ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΝΕΟ ΚΑΡΑΒΙ -SOS-
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 00:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Τότε, ερώτημα, γιατί η συνείδηση κοιμάται μόνιμα; Κοιμάται γιατί το επέλεξε; Ή κοιμάται επειδή κάποιες δυνάμεις την κρατάνε κοιμισμένη;

Η συνείδησή μας κοιμάται επειδή εμείς οι ίδιοι θέλουμε να κοιμάται.

quote:
Έτσι όπως το λες, είναι σαν να λες ότι δεν το επιλέγει να συμβεί, αυτό συμβαίνει από μόνο του και αυτός παλά το γνωρίζει.

Μιλάμε πάντα σχετικά με το παράδειγμά σου. Κοίτα, η ομορφιά μιας γυναίκας, η ομορφιά γενικά ... συνοδεύεται [ χωρίς καν την δική μας συμμετοχή, δηλ. δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτε εμείς ] και ενεργοποιεί μέσα μας πολλά πράγματα : επιθυμίες, εκδηλώσεις θαυμασμού, την κτητικότητα π.χ [ θέλουμε να αποκτήσουμε κάτι όμορφο ], κτλ.

quote:
Όμως, γιατί του δημιουργήθηκε μέσα του;

Γιατί ο ίδιος το άφησε να δημιουργηθεί.

quote:
Δεν θα μπορούσε να επιλέξει να μην έχει καν επιθυμία;

Αν είναι συνειδητός, ασφαλώς και θα μπορούσε. Αν δεν είναι, τότε δεν θα ήταν σε θέση να κάνει απολύτως τίποτε γι' αυτό και η επιθυμία θα εμφανιζόταν, έτσι κι αλλιώς.

quote:
Μάλλον εννοεί ότι θα είμαστε, μέχρι να αποφασίσουμε να δώσουμε συνειδητά χτυπήματα. Όπως στην νεκρή καρδιά του ασθενή, όταν προσπαθούμε να τον επαναφέρουμε απ' τον θάνατο. Χτυπάμε για να ξαναρχίσει να λειτουργεί, να ξυπνίσει. ή όχι;

Σωστά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 00:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ,

quote:
Ξέρω τι γράφεις, αν θέλεις να συμβαλω να δεις γιατι στις καταδύσεις σου για 50 φορές βλέπεις συνεχώς κάτι διαφορετικο, ωφελείται ακριβώς σε ότι συζητάμε.

Το ότι βλέπω συνεχώς κάτι διαφορετικό φίλε μου, οφείλεται στην ίδια την ζωή.

quote:
Έχω μια υπόνοια,

Όσο κάποιος βλέπει όνειρα, (στον υπνο του) η συνείδηση του,(την ημερα) κοιμάται.


Το να βλέπει όνειρα στον ύπνο του, ε, αυτό είναι και το φυσιολογικό. Αν αρχίσει να βλέπει όνειρα στον ξύπνιο του, τότε μπερδεύεται το πράγμα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 00:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό ξημέρωμα παίδες ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 00:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η συνείδησή μας κοιμάται επειδή εμείς οι ίδιοι θέλουμε να κοιμάται.
Το "εμείς οι ίδιοι" ποιο είναι όμως; Θέλω να πω, έχουμε το Εγώ, έχουμε τη συνείδηση, η συνείδηση το επέλεξε; Και αν αυτός που το επέλεξε ήθελε να είναι κοιμισμένος "εμείς" δεν έχουμε δικαίωμα να το αλλάξουμε;

quote:
Μιλάμε πάντα σχετικά με το παράδειγμά σου. Κοίτα, η ομορφιά μιας γυναίκας, η ομορφιά γενικά ... συνοδεύεται [ χωρίς καν την δική μας συμμετοχή, δηλ. δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτε εμείς ] και ενεργοποιεί μέσα μας πολλά πράγματα : επιθυμίες, εκδηλώσεις θαυμασμού, την κτητικότητα π.χ [ θέλουμε να αποκτήσουμε κάτι όμορφο ], κτλ.
Και από πού πηγάζει αυτή η ανάγκη του ανθρώπου, δηλ. "πού" ενεργοποιούνται όλα αυτά; Π.χ. όταν έρχεται ένας ήχος, ερεθίζονται τα τύμπανα των αυτιών, και το σύμπτωμα είναι το άκουσμα του ήχου. Δημιουργείται δηλαδή το άκουσμα του ήχου.
Στο παράδειγμά έρχεται ένα ερέθισμα, η ομορφιά της γυναίκας, και το σύμπτωμα είναι η επιθυμία. Αλλά πού έρχεται αυτό το ερέθισμα; Σε ποιο "τύμπανο" χτυπάει και δημιουργείται η επιθυμία; (Αν καταλαβαίνεις τι λέω)


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/02/2012 00:48:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 00:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο ξημέρωμα σε όλους Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 09:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καταλαβαίνω τι λες το θέμα είναι να κοντρολάρεις το ερέθισμα,

«στη ζωή υφίστανται και οι δυο οπτικές,
καλύτερα όμως να βλέπεις το δάσος και όχι το δένδρο».

Είναι φυσικό κανονικό μην το αποφεύγεις,

Δες τες, όλες μαζί τις ωραίες κοπέλες, που μπορείς να κάνεις την άσκηση;

Πήγαινε στις πλάζ,(όχι τώρα!), κάτι ξυπνάει μέσα στον νέο, είναι φυσικό κανονικό,
Αλλά καθώς δεν μπορεί να ικανοποιήσει την επιθυμία του μ’ αυτές, είναι υποχρεωμένος
να αντέξει να κάνει μια προσπάθεια εξαγνισμού.
Εδώ ακριβώς αρχίζει να εξασκεί την θέλησή του,

κι αν επαναλαμβάνει πολλές φόρες αυτή την άσκηση με επιτυχία δεν θα έχει ανάγκη να πηγαίνει στις πλάζ.
Θα μπορεί να παρατηρεί μερικά περιοδικά, κι εδώ , επίσης κάτι θα ξυπνήσει, επωφελείται λοιπόν
από αυτή την αίσθηση που ξυπνά και την κάνει να ανέβει μέχρι τον Ουρανό μέχρι τη Θεία Σοφία..
Εξασκούμενoς έτσι για πολύ καιρό με ομοιοπαθητικές δόσεις, να ο θρίαμβος, και η νίκη!

Στην ομοιοπαθητική μπορούμε να διαλύσουμε μέχρι το ένατο εκατονταδικό *δηλ.(0,0000000000 000000001.)
Και ακόμα σ’ αυτό το βαθμό διάλυσης το προϊόν είναι αποτελεσματικό!

Και στην αγάπη μπορείς να φτάσεις σε τέτοια διάλυση,
διαλύεται η φυσική επαφή και και φτάνεις στην πνευματική αγάπη.
Είναι θέμα μεθόδου λοιπόν, αντί να δραπετεύεις και να είσαι τρωτός,
« Πιάνεις τον ταύρο από τα κέρατα».

αγάπη ειρήνη χαρά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 09:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Το "εμείς οι ίδιοι" ποιο είναι όμως;

To "εμείς οι ίδιοι" είναι το σύνολο των "εγώ" μας.

quote:
Θέλω να πω, έχουμε το Εγώ, έχουμε τη συνείδηση, η συνείδηση το επέλεξε;

Δεν έχουμε το Εγώ, έχουμε τα "εγώ". Αν είχαμε το Εγώ, αν είχαμε δηλ. ένα, μοναδικό, συμπαγές και αδιαίρετο Εγώ, τότε τα πράγματα θα ήταν απλά. Δεν θα κουβεντιάζαμε για τίποτε. Όλα θα ήταν καλά, όλα θα ήταν αρμονικά κι όλοι μας θα ήμασταν συνειδητοί και αφυπνισμένοι.

quote:
Και αν αυτός που το επέλεξε ήθελε να είναι κοιμισμένος "εμείς" δεν έχουμε δικαίωμα να το αλλάξουμε;

Σαφώς και έχουμε. Όταν έχεις ένα σύνολο από "εγώ", από διαφορετικά "εγώ", τότε κάποια απ' αυτά ίσως να θέλουν αυτήν την αλλαγή που λες, ίσως να θέλουν να ξυπνήσει η συνείδηση. Το πρόβλημα είναι, τι γίνεται με τα υπόλοιπα "εγώ" που επιμένουν να κρατούν τον άνθρωπο κοιμισμένο. Γιατί αυτά τα υπόλοιπα, υπερισχύουν των άλλων.

Όταν σου λέω πως :

quote:
zip

Σχεδόν όλα τα ερωτήματα αυτού του τύπου, γίνονται ακριβώς επειδή θεωρούμε πως έχουμε μια ξύπνια συνείδηση, πως είμαστε συνειδητοί δηλ. Και λέμε "Καλά, αφού είμαι συνειδητός, πως γίνεται με την γοητεία μιας γυναίκας να καταλήξει η συνείδησή μου σε ύπνο ; Πως γίνεται να κοιμηθεί ;". Εμ, εδώ είναι το μυστικό. Δεν είσαι συνειδητός καημένε μου.


εννοώ ακριβώς αυτό : Πως ένα από τα πολλά "εγώ" μας [ για διάφορους λόγους, επειδή αντιλαμβάνεται την κοιμισμένη μας συνείδηση ] "επαναστατεί" μέσα μας και λέει "Ναι, καταλαβαίνω πως είμαι ένας κοιμισμένος άνθρωπος. ΘΕΛΩ να το αλλάξω αυτό! ΘΕΛΩ να ξυπνήσω! ". Έτσι, δημιουργείται η εντύπωση στον άνθρωπο πως ο ίδιος έχει ήδη ξυπνήσει. Επειδή απλώς, ένα από τα πολλά του "εγώ" συνειδητοποίησε τον ύπνο του. Όμως τι γίνεται με τα υπόλοιπα, πολύ περισσότερα "εγώ" του ; Εκείνα, επιμένουν να κρατούν τον άνθρωπο κοιμισμένο. Εκείνα μάχονται για να κρατηθεί η συνείδησή του σε ύπνο. Και σχεδόν πάντα, κερδίζουν την μάχη. Συνεπώς, πάλι ξαναγυρίζουμε στην κοιμισμένη κατάστασή μας. Νομίζουμε πως είμαστε συνειδητοί, ενώ στην πραγματικότητα κοιμόμαστε ύπνο βαθύ.

Ο άνθρωπος είναι κυριολεκτικά εγκλωβισμένος μέσα σε αυτήν την κατάσταση. Δεν αρκεί ένα από τα "εγώ" του να θέλει να αλλάξει. Πρέπει όλα τα "εγώ" του, το σύνολο, το Εγώ του, το ένα, το μοναδικό, το αδιαίρετο, να θέλει να αλλάξει. Πως όμως να γίνει αυτό, αφού ο ίδιος ούτε καν γνωρίζει τα "εγώ" του ; Πως να γίνει αφού ο ίδιος ούτε καν τα έχει βρει, τα έχει μελετήσει μέσα του ; Πως όμως να γίνει αυτό, αφού δεν έχει καταφέρει ακόμη να συνενώσει τα "εγώ" του σε ένα ; Πως να γίνει αυτό, αφού μυριάδες "εγώ" εμφανίζονται συνέχεια μέσα του, επηρρεασμένα από χίλιους δυο παράγοντες ;

Γι' αυτό συνέχεια λέμε : "Γνώρισε τον εαυτό σου. Γνώρισε όλα αυτά τα μυριάδες "εγώ" που έχεις, ένα προς ένα. Βρες τα. Μελέτησέ τα. Δες πως λειτουργούν. Δες πότε, δες γιατί εμφανίζονται. Και αφού τα γνωρίσεις, βάλ' τα όλα να κάτσουν σε ένα τραπέζι, να συμφιλιωθούν μεταξύ τους, να αποκτήσουν ομοφωνία, να ενώσουν τις δυνάμεις τους σε ένα Εγώ, το ανώτερο Εγώ".

Edited by - zip on 02/02/2012 09:54:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 09:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Και από πού πηγάζει αυτή η ανάγκη του ανθρώπου, δηλ. "πού" ενεργοποιούνται όλα αυτά; Π.χ. όταν έρχεται ένας ήχος, ερεθίζονται τα τύμπανα των αυτιών, και το σύμπτωμα είναι το άκουσμα του ήχου. Δημιουργείται δηλαδή το άκουσμα του ήχου.

Δεν είναι ανάγκη. Είναι αίσθημα, αίσθηση.

quote:
Στο παράδειγμά έρχεται ένα ερέθισμα, η ομορφιά της γυναίκας, και το σύμπτωμα είναι η επιθυμία. Αλλά πού έρχεται αυτό το ερέθισμα; Σε ποιο "τύμπανο" χτυπάει και δημιουργείται η επιθυμία;

Η ομορφιά δεν χτυπάει σε κανένα "τύμπανο". Η ομορφιά απλώς ... απλώνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 10:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι' αυτό συνέχεια λέμε : "Γνώρισε τον εαυτό σου. Γνώρισε όλα αυτά τα μυριάδες "εγώ" που έχεις, ένα προς ένα. Βρες τα. Μελέτησέ τα. Δες πως λειτουργούν. Δες πότε, δες γιατί εμφανίζονται. Και αφού τα γνωρίσεις, βάλ' τα όλα να κάτσουν σε ένα τραπέζι, να συμφιλιωθούν μεταξύ τους, να αποκτήσουν ομοφωνία, να ενώσουν τις δυνάμεις τους σε ένα Εγώ, το ανώτερο Εγώ".
Ανώτερο Εγώ που λέει ο λόγος βέβαια μου ακούγεται λίγο σαν να λέμε: "Και αφού ενωθούν όλα τα μκρά σκατά, θα αποκτήσουμε ένα ανώτερο σκατό"
Άρα λοιπόν πρέπει ενώσουμε την θέληση των Εγώ προς τη μεριά της Αφύπνισης. Λογικό ακούγεται.

Θέλω να ρωτήσω επίσης τη γνώνη σου για αυτό που λέει ο Πλάτωνας, αν κάποιος σταματήσει να τρέφει το Εγώ, το Εγώ θα φύγει απο μόνο του;
Αν ναι, αυτό ισχύει για όλα τα εγώ ή μόνο για ορισμένα;

Μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που λέει ο Πλάτων απο την άποψη ότι τα Εγώ, δεν παίρνουν ενέργεια μόνο από το διανοητικό κέντρο. Υπάρχει ενέργεια πολύ ισχυρή που αν δεν την ανακατευθύνεις πάει προς τα κάτω (προς το Εγώ). Είναι αρκετό το να είναι κάποιος συνειδητός, για να ανακακευθυνθεί αυτή η ενέργεια; (Αν γίνομαι κατανοητός) Δηλαδή γίνεται ας πούμε κάποιος συνειδητός και *τσουπ* ώς εκ θαύματος όλες οι ενέργειες πάνε εκεί που πρέπει και όχι εκεί που Δεν πρέπει;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/02/2012 11:33:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 10:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάμε πάλι στο παράδειγμα :

Ένας άντρας περπατάει στον δρόμο και ανταμώνει μια όμορφη γυναίκα που "τα έχει βγάλει όλα έξω". Γυρνάει το κεφάλι του και την κοιτάει για μερικά δευτερόλεπτα.

Το συναισθηματικό κέντρο αντιλαμβάνεται αυτή την διάχυτη ομορφιά, η οποία όπως είπαμε ... απλώνεται. Σχεδόν ταυτόχρονα, το σεξουαλικό ή το ενστικτώδες δίνει εντολή στο κινητικό : "γύρνα το κεφάλι σου να δεις!". [ Το αν θα εργαστεί το σεξουαλικό ή το ενστικτώδες, εξαρτάται από το ποιο από τα δύο είναι πιο δυνατό, πιο ανεπτυγμένο στον συγκεκριμένο άνθρωπο αλλά και από το φύλο του ανθρώπου. Οι γυναίκες π.χ έχουν αναπτυγμένο περισσότερο το ενστικτώδες κέντρο τους σε σχέση με τους άντρες ]. Το κινητικό εργάζεται σε συνεργασία με το νοητικό [ η φυσιολογία της κίνησης δηλ. η εντολή του νοητικού, του εγκεφάλου στους νευρώνες ] και το κεφάλι του άντρα γυρίζει. Η μηχανική του νοητικού, την στιγμή της κίνησης είναι άχρονη, δηλ. αυτό που λέμε "αυθόρμητη κίνηση". Αν ο άντρας συνεχίσει να κοιτάζει την γυναίκα, τότε η μηχανική του νοητικού του γίνεται χρονική. Μπαίνει ο χρόνος. Το νοητικό αρχίζει και εργάζεται δηλ. παράγει σκέψη και η σκέψη εμφανίζεται μέσα από μια επιθυμία : "Ψςς ... τι γκομενάκι είναι αυτό! Ε, ρε και να το είχα μια βραδυά στο κρεβάτι μου! Και κοίτα ρε συ! Τα έχει πετάξει "όλα έξω"!!! ".

Αυτός είναι ολόκληρος ο μηχανισμός [ και ο τρόπος που λειτουργεί η ανθρώπινη μηχανή ], στο συγκεκριμένο παράδειγμα.

Το λάθος που γίνεται : Επειδή ο άνθρωπος δεν γνωρίζει τα κέντρα του και τους μηχανισμούς λειτουργίας τους, νομίζει πως όλα ξεκινούν από την σκέψη, από το νοητικό. Όμως όπως βλέπουμε, η σκέψη έρχεται τελευταία στο συγκεκριμένο παράδειγμα. Το λάθος λοιπόν είναι πως εμείς ξεκινάμε να ερμηνεύσουμε έναν μηχανισμό, ξεκινώντας από το τέλος προς την αρχή του κι όχι από την αρχή προς το τέλος της λειτουργίας του. Με αυτόν τον τρόπο, χανόμαστε σε διάφορες φιλοσοφικές θεωρίες και μπερδευόμαστε όλο και πιο πολύ.

Γι' αυτό ένα από τα ουσιώδη πρώτα πράγματα που πρέπει να μάθει κάποιος κατά την διαδικασία της αυτογνωσίας, είναι να γνωρίσει τα κέντρα του, το πως λειτουργούν αυτά σ' αυτόν, τον ίδιο [ γιατί όλα τα κέντρα δεν λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο σε κάθε άνθρωπο, υπάρχουν δηλ. διαφοροποιήσεις ] και να μάθει να τα διαχωρίζει αναλόγως της πράξης του.

Edited by - zip on 02/02/2012 11:15:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 11:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Θέλω να ρωτήσω επίσης τη γνώνη σου για αυτό που λέει ο Πλάτωνας, αν κάποιος σταματήσει να τρέφει το Εγώ, το Εγώ θα φύγει απο μόνο του;
Αν ναι, αυτό ισχύει για όλα τα εγώ ή μόνο για ορισμένα;


To Εγώ, αν εννοείς το μοναδικό, το ανώτερο Εγώ, δεν είναι καν σχηματισμένο μέσα μας. Συνεπώς, τι θα θρέψεις ; Αυτό που δεν έχει ακόμη σχηματισθεί ; Η όλη διαδικασία της αυτογνωσίας, έχει ως σκοπό αυτό : Να σχηματισθεί αυτό το ενιαίο, μοναδικό Εγώ.

Αυτά που τρέφονται, διαρκώς, είναι τα "εγώ". Αυτά ναι, αν πάξεις κάποια στιγμή να τρέφεις ένα από τα πολλά "εγώ", ναι, το συγκεκριμένο μπορεί να "πεθάνει" μέσα σου, να φύγει δηλ. από μόνο του. Αν κάτι - οτιδήποτε - δεν τρέφεται, τότε ... φυσικά πεθαίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 11:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
To Εγώ, αν εννοείς το μοναδικό, το ανώτερο Εγώ, δεν είναι καν σχηματισμένο μέσα μας. Συνεπώς, τι θα θρέψεις ; Αυτό που δεν έχει ακόμη σχηματισθεί ; Η όλη διαδικασία της αυτογνωσίας, έχει ως σκοπό αυτό : Να σχηματισθεί αυτό το ενιαίο, μοναδικό Εγώ.
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι αυτό το ανώτερο Εγώ που αναφέρεις. Αν συμφιλιώσουμε όλα τα Εγώ, δημιουργούμε ένα "ανώτερο Εγώ"; Και για αυτό το εγώ ισχύουν διαφορετικοί κανόνες από το πολλαπλό Εγώ; Μμμμ.
Αυτό, το ενιαίο Εγώ, κάποια στιγμή πρέπει και αυτό να "πεθάνει";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 11:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde,

Μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που λέει ο Πλάτων απο την άποψη ότι τα Εγώ, δεν παίρνουν ενέργεια μόνο από το διανοητικό κέντρο. Υπάρχει ενέργεια πολύ ισχυρή που αν δεν την ανακατευθύνης πάει προς τα κάτω (προς το Εγώ). Είναι αρκετό το να είναι κάποιος συνειδητός, για να ανακακευθυνθεί αυτή η ενέργεια; (Αν γίνομαι κατανοητός) Δηλαδή γίνεται ας πούμε κάποιος συνειδητός και *τσουπ* ώς εκ θαύματος όλες οι ενέργειες πάνε εκεί που πρέπει και όχι εκεί που Δεν πρέπει;


Τα "εγώ", τρέφονται διαρκώς. Τρέφονται από τις σκέψεις, τρέφονται από τις αισθήσεις, τρέφονται από τις εντυπώσεις. Όλα αυτά, ναι, θα μπορούσε να πει κάποιος πως είναι ένα είδος ενέργειας που τα τρέφει και τα διατηρεί στην ζωή. Τα διατηρηρεί δηλ. για να υπάρχουν μέσα του.

Για να ανακατευθυνθεί αυτή η ενέργεια, θα πρέπει αυτός που θα την ανακατευθύνει να γνωρίζει πρωτίστως ΠΟΥ κατευθύνεται αυτή η ενέργεια. Γιατί η ενέργεια δεν πάει όπου αυτή γουστάρει. Πάει όπου ο ίδιος ο άνθρωπος την αφήνει να πάει. Φυσικά, ένας συνειδητός άνθρωπος μπορεί αυτό να το ελέγξει με κάποιους τρόπους και να κατευθύνει αυτός την ενέργεια εκεί που ο ίδιος επιθυμεί. Αυτό για να γίνει όντως χρειάζεται έναν υψηλό βαθμό συνειδητότητας και άριστη γνώση του μηχανισμού. Η συνειδητότητα έχει ένα χαρακτηριστικό : δεν στέκεται ποτέ στο ίδιο μέρος, αλλάζει διαρκώς δηλ. μέρη και την στιγμή που έρχεται, την επόμενη στιγμή φεύγει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 11:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η συνειδητότητα έχει ένα χαρακτηριστικό : δεν στέκεται ποτέ στο ίδιο μέρος, αλλάζει διαρκώς δηλ. μέρη και την στιγμή που έρχεται, την επόμενη στιγμή φεύγει.
Χαχα! Ισχλυει αυτό. Μεγάλος pain in the assΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 11:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι αυτό το ανώτερο Εγώ που αναφέρεις. Αν συμφιλιώσουμε όλα τα Εγώ, δημιουργούμε ένα "ανώτερο Εγώ"; Και για αυτό το εγώ ισχύουν διαφορετικοί κανόνες από το πολλαπλό Εγώ; Μμμμ.
Αυτό, το ενιαίο Εγώ, κάποια στιγμή πρέπει και αυτό να "πεθάνει";

Κοίτα, εγώ όταν γράφω το "Εγώ", δηλ. με κεφαλαίο έψιλον, το "Εγώ", εννοώ το ανώτερο Εγώ, το ένα, το μοναδικό, το ενιαίο, τον ανώτερο εαυτό αν θες. Όταν γράφω τα "εγώ", εννοώ τα υπόλοιπα, τα μικρά "εγώ" που έχουμε όλοι μέσα μας, τους "εαυτούληδές" μας ρε παιδί μου.

Αυτοί οι "εαυτούληδες", τα μικρά "εγώ" έχουν τους ίδιους ακριβώς κανόνες με τον ανώτερο εαυτό, με το Εγώ. Όμως η διαφορά τους είναι πως αυτοί οι "εαυτούληδες" βρίσκονται διασκορπισμένοι εδώ κι εκεί μέσα μας και δεν συμφωνούν ποτέ αναμεταξύ τους. Ο ανώτερος εαυτός, το Εγώ δηλ. είναι μια κατάσταση στην οποία οι "εαυτούληδες" έχουν γίνει ... πολτός ας πούμε σε ένα μίγμα. Πέρνεις ένα ροδάκινο, ένα πορτοκάλι, ένα μήλο και μια μπανάνα και τα βάζεις σε ένα μίξερ. Όλα αυτά είναι φρούτα, είναι τα μικρά "εγώ". Τα αλέθεις και φτιάχνεις έναν φρουτοχυμό. Ο φρουτοχυμός, το μίγμα δηλ. το συμπαγές, το ενιαίο μίγμα είναι αυτό που λέμε ο ανώτερος εαυτός, το Εγώ.

Αυτό το ενιαίο Εγώ, αυτό το μίγμα δηλ. δεν πεθαίνει, ναι, έχει χαρακτηριστικά αθανασίας. Όμως και πάλι θα πρέπει να ερμηνεύσουμε τι εννοούμε όταν λέμε "αθανασία".

Αυτό το μίγμα, είναι αθάνατο, με την έννοια ότι δεν μπορεί τίποτε να το κάνει να πεθάνει. Δεν μπορεί τίποτε να το πνίξει, να το σκοτώσει, να το επηρρεάσει. Είναι ακλόνητο, ανεπηρρέαστο. Ο άνθρωπος που έχει καταφέρει μέσα του να φτιάξει αυτό το μίγμα, δεν επηρρεάζεται από τίποτε. Πράττει αυτός, μιλάει αυτός, γράφει αυτός, κινείται αυτός, σαν σύνολο, σαν ενότητα, σαν ένας.

Edited by - zip on 02/02/2012 11:58:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 11:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοίτα, εγώ όταν γράφω το "Εγώ", δηλ. με κεφαλάιο έψιλον, το "Εγώ", εννοώ το ανώτερο Εγώ, το ένα, το μοναδικό, το ενιαίο, τον ανώτερο εαυτό αν θες. Όταν γράφω τα "εγώ", εννοώ τα υπόλοιπα, τα μικρά "εγώ" που έχουμε όλοι μέσα μας, τους "εαυτούληδές" μας ρε παιδί μου.
Ο ανώτερος εαυτός, οκ αυτό είναι πιο ταιριαστό στα νοητικά μου πρότυπα. Γιατί όταν ακούω "εγώ" το μυαλό μου πάει αυθορμητα σε όλα τα άσχημα πράγματα που αντιπροσωπεύει.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/02/2012 12:14:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 15:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι τα εγώ, επειδή ατροφούνε, δεν σημαίνει και ότι πεθαίνουν ή ότι φεύγουν. Συνεχίζουν να υπάρχουν σαν κέλυφη, έχουν κάποιου είδους ζωή. Σίγουρα όταν ατροφούνε έιναι πιο εύκολο να τα νικήσεις. Αλλά το ότι ατροφούνε δεν σημαίνει και ότι φεύγουν.
Πρέπει να τα σκοτώσουμε ολοκληρώτικά, δεν θέλουμε να υπάρχουν ούτε σαν κέλυφη. Αν νιώθουμε ένα εγώ σε κάποιο από τα κέντρα μας, πρέπει να προσευχηθούμε μέχρι να εξαλειφτεί τελείως. Μέχρι να μην το νιώθουμε στα κέντρα μας πια (μου το λεγε ένας φίλος αυτό). Ή, αν είμαστε σε ανώτερο ακόμα επίπεδο, να συμμετέχουμε οι ίδιοι στην πάλη της εξάλειψης, να τα εξαλείψουμε. Γιατί το εγώ είναι λεγεώνα. Πρέπει να βλέπουμε τη λεγεώνα, ως λεγεώνα, και να την σκοτώσουμε.
Ή όχι;


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/02/2012 15:34:37

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/02/2012 15:36:47

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/02/2012 15:47:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anastoleas1
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 15:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου agelos.
Αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σε ρωτήσω τι γνωρίζεις σχετικά με τους

ΣΩΤΗΡοικούς.
τι είναι ακριβως και τι πιστέυω έχουν΄?Ποιά η διαφορά τους απο τους υπόλοιπους χριστιανούς???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anastoleas1
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 15:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α!
Δεν ξέρω εαν το εχω γράψει σωστά γιατι μόνο εξ'ακοής την γνωρίζω την λέξη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 16:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde,

Νομίζω ότι τα εγώ, επειδή ατροφούνε, δεν σημαίνει και ότι πεθαίνουν ή ότι φεύγουν. Συνεχίζουν να υπάρχουν σαν κέλυφη, έχουν κάποιου είδους ζωή. Σίγουρα όταν ατροφούνε έιναι πιο εύκολο να τα νικήσεις. Αλλά το ότι ατροφούνε δεν σημαίνει και ότι φεύγουν.
Πρέπει να τα σκοτώσουμε ολοκληρώτικά, δεν θέλουμε να υπάρχουν ούτε σαν κέλυφη. Αν νιώθουμε ένα εγώ σε κάποιο από τα κέντρα μας, πρέπει να προσευχηθούμε μέχρι να εξαλειφτεί τελείως. Μέχρι να μην το νιώθουμε στα κέντρα μας πια (μου το λεγε ένας φίλος αυτό). Ή, αν είμαστε σε ανώτερο ακόμα επίπεδο, να συμμετέχουμε οι ίδιοι στην πάλη της εξάλειψης, να τα εξαλείψουμε. Γιατί το εγώ είναι λεγεώνα. Πρέπει να βλέπουμε τη λεγεώνα, ως λεγεώνα, και να την σκοτώσουμε.
Ή όχι;


Ωραία όλα αυτά αλλά ... γιατί να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία ; Γιατί να ξεκινήσεις έναν πόλεμο ας πούμε με τα "εγώ" σου ; Κατ' αρχήν [ αν και νομίζω πως το ξέρεις αυτό ] ένας πόλεμος δεν έχει ούτε νικητές ούτε ηττημένους. Συνεπώς, γιατί να τον κάνεις ; Άσε που για να ξεκινήσεις δηλ. πόλεμο θα πρέπει να γνωρίζεις τον εχθρό σου. Εσύ τον γνωρίζεις ; Δηλ. γνωρίζεις όλα τα ... εχθρικά ας πούμε, "εγώ" σου ; Γνωρίζεις όλους τους εχθρικούς "εαυτούληδές" σου ; Αν δεν τους γνωρίζεις όλους [ κι από στρατηγικής πλευράς να το δεις δηλ. ] δεν σε συμφέρει να ξεκινήσεις έναν πόλεμο. Γιατί να μην αφήσεις ένα "εγώ" σου π.χ να πεθάνει από μόνο του, κόβοντάς του π.χ την τροφή του ; Ασ' το να πεθάνει από την πείνα. Αργά ή γρήγορα θα πεθάνει. Πάντως, δικά σου είναι τα "εγώ", δικοί σου είναι οι εαυτούληδες, ε, εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις με αυτά. Κάνε πόλεμο άμα γουστάρεις, κανένα πρόβλημα. Απλά, θα ταλαιπωρηθείς παραπάνω και να έχεις και στο νου σου αυτό που σου είπα και πριν, πως δηλ. ένας πόλεμος δεν έχει ούτε νικητές ούτε ηττημένους.

Edited by - zip on 02/02/2012 16:57:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 17:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άσε που για να ξεκινήσεις δηλ. πόλεμο θα πρέπει να γνωρίζεις τον εχθρό σου. Εσύ τον γνωρίζεις ; Δηλ. γνωρίζεις όλα τα ... εχθρικά ας πούμε, "εγώ" σου ; Γνωρίζεις όλους τους εχθρικούς "εαυτούληδές" σου ; Αν δεν τους γνωρίζεις όλους [ κι από στρατηγικής πλευράς να το δεις δηλ. ] δεν σε συμφέρει να ξεκινήσεις έναν πόλεμο.

Όχι σίγουρα δεν τα γνωρίζω όλα... αλλά αυτά που γνωρίζω, γιατί να μην τα διαλύσω; Π.χ. αν έχω ένα εγώ ζήλειας, γιατί να μη το σκοτώσω;

quote:
Γιατί να μην αφήσεις ένα "εγώ" σου π.χ να πεθάνει από μόνο του, κόβοντάς του π.χ την τροφή του ; Ασ' το να πεθάνει από την πείνα. Αργά ή γρήγορα θα πεθάνει.

Θα πεθάνει; Είσαι σίγουρος;
quote:
Πάντως, δικά σου είναι τα "εγώ", δικοί σου είναι οι εαυτούληδες, ε, εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις με αυτά. Κάνε πόλεμο άμα γουστάρεις, κανένα πρόβλημα. Απλά, θα ταλαιπωρηθείς παραπάνω και να έχεις και στο νου σου αυτό που σου είπα και πριν, πως δηλ. ένας πόλεμος δεν έχει ούτε νικητές ούτε ηττημένους.
Δεν νικάει η συνείδηση, που μπαίνει σε λιγότερους "νόμους";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 19:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν λέει κάτι αυτή η λέξη Αναστολέα μάθε και ξαναγράψε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 20:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip
Το ότι βλέπω συνεχώς κάτι διαφορετικό φίλε μου, οφείλεται στην ίδια την ζωή.
...........
Φίλε ζιπ, έσυ σαν ζιπ, έχεις κάτι που (κοιτάζει/παρατηρεί)? Για μένα αυτο βλέπει διαφορετικα τα πράγματα, αφου η ζωη, είναι αυτο που είναι πάντα.

Πλάτωνας
Έχω μια υπόνοια,
Όσο κάποιος βλέπει όνειρα, (στον υπνο του) η συνείδηση του,(την ημερα) κοιμάται.

Ζιπ
Το να βλέπει όνειρα στον ύπνο του, ε, αυτό είναι και το φυσιολογικό. Αν αρχίσει να βλέπει όνειρα στον ξύπνιο του, τότε μπερδεύεται το πράγμα ... 
...........
Ότι ονομάζουμε ΕΓΏ (εαυτο) όπως έγραψα κοιτάζει τη ζωη απο μια πολυ μικρή γωνιτσα. Αυτη της γωνιτσας, λυπει μια ολική βλεψη, που θα ήταν η βλεψη αν γινόταν να ήταν όλος ο εγκέφαλος ξυπνιος. Αυτο θα πει πως δεν κοιτάζει μόνο η γωνιτσα, ο μικρός η μεγάλος παρατηρητής, μα είναι μια διαδικασία που το μυαλο μας, οι αισθήσεις μας, το όλο μας διλαδη, ειναι προσεχτικο, παρατηρει. 

Έτσι λοιπόν έχουμε δυο δυνατες καταστασεις. 

Μια που κάποιο κομμάτι μας (συγκεντρώνεται) και σε αυτη τη διαδικασία ο εαυτός, παραμερίζει άλλες σκέψεις, 

Και μια που όλο μας το είναι, είναι προσεχτικο.
Υπάρχει διλαδη προσοχη, είναι μια δυνατή κατάσταση, που έχεις επίγνωση την ίδια στιγμή, σε ότι παρατηρείται, στα χέρια σου, στο σώμα σου, στους ήχους, σε κάθε τι. 

Η πρώτη κατάσταση είναι αυτη του κοιμησμενου, και είναι αυτο που συμβαίνει στην πλειοψηφία των ανθρώπων.
Η σεινηδειση τους, ως επι το πλείστον λειτουργεί μέσα απο ένα κομμάτι, που αντιδρα σε κάθε τι, και που μιλάει συνεχώς σαν ΣΚΈΨΗ.

Σε αυτη την κατάσταση, λέμε ο άνθρωπος είναι ξυπνητος, η κοιμάται,
μα (και στις δυο καταστασεις) στη σεινηδειση λειτουργεί μονο ένα μέρος της.

Γιατι συμβαίνει π.χ πολλες φορες στον ξυπνιο του, να κάνει ένα πράγμα, και να σκέφτεται κάτι άλλο. Έτσι η συνείδηση, στον ύπνο είναι υποχρεωμένη να επαναφέρει τάξη, και συνεχίζει...οπωσ οταν ηταν ξυπνητη, βλέποντας διλ. όνειρα.

αυτο είναι το όνειρο, χωρίς ομως να σημαίνει πως (το όνειρο,) συγχρόνως δεν μας ειδοποιει για κάτι.

Όταν όμως η συνηδειση, είναι και λειτουργεί σαν ΈΝΑ, σαν όλο, δεν βλέπει όνειρα. Ούτε και έχει ώρα που παει για ύπνο!. Όταν ομως κοιμαται, παει διλ. γι ύπνο, αναπαύεται, χωρίς όνειρα.

Στην ουσία, μια ξυπνια συνείδηση, δεν ονειρεύεται, αναπαύεται.

Το ίδιο πράγμα είναι ο ξυπνιος και οι κοιμησμενος, ο ζωντανός και ο νεκρός. (ηρακλειτος)


Τώρα για όλα τα αλλα τα οποία γράφτηκαν, Τι να γράψω..

Μια μικρή παρατήρηση,

π.χ για τα ΕΓΏ που φτιάχνουν ένα ΜΕΓΆΛΟ ΕΓΏ και αυτο είναι αθάνατο,

επέτρεψε μου αγαπητε ζιπ τουλάχιστον να αμφιβαλουμαι, μιας και απο διαφορετικα κομμάτια αυτοκινήτου άντε να φτιάξεις μια Porsche, μα ποτέ δεν θα φτιάξεις ένα καράβι η ένα αεροπλάνο, πόσο μάλιστα αυτο....να μένει αναλλοίωτο στο χρόνο, και μάλιστα αθάνατο!

Φυσικά και είναι απλες σκέψεις μόνο τα όσα γράφω, ακολουθώντας λιγο, τι λογική που αγαπάς.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 02/02/2012 20:31:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 20:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί σκοτώνεστε βρε...να σκοτώσετε τα ΕΓΩ?

Αφού "προγραμματισθήκατε" να τα έχετε στο DNA,απο έμβρυα,μήπως έτσι πρέπει να παραμείνουν?

Μήπως είναι ένας απο τους λόγους που "ερχόμαστε" εδώ?

Ας ρωτήσουμε πρώτα τον δημιουργό και μετά τα καθαρίζουμε στο "άψε σβήσε",αρκεί να το πει ο μεγάλος!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 21:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχος

Μήπως είναι ένας απο τους λόγους που "ερχόμαστε" εδώ?
...............

Μάγος είσαι?

Και που να ξεστομιζα Νικ εκείνες τις πρώτες μέρες που έρχονται τα παιδιά, τι γίνεται, γιατι κλαίνε και λένε (οι ειδικοι) έχουν πονακια...

Σαν μαγνήτης τραβάει κραμακαρμακαρμανιολα!

Εσένα θα σε αποβάλουν μια μερα απο το φόρουμ....Εμένα να δεις.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 02/02/2012 21:14:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 21:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτωνας
Εσένα θα σε αποβάλουν μια μερα απο το φόρουμ....Εμένα να δεις

Δηλαδή τι θα σου κάνουν εσένα?
Χειρότερα?

Και γιατι παρακαλώ να πάρω αποβολή?

Είναι στο DNA μου?


Οσο για τα μικρά παιδιά που λές,μακάρι να βλέπαμε και να ακούγαμε κι εμείς ότι αυτά!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 22:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιοι θα αποβληθούν απο υπερβολική εξυπνάδα και κάποιοι από υπερβολική ανοησία...
Θα δέιξει....
Κάποτε θα μας κυνηγάνε στους δρόμους με τα δαδιά... Οι ίδιοι άνθρωποι που πηγαίναμε σχολείο μαζί. Θα δείς.. θα ξεχειλίζουμε απο πολιτισμό πάλι.. τον πολιτισμό που έχουμε μέσα μας.
Θα δείξει, ας σκεφτόμαστε θετικά. Εγω βλέπω μεγάλες δυνατότητες σε αυτή την ανθρωπότητα. Αν δεν ήταν τόσο φυλακισμένη μέσα στο νοητικό κέικ. Τελικά αυτό είναι που κάνει τη ζημιά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 22:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
επέτρεψε μου αγαπητε ζιπ τουλάχιστον να αμφιβαλουμαι, μιας και απο διαφορετικα κομμάτια αυτοκινήτου άντε να φτιάξεις μια Porsche, μα ποτέ δεν θα φτιάξεις ένα καράβι η ένα αεροπλάνο, πόσο μάλιστα αυτο....να μένει αναλλοίωτο στο χρόνο, και μάλιστα αθάνατο!

Φυσικά και είναι απλες σκέψεις μόνο τα όσα γράφω, ακολουθώντας λιγο, τι λογική που αγαπάς.


Εγώ υπέθασε ότι οταν είπε "να τα βάλουμε όλα στο μίξερ" εννοούσε να τα σκοτώσουμε. Γιατί αλλιώς, με τη λογική μου, σκέπτομαι το ίδιο με εσένα, ότι πράγματα με διαφορετικές επιθυμίες δεν γίνεται να γίνουν ένα. Και αν γίνουν ένα, ένα υπό τη στέγη ποιανού πράγματος;

Από την άλλη μπορεί απλά να μας λείπει η κατανόηση...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/02/2012 23:01:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 23:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού "προγραμματισθήκατε" να τα έχετε στο DNA,απο έμβρυα,μήπως έτσι πρέπει να παραμείνουν?
Αν γεννιούσουν με ένα δεύτερο έμβρυο μέσα σου, θα το κρατούσες; Ιδού η απορία. Αν γεννιέσαι όντας άρρωστος (τα περισσότερα μωρά γεννιούνται με μολύνσεις, μερικά αν είχαν άρρωστους γονείς... γεννιούνται με την ασθένεια των γονιών τους) θα πεις, η αρρώστια μου ανήκει, άρα την αφήνω να με τρώει μέχρι να πεθάνω.
Τέλος πάντων, είναι αυτό που λέει και ο Ζιπ, δηλαδή, αυτό το ζήτημα είναι συνειδητή επιλογή. Εξαρτάται απ'το πόσο ψηλάς θες να πας. Προφανώς δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα πας πολύ μακριά με το Εγώ σου στο φούλ. Οι μεγάλοι δάσκαλοι δεν έχουν Εγώ. Αν πάλι δε σε νοιάζει, και θες να συνεχίσεις μέσα στο τροχό της σαμσάρας, ή αν θες να πας στο δεύτερο θάνατο, κανένα πρόβλημα, και αυτό επιλογή είναι.

quote:
Μήπως είναι ένας απο τους λόγους που "ερχόμαστε" εδώ?

Ναι
quote:
Ας ρωτήσουμε πρώτα τον δημιουργό και μετά τα καθαρίζουμε στο "άψε σβήσε",αρκεί να το πει ο μεγάλος!!!
Χεχεχε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 23:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Doctor

Εγώ υπέθασε ότι οταν είπε "να τα βάλουμε όλα στο μίξερ" εννοούσε να τα σκοτώσουμε. Γιατί αλλιώς, με τη λογική μου, σκέπτομαι το ίδιο με εσένα, ότι πράγματα με διαφορετικές επιθυμίες δεν γίνεται να γίνουν ένα. Και αν γίνουν ένα, ένα υπό τη στέγη ποιανού πράγματος;
Από την άλλη μπορεί απλά να μας λείπει η κατανόηση...
...........

Και έτσι να το είπε, το ΕΓΏ θελεις σε 10 χρόνια θελεις σε 100 χρόνια η σε 1000000 χρόνια, κάποτε θα τελειώσει. Δεν είναι κάτι αιώνιο.

Στο δημιουργημενο, (στο χρονο) δεν υπάρχει τίποτα ...permanent.

Το ΕΓΏ είναι κίνηση στο χρόνο.
Το ΑΧΡΟΝΟ είναι μεν κίνηση, μα όχι στο χρόνο.

Σκέφτομαι δρ πως η ΣΥΝΗΔΕΙΣΗ εκδηλώνεται στο χρόνο, μα δεν ανήκει στο χρόνο, μιας και η φύση της είναι ΑΧΡΟΝΗ.

Αυτη είναι η αθανασιτσα για μένα, όλα τα αλλα είναι....σκέψεις, που έρχονται και φεύγουν.

Για....Να μας... Ταξιδεύουν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy