ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 17:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια αντίσταση προέβαλαν στη ρωμαϊκή λαίλαπα; Ναι, σωστά το σκέφτεστε, αλλά ντρέπεστε να το πείτε.

Αυτή -η αντίσταση- που προέβαλαν και αυτοί...όλοι όσοι είχαν υποδουλωθεί - κατακτηθεί , γνωρίζεις ποιοί ήσαν ή να θέσω υπ'οψιν σου τον σχετικό χάρτη???

Αυτοί ψηλέ είχαν ή δεν είχαν κράτη..???

Περί ντροπής δεν θα ήθελα να αναφερθώ...άστο καλύτερα και ας μείνουμε στην συζήτηση , χωρίς κρίσεις προσωπικές.!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 18:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσέχεις φιλε Εαρινέ, γιατί,τελευταία, λένε, ότι κυνηγάνε
κάτι μαιμούδες ιδεολόγους, για ψευδή στοιχεία και ασχετοσύνη..
Μην σας ....μπουζουριάσουν, τζάμπα...
Ξέρω, ότι εσύ μόνο πλάκα κάνεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 18:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να προσέχεις φιλε Εαρινέ, γιατί,τελευταία, λένε, ότι κυνηγάνε
κάτι μαιμούδες ιδεολόγους, για ψευδή στοιχεία και ασχετοσύνη..
Μην σας ....μπουζουριάσουν, τζάμπα...
Ξέρω, ότι εσύ μόνο πλάκα κάνεις...

Μη φοβάσαι φίλε μου και μόνο πλάκα δεν κάνω..ασφαλώς λέμε και κανα ΄στείο αλλα στην ώρα του..!

Αν ωστόσο με θεωρείς άσχετο , ψεύτη και μαϊμού ιδεολόγο ... δεν μπορω να κάνω και δεν θελω το οτιδήποτε..!

Θα παραμείνω εστιασμένος , όχι σε προσωπικές κρίσεις αλλα σε επίπεδο ανταλλαγής απόψεων , μακάρι να καταστεί δυνατή και η "επικοινωνία"...όσο για "μέθεξη" θα ήταν το ιδεατό..μακάρι!

Αλλα για να υπάρξει τουλάχιστον επικοινωνία ... ως αναγκαία προϋπόθεση εμφανίζεται η εκ-σταση -εκτός στάσης ιδεολογικής και όχι μόνο-...πράγμα απο όσο βλέπω αδύνατον για σένα..και αυτό γιατί είσαι σε μια φανερή εν-σταση...εντός δηλαδή της στάσης σου -σταθερά- που εκ-πορεύεται απο την αδιαμφισβήτητη ιδεολογία που έχεις υιοθετήσει και σε νοηματοδοτεί!

Και αυτά που αναφέρω , μην ψάξεις να τα βρείς στα ιερά βιβλία ...δεν υπάρχουν...αλλα εσένα δεν σου αποστερεί κανένας το δικαίωμα να ερευνήσεις και "παρα-πέρα"...

Σημ:"Αν θές να με βλέπεις σαν μαϊμού και αυτό σε κάνει να αισθανεσαι όμορφα...δεν τρέχει τίποτα ... κάν'το...και ουρακοτάγκος αν θές ...ουρακοτάγκος.."


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 19:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα μωρέ Εαρινέ,ξέρεις, ότι ακριβώς επειδή δεν σε βλέπω σαν ουρακουτάγκο,γι αυτο και μιλαμε έτσι....Εγώ σε βλέπω σαν ένα
πολύ νοήμων, όν,εν αντιθέσει με σένα, που με βλέπεις λίγο σαν Κρο μανιον...
Αλλά, οι μαιμού ιδεολόγοι, πήγαινε, σε ιδέες, που κυκλοφορούνε, ανυπόστατα, λόγω της σημερινής τρέλας, του να λέει ο καθείς, ότι του κατέβει....Να μην στηρίζεται σε θέσεις, που ισχύουν, αλλά, σε υποθέσεις....Γιατί, υποθέσεις είναι, όταν δεν αποδεικνύονται, ή
δεν αλλάζουν την κοινωνία,αυτά που υποστηρίζει κάποιος....
Να λέμε, ότι ο κόσμος, βλέπει και ξέρει..
Όχι τις λόξες, του καθενός και δεν εννοώ εσένα...
Εσύ και πολλοί άλλοι,..θύματα είστε,το άκουσες,το είδες "ἱν"
και το αναμετάδωσες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 19:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλα μωρέ Εαρινέ,ξέρεις, ότι ακριβώς επειδή δεν σε βλέπω σαν ουρακουτάγκο,γι αυτο και μιλαμε έτσι....Εγώ σε βλέπω σαν ένα
πολύ νοήμων, όν,εν αντιθέσει με σένα, που με βλέπεις λίγο σαν Κρο μανιον...
Αλλά, οι μαιμού ιδεολόγοι, πήγαινε, σε ιδέες, που κυκλοφορούνε, ανυπόστατα, λόγω της σημερινής τρέλας, του να λέει ο καθείς, ότι του κατέβει....Να μην στηρίζεται σε θέσεις, που ισχύουν, αλλά, σε υποθέσεις....Γιατί, υποθέσεις είναι, όταν δεν αποδεικνύονται, ή
δεν αλλάζουν την κοινωνία,αυτά που υποστηρίζει κάποιος....
Να λέμε, ότι ο κόσμος, βλέπει και ξέρει..
Όχι τις λόξες, του καθενός και δεν εννοώ εσένα...
Εσύ και πολλοί άλλοι,..θύματα είστε,το άκουσες,το είδες "ἱν"
και το αναμετάδωσες....

Για να σε ρωτήσω κάτι Βαγγέλη ...

Αν-υπόστατα ποιά αναφέρεις και πως το οτιδήποτε αποκτάει υπό-σταση..???

Απο την άλλη μεριά ως θύματα ποιοί αναφέρονται και πως αποκτάει έννοια το θύμα...αν όχι απο κείνον που δέχεται και πιστεύει κάτι που ποτέ δεν είδε και δεν αντάμωσε αλλα και δεν απέδωσε επι του πρακτέου στην ζωή του και στα αποτελέσματά του???

Όσο για "υποθέσεις" μην τα λές σε μένα ρε Βαγγέλη...αλλού ψάξε...μόνο με υποθέσεις δεν κινήθηκα στην ζωή μου..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 19:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ Εαρινέ μου, δεν λέω για σενα, επαναλαμβάνω, αλλά, για
ιδέες μαιμούδες, που εντέχνως, μπερδεύουν τον κόσμο και συκοφαντούν τη χώρα μας....Δεν θέλω να κοροιδεύονται συμπατριώτες μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 19:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ Εαρινέ μου, δεν λέω για σενα, επαναλαμβάνω, αλλά, για
ιδέες μαιμούδες, που εντέχνως, μπερδεύουν τον κόσμο και συκοφαντούν τη χώρα μας....Δεν θέλω να κοροιδεύονται συμπατριώτες μου...

Ναι , το καταλαβαίνω αυτό που λές , ωστόσο μαζί μιλάμε...και μην φοβασαι για μένα , αφελής δεν είμαι Βαγγέλη...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 20:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτέ δεν το πίστεψα, για σένα και για πολλούς άλλους, αλλά, με ενδιαφέρει η βαρύτητα του λόγου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 21:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποτέ δεν το πίστεψα, για σένα και για πολλούς άλλους, αλλά, με ενδιαφέρει η βαρύτητα του λόγου...


Ο "λόγος" είναι αυτός που υπογραμμίζει και εμφανίζει την ανθρωπιά κάθε ανθρώπου και χωρίζει -έστω προς στιγμή - τον εαυτό μας απο το είναι του και τις όποιες ιδέες ή πεποιθήσεις του ..."εκ-σταση".... έχοντας υπ'οψιν του το "εσύ" φίλε μου ... τον άλλο συνάνθρωπό του...και υποστασιοποεί δια μέσου -αυτής της ενέργειας αλλα και δυνατότητας- τον εαυτό του τον ίδιο...θεμελιώνοντας έτσι την επι-κοινωνία...η οποία αποτελεί μια βαθειά οντολογική ανάγκη!

Αρκεί να μην εν-ιστάμεθα... "εν-στασιαζόμαστε"...και αυτό οδηγεί σε ένα άλλο επίπεδο επικοινωνίας ή μάλλον στην επικοινωνία...εδώ ορίζεται η εκ-σταση που αποτελεί δείγμα δύναμης και και "αλήθειας"...οδηγώντας στην "μέθεξη"...και στην πρόσληψη εκ μέρους των αλλων του σεβασμού και της αποδοχής ως ισότιμου..!

Δεν ΨΆΧΝΩ τον "Θεό" φίλε μου -αυτός αν είναι ...-ΕΙΝΑΙ-.... δεν ζώ μ'αυτόν αλλα μαζί σου ...με σένα μιλάω καθημερινά και κάθε συνανθρωπό μου!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 22:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Πέρα από την αποστομωτική απάντηση που δίνει ο Ψηλός να δούμε τι γράφουν και άλλοι όπως η Τζούντιθ Χέριν "Τι είναι το Βυζάντιο", για την Τζούντιθ Χέριν, στο Βυζάντιο οφείλει η Ευρώπη την ύπαρξή της.: "αν η Βυζαντινή αυτοκρατορία δεν είχε αναχαιτήσει για τόσους αιώνες του Άραβες, τους Σελτζούκους και τους Οθωμανούς, η Δύση δε θα είχε προλάβει να ορθοποδήσει".

Πέρα από το copy-paste του Ψηλού να λες , γιατί μας έχετε πρήξει με τα σεντόνια που κατεβάζετε από τις σελίδες της ΟΟΔΕ και των απολογητών , και αναφερόσαστε σε συγγραφείς και βιβλία που όχι μόνο δεν έχετε διαβάσει για να σχηματί9σετε ιδία γνώμη , αλλά ούτε τα εξώφυλλά τους δεν έχετε δει .
Ρε Ψηλοευρωπαίοι , αντί να κατεβάζετε όλα αυτά τα σεντόνια με τις μπούρδες από την ΟΟΔΕ και τις λοιπές χριστοσελίδες , και να τρώτε άσκοπα τον χώρο του σέρβερ , δεν είναι καλύτερα να μας δίνετε το λινκ της σελίδας για να τα διαβάσουμε μόνοι μας απ’ ευθείας ?


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 22:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε Εαρινέ μου, όσο κι αν βαδίζουμε αλλοιώς..Κι εγώ,
ψάχνω το Θεό μέσα στον συνάνθρωπο μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 23:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνούμε Εαρινέ μου, όσο κι αν βαδίζουμε αλλοιώς..Κι εγώ,
ψάχνω το Θεό μέσα στον συνάνθρωπο μου...

Επικοινωνησε τότε φίλε μου , με καθε συνανθρωπό σου και ο θεός θα σ'ανταμώσει -ο δικός σου ο Θεός- αλλα για να επι-κοινωνήσουμε με κάθε συνάνθρωπό μας , θα πρέπει -έχω την αίσθηση- να εκ-στασιασθούμε όλοι μας ... και να βρούμε "κοινό τόπο" όπου θα ανταμώσουμε , μακριά απο ιδεοληψίες που θέτει το είναι μας ...ιδεοληψίες "εκ-πολιτιστικού χαρακτήρα" και που δεν είχαμε σαν νεο-γέννητες αγνές παιδικές ψυχές...και δεν υπήρχαν "οδοφράγματα"...!

Αυτή είναι απόψή μου...και απλά την καταθέτω!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 23:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Πέρα από το copy-paste του Ψηλού να λες , γιατί μας έχετε πρήξει με τα σεντόνια που κατεβάζετε από τις σελίδες της ΟΟΔΕ και των απολογητών , και αναφερόσαστε σε συγγραφείς και βιβλία που όχι μόνο δεν έχετε διαβάσει για να σχηματί9σετε ιδία γνώμη , αλλά ούτε τα εξώφυλλά τους δεν έχετε δει .
Ρε Ψηλοευρωπαίοι , αντί να κατεβάζετε όλα αυτά τα σεντόνια με τις μπούρδες από την ΟΟΔΕ και τις λοιπές χριστοσελίδες , και να τρώτε άσκοπα τον χώρο του σέρβερ , δεν είναι καλύτερα να μας δίνετε το λινκ της σελίδας για να τα διαβάσουμε μόνοι μας απ’ ευθείας ?


Δυχτυχώς,
η αλήθεια ήταν και είναι δύσκολη να χωνευτεί και, και λίγοι είναι εκείνοι που την αγαπούν και την αντέχουν.

Τσούζει και παρατσούζει, αλλά ........... σιγά-σιγά θα το συνηθίσετε.

..... για την "ταμπακιέρα", μπαρμπα-Σωτήρη, έχεις να πεις τίποτα;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 23:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Τσούζει και παρατσούζει, αλλά ........... σιγά-σιγά θα το συνηθίσετε.



Χριστιανικές κουβέντες και ορολογία .... θα μου πείς όλο το παππαδαριό "τσουζόταν" αλλα τώρα πλέον το ευχαριστιέται...όντως Ψηλέ , όπως αποδεικνύετ-ε- όλα μια συνηθεια είναι , μόνο που εμείς δεν θα πάρουμε...σ'ευχαριστούμε φίλε μου για τις καλές προθέσεις-συμβουλές σου...ακόλουθησέ τες εσύ ως ομοϊδεάτης και υπερασπιστής του Δόγματος...!

Και θα σε παρακαλούσα να είσαι ευγενέστερος -αν μη τι άλλο- με ανθρωπους κατά τι μεγαλύτερούς σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 23:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Τσούζει και παρατσούζει, αλλά ........... σιγά-σιγά θα το συνηθίσετε.



Χριστιανικές κουβέντες και ορολογία .... θα μου πείς όλο το παππαδαριό "τσουζόταν" αλλα τώρα πλέον το ευχαριστιέται...όντως Ψηλέ , όπως αποδεικνύετ-ε- όλα μια συνηθεια είναι , μόνο που εμείς δεν θα πάρουμε...σ'ευχαριστούμε φίλε μου για τις καλές προθέσεις-συμβουλές σου...ακόλουθησέ τες εσύ ως ομοϊδεάτης και υπερασπιστής του Δόγματος...!

Και θα σε παρακαλούσα να είσαι ευγενέστερος -αν μη τι άλλο- με ανθρωπους κατά τι μεγαλύτερούς σου...



Έλα βρε Εαρινέ που προσβλήθηκες. Τι είπα στο κάτω-κάτω; Το «τσούζει» σε πείραξε; μη μου πεις πως το θεωρείς τόσοοοο προσβλητικό τώρα;

*** Να σε ρωτήσω κάτι. Και εσύ με τους εβραίους τα έχεις;
Μα καλά, τι κόλλημα είναι αυτό που έχετε φάει με τους εβραίους;
Βρε για την κατάντια σας ως πότε θα φταίνε πάντα οι άλλοι και ποτέ εσείς;

Μη μου πεις πως φταίνε οι εβραίοι για την κατάντια μας σήμερα ως έθνος ...;

Ποιος θεός και ποιος διάβολος να φταίει άραγε, που ο Έλληνας έγινε πιο άγριος και από θεριό ανήμερο, που μόνος του στόχος και καθημερινή έγνοια είναι το πώς θα κατασπαράξει το διπλανό του για να περνά αυτός καλά;

- - - - -
Δεν μου απάντησες όμως, κατάλαβες πως εννοούσα πως αυτοί που διέδωσαν τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό στον υπόλοιπο κόσμο, ήταν οι εβραίοι;;
Βρε μήπως δεν τα γράφω καλά............;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 00:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, όλοι γνωρίζουν ότι όντως δεν γράφεις καλά.

Εκεί που είσαι "έξπερτ" είναι η αντιγραφή...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 23:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επικαλούμενη ένα βασιλικό διάταγμα του 1952, η Εκκλησία της Ελλάδος στρέφεται εναντίον 40 ιδιοκτητών διαμερισμάτων στην οδό Διογένους στην περιοχή της Τούμπας και διεκδικεί αποζημιώσεις εκατομμυρίων ευρώ. Η Εκκλησία στην αγωγή που έχει καταθέσει στο Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης μνημονεύει μία σύμβαση που υπογράφηκε το Σεπτέμβριο του 1952 μεταξύ του Οργανισμού Διοικήσεως Εκκλησιαστικής Περιουσίας και του ελληνικού Δημοσίου «περί εξαγοράς υπό του Δημοσίου κτημάτων της Ορθοδόξου Εκκλησίας της Ελλάδος προς αποκατάστασιν ακτημόνων καλλιεργητών και ακτημόνων μικρών κτηνοτρόφων κ.τ.λ.».Οπως αναφέρεται στην αγωγή, η σύμβαση κυρώθηκε με βασιλικό διάταγμα με το οποίο το «ιερό» οικόπεδο συνολικού εμβαδού 2.372 τ.μ. στην οδό Διογένους περιήλθε στην πλήρη και αποκλειστική κυριότητα της Εκκλησίας της Ελλάδος.
Οπως υποστηρίζουν οι εκπρόσωποι της Εκκλησίας στην αγωγή, η μεταβίβαση του οικοπέδου δεν πέρασε στα βιβλία μεταγραφών του Υποθηκοφυλακείου Θεσσαλονίκης σύμφωνα με ρητή διάταξη νομοθετικού διατάγματος του 1952. Μάλιστα η Εκκλησία της Ελλάδος έχει στραφεί και εναντίον του δήμου Θεσσαλονίκης για το πάρκο που βρίσκεται απέναντι από το γήπεδο του ΠΑΟΚ.
Στην ίδια την αγωγή που κατατέθηκε η Εκκλησία περιγράφει την περιοχή ως «φιλέτο» και ζητά από την ελληνική Δικαιοσύνη να καθορίσει προσωρινή τιμή μονάδας 3.300 ευρώ για κάθε τετραγωνικό μέτρο που ισχυρίζεται ότι δικαιούται, τιμές αντίστοιχες δηλαδή με αυτές της… Νέας Παραλίας στη Θεσσαλονίκη.

Από Ariadne στό http://molonlabe.blog.com

Τελικά φίλοι μου η.....φιλανθρωπία της εκκλησίας δεν έχει όρια

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2010, 14:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Τελικά φίλοι μου η.....φιλανθρωπία της εκκλησίας δεν έχει όρια


Τι θα πει φιλάνθρωπος;;
Είναι δυνατόν να δέχεσαι αυτό τον όρο ..... σα να λέμε φιλόζωος και ......

Δηλαδή υπάρχει ο άνθρωπος και εμείς, και καλούμαστε να δείξουμε τη φιλανθρωπία μας, σωστά μπαρμπα-Σωτήρη;

Αλλά, έστω.
Άλλο φιλάνθρωπος και άλλο κορόιδο/θύμα.
Γιατί θα πρέπει να είναι η Εκκλησία το κορόιδο, στην πλάτη του οποίου, και με το πρόσχημα της "φιλανθρωπίας" θα παίζονται παιχνίδια οικονομικών συμφερόντων και θα της αρπάζουν με το έτσι θέλω εκτάσεις, απαιτώντας την, με το έτσι θέλω, αλλαγή του ιδιοκτησιακού καθεστώτος;

Γιατί δεν απαιτούν το ίδιο, την αφαίρεση εκτάσεων και περιουσιακών στοιχείων, από μεγαλοτσιφλικάδες, μεγαλοβιομήχανους, εφοπλιστές, .......;;

Edited by - Ψηλός on 12/07/2010 14:47:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2010, 22:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Και τι συνέβη??..λέγεται , ότικίνησε Άγγελος Κυρίου και χτύπησε απο το στρατόπεδο των Ασσυρίων 18.500 ανθρώπους και οταν ήρθε το πρωϊ , παντού κείτονταν πτώματα...Αυτοί είναι οι καρποί της Ευλάβειας .."

Ο ΑΓΙΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟΣ Δάσκαλος Κύριλλος Αλεξανδρείας...!

===============================================================

Παντού τα ίδια ,ακόμα και σήμερα αν μπορούσαν...και ενώ ο Τερτυλλιανός , γύρω στο 200 υπερασπιζόταν την θρησκευτικη ελευθερία , υποστηρίζοντας μάλιστα , ότι "ένας μπορεί να προσεύχεται στον ουρανό , ο άλλος στον βωμό της πίστης , ο ένας να λατρευει τον θεό και ο άλλος τον Δία"...είναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ , να μπορεί ο καθενας να λατρεύει αυτό που θεωρεί σωστό και η λατρεία του θεου του ενός ΔΕΝ ΖΗΜΙΩΝΕΙ ΟΥΤΕ ΩΦΕΛΕΙ τον άλλο.."

Όπως τους βόλευε τα έλεγαν , υποκρισία και ψευτιά μέχρι να βγεί το προσωπείο και να εμφανισθεί το πραγματικό πρόσωπο τους και να αποκαλυφθούν οι πραγματικοί του σκοποί..!

Σκυλιά και γουρούνια και να καταστραφεί η πηγή των κακών...έλεγαν μετέπειτα , ο Αρνόβιος του Σίκκα και δάσκαλος του Λακτάντιου.. ακόμα και βιβλία και συγγράμματα να να καούν πρόσταζε...!!!

Τι εχει αλλάξει???

Ηθικοκουβεντούλες γεματες καλοσυνατη-υποκρισία και δολιότητα ακόμα και σήμερα διατρέχει όλο το είναι τους ... αρκεί κάποιος να ψελλίσει το οτιδήποτε διαφορετικό...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2010, 14:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η αγάπη μεταξύ μας, με ξιτάρει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2010, 11:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρετε.
Μην ξεχνάμε το παλαιό τρίπτυχο "ΠΑΤΡΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ",δηλαδή το κατεστημένο,με λίγα λόγια η Εκκλησία είναι κράτος εν κράτη,ητε μας αρέσει ήτε οχι, κάνει το κουμάντο της μέχρι εκει που την πέρνει, και την πέρνει πολύ μακριά,δυστυχώς δεν τολμά να τα βάλει μαζί της καμια κυβέρνηση,ακομα και αν γίνει και το ΚΚΕ κυβέρνηση δεν θα τολμήση.
ΞΥΠΝΑΤΕ ΑΔΕΛΦΙΑ,ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2010, 11:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι άκριβώς, οι θρησκείες, που κάνουν τη ζημιά, αλλά,
τα ιερατεία, που κρύβουν την γνώση και τη σύναμη του Θεού,
για τον εαυτο τους, ή για λίγους, λες και ο Θεός έχει περιορισμένες
ικανότητες,για να καλύψει όλους τους ανθρώπους, λές και ο Θεός πατέρας μας, δεν μας έχει όλους παιδιά του και ίσα, απέναντι Του...
Τον Θεό μέσα μας, αν έχουμε, όλα τα ελέγχουμε,opsimos...
Οι άνθρωποι, αποδεικνύουν τον Θεό, προσπαθώντας, να τον εκμεταλευτούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2010, 18:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι άκριβώς, οι θρησκείες, που κάνουν τη ζημιά, αλλά,
τα ιερατεία, που κρύβουν την γνώση και τη σύναμη του Θεού,
για τον εαυτο τους, ή για λίγους, λες και ο Θεός έχει περιορισμένες
ικανότητες,για να καλύψει όλους τους ανθρώπους, λές και ο Θεός πατέρας μας, δεν μας έχει όλους παιδιά του και ίσα, απέναντι Του...
Τον Θεό μέσα μας, αν έχουμε, όλα τα ελέγχουμε,opsimos...
Οι άνθρωποι, αποδεικνύουν τον Θεό, προσπαθώντας, να τον εκμεταλευτούν...

Τι μου είπες τώρα,κατάλαβες τι έγραψες;
Αν δεν εχει φόβο θεού και κρυβεί γνώση το ιερατείο,τότε δεν έχουμε να κάνουμε με καμιά σοβαρη θρησκεία,απλά κρατούν τον λαό μαντρωμένο στην εκκλησία τους προς δικό τους ώφελος και των ολίγων όπως και εσύ παραδέχεσαι.
ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ,ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ,ΨΑΞΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΚΙΒΔΗΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2010, 18:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεμε τα ίδια, opsimos κι εγώ πιστεύω, ότι ο Θεός, δεν κατοικεί
σε χειροποίητα οικήματα...
Αλλά, πρέπει να τον πλησιάζουμε, αφού, είναι η δική μας αρχή και προέλευση, ενώ ,η εκκλησία, δεν είναι ο παπάς...
Όσο για το ιερατείο, θα πληρώσει στην ώρα του....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 17:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ψηλέ και ευρωπαίοι, τι σας κάνει να νομίζετε ότι επαναλαμβάνοντας τις μπούρδες που έχετε ξανα-αντιγράψει τόσες και τόσες φορές, θα τις επιβάλλεται σε κάποιον;;;;

Ότι είστε νοσταλγοί του Μεσαίωνα δεν χρειάζεται να το γράφετε πολλές φορές, το γνωρίζουν όλοι και τώρα, απλώς, το επιβεβαιώνετε, για άλλη μια φορά.

Δεν παραξενεύει κανέναν το γεγονός ότι θέλετε να πείσετε πως ο Μεσαίωνας "έσωσε" την Ελλάδα, την Ευρώπη και τον κόσμο ολόκληρο.

Οι επαγγελματίες χριστιανοί, ευτυχώς, δεν είναι οι μόνοι ιστορικοί.



Απαντάμε στις απανωτές βλακείες σας με επιχειρήματα και στοιχεία και όχι με πυροτεχνήματα.

quote:
γιαπετ:
Η Χέριν ευρωπαίοι, μεταξύ άλλων λέει και

"Για να μιλήσει όμως κανείς πραγματικά για το Βυζάντιο θα πρέπει να αναφερθεί σε πράγματα που δεν θα είναι ευχάριστα στην Εκκλησία»." (Το βήμα)γι' αυτό μη βιάζεστε...





Διαβάζω από το έργο της στη σελίδα 90:
".....ωστόσο κατά την περίοδο των διωγμών που εξαπέλυσαν οι αυτοκράτορες Δέκιος και Διοκλητιανός στη διάρκεια του 3ου αιώνα και στις αρχές του 4ου αιώνα, ολόκληρες χριστιανικές κοινότητες προτίμησαν να θυσιαστούν παρά να κάψουν θυμίαμα προς τιμήν των Ρωμαίων ηγεμόνων. Η στάση αυτή πήγαζε από το γεγονός ότι ο Θεός απαγόρευε τη λατρεία άλλων θεών."

και στην αμέσως επόμενη:
"...Αυτοί οι επόπτες επίσκοποι απέκτησαν σταδιακά αρχηγική θέση και πλαισιώνονταν από ένα επιτελείο αξιοματούχων, οι οποίοι φρόντιζαν για την τέλεση της Λειτουργίας, την εκπαίδευση των νεοφώτιστων, την περίθαλψη των αρρώστων και των ηλικιωμένων πιστών..."

Διαβάζουμε λοιπόν από το Βήμα:

"Η θέση της Ελλάδας στην Ευρώπη δεν μπορεί να αμφισβητηθεί,
ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός είναι εκείνος στον οποίο βασίζεται ο ευρωπαϊκός και
τα αρχαιοελληνικά κείμενα διεσώθησαν, αντιγράφηκαν, σχολιάστηκαν και έγιναν γνωστά στους Δυτικούς μέσω των Βυζαντινών, οι οποίοι συνεισέφεραν στον σύγχρονο ευρωπαϊκό πολιτισμό επίσης στον βασικό τομέα του Δικαίου.
Οι Βυζαντινοί διατήρησαν το ρωμαϊκό Δίκαιο, έχουμε μαρτυρίες για επισκόπους-δικαστές, δικαστήρια και διεξαγωγή δικών βάσει νομοθεσίας και, στο πλαίσιο μιας αυτοκρατορίας, έχουμε κοινωνίες που ζουν ειρηνικά σε έννομο καθεστώς."

Και το κερασάκι στην τούρτα:
- Ποιο μπορεί να είναι το κίνητρο που θα ωθήσει έναν νέο άνθρωπο σήμερα στη μελέτη του Βυζαντίου;

"Η αγάπη για την Ελλάδα, τους Ελληνες, τον βυζαντινό πολιτισμό και την τέχνη. Δύσκολο να βρεις τέτοιους νέους σήμερα, υπάρχουν όμως ακόμη κάποιοι που επιμένουν να μελετούν περίεργα αντικείμενα.
Και πρέπει εμείς να ενθαρρύνουμε και να καλλιεργήσουμε το ενδιαφέρον τους.
Δεν αρκεί η έρευνα και η συγγραφή επιστημονικών εργασιών, πρέπει να κάνουμε τον βυζαντινό πολιτισμό προσιτό σε ανθρώπους που υπό άλλες προϋποθέσεις δεν θα αποφάσιζαν να τον μελετήσουν.
Και αν ενθουσιαστούν και τον αγαπήσουν, θα το αναφέρουν και σε άλλους, στόμα με στόμα θα δημιουργηθεί ένα κοινό."

Όσον αφορά τη δήλωση στο ότι θα αναφερθούν πράγματα που δε θα είναι ευχάριστα για την εκκλησία, αναφέρεται στις εσωτερικές έριδες και σε επισκόπους ανίερους που οδήγησαν ακόμη και στο θάνατο ενάρετους ανθρώπους όπως ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος.

quote:
Εαρινός:
Μπρός στον φανατισμό σας φίλε μου , δυστυχώς αρνείσθε να δείτε την καταστροφική επίδραση του Χριστιανισμού ακόμα και σήμερα...όσο για την Ελληνική Αυτοκρατορία αυτό κι'αν είναι "εύρημά" σας...ούτως ή άλλως , όπως σας βολεύει "ονοματίζετε" το κάθε τι...
Νά'σαι καλά , έμαθα πλέον για την μεγάλη "Ελληνική Αυτοκρατορία"...ρε μπράβο μας και Αυτοκράτορας Φίλε μου σου εύχομαι...άντε να δούμε καμμιά ξάστερη μέρα!
Ρε τι πάθαμε , με την Αρβελέρ...!
Δεν παίρνετε χαμπάρι φίλτατε Ευρωπαίε...χαμπάρι φίλε μου!
Δεν παίρνετε χαμπάρι φίλτατε Ευρωπαίε...χαμπάρι φίλε μου!

Νοηματοδοτείσθε απο κάτι το υποστασιοποιημενο μέσα στην φαντασια σας φίλε μου και που πουθενά δεν εμφανίζεται...μια ιδέα κενή και σαθρή άνευ αντικρίσματος και αυτό πλέον το βλέπουν όλοι , παρά τις οργανωμένες προσπάθειες του "κονκλαδίου"...!

Ασφαλώς και είναι δικαίωμά σου να πιστευεις ότι θέλεις...αλλα είναι και δικαίωμα των Ελλήνων ν γνωρίζουν την πραγματική αλήθεια!
Οι Εβραίοι με τους Εβραίους και οι Έλληνες με τους Έλληνες...αυτό το μόρφωμα ...μίξης Ελληνικού πολιτισμού και Χριστιανικού δεν μπορεί να αποδώσει και αυτό διότι , αποτελούν δύο εντελώς διαφορετικές αφετηρίες σκέψεως...που αλληλογρονθοκοπούνται...!
Ή η μία θα υπάρχει ή η άλλη ... αλλα Ιράν δεν πρόκειται να γίνει η Ελλάδα..ποτέ!



Μακράν στον κόσμο σου αγαπητέ!

quote:
Εαρινός:
Μπράβο ρε Ψηλέ , καλά που ήρθαν οι Εβραίοι και διέσωσαν τον Αρχαίο Ελληνικό πλούτο....τι καλά που τα λές φίλε μου..!

Έχω άδικο λοιπόν?

quote:
Sesostris:
Πέρα από το copy-paste του Ψηλού να λες , γιατί μας έχετε πρήξει με τα σεντόνια που κατεβάζετε από τις σελίδες της ΟΟΔΕ και των απολογητών , και αναφερόσαστε σε συγγραφείς και βιβλία που όχι μόνο δεν έχετε διαβάσει για να σχηματί9σετε ιδία γνώμη , αλλά ούτε τα εξώφυλλά τους δεν έχετε δει .

Άλλος στον κόσμο του!!

quote:
Ψηλός:
Έλα βρε Εαρινέ που προσβλήθηκες. Τι είπα στο κάτω-κάτω; Το «τσούζει» σε πείραξε; μη μου πεις πως το θεωρείς τόσοοοο προσβλητικό τώρα;

*** Να σε ρωτήσω κάτι. Και εσύ με τους εβραίους τα έχεις;
Μα καλά, τι κόλλημα είναι αυτό που έχετε φάει με τους εβραίους;



Ψηλέ, ελλείψει επιχειρημάτων!.... Θα ήθελα όμως να ήμουν από μία μεριά και να έβλεπα τα μούτρα του Εαρινού όταν θα έβλεπε Εβραίους πάτρωνες να δίνουν χρήματα σε Έλληνες συμπατριώτες του, για να προπαγανδίζουν κατά του χριστιανισμού.

quote:
opsimos:
ΞΥΠΝΑΤΕ ΑΔΕΛΦΙΑ,ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Καρκίνος είναι τα άρρωστα μυαλά που πέρα από τη μύτη τους δε βλέπουν τίποτε άλλο.
Η εκκλησία ποτέ δε με ενόχλησε, αντιθέτως τα συνθήματα από την άκρα δεξιά μέχρι την άκρα αριστερά με αηδιάζουν και μου θυμίζουν το "ψωμί! παιδεία! ελευθερία" που φώναζαν τότε και το οποίο μόλις κυβέρνησαν το μετέτρεψαν σε "πείνα! αμορφωσιά! και ασυδοσία"

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 19:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίος...

-Απαντάμε στις απανωτές βλακείες σας με επιχειρήματα και στοιχεία και όχι με πυροτεχνήματα...

Εδώ , τι να πώ εγώ ο βλάξ -κατα τον φίλο μας τον Ευρωπαίο-...???


Αφού ομιλεί περί επιχειρημάτων και στοιχείων...η μηπως περί "στοιχειωμένων επιχειρημάτων"...???

Η αλήθεια είναι ότι συνεχώς "επιχειρηματολογεί"...επιχειρώντας το...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 22:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι δύσκολο να επιχειρηματολογήσεις, αρκεί να το κάνεις φέρνοντας στοιχεία και όχι πυροτεχνήματα ή βλακείες (συνήθης τακτική των χριστιανομάχων!)....την καλησπέρα μου!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 22:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι δύσκολο να επιχειρηματολογήσεις, αρκεί να το κάνεις φέρνοντας στοιχεία και όχι πυροτεχνήματα ή βλακείες (συνήθης τακτική των χριστιανομάχων!)....την καλησπέρα μου!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Προσωπικά δεν μίλησα φίλε μου ποτέ , με ξύλινη γλώσσα και με εικασίες και παραβολές αλλα πάντα με λογική και συγκροτημένο λόγο -έχω την αίσθηση , μπορούμε να το δούμε πάλι αν θές - που απορρέει μέσα απο γνώση...και πολλές φορές έθεσα ερωτήματα , τα οποία βεβαίως -όπως και τώρα- αντί για απαντήσεως ήρθε η "συνήθης επωδός"...όπως και εντελώς τυχαία στην απάντησή σου , την γεμάτη επιχειρήματα -ως συνήθως-...:"Βλακείες Χριστιανομάχων"....


Την ένδεια επιχειρημάτων και την ακατάσχετη "Θεολογία" την "εξ'αποκαλύψεως" την ονομάζετε "επιχειρηματολογία"...Μπράβο σας και σ'ανώτερα..."ινσαλάχ"....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 23/08/2010 22:38:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 00:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Προσωπικά δεν μίλησα φίλε μου ποτέ , με ξύλινη γλώσσα και με εικασίες και παραβολές αλλα πάντα με λογική και συγκροτημένο λόγο -έχω την αίσθηση , μπορούμε να το δούμε πάλι αν θές - που απορρέει μέσα απο γνώση...και πολλές φορές έθεσα ερωτήματα , τα οποία βεβαίως -όπως και τώρα- αντί για απαντήσεως ήρθε η "συνήθης επωδός"...όπως και εντελώς τυχαία στην απάντησή σου , την γεμάτη επιχειρήματα -ως συνήθως-...:"Βλακείες Χριστιανομάχων"...

Δε λέω πολύ φαντασία έχεις!!!

quote:
Εαρινός:
Την ένδεια επιχειρημάτων και την ακατάσχετη "Θεολογία" την "εξ'αποκαλύψεως" την ονομάζετε "επιχειρηματολογία"...Μπράβο σας και σ'ανώτερα..."ινσαλάχ"...

Σου είπα να σου στείλω μια φωτό με το Θεό!.....δε θέλεις.....

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2010, 11:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός:
Προσωπικά δεν μίλησα φίλε μου ποτέ , με ξύλινη γλώσσα και με εικασίες και παραβολές αλλα πάντα με λογική και συγκροτημένο λόγο -έχω την αίσθηση , μπορούμε να το δούμε πάλι αν θές - που απορρέει μέσα απο γνώση...και πολλές φορές έθεσα ερωτήματα , τα οποία βεβαίως -όπως και τώρα- αντί για απαντήσεως ήρθε η "συνήθης επωδός"...όπως και εντελώς τυχαία στην απάντησή σου , την γεμάτη επιχειρήματα -ως συνήθως-...:"Βλακείες Χριστιανομάχων"...

Δε λέω πολύ φαντασία έχεις!!!

quote:
Εαρινός:
Την ένδεια επιχειρημάτων και την ακατάσχετη "Θεολογία" την "εξ'αποκαλύψεως" την ονομάζετε "επιχειρηματολογία"...Μπράβο σας και σ'ανώτερα..."ινσαλάχ"...

Σου είπα να σου στείλω μια φωτό με το Θεό!.....δε θέλεις.....

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Θα είχε ενδιαφέρον...

Την καλημέρα μου!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy