ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΝΕΟ ΚΑΡΑΒΙ -SOS-
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 22:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΏ ΜΙΛΑ ΣΤΗ ΝΕΑ ΨΥΧΉ

Ακολούθησε, ω Ψυχή,
το Φως που ήρθε μέσα στον κόσμο.
Κάνε με το νέο σου σύντροφο,
ο οποίος δεν καταλαβαίνει μόνο τα λόγια σου
της Αγάπης,
αλλά έχει ο ίδιος ζων λόγος γίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 22:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΝΕΑ ΨΥΧΗ ΜΙΛΑ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗς ΑΓΑΠΗΣ:

"Αισθάνομαι την δύναμη Σου,
με κάνει να εμπιστεύομαι.
ήδη βρίσκω ανάπαυση
στην απεριόριστα μεγάλη καρδιά σου".

ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗς ΑΓΑΠΗς ΜΙΛΑ:

"Να είσαι προσεκτική,
ώστε τίποτα να μην σου αποστερήσουν".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 22:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗς ΑΓΑΠΗΣ ΜΙΛΑ ΣΤΗ ΝΕΑ ΨΥΧΗ:

"Οι στεναγμοί σου, αγαπημένη μου,
πρέπει να γίνουν τραγούδι χαράς,
η αιχμαλωσία σου, ελευθερία.
Είσαι η μόνη
ανάμεσα στα παιδιά του γήινου σκότους,
ενώ είσαι συνδεδεμένη σαν αδελφός
με τους γιους του Φωτός".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 08:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗς ΑΓΑΠΗΣ ΜΙΛΑ ΣΤΗ ΝΕΑ ΨΥΧΗ:

"Οι στεναγμοί σου, αγαπημένη μου,
πρέπει να γίνουν τραγούδι χαράς,
η αιχμαλωσία σου, ελευθερία.
Είσαι η μόνη
ανάμεσα στα παιδιά του γήινου σκότους,
ενώ είσαι συνδεδεμένη σαν αδελφός
με τους γιους του Φωτός".


agelos,αυτό μου θυμίζει την ιστορία[παραβολή] με τις δέκα παρθένες που πήραν τα λυχνάρια τους και βγήκαν να προϋπαντήσουν το νυμφίο που ερχόταν.

Όλα να πάνε κατ'ευχήν ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,ΠΛΑΤΩΝΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 12:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

H παραβολή με τις δέκα παρθένες ΥUGI,
αντιπροσωπεύουν τις πέντε αρετές και τα πέντε ελαττώματα. Ας κάνουμε τη γνωριμία με τις πέντε μωρές παρθένες.

Η πρώτη παρθένα στερείτο καλοσύνης. Αποκλειστικά απασχολημένη με την ικανοποίηση των επιθυμιών και των φιλοδοξιών της, ακολουθούσε το δρόμο της χωρίς να νοιάζεται για τα όντα που συναντούσε στο διάβα της, τα αγνοούσε ή τα συνέθλιβε.
Αν τους απηύθυνε το λόγο ήταν μόνο για να τους πει κακίες και η μοχθηρία της την έκανε μισητή σε όλους.

Η δεύτερη παρθένα διέπραττε παντός είδους αδικίες, προκαλώντας αναστάτωση παντού όπου κι αν βρισκόταν, κάθε φορά όμως ισχυριζόταν πως το φταίξιμο ήταν των άλλων. Όταν υπέφερε για οποιοδήποτε λόγο, αισθανόταν πλήρως αθώα και κατηγορούσε γι αυτό τον κόσμο όλο:
την οικογένεια της, τους φίλους της, την κοινωνία, ακόμα και το Θεό επειδή κατά την άποψη της, αν ήταν δίκαιος δε θα της έστελνε παρά μόνο ευτυχία και επιτυχία.

Η τρίτη παρθένα δεν έτρεφε τίποτε άλλο παρά μίσος για τους άλλους και είναι γι αυτό που ήταν πάντα δυστυχισμένη. Δεν έκανε τίποτε άλλο παρά να κραυγάζει και να θυμώνει λες κι η μόνη της επιθυμία ήταν να κάνει το βίο αβίωτο στους γύρω της.
Οι συμφορές που έβρισκαν τους άλλους αποτελούσαν το μοναδικό θέμα που την χαροποιούσε.

Η τέταρτη παρθένα ήταν όλως διόλου παράλογη, έκανε τα πάντα με τη μεγαλύτερη απερισκεψία χωρίς ποτέ να παίρνει τον χρόνο να αναλογιστεί και να ζυγίσει τις συνέπειες των πράξεών της. Δεν μπορούσε κανείς να της εμπιστευθεί τίποτα, επειδή επαναλάμβανε τα πάντα στους πάντες ακόμα και σ' εκείνους που της είχαν συγκεκριμένα συστήσει να μην αναφέρει τίποτε.
Η συμπεριφορά της προκαλούσε καταστροφές μέσα στην ζωή των άλλων. Δεν ήταν κακιά, μα τόσο απερίσκεπτη που δεν μπορούσε να φέρει εις πέρας καμία καλή πράξη. Όταν χαιρόταν, ήταν με πολύ αντιαισθητικό τρόπο και παρομοίως όταν έκλαιγε, έκανε τόσο θόρυβο και έβγαζε τόσους στεναγμούς που προσήλκυε την προσοχή των πάντων. Της έλειπε πλήρως η διάκριση και εκλάμβανε πάντοτε τους βλάκες για έξυπνους ή αντίθετα, ήταν εξ' αλλού ανίκανη ν' ακούσει αυτό που οι άλλοι έλεγαν.

Η πέμπτη παρθένα διακρινόταν στην τέχνη του ψεύδους. Η κατασκευή ψευδών ιστοριών ήταν γι αυτήν η μεγαλύτερη ευχαρίστηση. Διέδιδε ακατάπαυστα κάθε είδους κουτσομπολιά και επινοήματα τα οποία εύκολα οι άλλοι δέχονταν, γεγονός που την ικανοποιούσε πολύ.
Ήρθε μια στιγμή που κατέληξε να πιστεύει όλα όσα επινοούσε, έγινε θύμα της φαντασίας της και βυθίστηκε να ζει στον κόσμο των παραισθήσεων και των ψεμάτων. Θα πω και την ιστορία των πέντε σοφών παρθένων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 14:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
YUGI, Συνάντησα ένα νέο κορίτσι και μου είπε:
μέχρι τα 15 χρόνια μας παίζουμε,
μέχρι τα 30 αγαπάμε,
μέχρι τα 50 πολεμάμε,
και μετά γνωρίζουμε,
είναι έτσι, τι λες;
agelos,λέω εγώ τώρα ότι άπαξ και βάλεις τέτοια όρια στο κεφάλι σου,το χεις χαμένο το νόημα απο χέρι. Είναι μεγάλος μαέστρος ο μάστορας ο Χρόνος.
Λέει ένας φίλος, φίλε Χρόνε πάρτα όλα πίσω...
Λέει κι άλλο ένα ο φίλος,μπορείς να ξεγλιστράς απ'το φίλο Χρόνο;
Λέω και κάτι ακόμα agelos...τώρα που είμαστε τριάντα να θυμηθούμε τα νιάτα μας είκοσι χρόνια πριν, όταν είμασταν πενήντα...If I Could Fly

Υ.Γ. ένα πόστ-διάλειμμα αναμένοντας τη συνέχεια της ιστορίας με τις άλλες πέντε σοφές παρθένες.

Edited by - YUGI-OH on 17/02/2012 14:29:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 15:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

EINAI όπως τα λες ΥUGI!
__________________________________________________________________________________________________________________________________

Oι πέντε σοφές παρθένες

Γιατί όμως έχει διαλέξει τον αριθμό πέντε ο Ιησούς ; είναι επειδή είναι οι πέντε βασικές αρετές;

Η καλοσύνη, η δικαιοσύνη, η αγάπη, η σοφία και η αλήθεια.

Η πρώτη παρθένα ήταν πολύ καλή, έτρεχε παντού να βοηθήσει τους άλλους και είναι γι αυτό που είχε πολύ όμορφα πόδια,
από την παιδική της ηλικία είχε μάθει να είναι καλή. Ήταν ορφανή και έμενε με τον παππού και τη γιαγιά της που την αγαπούσαν πολύ. Ειδικά η γιαγιά ασχολείτο μαζί της δείχνοντας της τα άνθη, τα φρούτα τα έντομα, μαθαίνοντας της να τα αγαπά και να τα προσέχει.
Σκεφτόταν συνέχεια πως να είναι χρήσιμη: φρόντιζε τα παιδιά της γειτονίας, παρηγορούσε τους δυστυχισμένους κι έδινε βοήθεια στους φτωχούς είναι γι αυτό που όλοι την αγαπούσαν.

Ορίστε, παρουσίασα την πρώτη παρθένα, θα βρείτε σίγουρα ότι η παρουσίαση αυτή είναι λιγάκι ρομαντική -ναι είναι αλήθεια, από συμβολικής όμως άποψης είναι εντελώς ακριβής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 16:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

H δεύτερη παρθένα,
είχε μια μεγάλη αίσθηση της δικαιοσύνης. Πήρε την αρετή αυτή απ'τον πατέρα της που ήταν πολύ αυστηρός αλλά πολύ δίκαιος. Αν και της είχε μια ιδιαίτερη προτίμηση δεν το έδειχνε ποτέ για να μην την καταστησει αλαζόνα. Διαμοίραζε τα πάντα στους πάντες ισότιμα δίνοντας έτσι το πρώτο μάθημα δικαιοσύνης στην κόρη του που παρακολουθούσε τον πατέρα της και προσπαθούσε να τον μιμηθεί. Παρατηρούσε επίσης παντού πως εκφράζεται η ζωή, διέθετε μεγάλη ικανότητα διάκρισής κι αντιλαμβανόταν πως οι δυστυχίες των όντων δεν τους δίνονται κατά τύχη αλλά ότι είναι συνέπειες παρελθόντων σφαλμάτων τους. Γέμιζε με θαυμασμό παρατηρώντας τους νόμους που διέπουν τον κόσμο.

Η τρίτη παρθένα,
ήταν στεναχωρημένη. Ο πατέρας της αναγκάστηκε να φύγει για να βρει δουλειά στο εξωτερικό και ολόκληρη η οικογένεια ήταν επομένως υπό την φροντίδα της μητέρας της. Η κοπέλα έβλεπε όλες τις θυσίες που η μητέρα της έκανε για την οικογένεια της, σάστιζε από τις εκδηλώσεις αυτής της αγάπης.
Θαύμαζε τόσο πολύ την μητέρα της και ήθελε και η ίδια να θυσιάζεται για τους άλλους. Συχνά όταν έβγαινε, κοίταζε τον ήλιο, τα σύννεφα, τα πουλιά και τους έστελνε την αγάπη της. Χαμογελούσε στα παιδιά και τα καλωσόριζε κοιτάζοντας τα τρυφερά ακόμα κι όταν αυτά ήταν κακά μαζί της. Είναι γι αυτό που τα παιδιά την αγαπούσαν όλο και περισσότερο, ήθελαν να την βλεπουν να χαμογελά, να τα κοιτάζει και να νιώθουν την τρυφερότητά της γιατί όταν μιλούσε η φωνή και τα λόγια της ήταν ένα χάδι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 18:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

η τέταρτη παρθένα

ήταν σχεδόν πάντα σιωπηλή και ικανοποιημένη να παρατηρεί, να σκέφτεται, να ακούει πάντοτε σιωπηλά. Συχνά, κανείς δεν γνώριζε που να την βρει.
Είναι γιατί πήγαινε να επισκεφθεί έναν σοφό που κατοικούσε εκεί κοντά, στον οποίο έθετε πλήθος ερωτήσεων γιατί επιθυμούσε να διδαχθεί κι επειδή δεν είχε μέχρι τότε βρει καμιά απάντηση στα ερωτήματα που την απασχολούσαν.
Κατανοούσε πόσο βάθος έχει η ζωή, πόσο είναι πολυσύνθετη, κατευθυνόμενη από μια πανταχού παρούσα Λογική.

Κι έβλεπε τα πάντα μέσα στη φύση είναι συνδεδεμένα και μάθαινε να ψάχνει και να βρίσκει μέσα της, μέσα στις σκέψεις της, τα συναισθήματα και τις πράξεις της τις αντιστοιχίες με τις εποχές, τις βροχές, τα άστρα, τα άνθη....

Αρχικά οι γονείς της δεν ήταν πολύ ευχαριστημένοι μαζί της, την μάλωναν επειδή γέμιζε το σπίτι με βότσαλα, κοχύλια, έντομα και άχρηστα αντικείμενα. όμως αυτή δεν απαντούσε καθόλου ή έλεγε: "αφήστε με είμαι ευτυχισμένη με την μελέτη μου, κάνω τόσες ενδιαφέρουσες ανακαλύψεις!"

Αργότερα οι γονείς της κατάλαβαν πως επισκεπτόταν αυτόν τον σοφό και η κοπέλα άρχισε να τους μαθαίνει πολλά πράγματα, όπως και στους φίλους της και σ' όλο τον περίγυρό της. Επίσης διέθετε ένα αξιοσημείωτο προσόν, ήξερε να ακούει, άκουγε το δάσκαλό της μ ένα ασυνήθιστο σεβασμό και μια εκπληκτική προσοχή.

Άκουγε επίσης όλους τους ήχους της φύσης των ρυακιών, της βροχής, του ανέμου μέσα στα κλαριά....
Πολύ συχνά ξάπλωνε στο χώμα για να ακούσει τους ήχους του δάσους κι ανακάλυπτε όλο και περισσότερο τη φωνή που μιλά στο κάθε τι.


η πέμπτη παρθένα

είχε γεννηθεί σε μια πολύ ευνοϊκή στιγμή κατά την οποία η Σελήνη ο Ήλιος και ο Ερμής βρισκόταν σε πολύ καλή σχέση. Όταν σας κοίταζε αισθανόσασταν πόσο τα πάντα πάνω της ήταν ανοικτά, διάφανα και ειλικρινή. Δεν έκρυβε τίποτε γιατί δεν είχε τίποτα
να κρύψει.

Είχε έλθει στη γη ειδικά πλασμένη για να αποτελέσει μια ζωντανή μαρτυρία της αλήθειας επειδή στις περασμένες της ενσαρκώσεις είχε υπάρξει φιλαλήθεις, γνήσια και ήταν συνδεδεμένη με τον κόσμο της αλήθειας.

Εξ' αιτίας του γεγονότος αυτού ήταν σε θέση να διαλέξει η ίδια την οικογένεια στην οποία έπρεπε να ενσαρκωθεί γιατί ήταν ήδη ελεύθερη. Εκείνος που φέρει την αλήθεια μέσα του είναι ελεύθερος και δεν υπόκειται πια στο κάρμα, μπορεί να επιλέξει την οικογένεια και τις συνθήκες μέσα στις οποίες θα γεννηθεί.
Παίρνει μόνο τις καλές προδιαθέσεις του πατέρα και της μητέρας του, φέρνει όμως μαζί του την ανώτερη αρετή.

Όταν η κοπέλα κοιταζε κάποιον, αυτός αισθανόταν ότι ο κόσμος της αλήθειας υπάρχει πραγματικά.
Από τα μάτια της έβγαινε ένα τέτοιο φως που κάτω από την επίδρασή του αισθανόταν κανείς ενδυνάμωση και ειρήνη. Της άρεσε επίσης η ενατένιση. Κοίταζε τον ουρανό, τα βουνά, τη θάλασσα. Της άρεσε να κοιτάζει τα άστρα κατά την διάρκεια της νύχτας και συχνά σηκωνόταν για να τα θαυμάσει.

Κάτι τέτοιες στιγμές συνδεόταν με ολόκληρο το σύμπαν και η ψυχή της ταξίδευε στους άπειρους κόσμους, μέσα στο διάστημα χωρίς όρια. Όταν θαύμαζε τα αστέρα μπορούσε να διαβάσει σ' αυτά την Ουράνια Γραφή επειδή καταλάβαινε ότι αντιπροσώπευαν χαρακτήρες χαραγμένους από το Θεό μέσα στο βιβλιο της Φύσης.

Την άνοιξη σηκωνόταν πολύ πρωί για να θαυμάσει την ανατολή του ήλιου. Το μεγάλο προσόν που διέθετε ήταν αυτή η ανάγκη θαυμασμού και λατρείας.
ο Ιησούς θεωρούσε την Μαρία την αδελφή του Λάζαρου σαν ένα πρότυπο της πέμπτης παρθένας επειδή η Μαρία τον θαύμαζε συνδεόμενη πάντα με το Πνεύμα της Αλήθειας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 19:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγγελε

Κατι σου ζήτησα και με αγνοείς.

Αν ξέρεις θέλω να μάθω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 19:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσε ρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, μην βιάζεσαι ... έχουμε τις παρθένες τώρα. Μόλις τελειώσουν αυτές, θα πιάσουμε και τις ξεπαρθενιασμένες και μετά ... Εγώ κάποτε είπα : "Από χώρος διαλόγου, χώρος παραλόγου". Μέχρι και θέμα το έκανα. Ειλικρινά, πιο ... ασυνάρτητο ... "θέμα", εδώ μέσα, τόσα χρόνια δεν έχω ξανασυναντήσει, ειλικρινά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 20:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οντως Ζιπ,είναι εξωφρενικώς ασυναρτησία,δεδομένης της εσω-διαταραχής.
Απορίας άξιον,πώς μερικοί έξυπνοι φίλοι μας [βλέπε Πλάτων],βρίσκουν νοήματα στις ασυναρτησίες.

Ομως εγω,είμαι σε κατάσταση ψυχολογικού πανικού.Είπα μήπως...καμμιά φορά και οι μαλακίες έχουν μια δόση αλήθειας.

Το ότι υπάρχουν θεραπευτές,τέτοιου είδους είναι γεγονός.
Τώρα πώς θα μπορούσε ενας τέτοιος να μου εξαλείψει τον καρκίνο της κύστης,δεν ξέρω.ο πνιγμένος απο....άστα γάμα τα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 20:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι.
Διαβάζω κατά διαστήματα τα θέματα του εσωτέρικα με όσα ενδιαφέροντα γράφετε.
Όλο σκέφτομαι να γράψω κάποιες σκέψεις αλλά συνεχώς το αμελώ τον τελευταίο καιρό.
Νικ φίλε μου όλα καλά;
Νικ έχω υπόψη μου μια πληροφορία σε σχέση με αυτό που ζήτησες απο τον Άγγελο. Θέλεις να στη στείλω?
Ελπίζω απο ότι διαβάζω και ο Πλάτων να μην ταλαιπωρήθηκε ιδιαίτερα σήμερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 20:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

NIKOMAXE
Eύχομαι να πάνε όλα καλά,

ΑΥΤΌ γνωρίζω, ότι η ΒΑRBARA BRENNAN
θεραπεύει δια της πίστεώς της στον Ι. Χριστό,
μια βόλτα είναι ..στας Αμέρικας που λέει ο φίλος μας..εδώ στην χώρα μας,
πολλοί έλαβαν θεραπεία "στο κατά μόνας", χάρη στην πίστη τους και πάλι..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 21:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε γεια σου,

Όσο αφορα εμένα, είμαι με την επιστήμη. Δεν γίνεται λόγο δουλειάς να διακινδυνευω, με κολλικους, ιδιαίτερα όταν βρίσκομαι στο εξωτερικό για δουλειές. το προγραμμάτισα, σήμερα έκανα και τις τελευταίες εξετάσεις, και περιμένω τη μέρα που θα κανονίσθει η εγχείρηση.

Η δικη σου περπτωση είναι κάτι που πρέπει να δράσεις αμέσως. Μη χάνεις χρόνο, έχω δει αρκετές περιπτώσεις, αν είναι στην αρχη, όλα προλαβαίνονται. Όταν ήμουν φοιτητής προκάλεσα άθελα μου καρκίνο σε μένα. Πήγαινα εναντίον στη φύση μου, (δεν εκανα ερωτα) και παρουσιάσθηκε μπαλάκι και σαρκωμα στους ορχεις. Όταν μου είπε ο γιατρός τι ήταν, και μου επε πως χρειαζόταν άμεση επέμβαση, σταμάτησα τις βλακείες, και σε τρεις εβδομάδες ολα είχαν εξαφανισθεί.

Αν κάτι απο τα παράξενα ( τα δικα μας )που μπορω να σου υπόδειξω....είναι (πρώτα πάντα η ιατρική) μα κοιτά με το νου όσο μπορείς περισσότερο εκείνη την περιοχή, να έχεις επίγνωση εκει που έχεις το πρόβλημα...όλη τη μέρα..να περπατάς μαζυ του. Το βράδυ, υσηχα στο κρεββατι, σκέψου μια φωτεινη σφαίρα να το περιβάλει..με όλο σου το είναι.

Καντο φίλε, ;...αν είναι στην αρχη το 50% θεραπευονται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 21:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικ, εκτός απο την BARBARA BRENNAN που λένε οι φίλοι μας Αγγελος και Γιόγκι, υπάρχει κάποια άλλη εδώ Αθήνα.
Για να σου δώσω μια ιδέα είναι αρκετά φιλοσοφημένη εσωτερικά επιπέδου Πλάτων του δικού μας εδώ και έχει ζήσει αρκετά στο εξωτερικό. Τα τελευταία χρόνια έχει επιστρέψει Ελλάδα,ζεί στην Αθήνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 21:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aυτή είναι η νέα ζωή ΥUGI,

χρειάζεται όμως εισιτήριο που να γράφει πάνω τις λέξεις:

..καλοσύνη, δικαιοσύνη, αγάπη, σοφία, αλήθεια.

Στη νέα ζωή δεν θα μπει κάποιος που δεν έχει αυτές τις αρετές, μπορεί να σε γνωρίζουν στη Σορβόνη στην Ακαδημία στη Βουλή...δεν θα

μπεις όμως στη νέα ζωή αν δεν έχεις αυτές τις αρετές κι οι αρετές αυτές είναι τα εισιτήρια μας..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 21:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικ, έχω στείλει pm.
Ακου τον Πλάτωνα,δες αυτό που έστειλα και φυσικά λαμβάνεις υπόψη και την επιστήμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 23:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trelantonis
Ευχαριστω φίλε,άκρως ενδιαφέρουσα η κοπελιά.Θα το μελετήσω επαρκώς.

Πλάτων
Φυσικά και θα ακολουθήσω την επιστήμη.Στη Δύση είμαστε,έτσι μάθαμε.
Βέβαια άν μετα την επέμβαση,δεν ακολουθήσω ακριβώς την όποια αγωγή και την εμπλέξω μέ κάποια ολιστική ιατρική,αυτο ειναι άλλο θέμα.Το στάδιο που βρίσκεται είναι ότι πρέπει να χειρουργηθώ χθές!!Και δεν το βλέπω να γίνεται πρίν απο την Τρίτη,γιατι με ταλαιπωρεί και μια σκληρή ίωση,με ρίγη και πυρετό.Πλάτωνα δεν θα το πιστέψεις αλλά εγω θα το πώ και άς γελάει όποιος θέλει.Είναι τρείς μέρες τώρα,που κάνω ακριβώς αυτο που λές.Ακριβώς σου λέω.Το απίστευτο είναι,ότι όταν περιβάλλω στο νού μου την περιοχή της κύστης με φώς που δεν υπάρχουν λέξεις να περιγραφεί,ΝΟΙΩΘΩ φαγούρα εσωτερικά σε εκείνο το σημείο.Εχω εκπλαγεί τα μάλα.Αλλά σε ποιόν να το πείς αυτο?Στον γιατρό σου?

Αγγελος

Η Μπρένναν φίλε μου είναι η πιο καλοστημένη απάτη με παγκόσμια εμβέλεια.Χρυσορυχείο η κυρία.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 23:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω Νικομαχε γράφουμε ελάχιστα πράγματα, προς αποφυγή κυρίως της παρεξηγησεως, απο τα αποκληστικα ορθολογικά μυαλά. Όταν βλέπω να γράφει ο άγγελος ....εισητηριο, και ..
καλοσύνη, δικαιοσύνη, αγάπη, σοφία, αλήθεια.
Δεν είναι πως δεν καταλαβαίνω τι γράφει, απλα στο ψυχικό του ξετιλυγμα,
, για αυτόν είναι εισητηριο (που κάποιος θα δώσει)
Για μένα είναι passpartu..και χρειάζεται κάποιος να το Βιώνει.

Τέλος για σένα είχα γράψει μα την επαναλαμβάνω για σένα, γιατι έχει γίνει, είναι διλ γεγονός.

Μια πλουσια κυρία στα 60 της έκανε μια γενική εξέταση, όταν στις ράδιογραφιες οι γιατροί βρήκαν καρκίνο προχωρημένης μορφής.

Κάνανε και άλλες εξετάσεις, οπότε ψαλίασθηκε η κυρία πως κάτι τρέχει, και ζήτησε απο το γιατρο να είναι ειλικρινής, όσο και αυτο να κόστιζε. Της είπε πως είχε λιγους μήνες ζωής, όχι παραπάνω απο 6...

Κατάλαβε η κυρία, γύρισε σπίτι και την πρώτη Κυριακή, όπως συνήθιζαν, μαζεύτηκε όλη η οικογένεια για φαγητό...

Όταν τελείωσαν, ζήτησε την προσοχή απο τον άνδρα τα παιδια και εγγόνια της, και είπε.

Όλη μου τη ζωη την πέρασα και διάθεσα για σας. Επειδή μένουν μόνο 6 μήνες ζωής, ξεχάστε πως έχετε γυναίκα, μητέρα η γιαγιά...

Απο εκείνη την ημέρα, έκανε ότι δεν είχε κάνει στη ζωη της. Φοβόταν π.χ το κολύμπι, να μην πνίγει...έμαθε να κολυμπά...φοβόταν το αεροπλάνο, άρχισε να ταξιδεύει και έτσι με όλους τους φόβους...

Μετα 20 χρόνια, (ήταν 80 και πανέμορφη σαν την λορεν) είχε εκπομπή το Bbc , και ευχαρίστησε την αρρώστια της, λέγοντας ευτυχώς που ήρθε γιατι άρχησα να ζω...

Με αυτο Νικ σου λέω να αλλάξεις και ότι σου προκαλεί ρουτίνα...κανε αδερφε μαζι με τη φωτινη σφαίρα διαφορετικα πράγματα απο ότι κανείς...πήγαινε για περπάτημα, παίξε τους κάουμπου με τα εγγόνια σου...(αν έχεις) άλλαξε διατροφή...δώσε σήμα στο σύστημα πως κάτι άλλαξε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 09:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XAIRE ZIP,
δεν λες τίποτα,τίποτα απολύτως! εδώ όλοι βιώσατε, βιώσαμε, όλοι, βίωσαν πράγματα και πάλι δεν συμφωνούμε, είναι έτσι Πλάτωνα;
Όμως δεν μειώνουμε κανέναν! Ο συν-οδοιπόρος είσαι -εσύ!-, ναι, ο άλλος είναι διαφορετικός από σένα, όμως μια ακτίνα κι αυτός στη ρόδα του ποδηλάτου!

Η κάθε ακτίνα, με το κέντρο της ενώνεται! Ας μην την εξουθενώσει κανείς.

Αυτό που βιώνεις εσύ το λες Μέγα, αυτό όμως που πρόκειται να έρθει δεν το βίωσες-βίωσα, ακόμα..
Η εξελικτική μας πορεία -βιώνεται-βρισκόμαστε- στο καθ' οδόν!
Περίμενες από το Νικ να περιβάλει το πονεμένο μέρος του σώματος με Φως και να το θεραπεύει; ο Νικ, είναι πιο πιστός απ' όλους, εξωτερικά δεν λέει τίποτα μέσα του όμως; εν κρυπτό εργάζεται.. εύγε Νικ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 16:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγγέλε,

Όλοι οι άνθρωποι είμαστε για να προσφέρουμε κάτι διαφορετικο, παρωτι μας ενώνουν τόσα πολλα. Ο καθενας στο φόρουμ και στη ζωη, λέει το τραγούδι του, και ο ζιπ λέει το δικό του, εσυ το δικό σου και ο καθενας μας το δικό του.

Αν αναλογιστούμε ποσά όσα μας είναι κοινά, θα έλεγα στο ζιπ, πες το δικό σου τραγούδι, μα βάλε μέσα κάτι και απο όλους εμάς, σίγουρα θα γίνει πιο όμορφο, γιατι εμείς είμαστε μέρος σου, το γνωρίζεις η δεν το γνωρίζεις.

Ξέρεις Αγγέλε ποτε ο ζιπ σου γράφει?
όταν δεν καταλαβαίνει τι γράφεις.

Και η δικη σου η προσπάθεια και του καθενός, είναι προς τα εκει.
Φίλε μας, περίμενε να το ξανατραγουδισω. Θα το πω αυτη τη φορα, σαν να το έλεγες εσυ.

Ποτε όμως μην λες σε ένα άνθρωπο, δεν λες τίποτα, γιατι ο καθενας μας έχει παντα ένα ακομα όμορφο τραγούδι να μας πει.

Και ο ζιπ έχει πει πολλα τέτοια στο εσωτερικα.

Νικομαχε, εύχομαι κιτρινοσεσημασμενε μας, να γυρίσεις το συντομότερο,, και να μας κανείς συντροφιά με τις βλεψεις και τα τραγούδια σου.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 18/02/2012 16:37:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 17:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

IΩΒ

ΤΟ Βιβλίο του Ιώβ διηγείται πως ο Θεός απευθύνει λόγο στο σατανά και του λέει:
-Λοιπόν σατανά τι είδες όταν έκανες τον περίπατο σου στη γη; συνάντησες τον Ιώβ; είναι καλά;

-Καλά, γιατί του έδωσες τα πάντα, (βλέπεις μιλά ακόμα και στον ενικό στο Θεό) είναι πλούσιος έχει όμορφα παιδιά, σπίτια, υπηρέτες, δεν του λείπει τίποτα, έχει την υγεία του, είναι όμορφος, έχει την επιστήμη του, λοιπόν αναγκαστικά είναι πολύ καλά.

-Α, νομίζεις, του λέει ο θεός.
-Είμαι σίγουρος γι αυτό, αλλά αν με άφηνες να του δώσω μερικές δοκιμασίες, θα έβλεπες τον Ιώβ σου! του λέει ο σατανάς.

Βλέπετε με τι θράσος ο διάβολος συνομιλεί με το Θεό: του μιλά ανοικτά, κι αν ο Θεός τον αφήνει θα πει πως υπάρχει λόγος, ο διάβολος έχει σαν αποστολή να βάζει σε πειρασμό και να δοκιμάζει τους ανθρώπους.

Οι άγγελοι έχουν άλλες αποστολές, όμως γι αυτό το επάγγελμα, δεν υπάρχει κανένας άλλος, εκτός από το διάβολο.
Ο Θεός του έδωσε αυτή τη δύναμη. Όμως ας πάμε πιο κάτω την ιστορία αυτή. Ο διάβολος λέει:

-Αν του πάρω τα πλούτη του και τα παιδιά του θα επαναστατήσει εναντίον σου, θα δεις ότι δεν θα είναι πια τόσο σπουδαίος.
-Καλώς του απαντά ο Θεός, δοκίμασε αλλά μην του πάρεις τη ζωή. Γνωρίζετε την συνέχεια τις δυστυχίες που βρήκαν τον Ιώβ.
Έχασε ότι είχε και δεν είχε: τα παιδιά, τα κοπάδια του, τα σπίτια του...αλλά δεν επαναστάτησε.

Λίγο καιρό μετά έγινε άλλη συγκέντρωση κι ο Θεός είπε στο σατανά:
-Λοιπόν βλέπεις, δεν πέτυχες, ο Ιώβ μου είναι πάντα πιστός.
-Ώ, δεν πέτυχα γιατί έχει πάντα την υγεία του. Αν του αφαιρέσω την υγεία, θα επαναστατήσει.
-Καλώς, δοκίμασε, του λέει ο Θεός, αλλά μην του πάρεις την ζωή.

Ο Θεός δεν του τα επιτρέπει όλα, κι η απόδειξη ότι ο διάβολος σέβεται τις διαταγές του Θεού, είναι ότι κι αυτή τη φορά ο διάβολος υπάκουσε.
Ο Ιώβ έπαθε τρομερές συμφορές: εγκαταλειμμένος από όλο τον κόσμο, καθόταν πάνω σε ένα σωρό κοπριάς, με ανοικτές πληγές σ' όλο του το σώμα, ήταν όμως ζωντανός, γιατί ο σατανάς σεβόταν πιστά τα λόγια του Θεού.

Και όταν ο Ιώβ πέρασε αυτές τις δοκιμασίες ο Θεός του τα επέστρεψε όλα: τα παιδιά του τα σπίτια του, τα κοπάδια του, τα πλούτη του, την υγεία του και μάλιστα του επέστρεψε πολύ περισσότερα από ότι είχε πριν.

Όλοι οι φίλοι του που τον κορόιδευαν, που τον κατέκριναν, γύρισαν πίσω να υποκλιθούν μπροστά του.

Στις σχολές του παρελθόντος δεν αποκάλυπταν αυτά τα μυστήρια παρά μόνο στους πολύ προχωρημένους μαθητές. Στους άλλους έλεγαν:
-Από την μια υπάρχει ο Θεός το καλό και από την άλλη ο διάβολος το κακό. Και τα δύο είναι σε συνεχή πόλεμο χωρίς ποτέ το ένα να κατορθώνει να νικά το άλλο οριστικά. Ο διάβολος δεν κατορθώνει να νικήσει το Θεό, ούτε ο Θεός κατορθώνει να νικήσει το διάβολο.
Και τότε, ο Θεός, ο καημένος, ...μας έχει ανάγκη για να Τον βοηθήσουμε!....

Μάλιστα από την αιωνιότητα, ο Θεός και ο διάβολος δήθεν τσακώνονται, πιάνονται από το λαιμό, δίνουν γροθιές, κι αυτό που είναι λυπηρό είναι ότι οι άνθρωποι δεν πέτυχαν ακόμα να βοηθήσουν τον Κύριο να θριαμβεύσει!....

...Μα αυτή είναι ιδέα που δεν στέκει. Αν σκεφτούμε λογικά, αν έχουμε ελάχιστη νοημοσύνη οφείλουμε να δεχθούμε την ιδέα ότι στην φύση υπάρχει μια δύναμη που δεν καταλαβαίνουμε, και που συμβολίζεται με τη μορφή ενός φιδιού που περιπλέκεται γύρω από ένα δένδρο της γνώσης του καλού και του κακού,

αυτή είναι η κατώτερη γη, είναι ένα γήινο ρεύμα, συνδεδεμένο με τη γη όπου βρίσκονται κάτοικοι που προβάλλουν λίγο καπνό προς
εμάς, μας βάζουν σε πειρασμούς για να μας παραπλανήσουν και να μας κάνουν να υποφέρουμε.

Στην πραγματικότητα, ο διάβολος είναι μια δύναμη που πρέπει να δαμάσουμε και μόλις νικήσουμε υποδουλώνεται και γίνεται η καλύτερη υπηρέτρια, όσο όμως ο άνθρωπος δεν είναι ένας αληθινός σοφός, τα πονηρά πνεύματα έρχονται να τον φθείρουν και να τον βασανίζουν.

Και γιατί; Μα διότι όσο ο άνθρωπος δεν θα έχει περάσει τις δοκιμασίες του, όσο δεν πήρε ακόμη το δίπλωμα του, ο Θεός δεν τον πιστεύει, δυσπιστεί! Όταν ο άνθρωπος θα έχει θριαμβεύσει σε όλες τις δοκιμασίες, θα μπορεί να βγει από αυτό το φοβερό σχολείο που είναι η γη και να ξαναγυρίσει επάνω: θα είναι η επιστροφή στην πρώτη του κατάσταση, στον κόλπο του Αιώνιου και θα γίνει Αθάνατος.

Σημ. Στον Ησαΐα βλέπουμε Με΄7.
Είμαι ο Κύριος και δεν υπάρχει Άλλος, κατασκεύασα το φως και εποίησα το σκότος , ο ποιών ειρήνη ο -κτίζων- το καλό και το κακό. Ένα -κτίσμα- λοιπόν του Θεού το κακό,"με ημερομηνία Λήξεως"! Έσχατος εχθρός, ΚΑΤΑΡΓΕΊΤΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟς, μαζί με τον προ αιώνων εχθρό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 18:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΠIΣTH
NEKTARIOS,


zip
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4491 Μηνύματα Απεστάλη: 20/01/2012, 17:20:45
-agelos-,
quote:
Δεν λες απολύτως τίποτε! ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ όμως, με την απόλυτη και κυριολεκτική σημασία της φράσης. Κι ο μικρός άγριος βοσκός [ αυτός που δεν μπορεί όχι προσευχή να πει, αλλά σχεδόν δεν μπορεί να αρθρώσει μια λέξη ] είναι συνειδησιακά σε πολύ υψηλότερο επίπεδο από σένα.


-αγελος:
ΠΛΑΤΩΝΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΖΙΠ,απόλαυσέ τα...τι μου λεει; δεν λες τίποτε, απολύτως τίποτε.. είμαστε για γέλια ή για κλάματα;..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 18:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(βλέπεις μιλά ακόμα και στον ενικό στο Θεό)

Πλάκα κάνεις !!!
έχω σοκαριστεί τώρα ! Πως τόλμησε ?

quote:
-Καλώς του απαντά ο Θεός, δοκίμασε αλλά μην του πάρεις τη ζωή.

Γνωρίζετε την συνέχεια τις δυστυχίες που βρήκαν τον Ιώβ.
Έχασε ότι είχε και δεν είχε: τα παιδιά, τα κοπάδια του, τα σπίτια του...


Μετάφραση:
ok σε αφήνω , παίξε κι εσυ με τα παιχνιδάκια που εχω φτιάξει


Άσχετα με τα παραπάνω,
βρε αγγελε απορία το έχω, εχεις αίσθηση οτι είσαι εντελώς εκτός
Χριστιανισμού ?
ναι, ως μειονοτική αίρεση (μην πω ατομική)
εχεις το δικαίωμα να πιστεύεις οτι θέλεις !
αλλα μην καλείς κι άλλους να τους πάρεις στο λαιμό σου !
καλά απο εδώ μέσα δεν κολατσίζεις , γενικά μιλάω
τι το παλεύεις ?

ps
(ατυχία !! έχει απαγορεύσει η συντονιστική ομάδα τη διαφήμιση
ειδικών σκευασμάτων)



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 18:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

-αγελος:
ΠΛΑΤΩΝΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΖΙΠ,απόλαυσέ τα...τι μου λεει; δεν λες τίποτε, απολύτως τίποτε.. είμαστε για γέλια ή για κλάματα;..
...........

Ε Αγγέλε μου, αν δεν συμπεριλάβεις την συνείδηση του Ζιπ στο καράβι σου, δεν έχει εισητηριο....

καλοσύνη, δικαιοσύνη, αγάπη, σοφία, αλήθεια.

Που είναι το 1 και το 3?

Εδω ο Χριστός έδειχνε και το άλλο μάγουλο, εσύ γιατι δίνεις τόσο σημασία σε λέξεις?

Αν δεν απαντήσεις, που πανε αυτές οι λέξεις?

Τώρα αν ο ζιπ είναι λιγο ε δωστου το χιλιαρικακι που σου ζητάει, και θα σου ζητήσει μετα και αλλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 22:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οντως Ζιπ,είναι εξωφρενικώς ασυναρτησία,δεδομένης της εσω-διαταραχής.
Απορίας άξιον,πώς μερικοί έξυπνοι φίλοι μας [βλέπε Πλάτων],βρίσκουν νοήματα στις ασυναρτησίες.

..κάποιοι άνθρωποι είναι πολύ περίεργοι άνθρωποι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 23:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Οντως Ζιπ,είναι εξωφρενικώς ασυναρτησία,δεδομένης της εσω-διαταραχής.
Απορίας άξιον,πώς μερικοί έξυπνοι φίλοι μας [βλέπε Πλάτων],βρίσκουν νοήματα στις ασυναρτησίες.

..κάποιοι άνθρωποι είναι πολύ περίεργοι άνθρωποι.


Είναι και μυστήριοι οι άνθρωποι αυτοί Τζέκυλ,

Ο Ερμής ο Τρισμέγιστος εισχώρησε στα μεγαλύτερα βάθη των μυστηρίων της φύσης μας έδωσε μια περίληψη όλης της αρχαίας σοφίας,
αλλά ακόμα και οι αλχημιστές δεν τον κατάλαβαν,

Όταν έλεγε: Ο ήλιος η σελήνη, ο αέρας, η γη, μιλούσε πραγματικά για τα τέσσερα στοιχεία, τόσο απλό ...ενώ οι αλχημιστές με τους όρους ήλιος, σελήνη προσπαθούσαν να καταλάβουν άλλα πράγματα που ο Ερμής δεν είχε σκεφθεί, μόνο έλεγε πατέρας αυτής της δύναμης είναι ο ήλιος, λοιπόν ο ήλιος είναι που παράγει αυτή τη δύναμη, στον ήλιο είναι που πρέπει να την αναζητήσετε...

.. μητέρα αυτής της δύναμης είναι η σελήνη, στην κατώτερη της όψη η σελήνη αντιπροσωπεύει τον κόσμο της αυταπάτης της ανισορροπίας, ενώ στην ανώτερή της όψη αντιπροσωπεύει την αγνότητα, την καθαρότητα, τη θεία ζωή.
Η ανώτερη όψη της σελήνης είναι η μητέρα.

Λοιπόν ο πατέρας ήλιος, παράγει τη δύναμη και ο άνεμος, δηλαδή ο αέρας, την μεταφέρει στην κοιλιά της μητέρας, της σελήνης,
η οποία αρχίζει να εργάζεται επάνω της.
Όμως αυτή τη δύναμη που εδώ παρουσιάζεται σαν παιδί (-τη δύναμη αυτή-) κάποιος πρέπει να τη θρέψει και είναι η γη που γίνεται τροφός της. συνεχίζω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 23:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ο Ερμής ο Τρισμέγιστος το λέει καθαρά:
υπάρχει μια δύναμη που έρχεται από τον ήλιο, και καθώς ο ήλιος θα παίξει το μεγαλύτερο ρόλο στο μέλλον, βιαστείτε να τον καταλάβετε, να αποκτήσετε μια καινούργια συνείδηση γύρω απ' αυτόν και να ετοιμαστείτε να δεχθείτε όλα τα ρευστά και τις δυνάμεις του.

Πίσω από το Φως του ήλιου υπάρχουν πολλές άλλες δυνάμεις υπάρχει μια τόσο αιθέρια δύναμη που θα διαπεράσει κάθε στερεό πράγμα και θα νικήσει κάθε αιθέριο όπως αναφέρεται στο Σμαραγδένιο Πίνακα.
Μόνο που για να είναι αληθινά αποτελεσματική αυτή η δύναμη στο φυσικό επίπεδο, πρέπει να στερεοποιηθεί, να γίνει γη.

"Η δύναμη της ή η ισχύς της μένει ολόκληρη αν έχει μετατραπεί σε γη", λέει ο Ερμής ο Τρισμέγιστος.
Γιατί στην αρχική της κατάσταση, αυτή η δύναμη είναι από φωτιά, αλλά η φωτιά πρέπει να γίνει γη.
Η φωτιά εδώ είναι πτητική, η γη είναι στερεοποιημένη.

Να οι όροι, στερεοποιημένη και πτητική που χρησιμοποιούσαν οι αλχημιστές.
Πρέπει λοιπόν αυτή η τόσο λεπτή δύναμη να κρυσταλλοποιηθεί, να συμπυκνωθεί και να υλοποιηθεί.
Εκείνη τη στιγμή είναι παντοδύναμη, όχι πριν.

Αυτό είναι που υπονοεί ο Ερμής ο Τρισμέγιστος, αλλά το είπε μ' ένα τρόπο τόσο καλυμμένο ώστε, ακόμα και διαβάζοντας εκατοντάδες φορές το Σμαραγδένιο Πίνακα, δεν μπορεί κανείς να το δει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 23:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΠΕΙς:

Πως, ο ήλιος μπορεί να μου αποκαλύπτει παρόμοια πράγματα;
Μα βέβαια, αφού είναι η πηγή των πάντων, μπορεί μα μας αποκαλύπτει όλα τα μυστήρια.

Είναι φανερό ότι αυτή είναι μια γιγαντιαία εργασία, και μεγάλης διάρκειας.
Χρειάζονται χρόνια για να κάνουμε να κατέβει η δύναμη και να τη συμπυκνώσουμε μέσα στα κύτταρά μας
μέχρις ότου γίνει υλική, ψηλαφητή.
Αυτή η ιδέα είναι επίσης αποτυπωμένη στα δύο τρίγωνα της
σφραγίδας του Σολομώντα. συνεχίζω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy