ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΝΕΟ ΚΑΡΑΒΙ -SOS-
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2011, 01:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωχ ωχ Aitherovamon SOS

Δεν ζητά απενεργοποίηση του λογαριασμού σου,αλλά του προσώπου σου!!!
Κατ'εντολήν του γιαχβέ,πάντα.Οπότε δεδομένων των άγνωστων συνθηκών και τρόπων δράσης του Κυρίου Γιαχβέ,κινδυνεύεις άμεσα.

Σε καλώ να μετανοήσεις!Έθιξες λεπτή χορδή.Καλύτερα να τον έλεγες οβριό παρά Μάρτυρα του Γιαχβέ.

Πώ-πώ,τι έκρηξη ήταν αυτή angele ?
Πήρες εξουσιοδότηση απο το πνεύμα το άγιον ή μόνος σου παρεκτράπηκες?
Πρέπει κι εσυ να ζητήσεις συγχώρηση.Ακου να αποδομήσει το πρόσωπο και οχι τον λογαριασμό!!

Τι είναι ο Admin βρέ? Εξολοθρευτής ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2011, 01:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα μόνος του δεν είπε οτι είναι αιρετικός ???
ποια άλλη αίρεση είναι τόσο , Χριστιανική ?

hasta la vista ... baby


tips:
απενεργοποιήσεις επι προσωπικού εκτελούνται (κυριολεκτικά)
εργάσιμες ωρες και μέρες κατόπιν αιτήματος στην τοπική Σέχτα


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2011, 01:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Ακου να αποδομήσει το πρόσωπο και οχι τον λογαριασμό!!


Καλά να αποδομήσει ή να απομυδήσει...αλλά μην αποδημήσει κιόλας εις Κύριον!

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 19:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


...ki ekeiνος...(ο aνtμιν)δeν aπaνtηse..μονολογουsε..oμως..κι ..eλeγe ..θα sκοτωσω τον τsομπανο (eνοουsε τον eαυto tου),
...kι aς διαsκορπιstουν τα προβaτa...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 20:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...ki ekeiνος...(ο aνtμιν)δeν aπaνtηse..μονολογουsε..oμως..κι ..eλeγe ..θα sκοτωσω τον τsομπανο (eνοουsε τον eαυto tου),
...kι aς διαsκορπιstουν τα προβaτa...

Αυθαίρετη Μετάφραση:
Αφού δεν διέγραψες τον Αιθήρ , διέγραψε τουλάχιστον το esoterica !
κλείστο το ρημάδι ! είναι Θείο θέλημα !

aνtμιν Ξύπνα δεν κοιμούνται στη Σκοπιά

κατι τέτοια κάνεις βρε 'Άγγελε εξάγγελε και σε εχω συμπαθήσει !

Και για να δεις οτι δεν κάνω πλάκα , σου αφιερώνω και ενα τραγουδάκι


Άγγελος εξάγγελος μας ήρθε από μακριά
γερμένος πάνω σ' ένα δεκανίκι
δεν ήξερε καθόλου μα καθόλου να μιλά
και είχε γλώσσα μόνο για να γλείφει

Τα νέα που μας έφερε ήταν όλα μια ψευτιά
μα ακούγονταν ευχάριστα στ' αυτί μας
γιατί έμοιαζε μ' αλήθεια η κάθε του ψευτιά
κι ακούγοντάς τον ησύχαζε η ψυχή μας

Έστησε το κρεβάτι του πίσω απ' την αγορά
κι έλεγε καλαμπούρια στην ταβέρνα
μπαινόβγαινε κεφάτος στα κουρεία και στα λουτρά
και χάζευε τα ψάρια μες στη στέρνα

Και πέρασε ο χειμώνας κι ήρθε η καλοκαιριά
κι ύστερα πάλι ξανάρθανε τα κρύα
ώσπου κάποιο βραδάκι βρε τι του 'ρθε ξαφνικά
κι άρχισε να φωνάζει με μανία

Τα πόδια μου καήκανε σ' αυτή την ερημιά
η νύχτα εναλλάσσεται με νύχτα
τα νέα που σας έφερα σας χάιδεψαν τ' αυτιά
μα απέχουνε πολύ απ' την αλήθεια

Αμέσως καταλάβαμε τι πήγαινε να πει
και του 'παμε να φύγει μουδιασμένα
αφού δεν είχε νέα ευχάριστα να πει
καλύτερα να μην μας πει κανένα


Κι όπως λέει και ο φίλος HollowSky (blogger):

Ούτε το ν’ απαλλαχτείς από ένα χρέος, σε κάνει αυτομάτως πλούσιο∙
ούτε το ν’ αποτινάξεις μια καταπίεση, σε κάνει αυτομάτως ελεύθερο..


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 23:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

..Άργειε νάλθει εκείνη η μέρα ...

...κι ήταν όλα σιωπηλά...

...σιγά

...μην

...άργειε..

...ήρθε...

Η μέρα κείνη δε θ' αργήσει

Στίχοι: Φώντας Λάδης
Μουσική: Μάνος Λοΐζος
Πρώτη εκτέλεση: Μάνος Λοΐζος & Δήμητρα Γαλάνη ( Ντουέτο )

Άλλες ερμηνείες:
Γιώργος Νταλάρας & Δήμητρα Γαλάνη ( Ντουέτο )


Η μέρα κείνη δε θ' αργήσει
που μπρος μου θα σε ξαναδώ
το φως του ήλιου θα ραγίσει
και συ θα τρέχεις προς τα δω

θε να σκορπά το μέτωπό σου
χρυσή βροχή στον ουρανό
και θα 'ν' τ' ωραίο πρόσωπό σου
κι απ' το φεγγάρι πιο χλωμό

Κι όταν θα σμίξουν οι καρδιές μας
όλα θα λάμψουνε αλλιώς
και θα χαθεί μες τις σκιές μας
όλος ο κόσμος ο παλιός

Η μέρα κείνη δε θ' αργήσει
κυνηγημένο μου πουλί
σε πήρε κάποτε η δύση
σε ξαναφέρνει η ανατολή


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 19:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βούλιαξε το πλωτό
χριστουγεννιάτικο δένδρο της
Θεσσαλονίκης, λόγω των δυνατών ανέμων
που έπνεαν στον Θερμαϊκό..

δικό σου έργο κι αυτό.. Αίολε;..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 19:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Βούλιαξε το πλωτό
χριστουγεννιάτικο δένδρο της
Θεσσαλονίκης, λόγω των δυνατών ανέμων
που έπνεαν στον Θερμαϊκό..

δικό σου έργο κι αυτό.. Αίολε;..



Οχι του Μπουτάρη...!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2011, 09:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τι είναι στην ουσία, η μαγεία;

Δεν είναι τίποτα άλλο απο την επανα-οικοδόμηση και εφαρμογή της πρωταρχικής κατοχής, των πρωταρχικών ικανοτήτων, που διέθετε ο άνθρωπος στην πρωτότυπη κατάστασή του, σε σχέση με το σύχρονο άνθρωπο.

Πράγματι, ο άνθρωπος ήταν την εποχή εκείνη ένας πραγματικός "Υιός Του Υψίστου" κατείχε θαυμαστές ιδιότητες σε βαθμό τελειότητας ή σε ελεύθερη ανάπτυξη, ήταν καταρχήν:
«τέλειος ώσπερ ο πατήρ υμών ο εν τοις ουρανοίς τέλειός εστιν»,

ώστε διέθετε μεγάλες και θαυματουργές δυνάμεις και ικανότητες.

Ο σημερινός άνθρωπος είναι συγκριτικά με τον πρωταρχικό ανθρωπο , μια γελοιογραφία, μια εκφυλισμένη εικόνα μιας χαμένης κατάστασης φωτός.
Υπάρχουν όμως τα μέλη, η πνευματική στρατιά των αγγελικών οντοτήτων της Iεραρχίας του Xριστού που έχουν μείνει στην πρωταρχική κατάσταση φωτός, κι αυτή είναι η ζωντανή μαρτυρία ότι ο Δημιουργός εκδηλώνεται μέσω της δημιουργίας Του και των δημιουργημάτων του.
Αν συγκρίνουμε αυτές τις οντότητες, αυτές τις στρατιές των αγγελικών ταγμάτων από άποψη θέλησης, σοφίας και δραστηριότητας με τους ανθρώπους της μάζας, η διαφορά είναι πραγματικά εκπληκτική.

Ελεύθεροι ή επανελευθερωμένοι, κατέχουν στην πραγματικότητα τις φυσικές τους δυνάμεις και ιδιότητες ενώ εμείς, στη σημερινή μας κατάσταση είμαστε υπο-ανθρώπινοι, όμως ο δρόμος της επιστροφής μας, η βαθμιαία αναγέννησή μας στην αυθεντική μας θεία φύση η ανάπτυξή μας, γνώστη σαν ars Magica, Mαγική Tέχνη, ή σαν reconstructio, Bασιλική Tέχνη, μας προτρέπει ότι, όλοι όσοι θέλουμε να φθάσουμε εκ των κάτω προς τα άνω, να πλησιάσουμε να γνωρίσουμε και να εξασκήσουμε τη Bασιλική Tέχνη , βοηθούμενοι πάντα από τη δύναμη της θείας ακτινοβολίας που εκπέμπει ο Πανάγαθος Δημιουργός.

Μιλάω για Βασιλική Τέχνη, τη Βασιλική Τέχνη της Οικοδόμησης, γιατί η έννοια που αναφέρεται στη λέξη «μαγεία» έχει χάσει λόγο λανθασμένης χρήσης, το αυθεντικό της νόημα, την αποφεύγω λοιπόν όσο το δυνατόν περισσότερο.

Ο Λόγος μιλάει, να γίνουμε όλοι, «Bασιλείς κα Iερείς του Yψίστου», δηλαδή, καλούμαστε να είμαστε αυτοί οι οποίοι θα προστατεύουμε εσωτερικά, θα κρατούμε και θα ακτινοβολούμε τις θείες δυνάμεις και αξίες, δηλ. η Αόρατη Εκκλήσια, απελευθερωμένη κατά πάντα, όλοι αντιπρόσωποι του Υψίστου, μέσα σε όλα τα πεδία της ύλης και του πνέυματος άρα σε αληθινή Ιεροσύνη.

ΚΑΛΟΎΜΑΣΤΕ ΕΠΊΣΗΣ ΝΑ ΑΝΑΠΤΎΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΉΣΟΥΜΕ ΜΈΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΙΚΉ ΚΑΙ ΤΈΛΕΙΑ ΜΕΓΑΛΟΠΡΈΠΕΙΑ, ΟΣΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΑΡΑ ΣΕ ΑΛΗΘΙΝΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ!

ΕΊΝΑΙ ΠΕΡΙΤΌ ΝΑ ΤΟΝΊΣΩ ΟΤΙ ΤΈΤΟΙΑ ΙΕΡΟΣΎΝΗ ΚΑΙ ΤΈΤΟΙΑ ΒΑΣΙΛΕΊΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΧΩΡΙΣΤΕΣ Η ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΉ , ΔΙΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ ΙΕΡΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑΣ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ,

ΚΙ ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΔΥΘΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ ΙΕΡΟΣΎΝΗ!

Διότι η επί του Όρους Ομιλία ταιριάζει απόλυτα με τα προηγούμενα: « Υμείς έστε το Φως του κόσμου».
« Ούτω λαμψάτω το φως υμών έμπροσθεν των ανθρώπων, όπως ίδωσι τα καλά σας έργα και δοξάσωσι τον πατέρα υμών τον εν τοις ουρανοίς».

Άρα, ο καλός Δημιουργός μας χαρίζει και Ιεροσύνη και Βασίλειο..ας μην πούμε όμως :

«Καποιος μου χάριζε ένα γάιδαρο.. κι εγώ τον κοιτούσα στα δόντια..»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2011, 11:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

--Τι μέρα κι αυτή,
--ήρθαν όλα τα παιδιά, πρωί, πρωί, να πουν τα κάλαντα,
--εισέβαλαν στο καράβι, ένας μικρός όμως, δεν έφευγε, με τίποτα,
--Θα σου πω για τον Ήλιο μου λέει:
--Ξέρεις πόσα παιδιά έχει;
--Πόσα παδιά έχει; ρώτησα..
--Έχει τη Γη, τον Αέρα, τη Θάλασσα, τον Ουρανό, τα Σύννεφα, α α α, και τη Σελήνη..
--Ο Χρόνος τελείωνε, όπως τώρα,
--Κι ο Ήλιος κάλεσε τα παιδιά του, να του δώσουν αναφορά,
--Για τον χρόνο που πέρασε, τι καλό έκαναν και ποιό κακό, έκαναν.
--Πρώτα κάλεσε τη Γη:
--Έλα εδώ κόρη μου, τι έκανες εσύ;
--Εγώ πατέρα είχα καλή γέννα, πρόσφερα πολλά στους ανθρώπους, τα σιτηρά ήταν πολύ καλά για να φάνε ψωμί,
--Τα φρούτα πολλά, τα λουλούδια μοσκοβολούσαν, τα λαχανικά μπόλικα.
--Έγιναν όμως και λίγα κακά, φταίνε όμως τα αδέλφια μου τα Σύννεφα, θα σου τα πουν οι ίδιοι.
--Μπράβο κόρη μου, άξιος ο κόπος σου, σου δίνω την ευλογία μου, εσύ κόρη μου; Ρωτάει o Ήλιος την Σελήνη.
--Εγώ πατέρα έκανα πολλές φορές το κρυφτούλι, βοήθησα οδoιπόρους όταν εσύ πρόσταζες την νύχτα
--να απλώσει τα μαύρα φτερά της και να σκεπάσει τα πάντα.
--Ευλογημένη νά ‘σαι μελαχρινούλα μου, για έλα εδώ εσύ γαλανομάτα Θάλασσά μου,
--για πες εσύ τι καλό έκανες, και τι κακό, φέτος;
--Πατέρα έκανα κι απ’ τα δυό, γέννησα πολλά ψάρια, πολλών ειδών, έφαγαν οι άνθρωποι και χόρτασαν,
--γιάτρεψα πολλούς, μα έπνιξα και πολλούς πάνω στο θυμό μου,
--Κατέστρεψα και πολλά καράβια,(όχι το δικό σου,..όμως, είπε το παιδί..)
--Άλλοτε να χορταίνεις γαλήνη κι άλλοτε να χαροπαλεύεις κόρη μου, για το κακό που έκανες ,είπε ο Ήλιος.
--Για ελάτε εδώ εσείς παλικάρια, φώναξε τα Σύννεφα και τον Ουρανό, έτρεξαν πρώτα τα Σύννεφα,
--Εμείς πατέρα ήπιαμε πολύ νερό από την αδελφή μας την Θάλασσα, και ποτίσαμε την αδελφή μας τη Γη,
--Αλλά εκεί που τρέχαμε, τσακωθήκαμε μεταξύ μας, μπουνιές, κλωτσιές, χτυπηθήκαμε, και ρίξαμε αρκετούς κεραυνούς,
--σκοτώσαμε ανθρώπους, και κάψαμε πολλά δένδρα..
--Πάντα να τρέχετε χωρίς σταματημό, δεν σας ευλογώ.., έσύ Ουρανέ μου, ρώτησε ο Ήλιος , τι έκανες;
--Εγώ πατέρα μου πότε έκλαιγα, πότε γελούσα, έκλαιγα όταν μάλωναν τα αδέλφια μου τα Σύννεφα,
--Και γελούσα όταν η αδελφή μου η Γη φορούσε την πράσινη πανοπλία της.
--Μπράβο παιδί μου, άξιος γιός είσαι, ευλογημένος νάσαι..
--Σου άρεσε; είπε ο μικρός..
-- ..μμ..!!
--ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ! ΠΑΙΔΙΑ!...EΙΡΗΝΗ, ΑΓΑΠΗ, ΧΑΡΑ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ.--


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 17:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Που να σας τα λέω.., μέρες που είναι, όλοι πάλι εδώ, γύρω απ’ τη φουφού, έψηνα το κάστανο,
κι έλεγα, κάστα ανο, κάστα ανο, κι αυτοί έλεγαν,
ω, νόστιμα που είναι ε ε ε, έτρωγαν, έτρωγαν κι ο Iωάννης αγόρευε..

-Ήταν που λέτε ο νικητής, σε μια μάχη, βρέθηκε αντιμέτωπος με τον αντίπαλο τον όποίο και νίκησε,
ύψωσε το σπαθί του για το τελικό χτύπημα, όμως έκανε πίσω,

«Δεν θα σε σκοτώσω του είπε, αυτούς που πρέπει να σκοτώσω είναι οι εχθροί μέσα μου,
το θυμό, το φόβο, τον εγωισμό, τη ματαιοδοξία..»
σαστισμένος ο νικήμένος αντίπαλος, του φώναξε:,

«Αν είχα στα χέρια μου το σπαθί σου, θα σου έπαιρνα το κεφάλι στη στιγμή»,
ο νικήτης του έδωσε το ξίφος,
ο εχθρός του σηκώθηκε, κατέβασε το κεφάλι και με φωνή που έτρεμε ρώτησε:

«Μα τι είδους διδασκαλία είναι αυτή;»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 18:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Υπάρχει ένας θρύλος έλεγε τώρα ο επόμενος, για ένα νεαρό που έζησε παλιά,

Η ιστορία μιλάει, για ένα τεράστιο τέρας, (όχι της πεντάμορφης), που προκαλούσε ανείπωτο τρόμο στα παιδιά,

Ο νεαρός μας (που βέβαια δεν είχε συνειδητοποιήσει την αποστολή του,)
αποφάσισε να αντιμετωπίσει το τέρας κι έτσι λοιπόν με κάποιο μαγικό τρόπο, εισχώρησε στο σώμα του τέρατος,
μέσα στην σκοτεινή καρδιά του πλάσματος, κι έκει είδε το μεγάλο πόνο που διαπότιζε την καρδιά του,
και που ήταν η αιτία των φοβερών του προθέσεων..

Ο νεαρός άπλωσε απαλά με αγάπη το χέρι του, και άγγιξε την καρδιά του τέρατος και τότε αυτή ησύχασε,
έγινε μαλακιά και υποτεταγμένη..

Το θηρίο υποτάχθηκε και από τότε δεν ξαναφόβισε τα παιδιά..

Ο βαθύς πόνος, και τα βάσανα είναι η πηγή και η ρίζα όλου του κακού που εκφράζει το όν, σχολίασε κάποιος άλλος,
και μόνο η αγάπη μπορεί να νικήσει το κακό, και ότι μόνο μια ολοκλήρωμένη ύπαρξη όπως ο νεαρός μας,

έχει την ικανότητα, να εκδηλώνει μια τέτοια αγάπη, και την απαραίτητη δύναμη και διεισδυτικότητα,
και να φτάνει στα βάθη της καρδιάς, όπου ζη ο πόνος και η απελπισία..

-Ποια λοιπόν είναι η βαθιά ανάγκη που έσπρωξε το θηρίο να σταθεί ακίνητο μπροστά στον νεαρό;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 19:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ακούγεται τώρα μια άλλη φωνή, μας μιλά, για Γνωστική φιλοσοφία κι επιστήμη..
H γνωστική φιλοσοφία είναι μια επιστήμη γεμάτη κινδύνους, κι ένας από τους μεγαλύτερους φιλόσοφους όλων των εποχών είχε πει:

«Η πολλή σοφία σημαίνει λύπη, κι όποιος αυξάνει τις γνώσεις, αυξάνει τον πόνο, κι εννοούσε την εσωτερική γνωστική γνώση».

Είχε βιώσει ότι στο μέσον του καθαρτήριου πυρός καταρρέει κανείς, μόλις γεμάτος δίψα για την Αλήθεια επιχειρεί να πλησιάσει την αιώνια Πρωταρχική Πηγή των πάντων. Είχε βιώσει, ότι οι φλόγες αυτού του πυρός επιδεινώνουν την εσωτερική σύγκρουση, ότι σημαίνουν αφανισμό.

Είχε ανακαλύψει ότι, όταν πλησιάζει κανείς το πνευματικό πυρ, απελευθερώνονται δυνάμεις οι οποίες δεν μπορούν πια να δεσμευτούν.
Ποιός αντέχει να φτάσει στον Ιερό Ναό της Σοφίας; Όταν ο αγωνιζόμενος αναζητητής εισέρχεται στον Ιερό Ναό της Σοφίας,δεν υπάρχει πια καμιά επιστροφή, ή θα προχωρήσει ή θα εξαφανισθεί. Αυτό είναι όρος και κοσμικός νόμος.

Πλήρης αυτοπαράδωση σημαίνει ότι, αυτός που θέλει να προετοιμασθεί έλαβε την κλήση από άνωθεν, ώστε να βοηθήσει την ανθρωπότητα, και στο δρόμο του προς τα άνω βιώνει μεγάλο πόνό, είναι οι ωδίνες της γέννησης της ανθρωπότητας, είναι κοσμικός νόμος.

Γι αυτό το ανθρώπινο κύμα ζωής στην ατραπό της ανάπτυξης βιώνει πόνο, διότι αναπτύσσονται τα ανώτερα σώματα..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 20:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

O κοσμικός τροχός κινείται μέσα από ατελείωτες σπειροειδείς. Κάθε σπειροειδής θέτει καινούργιες απαιτήσεις. Η ανθρωπότητα αναγκάζεται να προσανατολισθεί, να συμβαδίσει.

Αλλά τότε έρχεται η προς τα κάτω έλκουσα δύναμη του κατώτερου, η λαβή της κρυστάλλωσης. Είναι μια διχασμένη κατάσταση.
Στην αρχή ο άνθρωπος στην αδιάκοπη αναζήτηση του επιδιώκει ένα συμβιβασμό, ο οποίος του επιτρέπει να κρατά τόσο το ένα, όσο και το άλλο.

Και τότε ακολουθεί η συντιβή. Οποιος όμως αυξάνει τη σοφία, δεν δεν έχει πλέον πορεία προς τα πίσω.
Πορεία προς τα πίσω, λίμνασμα σημαίνει αφανισμό.

Η σοφή πρόβλεψη έχει καταγράψει αυτή την τεράστια διαδικασία πόνου σε αντιστοιχία με τις δυνατότητες ανάπτυξης της ανθρωπότητας στο χρόνο και στο χώρο, είναι μια επιταχυνόμενη διαδικασία,

η οποία βρίσκεται ομοίως στη φύση των πραγμάτων. Σίγουρα καταλαβαίνουμε, ότι ένας άνθρωπος ο οποίος διαλέγει την επιταχυνόμενη διαδικασία, πρέπει να αντέξει πολλές συγκρούσεις, να υποστεί και να επιλύσει όλα αυτά, σε πολύ συντομευμένο χρόνο.

Ο ισχυρός όμως, ο οποίος έχει ατενίσει το Αληθινό Φως, ο οποίος βλέπει την ακτινοβόλα λάμψη στον ορίζοντα της ζωής, διαβαίνει το Ρουβίκωνα, για να προσχωρήσει στις γραμμές των πρωτοπόρων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2011, 21:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

O άνθρωπος, ο οποίος γνωρίζει τη θεϊκή προσπάθεια, σ’ αυτό τον κόσμο και μ’ αυτόν τον κόσμο,
εκλέγει με αλαλαγμό χαράς την επιταχυνόμενη διαδικασία, γιατί θέλει να βοηθήσει,
γιατί θέλει να απελευθερώσει το Όν και τον άνθρωπο και να οδηγήσει στο Σκοπό.

Αυτή η επιταχυνόμενη διαδικασία είναι η σαφέστερη απόδειξη για το Συμπαντικό Νόμο της Αγάπης.
Αν δεν υπήρχε η δυνατότητα να βαδίσουμε την Ατραπό, αυτό θα έδειχνε μια έλλειψη στην πραγματοποίηση του Όλου.
Υπάρχουν δύο δρόμοι απελυθέρωσης. Ονόμασε την ατραπό της αγάπης και ατραπό της νομοτέλειας.

Όταν θέλεις να σώσεις κάποιον από το βάραθρο των κατωτέρων δυνάμεων, δεν τον οδηγείς με την ησυχία σου προς τα έξω,
αλλά τον δένεις γερά και τον ανασύρεις γρήγορα στο σωτήριο Φως. Αυτό είναι Αγάπη.

Δεν αισθάνεσαι την μυστηριώδη ώθηση στη ζωή σου; Δε νιώθεις πως η Πνοή του Είναι Του να σ’ αγγίζει συνεχώς;
Δεν ακούς το Κάλεσμά Του στον κόσμο;
Δεν καταλαβαίνεις τη γλώσσα της Αγάπης;
Δεν νιώθεις το άγιο παρών;
Αντιλαμβάνεσαι την Θεϊκή προσπάθεια, η οποία θέλει να σ’ ανυψώσει από την ψευδαίσθηση, από τον περιορισμό σου προς την αληθινή Ελευθερία;
Νιώθεις πως συντρίβεται η ψυχή σου, όταν έρχεται σε σένα το Κάλεσμα και συ δεν μπορείς να το ακούσεις,
Γιατί σε δένει και σε κρατά το κατώτερο;
Μην προσπαθείς να το καταλάβεις αυτό με το νου σου.
Να το αντιληφθείς με την εσωτερική σου αίσθηση τότε θα κατανοήσεις ότι η Ατραπός της Μύησης
Είναι η Ατραπός της Α γ ά π η ς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2011, 00:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όταν καταλάβεις έστω και ένα ίχνος απ’ αυτό, θα έχεις ήδη θέσει το πόδι σου στην Ατραπό τότε θα ανυψωθείς από την δίνη του χρόνου, στο αιώνιο αναλοίωτο στην μεγάλη, άμορφη σαφήνεια της αγάπης Του.

Είναι Αυτός που αγαπάμε με όλη μας την ψυχή, με όλη μας την καρδιά, με όλη μας την ισχύ και την διάνοια. Αυτό είναι το προζύμι του Υδροχόου.
Όσοι είναι με εσωτεριστική έννοια επαναστάτες, γιατί βίωσαν στη ζωή τους την μυστυριώδη προσπάθεια της Αγάπης, γιατί θέλουν να δίξουν στην ανθρωπότητα το δρόμο της απελευθέρωσης ας την καθοδηγήσουν ας το κάνουν έμπρακτα κι αλήθινά.

Ονόμασε τον Ουρανό ανακαινιστή της καρδιάς, τον Ποσειδώνα ανακαινιστή της κεφαλής, κι αποδεικνύεται ότι αν θέλεις να περάσεις από το σκοτάδι στο Φως, είναι κατ αρχήν αναγκαία η ανακαίνηση της καρδιάς: Ουρανός.

Αν θέλεις να αφυπνισθείς αναγεννημένος στο Πνεύμα, και να βγεις από την σκοτεινότερη γήινη νύχτα στο Φως του πρωινού, δημιούργησε τους όρους ώστε να μπορέσεις να κατανοήσεις , εξομάλυνε τους δρόμους στους οποίους να μπορείς να Tον συναντήσεις, είναι αναγκαίο να πεθάνεις στο Χριστό: Ουρανός.

Θέλεις να αντιληφθείς και να κατανοήσεις το Xριστό μέσω του Ποσειδώνα, τότε κατανόησε το Χριστό μέσω του Oυρανού:

«Κανείς δεν είδε πότε τον Πατέρα άλλά ο ο Χριστός μας τον έχει εξηγήσει».
«Πως μπορείς να αγαπάς Εκείνον που δεν βλέπεις και να μισείς συχρόνως τον αδελφό σου που τον βλέπεις;».

Μπροστά σε κάθε σου λογισμό βρίσκεται Εκείνος, είναι τα πάντα στα πάντα το χρυσό κλειδί στην πόρτα του Oυρανού, κι όταν απορρίπτεις το μήνυμα του Oυρανού σ’ αυτό τον κόσμο προτιμάς το σκοτάδι από το φως.

Μέσα από τις πύλες του Oυρανού θα προχωρήσουμε στον Ποσειδώνα και θα παραμερίσουμε τα πέπλα της Ίσιδας.
Το καθαρτήριο Πυρ διεισδύει μέσα από τις πύλες, αγγίζει την καρδιά και παρακινεί την υπόφυση σε ανυψωμένη δόνηση, έτσι έρχεται η νύχτα.
Όταν έρθει σε μας το Φως, όταν έχει περάσει η ημέρα, ακολουθούν νομοτελειακά οι νυχτερινές ώρες. Τότε σε αποστέλλει στη νύχτα του κόσμου για να εκτελέσεις το έργο σου σαν αληθινός αγγελιαφόρος του φωτός.

Όποιος μέσω του Χριστικού Πυρός έγινε πυρσός αυτός είναι ένας Βοηθός. Φέρει Σταυρό.
Τι σημαίνει να υπηρετείς το Χριστό στην κοσμική νύχτα, σημαίνει να πάρεις πάνω σου το Σταυρό κι αυτό φέρνει πόνο.

Όμως μετά την νύχτα ακολουθεί η ώρα του πρωινού, ή πρωινή ώρα της επίτευξης.

O Ποσειδώνας ο Θεϊκός έρχεται σε σένα την ώρα του πρωινού. Και αφήνει τα ίχνη του στο θαυμαστό, λεπτεπίλεπτο όργανο που όλοι μας κατέχουμε στην επίφυση.

Εκεί σ’ αυτό τον τόπο του κρανίου επιτελείτε ο σταυρικός θάνατος, και στην ανάσταση υψωνώμαστε σε μεσουράνια ύψη, όπου θριαμβεύουν οι δυνάμεις του Αγίου Πνεύματος - Πλούτωνας-,
όπου ξεπροβάλουν οι φλόγες του Πνευματικού Πυρός και τα πέπλα της Ίσιδας πέφτουν για πάντα.

Τότε ακτινοβολεί το Διάδημα στο μέτωπο της ανθρώπινης ψυχής, τότε ο άνθρωπος έχει γίνει αληθινά Άνθρωπος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2011, 00:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
angele

Ακούραστε εργάτη του φωτός!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2011, 10:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νικόμαχε, αναδυόμαστε από την ομίχλη της περιπλόκής και του φόβου και κοιτάμε ένα νέο κόσμο, ατενίζουμε νέους χώρους όπου τίποτα δεν μας απειλεί πλέον.
Είναι μια γιορταστική έκπληξη να αντικρίζουμε ξανά αυτό τον κόσμο.
Αναγνωρίζουμε μ’ ένα ξάφνιασμα ευγνωμοσύνης, το πόσο αυτονόητες είναι οι συνάφειες.

Οι αγαπημένοι άνθρωποι που ξεπέρασαν το φόβο τους, δεν έχουν πια καθόλου φράγματα και μάσκες. Πόσο ευγενικά μας προσεγγίζουν!
Ο κόσμος που είναι απελευθερωμένος από τα εμπόδια, είναι μια υπόθεση αγάπης.
Δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία για την πραγματικότητα αυτής της αντίληψης.

Είναι σαν ένα ξύπνημα από ένα παλιό εφιάλτη, ως και ο ληστής που ήταν δίπλα μας στο σταυρό σταμάτησε.. και ξαφνιάζεται κι αυτός για κείνη τη μικροπρέπεια της ζωής, που αισθάνθηκε σαν κάτι «φυσικό», στις παλιές δομές του κλεισίματος και της ζήλιας.
Αυτή η μορφή της αποκάλυψης είναι ένα θαύμα, το απίστευτο σ’ αυτό βρίσκεται στο γεγονός ότι το γνωρίζουμε ήδη βαθειά μέσα μας.

Ξυπνώντας μέσα σ’ αυτή με τη μεγαλύτερη δυνατότητα ύπαρξης, βλέπουμε εικόνες και έχουμε σκέψεις που μας είναι τόσο οικίες σαν να είναι δικές μας.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αγάπη από την αγάπη των φίλων, και των φύλων, κι έχουμε το καθήκον, στο όνομα της αγάπης, να απελευθερωθούμε από όλα τα απορρίματα ώστε η αγάπη να μπορέσει να προξενήσει αυτό που περιέχει μέσα της, την χαρά όλων μεταξύ τους, διότι εδώ βρίσκονται τα πάντα.. και στην ανάσταση της αγάπης στον πλανήτη μας.

Aν Ένας, τα κατάφερε, όλες και όλοι, τα κατάφεραν!
Στο όνομα της ζεστασιάς για όλους αγάπη, ειρήνη, αρμονία, αλλά μας αξίζει.. και η χαρά.. και στο όνομα όλων των παιδιών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2011, 13:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aς γίνουμε αυθεντικοί με τον ίδιο μας
τον εαυτό φίλε Ιωάννη.. (βλέπε πιο πάνω),
το λέει απλά και ο σερ..

αφιέρωμα: Γρηγόρης Μπιθικώτσης


Εσύ δεν έχεις βγάλει το σχολείο

Εσύ δεν έχεις βγάλει το σχολείο
ούτε κι έχεις μάθει γράμματα πολλά
ξέρεις όμως ένα κι ένα κάνουν δύο
και πως τα φωνήεντα είναι επτά. (δις)

Τόσο καιρό μαζί σου και δεν έχω μάθει
τα δικά σου χούγια και τα φυσικά
η προπαραλήγουσα ποτέ δεν περισπάται
όταν η λήγουσα είναι μακρά. (δις)

Εσύ που κάνεις όλα πως τα ξέρεις
κι όλο εξυπνάδες έχεις στο μυαλό
πες μου για να μάθω κι εγώ ποιό έχει γίνει
πρώτα η κότα ή τ’ αυγό; (δις)

Τόσο καιρό κοντά μου πρέπει να ‘χεις μάθει
τα δικά μου λόγια και τα μυστικά
εκτός από το μπρόκολο μ'αρέσει και το σπανάκι
μα εσύ στέρησε τα λαχανικά (δις)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2011, 20:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σήμερα ήρθε ο μεγάλος Ινδός, που μας έλεγε, ότι πήγαινε να δει το Θεό.

Παίζοντας τη Βήνα του, περνάει μέσα από το δάσος συναντά ένα σοφό, πολύ γέρο, που καθόταν κάτω από ένα δένδρο, κι ο σοφός του είπε:
«Κάνε σε παρακαλώ στο Θεό μια ερώτηση για μένα, πότε θα έρθει η απελευθέρωσή μου;», γέλασε ο Ινδός, « εντάξει» του λέει.
Καθώς προχωρούσε βρίσκει κάτω από ένα άλλο δένδρο και ένα νεαρό να χορεύει και να τραγουδάει μα την Εκτάρα του, «μήπως θέλεις να ρωτήσεις κι εσύ τίποτε το Θεό;» ο νεαρός συνέχισε το χoρό σαν να μην άκουσε τίποτα.

Μετά άπο μερικές μέρες ο Ινδός γύρισε και πίσω και λέει στο γέρο, «ρώτησα το Θεό, τρεις ζωές μου είπε». Ο γέρος εξοργίστηκε. Πετάει τα κομποσκοίνια και τις γραφές και λέει:
«Αυτό είναι τελείως άδικο. Άκου, τρεις ζωές ακόμα!».

Ο Ινδός προχώρησε προς το νεαρό που εξακολουθούσε να χορεύει. «Αν και δεν το ζήτησες μια και πήγα ως εκεί ρώτησα και για σένα μα τώρα φοβάμαι να σου πω, βλέποντας την οργή του γέρου, διστάζω». Ο νεαρός δεν είπε τίποτα εξακολουθούσε να χορεύει. «Όταν ρώτησα το Θεό μου είπε: πες το νεαρό πως πρέπει να γεννηθεί τόσες φορές όσα είναι και τα φύλλα του δένδρου κάτω από το οποίο χορεύει».

Ο νεαρός άρχισε τώρα να χορεύει με μεγαλύτερη έκσταση «τόσο γρήγορα;» είπε. «Υπάρχουν τόσα πολλά δένδρα στον κόσμο, τόσα πολλά φύλλα! Τόσο λίγο μόνο; Όταν ξαναπάς ευχαρίστησε τον Θεό».

Έχω την αίσθηση πως εκείνος ο γέρος κάπου εδώ γύρω πρέπει να βρίσκεται, η απληστία και η έλλειψη εμπιστοσύνης κι όταν διακατέχεται από ένα τέτοιο μυαλό, δεν μπορεί να απελευθερωθεί.
Με τη συνειδητότητα μόνο, έρχεται η ώρα, να μεταμορφωθεί η απληστία.

Λένε, πως ο νεαρός απελευθερώθηκε εκείνη τη στιγμή, αν υπάρχει τόσο απόλυτη εμπιστοσύνη, δεν χρειάζεται χρόνος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2011, 20:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όλα ή τίποτα.

« Ωστόσο αφού ο κόσμος αδειάσει τη μέθη από το δηλητηριασμένο, ανακατωμένο ποτήρι του, θα προυπαντήσει νωρίς το πρωί τον ανατέλλοντα ήλιο με ανοικτές καρδιές, απογυμνωμένα κεφάλια και γυμνά πόδια, χαρούμενα και θριαμβευτικά».

Μια τριπλή θεϊκή συμβολική δύναμη για τον ανακαινιστή της καρδιάς,τον ανακαινιστή της κεφαλής και τον εκτελεστή, τον δυναμιστή, αυτόν που συντρίβει. Τον Πλούτωνα.
Αλλά ακόμη δεν έχουμε φτάσει τόσο μακριά, χιλιάδες αναστενάζουν όταν πέφτει επάνω μας η πρώτη λάμψη του ήλιου και μας ξυπνά από τον ύπνο.
Εκατομμύρια βλέπουν, καταβλημένοι από άγχος και τις σκοτούρες, τον ηλιακό θεό να σπεύδει στη γη.
Κάθε ημέρα φέρνει μια νέα θηριωδία, μια νέα ώθηση για εκφυλισμό.

Θα έρθη όμως μια εποχή που κάθε ανθρώπινο ον με αποκαλυμένο κεφάλι, ανοικτή καρδιά και γυμνά πόδια, χαρούμενα και θριαμβευτικά θα προχωρήσει να προϋπαντήσει τον ήλιο όταν ανατέλλει το πρωί.

Μην σκεφτείς ότι αυτός είναι απλά ένας ευχάριστος καθησυχαστικός λόγος, σαν αυτούς που λέγονται για να καθησυχάσουν τους νευρικούς ανθρώπους.
«Κύττα, αύριο θα είναι όλα καλύτερα».

Με αποκαλυμένα κεφάλια, και ανοικτές καρδιές. Τι σημαίνει να κατέχει κανείς ανοικτή καρδιά; O λόγος αυτός παρανοείται εντελώς ή κατανοείται μόνο μερικά.

Κάποιοι λένε ένας άνθρωπος με ανοικτή καρδία είναι ένα παράδειγμα για μια πραγματική αγάπη. Άλλοι πιστεύουν δείχνει μεγάλο βαθμό αβροσύνης, είναι εξαιρετικά ευάρεστος.

Ένας γνωστικός όμως δεν αρκείται σ’ αυτούς τους αόριστους υπαινιγμούς.
Η γνωστική επιστήμη δείχνει ότι η ανθρώπινη καρδιά σε εκείνους που προετοιμάζονται στη γνωστική μαθητεία πρέπει να βιώσει επίσης μια σωματική αλλαγή.

Το τμήμα της καρδιάς που βρίσκεται στην αμεση γειτονιά της σπονδυλικής στήλης, στο σπονδυλικό πνευματικό πυρ, αλλάζει σε τέτοιο κι όλη η καρδιά γίνεται ένας μυώνας, έτσι ώστε το ανθρώπινο πνεύμα να μπορεί να κατευθύνει το σωματικό κινητήρα που αποτελεί η καρδιά.
Αυτό εκτός των άλλων, έχει σαν αποτέλεσμα ο μαθητής να μπορεί να εισέρχεται συνειδητά στις εσωτερικές περιοχές, όταν είναι αναγκαίο.
Aυτή η μεγάλη αλλαγή επέρχεται σε σένα, από τις δυνάμεις του Oυρανού, όταν έχει επιτευχθεί αυτό το σημείο ανάπτυξης, μπορείς να κυριαρχείς επίσης συνειδητά τα συναισθήματά σου, μπορείς να καθορίζεις την κατεύθυνση των συναισθημάτων σου.

Τότε σκέπτεσαι με την καρδιά, μ’ άλλα λόγια, δεν πέφτεις θύμα συγκινήσεων, εσφαλμένων συναισθημάτων.

Δεν διαταράζεις άλλο την καρδιά και την ζωή των άλλων με μια θύελλα ακυβέρνητων συναισθημάτων.

Έχεις συναντήσει ποτέ άνθρωπο ο οποίος να σκέπτεται με την καρδιά, ο οποίος να κατέχει το συνειδητό συναίσθημα;

Μερικές φορές φαίνεται (όμως δεν είναι) τόσο ψυχρός, τόσο ασυγκίνητος, τόσο άκαρδος, αλλά το ον του φλέγεται από ένα ισχυρό πυρ.

Αλλά αυτό το πυρ δε σπαταλιέται ανώφελα, δεν κατακαίει και δεν καψαλίζει. Είναι το αιώνιο πυρ, το οποίο δεν έχει καθόλου πάθος, καθόλου συγκίνηση, αλλά στέλλεται σε εκείνους που περιπλανώνται στο σκοτάδι.

Είναι το πυρ της αγάπης που δεν επιφέρει καμία διαμάχη, που αφήνει όλα να γίνουν όμορφα και ένδοξα.
Μόνο αν καταλαβαίνεις κάτι από αυτό μπορείς να μιλάς για αγάπη, μάθε να σκέπτεσαι με την καρδιά και όλα τα άλλα, όσα μπορεί να είναι ακόμη δικά σου, μπορούν να τσακιστούν στους βράχους της ακαταμάχητης επίτευξης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2011, 21:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οι δυνάμεις του Ουρανού στην εποχή μας εμφανίζονται ακόμα και σαν διαίσθηση, τι είναι διαίσθηση
Οι άνθρωποι λένε: "διαίσθηση είναιένα ξαφνικό αναδυόμενο συναίσθημα, μια σκέψη που έρχεται ξαφνικά απ’ έξω, μερικές φορές προφητικής φύσεως", αλλά αυτά είναι ανακριβείς δηλώσεις.

Διαίσθηση με την πληρέστερη έννοια, είναι η καθαρή συντρόφευση με το υπέρτατο Όν, όταν ο ανθρωπος είναι σε αρμονία με τον διαπλανητικό κόσμο του ζωντανού Πνεύματος, οι δονήσεις αυτού του κόσμου μπορούν να απορροφηθούν από το προετοιμασμένο του σώμα και να εγχαραχθούν στην συνείδησή του, αυτή είναι η αληθινή διαίσθηση.

Ο Ουρανός είναι σαν Πύρ, είναι Χριστός, θέλει να επιστρέψει σε σένα στα σύννεφα του δικού σου Ουρανού, μέσα σου, αυτό σημαίνει να καταδυθεί μέσα σου σαν ένα λευκό Ρόδο και να γεμίσει όλοκληρο το σωματικό σου σύστημα, ώστε να εμφανίζεται Αυτός στα αυρικά σύννεφα του όντος σου, σαν ένα αστέρι χρυσό, στο υπόβαθρο όλων των πραγμάτων τα οποία σκέπτεσαι, ή θέλεις να κάνεις.

Γνώρισε όμως ότι όταν επιστρέφει μέσα σου Χριστός, εκπληρώνεται σε σένα ένας μεγάλος άγιος νόμος του Ουρανού, το αποτέλεσμα απ’ αυτό θα είναι μια ισχυρή μεταστροφή.

Διάβασε μ’ αυτή την έννοια το προφητικό κεφάλαιο 24 του Ματθαίου, θα το καταλάβεις αυτό καλύτερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2011, 00:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το γυναικείο φύλο

Εκτός απο την πολύ προσωπική επιρροή υπάρχει η δράση του Ουρανού που κατευθύνεται προς τις μάζες, δηλαδή ο αυτο-εκπληρωνόμενος Χριστικός Νόμος σ΄αυτό τον κόσμο που είναι: η θύελλα Πυρός του Υδροχόου, αυτή η Πύρινη θύελλα φτάνει κι αγγίζει πρώτα το γυναικείο φύλο του κύματος ζωής.

Η γνωστική φιλοσοφία μας διδάσκει ότι η γυναίκα έχει ένα θετικό (δραστήριο) ζωτικό σώμα κι ένα αρνητικό (δεκτικό) υλικό σώμα.
Λογω αυτής της διάθρωσης, η γυναίκα, εν γένει, είναι περισσότερο ικανή να συλλάβει τις δονήσεις του Ουρανού, και να αποδείξει σ’ αυτό τον κόσμο την δραστηριότητα του Ουρανού και να φέρει σ’ αυτούς που ποθούν την αγάπη του Χριστού.

Γι αυτό η γυναίκα στην επικείμενη κοσμική επανάσταση θα είναι μια ισχυρή ωθητική δύναμη, και μεγάλες δυνάμεις θα αναπτυχθούν σ’ αυτή.

Η γυναίκα όπως σε προηγούμενους αιώνες γνώριζε με τις ιδιότητές της, της Αφροδίτης, με τη θυσία της, μετασχηματίζει τη βαρβαρότητα του άνδρα και χαλιναγωγεί το ζωώδες ον του Άρη, έτσι πρέπει πάλι να φέρει μια μεγάλη θυσία και με τις προσπάθειές της να συντρίψει την διανοητική αυταπάτη στην οποία βρίσκεται φυλακισμένο το ανδρικό ήμισυ του κύματος ζωής και από την οποία η ανθρωπότητα υποφέρει ανείπωτα και να την ανακαινίσει με το Πυρ του Ουρανού.

Έτσι οι γυναίκες έχουν να εκπληρώσουν ένα ένδοξο, ένα μεγάλο καθήκον, το καθήκον της γενικής διάσωσης δυναμικής οργάνωσης μιας καθαράς γυναικείας αντίστασης.
Αυτό δεν μπορεί να συμβεί, με ένα τσεκούρι, η ένα τουφέκι, αλλά με τη δύναμη του Χριστού με το Πυρ του Ουρανού.

Βλέπεις σαν αρνητικό φαινόμενο της επιρροής του Ουρανού, την κατάταξη των γυναικών σε στρατιωτικές οργανώσεις που ήδη έχει ξεκινήσει σε άλλες χώρες.

Αυτό είναι λάθος. Είναι το αποτέλεσμα της μη συνειδητής δραστηριότητας των μεγάλων πραγμάτων τα οποία θα συμβούν σύντομα.
Όταν εξετάσεις και συλλογισθείς για τι είναι ικανή η γυναίκα, όταν διερευνήσεις την ιστορία του κόσμου, και τις πολιτικές ραδιουργίες, τότε θα γνωρίσεις ότι μερικές σελίδες στην ιστορία του κόσμου έχουν γραφθεί από την γυναίκα.

Ως επι το πλείστον δρα στο παρασκήνιο, αλλά σίγουρα όχι λιγότερο ενεργά, κι αν σκεφτείς την επιρροή της γυναίκας στον άνδρα, τότε γνωρίζεις,
ότι η γυναίκα με όλες τις ιδιότητές της είναι απόλυτα σε θέση, να θέσει τέλος στη σημερινή πορεία των πραγμάτων.

Η παρακάτω εκφώνηση είναι μια σκέτη συνηθισμένη ομιλία, αλλά ομιλία με γνωστικά επιστημονική έννοια, δηλαδή, Δημιουργικό Λόγο,
ακριβώς όπως: « ο Δημιουργός μιλά και Είναι, διατάζει κι Έχει γίνει». Είναι ομιλία σαν πράξη.

«Όπως στο ανθρώπινο κεφάλι υπάρχουν δύο οργανα για ακοή, δύο για όραση, δύο για όσφρηση, ένα για ομιλία και μάταια απαιτεί κανείς ομιλία από τα αυτιά, και ακοή από τα μάτια, έτσι έχουν υπάρξει χρόνοι όρασης, ακοής και οσφρησης, και απομένει ακόμη, σε σύντομο και επιταχυμένο χρόνο να έρθει σε πλήρη δόξα επίσης και η Ουράνια γλώσσα,

ώστε έκείνο που που κάποτε θεάθηκε, ακούστηκε και οσφρήνθηκε, τελικά να εκφωνηθεί».

Φίλη, αναγνωρίσε το καθήκον σου, πάρε την πρωτοβουλία σ’ αυτά τα πράγματα, κατάλαβε καλά, ότι αυτό είναι ένα δύσκολο έργο, πολλόι θα στραφούν εναντίον σου.

Θα σώσεις τον κόσμο με αγάπη και πράξη, καταλαβαίνεις σίγουρα ότι τότε θα αποσπαστείς από τον περιορισμό σου, νομίζεις ότι όλο το καθήκον σου είναι η φροντίδα του σπιτιού και η ανατροφή των παιδιών μα αυτό είναι ένα πολύ περιορισμένο πεδίο όρασης, όμως υπάρχουν τόσες πολλές πρωτόγονες κλίσεις, όπως το μητρικό ένστικτο και η ανάγκη για ασφάλεια.

Μην πιστεύεις ότι για τον εκφυλισμό του κόσμου είναι ένοχοι μόνο οι άνδρες, οι οποίοι νωθροί κι αδύναμοι περιμένουν για την βοήθεια των γυναικών, διότι θα δεις σύντομα ότι αυτή η άποψη δεν είναι σωστή.

Και στα δύο φύλα κατοικεί το Πνεύμα του Θεού και εκφράζεται η υψηλή αποστολή του ανθρώπου. Θα συναργασθούν και τα δύο φύλα με πλήρη ισότητα δικαιωμάτων.

Μπορεί να ευδοκιμήσει η ανθρωπότητα μόνον, όταν τόσο ο άνδρας όσο και η γυναίκα αναγνωρίσουν την αμοιβαία τους εξάρτηση και οικοδομήσουν το νέο οίκο τους σαν εργάτες του Υδροχόου, επιδιώκοντας με όλη τους τη δύναμη, αυτή την εξίσωση σε όλους τους τομείς της ζωής.

Γι’ αυτό η γυναίκα έχει ένα νέο μεγάλο καθήκον, και σ’ αυτό το καθήκον αφανίζεται κάθε διανοητική έπαρση, «να απελευθερώσει τον κόσμο».

Όπως για την υπό γένεση ατομική ζωή υποφέρουν και αντέχουν για μας τα πάντα και με ωδίνες φέρουν τη ζωή και τη συντηρούν, καλούνται τώρα από την αγάπη του Ουρανού, την επαναστατική δύναμη του Υδροχόου, να προστατεύσουν τη ζωή της ανθρωπότητας και να την υψώσουν σε μια ανώτερη βαθμιδα.

Τρεις αστέρες ακτινοβολούν στον Οφιούχο και στον Κύκνο τρεις ισχυροί αγγελιαφόροι του Θεού, από την κλασική περί του Οφιούχου Σοφία, και από το σύμβολο της Πρωταρχικής καθαρότητας και αγάπης τον Κύκνο, υψώνονται τρεις ισχυρές δυνάμεις: ο Ουρανος , ο Ποσειδώνας και ο Πλούτωνας.

Ας επιχειρήσουμε τώρα να κατανοήσουμε τους αιώνιους νόμους του Θεού οι οποίοι έρχονται σε μας από τον Οφιούχο και τον Κύκνο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2012, 10:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

--TEΛΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ! -- ΝΕΑ ΑΡΧΗ ! --

«Δεν μπορείς να κατακτήσεις τον εαυτό σου έλμι αν δεν αφήσεις να σε κατακτήσει πρώτα Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΣΟΥ!»

ΤΕΛΟΣ ΧΡΟΝΟΥ έλμι! ΠΑΡΑΔΩΣΟΥ!,- ΠΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ!-ΕΤΣΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΡΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ!, ΟΧΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

Σήμερα πλέον τρώμε από το ΔΕΝΔΡΟ Της ΖΩΗΣ!, μην προσπαθείς να μας ταΐσεις απο το δένδρο ΤΟΥ ΚΑΛΟΎ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΎ!

Τι αξία έχει να προσφέρεις ένα ποτήρι ψυχρού ύδατος όταν έχεις ρίξει μια σταγόνα δηλητήριο?

Και καλά για τον εαυτό σου να γίνεις ο κος πλάνας ,

όμως οι -ΆΛΛΟΙ - τι σου φταίνε? φταίει ή άγνοιά σου? Ούτε εσύ εισέρχεσαι στο ΝΕΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ούτε και τους νέους αφήνεις να

ΕΙΣΕΛΘΟΥΝ , ΓΙΑΤΙ;

ΡΩΤΗΣΕ ΤΗΝ ΛΕΓΕΩΝΑ ΤΩΝ ΕΓΩ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΒΑΛΟΝΤΑΙ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΩΤΕΡΩΤΗΤΑ, ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ , ΓΙΑΤΙ, ΨΑΞΟΥ!

Μάθε ότι, όταν, οι Ινδοί κι ο σαμαέλ κατακτηθούν απο τον ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ θα τον προσκυνήσουν κι ΕΚΕΙΝΟΣ! θα διαλύσει τα

ΜΕΓΑΛΑ ΕΓΩ ΤΟΥΣ!

Έτσι ο πεπερασμένος λογος ΣΟΥ μένει και σε κρίνει: Δες ΤΙ ΛΕΣ!

--- « Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΝΟΙΑ ΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΗΣ!!!»-- - (όλα τα λεφτά Εβραμ!)

Γενναίες δέκα τέσσερις να περάσουν δεν θα διαλύσεις κανένα εγώ! τι να κάνει η διάνοια; ποιος δίνει τη δύναμη και μιλάς και για

θέληση;

ΔΙΟΤΙ και να θέλεις ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ! διότι είναι Συμπαντικός ΝΌΜΟΣ! Διότι το ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ είναι να έρθεις να μπεις στο NEO

Βασίλειο απο την πόρτα!

Όχι απ’ τα παράθυρα σαν τον κλέφτη! ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΣΟΥ, και κατα την ΣΥΝΟΨΗ πριν μας πεις πόσο καλά κρύβεις τα εγώ σου, τις

κύριες ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ των εγώ και την κατάσταση της δυσαρμονίας ΣΟΥ, γνώριζε, ότι μόνο διάλυση του σύμπαντος κόσμου μας έφερες,

για έλα να δεις την ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ!

«ΠΟΥ ΘΑ ΠΆΜΕ ΧΩΡΙς ΠΙΣΤΗ ΑΛΕΞ ? ΠΕΣ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΓΙΟΥΓΚΙ –ΡΕ ΠΟΥ ΠΆΜΕ-ΡΕ ΠΟΥ ΠΑΜΕ!»

ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο- H- έλμι ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ? ΤΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΕΙΝΑΙ? ΔΟΞΑΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ? ΒΙΏΣΕ ΤΗ ΧΑΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ?

Τώρα μιλάω για μια νέα –ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ- ΜΙΑ ΝΕΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ- ΑΝ ΕΚΕΙΝΟΣ- ΜΕ ΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΠΥΡ ΣΕ ΖΩΣΕΙ.!!.ΠΡΩΤΑ ΑΠ’ ΟΛΑ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ,

-ΜΙΑ ΝΕΑ ΚΑΡΔΙΑ! ΜΑΛΑΚΙΑ ΥΠΟΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΛΩ –ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΘΈΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ: «ΕΛΑ ΠΑΤΈΡΑ!

ΣΤΕΙΣΕ ΤΟ ΘΡΟΝΟ ΣΟΥ, ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΜΟΥ ΚΑΡΔΙΑ!»

-ΜΙΑ ΝΈΑ ΔΙΑΝΟΙΑ! , - ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΜΈΝΗ - ΠΕΙΘΑΡΧΗΜΈΝΗ - ΥΠΟΤΑΓΜΈΝΗ - ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

ΔΙΟΤΙ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΑΡΗ?

ΕΙΣΑΙ TH ΦΥΛΑΚΗ, ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΗ ΜΙΑ ΑΚΤΙΝΑ ΦΩΤΟΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ, ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΧΑΡΗ! ΣΕ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΗΣ

ΦΥΛΑΚΉΣ ΣΟΥ ..Ε! ΔΟΞΑΣΕ ΤΟΝ! ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΑΜΕ! -ΟΜΩΣ-

-ΕΚΕΙΝΟΣ-ΟΧΙ –ΕΣΥ- ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΝΘΙΣΕΙ ΣΑΝ ΛΕΥΚΟ ΡΟΔΟ Η ΝΕΚΡΗ ΨΥΧΗ ΣΟΥ..ΔΙΟΤΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΙΚΉ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΣΑΙ ΝΕΚΡΗ-ΟΣ..

ΠΟΣΟ ΣΕ ΑΓΑ-ΠΑΩ ΚΟΙΤΑ.. ΑΥΤΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΗΜΑ!..

-ΤΟ ΑΓΑΠΩ-, ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟ- ΤΟ ΑΓΑ-ΠΑΩ –ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ –ΠΑΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΕΟ ΒΑΣΊΛΕΙΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ, ΚΑΙ ΣΕ ΑΦΗΝΩ ΑΠΑΛΑ ΜΕΣ

ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥ! KI EKEINOΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ: «ΕΡΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΩ, ΣΗΜΕΡΑ!»

ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ! ΠΟΥ ΦΏΝΑΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΤΟ –ΤΕΤΕΛΕΣΘΕ!- ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΠΑΛΕΒΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ – ΕΚΕΙΝΟΣ- ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΧΑΡΑ ΝΑ ΣΕ

ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ ! ΝΑΙ! ΕΡΧΕΤΑΙ !–ΗΔΗ ΗΡΘΕ!

ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΠΟΡΤΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΤΥΠΑ! , ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ; ΘΑ ΤΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙΣ;

(και δεν έχω θρησκείες κλπ...μονο -ΠΙΣΤΗ- ΕΛΠΙΔΑ – ΑΓΑΠΗ - ΕΙΡΗΝΗ - ΧΑΡΑ- αυτά τα δωρα μεταγγίζω σε όλους, - 2.+0+1+2=5.
Αυτό είναι το Έτος του Tέλειου Aνθρώπου- 1+/1/+ 2012=7 =Hμέρα του Tέλειου Aριθμού!-Ημέρα- Ανάστασης!- Ευλογείτε!-..).

σημ.η αρμονία θα έρθει όταν όλοι θα γίνουν ισορροπημένοι και αρμονικοί.. διότι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη... οψόμεθα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 01:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί, φίλοι-ες, η ζωή είναι προβληματική όμως ας θέσουμε νέο στόχο με φιλοσοφική προδιάθεση να μην υποφέρουμε πλέον άλλο.

Αναπτυσσόμαστε απο την ασυνειδητότητα προς τη Συνειδητότητα, και καθώς θα σου αποκαλύπτεται ο κόσμος της αληθινής Συνειδητότητας θα εννοείς ότι η αρχική Συνειδητότητα του όντος συσκοτίστηκε ώσπου έφτασε στο σημείο να ζει τώρα στο σκοτάδι, στην απουσία της πλατιάς Συνειδητότητας, γι αυτό η βουτιά προς τα μέσα δεν είαι βουτιά στο ασυνείδητο, αλλά μέσα στην λησμονημένη και καταχωνιασμένη Αρχική Συνειδητότητα που κινείται στα βάθη του όντος.

Στην αρχή η Αλήθεια είναι τυλιγμένη σε μυθολογικές εικόνες, καθώς γλυστράς προς τα μέσα, τα σύμβολα αλλάζουν, γίνονται λεπτότερα, διαφανή, γεωμετρικά, αριθμητικά και τελικά η Αλήθεια σου αποκαλύπτεται γυμνή χωρίς το πέπλο των συμβόλων.

Και φτάνεις από την επιφανειακή αίσθηση του εαυτού σου, από το σκοτάδι της άγνοιας και του εκτροχιασμού στην πλατιά, φωτεινή πανάρχαια Συνειδητότητα του Όλου, αφού πρώτα εγκαταλείψεις την στενή και περιορισμένη συνειδητότητα,
«χάνεις το μικρό για να βρεις το μεγάλο».

Γεννιέσαι με τη Συμπαντική Συνειδητότητα του Όλου, αλλά την σκεπάζουν γρήγορα τα στρώματα του σκότους και της λήθης, κι έτσι χάνεις την ανάμνησή της.

Μέσα σου το Απόλυτο είναι ένας κεντρικός φωτεινός άδειος χώρος (πολλοί μαρτύρούν γι αυτό), ΕΊΝΑΙ η πραγματική σου κληρονομιά, ο Οίκος του Πατρός που το ον την αποποιήθηκε, όπως ο άσωτος υιός τραβώντας μακριά προς την εξορία, κι αυτό ενισχύει την βεβαιότητα ότι κάποτε ζούσαμε Μέσα Του και μετά «πέσαμε» στο σκοτάδι.

Άρχισε να βλέπεις απ’ αυτό το πρίσμα τις παραβολές κι ότι η επιστροφή στον αρχικό φωτεινό χώρο στο κέντρο σου, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πρώτα τι αντιπροσώπευε ο Παράδεισος, διότι αυτό το λάθος είναι ακριβώς η απομάκρυνση από το Φωτεινό Απόλυτο, μετά ένα σχίσμα, μια πτώση, κερματισμός, και ασυνειδητότητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 01:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στην πορεία ορισμένοι θα βιώσουν ένα έντονο αίσθημα καθαρότητας, μια κατάσταση ριζικής αλλάγής, ένα ξεχώρισμα ανάμεσα στη θεία Αγάπη και στην ανθρώπινη αγάπη, θα έλεγε κανείς ότι όταν συμβεί η ανύψωση του βολτάζ, η ενέργεια που πριν διοχετευόταν σ΄αυτό το κανάλι,έχει τώρα αλλάξει κατεύθυνση και αρχίζει να ρέει σε ένα υψηλότερο και πιο εσωτερικό τομέα, αφήνοντας τα παλιά κανάλια αποξηραμένα και αδειανά, μοιάζει σαν να υπάρχει ένα σχίσμα στην ψυχή, ανάμεσα στο σεξουαλισμό και στην πνευματικότητα.

Πολλούς ταλαιπώρησε αυτό το σχίσμα, πολλοί υπήρξαν θύματα για μεγάλο διάστημα, κάποιοι όμως αποφάσισαν να ζήσουν από πρώτο χέρι κάθε τι που έβγαινε από τα βάθη τους και να το μέλετήσουν αντικειμενικά.

Αντιπαράθετει λοιπόν κανείς την πνευματικότητα στο σεξουαλισμό ή το πνεύμα στην ύλη, και προσπαθεί -όταν επιθυμεί να φτάσει σε πνευματικά ύψη- να απορρίψει το σεξουαλισμό, το ένστικτο, τη σάρκα. Με την απόρριψη, όμως, δεν πετυχαίνει παρά να το απωθήσει, να το καταπιέσει οπότε το ένστικτο κερδίζει δύναμη και ξεσπάει απροσδόκητα και ζητάει μια θέση στον ήλιο.

Και όταν ξεσπάει, ξεσπάει με καταπληκτική βαρβαρότητα και ωμότητα γιατί έχει μείνει απαίδευτο από την καταπίεση που έχει υποστεί.
Ξεσπάει σαν τυφλό στοιχείο της φύσης και καταλύει την "ανθρωπινότητα" του ανθρώπου που το καταπίεσε, κι ένώ το ον κατάφερε να τιθασεύσει πανίσχυρες δυνάμεις της φύσεις και να τις στρατέψει στην υπήρεσία του, όμως δεν έχει καταλάβει με ποιο τρόπο
μπορεί να ημερώσει τα δύο θηρία που κρύβει μέσα του, δηλαδή, τον σεξουαλισμό και τον εγωκεντρισμό.

Προσπαθεί, λοιπόν, να αναπτυχθεί πνευματικά, να ανέβει πάνω από τα ανθρώπινα, χωρίς να σκύψει πρώτα ταπεινά να μελετήσει τον σεξουαλισμό, και αναφέρομαι στον σεξουαλισμό, γιατί αυτόν θεωρεί κύριο εχθρό της πνευματικότητας.

Αυτή η έρευνα γίνεται με τη Συνειδητότητα με την κατανόηση με την εμβάθυνση. Απωθώ κάτι σημαίνει αρνούμαι να το δω, να το μελετήσω, να το κατανοήσω, σημαίνει ότι δημιουργώ έναν εχθρό εκεί που θα μπορούσα να αποκτήσω ένα φίλο και σύμμαχο.

Τι γίνεται τώρα όταν η Συνειδητότητα πέσει επάνω στο ένστικτο, παύει ο διχασμός, παύει η απώθηση, παύει η εχθρική διάθεση. Δίνεις τότε στο ένστικτο ένα χέρι βοηθείας και προσπαθείς να το εξημερώσεις.

Όταν μ’ αυτό τον τρόπο, το ένστικτο ανέβει από το καθαρά ενστικτώδες βασίλειο της φύσης δεν υπηρετεί πια την φύση, αλλά τον άνθρωπο. Εξανθρωπίζεται. Αργότερα, αν ανέβει ακόμα ένα σκαλί, τότε πνευματοποιείται και εξυπηρετεί το Πνεύμα.

Αυτή την βαθμιαία εξημέρωση του σεξουαλικού στοιχείου μπορεί κανείς να την παρακολουθεί βήμα- βήμα αν μελετήσει με προσοχή αυτό το κείμενο. Στην προκειμένη περίπτωση, το λεγόμενο ένστικτο υπηρετούσε τις ανάγκες ενός έντονου εγωκεντρισμού.

Σε άλλες περιπτώσεις, μπορεί ο εγωκεντρισμός να γίνεται υποχείριος του σεξουαλισμού. Και στις δύο, όμως, περιπτώσεις έχει να κάνει κανείς με ατίθασες δυνάμεις της φύσης και το έργο του ανθρώπου που νιώθει έφεση για πνευματική ανάπτυξη είναι η εξημέρωση των θηρίων και όχι το κλείσιμο τους σε κλουβί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 14:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολα τα παραπάνω είναι προϊόν δική σου ερμηνείας -agelos- ?
ή στηρίζονται σε κάποια διδασκαλία ?


Τα παρακατω ας πούμε, από που προκύπτουν ?

quote:
Γεννιέσαι με τη Συμπαντική Συνειδητότητα του Όλου, αλλά την σκεπάζουν γρήγορα τα στρώματα του σκότους και της λήθης, κι έτσι χάνεις την ανάμνησή της.

quote:
Στην πορεία ορισμένοι θα βιώσουν ένα έντονο αίσθημα καθαρότητας, μια κατάσταση ριζικής αλλάγής, ένα ξεχώρισμα ανάμεσα στη θεία Αγάπη και στην ανθρώπινη αγάπη, θα έλεγε κανείς ότι όταν συμβεί η ανύψωση του βολτάζ, η ενέργεια που πριν διοχετευόταν σ΄αυτό το κανάλι,έχει τώρα αλλάξει κατεύθυνση και αρχίζει να ρέει σε ένα υψηλότερο και πιο εσωτερικό τομέα, αφήνοντας τα παλιά κανάλια αποξηραμένα και αδειανά, μοιάζει σαν να υπάρχει ένα σχίσμα στην ψυχή, ανάμεσα στο σεξουαλισμό και στην πνευματικότητα.

Ξέρεις, κάπου υπάρχει μια λεπτή γραμμή μεταξύ φιλοσοφίας και αμπελοφιλοσοφίας ,
πολλοί δε, μπερδεύονται ωθούμενοι απο τον οίστρο τους,
με αποτέλεσμα να περάσουν αυτή τη γραμμή ανεπιστρεπτί ...


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 19:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
•aerobamonaaaaaaaaaaaaaaa..
Eδώ... κλαδεύω το αμπελάκιιιιι...
Κι αμπελοφιλοσοφώ...
Η Χαρούλα εδώ, όλο για αμπέλια μιλάει,
Όταν το κλάδεύω
Πονάει άραγε?
Kαλή χρονιά αεροβάμονα,
Ευλογία στον οίκο σου...

Το τανγκό της Νεφέλης

Το χρυσό κουρέλι
που στα μαλλιά της, φόραγε η Νεφέλη
να ξεχωρίζει απ΄ όλους μες στ΄ αμπέλι
ήρθανε δυο μικροί- μικροί αγγέλοι
και το κλέψανε

Δυό μικροί αγγέλοι
που στα όνειρα τους, θέλαν τη Νεφέλη
να την ταΐζουνε ρόδι και μέλι
να μην θυμάται, να ξεχνάει τι θέλει,
την πλανέψανε

Υάκινθοι και κρίνα
της κλέψαν τ΄ άρωμα και το φοράνε
κι οι έρωτες πετώντας σαϊτιές
την περιγελούν

Μα ο καλός ο Δίας
της παίρνει το νερό της εφηβείας
την κάνει σύννεφο και την σκορπά
για να μην την βρουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 20:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μια ακόμη φορά δεν απαντάς στο ερώτημα μου -agelos-
οπως δεν εχεις απαντησει και στο παρελθόν σε ερωτήματα μου
με αφορμή τα γραπτά σου ...
Ο λόγος ?


θα σε παρακαλέσω (για μια ακόμη φορά) να γράφεις σωστά το nickname μου



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2012, 20:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
-agelos- - Απεστάλη: 02/01/2012, 19:51:03

Eδώ... κλαδεύω το αμπελάκιιιιι...
Κι αμπελοφιλοσοφώ...





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy