ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2010, 18:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί, γνωρίζεις να έχω πει κάτι διαφορετικό;



Σάματις γνωρίζεις κι εσύ τι λες;
Αδειασες την ελλάδα στέλνοντας 10 εκατομμύρια ορθοδόξους στο Ισραήλ.

Έμεινες εσύ και δυο συμφορουμίστες ελληναράδες.
Να δούμε πως θα τη βγάλετε το χειμώνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2010, 18:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να αποφεύγεις την υπερβολική έκθεση στο λιβάνι, γιατί βλέπω ότι σου έχει κάνει τον εγκέφαλο σαν τυρί έμενταλ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2010, 18:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλαματιανό λιβανάκι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2010, 18:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Γιατί, γνωρίζεις να έχω πει κάτι διαφορετικό;



Σάματις γνωρίζεις κι εσύ τι λες;
Αδειασες την ελλάδα στέλνοντας 10 εκατομμύρια ορθοδόξους στο Ισραήλ.

Έμεινες εσύ και δυο συμφορουμίστες ελληναράδες.
Να δούμε πως θα τη βγάλετε το χειμώνα.



Δημήτρη ηρέμησε σε παρακαλώ..ας ηρεμήσουμε όλοι!!!
Δεν υπάρχει κανένα θέμα με σένα και με τον οποιοδήποτε Χριστιανό ... ειλικρινά δεν υπάρχει , εξ'αλλου "λογικό" είναι όλοι οι άνθρωποι και ο καθένας ξεχωριστά να έχει τις πεποιθήσεις του και τις ιδέες του και κάποιοι να ασπάζονται ότι αυτοί θεωρούν ως ιερό ...!!!

Είναι λογικό και για τους μεν και για τους δε , να σκέπτονται και να ύπερασπίζονται τις απόψεις τους αλλα βλέπεις ο καθένας έχει την δική του βάση πληροφοριών και δεδομμένων...!!!

Έχω ξανα-πεί , ότι και γώ Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι βαπτισμένος και μεγάλωσα με αυτές τις ιδέες αλλα κάποια πραματάκια δεν "μου ταίριαζαν" και τα έβρισκα λιγάκι παράξενα σαν παιδάκι...

Στην πορεία και μέσα απο το διάβασμα -μου αρέσει το γ@@@@νο- συγγνώμη για την έκφραση....αυτές μου οι απορίες άρχισαν να μεγενθύνονται μέσα απο τα ερωτήματα των ιδίων των φιλοσόφων..ψυχαναλυτών και γενικά όλων όσων τα βιβλία "έπεσαν" στα χέρια μου...!!!

Θα μου πείς ... "ναι ρε Εαρινέ...αλλα όλα τα κακά στην εκκλησία τα βρίσκεις και όλα τ'αλλα λειτουργούν τέλεια.."???

Ασφαλώς "όχι" , σε τούτο τον τόπο όλα ένα μπάχαλο είναι...!!!

Σε κάθε περίπτωση , έχω την αίσθηση ότι όλοι μας ενδιαφερόματε για μια καλύτερη Ελλάδα αλλα ο καθένας την βλέπει αυτήν την κατάσταση να διαμορφώνεται και να "περνάει" μέσα απο τις δικές του ιδέες και τον δικό του δρόμο τον οποίο θεωρεί ως τον μόνο σωστό και ενδεδειγμένο..!!!

Προσωπικά αισθάνομαι άσχημα σαν ξέρω ότι χθές "αντιδίκησα" με τον Βαγγέλη -Τρεχαγύρευε...αλήθεια που είναι αυτή η ψυχή- ή με σένα ή με τον οποιοδήποτε συνδίκτυο και είναι κάτι που δεν με εκφράζει , αντίθετα αισθάνομαι ιδιαίτερα άσχημα..???

Πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ περισσότερα πράματα που μας ενώνουν και είναι κοινές αγωνίες και προβλήματα αλλα και η ψυχή μας που έχει ανάγκη η μια την άλλη...!!!

Δεν ξέρω ειλικρινά , αν θέλω πλέον να συμμετάσχω σε θέματα που αφορούν την Θρησκεία και αν το κάνω κάποια στιγμή θα ήθελα να βλέπω τον συνομιλητή μου στα μάτια ... !!!

Μακάρι να επικρατήσει ηρεμία και σύνεση απ'ολες τις πλευρές , μιάς και δεν υπάρχουν φίλοι και εχθροί -προσωπικά έτσι το βλέπω- και δεν φταίει κανένας απλός πιστός ή οπαδός για να του αποδίδουμε όλα τα κακά ... !!!

Νά'μαστε όλοι καλά και ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθούμε όλοι μας ως φίλοι και να γνωρίσουμε ο ένας τον άλλο απο κοντά...θα είναι μια πολύ όμορφη εμπειρία!!!

Δεν ξέρω αν θα ξανα-γράψω στο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...ΘΑ είμαι δώ αλλα σε άλλα θέματα...και θα σας παρακολουθώ!!!

Την καλησπέρα μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2010, 21:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός

Δημήτρη ηρέμησε σε παρακαλώ..ας ηρεμήσουμε όλοι!!!
Δεν υπάρχει κανένα θέμα με σένα και με τον οποιοδήποτε Χριστιανό ... ειλικρινά δεν υπάρχει , εξ'αλλου "λογικό" είναι όλοι οι άνθρωποι και ο καθένας ξεχωριστά να έχει τις πεποιθήσεις του και τις ιδέες του και κάποιοι να ασπάζονται ότι αυτοί θεωρούν ως ιερό ...!!!

Είναι λογικό και για τους μεν και για τους δε , να σκέπτονται και να ύπερασπίζονται τις απόψεις τους αλλα βλέπεις ο καθένας έχει την δική του βάση πληροφοριών και δεδομμένων...!!!

Έχω ξανα-πεί , ότι και γώ Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι βαπτισμένος και μεγάλωσα με αυτές τις ιδέες αλλα κάποια πραματάκια δεν "μου ταίριαζαν" και τα έβρισκα λιγάκι παράξενα σαν παιδάκι...

Στην πορεία και μέσα απο το διάβασμα -μου αρέσει το γ@@@@νο- συγγνώμη για την έκφραση....αυτές μου οι απορίες άρχισαν να μεγενθύνονται μέσα απο τα ερωτήματα των ιδίων των φιλοσόφων..ψυχαναλυτών και γενικά όλων όσων τα βιβλία "έπεσαν" στα χέρια μου...!!!

Θα μου πείς ... "ναι ρε Εαρινέ...αλλα όλα τα κακά στην εκκλησία τα βρίσκεις και όλα τ'αλλα λειτουργούν τέλεια.."???

Ασφαλώς "όχι" , σε τούτο τον τόπο όλα ένα μπάχαλο είναι...!!!

Σε κάθε περίπτωση , έχω την αίσθηση ότι όλοι μας ενδιαφερόματε για μια καλύτερη Ελλάδα αλλα ο καθένας την βλέπει αυτήν την κατάσταση να διαμορφώνεται και να "περνάει" μέσα απο τις δικές του ιδέες και τον δικό του δρόμο τον οποίο θεωρεί ως τον μόνο σωστό και ενδεδειγμένο..!!!

Προσωπικά αισθάνομαι άσχημα σαν ξέρω ότι χθές "αντιδίκησα" με τον Βαγγέλη -Τρεχαγύρευε...αλήθεια που είναι αυτή η ψυχή- ή με σένα ή με τον οποιοδήποτε συνδίκτυο και είναι κάτι που δεν με εκφράζει , αντίθετα αισθάνομαι ιδιαίτερα άσχημα..???

Πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ περισσότερα πράματα που μας ενώνουν και είναι κοινές αγωνίες και προβλήματα αλλα και η ψυχή μας που έχει ανάγκη η μια την άλλη...!!!

Δεν ξέρω ειλικρινά , αν θέλω πλέον να συμμετάσχω σε θέματα που αφορούν την Θρησκεία και αν το κάνω κάποια στιγμή θα ήθελα να βλέπω τον συνομιλητή μου στα μάτια ... !!!

Μακάρι να επικρατήσει ηρεμία και σύνεση απ'ολες τις πλευρές , μιάς και δεν υπάρχουν φίλοι και εχθροί -προσωπικά έτσι το βλέπω- και δεν φταίει κανένας απλός πιστός ή οπαδός για να του αποδίδουμε όλα τα κακά ... !!!

Νά'μαστε όλοι καλά και ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθούμε όλοι μας ως φίλοι και να γνωρίσουμε ο ένας τον άλλο απο κοντά...θα είναι μια πολύ όμορφη εμπειρία!!!

Δεν ξέρω αν θα ξανα-γράψω στο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...ΘΑ είμαι δώ αλλα σε άλλα θέματα...και θα σας παρακολουθώ!!!

Την καλησπέρα μου!!!



Φίλε Εαρινέ μου άρεσε το μήνυμά σου.
Μου άρεσε περισσότερο το:
Νά'μαστε όλοι καλά και ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθούμε όλοι μας ως φίλοι και να γνωρίσουμε ο ένας τον άλλο απο κοντά...θα είναι μια πολύ όμορφη εμπειρία!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2010, 22:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εαρινός

Δημήτρη ηρέμησε σε παρακαλώ..ας ηρεμήσουμε όλοι!!!
Δεν υπάρχει κανένα θέμα με σένα και με τον οποιοδήποτε Χριστιανό ... ειλικρινά δεν υπάρχει , εξ'αλλου "λογικό" είναι όλοι οι άνθρωποι και ο καθένας ξεχωριστά να έχει τις πεποιθήσεις του και τις ιδέες του και κάποιοι να ασπάζονται ότι αυτοί θεωρούν ως ιερό ...!!!

Είναι λογικό και για τους μεν και για τους δε , να σκέπτονται και να ύπερασπίζονται τις απόψεις τους αλλα βλέπεις ο καθένας έχει την δική του βάση πληροφοριών και δεδομμένων...!!!

Έχω ξανα-πεί , ότι και γώ Χριστιανός Ορθόδοξος είμαι βαπτισμένος και μεγάλωσα με αυτές τις ιδέες αλλα κάποια πραματάκια δεν "μου ταίριαζαν" και τα έβρισκα λιγάκι παράξενα σαν παιδάκι...

Στην πορεία και μέσα απο το διάβασμα -μου αρέσει το γ@@@@νο- συγγνώμη για την έκφραση....αυτές μου οι απορίες άρχισαν να μεγενθύνονται μέσα απο τα ερωτήματα των ιδίων των φιλοσόφων..ψυχαναλυτών και γενικά όλων όσων τα βιβλία "έπεσαν" στα χέρια μου...!!!

Θα μου πείς ... "ναι ρε Εαρινέ...αλλα όλα τα κακά στην εκκλησία τα βρίσκεις και όλα τ'αλλα λειτουργούν τέλεια.."???

Ασφαλώς "όχι" , σε τούτο τον τόπο όλα ένα μπάχαλο είναι...!!!

Σε κάθε περίπτωση , έχω την αίσθηση ότι όλοι μας ενδιαφερόματε για μια καλύτερη Ελλάδα αλλα ο καθένας την βλέπει αυτήν την κατάσταση να διαμορφώνεται και να "περνάει" μέσα απο τις δικές του ιδέες και τον δικό του δρόμο τον οποίο θεωρεί ως τον μόνο σωστό και ενδεδειγμένο..!!!

Προσωπικά αισθάνομαι άσχημα σαν ξέρω ότι χθές "αντιδίκησα" με τον Βαγγέλη -Τρεχαγύρευε...αλήθεια που είναι αυτή η ψυχή- ή με σένα ή με τον οποιοδήποτε συνδίκτυο και είναι κάτι που δεν με εκφράζει , αντίθετα αισθάνομαι ιδιαίτερα άσχημα..???

Πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ περισσότερα πράματα που μας ενώνουν και είναι κοινές αγωνίες και προβλήματα αλλα και η ψυχή μας που έχει ανάγκη η μια την άλλη...!!!

Δεν ξέρω ειλικρινά , αν θέλω πλέον να συμμετάσχω σε θέματα που αφορούν την Θρησκεία και αν το κάνω κάποια στιγμή θα ήθελα να βλέπω τον συνομιλητή μου στα μάτια ... !!!

Μακάρι να επικρατήσει ηρεμία και σύνεση απ'ολες τις πλευρές , μιάς και δεν υπάρχουν φίλοι και εχθροί -προσωπικά έτσι το βλέπω- και δεν φταίει κανένας απλός πιστός ή οπαδός για να του αποδίδουμε όλα τα κακά ... !!!

Νά'μαστε όλοι καλά και ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθούμε όλοι μας ως φίλοι και να γνωρίσουμε ο ένας τον άλλο απο κοντά...θα είναι μια πολύ όμορφη εμπειρία!!!

Δεν ξέρω αν θα ξανα-γράψω στο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...ΘΑ είμαι δώ αλλα σε άλλα θέματα...και θα σας παρακολουθώ!!!

Την καλησπέρα μου!!!



Φίλε Εαρινέ μου άρεσε το μήνυμά σου.
Μου άρεσε περισσότερο το:
Νά'μαστε όλοι καλά και ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθούμε όλοι μας ως φίλοι και να γνωρίσουμε ο ένας τον άλλο απο κοντά...θα είναι μια πολύ όμορφη εμπειρία!!!



Και μένα η προσφώνησή σου ... "φίλε"...μακάρι όλοι να το πιστέψουμε αυτό , ότι όντως είμαστε φίλοι και στο χέρι μας είναι να μην μας χωρίζει τίποτα...ΤΙΠΟΤΑ!!!

Η Ψυχική γεναιοδωρία και ο σεβασμός αλλα και η αποδοχή της διαφορετικότητας , είναι στοιχεία δύναμης και ανθρωπιάς που υπερβαίνει την ανθρώπινη αδυναμία και εξυψώνει τον άνθρωπο...

Αγάπη εξ'αλλου -πέραν κάθε αμφιβολλίας- έχουν πολλοί άνθρωποι μέσα τους και σε όλο τον κόσμο όπως και ευαισθησία ... καλοσύνη και σεβασμό, σε όλες τις Θρησκείες και σε όλα τα Έθνη...και δεν αποτελεί αυτό προνόμιο και αποκλειστικότητα μιάς και μόνο θρησκείας ή ενός ανθρώπου ή ακόμα μιας κοινωνίας..!!!

Μπορούμε να διαφωνούμε , χωρίς ωστόσο να "χάνουμε" την ανθρωπιά μας και να υποστηρίζουμε όλα τα όμορφα τα οποία επικαλούμαστε..και όση δύναμη δείχνουμε απέναντι στο διαφορετικό και σε κείνο που ενδεχομένως μας οργίζει...τόσο πιο μεγάλη αξία απολαμβάνει αυτή μας η στάση και μεγενθύνει εμάς πρωτίστως εντός μας..!!!

Δεν χρειαζόμαστε "Μέντορες" , μπορούμε εκ των έσω να "διατρανώσουμε" την παρουσία μας και να αισθανθούμε όλα εκείνα τα όμορφα συναισθήματα για μας και για τους συνανθρώπους μας...για κείνα που καθημερινά μιλάμε και εναγωνίως αναζητάμε ... μπορούμε εκ των έσω..να τα καταστήσουμε παρόντα και ενεργά!!!

Ο "Αληθινος εαυτός" μας...ο μεστός και αυτάρκης...δεν θα μας "προδώσει" ποτέ...πολλά άλλα θα μας κατακερματίσουν και θα μας χωρίσουν...!!!

Ως Θεό , ένα μπορώ να δώ...το χαμόγελο και την ευγένεια , την ηρεμία και το όμορφο συναίσθημα που κατακλύζει το είναι μας...και διαχέεται σε καθε βήμα μας και αγκαλιάζει κάθε άνθρωπο γύρω μας..!!!

Πάω να δώ την Σπιναλόγκα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2010, 22:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ,
μάλλον είμαι παλιότερος.
Σαν πιτσιρικάς παίζαμε πετροπόλεμο. Βάζαμε συνήθως ιώδιο στο κεφάλι άντε και κανα ράμα. Την άλλη μέρα αγκαλιάζαμε φιλικά τον δράστη, τον φίλο μας.
Ούτε γονείς, ούτε εισαγγελείς όπως γίνεται σήμερα.
Αυτά τα μάθαμε στο πεζοδρόμιο.
Το πανεπιστήμιο δεν σε μαθαίνει τίποτα, το έχω περάσει και το ξέρω.
Η πέτρα στο κεφάλι μας ξυπνάει.
Κι αυτός που ρίχνει την πέτρα είναι ο φίλος μας και πρέπει να τον εκτιμούμε.
Οπως όταν ήμασταν παιδιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2010, 23:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι αυτός που ρίχνει την πέτρα είναι ο φίλος μας και πρέπει να τον εκτιμούμε.

Φίλος σε φίλο πέτρα δεν ρίχνει
Επειδή το έχω παίξει και εγώ το παιγνίδι αυτό υπήρχε ενας κανόνας. Πετροβολούσαμε τους εκτός γειτονιάς, τους μή φίλους.
Βέβαια κάτι καλόπαιδα για κάποιους λόγους, στα μουλωχτά σημάδευαν και απο την δική τους ομάδα ακόμα και τον κολητό τους
Αυτός δεν είναι φίλος φίλε μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 09:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πετρες δεν ξερω,τη γκομενα ενος παντως του την αφησε ο φιλος του δεμενη στο κρεβατι να τη βρει γιατι δεν ακουγε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2010, 16:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι γκόμενες αγαπητέ είναι σε άλλη εποχή όταν αρχίσαμε να μεγαλώνουμε και να εκτρέφουμε μύστακα χνουδάτο.
Τότε ποιά πέτρα; και τούβλο να φας στο κεφάλι το δέχεσαι σαν τριαντάφυλλο.
Είναι φοβερές οι δυνάμεις της φύσης.
Ευχαριστώ.
Δημήτρης = γαία μήτηρ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2010, 12:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω θα ελεγα να μας διαβασει κανενας παππας γιατι δεν παμε καλα ουτε το κρατος ουτε οι πολιτες του.Τωρα οι αρες μαρες κουκουναρες που διαβαζω εδω μεσα απο μερικους ειναι για λαικη καταναλωση εργα δεν βλεπω!

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 16:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σερφάροντας φίλοι μου στο internet , βρήκα αυτό το κατάπτυστο έντυπο με τον τίτλο «ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΕΩΣ» . Δεν υπάρχουν πληροφορίες για τους εκδότες , ούτε και για τους τόπους διακίνησης . Ελπίζω όχι στα σχολεία σε συνεργασία με θρησκόληπτους διευθυντές , όπως είχε γίνει παλαιότερα που ένας τέτοιος αποπειράθηκε να φέρη πνευματικό στο σχολείο για να εξομολογή τα παιδάκια . Φυσικά η απόπειρά του εγκαταλείφθηκε εν μέσω της κατακραυγής των μελών του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων .
Ας επανέλθω όμως στο έντυπο αυτό που αποσκοπεί στο να ενσταλάξη στις παιδικές ψυχές αισθήματα ενοχής , με απώτερο σκοπό να εκκολάψη εξ απαλών ονύχων τα μελλοντικά πρόβατα των ρασοφόρων , στερώντας τους το γέλιο , το τραγούδι και τη διασκέδαση επειδή σύμφωνα με τους ρασοφόρους είναι αμαρτήματα , και κατευθύνοντάς τα στην μονόπλευρη γνώση και την παραπληροφόρηση , μέσω των αρεστών στην ιεραρχία βιβλίων .
Ας επανέλθουμε όμως στο περιεχόμενο του εντύπου αυτού , μερικά από τα σημεία του οποίου κρίνω άξια σχολιασμού :

Μήπως τραγουδάς αισχρά τραγούδια, πού ακούς στο ραδιόφωνο;
Για τον σοφό πνευματικό τα τραγούδια του ραδιοφώνου είναι αισχρά , και το παιδί αν θέλη να μην αμαρτήση και πάει στην κόλαση , η να κόψη το τραγούδι ή να ψέλνη τροπάρια , κοντάκια , και απολυτίκια .

Μήπως βλέπεις άσχημα έργα στην τηλεόραση;
Μήπως βλέπεις ακατάλληλα κινηματογραφικά έργα;

Δηλαδή τι περιμένει από ένα παιδί , να πάη στο Video Club της γειτονιάς του και να νοικιάση τσόντες ?

Μήπως σ' αρέσει ν' ακούς τραγούδια κοσμικά τού ραδιοφώνου;
Ούτε να ακούη ραδιόφωνο επιτρέπεται , γιατί τα κοσμικά τραγούδια είναι αμαρτωλά , όμως δεν μας λέει τι γίνεται αν τα ίδια τραγούδια ακουστούν από τον ραδιοφωνικό σταθμό της εκκλησίας . Καθαγιάζονται ????

Μήπως δεν κάνεις το σταυρό σου καλά και ευλαβικά;
Αυτό δεν το κατάλαβα ! Δηλαδή το σταυροκόπημα έχει ποιότητες ?

Μήπως πηγαίνεις στα θέατρα και κινηματογράφους;
Μήπως πηγαίνεις στα πάρτυ και χορεύεις αμαρτωλούς χορούς;

Έλεος ρε χριστιανοταλιμπάν ! Δηλαδή το παιδί για να μην αμαρτάνη θα πρέπη να κλειστή στο σπίτι του ή σε μοναστήρι , γιατί η διασκέδαση είναι αμαρτία ?

Μήπως δεν πηγαίνεις κάθε Κυριακή στην εκκλησία και στα κατη¬χητικά;
Τώρα κατάλαβα . Το παιδί δεν πρέπει να έχει για διασκέδαση το θέατρο και τα πάρτυ που χορεύουν αμαρτωλούς χορούς , αλλά να τα αντικαταστήση με την εκκλησία και το κατηχητικό ! Ωωω ρε γλέντια !!!

Μήπως ντύνεσαι μασκαράς τις 'Απόκριες;
Πωπώωωω εδώ την πάτησα άσχημα ! Πέρυσι τις απόκριες αυτή η κακούργα η νύφη μου , έντυσε την τρίχρονη εγγονή μου πασχαλίτσα . Πάει το κοριτσάκι είναι αμαρτωλό , μέχρι να μπορέση σε μερικά χρόνια να εξομολογηθή και να πάρη άφεση αμαρτιών .
Βρε ουστ από δω κοράκια !!!

Και για να ευθυμήσουμε λιγάκι , υπάρχει και ένας σχολιασμός από τον Aisxylos κάπως διαφορετικός από τον δικό μου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 18:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris
quote:

Μήπως τραγουδάς αισχρά τραγούδια, πού ακούς στο ραδιόφωνο;
Για τον σοφό πνευματικό τα τραγούδια του ραδιοφώνου είναι αισχρά , και το παιδί αν θέλη να μην αμαρτήση και πάει στην κόλαση , η να κόψη το τραγούδι ή να ψέλνη τροπάρια , κοντάκια , και απολυτίκια .

Αντί για τις σαχλαμάρες που ακούγονται συνεχώς από το ραδιόφωνο, υπάρχουν ένα σωρό όμορφα ελληνικά τραγούδια και μελωδίες που σε γαληνεύουν, σου δίνουν κουράγιο, εμπιστοσύνη στον συνάνθρωπό σου, στον ή στην σύντροφο, .....

Μη μου πεις πως τα τραγούδια που ακούμε σήμερα από τα ραδιόφωνα είναι τραγούδια ποιότητας;

quote:

Μήπως βλέπεις άσχημα έργα στην τηλεόραση;
Μήπως βλέπεις ακατάλληλα κινηματογραφικά έργα;

Δηλαδή τι περιμένει από ένα παιδί , να πάη στο Video Club της γειτονιάς του και να νοικιάση τσόντες ?

Έχει γεμίσει η τηλεόραση ανηθικότητα. Στα δε πρωινά και μεσημβρινά, πως τα λένε, τάλκ σόου, βλέπεις και ακούς ό, τι πιο ανήθικο. Δεν βγάζω την ουρά μου απ’ έξω ή το λέω για να το παίξω εγώ ηθικός, εντάξει;

«Βαπτίζαμε το παιδί μας και εγώ έτρεμα γιατί το παιδί αυτό ήταν του κουμπάρου, άρα του νονού, και όχι του άνδρα μου» ή το άλλο «πώς να πω στο παιδί μου πως ο πατέρας του δεν είναι ο πατέρας που γνωρίζει αλλά ο παππούς του»!!
Τα ακούς αυτά on line, έχει μαζεμένους κάποιους παρατρεχάμενους που λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του και ποιος είναι ο σκοπός όλων αυτών;
Αρχίζεις να αναρωτιέσαι μήπως συμβαίνει κάτι με σένα που δεν πηδάς τη γκόμενα του φίλου σου ή τη γυναίκα του αδελφού σου, αρχίζεις να κοιτάς μήπως το παιδί σου μοιάζει κανενός άλλου, .... δηλαδή, λέγε-λέγε, τελικά το ανώμαλο προσπαθεί να παρουσιαστεί ως νορμάλ.

Εσύ δεν τα βλέπεις αυτά Σεσόστρη;


quote:

Μήπως σ' αρέσει ν' ακούς τραγούδια κοσμικά τού ραδιοφώνου;
Ούτε να ακούη ραδιόφωνο επιτρέπεται , γιατί τα κοσμικά τραγούδια είναι αμαρτωλά , όμως δεν μας λέει τι γίνεται αν τα ίδια τραγούδια ακουστούν από τον ραδιοφωνικό σταθμό της εκκλησίας . Καθαγιάζονται ????

Στο ραδιόφωνο της Εκκλησίας, ακούγονται μηνύματα που προτρέπουν τους νέους να είναι ηθικοί, να σέβονται τους μεγαλύτερους, να τιμούν την πατρίδα, την οικογένεια και τις παραδόσεις, ακούς παραδοσιακή μουσική, παρουσιάζονται αρκετές πολιτιστικές εκδηλώσεις …..

Ποιο ραδιόφωνο ή τηλεοπτικό κανάλι δείχνει πια τέτοια; Αν το κάνει, το κάνει σπάνια και που.
Αν δεν έχει χρήμα, αίμα, δόξα .... δεν το δείχνουν τα ιδιωτικά κανάλια, αλλά ούτε και κρατική τηλεόραση, η οποία δεν είναι τόσο χάλια, αλλά προς τα εκεί πάει.
Όλες οι σειρές, ιδιαίτερα στις ώρες που βλέπουν και τα παιδιά, έχουν να κάνουν με κερατώματα, δολοφονίες, ... αναρωτήθηκες ποτέ τι μηνύματα περνιούνται στα παιδιά, σε αυτά τα κακόμοιρα και τι ικανότητα φιλτραρίσματος έχουν αυτά ώστε να μην επηρεαστούν;


quote:

Μήπως δεν κάνεις το σταυρό σου καλά και ευλαβικά;
Αυτό δεν το κατάλαβα ! Δηλαδή το σταυροκόπημα έχει ποιότητες ?

Ναι, αν είναι να τον κάνεις και να είναι σαν να παίζεις διπλοπενιά στο μπουζούκι, άστο καλύτερα, να μην κοροϊδεύεις και τον εαυτό σου.


quote:

Μήπως πηγαίνεις στα θέατρα και κινηματογράφους;
Μήπως πηγαίνεις στα πάρτυ και χορεύεις αμαρτωλούς χορούς;

Έλεος ρε χριστιανοταλιμπάν ! Δηλαδή το παιδί για να μην αμαρτάνη θα πρέπη να κλειστή στο σπίτι του ή σε μοναστήρι , γιατί η διασκέδαση είναι αμαρτία ?

Μια από τα ίδια όπως αυτά που σου έγραψα και για την τηλεόραση.
Όλα είναι αποδεκτά, φτάνει να είναι με μέτρο και να ελέγχονται από τους μεγαλύτερους που νοιάζονται για τα παιδιά.


quote:

Μήπως δεν πηγαίνεις κάθε Κυριακή στην εκκλησία και στα κατη¬χητικά;
Τώρα κατάλαβα . Το παιδί δεν πρέπει να έχει για διασκέδαση το θέατρο και τα πάρτυ που χορεύουν αμαρτωλούς χορούς , αλλά να τα αντικαταστήση με την εκκλησία και το κατηχητικό ! Ωωω ρε γλέντια !!!

Όλα με μέτρο. Για όλα υπάρχει χρόνος, και για το σχολείο, και για διασκέδαση και για την Εκκλησία.

quote:

Μήπως ντύνεσαι μασκαράς τις 'Απόκριες;
Πωπώωωω εδώ την πάτησα άσχημα ! Πέρυσι τις απόκριες αυτή η κακούργα η νύφη μου , έντυσε την τρίχρονη εγγονή μου πασχαλίτσα . Πάει το κοριτσάκι είναι αμαρτωλό , μέχρι να μπορέση σε μερικά χρόνια να εξομολογηθή και να πάρη άφεση αμαρτιών .
Βρε ουστ από δω κοράκια !!!

Και που το έντυσε έτσι και τι έγινε; Και εγώ ντύνω το γιό μου, αλλά είναι μια συνήθεια που καμιά σχέση δεν έχει με το Χριστιανισμό. Πώς να δώσεις να καταλάβει στο παιδάκι πως το να ντυθεί μασκαράς δεν του προσδίδει τίποτα το θετικό, το παραπάνω στη ζωή του; Οπότε, προσωπικά, το κάνω και εγώ γιατί δεν μπορώ να το εξηγήσω στο παιδί μου ώστε να αντέξει αυτή τη στιγμή τη διαφορετικότητα, αν δεν ντυνόταν, σε σχέση με τα άλλα παιδάκια και, όταν μεγαλώσει, ελπίζω να έχει αρκετό μυαλό για να το καταλάβει από μόνος του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 19:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχει γεμίσει η τηλεόραση ανηθικότητα. Στα δε πρωινά και μεσημβρινά, πως τα λένε, τάλκ σόου, βλέπεις και ακούς ό, τι πιο ανήθικο. Δεν βγάζω την ουρά μου απ’ έξω ή το λέω για να το παίξω εγώ ηθικός, εντάξει;

«Βαπτίζαμε το παιδί μας και εγώ έτρεμα γιατί το παιδί αυτό ήταν του κουμπάρου, άρα του νονού, και όχι του άνδρα μου» ή το άλλο «πώς να πω στο παιδί μου πως ο πατέρας του δεν είναι ο πατέρας που γνωρίζει αλλά ο παππούς του»!!
Τα ακούς αυτά on line, έχει μαζεμένους κάποιους παρατρεχάμενους που λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του και ποιος είναι ο σκοπός όλων αυτών;
Αρχίζεις να αναρωτιέσαι μήπως συμβαίνει κάτι με σένα που δεν πηδάς τη γκόμενα του φίλου σου ή τη γυναίκα του αδελφού σου, αρχίζεις να κοιτάς μήπως το παιδί σου μοιάζει κανενός άλλου, .... δηλαδή, λέγε-λέγε, τελικά το ανώμαλο προσπαθεί να παρουσιαστεί ως νορμάλ.

Εσύ δεν τα βλέπεις αυτά Σεσόστρη;




για αυτο υπαρχει και η εναλλακτικη επιλογη των καναλιων ντοκυμαντερ! ή οταν τα συγκεκριμενα καναλια παιζουν τετοια...


quote:
Ναι, αν είναι να τον κάνεις και να είναι σαν να παίζεις διπλοπενιά στο μπουζούκι, άστο καλύτερα, να μην κοροϊδεύεις και τον εαυτό σου.

ο καθενας το αντιλαμβανεται διαφορετικα... δεν "μετραμε" το πως... υπαρχουν και πολλοι που δεν το κανουν καθολου


quote:
Μια από τα ίδια όπως αυτά που σου έγραψα και για την τηλεόραση.
Όλα είναι αποδεκτά, φτάνει να είναι με μέτρο και να ελέγχονται από τους μεγαλύτερους που νοιάζονται για τα παιδιά.


απο την αλλη ομως μιλαμε για κατι φτιαχτο... οποτε δεν χρειαζεται να το παιρνουμε τοις μετρητοις... μονο οταν εξιστορουνται ιστοριες που βασιζονται σε πραγματικα γεγονοτα

quote:
Και που το έντυσε έτσι και τι έγινε; Και εγώ ντύνω το γιό μου, αλλά είναι μια συνήθεια που καμιά σχέση δεν έχει με το Χριστιανισμό.


το ιδιο ισχυει και εδω... το να ντυνεσαι ειναι "αποψη" ουτως ή αλλως... τωρα αν εκεινη την ημερα θες να βαλεις κατι διαφορετικο τι πειραζει και ποιον? ποιο το ανηθικο? δεν βγαινεις και γυμνος στο κοσμο! για τη διασκεδαση δεν γινεται?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 23:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

PREDATOR:

για αυτο υπαρχει και η εναλλακτικη επιλογη των καναλιων ντοκυμαντερ!


Και φυσικά και η εναλλακτική του:
Πατάω το κουμπί και ουστ...
Άντε να βάλεις να δείς καμιά ταινία,έως εκεί...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 23:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μη μου πεις πως τα τραγούδια που ακούμε σήμερα από τα ραδιόφωνα είναι τραγούδια ποιότητας;


Ξεφτύλες του κερατά είναι αυτά που
τιτλοφορούνται ως ...τραγούδια!
Συμφωνώ Ψηλέ!!!

quote:

Έχει γεμίσει η τηλεόραση ανηθικότητα. Στα δε πρωινά και μεσημβρινά, πως τα λένε, τάλκ σόου, βλέπεις και ακούς ό, τι πιο ανήθικο.

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!
Γι'αυτό την έχω καταργήσει!!!


quote:

...Αν δεν έχει χρήμα, αίμα, δόξα .... δεν το δείχνουν τα ιδιωτικά κανάλια, αλλά ούτε και κρατική τηλεόραση, η οποία δεν είναι τόσο χάλια, αλλά προς τα εκεί πάει.
Όλες οι σειρές, ιδιαίτερα στις ώρες που βλέπουν και τα παιδιά, έχουν να κάνουν με κερατώματα, δολοφονίες, ... αναρωτήθηκες ποτέ τι μηνύματα περνιούνται στα παιδιά, σε αυτά τα κακόμοιρα και τι ικανότητα φιλτραρίσματος έχουν αυτά ώστε να μην επηρεαστούν;




Και πάλι θα ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ !!!

Βρέ παιδιά τι έγινε;;; !!!

Τόση συμφωνία με τον Ψηλό;;;!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 23:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως συμφωνούμε σε ολα κι απλά, εςίναι θέμα παραπλάνησης απο την ταμπελοποίηση, αγαπητή μου Καποδίστρια;...
Μήπως έτσι, μας έχουν διχασμένους και μας κυβερνούν;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 23:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως συμφωνούμε σε ολα κι απλά, εςίναι θέμα παραπλάνησης απο την ταμπελοποίηση, αγαπητή μου Καποδίστρια;...
Μήπως έτσι, μας έχουν διχασμένους και μας κυβερνούν;...

Άκου να σου πω κάτι φίλτατε ( το εννοώ)trexagireve.

Δεν είναι θέμα αν συμφωνούμε σε όλα ή σε λίγα.
Το θέμα είναι πως κάποιοι έχουμε δεί και βλέπουμε την ζωή
με πραγματικά ΕΛΕΥΘΕΡΟ νού !!!
Κι' όταν λέω ελεύθερο το εννοώ!!!

Δεν μου αρέσει η "σκλαβιά", εγκλωβισμός, δέσμευση, όπως
σου αρέσει πές το,
της οποιαδήποτε θρησκείας ή ακόμη χειρότερα
οποιουδήποτε -ΙΣΜΟΥ !!!

Γουστάρω να σκέπτομαι και να Βιώνω ΕΛΕΥΘΕΡΑ !!!

Άρα εδώ θα προσδιορίσω διαφορά με εσένα ή τον ψηλό ή
με όποιον λέει ή δηλώνει οπαδός, πιστός πες το και πάλι
όπως σ'αρέσει, οποιουδήποτε -ΙΣΜΟΥ!!!

Αλλά Πάντα θα είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ και ως τέτοιοι
σαφώς και θα βρίσκουμε τα σημεία που μας ενώνουν, πολύ
μα πολύ περισσότερα από εκείνα που μας "χωρίζουν"
(συνειδητά ή όχι...).


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2010, 23:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια καλή μου, έχεις την εντύπωση, πως δεν είσαι οπαδός;...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2010, 10:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sesostris
quote:


Εννοείται ότι θα δώσουν οδηγίες. Τι θα βλέπουν τα παιδιά , τι θα διαβάζουν , τι μουσική θα ακούνε , πως θα "διασκεδάζουν".
Με λίγα λόγια να πετάξουν το μικρό μυαλουδάκι τους και .....να βάλουν τυροπιτάκια !
Φυσικά αυτά απαιτούν και από τους μεγάλους. Και αν όχι όλοι , οι .....περισσότεροι χριστιανοί τα τηρούν απαρεγκλίτως !
Tην σίτιση των παιδιών την έβαλαν στα γενικά θέματα : νηστεία όπως ορίζει η Εκκλησία . Δεν αποσαφήνισαν όμως πόση αμαρτία είναι εάν κατά τη νηστεία , κόψεις ψωμί με μαχαίρι που ......έχει κόψει πριν τυρί ! Μιλάμε για κατάσταση σχιζοφρένειας Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2010, 22:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:




Μήπως ο συντάκτης αυτού, ήταν τρόφιμος ψυχιατρείου?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 01:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ar_ia
Μήπως ο συντάκτης αυτού, ήταν τρόφιμος ψυχιατρείου?

Τίποτα δεν αποκλείεται φίλη ar_ia , τα πάντα παίζουν ! Δεν παρακάτω τι γράφουν στις χριστοσελίδες τους και μετά πες μου αν δεν χρειάζεται ζουρλομανδύας .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 01:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το διάβασα , το ξαναδιάβασα , και σαλτάρισα . Αν είναι δυνατόν να γράφονται τέτοια στις χριστοσελίδες !!!
Φαίνεται ότι δια της ορθοδοξίας μετατρέπονται οι ανίατες αρρώστιες σε ευλογία Θεού δια την είσοδον του Παραδείσου !!!

Ναι είναι ευλογία ο καρκίνος! Εισιτήριο Παραδείσου. Αγωγή θεραπευτικής κάθαρσης, οδηγός σωφροσύνης και αθανάτου ζωής. Ο Καρκίνος είναι ελπίδα. … τα τελευταία χρόνια εξ αιτίας αυτής της ασθένειας έχει γεμίσει ο Παράδεισος!
Σε ευχαριστούμε Κύριε!
(γ.Πορφύριος)

Ο μακαρίτης γέροντας Πορφύριος , φωτογραφία , φαίνεται ότι ήταν «Μέγας Καινοτόμος της Ιατρικής Επιστήμης» και σοφότατος αφού το λέγει και το egolpio.wordpress.com . Για τούτο τον λόγο προτρέπει όλους μας να πάθουμε την ευλογημένη τούτη αρρώστια και.... δι αυτής να εισχωρήσωμεν εις τα άδυτα του Παραδείσου .

Ρε χριστιανοί πάτε καλά στα μυαλά σας , ή θέλετε να μας τρελάνετε όλους ; Είναι δυνατόν αντί να προβάλλεται από τις χριστοσελίδες του δόγματός σας , η χαρά της ζωής , η υγιεινή ζωή κλπ. , να προβάλλονται τέτοιες δηλώσεις σαλταρισμένων μοναχών που έχει ασπρίσει το μάτι τους από την αποχή , την νηστεία και την προσευχή , και να εξυμνείται ο καρκίνος και οι ανίατες ασθένειες σαν ευλογία Κυρίου ;;; Αυτός είναι ο σκοπός της ζωής του ανθρώπου , ή να ζήση και να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο ;;;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 01:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Σωτήρη, εγώ δεν διαφωνώ με τις απόψεις των ανθρώπων αυτών. Ίσα-ίσα τις βρίσκω θε-τι-κό-τα-τες για την ελληνική οικονομία.

Εφ'όσον θεωρούν τον καρκίνο ευλογία του θεού και εισιτήριο για τον Παράδεισο, εννοείται πως κανείς απ' αυτούς δεν θα επιβαρύνει το σύστημα υγείας με θεραπείες και εξετάσεις, εφ'όσον τους έρθει κάτι τέτοιο. Άντε, το πολύ-πολύ καμιά προσευχή στο σπίτι και κανένα κερί, και να περιμένουν να τους σώσει ο Γιαχωβάς...

Αυτό θα προκαλέσει μεγάλη αποσυμφόρηση στα νοσοκομεία και θα ρίξει κατά πολύ το έλλειμμα των ασφαλιστικών ταμείων (ας μην ξεχνάμε πως τα φάρμακα αυτά είναι πανάκριβα... στη δική μου περίπτωση π.χ. τα 100 ml του βασικού φαρμάκου της χημειοθεραπείας κόστιζαν 6.500 δολάρια).

Δυστυχώς, οι χριστιανοί δεν έχουν και μεγάλη εμπιστοσύνη ούτε στις ικανότητες του Γιαχωβά να τους θεραπεύσει ούτε στις προσευχές τους. Προτιμούν τα προϊόντα της ανθρώπινης γνώσης, που είναι τα φάρμακα και η ιατρική επέμβαση.

Γι'αυτό, φίλοι χριστιανοί, σας καλώ να αγκαλιάσετε με θέρμη τέτοιες απόψεις και να ενστερνιστείτε τα λόγια των φωτισμένων αυτών ανθρώπων. Δεχτείτε τον καρκίνο σαν δώρο θεού και εισιτήριο για τον Παράδεισο. Ο θεός το κάνει για να σας δοκιμάσει. Μην βλασφημείτε, αψηφώντας το θέλημα του θεού και επιζητώντας τη θεραπεία. Αν ο Γιαχωβάς ή ο γιος του θέλει, θα θεραπευθείτε στο σπίτι. Και βέβαια, μην ξεχνάτε πως αν ο Γιαχωβάς σας ήθελε υγιείς, δεν θα σας έστελνε τον καρκίνο από την αρχή.

Γι'αυτό, μην προστρέχετε στην άθεη επιστήμη και στα φάρμακα που είναι προϊόντα της νέας τάξης, του διαβόλου και των άθεων πολυεθνικών. Μην ακούτε τις σειρήνες που λένε πως κάθε μέρα εκατοντάδες γιατροί ξεφτιλίζουν το Γιαχωβά, θεραπεύοντας τους αρρώστους. Εσείς το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να υπακούσετε στο θέλημα του Γιαχωβά που σας διάλεξε να είστε ο επόμενος που θα μπείτε στον Παράδεισο. Αφήστε τα νοσοκομεία και τα φάρμακα για τους άθεους.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 02:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι'αυτό, μην προστρέχετε στην άθεη επιστήμη και στα φάρμακα που είναι προϊόντα της νέας τάξης, του διαβόλου και των άθεων πολυεθνικών.


εδω και 30 χρονια δεν εχω παρει ουτε ασπιρινη, ουτε καν εχω καταδεχθει να βγαλω βιβλιαριο υγειας παροτι εχω πληρωσει ενα σκασμο εισφορες...

οταν αρρωσταινω, νηστευω, πινω πολλα υγρα και πορτοκαλια, ξεκουραζω και το νου μου απο στρεσαρισματα και μαλακιες και τσουπ: ο οργανισμος παραγει μονος του πολυ καλυτερα φαρμακα απ' αυτα των εργαστηριων...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 02:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι μπράβο. Είσαι παράδειγμα προς μίμηση. Εύχομαι να πράξεις το ίδιο και σε περίπτωση που θα σου'ρθει κάτι σοβαρό (όπως π.χ. ο καρκίνος που ευαγγελίζεται ο παραπάνω καλόγερος) και μακάρι το παράδειγμά σου με νηστεία και προσευχή να το ακολουθήσουν όοοοολοι οι χριστιανοί του τόπου.

Γιατί, καλά το κρυολόγημα... Κάθεσαι σπίτι και περνάει... Το άλλο όμως... ούτε με πορτοκάλια περνάει, ούτε με σούπες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 02:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το αλλο κατα βαση εχει περισσοτερες πιθανοτητες να περασει με φυσικη ζωη (ξερω οικογενεια που αντιμετωπισε ετσι δυο περιστατικα επιτυχως) παρα με χημειοθεραπεια...

βεβαια εγω δεν θα παιρνα κανενα στο λαιμο μου λεγοντας του κανε ετσι η αλλιως, απλα γνωριζω ανθρωπους που απαντησαν στον καρκινο με υγιεινιστικη ζωη και σημερα ζουν..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 16:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 17:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι χαρακτηριστικο το σοκ που παθαινουν καποιοι οταν ακουνε πραγματα που απειλουν το κοσμοειδωλο τους, η βιαιη αντιδραση ειναι συνηθισμενη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2010, 19:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το αλλο κατα βαση εχει περισσοτερες πιθανοτητες να περασει με φυσικη ζωη (ξερω οικογενεια που αντιμετωπισε ετσι δυο περιστατικα επιτυχως) παρα με χημειοθεραπεια...

βεβαια εγω δεν θα παιρνα κανενα στο λαιμο μου λεγοντας του κανε ετσι η αλλιως, απλα γνωριζω ανθρωπους που απαντησαν στον καρκινο με υγιεινιστικη ζωη και σημερα ζουν..




πόσο μ@λ@κ@ς μπορεί να είναι κάποιος;;
είναι απορίας άξιο πως είναι δυνατόν τόση μ@λ@κι@ να χωρεί σε έναν μόνο εγκέφαλο

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy