ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καποδιστρια εισαι οτι πρεπει για να συμμετασχεις σε παιδικα φορουμ για ηλικιες απο 8-14 χρονων, εκει μπορουν να πιστεψουν οσα λες και οτι τα κινητρα σου ειναι ειλικρινη...



Όντως τα στοιχεία που παραθέτεις είναι
πολύ πειστικά!!!
Μάλιστα να σημειώσω εδώ πως ....

Κοίτα που τον λαμβάνω εκ του ...σοβαρού!!!
Άν είναι δυνατόν!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, δεν έχεις δίκιο. Ο Αριστοτέλης έκανε μια πολύ σοβαρή έρευνα πάνω στους αγγέλους, νεφελίμ, ελοχίμ, Αδάμηδες και Εύες και δε συμμαζεύεται.

Στοιχεία δεν παρουσίασε βέβαια αλλά μάλλον θα του τα είπε ο ίδιος ο Γιαχωβάς ή τα φαντάστηκε (και στις δυο περιπτώσεις εγώ τα θεωρώ αξιόπιστα).

Τώρα βέβαια, μπορεί να μιλάει και το κρασί. Δεν ξέρω, πίνει;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με παρεα πινω κανα ποτηρι αλλα ποτε υπερβολες, καποδιστρια εσο σεμνος γιατι δεν γουσταρω να ξανακλεψω εκκλησιες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=kJgiCOR0N9o


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α, δεν έχεις δίκιο. Ο Αριστοτέλης έκανε μια πολύ σοβαρή έρευνα πάνω στους αγγέλους, νεφελίμ, ελοχίμ, Αδάμηδες και Εύες και δε συμμαζεύεται.

Στοιχεία δεν παρουσίασε βέβαια αλλά μάλλον θα του τα είπε ο ίδιος ο Γιαχωβάς ή τα φαντάστηκε (και στις δυο περιπτώσεις εγώ τα θεωρώ αξιόπιστα).

Τώρα βέβαια, μπορεί να μιλάει και το κρασί. Δεν ξέρω, πίνει;

macedon


Ναι,έχω ακούσει γι'αυτήν την
Αριστοτελική έρευνα,μάλιστα
λέγεται πως όταν ο γιός του,που ήταν
μαζί με τον Αλέξανδρο εκεί στα μέρη της Ιωνίας(στο Γόρδιο;)
του έφερε πολλά στοιχεία!!!


Χα χαχ χαχα...

Ελπίζω να μην το πάρει σοβαρά,αν και
απ'αυτόν όλα είναι δυνατά...

quote:
Τώρα βέβαια, μπορεί να μιλάει και το κρασί. Δεν ξέρω, πίνει;

Λές; !!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=dyFVkkYL-9k&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στοιχεία δεν παρουσίασε βέβαια αλλά μάλλον θα του τα είπε ο ίδιος ο Γιαχωβάς ή τα φαντάστηκε (και στις δυο περιπτώσεις εγώ τα θεωρώ αξιόπιστα).


παρουσιασα στοιχεια απο την ελληνικη μυθολογια, σημερα μαλιστα εδειξα και μεθοδολογια συγκριτισμου αναμεσα σε δυο παρομοιες ιστοριες σχετικα με το θεμα...

φυσικα δεν εχω την απαιτηση απο κανεναν να πιστεψει οτιδηποτε: απλα λεω οτι αυτο λενε τα αρχαια κειμενα, ας το χετε υποψιν σας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.youtube.com/watch?v=kJgiCOR0N9o


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Αγαπητέ μου Εαρινέ, ΠΑΝΤΑ
φοβερός!!!

Πολύ καλό...

βρε μπας και είναι ο Σωτηρόπουλος κρυμμένος
πίσω από το europaios2!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=IdkvUnFVbnY&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγα λόγια για τη Σμύρνη

Εκπαιδευτήρια
Από τα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα σημαντικότερη ήταν η "Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης" (αρρένων), που ιδρύθηκε το 1717 με πλήρες γυμνάσιο με διάφορα παραρτήματα, όπως οι δημοτικές σχολές του Τιμίου Προδρόμου και το Κιουπετσόγλειο.
Η σχολή αυτή περιελάμβανε επίσης βιβλιοθήκη με 35.000 τόμους και 180 ιστορικά χειρόγραφα, μικρό μουσείο με αρχαία εκθέματα και μεγάλη νομισματική συλλογή.

Αντίστοιχη σχολή θηλέων ήταν το "Κεντρικόν Παρθεναγωγείον" που είχε εγκατασταθεί αρχικά (1837) στον περίβολο της Μητρόπολης, και από το 1883 σε μελαλοπρεπές οικοδόμημα που είχε δωρήσει ο Δ. Κιουπετζόγλου. Και τα δύο αυτά μαρμάρινα οικοδομήματα σώζονται μέχρι σήμερα και στεγάζουν τουρκικά γυμνάσια.

Πνευματική κίνηση
Η πνευματική κίνηση των Ελλήνων στη Σμύρνη άρχισε ν΄ αναπτύσσεται στις αρχές του 19ου αιώνα.
Πρώτος που φέρεται να ίδρυσε κοινωνικό πνευματικό κέντρο ήταν ο Κωνσταντίνος Οικονόμος που ίδρυσε την "Ιωνική Λέσχη" που διατηρήθηκε μέχρι το 1922.
Ακολούθησαν και άλλα όπως το "Μουσείο" το 1838, το "Φιλολογικό Μουσείο" το 1854, ο "Σύλλογος προς διάδοση των ελληνικών γραμμάτων" και ο σύλλογος "Όμηρος" που εξέδιδε και ομώνυμο περιοδικό.

Εφημερίδες - περιοδικά
Ιδιαίτερη επίσης ανάπτυξη είχε σημειώσει και η ελληνική δημοσιογραφία με την αρχαιότερη ελληνική εφημερίδα την "Αμάλθεια" που εκδιδόταν από το 1838 μέχρι το 1922 με τελευταίους διευθυντές έκδοσης τους Σ. Σολομωνίδη και Θ. Υπερίδη.
Άλλες ελληνικές εφημερίδες της Σμύρνης ήταν η "Αρμονία" του Μ. Σεϊζάνη, η "Ιωνία", η "Νέα Ιωνία", η "Πρόοδος", καθώς και διάφορα περιοδικά όπως το φιλολογικό ο "Κόσμος" και το σατυρικό ο "Κόπανος" του Γ. Αναστασιάδη.

Σημειώνεται ότι από τα τέλη της δεκαετίας του 1840, όπως μαρτυρείται από τον Χρήστο Σολομωνίδη, στη Σμύρνη λειτουργούσαν 10 τυπογραφεία, όπου στα 5 εξ αυτών τυπώνονταν οι εβδομαδιαίες ελληνικές εφημερίδες "Αμάλθεια", "Ιωνικός Παρατηρητής", "Άργος" και η "Ιωνική Μέλισσα" καθώς και το περιοδικό "Αποθήκη των Ωφελίμων Γνώσεων".

Στη δε στατιστική που είχε προβεί ο Κάρολος ντε Σερζέ (Charles de Scherzer) το 1870 στη Σμύρνη, λειτουργούσαν τότε 17 τυπογραφεία εκ των οποίων 10 ήταν ελληνικά, 3 αρμενικά, 2 γαλλικά, 1 τουρκικό και 1 εβραϊκό. Συνολικά κυκλοφορούσαν 134 εφημερίδες, περιοδικά και επιθεωρησιακά έντυπα.πηγή

η Σμύρνη μου

“Bασιλοπούλα, ατίμητο ρουμπίνι στην Aνατολή και στο Aιγαίο πρώτη.
Ποιό όνομα προσφιλέστερο απ’ το όνομα της Σμύρνης
τόσο καλλίφθογγο και τόσο μοσχομυρισμένο!”

K. ΠAΛAMAΣ

Γιατί μισείτε τόσο πολύ τον Ελληνισμό που υπήρχε στην Τουρκία πριν αυτός ξεριζωθεί από τους Τούρκους κατακτητές?

Σε τι διαφέρουν οι Ελληνιστές της Αλεξάνδρειας από τους Έλληνες της Μικρά Ασίας για να χαίρουν της εκτιμήσεώς σας, ενώ αντιθέτως οι Έλληνες της Μικρά Ασίας την απέχθεια σας?

Στο κάτω κάτω στην Αλεξάνδρεια υπήρχαν λίγοι Έλληνες και πολλοί Ελληνιστές, ενώ στη Μικρά Ασία του 19ου και 20ου αιώνα, υπήρχαν λίγοι Ελληνιστές και πολλοί Έλληνες!....

Μήπως στην εθνικότητα?

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=SowUPIzAfyA&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.youtube.com/watch?v=dyFVkkYL-9k&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Καλά με άλλα λόγια ο Ματθαίος
έκανε λόγο για UFO???
Λογικό μου φαίνεται αφού
σε "UFO" -όντα απευθυνόταν...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=0Nft0H8lGas&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε τι διαφέρουν οι Ελληνιστές της Αλεξάνδρειας από τους Έλληνες της Μικρά Ασίας για να χαίρουν της εκτιμήσεώς σας, ενώ αντιθέτως οι Έλληνες της Μικρά Ασίας την απέχθεια σας?


Και να σου εξηγήσουμε που να
...καταλάβεις!!!

Δεν είδες που δεν αποδέχεσαι την αλήθεια;
Ποιά;
Την λέει η φωτό που σου έβαλα
με λεζάντα "Η καθημερινή ζωή στην Σμύρνη"...
Που ν ακαταλάβεις ...όμως...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=pJGzYsAW_HU&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=8UhdNE-75Yc&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.youtube.com/watch?v=0Nft0H8lGas&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Εαρινέ μου,όσες φορές και
να ειπωθούν,όσες και να
γραφούν,αυτοί δεν
καταλαβαίνουν τίποτα!!!
και όταν λέμε τιποτα,κυριολεκτικά
εννοούμε ΤΙΠΟΤΑ!!!

Α, να μην ξεχνάμε και την οικογένεια Πίσσων
και τον ρόλο που έπιξαν στην
εδραίωση του ...χριστιανισμού...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.youtube.com/watch?v=pJGzYsAW_HU&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Πολύ μου άρεσε η ερώτηση του Μπεξή:
"Τα πιστεύετε αυτά που λέτε;"

χ αχχαχααα

"Αποψη μου με στοιχεία μέσα από την παλαιά διαθήκη και τα κείμενα των πατέρων".

Φοβερά στοιχεία του Μάξιμου ε???

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Γι'αυτό έδωσα τα στοιχεία του 1911 που βασίζονται στην επίσημη απογραφή. Με τις μετακινήσεις πληθυσμών λόγω του πολέμου, ο πληθυσμός μιας περιοχής αλλοιώνεται.

Τα δικά μου στοιχεία είναι από την επίσημη απογραφή. Τα δικά σου ποιος τα υποστηρίζει;



Eγώ έδωσα την πηγή μου
"Ιστορία του Ελληνικού Έθνους" τ. ΙΔ’ (1881-1913), «Η ζωή και η δράση των υπόδουλων Ελλήνων – Μικρά Ασία»

Η δική σου η πηγή ποια είναι?

quote:
macedon:
Τι είναι όλοι τούτοι; Πού τους βρήκες (γιατί στην ιστοσελίδα απ'όπου αντέγραψες, δεν λέει τίποτε γι'αυτούς).

Αλήθεια, γιατί δεν δίνεις τη διεύθυνση της ιστοσελίδας και μας παρουσιάζεις το κείμενο λες και είναι δικό σου βρε λογοκλόπε απατεώνα;
Ααα! Κι αυτό το διάβασες βρε θηρίο και μάλιστα στα γαλλικά;
Το ελληνικό στοιχείο στη Σμύρνη και την ευρύτερη περιοχή ήταν 17,5%, ήτοι (=δηλαδή) 385.000 άνθρωποι σε σύνολο 2.194.000 κατοίκων.

Λυπάμαι αν δεν σ'αρέσει αλλά ανάμεσα στα αυθαίρετα στοιχεία του κάθε καημένου και στα επίσημα, λέω να προτιμήσω τα επίσημα.


Τόσο στραβός είσαι?

quote:
macedon:
Όταν λες "οι πληροφορίες" τι ακριβώς εννοείς; Δηλαδή στο καφενείο έλεγε ο ένας τον άλλο: "Ρε συ, πόσοι να είμαστε εδώ"; Κι απαντούσε ο άλλος: "Να μην είμαστε 160.000 ή 200.000"; Και κάποιος που τους άκουγε μετέφερε την πληροφορία;

Για φέρε μας την περίφημη απογραφή σου!

quote:
macedon:
Ανάμεσα στις "πληροφορίες" και στον Καψή, βλέπουμε τον ελληνικό πληθυσμό της Σμύρνης να διπλασιάζεται σχεδόν. Αμα βάλεις κι έναν ακόμη, μπορεί να φτάσει το μισό εκατομμύριο.

Η απογραφή του Πατριαρχείου για μένα είναι η αξιοπιστότερη.....εσύ φέρε μας καμιά Τούρκικη ή Βουλγαροσκοπιανή εκδοχή!

quote:
macedon:
Αμελητέοι; Ίσα-ίσα! Τους θεωρώ εντυπωσιακούς. Δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα βέβαια (και πώς να έχουν αφού ο καθένας λέει ό,τι αριθμό του κατέβει, ανάλογα με το τι θέλει να αποδείξει) αλλά είναι εντυπωσιακοί.

Τώρα: Μια και φαίνεται ότι έχεις διαβάσει πολύ () θα ήθελα μερικές διευκρινίσεις:

1. Πού βασίζονται οι παραπάνω για τον υπολογισμό του ελληνικού πληθυσμού στη Σμύρνη;
2. Τα στατιστικά στοιχεία του πατριαρχείου με ποιον τρόπο συλλεγόταν;
3. Γιατί οι αριθμοί αυτοί έχουν τόση απόσταση μεταξύ τους;

Με την ησυχία σου...


Φέρε τα στοιχεία για την απογραφή σου και άσε τα πολλά κενολόγια.

quote:
macedon:
Θέλει να πει ότι η παρακμή μιας θρησκείας δε σημαίνει αυτόματα και υιοθέτηση της συγκεκριμένης. Η παρακμή μιας θρησκείας σημαίνει ότι οι πρώην οπαδοί της ελληνικής θρησκείας μπορεί να ακολουθούσαν ό,τι ήθελε ο καθένας.

Ακολούθησαν τον χριστιανισμό!

quote:
macedon:
Ναι, όντως. Αν δεν ήταν ο χριστιανισμός με τους πασάδες-πατριάρχες και τους τουρκόδουλους Κοσμάδες (αυτός ντε... που τίμησε ο Αλή πασάς και προστάτευε ο Κουρτ Πασάς) θα είχαμε ελευθερωθεί 200 χρόνια πριν... Αλλά έκαναν καλή δουλειά. Ο μόνος που αποδείχτηκε σχετικά ανίκανος ήταν ο Γρηγόριος πασάς ο Ε΄. Αλλά ... απολύθηκε.

Και τι σύμπτωση και οι δύο εκτελέστηκαν από τους Τούρκους.
Ο 2ος μάλιστα μπήκε και στον εθνικό μας ύμνο από τον Σολωμό.

Και οι δύο λοιπόν δεσπόζουν στο χώρο με τους Έλληνες ήρωες, δε βλέπω όμως εκεί να δεσπόζει κάποιος χριστιανομάχος......μου ξέφυγε κανένας?

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.greatlie.com/xristianismos/bible/644-o-giaxbe-xristos-oi-xristianoi-omologoun-ton-giaxbismo-tous.html


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 00:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.youtube.com/watch?v=8UhdNE-75Yc&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Ωχ λες να είναι Πνευματικός Πατέρας
του τρεχαγυρευε???

Το φαντάζεσαι Εαρινέ μου;


Αυτό όμως που μου άρεσε
πολύ,
είναι ότι οι σημερινές σπηλιές
...διαμορφώνονται!!!
Άντε και εις ανώτερα
...τρωγλοδύτες!!!

Επιστροφή στην ...νεολιθική εποχή!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 02:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Eγώ έδωσα την πηγή μου
"Ιστορία του Ελληνικού Έθνους" τ. ΙΔ’ (1881-1913), «Η ζωή και η δράση των υπόδουλων Ελλήνων – Μικρά Ασία»

Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι αντέγραψες από εδώ (ίσως να αντέγραψε αυτός από σένα αλλά το θεωρώ μάλλον απίθανο).

Τέλος πάντων, ας το δούμε.

Η "Ιστορία του ελληνικού έθνους" σε δύο διαφορετικά σημεία, σε δύο διαφορετικούς τόμους, λέει ότι "δεν υπήρχαν αξιόπιστα στοιχεία και δεν μπορεί να υπολογιστεί ο αριθμός των Ελλήνων". Και μετά αρχίζει να παραθέτει τα αναξιόπιστα στοιχεία (όπως η ίδια ομολογεί).

quote:
Η δική σου η πηγή ποια είναι?

Η δική μου πηγή είναι το βιβλίο του Justin McCarthy "Μουσουλμάνοι και Μειονότητες", έκδοση του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης. Στο συγκεκριμένο βιβλίο ο καθηγητής παίρνει τα δεδομένα από τις πατριαρχικές στατιστικές 2 πατριαρχείων και τα επίσημα στοιχεία της Οθωμανικής αυτοκρατορίας του 1910 και με την απαραίτητη στατιστική επεξεργασία καταλήγει στα νούμερα που σου ανάφερα.

quote:
Η απογραφή του Πατριαρχείου για μένα είναι η αξιοπιστότερη

Δεν ξέρεις:
- ούτε πώς γινόταν
- ούτε τι καταγραφόταν (γεννήσεις; θάνατοι; θρήσκευμα; εθνικότητα;)
- ούτε σε ποιούς γινόταν
- ούτε τι επεξεργασία είχε γίνει

... αλλά είναι αξιοπιστότερη από την άλλη (που επίσης δεν ξέρεις τίποτε γι'αυτήν).

Εύγε ερευνητή της συμφοράς (αν αναρωτιέσαι γιατί "χριστιανός" και "κρετίνος" είχε την ίδια σημασία, σου έχω την απάντηση: Δες στον καθρέφτη)

quote:
Ακολούθησαν τον χριστιανισμό!

Κανείς δεν ακολούθησε το χριστιανισμό. Τους επιβλήθηκε μέσα από ένα πλέγμα νόμων που στερούσε αστικά, διοικητικά και πολιτικά δικαιώματα σε όσους δεν τον "ακολουθούσαν" με κερασάκι στην τούρτα τη νομοθεσία που επέβαλλε το θάνατο σε όσους δεν βαφτίζονταν άμεσα.

Διωγμοί 6,5 αιώνων όχι χριστιανούς μπορούσαν να κάνουν τους ανθρώπους αλλά και εξωγήινους.

quote:
Και τι σύμπτωση και οι δύο εκτελέστηκαν από τους Τούρκους.

Ο δολοφόνος του πρώτου κυνηγήθηκε από τον Κουρτ Πασά για να τιμωρηθεί αλλά διέφυγε. Ο Αλή Πασάς στον τόπο της εκτέλεσής του έστησε μοναστήρι προς τιμήν του. Αλλωστε, ο καλύτερος διαφημιστής της σκλαβιάς ήταν, δεν είχαν λόγο να τον ξεκάνουν.

Ο δεύτερος είχε μάλλον ευνοϊκή μεταχείριση, συγκρινόμενος με την ποινή που συνήθως περίμενε τους ανίκανους κρατικούς μεγαλοϋπαλλήλους του Σουλτάνου. Για παράδειγμα, ο Βεζίρης της Κωνσταντινούπολης είχε πολύ χειρότερη τύχη από το Γρηγόριο πασά τον Ε΄

quote:
Ο 2ος μάλιστα μπήκε και στον εθνικό μας ύμνο από τον Σολωμό.

Οχι βρε απατεώνα. Δεν μπήκε στον "εθνικό ύμνο". Μπήκε από το Σολωμό στον "ύμνο εις την ελευθερία" που 40 χρόνια μετά έγινε ο εθνικός ύμνος. Και επιλέχθηκε σαν εθνικός ύμνος κυρίως από τη μουσική του.

quote:
Και οι δύο λοιπόν δεσπόζουν στο χώρο με τους Έλληνες ήρωες

Ηρωας ο Διάκος και ο Παπαφλέσσας, ήρωας και το τσιράκι του Σουλτάνου που τους αφόρισε τρις.

Ήρωας ο Διονύσιος ο Φιλόσοφος (που δεν τον μνημονεύει καν η εκκλησία) ήρωας και ο υπέρμαχος της τουρκικής σκλαβιάς που τον σκότωσαν γιατί επηρέαζε το ... εβραϊκό παζάρι.

Ηρωας ο Κατσαντώνης, ήρωας κι αυτός που τον παρέδωσε στους Τούρκους.

Ήρωας ο Ρήγας, ήρωας και το τομάρι που τον παρέδωσε στους Αυστριακούς.

23 Μαρτίου η επίσημη έναρξη της επανάστασης στην Καλαμάτα, 25 Μαρτίου η επίσημη ελλαδική έναρξη της επανάστασης από τον Γερμανό στα Καλάβρυτα (που εκείνη τη μέρα όμως ήταν στην ... Πάτρα, όπως λέει ο ίδιος).

Σκηνές από την ελληνική ιστορία όπως την έφτιαξε το ελληνοχριστιανικό Ελλαδιστάν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 14:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι αντέγραψες από εδώ (ίσως να αντέγραψε αυτός από σένα αλλά το θεωρώ μάλλον απίθανο).

Τέλος πάντων, ας το δούμε.

Η "Ιστορία του ελληνικού έθνους" σε δύο διαφορετικά σημεία, σε δύο διαφορετικούς τόμους, λέει ότι "δεν υπήρχαν αξιόπιστα στοιχεία και δεν μπορεί να υπολογιστεί ο αριθμός των Ελλήνων". Και μετά αρχίζει να παραθέτει τα αναξιόπιστα στοιχεία (όπως η ίδια ομολογεί).



-Δεν ήξερα ότι η "Ιστορία του Ελληνικού Έθνους" είναι κτήμα ενός μόνο Έλληνα.

Τις πληροφορίες παραθέτει ως έχουν.
Το ότι "παραθέτει τα αναξιόπιστα στοιχεία" το λες εσύ που σου αρέσει ο κίτρινος τύπος.

"Ιστορία του Ελληνικού Έθνους" τ. ΙΔ’ (1881-1913),
«Η ζωή και η δράση των υπόδουλων Ελλήνων – Μικρά Ασία» σελ.372:

"Η συνολική αριθμητική δύναμη του ελληνικού στοιχείου της Μικράς Ασίας δεν μπορεί να καθοριστεί με ακρίβεια, διότι δεν υπάρχουν αξιόπιστες στατιστικές.
Ωστόσο η επίσημη οθωμανική στατιστική του 1910 και η στατιστική του πατριαρχείου Κωνσταντινουπόλεως του 1912 δεν παρουσιάζουν σημαντικές διαφορές και επιτρέπουν να σχηματίσουμε κάποια εικόνα :

ΣΥΝΟΛΟ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ (δεν περιλαμβάνεται η Κων/πολη)
Επίσημη οθωμανική στατιστική 1910
Στατιστική πατριαρχείου Κων/πόλεως 1912

Τούρκοι [σ.σ. ορθότερα, μουσουλμάνοι]
8.192.589 75,7% 7.048.662 72,7%

Έλληνες 1.777.146 16,4% 1.782.582 18,4%

Αρμένιοι 594.539 5,5% 608.707 6,3%

Εβραίοι 39.370 0,4% 37.523 0,4%

Λοιποί 219.451 2,0% 218.102 2,2%

Σύνολο 10.823.095 100,0% 9.695.576 100,0% " (Πρώτα αναφέρεται η στατιστική των Τούρκων και μετά του Πατριαρχείου)

quote:
macedon:
Η δική μου πηγή είναι το βιβλίο του Justin McCarthy "Μουσουλμάνοι και Μειονότητες", έκδοση του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης. Στο συγκεκριμένο βιβλίο ο καθηγητής παίρνει τα δεδομένα από τις πατριαρχικές στατιστικές 2 πατριαρχείων και τα επίσημα στοιχεία της Οθωμανικής αυτοκρατορίας του 1910 και με την απαραίτητη στατιστική επεξεργασία καταλήγει στα νούμερα που σου ανάφερα.

Μάλιστα παίρνει τα δεδομένα των πατριαρχείων....και τα επίσημα στοιχεία της Οθωμανικής αυτοκρατορίας του 1910....και μετά τα επεξεργάζεται κατάλληλα!!

Τότε καλά θα κάνεις να διαβάσεις το κάτωθι:

Ο Βενιζέλος, υποστηρίζοντας τις ελληνικές διεκδικήσεις, υπέβαλε στο Διασυμμαχικό Συμβούλιο επίσημες τουρκικές στατιστικές. αποδεικνύοντας, ότι μόνο στα βιλαέτια του Αϊδινίου (Σμύρνης) και Προύσης και στα σαντζάκι των Δαρδανελλίων και Ικονίου διέμεναν 1.013.195 Έλληνες, με 652 σχολεία και 91.538 μαθητές.

Και άλλες 350.000 Έλληνες ζούσαν στην περιοχή της Τραπεζούντας, όπου ζητούσε τη δημιουργία Αρμενικού κράτους.
Αλλά και μετά την προσάρτηση των περιοχών της Δυτικής Μικράς Ασίας, που διεκδικούσε η Ελλάδα, θα παρέμεναν υπό τουρκικό ζυγό 922.000 Έλληνες, διασκορπισμένοι στο βάθος της Ανατολής.
Αν στους αριθμούς αυτούς προστεθούν οι 450.000 πρόσφυγες, που έφτασαν στην ελεύθερη Ελλάδα, και οι 900.000 που έπεσαν θύματα σφαγών του 1914-15,
αποδεικνύεται, ότι ανατολικά του Αιγαίου, πριν από τους Βαλκανικούς πολέμους, ζούσαν 3.653.195 Έλληνες.

quote:
macedon:
Δεν ξέρεις:
- ούτε πώς γινόταν
- ούτε τι καταγραφόταν (γεννήσεις; θάνατοι; θρήσκευμα; εθνικότητα;)
- ούτε σε ποιούς γινόταν
- ούτε τι επεξεργασία είχε γίνει

... αλλά είναι αξιοπιστότερη από την άλλη (που επίσης δεν ξέρεις τίποτε γι'αυτήν).

Εύγε ερευνητή της συμφοράς (αν αναρωτιέσαι γιατί "χριστιανός" και "κρετίνος" είχε την ίδια σημασία, σου έχω την απάντηση: Δες στον καθρέφτη)


Ο Μιχ. Γ. Θεοτοκάς, νομικός σύμβουλος της ελληνικής αντιπροσωπίας στη Συνδιάσκεψη της Λωζάνης, στη μελέτη του «Περί Ανταλλαγής Πληθυσμών»,
αντλώντας τους αριθμούς από τα στοιχεία που είχε στη διάθεσή της η ελληνική αντιπροσωπία στη Συνδιάσκεψη της Ειρήνης και από τα στοιχεία του Οικουμενικού Πατριαρχείου,
αναφέρει συγκεκριμένα ότι το 1914 ο πληθυσμός των Ελλήνων της Μικράς Ασίας ήταν 1.700.000 περίπου και της Κωνσταντινουπόλεως και της περιοχής της 400.000.
(από το ίδιο έργο)

Ακόμη ανάμεσα σε αυτούς που έχουν λογαριαστεί ως Τούρκοι στη Μικρά Ασία, υπήρχαν και περίπου 1.300.000 Γιουρούκοι, οι οποίοι ζούσαν στους ορεινούς όγκους την Σμύρνης και της Προύσης, απομονωμένοι από τα τουρκοχώρια του κάμου.
Ο Γάλλος διεθνολόγος Bίκτωρ Κουινέ, γράφει γι' αυτούς:
Οι γυναίκες τους εξέρχονται ψωρίς τον φερετζέ κι οι άνδρες σπάνια παντρεύονται δεύτερη γυναίκα.
Οι Γιουρούκοι αν κι' έχουν ονόματα τουρκικά, δεν είναι Τούρκοι, ούτε Μουσουλμάνοι. Η ανεξήγητη κι έμφυτη συμπάθειά προς τους Έλληνας μαρτυρεί την καταγωγή, τους."


quote:
macedon:
Κανείς δεν ακολούθησε το χριστιανισμό. Τους επιβλήθηκε μέσα από ένα πλέγμα νόμων που στερούσε αστικά, διοικητικά και πολιτικά δικαιώματα σε όσους δεν τον "ακολουθούσαν" με κερασάκι στην τούρτα τη νομοθεσία που επέβαλλε το θάνατο σε όσους δεν βαφτίζονταν άμεσα.

Διωγμοί 6,5 αιώνων όχι χριστιανούς μπορούσαν να κάνουν τους ανθρώπους αλλά και εξωγήινους.



Ναι ναι και άλλοι τόσοι που προστάτευαν τους ειδωλολάτρες...η γνωστή καραμέλα με τις καταστροφές των ναών κ.λ.π.....και την Ακρόπολη να καταστρέφεται μόλις τον 17ο αιώνα από τον Βενετσιάνο Μοροζίνι.

quote:
macedon:
Ο δολοφόνος του πρώτου κυνηγήθηκε από τον Κουρτ Πασά για να τιμωρηθεί αλλά διέφυγε.

quote:
macedon:
Ο δεύτερος είχε μάλλον ευνοϊκή μεταχείριση, συγκρινόμενος με την ποινή που συνήθως περίμενε τους ανίκανους κρατικούς μεγαλοϋπαλλήλους του Σουλτάνου. Για παράδειγμα, ο Βεζίρης της Κωνσταντινούπολης είχε πολύ χειρότερη τύχη από το Γρηγόριο πασά τον Ε΄

Ο Βεζίρης της Κωνσταντινούπολης ήταν αυτός που πείστηκε από τον Γρηγόριο Ε' να μην υπογράψει τη θανατική καταδίκη που του ζήτησε ο πασάς για τις εκατοντάδες χιλιάδες των Ελλήνων της Πόλης διαβεβαιώνοντάς τον ότι καμία επανάσταση δεν ετοίμαζαν οι Έλληνες κι ότι αν αυτό συνέβαινε δεν ήταν δυνατόν να μην το ήξερε ο ίδιος ως Εθνάρχης.
Ο Βεζίρης πίστεψε τους όρκους του Γρηγόριου και τα αποτελέσματα γνωστά και για τους δύο!

Από τους μεγαλύτερους ήρωες της ελληνικής επανάστασης ο Γρηγόριος ο Έ, τιμάται σήμερα από το έθνος, φιγουράροντας στον Εθνικό μας Ύμνο και στα ιστορικά μας βιβλία.

quote:
macedon:
Οχι βρε απατεώνα. Δεν μπήκε στον "εθνικό ύμνο". Μπήκε από το Σολωμό στον "ύμνο εις την ελευθερία" που 40 χρόνια μετά έγινε ο εθνικός ύμνος. Και επιλέχθηκε σαν εθνικός ύμνος κυρίως από τη μουσική του.

?Από τη μουσική του επιλέχτηκε ο εθνικός μας ύμνος?
Προτείνω να τον αλλάξουμε και να βάλουμε κάποιο τραγούδι του Ρουβά!

quote:
macedon:
Ηρωας ο Διάκος και ο Παπαφλέσσας, ήρωας και το τσιράκι του Σουλτάνου που τους αφόρισε τρις.
Ήρωας ο Διονύσιος ο Φιλόσοφος (που δεν τον μνημονεύει καν η εκκλησία) ήρωας και ο υπέρμαχος της τουρκικής σκλαβιάς που τον σκότωσαν γιατί επηρέαζε το ... εβραϊκό παζάρι.

Ηρωας ο Κατσαντώνης, ήρωας κι αυτός που τον παρέδωσε στους Τούρκους.

Ήρωας ο Ρήγας, ήρωας και το τομάρι που τον παρέδωσε στους Αυστριακούς.

23 Μαρτίου η επίσημη έναρξη της επανάστασης στην Καλαμάτα, 25 Μαρτίου η επίσημη ελλαδική έναρξη της επανάστασης από τον Γερμανό στα Καλάβρυτα (που εκείνη τη μέρα όμως ήταν στην ... Πάτρα, όπως λέει ο ίδιος).

Σκηνές από την ελληνική ιστορία όπως την έφτιαξε το ελληνοχριστιανικό Ελλαδιστάν.


Στην Πάτρα ήταν και σήκωσε το λάβαρο της επαναστάσεως στις 23, το οποίο είχε σηκωθεί ήδη ποιο μπροστά σε Μεσσηνία και Τρίπολη.
Η τελική απόφαση για την επανάσταση είχε παρθεί από τον Γερμανός μαζί με άλλους οπλαρχηγούς στα Καλάβρυτα στις 10 Μαρτίου.
Στις 24 Μαρτίου έστησε στην Πάτρα στην πλατεία του Αγίου Γεωργίου έναν μεγάλο ξύλινο σταυρό και σε αυτόν ορκίζονταν γονατιστοί όλοι, γέροι νέοι γυναίκες και παιδιά, με το γνωστό σύνθημα "Ελευθερία ή θάνατος"

Αμέσως την επόμενη ημέρα 25η Μαρτίου οι Πατρινοί, Καλαβρυτινοί και οι Βοστιτσιώτες αρχηγοί, σχημάτισαν επιτροπή για την διεύθυνση και οργάνωση του "Ελληνικού αγώνος"
Την επιτροπή αυτή ονόμασαν "Επαναστατικόν Διευθυντήριον"
και η πρώτη του πράξη ήταν η σύνταξη διακηρύξεως της ελληνικής επαναστάσεως προς τις Ευρωπαϊκές Δυνάμεις, υπό τον Γερμανό.
τα στοιχεία είναι από το έργο "Η Ελληνική Επανάστασις" του Διονυσίου Κόκκινου.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 29/08/2010 14:13:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 14:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τούρκοι [σ.σ. ορθότερα, μουσουλμάνοι]
8.192.589 75,7% 7.048.662 72,7%

Έλληνες 1.777.146 16,4% 1.782.582 18,4%



με την επισημανση οτι στην καταμετρηση Τουρκοι θεωρουνται οι Μουσουλμανοι προκυπτουν τα εξης ενδιαφεροντα...

1) αν αφαιρεσουμε τους πολυαριθμους Κουρδους που ειναι Μουσουλμανοι αλλα οχι Τουρκοι...

2) αν αφαιρεσουμε τους Αραβες της Τουρκιας που ειναι Μουσουλμανοι αλλα οχι Τουρκοι...

3) αν αφαιρεσουμε τους Κρυπτοχριστιανους που ο αριθμος τους ηταν σημαντικοτατος (ακομη και σημερα δεν αποτελουν κατι αμελητεο) οι οποιοι λογικα δεν ειχαν τουρκικες ριζες αλλα ρωμεικες..

4) αν εξαιρεσουμε τους Λαζους που ηταν μεν μουσουλμανοι αλλα με την καμια Τουρκοι και που και σημερα ακομη θεωρουν οτι αποτελουν ξεχωριστη εθνοτητα...

τοτε οι Τουρκοι δεν ειχαν την απολυτη πλειοψηφια (ανω του 50%) αλλα τη σχετικη (πρεπει να αποτελουσαν το 35%)....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 15:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλληνες 1.777.146 16,4% 1.782.582 18,4%

Αρμένιοι 594.539 5,5% 608.707 6,3%



αλλα ενδιαφεροντα στοιχεια μπορουν να προκυψουν απο εδω...

Ελληνες και Αρμενιοι, δηλαδη οι χριστιανικοι πληθυσμοι της Ανατολιας αριθμουσαν τοτε γυρω στο 24,7%...

ελα ομως που δεν υπολογιζονται εδω οι Κρυπτοχριστιανοι της Τουρκιας και που τους υπολογιζω στο 15% επι των Μουσουλμανων..

οποτε το συνολικο ποσοστο των χριστιανικων πληθυσμων της Τουρκιας ξεπερνουσε χαλαρα το 30%...

εν τελει...

ο ενας στους τρεις κατοικους της Τουρκιας ηταν τοτε Χριστιανος...

ο ενας στους τρεις Μουσουλμανος αλλα οχι Τουρκος...

μολις ο ενας στους τρεις Μουσουλμανος και Τουρκος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 15:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Ο Βενιζέλος, υποστηρίζοντας τις ελληνικές διεκδικήσεις

Ο Βενιζέλος μπορούσε να βάλει όσο μεγαλύτερο αριθμό ήθελε εφ'όσον θα υποστήριζε "διεκδικήσεις".

quote:
αποδεικνύεται, ότι ανατολικά του Αιγαίου, πριν από τους Βαλκανικούς πολέμους, ζούσαν 3.653.195 Έλληνες.

Καλά, δυο σειρές παραπάνω δεν μας είπες ότι στην Ανατολία ζούσαν 1.782.582 Έλληνες (+400.000 στην Κωνσταντινούπολη=2.182.000)

Τελικά θα αποφασίσεις πόσοι ήταν; Γιατί σε κάθε σειρά που γράφεις, ο αριθμός ανεβαίνει...

quote:
Ο Μιχ. Γ. Θεοτοκάς, (...)αναφέρει συγκεκριμένα ότι το 1914 ο πληθυσμός των Ελλήνων της Μικράς Ασίας ήταν 1.700.000 περίπου και της Κωνσταντινουπόλεως και της περιοχής της 400.000.
(από το ίδιο έργο)

Άντε πάλι. Από τα 3.600.000 του Βενιζέλου πέσαμε πάλι στα 2.100.000.

quote:
Ο Βεζίρης της Κωνσταντινούπολης ήταν αυτός που πείστηκε από τον Γρηγόριο Ε' να μην υπογράψει τη θανατική καταδίκη που του ζήτησε ο πασάς

Ο Χαλήλ Εφέντης στον οποίο αναφέρεσαι ΔΕΝ ήταν ο Βεζίρης της Κωνσταντινούπολης βρε κολοκυθοκεφτέ και δεν αναφερόμουν σ'αυτόν. Αναφερόμουν στο Βεζίρη της Κωνσταντινούπολης (τι διάολο, ελληνικά δεν τα έγραψα;)

Όσο για το παραμύθι περί "πειθούς" του Χαλήλ Εφέντη από το Γρηγόριο, η ιστορία αυτή εμφανίστηκε 30 χρόνια μετά την επανάσταση σε μια επιστολή σε μια εφημερίδα... Ούτε η "Ιστορία του Ελληνικού Έθνους" δίνει ιδιαίτερη σημασία σ'αυτήν την "μαρτυρία".

quote:
Από τους μεγαλύτερους ήρωες της ελληνικής επανάστασης ο Γρηγόριος ο Έ

Το γιατί το είδαμε.

quote:
Από τη μουσική του επιλέχτηκε ο εθνικός μας ύμνος?

Το 1865, όταν άκουσε για πρώτη φορά ο βασιλιάς Γεώργιος ο Α΄ να το παίζει η μπάντα, "εντυπωσιάσθη". Λίγο αργότερα, με διάταγμα του Μπουντούρη, δόθηκε εντολή να παίζεται ο συγκεκριμένος ύμνος στις επίσημες στιγμές.

quote:
Προτείνω να τον αλλάξουμε και να βάλουμε κάποιο τραγούδι του Ρουβά!

Σε πρόλαβε άλλος. Ο πρωτοπρεσβύτερος Φώτιος Βεζύνιας της Μητρόπολης Λαγκαδά, μιλώντας από του άμβωνος, ζήτησε να καταργηθεί ο εθνικός ύμνος και να αντικατασταθεί με τον ύμνο "το σταυρό σου χριστέ προσκυνούμε".

quote:
Στην Πάτρα ήταν και σήκωσε το λάβαρο της επαναστάσεως στις 23

Περίεργο. Γιατί η επίσημη ελλαδική ιστορία λέει στα Καλάβρυτα στις 25 Μαρτίου.

quote:
Αμέσως την επόμενη ημέρα 25η Μαρτίου οι Πατρινοί, Καλαβρυτινοί και οι Βοστιτσιώτες αρχηγοί, σχημάτισαν επιτροπή για την διεύθυνση και οργάνωση του "Ελληνικού αγώνος"

Υπήρχε ήδη η "Μεσσηνιακή Γερουσία" και ο αρχιστράτηγος Πέτρος Μαυρομιχάλης.

quote:
και η πρώτη του πράξη ήταν η σύνταξη διακηρύξεως της ελληνικής επαναστάσεως προς τις Ευρωπαϊκές Δυνάμεις, υπό τον Γερμανό.

Η "διακήρυξη του αγώνα" συντάχθηκε στις 23 του μηνός και υπογράφεται από τον Πετρόμπεη Μαυρομιχάλη. Ο Γερμανός και οι λοιποί συντάξανε "εγκύκλιες επιστολές" (όπως τουλάχιστον λέει ο ίδιος, ο οποίος δεν αναφέρει τίποτε περί "διακήρυξης του αγώνα").

quote:
τα στοιχεία είναι από το έργο "Η Ελληνική Επανάστασις" του Διονυσίου Κόκκινου.

Τα δικά μου από τα απομνημονεύματα του ίδιου του Γερμανού.

Τελικά, απάντησέ μου σε κάτι. Μονολεκτικά, με ναι ή όχι.

Η ύψωση του λαβάρου στα Καλάβρυτα στις 25 Μαρτίου από το Γερμανό, όπως διδασκόταν χρόνια τώρα στα σχολεία, είναι ψέμα ναι ή όχι;

Δεν θέλω ανάλυση. Μια απάντηση θέλω.

macedon

Edited by - macedon on 29/08/2010 15:23:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 15:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά Αριστοτέλη.

Να προσθέσω και τους Πομάκους, τους Αμπχάζιους, τους Γεωργιανούς, τους τσιγγάνους, τους Σάνους (απόγονοι των Παφλαγόνων), τους Κιρκάσιους και τους Κιζιλιμπάδησες τους λεγόμενους και "Ερυθροκέφαλους", που δεν ήσαν άλλοι από τους Ερυθίνους του Ομήρου που κατοικούσαν από αιώνες στις όχθες του Παρθένιου ποταμού.

Φυσικά υπήρχαν και άλλοι εξισλαμισμένοι λαοί, όπως αυτοί της Πυσιδίας, της Λυκαονίας της Παμφυλίας, της Καππαδοκίας και της Βιθινίας.
Γι' αυτό και οι Τούρκοι ώς εθνότητα, ήταν όντως κάτω από το 50% στην περιοχή της Μικρά Ασίας.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ



"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 16:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

quote:
ελα ομως που δεν υπολογιζονται εδω οι Κρυπτοχριστιανοι της Τουρκιας και που τους υπολογιζω στο 15% επι των Μουσουλμανων..

Δεν θα σε πείραζε πιστεύω να μοιραστείς τις πηγές σου με μας για να δούμε και μεις πώς τους υπολογίζεις έτσι, ε;

Εκτός αν οι πηγές σου είναι οι ίδιες με την υπόθεση των αγγέλων: η καθαρή φαντασία σου.

quote:
ο ενας στους τρεις κατοικους της Τουρκιας ηταν τοτε Χριστιανος...
ο ενας στους τρεις Μουσουλμανος αλλα οχι Τουρκος...
μολις ο ενας στους τρεις Μουσουλμανος και Τουρκος...

Καμία πηγή και δω;

europaios

Μην ξεχνάς πως περιμένω μιαν απάντηση στο ερώτημά μου που έκανες ότι δεν το είδες:

Η ύψωση του λαβάρου στα Καλάβρυτα στις 25 Μαρτίου από το Γερμανό, όπως διδασκόταν χρόνια τώρα στα σχολεία, είναι ψέμα ναι ή όχι;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 18:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λευτεριά στο Κουρδιστάν..

Ποιός δημιούργησε τον άνθρωπο , ως έχει..???

Υπήρξε "σύμπραξη"...ή ένας ήταν ο "δημιουργός"..???

Και πάλι..."Λευτεριά στο Κουρδιστάν"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2010, 19:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

quote:
ελα ομως που δεν υπολογιζονται εδω οι Κρυπτοχριστιανοι της Τουρκιας και που τους υπολογιζω στο 15% επι των Μουσουλμανων..

Δεν θα σε πείραζε πιστεύω να μοιραστείς τις πηγές σου με μας για να δούμε και μεις πώς τους υπολογίζεις έτσι, ε;

Εκτός αν οι πηγές σου είναι οι ίδιες με την υπόθεση των αγγέλων: η καθαρή φαντασία σου.

quote:
ο ενας στους τρεις κατοικους της Τουρκιας ηταν τοτε Χριστιανος...
ο ενας στους τρεις Μουσουλμανος αλλα οχι Τουρκος...
μολις ο ενας στους τρεις Μουσουλμανος και Τουρκος...

Καμία πηγή και δω;

europaios

Μην ξεχνάς πως περιμένω μιαν απάντηση στο ερώτημά μου που έκανες ότι δεν το είδες:

Η ύψωση του λαβάρου στα Καλάβρυτα στις 25 Μαρτίου από το Γερμανό, όπως διδασκόταν χρόνια τώρα στα σχολεία, είναι ψέμα ναι ή όχι;

macedon



Το 1914-19, στην Μικρά Ασία, Αρμενία, Κουρδιστάν, ο πληθυσμός ήταν 12.512.846 κάτοικοι. Στην Μ. Ασία οι Τούρκοι-Οθωμανοί ήσαν 1.802.697 και στις περιοχές Αρμενίας-Κουρδιστάν μόνον 30.500 σε σύνολο πληθυσμού 2.644.140 κατοίκων (τα στοιχεία από την Διάσκεψη Παρισίων Σεβρών). Δηλαδή οι Τούρκοι-Οθωμανοί ήσαν το 15% του πληθυσμού στην Μ. Ασία.


ε στη διεθνη διασκεψη εκαναν λογο για 15% μονο Τουρκους, εγω στο ανεβασα στο 35%, ευχομαι να εισαι ευχαριστημενος...

η Συνθηκη Ειρηνης των Παρισιων εκανε λογο για 500.000 Κρυπτοχριστιανους και αξιωσε ειδικη προνοια γι'αυτους η οποια ομως ουδεποτε πραγματοποιηθηκε...

πηγη...

http://politicsgr.com/forum/showthread.php?t=580

βιβλιογραφια που χρησιμοποιει..

-Ρωμιοσύνη (Ιωάννου Ρωμανίδη) (1975)
- Λαοί και φυλαί της Μικράς Ασίας (Γ.Κ. Σκαλιέρη) (1922)
- Ο Γόρδιος δεσμός των Εθνοτήτων (Περικλή Ροδάκη) (1990)
- Εφημερίδα Ελευθεροτυπία (1992)
- (3) Τρεις τηλεοπτικές εκπομπές της TV ΑΡΓΩ Θεσ/νίκης 1991-1992
- Στοιχεία πληθυσμιακά του καθηγητή της Ιστορίας Κώστα Φωτιάδη (1992)
- Ελεύθερος Πόντος (Δεκαπενθήμερη εφημερίδα)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy