορισμένες συνθήκες, ορισμένες μέρες η μήνες του χρονου...

Η ΣΚΈΨΗ τα ενεργοποιεί και θέλεις κάθε λιγο και λιγάκι...

Τα μοναστήρια και τα ορη, δεν βοηθούν τον Μόναχο αν κάνει σκέψεις...το διαπίστωσα τις 15 μέρες που πέρασα μαζυ τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 20:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεμινάριο

Αν με βλέπουν να στέκομαι
όρθιος, ακίνητος, μες
στα λουλούδια μου, όπως
αυτή τη στιγμή,
θα νόμιζαν πως τα διδάσκω.
Ενώ είμαι εγώ που ακούω
κι αυτά που μιλούν.
Έχοντάς με στο μέσο
μου διδάσκουν το φως.

Ποιος το είπε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 21:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Γιώργος Α. Παπανδρέου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 21:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Χωρίς ΣΚΈΨΗ τα κέντρα ακολουθούν τη φυσιολογικη τους λειτουργία. Ίσως η ανάγκη για σεχ να είναι όπως και στα ζώα...υπό ορισμένες συνθήκες, ορισμένες μέρες η μήνες του χρονου...

Η ΣΚΈΨΗ τα ενεργοποιεί και θέλεις κάθε λιγο και λιγάκι...


ΠΛΑΤΩΝΑ, η άποψή σου βάζει την σκέψη να παίζει πρωταρχικό ρόλο στην λειτουργία της ανθρώπινης μηχανής. Ο άνθρωπος όμως, δεν είναι μονάχα σκέψη, ούτε λειτουργεί μονάχα από την σκέψη του. Το νοητικό είναι όντως ένα σημαντικό κέντρο, όμως ο άνθρωπος δεν έχει μόνο αυτό.

Δεν απορώ βέβαια γι' αυτήν την άποψη, γιατί είναι πολύ φυσιολογικό να θεωρούμε πως όλα ξεκινούν από την σκέψη. Κι αυτό συμβαίνει γιατί το νοητικό μας, έχει απλώσει τα δίχτυα του σε όλα τα υπόλοιπα κέντρα μας κάνοντάς μας να θεωρούμε πως αυτό έχει τον πρώτο λόγο σε ότι μας συμβαίνει ή σε ότι κάνουμε. Αυτό είναι στην πραγματικότητα μια δυσλειτουργία του νοητικού. Στους περισσότερους ανθρώπους το νοητικό εργάζεται εις βάρος των υπολοίπων κέντρων και ο άνθρωπος νομίζει πως από την σκέψη του ξεκινούν όλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 22:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Π.χ. περνάει μια ωραία γυκαίκα (πάμε πάλι στο παράδειγμα) και ο άνδρας γυρνάει αυθόρμητα το κεφάλι προς αυτή. Όχι απο τον θαυμασμό που αναφέρει ο Ζιπ, αλλά από λαγνεία.

Όταν γυρνάει το κεφάλι του, δεν δίνει εντολή με το διανοητικό του "κεφάλι μου γύρνα", συμβαίνει αυθόρμητα, γιατί το Εγώ έχει εκφραστεί μέσα από το κινητικό κέντρο.


Απο λαγνεία, ναι, μπορεί να το γυρίσει. Το κεφάλι του βέβαια θα γυρίσει εξ αιτίας του κινητικού του κέντρου. Το κινητικό κέντρο όμως με την σειρά του, έχει πάρει εντολή για να εργαστεί από ένα άλλο κέντρο : το σεξουαλικό. Το σεξουαλικό κέντρο είναι υπεύθυνο ας πούμε για την ... λαγνεία του. Το 'πιασες ;

Εδώ, σ' αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει το νοητικό. Αυτό που λες εσύ ... "αυθόρμητα", σημαίνει αυτό : πως δεν υπάρχει νοητικό. Σου εξηγώ τι υπάρχει και ποια κέντρα εργάζονται ...

Τώρα, στην άλλη περίπτωση που το κεφάλι του άντρα θα γυρίσει όχι από λαγνεία αλλά θα γυρίσει να κοιτάξει την γυναίκα από θαυμασμό, το κινητικό του κέντρο δεν παίρνει εντολή από το σεξουαλικό, αλλά από το ενστικτώδες. Γιατί το ένστικτό του "αντιδρά" στην ομορφιά της γυναίκας.

*διορθώνω κάποια πράγματα, sorry, για να είναι πιο κατανοητά.


Τα εξηγείς πολύ ωραία, καλά κάνεις, βασικά ήλπιζα ότι κάποιος θα το κάνει

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/02/2012 22:51:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 22:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ
ΠΛΑΤΩΝΑ, η άποψή σου βάζει την σκέψη να παίζει πρωταρχικό ρόλο στην λειτουργία της ανθρώπινης μηχανής. Ο άνθρωπος όμως, δεν είναι μονάχα σκέψη, ούτε λειτουργεί μονάχα από την σκέψη του. Το νοητικό είναι όντως ένα σημαντικό κέντρο, όμως ο άνθρωπος δεν έχει μόνο αυτό.
..........
Δεν λέω κάτι διαφορετικο, ίσα ίσα το έχω καταλάβει απο μικρός πως το πρόβλημα της ανθρωπότητας είναι το δημιούργημα της σκέψης, ο ξεχωριστος εαυτός. Αν δεν υπήρχε αυτός ο νοητικος λαβυρινθος, ο τρόπος διλ. Που ζούμε, να δημιουργούμε εικόνες και εντυπώσεις για κάθε τι, και φυσικά η μεγαλη εικόνα που έχουμε για τον εαυτο μας, η ζωη θα ήταν πολυ direct, τα κέντρα θα δούλευαν όπως έπρεπε, (θα ήταν ανοιχτά) η ενέργεια θα ερεε, όπως  η ζωη. Τώρα ζιπ οι περισσότεροι άνθρωποι κλείνονται σε μια γωνιτσα του μυαλου τους, και εκει μέσα  ζουν και πεθαίνουν. Δεν είναι λοιπόν σκέψεις μόνο δικές σου τα παρακάτω..

Ζιπ
Δεν απορώ βέβαια γι' αυτήν την άποψη, γιατί είναι πολύ φυσιολογικό να θεωρούμε πως όλα ξεκινούν από την σκέψη. Κι αυτό συμβαίνει γιατί το νοητικό μας, έχει απλώσει τα δίχτυα του σε όλα τα υπόλοιπα κέντρα μας κάνοντάς μας να θεωρούμε πως αυτό έχει τον πρώτο λόγο σε ότι μας συμβαίνει ή σε ότι κάνουμε. Αυτό είναι στην πραγματικότητα μια δυσλειτουργία του νοητικού. Στους περισσότερους ανθρώπους το νοητικό εργάζεται εις βάρος των υπολοίπων κέντρων και ο άνθρωπος νομίζει πως από την σκέψη του ξεκινούν όλα.
..........

Αυτο ακριβώς λέω. Έπαυξανω μάλιστα, δεν είναι μόνο δυσλειτουργία, μα πολυ επικινδυνη κατάσταση, αφου χάνει κάθε νόημα η ζωη, (χανεται προπαντως η ομορφια της, ) μιας και τα περισσοτερα που κανουμε, γινονται μηχανικά, η τα ζούμε εντελως επιφανειακά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 22:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοίτα, αν μιλάμε για έναν συνειδητό άνθρωπο, τότε η συνειδητότητά του δεν τον αφήσει καν να γοητευτεί και θα τον προστατεύσει και από την όποια λαγνεία του. Δεν θα αφήσει δηλ. την λαγνεία να εμφανισθεί.

Έχεις δίκαιο, ερώτημα όμως, τελικά πώς καταλήγει η συνείδηση να κοιμάται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 22:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκτορ

Έχεις δίκαιο, ερώτημα όμως, τελικά πώς καταλήγει η συνείδηση να κοιμάται;
..........

Αν κάποιος σου απαντησει, θα κόψω τις φλέβες μου!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 01/02/2012 22:59:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 23:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Έχεις δίκαιο, ερώτημα όμως, τελικά πώς καταλήγει η συνείδηση να κοιμάται;


Η συνείδηση δεν καταλήγει να κοιμάται. Δεν ήταν ξύπνια πριν την γοητεία π.χ. και με την γοητεία κατέληξε να κοιμηθεί. Η γοητεία απλά την κρατάει κοιμισμένη, την διατηρεί. Δεν την αφήνει να ξυπνήσει.

Η συνείδηση σε έναν άνθρωπο που δεν ξέρει τι του συμβαίνει και γιατί πράττει όπως πράττει, είναι ήδη κοιμισμένη. Ο άνθρωπος πρέπει να κατανοήσει πως η κοιμισμένη συνείδησή του είναι η μόνιμη κατάστασή του. Είναι η κατάσταση στην οποία βρισκόταν, βρίσκεται και θα βρίσκεται.

Σε μια τέτοια κατάσταση ο άνθρωπος ακόμη και να γοητευτεί, δεν είναι καν σε θέση να το αντιληφθεί. Γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις η γοητεία, παρ' ότι συντηρεί έναν λήθαργο, μπορεί να οδηγήσει σε όμορφα πράγματα πέραν μιας απλής επιθυμίας σεξουαλικού ή ερωτικού περιεχομένου. Μπορεί π.χ ο άντρας να γοητευτεί από αυτήν την όμορφη γυναίκα και αντί να επιθυμίσει την ίδια την γυναίκα, να πάει στο σπίτι του και να ζωγραφίσει έναν εξαίρετο πίνακα ζωγραφικής. Παράδειγμα είναι αυτό, έτσι ; Μπορεί κάποιος άλλος από την γοητεία μιας γυναίκας, να γράψει ένα πολύ όμορφο και γλυκό τραγούδι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 23:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να πούμε πως η συνείδηση "κατέληξε να κοιμάται", θα πρέπει αρχικά να έχουμε μια ξύπνια συνείδηση που με κάποιον τρόπο ... κατέληξε να κοιμάται. Δηλ. για να καταλήξει να κοιμηθεί κάτι, πρέπει πρώτα αυτό το κάτι να ήταν ξύπνιο και ... μετά από την γοητεία π.χ κατέληξε να κοιμηθεί.

Όμως εμείς δεν έχουμε μια ξύπνια συνείδηση. Έχουμε μονίμως την συνείδησή μας κοιμισμένη. Αυτή είναι η μόνιμη κατάστασή μας. Συνεπώς, να καταλήξει να κοιμηθεί τι ; Η ήδη κοιμισμένη μας συνείδηση ;

Το 'πιασες ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 23:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ
Είναι η κατάσταση στην οποία βρισκόταν, βρίσκεται και θα βρίσκεται.
.............

Έλα ρε ζιπ. Μη σήκωνεις και εσυ τοίχους. Έχουμε τόσους που μας εγκλοβιζουν....συνεχώς!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 23:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι τοίχοι, ΠΛΑΤΩΝΑ.

Σχεδόν όλα τα ερωτήματα αυτού του τύπου, γίνονται ακριβώς επειδή θεωρούμε πως έχουμε μια ξύπνια συνείδηση, πως είμαστε συνειδητοί δηλ. Και λέμε "Καλά, αφού είμαι συνειδητός, πως γίνεται με την γοητεία μιας γυναίκας να καταλήξει η συνείδησή μου σε ύπνο ; Πως γίνεται να κοιμηθεί ;". Εμ, εδώ είναι το μυστικό. Δεν είσαι συνειδητός καημένε μου. Γιατί αν ήσουν, αν ήμουν, αν ήμασταν δηλ. τότε δεν θα εμφανιζόταν καν ούτε η λαγνεία, ούτε τίποτε άλλο και η γοητεία αυτής της γυναίκας, θα επηρρέαζε θετικά τους εαυτούς μας και θα μας οδηγούσε σε όμορφες καταστάσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 23:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον άνθρωπο που είναι συνειδητός, δεν υπάρχει τίποτε το βρώμικο. Αυτός ο άνθρωπος ακόμη και επιθυμήσει μια γυναίκα βλέποντάς την στον δρόμο, δεν θα το κάνει επειδή είναι λάγνος. Θα το κάνει επειδή γνωρίζει τι του συνέβει μέσα του βλέποντάς την. Κι όχι μόνο αυτό. Αυτός ξέρει τι έκανε, ξέρει τι κάνει, αλλά ξέρει και τι θα κάνει σχετικά με αυτήν την επιθυμία. Δεν τίθεται θέμα αν θα "ταίσει" την επιθυμία. Ξέρει ότι την έχει μέσα του. Απο 'κει κι έπειτα, θα πράξει αναλόγως αν θέλει να πραγματοποιήσει ή όχι την επιθυμία του. Αν θέλει να την πραγματοποιήσει, πιθανώς να πλησιάσει την γυναίκα, να της μιλήσει ή οτιδήποτε άλλο τέλος πάντων. Αν δεν θέλει να την πραγματοποιήσει, είτε θα την αφήσει να μπαγατιώσει όπως έλεγα πριν, είτε θα την συντηρήσει σαν σε κονσέρβα, είτε θα την πνίξει παιδεύοντας λίγο περισσότερο τον εαυτό του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 23:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχεδόν όλα τα ερωτήματα αυτού του τύπου, γίνονται ακριβώς επειδή θεωρούμε πως έχουμε μια ξύπνια συνείδηση, πως είμαστε συνειδητοί δηλ. Και λέμε "Καλά, αφού είμαι συνειδητός, πως γίνεται με την γοητεία μιας γυναίκας να καταλήξει η συνείδησή μου σε ύπνο ; Πως γίνεται να κοιμηθεί ;". Εμ, εδώ είναι το μυστικό. Δεν είσαι συνειδητός καημένε μου. Γιατί αν ήσουν, αν ήμουν, αν ήμασταν δηλ. τότε δεν θα εμφανιζόταν καν ούτε η λαγνεία, ούτε τίποτε άλλο και η γοητεία αυτής της γυναίκας, θα επηρρέαζε θετικά τους εαυτούς μας και θα μας οδηγούσε σε όμορφες καταστάσεις.
Τότε, ερώτημα, γιατί η συνείδηση κοιμάται μόνιμα; Κοιμάται γιατί το επέλεξε; Ή κοιμάται επειδή κάποιες δυνάμεις την κρατάνε κοιμισμένη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 23:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω τι γράφεις, αν θέλεις να συμβαλω να δεις γιατι στις καταδύσεις σου για 50 φορές βλέπεις συνεχώς κάτι διαφορετικο, ωφελείται ακριβώς σε ότι συζητάμε.

Και ο άγγελος έγραψε πριν λιγες σελιδες, κατι σοβαρο για νιψη και λήθη, και ειπα να το κοιτάξεις Δεν ξέρω αν είναι δικα του όσα γράφει, εκπλήσσει και εμένα τοσο η αλλαγη γραφης οσο και περιεχομένου, μα δεν με ενδιαφέρει και τόσο η προέλευση.

Έχω μια υπόνοια,

Όσο κάποιος βλέπει όνειρα, (στον υπνο του) η συνείδηση του,(την ημερα) κοιμάται.

Οι τοίχοι αφορούν όχι το ότι δεν είμαστε κοιμησμενοι, αλλα στο ότι πάντα θα είμαστε. Αυτο δεν το γνωρίζουμε.

Για αυτο σου έγραψα, μην συκωνεις τοίχους.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 01/02/2012 23:54:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 23:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα το κάνει επειδή γνωρίζει τι του συνέβει μέσα του βλέποντάς την.
Έτσι όπως το λες, είναι σαν να λες ότι δεν το επιλέγει να συμβεί, αυτό συμβαίνει από μόνο του και αυτός παλά το γνωρίζει.
Όμως, γιατί του δημιουργήθηκε μέσα του; Δεν θα μπορούσε να επιλέξει να μην έχει καν επιθυμία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 23:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι τοίχοι αφορούν όχι το ότι δεν είμαστε κοιμησμενοι, αλλα στο ότι πάντα θα είμαστε. Αυτο δεν το γνωρίζουμε.
Μάλλον εννοεί ότι θα είμαστε, μέχρι να αποφασίσουμε να δώσουμε συνειδητά χτυπήματα. Όπως στην νεκρή καρδιά του ασθενή, όταν προσπαθούμε να τον επαναφέρουμε απ' τον θάνατο. Χτυπάμε για να ξαναρχίσει να λειτουργεί, να ξυπνίσει. ή όχι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy