ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΝΕΟ ΚΑΡΑΒΙ -SOS-
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 14:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους Ζιπ,βάλε μερικούς στην θέση τους!!

Μου έχουν κοστίσει ενα σωρό κίτρινες!!


quote:
ζιπ
quote:gianipseftis

Η κβαντομηχανική θεωρεί πως δεν υπάρχει απόλυτα “κενό” αλλά “ψευδοκενο” πλημμυρισμένο από ψευδοσωματίδια.

Στην κβαντομηχανική δεν υπάρχουν ούτε "ψευδοκενά", ούτε "ψευδοσωματίδια". Αυτά είναι δικοί σου όροι, έτσι όπως εσύ την καταλαβαίνεις [ που μεταξύ μας κιόλας, δεν νομίζω να την καταλαβαίνεις ]


Να ήταν μόνο αυτο!!
Αντιγράφουν και κάτι ιστοσελίδες τύπου home university και τα παρουσιάζουν,χωρίς να καταλαβαίνουν τίποτα!

Οταν μια επιστήμη προσβάλλεται βάναυσα,πρέπει ο κατέχων αυτήν να την υπερασπίζεται.Προχώρα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 14:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιάννης
Από το τίποτα δεν μπορεί να προκύψει το κάτι.

Βρε κομπογιαννίτη της φιλοσοφίας,σκέψου αυτό:

Ακόμη και το τίποτα,δεν είναι κάτι ?

Με καθαρά φιλοσοφικούς όρους μιλώ,γιατι με επιστημονικούς δεν υπάρχει το "τίποτα".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 14:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακόμη και το τίποτα,δεν είναι κάτι ?

Εεε;; Πες Γιάννη;;; Δεν είναι;;; Ε;;; Δεν είναι κάτι το τίποτα;;; ε;;; Πες μου, όχι πες μου!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 15:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip

Αν νομίζεις πως το παραπάνω είναι εναρμονισμένο με την φιλοσοφική προσέγγιση που έγραψες πιο πάνω [ σχετικά με αυτό το "κάτι" που αναφέρεις ] ... απλά σου λέω πως νομίζεις λάθος. Παίρνεις μαθηματικές θεωρίες, τις τσαλακώνεις σαν χαρτί και τις εξωμοιώνεις με μία δική σου ίδεα - σκέψη - άποψη που την ονομάζεις "το κάτι". Αυτό είναι πέρα ως πέρα αυθαίρετο, ανακριβές και παιδιάστικο.


Οι περισσότερες, , για να μην πω όλες , μοντέρνες επιστημονικές θεωρητικές προσεγγίσεις του κόσμου μας, απορρίπτουν την ιδέα του “τίποτα”.

Αν αυτές οι προσέγγισεις δεν είναι εναρμονισμένες με την δική μου φιλοσοφική θεώρηση, - αυτή που ήδη ανέφερα - τότε προφανώς κουβεντιάζουμε για διαφορετικά πράγματα.

ΔΕΝ μιλάμε για το “κενό” ούτε για “συστήματα που “προσεγγίζουν” (θεωριτικά) το απόλυτο κενό”, αλλά για το “τίποτα”.
Το “τίποτα”, το μή υπαρκτό δηλαδή, ΔΕΝ μπορείς καν να το προσεγγίσεις και να το σκεφτείς,
Η ίδια η σκέψη που θα το επιχειρήσει, είναι το “κάτι” και όχι “τίποτα”

ΔΕΝ στηρίχθηκα σε καμία μαθηματική θεωρία, - δεν ήταν απαραίτητο κατι τέτοιο για την προσέγκισή του “κάτι”, και του “τίποτα.”
Αν έχεις διαφορετική άποψη, εδώ είμαι να την ακούσω ..... δεν είμαι παιδί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 15:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και από που αντλείς αυτή την σιγουριά ότι υπάρχεις;


πετάω άρα υπάρχω

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/01/2012 15:06:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 15:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επιτέλους Ζιπ,βάλε μερικούς στην θέση τους!!

Μου έχουν κοστίσει ενα σωρό κίτρινες!!


quote:
ζιπ
quote:gianipseftis

Η κβαντομηχανική θεωρεί πως δεν υπάρχει απόλυτα “κενό” αλλά “ψευδοκενο” πλημμυρισμένο από ψευδοσωματίδια.

Στην κβαντομηχανική δεν υπάρχουν ούτε "ψευδοκενά", ούτε "ψευδοσωματίδια". Αυτά είναι δικοί σου όροι, έτσι όπως εσύ την καταλαβαίνεις [ που μεταξύ μας κιόλας, δεν νομίζω να την καταλαβαίνεις ]


Να ήταν μόνο αυτο!!
Αντιγράφουν και κάτι ιστοσελίδες τύπου home university και τα παρουσιάζουν,χωρίς να καταλαβαίνουν τίποτα!

Οταν μια επιστήμη προσβάλλεται βάναυσα,πρέπει ο κατέχων αυτήν να την υπερασπίζεται.Προχώρα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Βρε καλώς τον αστρολόγο μας.

Για πες βρε συ, τι λένε τα άστρα για το 2012?
Έρχεται κανένας νέος κομήτης να μας κατακάψει?

Τίποτε εξωγήινοι?
Καμιά σπηλιά βρήκες να κρυφτούμε?

Ο γαρ καιρός εγγύς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 15:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Γιάννης
Από το τίποτα δεν μπορεί να προκύψει το κάτι.

Βρε κομπογιαννίτη της φιλοσοφίας,σκέψου αυτό:

Ακόμη και το τίποτα,δεν είναι κάτι ?

Με καθαρά φιλοσοφικούς όρους μιλώ,γιατι με επιστημονικούς δεν υπάρχει το "τίποτα".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Αν με το “τίποτα” αναφέρεσαι στον εαυτό σου, ναι συμφωνώ μαζί σου.

Αν όχι, ακόμη και ο ντόκτορ κατάλαβε τη μ@λ@κιά που είπες και έχει πέσει ξερός στα γέλια..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 15:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και από που αντλείς αυτή την σιγουριά ότι υπάρχεις;


πετάω άρα υπάρχω

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/01/2012 15:06:04



Όπως βλέπεις φίλε zip ακόμη και η μύγα του ντοκτορ είναι σίγουρη πως υπάρχει.

Και μην μου πεις πως η σκατόμυγα που έχει τρελάνει τον ντοκτορ, είναι μετενσάρκωση του Καρτέσιου!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 16:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis,

quote:
Οι επιστημονικές προσεγγίσεις που λες δεν περιγράφουν το “τίποτα” αλά προσπαθούν να περιγράψουν το “κάτι”,

Δεν προσπαθούν να περιγράψουν ούτε το "κάτι", ούτε το "τίποτε". Είναι θεωρητικές προσεγγίσεις της επιστήμης για συγκεκριμένα φαινόμενα, προσεγγίσεις και ερμηνείες που βασίζονται σε παρατηρήσεις και πειράματα. Η επιστήμη πάντα προσπαθεί να ερμηνεύσει [ έστω και κατά προσέγγιση ] τα φαινόμενα.

quote:
και η ορθότητά τους είναι σχετική.

Για την επιστήμη, το "ορθό" [ το οποίο προκύπτει όπως σου είπα από μετρήσεις, παρατηρήσεις, πειράματα, λογικές αποδείξεις κτλ. δηλ. από το σύνολο της αποδεικτικής διαδικασίας ] δεν είναι σχετικό, είναι απόλυτο. Αν σου αποδείξω ότι το τετράγωνο της υποτείνουσας ενός ορθογώνιου τριγώνου ισούται με το άθροισμα των τετραγώνων των δύο κάθετων πλευρών του, αυτό που θα σου αποδείξω δεν είναι σχετικό. Ισχύει απόλυτα και καθολικά σε όλα τα ορθογώνια τρίγωνα και είναι το ίδιο σε όλη την Γεωμετρία, σε όλον τον πλανήτη Γη. Γι' αυτόν που ζει στο Άλφα του Κενταύρου δεν ξέρω, μπορεί να είναι και σχετικό, αλλά για όλη την ανθρωπότητα στη Γη είναι απόλυτο.

quote:
Το “τίποτα”, το μή υπαρκτό δηλαδή, ΔΕΝ μπορείς καν να το προσεγγίσεις και να το σκεφτείς,

Ε, τότε, από την στιγμή που δεν μπορείς ούτε καν να το σκεφτείς, ποιος ο λόγος να μιλάς γι' αυτό και να φτιάχνεις "φιλοσοφικές" θεωρήσεις ρε gianipseftis ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 16:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tώρα όμως θα ψεκάσω...εεεεεεεεεεεε παιδιά;;;;;;;;;;;;;;;....φςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 16:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μυαλό μας αγαπητέ φίλε gianipseftis, είναι σαν ένα μεγάλο παζάρι που δραστηριοποιούνται μέσα του λογιών λογιών ιδέες και θεωρίες. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως όλες αυτές οι θεωρίες είναι εμπορεύσιμες, είναι ποιοτικές και αξίζει να πουληθούν ή να μοιραστούν με κάποιον τρόπο στον κόσμο. Θέλω να πω δηλ. πως καθημερινά [ ειδικά αν σε κάποιον αρέσει να ψάχνει και να διαβάζει ] δεχόμαστε έναν βομβαρδισμό από πληροφορίες, διαβάζουμε νέες θεωρίες, νέες μελέτες, καινούργια πειράματα, καινούργια επιτεύγματα των επιστημών. Όλες αυτές οι θεωρίες είναι ορθές. Ορθές δηλ. όσον αφορά την επιστημονικότητά τους. Αν μια θεωρία δεν τηρεί συγκεκριμένες προϋποθέσεις και όρους για την επιστήμη της, τότε πολύ απλά, δεν είναι επιστημονική. Τώρα, όσον αφορά τις άλλες θεωρίες, τις φιλοσοφικές, δεν ξέρω να σου πω και πολλά πράγματα. Αυτό όμως που ξέρω και που θέλω να σου πω, είναι πως όταν ανακατευόμαστε με μια επιστήμη χωρίς να την γνωρίζουμε ή να την έχουμε σπουδάσει, θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 17:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και θα σου πω και κάτι άλλο [ σε φιλοσοφικό επίπεδο ] : Το "κάτι" και το "τίποτε" είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Αυτό που ήταν "τίποτε" μπορεί να γίνει αργά ή γρήγορα "κάτι" και αυτό που ήταν "κάτι" αργά ή γρήγορα μπορεί να γίνει "τίποτε".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 17:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικομαχος
Αντιγράφουν και κάτι ιστοσελίδες τύπου home university και τα παρουσιάζουν,χωρίς να καταλαβαίνουν τίποτα

Βρε μην κρίνεις εξ ιδίων, αποκαλύπτοντας τις σπουδές σου.

Τι είναι αυτά που λές?
Εγώ το έχω δηλώσει επανάληψη, το δημοτικό με το ζόρι τέλειωσα, γιατί .....αλώνιζα όλη μέρα ερευνώντας την εξελικτική πορεία της αλογόμυγας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 17:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agele μάζεψέ τους! Προσπαθούν να μονοπωλήσουν στο θέμα σου οι αναίσχυντοι!
Εγώ, με βλέπεις, ούτε μιλάω ούτε λαλάω, σε μια γωνία κάθομαι ήσυχος κ' ήρεμος και μόνο πετάω καμιά κουβέντα πού και πού. Τίποτα περισσότερο. Όχι, για να μη λες δηλαδή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 17:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε μην κρίνεις εξ ιδίων, αποκαλύπτοντας τις σπουδές σου.

quote:
Τι είναι αυτά που λές?
Εγώ το έχω δηλώσει επανάληψη, το δημοτικό με το ζόρι τέλειωσα, γιατί .....αλώνιζα όλη μέρα ερευνώντας την εξελικτική πορεία της αλογόμυγας
Εντάξει.. μην μπεις.. σε λεπτομέρειες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 17:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zyp
Δεν προσπαθούν να περιγράψουν ούτε το "κάτι", ούτε το "τίποτε". Είναι θεωρητικές προσεγγίσεις της επιστήμης για συγκεκριμένα φαινόμενα, προσεγγίσεις και ερμηνείες που βασίζονται σε παρατηρήσεις και πειράματα. Η επιστήμη πάντα προσπαθεί να ερμηνεύσει [ έστω και κατά προσέγγιση ] τα φαινόμενα

Είναι θεωρητικές προσεγγίσεις της φυσικής , που προσπαθούν να περιγράψουν με επιστημονικό τρόπο τον κόσμο μας, δηλαδή αυτό που υπάρχει και είναι το “κάτι” δηλαδή αυτό που υπάρχει.

Οι συγκεκριμένες θεωρίες που ανέφερες – και είναι γνωστές – η τεκμηρίωσή τους προς το παρόν είναι θεωρητική, στηρίζονται σε καλή μαθηματική βάση, το ίδιο όμως συμβαίνει και αρκετές άλλες θεωρητικές φυσικές προσεγγίσεις.
Πειραματικά δεν έχει επιβεβαιωθεί καμία , εκτός από ορισμένες προβλέψεις της ΘΓΣ και της κβαντομηχανικής.

Αν εσύ γνωρίζεις κάτι παραπάνω να το ακούσω.

quote:
Για την επιστήμη, το "ορθό" [ το οποίο προκύπτει όπως σου είπα από μετρήσεις, παρατηρήσεις, πειράματα, λογικές αποδείξεις κτλ. δηλ. από το σύνολο της αποδεικτικής διαδικασίας ] δεν είναι σχετικό, είναι απόλυτο. Αν σου αποδείξω ότι το τετράγωνο της υποτείνουσας ενός ορθογώνιου τριγώνου ισούται με το άθροισμα των τετραγώνων των δύο κάθετων πλευρών του, αυτό που θα σου αποδείξω δεν είναι σχετικό. Ισχύει απόλυτα και καθολικά σε όλα τα ορθογώνια τρίγωνα και είναι το ίδιο σε όλη την Γεωμετρία, σε όλον τον πλανήτη Γη. Γι' αυτόν που ζει στο Άλφα του Κενταύρου δεν ξέρω, μπορεί να είναι και σχετικό, αλλά για όλη την ανθρωπότητα στη Γη είναι απόλυτο.


Τι δουλεία έχει το τετράγωνο σε αυτό που μιλάμε,
Μίλησες για την θεωρία των χορδών.
Έχει αποδειχτεί η ορθότητά της?
Προσωπικά μου αρέσει σαν θεωρία, αλλά δεν είναι και η μόνη, υπάρχουν πολλές άλλες “κομψές” προσεγγίσεις
Πρέπει – οφείλουμε θα έλεγα – να λαμβάνουμε κάθε σοβαρή προσέγγιση υπ όψιν μας.

quote:
Ε, τότε, από την στιγμή που δεν μπορείς ούτε καν να το σκεφτείς, ποιος ο λόγος να μιλάς γι' αυτό και να φτιάχνεις "φιλοσοφικές" θεωρήσεις ρε gianipseftis ;


Ρε zip έλεος, μην παίζεις με τις λέξεις και μην λες αυτά που δεν είπα.

Για το “τίποτα” ΜΟΝΟ ανέφερα πως δεν μπορείς να το σκεφτείς, γιατί είναι παραλογισμός.
Προφανώς ΔΕΝ μπορείς να το καταλάβεις , ή το έχεις καταλάβει και λες απλώς λες τρίχες, μόνο και μόνο για να πεις κάτι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 17:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μυαλό μας αγαπητέ φίλε gianipseftis, είναι σαν ένα μεγάλο παζάρι που δραστηριοποιούνται μέσα του λογιών λογιών ιδέες και θεωρίες. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως όλες αυτές οι θεωρίες είναι εμπορεύσιμες, είναι ποιοτικές και αξίζει να πουληθούν ή να μοιραστούν με κάποιον τρόπο στον κόσμο. Θέλω να πω δηλ. πως καθημερινά [ ειδικά αν σε κάποιον αρέσει να ψάχνει και να διαβάζει ] δεχόμαστε έναν βομβαρδισμό από πληροφορίες, διαβάζουμε νέες θεωρίες, νέες μελέτες, καινούργια πειράματα, καινούργια επιτεύγματα των επιστημών. Όλες αυτές οι θεωρίες είναι ορθές. Ορθές δηλ. όσον αφορά την επιστημονικότητά τους. Αν μια θεωρία δεν τηρεί συγκεκριμένες προϋποθέσεις και όρους για την επιστήμη της, τότε πολύ απλά, δεν είναι επιστημονική. Τώρα, όσον αφορά τις άλλες θεωρίες, τις φιλοσοφικές, δεν ξέρω να σου πω και πολλά πράγματα. Αυτό όμως που ξέρω και που θέλω να σου πω, είναι πως όταν ανακατευόμαστε με μια επιστήμη χωρίς να την γνωρίζουμε ή να την έχουμε σπουδάσει, θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί.

Σε θαυμάζω βρε μπαγάσα, γιατί έχεις και γνώσεις νευροπαθολογίας, και μάλιστα με εξειδίκευση στην εξ αποστάσεως διάγνωση σχετικά με το περιεχόμενο του εγκεφάλου των ατόμων.

Μένω εμβρόντητος

Κάθε μία επιστημονική θεωρία μπορεί να είναι ορθή, μέχρι μια άλλη ορθότερη την ακυρώσει.
Αυτό το έμαθα ψάχνοντας, μια και μόνο το δημοτικό κατάφερα να βγάλω, και υστερώ μακράν από σε τον σπουδαγμένο και γνώστη των πάντων.

Επέτρεψε μου να διατηρώ τις απόψεις μου που προσπαθώ να τις καταθέσω στο φόρουμ με τα δικά χαζά επιχειρήματα, περιμένοντας την δική σου σοφή άποψη να τα ακυρώσει.

Ακόμα αναμένω να μου πεις σε τι η δική σου επιστημονική άποψη διαφέρει, από την δική μου θεωρητική προσέγγιση , για το νόημα του “κάτι” (δηλαδή της ύπαρξης) και του “τίποτα” ( του μη υπαρκτού), που σε ρώτησε ο ντοκτορ.

Με δυο λόγια η δική μου άποψη – αυτή που κατέθεσα – συνοψίζεται πως, το “τίποτα” ΔΕΝ υπήρξε ποτέ και ούτε θα υπάρξει, μια και το σήμερα (εγώ, εσύ , ο ντοκτορ – ακόμα και η μύγα του) επιβεβαιώνουν το “κάτι” δηλαδή την ύπαρξη που ΔΕΝ μπορεί να καταλήξει στο “τίποτα”

Μπορείς να συνδράμεις και να τον διαφωτίσεις?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 17:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και θα σου πω και κάτι άλλο [ σε φιλοσοφικό επίπεδο ] : Το "κάτι" και το "τίποτε" είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Αυτό που ήταν "τίποτε" μπορεί να γίνει αργά ή γρήγορα "κάτι" και αυτό που ήταν "κάτι" αργά ή γρήγορα μπορεί να γίνει "τίποτε".




Κούνια που σε κούναγε.

Άκου συλλογισμός!!! “Αυτό που “ήταν” τίποτα”.

Βρε ντοκτορ τι τον φώναξες ?
Να μας κουφάνει?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 18:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ένα μικρό θεματάκι περί αρετών.. να το στείλω Τζέκυλ, ΄Αλεξ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 18:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis,

Ok, 'ντάξει. Συνέχισε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 18:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στειλε ΆγγελεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 18:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω ένα μικρό θεματάκι περί αρετών.. να το στείλω Τζέκυλ, ΄Αλεξ;

Φυσικά Άγγελε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 19:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Περί αρετής

Ίδιον του οφθαλμού είναι η όραση και το φως, των ώτων η ακοή και ο ήχος,
της όσφρησης και γεύσης οι οσμές η διάκριση αυτών και η των ποιοτήτων διάκριση των γεύσεων, της αφής η ψηλάφιση των επιφανειών.
Με τον ίδιο τρόπο ως ίδιον της Ψυχής διακρίνουμε την απόκτηση των Αρετών από αυτήν.
Υψηλότερο έργο για την Ψυχή του Ανθρώπου δεν υπάρχει παρά η απόκτηση και καλλιέργεια των Αρετών.

Οι Αρετές είναι λεπτές αισθήσεις στην ψυχή οι οποίες διαμορφώνουν ανάλογα την ποιότητα και ένταση την προσωπικότητα του ανθρώπου, τον ψυχικό του οργανισμό, τον χαρακτήρα με μια λέξη.
Η αρετή δεν έχει να κάνει με μία στεγνή εγκεφαλική και γνωσιολογική ενασχόληση μα αποκτάται με την παρέμβαση του ανθρώπου στο εσωτερικό του.
Καλλιεργείτε και συντηρείτε με την αυτόβουλη παρέμβαση του ανθρώπου εντός του.
Ο Παράδεισος είναι το πλήρωμα των αρετών, ανθρωπίνων και θεοειδών. Γι' αυτό δίχως τη βοήθεια του Θεού δεν μπορεί ο άνθρωπος να καταφέρει το καλύτερο δυνατό.
Γιατί εάν αποκτήσει με τις δικές του δυνάμεις ανθρώπινες αρετές, τις θεοειδές πως θα τις αποκτήσει δίχως τη βοήθεια του Δημιουργού αυτών;

Έτσι, εύκολα γίνετε καταληπτό, το νόημα και η ανάγκη της άσκησης. Κι όταν μιλούμε για βίωμα και εμπειρία, η βάση είναι η άσκηση.
Πως θα μπορέσω να καταλάβω ένα βιωματικό γεγονός δίχως να έχω πείρα περί αυτού; Είναι δυνατόν;
Πότε γνωρίζω ένα δρόμο που οδηγεί από τη μία πόλη στην άλλη, όταν τον διασχίζω ή όταν βλέπω τη διαδρομή του στο χάρτη;

Στο σημείο αυτό εντοπίζουμε το ανόητο εκείνων που απορρίπτουν ένα Πράγμα, δίχως να το έχουν "σπουδάσει" από μέσα πρώτα.
Και όταν επιμένουν αποδεικνύουν έμπρακτα την ανοησία που χαρακτηρίζει το είναι τους, κι αυτό διότι, φυσική συνέχεια της απόρριψης ενός Πράγματος, είναι η ενσυνείδητη αγνόησή του.
Άρα, έχουν πολύ λάθος ορισμένοι, να απαιτούν μία, έστω, στοιχειώδη προσοχή, στο λόγο που εκφέρουν.

Το μοναχικό, συνεχίζοντας, ιδεώδες, είναι η με όλες τις δυνάμεις αφοσίωση της καλλιέργειας και απόκτησης του πληρώματος των αρετών.

Όμως δεν είναι μόνο η άσκηση των αρετών, και εκεί εξαντλείτε. Όχι βέβαια. Η Ψυχή για να αποκτήσει τις αρετές πρέπει να είναι επιδεκτική αυτών.
Δεν μπορεί μία "χοντροκομένη" και αλλώκοτη ψυχή, με τις όποιες δυνάμεις της, να εργαστεί τις αρετές.
Η Ψυχή πρέπει να είναι λεπτή και με αισθητικές ευαισθησίες μέσα της για να μπορέσει να προχωρήσει στην άσκηση και απόκτηση των αρετών.

Όμως πέρα από αυτά, και για να καταστεί η ψυχή με τις απαραίτητες και αρμόδιες λεπτές αισθητικές χειρίζεται και άλλα μέσα.
Δύο από αυτά είναι η υμνωδία και η δοξολογία .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 19:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίδιον του οφθαλμού είναι η όραση και το φως, των ώτων η ακοή και ο ήχος,
της όσφρησης και γεύσης οι οσμές η διάκριση αυτών και η των ποιοτήτων διάκριση των γεύσεων, της αφής η ψηλάφιση των επιφανειών.
Με τον ίδιο τρόπο ως ίδιον της Ψυχής διακρίνουμε την απόκτηση των Αρετών από αυτήν.
Yψηλότερο έργο για την Ψυχή του Ανθρώπου δεν υπάρχει παρά η απόκτηση και καλλιέργεια των Αρετών.

Απο τις αρετές κάποιου ξεκινάνε τα πάντα.Η αρετή σε ένα συγκεκριμένο πράγμα,είναι ουσιαστικά μια σπίδα για το αντίστοιχο ελάττωμα.Αν για παράδειγμα έχεις καλλιεργήσει την αρετή της πραότητας,δεν θα θυμώσεις εύκολα με κάποιον που θα σε προσβάλει.


quote:

Έτσι, εύκολα γίνετε καταληπτό, το νόημα και η ανάγκη της άσκησης. Κι όταν μιλούμε για βίωμα και εμπειρία, η βάση είναι η άσκηση.
Πως θα μπορέσω να καταλάβω ένα βιωματικό γεγονός δίχως να έχω πείρα περί αυτού; Είναι δυνατόν;
Πότε γνωρίζω ένα δρόμο που οδηγεί από τη μία πόλη στην άλλη, όταν τον διασχίζω ή όταν βλέπω τη διαδρομή του στο χάρτη;

Στο σημείο αυτό εντοπίζουμε το ανόητο εκείνων που απορρίπτουν ένα Πράγμα, δίχως να το έχουν "σπουδάσει" από μέσα πρώτα.
Και όταν επιμένουν αποδεικνύουν έμπρακτα την ανοησία που χαρακτηρίζει το είναι τους, κι αυτό διότι, φυσική συνέχεια της απόρριψης ενός Πράγματος, είναι η ενσυνείδητη αγνόησή του.
Άρα, έχουν πολύ λάθος ορισμένοι, να απαιτούν μία, έστω, στοιχειώδη προσοχή, στο λόγο που εκφέρουν.


Μεγάλη κουβέντα αυτή,πολλοί άνθρωποι απορίπτουν πράγματα που δεν έχουν γνωρίσει βιωματικά και μάλιστα είναι απόλυτα σίγουροι για αυτό.


Edited by - alex22 on 31/01/2012 19:39:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 19:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Περί της δημιουργικής ικανότητας

Η απώλεια της δημιουργικής ικανότητας είναι ίσως, και η πρώτη αιτία αλλοτρίωσης του ανθρώπου από τον εαυτό του και τον συνάνθρωπο. Η δημιουργική ικανότητα είναι φυσική της ψυχής κίνηση, υπάρχει ως ορμέμφυτο στον ψυχισμό του ανθρώπου, και οφείλει να καλλιεργεί αυτήν και θεραπεύει.
Ακόμη και η ανάγκη της Παιδείας, όρος που με περίσσια ευκολία χρησιμοποιείτε από πλείστους κύκλους ως αίτημα του σύγχρονου κόσμου, βασίζεται στην δημιουργική ικανότητα και θεραπεύει αυτήν στο κέντρο της.
Εξάλλου Παιδεία αυτό σημαίνει, την δημιουργία κατά το δοκούν των εσωτερικών μας εφέσεων και γενικά την διαμόρφωση της ψυχοπνευματικής μας υπόστασης.

Δημιουργούμε, με άλλο λόγο, το είναι μας και τον χαρακτήρα μας.

Ο πολιτισμός, και όλοι στο παρελθόν, δια της δημιουργικής ικανότητας πραγματεύονταν. Ας δούμε για παράδειγμα τη γλώσσα.
Η γλώσσα που χρησιμοποιούμε δεν είναι άλλο παρά η σύνθεση ήχων τους οποίους μπορούμε και παράγουμε με το στόμα και τα μέρη του, με τη γλώσσα, δηλαδή, τα χείλη και λοιπά.

Οι λέξεις που χρησιμοποιούμε εάν προσέξετε δεν είναι τίποτε άλλο παρά σύνθεση ήχων.
Και η σύνθεση αυτή των ήχων, δια της δημιουργικής ικανότητας του ανθρώπου, φυσικά κάτω από τις ανάλογες που του παρουσιάστηκαν ανάγκες, πραγματεύθηκε και υλοποιήθηκε.
Κατόπιν έκανε τους ήχους σύμβολα (γράμματα) για να εξυπηρετήσει το γραπτό λόγο και γενικά την εκμάθηση της γλώσσας, στην οποία βέβαια προς σωστή χρήση έθεσε όρους και κανόνες κάτι που διακρίνουμε στη γραμματική της διάσταση.

Αυτά πάντοτε δια της δημιουργικής ικανότητας η οποία εάν απουσίαζε ως ανθρώπινο χαρακτηριστικό, μεταξύ άλλων, ο άνθρωπος δεν θα διέφερε από τα υπόλοιπα βιολογικά όντα τα οποία εξαντλούν το χρόνο ζωής στη συντήρηση και αναπαραγωγή.

Οι φιλόσοφοι και οι ποιητές διακατέχονται από μία αυξημένη ανάγκη έκφρασης της δημιουργικής ικανότητας. Το ίδιο ισχύει και για τους θιασώτες των καλών, λεγόμενων, τεχνών.
Όμως γενικά θα πρέπει ο καθένας να "καλλιεργεί" είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο την εσωτερική αυτήν δυνατότητα, της δημιουργικής ικανότητας δηλαδή, είτε δια του επαγγέλματός του είτε κατά τον ελεύθερο χρόνο του, και φυσικά βέβαια στο μέτρο του δυνατού.
Οι ευτυχέστεροι όλων πάντως, είναι εκείνοι που συνδίασαν επαγγελματικά την πηγαία αυτή δύναμη της δημιουργικής ικανότητας. Οπωσδήποτε κινούνται σε πλαίσια όχι υποκαταστατικά εν σχέση, με όσους κρατούν κάποιο επάγγελμα το οποίο για βιοποριστικούς λόγους ασκούν και δεν έχουν τη δυνατότητα να αλλάξουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 19:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρετή είναι αυτό που απελευθερώνεται όταν πεθαίνει ένα Εγώ (ψυχολογικό σύμπλεγμα).
Όταν π.χ. κάποιος ακοτώνει το σύμπλεγμα του φόβου, τότε γίνεται θαρραλέος, αποκτά αυτή τη δυνατότητα.
Όταν κάπως σκοτώσει τα πολλά Εγώ της λαγνείας, γίνεται πιστός σαν σύζυγος, γιατί δεν έχει κίνητρο να απατήσει ή τουλάχιστον φεύγει ένα μεγάλο κίνητρο να κάνει κάτι τέτοιο.
Όταν κάποιος σκοτώνει το Εγώ της απληστίας, μπορεί να γίνει ολιγαρκής.
Όταν κάποιος σκοτώσει το εγώ της τεμπελιάς, γίνεται δραστήριος.
κ.ο.κ.

Κάποιος που έχει το Εγώ του φόβου μπορεί να ζήσει μια στιγμή που ο πολύς κόσμος θα την αποκαλούσε στιγμή "θάρρους", αλλά κατα πάσα πιθανότητα αυτή θα ήταν η έκφραση απλά κάποιου άλλου Εγώ. Έτσι π.χ. ένας πολεμιστής μπορεί να μη φοβάται να βγει στο πεδίο της μάχης επειδή τον έχει καταλάβει ένα πολύ ισχυρότερο Εγώ θυμού ή επειδή τον έχει καταλάβει ένα Εγώ Εθνικισμού, ή επειδή το Εγώ φόβου του να πάθει κάτι η οικογένειά του υπερισχύει του Εγώ φόβου της επιβίωσης.
Αυτά είναι μόνο διάφορα υποθετικά παραδείγματα. Τροφή για σκέψη.

Σε άλλες περιπτώσεις, μπορεί να συμβεί κάποιος να έχει μια αναλαμπή συνείδησης, και να χάσει την ταύτισή του με την κατάσταση, και ως εκ τούτου να μην λειτουργίσει σε αυτόν το Εγώ του φόβου, αν και βρίσκεται σε κατάσταση που εξάπτει το συγκεκριμένο Εγώ. Ένα καλός "διαλογιστής" π.χ. μπορεί να μπει σε κατάσταση που να μην εκφράζεται το Εγώ. Αλλά αυτό δεν είναι ακριβώς αρετή, είναι κατάσταση που το αντίστοιχο πάθος που φυλακίζει την αρετή, δεν μπορεί να εκφραστεί.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/01/2012 19:48:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 19:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Περί λόγου

Φυσικά ο περί λόγου λόγος, απλά ικανοποιεί μία εσωτερική ανάγκη για συνδιαλλαγή με τις Έννοιες.

Ο λόγος, λοιπόν, εκφράζεται με δύο μορφές, γραπτό και προφορικό. Βέβαια αυτό, οι δύο μορφές, δηλαδή, του γραπτού λόγου και του προφορικού λόγου, εν όσω ομιλούμε για τον λόγο ως μέσο επικοινωνίας, στην προσωπική διάσταση, που είναι ο διαλογισμός, και επίσης στην διαπροσωπική διάσταση η οποία είναι η επικοινωνία μας με τους υπόλοιπους ανθρώπους.

Και είναι φρόνιμο να κάνουμε τη διάκριση αυτή, του λόγου ως μέσο επικοινωνίας, διότι λόγος είναι και οι Έννοιες, οι Ιδέες, μα και κάθε τι οτιδήποτε που είναι δυνατό να λογοποιείτε από το ανθρώπινο λογιστικό, ακόμη και πριν μορφοποιηθεί σε λόγο, στην διαδικασία δηλαδή, της μορφής που έχει η επικοινωνιακή διάσταση του λόγου.

Έτσι λοιπόν, ακόμη και μία ασχημάτιστη Ιδέα ή Έννοια, η οποία εν δυνάμει έχει την ιδιαιτερότητα να επιδέχεται την λογιστική επεξεργασία και κατόπιν Ονομασία ή ορισμό της, είναι λόγος. Όπως επίσης έχουμε και τον ενδιάθετο λόγο ο οποίος διακρίνεται κυρίως από την προσήλωση του νου σε κάποιο νόημα και την επίκληση με το λογιστικό και θυμικό του νοήματος αυτού.

Θα εξετάσουμε το λόγο στην καθαρά επικοινωνιακή του διάσταση. Και να ορίσουμε όσο πιο απλά μπορούμε τη Φύση του. Με όσες, δηλαδή, πιο απλές Ονομασίες και ορισμούς, να περιγράψουμε τη Φύση της Ουσίας του.

Ας ξεκινήσουμε από τη μορφή του προφορικού λόγου. Το κυριότερο χαρακτηριστικό της μορφής αυτής και που κάνει να ξεχωρίζει από την γραπτή μορφή, είναι τα ηχοσύνολα που χειρίζεται ο άνθρωπος με το στόμα και τα μέρη αυτού, τη γλώσσα, δηλαδή, τα χείλη, την στοματική κοιλότητα και λοιπά. Μπορούμε με ευκολία να το διακρίνουμε αυτό προφέροντας μία λέξη ή μια πρόταση. Θα παρατηρήσουμε πως η προφορά δεν είναι τίποτε άλλο παρά η παραγωγή ήχων με το στόμα μας.
Θα διακρίνουμε πως κάθε γράμμα μιας λέξης που προφέρουμε είναι ένας ξεχωριστός ήχος. Θα μπορούσαμε στο σημείο αυτό να πούμε, πως ο άνθρωπος είναι από τη φύση του μουσικό ον, καθώς για την επικοινωνία του δεν γνωρίζει άλλο τρόπο, παρά την δια της παραγωγής έναρθρων ήχων πραγμάτωση αυτής. Κάτι που μάλλον, δεν ανταμώνουμε στο υπόλοιπο βιολογικό βασίλειο.

Λέγαμε λοιπόν, πως κάθε γράμμα το οποίο χρησιμοποιούμε για να εκφράσουμε, να προφέρουμε, μία λέξη, είναι ένας ξεχωριστός ήχος. Και στο σημείο αυτό διακρίνουμε τη διαφορά με την γραπτή μορφή στην οποία η διαφοροποίηση γίνετε στην κωδικοποίηση του ήχου σε σύμβολο, σε γράμμα. Κι αυτό διότι έχουμε την ανάγκη χάριν του γραπτού λόγου, να μετατρέψουμε τον ήχο σε ένα γράμμα ή σύμβολο.

Πως αλλοιώς θα μπορούσαμε να μεταφέρουμε τον ήχο στο χαρτί αν όχι δίνοντάς του ένα χαρακτήρα, ένα σύμβολο; Έτσι τον ήχο Α, του δίνουμε το σύμβολο <<Α>> τον ήχο Β του δίνουμε το σύμβολο <<Β>> και ούτω καθ' εξής, έως να συμπληρώσουμε το αλφαβητό μας το οποίο δεν είναι άλλο παρά 24 ήχοι αποδιδόμενοι με 24 γράμματα, ή αλλοιώς, σύμβολα. Αυτή είναι η μοναδική διάκριση των δύο μορφών του γραπτού από τη μία, κι από την άλλη, προφορικού λόγου.

Τα εκφραζόμενα, τώρα, τα Νοήματα, οι Έννοιες και τα Πράγματα τα οποία "μεταφέρονται", τα οποία ορίζονται, από τις δύο μορφές λόγου, είναι φυσικά όμοια.

Γνωστό επίσης είναι, πως δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία στην δημιουργία κατάρτισης του λόγου, είτε στην μία μορφή του είτε στην άλλη, είτε ως αρμονικό ηχοσύνολο είτε ως δια της εκφοράς του στη γραπτή του διάσταση, και για τούτο θεσπίστηκαν οι κανόνες και όλα εκείνα που χειρίζεται η γραμματική, της γλώσσας, διάσταση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 22:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννης.
Από την στεριά μιλώ φωναχτά με τον Πλάτωνα που είναι επά στο πλοίο.
Μια και το πας δίπλα δίπλα στην ξέρα 
Επικίνδυνη διάβα φίλε.
..........
Γιάννης, πρωτα απο ολα, ο καπετάνιος είναι ο άγγελος.

Το περιεργο είναι πως όταν γράφουμε στο θέμα του, οι σκέψεις μας ξεδιπλώνονται μέσα στο καραβι του, που απο τον καπετάνιο έχει αποφασισει να επισκεφθεί π.χ τις νήσους νιψη και λήθη, (ο καπετάνιος διχνει να τις έχει επισκεφθεί αρκετές φορές), και να θέλει να μας ξεναγήσει, να δούμε και να προσέξουμε κάποιες ιδιαιτερότητες που έχουν,

μα οι επιβάτες του πλοίου ενδιαφέρονται για το καζίνο, για τις γαστρονομικές ατραξιόν, και τις όποιες άλλες παρουσίες στο καράβι.

Ας είναι, 

Φίλε Γιάννη,
Είμαι πολυ κουρασμένος για να γράψω κάι να σου απαντήσω προσεχτικα, σε οτι απαντησες, θα αναφερθω αλλη ωρα, σορρυ, μα ήμουν πολλές ώρες  στο δρόμο (οδηγουσα) με χιονιά παγο και κρύο -17 θα φθάσει αυτές τις μέρες....πάω για μπάνιο και κουβέρτα! 


Φιλε Αγγέλε, γράφε...σε διαβάζω, κατανοώ και σιωπω.  

Η νιψη και η λήθη, θέλει προσεχτικη μελέτη, ιδιαιτερα απο όσους βλέπουν 50 φορές μια εικόνα και την ξανά κοιτάζουν, βλέποντας κατι, που δεν είχε προσέξει..

Δεν είναι κριτική.

Ονόματα δεν λέμε...καταδύσεις κάνουν.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 31/01/2012 22:26:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 13:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θυμηθείτε τον Ιωνά,

αν είχε κηρύξει στα Σόδομα η πόλη αυτη μπορεί να υπήρχε μέχρι σημεία.
Πολλοί λένε κηρύττω μα εγώ μόνο Αλήθεια λέω, όμως, η Σοφία κάτι είπε για σας, ακούστε το.
O Ιωνάς κήρυττε ο Λογος του ήταν Σημείο.

Όταν αυτή η δύναμη ξεραστεί από το κήτος που την έχει καταπιεί ακόμα κι αυτοί που έχουν κανει τα μεγαλύτερα έκτροπα θα ακούσουν
τα λόγια της, αυτό είναι το μεγάλο σημείο του Ιωνά που θα δοθεί σ’ αυτούς που θα ακούσουν τα λόγια αυτης της δύναμης ΣΉΜΕΡΑ.
σ’ αυτούς που γεύονται την αλήθεια και την ανάσταση από τα βάθη, αυτοί θα έχουν δύναμη.

Aυτός είναι λόγος ενός ανθρώπου που είπε:

"Παρακαλώ χρειάζομαι απεγνωσμένα τη Σοφία σου» έτσι απλά η Σοφία απάντησε:

"Θα δοθεί σε όλους έλεος επειδή το ζήτησες, θα δώσω περισσότερο χρόνο, το έλεος μου για σας είναι χρόνος, χρησιμοποιήστε αυτό το χρόνο με σοφία γιατί σύντομα δεν θα υπάρξει άλλος.

Πλησίασε η ώρα όπου δεν θα μπορώ να καθυστερήσω άλλο κάθε ήμερα καθυστέρησης της κρίσης μου είναι έλεος, δείτε το έτσι.
Αν χρησιμοποιήσετε με σοφία το χρόνο που σας δίνω θα νικήσετε και θα επίκρατήσετε. Υπάρχει ένα κοινό γνώρισμα
στους νικήτες κάθε εποχής -δεν έχαναν- το χρόνο τους!"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 14:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
doctor,
Και εδώ είναι που γεννιέται το δικό μου ερώτημα: Γιατί διαφωνείς με τη διάλυση του Εγώ λοιπόν;
...............

Χρειάζεται να κατανοήσουμε πρώτα τι είναι αυτο το ΕΓΏ, να του δώσουμε τη θέση που του αρμόζει, και ύστερα να δούμε αν χρειάζεται η όχι η (εξόντωση) του.

Δοκτορα, δεν μπορω να διανοηθω πως μπορείς να οδηγησει καποιος το αυτοκίνητο, χωρίς ΕΓΏ. 
Ούτε πως γίνεται να μάθεις κάτι, ένα επάγγελμα, μια γλώσσα, ενα μουσικο οργανο, μια επιστήμη, χωρίς ΕΓΏ. 
Αν δεν διδαχθείς να το κανείς απο μικρής ηλικίας, (να χρησιμοποιείς αυτη την κίνηση, θα έχεις σοβαρά προβλήματα να προσαρμοσθεις, με ότι ονομάζουμε συνάνθρωπο, εργασία, κοινωνία)

Οκ μέχρι εδω?

Τώρα αυτη η φυσιολογική και στις ανθρώπινες δυνατότητες κατάσταση της συνηδεισης, του να χρησιμοποιεί σε μια κατεύθυνση τις σκέψεις, να δημιουργεί και να ευημερεί, έχει και την άλλη του όψη. 

Αυτη της καταστροφής, (προσωπικης η του συνόλου), και αυτο γίνεται συνηδειτα μα και ασυνείδητα.

Αυτο είναι που χρειάζεται να δώσουμε όλη την προσοχη μας, γιατι με την κίνηση του να μάθει, να εξελιχθεί, δημιουργείται παράλληλα ότι ονομάζουμε ο ξεχωριστος εαυτος, και αυτο δεν είναι άλλο απο ΤΑΥΤΙΣΕΙΣ κινήσεων των ΕΓΏ.

Εάν δεν υπάρχει ταύτιση με αυτές τις κινήσεις, γιατι να είσαι περήφανος όταν σε λένε έλληνα? 
Εάν δεν υπάρχει ταύτιση, γιατι να είναι τόσο σπουδαίος ο Χριστός, ο βουδας, ο Σωκρατης, ο δασκαλος, οι ιδεες, η θρησκεια, ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός, και ότι αλλο θέλεις βάζεις?

Διλαδη, τα ΕΓΏ μπορει να υπάρξουν και να είναι χρήσημα, 

Μα,

όταν ξεχωρίζουν δημιουργούν εαυτο (αυτο το ξέχωρο (ταυτοτητα/προσωπικοτητα) που αισθάνεται ο καθενας μας) 

Η,
μπορούν να υπάρχουν στην υπηρεσία της συνείδησης, μα δεν δημιουργούν πρόβλημα.

 Η διάφορα είναι πως το ΕΓΏ που δεν ταυτίζεται, λέει πως είμαι πολίτης του κόσμου, (έχει επίγνωση σχεδον πάντα σε αυτο που, σκέφτεται και στο τι κάνει) 

ενω αυτός που ταυτίζεται, λέει πως είμαι έλληνας, αλβανός, τούρκος, χριστιανος, μωαμεθανος, είμαι ποιο έξυπνος απο σένα, κλπ κλπ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy