ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 12:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιοι είναι αυτοί που έσωσαν αυτό που εμείς σήμερα ονομάζουμε «αρχαία ελληνική κληρονομιά» Πότε και χάρη σε ποιους έγινε γνωστός ο αρχαίο ελληνικός πολιτισμός στον υπόλοιπο κόσμο; Ναι, πολύ σωστά, το γνωρίζετε ........... αλλά ο αντιχριστιανικός φανατισμός σας σάς εμποδίζει να το αναγνωρίσετε.

Δεν πειράζει ... δεν μας εκπλήσσει τίποτα πλέον.


ναι πραγματι και αραγε ποιος ειναι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για τα χιλιαδες ισως και εκατομυρια ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ , ΚΑΗΚΑΝ , ΣΒΥΣΤΗΚΑΝ και απο πανω γραφτηκαν υμνοι προς τον κανενα ??? ποιοι αραγε ???

απο τον τεραστιο αριθμο εργων σωζονται ελαχιστα ... και αυτα ειτε γιατι βολευαν ειτε κατα λαθος , ειτε γιατι οκ υπηρχαν και νορμαλ ανθρωποι ...

μια βιβλιοθηκε κατω εκει στην αιγυπτο ποιος την εκαψε τελικα ? και οχι μονο αυτη !!!!

δεν με νοιαζει η υπαρξη του χριστιανισμου , καλα κανει και υπαρχει, με χαλαει ομως η καταστροφη που προκαλεσε καθως σημερα ο κοσμος θα ηταν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ εαν ολα εκεινα τα αρχαια κειμενα ειχαν φτασει σε εμας !!!!!!! μονο επιστημονικα να το δει κανεις ... καταλαβαινει ... να θυμησω τον υμνο που απο κατω του υπηρχε μαθηματικο κειμενο με αναφορα στο ΑΠΕΙΡΟ , οταν αυτο εμεις το ανακαλυψαμε-χρειαστηκαμε πριν μερικες δεκαετιες ??? η καταστροφη που προκαλεσας οι ανεγκεφαλοι τοτε χριστιανοι (οχι ολοι οι φανατικοι) εχει στειλει τον κοσμο μας αιωνες πισω !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 21:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ποιοι είναι αυτοί που έσωσαν αυτό που εμείς σήμερα ονομάζουμε «αρχαία ελληνική κληρονομιά» Πότε και χάρη σε ποιους έγινε γνωστός ο αρχαίο ελληνικός πολιτισμός στον υπόλοιπο κόσμο; Ναι, πολύ σωστά, το γνωρίζετε ........... αλλά ο αντιχριστιανικός φανατισμός σας σάς εμποδίζει να το αναγνωρίσετε.

Δεν πειράζει ... δεν μας εκπλήσσει τίποτα πλέον.


ναι πραγματι και αραγε ποιος ειναι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για τα χιλιαδες ισως και εκατομυρια ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ , ΚΑΗΚΑΝ , ΣΒΥΣΤΗΚΑΝ και απο πανω γραφτηκαν υμνοι προς τον κανενα ??? ποιοι αραγε ???

απο τον τεραστιο αριθμο εργων σωζονται ελαχιστα ... και αυτα ειτε γιατι βολευαν ειτε κατα λαθος , ειτε γιατι οκ υπηρχαν και νορμαλ ανθρωποι ...

μια βιβλιοθηκε κατω εκει στην αιγυπτο ποιος την εκαψε τελικα ? και οχι μονο αυτη !!!!

δεν με νοιαζει η υπαρξη του χριστιανισμου , καλα κανει και υπαρχει, με χαλαει ομως η καταστροφη που προκαλεσε καθως σημερα ο κοσμος θα ηταν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ εαν ολα εκεινα τα αρχαια κειμενα ειχαν φτασει σε εμας !!!!!!! μονο επιστημονικα να το δει κανεις ... καταλαβαινει ... να θυμησω τον υμνο που απο κατω του υπηρχε μαθηματικο κειμενο με αναφορα στο ΑΠΕΙΡΟ , οταν αυτο εμεις το ανακαλυψαμε-χρειαστηκαμε πριν μερικες δεκαετιες ??? η καταστροφη που προκαλεσας οι ανεγκεφαλοι τοτε χριστιανοι (οχι ολοι οι φανατικοι) εχει στειλει τον κοσμο μας αιωνες πισω !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Ντροπή σου , Χριστιανο-μάχε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 22:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν είμαι χριστιανομάχος. Είμαι φίλος των χριστιανομάχων

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 22:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να μην ξεχναμε ακομα και την καταστροφη των χριστιανικων συγγραματων, απο τους ιδιους τους πιστους, ακομα και τους ιερωμενους!!!


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 22:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ δεν είμαι χριστιανομάχος. Είμαι φίλος των χριστιανομάχων

macedon


Οι υπέρ-μαχοι της αλήθειας...οι αμφισβητίες και σκεπτικιστές...πάντα θα λέγονται...

Χριστιανομάχοι , Άθεοι , α-πάτριδες , Άπιστοι , Ανθέλληνες ή οτιδήποτε άλλο χρειασθεί , αρκεί να στιγματισθούν και να φιμωθούν...!!!

Κι'ομως , ότι συνέβη στην εξελιξη του ανθρώπου , υπήρξε ως προϊόν αμφισβήτησης και διερεύνησης...

Στην Ελλάδα , ότι δηλώσεις είσαι , είχε πεί ο αξέχαστος Τσαρούχης...!

"Δημοκράτης" και αυτομάτως γίνεσαι Δημοκράτης...
"Καλός και ενάρετος γονιός...εν Χριστώ"???
...Αφού το δήλωσες είσαι αυτομάτως και αν εγγραφείς και σε "καταλόγους σωματείων"και κάνεις και κανα "καλό".."ψυχικό"...ανεβαίνεις και στην ιεραρχία..!!!

Αμ!! πώς???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 22:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα μεταξύ μας Δήμο, προκειμένου να είναι κανείς χριστιανομάχος από τη μια ή Ελληνομάχος από την άλλη, κομπλεξικός αρνητής δηλαδή του ελληνικού πολιτισμού, θαυμαστής του κάθε ανθέλληνα και άπατρη χριστιανού, υμνητής του κάθε έμμισθου υπαλλήλου του Σουλτάνου, απολογητής του κάθε εμετικού ανθελληνικού εμετικού κειμένου των χριστιανών, υπέρμαχος των καταστροφέων του ελληνικού πολιτισμού...τότε χίλιες φορές χριστιανομάχος!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 23:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα μεταξύ μας Δήμο, προκειμένου να είναι κανείς χριστιανομάχος από τη μια ή Ελληνομάχος από την άλλη, κομπλεξικός αρνητής δηλαδή του ελληνικού πολιτισμού, θαυμαστής του κάθε ανθέλληνα και άπατρη χριστιανού, υμνητής του κάθε έμμισθου υπαλλήλου του Σουλτάνου, απολογητής του κάθε εμετικού ανθελληνικού εμετικού κειμένου των χριστιανών, υπέρμαχος των καταστροφέων του ελληνικού πολιτισμού...τότε χίλιες φορές χριστιανομάχος!

macedon


Κώστα καλησπέρα!!!

Προσωπικά και το λέω με κάθε ειλικρίνεια , δεν αισθάνομαι ... ούτε ποτέ αισθάνθηκα ότι βρίσκομαι σε μάχη και αυτό διότι σε μάχη κανείς μπαίνει , σαν έχει απέναντί του αντίπαλο...και όταν λέω αντίπαλο , εννοώ σε μέγεθος-δύναμη-ισχύ...!

Στην προκειμένη περίπτωση , προσωπικά δεν βλέπω κανένα μέγεθος και καμμιά ισχύ...αλλα αισθάνομαι κάθε φορά σαν να "κλέβω εκκλησία"..για να χρησιμοποιήσω τον λαϊκό όρο..!!!

Δεν είδα μέχρι σήμερα , καμμιά σοβαρή επιχειρηματολογία που θα με "στρίμωγνε" να το πώ έτσι ή θα με προβλημάτιζε ή θα με έβαζε σε σκέψεις ,για τα όσα θεωρώ ως αληθή και ορθά....προκειμένου να αναθεωρήσω το παραμικρό!!!

Έχω ξανα-πεί , πολλές φορές .... ότι δεν πιστεύω στις Θρησκείες...και δεν πιστεύω διότι είμαι πεπεισμένος για την άγνοιά τους περί της ανθρώπινης λειτουργίας και δομής , άγνοια του ψυχολογικού υποκειμένου .... οπότε δεν μπορούν να μιλούν και να φέρονται ως ειδικοί...μολονότι έχουν βαθειά "μεσάνυχτα"...!!!

Είμαι Έλληνας και αυτό μου αρκεί και λέω Έλληνας με περηφάνεια , διότι οι πρόγονοί μας , μας άφησαν παρακαταθήκη απίστευτες γνώσεις και σοφία , τέτοια που όλη η οικουμένη όχι μόνο σεβασθηκε και σέβεται αλλα πάτησε εκεί και προχώρησε -όσο προχώρησε- ακόμα παραπέρα...και ήταν αυτή η Αρχαία Ελληνική σκέψη που ενέπνευσε πολιτισμούς ολόκληρους και σε όλα τα επίπεδα...

Αυτό , κανείς δεν μπορεί να το αρνηθεί..διότι είναι αλήθεια!

Και αυτή η αλήθεια , δεν αμαυρώνεται και δεν ακυρώνεται απο κανέναν και δεν μπορεί να υιοθετηθεί ή ακόμα πολύ περισσότερο να παραλληλισθεί ειδικά με τον Χριστιανισμό και αυτό διότι αναφέρεται σε εκ διαμέτρου αντίθετες σκέψεις απο τον Χριστιανισμό , ασχέτως του τι λένε και τι προσπαθούν να περάσουν στον κόσμο!!!

Θα μπορούσα να είμαι ή έστω να εμφανίζομαι ως συναινετικός μαζί τους , μα γνωρίζω πλέον καλά , ότι δεν κάνει καλό στην "υγεία" αυτό...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 11:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα ντε; Ποιος έκαψε και κατάστρεψε; Ισοπέδωσε και δεν σεβάστηκε ούτε ιερό ούτε όσιο;

Ο κυρ Αλέκος, για παράδειγμα, ο «Μέγας αυτός Έλληνας», ..... τυφλοί και κουφοί, άφησε τίποτα όρθιο στο πέρασμά του, ειδικά όταν είχε απέναντί του Έλληνες;
Σουτ!!! Τσιμουδιά! Μην πείτε τίποτα! Μην το σχολιάσετε γιατί αμέσως θα θεωρηθείτε ως ανθέλληνες και που θα πάτε να κρυφτείτε φουκαράδες μου από τον μάτσεντον;;

Βρε πως σας έχουν ρουφήξει το μυαλό με το καλαμάκι και το αντικατέστησαν με σαπουνάδα!!!

Και να ήταν μόνο ο κυρ Αλέκος ..........., οι ισχυροί έκαιγαν τα συγγράμματα και σκότωναν όσους στέκονταν εμπόδιο στα σχέδιά τους, αλλά εσείς ............. που τάχα μου να το δείτε, με τα χαλινάρια που σας έχουν βάλει μόνο το Χριστιανισμό επιτρέπεται να βλέπετε.

***Δεν κινδυνεύουμε ούτε από τους Τούρκους, ούτε από τους Βούλγαρους, ούτε από τους Σκοπιανούς, ούτε και από τους Αλβανούς ..... εδώ έχουμε δικά μας λουλούδια που βάλθηκαν να αλλάξουν τα φώτα στην ιστορία και διαστρεβλώνουν τα πάντα. Αξίζετε την κατάντια στην οποία έχετε περιέλθει τα τελευταία χρόνια. Και οι πολιτικοί που ψηφίζετε σας αξίζουν και σας εκπροσωπούν επάξια!
Εύγε!!

Και μη ξεχνάτε!!! Για όλα φταίει ο Χριστιανισμός! Καλά το πάτε!
Ένα πράγμα όμως θα ήθελα να ξέρω, παίρνετε κάτι ή τσάμπα προσφέρετε τις υπηρεσίες σας;;;


****Και ένα τελευταίο.
Τα λόγια που λέτε περί υπερηφάνειας για τους προγόνους σας και τις λοιπές σάλτσες, ..... βαρεθήκαμε να τα ακούμε. Είναι πλέον ντεμοντέ. Πείτε και τίποτα άλλο. Καμιά σχέση δεν έχετε με τους προγόνους σας (και εννοώ εκείνους που προσέφεραν πολιτισμό γιατί με τους άλλους που έκαιγαν και σκότωναν .... ναι, όντως, φαίνεται πως κάτι έχετε πάρει από αυτούς), οπότε, άστε τους στην ησυχία τους και μη λερώνετε τη μνήμη τους κάθε τρεις και λίγο.

Edited by - Ψηλός on 25/08/2010 11:55:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 12:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε μου , μια φορα μπορεις να δεις τον κοσμο εξω απο την πιστη ?

εγω προσωπικα κατακρινω καθε καταστροφεα , δε με νοιαζει ουτε αλεκος ουτε μητσος ουτε κιτσος ... το ζητουμενο ειναι οτι δεν πρεπει να γινονται καταστροφες , οταν λεμε οτι ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΣΩΣΕ κατι παει να πει οτι ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ή το κατεστρεψε σε πολυ μικρο βαθμο ...

η δικη σου εκτιμηση ποια ειναι ?? ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΝ ή ΟΧΙ ??? ΠΟΛΥ ή ΛΙΓΟ ??? εδω ειναι το ζητουμενο ...

οκ δεχομαι οτι για τους ναους επρεπε να βρουν υλικα , αρα καταστρεφαν τους παλιους και καναν νεους ... δεκτο εως ενος σημειου , φαντασου να ειχαν καταστρεψει τον παρθενωνα για να κανουν μια εκκλησια ...γκουχ γκουχ .... λεμε τωρα ...

στα συγγραματα ομως , υπαρχει μεγαλο θεμα και μεχρι ενος σημειο τους καταλαβαινω ,,,, μιλαμε για ανθρωπους ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ που δεν ΞΕΡΑΝ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΑΝ μεσα στην ορμη που τους εδινε η πιστη τους , το δογμα τους και ο αρχγηγος τους (δες περιπτωση υπατιας) ...

ο κοσμος μας και ο ανθρωπος εκφραζεται με βια κατι εντελως φυσικο ... αλλα ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΥΡΙ ΑΣΠΡΟ γιατι ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ... το να αποδεχθει καποιος οτι εκανε ΣΦΑΛΜΑ ειναι προτερημα και οχι ελατωμα !!!! εδω ειναι η διαφορα μας ... σιγουρα σωσαν καποια (γιατι τους βολευαν ή γιατι απαντουσαν σε αυτα για να τα κατακρινουν) αλλα αυτο δεν συγχωρει ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΝ !!!

ευχαριστω

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 12:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλα ντε; Ποιος έκαψε και κατάστρεψε; Ισοπέδωσε και δεν σεβάστηκε ούτε ιερό ούτε όσιο;

Ο κυρ Αλέκος, για παράδειγμα, ο «Μέγας αυτός Έλληνας», ..... τυφλοί και κουφοί, άφησε τίποτα όρθιο στο πέρασμά του, ειδικά όταν είχε απέναντί του Έλληνες;
Σουτ!!! Τσιμουδιά! Μην πείτε τίποτα! Μην το σχολιάσετε γιατί αμέσως θα θεωρηθείτε ως ανθέλληνες και που θα πάτε να κρυφτείτε φουκαράδες μου από τον μάτσεντον;;

Βρε πως σας έχουν ρουφήξει το μυαλό με το καλαμάκι και το αντικατέστησαν με σαπουνάδα!!!

Και να ήταν μόνο ο κυρ Αλέκος ..........., οι ισχυροί έκαιγαν τα συγγράμματα και σκότωναν όσους στέκονταν εμπόδιο στα σχέδιά τους, αλλά εσείς ............. που τάχα μου να το δείτε, με τα χαλινάρια που σας έχουν βάλει μόνο το Χριστιανισμό επιτρέπεται να βλέπετε.

***Δεν κινδυνεύουμε ούτε από τους Τούρκους, ούτε από τους Βούλγαρους, ούτε από τους Σκοπιανούς, ούτε και από τους Αλβανούς ..... εδώ έχουμε δικά μας λουλούδια που βάλθηκαν να αλλάξουν τα φώτα στην ιστορία και διαστρεβλώνουν τα πάντα. Αξίζετε την κατάντια στην οποία έχετε περιέλθει τα τελευταία χρόνια. Και οι πολιτικοί που ψηφίζετε σας αξίζουν και σας εκπροσωπούν επάξια!
Εύγε!!

Και μη ξεχνάτε!!! Για όλα φταίει ο Χριστιανισμός! Καλά το πάτε!
Ένα πράγμα όμως θα ήθελα να ξέρω, παίρνετε κάτι ή τσάμπα προσφέρετε τις υπηρεσίες σας;;;

Edited by - Ψηλός on 25/08/2010 11:50:00


Απο την ιστορία φίλε Ψηλέ , κανείς δεν κινδύνεψε και δεν κινδυνεύει...η ιστορία μπορεί να είναι ένα εργαλείο στα χέρια των ανθρώπων , ένα εργαλείο όπου θα χρησιμοποιηθεί για το παρόν και το μέλλον , ένα "καθοδηγητικό εργαλείο"...!!!

Το "καλό" και το "κακό" διατρέχουν στην ανθρώπινη ιστορία σε παράλληλες γραμμές και ενίοτε τέμνονται ....

Θα έλεγα , ότι ο κίνδυνος πάντα πήγαζε απο τον φόβο να παραδεχθούμε και να ορίσουμε νέους δρόμους...δρόμους καλύτερους λαμβάνοντας υπ'οψιν μας την κακή αλλα και την καλή εμπειρία του παρελθόντος...!!!


Καλές οι Θρησκείες , καλός και ο Δαρβινισμός...καλή και η Αρχαία Ελληνική σκέψη και φιλοσοφία , καλά όλα και όλοι...ΑΛΛΑ...

Ούτε ο Χριστιανισμός πλέον μπορεί να δώσει απαντήσεις στο σήμερα -σε ανθρώπους του σήμερα-...ούτε ο Κοινωνικός Δαρβινισμός αποδίδει-αντίθετα μάλιστα- , ούτε και η Αρχαία Ελληνική σκέψη είναι πανάκεια...!!!

Οφείλουμε να κρατήσουμε όσα θεωρούνται ως υγιή και να προχωρήσουμε πάνω σε νέες ιδέες και νε διερευνήσουμε νέους δρόμους...

Τώρα , αν κάποιοι θεωρούν με απόλυτο τρόπο ότι όλα όσα πιστεύουν και ενστερνίζονται , ότι δεν μπορούν να ελεγθούν και να αξιολογηθούν για την ορθότητά τους ή και την αποδοτικότητά τους και οι ιδέες τους είναι με απόλυτο τρόπο ορθές , αποτελούν ανάχωμα σε οποιαδήποτε περαιτέρω κίνηση και βηματισμό μιας ολόκληρης κοινωνίας και όχι μόνο...!

Άποψή μου είναι αυτή και προσπάθησε να μετριάσεις την ένταση του θυμού σου και να μπορέσεις να αξιολογήσεις αυτά που ανωτέρω είπα...!!!

Δεν υπάρχουν εχθροί φίλε μου και όποιος έχει την αποψή του και που μπορεί να είναι διαφορετική απο την δική σου , σε καμμιά περίπτωση δεν σημαίνει ότι είναι πολέμιός σου και επιτέλους ας αφήσουμε τις κραυγές καθαρότητας και γνησιότητας των προθέσεων του καθενός και ας αφήσουμε την "ανάσυρση" απο την ιστορία διαφόρων επιχειρημάτων και που στο κάτω κάτω , μπορεί να έχουν πολλές μα πάρα πολλές ερμηνείες ... !!!

Η συζήτηση μπορεί να γίνει και καμμιά φορά μπορεί να υπάρχουν "αντεγκλήσεις" εκατέρωθεν...αλλα ας συζητήσουμε επι της ουσίας και βήμα-βήμα...αφού πρώτα λάβουμε υπ'οψιν μας , ότι για να γίνει μια ειλικρινής συζήτηση που θα παράξει , ως προ-απαιτούμενο εμφανίζεται η ύπαρξη του "εξ-ίσταμαι"...!!!

Να μιλήσουμε για "φυλετική υγιεινή"...???
Να μιλήσουμε για φιλοσοφικούς,Θρησκευτικούς και ψυχολογικούς παράγοντες που διέπουν πραγματικά τις πολιτικές -και όχι μόνο- διακηρύξεις..???

Εχουμε -άραγε- την διορατικότητα να δούμε , όι οι διακηρύξεις και προτάσεις που θέλουν μόνο το ΚΑΛΥΤΕΡΟ -όπως πιστεύουν οι εμπνευστές τους-...ότι είναι έκφραση ειδικών ψυχικών και φιλοσοφικών τύπων..???

Το γεγονός ότι διαφωνώ μαζί σου φίλε μου , δεν σημαίνει ότι σε μισώ ή ότι είμαι πολέμιός σου ή ότι είμαι "παραπληροφορημένος" , αυτό λάβε το σοβαρά υπ'οψιν σου...!!!

Την καλημέρα μου!!!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 12:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φιλε μου , μια φορα μπορεις να δεις τον κοσμο εξω απο την πιστη ?

εγω προσωπικα κατακρινω καθε καταστροφεα , δε με νοιαζει ουτε αλεκος ουτε μητσος ουτε κιτσος ... το ζητουμενο ειναι οτι δεν πρεπει να γινονται καταστροφες , οταν λεμε οτι ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΣΩΣΕ κατι παει να πει οτι ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ή το κατεστρεψε σε πολυ μικρο βαθμο ...

η δικη σου εκτιμηση ποια ειναι ?? ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΝ ή ΟΧΙ ??? ΠΟΛΥ ή ΛΙΓΟ ??? εδω ειναι το ζητουμενο ...

οκ δεχομαι οτι για τους ναους επρεπε να βρουν υλικα , αρα καταστρεφαν τους παλιους και καναν νεους ... δεκτο εως ενος σημειου , φαντασου να ειχαν καταστρεψει τον παρθενωνα για να κανουν μια εκκλησια ...γκουχ γκουχ .... λεμε τωρα ...

στα συγγραματα ομως , υπαρχει μεγαλο θεμα και μεχρι ενος σημειο τους καταλαβαινω ,,,, μιλαμε για ανθρωπους ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ που δεν ΞΕΡΑΝ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΑΝ μεσα στην ορμη που τους εδινε η πιστη τους , το δογμα τους και ο αρχγηγος τους (δες περιπτωση υπατιας) ...

ο κοσμος μας και ο ανθρωπος εκφραζεται με βια κατι εντελως φυσικο ... αλλα ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΥΡΙ ΑΣΠΡΟ γιατι ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ... το να αποδεχθει καποιος οτι εκανε ΣΦΑΛΜΑ ειναι προτερημα και οχι ελατωμα !!!! εδω ειναι η διαφορα μας ... σιγουρα σωσαν καποια (γιατι τους βολευαν ή γιατι απαντουσαν σε αυτα για να τα κατακρινουν) αλλα αυτο δεν συγχωρει ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΝ !!!

ευχαριστω

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]



Στο πρόσωπο όσων, αρχαίων μας, κατέστρεψαν, ισοπέδωσαν, σκότωσαν, ...... ποτέ δεν καταδικάστηκε ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός, και έτσι πρέπει να είναι.

Στο πρόσωπο, όμως, όσων, υποτίθεται εκπροσωπούσαν το Χριστιανισμό, διέπραξαν παρόμοιες πράξεις, εσύ αλλά και άλλοι, με ελαφρά τη καρδία, καταδικάζετε και σπιλώνετε την ψυχή και την πίστη των προγόνων σας για μια περίοδο που διαρκεί 2000 χρόνια τώρα.

Η βία δεν είναι κάτι το φυσικό, αποδεκτό μεν σήμερα γιατί έτσι θέλουν κάποιοι, αλλά μη μου λες πως είναι φυσικό το αφύσικο!

Για τη συντριπτική πλειοψηφία των συγγραμμάτων που έχουν σωθεί σήμερα το οφείλουμε σε αυτούς που εσείς κατηγορείτε, είτε σας αρέσει είτε όχι.
Εντός αυτών των συγγραμμάτων υπάρχουν δοξασίες που καμία σχέση δεν έχουν με τη Χριστιανική διδασκαλία και, αν ίσχυε αυτό που εσείς υποστηρίζετε, θα έπρεπε να μην υπάρχουν σήμερα, να είχαν λογοκριθεί και καταστραφεί.
Όχι μόνο δεν καταστράφηκαν, αλλά αντιγράφηκαν σε διάφορα αντίγραφα και έτσι σώθηκαν.

Είναι άδικο και άτιμο εκ μέρους σας να διαστρεβλώνετε τόσο την αλήθεια.
Καμιά σχέση δεν έχετε με την αλήθεια. Στόχος σας είναι το πώς θα διαβάλετε τη Χριστιανική πίστη και τίποτα παραπάνω.
Όχι, δεν έχετε τη λεβεντιά και το θάρρος να είστε ή να προσπαθείτε να γίνετε αντικειμενικοί στην υποτιθέμενη έρευνά σας και να δείτε τα πράγματα κατάματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 13:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέει ο ψηλός

quote:
Στο πρόσωπο όσων, αρχαίων μας, κατέστρεψαν, ισοπέδωσαν, σκότωσαν, ...... ποτέ δεν καταδικάστηκε ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός, και έτσι πρέπει να είναι.


Όμως προηγουμένως είχε πει

quote:
Έλα ντε; Ποιος έκαψε και κατάστρεψε; Ισοπέδωσε και δεν σεβάστηκε ούτε ιερό ούτε όσιο;
Ο κυρ Αλέκος, για παράδειγμα, ο «Μέγας αυτός Έλληνας», ..... τυφλοί και κουφοί, άφησε τίποτα όρθιο στο πέρασμά του, ειδικά όταν είχε απέναντί του Έλληνες;
Σουτ!!! Τσιμουδιά! Μην πείτε τίποτα! Μην το σχολιάσετε γιατί αμέσως θα θεωρηθείτε ως ανθέλληνες και που θα πάτε να κρυφτείτε φουκαράδες μου από τον μάτσεντον;;

Βρε πως σας έχουν ρουφήξει το μυαλό με το καλαμάκι και το αντικατέστησαν με σαπουνάδα!!!

Και να ήταν μόνο ο κυρ Αλέκος ..........., οι ισχυροί έκαιγαν τα συγγράμματα και σκότωναν όσους στέκονταν εμπόδιο στα σχέδιά τους, αλλά εσείς ............. που τάχα μου να το δείτε, με τα χαλινάρια που σας έχουν βάλει μόνο το Χριστιανισμό επιτρέπεται να βλέπετε.



Βρες τα πρώτα με τον εαυτό σου Ψηλέ και μετά βλέπουμε τι θα πεις για τους άλλους...


Θα αποφασίσεις αν τελικά οι πράξεις ανθρώπων που εντάσσονται σε ένα σύστημα αξιών θα αποτελούν κριτήριο της ποιότητας του συστήματος αυτού ή όχι; Γιατί μας έχεις μπλέξει...Μια θέση με σαφήνεια...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 13:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε δεν επικοινωνουμε , αλλα δεν εγινε και τιποτα , το σφαλμα δικο μου γιατι δεν μπορω να εκφραστω σωστα ...

α) δεν εκπροσωπω κανεναν ουτε αρχιαο ουτε συχρονο ουτε τιποτα ... καταθετω την σκεψη-αποψη μου για ενα μικρο και συγκεκριμενο θεμα - προταση !!!!

β) και η χουντα του 67 εκανε δρομους που υπαρχουν ακομη , αρα ΜΠΡΑΒΟ ΤΗΣ και τα οσα θυματα της παραγραφονται ? εαν δεν το καταλαβες , τα οσα εσωσε ηταν ελαχιστα μπροστα στα οσα καταστρεψε , μιλαω για μια και συγκεκριμενη πραξη δεν κρινω τιποτα αλλο και μαλιστα το δικαιολογω εως ενος σημειου !!!!

γ) μαθε και κατι , εαν θες , ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΗ ΦΥΣΙΚΟ γιατι απλουστατα τοτε θα ΚΑΤΕΡΕΕ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ !!!! οτι συμβαινει ειναι ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ... το εαν οι σημερινοι κοινωνικοι ή ηθικοι κανονες το θεωρουν λαθος , δεν λεει τιποτα !!! και θα σου πω ενα μονο πραγμα πανω σε αυτο , ΣΚΕΨΟΥ ποσα πραγματα πριν απο 50 , 100 ή 1000 ή 10.000 ή 1.000.0000 χρονια ηταν ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΑ και ποσα ειναι σημερα (και το αναποδο φυσικα!!!) ... για ριξτου μια ματια ... το 0 σταυρωναν και το θεωρουσαν εντελως φυσικο ... σημερα η σταυρωση θα ηταν μεγα ολισθημα και πολλα πολλα αλλα ...

εχουμε μαθει να κοιταμε τον ανθρωπο και τον κοσμο μας την στιγμη που τον ζουμε , εαν μπουμε στο κοπο να δουμε απο τι εχουμε περασει για να φτασουμε ως εδω θα ανακαλυψουμε παρα πολλα πραγματα ... για τον κοσμο μας αλλα για μας τους ιδιους

ευχαριστω

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 15:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λέει ο ψηλός

quote:
Στο πρόσωπο όσων, αρχαίων μας, κατέστρεψαν, ισοπέδωσαν, σκότωσαν, ...... ποτέ δεν καταδικάστηκε ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός, και έτσι πρέπει να είναι.

Όμως προηγουμένως είχε πει

quote:
Έλα ντε; Ποιος έκαψε και κατάστρεψε; Ισοπέδωσε και δεν σεβάστηκε ούτε ιερό ούτε όσιο;
Ο κυρ Αλέκος, για παράδειγμα, ο «Μέγας αυτός Έλληνας», ..... τυφλοί και κουφοί, άφησε τίποτα όρθιο στο πέρασμά του, ειδικά όταν είχε απέναντί του Έλληνες;
Σουτ!!! Τσιμουδιά! Μην πείτε τίποτα! Μην το σχολιάσετε γιατί αμέσως θα θεωρηθείτε ως ανθέλληνες και που θα πάτε να κρυφτείτε φουκαράδες μου από τον μάτσεντον;;

Βρε πως σας έχουν ρουφήξει το μυαλό με το καλαμάκι και το αντικατέστησαν με σαπουνάδα!!!

Και να ήταν μόνο ο κυρ Αλέκος ..........., οι ισχυροί έκαιγαν τα συγγράμματα και σκότωναν όσους στέκονταν εμπόδιο στα σχέδιά τους, αλλά εσείς ............. που τάχα μου να το δείτε, με τα χαλινάρια που σας έχουν βάλει μόνο το Χριστιανισμό επιτρέπεται να βλέπετε.



Βρες τα πρώτα με τον εαυτό σου Ψηλέ και μετά βλέπουμε τι θα πεις για τους άλλους...



Πιστεύω πως εκφράστηκα πολύ καθαρά. Αν κάτι δεν το καταλαβαίνεις δεν έχεις παρά να με ρωτήσεις.

quote:

Θα αποφασίσεις αν τελικά οι πράξεις ανθρώπων που εντάσσονται σε ένα σύστημα αξιών θα αποτελούν κριτήριο της ποιότητας του συστήματος αυτού ή όχι; Γιατί μας έχεις μπλέξει...Μια θέση με σαφήνεια...


Σε μια κοινωνία, δυστυχώς, και αν σε κατάλαβα καλά, συν-υπάρχουν διάφορα συστήματα αξιών που υποστηρίζονται από άτομα ή ομάδες ανθρώπων. Συχνά, μεταξύ των ατόμων που «ακολουθούν» τα εν λόγω συστήματα αξιών υπάρχουν συγκρούσεις και οι μεν υποφέρουν από τους δε(ν).

Άλλες είναι οι «αξίες» π.χ. ενός στρατηλάτη (και των παρατρεχάμενών του) που έχει βάλει σκοπό να κατακτήσει τον κόσμο όλο, χωρίς να υπολογίζει τίποτα, ούτε ιερό ούτε όσιο και, άλλες είναι οι αξίες π.χ. ενός ανθρώπου/φιλοσόφου (και των «οπαδών» του), που στο κέντρο της φιλοσοφικής του αναζήτησης έχει θέσει τον άνθρωπο φροντίζοντας τόσο την υλική όσο και για την πνευματική του καλλιέργεια και πρόοδο.

Εκ του αποτελέσματος (τι προσέφεραν ή προσφέρουν στην ανθρωπότητα), όπως είπε και ο φίλος Θινκ Μαθ, αν δεν απατώμαι, θα κριθούν τα εν λόγω «συστήματα».

***Μπορεί και να σε κατάλαβα λάθος. Αν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ίσως μπορέσω να σου πω και άλλα ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 15:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

β) και η χουντα του 67 εκανε δρομους που υπαρχουν ακομη , αρα ΜΠΡΑΒΟ ΤΗΣ και τα οσα θυματα της παραγραφονται ? εαν δεν το καταλαβες , τα οσα εσωσε ηταν ελαχιστα μπροστα στα οσα καταστρεψε , μιλαω για μια και συγκεκριμενη πραξη δεν κρινω τιποτα αλλο και μαλιστα το δικαιολογω εως ενος σημειου !!!!

Η αμερικανόφερτη χούντα δεν ήλθε για να εκπροσωπήσει κάποιο πνευματικό/φιλοσοφικό «ρεύμα» ή να ασχοληθεί με κάποιες μεταφυσικές ανησυχίες το ανθρώπου. Μη τα μπερδεύουμε όλα.

Οι πράξεις βεβαίως και κρίνονται. Θα πρέπει όμως να δούμε τα κίνητρα και ποιοι επωφελήθηκαν από τις συγκεκριμένες πράξεις τόσο βραχυπρόθεσμα, όσο και μακροπρόθεσμα.


quote:

γ) μαθε και κατι , εαν θες , ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΗ ΦΥΣΙΚΟ γιατι απλουστατα τοτε θα ΚΑΤΕΡΕΕ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ !!!! οτι συμβαινει ειναι ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ... το εαν οι σημερινοι κοινωνικοι ή ηθικοι κανονες το θεωρουν λαθος , δεν λεει τιποτα !!! και θα σου πω ενα μονο πραγμα πανω σε αυτο , ΣΚΕΨΟΥ ποσα πραγματα πριν απο 50 , 100 ή 1000 ή 10.000 ή 1.000.0000 χρονια ηταν ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΑ και ποσα ειναι σημερα (και το αναποδο φυσικα!!!) ... για ριξτου μια ματια ... το 0 σταυρωναν και το θεωρουσαν εντελως φυσικο ... σημερα η σταυρωση θα ηταν μεγα ολισθημα και πολλα πολλα αλλα ...

εχουμε μαθει να κοιταμε τον ανθρωπο και τον κοσμο μας την στιγμη που τον ζουμε , εαν μπουμε στο κοπο να δουμε απο τι εχουμε περασει για να φτασουμε ως εδω θα ανακαλυψουμε παρα πολλα πραγματα ... για τον κοσμο μας αλλα για μας τους ιδιους

ευχαριστω



Κοίτα, φυσικό είναι ότι συμβαίνει στη φύση και όταν την αφήνουμε να λειτουργήσει μόνη της. Από τη στιγμή που επεμβαίνουμε, έστω και ελάχιστα, δεν ξέρω αν μπορούμε να μιλάμε για «φυσικό» γεγονός.

Θα σου πω ένα απλό παράδειγμα και θα απαντήσω έμμεσα στον Θινκ Μαθ, σε άλλο θέμα, που ανέφερε το παράδειγμα της αλεπούς που αν μπει στο κοτέτσι θα σκοτώσει όλες της κότες.

Η ίδια αλεπού, όταν βρίσκεται στο φυσικό της περιβάλλον (το κοτέτσι δεν είναι το φυσικό της περιβάλλον), δεν κάνει κάτι τέτοιο. Ακόμη και ο λύκος αν μπει στο μαντρί θα σκοτώσει όσο το δυνατόν περισσότερα πρόβατα. Αυτό, όμως, δεν το κάνει όταν βρίσκεται στη φύση.

Το ότι το λιοντάρι θα σκοτώσει για να τραφεί, είναι κάτι το φυσικό. Δεν μπορούμε όμως να τον παρομοιάσουμε με τον αμερικάνο που σκορπά παγκοσμίως τον όλεθρο, δικαιολογώντας έτσι τις πράξεις του ως κάτι το «φυσικό», άρα αναμενόμενο και ίσως .... σε βάθος χρόνου, μη κατακριτέτο διότι είναι κάτι που υπάρχει στη "φύση" του ανθρώπου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 10:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 14:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός
quote:
Πιστεύω πως εκφράστηκα πολύ καθαρά. Αν κάτι δεν το καταλαβαίνεις δεν έχεις παρά να με ρωτήσεις.


Δηλαδή εσύ λες ότι ΔΕΝ υπάρχουν αντιφάσεις ανάμεσα στις 2 αυτές τοποθετήσεις σου;

quote:
Σε μια κοινωνία, δυστυχώς, και αν σε κατάλαβα καλά, συν-υπάρχουν διάφορα συστήματα αξιών που υποστηρίζονται από άτομα ή ομάδες ανθρώπων. Συχνά, μεταξύ των ατόμων που «ακολουθούν» τα εν λόγω συστήματα αξιών υπάρχουν συγκρούσεις και οι μεν υποφέρουν από τους δε(ν).

Σωστό αλλά εντάσσεις ΚΑΙ τις θρησκείες στα συστήματα αξιών; Ή τις εξαιρείς;Και γιατί;

quote:
Άλλες είναι οι «αξίες» π.χ. ενός στρατηλάτη (και των παρατρεχάμενών του) που έχει βάλει σκοπό να κατακτήσει τον κόσμο όλο, χωρίς να υπολογίζει τίποτα, ούτε ιερό ούτε όσιο και, άλλες είναι οι αξίες π.χ. ενός ανθρώπου/φιλοσόφου (και των «οπαδών» του), που στο κέντρο της φιλοσοφικής του αναζήτησης έχει θέσει τον άνθρωπο φροντίζοντας τόσο την υλική όσο και για την πνευματική του καλλιέργεια και πρόοδο.

Οι αξίες ενός ιδρυτή θρησκείας και των πιστών αυτής;

quote:
Εκ του αποτελέσματος (τι προσέφεραν ή προσφέρουν στην ανθρωπότητα), όπως είπε και ο φίλος Θινκ Μαθ, αν δεν απατώμαι, θα κριθούν τα εν λόγω «συστήματα»

Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ με τη θρησκεία ως σύστημα αξιών... Παρόλα αυτά διαφώνησες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 16:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός
quote:
Πιστεύω πως εκφράστηκα πολύ καθαρά. Αν κάτι δεν το καταλαβαίνεις δεν έχεις παρά να με ρωτήσεις.


Δηλαδή εσύ λες ότι ΔΕΝ υπάρχουν αντιφάσεις ανάμεσα στις 2 αυτές τοποθετήσεις σου;

quote:
Σε μια κοινωνία, δυστυχώς, και αν σε κατάλαβα καλά, συν-υπάρχουν διάφορα συστήματα αξιών που υποστηρίζονται από άτομα ή ομάδες ανθρώπων. Συχνά, μεταξύ των ατόμων που «ακολουθούν» τα εν λόγω συστήματα αξιών υπάρχουν συγκρούσεις και οι μεν υποφέρουν από τους δε(ν).

Σωστό αλλά εντάσσεις ΚΑΙ τις θρησκείες στα συστήματα αξιών; Ή τις εξαιρείς;Και γιατί;

quote:
Άλλες είναι οι «αξίες» π.χ. ενός στρατηλάτη (και των παρατρεχάμενών του) που έχει βάλει σκοπό να κατακτήσει τον κόσμο όλο, χωρίς να υπολογίζει τίποτα, ούτε ιερό ούτε όσιο και, άλλες είναι οι αξίες π.χ. ενός ανθρώπου/φιλοσόφου (και των «οπαδών» του), που στο κέντρο της φιλοσοφικής του αναζήτησης έχει θέσει τον άνθρωπο φροντίζοντας τόσο την υλική όσο και για την πνευματική του καλλιέργεια και πρόοδο.

Οι αξίες ενός ιδρυτή θρησκείας και των πιστών αυτής;

quote:
Εκ του αποτελέσματος (τι προσέφεραν ή προσφέρουν στην ανθρωπότητα), όπως είπε και ο φίλος Θινκ Μαθ, αν δεν απατώμαι, θα κριθούν τα εν λόγω «συστήματα»

Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ με τη θρησκεία ως σύστημα αξιών... Παρόλα αυτά διαφώνησες...



Για πες μου εσύ πρώτα τι εννοείς με το "σύστημα αξιών"; Τι είναι αυτό το πράμα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 16:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για πες μου εσύ πρώτα τι εννοείς με το "σύστημα αξιών"; Τι είναι αυτό το πράμα;


Συγγνώμη ρε ψηλέ... Απαντάς χωρίς να έχεις καταλάβει ακριβώς τι ρωτάει ο άλλος; Στο βρόντο; Η' μήπως κατάλαβες ότι έπεσες σε αντίφαση και αναγκάζεσαι σε υποχώρηση;


Τέλος πάντων, θεωρώ τις 2 απαντήσεις σου ως μη γενόμενες... Πάμε από την αρχή:

Να συμφωνήσουμε ότι σύστημα αξιών είναι αυτό που λέει η wiki;

http://en.wikipedia.org/wiki/Value_system


A value system is a set of consistent ethic values (more specifically the personal and cultural values) and measures used for the purpose of ethical or ideological integrity. A well defined value system is a moral code.

One or more people can hold a value system. Likewise, a value system can apply to either one person or many.
A personal value system is held by and applied to one individual only.
A communal or cultural value system is held by and applied to a community/group/society. Some communal value systems are reflected in the form of legal codes or law.

κτλ κτλ... Κοίτα το αναλυτικά. Αν δε καταλαβαίνεις αγγλικά πες μου να το μεταφράσω...


Η αμέσως επόμενη ερώτηση είναι αν μπορούμε να αντιστοιχίσουμε κάθε θρησκεία σε ένα σύστημα αξιών...


Βλέπουμε αυτά και μετά πάμε παρακάτω...

Edited by - IndustrialAngel on 26/08/2010 16:49:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 17:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel
quote:

quote:
Για πες μου εσύ πρώτα τι εννοείς με το "σύστημα αξιών"; Τι είναι αυτό το πράμα;

Συγγνώμη ρε ψηλέ... Απαντάς χωρίς να έχεις καταλάβει ακριβώς τι ρωτάει ο άλλος; Στο βρόντο; Η' μήπως κατάλαβες ότι έπεσες σε αντίφαση και αναγκάζεσαι σε υποχώρηση;


Μήπως δεν φταίει μόνο ο Ψηλός αλλά και ο άλλος που δεν εκφράζεται σωστά;
Ή μήπως θα πρέπει πρώτα, κάθε φορά, να διευκρινίζουμε τι εστί π.χ. «σύστημα αξιών», και στην προκειμένη περίπτωση εσύ, προτού πας παρακάτω;

Την αμφιβολία μου για το αν κατάλαβα καλά, σου την εξέφρασα και την έθεσα ως «όρο» για τη συνέχεια της κουβέντας, οπότε, τα περί υποχώρησης ... ξαναβάλτα στο συρτάρι σου.

quote:

Τέλος πάντων, θεωρώ τις 2 απαντήσεις σου ως μη γενόμενες... Πάμε από την αρχή:


Εγώ πάντα το έλεγα πως είσαι πολύ καλός. Ευχαριστώ.

quote:

Να συμφωνήσουμε ότι σύστημα αξιών είναι αυτό που λέει η wiki;

http://en.wikipedia.org/wiki/Value_system


A value system is a set of consistent ethic values (more specifically the personal and cultural values) and measures used for the purpose of ethical or ideological integrity. A well defined value system is a moral code.

One or more people can hold a value system. Likewise, a value system can apply to either one person or many.
A personal value system is held by and applied to one individual only.
A communal or cultural value system is held by and applied to a community/group/society. Some communal value systems are reflected in the form of legal codes or law.

κτλ κτλ... Κοίτα το αναλυτικά. Αν δε καταλαβαίνεις αγγλικά πες μου να το μεταφράσω...


Η αμέσως επόμενη ερώτηση είναι αν μπορούμε να αντιστοιχίσουμε κάθε θρησκεία σε ένα σύστημα αξιών...



Στο μικρό αυτό απόσπασμα που παραθέτεις, δεν βλέπω να αξιώνει κάτι παρόμοιο με αυτό που αναφέρεις εσύ. Εμείς γιατί να το κάνουμε;


quote:

Βλέπουμε αυτά και μετά πάμε παρακάτω...

Edited by - IndustrialAngel on 26/08/2010 16:49:05



Με το μαλακό μόνο και να δείχνεις κατανόηση.

Edited by - Ψηλός on 26/08/2010 17:13:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 19:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως δεν φταίει μόνο ο Ψηλός αλλά και ο άλλος που δεν εκφράζεται σωστά;

Ή μήπως θα πρέπει πρώτα, κάθε φορά, να διευκρινίζουμε τι εστί π.χ. «σύστημα αξιών», και στην προκειμένη περίπτωση εσύ, προτού πας παρακάτω;


Στα ελληνικά που ξέρω εγώ υπάρχει η έκφραση "σύστημα αξιών". Εξάλλου δεν έχεις παρά να "γκουγκλάρεις" και να τη δεις τόσο στα αγγλικά όσο και στα ελληνικά. Δε φταίω εγώ για το γνωστικό σου υπόβαθρο.


Όσο για το να διευκρινίζει ο καθένας τι εννοεί...Συμφωνώ απόλυτα,θα είναι πιο εύκολο να καταλαβαίνει ο ένας τον άλλο και να λέει και τίποτα ουσιαστικό...

quote:
Στο μικρό αυτό απόσπασμα που παραθέτεις, δεν βλέπω να αξιώνει κάτι παρόμοιο με αυτό που αναφέρεις εσύ. Εμείς γιατί να το κάνουμε;

Δεν καλλιεργεί η ένταξη σε κάποια θρησκεία ένα συγκεκριμένο σύστημα αξιών στον άνθρωπο; Δεν υπάρχει ηθική και αξίες του Χριστιανισμού οι οποίες είναι συγκεκριμένες και ίδιες (υποτίθεται) για τους Χριστιανούς; Ισχυρίζεσαι ότι το "σύστημα αξιών" του ανθρώπου (μιας και το ορίσαμε,αν και δε μου είπες αν συμφωνείς,μάλλον αφήνεις παράθυρο για μελλοντική κωλοτούμπα) είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ της θρησκείας που έχει;


Επίσης, αν ΔΕΝ ήσουν ΕΝΤΕΛΩΣ τεμπέλης, θα διάβαζες παρακάτω...


"An idealized value system is a listing of values that lacks exceptions. It is, therefore, absolute and can be codified as a strict set of proscriptions on behavior. Those who hold to their idealized value system and claim no exceptions (other than the default) are called absolutists.
A realized value system contains exceptions to resolve contradictions between values in practical circumstances. This type is what people tend to use in daily life.
The difference between these two types of systems can be seen when people state that they hold one value system yet in practice deviate from it, thus holding a different value system. For example, a religion lists an absolute set of values while the practice of that religion may include exceptions."


Σου έριξα πεπονόφλουδα μήπως; Δε θα το έλεγα...Απλώς περίμενα να διαβάσεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το απόσπασμα...
Edited by - IndustrialAngel on 26/08/2010 19:33:59

Edited by - IndustrialAngel on 26/08/2010 19:36:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 19:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
ναι πραγματι και αραγε ποιος ειναι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για τα χιλιαδες ισως και εκατομυρια ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ , ΚΑΗΚΑΝ , ΣΒΥΣΤΗΚΑΝ και απο πανω γραφτηκαν υμνοι προς τον κανενα ??? ποιοι αραγε ???

απο τον τεραστιο αριθμο εργων σωζονται ελαχιστα ... και αυτα ειτε γιατι βολευαν ειτε κατα λαθος , ειτε γιατι οκ υπηρχαν και νορμαλ ανθρωποι ...

μια βιβλιοθηκε κατω εκει στην αιγυπτο ποιος την εκαψε τελικα ? και οχι μονο αυτη !!!!

δεν με νοιαζει η υπαρξη του χριστιανισμου , καλα κανει και υπαρχει, με χαλαει ομως η καταστροφη που προκαλεσε καθως σημερα ο κοσμος θα ηταν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ εαν ολα εκεινα τα αρχαια κειμενα ειχαν φτασει σε εμας !!!!!!! μονο επιστημονικα να το δει κανεις ... καταλαβαινει ... να θυμησω τον υμνο που απο κατω του υπηρχε μαθηματικο κειμενο με αναφορα στο ΑΠΕΙΡΟ , οταν αυτο εμεις το ανακαλυψαμε-χρειαστηκαμε πριν μερικες δεκαετιες ??? η καταστροφη που προκαλεσας οι ανεγκεφαλοι τοτε χριστιανοι (οχι ολοι οι φανατικοι) εχει στειλει τον κοσμο μας αιωνες πισω !!!!



Γιατί δε ρωτάς τους Λατίνους και τους Τούρκους?
ακόμη και οι αρχαίοι Έλληνες κατέστρεψαν αρχαία συγγράμματα και όχι μόνο! ακόμη και ιερούς ναούς ισοπέδωσαν και αρχαία αγάλματα.

Ότι έχουμε από την αρχαία Ελλάδα το οφείλουμε κατά κύριο λόγο πρώτα στους Βυζαντινούς αντιγραφείς και μετά στους άραβες, που αντέγραφαν και αυτοί από τις αντιγραφές των Βυζαντινών.
Αν νομίζεις ότι κάνω λάθος θα σου φέρω μια ντουζίνα αποδείξεις.

Αλήθεια γνωρίζεις για τα δεκάδες έργα των αγίων Πατέρων της Εκκλησίας και των απολογητών τα οποία χάθηκαν?.....αυτά ποιος τα κατέστρεψε?...η χριστιανική λαίλαπα?

-Για τη βιβλιοθήκη που καταστράφηκε στην Αίγυπτο, σε ποια αναφέρεσαι σε αυτή που καταστράφηκε επί Ιουλιανού Καίσαρα το 46 π.Χ.? (μη νομίζεις ότι δε θα χορέψεις!)

Όσο για το παλίμψηστο του Αρχιμήδη στο οποίο αναφέρεσαι, για να δεις ότι δεν έχεις ιδέα περί του λόγου, ας μας πεις:
1) που βρέθηκε αυτό,
2) πότε χρονολογείται και τι κοινωνικοοικονομικές συνθήκες υπήρχαν εκείνη την εποχή και
3) γιατί δεν έκαψαν το σύγγραμμα αυτό αλλά έγραψαν επάνω σε αυτό!

quote:
Εαρινός:
Οι υπέρ-μαχοι της αλήθειας...οι αμφισβητίες και σκεπτικιστές...πάντα θα λέγονται...

Χριστιανομάχοι , Άθεοι , α-πάτριδες , Άπιστοι , Ανθέλληνες ή οτιδήποτε άλλο χρειασθεί , αρκεί να στιγματισθούν και να φιμωθούν...!!!
Κι'ομως , ότι συνέβη στην εξελιξη του ανθρώπου , υπήρξε ως προϊόν αμφισβήτησης και διερεύνησης...

Στην Ελλάδα , ότι δηλώσεις είσαι , είχε πεί ο αξέχαστος Τσαρούχης...!
"Δημοκράτης" και αυτομάτως γίνεσαι Δημοκράτης...
"Καλός και ενάρετος γονιός...εν Χριστώ"???
...Αφού το δήλωσες είσαι αυτομάτως και αν εγγραφείς και σε "καταλόγους σωματείων"και κάνεις και κανα "καλό".."ψυχικό"...ανεβαίνεις και στην ιεραρχία..!!!Αμ!! πώς???



Χριστιανομάχος λέγεται μόνο αυτός ο οποίος παρουσιάζει ψευδή, στοιχεία (ακόμη και παστά, όπως είχε επιχειρήσει ο macedon, παλαιοτερα, αν θέλετε σας το υπενθυμίζω) και αυτός που τα γραφόμενά του έχουν ως στόχο όχι να αμφισβητήσουν αλλά να συκοφαντήσουν.

Για παράδειγμα ένα μέλος από εδώ ο Kostakis, ο οποίος ήταν άθεος, το μόνο που έκανε στις διάφορες συζητήσεις περί χριστιανισμού, ήταν να παραθέτει τις απόψεις του με μόνο κίνητρο την αμφισβήτηση και όχι τη συκοφαντία ή το ψέμα.

Το δικό σου όμως κίνητρο φίλε Εαρινέ, είναι αποκλειστικά και μόνο συκοφαντία. Οπότε δικαίως θα χαρακτηριστείς χριστιανομάχος.

quote:
macedon:
Τώρα μεταξύ μας Δήμο, προκειμένου να είναι κανείς χριστιανομάχος από τη μια ή Ελληνομάχος από την άλλη, κομπλεξικός αρνητής δηλαδή του ελληνικού πολιτισμού, θαυμαστής του κάθε ανθέλληνα και άπατρη χριστιανού, υμνητής του κάθε έμμισθου υπαλλήλου του Σουλτάνου, απολογητής του κάθε εμετικού ανθελληνικού εμετικού κειμένου των χριστιανών, υπέρμαχος των καταστροφέων του ελληνικού πολιτισμού...τότε χίλιες φορές χριστιανομάχος!

Για παράδειγμα ο παραπάνω χριστιανομάχος γράφει ότι γράφει, αδιαφορώντας για τους Έλληνες προγόνους του που τον απελευθέρωσαν και οι οποίοι πολέμησαν με όρκο το σταυρό για τη νίκη ή το θάνατο και με παίρνοντας θάρρος από την πίστη τους στο Χριστό και στην Παναγία.

Αδιαφορεί στο ότι αυτοί που βρίζει, οι χριστιανοί, είναι αυτοί που θα τρέξουν να υπερασπίσουν την Ελλάδα σήμερα από του Τούρκους εάν χρειαστεί
και αυτοί είναι που θα αποτρέψουν την ήττα και όχι μια χούφτα χριστιανομάχοι......ίσως βέβαια να έχει εναλλακτική λύση γι' αυτό και δεν τον νοιάζει τι θα γίνει η Ελλάδα.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 26/08/2010 19:48:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 22:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γράφει ο φίλος Ευρωπαίος...

-Το δικό σου όμως κίνητρο φίλε Εαρινέ, είναι αποκλειστικά και μόνο συκοφαντία. Οπότε δικαίως θα χαρακτηριστείς χριστιανομάχος...

Και γώ απαντώ...

Αν δεν υποστηρίξεις τα όσα λές , φέρνοντας και τις ανάλογες αποδείξεις ... λέγοντάς μου , που και σε ποιό σημείο συκοφάντησα τον Χριστιανισμό...τότε πλέον θα είναι πέρα για πέρα αληθές...ότι αυτοπροσδιορίζεσαι φίλε μου...και τελείς εν συγχύσει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 22:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
b]Εαρινός:
Ας όψεται το Βυζάντιο του Μεγάλου Κνωνσταντίνου , φίλε μου....απ'οπου πέρασε όλη η Ελλάδα απο τα "Καυδιανά δίκρανα" του ευνουχισμού και της αποδόμησης ολόκληρου Ελληνικού πολιτισμού!
Βυζαντινή εποχή...το δράμα της Ελλάδας ... που κρατάει μέχρι σήμερα!
[

Να η παραπάνω συκοφαντία, τι είναι αν όχι συκοφαντία?

Σε ένα κράτος όπου μιλούσαν Ελληνικά, οι πολίτες του, διδάσκονταν τους αρχαίους Έλληνες σοφούς και ποιητές, διέσωσε την αρχαία Ελληνική γραμματεία, έσωσε την Ευρώπη από τα στίφη των Αράβων προσφέροντας τα μέγιστα στην Ευρώπη, εσύ το αποκαλείς αποδήμησης ολόκληρου Ελληνικού πολιτισμού!,
αν αυτό δεν είναι ο ορισμός της συκοφαντίας και της διαστρέβλωσης της πραγματικότητας τότε τι είναι?

Και όλα αυτά επειδή ήσαν χριστιανοί! μισείτε οτιδήποτε είναι χριστιανικό και δε διστάζετε στο να παρουσιάσετε το άσπρο μαύρο εις βάρος όχι μόνο της Ελληνικής ιστορίας αλλά και της αλήθειας.....γι' αυτό αγαπητέ Εαρινέ σας αποκαλώ όπως πρέπει, χριστιανομάχους!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ[/b]

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 22:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι να πω ? προφανως το εχει η ρατσα σας ρε παιδια ... δεν εξηγειτε αλλιως


ειπα εγω τι καναν οι αλλοι ? κατακριτεο οποιος και εαν το εκανε ... το ζητουμενο ειναι ενα , ΕΚΑΝΑΝ ή ΟΧΙ οι χριστιανοι ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ καταστροφη στα αρχαια κειμενα ? τα καταστρεψαν ναι ή οχι ???

μια φορα μπορειτε να μεινετε στο θεμα ?

ο ψηλος ανεφερε (και καλα εκανε εφοσον αυτο πιστευει) οτι χρωσταμε στον χριστιανισμο τα σωσμενα κειμενα (και ενα μερη ετσι ειναι) ... και ειπα οτι ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ περισσοτερα καθως κατεστρεψε ΠΟΛΥ περισσοτερα απο οσα εσωσε ... αυτο το λενε ολοι οι ερευνητες ... αντε εξαιρεση να ειναι τιποτα παλιοημερολογητες και τιποτα απατεωνες που θελουν να πουλανε βιβλια ... αλλα τοσο οι ελληνες οσο και οι ξενοι ΑΥΤΟ ΛΕΝΕ ... και ολοι μα ολοι συμπληρωνουν οτι χαθηκε ΠΟΛΙΤΙΜΗ ΓΝΩΣΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ τι να κανουμε τωρα δηλαδη ??? επειδη δεν σας βολευει ???

ειστε σκετη κουραση τελικα , ουτε κουβεντα δεν αξιζει να αλλαζει κανεις μαζι σας (οκ με μερικους κολλημενους τουλαχιστον!!!)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 23:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
b]Εαρινός:
Ας όψεται το Βυζάντιο του Μεγάλου Κνωνσταντίνου , φίλε μου....απ'οπου πέρασε όλη η Ελλάδα απο τα "Καυδιανά δίκρανα" του ευνουχισμού και της αποδόμησης ολόκληρου Ελληνικού πολιτισμού!
Βυζαντινή εποχή...το δράμα της Ελλάδας ... που κρατάει μέχρι σήμερα!
[

Να η παραπάνω συκοφαντία, τι είναι αν όχι συκοφαντία?

Σε ένα κράτος όπου μιλούσαν Ελληνικά, οι πολίτες του, διδάσκονταν τους αρχαίους Έλληνες σοφούς και ποιητές, διέσωσε την αρχαία Ελληνική γραμματεία, έσωσε την Ευρώπη από τα στίφη των Αράβων προσφέροντας τα μέγιστα στην Ευρώπη, εσύ το αποκαλείς αποδήμησης ολόκληρου Ελληνικού πολιτισμού!,
αν αυτό δεν είναι ο ορισμός της συκοφαντίας και της διαστρέβλωσης της πραγματικότητας τότε τι είναι?

Και όλα αυτά επειδή ήσαν χριστιανοί! μισείτε οτιδήποτε είναι χριστιανικό και δε διστάζετε στο να παρουσιάσετε το άσπρο μαύρο εις βάρος όχι μόνο της Ελληνικής ιστορίας αλλά και της αλήθειας.....γι' αυτό αγαπητέ Εαρινέ σας αποκαλώ όπως πρέπει, χριστιανομάχους!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ[/b]

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Ποιός -αλήθεια- φίλε μου , αναγόρευσε τον Κωνσταντίνο ... σε "Μέγα"..???

Και γιατί μια συγκεκριμμένη εποχή της Ευρώπης χαρακτηρίσθηκε ως Μεσσαίωνας και με τι συνδέθηκε..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 26/08/2010 23:06:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 23:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Ποιός -αλήθεια- φίλε μου , αναγόρευσε τον Κωνσταντίνο ... σε "Μέγα"..???

Οι ίδιοι που ανακήρυξαν και τον Αλέξανδρο Μέγα.
quote:
Εαρινός:
Και γιατί μια συγκεκριμμένη εποχή της Ευρώπης χαρακτηρίσθηκε ως Μεσσαίωνας και με τι συνδέθηκε..???

Για πες μας! .......και όσο θα σκέφτεσαι αυτά που θα γράψεις, σκέψου λίγο και την εποχή των μετακινήσεων.....και ποια περιοχή επηρέασε....και ποιο ήταν το αποτέλεσμα....και πότε η περιοχή αυτή ξαναζωντάνεψε και φυσικά ποια περιοχή να μας πεις δεν επηρεάστηκε και γιατί!.....άντε να σε δω καμάρι μου!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 14:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός:
Ποιός -αλήθεια- φίλε μου , αναγόρευσε τον Κωνσταντίνο ... σε "Μέγα"..???

Οι ίδιοι που ανακήρυξαν και τον Αλέξανδρο Μέγα.
quote:
Εαρινός:
Και γιατί μια συγκεκριμμένη εποχή της Ευρώπης χαρακτηρίσθηκε ως Μεσσαίωνας και με τι συνδέθηκε..???

Για πες μας! .......και όσο θα σκέφτεσαι αυτά που θα γράψεις, σκέψου λίγο και την εποχή των μετακινήσεων.....και ποια περιοχή επηρέασε....και ποιο ήταν το αποτέλεσμα....και πότε η περιοχή αυτή ξαναζωντάνεψε και φυσικά ποια περιοχή να μας πεις δεν επηρεάστηκε και γιατί!.....άντε να σε δω καμάρι μου!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Tι και ποιοί ενέπνευσαν την αναγέννηση...

ΑΣφαλώς εσύ και ομοϊδεάτες σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 18:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Tι και ποιοί ενέπνευσαν την αναγέννηση...
ΑΣφαλώς εσύ και ομοϊδεάτες σου...

Η αρχαία Ελληνική φιλοσοφία που οι Βυζαντινοί μεταλαμπάδευσαν στη Δύση, σε συνδυασμό με τον Βυζαντινό πολιτισμό, ενέπνευσαν την αναγέννηση.

Αρκεί να σκεφτείς ότι, όταν η Βυζαντινή αυτοκρατόρισσα Μαρία Αργυρή χρησιμοποίησε το πιρούνι της στη Βενετία στις αρχές του 11ου αιώνα, οι Δυτικοί την κατηγόρησαν για πολυτελείς συνήθειες που εισήγαγε στη Δύση και προδίκαζαν ότι θα πήγαινε στην Κόλαση......βλέπεις οι Δυτικοί μέχρι τότε τρώγανε με τα χέρια!

Μάλιστα κατηγορήθηκε από έναν Δυτικό "εκκλησιαστικό αναμορφωτή" τον Πέτρο Δαμιανό, ότι δεν ήθελε να πλένεται στα κοινόχρηστα νερά της Βενετίας και έβαζε τις υπηρέτριες της να συλλέγουν βρόχινο νερό και μάλιστα αρωμάτιζε το δωμάτιό της, δημιουργώντας μια "επαίσχυντη μυρουδιά!".........γι' αυτό και ο Θεός την τιμώρησε στέλνοντάς της την πανώλη!

Εαρινέ!
Ιδέα δεν έχεις από τον πολιτισμό του Βυζαντίου!
Με ανοιχτό το στόμα έμεναν οι Δυτικοί και άλλοι ξένοι απεσταλμένοι βλέποντας συντριβάνια και τον αυτοκράτορα να κατεβαίνει με τον μεγάλο θρόνο του από ψηλά, ο οποίος ήταν πλαισιωμένος από δύο τεράστια λιοντάρια,που βρυχώνταν, κουνώντας τις γλώσσες τους και χτυπώντας την ουρά τους χάμω ή ακούγοντας χρυσά πουλιά να κελαηδάνε!

Γι' αυτό και οι πρεσβευτές του πρίγκηπα Βλαδίμηρου, επιστρέφοντας από την Πόλη στο Κίεβο, του είπαν:
"Δεν ξέραμε αν ήμασταν στον ουρανό ή στη γη.
Γιατί στη γη δεν υπάρχει τέτοια λαμπρότητα ούτε τέτοια ομορφιά"

Το Ελληνικό όμως κράτος φροντίζει επιμελώς να κρύβει την ποιο ένδοξη ιστορία της χώρας μας!
Έτσι ανίδεοι σαν κι εσένα που μισούν το Βυζάντιο μόνο και μόνο επειδή ήταν χριστιανικό, λένε την μία μπαρούφα πίσω από την άλλη.......αλήθεια την Ελλάδα τη μισείτε και αυτή?.....ούτως ή άλλως χριστιανική είναι!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 27/08/2010 18:27:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2010, 19:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού την Μετα-λαμπάδευσαν...ενώ πριν δεν άφησαν τίποτα όρθιο απο αυτήν...τότε θα πρέπει να τους ευγνωμονούμε...

Εγώ το έχω πεί καιρό πρίν...θα επινοήσετε πολλά γι να κάνετε ακόμα και το μαύρο...άσπρο....αλλα πλέον η Ιστορία αλλα και το γνωστικό επίπεδο των ανθρώπων -ότι και να κανετε- είναι αμείλικτη...

Περαστικά σας...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy